Kések, lámpák, EDC-holmik

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Thomaster írta: 2022.11.03. 18:31 Hát mégse vicc a régi vicc?

Az öreg székelyt meglátogatja a városban élő fia, visz neki dobozos söröket. Az öreg előveszi a bicskáját és elkezdi levágni a doboz tetejét. A fiú szól neki: - Édesapám, ott van az a fül a tetején, meghúzza, nyitva van! Az öreg válaszol: - Az annak kell, akinek nincs bicskája!
Egyszer a poén kedvéért egyetemistaként kipróbáltam: nem megittam a sörömet, hanem viseltem, mert amint lyuk lett a dobozon, spriccelt…
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

A francia katonák új rendszeresített taktikai bicskája.
Látszik, hogy kultúr népek és ismeretlen náluk a kannás bor.
https://youtu.be/Z0ki0v9-P-A
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

aksurv írta: 2022.11.04. 15:39 A francia katonák új rendszeresített taktikai bicskája.
Látszik, hogy kultúr népek és ismeretlen náluk a kannás bor.
https://youtu.be/Z0ki0v9-P-A
A végén van üvegtörő. Gondolom arra ez estre, ha beragadna a dugó.. :mrgreen:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Petya357 írta: 2022.11.04. 23:08 A végén van üvegtörő. Gondolom arra ez estre, ha beragadna a dugó.. :mrgreen:
+1 :D
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

aksurv írta: 2022.11.04. 15:39 A francia katonák új rendszeresített taktikai bicskája.
Látszik, hogy kultúr népek és ismeretlen náluk a kannás bor.
https://youtu.be/Z0ki0v9-P-A
Apropó: milyen kések vannak rendszeresítve a Magyar Honvédségnél? Egyáltalán van bármilyen rendszeresített (zseb)kés?
Amiről tudok, és amit láttam is a Hadtörténeti Múzeum fegyvertárában:
Napostiszti tőr: megértést tanúsítok ez iránt a lövészárokkés iránt, ami egy egészen picit szofisztikáltabb dédapám törött kaszapengéből készített kenyérvágó késénél, mert nagyszüleimtől tudom, hogy 1945 után romokban volt az ország.
Utásztőr: háát, tőrnek tőr, mert elhiszem, hogy szúrni lehet vele, de ránézésre munkavégzésre alkalmatlan, vagy legalábbis erős képzelőerő kell ennek feltételezéséhez.
Ejtőernyős/deszantos (dobó)kés: erről már elhiszem, hogy tábori feladatokra is használható, és valamiért a Makrai általál a Kaliberben bemutatott SzMERS-3 jut róla eszembe. Ránézésre taktikai Mora, remélhetőleg Mora tartóssággal. A szóbeszéd szerint a tokját megfogva dobókésként használható: szerintem indokolatlanul fektettek energiát egy ilyen "fancy", de kétes értékű funkció kifejlesztésébe.
(Most lenne jó, ha itt fórumozhatna Makrai "Ales" Tibor.)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Poresz írta: 2022.11.05. 12:03
(Most lenne jó, ha itt fórumozhatna Makrai "Ales" Tibor.)
A kanálgép kését kihagytad.😉

Sajnos, a Szár hegyen a pihenőnél nem sokan gondoltak " Ales" - re, rajtam, és 1-2 elvetemültön kivül...
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Poresz írta: 2022.11.05. 12:03 Apropó: milyen kések vannak rendszeresítve a Magyar Honvédségnél? Egyáltalán van bármilyen rendszeresített (zseb)kés?
Amiről tudok, és amit láttam is a Hadtörténeti Múzeum fegyvertárában:
Napostiszti tőr: megértést tanúsítok ez iránt a lövészárokkés iránt, ami egy egészen picit szofisztikáltabb dédapám törött kaszapengéből készített kenyérvágó késénél, mert nagyszüleimtől tudom, hogy 1945 után romokban volt az ország.
Utásztőr: háát, tőrnek tőr, mert elhiszem, hogy szúrni lehet vele, de ránézésre munkavégzésre alkalmatlan, vagy legalábbis erős képzelőerő kell ennek feltételezéséhez.
Ejtőernyős/deszantos (dobó)kés: erről már elhiszem, hogy tábori feladatokra is használható, és valamiért a Makrai általál a Kaliberben bemutatott SzMERS-3 jut róla eszembe. Ránézésre taktikai Mora, remélhetőleg Mora tartóssággal. A szóbeszéd szerint a tokját megfogva dobókésként használható: szerintem indokolatlanul fektettek energiát egy ilyen "fancy", de kétes értékű funkció kifejlesztésébe.
(Most lenne jó, ha itt fórumozhatna Makrai "Ales" Tibor.)
A kabar usmc half-serrated kése van kb 3 éve rendszerben.
Nem volt túl jó döntés ez a penge típus.
https://youtu.be/F9KhswRahkw
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

aksurv írta: 2022.11.05. 12:39 A kabar usmc half-serrated kése van kb 3 éve rendszerben.
Nem volt túl jó döntés ez a penge típus.
https://youtu.be/F9KhswRahkw
Az ilyen 50 ezer Ft-os kategória.
Szükség van rá?
Nem lenne elég egy Glock tőr, és egy svájci bicska?
Minden katonának van?
A félig fogazottat én sem értem.. nem túl egyszerű az utánélezése. Lehet, hogy jobb lett volna egy végig sima élű.
A cseh Mikov Uton jó katonai kés még szerintem, de a nyélbe rakható fűrészt el kell felejteni.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

aksurv írta: 2022.11.05. 12:39 A kabar usmc half-serrated kése van kb 3 éve rendszerben.
Nem volt túl jó döntés ez a penge típus.
https://youtu.be/F9KhswRahkw
WildBear23 írta: 2022.11.05. 12:50 Minden katonának van?
Igen: ez a a legfontosabb kérdés. Ha ki is adták értelmes mennyiségben, akkor már nem szóbeszéd.
aksurv írta: 2022.11.05. 12:39
Nem volt túl jó döntés ez a penge típus.
WildBear23 írta: 2022.11.05. 12:50 A félig fogazottat én sem értem.. nem túl egyszerű az utánélezése. Lehet, hogy jobb lett volna egy végig sima élű.
Háát, én a fogazott pengét csak a fűrészen szeretem. Az elmúlt hetek nagy felfedezése volt, hogy a santoku szakácskésem kenyérvágó késnek is jobb, pedig meggyőződésem volt, hogy kenyérhez a fogazott penge dukál. Ráadásul hol szokott lenni a fogazott pengeszakasz? Igen, ott, ahol finomabb munkánál használnánk a kést. Szóval könnyű egyetértenem veled.

SzVSz a keresztvas pengehát felőli része is randevúzhatna a flex-szel. - Vannak is ilyen modelljeik:
→ 2221 & 2225 Mark I,
→ 1317 Dog's Head Utility,
→ 1281-1283 & 1292 D2 Extreme,
→ Ránézésre a 1280 Combat Kukri markolat-kézvédő egység tűnik a legharmonikusabbnak és legkényelmesebbnek azzal, hogy sima az átmenet a pengehát felé. Érdemes lenne párosítani egy hagyományos KA-BAR pengével.
WildBear23 írta: 2022.11.05. 12:50 Az ilyen 50 ezer Ft-os kategória.
Szükség van rá?
Nem lenne elég egy Glock tőr, és egy svájci bicska?
Vagy egy Mora + Victorinox Alox. - Ezenkívül a kés fenését, élezését is a kiképzés részévé tenném. Tapasztalatból mondom: ennek ismerete nem része az átlagember tudásának. Úgy gondolnak rá, hogy soha sem kell karbantartani, ahogy egy villáskulcsot sem, esetleg húzogatják valamilyen élezőn. Én is úgy nőttem fel, hogy felnőtt fejjel tanulom.

