OFF topik

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Ellőtt hüvelyek hasznosítása azoknak akiknek nincs újratöltési engedélye by fészbukszi
IMG_20221217_110015.jpg
Gondoljunk a hölgyekre is elvégre itt a karácsony :D
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
blint
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.06.26. 15:26

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: blint »

Kontrolle13 írta: 2022.12.17. 11:15 Ellőtt hüvelyek hasznosítása azoknak akiknek nincs újratöltési engedélye by fészbuksziIMG_20221217_110015.jpg

Gondoljunk a hölgyekre is elvégre itt a karácsony :D
Ebből mandzsettagomb se lenne rossz.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

blint írta: 2022.12.17. 17:19 Ebből mandzsettagomb se lenne rossz.
+1

Nekem van NYÁK lapból készült mandzsettagombom, az pl tök jól néz ki, és szakmai rendezvényeken nagy sikert aratott.

Hüvelytalpból a .308 nem elég - nagyobb kellene, és peremes - minimum .45 Long Colt, .44 Magnum - vagy még nagyobb. 20-as sörétes vagy .50 BMG is jól mutathat 8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2022.12.17. 22:42 +1

Nekem van NYÁK lapból készült mandzsettagombom, az pl tök jól néz ki, és szakmai rendezvényeken nagy sikert aratott.

Hüvelytalpból a .308 nem elég - nagyobb kellene, és peremes - minimum .45 Long Colt, .44 Magnum - vagy még nagyobb. 20-as sörétes vagy .50 BMG is jól mutathat 8-)
Kilőtt 50 BMG hüvelyt nem tud valaki baráti áron? Úgy tíznek hasznát venném, de akár 20 is lehet.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

AndyA írta: 2022.12.17. 22:59 Kilőtt 50 BMG hüvelyt nem tud valaki baráti áron? Úgy tíznek hasznát venném, de akár 20 is lehet.
Mit jelent számodra a normális ár? 2-3-4 euró/db?

A nemnormális :lol: árat ugyebár tudjuk:
https://www.strobl.cz/en/brass-rws-50-bmg_p8735
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

AndyA írta: 2022.12.17. 22:59 Kilőtt 50 BMG hüvelyt nem tud valaki baráti áron? Úgy tíznek hasznát venném, de akár 20 is lehet.
Erre kell?😉
319238229_3373205056268320_6210097226456715321_n.jpg
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
újhold
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.12.17. 14:59

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: újhold »

Köszönöm a befogadást!
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

gvass1 írta: 2022.12.18. 07:44 Erre kell?😉

319238229_3373205056268320_6210097226456715321_n.jpg
Nem. :-)

Dekorációs célokra.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

AndyA írta: 2022.12.18. 11:34 Nem. :-)

Dekorációs célokra.
.308 Win, 8x57JS,7,52x54R vagy hasonló nem elég? Ezekből tudok szerezni ingyen.

As ötvenes bíemdzsi rendesen zsebbenyúlós lesz :roll:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Petya357 írta: 2022.12.17. 22:42 Nekem van NYÁK lapból készült mandzsettagombom, az pl tök jól néz ki, és szakmai rendezvényeken nagy sikert aratott.
FélOFF
Egyik barátom szerepjátékozik, és D10-ből - tízoldalú dobó-"kockából" - készültek a mandzsettagombjai.

OFF
Utóirat: D10 dobókockát keresek arab számok helyett pöttyökkel. - Igen, vannak vakok a baráti társaskörben, és unokatesómat is bevezetném a számok rejtelmeibe úgy százig.
Drága megoldás van, kb. tízszeres árszorzóval.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2022.12.18. 12:52 FélOFF
Egyik barátom szerepjátékozik, és D10-ből - tízoldalú dobó-"kockából" - készültek a mandzsettagombjai.

OFF
Utóirat: D10 dobókockát keresek arab számok helyett pöttyökkel. - Igen, vannak vakok a baráti társaskörben, és unokatesómat is bevezetném a számok rejtelmeibe úgy százig.
Drága megoldás van, kb. tízszeres árszorzóval.
Mihez képest x10?

amazon.de-n 8,88 Euro ugyanez, plusz posta 3,80. Ennyiért meg tudom neked rendelni, ha ráér januárig.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: G.D »

AndyA írta: 2022.12.18. 13:25 Mihez képest x10?
Mondjuk ehhez.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

G.D írta: 2022.12.18. 13:54 Mondjuk ehhez.
2 db kocka innen kb. 4 Euróból áll meg legolcsóbb Foxport postával.

Ezzel szemben kapsz egy spéci fajtából, ami eleve árfelhajtó tényező, 5 db-ot 13 Euróért. Nem látom, hogy a 2 Euro ellenében az erős 2,5 Euro tízszeres szorzó lenne.

Én csak segíteni próbáltam, de ha nem, hát nem.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: G.D »

AndyA írta: 2022.12.18. 16:29 2 db kocka innen kb. 4 Euróból áll meg legolcsóbb Foxport postával.
Ez volt gugli első találata, de máshol is hasonló áron megy, "rendes" boltban is (=0 Ft postaköltséggel).
AndyA írta: 2022.12.18. 16:29 Ezzel szemben kapsz egy spéci fajtából, ami eleve árfelhajtó tényező, 5 db-ot 13 Euróért.
Csak nekik valszeg untig elég lenne 1 db is.
De majd Poresz kijavít ha tévedtem.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

G.D írta: 2022.12.18. 16:42 Ez volt gugli első találata, de máshol is hasonló áron megy, "rendes" boltban is (=0 Ft postaköltséggel).

Csak nekik valszeg untig elég lenne 1 db is.
De majd Poresz kijavít ha tévedtem.
Kettő, ha 100-ig akarja számolni tanítani.

Ezt én értem, de ha egyszer máshol nincs, csak itt ls csak ennyiért, akkor vagy itt és ennyirt kell megvenni, vagy le kell tenni a dologról.

Alternatíva a 3D nyomtatás. (Ebben is tudok segíteni.)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

AndyA írta: 2022.12.18. 16:49 Kettő, ha 100-ig akarja számolni tanítani.

Ezt én értem, de ha egyszer máshol nincs, csak itt ls csak ennyiért, akkor vagy itt és ennyirt kell megvenni, vagy le kell tenni a dologról.

Alternatíva a 3D nyomtatás. (Ebben is tudok segíteni.)
https://www.thingiverse.com/thing:2839353
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2022.12.17. 22:42 +1

Nekem van NYÁK lapból készült mandzsettagombom, az pl tök jól néz ki, és szakmai rendezvényeken nagy sikert aratott.

Hüvelytalpból a .308 nem elég - nagyobb kellene, és peremes - minimum .45 Long Colt, .44 Magnum - vagy még nagyobb. 20-as sörétes vagy .50 BMG is jól mutathat 8-)
.30 short magnum?
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: szöged »

G.D írta: 2022.12.18. 13:54 Mondjuk ehhez.
ránézésre azt mondanám, hogy vakok számára ez is kitaperol6ó, mert nem csak rá van rajzolva fehérrel a szám, hanem komoly árok van túl nem tökéletesen feltöltve festékkel
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.12.18. 19:52 ránézésre azt mondanám, hogy vakok számára ez is kitaperol6ó, mert nem csak rá van rajzolva fehérrel a szám, hanem komoly árok van túl nem tökéletesen feltöltve festékkel
Inkbb kellene nekik a pozitív minta, ami kiemelkedik a felületből. De ez is megoldható 3D nyomtatással.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

AndyA írta: 2022.12.18. 16:49
Részemről az első benyomásom költői túlzássá szelídült. Műszaki szempontból semmi sem indokolja a magasabb árat, ezért döbbentem le, hogy nem néhány száz forint (szállítási költség nélkül). Nyilván ennek is van magyarázata:
Nincs minden játékboltban az emberek orra elé téve. → Keveseknek jut eszébe, hogy: "De jó lenne!" → Kevesebben veszik. → Kevesebbet gyártanak. → Egy darabra vetítve magasabb az önköltség. → 1. A kereskedőnek több pénze áll benne. → 2. Mivel kevesebben veszik, a kereskedőnek tovább áll benne a pénze. → Ezt a magasabb haszonkulcs ellensúlyozza.

Igen, már gondolok a jövőre, amikor bevezetem a lurkót a helyiértékek csodálatos világába, és megtanul százig számolni. :-)

Térjünk rá vissza jövőre: köszönöm a felajánlott segítséget, feltételezem most az ünnepek előtt van mindenkinek elég szaladgálni valója.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2022.12.19. 12:22 Részemről az első benyomásom költői túlzássá szelídült. Műszaki szempontból semmi sem indokolja a magasabb árat, ezért döbbentem le, hogy nem néhány száz forint (szállítási költség nélkül). Nyilván ennek is van magyarázata:
Nincs minden játékboltban az emberek orra elé téve. → Keveseknek jut eszébe, hogy: "De jó lenne!" → Kevesebben veszik. → Kevesebbet gyártanak. → Egy darabra vetítve magasabb az önköltség. → 1. A kereskedőnek több pénze áll benne. → 2. Mivel kevesebben veszik, a kereskedőnek tovább áll benne a pénze. → Ezt a magasabb haszonkulcs ellensúlyozza.

Igen, már gondolok a jövőre, amikor bevezetem a lurkót a helyiértékek csodálatos világába, és megtanul százig számolni. :-)

Térjünk rá vissza jövőre: köszönöm a felajánlott segítséget, feltételezem most az ünnepek előtt van mindenkinek elég szaladgálni valója.
Szia Poresz!

Szerintem nem érdemes agyalni azon, hogy az itthoni 260 Ft (de az nem jó), az amazonos meg 2,50 Euro, egyformán filléres tétel mindkettő.
Meg kell venni azt, amelyik jó, és onnan, ahol van. ;)
Ha ebben kell segítség, én is örömmel állok a rendelkezésedre.

A szerepjátékokhoz használnak sokoldalú dobókockákat, esetleg egy boltot megnézhetsz még, hátha van nekik!
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

WildBear23 írta: 2022.12.19. 12:57 Szerintem nem érdemes agyalni azon, hogy az itthoni 260 Ft (de az nem jó), az amazonos meg 2,50 Euro, egyformán filléres tétel mindkettő.
Úgy igazán a szállítási költségtől esek hanyatt. (Ebay: kb. 5.000 Ft.)
WildBear23 írta: 2022.12.19. 12:57 A szerepjátékokhoz használnak sokoldalú dobókockákat, esetleg egy boltot megnézhetsz még, hátha van nekik!
Igen, itt tart a történet, és ezért szabadítottam rá több szemet a problémára. :-)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2022.12.19. 13:02 Úgy igazán a szállítási költségtől esek hanyatt. (Ebay: kb. 5.000 Ft.)

Igen, itt tart a történet, és ezért szabadítottam rá több szemet a problémára. :-)
Néztem az alin, ott minden is szokott lenni, de nem találtam. :(
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

https://www.aliexpress.com/item/32829420820.html
WildBear23 írta: 2022.12.19. 13:54 Néztem az alin, ott minden is szokott lenni, de nem találtam. :(
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Ezt én is megtaláltam, de ez nem pöttyös, mint az amazonos. :)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

WildBear23 írta: 2022.12.19. 13:54 Néztem az alin, ott minden is szokott lenni, de nem találtam. :(
Ez engem is meglepett. - De ilyen nyilvánvaló helyekkel - Amazon, Ali, Ebay - ne pazaroljátok az időtöket, ezeket már én is kipipáltam. (Egyébként köszönöm.)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2022.12.19. 12:22 Részemről az első benyomásom költői túlzássá szelídült. Műszaki szempontból semmi sem indokolja a magasabb árat, ezért döbbentem le, hogy nem néhány száz forint (szállítási költség nélkül). Nyilván ennek is van magyarázata:
Nincs minden játékboltban az emberek orra elé téve. → Keveseknek jut eszébe, hogy: "De jó lenne!" → Kevesebben veszik. → Kevesebbet gyártanak. → Egy darabra vetítve magasabb az önköltség. → 1. A kereskedőnek több pénze áll benne. → 2. Mivel kevesebben veszik, a kereskedőnek tovább áll benne a pénze. → Ezt a magasabb haszonkulcs ellensúlyozza.

