Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

meg egyebkent is eleg faraszto evtizedeken keresztul keszulni valamire :roll:
RatRace írta: 2022.12.08. 20:48 Mi a kérdés ,mire vagy kiváncsi?
Ha tudok segítek, segítünk.
A nagy öregek már kiégtek, mert az elmúlt évtized alatt ugyanazt á kérdést sokezerszer feltették, de senki nem lépett tovább
Belefásultak, mostmár nogorvák lettek
😉
ingyom bingyom tálib-e?
tom357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.04.19. 07:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tom357 »

Sziasztok,elnézést kérek.hogy csak így beszólok...Van egy kérdésem,mert itt UK ban lukra futottam.Higanyos lázmérőt szeretnék venni.Van valakinek ötlete akár csak privátban is!? Köszi srácok!
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

TotoHU írta: 2022.12.08. 11:08 Plugin hibridek tisztán elektromos módban nem olyan hatékonyak, pártiz km jellemzően amit úgy tudnak menni. A semminél persze az is több.
Nekem volt plug-in hibridem is. A konceoció csábító, békeidőben tök jó - de a zord idős gyakorlat szerényebb. Túl kicsi az akksi. Tipikus plugin hibrid 25-50 kilométert tud menni, Mád Max helyzetben ez lóf.sz - retúr útban számolva csupán 12-25 kb hatótáv.

Az utánfutós generátoros megoldás amit szöged írt egészen robusztus. De az elektromos autókat hekkelni kell hozzá - mert defaultból vagy tölt, vagy megy, a kettő egyszerre nem működik. Úgy lehet üzemeltetni, miatt Mark Wattney a Mars rovert a Mentőexpedícióban -megy, lemerűl, tölt, ismét megy.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.12.08. 16:49 vaaagy

elég egy elektromos jármű, egy utánfutó, meg egy dízeles és egy benzines/gázos generátor
ha nincs áram, akkor az utánfutóra felcsapod azt a generátort, amelyikhez van üzemanyagod oszkész

kiegészítés: szilárd tüzelésű generátor létezik?
mert az mégiscsak jobb, mint egy szilárd tüzelésű (gőzgép) autó...olyan viszont biztos, hogy létezik, csak nem túl eltrjedt
Stirling motor?
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

tom357 írta: 2022.12.08. 22:41 Sziasztok,elnézést kérek.hogy csak így beszólok...Van egy kérdésem,mert itt UK ban lukra futottam.Higanyos lázmérőt szeretnék venni.Van valakinek ötlete akár csak privátban is!? Köszi srácok!
A legjobban akkor jársz, ha feladod ezt a vágyadat.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

AndyA írta: 2022.12.08. 22:54Stirling motor?
Nem véletlenül nem terjedt el az 200 évben.
tom357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.04.19. 07:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tom357 »

A poén az,hogy talán két éve,készulve az osszeomlásra,még sikerult beszereznem,rendelnem...
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

tom357 írta: 2022.12.08. 22:41 Sziasztok,elnézést kérek.hogy csak így beszólok...Van egy kérdésem,mert itt UK ban lukra futottam.Higanyos lázmérőt szeretnék venni.Van valakinek ötlete akár csak privátban is!? Köszi srácok!
Szia!
A legegyszerűbb, ha valamelyik apróhirdetési portálon veszel egy használtat, amelyet postáznak az UK-ba.
Újonnan szerintem nem kapható az UK-ban.
Annak nézz utána, hogy postán küldhető-e!
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
tom357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.04.19. 07:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tom357 »

Koszi Bear! Az a baj,hogy a használt cuccokban nem nagyon bízok,ha a higanyszál meg van szakadva stb......
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

tom357 írta: 2022.12.08. 22:41 Sziasztok,elnézést kérek.hogy csak így beszólok...Van egy kérdésem,mert itt UK ban lukra futottam.Higanyos lázmérőt szeretnék venni.Van valakinek ötlete akár csak privátban is!? Köszi srácok!
Jópár éve betiltották. 2009 áprilisától egészen pontosan. /Magyarország /
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Petya357 írta: 2022.12.08. 22:44 Nekem volt plug-in hibridem is. A konceoció csábító, békeidőben tök jó - de a zord idős gyakorlat szerényebb. Túl kicsi az akksi. Tipikus plugin hibrid 25-50 kilométert tud menni, Mád Max helyzetben ez lóf.sz - retúr útban számolva csupán 12-25 kb hatótáv.

