Lőszer újratöltés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

qqriq írta: 2023.12.17. 11:03 bizonyos lopor terfogatszazalek alatt(az ertekerol megoszlanak a velemenyek) hasznalni kell valamit ami a huvely aljaban tartja fekvo helyzetben is.
tobbnyire vattat hasznalnak, de van direkt erre kitalalt termek is.
peldaul: https://www.pufflon.com/newfront.html
mivel nalam a subsonic .308 toltetnel a lopor a huvely ~24%-at tolti ki biztosan kell valami fole. ilyen esetben celszeru a magnum csapi hasznalata es a gyulyuk felfurasa is. allitolag.
Köszi , hasznos tudni .
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2023.12.17. 11:01mit hasznalsz?
Random vatelin anyag asszonytól.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

Ez érdekes, eddig csak feketelőporosokál hallottam a grízt erre használni. Ha ez így, modern lőporral is működik, akkor minek erőlködnek a gyárttók az N32C-vel, Trail Bossal, RS14-gyel? Bár tény, hogy az hülyebiztosabb.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Chronicus Magnumitis írta: 2023.12.17. 17:37 Ez érdekes, eddig csak feketelőporosokál hallottam a grízt erre használni. Ha ez így, modern lőporral is működik, akkor minek erőlködnek a gyárttók az N32C-vel, Trail Bossal, RS14-gyel? Bár tény, hogy az hülyebiztosabb.
Szívás külön gyömöszölni, nem pici pluszmeló.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

trail boss jo lenne, ha lenne, de nincs.
n32c es n320 nagyon hasonlo, 25% vs 36% density, viszont idehaza csak n320at tudtam venni.

amcsi forumokon azt irtak azert jo a trail boss mert abbol nem tudsz annyit beletenni hogy baj legyen :roll:
Chronicus Magnumitis írta: 2023.12.17. 17:37 Ez érdekes, eddig csak feketelőporosokál hallottam a grízt erre használni. Ha ez így, modern lőporral is működik, akkor minek erőlködnek a gyárttók az N32C-vel, Trail Bossal, RS14-gyel? Bár tény, hogy az hülyebiztosabb.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

qqriq írta: 2023.12.17. 18:15 trail boss jo lenne, ha lenne, de nincs.
n32c es n320 nagyon hasonlo, 25% vs 36% density, viszont idehaza csak n320at tudtam venni.

amcsi forumokon azt irtak azert jo a trail boss mert abbol nem tudsz annyit beletenni hogy baj legyen :roll:
Szépen írtam hogy van N32C eladó nekem fasza brand new még kifordítva sem volt.
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

qqriq írta: 2023.12.17. 11:03 bizonyos lopor terfogatszazalek alatt(az ertekerol megoszlanak a velemenyek) hasznalni kell valamit ami a huvely aljaban tartja fekvo helyzetben is.
tobbnyire vattat hasznalnak, de van direkt erre kitalalt termek is.
peldaul: https://www.pufflon.com/newfront.html
mivel nalam a subsonic .308 toltetnel a lopor a huvely ~24%-at tolti ki biztosan kell valami fole. ilyen esetben celszeru a magnum csapi hasznalata es a gyulyuk felfurasa is. allitolag.
Nos én kipróbáltam a 6.5×55 öt N110 el.Még a 10gr is szépen működött sima csapival felfúrt gyújtójuk nélkül is.9gr el bentmaradt a gojszli a csőben már nem zárt le a hüvely.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

teljesen kimentel a fejembol, unnepek utan felhivlak!
laci008 írta: 2023.12.18. 21:36 Szépen írtam hogy van N32C eladó nekem fasza brand new még kifordítva sem volt.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

mivel nem ertek hozza sokat olvasgatok mielott felrobbantom magam, a rutinos amcsi es finn rokak azt irjak hogy szubszonikhoz gyors egesu por kell es ne menjek ~40% toltottseg ala. azt irjak a lassu por es az alacsony terfogatszazalek melegagya a masodlagos robbanasi effektusnak, ezen lehet kicsit javitani a gyujuk felfurasaval es a magnum csapi hasznalataval :roll:
laci008 írta: 2023.12.18. 21:43 Nos én kipróbáltam a 6.5×55 öt N110 el.Még a 10gr is szépen működött sima csapival felfúrt gyújtójuk nélkül is.9gr el bentmaradt a gojszli a csőben már nem zárt le a hüvely.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Talán ide illik a legjobban, mert sokkal inkább belballisztika, mint vadászat.

Sógorral ma fordult elő, hogy vadászat közben kifogott egy csettes .243-as lőszert. PPU gyártmány. Ritkán,de van ilyen.

Még jó, hogy nem töltött újra azonnal. Kb 3 másodperces késleltetéssel BUMM. Sokszor olvastam a késleltetett lövésről, az őskorban amikor elkezdtem még mindenkit megtanítottak rá, hogy ilyenkor kívárunk - de látni sosem nem láttam - ő sem. Mekkora mákja volt, hogy nem nyitotta ki azonnal a zárat megnézni - pont az arcába robbanhatott volna az egész. Egyedül, a semmi közepén egy ilyen baleset extrém estben végzetes is lehet :roll:

Kinek van vele tapasztalata? Mi okozhatja a hang fire-t? Lőpor? 🤔
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

Petya357 írta: 2023.12.19. 23:51 Talán ide illik a legjobban, mert sokkal inkább belballisztika, mint vadászat.

Sógorral ma fordult elő, hogy vadászat közben kifogott egy csettes .243-as lőszert. PPU gyártmány. Ritkán,de van ilyen.

Még jó, hogy nem töltött újra azonnal. Kb 3 másodperces késleltetéssel BUMM. Sokszor olvastam a késleltetett lövésről, az őskorban amikor elkezdtem még mindenkit megtanítottak rá, hogy ilyenkor kívárunk - de látni sosem nem láttam - ő sem. Mekkora mákja volt, hogy nem nyitotta ki azonnal a zárat megnézni - pont az arcába robbanhatott volna az egész. Egyedül, a semmi közepén egy ilyen baleset extrém estben végzetes is lehet :roll:

Kinek van vele tapasztalata? Mi okozhatja a hang fire-t? Lőpor? 🤔
Üdv az általad leírt effekt valószínűleg a csappantyúelegy miatt volt.
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

qqriq írta: 2023.12.19. 18:11 mivel nem ertek hozza sokat olvasgatok mielott felrobbantom magam, a rutinos amcsi es finn rokak azt irjak hogy szubszonikhoz gyors egesu por kell es ne menjek ~40% toltottseg ala. azt irjak a lassu por es az alacsony terfogatszazalek melegagya a masodlagos robbanasi effektusnak, ezen lehet kicsit javitani a gyujuk felfurasaval es a magnum csapi hasznalataval :roll:
Igen az elv gilt.Csak arra nézz rá hogy n110 es porból hány grain a 40%térfogatú pormennyiség mondjuk 308win hüvelyben.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2023.12.19. 23:51 Kinek van vele tapasztalata? Mi okozhatja a hang fire-t? Lőpor? 🤔
Szia,

En meg csak .22-est biroztam igy.
Szerencsere a lovo vagy megfontolt, vagy kicsit lassu reagalasu volt (kivulrol ez nem elkulonitheto :-)), de steel-challenge versenyen kb. 3 masodperc alatt csak odaig jutott el, hogy behuzza a pisztolyt, es loiranyba tartva enyhen megdontse, es nyuljon a szan iranyaba, de meg nem fogta azt meg, amikor elsult.

Illetve ami szamomra nagyon mokas volt, hogy egyszer lattam eloltoltos cowboy action shootingot, ott villamgyorsan szaladtak, lottek, egesz addig, mig lett egy csett, aminel a lovo szep lassan elszamolt 10-ig, majd szaladt tovabb, majd a vegen a szazadmasodperc pontossaggal mert idobol levontak 10 masodpercet, mivel +- 2 masodperc pontossaggal ennyi ideig vart (akkor konkretan nem sult el ez a 10 masodperc alatt sem a fegyver, de gondolom okkal volt ez a szabaly).

Szerintem is csappantyu hiba.

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

laci008 írta: 2023.12.20. 06:11 Üdv az általad leírt effekt valószínűleg a csappantyúelegy miatt volt.
Laci008, Bel,
Köszönöm a tippeket.

Ilyenkor milyen fajta csapi hibára gondoljon az ember, vajon mi a mechanikája?

Ha csak simán “nem megy el”, mert pl hiányzik az üllő vagy a gyúelegy, akkor nyilván 10 meg 10 000 másodperc után sem fog, és sima csett lesz belőle.

De hogyan tud késlekedni? A gyúelegy spontán berobban, de nem azonnal? Vagy nagyon pici szikrát ad, ami egy ideig parázslik , és egyszer csak elindul a láncreakció? 🤔
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

A "hang-fire" olyan helyzet, amikor a lovesi pillanatot kovetoen a toltenyurben levo loszer nem azonnal gyullad meg. Ez lehet kulonbozo okokbol eredo problema.