Na mindegy, most már megvették, ez van.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Poresz írta: 2022.11.05. 12:03 Apropó: milyen kések vannak rendszeresítve a Magyar Honvédségnél? Egyáltalán van bármilyen rendszeresített (zseb)kés?
Amiről tudok, és amit láttam is a Hadtörténeti Múzeum fegyvertárában:
Napostiszti tőr: megértést tanúsítok ez iránt a lövészárokkés iránt, ami egy egészen picit szofisztikáltabb dédapám törött kaszapengéből készített kenyérvágó késénél, mert nagyszüleimtől tudom, hogy 1945 után romokban volt az ország.
Utásztőr: háát, tőrnek tőr, mert elhiszem, hogy szúrni lehet vele, de ránézésre munkavégzésre alkalmatlan, vagy legalábbis erős képzelőerő kell ennek feltételezéséhez.
Ejtőernyős/deszantos (dobó)kés: erről már elhiszem, hogy tábori feladatokra is használható, és valamiért a Makrai általál a Kaliberben bemutatott SzMERS-3 jut róla eszembe. Ránézésre taktikai Mora, remélhetőleg Mora tartóssággal. A szóbeszéd szerint a tokját megfogva dobókésként használható: szerintem indokolatlanul fektettek energiát egy ilyen "fancy", de kétes értékű funkció kifejlesztésébe.
(Most lenne jó, ha itt fórumozhatna Makrai "Ales" Tibor.)
Az utásztőr kb egyetlen funkciója az aknakeresés. Ha lőnek és nem tud az utász katona állva, szúró bottal keresni, akkor kúszva megy az utásztőrrel, és a földet kb 35-40 ⁰ szögben szurkálja vele.
Jó még ezen felül kerti gazolásra. :lol:
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Poresz írta: 2022.11.05. 12:03 Apropó: milyen kések vannak rendszeresítve a Magyar Honvédségnél? Egyáltalán van bármilyen rendszeresített (zseb)kés?
Amiről tudok, és amit láttam is a Hadtörténeti Múzeum fegyvertárában:
Napostiszti tőr: megértést tanúsítok ez iránt a lövészárokkés iránt, ami egy egészen picit szofisztikáltabb dédapám törött kaszapengéből készített kenyérvágó késénél, mert nagyszüleimtől tudom, hogy 1945 után romokban volt az ország.
Utásztőr: háát, tőrnek tőr, mert elhiszem, hogy szúrni lehet vele, de ránézésre munkavégzésre alkalmatlan, vagy legalábbis erős képzelőerő kell ennek feltételezéséhez.
Ejtőernyős/deszantos (dobó)kés: erről már elhiszem, hogy tábori feladatokra is használható, és valamiért a Makrai általál a Kaliberben bemutatott SzMERS-3 jut róla eszembe. Ránézésre taktikai Mora, remélhetőleg Mora tartóssággal. A szóbeszéd szerint a tokját megfogva dobókésként használható: szerintem indokolatlanul fektettek energiát egy ilyen "fancy", de kétes értékű funkció kifejlesztésébe.
(Most lenne jó, ha itt fórumozhatna Makrai "Ales" Tibor.)
A napostiszti tőrnek nevezett kés közismert neve a Tildy kés. Ez egy jó kés lett volna, ha nem pocsék anyagból készül volna, rossz minőségben
https://usbayonet.hu/utasz1.html

Szerintem a kabar helyett jobban lett volna a Hegyes Sanyi féle Boker Kormoránt választani.
Nagyságrenddel jobb kifejezetten erre tervezett kés.
Nagyon jól megtervezte a Sanyi, beszélgettem vele róla.
https://youtu.be/F8gTDAiGioU
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Poresz írta: 2022.11.05. 13:26
Háát, én a fogazott pengét csak a fűrészen szeretem.

SzVSz a keresztvas pengehát felőli része is randevúzhatna a flex-szel. - [url=https://www.dropbox.com/sh/tamfj7t5zp0a ... R.pdf?dl=0]
Fogazott penge dologban egyetértek.
Keresztvas: hárító szerepe is van! Egy kézfejre irányuló vágást, vagy ütést, ami végigfut a pengéd fokán, sikeresen megállíthat.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

jó ha van írta: 2022.11.05. 20:50 Keresztvas: hárító szerepe is van! Egy kézfejre irányuló vágást, vagy ütést, ami végigfut a pengéd fokán, sikeresen megállíthat.
Igen, de ez nem egy kard: a katonai késeket "99+%"-ban munkakésként használják; és úgy vélem, amikor harci feladatra használják, akkor egy őrszemet hátulról leszúrnak vele vagy elvágják a torkát. - A kés kés elleni harc manapság ritka, mint a fehér Zorro. Cserébe nehezíti a munkakésként való használatot: nézd csak! Szerintem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

jó ha van írta: 2022.11.05. 20:50 Fogazott penge dologban egyetértek.
Keresztvas: hárító szerepe is van! Egy kézfejre irányuló vágást, vagy ütést, ami végigfut a pengéd fokán, sikeresen megállíthat.
A XXI. században szerinted mekkora esélye van annak, hogy két katona késsel küzd meg egymással?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

aksurv írta: 2022.11.05. 16:20 A napostiszti tőrnek nevezett kés közismert neve a Tildy kés. Ez egy jó kés lett volna, ha nem pocsék anyagból készül volna, rossz minőségben
Háát, lehet, hogy a külalakja - a markolat! - miatt masszívan előítéletes vagyok… Valahol csak megvannak a tervrajzai a Hadtörténet múzeumban*: kísérleti ellenőrzésként lehetne egyet készíteni/készíttetni jobb anyagokból.
aksurv írta: 2022.11.05. 16:20 Szerintem a kabar helyett jobban lett volna a Hegyes Sanyi féle Boker Kormoránt választani.
Nagyságrenddel jobb kifejezetten erre tervezett kés.
Nagyon jól megtervezte a Sanyi, beszélgettem vele róla.
Igen, olvastam róla a 2018-as Kaliber évkönyvben, és a linkelt videót is megnéztem. - Már ránézésre is meggyőző: kellemes arányok; minimális tükör; fogazás és fokél nincs (se valódi se hamis); az él felől hangsúlyos kézvédő, pengehát felől pedig semmi; egyszerű, decens, nem agyondizájnolt taktikai-fantasy formavilág.
Alig hiszem el, hogy a Böker sorozatban gyártotta: azért teljesítmény eljutni addig, hogy egy nagy gyár felfigyeljen egy kisipari körülmények között dolgozó késkészítőre.
…és még olcsóbb is.
Úgyhogy Papicát tudom ismételgetni: örülök, mert a KA-BAR elmozdulás a jó irányba, de már a KA-BAR termékpalettán belül is van jobb, azon kívül meg főleg.

* Utóirat lábjegyzetben: tudom, hogy nem vagyok százas, de nagyon szeretném egyszer látni a MN/MH kanálgép tervrajzait, és megtudni, ki tervezte. A konzervnyitó igen frankó (ekkora erőkarral még jó hogy…), és gyanítom, hogy szándékosan emlékeztet egy sörnyitóra. (Mondjuk láttam egy csomó töröttet a military boltokban, szóval óvatosabban kellene agyondicsérnem.) Én szeretem, ha egy kanál nagy és öblös, és ebben sincs hiba. Villa: ugye tudjuk, hogy "kanállal mindent meg lehet enni", de éljen a civilizáció, nincs mit kritizálni rajta. A kés pedig pont olyan közepesen használható, mint az összes evőkés. Pletykák szólnak arról, hogy külszolgálatos honvédeinknél látva más nemzetek katonái is megkívánják.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Poresz 2022.11.05. 22:06-kor.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2022.11.05. 21:16 A XXI. században szerinted mekkora esélye van annak, hogy két katona késsel küzd meg egymással?
Nyilván használhatóság a lényeg, de nem nulla az esély.
Minél urbanusabb a hadviselés annál kisebb lehet a felek között a távolság.
Ahol szobáról szobára megy a harc ott elő jönnek a régi dolgok pl. kés gránát stb.
https://youtu.be/GbmWD0O4JJg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára aksurv 2022.11.05. 22:02-kor.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Poresz írta: 2022.11.05. 21:56 Háát, lehet, hogy a külalakja - a markolat! - miatt masszívan előítéletes vagyok… Valahol csak megvannak a tervrajzai a Hadtörténet múzeumban: kísérleti ellenőrzésként lehetne egyet készíteni/készíttetni jobb anyagokból.

Igen, olvastam róla a 2018-as Kaliber évkönyvben, és a linkelt videót is megnéztem. - Már ránézésre is meggyőző: kellemes arányok; minimális tükör; fogazás és fokél nincs (se valódi se hamis); az él felől hangsúlyos kézvédő, pengehát felől pedig semmi; egyszerű, decens, nem agyondizájnolt taktikai-fantasy formavilág.
Alig hiszem el, hogy a Böker sorozatban gyártotta: azért teljesítmény eljutni addig, hogy egy nagy gyár felfigyeljen egy kisipari körülmények között dolgozó késkészítőre.
…és még olcsóbb is.
Úgyhogy Papicát tudom ismételgetni: örülök, mert a KA-BAR elmozdulás a jó irányba, de már a KA-BAR termékpalettán belül is van jobb, azon kívül meg főleg.
Sanyival ráadásul elfogult vagyok, mert egy késem onnantól igazán az enyém, ha már járt nála.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

aksurv írta: 2022.11.05. 22:02 Sanyival ráadásul elfogult vagyok, mert egy késem onnantól igazán az enyém, ha már járt nála.
Nincs szerencsém ismerni, de remélhetőleg majd erre is sor kerül. - Amikor rávettem magam, hogy levélben megkérdezek valamit Makrai alestől, elhunyt, én pedig itt maradtam hülyén. Azóta óvatosabban halogatom az ilyen kapcsolatfelvételeket.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Poresz írta: 2022.11.05. 22:10 Nincs szerencsém ismerni, de remélhetőleg majd erre is sor kerül. - Amikor rávettem magam, hogy levélben megkérdezek valamit Makrai alestől, elhunyt, én pedig itt maradtam hülyén. Azóta óvatosabban halogatom az ilyen kapcsolatfelvételeket.
Nyugodtan keresd meg.
Ritka rendes gyerek.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

aksurv írta: 2022.11.05. 22:16 Nyugodtan keresd meg.
Ritka rendes gyerek.
Hallottam, jó híre messze megelőzi. Csak még tudásban nem tartok ott, hogy tűrhetően értelmeset kérdezhessek tőle.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2022.11.05. 21:56 Háát, lehet, hogy a külalakja - a markolat! - miatt masszívan előítéletes vagyok… Valahol csak megvannak a tervrajzai a Hadtörténet múzeumban*: kísérleti ellenőrzésként lehetne egyet készíteni/készíttetni jobb anyagokból.

