Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

RatRace írta: 2022.10.10. 17:41 Finnyás.
Hallottál a Büdös Halról? /surströmming/
:lol: :lol:
Én igen, a Viking Szabadegyetem hallgatója voltam… Kapcsolódó előadás: katt ide!
Állítólag rosszabb, mint az rothasztott grönlandi cápa (hákarl), és a konzervre ráírják, hogy beltéren tilos kibontani.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Poresz írta: 2022.10.10. 17:51 Én igen, a Viking Szabadegyetem hallgatója voltam… Kapcsolódó előadás: katt ide!
Állítólag rosszabb, mint az rothasztott grönlandi cápa (hákarl), és a konzervre ráírják, hogy beltéren tilos kibontani.
Úgy tudom, tilos repülőgépen szállítani. :-]
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2022.10.10. 17:41 Finnyás.
Hallottál a Büdös Halról? /surströmming/
:lol: :lol:
Nem. De a fermentált tofuval (durván rohad szójabab szaga van - mert az) személyes tapasztalataim is vannak. Egyszer ettek a munkatársak beltéren. Nehéz volt nem észrevenni - a gyár másik felében…
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

zora írta: 2022.10.10. 17:58 Úgy tudom, tilos repülőgépen szállítani. :-]
ezt biztos, hogy tilos
https://hu.wikipedia.org/wiki/Duri%C3%A1n

meg szállodába bevinni, meg satöbbi
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

Petya357 írta: 2022.10.10. 17:01 Igazából a kettő kombinációja 😂

Valóban kísérleti jelleggel fogyasztottam le, 2 év volt a tervezett időtartam, és csak ezután felejtettem a permafrostban. :roll:

Meglepően sokan nem tudják, hogy a fagyasztás nem mágikusan megállítja a romlást, mint egy vámpír harapás a tinilány öregedését, csupán lelassítja. A fagyasztóban pontosan ugyanúgy megromlanak az élelmiszerek, mint a konyhapulton felejtve - csak sokkal lassabban. A minap pont győzködtem az apróst, hogy nem kéne megenni a Balatonból másfél éve kifogott keszeget, akármennyire is pont úgy néz ki újkorában :lol:
én azt tapasztaltam, hogy baromira nem mindegy, hogy csak mínusz tizenpár fok van, vagy még tízzel kevesebb

a -25°C alatt tartott másfél éves balatoni keszeget a legnagyobb magabiztossággal vállalom

a mechanizmus persze biztosan nem ugyanaz, mintha lenne folyékony víz (=bacik), de nem néztem utána
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

szöged írta: 2022.10.10. 18:36 én azt tapasztaltam, hogy baromira nem mindegy, hogy csak mínusz tizenpár fok van, vagy még tízzel kevesebb

a -25°C alatt tartott másfél éves balatoni keszeget a legnagyobb magabiztossággal vállalom

a mechanizmus persze biztosan nem ugyanaz, mintha lenne folyékony víz (=bacik), de nem néztem utána
+1

Az ökölszabály az, hogy minden -10 fok C duplázza a tárolási idő (+10 fok tárolási hőmérséklet értelemszerűen felezi).

Sok helyen olvastam hasonlót (lehet, hogy egymást idézik ;) ), most hirtelen ezt a könyvet emeltem le a pokcról - minden, kellően sérült preppernek alapmű :lol:
325C1763-099A-4E13-BDE6-13A1B43A3B55.jpeg
Ebben is ezt írják:
4889197A-B0CC-4562-99D4-CC2184E040B8.jpeg
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

Petya357 írta: 2022.10.10. 18:48 +1

Az ökölszabály az, hogy minden -10 fok C duplázza a tárolási idő (+10 fok tárolási hőmérséklet értelemszerűen felezi).

Sok helyen olvastam hasonlót (lehet, hogy egymást idézik ;) ), most hirtelen ezt a könyvet emeltem le a pokcról - minden, kellően sérült preppernek alapmű :lol:
325C1763-099A-4E13-BDE6-13A1B43A3B55.jpeg

Ebben is ezt írják:
4889197A-B0CC-4562-99D4-CC2184E040B8.jpeg
érdekes

ezt is jó tudni

viszont megjegyzeném, hogy az általad vázolt infó fagypont feletti példát hoz

(és mellékesen felhívnám a figyelmet arra a tényre, hogy a covidoltások bevezető szakaszában kritikus pontja volt a rendszernek, hogy NAGYON alacsony hőmérsekelten kellett tartani a cuccot)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

szöged írta: 2022.10.10. 20:08 viszont megjegyzeném, hogy az általad vázolt infó fagypont feletti példát hoz
Igen, ez egy nagyon érdekes kérdés.
Két dologtól mehet tönkre kaja, 1. a levegő/fény/meleg hatására avasodik, 2. baktérium (gomba) belekajál.
Az lenne a logikus, hogy ami mélyfagyasztva van, abban nem szaporodik baktérium. Egyszerűen azért, mert egy szilárd közegben (jég) nem tud anyagcserét végezni, osztódni, hiszen ő is a közeggel együtt meg van fagyva, mozdulatlan. Gomba detto.

Petya, van infód arról, hogy a mélyfagyasztott kaja mitől megy tönkre?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2022.10.10. 20:34 Igen, ez egy nagyon érdekes kérdés.
Két dologtól mehet tönkre kaja, 1. a levegő/fény/meleg hatására avasodik, 2. baktérium (gomba) belekajál.
Az lenne a logikus, hogy ami mélyfagyasztva van, abban nem szaporodik baktérium. Egyszerűen azért, mert egy szilárd közegben (jég) nem tud anyagcserét végezni, osztódni, hiszen ő is a közeggel együtt meg van fagyva, mozdulatlan. Gomba detto.

Petya, van infód arról, hogy a mélyfagyasztott kaja mitől megy tönkre?
Nincs. Csak tapasztalatom van - egy idő után valóban tönkremegy :lol: a manó tudja, miért.

Előfordult már a praxisomban olyan, hogy a kiengedett, extrém régi kaja büdös volt - ebből arra következtetnék, hogy a biológiai folyamatok nem állnak le teljesen.. :roll:

A másik példa, ami eszembe jut, a már említett COVID vakcina. A mostaniak között már van plusz 2-8 fok Celsiuson tárolható. Egy időben nagy feltűnést jelentett, hogy a “Pfizert nem volt elég freezer”-ben :) tárolni, és mínusz 70 fokot igényelt, a Moderna pedig elvolt kommersz mínusz 20 fokon. Azt hittem, hogy spontán dezintegrálódik, ezért kell jobban hűteni de itt azt írják, enzimek…
https://www.npr.org/sections/health-sho ... antarctica
Nyilván a vakcina nem kaja, de teljesen egyértelműen mínusz 20 fokon jobban eláll a kaja, mint mínusz 5 fokon. Az valóban jó kérdés, hogy ez a trend meddig tart - vajon a mínusz 70 valóban jobb-e, mint a mínusz 60? :roll:

Valami komolyabb irodalom után kellene nézni. Gyanítom, hogy összetettebb a folyamat, mint a “megrohad” :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.10.10. 18:36 én azt tapasztaltam, hogy baromira nem mindegy, hogy csak mínusz tizenpár fok van, vagy még tízzel kevesebb

a -25°C alatt tartott másfél éves balatoni keszeget a legnagyobb magabiztossággal vállalom

a mechanizmus persze biztosan nem ugyanaz, mintha lenne folyékony víz (=bacik), de nem néztem utána
Az ipari tartósítás nem -18, mint otthon, hanem -21-től kezdődik lefelé. Nyilván ennek is oka van.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2022.10.10. 22:07 Nincs. Csak tapasztalatom van - egy idő után valóban tönkremegy :lol: a manó tudja, miért.

Előfordult már a praxisomban olyan, hogy a kiengedett, extrém régi kaja büdös volt - ebből arra következtetnék, hogy a biológiai folyamatok nem állnak le teljesen.. :roll:

A másik példa, ami eszembe jut, a már említett COVID vakcina. A mostaniak között már van plusz 2-8 fok Celsiuson tárolható. Egy időben nagy feltűnést jelentett, hogy a “Pfizert nem volt elég freezer”-ben :) tárolni, és mínusz 70 fokot igényelt, a Moderna pedig elvolt kommersz mínusz 20 fokon. Azt hittem, hogy spontán dezintegrálódik, ezért kell jobban hűteni de itt azt írják, enzimek…
https://www.npr.org/sections/health-sho ... antarctica
Nyilván a vakcina nem kaja, de teljesen egyértelműen mínusz 20 fokon jobban eláll a kaja, mint mínusz 5 fokon. Az valóban jó kérdés, hogy ez a trend meddig tart - vajon a mínusz 70 valóban jobb-e, mint a mínusz 60? :roll:

Valami komolyabb irodalom után kellene nézni. Gyanítom, hogy összetettebb a folyamat, mint a “megrohad” :lol:
A -70 annak idején azért kellett. mert annyira új volt a vakcina, hogy fogalmuk sem volt, hogy áll el kevésbé hidegen. Azóta ugyanazt a vakcinát sima mélyhűtőben is szállítják, és a dokinál az *-os, -6 fokos, sima hűtő mélyhűtő rekeszében is eláll egy vagy két hétig.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Sword fórumtárs és a kadétok jóvoltából:

Kanálgép összehasonlító cikkecske:
http://www.tuleles.hu/tulelo-felszerele ... rGnwzfNUd8
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

RatRace írta: 2022.10.13. 13:24 Sword fórumtárs és a kadétok jóvoltából:

Kanálgép összehasonlító cikkecske:
http://www.tuleles.hu/tulelo-felszerele ... rGnwzfNUd8
Adtak a kezem alá ráérős kadétokat, a médiás gyerekek meg a szomszéd teremben unatkoznak, és úgy fest, szeretnek nálam lógni az uncsi óráikról.
Lesznek majd még ilyenek, november körül van a tanrendben a túlélés.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2022.10.13. 13:24 Sword fórumtárs és a kadétok jóvoltából:

Kanálgép összehasonlító cikkecske:
http://www.tuleles.hu/tulelo-felszerele ... vizsgalata
Szia,

Annyi javaslat, hogy ra lehessen kattintani a kepekre, hogy nagyobban latszodjanak (most jobb gomb-view image-dszel meg lehet nezni nagy felbontasban, de 2 kattintas helyett 1 az fele munka az olvasonak :-))

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

swordmanus írta: 2022.10.12. 17:37 Itt a második rész:
http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/ ... ikak2.docx
:idea:
Lájk!
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

A klórmeszes víztisztítást megtaláltam . Hypoval nem volt ilyen ?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Trailm írta: 2022.10.17. 17:31 A klórmeszes víztisztítást megtaláltam . Hypoval nem volt ilyen ?
Szia,

Szerintem kb. ugyanugy kell.
A legfontosabb kulonbseg, hogy a hiponak 3 honap a szavatossaga csak.