Primerproblemak: A primer, vagy csappantyu, egy kis gyujtoanyagtartaly a loszer hatso reszeben. Ha a primer nem megfeleloen mukodik, vagy ha serult, a loszer kesleltetett gyulladasa tortenhet. Ez a primer hibaja lehet, peldaul a primer nem megfeleloen illeszkedik, vagy a primeranyag oregedik.

Porproblemak: A loszerben talalhato porkeverek erzekeny vegyuleteket tartalmaz, amelyeknek pontosan a gyujtasra kell reagalniuk. Ha a por minosege vagy kevereke nem megfelelo, az loszer kesleltetett gyulladast okozhat.

Tarolasi korulmenyek: Ha a loszert hosszabb ideig taroljak rossz korulmenyek kozott, peldaul magas homersekleten vagy paratartalomnak kitettek, az ezekre a korulmenyekre erzekeny vegyuletek es anyagok valtozhatnak, ami a gyulladas keslelteteshez vezethet.

Mechanikai problemak: A fegyverrel vagy a loszerrel kapcsolatos mechanikai problemak, peldaul az utoszeg kesleltetett mozgasa vagy a primerhez vezeto ut akadalyai is okozhatnak hang-fire-t.

Hang-fire eseten mindig fontos biztonsagi intezkedeseket alkalmazni, peldaul a fegyvert biztonsagos helyre iranyitani, varni egy bizonyos idotartamot, mielott a fegyvert ujra feltoltenek vagy manipulalnak. Ha egy loszert hang-fire allapotban talalnak, soha ne probaljak meg ujra gyujtani, mert ez veszelyes lehet. Ehelyett tanacsos szakerto segitseget kerni.

Petya357 írta: 2023.12.20. 16:30 Laci008, Bel,
Köszönöm a tippeket.

Ilyenkor milyen fajta csapi hibára gondoljon az ember, vajon mi a mechanikája?

Ha csak simán “nem megy el”, mert pl hiányzik az üllő vagy a gyúelegy, akkor nyilván 10 meg 10 000 másodperc után sem fog, és sima csett lesz belőle.

De hogyan tud késlekedni? A gyúelegy spontán berobban, de nem azonnal? Vagy nagyon pici szikrát ad, ami egy ideig parázslik , és egyszer csak elindul a láncreakció? 🤔
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2023.12.20. 18:01 A "hang-fire" olyan helyzet, amikor a lovesi pillanatot kovetoen a toltenyurben levo loszer nem azonnal gyullad meg. Ez lehet kulonbozo okokbol eredo problema.

Primerproblemak: A primer, vagy csappantyu, egy kis gyujtoanyagtartaly a loszer hatso reszeben. Ha a primer nem megfeleloen mukodik, vagy ha serult, a loszer kesleltetett gyulladasa tortenhet. Ez a primer hibaja lehet, peldaul a primer nem megfeleloen illeszkedik, vagy a primeranyag oregedik.

Porproblemak: A loszerben talalhato porkeverek erzekeny vegyuleteket tartalmaz, amelyeknek pontosan a gyujtasra kell reagalniuk. Ha a por minosege vagy kevereke nem megfelelo, az loszer kesleltetett gyulladast okozhat.

Tarolasi korulmenyek: Ha a loszert hosszabb ideig taroljak rossz korulmenyek kozott, peldaul magas homersekleten vagy paratartalomnak kitettek, az ezekre a korulmenyekre erzekeny vegyuletek es anyagok valtozhatnak, ami a gyulladas keslelteteshez vezethet.

Mechanikai problemak: A fegyverrel vagy a loszerrel kapcsolatos mechanikai problemak, peldaul az utoszeg kesleltetett mozgasa vagy a primerhez vezeto ut akadalyai is okozhatnak hang-fire-t.

Hang-fire eseten mindig fontos biztonsagi intezkedeseket alkalmazni, peldaul a fegyvert biztonsagos helyre iranyitani, varni egy bizonyos idotartamot, mielott a fegyvert ujra feltoltenek vagy manipulalnak. Ha egy loszert hang-fire allapotban talalnak, soha ne probaljak meg ujra gyujtani, mert ez veszelyes lehet. Ehelyett tanacsos szakerto segitseget kerni.
Köszi ChatGPT!
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

Ez valami qqriq-féle finom humor?
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

Petya357 írta: 2023.12.20. 16:30 Laci008, Bel,
Köszönöm a tippeket.

Ilyenkor milyen fajta csapi hibára gondoljon az ember, vajon mi a mechanikája?

Ha csak simán “nem megy el”, mert pl hiányzik az üllő vagy a gyúelegy, akkor nyilván 10 meg 10 000 másodperc után sem fog, és sima csett lesz belőle.

De hogyan tud késlekedni? A gyúelegy spontán berobban, de nem azonnal? Vagy nagyon pici szikrát ad, ami egy ideig parázslik , és egyszer csak elindul a láncreakció? 🤔
Igen valószínű hogy ezért azért nem megfelelően elkeveredett elegy "gondolkodik"kicsit hogy begyulladjon é avagy sem.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Amikor 38 Specialt tölt az ember, a por legtöbbször a hüvelyben rendelkezésre álló térfogat töredékét tölti csak ki, lötyög benne ide-oda.

Az optimális az lenne, mint az elöltöltős fekete poros pisztolyoknál szokás, hogy valamit odatenni neki, ami a "helyén tartja" a puskaport a csappantyú fölött. Mit lehet, avagy mit szokás odatenni? Ha pl. valami vattát, filcet, ilyesmit, az nem viseli meg idővel a csövet? Illetve mennyire kell azt figyelembe venni, hogy így viszont csökken a hüvely térfogata, ami nyomásnövekedéssel járhat?

Volt már ilyesmiről szó, de nem teljesen ebben a szövegkörnyezetben, így inkább megkérdezem, minthogy innen-onnan szedjek össze félinformációkat.

És persze a legfontosabb kérdés: érdemes egyáltalán ezzel foglalkozni, várható tőle annyival egyenletesebb lőszerműködés, ami a lőeredményben is meglátszhat? :-)

Köszi!
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

tulgondolod, gyari tablabol totls az ugy biztos jo.
nekem kb harmadaig van a puder.
egyebkent ha mar annyira jol tudsz loni akkor inkebb elobb a krimpeles egyenletessegen es a lopor preciz meresen tuningolj.
ugy gondolom 4-5 szem lopor elteres tobbet szamit :roll:
AndyA írta: 2023.12.26. 13:57 Amikor 38 Specialt tölt az ember, a por legtöbbször a hüvelyben rendelkezésre álló térfogat töredékét tölti csak ki, lötyög benne ide-oda.

Az optimális az lenne, mint az elöltöltős fekete poros pisztolyoknál szokás, hogy valamit odatenni neki, ami a "helyén tartja" a puskaport a csappantyú fölött. Mit lehet, avagy mit szokás odatenni? Ha pl. valami vattát, filcet, ilyesmit, az nem viseli meg idővel a csövet? Illetve mennyire kell azt figyelembe venni, hogy így viszont csökken a hüvely térfogata, ami nyomásnövekedéssel járhat?

Volt már ilyesmiről szó, de nem teljesen ebben a szövegkörnyezetben, így inkább megkérdezem, minthogy innen-onnan szedjek össze félinformációkat.

És persze a legfontosabb kérdés: érdemes egyáltalán ezzel foglalkozni, várható tőle annyival egyenletesebb lőszerműködés, ami a lőeredményben is meglátszhat? :-)

Köszi!
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2023.12.26. 14:24 tulgondolod, gyari tablabol totls az ugy biztos jo.
nekem kb harmadaig van a puder.
egyebkent ha mar annyira jol tudsz loni akkor inkebb elobb a krimpeles egyenletessegen es a lopor preciz meresen tuningolj.
ugy gondolom 4-5 szem lopor elteres tobbet szamit :roll:
A mérlegem egy Hornady, ami 0,1 gr-ig mér, és van hozzá egy mikrométeres RCBS portöltőm. Ezekkel szoktam úgy mérni, hogy tíz adagot töltök ki, azaz tulajdonképpen 0,01 gr-ig eltolom a mérleg pontosságát. Pl. 2,9gr névleges mennyiség esetén jellemzően 2,88-2,92 gr között szokott lenni a töltött por mennyisége (tíz-huszanként újramérem, és korrigálok, ha kell).
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

AndyA írta: 2023.12.26. 13:57 Amikor 38 Specialt tölt az ember, a por legtöbbször a hüvelyben rendelkezésre álló térfogat töredékét tölti csak ki, lötyög benne ide-oda.

Az optimális az lenne, mint az elöltöltős fekete poros pisztolyoknál szokás, hogy valamit odatenni neki, ami a "helyén tartja" a puskaport a csappantyú fölött. Mit lehet, avagy mit szokás odatenni? Ha pl. valami vattát, filcet, ilyesmit, az nem viseli meg idővel a csövet? Illetve mennyire kell azt figyelembe venni, hogy így viszont csökken a hüvely térfogata, ami nyomásnövekedéssel járhat?

