Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3435
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Poresz írta: 2022.09.28. 20:29 The Jerusalme Post: Russia aims Iranian made drones at hasidic Jews in Uman - report
Ha ez nem dezinfó, akkor elég elkeseredettek lehetnek.
Rémlik, hogy a nyugati tömbből még Izraellel normálisak az orosz kapcsolatok. Még csak nem is ukrán civileket, hanem ennek a semleges országnak az állampolgárait célozták. Az ősellenségükkel lepaktálva és az ősellenségüktől kapott fegyverrel. Egy vallási ünnepen. A vallásról mindenkinek lehet sarkos véleménye, de történelmi tapasztalatok alapján egy bizonyos minimum teljesülése esetén - pl. nem áldoznak embert - jobb a békesség és jobb mindenkire ráhagyni, hogy miben hisz vagy nem hisz.

Egyébként ezt hogyan lehet a nyilvánosság felé bizonyítani?
Oké, lelőtték a drónokat: látták, hogy hány darab repülő valamire lőnek, a maradványokból pedig összelegózható, hogy tényleg annyi, és micsoda volt.
Oké, van felvétel a radarról: bemutatható, honnan indult és merre. A hatótáv ismert, vagy becsülhető.
De hogyan igazolható, ezen belül mi volt a célpont?

OFF
Kedvenc blogom A Wang folyó versei. A perzsa kultúra több ezer éves, és ennek örököseiről is pozitív képet fest a blog oda-odalátogató szerzője. - Jó lenne, ha viszonylag békésen sikerülne a vallási fanatikus despotáikat elkergetni, mert mihelyt belátható távolságra kerül az iráni atomfegyver, akkor sem így, sem úgy nem lesz jó vége a történetnek. Irán nem Észak-Korea, aminek a dinasztiája játszik a népnek, de racionális és tudja, hogy ő fogja a rövidebbet húzni. → Olyan ember, aki nem fél a haláltól, annak nem való a kezébe fegyver, mert nem lehet sakkban tartani.
Marad megint a logika.
Mi értelme lenne az oroszoknak ellenséget csinálni Izraelből?
Az ukránoknak viszont érdeke az oroszokból Izrael ellenségét csinálni. Mivel konkrét támadásrol nincs hír minimum óvatosan kezelném ezt a hírt.
Ugyanis az iráni drónok nagyon jók. Kifejezetten nagyon jók. Olyan dolgokat tudnak amit nyugati drónok se nagyon. Nagyon kellene a korszerű izraeli legvedelem ellenük.
https://www.reuters.com/world/europe/ze ... 022-09-24/
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Poresz »

aksurv írta: 2022.09.28. 20:40 Marad megint a logika.
FélOFF
Őszintén megmondom, nagyon óvatos vagyok a logikával. A matematika a leglogikusabb dolog a világon, mégis, például egy hibátlanul megoldott másodfokú egyenlet eredménye is lehet hamis gyök. - Hibátlan gondolatmenet, hülye eredmény, na, ki veszi észre?

Óvatos vagyok a "Cui prodest?"-tel, mert aki csal és okosan csinálja, az számít arra, hogy ez elő fog kerülni, és csavar egyet a dolgon. Például a legelborultabb összeesküvés-elméleteknek ez a kulcseleme. - Abban sem vagyok biztos, hogy önmagában bizonyítéknak számít-e.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3435
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Poresz írta: 2022.09.28. 21:05 FélOFF
Őszintén megmondom, nagyon óvatos vagyok a logikával. A matematika a leglogikusabb dolog a világon, mégis, például egy hibátlanul megoldott másodfokú egyenlet eredménye is lehet hamis gyök. - Hibátlan gondolatmenet, hülye eredmény, na, ki veszi észre?

Óvatos vagyok a "Cui prodest?"-tel, mert aki csal és okosan csinálja, az számít arra, hogy ez elő fog kerülni, és csavar egyet a dolgon. Például a legelborultabb összeesküvés-elméleteknek ez a kulcseleme. - Abban sem vagyok biztos, hogy önmagában bizonyítéknak számít-e.
Bel. Ő kiszúrná a rossz eredményt.

A többivel maximálisan egyetértek talán annyi, hogy a cui prodest még mindig a legjobb a dolgok állásának eldöntéséhez.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

aksurv írta: 2022.09.28. 20:40 Marad megint a logika.
Mi értelme lenne az oroszoknak ellenséget csinálni Izraelből?
Az ukránoknak viszont érdeke az oroszokból Izrael ellenségét csinálni. Mivel konkrét támadásrol nincs hír
Pontosan.
Mi a francnak lőnének az oroszok hászid zsidókra?
Ráadásul high-tech drónokkal, amiknek sokkal nagyobb hasznát vennék a fronton..?

Nyilván inkább az ukránoknak lenne érdekük egy ilyen, oroszok nevében elkövetett támadás, hogy az oroszok kivívják maguk ellen Izrael rosszallását/haragját.

De ez annyira átlátszó, hogy csavarva egyet a dolgon mégis az oroszok lőhettek, hiszen mindenki tudja hogy nekik nem érdekük Izraellel is összerúgni a port, így az ukránokat fogjak gyanúsítani az oroszok "nevében" elkövetett provokációval..🤔
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3435
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2022.09.28. 21:47 Pontosan.
Mi a francnak lőnének az oroszok hászid zsidókra?
Ráadásul high-tech drónokkal, amiknek sokkal nagyobb hasznát vennék a fronton..?

Nyilván inkább az ukránoknak lenne érdekük egy ilyen, oroszok nevében elkövetett támadás, hogy az oroszok kivívják maguk ellen Izrael rosszallását/haragját.

De ez annyira átlátszó, hogy csavarva egyet a dolgon mégis az oroszok lőhettek, hiszen mindenki tudja hogy nekik nem érdekük Izraellel is összerúgni a port, így az ukránokat fogjak gyanúsítani az oroszok "nevében" elkövetett provokációval..🤔
+1
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4244
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

aksurv írta: 2022.09.28. 19:53 Innen.

Tehát ilyen és még sok más tényező miatt iszonyatosan nehéz a háborús nemi erőszak mértékének pontos meghatározása.
Aha. Szóval iszonyatosan nehéz. De Te, Te bezzeg mindig, mindenre is tudod a választ (ami hogy, hogy nem véletlenül mindig oroszbarát :lol: ). és egy kiragadott eset alapján magabiztosan tudsz általánosítani, hogy tömeges megerőszakolás Ukrajnában márpedig nincs. :oops: :shock: Ezt a logikát követve a gumigolyóst is be kellene tiltani, mert létezik bűnöző, aki ilyen eszközt használt, ergó a bűnözők fegyvere :roll:

Ne haragudj, de amiket a témában írsz, az nettó hülyeség. Mint az álom, amit Szecsenov szovjet tudós úgy határozott meg, mint “megtörtént események soha meg nem történt kombinációja”. A jelenség csak a felhasználó fejében létezik.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3435
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Petya357 írta: 2022.09.29. 06:35 Aha. Szóval iszonyatosan nehéz. De Te, Te bezzeg mindig, mindenre is tudod a választ (ami hogy, hogy nem véletlenül mindig oroszbarát :lol: ). és egy kiragadott eset alapján magabiztosan tudsz általánosítani, hogy tömeges megerőszakolás Ukrajnában márpedig nincs. :oops: :shock: Ezt a logikát követve a gumigolyóst is be kellene tiltani, mert létezik bűnöző, aki ilyen eszközt használt, ergó a bűnözők fegyvere :roll:

Ne haragudj, de amiket a témában írsz, az nettó hülyeség. Mint az álom, amit Szecsenov szovjet tudós úgy határozott meg, mint “megtörtént események soha meg nem történt kombinációja”. A jelenség csak a felhasználó fejében létezik.
Nem azt mondtam, nincs, azt mondtam hogy ezen a téren gyököt kell vonni az ukránok kommunikációjaban, és azt is linkeltem, hogy miért.
Ha az az ember akinek az a feladata, hogy felderítse és dokumentáltja a háborús bűnőket, nyíltan belehazudik a világ szemébe, onnantól minimum kritikusan kell kezelni ezeket. Ti elnézőek vagytok, mert aldozatok, én meg nem. És erre az ukránoktól függetlenül van nyomós okom. Ennyi az álláspont különbség közöttünk.
Az pedig nem orosz védelem, ha a hibákra mutatok rá.
Mondjátok oroszpárti elfogult véleményeket.
Hidd el, pont úgy szólni fogok.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2022.09.28. 21:47 Pontosan.
Mi a francnak lőnének az oroszok hászid zsidókra?
Ráadásul high-tech drónokkal, amiknek sokkal nagyobb hasznát vennék a fronton..?

Nyilván inkább az ukránoknak lenne érdekük egy ilyen, oroszok nevében elkövetett támadás, hogy az oroszok kivívják maguk ellen Izrael rosszallását/haragját.

De ez annyira átlátszó, hogy csavarva egyet a dolgon mégis az oroszok lőhettek, hiszen mindenki tudja hogy nekik nem érdekük Izraellel is összerúgni a port, így az ukránokat fogjak gyanúsítani az oroszok "nevében" elkövetett provokációval..🤔
+1
Azon a híren már én is mosolyogtam. Mármint az simán elképzelhető, hogy a zarándokhely közelében, vagy abba az irányba tartva lelőttek iráni drónokat az ukránok. De ebből azt kikövetkeztetni, hogy direkt a zarándokló hászidokra vezették rá az oroszok, mert ez volt a drónvásárlás feltétele Irán részéről, hogy támadjanak zsidó célpontokat, az elég gyermeteg álhír. Honnan tudják ezt ilyen biztosan, látták az orosz-iráni szerződést, vagy megállapodást? Esetleg az orosz drónpilóták írásos parancsait? James Bond személyesen a Neokohn-hoz szerződött volna?

A másik ilyen esemény mostanában, ami ránk viszont sokkal közvetlenebb hatással van, az a balti tengeri gázvezeték szivárgása, amiről rögtön lejött órákkal később több forrásból, hogy ez bizony robbantás volt. Megsüvegelendő teljeítmény, még csak légifotók voltak a helyszínről, de máris tuti biztosra mondták, mindenfél vízfelszín alatti közeli vizsgálat, mintavétel, bármi nélkül, hogy ez márpedig robbantás volt, és nyilván az oroszok csinálták, ki más?

FAM ezt írta erről, tetszett:

"Tetra(di)lemma

A gázvezetéket minden bizonnyal az oroszok robbantották fel, mert vesztésre állnak Ukrajnában, s ilyenkor minden eszközt bevet a diktatúra.
Vagy talán
a gázvezetéket az amerikaiak robbantották, vagy robbantatták valakikkel fel, hogy eladhassák a maguk drágább folyékony gázát a kényszerhelyzetbe került Európának.
Vagy talán
a vezetéket mégis az oroszok robbantották fel, hogy azt a látszatot keltsék, hogy az amerikaiak robbantották fel, s ily módon eladhassák a drágább portékájukat a kényszerhelyzetbe került Európának, ahol majd emiatt Amerika-ellenes hullám tör ki, sorra buknak meg a liberális kormányok, és Oroszország ezzel szétveri a NATO együttműködését, és megnyeri a háborút.
Vagy talán
a vezetéket pont emiatt az amerikaiak robbantották fel, hogy azt a látszatot keltsék, hogy az oroszok robbantották fel azért, hogy a gyanút Amerikára tereljék, s ezzel megpróbálják szétverni a nyugati országok együttműködését. Ezt felismerve az európai közvélemény újfent az oroszok ellen fordul, és Amerika is eladhatja a cseppfolyós gázt.
Tovább nem tudom."
308910746_459668032852307_9128094574911748772_n.jpg
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

Petya357 írta: 2022.09.28. 19:22 Ezért a kijelentésért szégyellem magamat helyetted is. Tényleg elhiszel bármit, ami a személyes véleményedet alátámasztani látszik? Vagy nem hiszed el, de frappáns érvnek tűnik, ezért terjeszted? :shock: hogy miben hiszünk, az persze magánügy. Az, hogy mit terjesztünk közösségi médiában - viszont már nem az.

Hogy mersz olyasmiket állítani, hogy nincsenek tömeges megerőszakolások? Ott voltál, és visszadugtad a megszálló katonák nadrágjába a farkukát? Ne haragudj, de amikor az ott élő személyes ismerőseimtől hallgatom a beszámolókat, amik alapján a valóság még ennél is gyomorforgatóbb , és az általad - számomra érthetetlen módon elfogult - terjesztett orosz propagandával vetem össze, akkor nem nehéz eldöntenem, ki az aki tudja, hogy miről beszél. :( kérlek szépen, ne nyilatkozzál olyan témákban, amelyekhez nem rendelkezel megfelelő ismeretekkel.
👍👍
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

TotoHU írta: 2022.09.29. 09:47 +1
Azon a híren már én is mosolyogtam. Mármint az simán elképzelhető, hogy a zarándokhely közelében, vagy abba az irányba tartva lelőttek iráni drónokat az ukránok. De ebből azt kikövetkeztetni, hogy direkt a zarándokló hászidokra vezették rá az oroszok, mert ez volt a drónvásárlás feltétele Irán részéről, hogy támadjanak zsidó célpontokat, az elég gyermeteg álhír. Honnan tudják ezt ilyen biztosan, látták az orosz-iráni szerződést, vagy megállapodást? Esetleg az orosz drónpilóták írásos parancsait? James Bond személyesen a Neokohn-hoz szerződött volna?

A másik ilyen esemény mostanában, ami ránk viszont sokkal közvetlenebb hatással van, az a balti tengeri gázvezeték szivárgása, amiről rögtön lejött órákkal később több forrásból, hogy ez bizony robbantás volt. Megsüvegelendő teljeítmény, még csak légifotók voltak a helyszínről, de máris tuti biztosra mondták, mindenfél vízfelszín alatti közeli vizsgálat, mintavétel, bármi nélkül, hogy ez márpedig robbantás volt, és nyilván az oroszok csinálták, ki más?

FAM ezt írta erről, tetszett:

"Tetra(di)lemma

A gázvezetéket minden bizonnyal az oroszok robbantották fel, mert vesztésre állnak Ukrajnában, s ilyenkor minden eszközt bevet a diktatúra.
Vagy talán
a gázvezetéket az amerikaiak robbantották, vagy robbantatták valakikkel fel, hogy eladhassák a maguk drágább folyékony gázát a kényszerhelyzetbe került Európának.
Vagy talán
a vezetéket mégis az oroszok robbantották fel, hogy azt a látszatot keltsék, hogy az amerikaiak robbantották fel, s ily módon eladhassák a drágább portékájukat a kényszerhelyzetbe került Európának, ahol majd emiatt Amerika-ellenes hullám tör ki, sorra buknak meg a liberális kormányok, és Oroszország ezzel szétveri a NATO együttműködését, és megnyeri a háborút.
Vagy talán
a vezetéket pont emiatt az amerikaiak robbantották fel, hogy azt a látszatot keltsék, hogy az oroszok robbantották fel azért, hogy a gyanút Amerikára tereljék, s ezzel megpróbálják szétverni a nyugati országok együttműködését. Ezt felismerve az európai közvélemény újfent az oroszok ellen fordul, és Amerika is eladhatja a cseppfolyós gázt.
Tovább nem tudom."

