Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: C-vitamin

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2023.03.31. 12:25 Gyógyszertárban "négykilences" aszkorbinsavat (= C-vitamin) szoktam venni. Apró kristályokból álló fehér por, savanyú ízzel, ami inkább a citrom, mint az ecet savanyúságára emlékeztet. Mint vízben oldódó vitamint, gyakran feloldok egy késhegynyit egy flakon/kulcs/kancsó vízben: ettől azt remélem, hogy az egy napi adag bevitele egyenletesebb. Ugye az a C-vitamin mennyiség, amivel a szervezet nem tud mit kezdeni, az a vizelettel távozik, hasznosulás nélkül.

A társaságban legalább két vegyészmérnök is van gyógyszeripari szakiránnyal, de a kérdésem nem csak nekik szól: mi a véleményük erről a gyakorlatról? - Nekem már három ponton is kétségeim vannak a saját gyakorlatomról:

1. "Késhegynyi": na igen, már ez is egy problémás pont, hogy az adagolásnak ez a módja nem túl tudományos. A korrekt megoldás az egyénenként és egészségi állapottól függően változó pontos adag ismerete és ékszerész mérlegen kimérése lenne. Valószínűleg a gyógyszerész ezzel az utasítással enyhén túladagol: hasznosul amennyinek hasznosulnia kell, a többi ártalom nélkül távozik.
2. Ez a megoldás az egyenletes bevitel szempontjából tényleg hasznos, vagy csak a józan ész kevés információból dolgozik, és teszek egy felesleges kört?
3. Én nem sorolom magamat a vegyszer- kemikália- és gyógyszer(ipar)gyűlölők közé, mert szerintem ez is egyfajta laposföldesség. Egyszerűen csak tetszik, hogy van egy ilyen low-tech megoldás, és nem fizetek számomra felesleges hordozóanyagokért. - De felmerült bennem a kérdés: lehet, hogy a tabletták és a kapszulák okosabb megoldások. Például mert olyan anyagot tartalmazhatnak, ami jól kiegészíti a C-vitamin kedvező hatását, vagy egyenletesebbé teszi a felszívódását.
?
Teljesen jól csinálod, és AndyA is jól írta.
Annyit tegyél a teába/limonádéba, hogy kellemesen savanyú legyen.
Amennyi akar, felszívódik, a felesleg meg a vizelettel kiürül.
Extremitások irányába nem szabad elmenni, ld. Lenkei napi 10 grammos dózisai, mert arra hajlamos embereknél az oxalát típusú vesekő kockázatát növeli.

Az egyenletes felszívódású készítmények két módon működnek: vagy a vízoldható C vitamint teszik zsíroldhatóvá (így lassabb kiürülésűvé) aszkorbil-palmitát észter formájában, vagy a hatóanyag kiszerelésénél használnak lassan széteső formulát ("időszemcsék").

Én egyiknek sem látom sok értelmét (minek?), de ha valakit ez tesz boldoggá, szedheti.

Szokták a C-vitamint sok mindennel keverni, pl. rutin (ezzel hajszálér-érvédő hatása is lesz), meg egyéb flavonoidok amik elvileg erősítik a C-vitamin hatását, de ezeknek sincs sok gyakorlati értelme.

Ha a por --> oldat formájú C-vitaminon kívül szeretnél szedni valamit, akkor olyan kombinált készítményt érdemes venni, amiben minden vitaminból van RDA:100% körül, meg nyomelemek. A legtöbb vitamin-, illetve nyomelem részleges hiánya nem okoz jellegzetes tüneteket, ezért nehéz rájönni hogy mi hiányzik, viszont ha megkínálod a szervezeted egy koktéllal, abból kiválogatja, ami kell neki. :)
Poresz írta: 2023.03.31. 12:25 Apró kristályokból álló fehér por, savanyú ízzel, ami inkább a citrom, mint az ecet savanyúságára emlékeztet.
A citromsav (pKa1 = 3,13) erősebb sav, mint az ecetsav (pKa = 4,76), az aszkorbinsav a kettő között van (pKa=4,10).
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: C-vitamin

Hozzászólás Szerző: bel »

Poresz írta: 2023.03.31. 12:25 1. "Késhegynyi": na igen, már ez is egy problémás pont, hogy az adagolásnak ez a módja nem túl tudományos. A korrekt megoldás az egyénenként és egészségi állapottól függően változó pontos adag ismerete és ékszerész mérlegen kimérése lenne. Valószínűleg a gyógyszerész ezzel az utasítással enyhén túladagol: hasznosul amennyinek hasznosulnia kell, a többi ártalom nélkül távozik.
Szia,

Erre a reszere tuduk erdemben valaszolni: egeszseges ember C-vitamin szukseglete nagyjabol 60 mg naponta, betege (pl. megfazas, influenza, hangsulyosan ide ertve azt az idoszakot is, amikor meg nincs egyertelmu tunet, csak "bujkal valami az emberben") 600 mg naponta; a legextremebb az e'gette' (marmint 10%+, vagyis tobb mint 10 (ujj nelkuli) tenyernyi feluleten, legalabb masod foku, vagyis felholyagzott boru egette) napi 900 mg.

Nagyon-nagyon korulbelul 200 mg a keshegy merete. Szerintem ilyen ara'nyu tuladagolasnak nincs hatranya, vagyis egeszseges emberkent is be lehet ennyit venni naponta, noha szemely szerint en arra torekszek, hogy termeszetes kornyezeteben (narancs, citrom, hagyma, ... formajaban) vegyem be a napi picit tobb mint 60 mg-ot. Neha nincs nalam citrom, olyankor en is szoktam egy kisebb keshegynyit tenni a teamba, kb. napi 2 alkalommal (marmint itt a meghatarozo az, hogy mennyi teat van kedvem inni, es hogy az jo izu legyen).

Szerintem abban az esetben, ha megfazva erzed magad, vagy ha akar csak felmerul ennek a gyanuja, akkor celszerubb atterni a napi 3 keshegy meretre (reggel/delben/este elosztva), addig amig jol nem erzed magad.

Szerintem a napi 60 mg konnyen elfogyaszthato termeszetes modon, a 600 mg nem, ez utobbihoz mar egyertelmuen szukseges a "mesterseges" C vitamin.

