Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

BTW most rendeltem pár cuccot az Agro Electro nevű cégtől, ők (is) forgalmaznak kis napelemes rendszert (45-100 Ah akku töltésére, amivel villanypásztort, és/vagy világítást üzemeltetnek.)
Agroelectro
Agroelectro
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2023.01.14. 09:56 +1

A megtérülési időkben pedig igenis komolyabb kompromisszumokat kell kötni, ha szeretnél egy olyan rendszerét, ami mindent felsorolt igényednek megfelel

Ez NEM kizárólag pénzügyi döntés, hanem prioritásokról is szól. Ha valóban fontos, hogy nálad akkor is világítson a lámpa, amikor az utcában sötét van - az NEM lesz a legolcsóbb megoldás. Ezt el kell fogadni.

Valakinek ez megér plusz 1-2 milliót, másnak pedig nem éri meg, vagy egyszerűen nincs rá keret - akkor el kell engedni.

Az utolsó gondolat a státusz quoról szól. A mostani energiabiztonság mellett (szinte sosincs áramszünet) sokan, és jogosan erőtetettnek érzik ezt az önellátósdit. Ha megváltozik az energiabiztonság, hirtelen más lesz a matek. Láttunk már ilyet…

A tűz-, élet-, vagyonbiztosítások is mind-mind kidobott pénznek tekinthetőek, ha nem veszed igénybe, és áldás, ha mégis lesz rá szükség. Szigetrendszerrel is plusz pénzét veszel plusz biztonságot. Ezt is érdemes figyelembe venni, amikor megtérülésdit számol az ember.
Na ja. A bukósisakból sem olyan kell, ami csak a szél ellen véd, és nem öröm kifizetni azért 150 ezret, ami ezt tudja is. Azután úgy dobja el pár év múlva az ember, hogy "sosem használta", és utóbb mégis örül neki, hogy "kidobott pénz" volt. :-D

Meg a gerincprotektor sem sokat ér, ha a fogason lóg az előszobában. Stb., stb., stb.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2023.01.14. 10:00 +1!

Egyáltalán kell-e napelem, az nem egy magától érthetődő kérdés Mi a cél? Napelem nélkül is lehet szünetmentésíteni egy-egy fogyasztót ;) de nyilván jobb, ha van napelem, mert azzal fel is lehet tölteni az akkupakkot tartós áramkimaradások esetén.

A szünetmentes megoldásoknak pedig az alfája és omegája az áthidaló fogyasztás/áthidalási idő párosa
Azért van napelem, mert már 10 éve van. :-)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2023.01.14. 11:36 Azért van napelem, mert már 10 éve van. :-)
Akkor van napelemes rendszered, és ahhoz vennél másik (hibrid) invertert?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.01.14. 11:43 Akkor van napelemes rendszered, és ahhoz vennél másik (hibrid) invertert?
Igen. Kénytelen leszek cserélni, mert régi 1F, és ha bármit akarok, azonnal kötelezően 3F-re kell cserélnem, mert túl vagyok a 2,5 kW-on.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2023.01.14. 15:20 Igen. Kénytelen leszek cserélni, mert régi 1F, és ha bármit akarok, azonnal kötelezően 3F-re kell cserélnem, mert túl vagyok a 2,5 kW-on.
Hát, én biztos nem cserélnék.
Pénz, papírmunka, b.aszakodás a szolgáltatóval.

Ha aggódsz az üzembiztonság miatt, akkor egy UPS, simán hálózatról feltöltve (az pár órát kibír), vagy egy aggregátor, ami szinuszos feszültséget tud (az meg jópár órát, és közben az UPS is feltöltheted vele).

De ha Te emocionális okokból hibrid invertert + akkut szeretnél, amellett is találhatunk érvet. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.01.14. 16:10 Hát, én biztos nem cserélnék.
Pénz, papírmunka, b.aszakodás a szolgáltatóval.

Ha aggódsz az üzembiztonság miatt, akkor egy UPS, simán hálózatról feltöltve (az pár órát kibír), vagy egy aggregátor, ami szinuszos feszültséget tud (az meg jópár órát, és közben az UPS is feltöltheted vele).

De ha Te emocionális okokból hibrid invertert + akkut szeretnél, amellett is találhatunk érvet. ;)
Még nem tudom, mi lesz, de ha szaldóban akarok maradni, akkor azért kell csinálni valamit, ha meg nem, akkor meg azért, mert a régi invertert nem lehet leszabályozni, csak az újabb típusokat, hogy ne termeljen vissza a hálózatba.

Szóval kinéz az inverter csere, akárhonnan is nézem. Akkor viszont előbb körbejárnám a témát.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2023.01.14. 19:05 Még nem tudom, mi lesz, de ha szaldóban akarok maradni, akkor azért kell csinálni valamit, ha meg nem, akkor meg azért, mert a régi invertert nem lehet leszabályozni, csak az újabb típusokat, hogy ne termeljen vissza a hálózatba.

Szóval kinéz az inverter csere, akárhonnan is nézem. Akkor viszont előbb körbejárnám a témát.
Ööö.. most nem szaldóban vagy?
Miért kellene bármit csinálnod?
Miért akarod leszabályozni az invertert, hogy ne termeljen vissza?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.01.14. 22:05 Ööö.. most nem szaldóban vagy?
Miért kellene bármit csinálnod?
Miért akarod leszabályozni az invertert, hogy ne termeljen vissza?
Mint említettem, 10 éve van rendszerem, azaz év végéig maradok, maradhatok szaldóban.

Ha csinálok valami hivatalos átalakítást, pl. bővítést idén, akkor onnan újra tíz év, de ehhez muszáj átállni 3F-re, mert 1F-ben nem fogadják el. De ha bevezetik hozzá a havi szaldót, plusz azt, hogy külön elszámolják a rendszerhasználati díjat a felvett és a betáplált mennyiségre is, akkor úgy sem jön ki a matek. (Azaz ezt már be is vezették, inkább az a kérdés, hogy marad-e, mert ebben a formájában nettó hülyeség, és minden módon ellene dolgozik a napenergia épeszű és értelmes felhasználásának, lásd lentebb. Mondjuk ez nem szokta különösebben zavarni a törvényhozóinkat. :-( )

Mivel a rendszerhasználati díjat nemzetközi egyezmények (is) szabályozzák, nem lehet csak úgy akármire beállítani, ezért ez most 23 Ft. A rezsicsökkentett ár miatt így viszont az áram kWh díját kellett módosítani, ami kb. 5 Ft/kWh. Ha én beküldök 1 kWh-t az elműnek, és azért fizetnek nekem 5 Ft-ot, miközben nekem kell fizetni 23 Ft rendszerhasználatot... Na ezért kell leszabályozni a termelést, hogy a saját fogyit fedezze, de visszatermelés ne lehessen.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2023.01.15. 12:36 Mint említettem, 10 éve van rendszerem, azaz év végéig maradok, maradhatok szaldóban.

Ha csinálok valami hivatalos átalakítást, pl. bővítést idén, akkor onnan újra tíz év, de ehhez muszáj átállni 3F-re, mert 1F-ben nem fogadják el. De ha bevezetik hozzá a havi szaldót, plusz azt, hogy külön elszámolják a rendszerhasználati díjat a felvett és a betáplált mennyiségre is, akkor úgy sem jön ki a matek. (Azaz ezt már be is vezették, inkább az a kérdés, hogy marad-e, mert ebben a formájában nettó hülyeség, és minden módon ellene dolgozik a napenergia épeszű és értelmes felhasználásának, lásd lentebb. Mondjuk ez nem szokta különösebben zavarni a törvényhozóinkat. :-( )

Mivel a rendszerhasználati díjat nemzetközi egyezmények (is) szabályozzák, nem lehet csak úgy akármire beállítani, ezért ez most 23 Ft. A rezsicsökkentett ár miatt így viszont az áram kWh díját kellett módosítani, ami kb. 5 Ft/kWh. Ha én beküldök 1 kWh-t az elműnek, és azért fizetnek nekem 5 Ft-ot, miközben nekem kell fizetni 23 Ft rendszerhasználatot... Na ezért kell leszabályozni a termelést, hogy a saját fogyit fedezze, de visszatermelés ne lehessen.
Ja, így már világos.
Nem tudtam, hogy most telik le a 10 év.

Azt kizártnak tartom, hogy a betáplálás után még neked kelljen fizetni.
Majd még finomhangolják.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.01.15. 13:13 Ja, így már világos.
Nem tudtam, hogy most telik le a 10 év.

Azt kizártnak tartom, hogy a betáplálás után még neked kelljen fizetni.
Majd még finomhangolják.
Ez abszolút logikátlan lenne, de egyrészt tudjuk, hogy a jogalkotókat (és itt meg kell jegyezzem, hogy pártállástól függetlenül) ez kicsit sem szokta zavarni, másrészt a jogszabály most, ma érvényes szövegében az van, hogy irányonként külön kell megállapítani és elszámolni a rendszerhasználati díjat. Abból pedig a mai árfolyammal ez jön ki.

Ha esetleg még idén eltörlik a rezsicsökkentett árat, és marad helyette a "lakossági piaci" 70 Ft-os tarifa, akkor már más lesz a leányzó fekvése. Akkor nem én fogok fizetni, hogy beküldhessem a villanyom ez elműnek, hanem kb. "csak" ingyen fogom adni nekik, mert ugyanannyi lesz a rendszerhasználat, mint a kWh díj, amit fizetnek érte...

De a havi szaldó is az ész botránya. Értem én, hogy ki kell vezetni az éveset, mert kötelező. De így amikor kellene a villany, télen, akár pótfűtéshez, akár a cirko folyamatos üzemeltetéséhez stb., akkor nem tudok termelni, mert alig süt a nap. Amikor van bőven napsütés, akkor meg pont nem kell a sok extra villany, nem tudok vele otthon mit kezdeni. Csináljak bitcoin bányász gépet, vagy mit...?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2023.01.15. 13:48 Ez abszolút logikátlan lenne, de egyrészt tudjuk, hogy a jogalkotókat (és itt meg kell jegyezzem, hogy pártállástól függetlenül) ez kicsit sem szokta zavarni, másrészt a jogszabály most, ma érvényes szövegében az van, hogy irányonként külön kell megállapítani és elszámolni a rendszerhasználati díjat. Abból pedig a mai árfolyammal ez jön ki.

Ha esetleg még idén eltörlik a rezsicsökkentett árat, és marad helyette a "lakossági piaci" 70 Ft-os tarifa, akkor már más lesz a leányzó fekvése. Akkor nem én fogok fizetni, hogy beküldhessem a villanyom ez elműnek, hanem kb. "csak" ingyen fogom adni nekik, mert ugyanannyi lesz a rendszerhasználat, mint a kWh díj, amit fizetnek érte...

De a havi szaldó is az ész botránya. Értem én, hogy ki kell vezetni az éveset, mert kötelező. De így amikor kellene a villany, télen, akár pótfűtéshez, akár a cirko folyamatos üzemeltetéséhez stb., akkor nem tudok termelni, mert alig süt a nap. Amikor van bőven napsütés, akkor meg pont nem kell a sok extra villany, nem tudok vele otthon mit kezdeni. Csináljak bitcoin bányász gépet, vagy mit...?
Ezzel sokan szembesültek, gyakorlatilag az egész magyar napelemes társadalom.
Konkrétan az állam baltával nyúlt hozzá a meglévő szabályozáshoz, és "majd" (talán a hatálybalépés előtti napon) finomhangolja.

Szeptemberben még promótálták a napelemes rendszer telepítésén, októberben meg gyak. kivégezték.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.01.15. 14:11 Ezzel sokan szembesültek, gyakorlatilag az egész magyar napelemes társadalom.
Konkrétan az állam baltával nyúlt hozzá a meglévő szabályozáshoz, és "majd" (talán a hatálybalépés előtti napon) finomhangolja.