308910746_459668032852307_9128094574911748772_n.jpg
👍👍🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

aksurv írta: 2022.09.29. 06:46 Nem azt mondtam, nincs, azt mondtam hogy ezen a téren gyököt kell vonni az ukránok kommunikációjaban, és azt is linkeltem, hogy miért.
Ha az az ember akinek az a feladata, hogy felderítse és dokumentáltja a háborús bűnőket, nyíltan belehazudik a világ szemébe, onnantól minimum kritikusan kell kezelni ezeket. Ti elnézőek vagytok, mert aldozatok, én meg nem. És erre az ukránoktól függetlenül van nyomós okom. Ennyi az álláspont különbség közöttünk.
Az pedig nem orosz védelem, ha a hibákra mutatok rá.
Mondjátok oroszpárti elfogult véleményeket.
Hidd el, pont úgy szólni fogok.
Amit megint ideizzadtál az 👎👎👎👎bullshit👎👎👎😒 Hajrá Ukrajna!!!!!!!!🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍🇪🇺🇪🇺🇪🇺
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

aksurv írta: 2022.09.29. 06:46 Nem azt mondtam, nincs, azt mondtam hogy ezen a téren gyököt kell vonni az ukránok kommunikációjaban, és azt is linkeltem, hogy miért.
Ha az az ember akinek az a feladata, hogy felderítse és dokumentáltja a háborús bűnőket, nyíltan belehazudik a világ szemébe, onnantól minimum kritikusan kell kezelni ezeket. Ti elnézőek vagytok, mert aldozatok, én meg nem. És erre az ukránoktól függetlenül van nyomós okom. Ennyi az álláspont különbség közöttünk.
Az pedig nem orosz védelem, ha a hibákra mutatok rá.
Mondjátok oroszpárti elfogult véleményeket.
Hidd el, pont úgy szólni fogok.
A putler háborús bűnös, úgy is végzi majd...abszurdisztan=putler utolsó csatlósa...
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3435
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Részemről befejeztem.
A topik elment erre a szintre, ebben pedig nem szeretnék részt venni.
https://youtu.be/jXo8wOFyEV8
Ennél azért vegyük komolyabban egymást.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: G.D »

TotoHU írta: 2022.09.29. 09:47 FAM ezt írta erről, tetszett:

"Tetra(di)lemma

A gázvezetéket minden bizonnyal az oroszok robbantották fel, mert vesztésre állnak Ukrajnában, s ilyenkor minden eszközt bevet a diktatúra.
Vagy talán
a gázvezetéket az amerikaiak robbantották, vagy robbantatták valakikkel fel, hogy eladhassák a maguk drágább folyékony gázát a kényszerhelyzetbe került Európának.
Vagy talán
a vezetéket mégis az oroszok robbantották fel, hogy azt a látszatot keltsék, hogy az amerikaiak robbantották fel, s ily módon eladhassák a drágább portékájukat a kényszerhelyzetbe került Európának, ahol majd emiatt Amerika-ellenes hullám tör ki, sorra buknak meg a liberális kormányok, és Oroszország ezzel szétveri a NATO együttműködését, és megnyeri a háborút.
Vagy talán
a vezetéket pont emiatt az amerikaiak robbantották fel, hogy azt a látszatot keltsék, hogy az oroszok robbantották fel azért, hogy a gyanút Amerikára tereljék, s ezzel megpróbálják szétverni a nyugati országok együttműködését. Ezt felismerve az európai közvélemény újfent az oroszok ellen fordul, és Amerika is eladhatja a cseppfolyós gázt.
Tovább nem tudom."

308910746_459668032852307_9128094574911748772_n.jpg
Azért a magasabb gázár elsősorban az oroszok malmára hajtja a vizet - és a jelenlegi helyzet(ük)ben egy amúgy sem használt vezeték felrobbantása(?) nem tűnik túl nagy árnak érte...
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

The Gent írta: 2022.09.29. 09:58 Amit megint ideizzadtál az 👎👎👎👎bullshit👎👎👎😒 Hajrá Ukrajna!!!!!!!!🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦🇭🇺🇺🇸🇪🇺🇺🇦👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍🇪🇺🇪🇺🇪🇺
Többen vagyuk akik nyíltan az ukrán oldalnak drukkolunk, de a katonai altopikban az érvelésnek ennél azért kifinomultabbnak kellene lennie és minél több hivatkozást tartalmaznia. Ezért hoztuk külön topikba az egészet hogy ne trollkodkjuk szét a katonait, de attól ez még szaktopik, csak kicsit több saját (és néha vágyvezérelt) gondolatot, elméleteket stb. tartalmaz.

A szimpátia abszolút érthető, de ez így pusztán drukkerkedés, kb. "Hajrá Fradi, lila majmok!". Úgyhogy ennél szerintem legyünk minőségibbek a katonai altopikon is.
Avatar
Judge Dredd
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 927
Csatlakozott: 2018.06.06. 11:42

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Judge Dredd »

TotoHU írta: 2022.09.29. 11:22 Többen vagyuk akik nyíltan az ukrán oldalnak drukkolunk, de a katonai altopikban az érvelésnek ennél azért kifinomultabbnak kellene lennie és minél több hivatkozást tartalmaznia. Ezért hoztuk külön topikba az egészet hogy ne trollkodkjuk szét a katonait, de attól ez még szaktopik, csak kicsit több saját (és néha vágyvezérelt) gondolatot, elméleteket stb. tartalmaz.

A szimpátia abszolút érthető, de ez így pusztán drukkerkedés, kb. "Hajrá Fradi, lila majmok!". Úgyhogy ennél szerintem legyünk minőségibbek a katonai altopikon is.
Én is ezt kérném, akárkivel is értünk, vagy nem értünk egyet.
I am the law.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

G.D írta: 2022.09.29. 11:21 Azért a magasabb gázár elsősorban az oroszok malmára hajtja a vizet - és a jelenlegi helyzet(ük)ben egy amúgy sem használt vezeték felrobbantása(?) nem tűnik túl nagy árnak érte...
Nekem most tippem sincsen, elvileg mindkét oldalnak érdekében állhat az, ami történt. Az oroszok totál irracionálisan viselkednek február óta, simán elképzelhetőnek tartom hogy ők csinálták. Ugyanakkor miért égetnék fel a hidat, ők már a jövőben soha nem akarnának Európával üzletelni? A kínaiaknak és az indiaiaknak nem tudnak ekkora mennyiséget eladni, oda nincsenek ilyen kapacitású gázvezetékek ráadásul mások a gázmezők is - drágább lesz a gáz, de a nyakukon fog rohadni.
Az "amerikaiak robbantották fel" verzió minden CIA-s filmben jól nézne ki, de a legnagyobb szövetségesük kritikus infrastruktúrját rombolni kiélezett helyzetben? Ezt sem hiszem el.

Egyáltalán robbantás volt valóban, erről megbizonyosodtak? Vannak erre utaló konkrét bizonyítékok, roncsok, robbanóanyag maradványok, mittudomén? Nekem ezzel van főleg a bajom.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Most már a hivatalos orosz sajtó is írt róla Putyint idézve: a frissen behívottak közül képzés nélkül küldtek ki sokakat Ukrajnába.
Ha ez így a kézi vezérelt állami propaganda sajtóban megjelent, akkor valóban óriási nagy gáz lehet a mozgósítással.

https://m.hvg.hu/vilag/20220929_Putyin_ ... mozgositas

https://www.interfax.ru/russia/865594

A kép Ian Bremmer (politológus és szerző, az Eurasia Group alapítója) FB oldalán jelent meg és állítólag most behívott tartalékosokat ábrázol.
FB_IMG_1664509499703.jpg
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Alakul egy katlan Limannál is az oroszok számára. Ha ezt az ukránok sikeresen megcsinálják, az újabb hatalmas égés a ruszkik számára.

Nyers fordítóval:
"Liman irány:

▪️Az ukrán fegyveres erők folytatják a hadműveleti sikerek fejlesztését az Orosz Föderáció Fegyveres Erők Nyugati Katonai Kerülete és a Luhanszki Népköztársaság Népi Milíciája csapatainak védelmi szektorában.

▪️Éjfélre az ukrán fegyveres erőknek sikerült Limant ténylegesen a katlanba zárni. A főhadiszállást észak felől elfoglalják, Zarecsnijben harcok folynak, a Liman-Torskoye autópálya állandó ellenséges tűz alatt áll. Yampolt délről támadják.

Ha az RF fegyveres erők parancsnoksága egy napon belül nem hoz határozott intézkedéseket, akkor Liman Balakleya sorsára jut. A BARS-különítmények, az LPR Népi Milícia egységei és a 20. Kombinált Fegyveres Hadsereg által képviselt város védői teljesen ki lesznek zárva a főcsoportból. Ha megsemmisítik őket a városban, az RF fegyveres erők teljes védelmi potenciálja a front ezen szektorában a semmivé csökken.

Liman elfoglalása megnyitja az ukrán fegyveres erők számára Szvatovó, majd Kremennaja és Rubizsnoje kapuit. Egyelőre nem világos, hogy az új front melyik vonalon halad át."
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

TotoHU írta: 2022.09.30. 06:03 Alakul egy katlan Limannál is az oroszok számára. Ha ezt az ukránok sikeresen megcsinálják, az újabb hatalmas égés a ruszkik számára.

Nyers fordítóval:
"Liman irány:

▪️Az ukrán fegyveres erők folytatják a hadműveleti sikerek fejlesztését az Orosz Föderáció Fegyveres Erők Nyugati Katonai Kerülete és a Luhanszki Népköztársaság Népi Milíciája csapatainak védelmi szektorában.

▪️Éjfélre az ukrán fegyveres erőknek sikerült Limant ténylegesen a katlanba zárni. A főhadiszállást észak felől elfoglalják, Zarecsnijben harcok folynak, a Liman-Torskoye autópálya állandó ellenséges tűz alatt áll. Yampolt délről támadják.

Ha az RF fegyveres erők parancsnoksága egy napon belül nem hoz határozott intézkedéseket, akkor Liman Balakleya sorsára jut. A BARS-különítmények, az LPR Népi Milícia egységei és a 20. Kombinált Fegyveres Hadsereg által képviselt város védői teljesen ki lesznek zárva a főcsoportból. Ha megsemmisítik őket a városban, az RF fegyveres erők teljes védelmi potenciálja a front ezen szektorában a semmivé csökken.

Liman elfoglalása megnyitja az ukrán fegyveres erők számára Szvatovó, majd Kremennaja és Rubizsnoje kapuit. Egyelőre nem világos, hogy az új front melyik vonalon halad át."

Ez MIND SEMMI.:-))

A háború most dőlt el: Luke Skywalker is Zelenszkij oldalára állt. Nem lennék most az orosz Halálcsillag helyében...

https://www.hollywoodreporter.com/news/ ... 235230316/

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
TurboP
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1128
Csatlakozott: 2018.06.01. 22:15

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TurboP »

Nyogodtan vissza kereshetitek, én ezt mondtam rögtön az elején, hogy ez lesz.
Aksurv szerint mennek a laktanyába leváltani az ott levő képzett erőket, ugyanazért a pénzért.
Jah csak mi van ha ott sincs elég képzett ember????
TotoHU írta: 2022.09.30. 05:48 Most már a hivatalos orosz sajtó is írt róla Putyint idézve: a frissen behívottak közül képzés nélkül küldtek ki sokakat Ukrajnába.
Ha ez így a kézi vezérelt állami propaganda sajtóban megjelent, akkor valóban óriási nagy gáz lehet a mozgósítással.

https://m.hvg.hu/vilag/20220929_Putyin_ ... mozgositas

https://www.interfax.ru/russia/865594

A kép Ian Bremmer (politológus és szerző, az Eurasia Group alapítója) FB oldalán jelent meg és állítólag most behívott tartalékosokat ábrázol.

FB_IMG_1664509499703.jpg
"..."
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

TurboP írta: 2022.09.30. 07:58 Nyogodtan vissza kereshetitek, én ezt mondtam rögtön az elején, hogy ez lesz.
Aksurv szerint mennek a laktanyába leváltani az ott levő képzett erőket, ugyanazért a pénzért.
Jah csak mi van ha ott sincs elég képzett ember????
Persze hogy nincsenek elegen. Még HIV pozitívakat is berántanak, mindegy csak menjen, kell az agyutoltelek (cikkben alább). Tiszta Volkssturm baszki, az összeomlás biztos jelei.

Felszerelést nem kapnak, már a BARSZ-osoknak is ócska szakadt cuccokat adtak pedig azok még önként mentek.
A gyógyszereket és meleg ruhát is maguknak kell vinniük, ha nem akarnak megfagyni.

https://www.zonaporkolt.com/2022/09/29/ ... ika/admin/
Avatar
TurboP
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1128
Csatlakozott: 2018.06.01. 22:15

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TurboP »

Amúgy sajnos úgy gondolom, hogy nem jó irányba megy ez az egész.
Kezdve ezzel az Északi áramlat dologgal.
Ha így folytatják, még a végén eszkalálódik egy nem helyi konfliktus belőle.
"..."
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

TotoHU írta: 2022.09.30. 08:07 Persze hogy nincsenek elegen. Még HIV pozitívakat is berántanak, mindegy csak menjen, kell az agyutoltelek (cikkben alább). Tiszta Volkssturm baszki, az összeomlás biztos jelei.

Felszerelést nem kapnak, már a BARSZ-osoknak is ócska szakadt cuccokat adtak pedig azok még önként mentek.
A gyógyszereket és meleg ruhát is maguknak kell vinniük, ha nem akarnak megfagyni.

https://www.zonaporkolt.com/2022/09/29/ ... ika/admin/
Elolvastam, köszönöm a linket. Gondolom az m1-en nem ebből a cikkből idéznek majd...
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

The Gent írta: 2022.09.30. 08:50 Elolvastam, köszönöm a linket. Gondolom az m1-en nem ebből a cikkből idéznek majd...
Érdemes a cikk szerzőjét követni (Szele Tamás), elég termékeny, rengeteg forrást feltúr és jó írásai vannak a témában!
Az M1-en és a Kossuth-on az orosz állami média narratíváját nyomják tovább. Hogy miért van ez így annak megfejtésére nem vállalkozom, mert az már politika lenne és az tilos.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Poresz »

TurboP írta: 2022.09.30. 08:21 Amúgy sajnos úgy gondolom, hogy nem jó irányba megy ez az egész.
Kezdve ezzel az Északi áramlat dologgal.
Ha így folytatják, még a végén eszkalálódik egy nem helyi konfliktus belőle.
Nem bírják megérteni, hogy befejezni nem tudják, csak abbahagyni.

Utóirat: egy Európát és Amerikát érintő nukleáris háborút már csak azért is szeretnék túlélni, hogy meglássam: mit szólnak a kínaiak a legjobb vevőik kinyírásához? - "B@z+ Vologya, ti talán tudtok annyit költeni, amennyit ezek az amcsi és európai fehér ördögök?!"
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Hát nem tudom mi lesz ebből a háborúból... Az oroszokat nem merem még temetni, mert a történelem során többször támadtak már fel hanvaikból mint főnixmadár....
Igaz azok honvédő háború volt és a tél volt a legnagyobb szövetségesük....
És abba se nagyon merek belegondolni, ha Ukrajna elpicsázza öket, és megérzik a medve gyengeségét a világ nagy katonai vezetői (🇨🇳, 🇺🇸) nem-e akarnak területi igényt támasztani... Nem sodródik e az emberiség egy WWIII ba...

De csak el jön már a Mir minnél hamarabb!
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Kontrolle13 írta: 2022.09.30. 10:04 És abba se nagyon merek belegondolni, ha Ukrajna elpicsázza öket, és megérzik a medve gyengeségét a világ nagy katonai vezetői (🇨🇳, 🇺🇸) nem-e akarnak területi igényt támasztani... Nem sodródik e az emberiség egy WWIII ba...
Jobban be vagyok gyulladva attól, ahogy a téli háború után a németek, úgy egy orosz vereség után most a NATO fog hátradőlni, hogy nem is annyira erősek, nem kell erősebb hadsereget építeni és fejleszteni. - Putyin tett egy nagy szívességet nekünk, akik békébe és jólétbe születtek bele - de rajtunk múlik, vesszük-e a lapot.

Hosszú távon pedig a jószomszédi viszony a béke záloga - de ahhoz minden félnek akarnia kell. Remélem a (mihamarabbi) békekötésnél a háborús bűnösökkel szemben kíméletlenek lesznek ("Álom, álom, édes álom…"), a népekkel pedig méltányosak. Versailles hibájából tanulni kell, és új Marshall-segély kell Ukrajnának, valamint ha a háborús bűnösöktől sikerült megtisztítani a vezetését, Oroszországnak is. - Ha úgy tetszik: a csóró és tanulatlan és nyugat-gyűlölő orosz társadalmat kilóra meg kell venni, hogy inkább partnerek akarjanak lenni.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

https://www.portfolio.hu/global/2022093 ... nak-570097

Nem tudom, hogy mennyire hiteles ez a hírportál?
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Kontrolle13 írta: 2022.09.30. 10:47 https://www.portfolio.hu/global/2022093 ... nak-570097

Nem tudom, hogy mennyire hiteles ez a hírportál?
Portfolio tud szenzáció hajhász nagy baromságokat írni, főleg ilyen témakörökben. De ez a hír nagy eséllyel igaz. Egyre több FÁK állam int be az oroszoknak. India és Kína is nyíltan beszólt a háború miatt már Putyinnak.
Az egész világ tisztában van vele hogy életveszélyes amit ez a küldetéstudatos elmebeteg őrjöngő diktátor művel, és az egyetlen megoldás a beleállás.
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

Kontrolle13 írta: 2022.09.30. 10:04 Hát nem tudom mi lesz ebből a háborúból... Az oroszokat nem merem még temetni, mert a történelem során többször támadtak már fel hanvaikból mint főnixmadár....
Igaz azok honvédő háború volt és a tél volt a legnagyobb szövetségesük....
És abba se nagyon merek belegondolni, ha Ukrajna elpicsázza öket, és megérzik a medve gyengeségét a világ nagy katonai vezetői (🇨🇳, 🇺🇸) nem-e akarnak területi igényt támasztani... Nem sodródik e az emberiség egy WWIII ba...