Amikor "mesterseges" C-vitamint irok, akkor mindig egysegesen a vegytiszta C-vitaminra gondolok, por vagy tabletta formaban, fuggetlenul az eloallitas modjatol es a termek feliratatol; amikor meg "termeszetes"-t irok, akkor kifejezetten olyanra, ami a termeszetben megtermett kornyezeteben van: narancs, citrom, hagyma, paprika, ... formajaban.

Ennek egyszeruen az az oka, hogy szerintem a torzsfejlodes evezredei alatt az (os) ember a fentiekkel talalkozott, azokhoz szokott hozza a szervezet, es nem a vegytiszta anyagok bevitelehez; ezert ha lehet, ezeket preferalom, de ha nem lehet, akkor a mesterseges C-vitamin sokkal jobb, mint a semmi.

Bel
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Poresz »

AndyA írta: 2023.03.31. 12:41
WildBear23 írta: 2023.03.31. 15:25
bel írta: 2023.03.31. 16:05
Köszönöm a válaszaitokat! :)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

NApot.
:D
Jó minőségű tactikai tatyót keresek, minimum 50 literest, mert a 30 lityóst kinőttem, nem fér el benne a sok-sok orvosi cuccos.
A lényeg, hogy olcsón, mert különben nem marad píz lőszerre. :lol:

Ötlet, beszerzési forrás, tanács jöhet!
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

RatRace írta: 2023.04.13. 11:12 NApot.
:D
Jó minőségű tactikai tatyót keresek, minimum 50 literest, mert a 30 lityóst kinőttem, nem fér el benne a sok-sok orvosi cuccos.
A lényeg, hogy olcsón, mert különben nem marad píz lőszerre. :lol:

Ötlet, beszerzési forrás, tanács jöhet!
Nekem ilyen is van. A brit rohambili belefér. :-D
https://www.aliexpress.com/item/3280603 ... 1802d9HxT8
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

32 éve lejárt halkonzerv: tökéletesen fogyasztható (ha nincs felpuffadva)
Screenshot_20230501-070615_Facebook.jpg
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nemreg kostoltam egy par eve lejart tonhal konzervet, annak eleg rossz ize volt :cry:
WildBear23 írta: 2023.05.01. 07:08 32 éve lejárt halkonzerv: tökéletesen fogyasztható (ha nincs felpuffadva)
Screenshot_20230501-070615_Facebook.jpg
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.05.01. 07:10 nemreg kostoltam egy par eve lejart tonhal konzervet, annak eleg rossz ize volt :cry:
Nem volt felfúvódva a doboz?
A belseje sértetlen volt?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem, teljesen ep szep allapotu lidlis konzerv volt.
a hal nem volt elszinezodve se de a frisshez kepest eleg rossz mellekize volt.
WildBear23 írta: 2023.05.01. 07:22 Nem volt felfúvódva a doboz?
A belseje sértetlen volt?
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2023.05.01. 07:31 nem, teljesen ep szep allapotu lidlis konzerv volt.
a hal nem volt elszinezodve se de a frisshez kepest eleg rossz mellekize volt.
5 éve lejárt német tartós rozskenyér (szeletelt tégla alakú tömb a Lidlből, fekete, nagyon tömör) dettó - ehető maradt, de komoly mellékíze volt.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2023.05.01. 07:31 nem, teljesen ep szep allapotu lidlis konzerv volt.
a hal nem volt elszinezodve se de a frisshez kepest eleg rossz mellekize volt.
Ha még élsz, akkor túlélés szempontjából nincs akkora gond ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

qqriq írta: 2023.05.01. 07:31 a hal nem volt elszinezodve se de a frisshez kepest eleg rossz mellekize volt.
7 eve lejart "Gaston" gyartmanyu sprotni: detto.

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

qqriq írta: 2023.05.01. 07:10 nemreg kostoltam egy par eve lejart tonhal konzervet, annak eleg rossz ize volt :cry:
Miért, a tonhal amúgy frissen finom? :-D
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

swordmanus írta: 2023.05.01. 13:33 Miért, a tonhal amúgy frissen finom? :-D
a tonhal steak nekem bejött
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

szöged írta: 2023.05.01. 15:54 a tonhal steak nekem bejött
A tonhal steak, de a sima aprított tonhal is (olajban vagy sós lében) is jó cucc.
A vésztartalékban mindig van egy pár dobozzal. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

swordmanus írta: 2023.05.01. 13:33 Miért, a tonhal amúgy frissen finom? :-D
Ha valóban tonhalból készült, akkor igen.

Amit az üzemi konyhán adnak, mint "rántott tonhal", annak annyi köze is alig van a tonhalhoz, hogy mind a kettő vízben él.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára AndyA 2023.05.01. 16:46-kor.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem vagyok oda erte de egeszseges es nem budos mint a sprotni vagy a ruszli 8-)
swordmanus írta: 2023.05.01. 13:33 Miért, a tonhal amúgy frissen finom? :-D
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.05.01. 16:35 nem vagyok oda erte de egeszseges es nem budos mint a sprotni vagy a ruszli 8-)
Oh, pedig jó ám a füstölt sprotni is..!😋
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

tudom hogy jo de nem szalonkepes :D
elso munkahelyemen volt egy kollega aki egyedul ult egy dupla meretu irodaban, minden nap sprotnit tizoraizott. a folyoso vegen lehetett erezni mikor bontotta ki :lol:
WildBear23 írta: 2023.05.01. 16:37 Oh, pedig jó ám a füstölt sprotni is..!😋
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.05.01. 16:49 tudom hogy jo de nem szalonkepes :D
elso munkahelyemen volt egy kollega aki egyedul ult egy dupla meretu irodaban, minden nap sprotnit tizoraizott. a folyoso vegen lehetett erezni mikor bontotta ki :lol:
Vajaskenyérre téve finom.
Lehet venni orosz kocka rozskenyeret, abból egy szeletet valódi vajjal megkensz, és rárakod sorban a halacskákat.
Nyami.
Egy időben a melóhelyemen mindig azt ettem tízóraira, szerencsére külön irodám volt, nem zavart senkit.. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
tornas78
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2020.01.01. 11:15
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tornas78 »

