Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.08.13. 10:06 A sűrűség adat monolitikusra ennyi, ez meg ömlesztett...de mindenképpen az a sztori vége, hogy hülyeség az elképzelés.

Ha minden igaz lenne, még abban az esetben is szükség lenne a hőtároló közeg alapos hőszigetelésére ( függetlenül attól, h homok, vagy víz, vagy vibránium)

Ennyi hősszigeteléssel a probléma meg alapból meg van oldva.
Ha beásod a föld alá, szinte semmi "plusz" hőszigetelés nem kell. Eleinte persze lesz kis veszteség, de a felület-térfogat arány miatt ez hosszú távon nem jelentős.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

AndyA írta: 2022.08.13. 10:16 Ha beásod a föld alá, szinte semmi "plusz" hőszigetelés nem kell. Eleinte persze lesz kis veszteség, de a felület-térfogat arány miatt ez hosszú távon nem jelentős.
Akkor meg az a megoldás, higy direkt a földet fűtöd a házad alatt 500 fokra, és nem kell homok

Biztosan nagyon jó lesz...
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.08.13. 10:20 Akkor meg az a megoldás, higy direkt a földet fűtöd a házad alatt 500 fokra, és nem kell homok

Biztosan nagyon jó lesz...
Írtam ezt is. Meg lehetne csinálni, letolni szondákat, de ha bedöglik, sose javítod meg. A homoknál még van esély.

Amúgy nem kell 500 fokra, az az eredeti cikk felvetése volt.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

AndyA írta: 2022.08.13. 10:22 Írtam ezt is. Meg lehetne csinálni, letolni szondákat, de ha bedöglik, sose javítod meg. A homoknál még van esély.

Amúgy nem kell 500 fokra, az az eredeti cikk felvetése volt.
Ha már megszondázod a földet, akkor oda kb teljesen felesleges hőt lenyomni.

Ráakasztod a hőszivattyút és kész.

Ez az egész felvetés a homokkal egy hülyeség.

Ne erőltesd!
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

AndyA írta: 2022.08.13. 10:22 Írtam ezt is. Meg lehetne csinálni, letolni szondákat, de ha bedöglik, sose javítod meg. A homoknál még van esély.

Amúgy nem kell 500 fokra, az az eredeti cikk felvetése volt.
Persze itt sok tényező van... Eleve a kiszámolt 8000m3 homok mennyi épületet szolgálna ki, mert ha egy egész megyét, akkor azért van életképessége, ha csak 1 lakást akkor nem sok....

Gondolom azért ilyen nagy (cikk szerint is 1000 tonna) mert a rendszer bizinyos mértékig szigeteli saját magát.... Tehát nem feltétlenül akarják csúcsra járatni mind az 1000 tonnát

Az még létjogosultságra ad okot, hogy végig veszteség ill fel nem használt villamos energiárol beszél....

Meg azt se felejtsük el, hogy a legtöbb felfedezést és felfedezőt kiröhögte saját kora, sőtt az akkori tudományos elit is rávágta ez lehetetlen :D :D :D :D

Szóval, ha a közeljövőben hatalmas homok silok épülnek, akkor tudni fogjuk, hogy működik...
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.08.13. 10:34 Ha már megszondázod a földet, akkor oda kb teljesen felesleges hőt lenyomni.

Ráakasztod a hőszivattyút és kész.

Ez az egész felvetés a homokkal egy hülyeség.

Ne erőltesd!
Nem az én ötletem volt, egy cikket idézett be valaki. Arra válaszoltam, hogy utánaszámoltunk, és akár még működhet is.

A földszonda nem egyértelmű. Ahol van talajvíz és áramlik is, ott jó lehet. De az sem példátlan, hogy 1-2-3 fűtési szezon után "kifogy" odalent a meleg, és az egész cucc elmegy 1-es COP-ba...
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

AndyA írta: 2022.08.13. 10:13 A homok fura jószág. Mivel levegő van a szemcsék között, a légáramlás is segít a hő felfelé mozgatásában.

A víz is így csinál, áramlik a hőkülönbség hatására.
Hőszigetelésére gondoltam elsősorban a hővezetési képesség kapcsán.
Egyébként honnan szednének az emberek ennyi homokot?
Nem tudom mekkora légáramlás van a homokszemcsék közt, de gyanítom kevés.

Valahogy nehezen tudnék elképzelni egy ilyen rendszert.. pláne a felfűtését, 500 fokra..
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2022.08.12. 19:00
Maga az elv persze jó, és működőképes. Nekem a kedvenc hőtárolóm a Trombe fal - ez nem egy évszakon, hanem csak egy napig tárolja a hőt - viszont kicsikarja az utolső zsúúúúllt is a kevéske téli napenergiából. Néha megbánom, hogy nem építettünk ilyet a házba. Amikor pedig eszembe jut, hogy a nappali déli ablakai helyett lenne egy ilyn fal, ablak nélkül - akkor már nem annyira bánom :lol: De ezt is előre kell tervezni , utólag nem nagyon megy.
https://artimon.hu/2020/10/09/trombe-fal/
A "redőny" szó ismerős?😁
Nyáron le, télen fel. Понимаеш?😁
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

tvsmaci írta: 2022.08.13. 11:40
Egyébként honnan szednének az emberek ennyi homokot?
Nem tudom mekkora légáramlás van a homokszemcsék közt, de gyanítom kevés.
Megint az arabok járnak jól! Először az olaj, most meg hozzá a homok....🤣
Légáramlás zárt térben, homokban.... Hát, vitorlázni ne oda menjetek!
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Érdekes kis riport Papicával.

https://www.youtube.com/watch?v=numtANEcZJo
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Ki az a Papica?
RatRace írta: 2022.08.25. 08:16 Érdekes kis riport Papicával.

https://www.youtube.com/watch?v=numtANEcZJo
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2022.08.25. 08:48Ki az a Papica?
Lásd a videó leírásában.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Oke, Kerepes polgarmestere, und?
Valami hires szemelyiseg, vagy szakerto, vagymi? :roll:
Fortitu írta: 2022.08.25. 08:59 Lásd a videó leírásában.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

qqriq írta: 2022.08.25. 09:08 Oke, Kerepes polgarmestere, und?
Valami hires szemelyiseg, vagy szakerto, vagymi? :roll:
Tudtommal a Késportál és a Bozótmíves közösség egyik törzstagja.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

Rosszul tudod, a Késportál részben pont "ellene" jött létre.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Túléléssel kapcsolatban:
Hétfő hajnalban eltörött a kerületünkben egy főnyomócső, reggeltől délután 4ig nem volt víz.
Nagyon jól jött, hogy van "vészhelyzeti" vízkészlet (pár zsugor 2 literes ásványvíz) inni és fogat mosni, illetve az esővízzel teli hordók (mosdani, WC-t leönteni).
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2022.08.25. 09:08 Oke, Kerepes polgarmestere, und?
Valami hires szemelyiseg, vagy szakerto, vagymi? :roll:
Bozótmíves, bushcrafter.
A magyar prepper társadalom elismert, szinte alapító tagja.
Neki köszönhető az első bushcraft tanösvény / Kerepes Szár-hegy/ ahol a Makrai “Ales” Tibor pihenő, és emlékhely is található.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2022.08.25. 09:34 Túléléssel kapcsolatban:
Hétfő hajnalban eltörött a kerületünkben egy főnyomócső, reggeltől délután 4ig nem volt víz.
Nagyon jól jött, hogy van "vészhelyzeti" vízkészlet (pár zsugor 2 literes ásványvíz) inni és fogat mosni, illetve az esővízzel teli hordók (mosdani, WC-t leönteni).
Felkészült prepper a jó prepper :D grat!