Ha kiprobaltad hipoval, ird meg legyszi az eredmenyeket.

Bel
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

TotoHU írta: 2022.04.26. 11:51 Sziasztok!

A mostani energia bizonytalanságot látva (német túltolt zöldítés, háború, elszabaduló energia árak) úgy döntöttünk zasszonnyal, hogy a bankszámlánknak nagyon mély ütést bevive, de még az otthonfelújítási támogatást kihsaználva, a meglévő cserépkályha mellé beújítunk egy szolár rendszert is. A szállító megvan, felmérés megtörtént, a körülmények ideálisak, ajánlatok megvannak. Egyetlen egy ponton hezitálok még, hogy legyen-e sziget üzemben működtethető hibrid inverteres rendszer (akksi nélkül, arra nincs zsé) vagy a "hagyományos" csak visszatápláló üzemmódban működő, ami viszont áramszünet esetén kikapcsol.
Az ugyan olyan kapacitású rendszerek között elég jelentés árkülönbség van, az áramszünet esetén is működni képes hibrid inverter sokkal drágább. (+500k) Nyilván mindenkinek magának kell eldönteni hogy neki mi mennyit ér meg, és mennyi pénze van rá, de van-e valaki aki itt a fórumon hibrid rendszer mellett döntött? Kíváncsi lennék az érveire.

Update: megtörtént a szolár rendszer telepítés, hálózathoz kötött inverterrel. Nem mentem bele a drágább változatba és nem hibrid rendszert kértem. Azt csináltam amit itt is többen tanácsoltak: vettem inkább egy combos 12V-os 220 Ah-s munkaakksit, egy megfelelő kapacitású töltőt (a korábbi nem tudta az akksihoz szükséges legalább 20A töltőáramot) és egy 2kW-os valós szinuszos invertert hozzá. Ezzel van 2260 VA kapacitásom, de csak elvileg, mert nem célszerű az akksikat a mély kisülésig használni. Középtávon terv még egy hasonló kapacitású akksi beszerzése, egyenlőre $$$ okokból eddig van meg a projekt. De azzal együtt már meglesz a visszafogott fogyasztás mellett 1 napra szükséges áram tárolása, ami SHTF üzemmódban 2-3 napra is elég lehet. Egyenlőre fél-egy napig jó vagyok, ekkora áramszünetre készültünk fel.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

TotoHU írta: 2022.10.24. 15:26 Update: megtörtént a szolár rendszer telepítés, hálózathoz kötött inverterrel. Nem mentem bele a drágább változatba és nem hibrid rendszert kértem. Azt csináltam amit itt is többen tanácsoltak: vettem inkább egy combos 12V-os 220 Ah-s munkaakksit, egy megfelelő kapacitású töltőt (a korábbi nem tudta az akksihoz szükséges legalább 20A töltőáramot) és egy 2kW-os valós szinuszos invertert hozzá. Ezzel van 2260 VA kapacitásom, de csak elvileg, mert nem célszerű az akksikat a mély kisülésig használni. Középtávon terv még egy hasonló kapacitású akksi beszerzése, egyenlőre $$$ okokból eddig van meg a projekt. De azzal együtt már meglesz a visszafogott fogyasztás mellett 1 napra szükséges áram tárolása, ami SHTF üzemmódban 2-3 napra is elég lehet. Egyenlőre fél-egy napig jó vagyok, ekkora áramszünetre készültünk fel.
Ehhez már csak a kötelező kérdés: kb. mennyibe fájt ez?

Esetleg ha nem reklám, akkor a telepítő cég neve...
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Szuleimnel es nalam a tanyan halozatos sziget uzem lett, igy ha beut valami akkor is lesz aram amig sut a nap.
Szerintem ha te is ebben gondolkozol akkor eloszor vegyel egy offgrid invertert amire szituaco eseten at birod kapcsolni a paneleket.
TotoHU írta: 2022.10.24. 15:26 Update: megtörtént a szolár rendszer telepítés, hálózathoz kötött inverterrel. Nem mentem bele a drágább változatba és nem hibrid rendszert kértem. Azt csináltam amit itt is többen tanácsoltak: vettem inkább egy combos 12V-os 220 Ah-s munkaakksit, egy megfelelő kapacitású töltőt (a korábbi nem tudta az akksihoz szükséges legalább 20A töltőáramot) és egy 2kW-os valós szinuszos invertert hozzá. Ezzel van 2260 VA kapacitásom, de csak elvileg, mert nem célszerű az akksikat a mély kisülésig használni. Középtávon terv még egy hasonló kapacitású akksi beszerzése, egyenlőre $$$ okokból eddig van meg a projekt. De azzal együtt már meglesz a visszafogott fogyasztás mellett 1 napra szükséges áram tárolása, ami SHTF üzemmódban 2-3 napra is elég lehet. Egyenlőre fél-egy napig jó vagyok, ekkora áramszünetre készültünk fel.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2022.10.24. 15:26 Update: megtörtént a szolár rendszer telepítés, hálózathoz kötött inverterrel. Nem mentem bele a drágább változatba és nem hibrid rendszert kértem. Azt csináltam amit itt is többen tanácsoltak: vettem inkább egy combos 12V-os 220 Ah-s munkaakksit, egy megfelelő kapacitású töltőt (a korábbi nem tudta az akksihoz szükséges legalább 20A töltőáramot) és egy 2kW-os valós szinuszos invertert hozzá. Ezzel van 2260 VA kapacitásom, de csak elvileg, mert nem célszerű az akksikat a mély kisülésig használni. Középtávon terv még egy hasonló kapacitású akksi beszerzése, egyenlőre $$$ okokból eddig van meg a projekt. De azzal együtt már meglesz a visszafogott fogyasztás mellett 1 napra szükséges áram tárolása, ami SHTF üzemmódban 2-3 napra is elég lehet. Egyenlőre fél-egy napig jó vagyok, ekkora áramszünetre készültünk fel.
Gratula!
Nálunk 1,5 éve zakatol a 8,64 kWp rendszer, 27db 320W -os napelem táblával.
3 fázison visszatáplálós, szaldós elszámolásban.

Gondolkoztam azon, hogy akkuval lehetne okosítani, de nekem egyszerűen nem éri meg: nincs olyan fogyasztónk, aminek a leállása érzékenyen érintene, és akkuról elmegy.
Egyet tudok elképzelni, a cirkó fűtés keringetőszivattyúját. De nekünk nem gázfűtés van.
Neked mi(k) a védendő, kiemelt fogyasztó(k)?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

gvass1 írta: 2022.10.24. 15:28 Ehhez már csak a kötelező kérdés: kb. mennyibe fájt ez?

Esetleg ha nem reklám, akkor a telepítő cég neve...
Hi

A két sztori külön projekt volt, a napelemes rendszer nem prepper célú, és nyilván egy profi telepítette. Ebből ezer és egy van, nekünk éppen az NV Solar (Budakeszi), nem olcsók de minőségi alapanyagokkal dolgoznak és 20 éve nyomják a napelemes ipart, nem ma kezdték. Ez a projekt 3,7m volt (8.2 kWp rendszer Fronius inverterrel és 18db 400w panellel, full déli tájolás 42 fokos dőlésszögű tető, környéken a legtöbb napsütéses órák száma országosan) Mostani ára a honlapukon 4,5m, pedig csak fél év telt el... Jah és az 50% támogatásba nyilván betoltuk, ez igen jótékony hatással van a megtérülésére...

A prepper célú konfighoz a munkaakksit, töltőt, invertert én vettem meg a netről, ez nem nagy dolog csak egy kis olvasgatás kellett nekem, aki full gyík vagyok a kérdéshez.
A konfig konkrétan egy akksival 280k, de itt olcsóbb inverterrel és kevésbé tartós teherautó akksival, kisebb kapacitású töltővel 200k környékére is ki lehet hozni. Én inkább a drágább de gondozásmentes Monbat "zselés" akksit vettem ami cserébe beltérben sem eregeti a savgőzt, sokkal kisebb az önkisülése és hosszabb az élettartama mint a hasonló kapacitású teherautó akksiké, amik nem folyamatos használatra vannak tervezve és töltögetni kell őket.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2022.10.24. 15:43 Gratula!
Nálunk 1,5 éve zakatol a 8,64 kWp rendszer, 27db 320W -os napelem táblával.
3 fázison visszatáplálós, szaldós elszámolásban.

Gondolkoztam azon, hogy akkuval lehetne okosítani, de nekem egyszerűen nem éri meg: nincs olyan fogyasztónk, aminek a leállása érzékenyen érintene, és akkuról elmegy.
Egyet tudok elképzelni, a cirkó fűtés keringetőszivattyúját. De nekünk nem gázfűtés van.
Neked mi(k) a védendő, kiemelt fogyasztó(k)?
Én elgyertyázok ameddig kell, még romantikus is, és egy váltás ruhában elvagyok jódarabig. A gyerek cuccai miatt gondoltam hogy legyen valami backup áramforrás mindenképp. Van gázfűtés is (bár most már árammal fűtünk) így ha leállnak az inverteres légkondik de gáz még van, akkor a keringető szivattyút kellene működtetni róla, ez óránként 11,5 VA / 50 watt. Bő egy hétig elmegy a szivattyú az akksiról. :) Esetleg világítás, ha még dolgozunk és nem totális SHTF akkor router, laptop jó ha van.
A teljes szigetüzemhez az akksi sajnos még irreálisan drága. Azoknál az akksi pakkoknál is érvényes hogy nem megyünk igazán az 50% kapacitás alá hogy elkerüljük a mélykisülést, tehát a kívánt kapacitás kétszeresét célszerű beszerezni. Vagyis ha 1 napos áramkimaradásra tervezünk és 10 kWh napi átlagfogyasztásunk van, akkor 20 kWh akksi csomag szükséges. Lehet számolni, nekem a 2,6 kWh-s akksim (ilyenből építenek pakkokat is) 150k, az egy napi fogyasztást fedező csomagő 1,2 millió lenne. És ez bőven nem tökéletes, mert ha több napig tejköd és felhős idő van télen, akkor nem fogják a napelemek az akksikat feltöltődni egy nap alatt.
Van az FB-n szigetüzemű napelemes csoport, érdemes olvasgatni. Sokan esküsznek rá hogy ez számukra az ideális megoldás, de rengeteg kompromisszummal jár. Mindig figyelni hogy mennyi áram jön le éppen a napelemes rendszeren, és úgy indítani a nagy fogyasztókat - hát nem tudom. Én erre nem lennék képes.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