De csak el jön már a Mir minnél hamarabb!
Elnézve a Volkssturm veteránokat... Én eddig nyugodt voltam, mivel ha megérem jövő hónapban leszek 56 éves, ezért azt gondoltam, hogyha itt abszurdisztanban is elrendeli a" papír putler" amozgósítást, akkor megúszom.
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

The Gent írta: 2022.09.30. 11:28 Elnézve a Volkssturm veteránokat... Én eddig nyugodt voltam, mivel ha megérem jövő hónapban leszek 56 éves, ezért azt gondoltam, hogyha itt abszurdisztanban is elrendeli a" papír putler" amozgósítást, akkor megúszom.
Nem most akarták(ják) megemelni az obsitot :D
Meg nem is a katonaság meg behívó, de ha a ww opció lenne akkor hova a menet?
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Kontrolle13 írta: 2022.09.30. 10:47 Nem tudom, hogy mennyire hiteles ez a hírportál?
Közgazdász és pénzügyes ismerőseim rendszeresen körberöhögik. Én pedig nem értek hozzá.
Ennek a hírnek a forrása nem az ő saját újságírójuk vagy egy másik médium ("…írta a Guardian"), hanem az MTI. → Ez esetben az a kérdés, hogy az MTI híre mennyire hiteles.
TotoHU írta: 2022.09.30. 11:08 Az egész világ tisztában van vele hogy életveszélyes amit ez a küldetéstudatos elmebeteg őrjöngő diktátor művel, és az egyetlen megoldás a beleállás.
Félelmetes belegondolni, hogy ha nem engedelmeskedne neki egy halom ember, csak egy falubolondja lenne. Legalábbis ami a legutóbbi performanszaiból a nyugati médiumokba eljut - azért ez is egy szűrő, habár VPN-nel és nyelvismerettel követhetők a vele barátságos natív források is -, az alapján már tényleg egy kisebb csapat saját fejébe bezárkózott bolond vénember bandavezére.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Poresz írta: 2022.09.30. 11:43 Félelmetes belegondolni, hogy ha nem engedelmeskedne neki egy halom ember, csak egy falubolondja lenne. Legalábbis ami a legutóbbi performanszaiból a nyugati médiumokba eljut - azért ez is egy szűrő, habár VPN-nel és nyelvismerettel követhetők a vele barátságos natív források is -, az alapján már tényleg egy kisebb csapat saját fejébe bezárkózott bolond vénember bandavezére.
A világ összes diktátora csak egy bohóc lenne, ha nem egy nemzetet irányítana, tartana ilyen-olyan módszerekkel félelemben...
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

Kontrolle13 írta: 2022.09.30. 12:04 A világ összes diktátora csak egy bohóc lenne, ha nem egy nemzetet irányítana, tartana ilyen-olyan módszerekkel félelemben...
Tűpontos👍👍👍
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

https://mandiner.hu/cikk/20220930_putyi ... ott_a_04_m

Szóval tegnap az oroszföderáció kb egy Magyarországnyi területtel szaporodott, legalábbis aláírták a papirokat...
Innentől putyin szerint oroszországot (nagyon leegyszerűsítve) megtámadták (mivel a régiókban harcok dúlnak)!
Az oroszhirek. hu n van fent az ünnepségről egy video (biztos máshol is megvan)! Vajon hány Dragunov volt jelen az ünnepségen :) :?:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

aksurv írta: 2022.09.14. 07:24 orosz technikai logisztika fölénnyel
:lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Aztat írják már orosz források is, hogy Limant feladták.

Szevasztopolban meg ismét dohányoztak tiltott helyen.

https://monitorulapararii.ro/video-expl ... ea-1-45914
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

gvass1 írta: 2022.10.01. 18:02 Aztat írják már orosz források is, hogy Limant feladták.

Szevasztopolban meg ismét dohányoztak tiltott helyen.

https://monitorulapararii.ro/video-expl ... ea-1-45914
HIMARS?
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

bel írta: 2022.09.24. 19:03 Szia,

A T-62-rol nagyjabol ugyanez elmondhato: nem csereszabatos a loszere a rendszeresitett fegyverekkel (115 mm); es hihetetlen, hogy tenyleg nincs nekik raktaron meg olyan nyuvadt T-72A sem, amit a beloroszok 1995-ben a megsemmisites helyett adtak el Magyarorszagnak az uj ar 8%-ert.

Bel
Van, csak a javítóállomásokról kiszirvágott pletykák szerint a lerakatokból odaküldött harckocsik 40%-a.... "hiányos". 8-)
Nincsenek benne műszerek, vagy motor, vagy a komplett elektromos vezetékezés...
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

gvass1 írta: 2022.09.24. 20:15 (de majd gyön az atomboNba!)
Persze. A tegnap bejelentett "újraépítjük a 4 új megyét" holnap lenukeozzák. 😎
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

aksurv írta: 2022.09.24. 20:27 8:1 lokális fölényt hoztak létre az amerikai "volunteers"-ekkel az élen, mindezt olyan ponton, amit az amerikai felderítés kerti budi szintjeig felderített és gyakorlatilag nem volt védelme.
Ezzel sikerült Ukrajna területének kb. 1% felszabadítani.
Ezzel szemben az oroszok 200 000 emberrel megszálltak egy bő magyarországnyi területet és most tartanak népszavazást az annektálásárol.
Nem árt helyén kezelni a méreteket.
Volt védelme. Klasszikus, szovjet/orosz tankönyvi, 4 vonalból álló védelem. Csak egyrészt mögötte nem volt semmi tartalék. Másrészt egyes szakaszokon már az első vonal eleste után fejvesztve menekültek az oroszok. 😎
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

aksurv írta: 2022.09.24. 20:35 az utolsó infóm 6000 km2 volt.
A térkép pedig BBC nevű propaganda média nevét viseli.
Egyébként jelenleg ez a helyzet.
Ez messze a legkorrektebb elemző oldal.
https://www.facebook.com/groups/1549230 ... 219364759/
Se kijevi bábkormány, se Novorosszija, a "népszavazásokon" csatlakozott megyék félig-meddig ukrán ellenőrzés alatt...😎
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

bel írta: 2022.09.26. 15:46 Sziasztok,

300 000 ember kozott nyilvan elofordulhat adminisztrativ tevedes (pl. ket azonos nevu ember egy utcaban, es a masiknak kuldik ki a behivot).

De en elkepzelhetetlennek tartom, hogy rutinszeruen eloforduljon az, hogy ahol van 2 millio (!) kikepzett tartalekos, ott olyat hivjanak be, aki nem volt sorkatona.

Szoval szerintem az az 1 nap sokkal inkabb 1 ev + 1 nap (1 ev korabban, plusz most 1 nap).

Bel
A lényeg, hogy a számok meglegyenek. Malenkij robotra is így hurcolták el az embereket. Az elszökdösött hiányt a következő faluban pótolták. 😎
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

TotoHU írta: 2022.09.26. 21:25 Csupa meglepő hír mára! Kezd szorulni a hurok Putler nyaka körül? A saját szövetségesei is sorra hátrálnak ki mögüle
Ha majd a moldávok és a grúzok is kitakarítják a muszkát, akkor lesz nagy hápogás. 😎
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

aksurv írta: 2022.09.28. 10:36 Nos a világosi fegyverletételnel 30 ezer katona tette le a fegyvert.
Most 800 ezer utóduk van itthon még a brutális két világháborús veszteségek után is.
Ha nem tesszük le fegyvert nem maradt volna Magyarország.
Az pedig elkerulte a figyelmedet, hogy leverték a csecseneket a 2. csecsen háborúban és Kadirov emberei jelenleg a Wagner és SF egységek mellett az orosz haderő legjobb egységeit adják.
Magyarországra Hruscsov a legjobb tábornokait küldte több. mint 5000 páncélozott eszközzel.
Pontosan az 56 bevonulás okozta sokk eredménye volt a nyugati páncél elhárítás ugrásszerű javítása a helikopterek fejlesztésének elinditása stb.
Tehát amit mondasz azt úgy hívják kollektív öngyilkosság.
A Kadirov klánt defacto megvették kilóra és átálltak az oroszok oldalára. Sok csecsen utálja is őket ezért. Nem hiába robbantották fel a faterját.
A magukat elitnek tartó VDV-nek se sikerült a kijevi légihidat létrehozni. Ha már az üres házakra lövő kadiroviták, és börtöntöltelék wagneresek az orosz haderő legjobbjai, akkor qrvanagy a baj putlerland-ben. 😎
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

bel írta: 2022.09.28. 15:34 (Amogy szerintem nem sikerult elerni a celt: 86-87-ben megjelent az orosz harckocsikon a reaktiv pancel, ezzel visszaszereztek a minosegi folenyt, mikozben a hatalmas mennyisegi foleny sosem kerult veszelybe.)

Válaszul 120 mm-es lövegeket lettek a nyugati harckocsikon, a tandem HEAT fejes/top attack Hellfire és TOW rakéták mellett. Szvsz nem volt minőségi fölényük soha. 😎
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

aksurv írta: 2022.09.28. 16:01 Ehhez képest elvitték Törökországbol a rakétákat, mikor rajottek arra, hogy visszanyalt a fagyi.
Eltávolították az amúgy is elavult és kivonásra ítélt Jupiterek, ugyanis a jenkik már akkor a tengeralattjárókra és Polaris SLBM-re bízták a saját nukleáris erejüket. Ezzel szemben a szomszédból kipöckölték a ruszki rakétákat. Szerintem az usákok jártak jobban...😎
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

TotoHU írta: 2022.09.30. 05:48 Most már a hivatalos orosz sajtó is írt róla Putyint idézve: a frissen behívottak közül képzés nélkül küldtek ki sokakat Ukrajnába.
Ha ez így a kézi vezérelt állami propaganda sajtóban megjelent, akkor valóban óriási nagy gáz lehet a mozgósítással.

https://m.hvg.hu/vilag/20220929_Putyin_ ... mozgositas

https://www.interfax.ru/russia/865594

A kép Ian Bremmer (politológus és szerző, az Eurasia Group alapítója) FB oldalán jelent meg és állítólag most behívott tartalékosokat ábrázol.

FB_IMG_1664509499703.jpg
WTF?
Már AK-74-ből sincs elég? Azok a mezítlábas AKM-ek öregebbek mint a viselőik képen. 🤨
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

gvass1 írta: 2022.10.01. 18:02 Aztat írják már orosz források is, hogy Limant feladták.

Szevasztopolban meg ismét dohányoztak tiltott helyen.


https://9gag.com/gag/aNP6GDv
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

Kontrolle13 írta: 2022.10.01. 09:49 https://mandiner.hu/cikk/20220930_putyi ... ott_a_04_m

Szóval tegnap az oroszföderáció kb egy Magyarországnyi területtel szaporodott, legalábbis aláírták a papirokat...
Innentől putyin szerint oroszországot (nagyon leegyszerűsítve) megtámadták (mivel a régiókban harcok dúlnak)!
Az oroszhirek. hu n van fent az ünnepségről egy video (biztos máshol is megvan)! Vajon hány Dragunov volt jelen az ünnepségen :) :?:
A cikkben lévő Sky News-os videón lévő "közönség" arcát nézd. Ennek egy ünnepélyes eseménynek kéne lennie. Ezzel szemben úgy ülnek ott, mint akiknek ott kell ülnie, az arcukról pedig lerí, hogy mibe került és mibe fog kerülni még mindez. 😐
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: bel »

Poresz írta: 2022.09.30. 10:22 Jobban be vagyok gyulladva attól, ahogy a téli háború után a németek, úgy egy orosz vereség után most a NATO fog hátradőlni ...
Hosszú távon pedig a jószomszédi viszony a béke záloga - de ahhoz minden félnek akarnia kell. Remélem a (mihamarabbi) békekötésnél a háborús bűnösökkel szemben kíméletlenek lesznek ("Álom, álom, édes álom…"), a népekkel pedig méltányosak. Versailles hibájából tanulni kell, és új Marshall-segély kell Ukrajnának, valamint ha a háborús bűnösöktől sikerült megtisztítani a vezetését, Oroszországnak is. - Ha úgy tetszik: a csóró és tanulatlan és nyugat-gyűlölő orosz társadalmat kilóra meg kell venni, hogy inkább partnerek akarjanak lenni.
+1, nagyon jokat irtal szerintem is!
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: bel »

Laserbeak írta: 2022.10.01. 19:17 Válaszul 120 mm-es lövegeket lettek a nyugati harckocsikon, a tandem HEAT fejes/top attack Hellfire és TOW rakéták mellett. Szvsz nem volt minőségi fölényük soha. 😎
Szia,

Szerencsere MOST nincs minosegi folenyuk.

Nezzuk a hideghaboru korat, a nehany legfontosabb harckocsi jellemzovel, idorendben:

-T-54: 1947-tol gyartottak az oroszok, pancelzata: torony szembol 203 mm, test szembol 190 mm, loveg: 100 mm. 1957-tol mar a T-54B-t gyartottak fuggoleges stabilizatorral es ejjellatoval. Kezdeti (1947, BR-412)) loszere 170 mm-t ut at 1600 m-en (200 mm-t 500 m-en), a korai UBK-2 kummulativ loszere a magyar tesztek szerint boven 203 mm folotti atutessel rendelkezett, majd a 60-as evekben 3UBK-4 kummulativ loszere 380 mm pancelt ut at (ennek atutese fuggetlen a lotavtol), urmeret alatti loszere (3UBM-6) 1968-tol 240 mm-t ut at 2000 m-en. 35000 db-ot gyartottak belole az oroszok (+csehszlovak es lengyel gyartas is volt, T-55-tel egyutt osszesen 83500 db).
-M48: 1952-tol gyartottak, 178 mm-es toronypancellal (elmarad a T-54-tol 25 mm-rel), testpancel 220 mm (ebben az egyben jobb, 30 mm-rel), a lovege a nevetsegesen gyenge 90 mm-es egyedul kummulativ loszerrel kepes szembol atutni a T-54-t. Gyartottak belole 12000 db-ot. Tehat hiaba 5 evvel kesobb jelent meg, es toredeket gyartottak belole, ez bizony joval gyengebb, mint a T-54.
-T-55: 1958: minimalis elorelepes a T-54B-hez kepest: ket sikban stabilizalt loveg.
-M60: 1961: komolytalan pancelja (torony: 180 mm) miatt szinte azonnal abahagytak a gyartasat
-T-62: 1962: 240 mm torony, 190 mm testpancel, a 115 mm-es loveg 3UBM-3 urmeret alatti loszere 270 mm-t ut at 2000 m-en, a kummulativ 3UBK-3 pedig 473 mm-t.
-M60A1: 1962: ezt gyartottak tomegesen (1971-ig valtozatlanul, modifikacioit 1978-ig, 15 000 db-ot), torony: 254 mm, test 260 mm. 105 mm-es loveggel. Nincs rajta stabilizator, sem ejjellato: jol lathatoan mindenben kicsit jobb, mint az alap T-54, de messze primitivebb szerkezet, mint akar a T-54B, akar a T-55. A vele egyidos T-62 konnyeden kilovi, akar 2 km tavolsagbol is (mar a legelso urmeret alatti loszerevel is). Raadasul nagyon nagy celfeluletet nyujt. Korai loszere (M392/DM-13) 225 mm-t ut at 2000 m-en, vagyis a T-54-62 testet elvileg igen (de mivel az kicsi es lapos, ezert valoszinutlen, hogy eltalalja), a T-62 tornyot viszont nem uti at.
-T-64: 1963: torony 410/450 mm (elso sorozatgyartott harckocsi, ahol modern, osszetett pancelt hasznaltak, ennek megfeleloen a pancelzatra mar 2 erteket kell megadni: az elso az urmeret alatti, a masodik a kummulativ loszerekkel szembeni homogen pancel egyenerteket adja meg), test 335/450 mm pancelzatu szembol. Masik forradalmi ujdonsaga az automata tolto, igy 4 helyett 3 kezelo eleg. Kifejezetten problemas harckocsi, ezzel egyutt elsopro minosegi ugras. Lovege megegyezik a T-62-evel.
-Leo-1: 1965: torony 200 mm, test 140 mm (szembol), 105 mm-es loveg, 1500 db (1972-ig), ejjellatoval. Lathatoan elmarad a pancelzata a T-54-tol, es nevetseges a T-64-hez kepest, mikozben nincs stabilizalva a 105 mm-es lovege. 1968-tol kezdve a T-54 is ki tudja loni 2000 m-rol a tornyat urmeret alatti loszerrel, T-62/64 szamara sosem volt kihivas.
-T-64A: 1968: valtozatlan pancelzat mellett konnyebb gyarthatosag, nagyobb megbizhatosag, es 125 mm-es loveg, urmeret alatti loszerrel kezdetben (3VBM-6) atlag 315, 1972-tol (3VBM-7) atlag 340 mm, 1976-tol (3VBM-9) atlag 430 mm atutessel @2000 m. Kulonbozo valtozataibol kb. 13 000 db keszult.
-Leo-1: 1971: ket sikban stabilizalt loveg (az oroszoknal ez 1958-tol volt). 1974-tol 250-330/300-400 mm-es toronypancel,
-M60A1-AOS: 1972: csak stabilizator hozzaadva, az ejjellato meg hianyzik.
-T-72, 1973: torony 380-410 mm, test 335/450 mm, 125 mm-es loveg. Nem kozvetlen utoda a T-64A-nak, de megis lenyegeben az mondhato rola, hogy azzal nagyjabol egyenerteku, de olcsobb, konnyebben gyarthato valtozat, igy strategialilag a legjobban sikerult hideghaborus harckocsi (harcerteket es az arat/peldanyszamot egyarant figyelembe veve). Kulonbozo valtozataibol mintegy 25 000 db keszult!
-T-64B, T-80, 1976: ket kulon tervezes, de mindketto torony 500/600 mm, test 350/450 mm pancelzatu szovjet csucsharckocsi (T-80-bol minimalis mennyiseg keszult ekkor).
-M60A1-RISE-PASSIVE: 1977: passziv ejjallato hozzaadva. Ezzel eloszor erik el (igaz, egybol tul is lepnek rajta) a 1957-es T-54B szintjet - 18 evvel lemaradva arrol, hogy annak a gyartasat megszuntettek. Lovege gyenge. pancelja szanalmasan gyenge (torony 254, test 260 mm valtozatlanul).
-1978: ekkor jelenik meg a M-735/DM-23 urmeret alatti loszer 300 mm @2000 m atutessel. Vagyis ez az elso, ami a T-62 tornyot atuti, de eselye sincs a T-64/72 ellen szembol.
-T-80B, 1978: test pancel 450/560 mm-re nott.
-T-72A, 1979: torony 380-410/490-500mm, test 360-400/490-500 mm pancelzatu.
-Leo2, 1979: 6 db-tol eltekintve a 80-as evek gyartmanya, torony 570-670/810-1080 mm, test 350/520 mm, 120 mm-es lovege urmeret alatti granattal kezdetben 390, 83-tol 470 mm-t ut at (ezzel a 3 evvel korabban megjelent T-64B tornyat nem tudja atloni) . Ezzel vette at a NATO a minosegi folenyt, hiszen egyszerre a pancelzat es a tuzero is a szovjet csucs szint fole emelkedett. Mennyisege megkerdojelezi a valos hatasat, 82-ig gyartanak belole 380 db-ot, 85 vegeig tovabbi 1050 db keszul belole, 92-ig tovabbi 695 db megerositett testpancellal (600/710 mm).
-M1, 1980: szembol kb 400/700-800 mm pancelzat, 105 mm-es loveg. Kivalo pancel egy vegtelenul elavult loveggel.
-1981105 mm-es M774 loszer: 375 mm@2000 m, vagyis elvileg az M1/M60-asok kepesek kiloni a T-64 (T-80B-t nem) testet szembol (gyakorlatilag kicsi, lapos celpont), a tornyot tovabbra sem kepesek.