Pár zsugor víz nem kerül szinte semmibe, és nagyon jól jön ilyen esetekben. Én párhavonta szoktam rotálni a készletet, hogy mindig "friss" maradjon.

Az esővíz nem mindekinek megoldható, de akinek van kertje, annak egyszerűen vétek nem foglakozni vele.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Koszi, igy mar megvan, beleneztem a videoba itt normalisnak tunik, jo par eve lattam par keses videojat azokban eleg antipatikus volt...
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Zala megyeben keresek kutfurot ~100 meteres lyukhoz. Ha valaki ilyesmivel fusizik akkor keressen priviben. Koszcsi :roll:
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2022.08.25. 08:16 Érdekes kis riport Papicával.

https://www.youtube.com/watch?v=numtANEcZJo
Sziasztok,

A szuken vett ontopic resz 25. percnel kezdodik.

Bel
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2022.08.25. 10:16 Felkészült prepper a jó prepper :D grat!

Pár zsugor víz nem kerül szinte semmibe, és nagyon jól jön ilyen esetekben. Én párhavonta szoktam rotálni a készletet, hogy mindig "friss" maradjon.

Az esővíz nem mindekinek megoldható, de akinek van kertje, annak egyszerűen vétek nem foglakozni vele.
Esővízre milyen megoldások vannak? Főleg a gyűjtésére, meg a tárolsára, hogy se kosz ne menjen bele túl sok, se ne költözzön bele semmi stb.?
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

AndyA írta: 2022.08.25. 12:37 Esővízre milyen megoldások vannak? Főleg a gyűjtésére, meg a tárolsára, hogy se kosz ne menjen bele túl sok, se ne költözzön bele semmi stb.?
Ez engem is érdekelne. - De valószínűleg az élet adott erre választ és megoldást: kertes ház, kertbarát család, mindig van mit öntözni. A vizet termény formájában tároljuk.

Utóirat: igen, meginni nem lehet, és mosakodni és mosni sem terméssel. Arra céloztam, mindenkinek át kell gondolnia, hogy egyáltalán van-e tárolandó felesleg.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Poresz 2022.08.25. 14:10-kor.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

En egy ~10m3-es beton ciszternaba gyujtom, jelenleg csak locsolasra hasznalom de a palinkafozot barmikor at lehet allitani viz desztillalasra 8-)
AndyA írta: 2022.08.25. 12:37 Esővízre milyen megoldások vannak? Főleg a gyűjtésére, meg a tárolsára, hogy se kosz ne menjen bele túl sok, se ne költözzön bele semmi stb.?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

qqriq írta: 2022.08.25. 14:07 En egy ~10m3-es beton ciszternaba gyujtom, jelenleg csak locsolasra hasznalom de a palinkafozot barmikor at lehet allitani viz desztillalasra 8-)
Milyen odafigyelést, karbantartást igényel (pl. algásodás, szivattyú)? Átszűröd valamin (pl. homok)?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Tetorol egybol a ciszternaba megy durva szures utan(szunyoghalo).
Evente ki kell uriteni es takaritani ha tisztalkodasra/mosasra akarod hasznalni, alkalmankent nem art beledobni par klortablettat is.
Jelenleg egy lidlis hazi vizmuvel szivattyuzom belole a vizet, feny nelkul nem igazan tud algasodni.
Poresz írta: 2022.08.25. 14:13 Milyen odafigyelést, karbantartást igényel (pl. algásodás, szivattyú)? Átszűröd valamin (pl. homok)?
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2022.08.25. 14:49 Tetorol egybol a ciszternaba megy durva szures utan(szunyoghalo).
Evente ki kell uriteni es takaritani ha tisztalkodasra/mosasra akarod hasznalni, alkalmankent nem art beledobni par klortablettat is.
Jelenleg egy lidlis hazi vizmuvel szivattyuzom belole a vizet, feny nelkul nem igazan tud algasodni.
Terepszint alatti, vagy fölötti megoldás?
A 10m3 ez igen impozáns, wow!
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

fold alatti
Petya357 írta: 2022.08.25. 14:58 Terepszint alatti, vagy fölötti megoldás?
A 10m3 ez igen impozáns, wow!
ingyom bingyom tálib-e?
blint
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.06.26. 15:26

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: blint »

qqriq írta: 2022.08.25. 15:04fold alatti
Írtad, hogy évente érdemes takarítani, azt hogy lehet megoldani a föld alatti tartálynál?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Ez egy beton ciszterna ami ki van csempezve.
Ki kell belole szivattyuzni a vizet, bele kell menni, magasnyomasu mosoval leveretni a lepedeket a falarol es az aljarol, kiszivattyuzni a mocskos vizet es kesz.
blint írta: 2022.08.25. 18:26 Írtad, hogy évente érdemes takarítani, azt hogy lehet megoldani a föld alatti tartálynál?
ingyom bingyom tálib-e?
blint
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.06.26. 15:26

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: blint »

qqriq írta: 2022.08.25. 18:47 Ez egy beton ciszterna ami ki van csempezve.
Ki kell belole szivattyuzni a vizet, bele kell menni, magasnyomasu mosoval leveretni a lepedeket a falarol es az aljarol, kiszivattyuzni a mocskos vizet es kesz.
Aaah ok, köszi! Épp beásható esővízgyűjtő tartályokat nézegettem és mást el sem tudtam képzelni, de akkor ezt is végiggondolom jó lehet-e nekem. Köszi még egyszer.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

blint írta: 2022.08.25. 20:26 Aaah ok, köszi! Épp beásható esővízgyűjtő tartályokat nézegettem és mást el sem tudtam képzelni, de akkor ezt is végiggondolom jó lehet-e nekem. Köszi még egyszer.
Föld alatti esővízgyűjtő ciszternát én is szerettem volna, de aztán az 1M feletti ár hallatán lemondtam róla.
Most hordók vannak, összesen 1700 liter kapacitással.
IBC tartály még praktikus, de magában csúnya, be kell illeszteni a környezetbe. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

WildBear23 írta: 2022.08.25. 09:34 Túléléssel kapcsolatban:
Hétfő hajnalban eltörött a kerületünkben egy főnyomócső, reggeltől délután 4ig nem volt víz.
Nagyon jól jött, hogy van "vészhelyzeti" vízkészlet (pár zsugor 2 literes ásványvíz) inni és fogat mosni, illetve az esővízzel teli hordók (mosdani, WC-t leönteni).
Balaton fővárosa, belváros, főszezon: állítom, hogy az elmúlt másfél hónapban háromszor javították a vízvezetéket az utcánkban, a vízszünet pár órától fél napig tartott. Jól jött a kannában eltett ivóvíz. Nem tudom hogyan, de valamelyiket két éve táraztam be.
Szép példa arra, hogy nem a világvégére készülve kell prepperkedni, mert vannak sokkal valószínűbb kellemetlenségek.