Szeptemberben még promótálták a napelemes rendszer telepítésén, októberben meg gyak. kivégezték.
De még előbb a belexart, a feje tetejére állította, és még forgatott rajta hármat, hogy mindenkinek jusson belőle egyenletesen... :-(
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Kedves Dokik!
Mint ismertek sokan, mindig extrémitásban gondolkodom.
Tételezzük fel, van nálam Epipen, v. Anapen v.Tonogen.
Egy újraélesztés kapcsán van értelme ezeket muszkulárisan alkalmazni?
Vagy onnan nem szívódik fel elég gyorsan?
Vagy nem segít semmit, csak árt?
Köszönöm.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

AndyA írta: 2023.01.15. 15:05 De még előbb a belexart, a feje tetejére állította, és még forgatott rajta hármat, hogy mindenkinek jusson belőle egyenletesen... :-(
Mi az "ingyenes" napelemes pályázaton nyertünk :-D
Ott ugye még csak papírmunka volt, pénz sehol, talán országosan ha ötven ember kapott pénzt.
Ott tart a a dolog, hogy beadáskor, lassan másfél éve is rebesgették, egy-két százezer önerő nem árt ha van pluszban. Jó, legyen, üsse kavics, a pályázatíró is eltett 80 ezret. na mostmár ez az önerő egy egyessel több az elején, tehát olyan 1,2 milla, plusz a háromfázist finanszírozzam meg előre, az is kb. félmilla, bár azt elvileg visszakapom. Ez az a pont, ahol azt mondom, kösz, nem kérem, inkább vesszen a pályázatírás költsége. Persze van idő visszamondani, kivárjuk az április végét, mit alakul a villanyszámla, meg az ország sorsa. ;-)
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2023.01.21. 14:29 Kedves Dokik!
Mint ismertek sokan, mindig extrémitásban gondolkodom.
Tételezzük fel, van nálam Epipen, v. Anapen v.Tonogen.
Egy újraélesztés kapcsán van értelme ezeket muszkulárisan alkalmazni?
Vagy onnan nem szívódik fel elég gyorsan?
Vagy nem segít semmit, csak árt?
Köszönöm.
Nem vagyok doki. Te sem vagy az.

qrvaélet, hogy újraélesztéskor nem adnék adrenalint - még az (értelemszerűen) már halott embernek sem. Sem intramuszkulárisan, sem ponyvaregényesen, szívbe. Sehogy.

Allergiás esetekhez merném beadni - abból
Is csak súlyoshoz - vállalva a lehetséges következményeket - mert olyankor tudjuk, hogy segít.

Máskor nem. Mert nem tudjuk, hogy abban a konkrét estben segít, árt, vagy mindegy. Cserébe tudjuk, hogy az adrenalin akár meg is ölhet valakit.

Képzeld csak el. Kiérkeznek a hatóságok, RatRace ott térdel egy (nem allergiás) , de nagyon halott ember felett, injekciós tűvel a kezedben. Mi baj lehet belőle?..
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nemerteszhozza
igy kel csinalni:
https://www.youtube.com/watch?v=JHZxj5tXWes&t=256s
Petya357 írta: 2023.01.21. 16:26 Nem vagyok doki. Te sem vagy az.
ingyom bingyom tálib-e?
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

swordmanus írta: 2023.01.21. 15:30 Mi az "ingyenes" napelemes pályázaton nyertünk :-D
...plusz a háromfázist finanszírozzam meg előre, az is kb. félmilla, bár azt elvileg visszakapom.
Kollégámék épp itt tartanak, csak ők meglépték a háromfázis bekötést, ahogy írod, fél milla volt.
Azóta semmi történés, ez lassan fél éve volt. Nem tennék rá sok pénzt, hogy lesz belőle bármi is. :roll:
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2023.01.21. 14:29 Tételezzük fel, van nálam Epipen, v. Anapen v.Tonogen.
Egy újraélesztés kapcsán van értelme ezeket muszkulárisan alkalmazni?
Vagy onnan nem szívódik fel elég gyorsan?
Vagy nem segít semmit, csak árt?
Köszönöm.
Szia,

Ujraelesztesnel SEMMIT sem szabad izomba adni! Mentotisztnek/orvosnak se.

Az ujraelesztes soran nagyon nagy esellyel centralizalt a keringes, vagyis a ver a sziv-tudo-agy harmasban kering, mashol nem.

A jol kivitelezett ujraelesztes 10%-ban potolja a sziv munkajat, szoval ha nincs centralizalva a keringes, akkor nem sokat er, mivel csak 10%-ban potolja az agyban szukseges vermennyiseget, ami keves az "ujraeledeshez". Centralizalt keringes eseten ez az agyi keringes felmegy kb 25%-ra, ami mar eleg az "ujraeledeshez", de csak ugy tud relativ 2.5-szeres mennyisegu vert juttatni az agyba a szervezet, hogy mashova (comb es karizom, vese, maj, ... szovetei) egyaltalan nem jut keringo ver.

Ez azt jelenti, hogy minden izomba adott injekcio hatastalan abban az ertelemben, hogy amig nincs jobban az ember, addig nem szivodik fel, vagyis el sem jut oda, ahol hasznos lehetne.

Ezzel szemben, amikor az illeto -az injekciotol teljesen fuggetlenul- egyszercsak jol lesz, hirtelen belekerul a verkeringesebe mindaz a gyogyszer, amit korabban beadtak neki, es abban az allapotban mar ront es nem hasznal.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2023.01.21. 17:37 Szia,

Ujraelesztesnel SEMMIT sem szabad izomba adni! Mentotisztnek/orvosnak se.

Az ujraelesztes soran nagyon nagy esellyel centralizalt a keringes, vagyis a ver a sziv-tudo-agy harmasban kering, mashol nem.

A jol kivitelezett ujraelesztes 10%-ban potolja a sziv munkajat, szoval ha nincs centralizalva a keringes, akkor nem sokat er, mivel csak 10%-ban potolja az agyban szukseges vermennyiseget, ami keves az "ujraeledeshez". Centralizalt keringes eseten ez az agyi keringes felmegy kb 25%-ra, ami mar eleg az "ujraeledeshez", de csak ugy tud relativ 2.5-szeres mennyisegu vert juttatni az agyba a szervezet, hogy mashova (comb es karizom, vese, maj, ... szovetei) egyaltalan nem jut keringo ver.

Ez azt jelenti, hogy minden izomba adott injekcio hatastalan abban az ertelemben, hogy amig nincs jobban az ember, addig nem szivodik fel, vagyis el sem jut oda, ahol hasznos lehetne.

Ezzel szemben, amikor az illeto -az injekciotol teljesen fuggetlenul- egyszercsak jol lesz, hirtelen belekerul a verkeringesebe mindaz a gyogyszer, amit korabban beadtak neki, es abban az allapotban mar ront es nem hasznal.

Bel
Igen, én is ezt sejtettem, mivel ha éppen fibrillál, akkor pont az adrenalin miatt állna le azonnal a szive.
Egy külföldi oldalon olvastam, hogy ilyenkor előtte " kiütik " a beteget, de mivel guglis fordítás volt, nem értettem, ezért kérdeztem rá.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2023.01.21. 17:47 Igen, én is ezt sejtettem, mivel ha éppen fibrillál, akkor pont az adrenalin miatt állna le azonnal a szive.
Egy külföldi oldalon olvastam, hogy ilyenkor előtte " kiütik " a beteget, de mivel guglis fordítás volt, nem értettem, ezért kérdeztem rá.
Szia,

Az ujraelesztesnel xbls-sel kezd az als egyseg is. Magyarra forditva az elozo mondatot:
hiaba van az ujraeleszto csoportban orvos/mentotiszt, megfelelo gyogyszerek es megfelelo (3 fo) letszam, pontosan ugyan ugy kezdik el az ujraelesztest, mint ahogy 1-2 arra tevedt jarokelo tenne:

0. Megbizonyosodunk a helyszin veszelytelensegerol.
1. megszolitjuk a beteget, odalepunk hozza.
2. Miutan latjuk, hogy eszmeletlen, es felszabadittuk a legutjat (altalaban egyszeru fejhatrabillentessel) 10 masodpercig vizsgaljuk a legzeset latom/hallom/erzem modon. Ha ez alatt nincs legalabb 2 legvetel (nem halalhorges), akkor a beteg halott, ujra kell eleszteni.
3. mentot hivunk, vagy hivatunk megkezdett ujraeleszteshez - nyilvan az esetkocsi ezt a lepest kihagyja :-)
4. Kemeny alapon megkezdjuk a szivmasszazst, vagyis 100-120/perc suruseggel, 5-6 cm melyseggel (gyerek eseten a test atmero 1/3-aval) lenyomjuk a szegycsontot, a felengedest ugyan annyi ido alatt, mint a lenyomast
5. Lelegeztetunk (ez nem kotelezo, az elso 5 percben nem is fontos, a masodik 5 percben mar fontos, a 3. 5 perctol kezdve nagyon fontos - de egy TBC-snek latszo hajlektalan eseten is a szivmasszazs fontos es azt csinaljuk)
6. A leheto leggyorsabban hozatunk defibrillatort
7. Felrakjuk az elektrodakat (a leheto legkevesebb szunettel a szivmasszazsban, vagyis lehetoleg max 5, de mindenkeppen max 10 masodperc szuneteltetessel; szerintem en kb 2 masodperc szunetet tartottam, de ez annak a mentoapolonak az erdeme, aki felrakta az elektrodat).
8. Felauto defi eseteben (elsosegelynyujto csak ilyet hasznalhat, mentotiszt/orvos hasznalhatja a manualisat is) a gep a "fonok", vagyis azt kell tenni, amit mond: amikor EKG analizalas miatt nem szabad a beteghez erni, akkor elengedjuk, amikor sokkot javasol, akkor megbizonyosodva arrol, hogy senki sem er kozvetlenul vagy kozvetve (pl. pocsolya, infuzio, csatornafedel altal) inditani a sokkot, es persze amikor ujraelesztes folytatasat mond, akkor folytatni az ujraelesztest, ha nincs egyertelmu eletjel (pl. kohoges).

3 sokkolast (defibrillalast, magyarul remegesmentesitest) megcsinalnak a mentotisztek/orvosok a fenti szerint (vagyis szinte pontosan ugyanugy, mint egy epp arra jaro elsosegelynyujto, epp csak kozben nyitnak venat a kesobbi gyogyszeradashoz) ha remeg (fibrillal) a sziv.
Illetve ha nem remeg, akkor ertelmetlen a remegesmentesites, olyankor egybol adnak gyogyszert, kesobb esetleg pacemakert is hasznalnak.

Akit reszletesen is erdekel, a [url=https://www.omszorvosszakma.hu/wp-conte ... .04.16.pdf]hiteles forras[/ur]l.