ui. a "nem tudja atloni" mindenhol szembol, 2000 m-rol, egy lovesbol erteno.

Folytatas 1982-tol majd egyszer. :-)

Bel
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 508
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: brh562 »

Ati és a hozzájuk tartozó optikák elektronikák terén mi volt a helyzet?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Folytatas:


-T-64BV, 1984: 1. generacios reaktiv pancelnak (Kontakt-1) koszonhetoen lenyegeben az osszes korabeli kummulativ robbanofejjel szemben vedett: torony: 580/950 mm, test: 540/900 mm. Egy evvel korabban megjelent urmeret alatti loszerenek (3VBM-11) atutase atlag 450 mm. A Leo2/M1 kummulativ loszere 550-600 mm-t tud atutni, vagyis eselye sincs a 900 mm ellen.
-T-72B, 1985: torony: 540/950 mm, test: 400/900 mm.
-T-80BV, 1985: 520/900 mm pancel szembol.
-T-80U, 1985: 2. generacios reaktiv pancelnak (Kontakt-5) koszonhetoen lenyegeben az osszes korabeli panceltoro fegyverrel szemben vedett: torony: 780/1320 mm, test: 740/1080 mm, ezzel visszaveve a NATO-tol a minosegi folenyt. Urmeret allati loszere (3VBM-13) atlag 560 mm-t ut at. Kevesbe hasznos, hogy az iranyitott raketaja 5 km tavolsagig kepes 700 mm pancelt atrobbantani (korai Leo2-esek testpancelja ellen hatekony, Leo-2A4 ellen mar nem).
-Leo-2A4, 1985: torony 690-760/810-1370, test: 600/710: jelentosen megerositettek, de igy sem erosebb a torony, a test meg kifejezetten gyengebb, mint a T-80U-nak.
-M1A1, 1985: USA vegre kepes legyartani az M1-hez eredetileg is tervezett nemet licenc loveget. A 10400 db-os osszmennyisege mar jelentos tetel, elore ettol feltek az oroszok a legjobban: nyilvanvalo volt, hogy elobb-utobb elkeszul, es sokkal nagyobb mennyisegben lesz legyartva, mint a Leo-2. 1983-ban is meg olyannak tunt, mint ami egyertelmu minosegi folenyben lesz az orosz tankokkal szemben, mikozben mennyisegileg sem marad el nagysagrendileg (ertsd: Leo2-bol kb 2000 db keszult, ebbol viszont 10 000, ez egyutt 12 000 db, ami mar a T-64A/T-72/T-80-bol keszult kb 43400 db-nek tobb mint az 1/4-e). Torony: 440-450/800-990 mm, test: 350-490/510-800 mm.
-1986 Az M1 uj loszere (M827) 450 mm-t ut at.
-1987 A Leo2 uj loszere (DM33) 550 mm-t ut at. Jol lathatoan messze elmarad a T-80U vedettsegetol.
-T-80UM, 1988: hokepalkotos iranyzek mellett itt jelenik meg eloszor "lagy APS". a Stora1, ami erzekeli a panceltoro raketakat iranyito lezersugarat, fusttek vakitja, es a tornyot szembe forditja. Korabeli felautomata vezetekes panceltoro raketak (pl. TOW) iranyitorendszeret hatasosan megzavarja (az iranyzo egy tavcsovel koveti a celt, a raketa hatuljaban talalhato infravoros faklya poziciojat meri a rendszer, es a pillanatnyi celhoz kepesti elteres eseten utasitja a raketat korrekciora. A Stora1 fellot infravoros faklyaja erosebb, ezert arra fog ra a rendszer, es mivel az magasabban van, mint a cel, ezert a foldbe vezeti a raketat).
-T-72BM, 1988: torony 740/1120, test: 850/1200 mm.
-1989 Az M1 loszere (M829) 550 mm-t ut at. Csak most ertek el a nemetek 2 evvel korabbi szintjet, ami messze keves a T-80UM/T-72BM ellen.

Osszefoglalva: 1985 es 1990 kozott elolallt az a helyzet, hogy szembol, elso lovesre az M1A1/Leo-2A4 egyike sem volt kepes atloni a T-80U-t (sot, 1988-tol kezdve mar az olcsonak tomegharckocsinak szant T-72BM-et se), se 2 km-rol, se kozvetlen kozelrol. A szovjet harckocsik ekkor 560 mm-t kepesek atloni 2000 m-rol, vagyis a 600 mm-es Leo-2A4 testet kicsit kozelebbrol igen, mikozben az M1A1-t siman 2 km-rol is kilovik urmeret alatti loszerrel. A korabban nagyon jonak tartott kummulativ loszerek gyakorlailag hatastalanok a modern harckocsik ellen (persze kesobb majd megjelennek a tandem robbanofejek, ekkor a nyugati orszagokban meg nem terjedtek el).

1991 kornyeken szereztek a nyugati orszagok T-72BM-t, megdobbenve lattak, hogy az mennyire jo: panikszeruen fejlesztettek uj loszert (USA), hosszabb loveget (Nemetek), amivel sikerult megszuntetniuk az orosz minosegi folenyt. Illetve latszolag egy dologban megmaradt az orosz minosegi foleny: az Arena "kemeny APS"-t kifejlesztettek 1991-ben, ami kepes volt megsemmisiteni a beerkezo panceltoro raketakat - azert csak latszolag, mert hiaba fejlesztettek ki a 90-es evek elejen, a mai napig nem tellik a gyartasara - szerencsenkre es az ukranok szerencsejere.

Meglepoen lassan, de a reaktiv pancelok felkerultek a NATO harckocsikra is, ezzel egyertelmuen visszaveve a minosegi folenyt ezen a teren is, mikozben pl. az ejjellatok eseteben ez eleg gyorsan ment, mivel az oroszok csak keves harckocsit tudtak ellatni francia eredetu hokameraval, mikozben a NATOban ez altalanos volt.

Minden fenti kijelentest erosen arnyal az a teny, hogy vegig arrol irtam, hogy szembol melyik harckocsi mennyire vedett, mikozben lenyegeben elmondhato, hogy barmelyik hacskocsi barmelyik masikat kilovi oldalrol, ha kepes lesbol raloni (tehat pl. a masodik vilaghaboruban kozepkategorias M4 Sherman kozelrol, oldalrol kepes kiloni egy T-80UM-t, ami a hideghaboru csucsa).

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: bel »

brh562 írta: 2022.10.02. 17:49 Ati és a hozzájuk tartozó optikák elektronikák terén mi volt a helyzet?
Szia,

Irtam, hogy 1957 es 1976 kozott a szovjet/USA tankok eseteben mi volt a helyzet: a T54B-tol kezdve minden volt ejellato, az USA tankokon meg nem volt. Es azt is irtam, hogy 77-ben ez megvaltozott, mert egybol jobbat tettek ra az USA-ban, mint amilyen akkor az oroszok hasznaltak.

Ami szamomra teljesen erthetetlen: a "filleres" Dragunov puskakra jobb ejellatot tettek, mint a T-80U-ra, mert valahogy megakadtak az 1957-es nagy modernizalas szintjen, es meg a 80-as evek kozepen is aktiv ejjellatot hasznaltak a harckocsikon, amik addigra mar teljesen elavultak. A Dragunov ejjellatoja ezzel szemben kepes volt passziv modon is mukodni, vagyis az mar egy generacioval ujabb volt.

Bel
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 508
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: brh562 »

bel írta: 2022.10.02. 18:03 Szia,

Irtam, hogy 1957 es 1976 kozott a szovjet/USA tankok eseteben mi volt a helyzet: a T54B-tol kezdve minden volt ejellato, az USA tankokon meg nem volt. Es azt is irtam, hogy 77-ben ez megvaltozott, mert egybol jobbat tettek ra az USA-ban, mint amilyen akkor az oroszok hasznaltak.

Ami szamomra teljesen erthetetlen: a "filleres" Dragunov puskakra jobb ejellatot tettek, mint a T-80U-ra, mert valahogy megakadtak az 1957-es nagy modernizalas szintjen, es meg a 80-as evek kozepen is aktiv ejjellatot hasznaltak a harckocsikon, amik addigra mar teljesen elavultak. A Dragunov ejjellatoja ezzel szemben kepes volt passziv modon is mukodni, vagyis az mar egy generacioval ujabb volt.

Bel
igen az éjellátó megvót :) a nappali optika mejikben volt jobb ? a rádiók ? a szervizelhetőség? a kiképzés :)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: bel »

brh562 írta: 2022.10.02. 18:39 igen az éjellátó megvót :) a nappali optika mejikben volt jobb ? a rádiók ? a szervizelhetőség? a kiképzés :)
Szia,

A kikepzes azert csaloka egy kicsit magyarkent, mert nagyon szeles volt a szovjet kikepzes szintje.
Viszonylag kicsi kulonbseg volt a nemet-lengyel-magyar megszallok kozott (ebben a sorrendben, tehat a nemeteket megszallok voltak a csucs, egy kicsit gyengebbek a lengyeleket megszallok, es meg egy kicsit gyengebbek a minket megszallok), de alapvetoen ezek mindegyike "frontszolgalat"-nak szamitott, es sokkal-sokkal jobb kikepzest kaptak, mint az atlag, mert itt lenyegeben a penz nem szamitott, barmennyit kolthettek a kikepzesre es a harckeszultseg fenntartasara.

A Konigsbergben/Nyugat-Ukrajnaban allomasozo alakulatoknak mar egy jelentos fokkal rosszabb volt a kikepzese. A belso reszekben, sziberiaban levo csapatoknak pedig sokkal-sokkal rosszabb volt a kikepzese, felszereltsege (konkretan a T-55-os harckocsikat csak a hideghaboru utan vontak ki ezekrol a helyekrol).

Tehat amit mi "lattunk", hogy teherauto szamra van loszer, a katonak sportosak, ... az nagyon nem a szovjet atlagra vonatkozott. Az, hogy utottek-vertek a sorkatonakat, es tulajdonkeppen nem allatkent bantak veluk (mert az allatvedelmi torvenyek miatt manapsag elfogadhatatlan ugy banni az allatokkal, ahogy a hivatasosok bantak a sorallomannyal), az valoszinuleg altalanos volt.

Ami meg fontos, az a porosz jellegu vezetes teljes hianya. Vagyis a NATO orszagok eltanultak a nemetektol, hogy minden parancsnoknak szeles koru autonomiat kell adni (elfogadva, hogy aki a helyszinen van, messze tobb informacio birtokaban van, mint aki tavolrol parancsokat taviratozik). Persze ehhez bizony mar az altalanos iskolaban megfelelo oktatassal kell kezdeni, hogy a parancsnoknak (es itt nem az orosz mercevel mert ezredparacsnokokrol van szo, hanem raj/jaror parancsnokrol is) alkalmas szemelyek mar ifju korukban elkezdjenek gondolkozni, es kepesek legyenek onallo cselekedetekre.

Visszaterve a technikara, HPASP altal kesziett MBTs.pdf-ben a T-64A-rol nagyon jokat ir. Egyreszt van benne egy optikai tavolsagmero, ami a 2 felkep egymasra illesztesevel igen pontos tavolsagmerest tesz lehetove. Ez urmeret alatti loszer esetenel nem fontos (oda 2 km-ig eleg becsulni a tavolsagot), de kommulativ es repesz loszer eseten egyarant e nelkul lehetetlen nagy tavolsagra pontosan loni (T-62-ig nem volt ilyen). Konkretan nehany ertek a kummulativ loszer (3VBK-10) esesere:
1500 m: 5m
2000 m: 10 m
2500 m: 19 m
Jol latszik, hogy ha csak 500 m-es pontossaggal tudna az ember megbecsulni a cel tavolsagat, akkor 1500 m kornyeketol kezdve mar esely sincs egy harckocsi helyes megcelzasara. A repesz loszer (3VOF-22) is hasonlo ertekekkel bir:
3500 m: 36m
4000 m: 51m

A tavolsagmero 2000 m-en 60-100 m, 4000 m-en 120-200 m pontossaggal mert, mozgas kozben is.

A masik szamomra meglepo dolog, hogy mar ekkor belulrol iranyitott legvedelmi geppuskaja volt a parancsnoknak, vagyis vedetten tudott tuzelni vele.

A kesobb (1973) megjeleno (de olcsobb) T-72-ben vedtelen volt a parancsnok mikozben a legvedelmi geppuskat kezelte.

A T-64-gyel nagyjabol egyidos M60-on (1961-tol, tehat kicsit hamarabb gyartottak) volt a parancsnoknak es az iranyzonak is tavolsagmeroje. Azonban menet kozben hasznalhatatlan volt 1972-ig (es persze ejszaka is, 1977-ig). 1978-tol lezer tavolsagmerojuk es szelmerojuk is volt az uj gyartasu M60A3-akon.

A T64B-ken (1976-tol) szinten volt lezer tavolsagmero es szelmero. Es amiben az elobb tevedtem, volt rajta aktiv/passziv ejjellato is!

A T-72A-kon (1979-tol) is volt lezer tavolsagmero, de csak aktiv ejjellato.

Bel
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

bel írta: 2022.10.02. 17:55 Sziasztok,

Folytatas:

...

Minden fenti kijelentest erosen arnyal az a teny, hogy vegig arrol irtam, hogy szembol melyik harckocsi mennyire vedett, mikozben lenyegeben elmondhato, hogy barmelyik hacskocsi barmelyik masikat kilovi oldalrol, ha kepes lesbol raloni (tehat pl. a masodik vilaghaboruban kozepkategorias M4 Sherman kozelrol, oldalrol kepes kiloni egy T-80UM-t, ami a hideghaboru csucsa).

Bel
Ez így egy nagyon érdekes kis összefoglaló, de látom, Te is érzed, hogy ez így "autóskártyázás" volt csak. A valóságban szinte sosem az van, hogy 2 harckocsi áll egymással szemben sík terepen és ki lő erősebbet, ugye.

A kiképzés, felderítés, parancsnoki képességek mind fontosabbak önmagában a löveg vagy a páncélzat számszerű képességeinél (bónusz: mit sem ér az egész képzett szerelők, alkatrészek, logisztika nélkül.)