Apropó: Belnek köszönhetően értékes információink vannak a klórmeszes vízfertőtlenítésről. A tojástartósítási kísérletem miatt nekem oltott mész áll rendelkezésemre.
Az oltott mész (Ca[OH]2) vizes oldatában biztos nem szabadul fel klór, ami a klórmész (Ca[OCl]2) fertőtlenítőképességéért felel. Viszont elgondolkodtam: ez a lúgos oldat nem használható törzsoldatként ivóvíz előállítására?
Egyrészt tojás tartósítására kétségtelenül alkalmas: kb. másfél éve nem volt tojás a hűtőmben, azóta pedig az így eltett kb. 90 db (három tálca biztos volt) tojásból egyetlen egy sem zápult meg. Amelyiknek (kb. 2-3 db) sérült volt a héja, az összeállt "főtt tojássá", ahogy a lúg kicsapta a fehérjét.
Másrészt a klórmésszel ellentétben az oltott mész vízben oldva (nehezen oldódik) nem bomlik: közel sem vagyok biztos benne, hogy egészséges meginni.
Tud valaki erről többet?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2022.08.26. 17:27
Apropó: Belnek köszönhetően értékes információink vannak a klórmeszes vízfertőtlenítésről. A tojástartósítási kísérletem miatt nekem oltott mész áll rendelkezésemre.
Az oltott mész (Ca[OH]2) vizes oldatában biztos nem szabadul fel klór, ami a klórmész (Ca[OCl]2) fertőtlenítőképességéért felel. Viszont elgondolkodtam: ez a lúgos oldat nem használható törzsoldatként ivóvíz előállítására?
Egyrészt tojás tartósítására kétségtelenül alkalmas: kb. másfél éve nem volt tojás a hűtőmben, azóta pedig az így eltett kb. 90 db (három tálca biztos volt) tojásból egyetlen egy sem zápult meg. Amelyiknek (kb. 2-3 db) sérült volt a héja, az összeállt "főtt tojássá", ahogy a lúg kicsapta a fehérjét.
Másrészt a klórmésszel ellentétben az oltott mész vízben oldva (nehezen oldódik) nem bomlik: közel sem vagyok biztos benne, hogy egészséges meginni.
Tud valaki erről többet?
Az oltott mész azért alkalmas tojás tartósítására, mert eltömi a mikropórusokat.
Belemártod a tojást, beivódik a pórusokba, majd a levegó széndioxodjával mészkővé alakul, és így légmentesen lezárja a tojás belsejét.

Az oltott mész azért fertőtlenít, mert erősen lúgos, a szerves anyagokat roncsolja. Ezért fertőtlenítő hatású a mésztejjel meszelés.
A fertőtlenítő hatás a koncentrációval arányos.

A klórmész a klór miatt jóval erősebb fertőtlenítő hatású, és a Hypoval analóg módon hat.

Meginni egyiket sem jó.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
blint
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.06.26. 15:26

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: blint »

WildBear23 írta: 2022.08.25. 20:54 Föld alatti esővízgyűjtő ciszternát én is szerettem volna, de aztán az 1M feletti ár hallatán lemondtam róla.
Most hordók vannak, összesen 1700 liter kapacitással.
IBC tartály még praktikus, de magában csúnya, be kell illeszteni a környezetbe. ;)
Sajnos a földalatti tartályok is kb ilyen köbméterárban vannak. Nekem most valszeg lesz egy 200 literes dekoratív a Bauhaus-ból és később egy ibc körbelambériázva.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

blint írta: 2022.08.27. 17:03 Sajnos a földalatti tartályok is kb ilyen köbméterárban vannak. Nekem most valszeg lesz egy 200 literes dekoratív a Bauhaus-ból és később egy ibc körbelambériázva.
Jól teszed!
Amúgy 200l víz már nagy lépés a semmihez képest, pár napig el lehet vele lenni. Pár napnál tovább meg nem nagyon szokott tartani a vízhiány: nálunk most ez a reggeltől délután 4-ig volt a csúcs.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Magyar katonai kajacsomagot (barna halál) honnan érdemes beszerezni (kivéve magyar honvédség...)?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

A francia miniszterelnök nyilatkozata a sajtóban arról, hogy a legrosszabb forgatókönyvek megvalósulása esetén hogyan történne Franciaországban a lakossági áram korlátozás?

https://444.hu/2022/08/31/2-orakra-a-ha ... aorszagban
Roberto68
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 223
Csatlakozott: 2018.06.10. 20:22

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Roberto68 »

swordmanus írta: 2022.08.27. 22:06 Magyar katonai kajacsomagot (barna halál) honnan érdemes beszerezni (kivéve magyar honvédség...)?
Kedden voltam Székesfehérváron a Dodo Military boltban, ott láttam pár csomaggal. Talán 5300 Ft volt az árcédulán.
Tudom, ez neked elég messze van, de hátha postáznak...
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Roberto68 írta: 2022.09.01. 09:52 Kedden voltam Székesfehérváron a Dodo Military boltban, ott láttam pár csomaggal. Talán 5300 Ft volt az árcédulán.
Tudom, ez neked elég messze van, de hátha postáznak...
Nekem messze van, de lakik ott egy sógornőm. ;-)
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

swordmanus írta: 2022.09.01. 14:51 Nekem messze van, de lakik ott egy sógornőm. ;-)
mire kell?

ha dísznek, akkor szerintem van itthon valahol egy-kettő, de qwa régiek --> tutira le van járva még a konzerv is benne
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

szöged írta: 2022.09.01. 18:48 mire kell?

ha dísznek, akkor szerintem van itthon valahol egy-kettő, de qwa régiek --> tutira le van járva még a konzerv is benne
Szia, bemutatni a kiskadétoknak túlélés foglalkozás keretében, hogy mik vannak benne, a rég lejárt is jó, van a kolesznak macskája. ;-)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

swordmanus írta: 2022.09.01. 21:16 Szia, bemutatni a kiskadétoknak túlélés foglalkozás keretében, hogy mik vannak benne, a rég lejárt is jó, van a kolesznak macskája. ;-)
...és azt akarod, hogy többet ne legyen? :D
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Hát... Ha a 9 millió magyar akarna mind így élni, mi lenne belőle?
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

szöged írta: 2022.09.01. 18:48 mire kell?

ha dísznek, akkor szerintem van itthon valahol egy-kettő, de qwa régiek --> tutira le van járva még a konzerv is benne
Hatalmas köszönet és respect! Nagy segítség ez, köszönöm a tudásra szomjas kadétok és a kollégium macskái nevében. :-D
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

swordmanus írta: 2022.09.03. 20:01 Hatalmas köszönet és respect! Nagy segítség ez, köszönöm a tudásra szomjas kadétok és a kollégium macskái nevében. :-D
egészségetekre!
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

stevesmith79
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2018.06.03. 14:15
Tartózkodási hely: A térkép szélén

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: stevesmith79 »