WildBear23 írta: 2023.05.01. 16:37 Oh, pedig jó ám a füstölt sprotni is..!😋
Kell még hozzá egy nagy fej ecetes lilahagyma összevágva és hozzá egy-két kocka pálpusztai sajt. Isteni finom friss ropogós kovászos kenyérrel. Igaz, olyankor a közelemben már nem lehet megmaradni.
Mindenki vár valamit...
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.05.01. 16:55 Vajaskenyérre téve finom.
Lehet venni orosz kocka rozskenyeret, abból egy szeletet valódi vajjal megkensz, és rárakod sorban a halacskákat.
Nyami.
Egy időben a melóhelyemen mindig azt ettem tízóraira, szerencsére külön irodám volt, nem zavart senkit.. ;)
Én 1991-ben utazgattam Interrailer turistaként Angliában pár hetet a vonatokon. Akkoriban még dohányoztam, így mindig abba az egyetlen kocsiba ültem, aminek a végén a dohányzó szakasz volt (akkor még volt dohányzó kocsi).

Ott az elválasztás egy sima üvegfal volt, de semmi ajtó, ilyesmi, hanem a légkondi fújt be a fústmentes oldalon, a füstös oldalon meg volt az elszívás. Amikor úgy sikerült leülni, hogy nem a dohányzó mellett közvetlenül, hanem messzebb, és kibontottam a frissen vett kékpenészes, Stilton, erlelt camembert, akármilyen sajtomat, hogy jóízűen megkajcsizzam, lehetett láni a széksorokban az embereken, hogy sorban, ahogy a huzat vitte az illatot, kapják fel a fejüket és kezdenek szaglálni, hogy honnan jön ez a rettenet szag, amire rá lehet könyökölni... :-D
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

tornas78 írta: 2023.05.01. 16:59 Kell még hozzá egy nagy fej ecetes lilahagyma összevágva és hozzá egy-két kocka pálpusztai sajt. Isteni finom friss ropogós kovászos kenyérrel. Igaz, olyankor a közelemben már nem lehet megmaradni.
...meg utána még kb. egy napig. :-)

De jó trükk: reggelire benyomod, aznap már nem hív senki meetingelni.
Avatar
tornas78
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2020.01.01. 11:15
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tornas78 »

AndyA írta: 2023.05.01. 17:01 ...meg utána még kb. egy napig. :-)

De jó trükk: reggelire benyomod, aznap már nem hív senki meetingelni.
…vagy a pálpusztai egy kis darabjával a billentyűzet, az íróasztal vagy a forgószék alját bekenni. A mellette lévő kukába pedig az üres füstölt sprotnis konzervet kidobni, úgy hogy ne legyen túl feltűnő.
Mindenki vár valamit...
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.05.01. 15:56 A tonhal steak, de a sima aprított tonhal is (olajban vagy sós lében) is jó cucc.
A vésztartalékban mindig van egy pár dobozzal. ;)
A sós lében levő sztem jobban eláll, mint az olajos.
Főleg, az oliva olajos avasodik hamar.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2023.05.01. 18:16 A sós lében levő sztem jobban eláll, mint az olajos.
Főleg, az oliva olajos avasodik hamar.
Rotálni kell a készletet, akkor nem avasodik ;)

Az olajosnak mások az előnyei. Egyrészt kalóriadúsabb, mert az olaj is elfogyasztható. másrészt prepper-mécsesként kettős rendeltetésű komponense a túlélőkészletnek :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2023.05.01. 21:06 Rotálni kell a készletet, akkor nem avasodik ;)

Az olajosnak mások az előnyei. Egyrészt kalóriadúsabb, mert az olaj is elfogyasztható. másrészt prepper-mécsesként kettős rendeltetésű komponense a túlélőkészletnek :lol:
Meg salátára borítva ehetővé teszi a nyúltápot.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.05.01. 18:16 A sós lében levő sztem jobban eláll, mint az olajos.
Főleg, az oliva olajos avasodik hamar.
Fura, hogy mitől avasodik meg.
Az avasodáshoz oxigén kell, és a konzerv egyik lényege, hogy légmentesen van lezárva. (A másik lényege hogy sterilizálják a tartalmát.)
Nem szabadna avasodnia.🤔
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

WildBear23 írta: 2023.05.01. 22:25 Fura, hogy mitől avasodik meg.
Az avasodáshoz oxigén kell, és a konzerv egyik lényege, hogy légmentesen van lezárva. (A másik lényege hogy sterilizálják a tartalmát.)
Nem szabadna avasodnia.🤔
Oxigént máshonnan is szerezhet, nem csak a levegőből. Vmilyen vegyületből is. Pl. NO3-ból. Mint a nitrocellulóznál.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

jó ha van írta: 2023.05.02. 09:59 Oxigént máshonnan is szerezhet, nem csak a levegőből. Vmilyen vegyületből is. Pl. NO3-ból. Mint a nitrocellulóznál.
Halkonzervben nincs nitrát, és pláne nitrovegyület.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

WildBear23 írta: 2023.05.02. 10:06 Halkonzervben nincs nitrát, és pláne nitrovegyület.
Akkor vmi másból, amiben oxigén van. A nitrátot példának írtam, a nitrocellulózhoz.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

jó ha van írta: 2023.05.02. 10:26 Akkor vmi másból, amiben oxigén van. A nitrátot példának írtam, a nitrocellulózhoz.
Pont az a gond, hogy a halkonzervben nincs oxigénforrás - emiatt áll el sokáig.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.05.02. 10:43 Pont az a gond, hogy a halkonzervben nincs oxigénforrás - emiatt áll el sokáig.
Az avasodás, az a nedvességtől IS beindulhat.
Sajnos, a sima olajoshalban mindig van víz.
Halkonzervben a füstölt sprotni a nyerő, abban van 2 zsák tartósító anyag. :)
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.05.02. 11:19 Az avasodás, az a nedvességtől IS beindulhat.
Sajnos, a sima olajoshalban mindig van víz.
Halkonzervben a füstölt sprotni a nyerő, abban van 2 zsák tartósító anyag. :)
A nedvesség (és sok más dolog) katalizálja (elősegíti) az avasodást, de az avasodáshoz oxigén KELL.