Volt már ilyesmiről szó, de nem teljesen ebben a szövegkörnyezetben, így inkább megkérdezem, minthogy innen-onnan szedjek össze félinformációkat.

És persze a legfontosabb kérdés: érdemes egyáltalán ezzel foglalkozni, várható tőle annyival egyenletesebb lőszerműködés, ami a lőeredményben is meglátszhat? :-)

Köszi!
Nem feltétlenül a töltéssel kell ezt kezelni. Céllövészetnél - ahol nem kell kapkodni - pl remekül működik a konzisztens célra emelés. Minden lövés után ugyanúgy. Akkor a por is egyenletesen oszlik el a hüvelyben.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

AndyA írta: 2023.12.26. 13:57 Amikor 38 Specialt tölt az ember, a por legtöbbször a hüvelyben rendelkezésre álló térfogat töredékét tölti csak ki, lötyög benne ide-oda.

Az optimális az lenne, mint az elöltöltős fekete poros pisztolyoknál szokás, hogy valamit odatenni neki, ami a "helyén tartja" a puskaport a csappantyú fölött. Mit lehet, avagy mit szokás odatenni? Ha pl. valami vattát, filcet, ilyesmit, az nem viseli meg idővel a csövet? Illetve mennyire kell azt figyelembe venni, hogy így viszont csökken a hüvely térfogata, ami nyomásnövekedéssel járhat?

Volt már ilyesmiről szó, de nem teljesen ebben a szövegkörnyezetben, így inkább megkérdezem, minthogy innen-onnan szedjek össze félinformációkat.

És persze a legfontosabb kérdés: érdemes egyáltalán ezzel foglalkozni, várható tőle annyival egyenletesebb lőszerműködés, ami a lőeredményben is meglátszhat? :-)

Köszi!
Tölts wadcuttert.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Fortitu írta: 2023.12.26. 16:14 Tölts wadcuttert.
Olyat már töltöttem eleget. De most pont nem azt akarok. :-)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2023.12.26. 16:06 Nem feltétlenül a töltéssel kell ezt kezelni. Céllövészetnél - ahol nem kell kapkodni - pl remekül működik a konzisztens célra emelés. Minden lövés után ugyanúgy. Akkor a por is egyenletesen oszlik el a hüvelyben.
Ezen én is gondolkoztam, hogy ha elég jól lőnék :-), akkor ki kellene próbálni, hogy földre tartott csővel felemelt revolverrel ill. égnek emelt csővel leengedett revolverrel, hogyan, hová lő az ember, mi is a különbség, ha máshol van a por a hüvelyben.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3348
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: zora »

AndyA írta: 2023.12.26. 17:30 Ezen én is gondolkoztam, hogy ha elég jól lőnék :-), akkor ki kellene próbálni, hogy földre tartott csővel felemelt revolverrel ill. égnek emelt csővel leengedett revolverrel, hogyan, hová lő az ember, mi is a különbség, ha máshol van a por a hüvelyben.
Na, erre kb tudom a választ, a legtöbb lőtéren ezután annyira máshol lesz a lőpor, a fegyvereddel és veled együtt, hogy semmi problémát nem fog okozni az eloszlás. :-)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

zora írta: 2023.12.26. 18:25 Na, erre kb tudom a választ, a legtöbb lőtéren ezután annyira máshol lesz a lőpor, a fegyvereddel és veled együtt, hogy semmi problémát nem fog okozni az eloszlás. :-)
Én is szeretlek... :D
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

zora írta: 2023.12.26. 18:25 Na, erre kb tudom a választ, a legtöbb lőtéren ezután annyira máshol lesz a lőpor, a fegyvereddel és veled együtt, hogy semmi problémát nem fog okozni az eloszlás. :-)
👍😂
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

AndyA: talán ha leírnád, mit akarsz, sokkal egyszerűbben kapnál választ. Azzal, hogy leírod, mit nem akarsz, szintén segítesz valamennyit, de nem eleget.
Csatolmányok
CDKj-3zWAAIPI_d.jpg
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Chronicus Magnumitis írta: 2023.12.27. 08:40 AndyA: talán ha leírnád, mit akarsz, sokkal egyszerűbben kapnál választ. Azzal, hogy leírod, mit nem akarsz, szintén segítesz valamennyit, de nem eleget.
Szerintem eléggé egyértelmen leírtam. Mit lehet tenni a hüvelybe, ami a csappantyú fölött, a hüvelyfenékben tartja a port, függetlenül a lőszer pozíciójától, és attól függően, hogy ez mi (mennyire szilárd?), hogyan kell ezt figyelembe venni a portöltet meghatározásánál, mivel csökkenti a hüvely szabad térfogatát. Illetve, hogy érdemes-e egyáltalán ezzel a problémával foglalkozni.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

AndyA írta: 2023.12.27. 10:36 Szerintem eléggé egyértelmen leírtam. Mit lehet tenni a hüvelybe, ami a csappantyú fölött, a hüvelyfenékben tartja a port, függetlenül a lőszer pozíciójától, és attól függően, hogy ez mi (mennyire szilárd?), hogyan kell ezt figyelembe venni a portöltet meghatározásánál, mivel csökkenti a hüvely szabad térfogatát. Illetve, hogy érdemes-e egyáltalán ezzel a problémával foglalkozni.
Léteznek ilyen megoldások, de ha nem vagy olyan szinten pontlövészetben, akkor szerintem nem fogsz különbséget észrevenni. Ha az egyenletes lőporeloszlás és pontlövészet a cél, akkor maradj a wadcutter tölteteknél.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

a jo minosegu gyari loszerek alkalmasak egy ob/eb/vb megnyeresere es nincs bennuk filler...
tulgondolod a dolgot, de ha nagyon akarod akkor kiserletezz vattaval vagy dacron-al.
AndyA írta: 2023.12.27. 10:36 Szerintem eléggé egyértelmen leírtam. Mit lehet tenni a hüvelybe, ami a csappantyú fölött, a hüvelyfenékben tartja a port, függetlenül a lőszer pozíciójától, és attól függően, hogy ez mi (mennyire szilárd?), hogyan kell ezt figyelembe venni a portöltet meghatározásánál, mivel csökkenti a hüvely szabad térfogatát. Illetve, hogy érdemes-e egyáltalán ezzel a problémával foglalkozni.
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Fortitu írta: 2023.12.27. 10:51 Léteznek ilyen megoldások, de ha nem vagy olyan szinten pontlövészetben, akkor szerintem nem fogsz különbséget észrevenni. Ha az egyenletes lőporeloszlás és pontlövészet a cél, akkor maradj a wadcutter tölteteknél.
Ezt már írtátok, de most kimondottan a hagyományos lövedék lenne a főcsapásirány.

Amúgy meg ez is olyan dolog, mint sok hasonló a különböző hobbik esetében, hogy akkor is próbálkozik az ember ezzel-azzal, ha arra amúgy nem lenne feltétlenül szükség.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2023.12.27. 10:51 Léteznek ilyen megoldások, de ha nem vagy olyan szinten pontlövészetben, akkor szerintem nem fogsz különbséget észrevenni.
Szia,

Van (volt) 1-2 ismerosom, akiknek az a szokasa, hogy ha pontosan akarnak loni, akkor mindig felemelik fuggolegesre a loszert lovedekkel felfele, es mondig azonos mozdulattal lebillentve rakjak bele a csobe a loszert, hogy a lopor eloszlasa egyenletesebb legyen a huvelyben.

Nyilvan ilyenkor tarat nem hasznalnak, mert az, hogy a masik loves hatrarugasa meguti a loszert, sokkal nagyobb hatasu, mint ennek a mozdulatnak a kovetkezmenye.

Az kifejezetten zavarja oket, ha 0.5 mm atmeroju celt nem talalnak el 100 m-en.