qqriq írta: 2022.10.24. 15:33 Szuleimnel es nalam a tanyan halozatos sziget uzem lett, igy ha beut valami akkor is lesz aram amig sut a nap.
Szerintem ha te is ebben gondolkozol akkor eloszor vegyel egy offgrid invertert amire szituaco eseten at birod kapcsolni a paneleket.
Ez lett volna az eredendő ötletem nekem is, de a hálózatra kötött rendszert telepítő cég elküldött a p...ába. Nem nyúlnak hozzá a rendszerükhöz, ha én megteszem (vagyis más akit megkérek rá, és ért hozzá) akkor ugrik a garancia.
Pedig bizony, a már fent lévő 18 panelt kéne fejni, én is arra gondoltam hogy kéne egy kapcsoló amivel az egyik sor panelt át lehetne kötni egy offgrid inverterre. Ha áramszünet van akkor kibattyogok, átkapcsolom, és elindítom a hálózatra nem kötött invertert. Sajna nem hajlandók rá megcsinálni, pedig felajánlottam hogy az invertert is tőlük veszem meg, és velük csináltatom meg az átkötést. De nem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2022.10.24. 16:28 Ez lett volna az eredendő ötletem nekem is, de a hálózatra kötött rendszert telepítő cég elküldött a p...ába. Nem nyúlnak hozzá a rendszerükhöz, ha én megteszem (vagyis más akit megkérek rá, és ért hozzá) akkor ugrik a garancia.
Pedig bizony, a már fent lévő 18 panelt kéne fejni, én is arra gondoltam hogy kéne egy kapcsoló amivel az egyik sor panelt át lehetne kötni egy offgrid inverterre. Ha áramszünet van akkor kibattyogok, átkapcsolom, és elindítom a hálózatra nem kötött invertert. Sajna nem hajlandók rá megcsinálni, pedig felajánlottam hogy az invertert is tőlük veszem meg, és velük csináltatom meg az átkötést. De nem.
Igen, ezt lehetne úgy ahogy írod, tehát a napelem panelek DC áramát átkapcsolni egy másik inverterre, viszont ezt (is) el kell különíteni az otthoni hálózattól.
Tehát lesz X darab szigetüzemű konnektorod.
Mennyibe kerülne egy offgrid inverter 18 panelre?
Mert mindig az jön ki nekem, hogy sokkal olcsóbb egy aggregátor.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2022.10.24. 16:40 Igen, ezt lehetne úgy ahogy írod, tehát a napelem panelek DC áramát átkapcsolni egy másik inverterre, viszont ezt (is) el kell különíteni az otthoni hálózattól.
Tehát lesz X darab szigetüzemű konnektorod.
Mennyibe kerülne egy offgrid inverter 18 panelre?
Mert mindig az jön ki nekem, hogy sokkal olcsóbb egy aggregátor.
300-350k-ért már minőségi 3000 wattos invertert lehetne venni, ami tiszta szinuszos váltakozó áramot is ad, és akksi töltő is egyben. Erről persze minden egyszerre nem megy el, ez is kompromisszumokkal jár. A ház rendszerére nem kötheted rá, hiszen az a gridre csatlakozik. Tehát igen, vagy párhuzamos kábelezés + konnektorok (drága) vagy lengőkábel (ronda).
Az aggregátor is jó megoldás, rengeteget nézegettem azokat is, de a hangon és a fogyasztáson nálam végül az akksis megoldás jött ki győztesként.

Egyébként elvileg az aggregátornak egyébként még egy elég nagy előnye van: több helyen írnak olyan megoldásról ahol a generátort be lehet kötni valahogy a hálózatra kötött inverter elé, így offgrid üzemmódban is működik a hálózatra kötött inverter. Valami szinkronizálás is kell hozzá, hogy csak a fogyasztásnak megfelelő termelés történjen, lehet ez az a bizonyos visszwatt védelem amiről annyi szó esik mostanában. (Ugyanez szerintem akksis rendszerrel is megoldható elvileg)

https://www.payperwatt.com/post/can-i-u ... r-off-grid
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

TotoHU írta: 2022.10.24. 17:10 több helyen írnak olyan megoldásról ahol a generátort be lehet kötni valahogy a hálózatra kötött inverter elé, így offgrid üzemmódban is működik a hálózatra kötött inverter.
Szia,

Azert ezt esszel, nem veletlenul tiltjak; vagyis mindenkeppen eloszor fizikailag levalasztani a nyilvanos halozatrol, es csak utana inditani egy ilyen rendszert (kulonben lesz sok halott villanyszerelo a kornyeken :-( ).

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

bel írta: 2022.10.24. 17:22 Szia,

Azert ezt esszel, nem veletlenul tiltjak; vagyis mindenkeppen eloszor fizikailag levalasztani a nyilvanos halozatrol, es csak utana inditani egy ilyen rendszert (kulonben lesz sok halott villanyszerelo a kornyeken :-( ).

Bel
Szia Bel!

Úgy tudom, hogy az ilyen "aggregátorral szimuláljuk az inverternek a hálózatot" megoldás nem működik.

A visszatápláláatól kevésbé félek; egyrészt a villanyászok is szereléskor leföldelik a drótot [ha van itt illetékes, az cáfoljon vagy erősítsen], másrészt Te trafókörzetedben (ahová visszatáplálsz) úgyis marad bekapcsolva annyi fogyasztó, ami felveszi azt a pár Wattot.

De érdemes végiggondolni, hogy mi ellen is szeretnénk védekezni?
Csak azt az egyet tudom, hogy gázfűtés keringetőszivattyújának kell az áram: arra teljesen reális az akku.
(Vagy a beindított autó generátora, ha fizikailag oda lehet vezetni.)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2022.10.24. 17:41
De érdemes végiggondolni, hogy mi ellen is szeretnénk védekezni?
Csak azt az egyet tudom, hogy gázfűtés keringetőszivattyújának kell az áram: arra teljesen reális az akku.
(Vagy a beindított autó generátora, ha fizikailag oda lehet vezetni.)
Szerintem itt is érvényes az mint a fegyver vásárlásnál. Nem akksit meg invertert vásárolsz valójában, nem is generátort - hanem lelki nyugalmat. :-)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2022.10.24. 18:01 Szerintem itt is érvényes az mint a fegyver vásárlásnál. Nem akksit meg invertert vásárolsz valójában, nem is generátort - hanem lelki nyugalmat. :-)
Ezt nagyon jól megírtad, így van!👍😉
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

A jelenleg dolgozo telepito cegek nagy resze persze hogy nem vallal ilyent mert
-anyagilag nem eri meg neki, sokkal tobbet kaszal ha inkabb mashol feldob egy rendszert mint hogy ilyenekkel pepecseljen. erdekesseg keppen azt a 405wps panelt amit en 72e-ert vettem ismerosnek a telepito 109e-ert hozta.
-nem ert hozza

a 18 panel egy vagy ket string, tudod a bekoteset(soros/parhuzamos)?
termelo invertereknel 1000 Voc az eltejedt, szigetuzemnel pedig a 405 Voc, ha a 18 panel sorba van kotve akkor saccperkb 700 Voc a string, ezt mar nem lehet rakotni az elterjedt offgrid inverterekre, kette kell bontani.
nalam nem volt opcio termelo mert a piaci arakon soha nem terulne meg, raadasul ha valamiert nem lesz infra akkor ez sem fog menni.
TotoHU írta: 2022.10.24. 16:28 Ez lett volna az eredendő ötletem nekem is, de a hálózatra kötött rendszert telepítő cég elküldött a p...ába. Nem nyúlnak hozzá a rendszerükhöz, ha én megteszem (vagyis más akit megkérek rá, és ért hozzá) akkor ugrik a garancia.
Pedig bizony, a már fent lévő 18 panelt kéne fejni, én is arra gondoltam hogy kéne egy kapcsoló amivel az egyik sor panelt át lehetne kötni egy offgrid inverterre. Ha áramszünet van akkor kibattyogok, átkapcsolom, és elindítom a hálózatra nem kötött invertert. Sajna nem hajlandók rá megcsinálni, pedig felajánlottam hogy az invertert is tőlük veszem meg, és velük csináltatom meg az átkötést. De nem.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2022.10.24. 17:41 Szia Bel!

Úgy tudom, hogy az ilyen "aggregátorral szimuláljuk az inverternek a hálózatot" megoldás nem működik.

A visszatápláláatól kevésbé félek; egyrészt a villanyászok is szereléskor leföldelik a drótot [ha van itt illetékes, az cáfoljon vagy erősítsen], másrészt Te trafókörzetedben (ahová visszatáplálsz) úgyis marad bekapcsolva annyi fogyasztó, ami felveszi azt a pár Wattot.

De érdemes végiggondolni, hogy mi ellen is szeretnénk védekezni?
Csak azt az egyet tudom, hogy gázfűtés keringetőszivattyújának kell az áram: arra teljesen reális az akku.
(Vagy a beindított autó generátora, ha fizikailag oda lehet vezetni.)
Szia,

Az elso felere:
1. Ha altalaban lefoldelik, de akkor az egyszer rosszul sikerul, akkor se haljon meg.
2. Miert akarsz aramot adni a szomszednak? Raadasul valoszinuleg meg ki is kell fizetned (a "normalis" ora nem meri az iranyt, csak az athalado aramot - tehat ugyanannyit kell fizetni a betaplalt aram betaplalasaert, mint a fogyasztott aram fogyasztasaert).
3. Ha az aram (feszultseg) felet megkapja a szomszed, akkor kerdes, hogy neked marad-e eleg volt, hogy mukodjenek a berendezeseid.

A masodik felere: igen, a keringetoszivattyu a legfontosabb, de a mellett meg az is jo, ha nem olvad le a melyhuto. Vagy ha a telefon/ceruzaksi feltoltheto (igaz, ez toredeke a keringetoszivattyu aramanak).

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Mukodik, de inverteres aggregat kell hozza mert a hagyomanyosnak nem stabil a frekvencia es a feszultseg, van ami el se indul vele, vagy ha megy is kinyirhatja az invertert.
WildBear23 írta: 2022.10.24. 17:41 Szia Bel!