Az avasodás maga az a folyamat, amikor zsírok (glicerin-zsírsav észterek), illetve olajok (ugyanígy glicerin észter, de telítetlen zsírsavakkal) oxidatív bomlást szenvednek, és zsírsavak, aldehidek, ketonok keletkeznek.
Ez a folyamat gyökös mechanizmusú, azaz a fény, meleg, gyökkeltő elősegíti, és a víz is (a víz némileg oldja az oxigént).
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.05.02. 11:26 A nedvesség (és sok más dolog) katalizálja (elősegíti) az avasodást, de az avasodáshoz oxigén KELL.

Az avasodás maga az a folyamat, amikor zsírok (glicerin-zsírsav észterek), illetve olajok (ugyanígy glicerin észter, de telítetlen zsírsavakkal) oxidatív bomlást szenvednek, és zsírsavak, aldehidek, ketonok keletkeznek.
Ez a folyamat gyökös mechanizmusú, azaz a fény, meleg, gyökkeltő elősegíti, és a víz is (a víz némileg oldja az oxigént).
És mint tudjuk, a víz eleve tartalmaz zoxigént. :)


"Az avasodás kémiai szempontból egy vegyi bomlás következménye. Ez a vegyi bomlás történhet oxigén hatására (oxidáció) vagy víz hatására (hidrolízis)
Forrás: https://lexiq.hu "
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ha a viz tartalmazna okszigent nem fulladnanak meg az emebrek :shock:
RatRace írta: 2023.05.02. 11:44 És mint tudjuk, a víz eleve tartalmaz zoxigént. :)


"Az avasodás kémiai szempontból egy vegyi bomlás következménye. Ez a vegyi bomlás történhet oxigén hatására (oxidáció) vagy víz hatására (hidrolízis)
Forrás: https://lexiq.hu "
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

qqriq írta: 2023.05.02. 11:54 ha a viz tartalmazna okszigent nem fulladnanak meg az emebrek :shock:
Ha a víz nem tartalmazna oxigén, megfulladnának a halak.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

de a halak vizi allatok, azoknak nem kell levego!
swordmanus írta: 2023.05.02. 12:23 Ha a víz nem tartalmazna oxigén, megfulladnának a halak.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2023.05.02. 12:33 de a halak vizi allatok, azoknak nem kell levego!
Dede.
mert repkedni is tudnak.
Repülőhalfélék.
Nem hallottál még róla? :o :o
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

az bug a matrixban :roll:
RatRace írta: 2023.05.02. 13:07 Dede.
mert repkedni is tudnak.
Repülőhalfélék.
Nem hallottál még róla? :o :o
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

qqriq írta: 2023.05.02. 12:33 de a halak vizi allatok, azoknak nem kell levego!
Akkor az akváriumba minek kell a bugyborékoló izé? ;-)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

swordmanus írta: 2023.05.03. 23:30 Akkor az akváriumba minek kell a bugyborékoló izé? ;-)
A hang miatt, hogy ébren tartsa őket.
Tudom, mert kikapcsoltam, és pár óra alatt elaludtak..😉
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Mikorszkóp alatt, hogy mennyire is szűr a LifeStraw:
https://youtu.be/KEwN6mqviY0
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Különleges konzervek (néhányat szivesen megkóstolnék), a vészhelyzeti löncskonzerv és ananászkonzerv mellé.. ;)

https://liked.hu/internetes-dolgok/16-f ... gkostolni/
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2023.05.15. 06:08 Különleges konzervek (néhányat szivesen megkóstolnék), a vészhelyzeti löncskonzerv és ananászkonzerv mellé.. ;)

https://liked.hu/internetes-dolgok/16-f ... gkostolni/
Érdekes cikk, köszi!

Konzerv kemény sajtot is láttam (képen) , 10 éves szavatossági idővel.

Egyszer olvastam valami sarrkör mögötti kutatóállomáson felnőtt ember cikkét - mesélte, hogy MINDEN kajàjuk konzerv volt. Egy gyerekkori élmény különösen mély nyomokat hagyott a családban. A kis Svent vagy Haraldot annó nem dicsérték meg, amikor a kamrában játékból leszedte az összes címkét, és összekeverte a konzerveket. A család 4 hónapig egyik érkezésnél sem tudta, hogy amit most kinyítnak, az ananászkonzerv, csilisbab, hering, vagy zsenge zöldborsó lesz majd :lol:

A Szovjetúnióban bezzeg erre is gondoltak - a dombornyomott
fenékjelzés első betűje utalt a tartalomra (“P” a hal, “M” a hús , und so weiter). Vigyázzatok a cimkére :)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Gercsa
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2018.06.17. 23:27

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Gercsa »

Ha már különleges konzervek:
interkozmosz1.jpg
interkozmosz2.jpg
interkozmosz3.jpg
marcuswolf
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 100
Csatlakozott: 2020.11.14. 12:43

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: marcuswolf »

Kíváncsi lennék azért az elmúlt 40 napjukra.

A kérdésem csupán annyi, hogy 5 km-es sugarú körben hogy nem találták meg őket eddig?

https://index.hu/kulfold/2023/06/10/tul ... ant-csoda/
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

marcuswolf írta: 2023.06.10. 10:26 Kíváncsi lennék azért az elmúlt 40 napjukra.

A kérdésem csupán annyi, hogy 5 km-es sugarú körben hogy nem találták meg őket eddig?

https://index.hu/kulfold/2023/06/10/tul ... ant-csoda/
Hang alapján szinte lehetetlen, mert egyfolytában esik az eső, a látótávolság meg 20-30-40 m (legjobb esetben), simán elsétálhattak mellettük többször akár pár tíz méterre is.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

marcuswolf írta: 2023.06.10. 10:26 Kíváncsi lennék azért az elmúlt 40 napjukra.

A kérdésem csupán annyi, hogy 5 km-es sugarú körben hogy nem találták meg őket eddig?

https://index.hu/kulfold/2023/06/10/tul ... ant-csoda/

Durva nagyon. A nagyoknak (9 és 13 éves) Milyen lehetett a halott anyjuk karjából kifejteni a csecsemőt, és lelket tartani nem csak magukban, hanem a kicsiben (4)? :o A 11 hónapos nyilván nem fog fel sokmindent, de a többiek már tudják, hogy van mitől félni.