Az utánfutós generátoros megoldás amit szöged írt egészen robusztus. De az elektromos autókat hekkelni kell hozzá - mert defaultból vagy tölt, vagy megy, a kettő egyszerre nem működik. Úgy lehet üzemeltetni, miatt Mark Wattney a Mars rovert a Mentőexpedícióban -megy, lemerűl, tölt, ismét megy.
Technikai részletkérdés: a mobil generátor vajon alkalmas a hibrid autó töltésére? Arra gondolok, sok eszköz tiszta szinuszos jelalakú árammal tud működni csak, módosított szinuszossal már nem, pl. laptopot tölthetek róla de a hűtőgép kompresszorát a nem szinuszos áram kinyírja / nem működik megfelelően vele. A mobil generátorok mit állítanak elő, és a villanyautónak mire van szüksége? (Nem értek hozzá azért kérdem)

A másik: az utánfutós generátor révén megnövekedett tömeg szerintem a hatótávot is csökkenti, és gyakrabban kell megállni tölteni. Ha utánfutó generátoros a megoldás akkor talán nem is kicsit, hasonló lehet a problematika mint a vadászgépek esetén a szárny alatti póttartályokkal. (A magával vitt plusz üzemanyag egy részét éppen a póttartály plusz tömege + légellenállása miatt kell elhasználni)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

TotoHU írta: 2022.12.09. 12:09 Technikai részletkérdés: a mobil generátor vajon alkalmas a hibrid autó töltésére? Arra gondolok, sok eszköz tiszta szinuszos jelalakú árammal tud működni csak,
Szia,

Generatorban konnyu tiszta szinuszos jelet eloallitani (elektronikai eszkozokkel nehezebb, fizikailag forgo mozgast vegzo alkatreszekkel viszont konnyu).

Bel
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

tom357 írta: 2022.12.08. 22:41 Sziasztok,elnézést kérek.hogy csak így beszólok...Van egy kérdésem,mert itt UK ban lukra futottam.Higanyos lázmérőt szeretnék venni.Van valakinek ötlete akár csak privátban is!? Köszi srácok!
Aliexpress a barátod. Persze kérdés, hogy bejut-e az országba.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.12.09. 04:49 Nem véletlenül nem terjedt el az 200 évben.
Tudom, hogy borzalom a hatásfoka, viszont a faéknél éppen csak egy kicsivel bonyolultabb.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

TotoHU írta: 2022.12.09. 12:09 Technikai részletkérdés: a mobil generátor vajon alkalmas a hibrid autó töltésére? Arra gondolok, sok eszköz tiszta szinuszos jelalakú árammal tud működni csak, módosított szinuszossal már nem, pl. laptopot tölthetek róla de a hűtőgép kompresszorát a nem szinuszos áram kinyírja / nem működik megfelelően vele. A mobil generátorok mit állítanak elő, és a villanyautónak mire van szüksége? (Nem értek hozzá azért kérdem)
A villanyautónak igazából DCre van szüksége, a váltóáramos (AC) töltés eleve kompromisszum, mert AC mindenhol van, a külső töltő pedig sokkal egyszerűbb. Az AC jelet az on board charger alakítja majd az aztón belül DCre. Szinte biztos, hogy mindegy neki az AC minősége/színusz alakja - nem motort kell megbántani, hanem úgyis egyenáram lesz belőle . De megkérdezem, ismerek valaki aki konkrétan ilyesmit tervez, gyárt ;)
TotoHU írta: 2022.12.09. 12:09 A másik: az utánfutós generátor révén megnövekedett tömeg szerintem a hatótávot is csökkenti, és gyakrabban kell megállni tölteni.
Ez pontosan így van. A hatótáv kisebb lesz, méghozzá szemmel láthatóan - teszem azt valós 320 km helyett valós 250km ... normál sebességet feltételezve (fele autópálya, fele országút). A sebességtől viszont nagyon függ a hatótáv úgy általában, és konkrétan a nem áramvonalas vontatmány légellenállása is. Hatvannal-kilencven el sokkal messze messze lehet jutni a dodzsemmel, mint százharminccal. + szpojlert arra a generátorra! :lol:

Attól tartok, hogy menthetetlenül sodródunk a “puding próbája az evés” ingatag útja felé… nem tudom, hogy mit szólna hozzá a lízingcég, de a tudomány érdekében… :mrgreen:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2022.12.09. 14:00 Attól tartok, hogy menthetetlenül sodródunk a “puding próbája az evés” ingatag útja felé… nem tudom, hogy mit szólna hozzá a lízingcég, de a tudomány érdekében… :mrgreen:
Szia,

Szerintem valtoaram eseten nincs hozza koze a lizingcegnek (ugyanugy, ahogy ahoz sincs koze, hogy otthon melyik konnektorba dugod be), es az a par % veszteseg, amit okoz az AC->DC konverzio, szerintem nem eri meg DC-t vezetni az autoba (hiszen ez utobbihoz jo esellyel kellene egy mernok is, aki megmondja, hogy hova es mennyit toltsel ugy, hogy ne sertodjon meg az auto vezerlo elektronikaja a partizanakcio miatt).