De fillert nem hasznalnak ok sem. :-)

Bel
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

AndyA írta: 2023.12.27. 10:36 Szerintem eléggé egyértelmen leírtam. Mit lehet tenni a hüvelybe, ami a csappantyú fölött, a hüvelyfenékben tartja a port, függetlenül a lőszer pozíciójától, és attól függően, hogy ez mi (mennyire szilárd?), hogyan kell ezt figyelembe venni a portöltet meghatározásánál, mivel csökkenti a hüvely szabad térfogatát. Illetve, hogy érdemes-e egyáltalán ezzel a problémával foglalkozni.
Zanzásítok: semmit, sehogy, nem érdemes.
Bővebben:
- Ne akarj anémiás lőszereket gyártani. Ha a 38 Specialt nem wadcutterrel töltöd, hanem normál golyóval (igen, én ezt a szót használom), töltsd mininum 250-260 m/sec-re, ahhoz már elég sok lőpor kell, hogy kitöltse legalább a felét.
- 38 Special és ennél kisebb kaliberek esetén (ide nem értve a 7,62 Nagant és a .30 Carbine jellegű lőszereket) sima csapi elég, nagyobb volumenű hüvelyeknél az alultöltött lőszerhez én jobbnak találtam a magnum csapit. Hosszabb szikrát ad, jobban begyújtja a távolabbi lőporszemcséket is. (45 Colt, 45 WinMag, 44 Mag minimumtöltet esetén, vagy CAS szerű tölteteknél).
- Ha mindenképpen a Lepkefing Leó Kupán akarsz indulni, és aggaszt a squib load gondolata, használj Vihtavouri N32C-t, vagy még inkább Reload Swiss RS14-et (ha kapsz).
(Ja, és ha kapsz, vegyél nekem is 😀)
Nekem ez a szerény véleményem a témában.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

van valakinek urmeret alatti 12-es csiga ontoformaja?
olyan kellene amivel kosarba lehet tolteni, 7/8-os lee van de valami nehezebb kellene :roll:
ingyom bingyom tálib-e?
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

12/70 2,4 mm. 24 gr gyárilag töltött lőszer műanyag hüvely hosszàban végig felhasadt ? Mitől lehet ? Túlnyomás nem valódzínű. Inkább anyaghiba ?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Trailm írta: 2023.12.30. 16:35 12/70 2,4 mm. 24 gr gyárilag töltött lőszer műanyag hüvely hosszàban végig felhasadt ? Mitől lehet ? Túlnyomás nem valódzínű. Inkább anyaghiba ?
Csak egy? Szerintem anyag hiba. A töltényűr elég rendesen megtámasztja, nem kéne annak megrepednie…

A túlnyomásnak tapasztaltad más jelét, pl csappantyúnál? Hangja, visszarúgása más volt, mint a többinek a dobozban? Ha mindenre nem a válasz, akkor random anyaghibára szavaznék.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Petya357 írta: 2023.12.30. 17:41 Csak egy? Szerintem anyag hiba. A töltényűr elég rendesen megtámasztja, nem kéne annak megrepednie…

A túlnyomásnak tapasztaltad más jelét, pl csappantyúnál? Hangja, visszarúgása más volt, mint a többinek a dobozban? Ha mindenre nem a válasz, akkor random anyaghibára szavaznék.
1 dobozba volt 3 ilyen ...
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Trailm írta: 2023.12.30. 19:43 1 dobozba volt 3 ilyen ...
:o passz
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Meg tudom erősíteni!

Mivel tized akkora tapasztalattal sem rendelkezem újratöltés téren, mint tanult fórumtársak, ezért inkább terveztem egy kísérletet. Ugyanazzal a lepkefing loaddal küldtem ki 240 graines és 200 graines ólomlövedéket, .454 puskából, Casull hüvelyből, 6,2 gr S015 (sörétes) lőporral. Hagyományos small Pistol csappantyúval (mert nem volt Magnumom) ezzel 1000 fps (pusjacsőből!) körüli, meg .45 Long Coltban sem erős töltetek állnak elő. A kísérlet lényege, hogy mindkettőből töltöttem 2 félét: hagyományos módon, és vatelinnel (szintetikus vatta) kitöltöttet. Picit sem mozgott a lőpor - tökéletesen tartotta. Ez volt az elmélet - letesztelni, hogy a fillernek mi a hatása. Lelövöm a poént: kb semmi, és nem segít.

A gyakorlat azt mutatta, hogy a 240 grainesnél teljesen megkülönböztethetetlen volt, a 200 graines (.454hez túl Könnyű) lőszernél pegig nagyon picit meg ött a kezdősebesség, de sajnos pont ugyanolyanok maradtak az elégtelen égés (kormol), elégtelen nyomás (gyűrű alakú szennyeződés a hüvelyszájnál - nem tágítja ki elég jól a vastag Casull hüvelyt)

Ami jól működik - minden, amit Chronicus fórumtárs lent leírt!
(Ebből csak a Magnum csappantyút nem tudtam még kipróbálni, de azt is sok fórumon írták)

Chronicus Magnumitis írta: 2023.12.27. 13:28 Zanzásítok: semmit, sehogy, nem érdemes.
Bővebben:
- Ne akarj anémiás lőszereket gyártani. Ha a 38 Specialt nem wadcutterrel töltöd, hanem normál golyóval (igen, én ezt a szót használom), töltsd mininum 250-260 m/sec-re, ahhoz már elég sok lőpor kell, hogy kitöltse legalább a felét.
- 38 Special és ennél kisebb kaliberek esetén (ide nem értve a 7,62 Nagant és a .30 Carbine jellegű lőszereket) sima csapi elég, nagyobb volumenű hüvelyeknél az alultöltött lőszerhez én jobbnak találtam a magnum csapit. Hosszabb szikrát ad, jobban begyújtja a távolabbi lőporszemcséket is. (45 Colt, 45 WinMag, 44 Mag minimumtöltet esetén, vagy CAS szerű tölteteknél).
- Ha mindenképpen a Lepkefing Leó Kupán akarsz indulni, és aggaszt a squib load gondolata, használj Vihtavouri N32C-t, vagy még inkább Reload Swiss RS14-et (ha kapsz).
(Ja, és ha kapsz, vegyél nekem is 😀)
Nekem ez a szerény véleményem a témában.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

H_N_Laborierungsdaten_2010.pdf
(1.45 MiB) Letöltve 60 alkalommal.
Petya357 írta: 2023.12.31. 01:21 Meg tudom erősíteni!

Mivel tized akkora tapasztalattal sem rendelkezem újratöltés téren, mint tanult fórumtársak, ezért inkább terveztem egy kísérletet. Ugyanazzal a lepkefing loaddal küldtem ki 240 graines és 200 graines ólomlövedéket, .454 puskából, Casull hüvelyből, 6,2 gr S015 (sörétes) lőporral. Hagyományos small Pistol csappantyúval (mert nem volt Magnumom) ezzel 1000 fps (pusjacsőből!) körüli, meg .45 Long Coltban sem erős töltetek állnak elő. A kísérlet lényege, hogy mindkettőből töltöttem 2 félét: hagyományos módon, és vatelinnel (szintetikus vatta) kitöltöttet. Picit sem mozgott a lőpor - tökéletesen tartotta. Ez volt az elmélet - letesztelni, hogy a fillernek mi a hatása. Lelövöm a poént: kb semmi, és nem segít.

A gyakorlat azt mutatta, hogy a 240 grainesnél teljesen megkülönböztethetetlen volt, a 200 graines (.454hez túl Könnyű) lőszernél pegig nagyon picit meg ött a kezdősebesség, de sajnos pont ugyanolyanok maradtak az elégtelen égés (kormol), elégtelen nyomás (gyűrű alakú szennyeződés a hüvelyszájnál - nem tágítja ki elég jól a vastag Casull hüvelyt)

Ami jól működik - minden, amit Chronicus fórumtárs lent leírt!
(Ebből csak a Magnum csappantyút nem tudtam még kipróbálni, de azt is sok fórumon írták)
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

7,62x39 lőszer töltésénél túl vagyok a teszt fázison, szépen működik a Saigaban, a lőlap, és a kronó is jókat mondd.

Lehet, hogy a nálam okosabbak ezt tudják, de biztos ami biztos megosztok egy észrevételt.

Megtanultam, hogy lőtéri vegyes hüvelyek között nem elég kiválogatni a szép, ép, sárgaréz peldányokat. A ZVS hüvely is kerülendő, t.i. Berdan csappantyús! Persze azzal is lehet mit kezdeni, de nem ügy hogy futószalagon teszi az ember a présbe :roll: szerencsére nem ritka darab, egyszerűbb kidobni és mást használni. Inkább szetválogatom őket headstamp alapján. A ZVS más szempontból is kerülendő - egyszer a lőtéren gyűjtögetve láttam olyan sarzs ot, aminek a fele végig volt repedve (miközben a csapi nem mutatta a túlnyomás jegyeit..)

Szerencsére a matricában a kicsappantyúzó tüske nem tört el, csak beljebb csúszott. A Lee matrica szett használati utasítását böngészve ezt nem szerencse, hanem eleve így van tervezve, és viszonylag könnyen visszaállítható. Ezt sem tudtam.