Mi a képen látható fehér "háló" pontos neve (esetleg angolul) és hol lehetne beszerezni ideális esetben feketében?
Próbáltam rákeresni, de nem igazán jutottam előre.
halo.jpg
halo.jpg (66.68 KiB) Megtekintve 29662 alkalommal
"Laws that forbid the carrying of arms disarm only those who are neither inclined nor determined to commit crimes." – Thomas Jefferson
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

swordmanus írta: 2022.09.05. 20:11 Szerintem itt is indokolt:
http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/ ... tikak1.pdf
A szerző világnézetét ("régen miden jobb volt" ;) ) nem muszáj maradéktalanul osztani, de ez egy tök jó alapszintű 60 oldalas prepper füzet. Tegnap ahogy megjött a link, egy ültő helyemben elolvastam :)

Sok hasonló művet forgattam már, de a "pokróc ezer azca" fejezet konkrétan teljesen új volt nekem, és egyértelműen hasznos, hiánypótló tudást ad. A többi írást (hobo tűzhely, improvizált kaja receptek) is korrektek. A terültelvédelmi fejezet pedig majdnem annyira jó, mint a témában a fórumon elhangzottak - ellenben ez össze van gyüjtve egy helyre, zanzásítva a lényeg.

Ajánlom.

Köszi szépen Sword, hogy megosztottad! Remélem, hogy lesz folytatás 8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2022.09.06. 13:40 A szerző világnézetét ("régen miden jobb volt" ;) ) nem muszáj maradéktalanul osztani, de ez egy tök jó alapszintű 60 oldalas prepper füzet. Tegnap ahogy megjött a link, egy ültő helyemben elolvastam :)

Sok hasonló művet forgattam már, de a "pokróc ezer azca" fejezet konkrétan teljesen új volt nekem, és egyértelműen hasznos, hiánypótló tudást ad. A többi írást (hobo tűzhely, improvizált kaja receptek) is korrektek. A terültelvédelmi fejezet pedig majdnem annyira jó, mint a témában a fórumon elhangzottak - ellenben ez össze van gyüjtve egy helyre, zanzásítva a lényeg.

Ajánlom.

Köszi szépen Sword, hogy megosztottad! Remélem, hogy lesz folytatás 8-)
Van 2. és 3.-ik rész, de az egyenlőre nyomtatott formában vásárolható meg.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Konzervdoboz zárót keresek.
Lehetőleg mechanikusan.
És nem 400E-ért.
Köszi
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

RatRace írta: 2022.09.06. 14:47 Konzervdoboz zárót keresek.
Lehetőleg mechanikusan.
És nem 400E-ért.
Köszi
1. Szerintem ehhez hasonlót keresel.
2. Komolyabb, lendkerekes, kisipari amerikai 175$-ért (nem hiszem el az árát…): Van róla videó is! Úgy látom, ugyanaz a gép használható üdítős dobozokhoz is. (Szerintem a kézi is tudja ugyanezt, ugyanaz a technológia: korcolás.)
Kíváncsi vagyok, vajon működnek-e nem forgásszimmetrikus konzervekkel is? A konzervnyitó körbe tudja járni azt is, no meg azt is legyártják valahogyan.
Kulcsszavak: manual can seamer.

Apropó: állítólag a konzerv eredetileg nem a fém dobozba csomagolt élelmiszert, hanem azt az eljárást jelentette, hogy lezárt üvegbe töltött élelmiszerek forrásban lévő vízfürdőben bizonyos ideig hőkezelve tovább eltarthatóvá tettek (=nedves dunszt).*
…és ráguglizva találok is olyan készüléket, amivel befőttesüvegbe töltött élelmiszerből konzervet lehet készíteni. Ugyanott figyelmeztetnek, hogy az ő készülékük a frankó, eszembe ne jusson kuktafazékkal próbálkozni. - Miért is? Ha a nyitással kivárom amíg lehűl, akkor mi történhet?
Ez most markecing ("Vedd meg a cuccunkat!"), vagy tényleg létezik valós indok, hogy kukta helyett sok tízezer forintot egy ilyen készülékbe invesztáljak?
Van közülünk valakinek tapasztalata a befőttesüvegben konzervkészítéssel?

* Igen, amikor Édesanyámmal dunsztba tesszük a frissen főzött lekvárt és befőttet, az nagyon hasonló eljárás: az elkészült lekvár vagy szirup maradék hőjére bízzuk a sterilizálást.

Apropó 2.:

"Liszt, tejtermék, krumpli és csont lehetőleg ne kerüljön a konzervekbe, bár egyes receptek rántással együtt gőzölik a készételt, ám ez sok hibalehetőséget rejt magában, ami a tartósságot rontja. Szóval pörköltek, tokányok, hagymás bab, töltött káposzta, paradicsomos húsgombóc, szinte bármi tartósítható ily módon, kis receptmódosítással." Készétel befőzés: házi konzervek egyszerűen (Ezermester)

Miért nem kerülhetnek az említettek a konzervbe?
Sejtem: keményítő = bacikaja. - De hát pont az az eljárás célja, hogy minden baktérium elpusztuljon, és a lezárás miatt újabbak ne kerülhessenek bele! Nem értem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

1. Nem ezt a típust.
Ez vacak, csak a szomszédot dobalni jó. :lol:
A lendkerékes jó.
Na azt keresek olcsón.
Azelektronyosak azok a 400E- 1,2 M terjedő kategória.

És nem csak kaját lehet tenni konzervdobozba.😉
Csatolmányok
657941.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Most is megy a befőző automata .....
Üveg elmosás , csírátlanítás sütőbe 120 fokon , cucc bele hidegen az üvegbe , lezàr , bele az automatába , automata vízzel feltölt , hőfok és idő beállít , másnap kiszed .....
Ugyanez fazékkal is működik , csak nem kell mellette állni ... Az alap ugyanaz , a kuktással magasabb hőfok érhető el .
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Trailm írta: 2022.09.07. 20:24 Most is megy a befőző automata .....
Üveg elmosás , csírátlanítás sütőbe 120 fokon , cucc bele hidegen az üvegbe , lezàr , bele az automatába , automata vízzel feltölt , hőfok és idő beállít , másnap kiszed .....
Ugyanez fazékkal is működik , csak nem kell mellette állni ... Az alap ugyanaz , a kuktással magasabb hőfok érhető el .
Mi a lekvárt forrón (100 fok) tesszük az üvegbe, majd lezárá után fejentetejére állítva hagyjuk kihülni.
A kompótot, uborkát stb pedig 80 C, 1 óra, és az automatában hagyjuk kihülni.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

https://youtu.be/EwmtXYODwZM

Ha esetleg sok műanyag lenne otthon és az agregátorból kifogyna a benya :)

Lepárlás mesterfokon...
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
sama
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2018.06.02. 10:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sama »

https://hirado.hu/extra/cikk/2022/09/24 ... wbsy0Naqt4 . Egy egész jó cikk némi Alfa és Keserű "reklámmal" a képeken.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

sama írta: 2022.09.26. 16:04 https://hirado.hu/extra/cikk/2022/09/24 ... wbsy0Naqt4 . Egy egész jó cikk némi Alfa és Keserű "reklámmal" a képeken.
Valóban jó cikk - köszönet a linkért! Ez a bávcsi egy "zsiráf" - otthonra nem kéne, de az állatkerben tök érdekes néha ilyneket megnézni, és szegényebb lenne nélkülük a fauna.