Igen, olvastam róla a 2018-as Kaliber évkönyvben, és a linkelt videót is megnéztem. - Már ránézésre is meggyőző: kellemes arányok; minimális tükör; fogazás és fokél nincs (se valódi se hamis); az él felől hangsúlyos kézvédő, pengehát felől pedig semmi; egyszerű, decens, nem agyondizájnolt taktikai-fantasy formavilág.
Alig hiszem el, hogy a Böker sorozatban gyártotta: azért teljesítmény eljutni addig, hogy egy nagy gyár felfigyeljen egy kisipari körülmények között dolgozó késkészítőre.
…és még olcsóbb is.
Úgyhogy Papicát tudom ismételgetni: örülök, mert a KA-BAR elmozdulás a jó irányba, de már a KA-BAR termékpalettán belül is van jobb, azon kívül meg főleg.

* Utóirat lábjegyzetben: tudom, hogy nem vagyok százas, de nagyon szeretném egyszer látni a MN/MH kanálgép tervrajzait, és megtudni, ki tervezte. A konzervnyitó igen frankó (ekkora erőkarral még jó hogy…), és gyanítom, hogy szándékosan emlékeztet egy sörnyitóra. (Mondjuk láttam egy csomó töröttet a military boltokban, szóval óvatosabban kellene agyondicsérnem.) Én szeretem, ha egy kanál nagy és öblös, és ebben sincs hiba. Villa: ugye tudjuk, hogy "kanállal mindent meg lehet enni", de éljen a civilizáció, nincs mit kritizálni rajta. A kés pedig pont olyan közepesen használható, mint az összes evőkés. Pletykák szólnak arról, hogy külszolgálatos honvédeinknél látva más nemzetek katonái is megkívánják.
Én vittem ajándékba volt Royal Navy tengerészgyalogos barátomnak Angliába. Imádta... :D

Egyébként a Bundeswehr verzió sem rossz belőle. Azt meg magyar barátomnak adtam kariajiba.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: G.D »

AndyA írta: 2022.11.06. 12:16 Royal Navy tengerészgyalogos
Azt "magyarul" Royal Marines-nek hívják.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
BeHappy
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2022.07.19. 20:53

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: BeHappy »

Urak, ezt a katonai kés témát most rendesen benéztétek (= nagyon leegyszerűsítettétek), bár mentségül szolgáljon, hogy ez ugyanúgy összetett dolog mint a lőfegyverek világa.

Egyszerűen rámutatva: a lőporral működő fegyverek az önjáró tüzérségi eszközöktől a maroklőfegyverig eléggé széles palettán specializáltak. Ebből ugye világos, hogy egyetlen eszköz nem alkalmas az összes feladatra. Kések esetében is megvan a széles paletta (nyilván kisebb mértékben széles) és ugyanúgy az adott feladathoz kell választani, mint ahogy a katonát is az adott feladathoz mérten látják el a megfelelő hosszú és rövid lőfegyverekkel.

A hiba nem ezzel a Kabar-késsel van, hanem a döntéshozó rossz döntésével, mert lehet, hogy a XXI. századi magyar honvédségnek nem ilyen késre lenne szüksége.

Ez a Kabar nagyon jó harci kés .... volt a maga idejében, de ugyanúgy eljárt felette az idő, mint az 1911-es Coltok felett. Ez a Kabar nem arra van és soha nem arra volt, hogy a katona tábori szükségleteit, vagy terepen való túlélését biztosítsa, ez a kés ölni készült. Ezért olyan a szerkezete, amilyen (nem terhelhető úgy, mint egy túlélőkés), igenis indokolt a kézvédő egy esetleges késharc esetére és pont ott van rajta a fogazás is, ahol lennie kell: amikor a markokatig beszúrt pengét kifelé húzod, a fogazás megnyitja a pengére tapadó hústömeget és megfeszülő ruházat anyagát, ezáltal a csak pontszerű sebcsatornát képező kihúzás helyett egy sokkal nagyobb sérülést okozó vágott sebet okozhat a kés.

Hogy a mai világban mire kell kés a katonának, na az a valóban lényeges kérdés és ezt a kérdést nem vizsgálta meg a döntéshozó, ezért a Kabar kés érdemei ellenére én is úgy gondolom, hogy hiba volt ebből a késből bevásárolni. Még akkor is, ha a cél kifejezetten nem tábori, hanem harci kés lett volna, mert mint mondtam, a Kabar ezen modellje már elavult, nem felel meg a mai kor követelményeinek. Akit érdekel, érdemes utána olvasni a német katonai késcsere programnak, aminek eredménye lett a KM-2000 modell, bár a teljes paletta itt is alkalmazkodva a harci felhasználáson belül is eltérő igényekhez KM-1000-től KM-5000-ig terjed, szerintem a KM-sorozat jelenleg korunk legjobb katonai harci kései. És hangsúlyozom, hogy harci kései, ezek ugyancsak nem tábori vagy kifejezetten túlélő kések, még ha kompromisszumok árán arra is használni lehet őket, ha nincs alkalmasabb. :geek:
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

BeHappy írta: 2022.11.06. 13:34 A hiba nem ezzel a Kabar-késsel van, hanem a döntéshozó rossz döntésével, mert lehet, hogy a XXI. századi magyar honvédségnek nem ilyen késre lenne szüksége.
Ez a Kabar nagyon jó harci kés .... volt a maga idejében, de ugyanúgy eljárt felette az idő, mint az 1911-es Coltok felett. Ez a Kabar nem arra van és soha nem arra volt, hogy a katona tábori szükségleteit, vagy terepen való túlélését biztosítsa, ez a kés ölni készült.
Igen, ez egy harci kés.
Legyünk korrektek: nem tudni, hogy a Honvédség kinek szerzett be ilyen Ka-Bar USMC kést.
És hogy mennyiért.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
BeHappy
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2022.07.19. 20:53

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: BeHappy »

WildBear23 írta: 2022.11.06. 15:47 Igen, ez egy harci kés.
Legyünk korrektek: nem tudni, hogy a Honvédség kinek szerzett be ilyen Ka-Bar USMC kést.
És hogy mennyiért.
Igen, így korrekt, bár azon a kedvező beszerzési ár se sokat javít, hogy ezt a harci kést olyan alkalmazási környezetre tervezték, amikor még nem kellett mindenféle málha- és védőmellényeket átdöfködni. Szóval ez a harci kés (a változatlanul elismert erényei és történelmi érdemei ellenére) a mai korban már nem a jövőbe mutató konstrukció és egyáltalán nem biztos, hogy ne lett volna azonos áron jobb alternatíva. (Egyébként meg a harci kések sorsa igazi rejtély, pl pár éve hiánycikk volt egy ideig az AFCK, mert valaki(k) felvásárolták a készleteket, pedig az aztán végképp nem egy általános használati célú harci kés.)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

BeHappy írta: 2022.11.06. 16:40 Igen, így korrekt, bár azon a kedvező beszerzési ár se sokat javít, hogy ezt a harci kést olyan alkalmazási környezetre tervezték, amikor még nem kellett mindenféle málha- és védőmellényeket átdöfködni. Szóval ez a harci kés (a változatlanul elismert erényei és történelmi érdemei ellenére) a mai korban már nem a jövőbe mutató konstrukció és egyáltalán nem biztos, hogy ne lett volna azonos áron jobb alternatíva. (Egyébként meg a harci kések sorsa igazi rejtély, pl pár éve hiánycikk volt egy ideig az AFCK, mert valaki(k) felvásárolták a készleteket, pedig az aztán végképp nem egy általános használati célú harci kés.)
Nemeskürty írta, hogy a Magyar Honvédség mindig az előző háborúra készült fel. A II. Világháborúban az elsőre, stb.

