OFF topik

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

aksurv írta: 2023.01.05. 22:57 Abba jobb bele se gondolni, hogy a gumis pisztoly helyett egy életveszélyes svájci bicska van nála és ugyanilyen balfaszsággal átvágja az a. femoralist.
Akkor mit irnának.
Egyébként a legnagyobb köszönettel tartozunk neki, most bizonyította be, (ami egy büntető ügynél bárkinek jól jöhet) hogy a gumis fegyver közvetlen közeli fejlövés esetén is alkalmatlan az emberi élet kioltására.
Hiába a tudományt is mindig az ilyen elszánt kisérletezők vitték előre.
:lol: :lol: :lol:
Egyébként tényleg köszönet illeti a kis Lakatos Marlonbrandót.
Ettől sajnos szerelt gumis fegyverünk ugyan úgy nem lesz amíg Sanyi bácsi vezeti a belügyet és mindent is, de hagyon hasznos infó valóban!
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

hasznos info amennyiben a haverja valoban gumilovedekes fegyver kovette el a leszamolast :roll:
TotoHU írta: 2023.01.06. 08:36 :lol: :lol: :lol:
Egyébként tényleg köszönet illeti a kis Lakatos Marlonbrandót.
Ettől sajnos szerelt gumis fegyverünk ugyan úgy nem lesz amíg Sanyi bácsi vezeti a belügyet és mindent is, de hagyon hasznos infó valóban!
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

aksurv írta: 2023.01.05. 22:57 Abba jobb bele se gondolni, hogy a gumis pisztoly helyett egy életveszélyes svájci bicska van nála és ugyanilyen balfaszsággal átvágja az a. femoralist.
Akkor mit irnának.
Egyébként a legnagyobb köszönettel tartozunk neki, most bizonyította be, (ami egy büntető ügynél bárkinek jól jöhet) hogy a gumis fegyver közvetlen közeli fejlövés esetén is alkalmatlan az emberi élet kioltására.
Hiába a tudományt is mindig az ilyen elszánt kisérletezők vitték előre.
Pontosan.
Ezért is szeretném a pontos tényeket megtudni, mert a jövőre nézve is egészen máshogy hangzik ez:

"A gumis pisztolyok veszélyes fegyverek. Egy tinédzser fejbe lőtte magát, a lövedék az agyába fúródott, és hosszasan küzdöttek az életéért, amíg műtéttel sikerült eltávolítani a lövedéket."

mint ez:
"A gumis pisztolyok veszélytelenek. Egy tinédzser közvetlen közelröl fejbe lőtte magát, mégsem lett komoly baja. Egy csipesszel kivették a bőr alá fúródott gumilövedéket, majd megfigyelés után hazaengedték."
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

https://metropol.hu/aktualis/2023/01/vi ... 1672846637

És egy újabb gyöngyszem, külön tetszik, hogy:

Egy neve elhallgatását kérő független szakértőtől megtudtuk: azt kell kideríteni, hogy engedélyhez kötött fegyverről van-e szó. Ez a pisztoly csőtorkolati energiájától függ. Általánosságban elmondható, hogy még egy könnyen megvásárolható légpuska is engedélyhez kötött, amennyiben az ez érték 7 kilojoule feletti. Ugyanez vonatkozik egy gumilövedékes fegyverre is.

"A szaküzletekben számos gáz- és riasztófegyvert tartanak, amit minden nagykorú engedély nélkül is megvásárolhat. Az üzletben csak személyi igazolványt kérnek, a pisztolyt pedig a vevő nyugodtan tarthatja otthon, hogy egy esetleges betörés alkalmával megvédje magát. Az utcára azonban nem viheti ki, hiszen közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek minősül. Arra külön, tartási engedélyt kell kérni a rendőrségtől" – mondta informátorunk, és hozzátette: az egyszerű gumilövedékes fegyver is alkalmas lehet akár halálos sérülés okozására is, amennyiben valakit közvetlen közelről meglőnek vele.

Azért mostmár eldönthetnék,hogy a kiscsákónak semmi baja és hazaengedték, vagy mégis csak kinyirta magát....
(Irónia)
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Otthon van már a kiscsávó.
Csak a fejbőr alá ment be a lövedék, kivették, ellátták a sebet, megfigyelték.
Keserű Pitbull volt a nagybácsi elmondása szerint.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

WildBear23 írta: 2023.01.06. 10:43 Otthon van már a kiscsávó.
Csak a fejbőr alá ment be a lövedék, kivették, ellátták a sebet, megfigyelték.
Keserű Pitbull volt a nagybácsi elmondása szerint.
Ehhez képest egy halom médiában az "agyába hatolt a lövedék" Ill. "Nem tudni még lesz e maradandó károsodás" Van írva...
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2023.01.06. 10:43 Otthon van már a kiscsávó.
Csak a fejbőr alá ment be a lövedék, kivették, ellátták a sebet, megfigyelték.
Keserű Pitbull volt a nagybácsi elmondása szerint.
Há, dikk. Honnan ismersz te ilyen családokat, tesa?:-)))
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2023.01.06. 10:43 Otthon van már a kiscsávó.
Csak a fejbőr alá ment be a lövedék, kivették, ellátták a sebet, megfigyelték.
Keserű Pitbull volt a nagybácsi elmondása szerint.
Köszi az infókat!
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2023.01.06. 10:55 Há, dikk. Honnan ismersz te ilyen családokat, tesa?:-)))
Mi Pitbullosok egy nagy család vagyunk.. :D

Amúgy a FB-on találtam meg a nagybácsit.

Nem akarsz a Kaliberben exluzív interjút készíteni a kis Tibikével?
Összehozlak titeket.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

WildBear23 írta: 2023.01.06. 11:02 Mi Pitbullosok egy nagy család vagyunk.. :D

Amúgy a FB-on találtam meg a nagybácsit.

Nem akarsz a Kaliberben exluzív interjút készíteni a kis Tibikével?
Összehozlak titeket.
Anyuka riportját látva kellhet a Weisz Fanni is jelelni...
Sapienti sat.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2023.01.06. 11:02 Mi Pitbullosok egy nagy család vagyunk.. :D

Amúgy a FB-on találtam meg a nagybácsit.

Nem akarsz a Kaliberben exluzív interjút készíteni a kis Tibikével?
Összehozlak titeket.
Hát, ha lehet, akkor mellőzném ezt az élményt, nem vagyok rá méltó:-)

Meg a Guy Ritchie filmeket nézni szeretem, nem szerepelni bennük!

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
tornas78
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2020.01.01. 11:15
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: tornas78 »

Kojak írta: 2023.01.03. 20:26 https://budapestkornyeke.hu/a-lovedek-a ... -kuzdenek/

Fiatal véletlenül fejbe lőtte magát -állítólag- gumilövedékes fegyverrel, súlyosan megsérült.
Ami gyanús: "A Budapesti Rendőr-főkapitányság VII. Kerületi Rendőrkapitánysága lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés bűntett gyanúja miatt rendelt el nyomozást ismeretlen tettes ellen."
Egy kis update…
https://index.hu/belfold/2023/01/06/bal ... datlansag/
Mindenki vár valamit...
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1327
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kojak »

tornas78 írta: 2023.01.06. 18:38 Egy kis update…
https://index.hu/belfold/2023/01/06/bal ... datlansag/
"A gumilövedékes fegyverek az utcán nem hordhatók éles állapotban, még fegyvertokban sem, azaz nem lehetnek övre erősítve és összeszerelt, betöltött, úgynevezett tűzkész állapotban. Csak szétszerelt állapotban szállíthatók, még az autóban is."

Már előre rettegek, hogy az átlag rendőr az ilyen cikkekből fog tájékozódni, és ezt a "tudást" fogja alkalmazni az utcán is. :roll:
Engem is talált már meg olyan rendőr, akinek nem tetszett a Ka-BAR TDI formája, és szerinte a viselési engedéllyel viselt gáz-riasztó fegyver nem lehet betöltve...
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Kojak írta: 2023.01.06. 23:07 "A gumilövedékes fegyverek az utcán nem hordhatók éles állapotban, még fegyvertokban sem, azaz nem lehetnek övre erősítve és összeszerelt, betöltött, úgynevezett tűzkész állapotban. Csak szétszerelt állapotban szállíthatók, még az autóban is."

Már előre rettegek, hogy az átlag rendőr az ilyen cikkekből fog tájékozódni, és ezt a "tudást" fogja alkalmazni az utcán is. :roll:
Engem is talált már meg olyan rendőr, akinek nem tetszett a Ka-BAR TDI formája, és szerinte a viselési engedéllyel viselt gáz-riasztó fegyver nem lehet betöltve...
Hogy is mondta Gvass az általuk gyártott mémben?
Fegyverjogi kérdésekben a rendőrök helyett kérdezzük meg a kutyánkat. Ő sem ért hozzá, de legalább lelkes és hallgat ránk. 8-)
Vagy valami hasonló volt.
0-02-05-34e3e48dd4318d78cf9357140af5c1861582e3e545db9a7bce8433894bcb72ce_792fb197d25c4638~2.jpg
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

Ott ezt így kell! 8-) Semmi agyalgás,hogy jaj szegény meg hű mi lesz.
https://www.itemfix.com/v?t=ljk8cj
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

Kontrolle13 írta: 2023.01.06. 10:13 https://metropol.hu/aktualis/2023/01/vi ... 1672846637

És egy újabb gyöngyszem, külön tetszik, hogy:

Egy neve elhallgatását kérő független szakértőtől megtudtuk: azt kell kideríteni, hogy engedélyhez kötött fegyverről van-e szó. Ez a pisztoly csőtorkolati energiájától függ. Általánosságban elmondható, hogy még egy könnyen megvásárolható légpuska is engedélyhez kötött, amennyiben az ez érték 7 kilojoule feletti. Ugyanez vonatkozik egy gumilövedékes fegyverre is.

"A szaküzletekben számos gáz- és riasztófegyvert tartanak, amit minden nagykorú engedély nélkül is megvásárolhat. Az üzletben csak személyi igazolványt kérnek, a pisztolyt pedig a vevő nyugodtan tarthatja otthon, hogy egy esetleges betörés alkalmával megvédje magát. Az utcára azonban nem viheti ki, hiszen közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek minősül. Arra külön, tartási engedélyt kell kérni a rendőrségtől" – mondta informátorunk, és hozzátette: az egyszerű gumilövedékes fegyver is alkalmas lehet akár halálos sérülés okozására is, amennyiben valakit közvetlen közelről meglőnek vele.