Igen, már gondolok a jövőre, amikor bevezetem a lurkót a helyiértékek csodálatos világába, és megtanul százig számolni. :-)

Térjünk rá vissza jövőre: köszönöm a felajánlott segítséget, feltételezem most az ünnepek előtt van mindenkinek elég szaladgálni valója.
Az ünnepek ellenére is napi 8 órát ülök a gép mellett, éppen elzöröghet a nyomtató is a sarokban. :-)
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: G.D »

Kép
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: G.D »

"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Régo ismerősöm, Budai Ferenc pirotechnikus írása.

"Pirotechnikai eszközök felhasználása

A pirotehnika - különböző szinteken - szinte egyidős az emberiséggel. A sámánok könnyen égő anyagokat, mint pl a gyermekláncfű repítőszőreit szórták a tűzbe, és az nagy fellobbanással égett. Keleten, a kísérletező kedvű kínaiak pedig már akkor is főztek salétromot (disznótrágyából), mikor itt, a "kifinomult műveltségű" Európában még bunkóval kergetőztek az ősemberek. Köztudottan ők találták fel a puskaport, hivatalos nevén a fekete lőport is.
A lőpor összetétele minden szakkönyv és lexikon szerint 10 % kén, 15 % szén, 75 % salétrom. Ezek természetesen csak nagyságrendi pontosságúak, a kísérletező kedvű fiatalok miatt. Örömmel közlöm, hogy a valódi összetétel ettől jelentősen eltér, és bizony pár százalék pontatlanság is a tizedére veti vissza a robbanóerőt.

Hazánkban a pirotechnika legfőképp hadi alkalmazásban állott: erről tanúskodik a "petárda", ami magyar találmány, és eredetileg a várkapuhoz szorított, fullosan megtömött, ergo tuti felrobbanó ágyút jelentette. Ennek irányított robbanása, pontosabban a fellépő plazmasugár lyukat vágott a várkapun. A petárda mai alkalmazása, pontosabban a robbanó vágóké, az olajkutatástól a sínek gyorsdarabolásán át az űrtechnikai alkalmazásig terjed (az űrhajók fokozatait kötik össze robbanó csavarokkal, amik tuti leválasztják a feleslegessé vált részeket).
A felszabadulás után az akkori rezsimek rettegve a terrorakcióktól, (amiknek hősiesített változata a partizánakció...) a csillagszóró és a gyufa kivételével gyakorlatilag semmilyen pirotechnikai eszközt nem engedélyeztek a halandók számára.

Manapság viszont annyira sokminden van forgalomban, és annyi baleset történik ezekkel a szerekkel, hogy szükségessé vált egy kis felvilágosítás az emberek számára.

Tehát: a pirotechnikai eszközök alapja a fekete lőpor, illetve annak módosított összetevőkkel készült, lassított és színezett változatai. Egyes pirotechnikai termékekben különböző nitráltsági fokú cellulóz-nitrátok (NC) keveréke található. A közhiedelemmel ellentétben sehol sem használnak TNT-t, vagy más brizáns robbanóanyagot. Sérülés, baleset, vagy szándékos bántalmazás viszont sajnos kivihető velük, és ebben a találékonyság sajna végtelen.
Ezek elkerülésére most leírom a fontosabb eszközök működését, a veszélyeket, és a baleseti forrásokat.

Alapszabály: mindig csak felnőtt ember, színjózanul tudatmódosító szer (alkohol, gyógyszer, élénkítő vagy bódító hatású anyagok) által nem befolyásolt állapotban, a tűz- és balesetvédelmi szabályok betartásával használjon tűzijáték-eszközt!
A felhasználó felel az okozott anyagi, erkölcsi, egészségügyi, tűzrendészeti károkért. Ezek a józan ész adta lehetőségekkel elkerülhetők, teszem azt tömött parkolóban, benzinkúton vagy gáztelepen normális ember nem használ ilyesmit.
Külön figyelmet kell szentelni az ijedős állatoknak - az anyós nem számít bele - és a lehetséges anyagi károk megelőzésének.
Nincs olyan eszköz, ami szerelést, vagy bármi beavatkozást igényelne, ez a művelet már szabálysértést valósít meg.
Minden eszközön lennie kell piktogrammos, vagy írott felhasználási útmutatónak, a nálunk forgalmazott termékek csomagolásán pedig magyar nyelvű tájékoztatónak. A vásárláskor az eladók kötelesek – KÉRÉSRE - elmagyarázni a működtetést. Nem szabad hanyagul előadott, vagy félig megértett útmutatással vásárolni semmilyen eszközt, a saját és szeretteink biztonsága érdekében ki kell követelni a teljes megértésig terjedő magyarázatot.
NINCS zárt térben használható, vagy KÉZBŐL INDÍTHATÓ eszköz! A termékek többsége zárt térben nem használható, és kézből EGYÁLTALÁN, EGYIK SEM nem indítható! A begyújtott terméktől az ismertetőben megszabott távolságot mindig be kell tartani. (MINIMUM 3-5m)

Kezdjük talán gyermekkorom nagy durranásával, a petárdával.
Sok, nagyon sok van belőle forgalomban, pedig Magyarországon tiltott eszköz, és zsíros büntiket lehet vele összeszedni. Minden ember, aki csak egy picit is konyít a pirotechnikához, úgy utálja, mint varjú az üvegszemet. Gyakorlatilag debil egyéneknek való, de annál veszélyesebb cucc. Voltam olyan bulin, ahol a matt részeg társaság zárt helyen, terített asztalok között hajigálta a robbanó rudacskákat.
Namármost: a zárt helyen való használat nem csak ennél, hanem minden pirotechnikai eszköznél tilos!!! Garantált halláskárosodást okoz, a füstje kissé mérgező, és az asztalokon, pl. pohárba esve repeszgránátként hat. Lábak közelében sem egészséges, mert nagy ijedelmet és nagy, kék foltokat okoz. -szerencsés esetben a használó szeme alatt.
A robbanása mind emberre, mind állatra komoly stresszként hat, és szerintem senki sem szeretne börtönbe kerülni azért, mert egy viccesnek szánt durranás miatt valaki infarktust, sokkot, vagy csonkolt sérülést kap.
A petárda nagyon érzékeny a nedvességre, ami a késleltetőt jó esetben használhatatlanná teszi. A benedvesedett, de utólag kiszáradt (kiszárított) petárda késleltetője viszont jelentősen begyorsulhat, kézben való robbanást okozva. Szép az élet összesen hat ujjal is, kevesebb körmöt kell vágni, csak egyszerre öt sört rendelni macerás. Azt viszont senki sem garantálja, hogy a szemed épp nem lesz rossz helyen a nagy bummnál.

Pörgők, tűzvirágok, vulkánok:
A legártalmatlanabb eszközök, kategóriájuk legszebbjei. Kis rudak, esetleg karton kiegészítőkkel, amik a tűzsugarat vagy a pörgést hivatottak szebbé tenni. Szabadban, sík felületen kell beindítani, majd 3-5 lépésről nézni. Ez a távolság túlzónak tűnhet, de a kiáramló gázsugár közel 2000 °C-os, a füstje ártalmas, és a termék a nagy pörgés közben a talaj egyenetlenségeinek ütközve meglepő gyorsasággal "elszaladhat".

A repülő pörgők (méhek, darazsak, UFO-k)
Már jóval veszélyesebbek. Mivel a kartonból kivágott szárnyacskák garantáltan eltorzulnak, mire felhasználnák, az amúgy is gyenge röpképességük és stabilitásuk teljesen kiszámíthatatlanná lesz. Váratlan röppályákat és egészen valószínűtlen fordulókat képesek megtenni, ezért nagyon kell figyelni rájuk. A szeles helyeken ez fokozottan áll. A hajtómű forró gázsugara adja a baleseti és tűzvédelmi veszélyforrást. Rövid működési idejük miatt nem nagyon tudnak kárt okozni.

Rakéták:
A hajtóműben lassított égésű, a fejben robbanó lőpor van, a színes effekteket adó borsónyi golyók (szakszóval: csillagok) pedig nehézfémsókkal kevert gyúlékony anyagok.
Nagyon elterjedt, nagyon nagy BUTASÁG, hogy a rakéták pálcáját a földbe kell szúrni. A leszúrt pálcát a hajtómű nem, vagy nagyon nehezen tudja kihúzni a földből. Ha nem repül fel, a rakéta a hajtómű kiégése után a földön robban fel (bont), 2000-2500 °C-on égő csillagokkal árasztva el mindent. Ezek nagyon veszélyesek emberre és állatra, valamint nagy sebességükből adódó erejük és magas hőmérsékletük miatt a leg lehetetlenebb helyeken is behatolnak, és tüzet okoznak.
A nehezen felszálló rakétánál esély van arra, hogy kis magasságban robban fel, ugyanezen hatásokkal.
Másik nagy tévhit, hogy a pálcát rövidebbre törve magasabbra megy, és szebb látványt ad a rakéta. A pálca nem csak az indításhoz ad támasztékot, hanem a röppályán stabilizáló szerepet tölt be. A rövid pálca ezt ugyebár nem tudja, a rakéta bukfencet vethet a levegőben, és a gazdi lába elé is hasalhat, mint egy jó kutya, csak kissé kevesebb örömet okozva.
A rakéta biztonságosan úgy használható, hogy az ünnep előtt egy olyan csövet, amiben vastagságában 2-3szor elfér a stabilizáló pálca, szilárdan rögzíteni kell, de nem függőlegesen, hanem olyan szögben (20-30 fok) megdöntve, hogy az esetleg lehulló rakéta, vagy annak darabja embertől és vagyontárgyaktól biztos távolságra legyen (pl. kertbe érkezzen). A késleltető zöld gyújtózsinórt begyújtva a kezelőnek legyen ideje legalább 10-15 lépésre szaladni.
Fontos tudni, hogy a rakéta stabilizátora visszahullik! Az aerodinamikai ellenállás miatt legvalószínűbben épp függőleges helyzetben, ahogyan a pálca a legnagyobbat tudja ütni -általában a szélvédőre... Másik fontos dolog, hogy nagyobb szélben ne használjuk, mert ez a termék SZEMBE FORDUL a széllel, és váratlan helyeken érhet földet.

Telepek, sorozatlövők:
Ezek leginkább egy színes papírba burkolt téglához hasonlítanak. Kaliberük pár millimétertől a 45 mm-ig, áruk pár száz forinttól a csillagos égig terjed. Oldalukon, mint minden piroterméknek, a zöld késleltető-gyújtózsinór. Érdekes módon a kisebbekkel több gond van, mint a nagy kaliberekkel. A kicsik ugyanis könnyebbek, és könnyebben felborulhatnak.
Működés közben ezek a pukkancsok amolyan sorozatvetőként működnek, a gyárilag sorba kötött csövek közt végigmegy a láng, sorban elsütve mindegyiket. A kilőtt csövet újratölteni szigorúan tilos, de kis rakéta indításához, a pálcát belehelyezni (kizárólag egyben hagyott kockaként) megfelelőek. A működés közben a gyártásból származó agyagtörmelék, kartondarabkák hullhatnak vissza, szemetelve és ijesztgetve a nézőket. Ezért, és főként a gyakran előforduló alacsonyan bontó csövek miatt nagyon fontos, hogy megfelelő távolságból (min. 20 lépés) nézzük. Nagyon jó dolog, ha nehezékkel (tégla, betondarab, nagyobb jégtömb) két oldalról, de minimum a nézők oldaláról megtámogassuk. Földbe vert karóhoz, oszlop lábához kötni (dróttal, szigetelő szalaggal) is jó lehet, figyelve, hogy a drót ne roppantsa be a kis csövek oldalát. Nagyon kell figyelni a felette levő távvezetékre, faágra, épületrészre, mert ezek balesetet okozhatnak. Egyes termékek gyárilag úgy vannak tervezve, hogy az utolsó csövek közel egyszerre süljenek el. Néha előfordul, hogy a gyártás során lőpor szóródik a termék belsejébe, a csövek közé, és gyors, szabálytalan, de nagyon látványos működést eredményez.
Fontos, hogy a kilőtt (-nek látszó) telepeket legalább tíz percig ne közelítse meg senki, mert ha a gyújtózsinór gyárilag belül sérült, a fölé hajló embert váratlanul meglőheti. A teljesen kilőtt telepek a lakossági hulladékgyűjtőbe dobhatók, de senkinek sem ajánlom, hogy akár ezeket elégetni próbálja. Az észrevétlen maradt, besült csövek ugyanis akár több hónapnyi ázás-fázás után is elsülhetnek a tűzben. (Magam kezdő pirotechnikusként a homlokom közepébe így kaptam egy szép zöld lövést.)