A legidősebb 13 éves lányka simán mehetne jungle survival tanfolyamot tartani a különleges deltakommandó zöldsapkás fókáknak ;) Ilyen fiatalon is lehet mélységes tiszteletet kivívni. 40 naphoz a szerencse önmagában nem elég.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

marcuswolf írta: 2023.06.10. 10:26 Kíváncsi lennék azért az elmúlt 40 napjukra.

A kérdésem csupán annyi, hogy 5 km-es sugarú körben hogy nem találták meg őket eddig?

https://index.hu/kulfold/2023/06/10/tul ... ant-csoda/
Bizony, a híradóban (youtubeon láttam) van fenn pár perces kis videó, megvilágosodsz rögtön. Igazi sűrű dzsungel, nem mint a filmekben.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Elgondolkoztam azon, hogy itt a nyár, még 1 ok valami hasonlóra. :D
Csatolmányok
Motoped-Survival-Bike-–-an-interesting-mix-of-a-bicycle-and-a-motorcycle-3-770x470.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

RatRace írta: 2023.06.13. 13:06 Elgondolkoztam azon, hogy itt a nyár, még 1 ok valami hasonlóra. :D
The Same In Czechoslovakian:-)))

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

Poresz írta: 2019.08.19. 17:38 sörösdobozból készíthető főző
Randomszerű topikvisszaolvasás közben találtam ezt a hozzászólást Poresztől és nagyon megtetszett az ötlet. Rákerestem és az egész youtube ezzel van tele, de ugye ami az indiai youtubernek két perc azzal én legalább egy órát fogok szenvedni, tehát más forrást is kerestem. Ekkor talátam ezt a weboldalt tele hasznos instrukciókkal:www.thesodacanstove.com/ . Ezen kívül még ezt a videót találtam hasznosnak: https://www.youtube.com/watch?v=hzDDGMXFO6k
Megcsináltam kólásdobozoból, hát néha kicsap láng a lyukakon de ennyi. Ezen a pontos illesztésekkel lehet javítani. Én egy darabból csináltam, valaki szerint kettőből kell. További tuninghoz hasznos youtube csatorna ez: Alcohol Stove Addict
Kép
(a gemkapocs ottléte egy félretértésen alapul)
Kép
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

waltherlg400 írta: 2023.06.24. 17:28 Randomszerű topikvisszaolvasás közben találtam ezt a hozzászólást Poresztől és nagyon megtetszett az ötlet. Rákerestem és az egész youtube ezzel van tele, de ugye ami az indiai youtubernek két perc azzal én legalább egy órát fogok szenvedni, tehát más forrást is kerestem. Ekkor talátam ezt a weboldalt tele hasznos instrukciókkal:www.thesodacanstove.com/ . Ezen kívül még ezt a videót találtam hasznosnak: https://www.youtube.com/watch?v=hzDDGMXFO6k
Megcsináltam kólásdobozoból, hát néha kicsap láng a lyukakon de ennyi. Ezen a pontos illesztésekkel lehet javítani. Én egy darabból csináltam, valaki szerint kettőből kell. További tuninghoz hasznos youtube csatorna ez: Alcohol Stove Addict
Gratulálok az első sörösdoboz égődhöz!

Az alkohol meglehetősen hideg lánggal ég, vizet forralnom pl
még nem sikerült vele. :roll: de amikor nincs más, akkor még mindig jobb egy soda can stove a kezedben, mint egy Primus Onnifuel “mindennel is” működő égő - otthon.. ;)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

Petya357 írta: 2023.06.24. 17:52 Gratulálok az első sörösdoboz égődhöz!

Az alkohol meglehetősen hideg lánggal ég, vizet forralnom pl
még nem sikerült vele. :roll: de amikor nincs más, akkor még mindig jobb egy soda can stove a kezedben, mint egy Primus Onnifuel “mindennel is” működő égő - otthon.. ;)
Köszi.

Én denatszesszel használtam, fadarabokból épített állványon elhelyezett fémbögrében bugyogott a víz rendesen, kb 6-7 percen belül.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

waltherlg400 írta: 2023.06.24. 17:28 Randomszerű topikvisszaolvasás közben találtam ezt a hozzászólást Poresztől és nagyon megtetszett az ötlet. Rákerestem és az egész youtube ezzel van tele, de ugye ami az indiai youtubernek két perc azzal én legalább egy órát fogok szenvedni, tehát más forrást is kerestem. Ekkor talátam ezt a weboldalt tele hasznos instrukciókkal:www.thesodacanstove.com/ . Ezen kívül még ezt a videót találtam hasznosnak: https://www.youtube.com/watch?v=hzDDGMXFO6k
Megcsináltam kólásdobozoból, hát néha kicsap láng a lyukakon de ennyi. Ezen a pontos illesztésekkel lehet javítani. Én egy darabból csináltam, valaki szerint kettőből kell. További tuninghoz hasznos youtube csatorna ez: Alcohol Stove Addict
Kép
(a gemkapocs ottléte egy félretértésen alapul)
Kép
és ez mennyivel jobb a mire ha szembeállítjuk egy sima teamécsessel?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

waltherlg400 írta: 2023.06.24. 17:55 Köszi.

Én denatszesszel használtam, fadarabokból épített állványon elhelyezett fémbögrében bugyogott a víz rendesen, kb 6-7 percen belül.
Akkor ügyesebb vagy nálam. Csak ne igyál belőle!.. :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

szöged írta: 2023.06.24. 18:04 és ez mennyivel jobb a mire ha szembeállítjuk egy sima teamécsessel?
Azon nekem meg nem sikerült pillecukor felgyújtásnál komolyabb dolgot csinálni (pl. vízforralás). Meg remek időtöltés sniccerel fémdobozokat aprítani.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

waltherlg400 írta: 2023.06.24. 18:09 Azon nekem meg nem sikerült pillecukor felgyújtásnál komolyabb dolgot csinálni (pl. vízforralás). Meg remek időtöltés sniccerel fémdobozokat aprítani.
A Hansaplast szponzorálja a csatornádat?