Azért mostmár eldönthetnék,hogy a kiscsákónak semmi baja és hazaengedték, vagy mégis csak kinyirta magát....
(Irónia)
Most már értem miért nincs idehaza szerelt gumis fegyver :lol: :lol: Mert ekkora barmok osszák az észt :lol: :lol:
Szerencse,hogy elhallgatja a nevét :oops: :lol:
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

PC játékajánló! :mrgreen:
Karácsonykor akkcijós volt a Way of the Hunter FPS stílusú vadászós játék.Szemgyulladásra pont jó választás volt :lol: :lol:
Az eddigi FPS játékokban vagy igazi játékosok vagy az AI ellen harcoltam.De ez!Ez igazi kihívás volt azok után pedig kezdő fokozatban tolom.
Itt is kb 100-200m-ről meghallanak,megéreznek az állatok ha figyelmetlenek vagyunk de azért elboldogultam.
Az elején még kiskaliberű puskák voltak de mióta megvan a .338 Lapua Magnum azóta nem nagyon kell vérnyomokat követve megtalálni a zsákmányt :lol: Különböző feladatok vannak de sosem ücsörögtem magaslesen hanem próbáltam becserkészni a célpontot ami sok mozgást igényel.
Kellett lőnöm 3db vörös rókát de csak 100m távolságról volt szabad lelőni.A kis "szaros" 50m-ről már nem látszik a gazban :evil: És ráadásul a Vuk mintájára készültek gondolom szívatásból mert először megsajnáltam a cuki pofijába belelőni :lol: Két délutánom ment rá mire meglett a 3db.
Bazi jók a hangok!Fúj a szél és mozognak a fák,növényzet és mindennek hangja van.Este a frászt kaptam a rohadt fácánoktól vagy a róka ijesztő visításától amikor megriad :lol: A kacsák is megizzasztottak mert csak reptében lehetett lőni rájuk :mrgreen: Nagyon nagy területek vannak és fel kell deríteni minden állat élőhelyét,szokásait stb,stb.Ez érdekelne igazából is......Kanadában ahol van terület hozzá de az állatot már nem lenne szívem lelőni csak ha nem lenne más kaja :mrgreen:
bandicam 2023-01-07 18-19-55-543.jpg
bandicam 2023-01-07 18-20-24-264.jpg
bandicam 2023-01-07 18-23-08-661.jpg
bandicam 2023-01-07 18-29-04-594.jpg
bandicam 2023-01-07 18-29-57-946.jpg
bandicam 2023-01-07 18-30-23-458.jpg
Kérdésem a következő :mrgreen: A világító szálkeresztes fegyver milyen kaliberű lehet?Tök egyszerű a lőfegyvereseknek :lol:
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Sjani86
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 395
Csatlakozott: 2018.06.04. 09:52

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Sjani86 »

chucky írta: 2023.01.07. 18:58 PC játékajánló! :mrgreen:
Karácsonykor akkcijós volt a Way of the Hunter FPS stílusú vadászós játék.Szemgyulladásra pont jó választás volt :lol: :lol:
Az eddigi FPS játékokban vagy igazi játékosok vagy az AI ellen harcoltam.De ez!Ez igazi kihívás volt azok után pedig kezdő fokozatban tolom.
Itt is kb 100-200m-ről meghallanak,megéreznek az állatok ha figyelmetlenek vagyunk de azért elboldogultam.
Az elején még kiskaliberű puskák voltak de mióta megvan a .338 Lapua Magnum azóta nem nagyon kell vérnyomokat követve megtalálni a zsákmányt :lol: Különböző feladatok vannak de sosem ücsörögtem magaslesen hanem próbáltam becserkészni a célpontot ami sok mozgást igényel.
Kellett lőnöm 3db vörös rókát de csak 100m távolságról volt szabad lelőni.A kis "szaros" 50m-ről már nem látszik a gazban :evil: És ráadásul a Vuk mintájára készültek gondolom szívatásból mert először megsajnáltam a cuki pofijába belelőni :lol: Két délutánom ment rá mire meglett a 3db.
Bazi jók a hangok!Fúj a szél és mozognak a fák,növényzet és mindennek hangja van.Este a frászt kaptam a rohadt fácánoktól vagy a róka ijesztő visításától amikor megriad :lol: A kacsák is megizzasztottak mert csak reptében lehetett lőni rájuk :mrgreen: Nagyon nagy területek vannak és fel kell deríteni minden állat élőhelyét,szokásait stb,stb.Ez érdekelne igazából is......Kanadában ahol van terület hozzá de az állatot már nem lenne szívem lelőni csak ha nem lenne más kaja :mrgreen:
bandicam 2023-01-07 18-19-55-543.jpg
bandicam 2023-01-07 18-20-24-264.jpg
bandicam 2023-01-07 18-23-08-661.jpg
bandicam 2023-01-07 18-29-04-594.jpg
bandicam 2023-01-07 18-29-57-946.jpg
bandicam 2023-01-07 18-30-23-458.jpg

Kérdésem a következő :mrgreen: A világító szálkeresztes fegyver milyen kaliberű lehet?Tök egyszerű a lőfegyvereseknek :lol:
5,56x45?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4240
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

chucky írta: 2023.01.07. 18:58 PC játékajánló! :mrgreen:
Karácsonykor akkcijós volt a Way of the Hunter FPS stílusú vadászós játék.Szemgyulladásra pont jó választás volt :lol: :lol:
Az eddigi FPS játékokban vagy igazi játékosok vagy az AI ellen harcoltam.De ez!Ez igazi kihívás volt azok után pedig kezdő fokozatban tolom.
Itt is kb 100-200m-ről meghallanak,megéreznek az állatok ha figyelmetlenek vagyunk de azért elboldogultam.
Az elején még kiskaliberű puskák voltak de mióta megvan a .338 Lapua Magnum azóta nem nagyon kell vérnyomokat követve megtalálni a zsákmányt :lol: Különböző feladatok vannak de sosem ücsörögtem magaslesen hanem próbáltam becserkészni a célpontot ami sok mozgást igényel.
Kellett lőnöm 3db vörös rókát de csak 100m távolságról volt szabad lelőni.A kis "szaros" 50m-ről már nem látszik a gazban :evil: És ráadásul a Vuk mintájára készültek gondolom szívatásból mert először megsajnáltam a cuki pofijába belelőni :lol: Két délutánom ment rá mire meglett a 3db.
Bazi jók a hangok!Fúj a szél és mozognak a fák,növényzet és mindennek hangja van.Este a frászt kaptam a rohadt fácánoktól vagy a róka ijesztő visításától amikor megriad :lol: A kacsák is megizzasztottak mert csak reptében lehetett lőni rájuk :mrgreen: Nagyon nagy területek vannak és fel kell deríteni minden állat élőhelyét,szokásait stb,stb.Ez érdekelne igazából is......Kanadában ahol van terület hozzá de az állatot már nem lenne szívem lelőni csak ha nem lenne más kaja :mrgreen:
bandicam 2023-01-07 18-19-55-543.jpg
bandicam 2023-01-07 18-20-24-264.jpg
bandicam 2023-01-07 18-23-08-661.jpg
bandicam 2023-01-07 18-29-04-594.jpg
bandicam 2023-01-07 18-29-57-946.jpg
bandicam 2023-01-07 18-30-23-458.jpg

Kérdésem a következő :mrgreen: A világító szálkeresztes fegyver milyen kaliberű lehet?Tök egyszerű a lőfegyvereseknek :lol:
A középsőre gondolsz? Nemtom. 321 méteren 93 Joule - ez nagyon karcsú, és nem túl vadászias…
:roll: mi lehet - talán 22 Magnum? A .22LR ezen a távokságon még gyengébb, az elterjedtebb közp gyujtású kaliberek mind sokkal többet tudnak. Vagy rosszul értelmezem a kijelzőt?
Ugyanarról a fegyverről van szó? Mert olyan
Lőszer nincs, ami 67 méterről majdnem 6 ezer zsúl, 300 méterről pedig száz.. hacsak nem gumigolyós :mrgreen:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: szöged »

chucky írta: 2023.01.07. 18:58 Kérdésem a következő :mrgreen: A világító szálkeresztes fegyver milyen kaliberű lehet?Tök egyszerű a lőfegyvereseknek :lol:
az amire az van írva, hogy ~ 90 joule a cél meg 300 m-re?
kicsit kevésnek tűnik erre a távolságra
még a .22 lr is jóval combosabb
legyen a tippem .22 short

(kieg: én úgy értelmeztem, hogy a torkolati energia van megadva)
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

Petya357 írta: 2023.01.07. 23:38 A középsőre gondolsz? Nemtom. 321 méteren 93 Joule - ez nagyon karcsú, és nem túl vadászias…
:roll: mi lehet - talán 22 Magnum? A .22LR ezen a távokságon még gyengébb, az elterjedtebb közp gyujtású kaliberek mind sokkal többet tudnak. Vagy rosszul értelmezem a kijelzőt?
Ugyanarról a fegyverről van szó? Mert olyan
Lőszer nincs, ami 67 méterről majdnem 6 ezer zsúl, 300 méterről pedig száz.. hacsak nem gumigolyós :mrgreen:
Igen .22-es félautomata :mrgreen: Azzal aprítottam a fácánt,nyulat,rókát,hogy maradjon is belőle valami :lol:
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

szöged írta: 2023.01.07. 23:44 az amire az van írva, hogy ~ 90 joule a cél meg 300 m-re?
kicsit kevésnek tűnik erre a távolságra
még a .22 lr is jóval combosabb
legyen a tippem .22 short

(kieg: én úgy értelmeztem, hogy a torkolati energia van megadva)
Azt jelzi,hogy az adott távolságon a lövedéknek mennyi a mozgási energiája :roll:
Jó lenne ilyen céltávcső ami kiszámolja és közli a lövésszel :lol:
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

szöged írta: 2023.01.07. 23:44 az amire az van írva, hogy ~ 90 joule a cél meg 300 m-re?
kicsit kevésnek tűnik erre a távolságra
még a .22 lr is jóval combosabb
legyen a tippem .22 short

(kieg: én úgy értelmeztem, hogy a torkolati energia van megadva)
Nincs megadva,hogy miféle .22 de az :mrgreen: Ha szponzorált a fegyver tipus,akkor kiderül mi a pontos kaliber.
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