Római gyertyák:
Ezek tulajdonképpen a telepek függőleges változatai. Az egyes töltetek egymás felett vannak elhelyezve, csövenként átlagosan 6-12 effekttel. Nagyon rossz szokás, hogy ezeket kézben fogva, amolyan varázspálcaként suhogtatják, a véletlenszerűen szétrepülő töltetek pedig alaposan megmozgatják az őrangyalokat. Láttam már olyan agyatlanokat, akik puska módra fogták, és egymásra, vagy célba lövöldöztek ezekkel. A veszélyét az adja, hogy az első töltetek még viszonylag rövid csőből repülnek ki, és nem jutnak messzire a felhasználótól. Másik veszélye, hogy az egymás fölé helyezett, préselt töltetek közül működési hiba esetén több is elsülhet egyszerre, felrobbantva a csövet, meg azt, aki épp szorongatja.
A helyes működtetéshez, karóhoz, oszlophoz, padhoz kötve (nem beroppantva a csövet, és mindkét végén megkötve!), vagy csőbe állítva, megfelelő távolságból nézhető.

Vetőcsövek, bombák:
Ezek nagyobb kaliberű, 36-45 mm-es bombákkal telepakolt csomagok, amiben egy darab cső van összesen. A felhasználó a csövet szilárd talajra helyezi, lehetőleg lesúlyozza, vagy körbetámogatja, majd beleenged egy (!!!!) darab bombát, meggyújtja a késleltetőt, és fut, mint a nyúl. A bombák egygombócos fagyira hasonlítanak, talpas tölcsérben. Ahogy a fagyinál, itt is a "tölcsér" kerül alulra, a gombóc felülre. Az egész úgy van szerelve gyárilag, hogy ha megfogjuk a gyújtózsinórt, a helyes irányban áll a bomba, csak be kell engedni a cső aljáig, figyelve, hogy tényleg az alján koppanjon. A késleltetőt egyenesre kihúzva, a cső szélén lefelé hajtjuk, meggyújtjuk, és a védőtávolságon kívülről (20-30 m) megvárjuk, hogy elsüljön. (15-20 másodperc)
A csövet szilárd alappal, kissé a nézőktől távolodó irányban icipicit meg is dönthetjük, az esetleges visszahullás okozta balesetek elkerülésére. Ilyenkor (is) érdemes feldőlés ellen rögzíteni.
Mivel ez a termék tartalmazza a legtöbb robbanóanyagot, ez okozhatja a legnagyobb bajt is. Ha jól emlékszem, 2008-ban volt egy baleset, mikor a részeg társaság egyik tagja ilyet próbált használni, és bódulatában valamiért a cső fölé hajolt. Azt csak legenda szintjén hallottam, hogy a kirepülő bomba a szájába hatolt, és ott robbant fel: az viszont biztos, hogy ez volt az akkori híradók vezető híre, halálos balesetként.
Ennél a terméknél nagyon fontos, hogy a cső jó állapotban legyen. A használat során az alja kirepedhet, vagy ha nedvesség érte, ki is szakadhat: ekkor tovább használni szó szerint öngyilkosság. Más termékből származó csövet akkor lehet használni, ha az jó állapotban van, és a bombák átmérője (rajta van a csomagoláson is!) ugyanaz. Megelőzésként, pl. széles dobozzáró szalaggal, 10-20 menettel körbetekerhetjük, de csak a kifogástalan állapotú csövet. A sérült csövet így javítani tilos! Ugyanolyan átmérőjű, ház körül talált csövet semmiképp se használjunk, mert ezek robbanásállósága nem felel meg a követelményeknek. Még vastag falú fémcsövet se, mert a csőnek az alja zárt kell legyen, és mert véletlen robbanáskor (szakszóval csőbontáskor) repeszbombaként hathat.

Bódi Róbert kiegészítése: "Létezik még egy pirotechnikai kategória, ami azért szintén elterjedt: a gáz-riasztó fegyverekből kilőhető, I. kategóriás és egész évben szabadon tartható pirotechnikai eszközök. Az ezekkel kapcsolatos tudnivalók: az ilyen pirotechnikai eszközöket csak KÜLÖN ENGEDÉLLYEL RENDELKEZŐ fegyver- és/vagy pirotechnikai eszközöket árusító üzletből lehet megvásárolni!! (Jellemzően ilyen eszközöket az ideiglenes, utcán árusító üzletek nem forgalmaznak/nem is forgalmazhatják.) Az ilyen eszközöket árusító üzleteket a Rendőrség és a Katasztrófavédelem külön ellenőrzi és az üzletek részére külön engedélyt ad ki. Ezek az eszközök egész évben szabadon tarthatóak! Felhasználni viszont csak magánterületen lehet! Jellemzőik: 15mm átmérő. Működtetése: a kilövésükhöz gáz- és riasztófegyver szükséges. Ezek a fegyverek szabadon megvásárolhatóak - engedély nélkül-, de közterületen viselni csak REJTVE ÉS A RENDŐRSÉGTŐL KIVÁLTOTT ENGEDÉLY BIRTOKÁBAN SZABAD! Az ilyen fegyverek közül is csak azok alkalmasak, direkt a gáz-riasztó fegyverekhez ALKALMAS tüzijáték kilövésére, amelyek csövében gyárilag menetet alakítottak ki és a fegyver rendelkezik, direkt a menethez igazított toldattal/vetőcsővel! Az ilyen fegyverből tüzijáték rakétát kilőni: csak magánterületen SZABAD, alkohol- és más pszichotróp anyag a felhasználás idején nem lehet a szervezetben! A kilövéshez KIZÁRÓLAG CSAK LŐPORT TARTALMAZÓ RIASZTÓPATRON (szintén engedély nélkül, fegyverboltból megvásárolhatóak, szavatossági idejük nincs) betárazásával/elsütésével SZABAD. A rakétát a vetőcsőbe kell behelyezni, majd nyújtott karral, a fej fölé, függőlegesen tartva lehet a lövést leadni. (1 rakéta=1 lövés=1db riasztópatron) A rakétát a vetőcsövön keresztül kiáramló torkolattűz gyújtja be. Az ilyen rakéták szavatossági ideje fel van tüntetve a csomagoláson és általában a gyártástól számított 3 év. Száraz, hűvös helyen célszerű tartani őket, éghető anyagoktól távol, elkülönítve a riasztópatronoktól. A kilövésükhöz szükséges gáz-riasztó fegyvert és riasztópatron a felhasználás helyére /SZIGORÚAN MAGÁNTERÜLETEN!! elcsomagolva, töltetlenül (külön a fegyvert és a töltényt!! (EZ NEM LŐSZER!!!), dobozában lehet szállítani. Ehhez engedély nem kell csak a VISELÉSHEZ!!"

Nagy szívfájdalmam, ahogy az augusztus huszadikai tűzijátékoknál a tv-stúdiókban ülő nagyokosok kommentálják a műsort. Legalább egyetlen egyszer megkérdezhetnének egy hozzáértőt, aki elmagyarázná, hogy a nagy tűzijátékokon sem rakétát, sem petárdát nem lövöldöz fel senki. Az alacsony effektekhez hagyományos kicsi, vagy épp hatalmas, közembernek nem megvehető telepeket, a még nagyobbakhoz bombákat lőnek, amik kalibere 50-500 (!!) mm-ig terjedhet. Ezek már komolyabb darabok, házilag semmiképp sem ajánlom, mert a vetőcsövek felállításánál komolyabb szempontokat is figyelembe kell venni: 100 mm átmérőnél csak a cső visszarúgása kb. 6 tonna, vagyis a vékonyabb betont, födémet betörheti, a nem szabvány csövet apróra robbanthatja! Egy alpesi síparadicsomban az 500 mm-es (2 m hosszú) vetőcső gyakorlatilag átfúrta magát a méteres, letaposott havon, úgy kellett kiásni.

Hibás termékek:
A rendellenesen működő, el nem működött terméket (pl. beégett gyújtózsinórral sem működött, vagy leállt telep, visszahullott termék) legalább egy órán át nem szabad megközelíteni! Közterületen figyelni kell arra is, hogy nehogy valaki ellopja, magában okozva később kárt. Ha a terméken izzó törmeléknek, parázsló gyújtózsinórnak a legkisebb jelét is látjuk, annak eltűnte után számoljuk az egy órát. Lehetőleg minél később menjünk a közelébe, és a maradékot mások által hozzá nem férhető helyen, szabad ég alatt kell elhelyezni, majd január elején a vásárlás helyére, vagy egy nyitva tartó elárusító helyre vissza kell vinni. Újra begyújtani, "megszerelni" semmiképpen sem szabad, jó eséllyel kézcsonkolásos baleset lesz belőle. A besült termékeket kukába dobni aljas és felelőtlen dolog, mert a köztisztasági dolgozókat veszélyeztetjük vele.

A pirotechnikai termékek közül a szilveszterkor megvásárolható és használható II. és egyes III. kategóriába tartozó terméket fel nem használás esetén vissza kell(ene) vinni az elárusító helyre, ahol az eladóknak kötelessége azt (pénz visszafizetése nélkül) visszavenni, és a következő szezonig díjmentesen tárolni. Az I. kategóriába tartozó termékek év közben is, megfelelő boltokban, 18 év felettiek által szabadon megvásárolhatók, és a biztonsági szabályok, valamint a helyi vonatkozó szabályok (pl. csendrendelet este 10 óra után) betartásával szabadon használhatók.

A cikkmegosztására MEGKÉREK mindenkit, hogy minél kevesebb baleset történjen!

JÓ SZÓRAKOZÁST KÍVÁNVA, BUDAI FERENC PIROTECHNIKUS"
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2022.12.26. 08:57 Régo ismerősöm, Budai Ferenc pirotechnikus írása.

"Pirotechnikai eszközök felhasználása

A pirotehnika - különböző szinteken - szinte egyidős az emberiséggel. A sámánok könnyen égő anyagokat, mint pl a gyermekláncfű repítőszőreit szórták a tűzbe, és az nagy fellobbanással égett. Keleten, a kísérletező kedvű kínaiak pedig már akkor is főztek salétromot (disznótrágyából), mikor itt, a "kifinomult műveltségű" Európában még bunkóval kergetőztek az ősemberek. Köztudottan ők találták fel a puskaport, hivatalos nevén a fekete lőport is.
A lőpor összetétele minden szakkönyv és lexikon szerint 10 % kén, 15 % szén, 75 % salétrom. Ezek természetesen csak nagyságrendi pontosságúak, a kísérletező kedvű fiatalok miatt. Örömmel közlöm, hogy a valódi összetétel ettől jelentősen eltér, és bizony pár százalék pontatlanság is a tizedére veti vissza a robbanóerőt.

Hazánkban a pirotechnika legfőképp hadi alkalmazásban állott: erről tanúskodik a "petárda", ami magyar találmány, és eredetileg a várkapuhoz szorított, fullosan megtömött, ergo tuti felrobbanó ágyút jelentette. Ennek irányított robbanása, pontosabban a fellépő plazmasugár lyukat vágott a várkapun. A petárda mai alkalmazása, pontosabban a robbanó vágóké, az olajkutatástól a sínek gyorsdarabolásán át az űrtechnikai alkalmazásig terjed (az űrhajók fokozatait kötik össze robbanó csavarokkal, amik tuti leválasztják a feleslegessé vált részeket).
A felszabadulás után az akkori rezsimek rettegve a terrorakcióktól, (amiknek hősiesített változata a partizánakció...) a csillagszóró és a gyufa kivételével gyakorlatilag semmilyen pirotechnikai eszközt nem engedélyeztek a halandók számára.

Manapság viszont annyira sokminden van forgalomban, és annyi baleset történik ezekkel a szerekkel, hogy szükségessé vált egy kis felvilágosítás az emberek számára.