Végül pedig a modern háború az összfegyvernemi harc, ahol egy felderítő műhold vagy egy jó időben/helyen harcba vetett helikopteres deszant, vagy egy pontonhíd is el tudja dönteni az ütközet kimenetelét.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: bel »

gvass1 írta: 2022.10.03. 07:43 Ez így egy nagyon érdekes kis összefoglaló, de látom, Te is érzed, hogy ez így "autóskártyázás" volt csak. A valóságban szinte sosem az van, hogy 2 harckocsi áll egymással szemben sík terepen és ki lő erősebbet, ugye.

A kiképzés, felderítés, parancsnoki képességek mind fontosabbak önmagában a löveg vagy a páncélzat számszerű képességeinél (bónusz: mit sem ér az egész képzett szerelők, alkatrészek, logisztika nélkül.)

Végül pedig a modern háború az összfegyvernemi harc, ahol egy felderítő műhold vagy egy jó időben/helyen harcba vetett helikopteres deszant, vagy egy pontonhíd is el tudja dönteni az ütközet kimenetelét.
Szia,

Igen, nagyjabol ezt probaltam meg abban megfogalmazni, ugy tunik nem tul jol, hogy : "Minden fenti kijelentest erosen arnyal..."

Annyibol csak nagyjabol, hogy szerintem a 60-as evek vegen-70-es evek elso feleben komolyan szamitott a pancelzat (azert pont akkor es csak akkor, mert akkoriban pl. a T-64 tobb mint dupla akkora pancellal rendelkezett szembol mint a Leo1).

Abban teljesen igazad van, hogy ha az egyik pancel 10%-kal erosebb, az "autokartyas" elony, amit a sok kicsi mas korulmeny siman felulirhat.

Ja, "A valóságban szinte sosem az van, hogy 2 harckocsi áll egymással szemben": igen, ezert irtam oda a legtobb esetben a darabszamot, hogy lehessen latni, mennyire nem 1-1 harckocsi allt egymassal szemben, hanem _NAGYON_ korulbelul 1 db M1A1/Leo2 3 db T-64/72/80-nal allt szemben (80-as evek elso feleben meg sokkal rosszabb volt az arany).

Bel
paprikajancsi
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2022.05.29. 10:35

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: paprikajancsi »

Lattatok uj videot? 2 orosz katona eppen oralt nyomja es egy ukran dron rajuk dob egy VOGot. Durva egy haboru.

https://boards.4chan.org/k/thread/55457071
Sjani86
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 395
Csatlakozott: 2018.06.04. 09:52

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Sjani86 »

paprikajancsi írta: 2022.10.03. 19:51 Lattatok uj videot? 2 orosz katona eppen oralt nyomja es egy ukran dron rajuk dob egy VOGot. Durva egy haboru.

https://boards.4chan.org/k/thread/55457071
Na ez szopás volt a szó átvitt és szó szoros értelmében is :-D
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

aksurv írta: 2022.09.29. 06:46 Nem azt mondtam, nincs, azt mondtam hogy ezen a téren gyököt kell vonni az ukránok kommunikációjaban, és azt is linkeltem, hogy miért.
Ha az az ember akinek az a feladata, hogy felderítse és dokumentáltja a háborús bűnőket, nyíltan belehazudik a világ szemébe, onnantól minimum kritikusan kell kezelni ezeket. Ti elnézőek vagytok, mert aldozatok, én meg nem. És erre az ukránoktól függetlenül van nyomós okom. Ennyi az álláspont különbség közöttünk.
Az pedig nem orosz védelem, ha a hibákra mutatok rá.
Mondjátok oroszpárti elfogult véleményeket.
Hidd el, pont úgy szólni fogok.
IMG_20221004_133017.jpg
IMG_20221004_133017.jpg (202.44 KiB) Megtekintve 13095 alkalommal
Ételosztás a felszabadított ukrán területeken..
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Kép
ingyom bingyom tálib-e?
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

qqriq írta: 2022.10.04. 13:41 Kép
👍👍👍tűpontos...
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Valahol Oroszországban...
somewhere in russia.jpg
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

bel írta: 2022.10.02. 14:34 Szia,

Szerencsere MOST nincs minosegi folenyuk.

Nezzuk a hideghaboru korat, a nehany legfontosabb harckocsi jellemzovel, idorendben:



Bel
Impresszív ez felsorolás, de ahogy gvass1 is írta, ez autókártyázás. Milliméterek ide vagy oda, a valóság gyökeresen más.

"M60A1: 1962: ezt gyartottak tomegesen (1971-ig valtozatlanul, modifikacioit 1978-ig, 15 000 db-ot), torony: 254 mm, test 260 mm. 105 mm-es loveggel. Nincs rajta stabilizator, sem ejjellato"
M60A1-en VOLT éjjellátó. AN/VSS-1(V)1 infra refi, M32, M19, M18 1.gen irányzó- és figyelőműszerek. M60A1 (RISE)-nál ezeket lecserélik 2. gen passzív műszerekre (M32E1 irányzó, M36E1 parancsnoknak, M24E1 vezetőnek), míg a T-62, T-64, T-72 1. gen TPN1-49-23 aktív van még mindig...

"A vele egyidos T-62 konnyeden kilovi, akar 2 km tavolsagbol is (mar a legelso urmeret alatti loszerevel is)"
Kilőhetné.... ha az U-5TS mechanikai szórása nem növekedne meg drasztikusan 1500 méter felett. Ezt a '73-ban zsákmányolt T-62-es tesztelésekor tapasztalták az izraeliek és az amerikaiak. A szírek pedig saját maguk a háború alatt, mikor is sikertelenül próbáltak távolról tüzelni az izraeli tankokra. (Ezért sem használták más harckocsiban soha.)
Ezzel szemben a papíron "gyengébb", stabilizálatlan izraeli Centurion-ok szépen, egymás után lőtték ki nagy távolságból a T-62-eseket. Mindezt úgy, hogy csak a stadiametric irányzékot használva, mert a célbelövő géppuskát haszontalannak ítéve kihajították azt. Jah, meg úgy, hogy az izraeli harckocsizók orrvérzésig gyakorolták a nagy távolságra lévő célpontok leküzdését.
Btw. a 105 mm-es gránátok közül miért csak az APDS, APFSDS gránátokat vannak sorolva? A már korán rendszeresített 400 mm feletti átütésre képes HEAT? Vagy a HESH gránátok amelyekkel az arab páncélosokat pusztították?

"T-62: 1962"
A T-62 nem más, mint egy hosszában-széltében-toronykoszorú átmérőben kissé növelt T-54. Amibe egy jóval nagyobb závárzattal rendelkező löveg került. Külső méretei nagyobbat, a belső tere viszont a T-54/55-nél még szűkebb lett. A ready rack-ben mindössze 4 gránát van, 12 a semi-ready rack-ben töltő-kezelő mögött lent a harckocsi teknőben, a maradék a vezető mellett jobbra.
A ready rack kiürülése után drasztikusan lecsökken a tűzgyorsaság, ahogy a többi gránáttal vesződik a töltő.
A beépített hüvelykivetőt inkább deaktiválta a legénység, mert hajlamos elhibázni a torony hátulján lévő kivetőnyílást. (Az össze-vissza pattogó, több kilós acélhüvely ütése tud fájni.) Ekkor viszont a töltőnek egyessével kell kihajingálni az üres hüvelyeket a búvónyíláson keresztül, mert nincs hely a toronyban a hüvelyek gyűjtésére.

"M60A1-AOS: 1972: csak stabilizator hozzaadva, az ejjellato meg hianyzik."
Ez nem igaz.

"M60A1-RISE-PASSIVE: 1977: passziv ejjallato hozzaadva. Ezzel eloszor erik el (igaz, egybol tul is lepnek rajta) a 1957-es T-54B szintjet - 18 evvel lemaradva arrol"
Ez se igaz.

T-64:
"HPASP altal kesziett MBTs.pdf-ben a T-64A-rol nagyon jokat ir. Egyreszt van benne egy optikai tavolsagmero, ami a 2 felkep egymasra illesztesevel igen pontos tavolsagmerest tesz lehetove."


A TPD2-49 sztereokópikus irányzék (korai T-72-ben is ez volt)pont hogy NEM volt pontos, se könnyen kezelhető. (Gyenge fényviszonyok közt alacsony a hatásfoka, 1000 méter alatt nem lehetett vele mérni, ekkor monokuláris üzemmódot kellett használni -stadia skála.)
Pont ezért cserélték le a TPD-K1 lézer távmérőre. Ezért cserélték le a nyugati tankokon is sztereokóp távmérőket LRF-ekre.

"Masik forradalmi ujdonsaga az automata tolto, igy 4 helyett 3 kezelo eleg. Kifejezetten problemas harckocsi, ezzel egyutt elsopro minosegi ugras."
Semmi forradami nincs az automata töltőkben. AMX-13, AMX-50, stb. a T-64 előtt revolver töltővel rendelkeztek.
A "forradalmi" karusszel töltőt ismert halálos hátrányai miatt gyorsan elvetették nyugaton. A francia Leclerc, d-koreai K-2, japán Type90, Type10 mindben conveyor loader van, ami a küzdőtértől elszeparálva van, és nem rajta ül a legénység.
Btw. a T-64/80 "forradalmi" töltője hajlamos a hüvelytalpat nem az üres lőszerkazettába, hanem mellé pottyantani azt. Ha nem veszi észre a irányzó vagy a parancsnok és begyűri a karusszel, akkor szívás van.
A kis méretű futógörgői miatt rosszabb a menettulajdonságot biztosítanak, ezért tértek vissza az utód T-80-nál a nagyméretű görgőkhöz. Az 5TDF dízelmotorja egy merő szopás, ahogy az angol Leyland L60, amiről koppintották azt.

"A T-64-gyel nagyjabol egyidos M60-on (1961-tol, tehat kicsit hamarabb gyartottak) volt a parancsnoknak es az iranyzonak is tavolsagmeroje. Azonban menet kozben hasznalhatatlan volt"
Az orosz TKN-3 és leszármazottai is mind stabilizálatlanok.

"T-64BV, 1984: 1. generacios reaktiv pancelnak (Kontakt-1) koszonhetoen lenyegeben az osszes korabeli kummulativ robbanofejjel szemben vedett"
"T-80U, 1985: 2. generacios reaktiv pancelnak (Kontakt-5) koszonhetoen lenyegeben az osszes korabeli panceltoro fegyverrel szemben vedett"

Tandem HEAT Hellfire '82-ből. Top-attack BILL '85-ből. Tandem HEAT és top-attack TOW-2 says, Hold my beer. A Maverick (közel 60 kilós HEAT) robbanófejnek meg semmilyen ERA nem akadály.
(Btw. az NLAW top-attack HEAT töltete a BILL-ről származik.)

"T-80UM, 1988: hokepalkotos iranyzek"
M60A3 TTS, Leopard-2, Abrams, Challenger, mindegyiknek jóval előbb volt termo irányzéka (TTS, TIS, EMES, TOGS) és ami a lényeg, MINDEGYIKEN van, amivel 2000 méterről lehet a célt azonosítani, szemben a ruszkik elméletileg 800 méterig használható ősöreg TPN1-49-23-a. (Felhasználói tapasztalat, hogy az a 800 méter azt jelenti, hogy látni ott valamit. A biztos célazonosítást kb. 500 méterről lehetséges vele.)
Hiába van hiper-szuper milliméteres páncélod meg lövedéket, ha előbb kiszúrnak. Ahogy Nicholas Moran (aka. The Chieftain iraki háborús harckocsizó veterán) mondta, aki előbb veszi észre a másikat, annak már félig a zsebében van a győzelem. Én neki hiszek, nem a millimétereknek.
A ruszki sem francia termo irányzékokból nem tudott eleget venni, sem a saját Sosna-U-ból nem tudott eleget gyártani a tankflottájuk modernizálásához. Csomó Ukrajnában kilőtt/zsákmányolt T-72-esen, T-80-ason ott virít az L2AG refi, belül meg a TPN1-49-2.

"Stora1, ami erzekeli a panceltoro raketakat iranyito lezersugarat, fusttek vakitja, es a tornyot szembe forditja"
Szíriában többször is előfordult, hogy nem eltérítette, hanem MAGÁHOZ VONTOTTA a harckocsira kilőtt TOW rakétát. Egy igazolt esetben a TOW a T-90 lövegcső mellett becsapódva, felgyújtva azt. Frontmilliméterek szevasztok...

"egy dologban megmaradt az orosz minosegi foleny: az Arena "kemeny APS"
Amit nem rendszeresítettek, nem exportáltak, az Armata parádétankjukra meg mást fejlesztettek/fejlesztenek.

"szerencsenkre es az ukranok szerencsejere"
A ruszkik bevetették az egyetlen APS-es T-80UM2-est (Drozd-2).... és odaveszett.
https://raketa.hu/egyetlen-orosz-t-80um ... ukrajnaban

"Meglepoen lassan, de a reaktiv pancelok felkerultek a NATO harckocsikra is"
Ez se igaz.
A US Marine M60A3 TTS-hez rendszeresítették az izraeli Blazer kit-et. Használták '91-ben, ahogy az angol Challenger-ek is ERA páncélzattal felszerelve harcoltak '91-ben. A különbség, hogy békeidőben nincsenek felszerelve. A teljes páncél raktárban van, nem csak tölteteket szedik ki, ahogy a ruszkik.

Most hirtelen ennyi jutott eszembe. 😎
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Laserbeak írta: 2022.10.04. 14:34 Impresszív ez felsorolás, de ahogy gvass1 is írta, ez autókártyázás. Milliméterek ide vagy oda, a valóság gyökeresen más.

"M60A1: 1962: ezt gyartottak tomegesen (1971-ig valtozatlanul, modifikacioit 1978-ig, 15 000 db-ot), torony: 254 mm, test 260 mm. 105 mm-es loveggel. Nincs rajta stabilizator, sem ejjellato"
M60A1-en VOLT éjjellátó. AN/VSS-1(V)1 infra refi, M32, M19, M18 1.gen irányzó- és figyelőműszerek. M60A1 (RISE)-nál ezeket lecserélik 2. gen passzív műszerekre (M32E1 irányzó, M36E1 parancsnoknak, M24E1 vezetőnek), míg a T-62, T-64, T-72 1. gen TPN1-49-23 aktív van még mindig...

"A vele egyidos T-62 konnyeden kilovi, akar 2 km tavolsagbol is (mar a legelso urmeret alatti loszerevel is)"
Kilőhetné.... ha az U-5TS mechanikai szórása nem növekedne meg drasztikusan 1500 méter felett. Ezt a '73-ban zsákmányolt T-62-es tesztelésekor tapasztalták az izraeliek és az amerikaiak. A szírek pedig saját maguk a háború alatt, mikor is sikertelenül próbáltak távolról tüzelni az izraeli tankokra. (Ezért sem használták más harckocsiban soha.)
Ezzel szemben a papíron "gyengébb", stabilizálatlan izraeli Centurion-ok szépen, egymás után lőtték ki nagy távolságból a T-62-eseket. Mindezt úgy, hogy csak a stadiametric irányzékot használva, mert a célbelövő géppuskát haszontalannak ítéve kihajították azt. Jah, meg úgy, hogy az izraeli harckocsizók orrvérzésig gyakorolták a nagy távolságra lévő célpontok leküzdését.
Btw. a 105 mm-es gránátok közül miért csak az APDS, APFSDS gránátokat vannak sorolva? A már korán rendszeresített 400 mm feletti átütésre képes HEAT? Vagy a HESH gránátok amelyekkel az arab páncélosokat pusztították?

"T-62: 1962"
A T-62 nem más, mint egy hosszában-széltében-toronykoszorú átmérőben kissé növelt T-54. Amibe egy jóval nagyobb závárzattal rendelkező löveg került. Külső méretei nagyobbat, a belső tere viszont a T-54/55-nél még szűkebb lett. A ready rack-ben mindössze 4 gránát van, 12 a semi-ready rack-ben töltő-kezelő mögött lent a harckocsi teknőben, a maradék a vezető mellett jobbra.
A ready rack kiürülése után drasztikusan lecsökken a tűzgyorsaság, ahogy a többi gránáttal vesződik a töltő.
A beépített hüvelykivetőt inkább deaktiválta a legénység, mert hajlamos elhibázni a torony hátulján lévő kivetőnyílást. (Az össze-vissza pattogó, több kilós acélhüvely ütése tud fájni.) Ekkor viszont a töltőnek egyessével kell kihajingálni az üres hüvelyeket a búvónyíláson keresztül, mert nincs hely a toronyban a hüvelyek gyűjtésére.

"M60A1-AOS: 1972: csak stabilizator hozzaadva, az ejjellato meg hianyzik."
Ez nem igaz.

"M60A1-RISE-PASSIVE: 1977: passziv ejjallato hozzaadva. Ezzel eloszor erik el (igaz, egybol tul is lepnek rajta) a 1957-es T-54B szintjet - 18 evvel lemaradva arrol"
Ez se igaz.