Úgy tudom, hogy az ilyen "aggregátorral szimuláljuk az inverternek a hálózatot" megoldás nem működik.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

az iménti beszélgetésből azt szűrtem le, hogy itt egyesek ehhez is jobban értenek, mint én

a kérdés:
napelem inverter nélkül egyenárammal fűtésrásegítés gyanánt játszik (pl fürdőszobába)?

vagy ami lehet, hogy még jobb lenne: egy kisebb szélgenerátor a hideg téli éjszakákra ugyanígy?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

legegyszerubb megoldas ugyanakkora napelem kint mint bent. a napelem infra panelkent viselkedik ha delejt kap :roll:
szöged írta: 2022.10.24. 19:20 az iménti beszélgetésből azt szűrtem le, hogy itt egyesek ehhez is jobban értenek, mint én
a kérdés:
napelem inverter nélkül egyenárammal fűtésrásegítés gyanánt játszik (pl fürdőszobába)?

vagy ami lehet, hogy még jobb lenne: egy kisebb szélgenerátor a hideg téli éjszakákra ugyanígy?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

qqriq írta: 2022.10.24. 19:27 legegyszerubb megoldas ugyanakkora napelem kint mint bent. a napelem infra panelkent viselkedik ha delejt kap :roll:
Szia,

Hat, nem a legolcsobb megoldas.

Ami olcsobb (de en nem tudom kiszamolni hozza a konkret meretezest): Vastag drottal bevezetni az aramot, bent vekony drotspirallal csinalni belole meleget.

De szerintem az aram egy hihetetlenul ertekes dolog, messze jobb dolgokra hasznosithato, mint elfuteni.

Konkretan par teljesitmenyszint:

0.8 W: led "izzo": elfogadhatoan bevilagit egy furdoszobat
3 W: led "izzo": kivalo helyi vilagitast ad, jol lehet vele olvasni
5 W: USB tolto, pl. telefon vagy ceruzaelem toltesere
38 W: modern 409 literes huto/melyhuto atlagfogyasztasa (na jo, ezt en se hiszem el, de ez a hivatalos gyari adat)
50 W: atlagos keringeto szivattyu maximalis teljesitmenye
345 W: modern 409 literes huto/melyhuto maximalis fogyasztasa felulrol becsulve a biztositekigeny alapjan
1000/2000 W: atlagos teljesitmenyu hosugarzo.

Bel
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

WildBear23 írta: 2022.10.24. 17:41 Szia Bel!

Úgy tudom, hogy az ilyen "aggregátorral szimuláljuk az inverternek a hálózatot" megoldás nem működik.

A visszatápláláatól kevésbé félek; egyrészt a villanyászok is szereléskor leföldelik a drótot [ha van itt illetékes, az cáfoljon vagy erősítsen], másrészt Te trafókörzetedben (ahová visszatáplálsz) úgyis marad bekapcsolva annyi fogyasztó, ami felveszi azt a pár Wattot.

De érdemes végiggondolni, hogy mi ellen is szeretnénk védekezni?
Csak azt az egyet tudom, hogy gázfűtés keringetőszivattyújának kell az áram: arra teljesen reális az akku.
(Vagy a beindított autó generátora, ha fizikailag oda lehet vezetni.)
Vagy szigetüzem, vagy hálózatra táplál ad/vesz mód! Szigetüzemű napelemrendszert tilos hálózatra kötni!

A villanyász csak akkor földel, ha áram alatt kell dolgozni, ha úgy tudja nincs áram nem földel. ..

Ha úgy építed ki a rendszert (mert hivatalosan senki nem fogja úgy kötni hogy sziget és háló) hogy az a hálózatra is tud adni meg sziget is és sziget üzemódban nem választod le a hálózatról és a villanyász rángógórcsöt kap az oszlopon akkor igen meg fognak bszni...
Ez érvényes az agregátorokra is és ezért kérik be, hogy van e és az a hálózathoz van é csatlakoztatva... Ugyanis a lusta juzer nem húz dupla rendszert hanem megmókolja azt úgy hogy csak az agregátort keljen indítani...

Még ott sem endgedélyezett a háló plusz sziget ahol ipari leválsztók vannak....
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

szöged írta: 2022.10.24. 19:20 az iménti beszélgetésből azt szűrtem le, hogy itt egyesek ehhez is jobban értenek, mint én

a kérdés:
napelem inverter nélkül egyenárammal fűtésrásegítés gyanánt játszik (pl fürdőszobába)?

vagy ami lehet, hogy még jobb lenne: egy kisebb szélgenerátor a hideg téli éjszakákra ugyanígy?
Mindent lehet csak a legtöbb boltban kapható/konektorba dugható kütyü váltóáramra/feszültségre van tervezve szvsz egyenárammal nem mükszik még ha 220 v ig sorbakötöd a napelemeket (meg amúgy is a csúcs tán 310 v nél van? Hálózatnál)...
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Szia,
Azt irtam hogy legegyszerubb :)
cekasszal az a baj hogy a levegot futi, infra panel eseteben a hoerzet sokkal jobb.
bel írta: 2022.10.24. 19:58 Ami olcsobb (de en nem tudom kiszamolni hozza a konkret meretezest): Vastag drottal bevezetni az aramot, bent vekony drotspirallal csinalni belole meleget.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

kis zavar van az eroben mert szigetuzemnel az inverter kimenete galvanikusan le van valasztva az elmu halozattol, nem tud visszataplalni.

en meg ugy tanultam/hallottam hogy ha az oszlopon dolgoznak akkor harom fazis ossze es le a foldre :roll:

Kontrolle13 írta: 2022.10.24. 20:01 Vagy szigetüzem, vagy hálózatra táplál ad/vesz mód! Szigetüzemű napelemrendszert tilos hálózatra kötni!

A villanyász csak akkor földel, ha áram alatt kell dolgozni, ha úgy tudja nincs áram nem földel. ..

Ha úgy építed ki a rendszert (mert hivatalosan senki nem fogja úgy kötni hogy sziget és háló) hogy az a hálózatra is tud adni meg sziget is és sziget üzemódban nem választod le a hálózatról és a villanyász rángógórcsöt kap az oszlopon akkor igen meg fognak bszni...
Ez érvényes az agregátorokra is és ezért kérik be, hogy van e és az a hálózathoz van é csatlakoztatva... Ugyanis a lusta juzer nem húz dupla rendszert hanem megmókolja azt úgy hogy csak az agregátort keljen indítani...

Még ott sem endgedélyezett a háló plusz sziget ahol ipari leválsztók vannak....
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

sima futotest/bojler elmegy egyennel is, a gond a kikapcsolassal van, ugyanis megszakitaskor eleg szep iv keletkezik ami csunya dolgokat tud muvelni, egy sima termosztat pillanatok alatt sz@rra eg.
Kontrolle13 írta: 2022.10.24. 20:07 Mindent lehet csak a legtöbb boltban kapható/konektorba dugható kütyü váltóáramra/feszültségre van tervezve szvsz egyenárammal nem mükszik még ha 220 v ig sorbakötöd a napelemeket (meg amúgy is a csúcs tán 310 v nél van? Hálózatnál)...
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Kontrolle13 írta: 2022.10.24. 20:01 Még ott sem endgedélyezett a háló plusz sziget ahol ipari leválsztók vannak....
De a hálózatra kötött rendszer mellett attól teljesen függetlenül egy sziget üzemű rendszer kiépíthető, nem?
Nekem azt ajánlotta a telepítő hogy ha szolár töltést akarok az akksimnak, pattintsak fel két panelt a tetőre, arra egy off grid inverter és kész vagyok.
Abszolút nem megtérülő beruházás de prepper szempontból jól jöhet.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2022.10.24. 19:18 Mukodik, de inverteres aggregat kell hozza mert a hagyomanyosnak nem stabil a frekvencia es a feszultseg, van ami el se indul vele, vagy ha megy is kinyirhatja az invertert.
A "működik" az csak "szerintem működik", vagy láttál is ilyet folyamatosan működni?
Villanyászok erről folytattak vérremenő vitát, én csak kibiceltem mellettük, de meggyőzőbbek voltak azokaz érvek, hogy nem működik tartósan.
bel írta: 2022.10.24. 19:05 Szia,

Az elso felere:
1. Ha altalaban lefoldelik, de akkor az egyszer rosszul sikerul, akkor se haljon meg.
2. Miert akarsz aramot adni a szomszednak? Raadasul valoszinuleg meg ki is kell fizetned (a "normalis" ora nem meri az iranyt, csak az athalado aramot - tehat ugyanannyit kell fizetni a betaplalt aram betaplalasaert, mint a fogyasztott aram fogyasztasaert).
3. Ha az aram (feszultseg) felet megkapja a szomszed, akkor kerdes, hogy neked marad-e eleg volt, hogy mukodjenek a berendezeseid.

A masodik felere: igen, a keringetoszivattyu a legfontosabb, de a mellett meg az is jo, ha nem olvad le a melyhuto. Vagy ha a telefon/ceruzaksi feltoltheto (igaz, ez toredeke a keringetoszivattyu aramanak).

Bel
Helló Bell!
Arról volt szó, hogy van egy visszatáplálós rendszered, ami a hálózati fesz megszüntével automatikusan leáll, és hogy lehetne ezt vészhelyzetben egy generátorral életre kelteni.

1.) Ha globál leállás van, mit szerelnének a Te trafókörzetedben? Csak odáig tudsz visszatáplálni.
2.) Visszatáplálós rendszerről volt szó, ott meg ad-vesz óra kell hogy legyen.
3.) A jelenlegi rendszerben a felesleget kapja meg a szomszéd, amit épp nem használsz el.
Na most az jó kérdés, hogy ha nincs hálózat, de te mégis elkezdesz rátermelni, akkor hogy fog működni a hálózat nem működő része.