Szemelyesen legfeljebb egy kolcson utanfutoval tudom tamogatni a tesztet.

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2022.12.09. 15:19 Szia,

Szerintem valtoaram eseten nincs hozza koze a lizingcegnek (ugyanugy, ahogy ahoz sincs koze, hogy otthon melyik konnektorba dugod be),
Van valakinek egy kölcsön aggregátora? ;)

Az utánfutót köszönöm, de ezzel gondban leszek - megnézem, hogy lehet-e vonóhorgot felszerelni - realizáltam, hogy jelenleg nincs :roll:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2022.12.09. 15:44 megnézem, hogy lehet-e vonóhorgot felszerelni
Szia,

Ujra kell vizsgaztatni hozza az autot. :-(

Bel
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

AndyA írta: 2022.12.09. 12:44 Tudom, hogy borzalom a hatásfoka, viszont a faéknél éppen csak egy kicsivel bonyolultabb.
a 6ásfoka kiváló...
...lenne...
elméletileg...

de ugye tudjuk, hogy az elmélet és a gyakorlat 100 %-os fedésben vannak egymással........elméletileg

a történelemben mégis a gőzmozdony lett a befutó, pedig annak még a vizet is cipelnie kell, ami hasonló hátrányt kellene, hogy jelentsen, mint az utánfutósgenerátoroselektromosautós 5letemnél a 6ásfokcsökkenés a plusz teher miatt

de majdcsak jön 1 gépészmérnök és megmonnya a tutit
(én is részt vettem ugyan ilyen tematikájú előadásokon, de az ismereteim eléggé felületesek...a stirlingmotorra még épp emléxek)

ha tippelnem kellene, arra fogadnék, hogy a fékezés, gyorsítás problémakörét nem tudták megoldani a strilinggel, viszont a vízgőz nyomását baromi egyszerű csökkenteni/visszanövelni csapok/szelepek kézi nyitogatásával/zárásával, és ettől vált az a befutóvá

ha megerősítést nyer (valaki hozzáértőtől) a tippem, akkor viszont van realitása a felvetésednek, mely szerint lehetne a szilárd tüzelésű áramgenerátor egy stirlingmotor is
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

szöged írta: 2022.12.09. 17:00 a 6ásfoka kiváló...
...lenne...
elméletileg...

de ugye tudjuk, hogy az elmélet és a gyakorlat 100 %-os fedésben vannak egymással........elméletileg

a történelemben mégis a gőzmozdony lett a befutó, pedig annak még a vizet is cipelnie kell, ami hasonló hátrányt kellene, hogy jelentsen, mint az utánfutósgenerátoroselektromosautós 5letemnél a 6ásfokcsökkenés a plusz teher miatt

de majdcsak jön 1 gépészmérnök és megmonnya a tutit
(én is részt vettem ugyan ilyen tematikájú előadásokon, de az ismereteim eléggé felületesek...a stirlingmotorra még épp emléxek)

ha tippelnem kellene, arra fogadnék, hogy a fékezés, gyorsítás problémakörét nem tudták megoldani a strilinggel, viszont a vízgőz nyomását baromi egyszerű csökkenteni/visszanövelni csapok/szelepek kézi nyitogatásával/zárásával, és ettől vált az a befutóvá

ha megerősítést nyer (valaki hozzáértőtől) a tippem, akkor viszont van realitása a felvetésednek, mely szerint lehetne a szilárd tüzelésű áramgenerátor egy stirlingmotor is
A 70-es, 80-as években a svédeknél volt fagázas autó jópár, ott is az utánfutón volt a gázgenerátor.
Működött.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

szöged írta: 2022.12.08. 16:49 vaaagy

elég egy elektromos jármű, egy utánfutó, meg egy dízeles és egy benzines/gázos generátor
ha nincs áram, akkor az utánfutóra felcsapod azt a generátort, amelyikhez van üzemanyagod oszkész

kiegészítés: szilárd tüzelésű generátor létezik?
mert az mégiscsak jobb, mint egy szilárd tüzelésű (gőzgép) autó...olyan viszont biztos, hogy létezik, csak nem túl eltrjedt
Villamos/vasút/troli mentén elég egy áramszedő :D :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

bel írta: 2022.12.09. 16:07 Szia,

Ujra kell vizsgaztatni hozza az autot. :-(

Bel
Igen, a normál műszaki vizsga alkalmával célszerű felrakatni.