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

tvsmaci írta: 2023.01.21. 17:33 Kollégámék épp itt tartanak, csak ők meglépték a háromfázis bekötést, ahogy írod, fél milla volt.
Azóta semmi történés, ez lassan fél éve volt. Nem tennék rá sok pénzt, hogy lesz belőle bármi is. :roll:
Lesz, csak majd nekik is mondják, hogy tegyenek hozzá egy plusz millát, vagy nem kapják vissza a háromfázis árát.
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sodoma »

RatRace írta: 2023.01.21. 14:29 Kedves Dokik!
Mint ismertek sokan, mindig extrémitásban gondolkodom.
Tételezzük fel, van nálam Epipen, v. Anapen v.Tonogen.
Egy újraélesztés kapcsán van értelme ezeket muszkulárisan alkalmazni?
Vagy onnan nem szívódik fel elég gyorsan?
Vagy nem segít semmit, csak árt?
Köszönöm.
qrvadrága mindegyik. Ráadásul a tárolási hőmérsékletre is ügyelni kell. monitor/ekg nélkül nem tudni melyik kell. csak nyomd izomból a mellkast v az ótómata defivel operálj.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Sugárzásmérő.
Van valakinek, vagy használ valaki?
Bevált tipus?
Béta, gamma, és röntgen sugárzáson kivül kell még valami?
Mérő, vagy dózismérő inkább?
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

attol fugg mire kell.
nekem arra hogy legyen valami ami kerreg egy ilyen van mar sok eve:
https://www.conrad.hu/p/sugarzasmero-ge ... fi-1326697
persze nem itt vettem...
RatRace írta: 2023.01.27. 13:06 Sugárzásmérő.
Van valakinek, vagy használ valaki?
Bevált tipus?
Béta, gamma, és röntgen sugárzáson kivül kell még valami?
Mérő, vagy dózismérő inkább?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2023.01.27. 13:28 attol fugg mire kell.
nekem arra hogy legyen valami ami kerreg egy ilyen van mar sok eve:
https://www.conrad.hu/p/sugarzasmero-ge ... fi-1326697
persze nem itt vettem...
Szupertitkos.
Viccet félretéve, mi alapján választottál?
Vagy másképpen fogalmazok:
Bizonyos esetben háttér sugárzás változás nyomonkövetése, és esetlegesen bizonyos tárgyak szennyezetsêgének a mérése lenne a cél
És igen, élelmiszerekről is beszélek
Elég konkrét voltam?
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

hat ha szupertitkos akkor nem tudok segiteni :roll:


hattersugarzas es bizonyos targyak/epuletek sugarzasanak meresere vettem.
ez alfat nem mer, ha az is kell akkor ezt javaslom:
https://www.gammascout.com/products/gei ... cout-alert
RatRace írta: 2023.01.27. 13:56 Szupertitkos.
Viccet félretéve, mi alapján választottál?
Vagy másképpen fogalmazok:
Bizonyos esetben háttér sugárzás változás nyomonkövetése, és esetlegesen bizonyos tárgyak szennyezetsêgének a mérése lenne a cél
És igen, élelmiszerekről is beszélek
Elég konkrét voltam?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2023.01.27. 14:07 hat ha szupertitkos akkor nem tudok segiteni :roll:


hattersugarzas es bizonyos targyak/epuletek sugarzasanak meresere vettem.
ez alfat nem mer, ha az is kell akkor ezt javaslom:
https://www.gammascout.com
/products/geigercounter-gamma-scout-alert
Jól látom hogy az alfá mérők majdnem 3x annyiba kerülnek?
Nah, ehhez akkor még gyűjtögetnem kell
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.01.27. 14:29 Jól látom hogy az alfá mérők majdnem 3x annyiba kerülnek?
Nah, ehhez akkor még gyűjtögetnem kell
Alfára szükség van?
Az rövid úton elnyelődik a levegőben is.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem 3x de dragabb
kollegam vett alirol kiciocot, nem panaszkodott ra.

RatRace írta: 2023.01.27. 14:29 Jól látom hogy az alfá mérők majdnem 3x annyiba kerülnek?
Nah, ehhez akkor még gyűjtögetnem kell
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

az igaz, de ha lenyeled akkor kampobasszo
WildBear23 írta: 2023.01.27. 14:40 Alfára szükség van?
Az rövid úton elnyelődik a levegőben is.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.01.27. 14:40 Alfára szükség van?
Az rövid úton elnyelődik a levegőben is.
Ezért kérdezek körbe ...
Csak ha már veszek, gondoltam, jobb egy dózismérő, mint egy sima geiger- müller.
Elektro szmog nem jáccik😉

De most még van idő beszerezni
Általános célra ez jó lehet?
https://www.detektorbolt.hu/sugarzas-detektor
Vagy ezt engedjem el?
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

kinai, alirol harmada
RatRace írta: 2023.01.27. 14:44 Ezért kérdezek körbe ...
Csak ha már veszek, gondoltam, jobb egy dózismérő, mint egy sima geiger- müller.
Elektro szmog nem jáccik😉

De most még van idő beszerezni
Általános célra ez jó lehet?
https://www.detektorbolt.hu/sugarzas-detektor
Vagy ezt engedjem el?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.01.27. 14:44 az igaz, de ha lenyeled akkor kampobasszo
Az biztos, de ha levegőben elnyelődik, akkor reálisan ki tudod mutatni?

Szvsz érdemes meghatározni, hogy mi ellen van szükség védelemre (gondolom atomtámadás után visszamaradó sugárzás), és ott milyen sugárzás, milyen nagyságrendje érdekes.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2023.01.27. 15:02 Az biztos, de ha levegőben elnyelődik, akkor reálisan ki tudod mutatni?

Szvsz érdemes meghatározni, hogy mi ellen van szükség védelemre (gondolom atomtámadás után visszamaradó sugárzás), és ott milyen sugárzás, milyen nagyságrendje érdekes.
Nem kellett volna a kollégának elkottyintania a Los Alamos Selfdefence Store megnyitását túl korán... :twisted:
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2023.01.27. 15:05 Nem kellett volna a kollégának elkottyintania a Los Alamos Selfdefence Store megnyitását túl korán... :twisted:
Arra gondolsz, hogy SHTF szituban tudjuk már, hogy hová kell menni élelemért, lőszerért, miegymásért..? ;-)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.01.27. 15:02 Az biztos, de ha levegőben elnyelődik, akkor reálisan ki tudod mutatni?

Szvsz érdemes meghatározni, hogy mi ellen van szükség védelemre (gondolom atomtámadás után visszamaradó sugárzás), és ott milyen sugárzás, milyen nagyságrendje érdekes.
A fő irányvonal a megelőzés
Paranoia level 100.
Bármikor a közeledbe kerülhet sugárszennyezett tárgy
Igaz, Paks messze van, de a közelembe van Püspökszilágy
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

gvass1 írta: 2023.01.27. 15:05 Nem kellett volna a kollégának elkottyintania a Los Alamos Selfdefence Store megnyitását túl korán... :twisted:
De ha már így nyilvánosságra került:
Akkor a többi új boltot is nevezzük meg:
-Чорнобиль
-福島市
ÖnvBolt Sugár
:lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

RatRace írta: 2023.01.27. 15:11 De ha már így nyilvánosságra került:
Akkor a többi új boltot is nevezzük meg:
-Чорнобиль
-福島市
ÖnvBolt Sugár
:lol:
A Sugár már működik.

Dimona felkészül:-)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

gvass1 írta: 2023.01.27. 15:15 A Sugár már működik.

Dimona felkészül:-)
Most minden új boltot elárulunk?
8-)
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

"fertozott" etelt kontakt tavolsagrol ki lehet szurni.
litvinyenko tudna rola meselni

akit erdekel a sugarzasos, csernobilos tema az nezzen be ide
https://www.youtube.com/@bionerd23

WildBear23 írta: 2023.01.27. 15:02 Az biztos, de ha levegőben elnyelődik, akkor reálisan ki tudod mutatni?

Szvsz érdemes meghatározni, hogy mi ellen van szükség védelemre (gondolom atomtámadás után visszamaradó sugárzás), és ott milyen sugárzás, milyen nagyságrendje érdekes.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

@RatRace
Általános célú sugárzásmérő nem létezik. Ez olyan, mint az általános célú fegyver. Nincs olyan, ami mókusra is elefánt ellen is jó, harcolni is tudsz vele, és rejtve is viselhető egyszerre. Fizikai képtelenség.

Muszáj eldönteni, mire kell.

Dózismérő - egyéni felszerelés, de csoportosan alkalmazzák (egyszerre sok embernek szokták kiosztani, akiket egy veszélyes feladat végrehajtásánál, vagy szolgálatban a műszakban cserélgethetnek - ha az egyik már túl sokat kapott, és van helyette valaki más akit oda lehet küldeni ) . sugárzás mértéket nem mér, hanem az általad elnyelt teljest dózist összegzi. Preppernek nem kell ilyen - speciális célokra való, ki tudom fejteni ha fontos, de a lényeg hogy egyénileg nem sok hasznát veszed sem prevencióban, sem SHTF esetén. Intézmények - pl bánya, Paks, a sereg - tudják jól használni.


Sugárzásmérő - mire kell? 3 nagy területet érdemes megkülönböztetni.

Békeidőbeli paranoia - szinte bármelyik amiket a fórumtársak írogattak. Közepesen érzékeny, közepes fekső mérési tartomány. Mindent tud, igazából semmire sem túlmjó. Afát általában nem mér, vagy csak gamma, vagy béta+gamma. Játszani jó, békeidőben már veszélyesnek minősülő helyek elkerülésére alkalmas ez a jategória. . Pl Csernobilban túrázni, Paks incidens után kimennek-e az utcára vagy nem, ilyesmikre. Atomháború esetén jobb, mint a semmi, de az igazán komoly, nem csak egészségtelen, de azonnal élet veszélyes sugárzás mennyiségek már kiakadztják. Alkalmatlan katonai célokra. Kaja mérésre is alkalmatlan.

Az olcsóbbak MIND sz@rok, nem kalibrálhatóak, SEMMI se garantálja, hogy a szám az annyi - 10x mérési hiba is előfordul. Igen, egy nagyságrendet is tévedhet. Simán! Játszani jó. Életemet csak akkor bíznám rá, ha megbízható , ismert aktivitású sugárforrással - pl egy egyetemen - be lehet kalibrálni, hogy legalább sacc/kb jól mér e.

Durva sugárzás - pl kiesés mérése atomtámadás után, Paks reaktor robbanás közelről ha Ida kell menni - csak katonai eszközök, vagy bőven 1000 dollár fölötti ipari cucc . Nem mikriszívertbeb, (a régebbiek miliröntgenben) hanem miliSv, sőt egész Sv ben is tud mérni ,régebbieknél - 10x Röntgen, 100x Röntgen beosztású a légfelső tartomány!. Ilyenkor nem arról a veszély szintről beszélünk, hogy 10-20 év múlva rákos leszel-e (ez szinte biztos), hanem ha MOST ki kell menni az óvóhelyről, mert muszáj, akkor 10 percet lehetsz csak kint és még nem halsz meg, vagy egy teljes órát is be lehet vállalni. Az előző kategóriajú eszköz nem képes ilyet nézni, elvi szinten sem - kiakad. sőt túlérzékeny occó kínai eszközök sugárkamrája telítődik, és azt mutatja hogy minden OK. Ez rosszabb, mint amikor nincs eszközöd!

Kaja: a fenti kettőhöz képest nevetségesen alacsony sugárzásrátákat kell mérni. Nem ezredét, hanem kb egymilliomodát a háborús utcai sugárzásnak. Alfa, béta, gamma is kötelező. MikroSv, nanoSv skála.
Kajánál az alfa paradox módon talán a legveszélyesebb. Amivel tárgyak esetén, utcán sétálva nem is kell foglalkozni - úgyis elnyeli 1 méternyi levegő - az elfogyasztva felhalmozódik, és a gyorsan osztódó sejteket testen belül komoly rombolást végez. Az Álfa nyelődik el a legjobban - testen belül ez rossz, testen kívül ez jó dolog az ember számára. Hiperérzékeny, “mindent is” mérő, kellőképpen drága műszer nélkül nem tudsz mit kezdeni a kajával. Erre való dedikált cucc kell.

Szóval még 1x kérdezzük ;) - MIRE KELL? Mert ez 3 különböző eszköz. Leges-legjobb esetben is kettő.

