Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

mrmarkus
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.01. 10:34

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: mrmarkus »

Poresz írta: 2023.11.07. 18:51 Igen.

1. Jogos védelem vagy végszükség esetén bármi használható védekezésre. Bokros doki egyik legelső kaliberes cikkében (Jog & Fegyver, 1998. december) ismertette az esetet, aminek végeredménye, hogy a Legfelsőbb Bíróság a Bf. IV. 6299/1996 számú ítéletében kimondta: jogos védelmi helyzet esetén az illegálisan tartott fegyver is használható önvédelmi fegyverként.

2. Szerintem inkább arra vagy kíváncsi, hogy jogos védelem vagy végszükség esetén kívül lehet-e baj abból, hogy felszereled a toldatot. Valószínűleg valamelyik akkori Kaliberben Bokros doki reagált erre is. - Hogy erről melyik számban lehet olvasni, ahhoz a fórumtársak segítségét kell kérnem. Eleve aki kitalálta a POM-vető toldatot és aki megengedte a megjelentetését a Kaliber magazinban, nagy valószínűséggel megkérdezte Bokros dokitól, hogy ez így oké, vagy lehet-e húb@z+ belőle.
Köszönöm a részletes okfejtést!
Ezzel így sokkal jobban megvilágítottad számomra a dolgot.
Bevallom, a kérdés felvetésekor bennem is valami ilyesmi motoszkált, csak nem tudtam konkrétabban megfogalmazni.
mrmarkus
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.01. 10:34

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: mrmarkus »

Van valami támpont arra vonatkozóan, hogy mekkora az az ideális erő, amellyel meg lehet húzni egy elsütőbillentyűt?
A kérdés azért merült fel bennem, mert pár napja birtokomban van egy új Zoraki R1 TD 2,5" revolver, aminek túl nehéznek találom DAO során az elsütését. Jelenleg sajnos nincs módom más fegyverekkel összehasonlítani. Emlékeimben - anno - a PA63 pisztolyt mintha könnyebben lehetett volna használni.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

mrmarkus írta: 2023.11.10. 12:49 Van valami támpont arra vonatkozóan, hogy mekkora az az ideális erő, amellyel meg lehet húzni egy elsütőbillentyűt?
A kérdés azért merült fel bennem, mert pár napja birtokomban van egy új Zoraki R1 TD 2,5" revolver, aminek túl nehéznek találom DAO során az elsütését. Jelenleg sajnos nincs módom más fegyverekkel összehasonlítani. Emlékeimben - anno - a PA63 pisztolyt mintha könnyebben lehetett volna használni.
Az elsütőerőt Newtonban, vagy súlyban (kg) szokták megadni.
A Glock pisztolyok elsütőereje 25 Newton (2,5kg súly) körül van.
A kisebb elsütőerő sport célra jó, a nagyobb a véletlen elsütés ellen.

Az elsütés érzése függ a sütés reszelősségétől, a sütési úthossztól, meg az egész karakterisztikától is.

Revolvernél lehet rajta javítani, ha asurlódó felületeket polirozod, és megfelelő kenést alkalmazol.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: AndyA »

mrmarkus írta: 2023.11.10. 12:49 Van valami támpont arra vonatkozóan, hogy mekkora az az ideális erő, amellyel meg lehet húzni egy elsütőbillentyűt?
A kérdés azért merült fel bennem, mert pár napja birtokomban van egy új Zoraki R1 TD 2,5" revolver, aminek túl nehéznek találom DAO során az elsütését. Jelenleg sajnos nincs módom más fegyverekkel összehasonlítani. Emlékeimben - anno - a PA63 pisztolyt mintha könnyebben lehetett volna használni.
Ez erősen függ attól, hogy mire való, mire akarod használni.

Lőttem olyan légpuskával, ami szó szerint egy erősebb sóhajtásra elsült, meg van olyan szolgálati fegyver is, ahol (ha jól emlékszem) valami 3,5 kg-t írnak elő a DA sütésre, nehogy bármilyen körülmények között véletlenül el tudjon sülni, amikor nem kellene.

Bizonyos versenyszámoknál van egy kötelezően előírt minimum erő a sütésre.

A Zoraki amúgy biztos DAO?

Megnéztem, nekem R1-BB 4,5" van, és az DA-t meg SA-t is tud.

Amúgy szerintem pár tucat lövés után jobban fog menni, összekopik kicsit, aminek kell.
mrmarkus
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.01. 10:34

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: mrmarkus »

AndyA írta: 2023.11.10. 13:14 Ez erősen függ attól, hogy mire való, mire akarod használni.

Lőttem olyan légpuskával, ami szó szerint egy erősebb sóhajtásra elsült, meg van olyan szolgálati fegyver is, ahol (ha jól emlékszem) valami 3,5 kg-t írnak elő a DA sütésre, nehogy bármilyen körülmények között véletlenül el tudjon sülni, amikor nem kellene.

Bizonyos versenyszámoknál van egy kötelezően előírt minimum erő a sütésre.

A Zoraki amúgy biztos DAO?

Megnéztem, nekem R1-BB 4,5" van, és az DA-t meg SA-t is tud.

Amúgy szerintem pár tucat lövés után jobban fog menni, összekopik kicsit, aminek kell.
Köszönöm részletes válaszod!
Ezek fényében elképzelhető, hogy csökken majd az elsütőerő.