Amúgy lehet az autón (úgy tudom), csak használni nem szabad, amíg nincs vizsgája.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.12.09. 17:00 a 6ásfoka kiváló...
...lenne...
elméletileg...

de ugye tudjuk, hogy az elmélet és a gyakorlat 100 %-os fedésben vannak egymással........elméletileg

a történelemben mégis a gőzmozdony lett a befutó, pedig annak még a vizet is cipelnie kell, ami hasonló hátrányt kellene, hogy jelentsen, mint az utánfutósgenerátoroselektromosautós 5letemnél a 6ásfokcsökkenés a plusz teher miatt

de majdcsak jön 1 gépészmérnök és megmonnya a tutit
(én is részt vettem ugyan ilyen tematikájú előadásokon, de az ismereteim eléggé felületesek...a stirlingmotorra még épp emléxek)

ha tippelnem kellene, arra fogadnék, hogy a fékezés, gyorsítás problémakörét nem tudták megoldani a strilinggel, viszont a vízgőz nyomását baromi egyszerű csökkenteni/visszanövelni csapok/szelepek kézi nyitogatásával/zárásával, és ettől vált az a befutóvá

ha megerősítést nyer (valaki hozzáértőtől) a tippem, akkor viszont van realitása a felvetésednek, mely szerint lehetne a szilárd tüzelésű áramgenerátor egy stirlingmotor is
Generátor egyenletes tempójú meghajtására viszont kiváló, és onnantól villanyautó. :D
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

AndyA írta: 2022.12.09. 18:29 Generátor egyenletes tempójú meghajtására viszont kiváló, és onnantól villanyautó. :D
nosza rajta
alapítsunk céget medmeksz kft néven
összekombinálunk egy jancsikályhát egy stirlingmotorral azt meg egy villanymotorral, és kész is a tökéletes termék pl azoknak (is), akik szeretnének lámpafénynél olvasgatni a hideg téli éjszakákon a kályha melegében, amikor egyébként zombiapokalipszis van és nincs sem áramszolgáltatás, sem benzin, sem gázolaj...csak sok műanyaghulladék, meg némi tüzifa
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.12.09. 19:08 nosza rajta
alapítsunk céget medmeksz kft néven
összekombinálunk egy jancsikályhát egy stirlingmotorral azt meg egy villanymotorral, és kész is a tökéletes termék pl azoknak (is), akik szeretnének lámpafénynél olvasgatni a hideg téli éjszakákon a kályha melegében, amikor egyébként zombiapokalipszis van és nincs sem áramszolgáltatás, sem benzin, sem gázolaj...csak sok műanyaghulladék, meg némi tüzifa
Jessz! :D
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

szöged írta: 2022.12.09. 19:08 nosza rajta
alapítsunk céget medmeksz kft néven
összekombinálunk egy jancsikályhát egy stirlingmotorral azt meg egy villanymotorral, és kész is a tökéletes termék pl azoknak (is), akik szeretnének lámpafénynél olvasgatni a hideg téli éjszakákon a kályha melegében, amikor egyébként zombiapokalipszis van és nincs sem áramszolgáltatás, sem benzin, sem gázolaj...csak sok műanyaghulladék, meg némi tüzifa
Mi a baj a jancsikakájhával?
Müxik.
https://m.youtube.com/watch?v=MXaoQ0k9Jlg&t=208s

Ha meg kevés á hő, oda kell mellé kötözni a Sz.Józsit. :lol: :lol: :lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Igazából azt nem értem, hogy a sok műanyag hulladékból miért nem gyártanak üzemanyagot.
Réges régen megvan rá a technológia ..
És fűtésre felhasználható gáz is nagy mennyiségben felszabadul, a maradék meg keverhető az aszfatba.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2022.12.09. 21:28 Igazából azt nem értem, hogy a sok műanyag hulladékból miért nem gyártanak üzemanyagot.
Réges régen megvan rá a technológia ..
És fűtésre felhasználható gáz is nagy mennyiségben felszabadul, a maradék meg keverhető az aszfatba.
Áhhh, sok fajta műanyag van, nagyon máshogy viselkednek. És nehéz egyenletes minőségű üzemanyagot gyártani változó összetételű hulladékból. Meg nem is olyan egyszerű. Egyszerűbb energiatermelésre használni, magyarul elégetni (tökéletes égéssel!), csak ne legyen benne pvc meg teflon.🙂
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
tom357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.04.19. 07:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tom357 »