Továbbá igen karakán stílusban, olvasmányosan van megírva a cikk - a forma jól illik a témához.

"úgy nézett rám, mint gyújtogató a nedves szénára", "nazgulként felvisít az elektromos ablakemelő"
:lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Petya357 írta: 2022.09.26. 19:03 Valóban jó cikk - köszönet a linkért! Ez a bávcsi egy "zsiráf" - otthonra nem kéne, de az állatkerben tök érdekes néha ilyneket megnézni, és szegényebb lenne nélkülük a fauna.

Továbbá igen karakán stílusban, olvasmányosan van megírva a cikk - a forma jól illik a témához.

"úgy nézett rám, mint gyújtogató a nedves szénára", "nazgulként felvisít az elektromos ablakemelő"
:lol:
Fura, de barátságos törzsvásárlóink egyike😉
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

regi keken talan morpheus neven jelen volt, akkor volt vele neminemu fennforgas :roll:
sama írta: 2022.09.26. 16:04 https://hirado.hu/extra/cikk/2022/09/24 ... wbsy0Naqt4 . Egy egész jó cikk némi Alfa és Keserű "reklámmal" a képeken.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára qqriq 2022.09.26. 19:54-kor.
ingyom bingyom tálib-e?
parazstaposo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 413
Csatlakozott: 2018.06.05. 18:40

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: parazstaposo »

qqriq írta: 2022.09.26. 19:28 regi keken talan morpheus neven jelen volt, akkor volt vele neminemu fennforgas vele :roll:
Youtube-on is fent van.

https://www.youtube.com/channel/UCvLHA- ... gdQ/videos
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

sama írta: 2022.09.26. 16:04 https://hirado.hu/extra/cikk/2022/09/24 ... wbsy0Naqt4 . Egy egész jó cikk némi Alfa és Keserű "reklámmal" a képeken.
Szerintem itt veszítette el a prepping lényegét.
Az ikés, hogy segítünk az újonnan feltörekvő, kezdő, a téma iránt érdeklődő embereknek, de a felkészülés lényege, hogy nem szellőzteted meg, hogy mi, merre hány méter.
Vannak oktató leírások, videók könyvek, amik alapján el lehet indulni.
Vannak összejövetelek, fórumok.
A prepper mivolt lényege, hogy beleolvadj a környezetbe, légy láthatatlan minnél jobban, akkor lehetsz biztonságban.
Itt pont a szürke kisegér mivoltát veszítette el

Aztán ott a másik vonal:
Sajnos, kereslet-kínálat társadalom van, de ettől még gusztustalannak tartom az olyan "segítő" szándékú táborokat, amit pl. a Malomvölgyben is szervez M. Zoli.
Kevés infó megy át, tisztán pénzlehúzás.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

RatRace írta: 2022.09.27. 10:02 Szerintem itt veszítette el a prepping lényegét.
Az ikés, hogy segítünk az újonnan feltörekvő, kezdő, a téma iránt érdeklődő embereknek, de a felkészülés lényege, hogy nem szellőzteted meg, hogy mi, merre hány méter.
Vannak oktató leírások, videók könyvek, amik alapján el lehet indulni.
Vannak összejövetelek, fórumok.
A prepper mivolt lényege, hogy beleolvadj a környezetbe, légy láthatatlan minnél jobban, akkor lehetsz biztonságban.
Itt pont a szürke kisegér mivoltát veszítette el

Aztán ott a másik vonal:
Sajnos, kereslet-kínálat társadalom van, de ettől még gusztustalannak tartom az olyan "segítő" szándékú táborokat, amit pl. a Malomvölgyben is szervez M. Zoli.
Kevés infó megy át, tisztán pénzlehúzás.
Mondjuk J. kartács már ezer éve nem szürke kisegér... ennyi követővel. Ha a szintet átléped, akkor már mindenmindegy. Akkor már épp hirdetheted is az igét. Nyilván nincs mindenben igaza, az idén hideg tél lesz c. jóslata legnagyobb örömünkre évek óta nem jön be. De szerintem sok ember szét nyitogatja felfelé, ha nem is túl finoman, és nem akar mindenből pénzt csinálni (lásd az első füzetet kitehettem ingyen). Ha van egy csepp esze, akkor van a dolgoknak egy része, amit megmutat, ötletadásként, és van egy része a dolgoknak, amit bölcsen nem. ha túl ismert vagy, az is egy megoldás, hogy felépítesz egy díszletet, de vész esetén ott csak bottal üthetik a nyomod.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2022.09.27. 12:40 1. Mondjuk J. kartács már ezer éve nem szürke kisegér...

2.. De szerintem sok ember szét nyitogatja felfelé, ha nem is túl finoman, és nem akar mindenből pénzt csinálni (lásd az első füzetet kitehettem ingyen)
1.: Esetében méginkább el kellene vonulnia a nyilvánosság elől, de ezt már sokszor mondtam neki. Egyre több fronton tudják támadni, és a végén nem fog jól kijönni belőle

2.: Ezt a részt nem vele kapcsolatban írtam, hanem az ehető vadnövényes politikai aktivvistára
"Aztán ott a másik vonal:
Sajnos, kereslet-kínálat társadalom van, de ettől még gusztustalannak tartom az olyan "segítő" szándékú táborokat, amit pl. a Malomvölgyben is szervez M. Zoli.
Kevés infó megy át, tisztán pénzlehúzás."

https://sokszinuvidek.24.hu/eletmod/202 ... szeomlasa/
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

RatRace írta: 2022.09.27. 12:54
Lemaradtam valamiről? Mert olvasom amit írtok, de nem értem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Poresz írta: 2022.09.27. 13:03 Lemaradtam valamiről? Mert olvasom amit írtok, de nem értem.
Előzmény a híradó.hu cikke.

https://hirado.hu/extra/cikk/2022/09/24 ... wbsy0Naqt4

És a benne szereplő személy, + a preppingben is jövedelmet látó
egyéb személyek
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

mindig is mondtam, fel kell keszulni a vilagvegere, amig meg lehet minel tobb loszert kell venni!
mert ha mar nem lesz semmi, ki fog enni? akinek sonkaja vagy akinek puskaja van? naugye :twisted:
ingyom bingyom tálib-e?
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2022.09.27. 10:02 Szerintem itt veszítette el a prepping lényegét.
Az ikés, hogy segítünk az újonnan feltörekvő, kezdő, a téma iránt érdeklődő embereknek, de a felkészülés lényege, hogy nem szellőzteted meg, hogy mi, merre hány méter.
Szia,
Tisztelettel nem értek egyet, hogy a titoktartás a prepperkedés “lényege”. A lényege -szerintem az, hogy túlélni. Amit nagyon sokféleképpen meg lehet valósítani - erre tönbb iskola is van. Az a szekta, amit Te követsz ;) a beolvadást tanítja. Ezt rendben is van.