Tehát: a pirotechnikai eszközök alapja a fekete lőpor, illetve annak módosított összetevőkkel készült, lassított és színezett változatai. Egyes pirotechnikai termékekben különböző nitráltsági fokú cellulóz-nitrátok (NC) keveréke található. A közhiedelemmel ellentétben sehol sem használnak TNT-t, vagy más brizáns robbanóanyagot. Sérülés, baleset, vagy szándékos bántalmazás viszont sajnos kivihető velük, és ebben a találékonyság sajna végtelen.
Ezek elkerülésére most leírom a fontosabb eszközök működését, a veszélyeket, és a baleseti forrásokat.

Alapszabály: mindig csak felnőtt ember, színjózanul tudatmódosító szer (alkohol, gyógyszer, élénkítő vagy bódító hatású anyagok) által nem befolyásolt állapotban, a tűz- és balesetvédelmi szabályok betartásával használjon tűzijáték-eszközt!
A felhasználó felel az okozott anyagi, erkölcsi, egészségügyi, tűzrendészeti károkért. Ezek a józan ész adta lehetőségekkel elkerülhetők, teszem azt tömött parkolóban, benzinkúton vagy gáztelepen normális ember nem használ ilyesmit.
Külön figyelmet kell szentelni az ijedős állatoknak - az anyós nem számít bele - és a lehetséges anyagi károk megelőzésének.
Nincs olyan eszköz, ami szerelést, vagy bármi beavatkozást igényelne, ez a művelet már szabálysértést valósít meg.
Minden eszközön lennie kell piktogrammos, vagy írott felhasználási útmutatónak, a nálunk forgalmazott termékek csomagolásán pedig magyar nyelvű tájékoztatónak. A vásárláskor az eladók kötelesek – KÉRÉSRE - elmagyarázni a működtetést. Nem szabad hanyagul előadott, vagy félig megértett útmutatással vásárolni semmilyen eszközt, a saját és szeretteink biztonsága érdekében ki kell követelni a teljes megértésig terjedő magyarázatot.
NINCS zárt térben használható, vagy KÉZBŐL INDÍTHATÓ eszköz! A termékek többsége zárt térben nem használható, és kézből EGYÁLTALÁN, EGYIK SEM nem indítható! A begyújtott terméktől az ismertetőben megszabott távolságot mindig be kell tartani. (MINIMUM 3-5m)

Kezdjük talán gyermekkorom nagy durranásával, a petárdával.
Sok, nagyon sok van belőle forgalomban, pedig Magyarországon tiltott eszköz, és zsíros büntiket lehet vele összeszedni. Minden ember, aki csak egy picit is konyít a pirotechnikához, úgy utálja, mint varjú az üvegszemet. Gyakorlatilag debil egyéneknek való, de annál veszélyesebb cucc. Voltam olyan bulin, ahol a matt részeg társaság zárt helyen, terített asztalok között hajigálta a robbanó rudacskákat.
Namármost: a zárt helyen való használat nem csak ennél, hanem minden pirotechnikai eszköznél tilos!!! Garantált halláskárosodást okoz, a füstje kissé mérgező, és az asztalokon, pl. pohárba esve repeszgránátként hat. Lábak közelében sem egészséges, mert nagy ijedelmet és nagy, kék foltokat okoz. -szerencsés esetben a használó szeme alatt.
A robbanása mind emberre, mind állatra komoly stresszként hat, és szerintem senki sem szeretne börtönbe kerülni azért, mert egy viccesnek szánt durranás miatt valaki infarktust, sokkot, vagy csonkolt sérülést kap.
A petárda nagyon érzékeny a nedvességre, ami a késleltetőt jó esetben használhatatlanná teszi. A benedvesedett, de utólag kiszáradt (kiszárított) petárda késleltetője viszont jelentősen begyorsulhat, kézben való robbanást okozva. Szép az élet összesen hat ujjal is, kevesebb körmöt kell vágni, csak egyszerre öt sört rendelni macerás. Azt viszont senki sem garantálja, hogy a szemed épp nem lesz rossz helyen a nagy bummnál.

Pörgők, tűzvirágok, vulkánok:
A legártalmatlanabb eszközök, kategóriájuk legszebbjei. Kis rudak, esetleg karton kiegészítőkkel, amik a tűzsugarat vagy a pörgést hivatottak szebbé tenni. Szabadban, sík felületen kell beindítani, majd 3-5 lépésről nézni. Ez a távolság túlzónak tűnhet, de a kiáramló gázsugár közel 2000 °C-os, a füstje ártalmas, és a termék a nagy pörgés közben a talaj egyenetlenségeinek ütközve meglepő gyorsasággal "elszaladhat".

A repülő pörgők (méhek, darazsak, UFO-k)
Már jóval veszélyesebbek. Mivel a kartonból kivágott szárnyacskák garantáltan eltorzulnak, mire felhasználnák, az amúgy is gyenge röpképességük és stabilitásuk teljesen kiszámíthatatlanná lesz. Váratlan röppályákat és egészen valószínűtlen fordulókat képesek megtenni, ezért nagyon kell figyelni rájuk. A szeles helyeken ez fokozottan áll. A hajtómű forró gázsugara adja a baleseti és tűzvédelmi veszélyforrást. Rövid működési idejük miatt nem nagyon tudnak kárt okozni.

Rakéták:
A hajtóműben lassított égésű, a fejben robbanó lőpor van, a színes effekteket adó borsónyi golyók (szakszóval: csillagok) pedig nehézfémsókkal kevert gyúlékony anyagok.
Nagyon elterjedt, nagyon nagy BUTASÁG, hogy a rakéták pálcáját a földbe kell szúrni. A leszúrt pálcát a hajtómű nem, vagy nagyon nehezen tudja kihúzni a földből. Ha nem repül fel, a rakéta a hajtómű kiégése után a földön robban fel (bont), 2000-2500 °C-on égő csillagokkal árasztva el mindent. Ezek nagyon veszélyesek emberre és állatra, valamint nagy sebességükből adódó erejük és magas hőmérsékletük miatt a leg lehetetlenebb helyeken is behatolnak, és tüzet okoznak.
A nehezen felszálló rakétánál esély van arra, hogy kis magasságban robban fel, ugyanezen hatásokkal.
Másik nagy tévhit, hogy a pálcát rövidebbre törve magasabbra megy, és szebb látványt ad a rakéta. A pálca nem csak az indításhoz ad támasztékot, hanem a röppályán stabilizáló szerepet tölt be. A rövid pálca ezt ugyebár nem tudja, a rakéta bukfencet vethet a levegőben, és a gazdi lába elé is hasalhat, mint egy jó kutya, csak kissé kevesebb örömet okozva.
A rakéta biztonságosan úgy használható, hogy az ünnep előtt egy olyan csövet, amiben vastagságában 2-3szor elfér a stabilizáló pálca, szilárdan rögzíteni kell, de nem függőlegesen, hanem olyan szögben (20-30 fok) megdöntve, hogy az esetleg lehulló rakéta, vagy annak darabja embertől és vagyontárgyaktól biztos távolságra legyen (pl. kertbe érkezzen). A késleltető zöld gyújtózsinórt begyújtva a kezelőnek legyen ideje legalább 10-15 lépésre szaladni.
Fontos tudni, hogy a rakéta stabilizátora visszahullik! Az aerodinamikai ellenállás miatt legvalószínűbben épp függőleges helyzetben, ahogyan a pálca a legnagyobbat tudja ütni -általában a szélvédőre... Másik fontos dolog, hogy nagyobb szélben ne használjuk, mert ez a termék SZEMBE FORDUL a széllel, és váratlan helyeken érhet földet.

Telepek, sorozatlövők:
Ezek leginkább egy színes papírba burkolt téglához hasonlítanak. Kaliberük pár millimétertől a 45 mm-ig, áruk pár száz forinttól a csillagos égig terjed. Oldalukon, mint minden piroterméknek, a zöld késleltető-gyújtózsinór. Érdekes módon a kisebbekkel több gond van, mint a nagy kaliberekkel. A kicsik ugyanis könnyebbek, és könnyebben felborulhatnak.
Működés közben ezek a pukkancsok amolyan sorozatvetőként működnek, a gyárilag sorba kötött csövek közt végigmegy a láng, sorban elsütve mindegyiket. A kilőtt csövet újratölteni szigorúan tilos, de kis rakéta indításához, a pálcát belehelyezni (kizárólag egyben hagyott kockaként) megfelelőek. A működés közben a gyártásból származó agyagtörmelék, kartondarabkák hullhatnak vissza, szemetelve és ijesztgetve a nézőket. Ezért, és főként a gyakran előforduló alacsonyan bontó csövek miatt nagyon fontos, hogy megfelelő távolságból (min. 20 lépés) nézzük. Nagyon jó dolog, ha nehezékkel (tégla, betondarab, nagyobb jégtömb) két oldalról, de minimum a nézők oldaláról megtámogassuk. Földbe vert karóhoz, oszlop lábához kötni (dróttal, szigetelő szalaggal) is jó lehet, figyelve, hogy a drót ne roppantsa be a kis csövek oldalát. Nagyon kell figyelni a felette levő távvezetékre, faágra, épületrészre, mert ezek balesetet okozhatnak. Egyes termékek gyárilag úgy vannak tervezve, hogy az utolsó csövek közel egyszerre süljenek el. Néha előfordul, hogy a gyártás során lőpor szóródik a termék belsejébe, a csövek közé, és gyors, szabálytalan, de nagyon látványos működést eredményez.
Fontos, hogy a kilőtt (-nek látszó) telepeket legalább tíz percig ne közelítse meg senki, mert ha a gyújtózsinór gyárilag belül sérült, a fölé hajló embert váratlanul meglőheti. A teljesen kilőtt telepek a lakossági hulladékgyűjtőbe dobhatók, de senkinek sem ajánlom, hogy akár ezeket elégetni próbálja. Az észrevétlen maradt, besült csövek ugyanis akár több hónapnyi ázás-fázás után is elsülhetnek a tűzben. (Magam kezdő pirotechnikusként a homlokom közepébe így kaptam egy szép zöld lövést.)

Római gyertyák:
Ezek tulajdonképpen a telepek függőleges változatai. Az egyes töltetek egymás felett vannak elhelyezve, csövenként átlagosan 6-12 effekttel. Nagyon rossz szokás, hogy ezeket kézben fogva, amolyan varázspálcaként suhogtatják, a véletlenszerűen szétrepülő töltetek pedig alaposan megmozgatják az őrangyalokat. Láttam már olyan agyatlanokat, akik puska módra fogták, és egymásra, vagy célba lövöldöztek ezekkel. A veszélyét az adja, hogy az első töltetek még viszonylag rövid csőből repülnek ki, és nem jutnak messzire a felhasználótól. Másik veszélye, hogy az egymás fölé helyezett, préselt töltetek közül működési hiba esetén több is elsülhet egyszerre, felrobbantva a csövet, meg azt, aki épp szorongatja.
A helyes működtetéshez, karóhoz, oszlophoz, padhoz kötve (nem beroppantva a csövet, és mindkét végén megkötve!), vagy csőbe állítva, megfelelő távolságból nézhető.

Vetőcsövek, bombák:
Ezek nagyobb kaliberű, 36-45 mm-es bombákkal telepakolt csomagok, amiben egy darab cső van összesen. A felhasználó a csövet szilárd talajra helyezi, lehetőleg lesúlyozza, vagy körbetámogatja, majd beleenged egy (!!!!) darab bombát, meggyújtja a késleltetőt, és fut, mint a nyúl. A bombák egygombócos fagyira hasonlítanak, talpas tölcsérben. Ahogy a fagyinál, itt is a "tölcsér" kerül alulra, a gombóc felülre. Az egész úgy van szerelve gyárilag, hogy ha megfogjuk a gyújtózsinórt, a helyes irányban áll a bomba, csak be kell engedni a cső aljáig, figyelve, hogy tényleg az alján koppanjon. A késleltetőt egyenesre kihúzva, a cső szélén lefelé hajtjuk, meggyújtjuk, és a védőtávolságon kívülről (20-30 m) megvárjuk, hogy elsüljön. (15-20 másodperc)
A csövet szilárd alappal, kissé a nézőktől távolodó irányban icipicit meg is dönthetjük, az esetleges visszahullás okozta balesetek elkerülésére. Ilyenkor (is) érdemes feldőlés ellen rögzíteni.
Mivel ez a termék tartalmazza a legtöbb robbanóanyagot, ez okozhatja a legnagyobb bajt is. Ha jól emlékszem, 2008-ban volt egy baleset, mikor a részeg társaság egyik tagja ilyet próbált használni, és bódulatában valamiért a cső fölé hajolt. Azt csak legenda szintjén hallottam, hogy a kirepülő bomba a szájába hatolt, és ott robbant fel: az viszont biztos, hogy ez volt az akkori híradók vezető híre, halálos balesetként.
Ennél a terméknél nagyon fontos, hogy a cső jó állapotban legyen. A használat során az alja kirepedhet, vagy ha nedvesség érte, ki is szakadhat: ekkor tovább használni szó szerint öngyilkosság. Más termékből származó csövet akkor lehet használni, ha az jó állapotban van, és a bombák átmérője (rajta van a csomagoláson is!) ugyanaz. Megelőzésként, pl. széles dobozzáró szalaggal, 10-20 menettel körbetekerhetjük, de csak a kifogástalan állapotú csövet. A sérült csövet így javítani tilos! Ugyanolyan átmérőjű, ház körül talált csövet semmiképp se használjunk, mert ezek robbanásállósága nem felel meg a követelményeknek. Még vastag falú fémcsövet se, mert a csőnek az alja zárt kell legyen, és mert véletlen robbanáskor (szakszóval csőbontáskor) repeszbombaként hathat.