A másik tapasztalat a hüvelyvágással kapcsolatos. Nem mindenki szokta méretre vágni, de puskalőszernél azt mondják, illik. A kézi vágó, és a sorjázó is jól működik, de nagy volumenben már fárasztó. Beszereztem egy tokmányba fogható szerszámot, az nem csak vág, hanem kívül-belül sorjáz is, nagyon jó cucc. Percenként 4 hüvely méretre vágható (lőszer specifikus matrica kell hozzá, de az a kezihez sem árt) , ellenőrzéssel, mindenestül 15 mp a ciklusidő, ha belejön az ember. Ha érdekel valakit, írok bővebben.
https://www.strobl.cz/en/lee-deluxe-pow ... trim_p7176

Ezúton szeretném megköszönni Fortitu fórumtársnak az eddig adott rengeteg segítséget, szakmai útmutatást. A tippjei és demó (más lőszeren tanultunk, nem 7,62) nélkül sokkal meredekebb lett volna a tanulási görbém.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

parszor mar irtam hogy ovatosan a 762-es riz huvelyekkel mert van kozte berdan csapis es nem csak zvs. en sikeresen letortem a kicsapizo tusket mert tul erosen meg volt huzva a csavar :roll:
a trimmert meg nagyon ovatosan hasznald mert ha tul erosen nyomod elvetemedik benne a lemez :(
en csak a haromszaznyocasnal hasznalom mert az sznajper, a hethatvanketets jovanugy ahogy felszedtem a foldrol.

Petya357 írta: 2024.01.02. 11:54 7,62x39 lőszer töltésénél túl vagyok a teszt fázison, szépen működik a Saigaban, a lőlap, és a kronó is jókat mondd.

Lehet, hogy a nálam okosabbak ezt tudják, de biztos ami biztos megosztok egy észrevételt.

Megtanultam, hogy lőtéri vegyes hüvelyek között nem elég kiválogatni a szép, ép, sárgaréz peldányokat. A ZVS hüvely is kerülendő, t.i. Berdan csappantyús! Persze azzal is lehet mit kezdeni, de nem ügy hogy futószalagon teszi az ember a présbe :roll: szerencsére nem ritka darab, egyszerűbb kidobni és mást használni. Inkább szetválogatom őket headstamp alapján. A ZVS más szempontból is kerülendő - egyszer a lőtéren gyűjtögetve láttam olyan sarzs ot, aminek a fele végig volt repedve (miközben a csapi nem mutatta a túlnyomás jegyeit..)

Szerencsére a matricában a kicsappantyúzó tüske nem tört el, csak beljebb csúszott. A Lee matrica szett használati utasítását böngészve ezt nem szerencse, hanem eleve így van tervezve, és viszonylag könnyen visszaállítható. Ezt sem tudtam.

A másik tapasztalat a hüvelyvágással kapcsolatos. Nem mindenki szokta méretre vágni, de puskalőszernél azt mondják, illik. A kézi vágó, és a sorjázó is jól működik, de nagy volumenben már fárasztó. Beszereztem egy tokmányba fogható szerszámot, az nem csak vág, hanem kívül-belül sorjáz is, nagyon jó cucc. Percenként 4 hüvely méretre vágható (lőszer specifikus matrica kell hozzá, de az a kezihez sem árt) , ellenőrzéssel, mindenestül 15 mp a ciklusidő, ha belejön az ember. Ha érdekel valakit, írok bővebben.
https://www.strobl.cz/en/lee-deluxe-pow ... trim_p7176

Ezúton szeretném megköszönni Fortitu fórumtársnak az eddig adott rengeteg segítséget, szakmai útmutatást. A tippjei és demó (más lőszeren tanultunk, nem 7,62) nélkül sokkal meredekebb lett volna a tanulási görbém.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2024.01.02. 13:21 parszor mar irtam hogy ovatosan a 762-es riz huvelyekkel mert van kozte berdan csapis es nem csak zvs. en sikeresen letortem a kicsapizo tusket mert tul erosen meg volt huzva a csavar :roll:
a trimmert meg nagyon ovatosan hasznald mert ha tul erosen nyomod elvetemedik benne a lemez :(
en csak a haromszaznyocasnal hasznalom mert az sznajper, a hethatvanketets jovanugy ahogy felszedtem a foldrol.
Most már rémlik, hogy régebben írtad, de egyrészt akkor nem érintett, illetve ez olyan dolog volt ami mással történik meg, nem velem :roll: pedig de

A trimner sorjátlanító lemezét pedig csalhatatlan érzékkel ráéreztél, hogy természetesen sikerült megsertenem, de már úton van a pótlemez…

Mit fogok meg elrontani? :?: :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2024.01.02. 13:52 Most már rémlik, hogy régebben írtad, de egyrészt akkor nem érintett, illetve ez olyan dolog volt ami mással történik meg, nem velem :roll: pedig de

A trimner sorjátlanító lemezét pedig csalhatatlan érzékkel ráéreztél, hogy természetesen sikerült megsertenem, de már úton van a pótlemez…

Mit fogok meg elrontani? :?: :lol:
MIndent _is_. :-D
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

lenne par tippem de inkabb hallgatok mert nem ertek hozza es ugyse erdekelne :roll:
Petya357 írta: 2024.01.02. 13:52 Mit fogok meg elrontani? :?: :lol:
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

tolt valaki loszert csak nyak formazo matricaval?
amcsi forumokon olvastam pro es kontra erveket de kivancsi vagyok kicsit testkozelibb velemenyekre is.
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2024.01.02. 19:05 tolt valaki loszert csak nyak formazo matricaval?
amcsi forumokon olvastam pro es kontra erveket de kivancsi vagyok kicsit testkozelibb velemenyekre is.
Csak full length. A nyakformázóról azt mondták a tanfolyamon, hogy csak akkor, ha pontosan ugyanabból a fegyverből fogod újra kilőni, mint előzőleg.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nyilvan ugyanabbol lonem :roll:
AndyA írta: 2024.01.02. 19:46 Csak full length. A nyakformázóról azt mondták a tanfolyamon, hogy csak akkor, ha pontosan ugyanabból a fegyverből fogod újra kilőni, mint előzőleg.
ingyom bingyom tálib-e?
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

A csak nyakformázásnál gondolom a hüvelyhossz visszállítás nem msrad ki.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2024.01.02. 19:02 lenne par tippem de inkabb hallgatok mert nem ertek hozza es ugyse erdekelne :roll:
Nem kérdezném ha nem érdekelne. :roll: Légyszi ne kelljen mindent saját hibából megtanulnom. Másnak sem biztos, hogy érdektelen.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

qqriq írta: 2024.01.02. 19:05 tolt valaki loszert csak nyak formazo matricaval?
amcsi forumokon olvastam pro es kontra erveket de kivancsi vagyok kicsit testkozelibb velemenyekre is.
Hogyha mindíg ugyanabból a fegyvetből lövöd kívánatos is hogy csak nyakra húzott hüvelyt használjon az ember mivel a pontosságot elősegíti.De valószínűleg 2-3 töltés után nem fog becsukódni a fegyver mivel a nyakrahúzó valóban csak a nyakat húzza.Ezesetben szükség van egy olyan matricára ami a kúpot is megnyomja kicsi mivel a hüvely azért nyúlik és elmegy a zárolási hézag.Tehát vagy egy sima testrehúzó matricával lenullázod újra vagy rendelsz egy bench rest matricát.Én úgy oldottam meg hogy egy ledobott testrehúzó matricát felfúrattam hogy a palásthoz ne érjen hozzá de a nyakszöget visszaállítja.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

koszi, en is arra gondoltam hogy nem lehet sokat formazni mert a valla is elmegy de konkretan sehol nem irtak ahol nezegettem
van lathato jevulas szorasban vagy csak placebo? :roll:
laci008 írta: 2024.01.03. 05:59 Hogyha mindíg ugyanabból a fegyvetből lövöd kívánatos is hogy csak nyakra húzott hüvelyt használjon az ember mivel a pontosságot elősegíti.De valószínűleg 2-3 töltés után nem fog becsukódni a fegyver mivel a nyakrahúzó valóban csak a nyakat húzza.Ezesetben szükség van egy olyan matricára ami a kúpot is megnyomja kicsi mivel a hüvely azért nyúlik és elmegy a zárolási hézag.Tehát vagy egy sima testrehúzó matricával lenullázod újra vagy rendelsz egy bench rest matricát.Én úgy oldottam meg hogy egy ledobott testrehúzó matricát felfúrattam hogy a palásthoz ne érjen hozzá de a nyakszöget visszaállítja.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

qqriq írta: 2024.01.03. 17:29 koszi, en is arra gondoltam hogy nem lehet sokat formazni mert a valla is elmegy de konkretan sehol nem irtak ahol nezegettem
van lathato jevulas szorasban vagy csak placebo? :roll:
20210811_124505.jpg
Hát azért ez nem csak placebó
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

laci008 írta: 2024.01.03. 18:18 20210811_124505.jpg Hát azért ez nem csak placebó
Mivel, milyen távolságról? ;)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

Petya357 írta: 2024.01.03. 23:56 Mivel, milyen távolságról? ;)
Ez 6.5×55 100m
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

laci008 írta: 2024.01.04. 07:30 Ez 6.5×55 100m
Nagyon nagyon szép, grat! :o

Krag, Carl-Gustav, vagy valami “modernebb” vasból indítod?
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