Sörös dobozzal könnyen megvághatja magát az ember - ami remek elsősegély gyakorlási lehetőséget biztosít. Kettő az egyben :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

Petya357 írta: 2023.06.24. 18:12 A Hansaplast
Fun fact: nem vízálló (nekem legalábbis a velencei-tó 2 perc alatt lemosta)
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Nem is tudom, hogy itt vagy az EDC-ben ontopik. Volt ugye vihar, pár fát nálam is kicsavargatott, így aztán a tegnap a favágás jegyében telt. Nos, a kis aliexpresszes 12 colos akksis láncfűrészem jelesre vizsgázott, csak a szomszéd nagy fájához kellett a szomszéd benzinese, de gallaznyi azt is a kicsikémmel gallyaztam. A lítiumos akksi polcról levéve se hagyott cserben, és egy akku elég volt a saját gondjaimhoz, a szomszéd fájánál kellett cseréljek. Az éle még mindig gyári... nagyon praktikus volt, hogy nem brümmögött folyamatosan, csak akkor zizeg, ha épp vág, így könnyebb volt összehangolni a munkát a segítségemmel.
Meg vagyok vele elégedve!
A másik, amit mi megúsztunk, az az áramszünet, nálunk összesen csak pár perc volt. De van, ahol 40!!!! órája nincs, ott a hűtő és a fagyó is köszöni, ennyi. Van ahol a szennyvizet is elektromos szivattyú továbbítaná... Örülök, hogy van power stationom, meg a töltéshez napelem, ami a hűtőm, fagyasztóm elbírná, ha kell, legalább egy-két kör hűtésre, hogy ne olvadjon ki, le.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Sziasztok, az aliról hova lettek a kicioccó magnéziumos tűzcsiholók?
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

swordmanus írta: 2023.06.27. 20:20 Sziasztok, az aliról hova lettek a kicioccó magnéziumos tűzcsiholók?
Le kell görgetni jócskán, de ott vannak
https://a.aliexpress.com/_mqlLMsc
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2023.06.27. 20:20 Sziasztok, az aliról hova lettek a kicioccó magnéziumos tűzcsiholók?
Van fent, ezerpárszáz.
Kiment a divatból, mert nem sok értelme van.
Ugyanazt egy kovakővep is meg tudod oldani.
De mindkét dolog igazából csak mókázni jó.
Átázva, átfagyva, remegő kézzel csak bajlódsz vele.
Jobb, ésbiztosabb egy vízhatlan vihargyújtó, impregnált gyufa, vagy kémiai tűzgyújtó.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

jaja, uco gyufa barhol barmikor tuzet csihol 8-)
RatRace írta: 2023.06.27. 20:31 Van fent, ezerpárszáz.
Kiment a divatból, mert nem sok értelme van.
Ugyanazt egy kovakővep is meg tudod oldani.
De mindkét dolog igazából csak mókázni jó.
Átázva, átfagyva, remegő kézzel csak bajlódsz vele.
Jobb, ésbiztosabb egy vízhatlan vihargyújtó, impregnált gyufa, vagy kémiai tűzgyújtó.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2023.06.27. 20:47 jaja, uco gyufa barhol barmikor tuzet csihol 8-)
+1
Az gyufa előnye, hogy sokkal jobban működik
A hátránya, hogy nem lehet vele menősködni :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Petya357 írta: 2023.06.27. 21:10 +1
Az gyufa előnye, hogy sokkal jobban működik
A hátránya, hogy nem lehet vele menősködni :lol:
Ami nagyon hatékony és megbízható még, az a szúrólángos öngyújtő.
De persze a vízmentesen csomagolt vihargyufa is nagyon jó.
A magnéziums tűzcsiholásnak soha nem láttam értelmét. Az már olyan prepper-sport dolog. :)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

WildBear23 írta: 2023.06.27. 21:23 Ami nagyon hatékony és megbízható még, az a szúrólángos öngyújtő.
De persze a vízmentesen csomagolt vihargyufa is nagyon jó.
A magnéziums tűzcsiholásnak soha nem láttam értelmét. Az már olyan prepper-sport dolog. :)
Én szeretek azzal gyújtani. Egy rudat használok ~8 éves korom óta, már kb 2/3 harmadáih van fogyva. Ennyi gyakorlással elértem hogy fél órán belül belül meg tudok gyújtani egy zsepit :D
20230627_213100_resized.jpg
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

waltherlg400 írta: 2023.06.27. 21:33 Én szeretek azzal gyújtani. Egy rudat használok ~8 éves korom óta, már kb 2/3 harmadáih van fogyva. Ennyi gyakorlással elértem hogy fél órán belül belül meg tudok gyújtani egy zsepit :D
20230627_213100_resized.jpg
Egy őszinte ember! 👍
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

waltherlg400 írta: 2023.06.27. 21:33 Én szeretek azzal gyújtani. Egy rudat használok ~8 éves korom óta, már kb 2/3 harmadáih van fogyva. Ennyi gyakorlással elértem hogy fél órán belül belül meg tudok gyújtani egy zsepit :D
20230627_213100_resized.jpg
A kedvenceim:
(Pedig nem is dohányzom ;) )
20230627_214741.jpg
20230627_214658.jpg
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.06.27. 21:49 A kedvenceim:
(Pedig nem is dohányzom ;) )
20230627_214741.jpg
20230627_214658.jpg
Link?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
blint
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.06.26. 15:26

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: blint »

WildBear23 írta: 2023.06.27. 21:23 Ami nagyon hatékony és megbízható még, az a szúrólángos öngyújtő.
De persze a vízmentesen csomagolt vihargyufa is nagyon jó.
A magnéziums tűzcsiholásnak soha nem láttam értelmét. Az már olyan prepper-sport dolog. :)
+1

Amióta egyszer véletlenül szúrólángos gyújtó volt nálam és sikerült vele mcgyverezve megforrasztani egy szétesett csatlakozást, azóta csak ilyet veszek.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

blint írta: 2023.06.28. 08:18 +1

Amióta egyszer véletlenül szúrólángos gyújtó volt nálam és sikerült vele mcgyverezve megforrasztani egy szétesett csatlakozást, azóta csak ilyet veszek.
Nagyon jó, és nem is érzékeny túlságosan. Véletlenül kimostam egyet mosógépben, utána is működött.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nekem ezek vannak a hatizsakomban
20230628_095115.jpg
akkor most meno vagyok vagy nem? :roll:
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