Petya357 írta: 2023.01.07. 23:38 A középsőre gondolsz? Nemtom. 321 méteren 93 Joule - ez nagyon karcsú, és nem túl vadászias…
:roll: mi lehet - talán 22 Magnum? A .22LR ezen a távokságon még gyengébb, az elterjedtebb közp gyujtású kaliberek mind sokkal többet tudnak. Vagy rosszul értelmezem a kijelzőt?
Ugyanarról a fegyverről van szó? Mert olyan
Lőszer nincs, ami 67 méterről majdnem 6 ezer zsúl, 300 méterről pedig száz.. hacsak nem gumigolyós :mrgreen:
Nem,az egyik a .22-es a másik a .338 Lapua Magnum :mrgreen:
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
belatibi
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:31

USB, HDMI

Hozzászólás Szerző: belatibi »

Sziasztok! Úgy tudom van a tagok között ámitogepes szakember. Vagy gyengearamu hozzáértő. Bocs, ha hülyeséget kérdezek, de biztosra szeretnék menni. Szóval.
Beujitottam 2 HDMI splittert. Ezek usb-rol kívánják a tápot. Ezert egy USB elosztó, vagy hub lett bedugva a tv-boxba, mert annak kikapcsolt állapotában is van delej a csatlakozójan. A cél az lenne, hogy ne kelljen a szekrény mögött kapcsolgatni semmit, ha tv-zni vagy projektorozni van kedvünk. Viszont a két splitter és az USB hub is "jó minőségű" aliexpresses. A kérdésem, akármelyik tulmelegedhet és okozhat problémát? Nem szeretném ha tüzet okozna. A két splitter oka, hogy a pc és a tv-box is elérhető legyen. Köszönöm
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára belatibi 2023.01.08. 09:06-kor.
Avatar
gaijin
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2018.06.09. 20:32
Tartózkodási hely: nand
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gaijin »

.22 Hornet ?

https://press.hornady.com/assets/pcthum ... -Chart.pdf
chucky írta: 2023.01.07. 18:58 PC játékajánló! :mrgreen:
....
Kérdésem a következő :mrgreen: A világító szálkeresztes fegyver milyen kaliberű lehet?Tök egyszerű a lőfegyvereseknek :lol:
gaijin (gaidzsin) - JKL
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

Megnéztem a játékban.Ez az :mrgreen:
Csatolmányok
CC5050.jpg
CC5050.jpg (35.8 KiB) Megtekintve 9477 alkalommal
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4240
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

chucky írta: 2023.01.08. 10:13 Megnéztem a játékban.Ez az :mrgreen:
Ez az. Akkor nem 22 Magnum, “csak” extra gyors 22 LR. Ezt úgy éri el, hogy a szokásos 40 grain helyett csak 32 graines a lövedék + a szokásosnál gyorsabbra is van töltve. Az 1640 láb per szekundum (oda van írva a dobozra) az huszonkettes ben határozottan gyors. Konkrétan van is ilyen CCI lőszerem a páncélban. Egészen életszerű ez a játék 🤔👍
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: USB, HDMI

Hozzászólás Szerző: AndyA »

belatibi írta: 2023.01.08. 09:03 Sziasztok! Úgy tudom van a tagok között ámitogepes szakember. Vagy gyengearamu hozzáértő. Bocs, ha hülyeséget kérdezek, de biztosra szeretnék menni. Szóval.
Beujitottam 2 HDMI splittert. Ezek usb-rol kívánják a tápot. Ezert egy USB elosztó, vagy hub lett bedugva a tv-boxba, mert annak kikapcsolt állapotában is van delej a csatlakozójan. A cél az lenne, hogy ne kelljen a szekrény mögött kapcsolgatni semmit, ha tv-zni vagy projektorozni van kedvünk. Viszont a két splitter és az USB hub is "jó minőségű" aliexpresses. A kérdésem, akármelyik tulmelegedhet és okozhat problémát? Nem szeretném ha tüzet okozna. A két splitter oka, hogy a pc és a tv-box is elérhető legyen. Köszönöm
Akármi lehet. Ezt a fotelből nem mondja meg neked senki.

Még akkor sem, ha hozzáértő a kezébe veszi, és akár szét is szedi.

Ugyanakkor az USB port hivatalos speckója szerint 5V/500mA-t tud, azaz 2,5W-ot. Meg kell nézni, mit mond az adott készülék, mert ez a kötelező minimum, többet szabad tudnia. Ha pont ezt tudja, akkor aligha lesz belőle gond, ez ahhoz édeskevés. Ha mondjuk tud 2A-t, akkor 10W már csinálhat disznóságot, ha rossz helyre kerül.

Ha nincs adat, akkor bedugsz egy telefont tölteni, és valami akksi kezelő app-pal nézed, mennyi a töltőáram. A teló ki fogja belőle húzni, amit bír.

Nagy általánosságban, ha csak passzív elemekből áll, azaz nincs benne energiatároló elem (akku), ami egyszerre sok villanyt tudna adni, akkor komoly veszély nem nagyon áll fenn, de azért biztosan nulla soha nem lesz a kockázat.
belatibi
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:31

Re: USB, HDMI

Hozzászólás Szerző: belatibi »

AndyA írta: 2023.01.08. 11:58 Akármi lehet. Ezt a fotelből nem mondja meg neked senki.
Köszönöm szépen! Megnézem a telefonnal.
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

Petya357 írta: 2023.01.08. 11:52 Ez az. Akkor nem 22 Magnum, “csak” extra gyors 22 LR. Ezt úgy éri el, hogy a szokásos 40 grain helyett csak 32 graines a lövedék + a szokásosnál gyorsabbra is van töltve. Az 1640 láb per szekundum (oda van írva a dobozra) az huszonkettes ben határozottan gyors. Konkrétan van is ilyen CCI lőszerem a páncélban. Egészen életszerű ez a játék 🤔👍
Ez távolságban mit jelent pl egy nyúl méretű célnál? 200m? :roll:
De jó lenne ha lenne tapasztalatom .22-essel.Elég is lenne hobby lövészetre. :mrgreen:
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ha már itt tartunk.
Kaptam ebből két darabot.
Akku már nincs benne.
A kérdés:
Mondjuk adott egy 12V 55Ah olom akku, arról ezzel tudok hosszabb távon 220V-ot kinyerni?
vagy ezek üzemideje korlátozott?
Csatolmányok
321750941_1196891107897336_7917765102341063093_n.jpg
321296658_506016921395867_8487993628869594537_n.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ezek fel ura uzem utan mar megallnak, ha sokaig akarsz akksirol uzemelni akkor xl-es apc akksi kell, valamint az indito akksi nem tul idealis ups uzemmodra.
raadasul az uresjarati fogyasztasa is jelentosen magasabb mint egy mai kicioco inverternek.
ha upsel akarsz vacakolni tudok adni egy APC 750XL-t, az birja sokaig az uzemet.
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

RatRace írta: 2023.01.08. 13:30 Ha már itt tartunk.
Kaptam ebből két darabot.
Akku már nincs benne.
A kérdés:
Mondjuk adott egy 12V 55Ah olom akku, arról ezzel tudok hosszabb távon 220V-ot kinyerni?
vagy ezek üzemideje korlátozott?
230V. :)

A 350VA az adattábla szerint 210W.

Ha ráteszel egy nagy akksit, persze fog működni, de áramszünet után annyival tovább is fog tartani feltöltődnie, hiszen nem akkora akkura méretezték a töltőáramát.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2023.01.08. 13:37 ezek fel ura uzem utan mar megallnak, ha sokaig akarsz akksirol uzemelni akkor xl-es apc akksi kell, valamint az indito akksi nem tul idealis ups uzemmodra.
raadasul az uresjarati fogyasztasa is jelentosen magasabb mint egy mai kicioco inverternek.
ha upsel akarsz vacakolni tudok adni egy APC 750XL-t, az birja sokaig az uzemet.
Kaptam, akku meg van, nem ezzel tölteném, csak vész esetén akarok kinyerni szuflát.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: RatRace »

AndyA írta: 2023.01.08. 13:43 230V. :)

A 350VA az adattábla szerint 210W.

Ha ráteszel egy nagy akksit, persze fog működni, de áramszünet után annyival tovább is fog tartani feltöltődnie, hiszen nem akkora akkura méretezték a töltőáramát.
Csak kinyerni akarok szuflát, a töltés nem erről menne.
De van aki azt mondja, fél óra után lefüstöl.
Ezért kérdeztem.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

az elkokat csereld ki mert mar kiszaradtak es tegyel bele szemitogep ventit ami atfujja, ugy elmegy egy darabig.
RatRace írta: 2023.01.08. 13:46 Csak kinyerni akarok szuflát, a töltés nem erről menne.
De van aki azt mondja, fél óra után lefüstöl.
Ezért kérdeztem.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
gaijin
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2018.06.09. 20:32
Tartózkodási hely: nand
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gaijin »

ebben az esetben annyira nem életszagú: ez a lőszer 100 yardnál ~110 Joule-t tud. ennyiből 300 méteren nem marad 90.
https://www.cci-ammunition.com/rimfire/ ... /6-50.html
Petya357 írta: 2023.01.08. 11:52 Ez az. Akkor nem 22 Magnum, “csak” extra gyors 22 LR. Ezt úgy éri el, hogy a szokásos 40 grain helyett csak 32 graines a lövedék + a szokásosnál gyorsabbra is van töltve. Az 1640 láb per szekundum (oda van írva a dobozra) az huszonkettes ben határozottan gyors. Konkrétan van is ilyen CCI lőszerem a páncélban. Egészen életszerű ez a játék 🤔👍
gaijin (gaidzsin) - JKL
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

RatRace írta: 2023.01.08. 13:46 Csak kinyerni akarok szuflát, a töltés nem erről menne.
De van aki azt mondja, fél óra után lefüstöl.
Ezért kérdeztem.
Ez erősen függ attól is, hogy egy mobiltöltőt akarsz elhajtani róla 5W-tal vagy kiveszed a teljes 210W/350VA-t belőle.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: RatRace »

AndyA írta: 2023.01.08. 16:20 Ez erősen függ attól is, hogy egy mobiltöltőt akarsz elhajtani róla 5W-tal vagy kiveszed a teljes 210W/350VA-t belőle.
Ledes vészvilágítás a terv.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4240
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

gaijin írta: 2023.01.08. 15:45 ebben az esetben annyira nem életszagú: ez a lőszer 100 yardnál ~110 Joule-t tud. ennyiből 300 méteren nem marad 90.
https://www.cci-ammunition.com/rimfire/ ... /6-50.html
Igazad van. Ezért tippeltem elsőre .22 Magnumot, mert a.22LR , szó szerint véve, ezt nem tudja. Helyesen: “videó játékhoz képest életszagú” lett volna :roll: valaki vette a fáradtságot, hogy kikeresse azt a lőszert “amivel majdnem”.