Ebbe a koncepcióba jól illik ez a kés, amit a II. Világháború idején terveztek. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

marmint hogy mi neztuk be? marmint mit? meg szerencse hogy mentsegunkre szolgal :o
Egyebkent a tender igy nezett ki:

Főbb műszaki paraméterek:
• A harci kés full size Black KABAR, serrated edge típus, vagy azzal egyenértékű legyen.
• A harci kés súlya maximum 320g legyen
• A harci kés minimum 17 cm hosszú pengével, a harci kés teljes hossza ne haladja meg a 31 cm-t. A
penge vastagsága maximum 4,5 mm legyen.
• A harci kés 1095 carbon-ból készüljön epoxigyanta bevonattal, markolata Kraton G polimer
alapanyagú legyen. A harci kés HRC értéke min. 56-58 legyen.
• A penge maximum egyharmad részben fűrészfogazású legyen. A harci kés „Clip” alakú legyen,
élszöge 20o -os kialakítással készüljön.
• Az harci kés a fenti pengehossznak megfelelő méretű merev fekete műanyag tokkal (kydex)
kerüljön leszállításra. A tok kialakítása olyan legyen, hogy a Magyar Honvédség gyakorló
ruházatához rendszeresített derékszíjra felfűzhető legyen.
• Az harci kés markolata és a penge is matt fekete színű kivitelben készüljön.

1800(+125 gondolom repi celra) darabot rendeltek
a milipol szallitotta 32070500 kopejkaert, szerintem egesz jo aron.

nem ertek hozza de ahogy nezem az usmc meg boven hasznalja, szoval annyira szar nem lehet.

BeHappy írta: 2022.11.06. 13:34 Urak, ezt a katonai kés témát most rendesen benéztétek (= nagyon leegyszerűsítettétek), bár mentségül szolgáljon, hogy ez ugyanúgy összetett dolog mint a lőfegyverek világa.

Egyszerűen rámutatva: a lőporral működő fegyverek az önjáró tüzérségi eszközöktől a maroklőfegyverig eléggé széles palettán specializáltak. Ebből ugye világos, hogy egyetlen eszköz nem alkalmas az összes feladatra. Kések esetében is megvan a széles paletta (nyilván kisebb mértékben széles) és ugyanúgy az adott feladathoz kell választani, mint ahogy a katonát is az adott feladathoz mérten látják el a megfelelő hosszú és rövid lőfegyverekkel.

A hiba nem ezzel a Kabar-késsel van, hanem a döntéshozó rossz döntésével, mert lehet, hogy a XXI. századi magyar honvédségnek nem ilyen késre lenne szüksége.

Ez a Kabar nagyon jó harci kés .... volt a maga idejében, de ugyanúgy eljárt felette az idő, mint az 1911-es Coltok felett. Ez a Kabar nem arra van és soha nem arra volt, hogy a katona tábori szükségleteit, vagy terepen való túlélését biztosítsa, ez a kés ölni készült. Ezért olyan a szerkezete, amilyen (nem terhelhető úgy, mint egy túlélőkés), igenis indokolt a kézvédő egy esetleges késharc esetére és pont ott van rajta a fogazás is, ahol lennie kell: amikor a markokatig beszúrt pengét kifelé húzod, a fogazás megnyitja a pengére tapadó hústömeget és megfeszülő ruházat anyagát, ezáltal a csak pontszerű sebcsatornát képező kihúzás helyett egy sokkal nagyobb sérülést okozó vágott sebet okozhat a kés.

Hogy a mai világban mire kell kés a katonának, na az a valóban lényeges kérdés és ezt a kérdést nem vizsgálta meg a döntéshozó, ezért a Kabar kés érdemei ellenére én is úgy gondolom, hogy hiba volt ebből a késből bevásárolni. Még akkor is, ha a cél kifejezetten nem tábori, hanem harci kés lett volna, mert mint mondtam, a Kabar ezen modellje már elavult, nem felel meg a mai kor követelményeinek. Akit érdekel, érdemes utána olvasni a német katonai késcsere programnak, aminek eredménye lett a KM-2000 modell, bár a teljes paletta itt is alkalmazkodva a harci felhasználáson belül is eltérő igényekhez KM-1000-től KM-5000-ig terjed, szerintem a KM-sorozat jelenleg korunk legjobb katonai harci kései. És hangsúlyozom, hogy harci kései, ezek ugyancsak nem tábori vagy kifejezetten túlélő kések, még ha kompromisszumok árán arra is használni lehet őket, ha nincs alkalmasabb. :geek:
ingyom bingyom tálib-e?
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Poresz írta: 2022.11.05. 21:14 Igen, de ez nem egy kard: a katonai késeket "99+%"-ban munkakésként használják; és úgy vélem, amikor harci feladatra használják, akkor egy őrszemet hátulról leszúrnak vele vagy elvágják a torkát. - A kés kés elleni harc manapság ritka, mint a fehér Zorro. Cserébe nehezíti a munkakésként való használatot: nézd csak! Szerintem.
Ha életedben 1x nem vágják/ütik szét a kezedet, mert megvédett, már megért némi kényelmetlenséget a zöldségmetélés terén. Ha meg úgysem lesz közelharc, mert manapság miért lenne, akkor azt sem kell oktatni sem, meg fegyver sem kell hozzá. Tuti?
Moziban sem támadnak rád minden film alatt, mégis nálad a deo v a stuki...
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
BeHappy
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2022.07.19. 20:53

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: BeHappy »

qqriq írta: 2022.11.06. 17:44 marmint hogy mi neztuk be? marmint mit? meg szerencse hogy mentsegunkre szolgal :o
Te semmit! :) ne vegyél már mindent magadra! ;)

Köszi szépen a tender kiírást! Eléggé specifikus, ennek a tender győztesen kívül valóban kevés kés felelne meg.... :roll: amúgy meg a 32 millió nem sok pénz, főleg ha arra a célra szolgál, hogy beszerezték kis darabszámban és majd tesztelik, jó lesz-e.

Amúgy meg nyilván nem rossz ez a kés, csak manapság már akad jobb. Az meg logikus, hogy még "szolgálatban van", hiszen az első vonalon kívül még sok területen teljesíthet, akár kiképzési célokat is szolgál. Ráadásul egy olyan kultikus tárgy, amihez ott sokan érzelmi alapon is kötődnek. (nekem is van, csak fogazás nélkül és bőrmarkolattal meg bőrtokkal, pedig nem voltam tengerészgyalogos).

Amúgy meg a beszélgetés onnan indult, hogy mennyire nem jó ez a kés általános katonai késnek tábori célokra és én igyekeztem megvédeni, hogy ez egy jó kés, csak nem tábori célokra készült. Szóval "koccintós szmájli" és részemről béke van!
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem vettem magamra, nem az en ingem ;)
ezek a kesek szerintem a kulszolgalatosokhoz kerulnek akik /remelem/ tanultak kesharcot es valoszinuleg nem tabori celra fogjak (remeljuk nem) hasznalni.
peace!
BeHappy írta: 2022.11.06. 18:38 Te semmit! :) ne vegyél már mindent magadra! ;)

Köszi szépen a tender kiírást! Eléggé specifikus, ennek a tender győztesen kívül valóban kevés kés felelne meg.... :roll: amúgy meg a 32 millió nem sok pénz, főleg ha arra a célra szolgál, hogy beszerezték kis darabszámban és majd tesztelik, jó lesz-e.

Amúgy meg nyilván nem rossz ez a kés, csak manapság már akad jobb. Az meg logikus, hogy még "szolgálatban van", hiszen az első vonalon kívül még sok területen teljesíthet, akár kiképzési célokat is szolgál. Ráadásul egy olyan kultikus tárgy, amihez ott sokan érzelmi alapon is kötődnek. (nekem is van, csak fogazás nélkül és bőrmarkolattal meg bőrtokkal, pedig nem voltam tengerészgyalogos).

Amúgy meg a beszélgetés onnan indult, hogy mennyire nem jó ez a kés általános katonai késnek tábori célokra és én igyekeztem megvédeni, hogy ez egy jó kés, csak nem tábori célokra készült. Szóval "koccintós szmájli" és részemről béke van!
ingyom bingyom tálib-e?
Roberto68
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 223
Csatlakozott: 2018.06.10. 20:22

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Roberto68 »

Engem ebben a Kabar rendszeresítésben csak az zavar, hogy a gondolom kerek 2000 db-os forgalmazói rendelésből megmaradt készletet igen jó áron (12.000 Ft dereng) kiárusították, én meg már csak utólag hallottam róla és így nem lett ilyen késem :D
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Roberto68 írta: 2022.11.06. 19:13 Engem ebben a Kabar rendszeresítésben csak az zavar, hogy a gondolom kerek 2000 db-os forgalmazói rendelésből megmaradt készletet igen jó áron (12.000 Ft dereng) kiárusították, én meg már csak utólag hallottam róla és így nem lett ilyen késem :D
Erről beszélünk? ;)
52A238C8-C858-4877-92FA-05743B712E7F.jpeg
Egy fórumtárstól vettem, csomagtartóból :!: És nem 12 000 volt.. :roll:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Roberto68
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 223
Csatlakozott: 2018.06.10. 20:22

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Roberto68 »

Petya357 írta: 2022.11.06. 21:44 Erről beszélünk? ;)

52A238C8-C858-4877-92FA-05743B712E7F.jpeg

Egy fórumtárstól vettem, csomagtartóból :!: És nem 12 000 volt.. :roll:
Valszeg ez volt, az árában nem vagyok biztos, de ennyi rémlik. Ahogy hallottam elég hamar szétfutott a híre a jó dealnek, valszeg páran vettek "befektetési" célra is :D

Vagy esetleg még olcsóbban sikerült hozzájutnod, mert akkor bánom csak igazán :shock:

Mondjuk a Milipol boltban néha ki lehet fogni nagyon jó vételeket, én is vettem 5.11 nadrágot 7.000-ért, kár hogy csak 1 volt a méretemben...
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

EDC bizbaszokkal kapcsolatban régi filozófiám, hogy mindig az elérhető (és megfizethető) legjobb minőséget kell venni, és hordani.
Egy ismerősöm valami noname multitoolt hordott, életében egyszer kellett volna használnia egy darab csavar kitekerésére, de elnyíródott a gagyi anyagból készült csavarhúzófej.