Analógia - ha csak egyetlen fegyvered lehet, még mindig el kell dönteni, hogy most akkor most kell rejteni, vagy sem. Puska, vagy pisztoly? :)

Árban pedig csodák nem léteznek. Vagy zsebbenyúlós - itt ezer dollárokról beszélünk - vagy játszós. Ha játszós, akkor muszáj keresni valakit ismert aktivitású sugárforrással, és ellenőrizni, hogy legalább tájékoztató mérésre alkalmas-e - másképpen teljesen értelmetlen.

Telefonon írtam - elnézést kérek az elírásokért.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2023.01.28. 11:00 @RatRace
Általános célú sugárzásmérő nem létezik. Ez olyan, mint az általános célú fegyver. Nincs olyan, ami mókusra is elefánt ellen is jó, harcolni is tudsz vele, és rejtve is viselhető egyszerre. Fizikai képtelenség.

Muszáj eldönteni, mire kell.

Dózismérő - egyéni felszerelés, de csoportosan alkalmazzák (egyszerre sok embernek szokták kiosztani, akiket egy veszélyes feladat végrehajtásánál, vagy szolgálatban a műszakban cserélgethetnek - ha az egyik már túl sokat kapott, és van helyette valaki más akit oda lehet küldeni ) . sugárzás mértéket nem mér, hanem az általad elnyelt teljest dózist összegzi. Preppernek nem kell ilyen - speciális célokra való, ki tudom fejteni ha fontos, de a lényeg hogy egyénileg nem sok hasznát veszed sem prevencióban, sem SHTF esetén. Intézmények - pl bánya, Paks, a sereg - tudják jól használni.


Sugárzásmérő - mire kell? 3 nagy területet érdemes megkülönböztetni.

Békeidőbeli paranoia - szinte bármelyik amiket a fórumtársak írogattak. Közepesen érzékeny, közepes fekső mérési tartomány. Mindent tud, igazából semmire sem túlmjó. Afát általában nem mér, vagy csak gamma, vagy béta+gamma. Játszani jó, békeidőben már veszélyesnek minősülő helyek elkerülésére alkalmas ez a jategória. . Pl Csernobilban túrázni, Paks incidens után kimennek-e az utcára vagy nem, ilyesmikre. Atomháború esetén jobb, mint a semmi, de az igazán komoly, nem csak egészségtelen, de azonnal élet veszélyes sugárzás mennyiségek már kiakadztják. Alkalmatlan katonai célokra. Kaja mérésre is alkalmatlan.

Az olcsóbbak MIND sz@rok, nem kalibrálhatóak, SEMMI se garantálja, hogy a szám az annyi - 10x mérési hiba is előfordul. Igen, egy nagyságrendet is tévedhet. Simán! Játszani jó. Életemet csak akkor bíznám rá, ha megbízható , ismert aktivitású sugárforrással - pl egy egyetemen - be lehet kalibrálni, hogy legalább sacc/kb jól mér e.

Durva sugárzás - pl kiesés mérése atomtámadás után, Paks reaktor robbanás közelről ha Ida kell menni - csak katonai eszközök, vagy bőven 1000 dollár fölötti ipari cucc . Nem mikriszívertbeb, (a régebbiek miliröntgenben) hanem miliSv, sőt egész Sv ben is tud mérni ,régebbieknél - 10x Röntgen, 100x Röntgen beosztású a légfelső tartomány!. Ilyenkor nem arról a veszély szintről beszélünk, hogy 10-20 év múlva rákos leszel-e (ez szinte biztos), hanem ha MOST ki kell menni az óvóhelyről, mert muszáj, akkor 10 percet lehetsz csak kint és még nem halsz meg, vagy egy teljes órát is be lehet vállalni. Az előző kategóriajú eszköz nem képes ilyet nézni, elvi szinten sem - kiakad. sőt túlérzékeny occó kínai eszközök sugárkamrája telítődik, és azt mutatja hogy minden OK. Ez rosszabb, mint amikor nincs eszközöd!

Kaja: a fenti kettőhöz képest nevetségesen alacsony sugárzásrátákat kell mérni. Nem ezredét, hanem kb egymilliomodát a háborús utcai sugárzásnak. Alfa, béta, gamma is kötelező. MikroSv, nanoSv skála.
Kajánál az alfa paradox módon talán a legveszélyesebb. Amivel tárgyak esetén, utcán sétálva nem is kell foglalkozni - úgyis elnyeli 1 méternyi levegő - az elfogyasztva felhalmozódik, és a gyorsan osztódó sejteket testen belül komoly rombolást végez. Az Álfa nyelődik el a legjobban - testen belül ez rossz, testen kívül ez jó dolog az ember számára. Hiperérzékeny, “mindent is” mérő, kellőképpen drága műszer nélkül nem tudsz mit kezdeni a kajával. Erre való dedikált cucc kell.

Szóval még 1x kérdezzük ;) - MIRE KELL? Mert ez 3 különböző eszköz. Leges-legjobb esetben is kettő.

Analógia - ha csak egyetlen fegyvered lehet, még mindig el kell dönteni, hogy most akkor most kell rejteni, vagy sem. Puska, vagy pisztoly? :)

Árban pedig csodák nem léteznek. Vagy zsebbenyúlós - itt ezer dollárokról beszélünk - vagy játszós. Ha játszós, akkor muszáj keresni valakit ismert aktivitású sugárforrással, és ellenőrizni, hogy legalább tájékoztató mérésre alkalmas-e - másképpen teljesen értelmetlen.

Telefonon írtam - elnézést kérek az elírásokért.
Na, ez így már érthető!
Akkor gyűjtögetni kell, a jobb cuccra.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2023.01.28. 11:37 Na, ez így már érthető!
Akkor gyűjtögetni kell, a jobb cuccra.
Pontosan. Legalábbis én erre jutottam. Na majd körülnézek, ha rá fogok érni, és megosztom a tapasztalatokat. Gagyit nem szeretnék venni, de egy jó háztartásban elkell egy sugárzásmérő :mrgreen:

Közepes, és magas szintű sugárzás mérésére létezik még egy full DYI eszköz, a Kearny Fallaut Meter.

Rajta van a bakancs listán. Kb egy nap kell az elkészítésére. A legnagyobb hátránya, hogy annyira egyszerű , szinte primitív, hogy az emberek nem veszik komolyan. Pedig az Oak Ridge nukleáris kutatólaboratórium , és számtalan már patinás intézmény is letesztelte. Gyk egy , “ fizika óráról ismerős lehet” elektroszkóp - konzerv dobozba szerelve, fogselyem, alufólia, mérőszalag és hasonló szofisztikált alapanyagokból. Erősen nedvszívó közeggel (összetört, hevített gipszkarton - szegény ember szilikagél pótlója ) feltöltött vödörben , kvázi páramentes környezetben kiteszed X időre, és pontos órával mérés, hágy perc/másodperc alatt hány mm-t közeledtek az elektroszkóp szirmai. Ha túl sokat, akkor feleannyi időre, ha túl keveset , hogy mérhető legyen , akkor dupla annyira. Addig ismételni, ameddig nem kapunk egy könnyen mérhető csökkenést. Szigszalag gyors letépésével lehet feltölteni statikus elektromossággal. Igen szellemes, Mád Maxes feelingű, jól kitalált kis szerkezet.

A fizika törvényei (a szirmok mérete, felülete) határozzák meg a kisülés rátát. A páramentes vödör elenyészőre csökkenti az önkisülést. Mindegy, mennyire töktöd fel - a változást mérjük, nem abszolút értéket - erre sem érzékeny. Van hozzá egy táblázat, ami alapján ki lehet számítani, mi a besugárzási ráta.

Ezért HA a méret pontosan van megépítve - és ez egy fontos HA - akkor döbbenetesen pontos eszköz - sokkal pontosabb, mint a csájníz bóvli elektronikus kütyük. Ha kevés pénzt (gombok…) szánsz rá, tudsz és akarsz barkácsolni, van egy másodpercmutatóval rendelkező órád, hajlandó vagy kézzel jegyzetelni és kicsit számolni (osztás-szorzásra kell gondolni, nem tenzorszámításokra :lol: ) és a sugárzás kellően nagy, hogy mérni us tudd (Paks - Csernobil - Atomháború), akkor a KFM egyenesen a prepperek álma, AZ eszköz. ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Kearny_fa ... prov=sfti1
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

azert ne essunk tulzasokba, a gamma scout ipari cucc tanusitvanyokkal es boven tudja azt amire a kolleganak szuksege van. nem 1000 dodos tetel raadasul hordozhato es azonnal mondja mi mennyi :)

Petya357 írta: 2023.01.28. 14:25 Pontosan. Legalábbis én erre jutottam. Na majd körülnézek, ha rá fogok érni, és megosztom a tapasztalatokat. Gagyit nem szeretnék venni, de egy jó háztartásban elkell egy sugárzásmérő :mrgreen:

Közepes, és magas szintű sugárzás mérésére létezik még egy full DYI eszköz, a Kearny Fallaut Meter.

Rajta van a bakancs listán. Kb egy nap kell az elkészítésére. A legnagyobb hátránya, hogy annyira egyszerű , szinte primitív, hogy az emberek nem veszik komolyan. Pedig az Oak Ridge nukleáris kutatólaboratórium , és számtalan már patinás intézmény is letesztelte. Gyk egy , “ fizika óráról ismerős lehet” elektroszkóp - konzerv dobozba szerelve, fogselyem, alufólia, mérőszalag és hasonló szofisztikált alapanyagokból. Erősen nedvszívó közeggel (összetört, hevített gipszkarton - szegény ember szilikagél pótlója ) feltöltött vödörben , kvázi páramentes környezetben kiteszed X időre, és pontos órával mérés, hágy perc/másodperc alatt hány mm-t közeledtek az elektroszkóp szirmai. Ha túl sokat, akkor feleannyi időre, ha túl keveset , hogy mérhető legyen , akkor dupla annyira. Addig ismételni, ameddig nem kapunk egy könnyen mérhető csökkenést. Szigszalag gyors letépésével lehet feltölteni statikus elektromossággal. Igen szellemes, Mád Maxes feelingű, jól kitalált kis szerkezet.

A fizika törvényei (a szirmok mérete, felülete) határozzák meg a kisülés rátát. A páramentes vödör elenyészőre csökkenti az önkisülést. Mindegy, mennyire töktöd fel - a változást mérjük, nem abszolút értéket - erre sem érzékeny. Van hozzá egy táblázat, ami alapján ki lehet számítani, mi a besugárzási ráta.

Ezért HA a méret pontosan van megépítve - és ez egy fontos HA - akkor döbbenetesen pontos eszköz - sokkal pontosabb, mint a csájníz bóvli elektronikus kütyük. Ha kevés pénzt (gombok…) szánsz rá, tudsz és akarsz barkácsolni, van egy másodpercmutatóval rendelkező órád, hajlandó vagy kézzel jegyzetelni és kicsit számolni (osztás-szorzásra kell gondolni, nem tenzorszámításokra :lol: ) és a sugárzás kellően nagy, hogy mérni us tudd (Paks - Csernobil - Atomháború), akkor a KFM egyenesen a prepperek álma, AZ eszköz. ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Kearny_fa ... prov=sfti1
ingyom bingyom tálib-e?
Beor
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.01.28. 13:31

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Beor »

Ez egy amerikai összefoglaló anyag a témában
https://www.osti.gov/servlets/purl/1366955

Mindent rendszeresen kalibrálni kell, meg érteni is kell hozzá, hogy hogyan működik, különben mutat egy számot, amiből vagy lehet következtetni valamire vagy nem. Nagyon sok típus van, és nem minden jó mindenre.