Igen, a Zoraki R1 SAO és DAO módot is tud...
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13617
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

mrmarkus írta: 2023.11.10. 13:21 Köszönöm részletes válaszod!
Ezek fényében elképzelhető, hogy csökken majd az elsütőerő.

Igen, a Zoraki R1 SAO és DAO módot is tud...
Mivel helytelenül használod a terminus technikusokat az elsütőszerkezetek kapcsán (is), a téma folytatása előtt MINDENKÉPPEN NÉZD MEG AZ IDE IS BELINKELT ALÁBBI VIDEÓT:
http://www.kaliberinfo.hu/fegyvervideok ... le-action/

Azért ez a KEZDŐKNEK topik, hogy használjuk a tartalmát!
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
mrmarkus
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.01. 10:34

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: mrmarkus »

gvass1 írta: 2023.11.10. 13:26 Mivel helytelenül használod a terminus technikusokat az elsütőszerkezetek kapcsán (is), a téma folytatása előtt MINDENKÉPPEN NÉZD MEG AZ IDE IS BELINKELT ALÁBBI VIDEÓT:
http://www.kaliberinfo.hu/fegyvervideok ... le-action/

Azért ez a KEZDŐKNEK topik, hogy használjuk a tartalmát!
Megnéztem a videót, köszönöm!
Felhomályosodtam!
A kezemben lévő Zoraki R1 TD mindkét módban (SA/DA) működik. Tehát az O-t (ONLY) nem kellett volna használnom...
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13617
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

mrmarkus írta: 2023.11.10. 13:54 Megnéztem a videót, köszönöm!
Felhomályosodtam!
A kezemben lévő Zoraki R1 TD mindkét módban (SA/DA) működik. Tehát az O-t (ONLY) nem kellett volna használnom...

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
mrmarkus
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.01. 10:34

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: mrmarkus »

zora írta: 2023.11.11. 12:07 Nekem pak-kal csettegett. Próbáld ki mendkettővel.
Köszönöm válaszod.
Így lesz, mindkettővel kipróbálom.
smarci201
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2023.09.13. 16:23

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: smarci201 »

Sziaszok!

Miért nem gyártanak kisebb kaliberben hangsebesség feletti lőszert, és azokat tüzelő rejthető méretű pisztolyokat? Kb. 25 - 32-es kaliber között.

Hiszen állítólag nagyobb a stop hatása ezen lövedékeknek, nagyobbat szakítanak, szélesebb a sebcsatorna, nem kell expanzív lőszert használni.

Olvastam a kaliberinfó ide vonatkozó "Stophatás - mítoszrombolás" című cikkét, de ez nem világos számomra.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13617
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

OFF
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gvass1 2023.11.22. 08:20-kor.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

smarci201 írta: 2023.11.22. 08:00 Sziaszok!

Miért nem gyártanak kisebb kaliberben hangsebesség feletti lőszert, és azokat tüzelő rejthető méretű pisztolyokat? Kb. 25 - 32-es kaliber között.

Hiszen állítólag nagyobb a stop hatása ezen lövedékeknek, nagyobbat szakítanak, szélesebb a sebcsatorna, nem kell expanzív lőszert használni.

Olvastam a kaliberinfó ide vonatkozó "Stophatás - mítoszrombolás" című cikkét, de ez nem világos számomra.
Létezik .30 Super Carry például, de:
Fizikailag nincs annyi hely az ilyen pisztolylőszerekben, hogy annyi lőpor férjen bele, hogy karabélylőszerek sebességét el lehessen érni, valamint ezeket a nyomásokat a pisztoly szerkezete sem bírná, és a csőhossz sem elegendő. A hangsebesség átlépése önmagában nem elég az általad említett hatáshoz, ahhoz inkább a hangsebesség háromszorosa körül kell keresgélni pl egy 5,56-os lőszernél.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
smarci201
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2023.09.13. 16:23

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: smarci201 »

Fortitu írta: 2023.11.22. 08:14 Létezik .30 Super Carry például, de:
Fizikailag nincs annyi hely az ilyen pisztolylőszerekben, hogy annyi lőpor férjen bele, hogy karabélylőszerek sebességét el lehessen érni, valamint ezeket a nyomásokat a pisztoly szerkezete sem bírná, és a csőhossz sem elegendő. A hangsebesség átlépése önmagában nem elég az általad említett hatáshoz, ahhoz inkább a hangsebesség háromszorosa körül kell keresgélni pl egy 5,56-os lőszernél.
Köszi szépen, akkor létezik. A wikipédia szerint ez egy egész új fejlesztés, tavaly jelent meg. Érdekes, hogy a 9mm-es lőszerekhez hasonló hatékonyságot ígér a gyártó kisebb méretben.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Kezdők ide! - itt kérdezz először, ha kezdő fegyvertartó vagy - linkek az 1. hozzászólásban

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

smarci201 írta: 2023.11.22. 09:04 Köszi szépen, akkor létezik. A wikipédia szerint ez egy egész új fejlesztés, tavaly jelent meg. Érdekes, hogy a 9mm-es lőszerekhez hasonló hatékonyságot ígér a gyártó kisebb méretben.
https://youtu.be/rz_m4M8CAe0?si=lZrDZYEu9dkjuDhE
.32-esek korábban is léteztek, de igen a .32SC új dolog.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Válasz küldése