T-64:
"HPASP altal kesziett MBTs.pdf-ben a T-64A-rol nagyon jokat ir. Egyreszt van benne egy optikai tavolsagmero, ami a 2 felkep egymasra illesztesevel igen pontos tavolsagmerest tesz lehetove."


A TPD2-49 sztereokópikus irányzék (korai T-72-ben is ez volt)pont hogy NEM volt pontos, se könnyen kezelhető. (Gyenge fényviszonyok közt alacsony a hatásfoka, 1000 méter alatt nem lehetett vele mérni, ekkor monokuláris üzemmódot kellett használni -stadia skála.)
Pont ezért cserélték le a TPD-K1 lézer távmérőre. Ezért cserélték le a nyugati tankokon is sztereokóp távmérőket LRF-ekre.

"Masik forradalmi ujdonsaga az automata tolto, igy 4 helyett 3 kezelo eleg. Kifejezetten problemas harckocsi, ezzel egyutt elsopro minosegi ugras."
Semmi forradami nincs az automata töltőkben. AMX-13, AMX-50, stb. a T-64 előtt revolver töltővel rendelkeztek.
A "forradalmi" karusszel töltőt ismert halálos hátrányai miatt gyorsan elvetették nyugaton. A francia Leclerc, d-koreai K-2, japán Type90, Type10 mindben conveyor loader van, ami a küzdőtértől elszeparálva van, és nem rajta ül a legénység.
Btw. a T-64/80 "forradalmi" töltője hajlamos a hüvelytalpat nem az üres lőszerkazettába, hanem mellé pottyantani azt. Ha nem veszi észre a irányzó vagy a parancsnok és begyűri a karusszel, akkor szívás van.
A kis méretű futógörgői miatt rosszabb a menettulajdonságot biztosítanak, ezért tértek vissza az utód T-80-nál a nagyméretű görgőkhöz. Az 5TDF dízelmotorja egy merő szopás, ahogy az angol Leyland L60, amiről koppintották azt.

"A T-64-gyel nagyjabol egyidos M60-on (1961-tol, tehat kicsit hamarabb gyartottak) volt a parancsnoknak es az iranyzonak is tavolsagmeroje. Azonban menet kozben hasznalhatatlan volt"
Az orosz TKN-3 és leszármazottai is mind stabilizálatlanok.

"T-64BV, 1984: 1. generacios reaktiv pancelnak (Kontakt-1) koszonhetoen lenyegeben az osszes korabeli kummulativ robbanofejjel szemben vedett"
"T-80U, 1985: 2. generacios reaktiv pancelnak (Kontakt-5) koszonhetoen lenyegeben az osszes korabeli panceltoro fegyverrel szemben vedett"

Tandem HEAT Hellfire '82-ből. Top-attack BILL '85-ből. Tandem HEAT és top-attack TOW-2 says, Hold my beer. A Maverick (közel 60 kilós HEAT) robbanófejnek meg semmilyen ERA nem akadály.
(Btw. az NLAW top-attack HEAT töltete a BILL-ről származik.)

"T-80UM, 1988: hokepalkotos iranyzek"
M60A3 TTS, Leopard-2, Abrams, Challenger, mindegyiknek jóval előbb volt termo irányzéka (TTS, TIS, EMES, TOGS) és ami a lényeg, MINDEGYIKEN van, amivel 2000 méterről lehet a célt azonosítani, szemben a ruszkik elméletileg 800 méterig használható ősöreg TPN1-49-23-a. (Felhasználói tapasztalat, hogy az a 800 méter azt jelenti, hogy látni ott valamit. A biztos célazonosítást kb. 500 méterről lehetséges vele.)
Hiába van hiper-szuper milliméteres páncélod meg lövedéket, ha előbb kiszúrnak. Ahogy Nicholas Moran (aka. The Chieftain iraki háborús harckocsizó veterán) mondta, aki előbb veszi észre a másikat, annak már félig a zsebében van a győzelem. Én neki hiszek, nem a millimétereknek.
A ruszki sem francia termo irányzékokból nem tudott eleget venni, sem a saját Sosna-U-ból nem tudott eleget gyártani a tankflottájuk modernizálásához. Csomó Ukrajnában kilőtt/zsákmányolt T-72-esen, T-80-ason ott virít az L2AG refi, belül meg a TPN1-49-2.

"Stora1, ami erzekeli a panceltoro raketakat iranyito lezersugarat, fusttek vakitja, es a tornyot szembe forditja"
Szíriában többször is előfordult, hogy nem eltérítette, hanem MAGÁHOZ VONTOTTA a harckocsira kilőtt TOW rakétát. Egy igazolt esetben a TOW a T-90 lövegcső mellett becsapódva, felgyújtva azt. Frontmilliméterek szevasztok...

"egy dologban megmaradt az orosz minosegi foleny: az Arena "kemeny APS"
Amit nem rendszeresítettek, nem exportáltak, az Armata parádétankjukra meg mást fejlesztettek/fejlesztenek.

"szerencsenkre es az ukranok szerencsejere"
A ruszkik bevetették az egyetlen APS-es T-80UM2-est (Drozd-2).... és odaveszett.
https://raketa.hu/egyetlen-orosz-t-80um ... ukrajnaban

"Meglepoen lassan, de a reaktiv pancelok felkerultek a NATO harckocsikra is"
Ez se igaz.
A US Marine M60A3 TTS-hez rendszeresítették az izraeli Blazer kit-et. Használták '91-ben, ahogy az angol Challenger-ek is ERA páncélzattal felszerelve harcoltak '91-ben. A különbség, hogy békeidőben nincsenek felszerelve. A teljes páncél raktárban van, nem csak tölteteket szedik ki, ahogy a ruszkik.

Most hirtelen ennyi jutott eszembe. 😎
Itt mindenki WoT ozik? :D :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

Kontrolle13 írta: 2022.10.04. 14:44 Itt mindenki WoT ozik? :D :lol:
Az a kisfiúk játéka. A nagyfiúk WarThunder-eznek. 😎 🤜🤛
paprikajancsi
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2022.05.29. 10:35

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: paprikajancsi »

Laserbeak írta: 2022.10.04. 15:37 Az a kisfiúk játéka. A nagyfiúk WarThunder-eznek. 😎 🤜🤛
Warthunder rohadt nagy grindfest lett miota telepakoltak lootboxxal meg minden fizetos faszsaggal.


Kherson a heten ukrajnae lesz. Onnan nem sok tavolsag elzarni a krim felszigetet. Szerintem nemsokara bevetik oroszok az atomot.
pogessor
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 349
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:10

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: pogessor »

paprikajancsi írta: 2022.10.04. 17:07 Kherson a heten ukrajnae lesz. Onnan nem sok tavolsag elzarni a krim felszigetet. Szerintem nemsokara bevetik oroszok az atomot.
Nem hiszem. Vagy hát értelemzés kérdése, hogy mi az a "nemsokára". Szerintem előbb még adnak esélyt a sorozott-behívott tömegeknek. Mondjuk az idei évet. Vagyis csak jövőre "várnám" a reális atomfegyver bevetési opciót.
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

pogessor írta: 2022.10.04. 17:29 Nem hiszem. Vagy hát értelemzés kérdése, hogy mi az a "nemsokára". Szerintem előbb még adnak esélyt a sorozott-behívott tömegeknek. Mondjuk az idei évet. Vagyis csak jövőre "várnám" a reális atomfegyver bevetési opciót.
Nem tudom, de a putler teljesen kiszámíthatatlan, lehet, hogy már nem is él.. Minimum 3 hasonmása van.. Az egyik gondol egyet, aztán megnyomja a piros gombot...
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
paprikajancsi
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2022.05.29. 10:35

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: paprikajancsi »

pogessor írta: 2022.10.04. 17:29 Nem hiszem. Vagy hát értelemzés kérdése, hogy mi az a "nemsokára". Szerintem előbb még adnak esélyt a sorozott-behívott tömegeknek. Mondjuk az idei évet. Vagyis csak jövőre "várnám" a reális atomfegyver bevetési opciót.
Szerintem Krim felsziget amit nem lesz hajlando putyin feladni. Mar vonulnak raketa egysegek ukrajna fele. Bar lehet csak benyomjak oket is gyalogsag koze.

https://boards.4chan.org/k/thread/55461001
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

paprikajancsi írta: 2022.10.04. 17:07 Warthunder rohadt nagy grindfest lett miota telepakoltak lootboxxal meg minden fizetos faszsaggal.


Kherson a heten ukrajnae lesz. Onnan nem sok tavolsag elzarni a krim felszigetet. Szerintem nemsokara bevetik oroszok az atomot.

+1
Gusztustalanul pay to win mind.

Osztan' lesz mit ledobniuk? Hisz maguk a ruszkik szerint is az éves katonai költségvetés min. 20 %-a magánzsebekben landol. Kétlem, hogy a rakétások kivételek lennének.
Van elemzés, amely szerint azért is tévedtek óriásit az ukrán társadalom állapotát illetően, mert az ukrán kollaboránsok beszervezésével megbízott FSzB-sek zsebre vágták az erre szánt lét, a vezetésnek meg kamu jelentéseket küldtek. 🙃
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

paprikajancsi írta: 2022.10.04. 17:07 Warthunder rohadt nagy grindfest lett miota telepakoltak lootboxxal meg minden fizetos faszsaggal.


Kherson a heten ukrajnae lesz. Onnan nem sok tavolsag elzarni a krim felszigetet. Szerintem nemsokara bevetik oroszok az atomot.

+1
Gusztustalanul pay to win mind.

Osztan' lesz mit ledobniuk? Hisz maguk a ruszkik szerint is az éves katonai költségvetés min. 20 %-a magánzsebekben landol. Kétlem, hogy a rakétások kivételek lennének.
Van elemzés, amely szerint azért is tévedtek óriásit az ukrán társadalom állapotát illetően, mert az ukrán kollaboránsok beszervezésével megbízott FSzB-sek zsebre vágták az erre szánt lét, a vezetésnek meg kamu jelentéseket küldtek. 🙃
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

paprikajancsi írta: 2022.10.04. 17:07
Kherson a heten ukrajnae lesz. Onnan nem sok tavolsag elzarni a krim felszigetet. Szerintem nemsokara bevetik oroszok az atomot.
Én is ettől tartok.
Az oroszok nem adhatják vissza Krimet hatalmas arcvesztés nélkül.
Az ukránok nem fognak megállni.
Egy esélyt látok, hogy addig Putyint baleset éri.. és az utóda a nyakába varrja az egész háborút.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

WildBear23 írta: 2022.10.05. 07:53 Én is ettől tartok.
Az oroszok nem adhatják vissza Krimet hatalmas arcvesztés nélkül.
Az ukránok nem fognak megállni.
Egy esélyt látok, hogy addig Putyint baleset éri.. és az utóda a nyakába varrja az egész háborút.
+1
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

16649569489436850425154563124763.jpg
The Gent írta: 2022.10.05. 09:20+1
Origos"cikk ".. 🤮🤮🤮👎👎
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Koszi az alapos valaszt!
Laserbeak írta: 2022.10.04. 14:34 Impresszív ez felsorolás, de ahogy gvass1 is írta, ez autókártyázás. Milliméterek ide vagy oda, a valóság gyökeresen más.

"M60A1: 1962: ezt gyartottak tomegesen (1971-ig valtozatlanul, modifikacioit 1978-ig, 15 000 db-ot), torony: 254 mm, test 260 mm. 105 mm-es loveggel. Nincs rajta stabilizator, sem ejjellato"
M60A1-en VOLT éjjellátó. AN/VSS-1(V)1 infra refi, M32, M19, M18 1.gen irányzó- és figyelőműszerek. M60A1 (RISE)-nál ezeket lecserélik 2. gen passzív műszerekre (M32E1 irányzó, M36E1 parancsnoknak, M24E1 vezetőnek), míg a T-62, T-64, T-72 1. gen TPN1-49-23 aktív van még mindig...
Igen, igazad van. Enyhito korulmeny, hogy a HPASP altal osszeallitott MBTs.pdf (amiben rengeteg jo dolog van) is teved ez ugyben.

Illetve abban az aprosagban tevedsz szerintem, hogy nem az 1975-os M60A1 RISE-ban (amiben foleg a megbizhatatlan motort javitottak), hanem az 1977-es M60A1-RISE-PASSIVE-ban jelent meg a passziv ejjellato.
A fenti felsorolasodbol csendben kimaradt a T-64B, amit 1976-tol rendszeresitettek, es van benne passziv ejjellato (TPN-3-49). Nyilvan az 1 ev kulonbseg is "autokartyas" elony, de azt azer mutatja, hogy nem voltak lemaradva.

"A vele egyidos T-62 konnyeden kilovi, akar 2 km tavolsagbol is (mar a legelso urmeret alatti loszerevel is)
Kilőhetné.... ha az U-5TS mechanikai szórása nem növekedne meg drasztikusan 1500 méter felett. Ezt a '73-ban zsákmányolt T-62-es tesztelésekor tapasztalták az izraeliek és az amerikaiak. A szírek pedig saját maguk a háború alatt, mikor is sikertelenül próbáltak távolról tüzelni az izraeli tankokra. (Ezért sem használták más harckocsiban soha.)
Ezzel szemben a papíron "gyengébb", stabilizálatlan izraeli Centurion-ok szépen, egymás után lőtték ki nagy távolságból a T-62-eseket. Mindezt úgy, hogy csak a stadiametric irányzékot használva, mert a célbelövő géppuskát haszontalannak ítéve kihajították azt. Jah, meg úgy, hogy az izraeli harckocsizók orrvérzésig gyakorolták a nagy távolságra lévő célpontok leküzdését."

Nyilvan a kikepzes _rengeteget_ szamit. De sokkal jobb, ha a jol kepzettek legalabb azonos technikaval rendelkeznek, mint az ellenseg. :-)

Esetleg forras arra, hogy 1500 m-nel nagyobb tavolsagbol lottek ki a mozgo Centurion-ok a T-62-eseket? (A "stabilizalatlan" jelzonek mozgo jarmu eseten van ertelme.)

"Btw. a 105 mm-es gránátok közül miért csak az APDS, APFSDS gránátokat vannak sorolva? A már korán rendszeresített 400 mm feletti átütésre képes HEAT? Vagy a HESH gránátok amelyekkel az arab páncélosokat pusztították?"

Veletlenul lefelejtettem. :-(
Annyi idok lehetne, hogy a T-64-tol kezdve szembol hatastalanok voltak a maguk kis 400 mm-es atutesukkel a 450 mm-es pancellal szemben (forditott ara'ny eseten kerdeses lenne, hogy ha nem pont szembol, hanem egy kis szogelteressel lonek, akkor mar nem uti at az igy vastagabbnak latszo pancelt, de a 400 mm-es atutesen semmi se segit).

"T-62: 1962
A T-62 nem más, mint egy hosszában-széltében-toronykoszorú átmérőben kissé növelt T-54. Amibe egy jóval nagyobb závárzattal rendelkező löveg került. Külső méretei nagyobbat, a belső tere viszont a T-54/55-nél még szűkebb lett. A ready rack-ben mindössze 4 gránát van, 12 a semi-ready rack-ben töltő-kezelő mögött lent a harckocsi teknőben, a maradék a vezető mellett jobbra.
A ready rack kiürülése után drasztikusan lecsökken a tűzgyorsaság, ahogy a többi gránáttal vesződik a töltő.
A beépített hüvelykivetőt inkább deaktiválta a legénység, mert hajlamos elhibázni a torony hátulján lévő kivetőnyílást. (Az össze-vissza pattogó, több kilós acélhüvely ütése tud fájni.) Ekkor viszont a töltőnek egyessével kell kihajingálni az üres hüvelyeket a búvónyíláson keresztül, mert nincs hely a toronyban a hüvelyek gyűjtésére."

Igen, szerintem se volt egy nagy szam a T-62. Nem veletlen, hogy a Varso Szerzodes egyetlen demokratikus dontese ehhez kapcsolodik (nem voltak hajlandoak rendszeresiteni, a szovjet elvaras ellenere - semmi mas esetben nem mertek ilyen dontoest hozni a megszallt orszagok). De az M60nal azert jobb volt mindenben.

"M60A1-AOS: 1972: csak stabilizator hozzaadva, az ejjellato meg hianyzik."
Ez nem igaz."

Igen, lasd 1-es pont.


"M60A1-RISE-PASSIVE: 1977: passziv ejjallato hozzaadva. Ezzel eloszor erik el (igaz, egybol tul is lepnek rajta) a 1957-es T-54B szintjet - 18 evvel lemaradva arrol
Ez se igaz."

Igen, valoban ekkor az 1976-os szintet ertek el, nem az 1957-est (igaz, "csak" elertek, nem tulleptek rajta).

"T-64:
"HPASP altal kesziett MBTs.pdf-ben a T-64A-rol nagyon jokat ir. Egyreszt van benne egy optikai tavolsagmero, ami a 2 felkep egymasra illesztesevel igen pontos tavolsagmerest tesz lehetove.