Külső sugárzásra kézi készülékből vannak a rendes detektorok, pl egy Automess 6150, ezek többsége a 100 nSv/h-1000 mSv/h tartományban megbízhatóan mér, alatta is valamennyire működik (ez a legtöbb környezeti-ipari alkalmazásra jó, egy év meló alatt max 50 mSv-t kaphatsz, 5 év átlagában meg max évi 20 mSv-t), elsősorban gammát és röntgent, de egy részük csatlakoztatható egy rakás különféle szondához, amivel akár alfát/bétát/neutront is lehet mérni, lehet egy rakás extra tulajdonságuk is, például adatbázis alapján izotópazonosítás, de tipikusan drágábbak olyan 500-1000EUR és fölfelé.
https://www.automess.de/produkte/produktfamilie-6150ad/dosisleistungsmessgeraet-6150ad

Aztán vannak az elektronikus személyi doziméterek, amik mutatják a dózisteljesítményt is, a jók legalább olyan 300-500 EUR , és tudják a 100nSv/h-1000mSv/h tartományt, de nem feltétlenül olyan pontosak, vagy bírják olyan sokáig, egészen egyszerűen mert kisebb a detektor és az aksi
Ez jó volt Japánban Fukushima után, de szerintem még nem lehet kapni nálunk
https://www.fujielectric.com/products/radiation/personal/dosei.html
Ez egy hasonló
https://radiascan.com/products/detector-of-ionising-radiation-gamma-spectrometer-radiacode-101-works-with-android-google-maps/
GPS-el vagy telefonnal kombinálva ezekkel térképek is készíthetők
Vannak a sima doziméterek mondjuk TLD vagy feketedő film alapon, de azok nem leolvashatók terepen, csak megmondják utólag mennyit kaptál

Van egy rakás különböző olcsóbb modell olyan 200-300 EUR körül, ezek viszonyítási alapnak jók lehetnek
https://www.youtube.com/watch?v=3ONbwFMBS4Q

Kb. olyan 100 EUR-tól lehet kapni sima GM csöves detektorokat vegyes minőségben Kínából, amolyan játszani talán jó jelleggel

50 EUR alatt még létezik néhány telefonra csatlakoztatható vagy saját magadnak megépíthető dolog, ez is működhet, de ezek lassabbak, meg általában a minimum detektált teljesítmény is magasabb kicsitEzek is elsősorban amolyan játszani jó jellegűek
http://www.radiation-watch.org/p/pocketgeiger.html
https://www.instructables.com/Pocket-Photodiode-Geiger-Counter/

Valamint lehet játszani leragasztott telefon kamerával is a sugárzástól felvillanó pixelek alapján, de itt a detektálási küszöb is magas, meg a pontosság se túl jó. A meghalunk-e szintet azért még ezek is tudják.
https://www.nature.com/articles/s41598-021-92195-y
https://www.osti.gov/biblio/1633327

Vannak a baleseti/katonai cuccok, ezek az 1 mikroSievert/h - 10 Sv/h tartományt szokták tudni (10 Sv egésztest dózisnál már súlyos akut sugárbeteg leszel, kórházi kezelés nélkül valószínűleg nem maradsz meg), ebből is létezik elektronikus személyi doziméter, pl.
https://www.radpro.com/product/rados-rad-60/
Vagy a Fuji Electrictől a NRF3 Series / NRF40
A volt szovjet dolgokból elektromos és analóg megoldást is lehet venni, néha olcsón, a minőség kérdéses, van olyan ország, ami még mindig gyárt ilyesmit. Pl. a DKPA-50 egy elektrométer, amit feltöltesz, kinullázol, és az elszenvedett dózis alapján szépen lemerül, és egy fényforrás segítségével meg bármikor meg tudod nézni analóg módon, hogy addig mennyit kaptál, talán 0,5 Sv a max dózis, amit mutat, a skálája meg mintha 20 mSv beosztású lenne.

ER-PRD néven lehet kapni olyanon készülékeket, amik két detektorral dolgoznak, egy olyannal, ami érzékeny, és egy olyannal, ami nagy dózisteljesítmény esetén is működik, például
https://www.thermofisher.com/order/catalog/product/4250671

A GM csöveseknél az a probléma, hogy túl nagy dózistérbe rakva állandósul a kisülés, amit a kamrájában az ionizáció okozott, és nem fog mutatni szinte semmit, mert kiakad. Ha messziről közelítesz a sugárforrás felé, akkor azért láthatodod hogy mászik felfelé a sugárzás, és nem kell közelebb menni. A többinek se feltétlenül tesz jót a túl magas dózisteljesítmény, de a GM csőnél különösen észnél kell lenni, mert úgy gondolhatod, hogy nincs gond, amikor van.

Ez a Dose Alarm 800+, amiből a kérdés elindult, ez is egy sima kínai GM csöves valami

A radioaktív aeroszol, a felületi szennyezettség vagy az étel szennyezettség mérése másik három kérdés.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Beor írta: 2023.01.28. 16:00 Ez egy amerikai összefoglaló anyag a témában
https://www.osti.gov/servlets/purl/1366955

(...)
Köszi a részletes összefoglalót!
(+Petyának is)

Prepperkedésre mit ajánlasz?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

RatRace írta: 2023.01.28. 11:37 Na, ez így már érthető!
Akkor gyűjtögetni kell, a jobb cuccra.
Csak nem Ausztráliába készülsz megkeresni a kis dobozt?
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Kontrolle13 írta: 2023.01.30. 08:37 Csak nem Ausztráliába készülsz megkeresni a kis dobozt?
#vanazapénz
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Beor
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.01.28. 13:31

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Beor »

WildBear23 írta: 2023.01.28. 20:19 Köszi a részletes összefoglalót!
(+Petyának is)

Prepperkedésre mit ajánlasz?
Ha csak szeretnél valamit, ami mér, akkor szerintem a telefonra köthető Pocket Geiger egy lehetőség (0.05uSv/h - 100uSv/h), a leragasztott kamera szintén. Ezek minimális befektetést igényelnek, alacsony dózisoknál bizonytalanul mérnek, nagy dózisoknál túlterhelhetők, de valamid van, és ha a hatóságok odaértek, akkor nem engednek oda ahol több van. Viszont lehet, hogy a telefon nem éli túl a kezdeti elektromágneses impulzust, ha atombombásdiban gondolkodsz.

Ha tervezed, hogy komolyabb sugárzási térbe akarsz menni, és ott dolgozni/túlélni akarsz akkor szerintem egy elektronikus személyi doziméter kéne neked, aminek beállíthatsz dózisteljesítmény és dózis figyelmeztető jelzést, meg tudod nézni hogy éppen mennyi a dózisteljesítmény, de normál üzemben a mellzsebedre vagy az övedre rá van húzva és nem kell hozzányúlni. Ha az elképzelésed a nukleáris baleset közvetlen környéke, vagy az atomháború, akkor a 1 mikroSievert/h - 10 Sv/h tartományt célozd meg, az utóbbi esetben lehetőleg olyan modellel, ami bírja az EM impulzust is, de ezek nem jók csak úgy kísérletezgetni otthon. Ha nem ez az elképzelésed, akkor a sima 100nSv/h-1000mSv/h tartományon mérő modellek, amiket az iparban vagy a kórházban is használnak, azok is teljesen jók, és tudsz velük a nagyobb természetes aktivitású területeken vagy anyagoknál mérni is egy kicsit, bár az értékek olyan tájékoztató jellegűek, +/- 10 vagy 20 nSv/h mérési bizonytalanság simán előfordulhat.

A kézi készülékek között sok a jó, ott is általában beállíthatsz dózisteljesítmény és dózis figyelmeztető jelzést, ezek általában jobbak, pontosabbak, többet tudnak, de egy vagy két kezet ezek le fognak foglalni, de ezekkel lehet a legjobban kísérletezni.

A Gamma Művek Zrt-től a BNS-92S, az IH-95, vagy az IH-295 jó lehet a legtöbb dologra, amit egy prepper kívánhat (széles sávú gamma mérés, felületi szennyezettség mérés, stb.), azért mert direkt ilyen helyzetre szánták katonáknak, de még nem használtam őket, így nem tudom milyen jók, a magyar tanúsítványaik megvannak, viszont ránézésre a BNS-92Snél és az IH-95nél nyakadba akasztasz egy táskarádiót, az IH-295-nél meg az egyik kezed el lesz foglalva, szóval egy elektronikus személyi doziméter kényelmesebb lehet. Más cégek is kínálnak hasonlókat, de ezeket itthon gyártják.

Én olcsó kínai GM csöves dolgot nem vennék, utána kéne járnom alaposan, hogy mit tudnak, kalibráltak-e, stb. Játszani szerintem van olcsóbb, ami kb. ugyanazt tudja, csak nincs szép műanyag tokban.
Az adatok értelmezésével is van egy rakás probléma, a németeknél saját fejlesztésű GM csöves műszer alapon (lehetőleg olcsón) próbálkoznak lakossági mérésekkel, itt találsz róla egy angol nyelvű cikket doi:10.37392/RapProc.2021.07

Ha élelmiszer/környezeti minta minősítést szeretnél, és van egy kis műszaki affinitásod, akkor egy szcintillációs detektor otthoni összerakása sem lehetetlen. A Gamma Művek Zrt-től a NDI Intelligens Szcintillációs Detektor régebbi modelljeit időnként olcsón meg lehet szerezni, a NaI(Tl) kristályosak gamma mérésre jók, a ZnS(Ag)/Plasztik szendvics fejesek alfa-béta mérésekre jók, de más gyártótól is lehet szerezni ilyesmit, akár külön-külön megvéve a fotoelektronsokszorozót és a szcintillációs kristályt. Si(PIN) diódás lehetőségek is vannak viszonylag olcsón. A nagyfeszültségű tápot, erősítőt és sokcsatornás analizátort vagy megveszed, vagy meg kell építeni, léteznek hangkártya, arduinno és rasberry alapú DIY megoldások is. Ezeket egy laptoppal összekötve akár a kocsiba is bele lehet rakni, tehát valamilyen szinten mozgathatók és akár környezeti méréseket is lehet velük csinálni, élelmiszereknél viszont árnyékolásra és lehet mintaelőkészítésre is szükséged lesz. Kalibrálásnál meg ha nincs kalibrált forrásod, akkor is meg lehet próbálni K-40-el és a természetes bomlási sorok tagjaival beállítani a dolgokat, vannak Am-241-el működő füstérzékelők, stb.
Meg vannak akik árulnak direkt élelmiszerminősítőket is, beleértve a Gamma Műveket is, IH-111 néven, gyakran megeheted/nem eheted/még nem eheted meg támogatással, beépített adatbázisok alapján.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Beor, köszi a részletes választ!
Más: korábban keresett valaki higanyos lázmérőt, itt hirdetnek vadi újat. 2 Mátyás darabja.
Screenshot_20230204-125911_Facebook.jpg
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.02.04. 13:01 Beor, köszi a részletes választ!
Más: korábban keresett valaki higanyos lázmérőt, itt hirdetnek vadi újat. 2 Mátyás darabja.
Screenshot_20230204-125911_Facebook.jpg
Az ár jó, de ezeket mind meg kell nézni.
A képen levőben is csálén áll a vákuumcső, lehet, hogy repedt, vagy csak simán selejt.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.02.04. 13:17 Az ár jó, de ezeket mind meg kell nézni.
A képen levőben is csálén áll a vákuumcső, lehet, hogy repedt, vagy csak simán selejt.
Igen, vagy fotót kell kérni, és úgy választani, vagy személyesen venni.
Dabasi az eladó.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.02.04. 13:01 Beor, köszi a részletes választ!
Más: korábban keresett valaki higanyos lázmérőt, itt hirdetnek vadi újat. 2 Mátyás darabja.
Screenshot_20230204-125911_Facebook.jpg
Aliról fillérekért küldenek bármikor.
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