Másik példa: a fúrószárral egy darab lyukat kellett volna kifúrni, arra jó lesz a legolcsóbb is.. nem lett jó.
FB_IMG_1668155471676.jpg
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2022.11.11. 10:09 EDC bizbaszokkal kapcsolatban régi filozófiám, hogy mindig az elérhető (és megfizethető) legjobb minőséget kell venni, és hordani.
Egy ismerősöm valami noname multitoolt hordott, életében egyszer kellett volna használnia egy darab csavar kitekerésére, de elnyíródott a gagyi anyagból készült csavarhúzófej.

Másik példa: a fúrószárral egy darab lyukat kellett volna kifúrni, arra jó lesz a legolcsóbb is.. nem lett jó.FB_IMG_1668155471676.jpg
+1

Nagyon igaz

Bel mesélte, hogy rendelt noname kínai CAT-et, és első teszkor az a bizonyos márkájú elszakadt. És még az sem megoldás, hogy olcsó, de gagyi, ezért veszek kettőt - 20-ból mind a 20 elszakadt! :shock:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2022.11.11. 10:09 EDC bizbaszokkal kapcsolatban régi filozófiám, hogy mindig az elérhető (és megfizethető) legjobb minőséget kell venni, és hordani.
Egy ismerősöm valami noname multitoolt hordott, életében egyszer kellett volna használnia egy darab csavar kitekerésére, de elnyíródott a gagyi anyagból készült csavarhúzófej.

Másik példa: a fúrószárral egy darab lyukat kellett volna kifúrni, arra jó lesz a legolcsóbb is.. nem lett jó.FB_IMG_1668155471676.jpg
Ez a fúró nagyon ergya cucc lehetett. Inkább szokott elkenődni az éle, esetleg eltörni a szár, de így csomót kötni rá... :-(
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2022.11.11. 10:17 +1

Nagyon igaz

Bel mesélte, hogy rendelt noname kínai CAT-et, és első teszkor az a bizonyos márkájú elszakadt. És még az sem megoldás, hogy olcsó, de gagyi, ezért veszek kettőt - 20-ból mind a 20 elszakadt! :shock:
Szia,

Igen.

Azt szoktam mondani, hogy az ember vegyen 2-t, az egyiket kiprobalja, es ha jo, akkor a masikat hordja. De ebben benne van, hogy nem jo, es akkor az egeszet elorol kell kezdeni.

Amugy epp most rendeltem innen (a 95cm-est), jo es olcso: https://www.aliexpress.com/item/1005003874262091.html

Bel
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

Tramontina machetét hol lehet a lególcsóbban venni? Lehetőleg belföldről kéne.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

szinte minden gazdaboltban van, nem erdemes rendelni mert dragabb a posta.
waltherlg400 írta: 2022.11.13. 11:45 Tramontina machetét hol lehet a lególcsóbban venni? Lehetőleg belföldről kéne.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

qqriq írta: 2022.11.13. 11:55 szinte minden gazdaboltban van, nem erdemes rendelni mert dragabb a posta.
Köszi
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Sziasztok!

Ismeri valaki ezt a fajta LED lámpát?
Olyan, mint egy glow stick, kémiai világító rúd.
(Ha a hölgy elérhetőségét ismeri valaki, megkérdezém tőle, hogy hol vette. Köszi.)
LED glow stick
LED glow stick
20221125_071850.jpg (59.26 KiB) Megtekintve 17694 alkalommal
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

milyen lampat? egyszerubb lenen ha tennel fel rola kepet :twisted:
WildBear23 írta: 2022.11.25. 07:22 Sziasztok!

Ismeri valaki ezt a fajta LED lámpát?
Olyan, mint egy glow stick, kémiai világító rúd.
(Ha a hölgy elérhetőségét ismeri valaki, megkérdezém tőle, hogy hol vette. Köszi.)
20221125_071850.jpg
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

wtf?
olight bumm.jpg
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2022.12.14. 06:58 wtf?

olight bumm.jpg
Bizony, a Li-ion nem játék: ha valami elb.aszódik, kigyulladhat és (zárt helyen) robbanhat.

Az Olight egyébként tök jó lámpáinál sajnos típushiba, hogy az érintőlapcsoló zsebben, hátizsákban bekapcsol, és a turbó fokozaton üzemelő lámpa égési sérülést okoz.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

gvass1 írta: 2022.12.14. 06:58 wtf?

olight bumm.jpg
Kíváncsi lennék, hogy valami kicsikínai akku volt benne, vagy valami rendes márkás.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: zora »

Keresek 111mm-es Victorinoxhoz fekete panelt. Liner lockoshoz valót, képen az alsó. Vagy hazai kereskedőt, aki fogkalkozik ilyesmivel. Vagy segítséget külföldről hozzájutni.
Csatolmányok
16405879_max.jpg
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

zora írta: 2022.12.19. 19:12 Keresek 111mm-es Victorinoxhoz fekete panelt. Liner lockoshoz valót, képen az alsó. Vagy hazai kereskedőt, aki fogkalkozik ilyesmivel. Vagy segítséget külföldről hozzájutni.
Feltételezhetem, hogy a Svájcibicska.hu-nál és a Victorinox.com-nál már érdeklődtél? (Ha az angol nyelvtudás némi defektessége áll a boldogság útjában, szívesen intézem az üzleti levelezést.)

FélOFF
Utóirat: türelmetlenül várom, hogy legyen csillagcsavarhúzós és dugóhúzós Victorinox Alox, anélkül, hogy a maróshoz kéne mennem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: zora »

Poresz írta: 2022.12.19. 21:11 Feltételezhetem, hogy a Svájcibicska.hu-nál és a Victorinox.com-nál már érdeklődtél? (Ha az angol nyelvtudás némi defektessége áll a boldogság útjában, szívesen intézem az üzleti levelezést.)

FélOFF
Utóirat: türelmetlenül várom, hogy legyen csillagcsavarhúzós és dugóhúzós Victorinox Alox, anélkül, hogy a maróshoz kéne mennem.
Köszönöm az ajánlatot! Ennél egybitesebb lélek vagyok. Végignézem a weboldal kínálatát, és ha ott nincs, akkor nincs. Az Extrametál (mint importőr, svájcibicska.hu is hozzájuk vezet) kínálata elég részletes, apró kiegészítők is fent vannak, markolat panelek egyáltalán nem. Szóval gondolom nem tartanak.

111mm-esből sima élű, egykezest szeretnék. Ami olyan, annak nem tetszik a többi funkciója. A Forester M Grip ami megfelel, de annak a markolata nem tetszik. Minden esetre a kést hozza az angyalka, a markolat téma meg majd alakul.
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

zora írta: Köszönöm az ajánlatot! Ennél egybitesebb lélek vagyok. Végignézem a weboldal kínálatát, és ha ott nincs, akkor nincs. Az Extrametál (mint importőr, svájcibicska.hu is hozzájuk vezet) kínálata elég részletes, apró kiegészítők is fent vannak, markolat panelek egyáltalán nem. Szóval gondolom nem tartanak.

111mm-esből sima élű, egykezest szeretnék. Ami olyan, annak nem tetszik a többi funkciója. A Forester M Grip ami megfelel, de annak a markolata nem tetszik. Minden esetre a kést hozza az angyalka, a markolat téma meg majd alakul.
Szia. Tartanak panelt az üzletekben.
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

zora írta: Köszönöm az ajánlatot! Ennél egybitesebb lélek vagyok. Végignézem a weboldal kínálatát, és ha ott nincs, akkor nincs. Az Extrametál (mint importőr, svájcibicska.hu is hozzájuk vezet) kínálata elég részletes, apró kiegészítők is fent vannak, markolat panelek egyáltalán nem. Szóval gondolom nem tartanak.