A TPD2-49 sztereokópikus irányzék (korai T-72-ben is ez volt)pont hogy NEM volt pontos, se könnyen kezelhető. (Gyenge fényviszonyok közt alacsony a hatásfoka, 1000 méter alatt nem lehetett vele mérni, ekkor monokuláris üzemmódot kellett használni -stadia skála.)
Pont ezért cserélték le a TPD-K1 lézer távmérőre. Ezért cserélték le a nyugati tankokon is sztereokóp távmérőket LRF-ekre."

1000 meter alatt minek tavolsagot merni?
A legelso, 1962-es 125 mm-es urmeret alatti loszer (3VBM-3) eseteben is 40 cm volt a lovedek esese ezen a tavon. Egy harckocsi eseten ez elenyeszoen kicsi ertek. De ha megis kell, akkor a stadi skalaval igen konnyu kulonbseget tenni 500 m es 1000 m kozott (nagyobb tavolsagon drasztikusan kevesbe hasznalhato).

Amugy azt irtam, hogy 4000 m-en 120-200 m pontossaggal mert az optikai iranyzek, nyilvan a lezer 10 m -es pontossaga jelentos elorelepes ehhez kepest, de skala szerintem teljesen hasznalhatatlan ilyen tavon, szoval a korabbiak kepest az optikai tavolsagmero nagyon nagy elorelepes, es szerintem hiba volt kiszerelni, mert "manapsag" a lezer tavmeresre reagalnak a harckocsik, mikozben az optikaira nyilvanvaloan lehetetlen.

"Masik forradalmi ujdonsaga az automata tolto, igy 4 helyett 3 kezelo eleg. Kifejezetten problemas harckocsi, ezzel egyutt elsopro minosegi ugras.[
Semmi forradami nincs az automata töltőkben. AMX-13, AMX-50, stb. a T-64 előtt revolver töltővel rendelkeztek.
A "forradalmi" karusszel töltőt ismert halálos hátrányai miatt gyorsan elvetették nyugaton. A francia Leclerc, d-koreai K-2, japán Type90, Type10 mindben conveyor loader van, ami a küzdőtértől elszeparálva van, és nem rajta ül a legénység.
Btw. a T-64/80 "forradalmi" töltője hajlamos a hüvelytalpat nem az üres lőszerkazettába, hanem mellé pottyantani azt. Ha nem veszi észre a irányzó vagy a parancsnok és begyűri a karusszel, akkor szívás van.
A kis méretű futógörgői miatt rosszabb a menettulajdonságot biztosítanak, ezért tértek vissza az utód T-80-nál a nagyméretű görgőkhöz. Az 5TDF dízelmotorja egy merő szopás, ahogy az angol Leyland L60, amiről koppintották azt."

Fura, hogy a franciak mar 1952-ben gyartottak automata toltot, mikozben a nemetek es az USA meg mindig keptelen egy rendszeresitett harckocsiba legyartani azt, csak tervezik ezeket az osszes harckocsijukba (OMFV, EMBT, KF51).

Motor: nem veletlenul irtam, hogy "Kifejezetten problemas harckocsi"

"A T-64-gyel nagyjabol egyidos M60-on (1961-tol, tehat kicsit hamarabb gyartottak) volt a parancsnoknak es az iranyzonak is tavolsagmeroje. Azonban menet kozben hasznalhatatlan volt"
Az orosz TKN-3 és leszármazottai is mind stabilizálatlanok."

Igen, de ettol meg a T-64A iranyzojanak stabilizalt tavolsagmeroje van, amit tud menet kozben hasznalni, az M60-nak meg nem.

"T-64BV, 1984: 1. generacios reaktiv pancelnak (Kontakt-1) koszonhetoen lenyegeben az osszes korabeli kummulativ robbanofejjel szemben vedett
T-80U, 1985: 2. generacios reaktiv pancelnak (Kontakt-5) koszonhetoen lenyegeben az osszes korabeli panceltoro fegyverrel szemben vedett

Tandem HEAT Hellfire '82-ből. Top-attack BILL '85-ből. Tandem HEAT és top-attack TOW-2 says, Hold my beer. A Maverick (közel 60 kilós HEAT) robbanófejnek meg semmilyen ERA nem akadály.
(Btw. az NLAW top-attack HEAT töltete a BILL-ről származik.)"

Az az 1982 jo lesz 1993-nak is:Entered service: 1993, "The U.S. Army developed the AGM-114F in the early 1990s, for example, to counter new tank defenses. These defenses, known as “reactive armor,” explode when hit by an antitank missile to disperse the lethal charge meant to penetrate the tank.7 The AGM-114F was the first Hellfire missile to feature a tandem warhead, which consisted of two charges: one to set off the reactive armor, and a second to punch through the tank. "

Az 1987-ben megjelent TOW-2A 1984-ben tul nagy tamado erot nem jelentett :-), de felig igazad van: az valoban tandem fejes volt, es csak 2-3 evvel kesobb jelent meg . Ezzel szemben a szuk ertelemben vett TOW-2 se nem tandem, se nem top-attack. A TOW-2B meg nem abbol az evtizedbol szarmazik (1991).

BILL-el kapcsolatban talan igazad van. Azert csak talan, mert attol meg, hogy 80 mm homogen acelpancel+ reaktiv pancelt atutott egy teszten, kerdes, hogy a szendvicspancelt is atuti-e Kontakt-5 mogott, es ha igen, akkor miert csinaltak meg gyorsan-gyorsan a tandem fejes valtozatat?

Ezzel szemben a Maverickkel egyertelmuen igazad van, az valoban "mident visz" (ami nem APS-sel vedett).

"T-80UM, 1988: hokepalkotos iranyzek
M60A3 TTS, Leopard-2, Abrams, Challenger, mindegyiknek jóval előbb volt termo irányzéka (TTS, TIS, EMES, TOGS) és ami a lényeg, MINDEGYIKEN van, amivel 2000 méterről lehet a célt azonosítani, szemben a ruszkik elméletileg 800 méterig használható ősöreg TPN1-49-23-a. (Felhasználói tapasztalat, hogy az a 800 méter azt jelenti, hogy látni ott valamit. A biztos célazonosítást kb. 500 méterről lehetséges vele.)
Hiába van hiper-szuper milliméteres páncélod meg lövedéket, ha előbb kiszúrnak. Ahogy Nicholas Moran (aka. The Chieftain iraki háborús harckocsizó veterán) mondta, aki előbb veszi észre a másikat, annak már félig a zsebében van a győzelem. Én neki hiszek, nem a millimétereknek."

Sok mindenben igazad van, de ezekkel nem mondtal ellent nekem. A TPN1-49-23 hogy kapcsolodik a T-80U-hoz?


"A ruszki sem francia termo irányzékokból nem tudott eleget venni, sem a saját Sosna-U-ból nem tudott eleget gyártani a tankflottájuk modernizálásához. Csomó Ukrajnában kilőtt/zsákmányolt T-72-esen, T-80-ason ott virít az L2AG refi, belül meg a TPN1-49-2."

Szuk ertelemben vett T-80-asbol minimalis (par szaz) darabot gyartottak osszesen, nagyon sok nem lehet belole bevetve. A T-80B-tol kezdve gyartottak nagyobb mennyiseget, TPN-3-49 aktiv/passziv ejjellatoval.

Ezzel nyilvan annak nem akartam ellentmondani a T-72-es felenek a mondatodnak.

"Stora1, ami erzekeli a panceltoro raketakat iranyito lezersugarat, fusttek vakitja, es a tornyot szembe forditja
Szíriában többször is előfordult, hogy nem eltérítette, hanem MAGÁHOZ VONTOTTA a harckocsira kilőtt TOW rakétát. Egy igazolt esetben a TOW a T-90 lövegcső mellett becsapódva, felgyújtva azt. Frontmilliméterek szevasztok..."

Afganisztanban meg sokszor mukodott.

"egy dologban megmaradt az orosz minosegi foleny: az Arena "kemeny APS
Amit nem rendszeresítettek, nem exportáltak, az Armata parádétankjukra meg mást fejlesztettek/fejlesztenek."

Koszi, a mondandom alatamasztasat. Csak azt nem ertem teljesen, miert nem idezted be azt is, hogy kozvetlenul az idezett, szovegkornyezetebol kiragadott felmondat elott a "latszolag" szo allt, utana meg egesz pontosan: "azert csak latszolag, mert hiaba fejlesztettek ki a 90-es evek elejen, a mai napig nem tellik a gyartasara".

"szerencsenkre es az ukranok szerencsejere"/i][
A ruszkik bevetették az egyetlen APS-es T-80UM2-est (Drozd-2).... és odaveszett.
https://raketa.hu/egyetlen-orosz-t-80um ... ukrajnaban"

Azert az 1 elemu statisztika nem nagyon megbizhato. :-)

Pl. johetett egy 152-es repeszgranat sortuz, ami tonkretett mindent, majd utana egy Javelin.
Vagy epp ki volt kapcsolva, mert epp javitasra vart (egy prototipusnal nem meglepo, ha kevesbe uzembiztos, mint egy rendszeresitett eszkoz)
Vagy volt benne egy olyan antenna, amivel lehetett a nyugati tvadasokat fogni, ezert kiloptak belole. :-)

"Meglepoen lassan, de a reaktiv pancelok felkerultek a NATO harckocsikra is
Ez se igaz.
A US Marine M60A3 TTS-hez rendszeresítették az izraeli Blazer kit-et. Használták '91-ben, ahogy az angol Challenger-ek is ERA páncélzattal felszerelve harcoltak '91-ben. A különbség, hogy békeidőben nincsenek felszerelve. A teljes páncél raktárban van, nem csak tölteteket szedik ki, ahogy a ruszkik."

Ez uj info volt nekem, pedig logikus, hogy haboruba nem mentek olyan "papir" tankkal, mint az M60A3.

Bel
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Poresz »

paprikajancsi írta: 2022.10.04. 17:07 Kherson a heten ukrajnae lesz. Onnan nem sok tavolsag elzarni a krim felszigetet. Szerintem nemsokara bevetik oroszok az atomot.
pogessor írta: 2022.10.04. 17:29 Nem hiszem. Vagy hát értelemzés kérdése, hogy mi az a "nemsokára". Szerintem előbb még adnak esélyt a sorozott-behívott tömegeknek. Mondjuk az idei évet. Vagyis csak jövőre "várnám" a reális atomfegyver bevetési opciót.
Szigorúan szakmai-katonai szempontból: mit tudnak elérni vele? (Van köztünk olyan, aki tanulta és ért ilyesmihez?)

Nukleáris világháború: nyílt titok, hogy a néhány robbanófej elhárítható, a többség célba ér. A rakétákat nem tudják észrevétlenül indítani: az ellencsapás előbb fog indulni, mint hogy az első csapás célba érne. Ha a Föld legtöbb országának a területe nem is lesz célpont, a környezetváltozástól nagyon pipák lesznek az ott élők, és teljesen jogosan bosszúból kirángathatnak mindenkit az atombunkerekből. - És a saját érdekükben is javaslom, hogy az elrettentés miatt erre még most tegyenek ígéretet… → Kiterjesztett öngyilkosság.

Taktikai atomcsapás: oké, durran egyet, és? Már hetven éve erre készül mindenki, a lehetséges célpontokat szétszórják. - Ugyanúgy, ahogy ma már a géppuskák (és a tüzérség) miatt sem verődik össze az értelmesebbje. Ahogy a Ryan közlegény megmentésében mondták: "I want to see plenty of beach between men. Five men is a juicy opportunity, one man's a waste of ammo."

Tömeges taktikai atomcsapás: a sugárszennyezés miatt konkrétan élhetetlen lesz egy bizonyos terület, úgyhogy akár birtokba is vehetik, csak minek? Az uralkodó szélirány egyébként Oroszország felé fúj…

Egyébként kár, hogy nincs nemzetközi protokoll arra, ha egy állam vezetője megbolondul és/vagy fanatikus. Általában ez azzal jár, hogy belföldről már ellenőrizhetetlen és megbuktathatatlan. - Célozgatok arra is, hogy Irán nagy probléma lesz, ha megvalósul a kis Manhattan-projekt remake-jük. Meg a reciprok pajeszos hormonzavaros eszkimólány sem tetszik nekem.
paprikajancsi
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2022.05.29. 10:35

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: paprikajancsi »

Poresz írta: 2022.10.05. 10:44 Szigorúan szakmai-katonai szempontból: mit tudnak elérni vele? (Van köztünk olyan, aki tanulta és ért ilyesmihez?)

Nukleáris világháború: nyílt titok, hogy a néhány robbanófej elhárítható, a többség célba ér. A rakétákat nem tudják észrevétlenül indítani: az ellencsapás előbb fog indulni, mint hogy az első csapás célba érne. Ha a Föld legtöbb országának a területe nem is lesz célpont, a környezetváltozástól nagyon pipák lesznek az ott élők, és teljesen jogosan bosszúból kirángathatnak mindenkit az atombunkerekből. - És a saját érdekükben is javaslom, hogy az elrettentés miatt erre még most tegyenek ígéretet… → Kiterjesztett öngyilkosság.

Taktikai atomcsapás: oké, durran egyet, és? Már hetven éve erre készül mindenki, a lehetséges célpontokat szétszórják. - Ugyanúgy, ahogy ma már a géppuskák (és a tüzérség) miatt sem verődik össze az értelmesebbje. Ahogy a Ryan közlegény megmentésében mondták: "I want to see plenty of beach between men. Five men is a juicy opportunity, one man's a waste of ammo."

Tömeges taktikai atomcsapás: a sugárszennyezés miatt konkrétan élhetetlen lesz egy bizonyos terület, úgyhogy akár birtokba is vehetik, csak minek? Az uralkodó szélirány egyébként Oroszország felé fúj…

Egyébként kár, hogy nincs nemzetközi protokoll arra, ha egy állam vezetője megbolondul és/vagy fanatikus. Általában ez azzal jár, hogy belföldről már ellenőrizhetetlen és megbuktathatatlan. - Célozgatok arra is, hogy Irán nagy probléma lesz, ha megvalósul a kis Manhattan-projekt remake-jük. Meg a reciprok pajeszos hormonzavaros eszkimólány sem tetszik nekem.
Taktikai csapasnak nem sok ertelmet latom mert nem Fulda hasadek helyzet van es az ukran erok nem egy helyen vannak osszevonva. Egy kijevre dobott atom pedig nagy balhet okozna, valszeg NATO legiero percek mulva mar ukrajna felett lenne.
pogessor
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 349
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:10

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: pogessor »

Poresz írta: 2022.10.05. 10:44 Szigorúan szakmai-katonai szempontból: mit tudnak elérni vele?
Lehet csak én látom bele a lehetőséget, de ugye a speciális nemháború esetén megpróbálták eltörölni az ukrán légierőt, korlátos sikerrel. Most ugyanezt megpróbálhatják taktikai atomfegyverekkel. Ha már nagyjából eltalálják a repülőteret-repülőtereket, az valószínűleg elég. Ugyanígy egy-két nagy vasúti csomópont is célpont lehet. Ettől hirtelen visszaesik az ukrán mozgékonyság - és hirtelen sokkal-sokkal több problémájuk is lesz az ukránoknak.

Hogy a folytatás ezek után mi, azt nyilván csak találgatni lehet.
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

pogessor írta: 2022.10.05. 12:54 Lehet csak én látom bele a lehetőséget, de ugye a speciális nemháború esetén megpróbálták eltörölni az ukrán légierőt, korlátos sikerrel. Most ugyanezt megpróbálhatják taktikai atomfegyverekkel. Ha már nagyjából eltalálják a repülőteret-repülőtereket, az valószínűleg elég. Ugyanígy egy-két nagy vasúti csomópont is célpont lehet. Ettől hirtelen visszaesik az ukrán mozgékonyság - és hirtelen sokkal-sokkal több problémájuk is lesz az ukránoknak.

Hogy a folytatás ezek után mi, azt nyilván csak találgatni lehet.
Az ukránoknak? Csak az ukránoknak? A radioaktív felhő szépen beteríti Európát is..
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

The Gent írta: 2022.10.05. 13:22 Az ukránoknak? Csak az ukránoknak? A radioaktív felhő szépen beteríti Európát is..
Már tavasszal gondoltam, arra, hogy a pincét átlalakitom atombiztos óvóhellyé, de aztán elvetettem az ötletet.. Már bánom..
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

The Gent írta: 2022.10.05. 13:22 Az ukránoknak? Csak az ukránoknak? A radioaktív felhő szépen beteríti Európát is..
ne toljuk ezt túl! Egy 1-10 kt-ás harcászati töltet az ehhez lófasz.
Más kérdés, hogy érdemi harctéri eredményhez sem nagyon tud vezetni, nincsenek akkora csapatösszevonások.