Mélyhűtő: nem olvad le rögtön.
A kis mélyhűtő mondjuk egy nap alatt, de abban kevés cucc van, fel tudod dolgozni (pl. a húst megsütni), nem ér annyit a tartalma, mint az akku.
A nagy mélyhűtőládák meglepően sokáig (napokig) bírják.
TotoHU írta: 2022.10.24. 20:21 De a hálózatra kötött rendszer mellett attól teljesen függetlenül egy sziget üzemű rendszer kiépíthető, nem?
Nekem azt ajánlotta a telepítő hogy ha szolár töltést akarok az akksimnak, pattintsak fel két panelt a tetőre, arra egy off grid inverter és kész vagyok.
Abszolút nem megtérülő beruházás de prepper szempontból jól jöhet.
Én pont ezt tervezem. :)
A kis kerti házra felrakni 2-3 panelt, az hajtaná meg a hátsó pince szellőzését. :) Meg ilyen vészeseti töltőpont lenne.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

TotoHU írta: 2022.10.24. 20:21 De a hálózatra kötött rendszer mellett attól teljesen függetlenül egy sziget üzemű rendszer kiépíthető, nem?
Nekem azt ajánlotta a telepítő hogy ha szolár töltést akarok az akksimnak, pattintsak fel két panelt a tetőre, arra egy off grid inverter és kész vagyok.
Abszolút nem megtérülő beruházás de prepper szempontból jól jöhet.
A hálózattól függetlenül szvsz azt csinálsz amit akarsz neg amire engedélyt kapsz :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

WildBear23 írta: 2022.10.24. 20:25 A "működik" az csak "szerintem működik", vagy láttál is ilyet folyamatosan működni?
Villanyászok erről folytattak vérremenő vitát, én csak kibiceltem mellettük, de meggyőzőbbek voltak azokaz érvek, hogy nem működik tartósan.
Ehhez se ertek, meg ugye nem is szabad ilyent csinalni :roll:
Viszont lattam mar valakit aki igy hasznal egy growatt termelo invertert egy tanyan :roll:
WildBear23 írta: 2022.10.24. 20:25 1.) Ha globál leállás van, mit szerelnének a Te trafókörzetedben? Csak odáig tudsz visszatáplálni.
2.) Visszatáplálós rendszerről volt szó, ott meg ad-vesz óra kell hogy legyen.
3.) A jelenlegi rendszerben a felesleget kapja meg a szomszéd, amit épp nem használsz el.
Na most az jó kérdés, hogy ha nincs hálózat, de te mégis elkezdesz rátermelni, akkor hogy fog működni a hálózat nem működő része.
Globalis leallasnal ha felraksz egy aggregatot a betapra es nem kapcsolod le a bejovo kismegszakitotkat akkor a termeles megy a szomszednak is, de nagy valoszinuseggel el se indul mert egybol tulterhelik az aggregatodat.
Karbantartasnal pedig biztos hogy zarjak a fazisokat es a foldet, ergo ha nem kapcsolod le a bejovo kismegszakitot egybol leveri.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Hibrid PV rendszerek

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Van egy jó forumposzt a hibrid rendszerekről sematikus ábrákkal, leírásokkal. Nem is tudtam hogy ennyiféle megoldás létezik a termelő + szigetüzem feladvány megoldására, nem csak a hibrid inverterek.
És itt is arról írnak hogy el lehet indítani termelő rendszert sziget üzemben.

https://m.logout.hu/tema/napelem_de_csa ... 10858.html

Illetve a Froniusnak is van egy white paper-e a microgrid megoldásokról, vagy generátroros áramfejlesztővel + szinuszjelet generáló inverterrel, vagy AC kapcsolt rendszerrel. (szinuszus akksis inverter + termelő inverter)

https://www.fronius.com/~/downloads/Sol ... ems_EN.pdf
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Hibrid PV rendszerek

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

TotoHU írta: 2022.10.25. 09:56 Van egy jó forumposzt a hibrid rendszerekről sematikus ábrákkal, leírásokkal. Nem is tudtam hogy ennyiféle megoldás létezik a termelő + szigetüzem feladvány megoldására, nem csak a hibrid inverterek.
És itt is arról írnak hogy el lehet indítani termelő rendszert sziget üzemben.

https://m.logout.hu/tema/napelem_de_csa ... 10858.html

Illetve a Froniusnak is van egy white paper-e a microgrid megoldásokról, vagy generátroros áramfejlesztővel + szinuszjelet generáló inverterrel, vagy AC kapcsolt rendszerrel. (szinuszus akksis inverter + termelő inverter)

https://www.fronius.com/~/downloads/Sol ... ems_EN.pdf
Pár gondolat: Az első a biztonságtechnika, itt pár ötlet a közelébe sem jár.
A napelemes ohmos fűtéshez vagy melegvízhez nem inverter kell, hanem MPPT vezérlő a DC miatt.
Hybrid inverter tud szigetüzemet ha backup box van elé szerelve. Szigetüzembe csak 1 fázist tud.
Offgrid inverter mehet hálózati támogatással, de a termelői oldal galvanikus leválasztását biztosítani kell.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

WildBear23 írta: 2022.10.24. 20:25 A "működik" az csak "szerintem működik", vagy láttál is ilyet folyamatosan működni?
Villanyászok erről folytattak vérremenő vitát, én csak kibiceltem mellettük, de meggyőzőbbek voltak azokaz érvek, hogy nem működik tartósan.



Helló Bell!
Arról volt szó, hogy van egy visszatáplálós rendszered, ami a hálózati fesz megszüntével automatikusan leáll, és hogy lehetne ezt vészhelyzetben egy generátorral életre kelteni.

1.) Ha globál leállás van, mit szerelnének a Te trafókörzetedben? Csak odáig tudsz visszatáplálni.
2.) Visszatáplálós rendszerről volt szó, ott meg ad-vesz óra kell hogy legyen.
3.) A jelenlegi rendszerben a felesleget kapja meg a szomszéd, amit épp nem használsz el.
Na most az jó kérdés, hogy ha nincs hálózat, de te mégis elkezdesz rátermelni, akkor hogy fog működni a hálózat nem működő része.

Mélyhűtő: nem olvad le rögtön.
A kis mélyhűtő mondjuk egy nap alatt, de abban kevés cucc van, fel tudod dolgozni (pl. a húst megsütni), nem ér annyit a tartalma, mint az akku.
A nagy mélyhűtőládák meglepően sokáig (napokig) bírják.



Én pont ezt tervezem. :)
A kis kerti házra felrakni 2-3 panelt, az hajtaná meg a hátsó pince szellőzését. :) Meg ilyen vészeseti töltőpont lenne.
Aggregátnál elvileg működhet, de nem úgy kell bekötni ahogy.
hálózat-átkapcsoló-aggregát-inverter-főelosztó
Ha indítás előtt leválasztod a bejövőt akkor nem fog visszatáplálni és az aggregátor szinuszára áll az inverter.
Elvileg.
Visszatápláló mellett lehet akkutöltő panel, de teljesen külön és akkuhoz a töltéshez elég egy MPPT szabályzó, ha a bemenő és kimenő feszültség megegyezik.
Ongrid rendszernél nem lehet átkapcsolóval leválasztani panelt, villámvédelmi okból és Dc áramok miatt.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

qqriq írta: 2022.10.24. 20:13 kis zavar van az eroben mert szigetuzemnel az inverter kimenete galvanikusan le van valasztva az elmu halozattol, nem tud visszataplalni.

en meg ugy tanultam/hallottam hogy ha az oszlopon dolgoznak akkor harom fazis ossze es le a foldre :roll:
Igy -igy. A villamos lekapcsolásnak vannak kitételei, pl:
Fizikai lekapcsolás
Meggyőződés méréssel
Visszakapcsolás megakadályozása
Földelés, rövidrezárás.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

pepe00 írta: 2022.10.27. 14:34 Aggregátnál elvileg működhet, de nem úgy kell bekötni ahogy.
hálózat-átkapcsoló-aggregát-inverter-főelosztó
Ha indítás előtt leválasztod a bejövőt akkor nem fog visszatáplálni és az aggregátor szinuszára áll az inverter.
Elvileg.
Igen, ez az "elvileg", ami a gond.

Tegyük fel hogy sikerül, leválasztottad a házadat a hálózatról, elindítottad az aggregátort, amire az inverter azt hiszi, hogy hálózat, és elindul.
Süt a nap, termel az inverter 8000 Watt teljesítménnyel: hová megy el az a teljesítmény?
Ha nincs ennyi fogyasztás, akkor azonnal felmegy a feszültség, és az inverter letilt.
pepe00 írta: 2022.10.27. 14:34 Visszatápláló mellett lehet akkutöltő panel, de teljesen külön és akkuhoz a töltéshez elég egy MPPT szabályzó, ha a bemenő és kimenő feszültség megegyezik.
Ongrid rendszernél nem lehet átkapcsolóval leválasztani panelt, villámvédelmi okból és Dc áramok miatt.
A "nem lehet"- et úgy érted, hogy "nem szabad", ugye? :)
Elvileg egy olyan kapcsolóval működne, ami bírja a 400V DC megszakítását?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

WildBear23 írta: 2022.10.27. 14:42 Igen, ez az "elvileg", ami a gond.

Tegyük fel hogy sikerül, leválasztottad a házadat a hálózatról, elindítottad az aggregátort, amire az inverter azt hiszi, hogy hálózat, és elindul.
Süt a nap, termel az inverter 8000 Watt teljesítménnyel: hová megy el az a teljesítmény?
Ha nincs ennyi fogyasztás, akkor azonnal felmegy a feszültség, és az inverter letilt.

Van egy olyan készülék hogy smartméter. Ezt kell az inverter elé kötni. Ez azt csinálja, hogy méri a fogyasztást és mikor betápba kerülne, akkor leszabályozza az invertert.

A "nem lehet"- et úgy érted, hogy "nem szabad", ugye? :)
Elvileg egy olyan kapcsolóval működne, ami bírja a 400V DC megszakítását?
400vDC mellett az amper a kritikus, de van az a pénz. Az életvédelem aggályosabb, meg ki tudja milyen előírás van szolgáltatói oldalról.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

pepe00 írta: 2022.10.27. 14:55 400vDC mellett az amper a kritikus, de van az a pénz. Az életvédelem aggályosabb, meg ki tudja milyen előírás van szolgáltatói oldalról.
Van egy olyan készülék hogy smartméter. Ezt kell az inverter elé kötni. Ez azt csinálja, hogy méri a fogyasztást és mikor betápba kerülne, akkor leszabályozza az invertert.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

a napelem annyit termel amennyit kiveszel belole, se tobbet se kevesebbet. persze a teljesitmenye es a beeso feny hatart szab.
WildBear23 írta: 2022.10.27. 14:42 Süt a nap, termel az inverter 8000 Watt teljesítménnyel: hová megy el az a teljesítmény?
Ha nincs ennyi fogyasztás, akkor azonnal felmegy a feszültség, és az inverter letilt.



A "nem lehet"- et úgy érted, hogy "nem szabad", ugye? :)
Elvileg egy olyan kapcsolóval működne, ami bírja a 400V DC megszakítását?
ingyom bingyom tálib-e?
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

qqriq írta: 2022.10.27. 15:00 a napelem annyit termel amennyit kiveszel belole, se tobbet se kevesebbet. persze a teljesitmenye es a beeso feny hatart szab.
Igen, ha nem termelsz befelé
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2022.10.27. 15:00 a napelem annyit termel amennyit kiveszel belole, se tobbet se kevesebbet. persze a teljesitmenye es a beeso feny hatart szab.
Igen, de az inverter a munkaponton tartja a napelemet, és leadja (leadná) a teljesítményt!
Tehát ő küldené rá a hálózatra a 8000 Wattot, de nincs ami felvegye.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

FIGYELEM!