Koszonom szépen mindenkinek a valaszokat!
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

sidius írta: 2022.12.12. 14:52 Szia!
Valószínűleg mindenütt hiába keresnéd az EU közelében. Valaha az volt az elv, hogy adjunk át minél több tudást, hogy ne legyen senki ön és közveszélyes. Ma már az az elv, hogy zárjunk el mindent ami veszélyes lehet. A Hg nevű elem mérgező, de még tömegkatasztrófát is okozhat vele, aki hozzáértő. (Persze az ilyen céllal vezérelt ember mindettől függetlenül mindenképpen be fogja szerezni.) Úgy tudom, ma már tilos a birtoklása is.
A birtoklása biztosan nem tilos.
Nem lehet forgalomba hozni.
Használtan lehet venni, le kell fertőtleníteni és kész.
Nem romlik el, csak ha eltörik, vagy ha a kapilláris eltörik benne.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2022.12.12. 15:12 Kicsiny stábunk Dr. Thiele Ádámnál járt.

http://www.tuleles.hu/prepperkedes/matu ... -a-kovacs/
https://www.youtube.com/watch?v=xIZ9xRtA58Y
Ádám nagyon ott van a szeren. Mindent is meg tud csinálni. És ráadásul még jó arc is. 8-)

Az Őskohász tábora életem egyik legnagyobb élménye volt - pedig azért láttam már egyet s mást…
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Franciaország: felkészülés a rolling blackout-ra. Télen sokféle várhatók irányított áramszünetek.

https://hu.euronews.com/2022/12/02/a-fr ... am-sokfele
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: aksurv »

TotoHU írta: 2022.12.14. 08:53 Franciaország: felkészülés a rolling blackout-ra. Télen sokféle várhatók irányított áramszünetek.

https://hu.euronews.com/2022/12/02/a-fr ... am-sokfele
https://coub.com/view/ryo61
Mzoli
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 105
Csatlakozott: 2022.07.20. 06:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Mzoli »

Egy kondenzációs kombi gázkazán (24KW immergas, 88W névleges teljesítmény) működését 3 órás áramkimaradás esetén milyen szünetmentes táppal javasoljátok megoldani? Ugyanez a kérdés ha 10-12 órás kimaradásra tervezem, akkor mi jöhet számításba? Köszi
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Mzoli írta: 2022.12.14. 14:29 Egy kondenzációs kombi gázkazán (24KW immergas, 88W névleges teljesítmény) működését 3 órás áramkimaradás esetén milyen szünetmentes táppal javasoljátok megoldani? Ugyanez a kérdés ha 10-12 órás kimaradásra tervezem, akkor mi jöhet számításba? Köszi
Mivel motor van benne, csak a valódi színuszos cucc jó neked, különben csúnyán morogni fog és nagyon melegedni. A motor indulásához számolj simán 3-4 szeres teljesítményigényt, mint a normál üzemi, azaz pl. 88W névlegeshez kell egy 500 VA-es tünetmentes minimumnak, de inkább 800-as. A 350-essel nem próbálkoznék, meg ezek a kisebbek általában csak kvázi-színuszosak.

Azután a 88W és a névleges VA teljesítmény 2/3-ának összevetésével kijön az üzemidő is, amire bizton számíthatsz.

A "számítás" eléggé leegyszerűsített, és inkább a biztonság javára történő tévedést, kerekítést próbáltam belevinni.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Mzoli írta: 2022.12.14. 14:29 Egy kondenzációs kombi gázkazán (24KW immergas, 88W névleges teljesítmény) működését 3 órás áramkimaradás esetén milyen szünetmentes táppal javasoljátok megoldani? Ugyanez a kérdés ha 10-12 órás kimaradásra tervezem, akkor mi jöhet számításba? Köszi
https://szunetmenteskazanhoz.hu/
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Mzoli írta: 2022.12.14. 14:29 Egy kondenzációs kombi gázkazán (24KW immergas, 88W névleges teljesítmény) működését 3 órás áramkimaradás esetén milyen szünetmentes táppal javasoljátok megoldani? Ugyanez a kérdés ha 10-12 órás kimaradásra tervezem, akkor mi jöhet számításba? Köszi
Power station a varázsszó.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Petya357 írta: 2022.12.09. 15:44 Van valakinek egy kölcsön aggregátora? ;)

Az utánfutót köszönöm, de ezzel gondban leszek - megnézem, hogy lehet-e vonóhorgot felszerelni - realizáltam, hogy jelenleg nincs :roll:
Az alábbi videot linkelném további szives felhasználásra :D
Nem kell vonó horog, nem kell újra vizsgáztatás :lol:
Csak egy agregátor meg némi spanifer :lol: :lol: :lol:

https://youtu.be/y3MkwTBsPqA
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Kontrolle13 írta: 2022.12.15. 05:29 Az alábbi videot linkelném további szives felhasználásra :D
Nem kell vonó horog, nem kell újra vizsgáztatás :lol:
Csak egy agregátor meg némi spanifer :lol: :lol: :lol:

https://youtu.be/y3MkwTBsPqA
:lol: :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Napelem témában a kedvenc gazdasági blogom írása:

https://kiszamolo.hu/napelemesek-csunyan-megszivtatok/
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2022.12.16. 14:41 Napelem témában a kedvenc gazdasági blogom írása:

https://kiszamolo.hu/napelemesek-csunyan-megszivtatok/
Sok igazsága is van, de már kitargyaltuk. Azokkal tényleg ronda kiszúrás a havi szaldó akik önerőből tették fel a napelemet.
De majd ezt is megoldja okosba' a magyar, én már több lehetőséget is olvastam:
- a nagy nyári túltermeléses hónapokban bitcoin bányász gép odatelepítése ami a túltermelést elhasználja.
- ismerősök, barátok elektromos autóinak töltése
- szomszédhoz át lengőkábel (ez azért elég necces de sokan csinálni fogják)
- termelés visszatartása: a havi elhasználható kW megtermelése után az inverter kikapcsolása és a napelemes rendszer leállítása. "Minek adjuk oda az MVM-nek ingyen?' alapon. Ez cca. egy Paks-nyi zöld energia kiesése az országos rendszerből ha tényleg sok napelemes tudatosan összefog.

Az átgondolatlan, kapkodó és sunyi fű alatti szabályozás ismét az oldd meg okosba' irányba tolja el az embereket. Az olajszőkítés óta nem változott itt semmi...
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Na, ma teszteltem az akkus láncfűrészem.
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 1802LVTTSM
Szerencsés voltam, mert akcióval-kuponnal stb. 28700 Ft volt, két akksival.
Ma jutottam el oda, hogy rendesen vagdalkozzak vele.
Az akksi bírja, és elég gyorsan fel is tölt, ha kell, így lehet egy akksival molyolni, a másik tölt. Nappal akár a napelemre is feltehető, ha süt a nap, stb...
Csendes! De tényleg!
Én csak ágakat vágtam vele, de a másfeles ásványvizes vastag száraz akác se volt gond. Olaj alig fogyott, pedig vettem direkt egy literest, de majd talán jövőre kell felbontsam, még azzal is tele van, amit gyárilag adtak hozzá.
Nyilván nem az éves tüzelőm vágom vele össze, csak kezelhető méretűre vágtam a kertben kidőlt fákat. De erre kiváló. Ugye ez sok igazítás, kis vágás, ezt meg nem kell közben röfögtetni, nem kell a hosszabbítót húzgálni. Az alacsonyabb fordulat se gond, sőt, így nem terített be forgáccsal. Mivel ritkán használok láncfűrészt, így az se volt, hogy a több havi nyugvás után nyaggatni kelljen, mire elindul. A mai meló a benzinessel szerintem 10 perc gyóntatás után öt perc nettó meló lett volna. Na ezzel ilyen nincs. Nagyon nem bántam. Könnyebb is, mint a benzines. OK, esőben, szüttyögésben nem kell dolgozni vele, ez tény. Gyengébb, mint a benzines, ez is tény. Annyiba kerül, mint két kínai benzines, ez is tény. De ezzel együtt szerintem százszor hamarabb fogom ezt használni, mint a benzinest. (Na így az jó tartós lesz. :-D )
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Talán ide illik legjobban:-)

Még minimalistább túlélőpuska a Chiappa-tól: Little Badger TDX

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/meg-min ... dger-tdx/ű

chiappa little badger tdx.jpg
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

gvass1 írta: 2022.12.21. 07:39 Talán ide illik legjobban:-)

Még minimalistább túlélőpuska a Chiappa-tól: Little Badger TDX

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/meg-min ... dger-tdx/ű


chiappa little badger tdx.jpg
sajnálatos módon vadászati célra nem írat6ó be a túl rövid cső miatt, pedig pár éve akartam venni egyet, csak h legyen...meg mert ott voltam a boltjában

szóval itthon nincs túl nagy piaca
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

szöged írta: 2022.12.21. 09:46 sajnálatos módon vadászati célra nem írat6ó be a túl rövid cső miatt, pedig pár éve akartam venni egyet, csak h legyen...meg mert ott voltam a boltjában

szóval itthon nincs túl nagy piaca
Asszem kb. 3 cm csőhosszt kell csak ráapplikálni. Nem akkora művészet.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
sama
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2018.06.02. 10:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sama »

szöged írta: 2022.12.21. 09:46 sajnálatos módon vadászati célra nem írat6ó be a túl rövid cső miatt, pedig pár éve akartam venni egyet, csak h legyen...meg mert ott voltam a boltjában

szóval itthon nincs túl nagy piaca
Létezik belőle olyan csőhosszal amit be lehet.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