AndyA írta: 2023.02.04. 19:19 Aliról fillérekért küldenek bármikor.
Csak kb. 5000 darabot kell minimun rendelni.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2023.02.04. 19:19 Aliról fillérekért küldenek bármikor.
Linkelj már be egyet a közjó érdekében..!
Én az Alin még nem láttam higanyosat ennél olcsóbban.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

waltherlg400 írta: 2023.02.04. 19:25 Csak kb. 5000 darabot kell minimun rendelni.
Nem ...baba, hanem ...express.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

AndyA írta: 2023.02.04. 21:22 Nem ...baba, hanem ...express.
https://a.aliexpress.com/_mNsDyXY

2,60 postával együtt, kb. egy ezres.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

WildBear23 írta: 2023.02.04. 21:05 Linkelj már be egyet a közjó érdekében..!
Én az Alin még nem láttam higanyosat ennél olcsóbban.
Na, találtam.
Akinek kell, próbálja ki.🙂
HUF 884.77 40%OFF | Hospital Portable Scale Large Screen Temperature Household Thermometers Glass Thermometer Measurement Device
https://a.aliexpress.com/_ms8T9oW
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

AndyA írta: 2023.02.04. 21:22 Nem ...baba, hanem ...express.
Ja bocs, nekem mindig az jut eszembe először :oops:
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

AndyA írta: 2023.02.04. 21:27 https://a.aliexpress.com/_mNsDyXY

2,60 postával együtt, kb. egy ezres.
Szia,

Postaval egyutt 1800 Ft :-(

(Marmint a magyar posta szokott 800 Ft-ot kerni, hogy megallapitsa: tenyleg kifizetted az AFAt)

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

bel írta: 2023.02.05. 18:07 Szia,

Postaval egyutt 1800 Ft :-(

(Marmint a magyar posta szokott 800 Ft-ot kerni, hogy megallapitsa: tenyleg kifizetted az AFAt)

Bel
Nem feltétlen!
Avatar
TurboP
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1128
Csatlakozott: 2018.06.01. 22:15

Armed.eu

Hozzászólás Szerző: TurboP »

Találtam egy tök jó webshopot, van itt minden ami kellhet a túléléshez. (én még nem ismertem, hátha van így valaki még)

https://www.armed.eu/en/
"..."
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

bel írta: 2023.02.05. 18:07 Szia,

Postaval egyutt 1800 Ft :-(

(Marmint a magyar posta szokott 800 Ft-ot kerni, hogy megallapitsa: tenyleg kifizetted az AFAt)

Bel
Aliexpress (mindegymi) típusú postázást kell keresni, vagy ha másik holmit nem tudsz megvenni, de felárért kapható rá ilyen a Cainiao helyett.

Akkor az ExpressOne futár hozza ki faxni nélkül.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

AndyA írta: 2023.02.06. 09:22
Szia,

Koszi!

Bel
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

AndyA írta: 2023.02.06. 09:22 Aliexpress (mindegymi) típusú postázást kell keresni, vagy ha másik holmit nem tudsz megvenni, de felárért kapható rá ilyen a Cainiao helyett.

Akkor az ExpressOne futár hozza ki faxni nélkül.
Ja, Aliexpress*.* típusú postával, ha 10 Euro fölött rendelsz, akár több kisebb tételből, akár külön rendelésben, de 1-2 nap eltéréssel, akkor összecsomagolják a cuccot és egyben kapod meg két héten belül.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

regen az internet hoskoraban olvastam amcsi prepper oldalakon hogy a halaknak gyartott antibiotikum csak csomagolasban ter el az embereknek gyartottol, ez vajon ma mennyire igaz?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2023.02.19. 19:27 regen az internet hoskoraban olvastam amcsi prepper oldalakon hogy a halaknak gyartott antibiotikum csak csomagolasban ter el az embereknek gyartottol, ez vajon ma mennyire igaz?
Állatgyógyászati SHTF esetén jó embernek is, de jobb az emlősöknek való, könnyebben átszámolható testtömegre, mint a halaké.
🙃
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

AndyA írta: 2023.02.06. 09:22 Aliexpress (mindegymi) típusú postázást kell keresni, vagy ha másik holmit nem tudsz megvenni, de felárért kapható rá ilyen a Cainiao helyett.

Akkor az ExpressOne futár hozza ki faxni nélkül.
Vagy nem.
Aliexpress Saver Shipping-el jött (volna) a csomag, nyomkövetés szerint 11.28-án meg is érkezett a "local delivery center"-be, majd onnantól se kép-se hang. Február 13-án letelik a várakozási idő, kérem a kártalanítást, elutasítják azzal az indokkal, hogy a csomagom megérkezett a helyi postára( :!: ) és hogy nekem kell(ett volna) értemennem, javasolják hogy vegyem fel a kapcsolatot velük (de a csomagot ugye 60 napig tárolják, utána visszaküldik a feladónak).
Természetesen senkitől semmiféle értesítést nem kaptam arról, hogy nekem csomagom érkezett...
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

G.D írta: 2023.02.24. 17:01 Vagy nem.
Aliexpress Saver Shipping-el jött (volna) a csomag, nyomkövetés szerint 11.28-án meg is érkezett a "local delivery center"-be, majd onnantól se kép-se hang. Február 13-án letelik a várakozási idő, kérem a kártalanítást, elutasítják azzal az indokkal, hogy a csomagom megérkezett a helyi postára( :!: ) és hogy nekem kell(ett volna) értemennem, javasolják hogy vegyem fel a kapcsolatot velük (de a csomagot ugye 60 napig tárolják, utána visszaküldik a feladónak).
Természetesen senkitől semmiféle értesítést nem kaptam arról, hogy nekem csomagom érkezett...
Nekem eddig még mindig jött félcédula, hogy menjek a cuccért. A postabezárások óta ez sem kéjhömpöly, de jobb híján megoldom.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

AndyA írta: 2023.02.24. 17:13 Nekem eddig még mindig jött félcédula, hogy menjek a cuccért. A postabezárások óta ez sem kéjhömpöly, de jobb híján megoldom.
Kb. egyidőben a lent emítettel egy másik csomag, ami Cainiao Super Economy Global szállítással jött, szintén nem érkezett meg, viszont annak egy szó nélkül visszafizették az árát amikor megpanaszoltam a dolgot.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.02.19. 19:27 regen az internet hoskoraban olvastam amcsi prepper oldalakon hogy a halaknak gyartott antibiotikum csak csomagolasban ter el az embereknek gyartottol, ez vajon ma mennyire igaz?
Semennyire.
Rákerestem pár, akváriumi halak számára gyártott antibiotikumra, hát minden van bennük, kakukkfűolaj, réz (az algaölő, embernek hánytató), metilnarancs, ethacridine (az nem antibiotikum hanem antiszeptikum, mondjuk belsőnek abortívumnak is jó), proflavine (az is fertőtlenítő, ráadásul mutagén), acriflavine (detto), stb.

Továbbá az antibiotikum tabletták bevonatosak, hogy bomlás nélkül kibírják a gyomor savas kémhatását, és eljussanak a felszívódásuk helyére (vékony/vastagbél).

A szarvasmarha/ló/sertés antibiotikum injekciók működnek emberben is.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2023.02.24. 17:27 Semennyire.
Szia,

Koszi!
Ezek nagyon hasznos hozzaszolasok!

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Amerikai Prepper csatorna lista.
Idehaza nincs egységes frekvencia a prepper társadalomban.

http://www.tuleles.hu/prepperkedes/vesz ... rna-lista/
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nekem van telefonom es el van mentve sok szam, nem kell frekvencia :roll:
RatRace írta: 2023.02.28. 09:47 Amerikai Prepper csatorna lista.
Idehaza nincs egységes frekvencia a prepper társadalomban.

http://www.tuleles.hu/prepperkedes/vesz ... rna-lista/
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2023.02.28. 10:26 nekem van telefonom es el van mentve sok szam, nem kell frekvencia :roll:
Jó is az, amíg van szolgáltatás.
:lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

az mindig lesz :roll:
nezd meg ukrajnat, vilaghaboru van es megis mukodnek az okostelefonok 8-)
RatRace írta: 2023.02.28. 10:36 Jó is az, amíg van szolgáltatás.
:lol:
ingyom bingyom tálib-e?
laczka
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2018.06.09. 20:29

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: laczka »

Ez ugye amcsiban úgy megy, hogy az FRS az teljesen ingyenes (mint nálunk a PMR) a GMRS fizetős, de ha leperkáltad a 35 dodót, akkor 10 évre te is meg a családod is használhatja - ha jól emlékszem 32 csatorna talán - akár 50W-al is. A HAM ott is vizsga köteles és ott is megvan az említett széthúzás.
Itthon mi van?
A múlt héten volt lelkes, amúgy "villanymérnök" barátom rádióamatőr vizsgázni. Mert fejébe vette, hogy jól jön az túrázás stb alkalmával ha törvényesem saját hívójellel tud beszélni. Felkészítő tanfolyamon is volt, nem is hülye gyerek, tanulta is suliban, ért is hozzá...
Aznap a 60 vizsgázóból 1 embert engedtek át, 10 másik tehet majd ismétlővizsgát egy témakörből, a többit kivágták mint azt a bizonyos macskát. És még viccelődni is volt kedve a vizsgabizottságnak.
(A felkészüléshez valami 70es években írt anyagot kellett magolni, a történet szerint.)

Barátom is felhúzta magát, és hagyja a francba az egész bohóckodást. Meg is értem!
Ennek az egész rádióamatőrködésnek a jelen formájában - szerintem - az ég világon semmi értelme nincsen, csak hogy a pár begyöpösödött foggal-körömmel védi a klikkjét. Ki fognak halni a hobbijukkal együtt, és meg is érdemlik!!!

Ahelyett, hogy a való világ igényeire keresnének - új - megoldásokat (mint az egységesített értelmes és használható frekvenciák) ahelyett megy a jóvanazúgy50éveisjóvót mentalitás.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

laczka írta: 2023.02.28. 10:44 Ez ugye amcsiban úgy megy, hogy az FRS az teljesen ingyenes (mint nálunk a PMR) a GMRS fizetős, de ha leperkáltad a 35 dodót, akkor 10 évre te is meg a családod is használhatja - ha jól emlékszem 32 csatorna talán - akár 50W-al is. A HAM ott is vizsga köteles és ott is megvan az említett széthúzás.
Itthon mi van?
A múlt héten volt lelkes, amúgy "villanymérnök" barátom rádióamatőr vizsgázni. Mert fejébe vette, hogy jól jön az túrázás stb alkalmával ha törvényesem saját hívójellel tud beszélni. Felkészítő tanfolyamon is volt, nem is hülye gyerek, tanulta is suliban, ért is hozzá...
Aznap a 60 vizsgázóból 1 embert engedtek át, 10 másik tehet majd ismétlővizsgát egy témakörből, a többit kivágták mint azt a bizonyos macskát. És még viccelődni is volt kedve a vizsgabizottságnak.
(A felkészüléshez valami 70es években írt anyagot kellett magolni, a történet szerint.)

Barátom is felhúzta magát, és hagyja a francba az egész bohóckodást. Meg is értem!
Ennek az egész rádióamatőrködésnek a jelen formájában - szerintem - az ég világon semmi értelme nincsen, csak hogy a pár begyöpösödött foggal-körömmel védi a klikkjét. Ki fognak halni a hobbijukkal együtt, és meg is érdemlik!!!