Petya357 írta: 2024.01.04. 08:11 Nagyon nagyon szép, grat! :o

Krag, Carl-Gustav, vagy valami “modernebb” vasból indítod?
Modernebb.De volt két gusztim is azok is szépen muzsikáltak.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

valakivel beszelgettunk es emlitettem hogy regen bootbol vettem hivatalosan port ami savanyusagos vodorbe van kiszerelve, kollega szeme forgott tole.
hat itten van. toltesi tabla a tetejen :roll:
20240105_154008.jpg
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2024.01.05. 15:43 valakivel beszelgettunk es emlitettem hogy regen bootbol vettem hivatalosan port ami savanyusagos vodorbe van kiszerelve, kollega szeme forgott tole.
hat itten van. toltesi tabla a tetejen :roll:
20240105_154008.jpg
Az igen... :o
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2024.01.05. 15:43 valakivel beszelgettunk es emlitettem hogy regen bootbol vettem hivatalosan port ami savanyusagos vodorbe van kiszerelve, kollega szeme forgott tole.
hat itten van. toltesi tabla a tetejen :roll:
20240105_154008.jpg
Nagyon stílusos! “Vecsés special” nitró single barrel blend :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

olcso es jo, ronda es finom :roll:
a lovedeket is nala vettem, akkor meg ipsiztem es ezzel a toltessel pont megvolt a faktor 8-)
Petya357 írta: 2024.01.05. 17:08 Nagyon stílusos! “Vecsés special” nitró single barrel blend :lol:
ingyom bingyom tálib-e?
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

Mihez való a töltési adat? 9 Para 147 grain lövedék, subsonic lőszer?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

vaskopenyes para, az uriember gyartotta akinel a port is vettem. stilszeruen savanyusagnak alcazva :roll:
20240106_093313.jpg
ipsiben van valami hulyeseg hogy a loszernek el kell ernie egy minimalis poverfaktort, ezzel igy pont jo volt.
Chronicus Magnumitis írta: 2024.01.06. 08:59 Mihez való a töltési adat? 9 Para 147 grain lövedék, subsonic lőszer?
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2024.01.06. 09:43 vaskopenyes para, az uriember gyartotta akinel a port is vettem. stilszeruen savanyusagnak alcazva :roll:
20240106_093313.jpg
ipsiben van valami hulyeseg hogy a loszernek el kell ernie egy minimalis poverfaktort, ezzel igy pont jo volt.
Vasköpenyes...?!

Az nem teszi tönkre a huzagolást?
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

Nem.

Akkor az egri varázsló az... Nem tudtam, hogy 147-es kilencest is csinál. Legalábbis mérete alapján nagyobbnak tűnik, mint a 124-esek.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

az, de tuti van valami bevonat mert mar evek ota ott all a szekrenyben es meg mindig csillog mint a salamon toke.
AndyA írta: 2024.01.06. 10:14 Vasköpenyes...?!

Az nem teszi tönkre a huzagolást?
.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

igen o az, mar nagyon regen voltam nala lassan ideje lesz meglatogatni mert fogytan a mag 8-)
Chronicus Magnumitis írta: 2024.01.06. 11:59 Nem.

Akkor az egri varázsló az... Nem tudtam, hogy 147-es kilencest is csinál. Legalábbis mérete alapján nagyobbnak tűnik, mint a 124-esek.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Mai teszt - szerettük volna ellenőrizni a kronik megismételhetőségét. A jegyzőkönyvet még nem dolgoztuk fel teljesen, de lelövöm :) a poént - jó lett!
IMG_5370.jpeg
A közelebbi konzekvensen , mindig, néhány FPS-sel többet mért. Gyaníthatóan nem azért, mert így sikerült, hanem mert lassul a lövedék, és hatás már egy méterrel odébb is mérhető. A perdöntő az lett volna, ha felcseréljük őket , és akkor is a közelebbi mér magasabb értéket - sajnos a fényviszonyok romlása ezt már nem tette lehetővé.

Ellentmondásos, materiálisan eltérő értékeket nem kaptunk, több tucatnyi mérésből egyszer sem. Olyan volt, hogy a sötétebb helyen (tető alatt, árnyékban) található kroni néha Errort mutatott.

A mai nap azért is más, mint a többi, mert előállítottam, és sikeresen és le is teszteltem életem első fullos .44 Magnum töltet családját. Kezdem egyre jobban megérteni, mit csíp ezeken a kéziágyúkon Chronicus Magnumitis fórumtárs. :lol:
IMG_5377.jpeg
A kép annyiban csal, hogy. bolti JHP Fiocchi látható rajta. Irtózatosan pontos, csak egy baj van vele - a hosszúcsővű Ruger Super Redhawkból már túl gyors - 240 graines lövedékkel 1600 fps és ez már szétcseszi az elvileg mindent is - puskalőszert is - kibírni hivatott sziluett célokat, ha nem váltón le, lassan minden lőtérről kitiltanak. Úgyhogy most igyekszem gyártani kicsit gyengébbet, de ugyanolyan pontosat.

)Az itt offtopic pisztolytávcsövet is teszteltem, nagy megelégedéssel. Pontosabb nyilván nem lesz tőle a fegyver, de célozni könnyebb, és a pici sütési hibák is jobban látszanak szárazedzésnél.)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

Finally, a worthy opponent. Our battle will be legendary!
Csatolmányok
IMG_20240107_142251.jpg
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Chronicus Magnumitis írta: 2024.01.07. 14:25 Finally, a worthy opponent. Our battle will be legendary!
Black Hawk Down, vagy Red Hawk Down lesz a vége ? A legendary battle majd megmutatja :lol: Bitang jól néz kis a vas.

Töltetről kérdezhetek?
standard, vagy te kisérzetezted ki? Mennyi Lovexet nyel be? Hány fpst-t tud, mekkora csőből?

A magnum csapi előírás, vagy saját tapasztalat?

A SJSP lövedék hosszú, fáradtságos kísérletek eredménye, vagy sztenderdizálsz, és a Desert Eagle miatt használod ugyanazt? Hard cast ólommal próbáltad már? Nekem jelenleg csak egy doboz Nosler SJHPmvan, ami nagyon szép, és jónak tűnik, de nem olcsó.

Úton van 240gr SWC és jó nehéz 300 gr-és ólom FP. Ha kiderül, hogy nem pontos, kenődik, akkor még mindig jó lesz lightos plinker töltethez.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

Ne gondold túl, azt használom, ami van...
A SJSP a Deserthez kellett, eGun-on lőttem pár dobozt akciósan, de teljes áron sápasztóan drága. Legközelebb vagy a Göcsej SE-től veszek majd LOS .44-est, vagy németektől CamPro-t, azon vastagabb a réz (elvileg).
Lovexet azért vettem, mert akkor az volt a boltban. A .44-es a minimum 15,6 grainnel szépen muzsikál, de kicsit többet fogok bele tenni. Sebességet nem mértem, nem volt rá időm.
D037.2 nem volt a boltban, maradt a D037.1. Nem szeretem, mert túl finom a szemcséje, szórja az adagoló, nem elég hangos, nem elég fényes, de legalább van. Majd lejmolok tőled N110-et...
Magnum csapit jobban preferálom, mert normállal túl nagy volt a sebességszórás az eddigi tapasztalatok szerint (357 Mag, 45 WM).
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

vegre valaki kimondja es nem csak himezhamoz :twisted:
Chronicus Magnumitis írta: 2024.01.08. 07:30 nem elég hangos, nem elég fényes, de legalább van. Majd lejmolok tőled N110-et...
ingyom bingyom tálib-e?
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2144
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2024.01.06. 19:50 Irtózatosan pontos, csak egy baj van vele - a hosszúcsővű Ruger Super Redhawkból már túl gyors - 240 graines lövedékkel 1600 fps és ez már szétcseszi az elvileg mindent is - puskalőszert is - kibírni hivatott sziluett célokat, ha nem váltón le, lassan minden lőtérről kitiltanak.
Flexelj le a csőből 4-5 centit.
Azt csak egyszer kell megcsinálni! :lol:
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Petya357 írta: 2024.01.06. 19:50

A kép annyiban csal, hogy. bolti JHP Fiocchi látható rajta. Irtózatosan pontos, csak egy baj van vele - a hosszúcsővű Ruger Super Redhawkból már túl gyors - 240 graines lövedékkel 1600 fps és ez már szétcseszi az elvileg mindent is - puskalőszert is - kibírni hivatott sziluett célokat, ha nem váltón le, lassan minden lőtérről kitiltanak. Úgyhogy most igyekszem gyártani kicsit gyengébbet, de ugyanolyan pontosat.
Kráter és lyukmentes fémlemez nem maradhat a közeledben! Te fémgyilkos mészáros XD
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu írta: 2024.01.08. 16:19 Kráter és lyukmentes fémlemez nem maradhat a közeledben! Te fémgyilkos mészáros XD
Márkón állítólag “valami német sportoló volt aki töri s magyart” volt! :lol: igaz ez .454 és nem 44 és puskából, de azért sem dícsértek meg

Jászberény , Hábencius lőtér - 100 méterről :!: leszakította a pics.ba a láncokról belövő cél kost. 10 percre le kellett állítani a teljes EBt ameddig meghegesztik :mrgreen: az osztrák versenyzők elbeveztek “Ran killernek” (ha már lőni nem tudok, az a kevés ami talál odab.sz)

Füzesabony , OB - a szakágvezető, a verseny főbíró, és a lőtér tulajdonos konzíliumot tartott arról, hogy kizárják-e azt a fegyvert és s lőszert ami leszakította a csirkét a talpáról.. nem zárták ki.