111mm-esből sima élű, egykezest szeretnék. Ami olyan, annak nem tetszik a többi funkciója. A Forester M Grip ami megfelel, de annak a markolata nem tetszik. Minden esetre a kést hozza az angyalka, a markolat téma meg majd alakul.
Szia. Tartanak panelt az üzletekben.
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

PRTVIII írta: 2022.12.20. 06:38 Szia. Tartanak panelt az üzletekben.
A Sentinel egy pengés.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: zora »

PRTVIII írta: 2022.12.20. 06:38 Szia. Tartanak panelt az üzletekben.
Köszönöm!
Igen, közben rájöttem, hogy a képen alul a Sentinel panelja van, amit én szeretnék, azon pedig a dugóhúzónak is van hely.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

WildBear23-nak köszönöm az ügyintézésben nyújtott segítséget!
IMG_20221228_124531_390.jpg
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

jó ha van írta: 2022.12.28. 12:54 WildBear23-nak köszönöm az ügyintézésben nyújtott segítséget!IMG_20221228_124531_390.jpg
Szivesen, örülök hogy rendben megérkezett! ;-)
Írd majd meg a tapasztalatokat.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Sziasztok!

Ilyen, elemlámpára rakható taktikai gyűrűje van valakinek?
FB_IMG_1672925948719.jpg
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Boldor írta: 2023.01.12. 20:09 Szép csendélet.
Használod érdemben a kést?
Érdekelne a véleményed.
Köszönöm.
Kb 20 éve vettem, illetve rendeltük több másik késsel együtt a Knifeworks-től.
Késekkel kapcsolatban fixa ideám az, hogy csúszásmentes, biztos fogású legyen a markolata (ezért nem szerettem a Spyderco Police acél markolatos modelljét, pedig az egy időben nagy divat volt..) Ennek a Fallkniven G1-nek puha gumi a markolata, tapad az ember kezébe, nem csúszik meg izzadt, vagy véres kézben sem.
A kétélű penge a klasszikus Fairbairn késharcot teszi lehetővé. VG10-ből van a pengéje.
Nyakban hordós Kydex tokja van, jól hordható póló alatt.

A véleményem: "utolsó vonal" késnek szerintem nagyon jó. Amikor már nincs más fegyver, fojtogat a támadó, akkor kirántani a tokból, és folyamatosan döfködni bele a támadóba. Én ilyen célból hordom. ;) Urban SD.
Diszkrét kis kés, 9cm a pengéje.

A hátrányai: mindennapi EDC késnek nem jó.
Az új fajta Kydex tok nem tartja meg fejjel lefelé.
(Én nyakba akasztva, póló alatt hordom.)
A felhasználási célra (kis harci kés) felesleges a VG10, elég lenne egy AUS8A, vagy akár 420HC.
Emberbe döfködni jobb lenne a fogazott penge.
Illetve nem tudom, mennyibe kerül, de szerintem nagyon drága. Eleve a Fallkniven kései drágák. Az Alin kaphatók Fallkniven másolatok, tized áron. Ezt a modellt még nem láttam.

Röviden ennyi. ;)
Szereted a kétélű tőröket?
Vagy miért érdekelt ez a kis célszerszám? :)
Fallkniven G1 Garm
Fallkniven G1 Garm
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Boldor
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2020.07.20. 07:33
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Boldor »

Köszönöm a válaszod.
Én alapvetően vadász, túlélő témában használok kést.
Van néhány jó és kevésbé jó késem, de nemrég megleptem magam egy Fallkniven S1-el (szintén VG10).
Eddig tetszik, csak szerettem volna olyan véleményét hallani, aki már használja.
Si vis pacem, para bellum, egyébként meg, egy férfi legyen lőpor, benzin és sörszagú!
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2023.01.10. 21:22 Sziasztok!

Ilyen, elemlámpára rakható taktikai gyűrűje van valakinek?
FB_IMG_1672925948719.jpg
SAS versenyen megnézhetsz egyet, ha szólok ismerős ismerősének ;)
De mire vagy kíváncsi?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Boldor írta: 2023.01.12. 22:31 Köszönöm a válaszod.
Én alapvetően vadász, túlélő témában használok kést.
Van néhány jó és kevésbé jó késem, de nemrég megleptem magam egy Fallkniven S1-el (szintén VG10).
Eddig tetszik, csak szerettem volna olyan véleményét hallani, aki már használja.
Az S1 szerintem a Fallkniven legjobb allround kése.
Túlélésre, késharcra egyaránt jó.
Nekem az eggyel kisebb méret volt, az F1.

Makrai alesnek bejött a WM1 nyakkés is, az legál méret. ;)

A G1 ezekhez képest sokkal korlátozottabb felhasználású. Most már azt hiszem porkohászati acélból (is?) gyártják.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Fortitu írta: 2023.01.12. 22:42 SAS versenyen megnézhetsz egyet, ha szólok ismerős ismerősének ;)
De mire vagy kíváncsi?
A tapasztalatokra voltam kíváncsi, meg ha valakinek van, de nem használja, megvenném tőle. ;)
Egyelőre applikáltam a zseblámpára egy kulcskarikát, azt próbálgatom.
Poor man's tactical ring
Poor man's tactical ring
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.01.12. 20:43 Köszönöm.
Kb 20 éve vettem, illetve rendeltük több másik késsel együtt a Knifeworks-től.
Késekkel kapcsolatban fixa ideám az, hogy csúszásmentes, biztos fogású legyen a markolata (ezért nem szerettem a Spyderco Police acél markolatos modelljét, pedig az egy időben nagy divat volt..) Ennek a Fallkniven G1-nek puha gumi a markolata, tapad az ember kezébe, nem csúszik meg izzadt, vagy véres kézben sem.
A kétélű penge a klasszikus Fairbairn késharcot teszi lehetővé. VG10-ből van a pengéje.
Nyakban hordós Kydex tokja van, jól hordható póló alatt.

A véleményem: "utolsó vonal" késnek szerintem nagyon jó. Amikor már nincs más fegyver, fojtogat a támadó, akkor kirántani a tokból, és folyamatosan döfködni bele a támadóba. Én ilyen célból hordom. ;) Urban SD.
Diszkrét kis kés, 9cm a pengéje.

A hátrányai: mindennapi EDC késnek nem jó.
Az új fajta Kydex tok nem tartja meg fejjel lefelé.
(Én nyakba akasztva, póló alatt hordom.)
A felhasználási célra (kis harci kés) felesleges a VG10, elég lenne egy AUS8A, vagy akár 420HC.
Emberbe döfködni jobb lenne a fogazott penge.
Illetve nem tudom, mennyibe kerül, de szerintem nagyon drága. Eleve a Fallkniven kései drágák. Az Alin kaphatók Fallkniven másolatok, tized áron. Ezt a modellt még nem láttam.

Röviden ennyi. ;)
Szereted a kétélű tőröket?
Vagy miért érdekelt ez a kis célszerszám? :)
20230112_202506.jpg
Nem igazán jó erre a fogazott penge.
Az szinte csak kötelet övet vágni jó.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

aksurv írta: 2023.01.13. 05:36 Nem igazán jó erre a fogazott penge.
Az szinte csak kötelet övet vágni jó.
Úgy gondolom, hogy a fogazott pengével ejtett vágás vagy szúrás fájdalmasabb (jobban roncsol), mint sima éllel.

Sima éllel könnyebb mélyebbre szúrni, de itt ez nem szempont (kényelmes markolat, rövid penge, mindenképp könnyű tövig beszúrni).
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2023.01.12. 23:00 A tapasztalatokra voltam kíváncsi, meg ha valakinek van, de nem használja, megvenném tőle. ;)
Egyelőre applikáltam a zseblámpára egy kulcskarikát, azt próbálgatom.
20230112_225919.jpg
Ő szereti nagyon, jó cucc.
https://de.aliexpress.com/w/wholesale-t ... 2.0&dida=y
https://www.muziker.hu/nextorch-fr-1-sand
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.01.13. 07:17 Úgy gondolom, hogy a fogazott pengével ejtett vágás vagy szúrás fájdalmasabb (jobban roncsol), mint sima éllel.

Sima éllel könnyebb mélyebbre szúrni, de itt ez nem szempont (kényelmes markolat, rövid penge, mindenképp könnyű tövig beszúrni).
Jóval könnyebben elakad, és onnantól nincs kés.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

aksurv írta: 2023.01.13. 08:07 Jóval könnyebben elakad, és onnantól nincs kés.
Igen, ebben egyetértek, általánosságban igaz, de egy rövid penge + kényelmes markolat kombinációnál ezt nem érzem reális veszélynek.
Főleg ha nem nagyon agresszív a fogazás.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.01.13. 08:19 Igen, ebben egyetértek, általánosságban igaz, de egy rövid penge + kényelmes markolat kombinációnál ezt nem érzem reális veszélynek.
Főleg ha nem nagyon agresszív a fogazás.
Kést az ember eszköznek hord erre pedig a rövid fogazott penge a legkevésbé alkalmas.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

aksurv írta: 2023.01.13. 09:50 Kést az ember eszköznek hord erre pedig a rövid fogazott penge a legkevésbé alkalmas.
Ahogy írtam erre a késre:
WildBear23 írta: 2023.01.12. 20:43
A véleményem: "utolsó vonal" késnek szerintem nagyon jó. Amikor már nincs más fegyver, fojtogat a támadó, akkor kirántani a tokból, és folyamatosan döfködni bele a támadóba. Én ilyen célból hordom. ;) Urban SD.
Diszkrét kis kés, 9cm a pengéje.