RatRace írta: 2023.06.27. 20:31 Van fent, ezerpárszáz.
Kiment a divatból, mert nem sok értelme van.
Ugyanazt egy kovakővep is meg tudod oldani.
De mindkét dolog igazából csak mókázni jó.
Átázva, átfagyva, remegő kézzel csak bajlódsz vele.
Jobb, ésbiztosabb egy vízhatlan vihargyújtó, impregnált gyufa, vagy kémiai tűzgyújtó.
Dobj már egy linket lécci, mert napok óta kotorászom, és nem leltem.
Oktatáshoz meg táborozóknak használok ilyet, nagy sikerélmény, mikor meggyújtják vele a tampont. :-)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2023.06.28. 10:13 Dobj már egy linket lécci, mert napok óta kotorászom, és nem leltem.
Oktatáshoz meg táborozóknak használok ilyet, nagy sikerélmény, mikor meggyújtják vele a tampont. :-)
Tegnap még megtaláltam, ma már nem lelem.
/ nincs az előzményekben, mert ezeket az oldalakat csak inkognitó módban sasolom, paranoia Level 100. /
De tessék, ha máshonnan is jó:

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... FQKXwRxsDM

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 8P0X49tKWn

https://www.ebay.com/itm/392760274715?h ... R4iSypOgYg

https://www.ebay.com/itm/284603696793?h ... R4iSypOgYg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

RatRace írta: 2023.06.28. 11:01 Tegnap még megtaláltam, ma már nem lelem.
/ nincs az előzményekben, mert ezeket az oldalakat csak inkognitó módban sasolom, paranoia Level 100. /
De tessék, ha máshonnan is jó:

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... FQKXwRxsDM

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 8P0X49tKWn

https://www.ebay.com/itm/392760274715?h ... R4iSypOgYg

https://www.ebay.com/itm/284603696793?h ... R4iSypOgYg
Köszi, akkor marad az ebay, pedig ezer éve nem vettem onnan semmit.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2023.06.28. 11:01 Tegnap még megtaláltam, ma már nem lelem.
/ nincs az előzményekben, mert ezeket az oldalakat csak inkognitó módban sasolom, paranoia Level 100. /
De tessék, ha máshonnan is jó:

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... FQKXwRxsDM

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 8P0X49tKWn

https://www.ebay.com/itm/392760274715?h ... R4iSypOgYg

https://www.ebay.com/itm/284603696793?h ... R4iSypOgYg
Szia,

paranoia Level 100. reszhez megjegyzes:
Te ezt a linket tetted be (direkt beleteszek plusz par szokozt, hogy a forummotor ne nyuljon bele, a link az az egesz resz a szokozek nelkul, nem csak a kicsi alahuzott resz):


https: //www.aliexpress.com/item/1005005362978833.html ?spm=a2g0o.productlist.main.113.288d7910535EBa&algo_pvid=7b1f3299-4be1-4916-a2b1-0dbf068f1e31& algo_exp_id=7b1f3299-4be1-4916-a2b1-0dbf068f1e31-56&pdp_npi=3%40dis%21HUF%216425.15%213855.09%21%21%21%21%21%40211be3d216879426280281305d07bd%2112000032744958735%21sea%21HU%21743085589&curPageLogUid=KNFQKXwRxsDM

Ebben a linkben benne van a fel eleted, vagyis egy halom dolog, amit a link megosztasa elott csinaltal bele van kodolva a linkbe.

Ha ezzel szemben ezt a linket teszed be:
https: //www.aliexpress.com/item/1005005362978833.html

Akkor ugyanarra az oldalra visz fel, de az aliexpress nem tudja kovetni, hogy te osztottad meg ezt a linket.
Vagyis ha az elso ? elott levagod az aliexpresses linket, akkor a megosztott link ugyanolyan hasznos nekunk, de az aliexpress kevesbe tudja kovetni a tevekenyseget.

Bel
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Szerintem téged kimondottan szeret az anyósod. :-D
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2023.06.28. 13:37 Szia,

paranoia Level 100. reszhez megjegyzes:
Te ezt a linket tetted be (direkt beleteszek plusz par szokozt, hogy a forummotor ne nyuljon bele, a link az az egesz resz a szokozek nelkul, nem csak a kicsi alahuzott resz):


https: //www.aliexpress.com/item/1005005362978833.html ?spm=a2g0o.productlist.main.113.288d7910535EBa&algo_pvid=7b1f3299-4be1-4916-a2b1-0dbf068f1e31& algo_exp_id=7b1f3299-4be1-4916-a2b1-0dbf068f1e31-56&pdp_npi=3%40dis%21HUF%216425.15%213855.09%21%21%21%21%21%40211be3d216879426280281305d07bd%2112000032744958735%21sea%21HU%21743085589&curPageLogUid=KNFQKXwRxsDM

Ebben a linkben benne van a fel eleted, vagyis egy halom dolog, amit a link megosztasa elott csinaltal bele van kodolva a linkbe.

Ha ezzel szemben ezt a linket teszed be:
https: //www.aliexpress.com/item/1005005362978833.html

Akkor ugyanarra az oldalra visz fel, de az aliexpress nem tudja kovetni, hogy te osztottad meg ezt a linket.
Vagyis ha az elso ? elott levagod az aliexpresses linket, akkor a megosztott link ugyanolyan hasznos nekunk, de az aliexpress kevesbe tudja kovetni a tevekenyseget.