Minden relatív / azért azokhoz az ökörségekhez képest, amivel a Call of Duty apropóján mindig jön a fiam, Chucky játéka szinte a Jane’s Infantry Weapon’s -szal vetekszik igényességben :mrgreen:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4240
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

chucky írta: 2023.01.08. 13:06 Ez távolságban mit jelent pl egy nyúl méretű célnál? 200m? :roll:
De jó lenne ha lenne tapasztalatom .22-essel.Elég is lenne hobby lövészetre. :mrgreen:
Reálisan? Nem. 200 méteren egy csak közepes erős szél is elviszi oldaliránban több nyúlnyival.

https://shooterscalculator.com/ballisti ... eate+Graph+

Ezzel jól el lehet játszani. Ebben a példában, erre a konkrét lőszerre, 200 méteren
- háromnegyed métert esik a lövedék :ezt azért könnyen tudod kompenzálni beállításaal, de mégis -benézed csupán 30 méternyire a távolságot (170 és nem 200) és ilyen távolságon, kispuskával máris több, mint egy nyúlni a hiba - durva, nen?
10 mph 90 fokos oldalszélben ami azért nem kicsi de tök hétköznapi - fél méterre elviszi azt a pici 32 graines lóf.szt
Szelet becsúlni pedig sokkal nehezebb, mint távolságot - a szelet nem tudod csak úgy meglézerezni ;) és ha meg is méred tudományosan kis Kerstel műszerrel, az akkor is ott nálad van - a nyúlmál, meg útközben lehet hogy jóval erősebben fúj, vagy gyengébben, vagy tök más irányba.(!)

Mindez ideális lőszerrel, nulla szórással, nulla lövő hibával.
Persze, meg lehet csinálni - de nem kéne. Valami erre való varmint kaliberrel pedig triviális feladat. Szóval nem véletlenül nem nyulaznak .22 LRrel kétszázról ;) nehezebb(!) gyorsabb (!) lövedékekekel szerelt kaliberek valók ilyen feladatokra.

Más: mi akadálya a .22 kipróbálásának? Milyen megyében szoktál előfordulni, amikor nem Kolumbiában vagy? :D az ország minden részében tudok ajánlani nagyon jó helyeket, ahol lehet élménylővészkedni, legálisan. Saját sportfegyveremet is szívesen átengedném, de ugye ezt ilyen formában sajnos nem szabad. Klubfegyverrel viszont lőhetsz. Pont emiatt egy csomó helyen ismerik az 1 napos szakszövetségi tagság fogalmát… ;)keress PÜben, szívesen segítek.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Petya357 írta: 2023.01.08. 19:33 Reálisan? Nem. 200 méteren egy csak közepes erős szél is elviszi oldaliránban több nyúlnyival.

https://shooterscalculator.com/ballisti ... eate+Graph+

Ezzel jól el lehet játszani. Ebben a példában, erre a konkrét lőszerre, 200 méteren
- háromnegyed métert esik a lövedék :ezt azért könnyen tudod kompenzálni beállításaal, de mégis -benézed csupán 30 méternyire a távolságot (170 és nem 200) és ilyen távolságon, kispuskával máris több, mint egy nyúlni a hiba - durva, nen?
10 mph 90 fokos oldalszélben ami azért nem kicsi de tök hétköznapi - fél méterre elviszi azt a pici 32 graines lóf.szt
Szelet becsúlni pedig sokkal nehezebb, mint távolságot - a szelet nem tudod csak úgy meglézerezni ;) és ha meg is méred tudományosan kis Kerstel műszerrel, az akkor is ott nálad van - a nyúlmál, meg útközben lehet hogy jóval erősebben fúj, vagy gyengébben, vagy tök más irányba.(!)

Mindez ideális lőszerrel, nulla szórással, nulla lövő hibával.
Persze, meg lehet csinálni - de nem kéne. Valami erre való varmint kaliberrel pedig triviális feladat. Szóval nem véletlenül nem nyulaznak .22 LRrel kétszázról ;) nehezebb(!) gyorsabb (!) lövedékekekel szerelt kaliberek valók ilyen feladatokra.

Más: mi akadálya a .22 kipróbálásának? Milyen megyében szoktál előfordulni, amikor nem Kolumbiában vagy? :D az ország minden részében tudok ajánlani nagyon jó helyeket, ahol lehet élménylővészkedni, legálisan. Saját sportfegyveremet is szívesen átengedném, de ugye ezt ilyen formában sajnos nem szabad. Klubfegyverrel viszont lőhetsz. Pont emiatt egy csomó helyen ismerik az 1 napos szakszövetségi tagság fogalmát… ;)keress PÜben, szívesen segítek.
Lazán kapcsolódik:
https://youtu.be/JWbC7ybsAz4
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

jopofa ez a cci stinger de puska is kell hozza ami szereti,
a regi tiznyocam meg a mostani m150 is tenyernyi szorast tud vele szazon, eley tenex meg soroskupaknyit.
gyanitom lassabb huzag kell neki a gyors es konnyu lovedek okan.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2023.01.08. 18:05 Ledes vészvilágítás a terv.
Szia,

Szerintem a led-es vilagitas nagyon energiahatekony: 0.5-1 W-os led fenye nagyon sokmindenre jo, 2 W korul pedig akar mar olvasni is lehet.

Szoval, ha ugy szamolunk, hogy a csalad szet van szorva a lakasban, 2 ember hasznal 0.5-0.5 W-ot altalanos celra, egy ember meg olvas 2 W-tal, akkor ez osszeadva 3 W.

Nyilvan ilyen fogyasztasnal az egyebkent apro jarulekos fogyasztasok az igazan meghatarozoak, de ha azoktol eltekintunk,akkor a 660 Wh-os aksid tudna 220 orat. Ha a jarulekos fogyasztassal egyutt 4-szeresnek becsuljuk a fogyasztast, akkor meg mindig 55 oranal tartunk, ami tobb mint 2 nap, mikozben nyilvan nem akartok 2 napon keresztul olvasni.

Amugy led-es veszvilagitas eseten meg lehetne fontolni egy mas technologiat: szivargyujtos USB + USB-s lampa. Nyilvan itt kemeny aramerosseg korlatok vannak (es ebbol kovetkezoen nem hatekonyak a hosszu, falba epitett vezetekek), de sokkal kisebb a rendszer sajat aramfogyasztasa, szerintem kis szerencsevel az kepes egy hetig (168 ora) vilagitani 2.5 W-tal.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2023.01.09. 12:47 Szia,

Szerintem a led-es vilagitas nagyon energiahatekony: 0.5-1 W-os led fenye nagyon sokmindenre jo, 2 W korul pedig akar mar olvasni is lehet.

Szoval, ha ugy szamolunk, hogy a csalad szet van szorva a lakasban, 2 ember hasznal 0.5-0.5 W-ot altalanos celra, egy ember meg olvas 2 W-tal, akkor ez osszeadva 3 W.

Nyilvan ilyen fogyasztasnal az egyebkent apro jarulekos fogyasztasok az igazan meghatarozoak, de ha azoktol eltekintunk,akkor a 660 Wh-os aksid tudna 220 orat. Ha a jarulekos fogyasztassal egyutt 4-szeresnek becsuljuk a fogyasztast, akkor meg mindig 55 oranal tartunk, ami tobb mint 2 nap, mikozben nyilvan nem akartok 2 napon keresztul olvasni.

Amugy led-es veszvilagitas eseten meg lehetne fontolni egy mas technologiat: szivargyujtos USB + USB-s lampa. Nyilvan itt kemeny aramerosseg korlatok vannak (es ebbol kovetkezoen nem hatekonyak a hosszu, falba epitett vezetekek), de sokkal kisebb a rendszer sajat aramfogyasztasa, szerintem kis szerencsevel az kepes egy hetig (168 ora) vilagitani 2.5 W-tal.

Bel
Köszi.
DE.
Low Budget lehet csak bármit is csinálnom, mert elment a píz az új puskára. :lol:
És mivel van 1 zsák 230V-os ledem, nem vennék mást.
Kell a pénz lőszerre. ;)
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

bel írta: 2023.01.09. 12:47 Szia,

Szerintem a led-es vilagitas nagyon energiahatekony: 0.5-1 W-os led fenye nagyon sokmindenre jo, 2 W korul pedig akar mar olvasni is lehet.

Szoval, ha ugy szamolunk, hogy a csalad szet van szorva a lakasban, 2 ember hasznal 0.5-0.5 W-ot altalanos celra, egy ember meg olvas 2 W-tal, akkor ez osszeadva 3 W.

Nyilvan ilyen fogyasztasnal az egyebkent apro jarulekos fogyasztasok az igazan meghatarozoak, de ha azoktol eltekintunk,akkor a 660 Wh-os aksid tudna 220 orat. Ha a jarulekos fogyasztassal egyutt 4-szeresnek becsuljuk a fogyasztast, akkor meg mindig 55 oranal tartunk, ami tobb mint 2 nap, mikozben nyilvan nem akartok 2 napon keresztul olvasni.

Amugy led-es veszvilagitas eseten meg lehetne fontolni egy mas technologiat: szivargyujtos USB + USB-s lampa. Nyilvan itt kemeny aramerosseg korlatok vannak (es ebbol kovetkezoen nem hatekonyak a hosszu, falba epitett vezetekek), de sokkal kisebb a rendszer sajat aramfogyasztasa, szerintem kis szerencsevel az kepes egy hetig (168 ora) vilagitani 2.5 W-tal.

Bel
Nem az áramerősség a korlát, hanem az, hogy egyenáramról van szó. Azt nem lehet hatékonyan messzire vinni, ebbe bukott beled Edison is Westinghouse ellen, aki a váltóáramot prefreálta. (A mai, modern félvezetőkkel épített nagyfesz egyenáramú továbbítást ne keverjük ide, az kb. olyan, mint utcai autót hasonlítani az F1 technológiájához.)