A hátrányai: mindennapi EDC késnek nem jó. "
Ez egy kétélű tőr, nem EDC mindenes kés.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.01.13. 10:10 Ahogy írtam erre a késre:



Ez egy kétélű tőr, nem EDC mindenes kés.
A fogazásrol írtam nem erről.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

aksurv írta: 2023.01.13. 10:34 A fogazásrol írtam nem erről.
Ja, abban igazad van, én erről a konkrét késről írtam. ;)

Úgy általánosságban én sem szeretem a fogazást, kivéve ahol nagyon rostos anyagot kell vágni.

EDC-re praktikusabb a sima él.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.01.13. 10:55 Ja, abban igazad van, én erről a konkrét késről írtam. ;)

Úgy általánosságban én sem szeretem a fogazást, kivéve ahol nagyon rostos anyagot kell vágni.

EDC-re praktikusabb a sima él.
+1.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.01.13. 10:55 Ja, abban igazad van, én erről a konkrét késről írtam. ;)

Úgy általánosságban én sem szeretem a fogazást, kivéve ahol nagyon rostos anyagot kell vágni.

EDC-re praktikusabb a sima él.
+1.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2023.01.13. 10:55
Úgy általánosságban én sem szeretem a fogazást, kivéve ahol nagyon rostos anyagot kell vágni.

EDC-re praktikusabb a sima él.
+1

A logikus kompromisszum a félig fogadott penge lenne - de nem az, mert ilyenkor pont a penge tövében szokták fogazni - pont ez az a rész, ami értelmesen használható faragásra, és fogazatlanul kellene hagyni

Úgyhogy vagy inverz félig fogazott pengét kellene gyártatni (rajta van a bakancslistán), vagy maradnunk a sima pengénél ami tökéletesen megfelel szinte minden helyzetben. Nálam az utóbbi szokott nyerni
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2023.01.14. 00:03 +1

A logikus kompromisszum a félig fogadott penge lenne - de nem az, mert ilyenkor pont a penge tövében szokták fogazni - pont ez az a rész, ami értelmesen használható faragásra, és fogazatlanul kellene hagyni

Úgyhogy vagy inverz félig fogazott pengét kellene gyártatni (rajta van a bakancslistán), vagy maradnunk a sima pengénél ami tökéletesen megfelel szinte minden helyzetben. Nálam az utóbbi szokott nyerni
Victorinox eljutott idáig, így gyártja a fogazott élű késeit.
A fogazott élt nehezebb karbantartani, és tényleg csak szálas anyagok vágásánál jelenthet némi előnyt.
swiss-army-knife.jpg
Ezért jobbnak találom azokat a késeket, amiken külön van ilyen opció, ha valaki szükségét érzi. Szemléletes bemutató:
https://youtu.be/z4cZ-bka0Us
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Svájcban arra találták ki ezt a leélezést, hogy a rövid katonai idő alatt kitart a katonának általános feladatokra pl. zsemlevágás stb. A sima rész pedig az AK szuronyhoz hasonló jobbos vésőél ami nem túl használható balkezes katonáknak.
Átlagos használatra jobb lett volna a sima él.
BeHappy
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2022.07.19. 20:53

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: BeHappy »

aksurv írta: 2023.01.13. 08:07 Jóval könnyebben elakad, és onnantól nincs kés.
Azért ez nálunknál komolyabb szinteken sem ilyen egyszerűen eldöntött dolog ám. :? Rengeteg anyagon (beleértve a húst, bőrfelületet, csupaszon, ruhában, bőrkabátban, szúrva és vágva) végzett tesztek során a fogazott penge nem teljesít gyengébben, sőt, egyes esetekben még könnyebben és jobban is vág, mint a sima él (próbáld ki otthon paradicsomon, bár az nem kifejezetten a harci kések felhasználási területe). Főleg azt is figyelembe véve, hogy a sima élű kést ritkán hordja az ember igazán borotvaélesen és egy nem borotva, de még jó munkaélű késnél (amit általában hordunk) pedig könnyedén teljesít jobbat a fogazott él.

Egyébként EDC célokra sem teljesít rosszabbul, talán csak akkor, ha valaki fát farag EDC tevékenység körében. Ami inkább macerássá teszi, az az él karbantartása, a sima élhez képest az ugyanis tényleg sokkal körülményesebb.

Kiterjedt kutatási terület ez, fogazásban is sokféle van (ott van pl a Veff-féle vs AK bajonett gerincfogazása), maximális tiszteletem ellenére is javasolom, hogy érdemes elmélyülni benne, mielőtt ex catedra véleményeket irogatunk. [Peace!]
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

BeHappy írta: 2023.01.14. 17:03 Azért ez nálunknál komolyabb szinteken sem ilyen egyszerűen eldöntött dolog ám. :? Rengeteg anyagon (beleértve a húst, bőrfelületet, csupaszon, ruhában, bőrkabátban, szúrva és vágva) végzett tesztek során a fogazott penge nem teljesít gyengébben, sőt, egyes esetekben még könnyebben és jobban is vág, mint a sima él (próbáld ki otthon paradicsomon, bár az nem kifejezetten a harci kések felhasználási területe). Főleg azt is figyelembe véve, hogy a sima élű kést ritkán hordja az ember igazán borotvaélesen és egy nem borotva, de még jó munkaélű késnél (amit általában hordunk) pedig könnyedén teljesít jobbat a fogazott él.

Egyébként EDC célokra sem teljesít rosszabbul, talán csak akkor, ha valaki fát farag EDC tevékenység körében. Ami inkább macerássá teszi, az az él karbantartása, a sima élhez képest az ugyanis tényleg sokkal körülményesebb.

Kiterjedt kutatási terület ez, fogazásban is sokféle van (ott van pl a Veff-féle), maximális tiszteletem ellenére is javasolom, hogy érdemes elmélyülni benne, mielőtt ex catedra véleményeket irogatunk. [Peace!]
Saját tapasztalatok, a szurkálás kivételével.
És nem könnyű gyári szintre újraélezni őket. Ellenben a sima élű keseim általában megjárják az ország egyik legjobb késesének műhelyét aki olyan élt húz rájuk hogy utána alkalmasak arra, hogy egy hajszálbol csináljak tollaságat.
Az az élt pedig normál elező eszközökkel sokáig használható állapotban lehet tartani.
Tehát mentőkes szerepre állandóan van nálam olyan eszköz amin van serrated penge, de napi szintű késnek nem válna be.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

BeHappy írta: 2023.01.14. 17:03 Azért ez nálunknál komolyabb szinteken sem ilyen egyszerűen eldöntött dolog ám. :? Rengeteg anyagon (beleértve a húst, bőrfelületet, csupaszon, ruhában, bőrkabátban, szúrva és vágva) végzett tesztek során a fogazott penge nem teljesít gyengébben, sőt, egyes esetekben még könnyebben és jobban is vág, mint a sima él (próbáld ki otthon paradicsomon, bár az nem kifejezetten a harci kések felhasználási területe). Főleg azt is figyelembe véve, hogy a sima élű kést ritkán hordja az ember igazán borotvaélesen és egy nem borotva, de még jó munkaélű késnél (amit általában hordunk) pedig könnyedén teljesít jobbat a fogazott él.

Egyébként EDC célokra sem teljesít rosszabbul, talán csak akkor, ha valaki fát farag EDC tevékenység körében. Ami inkább macerássá teszi, az az él karbantartása, a sima élhez képest az ugyanis tényleg sokkal körülményesebb.