Egyre kevesebb helyen köszönnek vissza. 🤔Muszáj visszavenni a teljesítményből.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

jó ha van írta: 2024.01.08. 16:08 Flexelj le a csőből 4-5 centit.
Azt csak egyszer kell megcsinálni! :lol:
Köszönjük, Emese!
#jólvanazúgy ;)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1350
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kojak »

Petya357 írta: 2024.01.08. 18:50 Márkón állítólag “valami német sportoló volt aki töri s magyart” volt! :lol: igaz ez .454 és nem 44 és puskából, de azért sem dícsértek meg

Jászberény , Hábencius lőtér - 100 méterről :!: leszakította a pics.ba a láncokról belövő cél kost. 10 percre le kellett állítani a teljes EBt ameddig meghegesztik :mrgreen: az osztrák versenyzők elbeveztek “Ran killernek” (ha már lőni nem tudok, az a kevés ami talál odab.sz)

Füzesabony , OB - a szakágvezető, a verseny főbíró, és a lőtér tulajdonos konzíliumot tartott arról, hogy kizárják-e azt a fegyvert és s lőszert ami leszakította a csirkét a talpáról.. nem zárták ki.

Egyre kevesebb helyen köszönnek vissza. 🤔Muszáj visszavenni a teljesítményből.
De legalább tudod, hogy ha önvédelemre kell használnod magánterületen, akkor simán keresztüllövöd vele a támadót...aki a hűtő mögé bújt....a szomszéd lakásban. :)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Töltöttem 38 Specialt könnyű, 115gr FMJ lövedékkel és a határokat kicsit sem feszegető N320 lőportöltettel. Azután kipróbáltam, amit a múltkor mondtam, hogy mit csinál a fegyverben, ha kicsit felemelve ill. földnek fordítva eresztem ill. emelem a célra.

Nos, a különbség eléggé látványos volt. A viszonylag kevés, 5gr körüli, és nem is a leggyorsabb lőpor jókora helyet hagyott maga mellett a hüvelyben a lövedék alatt. Amikor felfelé fordítva eresztettem le, "rendes" lövés érzete volt a dolognak, hangra, visszarúgásra, és találatra is teljesen rendben volt.

Amikor viszont lefelé fordítottam a revolvert és úgy emeltem a célra, mintha kimaradt volna a fele lőpor belőle, tompán pukkant, és jól hallhatóan elkülönült a lövés döreje attól a koppanástól, ahogyan a lövedék 25 m után a golyófogóba csapódik. Persze célzásról szó sem lehetett, a tábla alsó szélét jó, ha elérte a lövedék. A csappantyútól "messze" lévő por nehezen gyullad és lassabban ég, és a kis ültetési mélység miatt alacsony a kihúzóerő, hamar elindul a lövedék, ami szintén alacsonyabb csúcsnyomást eredményez.

Az üres hüvelyek egy részéből félig elégett lőpor potyogott ki utóbb, de sajnos nem figyeltem, hogy melyikből. Saccra nyilván a lefelé tartva célra emelt esetében lehetett nem teljesen elégett lőpor maradéka a hüvelyben.

A másik töltet 158 gr FP lövedék volt a 38-as hüvelyben. Itt kicsivel (20%) több volt a lőpor, és a lövedék is hosszabb, kevesebb helyet hagy a hüvelyben maga alatt, és a sokkal mélyebb ültetés miatt alighanem a kihúzóerő is jóval nagyobb. Itt sokkal kisebb volt az eltérés a kétféle kilövés között, inkább csak olyan "érzésre" volt gyengébb a lentről beemelt.

A 357 hüvelybe töltött 148gr WC esetében, ahol a 38-hoz képest ugyan nem nagyobb a lőportöltet, de az ültetési mélység ill. a hüvelyben lévő szabad hely össze nem hasonlítható az előző kettővel, gyakorlatilag tökmindegy volt, hogyan emelem-eresztem. Durrant, ahogy egy 357 töltetnek kell, hogy a füldugó majd kiesett a fülemből. :-)
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

AndyA írta: 2024.01.08. 21:36 Töltöttem 38 Specialt könnyű, 115gr FMJ lövedékkel és a határokat kicsit sem feszegető N320 lőportöltettel. Azután kipróbáltam, amit a múltkor mondtam, hogy mit csinál a fegyverben, ha kicsit felemelve ill. földnek fordítva eresztem ill. emelem a célra.

Nos, a különbség eléggé látványos volt. A viszonylag kevés, 5gr körüli, és nem is a leggyorsabb lőpor jókora helyet hagyott maga mellett a hüvelyben a lövedék alatt. Amikor felfelé fordítva eresztettem le, "rendes" lövés érzete volt a dolognak, hangra, visszarúgásra, és találatra is teljesen rendben volt.

Amikor viszont lefelé fordítottam a revolvert és úgy emeltem a célra, mintha kimaradt volna a fele lőpor belőle, tompán pukkant, és jól hallhatóan elkülönült a lövés döreje attól a koppanástól, ahogyan a lövedék 25 m után a golyófogóba csapódik. Persze célzásról szó sem lehetett, a tábla alsó szélét jó, ha elérte a lövedék. A csappantyútól "messze" lévő por nehezen gyullad és lassabban ég, és a kis ültetési mélység miatt alacsony a kihúzóerő, hamar elindul a lövedék, ami szintén alacsonyabb csúcsnyomást eredményez.

Az üres hüvelyek egy részéből félig elégett lőpor potyogott ki utóbb, de sajnos nem figyeltem, hogy melyikből. Saccra nyilván a lefelé tartva célra emelt esetében lehetett nem teljesen elégett lőpor maradéka a hüvelyben.

A másik töltet 158 gr FP lövedék volt a 38-as hüvelyben. Itt kicsivel (20%) több volt a lőpor, és a lövedék is hosszabb, kevesebb helyet hagy a hüvelyben maga alatt, és a sokkal mélyebb ültetés miatt alighanem a kihúzóerő is jóval nagyobb. Itt sokkal kisebb volt az eltérés a kétféle kilövés között, inkább csak olyan "érzésre" volt gyengébb a lentről beemelt.

A 357 hüvelybe töltött 148gr WC esetében, ahol a 38-hoz képest ugyan nem nagyobb a lőportöltet, de az ültetési mélység ill. a hüvelyben lévő szabad hely össze nem hasonlítható az előző kettővel, gyakorlatilag tökmindegy volt, hogyan emelem-eresztem. Durrant, ahogy egy 357 töltetnek kell, hogy a füldugó majd kiesett a fülemből. :-)
Bizonyára tanultad milyen esetben lehet detonációt előidézni. A következők a faktorok:
- nagy térfogatú hüvelyben kevés lőpor
- a kaliberhez képest könnyű lövedék
- lassú égésű lőpor

Szóval óvatosan...
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Fortitu írta: 2024.01.08. 21:52 Bizonyára tanultad milyen esetben lehet detonációt előidézni. A következők a faktorok:
- nagy térfogatú hüvelyben kevés lőpor
- a kaliberhez képest könnyű lövedék
- lassú égésű lőpor

Szóval óvatosan...
Az N320 azért nem olyan lassú por, csak nem a leggyorsabb. Kb. a Vihta táblázat szerint töltöttem, nem találomra.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

a konnyu lovedek joooo
kalas loszer tt lovedekkel, 13 grain s015-el akkorat szol mint az agyu es megporkoli a lolapot 25 meteren :twisted:
Fortitu írta: 2024.01.08. 21:52 Bizonyára tanultad milyen esetben lehet detonációt előidézni. A következők a faktorok:
- nagy térfogatú hüvelyben kevés lőpor
- a kaliberhez képest könnyű lövedék
- lassú égésű lőpor

Szóval óvatosan...
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2024.01.08. 22:12 a konnyu lovedek joooo
kalas loszer tt lovedekkel, 13 grain s015-el akkorat szol mint az agyu es megporkoli a lolapot 25 meteren :twisted:
Ezek együttese okozhat gondot (hát meg még sokminden más is). Az S015 határozottan gyors por, meg a 13 grain se kevés, de a 25 méteres lángokat azért nem hiszem el.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