Bódi Róbert kiegészítése: "Létezik még egy pirotechnikai kategória, ami azért szintén elterjedt: a gáz-riasztó fegyverekből kilőhető, I. kategóriás és egész évben szabadon tartható pirotechnikai eszközök. Az ezekkel kapcsolatos tudnivalók: az ilyen pirotechnikai eszközöket csak KÜLÖN ENGEDÉLLYEL RENDELKEZŐ fegyver- és/vagy pirotechnikai eszközöket árusító üzletből lehet megvásárolni!! (Jellemzően ilyen eszközöket az ideiglenes, utcán árusító üzletek nem forgalmaznak/nem is forgalmazhatják.) Az ilyen eszközöket árusító üzleteket a Rendőrség és a Katasztrófavédelem külön ellenőrzi és az üzletek részére külön engedélyt ad ki. Ezek az eszközök egész évben szabadon tarthatóak! Felhasználni viszont csak magánterületen lehet! Jellemzőik: 15mm átmérő. Működtetése: a kilövésükhöz gáz- és riasztófegyver szükséges. Ezek a fegyverek szabadon megvásárolhatóak - engedély nélkül-, de közterületen viselni csak REJTVE ÉS A RENDŐRSÉGTŐL KIVÁLTOTT ENGEDÉLY BIRTOKÁBAN SZABAD! Az ilyen fegyverek közül is csak azok alkalmasak, direkt a gáz-riasztó fegyverekhez ALKALMAS tüzijáték kilövésére, amelyek csövében gyárilag menetet alakítottak ki és a fegyver rendelkezik, direkt a menethez igazított toldattal/vetőcsővel! Az ilyen fegyverből tüzijáték rakétát kilőni: csak magánterületen SZABAD, alkohol- és más pszichotróp anyag a felhasználás idején nem lehet a szervezetben! A kilövéshez KIZÁRÓLAG CSAK LŐPORT TARTALMAZÓ RIASZTÓPATRON (szintén engedély nélkül, fegyverboltból megvásárolhatóak, szavatossági idejük nincs) betárazásával/elsütésével SZABAD. A rakétát a vetőcsőbe kell behelyezni, majd nyújtott karral, a fej fölé, függőlegesen tartva lehet a lövést leadni. (1 rakéta=1 lövés=1db riasztópatron) A rakétát a vetőcsövön keresztül kiáramló torkolattűz gyújtja be. Az ilyen rakéták szavatossági ideje fel van tüntetve a csomagoláson és általában a gyártástól számított 3 év. Száraz, hűvös helyen célszerű tartani őket, éghető anyagoktól távol, elkülönítve a riasztópatronoktól. A kilövésükhöz szükséges gáz-riasztó fegyvert és riasztópatron a felhasználás helyére /SZIGORÚAN MAGÁNTERÜLETEN!! elcsomagolva, töltetlenül (külön a fegyvert és a töltényt!! (EZ NEM LŐSZER!!!), dobozában lehet szállítani. Ehhez engedély nem kell csak a VISELÉSHEZ!!"

Nagy szívfájdalmam, ahogy az augusztus huszadikai tűzijátékoknál a tv-stúdiókban ülő nagyokosok kommentálják a műsort. Legalább egyetlen egyszer megkérdezhetnének egy hozzáértőt, aki elmagyarázná, hogy a nagy tűzijátékokon sem rakétát, sem petárdát nem lövöldöz fel senki. Az alacsony effektekhez hagyományos kicsi, vagy épp hatalmas, közembernek nem megvehető telepeket, a még nagyobbakhoz bombákat lőnek, amik kalibere 50-500 (!!) mm-ig terjedhet. Ezek már komolyabb darabok, házilag semmiképp sem ajánlom, mert a vetőcsövek felállításánál komolyabb szempontokat is figyelembe kell venni: 100 mm átmérőnél csak a cső visszarúgása kb. 6 tonna, vagyis a vékonyabb betont, födémet betörheti, a nem szabvány csövet apróra robbanthatja! Egy alpesi síparadicsomban az 500 mm-es (2 m hosszú) vetőcső gyakorlatilag átfúrta magát a méteres, letaposott havon, úgy kellett kiásni.

Hibás termékek:
A rendellenesen működő, el nem működött terméket (pl. beégett gyújtózsinórral sem működött, vagy leállt telep, visszahullott termék) legalább egy órán át nem szabad megközelíteni! Közterületen figyelni kell arra is, hogy nehogy valaki ellopja, magában okozva később kárt. Ha a terméken izzó törmeléknek, parázsló gyújtózsinórnak a legkisebb jelét is látjuk, annak eltűnte után számoljuk az egy órát. Lehetőleg minél később menjünk a közelébe, és a maradékot mások által hozzá nem férhető helyen, szabad ég alatt kell elhelyezni, majd január elején a vásárlás helyére, vagy egy nyitva tartó elárusító helyre vissza kell vinni. Újra begyújtani, "megszerelni" semmiképpen sem szabad, jó eséllyel kézcsonkolásos baleset lesz belőle. A besült termékeket kukába dobni aljas és felelőtlen dolog, mert a köztisztasági dolgozókat veszélyeztetjük vele.

A pirotechnikai termékek közül a szilveszterkor megvásárolható és használható II. és egyes III. kategóriába tartozó terméket fel nem használás esetén vissza kell(ene) vinni az elárusító helyre, ahol az eladóknak kötelessége azt (pénz visszafizetése nélkül) visszavenni, és a következő szezonig díjmentesen tárolni. Az I. kategóriába tartozó termékek év közben is, megfelelő boltokban, 18 év felettiek által szabadon megvásárolhatók, és a biztonsági szabályok, valamint a helyi vonatkozó szabályok (pl. csendrendelet este 10 óra után) betartásával szabadon használhatók.

A cikkmegosztására MEGKÉREK mindenkit, hogy minél kevesebb baleset történjen!

JÓ SZÓRAKOZÁST KÍVÁNVA, BUDAI FERENC PIROTECHNIKUS"

Nagyon jó kis írás.
Esetleg megkérdeznéd Ferit, hogy szilveszter előtt közzétehetem-e a kaliberinfo-n, hogy még többen okulhassanak belőle?

köszi
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

gvass1 írta: 2022.12.26. 09:00 Nagyon jó kis írás.
Esetleg megkérdeznéd Ferit, hogy szilveszter előtt közzétehetem-e a kaliberinfo-n, hogy még többen okulhassanak belőle?

köszi
"A cikkmegosztására MEGKÉREK mindenkit, hogy minél kevesebb baleset történjen!"

???
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

AndyA írta: 2022.12.26. 09:10 "A cikkmegosztására MEGKÉREK mindenkit, hogy minél kevesebb baleset történjen!"

???
Ez nem ugyanaz, mint egy üzleti célú oldalon leközölni.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Morcosrobot
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 185
Csatlakozott: 2020.03.30. 10:43
Tartózkodási hely: North Sentinel Island

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Morcosrobot »

WildBear23 írta: 2022.12.26. 08:57 Régo ismerősöm, Budai Ferenc pirotechnikus írása.

"Pirotechnikai eszközök felhasználása
Nagyon jó kis írás, annyit én hozzátettem volna (anélkül hogy az ember kategóriákba, nettó hatóanyagba, grammokba menne bele)
hogy a
petárda
és a bomba
birtoklása/felhasználása abszolút tilos magánembernek.

A kapubontó petárda, mint minden IS, Magyar találmány... meg sem lepődök :)
Én mondjuk úgy tudtam IV. Henrik baszott oda vele Cahorst kapujának franciaországban, de lehet lopták az ötletet. Vagy a tűzmestere honfitársunk volt. Esetleg a PR-os volt nagymenőbb náluk és hamarabb dokumentálta. :D

" a következő szezonig díjmentesen tárolni" : ezt én lehet nem ilyen formában fogalmaztam volna meg, mert egyből hallom az egségsugarú júzer kérdését: És akkor a jövő szezonban, visszakapom? Itt találkozunk vagy házhoz hozzák?
De ez már csak szőrszálhasogatás.
Put your trust in God, my boys, and keep your powder dry!
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

a bomba miota tiltott?
Morcosrobot írta: 2022.12.26. 10:44 Nagyon jó kis írás, annyit én hozzátettem volna (anélkül hogy az ember kategóriákba, nettó hatóanyagba, grammokba menne bele)
hogy a
petárda
és a bomba
birtoklása/felhasználása abszolút tilos magánembernek.

A kapubontó petárda, mint minden IS, Magyar találmány... meg sem lepődök :)
Én mondjuk úgy tudtam IV. Henrik baszott oda vele Cahorst kapujának franciaországban, de lehet lopták az ötletet. Vagy a tűzmestere honfitársunk volt. Esetleg a PR-os volt nagymenőbb náluk és hamarabb dokumentálta. :D

" a következő szezonig díjmentesen tárolni" : ezt én lehet nem ilyen formában fogalmaztam volna meg, mert egyből hallom az egségsugarú júzer kérdését: És akkor a jövő szezonban, visszakapom? Itt találkozunk vagy házhoz hozzák?
De ez már csak szőrszálhasogatás.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Morcosrobot írta: 2022.12.26. 10:44
A kapubontó petárda, mint minden IS, Magyar találmány... meg sem lepődök :)
Én mondjuk úgy tudtam IV. Henrik baszott oda vele Cahorst kapujának franciaországban, de lehet lopták az ötletet. Vagy a tűzmestere honfitársunk volt. Esetleg a PR-os volt nagymenőbb náluk és hamarabb dokumentálta. :D
Na ja, mindent is, mindig magyar ember talált fel :lol: és jellemzően nem idehaza :roll:

Ez a hősi múltba révedő trend a Szovjetúnióban töltött éveimre emlékeztet, amikor úgy tanultuk, hogy mindent is orosz tudós, de méginkább autodidakta orosz paraszt bácsi, falusi kovács, stb talált fel, mindig évekkel a nyugati tudósok előtt, csak a körülmények miatt nem kapott elég publicitást... Ha a hősi felfedezés, avagy a zseniális sejtés a szovjet időkben történt, akkor természetesen a “támogató környezetnek köszönhetően”. Ha Nagy Vörös Októberi Forradalom előtt, akkor pedig “a cári rezsim elnyomásának ellenére”. True story! :mrgreen: Mindig meglepődök, hogy van, aki visszasírja ezeket az időket. Akármennyit ekézik egyesek a mai nyugati médiát, számtalan hibája ellenére legalább le lehet írni azt, amit gondolsz, és nem mész érte Gulágba/nem esel ki az ablakból.

Az írásra visszatérve: remek összefoglaló, kötelezővé tenném! Köszönet WadMedvének, hogy megosztotta.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Morcosrobot
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 185
Csatlakozott: 2020.03.30. 10:43
Tartózkodási hely: North Sentinel Island

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Morcosrobot »

qqriq írta: 2022.12.26. 11:03 a bomba miota tiltott?
Emlékeim szerint 2013 január óta. Akkor minden bombát átsoroltak a 4.-es kategóriába Eu harmonizáció okán.
EN16261-2:2013.
Meg gyakorlatilag az összes termék egyel feljebb ugrott akkor a kategóriákban. Viszont arra jól emlékszem hogy jó magyaros szokás szerint a saját jogszabályainkat nem hangoltuk akkor utána, így volt egy korszak amikor csak egyes kategóriás termékeket lehetett értékesíteni szakboltokban, amibe már a tortagyertya is bajosan fért csak bele.