Bel
Az inkognito lapot csak azért használom ezeknél az oldalaknál, mert utánna fél évig dobálja fel a termékeket, amire rákerestem, nem csak a közösségi médiánál, hanem a nem fizetős app is beteszi, ami bosszantó, ha sietve dolgozom. Pl Cam Scanner app, ha simán keresek dolgokat, minden második szkennelés után 1 reklám.
ami macerás.
Tudom, vegyem meg a prémiumot.....
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Nagyon regen tuleloskodtem mar, gondoltam kiprobalom megy-e meg a tuzgyujtas magneziummal es a nagy sveddel.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Respect!
:lol: :lol:
Azt hittem, svéd fáklyát csinálsz.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

qqriq írta: 2023.06.28. 20:12 Nagyon regen tuleloskodtem mar, gondoltam kiprobalom megy-e meg a tuzgyujtas magneziummal es a nagy sveddel.
https://www.youtube.com/watch?v=7L1iO-zSX_w
:lol:
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

túlélősködés alkalmával nálam mindig volt tampon

elég hozzá a leggagyibb szikravető is (csak előte ki kell szedni a csomagolásból, és alaposan széthúzni a szálakat)

volt egy alkalom, amikor élesben szükségem volt rá: a rendelkezésemre álló eszközök közül ezzel volt a legegyszerűbb rágyújtanom
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

hmmm, azt meg sosenem csinaltam, ideje lenne nem? :roll:
RatRace írta: 2023.06.28. 20:22 Respect!
:lol: :lol:
Azt hittem, svéd fáklyát csinálsz.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

szöged írta: 2023.06.28. 20:35 túlélősködés alkalmával nálam mindig volt tampon

elég hozzá a leggagyibb szikravető is (csak előte ki kell szedni a csomagolásból, és alaposan széthúzni a szálakat)

volt egy alkalom, amikor élesben szükségem volt rá: a rendelkezésemre álló eszközök közül ezzel volt a legegyszerűbb rágyújtanom
nekem egyszer a 11-esek jártak így. Csak ez a túlélő karkötőjük volt, a létező leggagyibb szikravetővel, meg papírzsepi. Meg száraz gaz. Mégis sikerült rágyújtsanak. Büszkén küldték a videót. A cigi miatt összeszidtam őket, de a tűzgyújtás miatt szaktanári dícséretet kapott.
algreg
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2019.08.15. 08:52

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: algreg »

szöged írta: 2023.06.28. 20:35 túlélősködés alkalmával nálam mindig volt tampon

elég hozzá a leggagyibb szikravető is (csak előte ki kell szedni a csomagolásból, és alaposan széthúzni a szálakat)

volt egy alkalom, amikor élesben szükségem volt rá: a rendelkezésemre álló eszközök közül ezzel volt a legegyszerűbb rágyújtanom
Én vattakorongból szoktam gyújtóst gyártani. Bemártod olvasztott viaszba, utána kirakod sütőpapírra, amíg meghűl, ennyi. Vízhatlan, felezhető-negyedelhető, lapos, szikravetővel is simán gyújtható (a tépésnél kiszálasodott részt célozva), és percekig ég. Mondjuk érdemes műanyag zacsiban tartani, hogy ne a hátizsákba peregjen a cucc, ha kicsit meggyűrődik.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Mindig van nálam alkoholos törlőkendő, kicsi vízálló, alig nagyobb mint egy 200 forintos.
Plusszban etanolzselé.
Csatolmányok
Screenshot_20230629-161149.png
Screenshot_20230629-161247.png
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

RatRace írta: 2023.06.27. 20:31 Jobb, ésbiztosabb egy vízhatlan vihargyújtó, impregnált gyufa, vagy kémiai tűzgyújtó.
blint írta: 2023.06.28. 08:18 Amióta egyszer véletlenül szúrólángos gyújtó volt nálam és sikerült vele mcgyverezve megforrasztani egy szétesett csatlakozást, azóta csak ilyet veszek.
A vihargyújtó és a szúrólángos öngyújtó ugyanaz? Az internet sejteti, hogy nem, de azt nem árulja el, mi a különbség.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2023.07.03. 15:08 A vihargyújtó és a szúrólángos öngyújtó ugyanaz? Az internet sejteti, hogy nem, de azt nem árulja el, mi a különbség.
Én vihargyújtónak a szúrólángos öngyújtót nevezném, vihargyufának pedig a pirotechnikai eleggyel (bengáli keverék?) bevont gyufát, ahol nem csak a fa ég, hanem a rajta lévő pirotech. keverék, elfújhatatlanul.

A lényeg, hogy kedvezőtlen (szeles, esős) időben is tüzet tudsz vele gyújtani.
Pl. egy Molotov-koktélt.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Poresz írta: 2023.07.03. 15:08 A vihargyújtó és a szúrólángos öngyújtó ugyanaz? Az internet sejteti, hogy nem, de azt nem árulja el, mi a különbség.
A komolyabb szúrólángosokban van a lángba lógatva vékony fémszálon egy fém gömb (talán réz) amely felizzik, ezáltal stabilizálja a lángot, és akár újra is gyújtja a gázt, ha leszakad a láng.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

zora írta: 2023.07.03. 16:19 A komolyabb szúrólángosokban van a lángba lógatva vékony fémszálon egy fém gömb (talán réz) amely felizzik, ezáltal stabilizálja a lángot, és akár újra is gyújtja a gázt, ha leszakad a láng.
Ilyet hol lehet venni?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

zora írta: 2023.07.03. 16:19 A komolyabb szúrólángosokban van a lángba lógatva vékony fémszálon egy fém gömb (talán réz) amely felizzik, ezáltal stabilizálja a lángot, és akár újra is gyújtja a gázt, ha leszakad a láng.
WildBear23 írta: 2023.07.03. 16:31 Ilyet hol lehet venni?
+1
Természetesen újratölthetőt.
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

20230703_165906_resized.jpg
Azt nem sikerült befotózni, de ebben van egy kis réz cucc ami fityeg + felizzik. Kb. ~300 ft.
(átlátszóra én csináltam)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

waltherlg400 írta: 2023.07.03. 17:01 20230703_165906_resized.jpgAzt nem sikerült befotózni, de ebben van egy kis réz cucc ami fityeg + felizzik. Kb. ~300 ft.
(átlátszóra én csináltam)
És ha jó nagy svunggal elfújod a lángot, újragyullad?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ti gyűjtögettek?
A csalánlevél, bodzavirág ,hársfavirág mellé becsatlakozik a jamilla, ( megkéstem vele ) és a levendula is.
Idén nálunk az akác nem virágzott.
Csatolmányok
IMG_20230703_174022.jpg
IMG_20230703_174026.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára RatRace 2023.07.03. 17:48-kor.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

WildBear23 írta: 2023.07.03. 17:41 És ha jó nagy svunggal elfújod a lángot, újragyullad?
Volt már olyan
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

WildBear23 írta: 2023.07.03. 16:31 Ilyet hol lehet venni?
Passz, én is úgy kaptam egyet tizenéve, csak onnan ismerem ezt a megoldást.
Válasz küldése