Ahelyett, hogy a való világ igényeire keresnének - új - megoldásokat (mint az egységesített értelmes és használható frekvenciák) ahelyett megy a jóvanazúgy50éveisjóvót mentalitás.
Nem akartam, aztán...
Hát legyen...
Annak idején jó volt az a rendszer, amit kitaláltak, mert az emberek döntő többsége saját magának építette a rádióját
De a mai világban, amikor készen hiperszuper rádiók kaphatóak, minek is kell elektronyos embernek lennem ahhoz, hogy legyen vizsgám?
Az rendben van, hogy a frkvencia kiosztást tudni kell, ugyanúgy, mint a vadászvizsgán a vadászati idényt, ( de minek, amikor a vadászjegy mellé minden évben adják?? )
Szóval igen, begyöpösödött rendszer....
A jogosítványhoz sem kell már tudnod előgyújtást, szelephézagot állítani, mert túlhaladza a műszaki fejlődés.
De vannak dolgok, amik nem válltoznak.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.02.28. 09:47 Amerikai Prepper csatorna lista.
Idehaza nincs egységes frekvencia a prepper társadalomban.

http://www.tuleles.hu/prepperkedes/vesz ... rna-lista/
Laptopon olvashatatlan a lista. :-(
Nem lehet nagyítani sem.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 375
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: Szuverén Máltai Lovagrend
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

WildBear23 írta: 2023.02.28. 12:03 Laptopon olvashatatlan a lista. :-(
Nem lehet nagyítani sem.
Cntrl + görgő/nyilacska
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

laczka írta: 2023.02.28. 10:44 Ez ugye amcsiban úgy megy, hogy az FRS az teljesen ingyenes (mint nálunk a PMR) a GMRS fizetős, de ha leperkáltad a 35 dodót, akkor 10 évre te is meg a családod is használhatja - ha jól emlékszem 32 csatorna talán - akár 50W-al is. A HAM ott is vizsga köteles és ott is megvan az említett széthúzás.
Itthon mi van?
A múlt héten volt lelkes, amúgy "villanymérnök" barátom rádióamatőr vizsgázni. Mert fejébe vette, hogy jól jön az túrázás stb alkalmával ha törvényesem saját hívójellel tud beszélni. Felkészítő tanfolyamon is volt, nem is hülye gyerek, tanulta is suliban, ért is hozzá...
Aznap a 60 vizsgázóból 1 embert engedtek át, 10 másik tehet majd ismétlővizsgát egy témakörből, a többit kivágták mint azt a bizonyos macskát. És még viccelődni is volt kedve a vizsgabizottságnak.
(A felkészüléshez valami 70es években írt anyagot kellett magolni, a történet szerint.)

Barátom is felhúzta magát, és hagyja a francba az egész bohóckodást. Meg is értem!
Ennek az egész rádióamatőrködésnek a jelen formájában - szerintem - az ég világon semmi értelme nincsen, csak hogy a pár begyöpösödött foggal-körömmel védi a klikkjét. Ki fognak halni a hobbijukkal együtt, és meg is érdemlik!!!

Ahelyett, hogy a való világ igényeire keresnének - új - megoldásokat (mint az egységesített értelmes és használható frekvenciák) ahelyett megy a jóvanazúgy50éveisjóvót mentalitás.
Igen komoly, 30+ éve a szakmát toló rádióamatőr ismerősöm ( saját rádiót, antennákat tervez, épít, automatizál, műholdakon keresztül nyers adatokkal kommunikál) is hasonló véleményen van. Olyan, mintha a sportlövőknél megkövetelnék az olimpiai kvalifikációs szintet - akkor még annyi se lenne, mint most.

Nem újítanak, ezért kihalnak, mint a dinoszauruszok. Sajnos.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

szerencsere a radio nem ker papirt...
Petya357 írta: 2023.02.28. 13:47 Igen komoly, 30+ éve a szakmát toló rádióamatőr ismerősöm ( saját rádiót, antennákat tervez, épít, automatizál, műholdakon keresztül nyers adatokkal kommunikál) is hasonló véleményen van. Olyan, mintha a sportlövőknél megkövetelnék az olimpiai kvalifikációs szintet - akkor még annyi se lenne, mint most.

Nem újítanak, ezért kihalnak, mint a dinoszauruszok. Sajnos.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2023.02.28. 14:23 szerencsere a radio nem ker papirt...
+1

Pontosan ezt a következtetést vonta le egy Szlovákiában lakó ismerősöm
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Több órás gigantikus, 20 millió embert érintő áramszünet Argentínában.
(Ilyenkor mindig hálásan pislogok a tartalék áramforrásunk felé)

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-64819483
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

laczka írta: 2023.02.28. 10:44 A múlt héten volt lelkes, amúgy "villanymérnök" barátom rádióamatőr vizsgázni. Mert fejébe vette, hogy jól jön az túrázás stb alkalmával ha törvényesem saját hívójellel tud beszélni. Felkészítő tanfolyamon is volt, nem is hülye gyerek, tanulta is suliban, ért is hozzá...
Aznap a 60 vizsgázóból 1 embert engedtek át, 10 másik tehet majd ismétlővizsgát egy témakörből, a többit kivágták mint azt a bizonyos macskát. És még viccelődni is volt kedve a vizsgabizottságnak.
(A felkészüléshez valami 70es években írt anyagot kellett magolni, a történet szerint.)

Barátom is felhúzta magát, és hagyja a francba az egész bohóckodást. Meg is értem!
Ennek az egész rádióamatőrködésnek a jelen formájában - szerintem - az ég világon semmi értelme nincsen, csak hogy a pár begyöpösödött foggal-körömmel védi a klikkjét. Ki fognak halni a hobbijukkal együtt, és meg is érdemlik!!!

Ahelyett, hogy a való világ igényeire keresnének - új - megoldásokat (mint az egységesített értelmes és használható frekvenciák) ahelyett megy a jóvanazúgy50éveisjóvót mentalitás.
FélOFF

Ez ilyen kelet-európai sajátosság lehet, mert nálunk a német szőrszálhasogatás randevút adott a cári bürokraták és a szovjet pártkáderek kicsinyes rosszindulatának.
"Nehogy má' csak úgy magadba' szabadon hobbizgass! Szépen lépjen be mindenki egyesületbe, tegyen szövetségi vizsgát, kérjen engedélyt…"
→ Egyszer alaposabban utána fogok járni, az USA-ban mi kell ahhoz, hogy valaki horgásszon vagy vadásszon. Mert hogy Magyarországon mi a folyamat, azt már tudom.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

laczka írta: 2023.02.28. 10:44 Barátom is felhúzta magát, és hagyja a francba az egész bohóckodást. Meg is értem!
Ennek az egész rádióamatőrködésnek a jelen formájában - szerintem - az ég világon semmi értelme nincsen, csak hogy a pár begyöpösödött foggal-körömmel védi a klikkjét. Ki fognak halni a hobbijukkal együtt, és meg is érdemlik!!!

Ahelyett, hogy a való világ igényeire keresnének - új - megoldásokat (mint az egységesített értelmes és használható frekvenciák) ahelyett megy a jóvanazúgy50éveisjóvót mentalitás.
Anno amikor a kétezres években berobbant a PMR láz, sokakkal együtt engem is foglalkoztatott a rádióamatőrködés. Hasonló okokból beszéltek le mások: ezeréves tananyag, kezdők számára tényleg csak hosszú tanulás után megléphető vizsga követelmények, komancs beidegződés meg tekintélytisztelet mindenekfelett "járjá' le a klubba' aztán majd ha szerencsés vagy te is juthatsz rádióhoz" mentalitás.

Amennyire tudom 3-4 ezer rádióamatőr hívójel van kiosztva, tehát kb. hasonló méretű szubkultúra lehet mint a sportlövőké.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2023.03.02. 14:21 Anno amikor a kétezres években berobbant a PMR láz, sokakkal együtt engem is foglalkoztatott a rádióamatőrködés. Hasonló okokból beszéltek le mások: ezeréves tananyag, kezdők számára tényleg csak hosszú tanulás után megléphető vizsga követelmények, komancs beidegződés meg tekintélytisztelet mindenekfelett "járjá' le a klubba' aztán majd ha szerencsés vagy te is juthatsz rádióhoz" mentalitás.

Amennyire tudom 3-4 ezer rádióamatőr hívójel van kiosztva, tehát kb. hasonló méretű szubkultúra lehet mint a sportlövőké.
Ez a vizsgázás belefért 40 évvel ezelőtt.
Ma már a f.aszom szórakozzon ezzel, megvettem Knából a Baofeng UV5-öt és kész. :)

Itt van a vizsga anyaga, olvasgatni érdekes egyébként:
http://www.puskas.hu/r_tanfolyam/r_tananyag.html
- Bevezetés
- Amatőr rádióforgalom
- Műszaki ismeretek
- Elektrotechnika I Egyenáram
- Elektrotechnika II Váltakozóáram
- Elektrotechnika III Félvezetők
- Elektrotechnika IV Erősítők
- Elektrotechnika V Oszcillátorok
- Elektrotechnika VI Szűrők
- Elektrotechnika VII Tápegységek
- Elektrotechnika VIII Rádióadás és rádióvétel
- Elektrotechnika IX Rádió vevők
- Elektrotechnika X Rádió adók
- Elektrotechnika XI Antennák tápvonalak
- Elektrotechnika XII Műszerek és mérések
- Elektrotechnika XIII Hullámterjedés
- Elektrotechnika XIV Zavarvédelem
- Elektrotechnika XV Digitális jelfeldolgozás
- Elektrotechnika XVI Elektroncsövek, termikus eszközök
- A rádióamatőrködésre vonatkozó jogszabályok
- Biztonságtechnikai ismeretek
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

TotoHU írta: 2023.03.02. 14:21 Anno amikor a kétezres években berobbant a PMR láz, sokakkal együtt engem is foglalkoztatott a rádióamatőrködés. Hasonló okokból beszéltek le mások: ezeréves tananyag, kezdők számára tényleg csak hosszú tanulás után megléphető vizsga követelmények, komancs beidegződés meg tekintélytisztelet mindenekfelett "járjá' le a klubba' aztán majd ha szerencsés vagy te is juthatsz rádióhoz" mentalitás.

Amennyire tudom 3-4 ezer rádióamatőr hívójel van kiosztva, tehát kb. hasonló méretű szubkultúra lehet mint a sportlövőké.
Dettó. Az EDR idők előtt sokat használtam munkában, megtetszett, volt is 1-2 szent őrült rádióamatőr kolléga akikkel bütyköltünk maszek rádiókat, antennákat. Aztán megláttam a szopórollert és úgy voltam vele, hogy nyalják meg. Pedig arra alkalmas voltam, hogy állami rádiót használjak és azon forgalmazzak baszki.
Sapienti sat.
laczka
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2018.06.09. 20:29

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: laczka »

Néha szórakozásból belehallgatok egy-egy átjátszó forgalmazásába. Vannak direkt ilyen über-rádióamatőrök - elnézést az általánosításért, de ez a réteg akik valójában önmaguk paródiája, csak nem veszik észre. A legutóbbi kedvencem az valami ilyesmi volt: "Hotel Delta Károly Ubul". csak pilláztam, hogy most mi a pöcs van?!? Tök jó, hogy tud, vagy valamikor tudott rádiót építeni magának, de a rádiófónia alapvető szabályai se nagyon mennek sok esetben.

Aztán van egy másik véglet is, ami nem az amatőrség. Szegeden volt "szerencsém" az ottani helyi közlekedés - diszpécser és sofőrök közötti - rádióforgalmazását hallgatni egy fél napon keresztül... jéééééééééééééééézus atyáááám! Már-már fizikai fájdalmat okozott.

Az egyik "legjobb" pedig, lakástól nem messze építkezés, több toronydaru is. Simán nyomják PMR frekvencián! Az ablakból látom, hogy lóbálja a vasat, és közben hallom a bénázást a rádióban. A legkisebb baj, hogy egész nap lefoglalnak 2-3 csatornát. Ott azért érdemes lenne pár felelősnek a tökére rálépni szöges bakanccsal, borzasztó felelőtlenség!