Sokkal fontosabb dolog van.
Úgy néz ki télen nem lesz elegendő áram az EU-ban, az Ukránok ugyanis nem tudnak ide termelni.
Ezért az van, ha ez adódik, tervszerűen lekapcsolnak körzeteket 2-3 órára.
Ez túlélhető, viszont ha valaki vegyes tüzeléssel megy keringetővel, gondoskodjon valami ups féléről, ami legalább addig viszi a szivattyút amíg fel nem ébred és kikotorja a tüzet .

Amit még nem tudok, hogy ezekre a visszakapcsolásokra az érzékeny elektronikák hogy reagálnak, pl gázkatán vezérlő.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

az inverter a terheles fuggvenyben vesz ki aramot, amit nem vesz ki azt a napelem meg se termeli.
2.4 kwp panelbol most ennyitveszek ki
20221027_151516.jpg
WildBear23 írta: 2022.10.27. 15:06 Igen, de az inverter a munkaponton tartja a napelemet, és leadja (leadná) a teljesítményt!
Tehát ő küldené rá a hálózatra a 8000 Wattot, de nincs ami felvegye.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

pepe00 írta: 2022.10.27. 15:11 FIGYELEM!

Sokkal fontosabb dolog van.
Úgy néz ki télen nem lesz elegendő áram az EU-ban, az Ukránok ugyanis nem tudnak ide termelni.
Ezért az van, ha ez adódik, tervszerűen lekapcsolnak körzeteket 2-3 órára.
Ez túlélhető, viszont ha valaki vegyes tüzeléssel megy keringetővel, gondoskodjon valami ups féléről, ami legalább addig viszi a szivattyút amíg fel nem ébred és kikotorja a tüzet .

Amit még nem tudok, hogy ezekre a visszakapcsolásokra az érzékeny elektronikák hogy reagálnak, pl gázkatán vezérlő.
Erről lehet többet tudni?
Terv, vagy tény?

Ha tervszerűen kapcsolják le, akkor talán majd lehet előre tudni, hogy X utcában szerdánként 14-16 óra között nem lesz áram.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

WildBear23 írta: 2022.10.27. 15:19 Erről lehet többet tudni?
Terv, vagy tény?

Ha tervszerűen kapcsolják le, akkor talán majd lehet előre tudni, hogy X utcában szerdánként 14-16 óra között nem lesz áram.
Terv van rá, most hangolják a többi országgal, mert nem ugy van hogy csak kapcsolgatok, akkor felborul az egyensúly.
A tény meg: a fene tudja lesz e rá szükség, ha lesz megcsinálják.

Azt hogy ezt hogy kommunikálják majd, nem tudom.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2022.10.27. 15:18 az inverter a terheles fuggvenyben vesz ki aramot, amit nem vesz ki azt a napelem meg se termeli.
2.4 kwp panelbol most ennyitveszek ki

20221027_151516.jpg
Ez egy direkt szigetüzemű inverter?
Az én betáplálós inverteremnek ez a mai teljesítmény-diagrammja. Látszik, hogy a napsütés (felhők) függvényében hogy változik a teljesítmény. Ezek a fajta betáplálós inverterek napelemeket igyekeznek a munkaponton tartani, és így max. teljesítményt leadni.
Screenshot_20221027-152046_eSolar Air.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára WildBear23 2022.10.27. 15:52-kor.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

qqriq írta: 2022.10.27. 15:18 az inverter a terheles fuggvenyben vesz ki aramot, amit nem vesz ki azt a napelem meg se termeli.
2.4 kwp panelbol most ennyitveszek ki

20221027_151516.jpg
Itt én azt sejtem hogy az akku feltöltve, kimenő teljesítmény nincs, csak a csepptöltéshez használ 95W ot.
Azt nézném hogy bekapcsolt fogyasztóval mi jön ilyenkor le a napelemről.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

pepe00 írta: 2022.10.27. 15:11 FIGYELEM!

Sokkal fontosabb dolog van.
Úgy néz ki télen nem lesz elegendő áram az EU-ban, az Ukránok ugyanis nem tudnak ide termelni.
Ezért az van, ha ez adódik, tervszerűen lekapcsolnak körzeteket 2-3 órára.
Ez túlélhető, viszont ha valaki vegyes tüzeléssel megy keringetővel, gondoskodjon valami ups féléről, ami legalább addig viszi a szivattyút amíg fel nem ébred és kikotorja a tüzet .

Amit még nem tudok, hogy ezekre a visszakapcsolásokra az érzékeny elektronikák hogy reagálnak, pl gázkatán vezérlő.
Szerinted egy villanykapcsoló vagy egy konnektorba bedugás mennyiben más...? :-)
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

AndyA írta: 2022.10.27. 15:51 Szerinted egy villanykapcsoló vagy egy konnektorba bedugás mennyiben más...? :-)
Kisebb túlfeszültség gondolok.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ez egy rataplalos inverter, ma elmu karbantartas volt es valos szigetuzemben ment.
nalad (es minden termelo inverternel) azert adja le a max teljesitmenyt amit eppen tudnak a panelek mert van aki "elhasznalja", ha grid nelkul inditanad akkor csak annyit adna le az invertered amennyit eppen felvesznek a fogyasztoid.
a napelem leegyszerusitve egy aramgenerator, ha nincs terheles akkor nincs termeles.
WildBear23 írta: 2022.10.27. 15:30 Ez egy direkt szigetüzemű inverter?
Az én betáplálós inverteremnek ez a mai teljesítmény-diagrammja. Látszik, hogy a napsütés (felhők) függvényében hogy változik a teljesítmény. Ezek a fajta betáplálós inverterek napelemeket igyekeznek a munkaponton tartani, és így max. teljesítményt leadni.
Screenshot_20221027-152046_eSolar Air.jpg
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ami a kijelzo jobb oldalan latszik az a valos terheles, eppen ment egy huto rola.
pepe00 írta: 2022.10.27. 15:36 Itt én azt sejtem hogy az akku feltöltve, kimenő teljesítmény nincs, csak a csepptöltéshez használ 95W ot.
Azt nézném hogy bekapcsolt fogyasztóval mi jön ilyenkor le a napelemről.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2022.10.27. 19:04 ez egy rataplalos inverter, ma elmu karbantartas volt es valos szigetuzemben ment.
nalad (es minden termelo inverternel) azert adja le a max teljesitmenyt amit eppen tudnak a panelek mert van aki "elhasznalja", ha grid nelkul inditanad akkor csak annyit adna le az invertered amennyit eppen felvesznek a fogyasztoid.
a napelem leegyszerusitve egy aramgenerator, ha nincs terheles akkor nincs termeles.
Dánk'schön! :)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem szeretek es nem is tudok sokat irni, ez sem teljesen korrekt leiras de szerintem a lenyeg megertheto belole :)

"Felkerült egy pár kérdésnél is az utóbbi időben, hogy veszélyes a szigetüzem mert a fel nem használt áramot elfűti és ezért tűzveszélyes.
Ezért gondoltam írok egy újabb összefoglalót.
Szóval hogy is működik a napelem panel.
A fizikusok szerint a foton (elemi fényrészecske) kettős tulajdonsággal bír. Hétfőtől szerdáig egy nyugalmitömeg nélküli részecske, csütörtöktől szombatig pedig hullámmozgás. Vasárnap pedig a fizikusok alszanak 🙂
Na most ezt kettőséget használjuk a napelem táblák esetén. A napból nagysebességgel (nem pont fénysebesség már a légkör miatt, de akkor is kegyetlen nagy) fotonok elérik a napelem táblát.
Itt a napelem táblában lévő félvezetők gerjesztett állapotba kerülnek a becsapódástól és elindul az un. foto-voltatikus hatás ami szabad elektronok generálódást inditja. Egy elég bonyolult fizikai folyamat során, de ha valakit érdekel levezetem 🙂elindult egy un. elektromos tér képződés és ennek hatására feszültség jelenik meg a panelek kapcsain. Ez lesz un. ürejárási feszültség vagy másnéven Voc. Ez ugye még nem teljesítmény. Teljesítmény akkor lesz belőle, ha az üresjárási feszültségre valamilyen terhelés kapcsolódik, mert akkor a szabad elektronok áramlásnak indulnak és létrejön egy áramfolyam azaz áramerőség lesz. Ennek a maximuma az un. rövizárási áram.
Minden napelem alapvetően rendelkezik egy belső ellenállással ami "logikailag" párhuzamosan kapcsolódik a feszültségforrással, így un. áramgenerátor keletkezik. A belső ellenállás értéke folyamatosan változik a félvezetés elve miatt annak függvényében mekkora teljesítmény felvétel van és mekkora a besugárzás szintje.
Hivatalos fogalma: "a terhelésen folyó áramot a beállított értéken tartja, függetlenül annak ellenállásától, hőmérsékletétől vagy bármilyen üzemállapotától"
Tehát ha semmilyen teljesítmény felvétel nincs és délidőben telikapják maximális erővel a fotonok a napelemet. Akkor gerjesztésbe került félvezetőkön megjelenik a feszültség, de a belső ellenállás végtelen nagy lesz és csak egy nagyon pici minimális szivárgási áram indul be. Azzaz retentően alacsony meddő
elektromos teljesítmény keletkezik ami elfűtődik a belső ellenálláson. De az annyira pici, hogy a tábla alapkörnyezeti kapcsolata elvezeti.
Na de mi lesz azokkal a fotonokkal amiket elnyelt és nem indul el hatására elektromos áram. Hát pontosan ugyanaz mint bármelyik felület amit elér és a nem verődik róla vissza (visszaverődés nem pontos megfogalmazás mert un. törés keletkezik de ebbe ne menjünk bele). Bizonyos hányádban lead egy kevés hőenergiát ami kb. 1000 W/nm beeséi energiának a töredéke enyhén melegíti.
De emberi léptékkel ez sokkoló lehet, mert 50-60-70-80 celsius fok lehet is lehet felületi hőmérséklete a napelemnek de ez töredéke a valós teljesítménynek ami a napból az egész környezett éri. De azért még felét sem éri el a szilárd anyagok általános gyulladási hőmérsékletének pláne nem az üveg lapokat ami boritja és izolálja a környezettől. Természetesen ha akkora mennyiségű energia nyelődik el, hogy eléri az üveg alapanyagát alkotó Kvarc megfolyását akkor létrejöhet öngyulladás. De hát ennek nem hiszem, hogy lehet valószinűsége. Aki már látott üvegöntést másnem Velence mellett Burano-ban azt tudja, hogy akkora hő a természetes környezetben nem tud létre jönni csak úgy.
Tehát a napelem a fel nem használt energia miatti spontán öngyulládása kizárható.
Mégis mitől vannak napelem tüzek.
Jellemzően két dologtól:
- A leggyakoribb rossz minőségű kábelezés és hanyag csatlakozási kivitelezés. Ennek hatására elektromos ívet húz a csatlakozás terhelés alatt ami meggyújtja a környezete éghető anyagait. Ami legtöbbször a fa tetőszerkezett.
- Illetve valamely fizikai behatás miatt megreped a napelem tábla és a belső elektromos "vezetékelések" (felület integrált vezetőt nem tudom máskép köznyelvbe átteni) ívet húznak ami szintén gyulladás okoz a környező tetőszerkezetben. De ez a sokkal kisebb. Mivel általában egy ilyen sérülés már olyan mértékü sérülést okoz, hogy a tábla többet nem termel semmit."
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

pepe00 írta: 2022.10.27. 16:32 Kisebb túlfeszültség gondolok.
Definíció szerint +10%-ot üzemszerűen kell elviseljen. Ennél többet is úgy, hogy leáll ugyan tőle, de nem megy tönkre.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2022.10.27. 15:19 Erről lehet többet tudni?
Terv, vagy tény?