Jobb minden szobában egy ott helyben lévő akku + inverter, mint szétvezetgetni dróttal a házban. Amúgy ki lehet próbálni: rá kell tenni az inverter 5-9-12V-ját egy 20-30 m-es 230-as hosszabbítóra, és megnézni, mi jön ki a másik végén. Pedig az a hosszabbító alsó hangon 10-16A-re van méretezve, ami a vezetékátmérőt illeti.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

arra azert figyelj hoigy ezeknek az upseknek alacsony terhelesnel eleg sz@r a hatekonysaga, a fogyasztas majd fele meddo...
https://www.apc.com/bg/en/products-effi ... le-Battery
RatRace írta: 2023.01.09. 12:49 Köszi.
DE.
Low Budget lehet csak bármit is csinálnom, mert elment a píz az új puskára. :lol:
És mivel van 1 zsák 230V-os ledem, nem vennék mást.
Kell a pénz lőszerre. ;)
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

RatRace írta: 2023.01.08. 13:45 Kaptam, akku meg van, nem ezzel tölteném, csak vész esetén akarok kinyerni szuflát.
Sima ólomakksiknak szvsz. ilyen szerepre szánva elég sok hátrányuk van. 1. A gyorsabb önkisülés. Havonta-kéthavonta szórakoznod kell velük, megmérni rátölteni, adott esetben vizet is utántölteni (ha nem gondozásmentes) stb. Macera, és tuti akkor lesz valami amikor elfelejtetted, nem csekkoltad havonta és már csak sokkal kevesebb kraft van bennük. 2. Ahogy kollégák is írták, az indítóakksik nem tartós terhelésre vannak tervezve, hanem arra hogy rövid ideig nagy áramot adjanak le.

De ha már megvannak egyébként is, akkor jah egy kínai inverter oszt csók, csak nézd meg az értékeléseket mert igen sokszor a csájníz inverterek a feltüntetett teljesítmény 50%-át ha tudják, jó esetben.
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: chucky »

Petya357 írta: 2023.01.08. 19:33 Reálisan? Nem. 200 méteren egy csak közepes erős szél is elviszi oldaliránban több nyúlnyival.

https://shooterscalculator.com/ballisti ... eate+Graph+

Ezzel jól el lehet játszani. Ebben a példában, erre a konkrét lőszerre, 200 méteren
- háromnegyed métert esik a lövedék :ezt azért könnyen tudod kompenzálni beállításaal, de mégis -benézed csupán 30 méternyire a távolságot (170 és nem 200) és ilyen távolságon, kispuskával máris több, mint egy nyúlni a hiba - durva, nen?
10 mph 90 fokos oldalszélben ami azért nem kicsi de tök hétköznapi - fél méterre elviszi azt a pici 32 graines lóf.szt
Szelet becsúlni pedig sokkal nehezebb, mint távolságot - a szelet nem tudod csak úgy meglézerezni ;) és ha meg is méred tudományosan kis Kerstel műszerrel, az akkor is ott nálad van - a nyúlmál, meg útközben lehet hogy jóval erősebben fúj, vagy gyengébben, vagy tök más irányba.(!)

Mindez ideális lőszerrel, nulla szórással, nulla lövő hibával.
Persze, meg lehet csinálni - de nem kéne. Valami erre való varmint kaliberrel pedig triviális feladat. Szóval nem véletlenül nem nyulaznak .22 LRrel kétszázról ;) nehezebb(!) gyorsabb (!) lövedékekekel szerelt kaliberek valók ilyen feladatokra.

Más: mi akadálya a .22 kipróbálásának? Milyen megyében szoktál előfordulni, amikor nem Kolumbiában vagy? :D az ország minden részében tudok ajánlani nagyon jó helyeket, ahol lehet élménylővészkedni, legálisan. Saját sportfegyveremet is szívesen átengedném, de ugye ezt ilyen formában sajnos nem szabad. Klubfegyverrel viszont lőhetsz. Pont emiatt egy csomó helyen ismerik az 1 napos szakszövetségi tagság fogalmát… ;)keress PÜben, szívesen segítek.
Szeretem a kíhívásokat és legalább túlélné az összes célpontom :lol: :lol:
Jártam iskolásként lövészetre és ott lehetett .22-es fegyverekkel lőni.....puskavesszővel kellett az üres hüvelyeket kitolni mert a hüvelyvonó picit kopott volt :lol:
Engem az érdekelne ha 1 napot el tudnék "vacakolni" egy .22-es céltávcsöves puskával és feszegetném a fegyver/lőszer tudásának határait.
Ez akkor fog megtörténni amikor majd lesz szerelt gumis AR-15-öm itthon :lol: :lol:
Köszi az infót 8-)
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

AndyA írta: 2023.01.09. 12:54 Nem az áramerősség a korlát, hanem az, hogy egyenáramról van szó. Azt nem lehet hatékonyan messzire vinni, ebbe bukott beled Edison is Westinghouse ellen, aki a váltóáramot prefreálta.

Amúgy ki lehet próbálni: rá kell tenni az inverter 5-9-12V-ját egy 20-30 m-es 230-as hosszabbítóra, és megnézni, mi jön ki a másik végén. Pedig az a hosszabbító alsó hangon 10-16A-re van méretezve, ami a vezetékátmérőt illeti.
Szia,

Ez nagyon erdekes, tudnal errol kicsit reszletesebben irni?

Koszi,
Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

TotoHU írta: 2023.01.09. 14:12 Sima ólomakksiknak szvsz. ilyen szerepre szánva elég sok hátrányuk van. 1. A gyorsabb önkisülés. Havonta-kéthavonta szórakoznod kell velük, megmérni rátölteni, adott esetben vizet is utántölteni (ha nem gondozásmentes) stb. Macera, és tuti akkor lesz valami amikor elfelejtetted, nem csekkoltad havonta és már csak sokkal kevesebb kraft van bennük. 2. Ahogy kollégák is írták, az indítóakksik nem tartós terhelésre vannak tervezve, hanem arra hogy rövid ideig nagy áramot adjanak le.
Szia,

A fonokom vegyesz, es o nem hisz abban, hogy sok penzert draga olomaksit kell venni az UPS-be olcso olomaksi helyett.

1. En nem szoktam havonta ellenorizni/ratolteni a tartalek egyszeru olomaksikra, de azert szerintem is felevente ajanlott, evente fontos ezt megtenni.

2. Nem gondolom, hogy egy autoakumlator ne lenne kepes arra, hogy vilagitson rola az auto - marpedig az 100+ W terheles. Tehat ezt is birnia kell.

Amit hasznos lenne megtenni, hogy a folyamatosan feltoltott aksikat kb. evente egyszer lemeriteni es feltolteni. Ez a "megjaratas" egyreszt hasznos, masreszt ettol lehet igazan tudni, hogy milyen allapotban van, hogy megnezzuk, mennyi ideig vilagit rola egy 55W-os izzo (ez a legolcsobb tesztellenallas, sok esetben ingyen van: ha a kombinalt izzo tompitott fele kieg, akkor a reflektor fele mar csak erre hasznalhato).

Amugy, hogy kicsit ellentmondjak onmagamnak, es most futottunk bele egy selejtes szeria aksiba. Ezek nem csak egyszeruen nem adnak aramot, hanem felrobbantak. Persze itt senki ne kezigranatra gondoljon, lenyegeben egy repedes van rajtuk, amin kifolyik a sav, es megmar mindent, amihez hozzaert. Masreszt sok aksit vettunk az elmult 20 evben, es azok kozul egyetlen szeria 2 db-ja volt csak ilyen.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2023.01.09. 12:49 És mivel van 1 zsák 230V-os ledem, nem vennék mást.
Szia,

Az elozo hozzaszolasom lenyege az volt, hogy ne hasznalj egy halom ledet, csak annyit, amennyit muszaly.

Bel
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

bel írta: 2023.01.09. 18:20
2. Nem gondolom, hogy egy autoakumlator ne lenne kepes arra, hogy vilagitson rola az auto - marpedig az 100+ W terheles. Tehat ezt is birnia kell.
De az autóakksi 99%-ban csak indításra van használva, utána már mindent a generátor lát el, és tölti is mellette az akksit.
Akinek pl "nagy zene cucc" van a kocsijában és parkolókban túráztatja látványosan gyorsabban halálozik el.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: szöged »

süldő koromban a szomszédék tanyáján (a városból jártak ki naponta) ifa-akksiról ment a világítás
megvolt a villanykapcsoló minden szobában a szokott helyen
a falban mentek a vezetékek
csak az előszobában található ifa-akksitól indultak
a plafonról lógtak a világítótestek foglalatostól
nem emléxem, hogy autó-izzók voltak, vagy sem, de a sztenderd foglalatnál sokkal kisebbek voltak
lehetett akár az olvasólámpáknál használt menet is
mikor ott töltöttem egyszer 4 napot, akkor egy feltöltéssel világítottuk úgy végig ezt az időszakot, hogy nem merült le
a töltési eljárás meg annyi volt, hogy jött az öreg a járgánnyal (aro márkájú járműről van szó), ráakasztotta járó motor mellett a mazzagokat a megfelelő helyekre, aztán otthagyta a rendszert; megetette a disznókat, kapált, tett-vett 2-3 órát, és kész is
megint bírta néhány napig...vagy x ideig
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

bel írta: 2023.01.09. 18:08 Szia,

Ez nagyon erdekes, tudnal errol kicsit reszletesebben irni?

Koszi,
Bel
Miről?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

He?
peldaul a metro is egyenarammal mukodik.
az egyenaramnak egy nagy hatranya van, bizonyos aramerosseg felett nehez megszakitani mert nincs nullatmenet.
egyebkent meg pont ugy vonatkozik ra ohm torvenye mint a valtoaramra.
AndyA írta: 2023.01.09. 12:54 Nem az áramerősség a korlát, hanem az, hogy egyenáramról van szó. Azt nem lehet hatékonyan messzire vinni, ebbe bukott beled Edison is Westinghouse ellen, aki a váltóáramot prefreálta. (A mai, modern félvezetőkkel épített nagyfesz egyenáramú továbbítást ne keverjük ide, az kb. olyan, mint utcai autót hasonlítani az F1 technológiájához.)