Tudom pontos magyar jogszabályt illene linkelni, de arra nincs most kapacitásom.
Egy police.hu-s régi linket találtam csak közelit: https://www.police.hu/hirek-es-informac ... ajekoztato

Amúgy:
Vannak ezek az Air Bomb-nak csúfolt jószágok, amik 1-2-3-4 -et lönek kb, de az nem ugyan az érzés mint az egyesével töltögetni :)
Put your trust in God, my boys, and keep your powder dry!
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

eddig mindig tudtam venni es most is van :roll:
https://www.tuzijatekvasar.hu/termek/ai ... as-3db-cs/
Morcosrobot írta: 2022.12.26. 12:32 Emlékeim szerint 2013 január óta. Akkor minden bombát átsoroltak a 4.-es kategóriába Eu harmonizáció okán.
EN16261-2:2013.
Meg gyakorlatilag az összes termék egyel feljebb ugrott akkor a kategóriákban. Viszont arra jól emlékszem hogy jó magyaros szokás szerint a saját jogszabályainkat nem hangoltuk akkor utána, így volt egy korszak amikor csak egyes kategóriás termékeket lehetett értékesíteni szakboltokban, amibe már a tortagyertya is bajosan fért csak bele.

Tudom pontos magyar jogszabályt illene linkelni, de arra nincs most kapacitásom.
Egy police.hu-s régi linket találtam csak közelit: https://www.police.hu/hirek-es-informac ... ajekoztato

Amúgy:
Vannak ezek az Air Bomb-nak csúfolt jószágok, amik 1-2-3-4 -et lönek kb, de az nem ugyan az érzés mint az egyesével töltögetni :)
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

swordmanus írta: 2021.02.10. 21:29 Nabakker, most olvasom, hogy citromhéjat használsz. Idén már késő, mert pont most termett le, de novembertől érdemes venned lajosmizsei bio citromot (unokabátyámék termelik nem kis területen).
"Egy műanyag fóliába csomagolt káprázatos citromligetet lehet találni Lajosmizse egyik utcájának a végén. A Szőrös házaspár, a növények gazdái nem tervezték, hogy az ország legnagyobb citromültetvényesei lesznek, de a hobbiból vásárolt első két fa olyan jól érezte magát, hogy belevágtak." - Sírtak, amikor az összes citromuk elfagyott, de ma már évi több tonnát termelnek (Telex)
Avatar
Morcosrobot
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 185
Csatlakozott: 2020.03.30. 10:43
Tartózkodási hely: North Sentinel Island

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Morcosrobot »

qqriq írta: 2022.12.26. 14:58 eddig mindig tudtam venni es most is van :roll:
https://www.tuzijatekvasar.hu/termek/ai ... as-3db-cs/
Igen, ez is az amit írtam: csúfolt jószág
de ez nem pont az amit régen lehetett a módosítások előtt
pl:
Kép
Put your trust in God, my boys, and keep your powder dry!
Avatar
Morcosrobot
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 185
Csatlakozott: 2020.03.30. 10:43
Tartózkodási hely: North Sentinel Island

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Morcosrobot »

Poresz írta: 2022.12.26. 16:13 "Egy műanyag fóliába csomagolt káprázatos citromligetet lehet találni Lajosmizse egyik utcájának a végén. A Szőrös házaspár, a növények gazdái nem tervezték, hogy az ország legnagyobb citromültetvényesei lesznek, de a hobbiból vásárolt első két fa olyan jól érezte magát, hogy belevágtak." - Sírtak, amikor az összes citromuk elfagyott, de ma már évi több tonnát termelnek (Telex)
pont egy órája néztem a videót :D
Put your trust in God, my boys, and keep your powder dry!
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Petya357 írta: 2022.12.26. 11:26 Ez a hősi múltba révedő trend a Szovjetúnióban töltött éveimre emlékeztet, amikor úgy tanultuk, hogy mindent is orosz tudós, de méginkább autodidakta orosz paraszt bácsi, falusi kovács, stb talált fel, mindig évekkel a nyugati tudósok előtt, csak a körülmények miatt nem kapott elég publicitást... Ha a hősi felfedezés, avagy a zseniális sejtés a szovjet időkben történt, akkor természetesen a “támogató környezetnek köszönhetően”. Ha Nagy Vörös Októberi Forradalom előtt, akkor pedig “a cári rezsim elnyomásának ellenére”. True story! :mrgreen: Mindig meglepődök, hogy van, aki visszasírja ezeket az időket. Akármennyit ekézik egyesek a mai nyugati médiát, számtalan hibája ellenére legalább le lehet írni azt, amit gondolsz, és nem mész érte Gulágba/nem esel ki az ablakból.
Na igen, boldogult hallgató koromban több időm volt könyvmoly hajlamaimat kiélni a kari könyvtárban. A könyvtárvezetőtől meg is kaptam az "önjelölt szakkatalógus" megtisztelő címet, mert mindig minden alsóévest útba tudtam igazítani, hogy melyik könyvből érdemes tanulni…
Nos, nem lehetett nem észre venni, hogy a magyar nyelvű műszaki könyvkiadás úgy 1989 körül egyet csuklott. Össze. Mind mennyiségben, mind minőségben elmaradnak mind még az 1989 előtti színvonaltól, mind az idegen nyelvű kortárs műszaki szakirodalomtól.
Szóval bőven volt alkalmam tanulni kb. 1950-1989 között kiadott magyar és lefordított NDK-s és szovjet szakirodalomból. Mindig, minden témáról kiderült, hogy annak úttörője egy orosz vagy szovjet tudós volt. - Én pedig vagyok annyira bölcsészmérnök, hogy hosszan elgondolkodtam azon, hogy ebben mennyi volt a felszo… Szóval a többé-kevésbé önkéntes nyalás Moszkva felé, vagy ahogy az idősebb értelmiségiek meséltek róla nekem, az ún. "vörös farok".

De nem kellettek ehhez ideiglenesen örökké itt állomásozni szándékozó szovjet csapatok, már előttük is létezik - és utánuk is létezett - a jelenség, csak éppen a hazai közönség nemzethy romantikus igényeit szolgálja ki. - Nem szívesen taposok senkinek sem az érzéseibe, de a tévedés, vagy ami rosszabb, a történelemhamisítás akkor sem menthető, ha nemzeti színekbe van csomagolva, és őszinte honfiúi-honleányi érzések fűtik.

Ha még ehhez hozzávesszük, hogy kb. a születésemig anyagi vagy politikai okokból az ország lakóinak java leginkább katonaként járt külföldön és hadifogolyként ismert meg külföldieket… Ugye nem a jobbágyok adták a vándordiákok derékhadát, utána pedig az ország kb. 90%-nyi földművelésből élő lakosságának még arra sem volt pénze, hogy életében egyszer a fővárosba látogasson csak úgy, majd jött a piros és kék útleveles korszak szögesdróttal és aknamezővel…
…és kötelező orosztanítással. Addig tömeges igény nem volt nyelvtanulásra, onnantól pedig a "Nincs kedvem!" öntökönlövését lehetett egyfajta hazafiassággal elkendőzni. A magyarok közhelyesen pocsék idegennyelv-tudása tökéletesen illeszkedik ahhoz, hogy harminc évvel ezelőttig mennyire volt rá szüksége a mindennapjaiban az egységsugarú átlagbélának.
Így, hogy az idegennyelv-tudás hiánya akadályozza a külföldi szakirodalom ismeretét, külföldi források használatát, külföldi kollégákkal együttműködést, nagyon könnyű felfedezni azt, hogy mindennel magyarok foglalkoztak először.

Ugyanezt látni az amerikai fegyveres szakirodalomban: fegyverkultúra és fegyverekhez való széles körű hozzáférés és elsőkézbőli tapasztalat odaát;
eredeti dokumentumok és nyelvtudás pedig ideát.

Egyébként jópofa dolog több nyelven olvasni a Wikipédiát, hogy egyetlen dolognak hány első feltalálója volt, véletlenül mindig a szócikk nyelvének megfelelő hivatalos nyelvű országban. - Még csak rosszindulatúnak vagy szűkagyúnak sem kell lenni ehhez: a nyelvismeret és a forrásokhoz való hozzáférés hiánya elintézi ezt.
Plusz az is látható belőle, hogy a természet törvényei adta korlátok miatt egy adott problémára ugyanazon körülmények között mindig az az egy vagy néhány megoldás volt optimális.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Petya357 írta: 2022.12.26. 11:26 Na ja, mindent is, mindig magyar ember talált fel :lol: és jellemzően nem idehaza :roll:

Ez a hősi múltba révedő trend a Szovjetúnióban töltött éveimre emlékeztet, amikor úgy tanultuk, hogy mindent is orosz tudós, de méginkább autodidakta orosz paraszt bácsi, falusi kovács, stb talált fel, ...


Az írásra visszatérve: remek összefoglaló, kötelezővé tenném! Köszönet WadMedvének, hogy megosztotta.

A röntgen-sugrázást is egy orosz tudós találta fel, BIZONYÍTÉK RÁ egy fennmaradt levele, amit feleségének küldött: "Natasa! Átlátok rajtad, te büdös kurva!".
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ez ugyanaz csak gyarilag van toltve mert az egysegsugaru paraszt arra is keptelen.
Morcosrobot írta: 2022.12.26. 16:27 Igen, ez is az amit írtam: csúfolt jószág
de ez nem pont az amit régen lehetett a módosítások előtt
pl:
Kép
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Poresz írta: 2022.12.26. 16:13 "Egy műanyag fóliába csomagolt káprázatos citromligetet lehet találni Lajosmizse egyik utcájának a végén. A Szőrös házaspár, a növények gazdái nem tervezték, hogy az ország legnagyobb citromültetvényesei lesznek, de a hobbiból vásárolt első két fa olyan jól érezte magát, hogy belevágtak." - Sírtak, amikor az összes citromuk elfagyott, de ma már évi több tonnát termelnek (Telex)
Bakker te visszatekertél 2021 februárig! :-D
András hatod-unokatestvérem, jóban vagyunk. Amúgy szamócát és jácintot is termel. Utóbbi nőnap körül aktuális, a szamóca meg május.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2022.12.26. 11:03 a bomba miota tiltott?
Amióta kat II. fölött van?
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

swordmanus írta: 2022.12.26. 18:04 Bakker te visszatekertél 2021 februárig! :-D
Vissza ám. Némileg nehéz nem megjegyezni, ha a barátod rokona Magyarországon eredményesen biocitromot termeszt. :-)

Eszembe jutott ő a Telex-riport előtt is, csak a legénylakásomban alkalmilag 1-2 szem fogy, és a rendelésem inkább logisztikai bosszantás lett volna. - De most Dragomán Györggyel együtt meghozták a kedvem a citruslekvár-kotyvasztással kísérletezéshez.