Van, aki teljesen más modellt követ, pl az amishok, mennoniták, és hasonló vallási alapon szervezkedő közösségek. Mindenki tudja, hol vannak, viszonylag transzparens hogy mit, hogyan csinálnak, és mégis fogadni mernék rá, hogy na ők biztosan túlélnek minden zombiapokalipszist. Egyszerűen, mert sokan vannak, átlag közösségekhez képest sokkal erősebben ősszetartanak, és nem számít ha vakami történik bármelyik szekta taggal - a többi majd pótolja.
Úgy vélem, hogy ez a megközelítés van olyan életképes, mint az erdő közepén egy bunkerben puskát szorongató, család szinten önellátó Rambó. ;)

Nekem személy szerint nem szimpatikus, és nem járható út a “szektázunk+táblára kiírjuk hová jöjjenek a hívek” prepper iskola :lol: - de azért nem becsülném le. Ez is működhet, és az is.

Lehet, hogy pont ők maradnak meg SHTF után. Remélem, hogy ezt soha nem tudjuk meg :roll:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2022.09.27. 15:12 Szia,
Tisztelettel nem értek egyet, hogy a titoktartás a prepperkedés “lényege”. A lényege -szerintem az, hogy túlélni. Amit nagyon sokféleképpen meg lehet valósítani - erre tönbb iskola is van. Az a szekta, amit Te követsz ;) a beolvadást tanítja. Ezt rendben is van.

Van, aki teljesen más modellt követ, pl az amishok, mennoniták, és hasonló vallási alapon szervezkedő közösségek. Mindenki tudja, hol vannak, viszonylag transzparens hogy mit, hogyan csinálnak, és mégis fogadni mernék rá, hogy na ők biztosan túlélnek minden zombiapokalipszist. Egyszerűen, mert sokan vannak, átlag közösségekhez képest sokkal erősebben ősszetartanak, és nem számít ha vakami történik bármelyik szekta taggal - a többi majd pótolja.
Úgy vélem, hogy ez a megközelítés van olyan életképes, mint az erdő közepén egy bunkerben puskát szorongató, család szinten önellátó Rambó. ;)

Nekem személy szerint nem szimpatikus, és nem járható út a “szektázunk+táblára kiírjuk hová jöjjenek a hívek” prepper iskola :lol: - de azért nem becsülném le. Ez is működhet, és az is.

Lehet, hogy pont ők maradnak meg SHTF után. Remélem, hogy ezt soha nem tudjuk meg :roll:
Jajj.
Most komolyan szektás vok?
:lol:

Működhet egy vallási, ideológiai alapon nyugvó közösség is.
De.
Amikor hirdetik, hogy " gyere közénk, készletezz, legyen itt a B terved, csinálj itt mágadnak kisházat" na az nem gyere be.
Mi a garancia arra, hogy ha beüt a szár, akkor az ott felhalmozott javaidat eléred?
Vagy hogy egyáltalán beengednek a területre?
Na ugye ..
És az amish közösségek életébe betekintést nyerhetsz, de ők sem teregetik ki a szennyest, és nem is mutatják meg, hogy valójában mivel, és milyen készletekkel rendelkeznek.

Az elmúlt hetekben pont erről a témakörről beszélgettem a Világutazó Trabantos Zsoltival

Itt egy podcast, hallgasd meg, ha van időd, bővebben kifejteni a véleményem. ( Már amennyire hagyták.)

https://m.youtube.com/watch?v=Sm5szhYnC74&t=657s
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2022.09.27. 15:32 Jajj.
Most komolyan szektás vok?
:lol:
....
Hehe azért felkaptad erre a fejed, valld be! :lol:

Nyilván csak képletesen értettem. Hiszunk valamiben (ki a Fradiban, ki a Russzkij Mirben, ki a Mormon Könyvében) és ez kihat arra, mint tartunk helyesnek, és mit helytelennek. Csak arra szerettem volna reflektálni, hogy nem mindeki nettó hülye, aki nem rejtőzködik. Én sem tartom célravezetőnek kiplakátolni : "it van többévnyi kaja, pia, fegyver, győgyszer bőven"
secret_nuclear_bunker.jpg
secret_nuclear_bunker.jpg (76.45 KiB) Megtekintve 28122 alkalommal

De attól lehet, hogy a szektás csávó is tud valamit. ;)

A podcastot köszönöm, este maghallgatom
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2022.09.27. 15:50 Hehe azért felkaptad erre a fejed, valld be! :lol:

Nyilván csak képletesen értettem. Hiszunk valamiben (ki a Fradiban, ki a Russzkij Mirben, ki a Mormon Könyvében) és ez kihat arra, mint tartunk helyesnek, és mit helytelennek. Csak arra szerettem volna reflektálni, hogy nem mindeki nettó hülye, aki nem rejtőzködik. Én sem tartom célravezetőnek kiplakátolni : "it van többévnyi kaja, pia, fegyver, győgyszer bőven"
secret_nuclear_bunker.jpg


De attól lehet, hogy a szektás csávó is tud valamit. ;)

A podcastot köszönöm, este maghallgatom
Ez a tábla nem vicc, valódi. Angliában van, Warley mellett, egy valaha titkos (volt) kormányzati atombunkert lehet megnézni, ami most múzeum.

Szégyen, hogy 1999-2004 között 3-4 havonta jártam Warley-ban, és egyszer sem bírtam eljutni oda, hogy megnézzem... :-(
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Sziasztok!

A radioaktív "esemény" utáni jódtabletta alkalmazásának utánanézett már valaki?
Tehát hogy mennyivel a robbanás után, milyen dózisban kell bevenni?
Erre keresnék valamilyen hivatalos előíratot, vagy ajánlást.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem, igen, nem arra nem jo!
valahol olvastam hogy a gyogyszertari jod tabletta semmire nem jo, a katasztrofavedelmis dozisba meg akar bele is halhatsz.
raadasul csak a radiokativ jod ellen ved, eltomiti a pajzsmirigyed, igazabol csak reaktorrobbanas eseten van ertelme.
legalabbis valami ilyesmit olvastam...
WildBear23 írta: 2022.10.05. 14:48 Sziasztok!

A radioaktív "esemény" utáni jódtabletta alkalmazásának utánanézett már valaki?
Tehát hogy mennyivel a robbanás után, milyen dózisban kell bevenni?
Erre keresnék valamilyen hivatalos előíratot, vagy ajánlást.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2022.10.05. 14:59 nem, igen, nem arra nem jo!
valahol olvastam hogy a gyogyszertari jod tabletta semmire nem jo, a katasztrofavedelmis dozisba meg akar bele is halhatsz.
raadasul csak a radiokativ jod ellen ved, eltomiti a pajzsmirigyed, igazabol csak reaktorrobbanas eseten van ertelme.
legalabbis valami ilyesmit olvastam...
Pontosan így van, így működik!
A hivatalos, szakszerű előíratot keresem, hogy pontosan mennyivel kell a robbanás után, milyen dózisban bevenni.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2022.10.05. 14:48 Sziasztok!