Jobb minden szobában egy ott helyben lévő akku + inverter, mint szétvezetgetni dróttal a házban. Amúgy ki lehet próbálni: rá kell tenni az inverter 5-9-12V-ját egy 20-30 m-es 230-as hosszabbítóra, és megnézni, mi jön ki a másik végén. Pedig az a hosszabbító alsó hangon 10-16A-re van méretezve, ami a vezetékátmérőt illeti.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2023.01.10. 06:07 He?
peldaul a metro is egyenarammal mukodik.
az egyenaramnak egy nagy hatranya van, bizonyos aramerosseg felett nehez megszakitani mert nincs nullatmenet.
egyebkent meg pont ugy vonatkozik ra ohm torvenye mint a valtoaramra.
Én úgy fordítottam, hogy a transzformálásra gondol.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: sodoma »

szöged írta: 2023.01.09. 19:09 süldő koromban a szomszédék tanyáján (a városból jártak ki naponta) ifa-akksiról ment a világítás
megvolt a villanykapcsoló minden szobában a szokott helyen
a falban mentek a vezetékek
csak az előszobában található ifa-akksitól indultak
a plafonról lógtak a világítótestek foglalatostól
nem emléxem, hogy autó-izzók voltak, vagy sem, de a sztenderd foglalatnál sokkal kisebbek voltak
lehetett akár az olvasólámpáknál használt menet is
mikor ott töltöttem egyszer 4 napot, akkor egy feltöltéssel világítottuk úgy végig ezt az időszakot, hogy nem merült le
a töltési eljárás meg annyi volt, hogy jött az öreg a járgánnyal (aro márkájú járműről van szó), ráakasztotta járó motor mellett a mazzagokat a megfelelő helyekre, aztán otthagyta a rendszert; megetette a disznókat, kapált, tett-vett 2-3 órát, és kész is
megint bírta néhány napig...vagy x ideig
Haveromnál dettó így volt. Aztán mikor bevezetés a villanyt, csak rákötötték a rendszerre. Az izzók vmivel kisebbek voltak a megszokottnál. 2-3hónapig elment hétvégi használattal.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

lehet hogy arra gondolt de a leirtak hat ize....
Fortitu írta: 2023.01.10. 07:34 Én úgy fordítottam, hogy a transzformálásra gondol.
ingyom bingyom tálib-e?
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

Egyenáramot meg nem lehet transzformálni, ezért is van pl 12V-os akksi a villanyautókban is, ha jól tudom.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

azert van a villanyautokban 12v-os akksi mert a fedelzeti elektronika arrol megy mikor le van allitva az auto.
tvsmaci írta: 2023.01.10. 07:57 Egyenáramot meg nem lehet transzformálni, ezért is van pl 12V-os akksi a villanyautókban is, ha jól tudom.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4240
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2023.01.10. 08:02 azert van a villanyautokban 12v-os akksi mert a fedelzeti elektronika arrol megy mikor le van allitva az auto.
Pontosan. Az autóipar olcsó, jellemzően magas megbízhatóságú alkatrészekre épül, amik mind 12 voltosak. (Kamionoknál 24 V) ha ugyanezeket építik be az elektromos autóba, akkor külön 12V akksival olcsóbb, és jobb.

Az akkupak, ami hajtja a villanyautót, az 600+Voltos
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: smith15 »

Én pont most pár hete raktam össze egy vész áramellátó rendszert. 2 db 12 voltos munkaakkummulátor, összesen 410 Ah kapacítással, egy 3500 Wattos inverterrel. Van egy áramtalanító kapcsoló, kapacítás figyelő kijelző és egy 150A-es biztosíték, plusz egy nagyobb teljesítményű töltő.
Nyilván kb bármit be tudok dugni az inverterbe, de a lényeg:
A ház gyári biztosíték táblája alatt ott egy másik, ami a gyárinak kb a másolata, azzal a különbséggel, hogy a betápot egy dugvillás vezetékkel az inverterről kapja. A gyárin lekapcsolok mindent (ezzel teljesen leválasztva a házat a hálózatról, nullát is beleértve), a tartaléknak bedugom a vezetékét az inverterbe és csak azt a kört kapcsolom, amire áramot szeretnék adni. Nálunk is minden LED-es, úgyhogy világítással elég sokáig el tudunk lenni, de ha olyan van (erre lett alapból), akkor téli éjjeli áramszünet esetén a hálószoba elektromos padlófűtését ellátja folyamatos üzem mellett 4 órán keresztül. És mivel nem megy folyamatosan, csak szakaszosan, így reggelig elvagyunk vele, és akkor össze tudom dobni kényelmesen az aggregátort, ha olyan van. Ha meg nagyon olyan van, akkor fűtünk máshogy és ez a rendszer meg megmarad világításra, vagy más eszközök(telefon,lámpa,rádió,stb.) töltésére.
Ez sajnos már nem a budget kategória, de arányosan lekicsinyítve is működik nyílván.
(Azt a csúnya nagy piros bumszli kötést ne nézzétek, az egy csavaros-sarus kötés, mert oda még tervben van egy áramerősség mérő :D )

Kép
Kép
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

qqriq írta: 2023.01.10. 08:02 azert van a villanyautokban 12v-os akksi mert a fedelzeti elektronika arrol megy mikor le van allitva az auto.
Igen, én is így értettem, nyilván annak kell a 12v.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2023.01.10. 06:07 He?
peldaul a metro is egyenarammal mukodik.
az egyenaramnak egy nagy hatranya van, bizonyos aramerosseg felett nehez megszakitani mert nincs nullatmenet.
egyebkent meg pont ugy vonatkozik ra ohm torvenye mint a valtoaramra.
Kell is hozzá a sín vastagságú vezeték. Ja, igen, pont a sín, plusz egy harmadik, ami szintén sín.

Háztáji 12V-os rendszernél, ha sima izzólámpa megy róla, nem gáz, ha esik 1-2V-ot a fesz, világít, legfeljebb nem olyan fényesen. A LED, ha nincs szerencséd, meg sem indul, ha nincs meg a kellő fesz, ha meg mégis, akkor nem az izzólámpához mérten fog csökkenni a fényereje, hanem sokkal jobban. Ha meg LED mehajtót szerelsz minden lámpás elé, akkor meg kezd elmenni égbe-világba a beruházás költsége, bonyolódik az egész rendszer, újabb eszköz, ami elromolhat stb. A "szobánkénti szigetüzem" előnye az is, hogy egymástól függetlenül is működnek, ha egy akksi lemerül, egy (mindegymi) tönkremegy, akkor is "ván mááááásik!".

Nyilván Ohm törvénye mindenre vonatkozik, ami villany, függetlenül attól, hogy AC vagy DC. Edison ott "hibázta el", hogy ő a kész, háztartásokban használt feszültséget akarta házhoz szállítani, éppen a mondott probléma miatt, hogy a DC-t nehéz transzformálni. Voltak olyan megoldások anno, hogy pár km-re egy vasútvonal sínjein vitték el a villanyt... De még így sem volt elég jó, és győzött az AC.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Amig a villanyaut "jar" addig a nagyfeszultsegu akkumulatorrol megy a 12 voltos rendszer is es tolti a kis akksit.
Tobbek kozt azert kell a 12voltos akksi hogy leallitaskor le lehessen valasztani a nagyot.
tvsmaci írta: 2023.01.10. 08:24 Igen, én is így értettem, nyilván annak kell a 12v.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Ize, lehet csurni csavarni de amit irtal az bullshit...

"Nem az áramerősség a korlát, hanem az, hogy egyenáramról van szó. Azt nem lehet hatékonyan messzire vinni"

Ugyanis pont hogy az aramerroseg a "korlat"
A vezetonek (majdnem)tok mindegy hogy egyen vagy valto, csak az erdekli hany amper szaladgal benne...

12/24 voltos haztaji vilagitasi rendszereknel meg boven eleg a kettes rez vezetek, tapasztalatbol mondom nem elmeletbol.

AndyA írta: 2023.01.10. 08:28 Kell is hozzá a sín vastagságú vezeték. Ja, igen, pont a sín, plusz egy harmadik, ami szintén sín.

Háztáji 12V-os rendszernél, ha sima izzólámpa megy róla, nem gáz, ha esik 1-2V-ot a fesz, világít, legfeljebb nem olyan fényesen. A LED, ha nincs szerencséd, meg sem indul, ha nincs meg a kellő fesz, ha meg mégis, akkor nem az izzólámpához mérten fog csökkenni a fényereje, hanem sokkal jobban. Ha meg LED mehajtót szerelsz minden lámpás elé, akkor meg kezd elmenni égbe-világba a beruházás költsége, bonyolódik az egész rendszer, újabb eszköz, ami elromolhat stb. A "szobánkénti szigetüzem" előnye az is, hogy egymástól függetlenül is működnek, ha egy akksi lemerül, egy (mindegymi) tönkremegy, akkor is "ván mááááásik!".

Nyilván Ohm törvénye mindenre vonatkozik, ami villany, függetlenül attól, hogy AC vagy DC. Edison ott "hibázta el", hogy ő a kész, háztartásokban használt feszültséget akarta házhoz szállítani, éppen a mondott probléma miatt, hogy a DC-t nehéz transzformálni. Voltak olyan megoldások anno, hogy pár km-re egy vasútvonal sínjein vitték el a villanyt... De még így sem volt elég jó, és győzött az AC.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2023.01.10. 08:41 Ize, lehet csurni csavarni de amit irtal az bullshit...

"Nem az áramerősség a korlát, hanem az, hogy egyenáramról van szó. Azt nem lehet hatékonyan messzire vinni"

Ugyanis pont hogy az aramerroseg a "korlat"
A vezetonek (majdnem)tok mindegy hogy egyen vagy valto, csak az erdekli hany amper szaladgal benne...

12/24 voltos haztaji vilagitasi rendszereknel meg boven eleg a kettes rez vezetek, tapasztalatbol mondom nem elmeletbol.
Megpróbálom egyszerűbben megfogalmazni. Minél nagyobb feszültséggel továbbítasz energiát, annál kisebb áramerősséggel tudsz ugyanakkora energiát átvinni. A vezetékednek van egy ellenállása, amin minél nagyobb áramot folyatsz át, annál több energia veszik el rajta, azaz elfűtöd.

Matekosabban:
U=RxI
P=UxI
U - feszültség, ez két pont közötti potenciálkülönbséget jelent
I - áram
R - ellenállás
P - teljesítmény

A második képletbe U-ra behelyettesítve kijön, hogy P=RxI^2.

Összefoglalva:
Nagyobb feszültség -> kisebb áram. A váltóáram könnyen transzformálható nagyobb feszültségre, így nagyobb távokon is kis teljesítmény veszik el, könnyebben szállítható.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ize, tavkozlo muszeresz az egyik vegzettsegem :roll:
Fortitu írta: 2023.01.10. 08:56 Megpróbálom egyszerűbben megfogalmazni. Minél nagyobb feszültséggel továbbítasz energiát, annál kisebb áramerősséggel tudsz ugyanakkora energiát átvinni. A vezetékednek van egy ellenállása, amin minél nagyobb áramot folyatsz át, annál több energia veszik el rajta, azaz elfűtöd.

Matekosabban:
U=RxI
P=UxI
U - feszültség, ez két pont közötti potenciálkülönbséget jelent
I - áram
R - ellenállás
P - teljesítmény

A második képletbe U-ra behelyettesítve kijön, hogy P=RxI^2.