sama írta: 2022.12.21. 12:13 Létezik belőle olyan csőhosszal amit be lehet.
22WMR-ben már nem lenne gyenge... :D
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2022.12.31. 17:17 ez a kicsi, a vilagvege ellatmanyban van nagyobb is
20221231_171512.jpg
A Metro-ban lehet(ett?) kapni nagy, kilós konzerveket.
Ilyen Glóbusz családi kiszerelésű májkonzerv nekem is van a túlélőkészletben.. finom, és kalóriadús. :)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Ez egy jó minőségű páncélos gyíkhús.
2024 decemberig jó a szav.ideje, 87% hústartalom.
Ettem ilyet már rántva is. ;)
Madmax esetén fizetőeszköz.
20230105_182225.jpg
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Sjani86
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 395
Csatlakozott: 2018.06.04. 09:52

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Sjani86 »

WildBear23 írta: 2023.01.05. 18:25 Ez egy jó minőségű páncélos gyíkhús.
2024 decemberig jó a szav.ideje, 87% hústartalom.
Ettem ilyet már rántva is. ;)
Madmax esetén fizetőeszköz.

20230105_182225.jpg
Édesapám imádja, én annyira nem rajongok érte, de egy világvége esetén be van tàrazva belőle jó pár darab. Most amúgy ugyanezen àruhàzban vannak akciós XXL kiszerelésű készétel konzervek is, abból mindig szoktam venni egy rakattal, ha eső miatt kinn ragadok (autó nuku, csak bicaj) a kerti házban, akkor jó szolgálatot tesznek, egész ehető egyik másik
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

WildBear23 írta: 2023.01.05. 18:25 Ez egy jó minőségű páncélos gyíkhús.
2024 decemberig jó a szav.ideje, 87% hústartalom.
Ettem ilyet már rántva is. ;)
Madmax esetén fizetőeszköz.

20230105_182225.jpg
Van ugyanott egy másik fajta (kerek dobozos, talán "Tavaszi vagdalthús" vagy valami hasonló néven fut), annak 95% a hústartalma (és asszem valamivel olcsóbb is, mint ez).
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

G.D írta: 2023.01.05. 22:38 Van ugyanott egy másik fajta (kerek dobozos, talán "Tavaszi vagdalthús" vagy valami hasonló néven fut), annak 95% a hústartalma (és asszem valamivel olcsóbb is, mint ez).
Megerősítem: a darabár ugyan magasabb, de tömegre vetítve kedvezőbb.
Lidl SPAM (2023. 01. 05.).JPG
Csak tudnám, miért nem terjedt el jobban a téglatest alakú konzervdoboz…
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

szerintem nem lehet egy lapon emliteni a kettot, a dulano sokkal finomabb.
Poresz írta: 2023.01.06. 09:38 Megerősítem: a darabár ugyan magasabb, de tömegre vetítve kedvezőbb.
Lidl SPAM (2023. 01. 05.).JPG
Csak tudnám, miért nem terjedt el jobban a téglatest alakú konzervdoboz…
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2023.01.06. 09:38 Megerősítem: a darabár ugyan magasabb, de tömegre vetítve kedvezőbb.
Lidl SPAM (2023. 01. 05.).JPG
Csak tudnám, miért nem terjedt el jobban a téglatest alakú konzervdoboz…
Köszi mindkettőtöknek, veszek ilyet is!

Hagyományos, háromszög formájú sonkakonzervet nem látok sehol, de jó lesz ebből is egy fél tucat. ;)
qqriq írta: 2023.01.06. 09:41 szerintem nem lehet egy lapon emliteni a kettot, a dulano sokkal finomabb.
👍😉
Egyszer nem volt nálam semmi kaja, csak a kocsiban egy lejárt löncskonzerv (anyós macskájának volt bekészítve), k.urva éhes voltam, hát az a löncskonzerv a világ legfinomabb étele volt.. még az aszpikos zsírt is kikotortam. ;)
(A macska meg fogjon egeret)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2023.01.06. 09:38 Megerősítem: a darabár ugyan magasabb, de tömegre vetítve kedvezőbb.
Lidl SPAM (2023. 01. 05.).JPG
Csak tudnám, miért nem terjedt el jobban a téglatest alakú konzervdoboz…
Szerintem tudod. :D
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Poresz írta: 2023.01.06. 09:38 Csak tudnám, miért nem terjedt el jobban a téglatest alakú konzervdoboz…
Ez érdekes kérdés szerintem is, gyors guglizás után ez a válasz jött ki:

"A round "anything" container from tin cans to grain silos store more material while using less to build it and is usually stronger and easier to make. Rolling a circle is a lot easier then bending four corners"

Szóval úgy tűnik gyártástechnológiai szempontból olcsóbb és erősebb, mint a négyzet alakú.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