Egyszerűen itthon nincs meg a kultúrája... ennek se. :(
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

laczka írta: 2023.03.02. 18:41 Néha szórakozásból belehallgatok egy-egy átjátszó forgalmazásába. Vannak direkt ilyen über-rádióamatőrök - elnézést az általánosításért, de ez a réteg akik valójában önmaguk paródiája, csak nem veszik észre. A legutóbbi kedvencem az valami ilyesmi volt: "Hotel Delta Károly Ubul". csak pilláztam, hogy most mi a pöcs van?!? Tök jó, hogy tud, vagy valamikor tudott rádiót építeni magának, de a rádiófónia alapvető szabályai se nagyon mennek sok esetben.

Aztán van egy másik véglet is, ami nem az amatőrség. Szegeden volt "szerencsém" az ottani helyi közlekedés - diszpécser és sofőrök közötti - rádióforgalmazását hallgatni egy fél napon keresztül... jéééééééééééééééézus atyáááám! Már-már fizikai fájdalmat okozott.

Az egyik "legjobb" pedig, lakástól nem messze építkezés, több toronydaru is. Simán nyomják PMR frekvencián! Az ablakból látom, hogy lóbálja a vasat, és közben hallom a bénázást a rádióban. A legkisebb baj, hogy egész nap lefoglalnak 2-3 csatornát. Ott azért érdemes lenne pár felelősnek a tökére rálépni szöges bakanccsal, borzasztó felelőtlenség!

Egyszerűen itthon nincs meg a kultúrája... ennek se. :(
Az "angolos" betűzés még rendben van, mert így közlik a hívójelet.
Igen, az, hogy Pl. a darusok PMR frekin nyomják, az tényleg felelőtlenség, addig nincs is baj, amíg nem lesz egy komoly baleset..
Erre ott vannak az ipari besorolású frekvenciák, de a csóró alvállalkozónak arra nem futja.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

vagy dpmr/dmr...
RatRace írta: 2023.03.02. 18:45 Az "angolos" betűzés még rendben van, mert így közlik a hívójelet.
Igen, az, hogy Pl. a darusok PMR frekin nyomják, az tényleg felelőtlenség, addig nincs is baj, amíg nem lesz egy komoly baleset..
Erre ott vannak az ipari besorolású frekvenciák, de a csóró alvállalkozónak arra nem futja.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2023.03.02. 18:55vagy dpmr/dmr...
Jaja, csak az 40+ készülékenként.
Csóró vállalkozónak jó a Baofeng 777 8000/db
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
laczka
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2018.06.09. 20:29

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: laczka »

RatRace írta: 2023.03.02. 18:45 Az "angolos" betűzés még rendben van, mert így közlik a hívójelet.
Nem az angol betűzéssel van a baj, hanem a kavarással. Akkor vagy Hotel Delta Kilo Uniform, vagy Hugó Dénes Károly Ubul vagy mittomén. De főleg amikor egymás nevét is emlegetik közben, egyszerűen követhetetlen, hogy most akkor mi van?!
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

laczka írta: 2023.03.02. 20:01 Nem az angol betűzéssel van a baj, hanem a kavarással. Akkor vagy Hotel Delta Kilo Uniform, vagy Hugó Dénes Károly Ubul vagy mittomén. De főleg amikor egymás nevét is emlegetik közben, egyszerűen követhetetlen, hogy most akkor mi van?!
Régi csepeli hívójelünk: HA5KHG, ami betűzve:
Hotel, Alfa, öt, Kilo, Hotel, Golf.
Ezekneg akkor van jelentősége, amikor nagy távolságba beszélsz, nagy a háttér- légköri zaj, és szeretnél kapni egy QSL- lapot.
A közbeni név emlegetés attól függ:
Magyar ' betűzés' , vágy angol van, és esetleg, amikor a hívójel nem személyes, hanem egy klubbé, állomásé, akkor azt jelöli, melyik klubbtaggal szeretnél csevegni.
Nem egy ördöngősség lenne ez, ha a jogszabályok, és a " gyepesek" nem lennének. 😉
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.03.02. 18:45 Az "angolos" betűzés még rendben van, mert így közlik a hívójelet.
Igen, az, hogy Pl. a darusok PMR frekin nyomják, az tényleg felelőtlenség, addig nincs is baj, amíg nem lesz egy komoly baleset..
Erre ott vannak az ipari besorolású frekvenciák, de a csóró alvállalkozónak arra nem futja.
Ja, az nekem is be szokott jönni, "Józsi, akaszd fel a macskát!" - azt hittem valami állatvédők, de csak a darusok. :)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

AndyA írta: 2023.02.24. 17:13 Nekem eddig még mindig jött félcédula, hogy menjek a cuccért. A postabezárások óta ez sem kéjhömpöly, de jobb híján megoldom.
Friss tapasztalás: "Aliexpress Selection Super Economy" típ. szállítással jövő csomag, tegnap kapom az SMS-t, hogy milyen kóddal tudom átvenni a kerületi 1. sz. postán a küldeményt. Nyilván sem a súlya, sem a mérete nem indokolta hogy a nyomorult kézbesítő ne hozza ki...mindenesetre úgy tűnik, újabban már nem éri meg kifizetni a drágább szállítást (sem), mert semmiféle plusz szolgáltatást nem kapsz érte.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
bandligy
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 180
Csatlakozott: 2018.10.02. 09:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bandligy »

G.D írta: 2023.03.17. 21:52 Friss tapasztalás: "Aliexpress Selection Super Economy" típ. szállítással jövő csomag, tegnap kapom az SMS-t, hogy milyen kóddal tudom átvenni a kerületi 1. sz. postán a küldeményt. Nyilván sem a súlya, sem a mérete nem indokolta hogy a nyomorult kézbesítő ne hozza ki...mindenesetre úgy tűnik, újabban már nem éri meg kifizetni a drágább szállítást (sem), mert semmiféle plusz szolgáltatást nem kapsz érte.
Nekem multkor Viber üzenet jött nyitókóddal és Foxpostba ment az Aliexpresses csomagom, mindenféle előzetes jelzés vagy egyeztetés nélkül. Szóval semmin sem se szabad meglepődni...
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

C-vitamin

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Gyógyszertárban "négykilences" aszkorbinsavat (= C-vitamin) szoktam venni. Apró kristályokból álló fehér por, savanyú ízzel, ami inkább a citrom, mint az ecet savanyúságára emlékeztet. Mint vízben oldódó vitamint, gyakran feloldok egy késhegynyit egy flakon/kulcs/kancsó vízben: ettől azt remélem, hogy az egy napi adag bevitele egyenletesebb. Ugye az a C-vitamin mennyiség, amivel a szervezet nem tud mit kezdeni, az a vizelettel távozik, hasznosulás nélkül.

A társaságban legalább két vegyészmérnök is van gyógyszeripari szakiránnyal, de a kérdésem nem csak nekik szól: mi a véleményük erről a gyakorlatról? - Nekem már három ponton is kétségeim vannak a saját gyakorlatomról:

1. "Késhegynyi": na igen, már ez is egy problémás pont, hogy az adagolásnak ez a módja nem túl tudományos. A korrekt megoldás az egyénenként és egészségi állapottól függően változó pontos adag ismerete és ékszerész mérlegen kimérése lenne. Valószínűleg a gyógyszerész ezzel az utasítással enyhén túladagol: hasznosul amennyinek hasznosulnia kell, a többi ártalom nélkül távozik.
2. Ez a megoldás az egyenletes bevitel szempontjából tényleg hasznos, vagy csak a józan ész kevés információból dolgozik, és teszek egy felesleges kört?
3. Én nem sorolom magamat a vegyszer- kemikália- és gyógyszer(ipar)gyűlölők közé, mert szerintem ez is egyfajta laposföldesség. Egyszerűen csak tetszik, hogy van egy ilyen low-tech megoldás, és nem fizetek számomra felesleges hordozóanyagokért. - De felmerült bennem a kérdés: lehet, hogy a tabletták és a kapszulák okosabb megoldások. Például mert olyan anyagot tartalmazhatnak, ami jól kiegészíti a C-vitamin kedvező hatását, vagy egyenletesebbé teszi a felszívódását.
?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: C-vitamin

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2023.03.31. 12:25 Gyógyszertárban "négykilences" aszkorbinsavat (= C-vitamin) szoktam venni. Apró kristályokból álló fehér por, savanyú ízzel, ami inkább a citrom, mint az ecet savanyúságára emlékeztet. Mint vízben oldódó vitamint, gyakran feloldok egy késhegynyit egy flakon/kulcs/kancsó vízben: ettől azt remélem, hogy az egy napi adag bevitele egyenletesebb. Ugye az a C-vitamin mennyiség, amivel a szervezet nem tud mit kezdeni, az a vizelettel távozik, hasznosulás nélkül.

A társaságban legalább két vegyészmérnök is van gyógyszeripari szakiránnyal, de a kérdésem nem csak nekik szól: mi a véleményük erről a gyakorlatról? - Nekem már három ponton is kétségeim vannak a saját gyakorlatomról:

1. "Késhegynyi": na igen, már ez is egy problémás pont, hogy az adagolásnak ez a módja nem túl tudományos. A korrekt megoldás az egyénenként és egészségi állapottól függően változó pontos adag ismerete és ékszerész mérlegen kimérése lenne. Valószínűleg a gyógyszerész ezzel az utasítással enyhén túladagol: hasznosul amennyinek hasznosulnia kell, a többi ártalom nélkül távozik.
2. Ez a megoldás az egyenletes bevitel szempontjából tényleg hasznos, vagy csak a józan ész kevés információból dolgozik, és teszek egy felesleges kört?
3. Én nem sorolom magamat a vegyszer- kemikália- és gyógyszer(ipar)gyűlölők közé, mert szerintem ez is egyfajta laposföldesség. Egyszerűen csak tetszik, hogy van egy ilyen low-tech megoldás, és nem fizetek számomra felesleges hordozóanyagokért. - De felmerült bennem a kérdés: lehet, hogy a tabletták és a kapszulák okosabb megoldások. Például mert olyan anyagot tartalmazhatnak, ami jól kiegészíti a C-vitamin kedvező hatását, vagy egyenletesebbé teszi a felszívódását.
?
Egy gyógyszerkísérlet során azt nézték, hogy hogyan tudsz lenyelve minél több C-vitamint bevinni a szervezetbe. Azt találták, hogy ha nem késleltetett felszívódású a cucc, hanem simán csak aszkorbinsav, akkor a 4 óránként beadott 300 mg-nál több nem hasznosul, ez a maximum adag, ami a vérben a legmagasabb C-vitamin szintet eredményezi. Ha vízben iszogatod naphosszat, bajod akkor sem lesz, ha többet adagolsz legfeljebb nehezebben lesznek húgyúti fertőzéseid a savas vizelet miatt. :-)

Amúgy meg próbáld ki, hogy a "késhegynyi" adagot kiadagolod mondjuk tízszer, és egy érzékenyebb mérlegen (lőpormérleg...? :D ) megméred. Akkor már lesz egy támpontod, hogy az mennyi is igazából. A mérés pontatéanságának itt meg semmi különösebb jelentősége.

Ezt amúgy szoktam én is, csak én teába teszem, amolyan "citrompótlóként". Főleg télidőben jó, influenzás időszakokban, megelőzés jelleggel. A C-vitami kigyógyulni nem segít, akkor már hiába szeded, de a megelőzésben nagyon is tud segíteni.

P.s.: Ne a gyógyszertárban vedd, mert aranyárban mérik. Itt keresd, kilós kiszerelésben a legolcsóbb. Jól záró befőttesüvegben vagy az eredeti zacsijában soká eláll. Fontos, hogy fénytől _nagyon_ védeni kell, különben elkezd bomlani, megsárgul-barnul.

http://floravita.hu/
Válasz küldése