Lakott területet, közlekedési csomópontot, repteret meg lehet vele küldeni.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
pogessor
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 349
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:10

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: pogessor »

The Gent írta: 2022.10.05. 13:22 Az ukránoknak? Csak az ukránoknak? A radioaktív felhő szépen beteríti Európát is..
Nem egy egész reaktorról beszélünk, csupán bombánként kb. 5kg hasadóanyagról. Ami nyilván sugárzó anyag, s fene tudja, merre megy - de hát Hirosima után sem lepte el a felhő egész Ázsiát, hanem ma virágzó város.
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

pogessor írta: 2022.10.05. 13:29 Nem egy egész reaktorról beszélünk, csupán bombánként kb. 5kg hasadóanyagról. Ami nyilván sugárzó anyag, s fene tudja, merre megy - de hát Hirosima után sem lepte el a felhő egész Ázsiát, hanem ma virágzó város.
Hát, lehet.. Én nem vagyok ennek a témának a szakértője.
Annyi viszont bizonyos, hogyha bevetik az atomot a ruszkik, akkor a NATO beavatkozik a háborús eseményekbe.. Onnantól, III. Világháború, aztán nekünk konyec filma...
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

The Gent írta: 2022.10.05. 14:54 Hát, lehet.. Én nem vagyok ennek a témának a szakértője.
Annyi viszont bizonyos, hogyha bevetik az atomot a ruszkik, akkor a NATO beavatkozik a háborús eseményekbe.. Onnantól, III. Világháború, aztán nekünk konyec filma...
Én nem vagyok ebben biztos.
1-2 kisebb taktikai atomtöltet bevetése Ukrajnában miért vezetne egy Oroszország elleni totális NATO atomcsapáshoz?
Nem NATO tagállamot támadtak meg vele.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2022.10.05. 14:57 Én nem vagyok ebben biztos.
1-2 kisebb taktikai atomtöltet bevetése Ukrajnában miért vezetne egy Oroszország elleni totális NATO atomcsapáshoz?
Nem NATO tagállamot támadtak meg vele.
Nem atom. Csak csapás.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: qqriq »

en meg abban vagyok biztos ha a nato csapast mer a ruszkikra akkor azok leradirozzak az usat az eszak amerikai kontinensrol.
AndyA írta: 2022.10.05. 15:23 Nem atom. Csak csapás.
ingyom bingyom tálib-e?
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

AndyA írta: 2022.10.05. 15:23 Nem atom. Csak csapás.
Igy igaz! Ugyanis, az amerikai elnök valamint a NATO vezetők kijelentették, hogy, ha a ruszkik taktikai atom fegyvert vetnek be Ukrajnában, akkor az Ukrajnában lévő orosz erőket megsemmisítik, a Fekete-tengeri orosz flottával együtt, hagyományos fegyverekkel!!
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

qqriq írta: 2022.10.05. 15:33 en meg abban vagyok biztos ha a nato csapast mer a ruszkikra akkor azok leradirozzak az usat az eszak amerikai kontinensrol.
A NATO-nak és az USA-nak sokkal több atomfegyvere van, mint a ruszkiknak.. Ergo, a Föld le lesz radirozva, Armageddon....
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

qqriq írta: 2022.10.05. 15:33 en meg abban vagyok biztos ha a nato csapast mer a ruszkikra akkor azok leradirozzak az usat az eszak amerikai kontinensrol.
A putler már eltűnt a szibériai atombunkerében, az atom fegyvereket, pedig elkezték átcsoportositani... Előbb kapunk mi atomot ,mint az amcsik, szerintem..
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nincs ertelme toltetet pazarolni rank, az az erdeke hogy a felho eloszlasa utan minel kevesebb valos rivalisa legyen.
The Gent írta: 2022.10.05. 15:41 A putler már eltűnt a szibériai atombunkerében, az atom fegyvereket, pedig elkezték átcsoportositani... Előbb kapunk mi atomot ,mint az amcsik, szerintem..
ingyom bingyom tálib-e?
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: The Gent »

qqriq írta: 2022.10.05. 15:47 nincs ertelme toltetet pazarolni rank, az az erdeke hogy a felho eloszlasa utan minel kevesebb valos rivalisa legyen.
Hát nem tudom..
Nem szegyenlem bevallani, de most tele lett a nadrágom. Úgy tűnik, hogy az 1961-es Cuba-i rakéta válság óta nem voltunk ilyen közel az atomháborúhoz... De akkor ott volt Kennedy, Hruscsov, aki pld nem volt halálos beteg, ezért nem gondolta úgy, ha neki kakukk akkor pusztuljon az egész Föld nevű bolygó..
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Szerintem jelen helyzetben (vagyis amikor senki sem fenyegeti Oroszorszagot, csak a hodito haboruja rosszabbul halad a nemzetkozileg elismert hatarain kivul, mint szeretnek - tehat nem rosszabb helyzetben, mint pl. az Afganisztan elleni haboru zomeben) nincs SEMMI racionalis ertelme az atomfegyverek bevetesenek.

Tehat 2 eset lehet:
1. nem vetnek be az oroszok atomfegyvert
2. irracionalisan viselkedo elmebeteg a vezetojuk.

Gondolom az 1-et nem kell tovabb magyarazgatni. Viszont 2. eseteben nem sok ertelme van annak, hogy keressuk az ertelmet a cselekedetben, mert egyszeruen nincs benne ertelem. Ekkor barmi, es az ellenkezoje is elkepzelheto.
Pl. sok atombombat dobnak rank, mert kozelebb vagyuk mint masok (a NATO zome), ezert ide konnyebb eljuttatni. Vagy mindenki mas kap, de mi nem, mert a jo tartotiszt megbecsuli az aruloit. Vagy reggel belenez a kavezaccba, es abbol kiolvassa, hogy hova kell atomcsapast merni.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: bel »

The Gent írta: 2022.10.05. 13:25 pincét átlalakitom atombiztos óvóhellyé
Szia,

"Atombiztos" kicsit leegyszerusitve 3 fele modon lehet valami:

1. Ha a ra celzott, felette ("szabalyosan" a levegoben) felrobbantott atomfegyver hatasat elviseli (celzott fold alatti robbantast semmi sem visel el).
Ennek talan legismertebb peldaja a volt Lillafuredi vezetesi pont. Legerdekesebb jellemzoje, hogy nem csak sok meterrel a fold alatti vasbeton kocka, hanem raadasul ez rugokon tamaszkodik egy nagyobb vasbeton kockan belul, azert hogy a foldben terjedo lokeshullam a ket vasbeton kozotti legresben elvesszen. Nyilvan ilyenre nincs szuksegunk, mert nem konkretan minket fognak celozni.

2. A viszonylag kozismert "IV." vagy "V." osztalyu ovohelyek, amik kepesek egy viszonylag kicsi tulnyomast elviselni (pl. a levegocserelo rendszerben vannak olyan csaposzelepek, amik a robbanas hatasara bezarjak a legcsovet). Marmint abban az ertelemben kicsi tulnyomast, hogy kozvetlenul felette torteno atomrobbanas eseten sokkal nagyobb a lokeshullam/tulnyomas, de hirosimai meretu atombomba eseten 1 km koruli tavolsagtol kezdve mar ved. Ezek fontos jellemzoje, hogy van rajtuk porszuro - talan ez a legfontosabb, mivel a radioaktiv port kivul tartva az alfa es beta sugarzas teljesen hatastalanna valik. Persze ezen kivul van egy sokkal jobb szuro is, hiszen nem csak atomcsapastol, de vegyi fegyverektol is vedenek ezek. Jo esetben van bennuk asott/furt kut, amibol egy darabig lehet "tiszta" vizet venni; rosszabb esetben egy szep nagy viztartaj (ami igen gyorsan kiurul). Van benne kicsi toalett (marmint a kicsi az emesztojere vonatkozik). Manualis/szobabiciklis ventillator (hogy aramszunet eseten is mukodjon). Az embereknek meg legyen annyi eszuk, hogy visznek magukkal egy keves kajat. Nyilvanvaloan egy ilyen ovohelyen hatarozottan napokban merik a lenttartozkodasi idot, utana ki kell jonni, ha masert nem, akkor enni. Igy aztan ezeknek tobb szempontbol is van ertelme:
-ved "kozepes" tavolsagbol a lokeshullamtol es a tuzgombtol
-ved "kozepes" tavolsagban a kezdeti radioaktiv sugarzastol (ezt minden "trukk" nelkul el tudja erni azzal, hogy a fold alatt van, es a rajta levo (es foleg az atlosan folotte levo) fold a toredekere csokkenti a gamma/neutron sugarzast, az alfa/betat teljesen elnyeli)
-szokas riogatni az embereket a 10 000 eves felezesi ideju radioaktiv anyagokkal, de a valosagban ezek veszelytelenek: az osszes energiajuk felet 10 000 ev alatt adjak le, tehat meg ha 20 evig is vagyunk kiteve ezeknek, akkor is csak az egyetlen ezreleket kapjuk meg az energiajuknak. Ezzel szemben azok a radioaktiv anyagok, amiknek percekben/orakban merik a felezesi idejet, azok _nagyon_ veszelyesek, hiszen jo esellyel ezek az energiajuk nagy reszet atadjak nekunk - es ne legyen senkinek se ketsege a felol, hogy ez nem valami ezoterikus energia amitol megno az eletereje, ez olyan energia, amitol szetesnek a feherversejtjei, mukodeskeptelenne valik a csontvello, ... . Na, ez a kicsit hosszu bevezeto mondat utan a lenyeg: par nap alatt a legdurvabb anyagok zome megszunik letezni, ezert a par napnyi vedelem a kiszorodo radioaktiv anyagokkal szemben is rengeteg szamit.
Viszont amit nem tud egy ilyen ovohely:
-a par honap felezesi ideju anyagok kiszorodasaval szemben nem ved, mert annal hamarabb kell kimenni, mint hogy ezek lenyegesen csokkennenek.
-az osszeomlott civilizacio problemaitol sem ved meg.

3. A leginkabb csak kitalalt tortenetekbol "ismerjuk" azokat az ovohelyeket, amik erdemben vedenek: lehetove teszik az elzarkozast par evre/evtizedre. Ezek kozul az evtizedes mukodesuket mashogy nem tudom elkepzelni, csak ugy, hogy van egy-ket kicsi (pl. tengeralattjaroba tervezett) atomreaktor bennuk, amik ellatjak energiaval az ovohelyet. Ezek nyilvan extra nagyok, hiszen nem csak a reaktor kezeloszemelyzetet kell tartalmazzak, hanem "mindent". Hiszen aki 20 evre tervez, annak arra is gondolnia kell, hogy az unokai tudjanak iskolaba jarni, szoval meg iskola is kell egy ilyen helyre tanarokkal, nem beszelve a hatalmas orsegrol (valakinek kint kell tartania az ehezoket), es annak belso elharitasarol (valahogy ra kell beszelni az oroket, hogy lojalisak maradjanak). A mendemondak szerint Uj-Zeland tele van kisebb, par evre tervezett "ovohely"ekkel. Persze az ovohely nem tokeletes megfogalmazas, hiszen mindegyikhez tartozik szep nagy szantofold is, ahol megtermelnek maguknak mindent - ha epp nincs nuklearis tel.

Bel
Laserbeak
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 646
Csatlakozott: 2018.06.21. 01:17

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: Laserbeak »

Úgy néz ki Herszon következik.
Úgy néz ki, hogy a jobb parton lévő oroszok képtelenek viszzavonulni.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2357
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Orosz-ukrán háború (katonai altopik)

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2022.10.05. 17:44 Szia,

"Atombiztos" kicsit leegyszerusitve 3 fele modon lehet valami:

1. Ha a ra celzott, felette ("szabalyosan" a levegoben) felrobbantott atomfegyver hatasat elviseli (celzott fold alatti robbantast semmi sem visel el).
Ennek talan legismertebb peldaja a volt Lillafuredi vezetesi pont. Legerdekesebb jellemzoje, hogy nem csak sok meterrel a fold alatti vasbeton kocka, hanem raadasul ez rugokon tamaszkodik egy nagyobb vasbeton kockan belul, azert hogy a foldben terjedo lokeshullam a ket vasbeton kozotti legresben elvesszen. Nyilvan ilyenre nincs szuksegunk, mert nem konkretan minket fognak celozni.

2. A viszonylag kozismert "IV." vagy "V." osztalyu ovohelyek, amik kepesek egy viszonylag kicsi tulnyomast elviselni (pl. a levegocserelo rendszerben vannak olyan csaposzelepek, amik a robbanas hatasara bezarjak a legcsovet). Marmint abban az ertelemben kicsi tulnyomast, hogy kozvetlenul felette torteno atomrobbanas eseten sokkal nagyobb a lokeshullam/tulnyomas, de hirosimai meretu atombomba eseten 1 km koruli tavolsagtol kezdve mar ved. Ezek fontos jellemzoje, hogy van rajtuk porszuro - talan ez a legfontosabb, mivel a radioaktiv port kivul tartva az alfa es beta sugarzas teljesen hatastalanna valik. Persze ezen kivul van egy sokkal jobb szuro is, hiszen nem csak atomcsapastol, de vegyi fegyverektol is vedenek ezek. Jo esetben van bennuk asott/furt kut, amibol egy darabig lehet "tiszta" vizet venni; rosszabb esetben egy szep nagy viztartaj (ami igen gyorsan kiurul). Van benne kicsi toalett (marmint a kicsi az emesztojere vonatkozik). Manualis/szobabiciklis ventillator (hogy aramszunet eseten is mukodjon). Az embereknek meg legyen annyi eszuk, hogy visznek magukkal egy keves kajat. Nyilvanvaloan egy ilyen ovohelyen hatarozottan napokban merik a lenttartozkodasi idot, utana ki kell jonni, ha masert nem, akkor enni. Igy aztan ezeknek tobb szempontbol is van ertelme:
-ved "kozepes" tavolsagbol a lokeshullamtol es a tuzgombtol
-ved "kozepes" tavolsagban a kezdeti radioaktiv sugarzastol (ezt minden "trukk" nelkul el tudja erni azzal, hogy a fold alatt van, es a rajta levo (es foleg az atlosan folotte levo) fold a toredekere csokkenti a gamma/neutron sugarzast, az alfa/betat teljesen elnyeli)
-szokas riogatni az embereket a 10 000 eves felezesi ideju radioaktiv anyagokkal, de a valosagban ezek veszelytelenek: az osszes energiajuk felet 10 000 ev alatt adjak le, tehat meg ha 20 evig is vagyunk kiteve ezeknek, akkor is csak az egyetlen ezreleket kapjuk meg az energiajuknak. Ezzel szemben azok a radioaktiv anyagok, amiknek percekben/orakban merik a felezesi idejet, azok _nagyon_ veszelyesek, hiszen jo esellyel ezek az energiajuk nagy reszet atadjak nekunk - es ne legyen senkinek se ketsege a felol, hogy ez nem valami ezoterikus energia amitol megno az eletereje, ez olyan energia, amitol szetesnek a feherversejtjei, mukodeskeptelenne valik a csontvello, ... . Na, ez a kicsit hosszu bevezeto mondat utan a lenyeg: par nap alatt a legdurvabb anyagok zome megszunik letezni, ezert a par napnyi vedelem a kiszorodo radioaktiv anyagokkal szemben is rengeteg szamit.
Viszont amit nem tud egy ilyen ovohely:
-a par honap felezesi ideju anyagok kiszorodasaval szemben nem ved, mert annal hamarabb kell kimenni, mint hogy ezek lenyegesen csokkennenek.
-az osszeomlott civilizacio problemaitol sem ved meg.

3. A leginkabb csak kitalalt tortenetekbol "ismerjuk" azokat az ovohelyeket, amik erdemben vedenek: lehetove teszik az elzarkozast par evre/evtizedre. Ezek kozul az evtizedes mukodesuket mashogy nem tudom elkepzelni, csak ugy, hogy van egy-ket kicsi (pl. tengeralattjaroba tervezett) atomreaktor bennuk, amik ellatjak energiaval az ovohelyet. Ezek nyilvan extra nagyok, hiszen nem csak a reaktor kezeloszemelyzetet kell tartalmazzak, hanem "mindent". Hiszen aki 20 evre tervez, annak arra is gondolnia kell, hogy az unokai tudjanak iskolaba jarni, szoval meg iskola is kell egy ilyen helyre tanarokkal, nem beszelve a hatalmas orsegrol (valakinek kint kell tartania az ehezoket), es annak belso elharitasarol (valahogy ra kell beszelni az oroket, hogy lojalisak maradjanak). A mendemondak szerint Uj-Zeland tele van kisebb, par evre tervezett "ovohely"ekkel. Persze az ovohely nem tokeletes megfogalmazas, hiszen mindegyikhez tartozik szep nagy szantofold is, ahol megtermelnek maguknak mindent - ha epp nincs nuklearis tel.

Bel
És mi a helyzet, a nukleáris esővel?
Mennyi időn belül várható, és meddig?
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Válasz küldése