AndyA írta: 2024.01.08. 22:06 Az N320 azért nem olyan lassú por, csak nem a leggyorsabb. Kb. a Vihta táblázat szerint töltöttem, nem találomra.
Akkor nagy gond nem lehet, a lőpor elhelyezkedése meg nagy eltéréseket okozhat valóban. Ezért is jó a wadcutter ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

koltoi tulzas volt, de teny hogy latvanyos es brutal hangos. foleg a kompival :roll:
egyebkent ha mar itt tartunk, ugy tanultam hogy loport nem keverunk, ebben a loszerben meg palcika es drazse keverek van, majdnem nyakig toltve...
redukalt.jpg
redukalt.jpg (66.54 KiB) Megtekintve 4511 alkalommal
Fortitu írta: 2024.01.08. 22:35 Ezek együttese okozhat gondot (hát meg még sokminden más is). Az S015 határozottan gyors por, meg a 13 grain se kevés, de a 25 méteres lángokat azért nem hiszem el.
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2024.01.08. 22:45 koltoi tulzas volt, de teny hogy latvanyos es brutal hangos. foleg a kompival :roll:
egyebkent ha mar itt tartunk, ugy tanultam hogy loport nem keverunk, ebben a loszerben meg palcika es drazse keverek van, majdnem nyakig toltve...
redukalt.jpg
Biztos ugyanaz a por, csak más formára öntve.
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

AndyA: vállveteget. Kb megismételted, amit 6-7 éve csináltam 7,62 Naganttal, csak nekem ki se jött a golyó a csőből :)
Így tanul az ember, tök jók ezek a tapasztalatok. Jó lenne egy pár nyomásmérő cső is otthon, de sajnos mindent nem gyűjthet be az ember... Érdemes ilyen kísérleteknél sebességet is mérni, hogy milyen a biztonságos töltet sebessége és szórása, és milyen ezé a félig üres lefelé fordítotté. Abból esetleg legközelebb meg lehet jósolni, hogy egy gyenge töltet simán csak lassú, vagy ilyen, mint ez.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Chronicus Magnumitis írta: 2024.01.09. 07:46 AndyA: vállveteget. Kb megismételted, amit 6-7 éve csináltam 7,62 Naganttal, csak nekem ki se jött a golyó a csőből :)
Így tanul az ember, tök jók ezek a tapasztalatok. Jó lenne egy pár nyomásmérő cső is otthon, de sajnos mindent nem gyűjthet be az ember... Érdemes ilyen kísérleteknél sebességet is mérni, hogy milyen a biztonságos töltet sebessége és szórása, és milyen ezé a félig üres lefelé fordítotté. Abból esetleg legközelebb meg lehet jósolni, hogy egy gyenge töltet simán csak lassú, vagy ilyen, mint ez.
Azért az a töltet, amit minimumnak megad a Vihta táblázat, a lövedéket azért kitolja a csőből. :-)

A Chrony nem volt nálam, de ha lesz időm ilyennel játszani, akkor majd elviszem.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

AndyA írta: 2024.01.09. 08:31
A Chrony nem volt nálam, de ha lesz időm ilyennel játszani, akkor majd elviszem.
A nálam okosabbak nyilván már tudták ezt, de nenrég volt már olyan tapasztalatom, hogy betéri lőtéren megőrült a kronó.

A használati utasítás (fotocellás kronóm van) szerint nem tud mérni fénycsöves vilsgítas mellett, és gyenge fényviszonyok kózött. Mindkettőt tanúsítani tudom.

Úgyhogy a tuti tipp - kültéri lőtér, felhős de fényes nap. Vagy pedig LED sort barkácsolni az érzékelők feletti árnyékolóra - ez Fortitu megoldása. Vagy sok pénzért radaros sebességmérő 8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2024.01.09. 09:29 A nálam okosabbak nyilván már tudták ezt, de nenrég volt már olyan tapasztalatom, hogy betéri lőtéren megőrült a kronó.

A használati utasítás (fotocellás kronóm van) szerint nem tud mérni fénycsöves vilsgítas mellett, és gyenge fényviszonyok kózött. Mindkettőt tanúsítani tudom.

Úgyhogy a tuti tipp - kültéri lőtér, felhős de fényes nap. Vagy pedig LED sort barkácsolni az érzékelők feletti árnyékolóra - ez Fortitu megoldása. Vagy sok pénzért radaros sebességmérő 8-)
Úgy kaptam, hogy van hozzá egy LED-csíkos saját világítás, ami egy külső 12V akksiról megy. Én meg kendácsoltam hozzá egy kis stabilizált tápot, úgyhogy a Chronyba sem kell elem, az is a külső akksiról jár, ha már van. :-)
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Petya357 írta: 2024.01.09. 09:29 A nálam okosabbak nyilván már tudták ezt, de nenrég volt már olyan tapasztalatom, hogy betéri lőtéren megőrült a kronó.

A használati utasítás (fotocellás kronóm van) szerint nem tud mérni fénycsöves vilsgítas mellett, és gyenge fényviszonyok kózött. Mindkettőt tanúsítani tudom.

Úgyhogy a tuti tipp - kültéri lőtér, felhős de fényes nap. Vagy pedig LED sort barkácsolni az érzékelők feletti árnyékolóra - ez Fortitu megoldása. Vagy sok pénzért radaros sebességmérő 8-)
A radarosnak más nyűgjei vannak, nem igazán működik, ha nincs nagy szabad tér előtte. Simán ki kell rakni szabad ég alá a kronót, vagy (nem villodzó) világítást rakni fölé.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

sokkal jobb az optikas, ne vegyel "radarost"
Petya357 írta: 2024.01.09. 09:29 A nálam okosabbak nyilván már tudták ezt, de nenrég volt már olyan tapasztalatom, hogy betéri lőtéren megőrült a kronó.

A használati utasítás (fotocellás kronóm van) szerint nem tud mérni fénycsöves vilsgítas mellett, és gyenge fényviszonyok kózött. Mindkettőt tanúsítani tudom.

Úgyhogy a tuti tipp - kültéri lőtér, felhős de fényes nap. Vagy pedig LED sort barkácsolni az érzékelők feletti árnyékolóra - ez Fortitu megoldása. Vagy sok pénzért radaros sebességmérő 8-)
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Fortitu írta: 2024.01.09. 09:32 A radarosnak más nyűgjei vannak, nem igazán működik, ha nincs nagy szabad tér előtte. Simán ki kell rakni szabad ég alá a kronót, vagy (nem villodzó) világítást rakni fölé.
Azért kapja a 12V-ot akkuról a LED. :-)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

A Gordon (vagy tetszőleges más tool) megmutatja valahol, hogy az adott töltet esetében a lövedék és a por között mennyi hely marad szabadon a hüvelyben? Egyelőre nézegetem, kattintgatok, de csak a teljes H2O graint találom.
Chronicus Magnumitis
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 250
Csatlakozott: 2020.12.01. 19:00

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Chronicus Magnumitis »

QuickLoad a baloldalon kiírja a teljes hüvelytérfogatot, a golyó által elfoglalt térfogatot, és a fennmaradó hasznos térfogatot. Jobboldalon megadja a %-os kitöltést, ebből már számolható a szabadon maradt térfogat.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Chronicus Magnumitis írta: 2024.01.13. 11:33 QuickLoad a baloldalon kiírja a teljes hüvelytérfogatot, a golyó által elfoglalt térfogatot, és a fennmaradó hasznos térfogatot. Jobboldalon megadja a %-os kitöltést, ebből már számolható a szabadon maradt térfogat.
Megnézem, köszönöm!
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

AndyA írta: 2024.01.12. 13:41 A Gordon (vagy tetszőleges más tool) megmutatja valahol, hogy az adott töltet esetében a lövedék és a por között mennyi hely marad szabadon a hüvelyben? Egyelőre nézegetem, kattintgatok, de csak a teljes H2O graint találom.
A gordon az adott lőpormennyiség alá beírja hány%a hüvelytöltöttség
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

laci008 írta: 2024.01.14. 14:55 A gordon az adott lőpormennyiség alá beírja hány%a hüvelytöltöttség
Kiváló, pont ezt kerestem!

Ráadásul mivel változik a % az ültetési mélységgel, így az is biztos, hogy a beültetett lövedék alatt maradó szabad térfogat %-áról beszél, nem pedig a hüvely teljes térfogatáról.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4403
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

tvsmaci írta: 2024.01.15. 10:53 Köszi mindenkinek a válaszokat.
Már régóta gondolkoztam, hogy megcsinálom a lőszertöltő vizsgát, lehet ennek most jön el az ideje.
A szaktopikban reflektálnék.

Az egyik legérdekesebb, valódi tudást adó tanfolyam. Össze sem lehet hasonlítani a többi hatósági vizsgával mint pl fegyverismereti.

Akkor sem értelmetlen, ha végül úgy döntesz, hogy nem fogsz tölteni. A belballisztikai ismeretek mellett olyan úri huncutságok, jogosultságok is járnak a plasztik kártyával, mint pl feketelőpor és csappantyú tartása, használata, illetve legálisan szétszedhetsz lőszert, stb. Nem nagy dolog, de jól esik.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Válasz küldése