Gúnyolódásmentesen: hát még ha a magyar narancshoz és citrancshoz is gratulálhatnék! Bio lenne, és nem ezer kilométerekről.
#Mindigazkellaminincs ;)
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: zora »

gvass1 írta: 2022.12.26. 17:17 A röntgen-sugrázást is egy orosz tudós találta fel, BIZONYÍTÉK RÁ egy fennmaradt levele, amit feleségének küldött: "Natasa! Átlátok rajtad, te büdös kurva!".
Hát ez gyönyörű volt! :-)
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

San Francisco: két nő egy plázában durván összerugdos egy földön fekvő harmadikat, majd elveszik a táskáját és lelépnek. Az esetnek sok szemtanúja van, senki nem segít csak néz (hiszen ha beavatkoznak a három fekete balhéjába, akkor talán rasszizmussal vádolja meg őket vakaki abban a szuperhaladó posztfasiszta államban, és mehetnek az átnev...vagyis érzékenyítő táborba). Többen mobillal is veszik a durva bántalmazást / rablást.

https://index.hu/kulfold/2022/12/26/bru ... okozpont-/
Mzoli
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 105
Csatlakozott: 2022.07.20. 06:07

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Mzoli »

TotoHU írta: 2022.12.26. 23:48 San Francisco: két nő egy plázában durván összerugdos egy földön fekvő harmadikat, majd elveszik a táskáját és lelépnek. Az esetnek sok szemtanúja van, senki nem segít csak néz (hiszen ha beavatkoznak a három fekete balhéjába, akkor talán rasszizmussal vádolja meg őket vakaki abban a szuperhaladó posztfasiszta államban, és mehetnek az átnev...vagyis érzékenyítő táborba). Többen mobillal is veszik a durva bántalmazást / rablást.

https://index.hu/kulfold/2022/12/26/bru ... okozpont-/
Senki, de SENKI nem segít a szerencsétlen földön fekvő, tehetetlen nőnek, akit ketten agyba főbe ütnek, rugnak. A pláza meg tömve emberekkel, mindenki nézőként, kivülállóként bámulja az egészet mindaddig míg a két elkövető meg nem únja és odébb nem állnak. Senki meg sem próbálja csillapítani vagy odébb húzni őket.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

TotoHU írta: 2022.12.26. 23:48 San Francisco: két nő egy plázában durván összerugdos egy földön fekvő harmadikat, majd elveszik a táskáját és lelépnek. Az esetnek sok szemtanúja van, senki nem segít csak néz (hiszen ha beavatkoznak a három fekete balhéjába, akkor talán rasszizmussal vádolja meg őket vakaki abban a szuperhaladó posztfasiszta államban, és mehetnek az átnev...vagyis érzékenyítő táborba). Többen mobillal is veszik a durva bántalmazást / rablást.

https://index.hu/kulfold/2022/12/26/bru ... okozpont-/
Itthon is pontosan így történne.

(Kommifornia nem állam, hanem egy társadalmi kísérlet.)

Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gvass1 2022.12.27. 07:28-kor.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

szilveszterkor hasznalhato a harmas.
AndyA írta: 2022.12.26. 18:57 Amióta kat II. fölött van?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

gvass1 írta: 2022.12.27. 07:13 Itthon is pontosan így történne.

(Kommifornia nem állam, hanem egy társadalmi kísérlet.)
Azzal önmagában nem lenne még semmi baj. Legyenek kurvára PC-k, mélyzöldek, woke-ok BLM-ek és genderfluidok. HA előtte egyértelműen megkérdezték az emberek véleményét arról hogy szeretnének-e egy ilyen kísérletben részt venni, és aki köszöni de inkább nem, azt ne akarják utána módszeresen lejáratni és tönkretenni a cancel culture jegyében. Mert így ez a parancsuralmi liberalizmus (habár ez oximoron) nem egyéb, mint nettó elnyomás.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2022.12.28. 20:18 jók ezek racionalizálások.
De a fogyasztó nem így működik.

Mert akkor csak Glock 19 lenne (fekete) pisztolyban, meg VW Golf (szürke) autóban, órában meg mondjuk csak G-shock (fekete), mert az a racionális igényeket hatékonyan kielégítő.
Jah! :-)
Én is szeretem a tiszta funkcionalitást. :-)
20221228_202343.jpg

Mondjuk hordok azért simogatós telefont is, manapság már praktikus, benne van minden szir-szar.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

RatRace írta: 2022.12.28. 21:06 Nemá!
Pont most rendeltem.
https://www.tutuora.hu/casio/ga-2100-1a ... PaSkiT1HG4
😉

Ez egy jó kis cucc, de én a napelemeset vettem volna belőle:-)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2022.12.28. 20:25 Jah! :-)
Én is szeretem a tiszta funkcionalitást. :-)
20221228_202343.jpg


Mondjuk hordok azért simogatós telefont is, manapság már praktikus, benne van minden szir-szar.
Igen, ilyen klassz kis oldszkúl EDC szettet én is tudok összerakni (bár ilyen ezeréves telót most éppen nem találtam).
edc oldszkul.jpg
Mondjuk a ketyegő Benjinek is bevált a Mission Impossibleben:-)

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
parazstaposo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 413
Csatlakozott: 2018.06.05. 18:40

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: parazstaposo »

gvass1 írta: 2022.12.29. 08:19 Igen, ilyen klassz kis oldszkúl EDC szettet én is tudok összerakni (bár ilyen ezeréves telót most éppen nem találtam).
Akkor már én is. :D
Casio.jpg
Az óra a Die Hard 3-ból.
CASIO.jpg
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Még valaki? Kinek még hosszabb...? :lol:
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

AndyA írta: 2022.12.29. 09:11 Még valaki? Kinek még hosszabb...? :lol:
Kép

Persze! (nem ugyanolyan óra, de a stílusa ugyanaz)

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2022.12.29. 09:13
Persze! (nem ugyanolyan óra, de a stílusa ugyanaz)
Úgy tudom, hogy mindkét tipus volt neki (Swatch, és Casio MQ24-7B).

Ez utóbbi van rajta ezen a képen (ránagyítva látszik a szíjon a három rovátka, míg a Swatch szíja sima).

Pédamutató (és respect), hogy a katolikus egyház feje filléres órát visel.
Kép
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2022.12.26. 09:13 Ez nem ugyanaz, mint egy üzleti célú oldalon leközölni.
Most írt, beleegyezett a Kaliberinfós közlésbe.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2022.12.29. 22:27 Most írt, beleegyezett a Kaliberinfós közlésbe.
Maximális köszönetem a közösség nevében is!
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ussr.jpg
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

qqriq írta: 2022.12.30. 12:01ussr.jpg
Így már könnyebb felköszönteni, hogy pont holnap lesz 31 éve "kedves" halott…

Utóirat: latin betűs angol nyelvű felirat a címeren…
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Petya357 írta: 2022.12.30. 14:26 Hát persze. Meg a sajtó is hazudik. Ezt tudjuk. Csak hát nagyon nem mindegy, milyen mértékben. Ezért sem kedvelem az olyan csúsztatásokat, ahol összemossák a szezont a fazonnal.

A feslett, oly sokat szidott Nyugaton, annak minden hátránya ellenére nyugodtan kritizálhatod a rendszert. Ahogy tesszük ezt most. Megnézném bármelyikünket Oroszországban, ott hogyan működne a rendszerellenes szólásszabadság. Könnyen defenesztráció lenne a vége… ;)

Pont emiatt teljesen más szinten van a transzparencia,a társadalmi kontroll, és a hírek megbízhatósága. Az orosz propaganda lényege nem az, hogy meggyőzzön, nekik van igazunk. Azt még saját maguk sem hiszik el :lol: Ennél sokkal reálisabb, elérhetőbb célt tűztek ki - hogy elhitessék, mindenki, mindig ugyanakkorát hazudik, mint ők, ezért egyenrangú kétkedéssel fogadjunk minden hírt, annak forrásától függetlenül. Hogy összemossák a 80% igazságtartalmú nyugati híreket a saját, 20% igazságtartalmú híreikkel. Mari némi szerint tapló gomba főztet jó a rák ellen, prof. dr. Polgár Csaba szerint a kemó és a sugárkezelés kombója, tehát 50-50%-ban vagy egyiknek van igaza, vagy másiknak. Így, összemosva a kettőt már megspórolható a gondolkodás, és szabad a gazda - a kedvenc konkteónkhoz mazsolázhatjuk ki a nekünk tetsző híreket, mert “egyik sem jobb, mint a másik”.

Az arra fogékony u.n. “hasznos idióták” pedig segítik terjeszteni ezt a gondolatmenetet, teljesen ingyen. Ügyes, nagyon ügyes. Так держать!
https://en.wikipedia.org/wiki/Useful_idiot?wprov=sfti1
+1

Amit én még problémának látok a világban, illetve ezzel összefüggésben manapság, hogy az emberek ráébredve a demokrácia és a kapitalizmus hibáira, vadhajtásaira, a nyugati társadalmakban kialakuló nemkívánatos jelenségekre, nem azon agyalnak, hogy miképpen lehet a demokráciát és a piaci szabadságon alapuló, összességében rengeteg lehetőséget és jobb életszínvonalat biztosító rendszereket megjavítani.
Helyette hataloméhes politikusok asszisztálásával olyan szörnyű rendszerek felé fordulnának vissza, amelyekkel kapcsolatban zászlókra volt tűzve már a "soha többé", mert zsarnokságból, elnyomásból és korrupcióból állnak.
Sapienti sat.
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1327
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kojak »

nemtokregelni írta: 2022.12.30. 16:54 +1

Amit én még problémának látok a világban, illetve ezzel összefüggésben manapság, hogy az emberek ráébredve a demokrácia és a kapitalizmus hibáira, vadhajtásaira, a nyugati társadalmakban kialakuló nemkívánatos jelenségekre, nem azon agyalnak, hogy miképpen lehet a demokráciát és a piaci szabadságon alapuló, összességében rengeteg lehetőséget és jobb életszínvonalat biztosító rendszereket megjavítani.
Helyette hataloméhes politikusok asszisztálásával olyan szörnyű rendszerek felé fordulnának vissza, amelyekkel kapcsolatban zászlókra volt tűzve már a "soha többé", mert zsarnokságból, elnyomásból és korrupcióból állnak.
Mert sajnos az átlag embereknek nincs beleszólásuk a dolgok alakulásába, és a szerepek lassan felcserélődnek.
Gondolom emlékszünk még Hofi "mennyit fog elleni a disznó" viccére. Ezt a szerepet lassan átveszi az EU a túlszabályozottságával, amik nagyon sok esetben teljességgel szembe mennek a logikával (lásd: személygépjárművek károsanyag-kibocsátása), az értelmetlen, néha totális tiltásban látják a megoldást (EU: sportfegyverek, UK: lassan már a fegyveres-késes posztereket is betiltják, mégsem csökken a bűnözés), és akkor már bele sem megyek az aktuálpolitikába. Az átlag embernek ezekből van elege, de tenni nem tud ellene.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Kojak írta: 2022.12.31. 13:36 Mert sajnos az átlag embereknek nincs beleszólásuk a dolgok alakulásába, és a szerepek lassan felcserélődnek.
Gondolom emlékszünk még Hofi "mennyit fog elleni a disznó" viccére. Ezt a szerepet lassan átveszi az EU a túlszabályozottságával, amik nagyon sok esetben teljességgel szembe mennek a logikával (lásd: személygépjárművek károsanyag-kibocsátása), az értelmetlen, néha totális tiltásban látják a megoldást (EU: sportfegyverek, UK: lassan már a fegyveres-késes posztereket is betiltják, mégsem csökken a bűnözés), és akkor már bele sem megyek az aktuálpolitikába. Az átlag embernek ezekből van elege, de tenni nem tud ellene.
Arról nem beszélve, hogy a média a tömegekkel elhiteti, hogy ezek így szükségesek és hasznosak. Mert ne felejtsük el: az EP képviselőket, ahogy a briteket, meg a mieinket is, az egység sugarú (zömében azért még élő :roll: ) választópógár űteti a gomb mögé, nemeccer egymás után többször is... :roll:
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Van 1-2 rész, ahol keveri a fogalmakat, de ha lesz ilyen csomagolás, veszek. :D

https://transpack.hu/2023/01/02/csomago ... somagolas/
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.01.02. 11:06 Van 1-2 rész, ahol keveri a fogalmakat, de ha lesz ilyen csomagolás, veszek. :D

https://transpack.hu/2023/01/02/csomago ... somagolas/
Jópofa!!👍
És a csaj is csini, nem rokona esetleg egy fórumtársunknak..? ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2023.01.02. 12:35 Jópofa!!👍
És a csaj is csini, nem rokona esetleg egy fórumtársunknak..? ;)
Szia,

Eddig nem tudtam rola, de mivel eleg ritka nev, ki tudja?

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2023.01.02. 13:03 Szia,

Eddig nem tudtam rola, de mivel eleg ritka nev, ki tudja?

Bel
Ha befut a termék, és a csajból startup milliárdos lesz, akkor érdemes lehet részletesebben is feltérképezni a családfát… :mrgreen:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2023.01.02. 16:56 Ha befut a termék, és a csajból startup milliárdos lesz, akkor érdemes lehet részletesebben is feltérképezni a családfát… :mrgreen:
Esetleg benősülni.
Vagy az úgy már túl "bel"terjes lenne?🤣
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

jó ha van írta: 2023.01.02. 22:32 Esetleg benősülni.
Vagy az úgy már túl "bel"terjes lenne?🤣
Belné Bel Bella, beleseti sebész. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

WildBear23 írta: 2023.01.02. 22:41 Belné Bel Bella, beleseti sebész. ;)
Hogy a belgyógyász nem jutott eszedbe!🤣🤣
A Belme név már nagyobb kihívást jelentene poénkodás terén!🤔😁
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

jó ha van írta: 2023.01.03. 12:17 Hogy a belgyógyász nem jutott eszedbe!🤣🤣
A Belme név már nagyobb kihívást jelentene poénkodás terén!🤔😁
Pattanjunk már le a témáról. Valakinek a nevével poénkodni az annyira tré.. csak az aljanépnek való.