Ha tervszerűen kapcsolják le, akkor talán majd lehet előre tudni, hogy X utcában szerdánként 14-16 óra között nem lesz áram.
Szia,

Magyarorszagon is, es az EU egeszeben is nagy az idojarasfuggo energia ara'nya.

Ezert ha rossz ido (borult eg, vagy meg rosszabb: szelmentes kod) lesz, akkor sok aram fog hianyozni, ha jo ido (napos es szeles) akkor keves aram fog hianyozni (vagy meg inkabb: akkor lesz eleg aram).

Ehhez meg hozzajon, hogy ami penzt eveken at felretett a kulfoldi tulajdonos a Matrai eromu korszerusitesere, azt a kozelmultban "elloptak" (pontosabban: a veszteseges ceg tobb mint 11 milliard Ft osztalekot fizetett), igy rengeteg nem tervezett szolgaltataskieses van ott, ami szinten elore teljesen tervezhetetlen.

Szerintem mar csak ezert sem lehet elore irt menetrend szerint lekapcsolni (kiveve, ha akkor is lekapcsolnak, ha epp van aram, de ennyire csak nem lesznek hulyek).

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

bel írta: 2022.10.27. 22:13 Szia,

Magyarorszagon is, es az EU egeszeben is nagy az idojarasfuggo energia ara'nya.

Ezert ha rossz ido (borult eg, vagy meg rosszabb: szelmentes kod) lesz, akkor sok aram fog hianyozni, ha jo ido (napos es szeles) akkor keves aram fog hianyozni (vagy meg inkabb: akkor lesz eleg aram).

Ehhez meg hozzajon, hogy ami penzt eveken at felretett a kulfoldi tulajdonos a Matrai eromu korszerusitesere, azt a kozelmultban "elloptak" (pontosabban: a veszteseges ceg tobb mint 11 milliard Ft osztalekot fizetett), igy rengeteg nem tervezett szolgaltataskieses van ott, ami szinten elore teljesen tervezhetetlen.

Szerintem mar csak ezert sem lehet elore irt menetrend szerint lekapcsolni (kiveve, ha akkor is lekapcsolnak, ha epp van aram, de ennyire csak nem lesznek hulyek).

Bel
Szia Bel!

Petya mesélte, hogy anno a SzU-ban voltak tervezett áramszünetek.
Bár ott lehet, hogy nem az ingadozás, hanem az elégtelen kapacitás volt az oka - Petya?

Én nagyob meredeknek tartom a rendszeresen előforduló, nem-tervezett (random) áramszünetet.
Sok olyan eszköz van, aminek nem tesz jót, de egy egyszerű liftben sem szeretnék 1-2 órára beragadni. Meg az legtöbb érintett üzlet forgalma is leáll. Egy Auchanban biztos nem állnak neki a sötétben kézzel számlát írni.

Ezért ha logikusan gondolkoznak, inkább tervezett áramszünet lesz akkor is, ha egyébként van áram, mint hogy rendszeresen legyenek random áramszünetek..
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

WildBear23 írta: 2022.10.28. 09:42 Szia Bel!

Petya mesélte, hogy anno a SzU-ban voltak tervezett áramszünetek.
Bár ott lehet, hogy nem az ingadozás, hanem az elégtelen kapacitás volt az oka - Petya?

Én nagyob meredeknek tartom a rendszeresen előforduló, nem-tervezett (random) áramszünetet.
Sok olyan eszköz van, aminek nem tesz jót, de egy egyszerű liftben sem szeretnék 1-2 órára beragadni. Meg az legtöbb érintett üzlet forgalma is leáll. Egy Auchanban biztos nem állnak neki a sötétben kézzel számlát írni.

Ezért ha logikusan gondolkoznak, inkább tervezett áramszünet lesz akkor is, ha egyébként van áram, mint hogy rendszeresen legyenek random áramszünetek..
Üdv . A kis boltok megszívnák . teszkó , 3000 m2 feletti boltokban van van 1 szünetmentes ami a kasszákat és it eszközöket elviszi , van egy a vészvilágításnak , és ezekre rátol egy dízel agregát , minimum 60 órára elegendő üzemanyaggal ....
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Trailm írta: 2022.10.28. 09:58 Üdv . A kis boltok megszívnák . teszkó , 3000 m2 feletti boltokban van van 1 szünetmentes ami a kasszákat és it eszközöket elviszi , van egy a vészvilágításnak , és ezekre rátol egy dízel agregát , minimum 60 órára elegendő üzemanyaggal ....
A nagy boltok így fel vannak készülve?
Az mondjuk zsír.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

WildBear23 írta: 2022.10.28. 10:04 A nagy boltok így fel vannak készülve?
Az mondjuk zsír.
Álltalában a 3000m2 felettiek ... El se hinnétek , hányszor van áramszünet ilyen helyeken ....
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2022.10.28. 09:42 Egy Auchanban biztos nem állnak neki a sötétben kézzel számlát írni.
Szia,

Szerintem kotelesek on-line penztargepet hasznalni, szoval ha akarnak se adhatnak el semmit aramszunetben. :-(

Annak orulok, hogy a nagy boltok felkeszultek! Remeljuk, tenyleg mukodnek is (az egyik ugyfelunknel minden pentek delutan lekapcsoljak a betapot, hogy megnezzek, tenyleg indulnak-e a disel generatorok).

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2022.10.28. 09:42 Ezért ha logikusan gondolkoznak, inkább tervezett áramszünet lesz akkor is, ha egyébként van áram, mint hogy rendszeresen legyenek random áramszünetek..
Szia,

Hat, szerintem nem. A logikus az lenne, ha meghirdetnenek minden idopontra egy elsodleges es egy masodlagos teruletet, ahol LEHET tervezett aramszunet, de tenylegesen csak akkor kapcsoljak le az aramot, ha kell.

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Szerintem nem kell tulaggodni, lakossagi fogyasztok szempontjabol onellatoak vagyunk, az import nagy reszet a mav hasznalja fel.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

qqriq írta: 2022.10.28. 10:45 Szerintem nem kell tulaggodni, lakossagi fogyasztok szempontjabol onellatoak vagyunk, az import nagy reszet a mav hasznalja fel.
Szia,

Gondolom az meg konnyu atterhelni diselre (marmint diselmozdonyra).

Masreszt viszont most tomegek ternek at villanyfutesre, szoval ezen a telen sokkal nagyobb lakossagi aramfogyasztasra szamitok, mint korabban.

Bel
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

bel írta: 2022.10.28. 10:56 Szia,

Gondolom az meg konnyu atterhelni diselre (marmint diselmozdonyra).

Masreszt viszont most tomegek ternek at villanyfutesre, szoval ezen a telen sokkal nagyobb lakossagi aramfogyasztasra szamitok, mint korabban.

Bel
Bármikor lesz lekapcsolás, legyen az éjjel, vagy nappal, a gazdaságot megüti. Szerintem ez tényleg csak vészforgatókönyv lesz és mindent elkövetnek az érintettek, hogy ez ne következzen be.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

pepe00 írta: 2022.10.28. 13:36 Bármikor lesz lekapcsolás, legyen az éjjel, vagy nappal, a gazdaságot megüti. Szerintem ez tényleg csak vészforgatókönyv lesz és mindent elkövetnek az érintettek, hogy ez ne következzen be.
nekem van olyan jó a fantáziám, hogy el tudom képzelni, hogy a sűrűn lakott (!!!) városrészekre 2-3 órás áramszünet jön éjszaka, ami a néhány kilóméterre található ipari parkra már kicsit sem vonatkozik (vagyis csak annyira kicsit, hogy a kapcsolagatás miatti ingadozást nyilván nem szeretik a gépek)
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

bel írta: 2022.10.28. 10:56 Szia,

Gondolom az meg konnyu atterhelni diselre (marmint diselmozdonyra).

Masreszt viszont most tomegek ternek at villanyfutesre, szoval ezen a telen sokkal nagyobb lakossagi aramfogyasztasra szamitok, mint korabban.

Bel
néhány hónapja olvastam egy cikket, ami pont arról szólt, hogy oroszország felé a legnagyobb kitettségünk (százalékosan) nem is a földgáz, hanem pont a diesel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

szöged írta: 2022.10.28. 18:04 néhány hónapja olvastam egy cikket, ami pont arról szólt, hogy oroszország felé a legnagyobb kitettségünk (százalékosan) nem is a földgáz, hanem pont a diesel
Szia,

Igen, a koolajat is onnan vesszuk.
De gazt venni mashonnan nehez, koolajat venni konnyu; eltekintve attol az egyetlen dologtol, hogy a rossz minosegu, ke'nes koolaj altalaban 30%-kal olcsobb (most talan kicsit tobbel is), mint a jobb minosegu Bren - de a mai gazaras vilagban mar ott tartunk, hogy ha valamin csak 30% felar van, annak orulunk.