Kiterjedt kutatási terület ez, fogazásban is sokféle van (ott van pl a Veff-féle vs AK bajonett gerincfogazása), maximális tiszteletem ellenére is javasolom, hogy érdemes elmélyülni benne, mielőtt ex catedra véleményeket irogatunk. [Peace!]
Szerintem sem egyértelmű ez, nekem rendészeti munkában anno sokkal jobb volt a félig fogazott. Nem faragni kellett finoman legtöbbször, hanem elvágni vezetéket, nedves növényzetet, ruhát az emberen, fregolimadzagot amire felakasztotta magát valaki, etc. A serrated jobban és gyorsabban tette a dolgát. Szóval van, ahova és akinek praktikusabb a fogazott.
Sapienti sat.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

nemtokregelni írta: 2023.01.14. 19:51 Szerintem sem egyértelmű ez, nekem rendészeti munkában anno sokkal jobb volt a félig fogazott. Nem faragni kellett finoman legtöbbször, hanem elvágni vezetéket, nedves növényzetet, ruhát az emberen, fregolimadzagot amire felakasztotta magát valaki, etc. A serrated jobban és gyorsabban tette a dolgát. Szóval van, ahova és akinek praktikusabb a fogazott.
+1
Boldor
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2020.07.20. 07:33
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Boldor »

Több mint 30 éve hordok, viselek kést.
A mindennapokban bicskát, hétvégente, túrázni, vadászni, bohóckodni az erdőben, fixpengést.
Mára kialakult bennem egy olyan szintű ellenérzés a fogazott pengékkel szemben, ami már-már vallásos:)
Kötelet vágni jó, ha jó.
De.............szerintem minden más feladatra rosszabb.
Az is igaz, hogy eléggé mániákus vagyok ami az élezést illeti.
Ha nem ugranak el a szőrszálak, akkor életlennek tekintem (a bal karom gyakorlatilag csupasz:).
Fogazott pengét jól visszaélezni eléggé rémálomszerű.
Szerintem ha valaki folyton kötelet, madzagot vagdos, akkor vegyen fogazott pengést és néha vigye el valami szakihoz, minden más esetben csak dizájnelemnek tekinthető................................szerintem!
Si vis pacem, para bellum, egyébként meg, egy férfi legyen lőpor, benzin és sörszagú!
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Boldor írta: 2023.01.14. 21:45 Több mint 30 éve hordok, viselek kést.
A mindennapokban bicskát, hétvégente, túrázni, vadászni, bohóckodni az erdőben, fixpengést.
Mára kialakult bennem egy olyan szintű ellenérzés a fogazott pengékkel szemben, ami már-már vallásos:)
Kötelet vágni jó, ha jó.
De.............szerintem minden más feladatra rosszabb.
Az is igaz, hogy eléggé mániákus vagyok ami az élezést illeti.
Ha nem ugranak el a szőrszálak, akkor életlennek tekintem (a bal karom gyakorlatilag csupasz:).
Fogazott pengét jól visszaélezni eléggé rémálomszerű.
Szerintem ha valaki folyton kötelet, madzagot vagdos, akkor vegyen fogazott pengést és néha vigye el valami szakihoz, minden más esetben csak dizájnelemnek tekinthető................................szerintem!
Ami nekem bejött, az a sima pengés késnél a mikro-fogazott él.
Azaz fenéskor közepes követ használok (Soft Arkansas, vagy a Rákóczi kő sötét fele), nem polírozom finom kővel.
Sokkal jobban belekap így mindenbe (pl paradicsom héja, hús, stb) mint a finom borotva él.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Boldor
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2020.07.20. 07:33
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Boldor »

WildBear23 írta: 2023.01.14. 22:58 Ami nekem bejött, az a sima pengés késnél a mikro-fogazott él.
Azaz fenéskor közepes követ használok (Soft Arkansas, vagy a Rákóczi kő sötét fele), nem polírozom finom kővel.
Sokkal jobban belekap így mindenbe (pl paradicsom héja, hús, stb) mint a finom borotva él.
Van igazságod, de nekem Ludányi Józsi csinált egy damaszk kést és azt pl. csak japán kővel tudom megfenni.
Bármi mással (pedig van kövem bőven) csak hajtogatom a sorját az élen.
De ez azért nem általános gond.
Si vis pacem, para bellum, egyébként meg, egy férfi legyen lőpor, benzin és sörszagú!
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Boldor írta: 2023.01.14. 23:51 Van igazságod, de nekem Ludányi Józsi csinált egy damaszk kést és azt pl. csak japán kővel tudom megfenni.
Bármi mással (pedig van kövem bőven) csak hajtogatom a sorját az élen.
De ez azért nem általános gond.
Ki kell tapasztalni, hogy az adott acélhoz (és felhasználóhoz) melyik a legjobb kő.
A porkohászati acélok ilyenek, amikben sok a vanádiumkarbid szemcse, hogy csak csúszik a kövön, de a kő nem harapja az acélt.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
parazstaposo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 413
Csatlakozott: 2018.06.05. 18:40

Minimál EDC

Hozzászólás Szerző: parazstaposo »

EDC.jpg
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: G.D »

"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Boldor írta: 2023.01.14. 23:51 Van igazságod, de nekem Ludányi Józsi csinált egy damaszk kést és azt pl. csak japán kővel tudom megfenni.
Bármi mással (pedig van kövem bőven) csak hajtogatom a sorját az élen.
De ez azért nem általános gond.
Mi az a japán kő? Gyémántporos Spyderco-fenő mindent visz.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Blekk Rájgó írta: 2023.01.15. 15:34 Mi az a japán kő? Gyémántporos Spyderco-fenő mindent visz.
Természetes kő, amit élezésre használnak.
Általában vízzel szokták nedvesíteni.

Én Arkansas-követ használok, az egy novaculite nevü ásvány, négy finomsági foka van: soft, hard, surgical black, és translucent.
Olajjal kell kenni.

A finom gyémántporos is jó.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

WildBear23 írta: 2023.01.15. 15:48 Természetes kő, amit élezésre használnak.
Általában vízzel szokták nedvesíteni.

Én Arkansas-követ használok, az egy novaculite nevü ásvány, négy finomsági foka van: soft, hard, surgical black, és translucent.
Olajjal kell kenni.

A finom gyémántporos is jó.
Köszi! Az Arkansast ismerem, sok éve a Frommernél vettem. Végső fenésre rossz késes biztosíték porcelán házát, majd bőrszíjat zöld pasztával haaználok. Borotvaélesre lehet velük fenni bármit.
Boldor
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2020.07.20. 07:33
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Boldor »

Blekk Rájgó írta: 2023.01.15. 15:34 Mi az a japán kő? Gyémántporos Spyderco-fenő mindent visz.
Ez visz mindent is!:)
Olyan puha, hogy bele lehet vágni, viszont ez a legkomolyabb acéljaimat is borotvára hozza.
IMG_20230115_215641.jpg
Si vis pacem, para bellum, egyébként meg, egy férfi legyen lőpor, benzin és sörszagú!
Coop
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2018.06.03. 20:54

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Coop »

Mini szett.
20230116_134216-01.jpeg
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Többpengéjű késnek mi a KKVE státusza, ha pengénként <8cm?
FB_IMG_1674545300849.jpg
FB_IMG_1674545300849.jpg (20.93 KiB) Megtekintve 15684 alkalommal
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.01.24. 12:16 Többpengéjű késnek mi a KKVE státusza, ha pengénként <8cm?

FB_IMG_1674545300849.jpg
KKÖE

Közbiztonságra Különösen Önveszélyes Eszköz. :-D
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

AndyA írta: 2023.01.24. 13:09 KKÖE

Közbiztonságra Különösen Önveszélyes Eszköz. :-D
KHHNE

K.urvaélet Hogy Hülyének Néznek Eszköz. ;)

Szerintem semmi. Ha nem lehet ráhúzni, hogy ütést növelő eszköz, akkor nem KKVE. Szerintem.

Az reális veszély, hogy illegális klingon migránsnak néznek, és élkérik a lakcímkártyát.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

WildBear23 írta: 2023.01.24. 12:16 Többpengéjű késnek mi a KKVE státusza, ha pengénként <8cm?

FB_IMG_1674545300849.jpg
KEB
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
ZOLKET
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 399
Csatlakozott: 2018.06.10. 18:07

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: ZOLKET »

Ez ilyen lékhorgászathoz való egység :)
Csak nem szabad elcsúszni mert körbemetéli magát a dolgozó.
WildBear23 írta: 2023.01.24. 12:16 Többpengéjű késnek mi a KKVE státusza, ha pengénként <8cm?

FB_IMG_1674545300849.jpg
Az a legszomorúbb, ha a Tiszavirágnak rossz napja van.
Nagyon sajnálatos, ha a tehetségtelenség szorgalommal párosul.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

ZOLKET írta: 2023.01.26. 08:49 Ez ilyen lékhorgászathoz való egység :)
Csak nem szabad elcsúszni mert körbemetéli magát a dolgozó.
Körül... :-)
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

A ma esti Esztergomi éjszakai SAS verseny margójára
5E47940B-234E-4D96-8607-D9DBDD926CD6.jpeg
Volt, aki igazán komolyan vette a lámpa kérdést ;)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Petya357 írta: 2023.01.30. 00:01 A ma esti Esztergomi éjszakai SAS verseny margójára

5E47940B-234E-4D96-8607-D9DBDD926CD6.jpeg

Volt, aki igazán komolyan vette a lámpa kérdést ;)
Már azt hittem, talált tárgyak… :)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Leatherman Wave klón.
https://vaszilijedc.hu/bibury-multitool ... gotte-van/
Hmm. Nem hangzik rosszul.. ismeri valaki?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Kések, lámpák, EDC-holmik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.02.05. 12:04 Leatherman Wave klón.
https://vaszilijedc.hu/bibury-multitool ... gotte-van/
Hmm. Nem hangzik rosszul.. ismeri valaki?
A leatherman inkább wave XL-t csinálná meg, amin van ár is, mert az jobb lenne a surgenél.
Az új fejlesztések eddig csak nagyon drágák és nem sok pluszt adnak.
Válasz küldése