Összefoglalva:
Nagyobb feszültség -> kisebb áram. A váltóáram könnyen transzformálható nagyobb feszültségre, így nagyobb távokon is kis teljesítmény veszik el, könnyebben szállítható.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2023.01.10. 09:01 ize, tavkozlo muszeresz az egyik vegzettsegem :roll:
Nem is neked szántam :p
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Fortitu írta: 2023.01.10. 09:22 Nem is neked szántam :p
Akkor ha jól értem, távvezetékeknél azért jobb a váltóáram, mert azt könnyebb fel (majd le) transzformálni?

(Nagy fesz = kis áramerő = kis veszteség)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

AndyA írta: 2023.01.10. 00:09Miről?
Errol:
"Amúgy ki lehet próbálni: rá kell tenni az inverter 5-9-12V-ját egy 20-30 m-es 230-as hosszabbítóra, és megnézni, mi jön ki a másik végén. Pedig az a hosszabbító alsó hangon 10-16A-re van méretezve, ami a vezetékátmérőt illeti. "

Miert van igy, mennyit csokken az a 5-9-12 V 20-30 m-en?

Bel
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

szöged írta: 2023.01.09. 19:09 süldő koromban a szomszédék tanyáján (a városból jártak ki naponta) ifa-akksiról ment a világítás
megvolt a villanykapcsoló minden szobában a szokott helyen
a falban mentek a vezetékek
csak az előszobában található ifa-akksitól indultak
a plafonról lógtak a világítótestek foglalatostól
nem emléxem, hogy autó-izzók voltak, vagy sem, de a sztenderd foglalatnál sokkal kisebbek voltak
lehetett akár az olvasólámpáknál használt menet is
mikor ott töltöttem egyszer 4 napot, akkor egy feltöltéssel világítottuk úgy végig ezt az időszakot, hogy nem merült le
a töltési eljárás meg annyi volt, hogy jött az öreg a járgánnyal (aro márkájú járműről van szó), ráakasztotta járó motor mellett a mazzagokat a megfelelő helyekre, aztán otthagyta a rendszert; megetette a disznókat, kapált, tett-vett 2-3 órát, és kész is
megint bírta néhány napig...vagy x ideig

Itt jegyezném meg halkan, hogy itt a keleti végek paneljaiban a vészvill, ifa aksi+töltő kombóval volt megoldva....
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2023.01.10. 09:37 Akkor ha jól értem, távvezetékeknél azért jobb a váltóáram, mert azt könnyebb fel (majd le) transzformálni?

(Nagy fesz = kis áramerő = kis veszteség)
Lényegében igen.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Poresz »

WildBear23 írta: 2023.01.10. 09:37 Akkor ha jól értem, távvezetékeknél azért jobb a váltóáram, mert azt könnyebb fel (majd le) transzformálni?
Fortitu írta: 2023.01.10. 09:50 Lényegében igen.
Egyáltalán: lehet.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2023.01.10. 09:44 Errol:
"Amúgy ki lehet próbálni: rá kell tenni az inverter 5-9-12V-ját egy 20-30 m-es 230-as hosszabbítóra, és megnézni, mi jön ki a másik végén. Pedig az a hosszabbító alsó hangon 10-16A-re van méretezve, ami a vezetékátmérőt illeti. "

Miert van igy, mennyit csokken az a 5-9-12 V 20-30 m-en?

Bel
A hosszabbítónak van egy ellenállása. Minél kisebb a vezetőd keresztmetszete, vagy minél hosszabb, ez az ellenállás annál nagyobb lesz. Fejből pontos numerikus értéket nem tudnék mondani, de gyors kereséssel találhatsz adatokat (fajlagos ellenállás). Onnantól simán ki lehet számolni, ha tudod a vezetőd keresztmetszetét és hosszát. A valóságban számít persze nem csak a vezeték, hanem az érintkezőid oxidáltsága, vagy hogy sima cigánykötést használsz (összetekert vezetékek, opcionálisan szigszalaggal pimpelve), a hőmérséklet (abszolút nullánál elméleti nulla az ellenállásod ;) ).
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

qqriq írta: 2023.01.10. 06:07 He?
peldaul a metro is egyenarammal mukodik.
az egyenaramnak egy nagy hatranya van, bizonyos aramerosseg felett nehez megszakitani mert nincs nullatmenet.
egyebkent meg pont ugy vonatkozik ra ohm torvenye mint a valtoaramra.
Abba azért igaza van hogy a váltó áram gazdaságosabban továbbítható nagy távolságra.... Transzformátoroknak is köszönhetően
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Poresz írta: 2023.01.10. 09:55 Egyáltalán: lehet.
Igen, egyenárámmal nem fogsz mágneses teret indukálni egy tekercsben, tehát simán egy transzformátorra kötve nem fog működni a mutatvány. De ha mondjuk azt előbb egy inverterre kötöd... De szerintem ebbe a nyúlüregbe nem kell most lemászni.
Mod.: És akkor most valaki fejtse ki, hogy dehogynem, a nulladik időpillanatban :p
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Petya357 írta: 2023.01.10. 08:10 Pontosan. Az autóipar olcsó, jellemzően magas megbízhatóságú alkatrészekre épül, amik mind 12 voltosak. (Kamionoknál 24 V) ha ugyanezeket építik be az elektromos autóba, akkor külön 12V akksival olcsóbb, és jobb.

Az akkupak, ami hajtja a villanyautót, az 600+Voltos
Vélhetően azért 12V, mert ez terjedt el belső égésü motorral hajtott autóknál, így nem pl más izzókat, fedélzetit gyártani hozzá...
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

terheles fuggo, minel nagyobb a terheles annal tobbet.
viszont azonos feszultsegnel valtoaramnal is (majdnem) pont annyit.
bel írta: 2023.01.10. 09:44 Errol:
"Amúgy ki lehet próbálni: rá kell tenni az inverter 5-9-12V-ját egy 20-30 m-es 230-as hosszabbítóra, és megnézni, mi jön ki a másik végén. Pedig az a hosszabbító alsó hangon 10-16A-re van méretezve, ami a vezetékátmérőt illeti. "

Miert van igy, mennyit csokken az a 5-9-12 V 20-30 m-en?

Bel
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

milyen levalaszto kapcsolot es biztositekot epitettel be DC oldalra?
smith15 írta: 2023.01.10. 08:17 Én pont most pár hete raktam össze egy vész áramellátó rendszert. 2 db 12 voltos munkaakkummulátor, összesen 410 Ah kapacítással, egy 3500 Wattos inverterrel. Van egy áramtalanító kapcsoló, kapacítás figyelő kijelző és egy 150A-es biztosíték, plusz egy nagyobb teljesítményű töltő.
Nyilván kb bármit be tudok dugni az inverterbe, de a lényeg:
A ház gyári biztosíték táblája alatt ott egy másik, ami a gyárinak kb a másolata, azzal a különbséggel, hogy a betápot egy dugvillás vezetékkel az inverterről kapja. A gyárin lekapcsolok mindent (ezzel teljesen leválasztva a házat a hálózatról, nullát is beleértve), a tartaléknak bedugom a vezetékét az inverterbe és csak azt a kört kapcsolom, amire áramot szeretnék adni. Nálunk is minden LED-es, úgyhogy világítással elég sokáig el tudunk lenni, de ha olyan van (erre lett alapból), akkor téli éjjeli áramszünet esetén a hálószoba elektromos padlófűtését ellátja folyamatos üzem mellett 4 órán keresztül. És mivel nem megy folyamatosan, csak szakaszosan, így reggelig elvagyunk vele, és akkor össze tudom dobni kényelmesen az aggregátort, ha olyan van. Ha meg nagyon olyan van, akkor fűtünk máshogy és ez a rendszer meg megmarad világításra, vagy más eszközök(telefon,lámpa,rádió,stb.) töltésére.
Ez sajnos már nem a budget kategória, de arányosan lekicsinyítve is működik nyílván.
(Azt a csúnya nagy piros bumszli kötést ne nézzétek, az egy csavaros-sarus kötés, mert oda még tervben van egy áramerősség mérő :D )

Kép
Kép
ingyom bingyom tálib-e?
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: smith15 »

qqriq írta: 2023.01.10. 10:22 milyen levalaszto kapcsolot es biztositekot epitettel be DC oldalra?
A biztosíték olvadó autóhifis biztosíték, a kapcsoló versenyautó áramtalanító kapcsoló, ami leírás szerint 300A-ig bír. Ha csak a 2/3-át bírja is már jó vagyok. De tesztüzem is megvolt már, szóval bírja.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

12 volton a 3500 kinai watt ~200A, azt nem fogja birni a kapcsolo, SOHA ne kapcsold le terheles alatt, minidg az inverter lodd le eloszor.
smith15 írta: 2023.01.10. 10:33 A biztosíték olvadó autóhifis biztosíték, a kapcsoló versenyautó áramtalanító kapcsoló, ami leírás szerint 300A-ig bír. Ha csak a 2/3-át bírja is már jó vagyok. De tesztüzem is megvolt már, szóval bírja.
ingyom bingyom tálib-e?
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: smith15 »

qqriq írta: 2023.01.10. 10:37 12 volton a 3500 kinai watt ~200A, azt nem fogja birni a kapcsolo, SOHA ne kapcsold le terheles alatt, minidg az inverter lodd le eloszor.
A 3500 Wattos inverter csak azért van, mert ez volt készleten. Soha nem tennék rá ekkora terhelést. Ahhoz mindenből komolyabb kéne. Nem véletlen a 150A-es biztosíték is, inkább olvadjon el, de ne legyen több. Nagyon max 1500 Wattos terhelésre van kalkulálva minden. És természetesen előbb kapcsolom az invertert. Köszönöm a meglátást!
(UI.: tesztüzemben is a fűtés, ami miatt lett az egész, áramerősség mérővel megmérve DC oldalon 100A-et vesz fel kereken.)
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

smith15 írta: 2023.01.10. 08:17 Én pont most pár hete raktam össze egy vész áramellátó rendszert. 2 db 12 voltos munkaakkummulátor, összesen 410 Ah kapacítással, egy 3500 Wattos inverterrel. Van egy áramtalanító kapcsoló, kapacítás figyelő kijelző és egy 150A-es biztosíték, plusz egy nagyobb teljesítményű töltő.
Nyilván kb bármit be tudok dugni az inverterbe, de a lényeg:
A ház gyári biztosíték táblája alatt ott egy másik, ami a gyárinak kb a másolata, azzal a különbséggel, hogy a betápot egy dugvillás vezetékkel az inverterről kapja. A gyárin lekapcsolok mindent (ezzel teljesen leválasztva a házat a hálózatról, nullát is beleértve), a tartaléknak bedugom a vezetékét az inverterbe és csak azt a kört kapcsolom, amire áramot szeretnék adni. Nálunk is minden LED-es, úgyhogy világítással elég sokáig el tudunk lenni, de ha olyan van (erre lett alapból), akkor téli éjjeli áramszünet esetén a hálószoba elektromos padlófűtését ellátja folyamatos üzem mellett 4 órán keresztül. És mivel nem megy folyamatosan, csak szakaszosan, így reggelig elvagyunk vele, és akkor össze tudom dobni kényelmesen az aggregátort, ha olyan van. Ha meg nagyon olyan van, akkor fűtünk máshogy és ez a rendszer meg megmarad világításra, vagy más eszközök(telefon,lámpa,rádió,stb.) töltésére.
Ez sajnos már nem a budget kategória, de arányosan lekicsinyítve is működik nyílván.
(Azt a csúnya nagy piros bumszli kötést ne nézzétek, az egy csavaros-sarus kötés, mert oda még tervben van egy áramerősség mérő :D )

Kép
Kép
Nekem ugyanez kicsiben és nem értek hozzá: power station. Fűtés kályhával fával. :-) Tölteni a gyári töltővel is tudom, meg egy napelemes panelt is kapott, bár azt még tesztelgetem... De Karácsony környékén a max 100W-ból 51-et kicsikarni szerintem nem rossz.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Fortitu írta: 2023.01.10. 08:56 Megpróbálom egyszerűbben megfogalmazni. Minél nagyobb feszültséggel továbbítasz energiát, annál kisebb áramerősséggel tudsz ugyanakkora energiát átvinni. A vezetékednek van egy ellenállása, amin minél nagyobb áramot folyatsz át, annál több energia veszik el rajta, azaz elfűtöd.