A radioaktív "esemény" utáni jódtabletta alkalmazásának utánanézett már valaki?
Tehát hogy mennyivel a robbanás után, milyen dózisban kell bevenni?
Erre keresnék valamilyen hivatalos előíratot, vagy ajánlást.
Itt egy kevés infó:
https://pest.katasztrofavedelem.hu/1923 ... is-veszely
https://www.allergiakozpont.hu/media_an ... 103/vg.pdf
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2022.10.05. 15:07 Köszi! :)
Közben a dozírozást is megtaláltam.
https://www.verwaltung.steiermark.at/cm ... axe_HU.pdf
Ez szép és jó.
De annak a tablettának, amiről ír, mennyi a hatóanyag tartalma?
?
Tehát nem vagy előrébb.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

RatRace írta: 2022.10.05. 15:13 Ez szép és jó.
De annak a tablettának, amiről ír, mennyi a hatóanyag tartalma?
?
Tehát nem vagy előrébb.
Határozottan emlékszem, hogy a jód tabletta volt már itt témam... Vagy nem :roll: :shock:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2022.10.05. 15:13 Ez szép és jó.
De annak a tablettának, amiről ír, mennyi a hatóanyag tartalma?
?
Tehát nem vagy előrébb.
Ott van a 3. oldalon!
Jodid.jpg
Jodid.jpg (46.23 KiB) Megtekintve 27890 alkalommal
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

igen, itt is irjak hogy atomeromu baleseteknel van haszna. nem emlekszek mar pontosan de ugy remlik a legoregebb izotopnak is egy het a felezesi ideje, tehat ha addig nem er ide akkor nincs miert aggodni.
azt is irtak hogy atomboNba robbanas eseteben nem a jodtol kell felni.
WildBear23 írta: 2022.10.05. 15:07 Köszi! :)
Közben a dozírozást is megtaláltam.
https://www.verwaltung.steiermark.at/cm ... axe_HU.pdf
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2022.10.05. 15:31 nem emlekszek mar pontosan de ugy remlik a legoregebb izotopnak is egy het a felezesi ideje, tehat ha addig nem er ide akkor nincs miert aggodni.
A fele adag is lehet bőven veszélyes.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2022.10.05. 15:23 Ott van a 3. oldalon!
Jodid.jpg
Szia,

Erdekes, hogy 1 honapostol 18 eves korig naponta kell szedni, alatta-folotte pedig eleg egyszeri adag.

Halovany emlekeim szerint a magyar eloiras egyszeri adag (viszont azt nem emlitette a leiras, hogy 18 eves kor alatt hogy kell szedni), az izraeli pedig napi adag (erdekes modon, mar a google-cache-ben sincs meg ez utobbi leiras, pedig par eve meg kint volt az israelfirsaid.com -on).

ui. ezt erdemes komolyan venni:
"Kálium-jodid 65 mg tablettát tilos bevenni:
- Jód-intolerancia esetén, mint pl. az ún. jododerma tuberosum vagy jódakné (sötétpiros,
kerek, szivacsosan puha bőrelváltozások esetén fekélyes kérges felülettel)
- A gyógyszerkészítmény más összetevőivel szembeni intolerancia esetén
- Egy korábbi vagy aktuális pajzsmirigymegbetegedés esetén (pl. pajzsmirigy-túlműködés)
- Ún. dermatitis herpetiformis (krónikus, visszatérő bőrbetegség herpeszszerű hólyagképződéssel, kiütéssel és égető viszketéssel)
- Érgyulladás (allergiás érfalgyulladás)"

Es hogy ok nelkul ezt sose bevenni!

Bel
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára bel 2022.10.05. 18:01-kor.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

qqriq írta: 2022.10.05. 14:59 valahol olvastam hogy a gyogyszertari jod tabletta semmire nem jo, a katasztrofavedelmis dozisba meg akar bele is halhatsz.
raadasul csak a radiokativ jod ellen ved, eltomiti a pajzsmirigyed,
+1

De atomrobbanasnal is hasznos.

(A gyogyszertari 0.1 vagy 0.2 mg, ez 65 mg, tehat 650 vagy 325 db gyogyszertari felel meg egy db ilyen tablettanak, mikozben halovany emlekeim szerint a magyar pv masfel-ketszer nagyobb hatoanyagtartalmu, mint amit a medvenk talalt.)

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2022.10.05. 17:57 Szia,

Erdekes, hogy 1 honapostol 18 eves korig naponta kell szedni, alatta-folotte pedig eleg egyszeri adag.
Ennél még érdekesebbnek találom, hogy miért nincs ajánlás 40 év fölöttiekre :roll:
bel írta: 2022.10.05. 17:57
"Kálium-jodid 65 mg tablettát tilos bevenni:
- Jód-intolerancia esetén, mint pl. az ún. jododerma tuberosum vagy jódakné (sötétpiros,
kerek, szivacsosan puha bőrelváltozások esetén fekélyes kérges felülettel)
- A gyógyszerkészítmény más összetevőivel szembeni intolerancia esetén
- Egy korábbi vagy aktuális pajzsmirigymegbetegedés esetén (pl. pajzsmirigy-túlműködés)
- Ún. dermatitis herpetiformis (krónikus, visszatérő bőrbetegség herpeszszerű hólyagképződéssel, kiütéssel és égető viszketéssel)
- Érgyulladás (allergiás érfalgyulladás)"

Es hogy ok nelkul ezt sose bevenni!

Bel
Vastag + 1

A családban van pajzsmirigy rendellenesség - neki tilos. Konkrétan megölné.

Még teljesen egészséges embernek is odab.sz a kálium-jodid - valóban nem játék.

Mind reaktor baleset, mind földi-, vagy földközeli atomrobbantás (amikor a tűzgömb hozzáér a talajhoz) utáni kiesés esetén javallott. Mindkét esetben keletkezik Jód-131.

Más ellen NEM véd. Mégsem csacsiság csak a jóddal foglalkozni. A kismilliónyi rádioaktív izotóp közül pont sz I-131 kiemelten veszélyes, mert nagyon aktív, célzottan koncentrálódik a pajzsmirigybén, ahol béta sugárzással igen rövid idő alatt tönkreteszi azt. A felezési ideje 8 nap.
- ezért pár hétig megmarad. Az ennél lassabban bomló nuklidok jellemzően nem is annyira aktívak, az alacsonyabb felezési idővel rendelkezőek pedig nem érnek el nagyon távolra.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2022.10.05. 22:47 Ennél még érdekesebbnek találom, hogy miért nincs ajánlás 40 év fölöttiekre :roll:
Szia,

Amikor eloszor olvastam, akkor arra gondoltam, hogy ok mar ugyse lesznek sokaig katonak, nem ertek az eletuk. :-(

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

" People over 40 are at very little risk of contracting thyroid cancer and do not need to take iodine tablets"
bel írta: 2022.10.06. 06:01 Szia,

Amikor eloszor olvastam, akkor arra gondoltam, hogy ok mar ugyse lesznek sokaig katonak, nem ertek az eletuk. :-(

Bel
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2022.10.06. 07:25 " People over 40 are at very little risk of contracting thyroid cancer and do not need to take iodine tablets"
Bel magyarázata logikusabbak tűnik :roll:

A daganatos betegségek kialakulásának a valószínűsége nem csökken a korral, hanem nő.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ez meg orvosi magyarazat :roll:
meg azt is irjak hogy idos korban sokkal nagyobb a mellekhatasok kockazata :shock:
Petya357 írta: 2022.10.06. 07:45 Bel magyarázata logikusabbak tűnik :roll:

A daganatos betegségek kialakulásának a valószínűsége nem csökken a korral, hanem nő.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2022.10.06. 08:12 ez meg orvosi magyarazat :roll:
meg azt is irjak hogy idos korban sokkal nagyobb a mellekhatasok kockazata :shock:
Ez utóbbi teljesen logikus érv.