Az egyebb hiresztelesekkel ellentetben a nagy dolog az, ha egy olajfinomito kepes kenes koolajbol kenmentes uzemanyagot eloallitani. A MOL az ehhez szukseges beruhazast a 90-es evekben megtette, ezert mi meg abbol a szarbol is tudunk EU szabvany uzemanyagot csinalni. De ez egyaltalan nem jelenti azt, hogy jo minusegu koolajbol ne tudnank jo minosegu uzemanyagot csinalni (csak sokkal kisebb nyereseggel, mint most).

Bel
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

bel írta: 2022.10.28. 19:01 Szia,

Igen, a koolajat is onnan vesszuk.
De gazt venni mashonnan nehez, koolajat venni konnyu; eltekintve attol az egyetlen dologtol, hogy a rossz minosegu, ke'nes koolaj altalaban 30%-kal olcsobb (most talan kicsit tobbel is), mint a jobb minosegu Bren - de a mai gazaras vilagban mar ott tartunk, hogy ha valamin csak 30% felar van, annak orulunk.

Az egyebb hiresztelesekkel ellentetben a nagy dolog az, ha egy olajfinomito kepes kenes koolajbol kenmentes uzemanyagot eloallitani. A MOL az ehhez szukseges beruhazast a 90-es evekben megtette, ezert mi meg abbol a szarbol is tudunk EU szabvany uzemanyagot csinalni. De ez egyaltalan nem jelenti azt, hogy jo minusegu koolajbol ne tudnank jo minosegu uzemanyagot csinalni (csak sokkal kisebb nyereseggel, mint most).

Bel
idézet:
Oroszország elégíti ki az európai 1,0-1,1 millió hordó/napos dízeligény 65-85 százalékát.

forrás:
https://g7.hu/vilag/20220620/nem-a-gazn ... orszaggal/
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Kérem magyarázzátok el a gumikalasnyikovra red dot értelmét és prepper hasznosságát! kösz :mrgreen:

Kép

a cikk amúgy nem full ellenséges:

https://444.hu/kepek/2022/10/30/amikor- ... a-valsagra
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

gvass1 írta: 2022.10.30. 13:40 Kérem magyarázzátok el a gumikalasnyikovra red dot értelmét és prepper hasznosságát! kösz :mrgreen:

Kép

a cikk amúgy nem full ellenséges:

https://444.hu/kepek/2022/10/30/amikor- ... a-valsagra
Öööö.
Az, hogy említi Vasárus Gábort a cikk, az rendben van.
De a kedvenc rendőrségi szagértőnknek nemsok köze van a preppinghez.
A " Nagy " gurukkal hosszas eszmecserét folytattunk arról, hogy a nagy nyilvánosságra való kiállásnak mi lesz a hatása...
Mivel Gábor több helyen is publikált, Ő bevállalta az Urban Prepper témakört..
A többi csak mese habbal.
Kiciócó kínai taktikál tomawawk, meg légpuska.... Nevetséges.....
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Addig kene utni amig mozog aztan elvagni az inakat a sarkanal es a terdenel...

"Szabó Sándor magánnyomozó, közkedvelt rendőrségi szakértő, saját bevallása szerint az ország legdrágább biztonsági szakembere, Youtube-vlogger, és nem utolsósorban prepper. Az összeomlás utáni stratégiája egyszerű:

"Mindennek az alfája és omegája a harc. Az indul a legjobb esélyekkel, aki a harcban képzett. Hiába van neked aggregátorod, ha én odamegyek, és elveszem a faszba, érted.”
"
RatRace írta: 2022.10.30. 13:59 Öööö.
Az, hogy említi Vasárus Gábort a cikk, az rendben van.
De a kedvenc rendőrségi szagértőnknek nemsok köze van a preppinghez.
A " Nagy " gurukkal hosszas eszmecserét folytattunk arról, hogy a nagy nyilvánosságra való kiállásnak mi lesz a hatása...
Mivel Gábor több helyen is publikált, Ő bevállalta az Urban Prepper témakört..
A többi csak mese habbal.
Kiciócó kínai taktikál tomawawk, meg légpuska.... Nevetséges.....
ingyom bingyom tálib-e?
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

qqriq írta: 2022.10.30. 14:08 Addig kene utni amig mozog aztan elvagni az inakat a sarkanal es a terdenel...

"Szabó Sándor magánnyomozó, közkedvelt rendőrségi szakértő, saját bevallása szerint az ország legdrágább biztonsági szakembere, Youtube-vlogger, és nem utolsósorban prepper. Az összeomlás utáni stratégiája egyszerű:

"Mindennek az alfája és omegája a harc. Az indul a legjobb esélyekkel, aki a harcban képzett. Hiába van neked aggregátorod, ha én odamegyek, és elveszem a faszba, érted.”
"
Majd ha megy az aggregátorodért, eláshatod.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem asom el, kap ket tizenkettes erzestelenitot a terdeibe aztan megy a disznoknak vacsorara...
zora írta: 2022.10.30. 14:27 Majd ha megy az aggregátorodért, eláshatod.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2022.10.30. 14:08 Addig kene utni amig mozog aztan elvagni az inakat a sarkanal es a terdenel...

"Szabó Sándor magánnyomozó, közkedvelt rendőrségi szakértő, saját bevallása szerint az ország legdrágább biztonsági szakembere, Youtube-vlogger, és nem utolsósorban prepper. Az összeomlás utáni stratégiája egyszerű:

"Mindennek az alfája és omegája a harc. Az indul a legjobb esélyekkel, aki a harcban képzett. Hiába van neked aggregátorod, ha én odamegyek, és elveszem a faszba, érted.”
"
Nagy figura ez a Szabó Sándor.. :D
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

qqriq írta: 2022.10.30. 14:08 Addig kene utni amig mozog aztan elvagni az inakat a sarkanal es a terdenel...

"Szabó Sándor magánnyomozó, közkedvelt rendőrségi szakértő, saját bevallása szerint az ország legdrágább biztonsági szakembere, Youtube-vlogger, és nem utolsósorban prepper. Az összeomlás utáni stratégiája egyszerű:

"Mindennek az alfája és omegája a harc. Az indul a legjobb esélyekkel, aki a harcban képzett. Hiába van neked aggregátorod, ha én odamegyek, és elveszem a faszba, érted.”
"
Azt a betyár mindenit, kemény, mint a pénteki kenyér.
Sapienti sat.
Arh
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 261
Csatlakozott: 2019.05.10. 22:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Arh »

gvass1 írta: 2022.10.30. 13:40 Kérem magyarázzátok el a gumikalasnyikovra red dot értelmét és prepper hasznosságát! kösz :mrgreen:

Kép

a cikk amúgy nem full ellenséges:

https://444.hu/kepek/2022/10/30/amikor- ... a-valsagra
Ha jobban megnèzed, nincs SEMMILYEN hàtsó irànyzèk a szàmszeren. Illetve az a mennyisègű nyílvessző èdeskevès. A törtènelmihez sem làtok annyi nyílvesszőt amennyi illene.

A gumikalasnyikovon a red dotot èn sem èrtem. Airsofton simán, de ezen?...
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Arh írta: 2022.10.30. 15:36 Ha jobban megnèzed, nincs SEMMILYEN hàtsó irànyzèk a szàmszeren. Illetve az a mennyisègű nyílvessző èdeskevès. A törtènelmihez sem làtok annyi nyílvesszőt amennyi illene.

A gumikalasnyikovon a red dotot èn sem èrtem. Airsofton simán, de ezen?...
Aztaqrva.

Annyira felkészült emberek ezek, hogy még arra sem tudnak rákészülni, amikor TUDJÁK, hogy újságíró jön fényképezőgéppel :o
F8728BBF-CB56-4DD6-B272-D8B587EBBA49.jpeg
“A rómaiak szandálban harcolnak” :?: :roll:

A világ tényleg a vesztébe rohan… Megyek Maleviliit olvasni - szépirodalom ide, mese oda, akkor is hasznosabb. ;)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2022.10.30. 21:29 Aztaqrva.

Annyira felkészült emberek ezek, hogy még arra sem tudnak rákészülni, amikor TUDJÁK, hogy újságíró jön fényképezőgéppel :o

F8728BBF-CB56-4DD6-B272-D8B587EBBA49.jpeg

“A rómaiak szandálban harcolnak” :?: :roll:

A világ tényleg a vesztébe rohan… Megyek Maleviliit olvasni - szépirodalom ide, mese oda, akkor is hasznosabb. ;)
Nem érted az üzenetet: Ez a centurió, aki a harcban oroszlán volt, odahaza csak egy papucs. :mrgreen: :lol:
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

jó ha van írta: 2022.10.30. 21:31 Nem érted az üzenetet: Ez a centurió, aki a harcban oroszlán volt, odahaza csak egy papucs. :mrgreen: :lol:
Yep

…s szívében néha elidőz a tigris meg a szelid őz

8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2022.10.30. 21:29 Aztaqrva.

Annyira felkészült emberek ezek, hogy még arra sem tudnak rákészülni, amikor TUDJÁK, hogy újságíró jön fényképezőgéppel :o

F8728BBF-CB56-4DD6-B272-D8B587EBBA49.jpeg

“A rómaiak szandálban harcolnak” :?: :roll:

A világ tényleg a vesztébe rohan… Megyek Maleviliit olvasni - szépirodalom ide, mese oda, akkor is hasznosabb. ;)
Ez is fasza:
Screenshot_20221030-215744_Samsung Internet.jpg
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

zora írta: 2022.10.30. 21:58 Ez is fasza:
Screenshot_20221030-215744_Samsung Internet.jpg
Nem értem, mi a gond - Frodó és Samu közismerten komoly karriert futottak be.

A lábbeli pedig nyugati találmány, megy az is a süllyesztőbe a fogyasztói társadalommal együtt. Jobb már most hozzáedződni
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2022.10.30. 22:20 Nem értem, mi a gond - Frodó és Samu közismerten komoly karriert futottak be.

A lábbeli pedig nyugati találmány, megy az is a süllyesztőbe a fogyasztói társadalommal együtt. Jobb már most hozzáedződni
Feljebb keresgélj.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

zora írta: 2022.10.30. 22:27Feljebb keresgélj.
/ Irónia
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

szöged írta: 2022.10.29. 08:07 idézet:
Oroszország elégíti ki az európai 1,0-1,1 millió hordó/napos dízeligény 65-85 százalékát.

forrás:
https://g7.hu/vilag/20220620/nem-a-gazn ... orszaggal/
Szia,

Koszi, erdekes.

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

gvass1 írta: 2022.10.31. 08:29 Sztem leginkább a TÚLÉLÉS topikba illik civil kézben a rokettapisztoly.
Jogos! akkor itt folytatjuk a threadet.

Comet infót kérlek oszd meg RatRace
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Válasz küldése