Hallgassunk inkább egy kis Bitlzt:
A9A106B8-EC25-4764-847D-12AFB7585DF0.png
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2023.01.03. 12:35 Pattanjunk már le a témáról. Valakinek a nevével poénkodni az annyira tré.. csak az aljanépnek való.

Hallgassunk inkább egy kis Bitlzt:
A9A106B8-EC25-4764-847D-12AFB7585DF0.png
Jogos észlevétel. A magam lészéől a témát belekesztem.😁
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Kigyulladt egy volt fegyverbolt a Kolozsvár utcában, egy idős férfi a tűzben rekedt – fotók

https://24.hu/belfold/2023/01/03/kigyul ... r-utcaban/

(Gunworks volt asszem a néhai fegyverbolt.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: zora »

gvass1 írta: 2023.01.03. 14:17 Kigyulladt egy volt fegyverbolt a Kolozsvár utcában, egy idős férfi a tűzben rekedt – fotók

https://24.hu/belfold/2023/01/03/kigyul ... r-utcaban/

(Gunworks volt asszem a néhai fegyverbolt.)
Szenzáció, világhìr, volt fegyverbolt. A fegyver, mint "trigger" itt is "működik".
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

zora írta: 2023.01.03. 14:32 Szenzáció, világhìr, volt fegyverbolt. A fegyver, mint "trigger" itt is "működik".
Egy volt kiskorú még szilveszterkor is lőtéren lövöldözött. AKval! Fényes nappal! Több volt kiskorú jelenlétében, csoportosan. Megtörtént eset…
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

gvass1 írta: 2023.01.03. 14:17 Kigyulladt egy volt fegyverbolt a Kolozsvár utcában, egy idős férfi a tűzben rekedt – fotók

https://24.hu/belfold/2023/01/03/kigyul ... r-utcaban/

(Gunworks volt asszem a néhai fegyverbolt.)
Kar érte szép bolt volt.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2023.01.03. 17:09 Egy volt kiskorú még szilveszterkor is lőtéren lövöldözött. AKval! Fényes nappal! Több volt kiskorú jelenlétében, csoportosan. Megtörtént eset…
Ja. Több leendő időskorú jelenlétében!
És mind meg fognak halni!
Micsoda felelőtlenség, micsoda fertő!
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1327
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kojak »

https://budapestkornyeke.hu/a-lovedek-a ... -kuzdenek/

Fiatal véletlenül fejbe lőtte magát -állítólag- gumilövedékes fegyverrel, súlyosan megsérült.
Ami gyanús: "A Budapesti Rendőr-főkapitányság VII. Kerületi Rendőrkapitánysága lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés bűntett gyanúja miatt rendelt el nyomozást ismeretlen tettes ellen."
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Kojak írta: 2023.01.03. 20:26 https://budapestkornyeke.hu/a-lovedek-a ... -kuzdenek/

Fiatal véletlenül fejbe lőtte magát -állítólag- gumilövedékes fegyverrel, súlyosan megsérült.
Ami gyanús: "A Budapesti Rendőr-főkapitányság VII. Kerületi Rendőrkapitánysága lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés bűntett gyanúja miatt rendelt el nyomozást ismeretlen tettes ellen."
„A lövedék áttörte Tibor koponyáját és az agyába fúródott. Ezekben a pillanatokban is küzdenek érte”

Hát ez sem 40-50 joule és puha gumi volt...
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2023.01.03. 21:42 „A lövedék áttörte Tibor koponyáját és az agyába fúródott. Ezekben a pillanatokban is küzdenek érte”

Hát ez sem 40-50 joule és puha gumi volt...
Az se mindegy, hol találta. Pl. a halántéknál sokkal vékonyabb a csont, és egy kézben tartott fegyver esélyesebb, hogy oldalról találja a koponyát.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2023.01.03. 21:42 „A lövedék áttörte Tibor koponyáját és az agyába fúródott. Ezekben a pillanatokban is küzdenek érte”

Hát ez sem 40-50 joule és puha gumi volt...
Közelről halántékon lőtte magát. Ott 40-50 Joule is elég, vagy egy sima 380RBlanc gázpisztoly torkolati nyomása is.
Mindenesetre kíváncsi leszek a tipusra. És azért túlélte (eddig).
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
digiservice
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2020.12.25. 00:15

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: digiservice »

Kb. 15 éve lehetett, itt a városomban, két fiatal srác gr fegyverrel játszott, a végén az egyik a másik halántékára szorítva elsütötte, a gyerek a helyszínen meghalt...
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Kojak írta: 2023.01.03. 20:26 https://budapestkornyeke.hu/a-lovedek-a ... -kuzdenek/

Fiatal véletlenül fejbe lőtte magát -állítólag- gumilövedékes fegyverrel, súlyosan megsérült.
Ami gyanús: "A Budapesti Rendőr-főkapitányság VII. Kerületi Rendőrkapitánysága lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés bűntett gyanúja miatt rendelt el nyomozást ismeretlen tettes ellen."
Reméljük, hogy megússza a srác… :(

Az anyuka szellemi képességeiről pedig sokat elmond, hogy szennylapoknak nyilatkozik, és a fia véres pólóját mutogatja… ez milyen már? :roll:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Kojak írta: 2023.01.03. 20:26 https://budapestkornyeke.hu/a-lovedek-a ... -kuzdenek/

Fiatal véletlenül fejbe lőtte magát -állítólag- gumilövedékes fegyverrel, súlyosan megsérült.
Ami gyanús: "A Budapesti Rendőr-főkapitányság VII. Kerületi Rendőrkapitánysága lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés bűntett gyanúja miatt rendelt el nyomozást ismeretlen tettes ellen."
Esetleg majd kiderül, h nem gumis, hanem okosított flóbert volt. Vagy akármi.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2023.01.04. 05:38 Esetleg majd kiderül, h nem gumis, hanem okosított flóbert volt. Vagy akármi.
Ja. Kb bármi lehet.
Bár ahogy Petya is említette, nem ezzel a családdal fogják kitapétázni a Magyar Tudományos Akadémia dísztermét, maguktól nem hiszem hogy tudnának ilyen szavakat, hogy gumis.

A sérülés is simán lehet annyi, hogy bement a bőr alá és vérzik. (Ismerjük a szennymédiát..)

Majd ha lesz konkrétum, megtárgyaljuk.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Friss hír a kis Zámbó Jimmy pótlékról, aki halántékon lőtte magát: jól van, ma délután vagy holnap hazaengedik a kórházból.
Egy hozzátartozójával beszéltem, aki már beszélt a gyerekkel telefonon.

Ennyit a szennymédiáról, hogy "szörnyű tragédia történt", meg az "agyába hatolt a lövedék".
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2023.01.04. 13:04 Friss hír a kis Zámbó Jimmy pótlékról, aki halántékon lőtte magát: jól van, ma délután vagy holnap hazaengedik a kórházból.
Egy hozzátartozójával beszéltem, aki már beszélt a gyerekkel telefonon.

Ennyit a szennymédiáról, hogy "szörnyű tragédia történt", meg az "agyába hatolt a lövedék".
Bizony, aztán lehet, hogy igaz sem volt.

A kiccsalád nyilatkozatát megnézve valahogy az derült ki, hogy amit mondanak, annak kevés köze van a valóban történt eseményekhez.

Simán lehet, hogy csak családilag összevesztek a herbálon, aztán a 16 éves Leonszió fejbetolta vmi illegál flóberttel a kis Diégót, mert az nem akarta kifizetni a részét.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
gabor86
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2022.11.18. 09:40

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gabor86 »

WildBear23 írta: 2023.01.04. 13:04 Friss hír a kis Zámbó Jimmy pótlékról, aki halántékon lőtte magát: jól van, ma délután vagy holnap hazaengedik a kórházból.
Egy hozzátartozójával beszéltem, aki már beszélt a gyerekkel telefonon.

Ennyit a szennymédiáról, hogy "szörnyű tragédia történt", meg az "agyába hatolt a lövedék".
Szerintem akármilyen PAK vagy RKnall riasztó olyan közel elsütve dobhártyát szakítana, lehet airsoft volt nemis gr.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: G.D »

TotoHU írta: 2023.01.04. 15:54Hát akkor bizony, fújfúj Putyin, és b.szódjon meg!
Ezúton küldöm neki a következő számot:
https://www.youtube.com/watch?v=25DC6v8oPxo
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2023.01.04. 13:04 Friss hír a kis Zámbó Jimmy pótlékról, aki halántékon lőtte magát: jól van, ma délután vagy holnap hazaengedik a kórházból.
Egy hozzátartozójával beszéltem, aki már beszélt a gyerekkel telefonon.

Ennyit a szennymédiáról, hogy "szörnyű tragédia történt", meg az "agyába hatolt a lövedék".
You gonna get a f.ckin’ Pulitzer, man!
Ez ezért elég menő oknyomozás volt, Ursus arctos
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

gvass1 írta: 2023.01.04. 13:17 Bizony, aztán lehet, hogy igaz sem volt.

A kiccsalád nyilatkozatát megnézve valahogy az derült ki, hogy amit mondanak, annak kevés köze van a valóban történt eseményekhez.

Simán lehet, hogy csak családilag összevesztek a herbálon, aztán a 16 éves Leonszió fejbetolta vmi illegál flóberttel a kis Diégót, mert az nem akarta kifizetni a részét.
"(Ez a klasszikus "hallomásból tudom" esete.)"

Bocsi... :-D
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

AndyA írta: 2023.01.05. 07:06 "(Ez a klasszikus "hallomásból tudom" esete.)"

Bocsi... :-D
Ez a 3 mondatban 2x alkalmazott LEHET tipikus esete, vagyis magyarul tudóknak kiderül, hogy nem kijelentés, hanem pusztán FELTÉTELEZÉS.

"Ha lottóznék, lehet, hogy megnyerhetném a lehetséges milliárdokat."
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2023.01.04. 13:04 Friss hír a kis Zámbó Jimmy pótlékról, aki halántékon lőtte magát: jól van, ma délután vagy holnap hazaengedik a kórházból.
Egy hozzátartozójával beszéltem, aki már beszélt a gyerekkel telefonon.

Ennyit a szennymédiáról, hogy "szörnyű tragédia történt", meg az "agyába hatolt a lövedék".
A pártbulvárlap szerint is kb. kutya baja a kiccsávónak:

https://www.origo.hu/itthon/20230105-fr ... szrol.html
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

https://tenyek.hu/video/jatek-kozben-ve ... ejbe-magat

Tessèk,van itt minden szakértelem kèrem...Még lőnek is benne
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1327
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kojak »

gvass1 írta: 2023.01.05. 13:21 A pártbulvárlap szerint is kb. kutya baja a kiccsávónak:

https://www.origo.hu/itthon/20230105-fr ... szrol.html
Tele ment a szemem helyesírási hibával. :|
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.01.04. 13:04 Friss hír a kis Zámbó Jimmy pótlékról, aki halántékon lőtte magát: jól van, ma délután vagy holnap hazaengedik a kórházból.
Egy hozzátartozójával beszéltem, aki már beszélt a gyerekkel telefonon.

Ennyit a szennymédiáról, hogy "szörnyű tragédia történt", meg az "agyába hatolt a lövedék".
Abba jobb bele se gondolni, hogy a gumis pisztoly helyett egy életveszélyes svájci bicska van nála és ugyanilyen balfaszsággal átvágja az a. femoralist.
Akkor mit irnának.
Egyébként a legnagyobb köszönettel tartozunk neki, most bizonyította be, (ami egy büntető ügynél bárkinek jól jöhet) hogy a gumis fegyver közvetlen közeli fejlövés esetén is alkalmatlan az emberi élet kioltására.
Hiába a tudományt is mindig az ilyen elszánt kisérletezők vitték előre.
Válasz küldése