Az előbbit pedig nem értem. Megosztanád lécci a forrást. Nem okoskodni szeretnék - de olvasni mindenfélét lehet - érintettség miatt valóban érdekel :roll:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
guerrilla
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2022.08.31. 06:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: guerrilla »

Nem vagyok biológus, majd a hozzáértők kijavítanak, ha ez hülyeség de egyszer azt olvastam, hogy a kor előrehaladtával kicsit ellenállóbb az emberi szervezet a sugárzással szemben. Ez részben annak is köszönhető, hogy a növekedés/sejtosztódás sokkal lassabb tempójú mint pl. gyermekek esetén így ha sérül a DNS annak a hatása sokkal kisebb mértékű lesz.

Rákerestem, itt is ilyesmit írnak: https://www.who.int/news-room/questions ... and-health
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

tobb helyen is olvastam, peldaul itt:
https://dsa.no/en/preparedness/taking-i ... r-accident
Petya357 írta: 2022.10.06. 08:45 Ez utóbbi teljesen logikus érv.

Az előbbit pedig nem értem. Megosztanád lécci a forrást. Nem okoskodni szeretnék - de olvasni mindenfélét lehet - érintettség miatt valóban érdekel :roll:
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2022.10.06. 08:12 ez meg orvosi magyarazat :roll:
meg azt is irjak hogy idos korban sokkal nagyobb a mellekhatasok kockazata :shock:
Jaja!
https://www.cdc.gov/nceh/radiation/emer ... ow_to_Take

"KI is recommended as a medical countermeasure to protect the thyroid from radioactive iodine in people under 40 and pregnant or breastfeeding. This is because cells are still growing and multiplying more quickly in younger populations, so they can be at risk for developing thyroid cancer after breathing in radioactive iodine.

Adults over 40 years old have a much lower risk of developing thyroid cancer and are more likely to have health conditions, like problems with their thyroids, that increase their risks for harmful health effects from KI. However, officials or healthcare providers may instruct adults over 40 to consume KI if the predicted exposure is high enough to cause hypothyroidism."


Tehát akkor ajánlott 40 felett is bevenni a jódtablettát, ha olyan erős sugárterhelés várható (500 cGy felett), ami teljesen tönkretenné a pajzsmirigyet.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2022.10.06. 10:33 Jaja!
https://www.cdc.gov/nceh/radiation/emer ... ow_to_Take

"KI is recommended as a medical countermeasure to protect the thyroid from radioactive iodine in people under 40 and pregnant or breastfeeding. This is because cells are still growing and multiplying more quickly in younger populations, so they can be at risk for developing thyroid cancer after breathing in radioactive iodine.

Adults over 40 years old have a much lower risk of developing thyroid cancer and are more likely to have health conditions, like problems with their thyroids, that increase their risks for harmful health effects from KI. However, officials or healthcare providers may instruct adults over 40 to consume KI if the predicted exposure is high enough to cause hypothyroidism."


Tehát akkor ajánlott 40 felett is bevenni a jódtablettát, ha olyan erős sugárterhelés várható (500 cGy felett), ami teljesen tönkretenné a pajzsmirigyet.
Köszönöm mindenkinek a válaszokat. Mint oly sokminden másban - “attól függ”.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Tudományosan bizonyítva - 6 és fél év fagyasztást már nem bír ki a rozskovász.
3116E6A1-D7C6-4509-9DAA-6BB85929498E.jpeg
Felengedés után friss liszttel, és vízzel felütve 24 óra után meg se mozdul.
151DAC55-1341-4814-81FB-C1BC52B69DCE.jpeg
Nem számítottam más eredményre, de most már tudom is . Pedig Han Solonál bevált - igaz, ő nem is töltött ennyi udőt lefagyasztva… :mrgreen:

Szerencsére nagyon egyszerű csinálni újat.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

qqriq írta: 2022.08.25. 09:08 Oke, Kerepes polgarmestere, und?
Valami hires szemelyiseg, vagy szakerto, vagymi? :roll:
Meg írt egy bushcraftos könyvet
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Petya357 írta: 2022.10.09. 23:00 Tudományosan bizonyítva - 6 és fél év fagyasztást már nem bír ki a rozskovász.

3116E6A1-D7C6-4509-9DAA-6BB85929498E.jpeg

Felengedés után friss liszttel, és vízzel felütve 24 óra után meg se mozdul.

151DAC55-1341-4814-81FB-C1BC52B69DCE.jpeg

Nem számítottam más eredményre, de most már tudom is . Pedig Han Solonál bevált - igaz, ő nem is töltött ennyi udőt lefagyasztva… :mrgreen:

Szerencsére nagyon egyszerű csinálni újat.
Valld be, hogy simán ottfelejtetted, aztán a fagyó alján elnyelte a permafrost, most meg megpróbálod eladni, mint tudományos kísérlet ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu írta: 2022.10.10. 13:19 Valld be, hogy simán ottfelejtetted, aztán a fagyó alján elnyelte a permafrost, most meg megpróbálod eladni, mint tudományos kísérlet ;)
Igazából a kettő kombinációja 😂

Valóban kísérleti jelleggel fogyasztottam le, 2 év volt a tervezett időtartam, és csak ezután felejtettem a permafrostban. :roll:

Meglepően sokan nem tudják, hogy a fagyasztás nem mágikusan megállítja a romlást, mint egy vámpír harapás a tinilány öregedését, csupán lelassítja. A fagyasztóban pontosan ugyanúgy megromlanak az élelmiszerek, mint a konyhapulton felejtve - csak sokkal lassabban. A minap pont győzködtem az apróst, hogy nem kéne megenni a Balatonból másfél éve kifogott keszeget, akármennyire is pont úgy néz ki újkorában :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2022.10.10. 17:01 Igazából a kettő kombinációja 😂

Valóban kísérleti jelleggel fogyasztottam le, 2 év volt a tervezett időtartam, és csak ezután felejtettem a permafrostban. :roll:

Meglepően sokan nem tudják, hogy a fagyasztás nem mágikusan megállítja a romlást, mint egy vámpír harapás a tinilány öregedését, csupán lelassítja. A fagyasztóban pontosan ugyanúgy megromlanak az élelmiszerek, mint a konyhapulton felejtve - csak sokkal lassabban. A minap pont győzködtem az apróst, hogy nem kéne megenni a Balatonból másfél éve kifogott keszeget, akármennyire is pont úgy néz ki újkorában :lol:
Finnyás.
Hallottál a Büdös Halról? /surströmming/
:lol: :lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Válasz küldése