Matekosabban:
U=RxI
P=UxI
U - feszültség, ez két pont közötti potenciálkülönbséget jelent
I - áram
R - ellenállás
P - teljesítmény

A második képletbe U-ra behelyettesítve kijön, hogy P=RxI^2.

Összefoglalva:
Nagyobb feszültség -> kisebb áram. A váltóáram könnyen transzformálható nagyobb feszültségre, így nagyobb távokon is kis teljesítmény veszik el, könnyebben szállítható.
Még egyszerűbben:

Az amper az a vezető keresztmetszetében halad, és ha az kicsi, akkor nagy lesz a veszteség, minél többet akarunk áttolni rajta, annál nehezebb lesz, pont, mint a vízvezetéknél. Ezzel szemben a volt meg a vezető körül, kívül halad, ahol ugye van bőven hely. :-D
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.01.10. 09:37 Akkor ha jól értem, távvezetékeknél azért jobb a váltóáram, mert azt könnyebb fel (majd le) transzformálni?

(Nagy fesz = kis áramerő = kis veszteség)
Úgy, úgy. És még a trafókon elveszett teljesítmény is nagyságrendileg kisebb, mint közvetlenül alacsonyabb feszen továbbítani a villanyt.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Kontrolle13 írta: 2023.01.10. 10:12 Vélhetően azért 12V, mert ez terjedt el belső égésü motorral hajtott autóknál, így nem pl más izzókat, fedélzetit gyártani hozzá...
Volt már szó róla nem egyszer, de még a villanyautóknál sem nyúltak hozzá ehhez a "szent tehénhez", hogy át kéne állni 48V-ra, ami még érintésvédelmileg megoldható, nem nagyon életveszélyes, de értelemszerűen a *4V = /4A arány végett sokkal kisebb keresztmetszetű vezetékekkel lehetne huzalozni az autókat (olvasd: fillérbaxás, hogy kevesebb réz kelljen az autókba). Csak eddig mindig az jött ki, hogy az összes új berendezéssel együtt, amit 48V tápra le kellene gyártani, túl kevés a megtakarítás a kábelezésen. :-)
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

smith15 írta: 2023.01.10. 08:17 Én pont most pár hete raktam össze egy vész áramellátó rendszert. 2 db 12 voltos munkaakkummulátor, összesen 410 Ah kapacítással, egy 3500 Wattos inverterrel. Van egy áramtalanító kapcsoló, kapacítás figyelő kijelző és egy 150A-es biztosíték, plusz egy nagyobb teljesítményű töltő.
Nyilván kb bármit be tudok dugni az inverterbe, de a lényeg:
A ház gyári biztosíték táblája alatt ott egy másik, ami a gyárinak kb a másolata, azzal a különbséggel, hogy a betápot egy dugvillás vezetékkel az inverterről kapja. A gyárin lekapcsolok mindent (ezzel teljesen leválasztva a házat a hálózatról, nullát is beleértve), a tartaléknak bedugom a vezetékét az inverterbe és csak azt a kört kapcsolom, amire áramot szeretnék adni. Nálunk is minden LED-es, úgyhogy világítással elég sokáig el tudunk lenni, de ha olyan van (erre lett alapból), akkor téli éjjeli áramszünet esetén a hálószoba elektromos padlófűtését ellátja folyamatos üzem mellett 4 órán keresztül. És mivel nem megy folyamatosan, csak szakaszosan, így reggelig elvagyunk vele, és akkor össze tudom dobni kényelmesen az aggregátort, ha olyan van. Ha meg nagyon olyan van, akkor fűtünk máshogy és ez a rendszer meg megmarad világításra, vagy más eszközök(telefon,lámpa,rádió,stb.) töltésére.
Ez sajnos már nem a budget kategória, de arányosan lekicsinyítve is működik nyílván.
(Azt a csúnya nagy piros bumszli kötést ne nézzétek, az egy csavaros-sarus kötés, mert oda még tervben van egy áramerősség mérő :D )

Kép
Kép
Nagyon pro a szett ahogy kinéz!! Hasonlót szeretnék hosszú távon, hogy a saját mini akkupakkról elmenjen a ház pár órán át, bónuszként a hálózatról leválasztás mellett a napelemes rendszert is be tudja indítani (szigorúan ezt is hálózatról leválasztva és visszatáplálás védelemmel, vagyis csak annyit termeljen a rendszer amennyit használ is a ház; ehhez a melóhoz ofkorsz villanyszerelőt hívok).
Nekem egyenlőre egy db 210 Ah akksi van meg (2,2 kw használható belőle), az inverter és a 20A-s automata töltő. De még egy akksit szeretnék, és egy igényes kötést, ahogy ez a képen is szerepel. Jelenlegi formájában csak összedugdosom ha szükség van rá. :D (Csak teszt jelleggel ment eddig 2-3x, élesben nem vizsgázott) A bónusz 150A biztosítékot nem tudom kell-e, párszor teszteltem a rendszert és a 2000/4000 wattos inverter a 2,3 kw-os terhelésre lekapcsolt, úgy tűnt nem tudok többet tenni rá.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: G.D »

Késportálos kolléga ajánlásával:
SAS Rogue Heroes
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3547
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

G.D írta: 2023.01.10. 23:02 Késportálos kolléga ajánlásával:
SAS Rogue Heroes
Nem rossz, bár keverik egy kis fikcióval. Kérdés, lesz-e folytatás.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Miért viselünk fegyvert?
Késsel fenyegetve raboltak ki egy nőt a villamoson, fényes nappal, büdöspest közepén - videóval

http://ugyeszseg.hu/kessel-fenyegetve-r ... ozlemenye/
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2023.01.11. 10:50 Miért viselünk fegyvert?
Késsel fenyegetve raboltak ki egy nőt a villamoson, fényes nappal, büdöspest közepén - videóval

http://ugyeszseg.hu/kessel-fenyegetve-r ... ozlemenye/
Hol máshol, mint a 4/6 -oson..? :-D
Ahányszor a 4/6 -oson utazom, ott MINDIG történik valami.
Komolyan.

"A vádlott ekkor elővett a táskájából egy kést, amit a sértett előtt látványosan forgatni kezdett, majd azzal hirtelen a nő nyaka felé szúrt. A sértett védekezésképpen elrántotta a fejét, a vádlott azonban továbbra is fenyegetően hadonászott felé a késsel, majd a nő hasa irányába szúrt, miközben folyamatosan pénzt követelt tőle. A sértett a fenyegetés hatására sokkos állapotba került, félelmében elővette és kinyitotta a pénztárcáját, amiből ezután a vádlott kivett 55.000 Ft készpénzt, amit eltett.

A támadást észlelő egyik utas a villamosvezető felé indult segítséget kérni, a sértett pedig felállt az ülésről, és megpróbált eltávolodni a támadótól. A vádlott ekkor hátulról meglökte a nőt, majd a következő megállónál leszállt a villamosról, a rendőrök azonban még a helyszín közelében elfogták."

Mod: ez sem 8 centis kés volt.
4_6os.jpg
4_6os.jpg (12.14 KiB) Megtekintve 8957 alkalommal
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: smith15 »

gvass1 írta: 2023.01.11. 10:50 Miért viselünk fegyvert?
Késsel fenyegetve raboltak ki egy nőt a villamoson, fényes nappal, büdöspest közepén - videóval

http://ugyeszseg.hu/kessel-fenyegetve-r ... ozlemenye/
De jó is lehet egy ilyet, a kabátzsebben lévő harmadik backup .38-assal, zsebből odavarrni az üléshez....
Bocsánat, már felébredtem,köszönöm.. :D
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

smith15 írta: 2023.01.11. 11:00 De jó is lehet egy ilyet, a kabátzsebben lévő harmadik backup .38-assal, zsebből odavarrni az üléshez....
Bocsánat, már felébredtem,köszönöm.. :D
(Áhh, bilibe kéz.)
Magyar viszonyok közt bőven elég lenne telibeverni gázzal/gumival, amint a késéért nyúl.

(Utána lenne nehéz megszerezni a videófelvételt a vezetőtől és megsemmisíteni.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Thomaster
Főmérnök
Főmérnök
Hozzászólások: 2124
Csatlakozott: 2018.06.02. 15:27
Tartózkodási hely: Budapest

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Thomaster »

gvass1 írta: 2023.01.11. 10:50 Miért viselünk fegyvert?
Késsel fenyegetve raboltak ki egy nőt a villamoson, fényes nappal, büdöspest közepén - videóval

http://ugyeszseg.hu/kessel-fenyegetve-r ... ozlemenye/
Szeptember 3-án történt az eset. Kamerafelvétel van. A helyszín közelében elfogták. Mi tartott a vádemelésen január 11-ig???
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Thomaster írta: 2023.01.11. 13:03 Szeptember 3-án történt az eset. Kamerafelvétel van. A helyszín közelében elfogták. Mi tartott a vádemelésen január 11-ig???
Ez magyar (i)gazságszolgáltatási viszonylatban fénysebességet meghaladó gyorsaságnak számít.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Válasz küldése