AndyA írta: 2023.01.06. 09:58 Szerintem tudod. :D
Korcolás közben egyszerűbb egy forgástestet forgatni, de azért a nem-hengeres konzerv lezárása sem rakétafizika…
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Poresz írta: 2023.01.06. 10:16 Korcolás közben egyszerűbb egy forgástestet forgatni, de azért a nem-hengeres konzerv lezárása sem rakétafizika…
De ha dobozonként mondjuk 5 Ft-al olcsóbb a hengeres technológia, akkor az nagy volumenben (Lidl méretekre gondolj) egy figyelemre méltó megtakarítás. ;-)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2023.01.06. 10:16 Korcolás közben egyszerűbb egy forgástestet forgatni, de azért a nem-hengeres konzerv lezárása sem rakétafizika…
Inkább arra a közkeletű vélekedésre gondoltam, miszerint a konzervet gyártó gépsorok lőszertöltésre is alkalmasak lennének háborús helyzetben. Márminthogy ezért (volt) 7,62 a keleti blokk cigarettamérete és 5,56 a nyugatiaké, ezért 56 mm a kis májkrémkonzerv és 100 mm a készételes stb. Azt nem tudom, hogy valóban így van-e, sok pro és kontra érvet is hallottam már a témában, de egyértelmű bizonyítást vagy cáfolatot nem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2023.01.06. 10:19 Inkább arra a közkeletű vélekedésre gondoltam, miszerint a konzervet gyártó gépsorok lőszertöltésre is alkalmasak lennének háborús helyzetben. Márminthogy ezért (volt) 7,62 a keleti blokk cigarettamérete és 5,56 a nyugatiaké, ezért 56 mm a kis májkrémkonzerv és 100 mm a készételes stb. Azt nem tudom, hogy valóban így van-e, sok pro és kontra érvet is hallottam már a témában, de egyértelmű bizonyítást vagy cáfolatot nem.
Ez sem egyértelmű, de pár tipped ad arra, hogy miért volt városi legenda ez a dolog.

https://retrolegends.hu/2013/06/30/losz ... artosoron/
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.01.06. 09:45 Köszi mindkettőtöknek, veszek ilyet is!

Hagyományos, háromszög formájú sonkakonzervet nem látok sehol, de jó lesz ebből is egy fél tucat. ;)



👍😉
Egyszer nem volt nálam semmi kaja, csak a kocsiban egy lejárt löncskonzerv (anyós macskájának volt bekészítve), k.urva éhes voltam, hát az a löncskonzerv a világ legfinomabb étele volt.. még az aszpikos zsírt is kikotortam. ;)
(A macska meg fogjon egeret)
Erre gondolsz?

https://shop.scandinavian-park.com/de/t ... inken-450g

Tudok belőle rendelni egy adaggal a német barátomhoz, azután pár héten belül általában haza is jut.

Szólj, ha beneveznél rá (vagy bárki más). Az árán felül rendelésenként egyszeri 6,50 a postaköltség, minimum rendelés nincs.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2023.01.06. 10:33 Erre gondolsz?

https://shop.scandinavian-park.com/de/t ... inken-450g

Tudok belőle rendelni egy adaggal a német barátomhoz, azután pár héten belül általában haza is jut.

Szólj, ha beneveznél rá (vagy bárki más). Az árán felül rendelésenként egyszeri 6,50 a postaköltség, minimum rendelés nincs.
Köszönöm szépen!
Megnézem még az itthoni lehetőségeket! ;)
Anno a G-Robyban volt, ott többször felvásároltuk a bolt készletét (még az MTP -Magyar Túlélő Portál időkben)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

AndyA írta: 2023.01.06. 10:19 Inkább arra a közkeletű vélekedésre gondoltam, miszerint a konzervet gyártó gépsorok lőszertöltésre is alkalmasak lennének háborús helyzetben. Márminthogy ezért (volt) 7,62 a keleti blokk cigarettamérete és 5,56 a nyugatiaké, ezért 56 mm a kis májkrémkonzerv és 100 mm a készételes stb. Azt nem tudom, hogy valóban így van-e, sok pro és kontra érvet is hallottam már a témában, de egyértelmű bizonyítást vagy cáfolatot nem.
Én láttam elég sok cigarettagyártó gépet nagyüzemi környezetben (nem apukám, nem haverom, hanem én) és semmi nincs ott, aminek lőszergyártáshoz köze lehetne, ez egy urban legend, semmi több.
Sapienti sat.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

nemtokregelni írta: 2023.01.06. 10:59 Én láttam elég sok cigarettagyártó gépet nagyüzemi környezetben (nem apukám, nem haverom, hanem én) és semmi nincs ott, aminek lőszergyártáshoz köze lehetne, ez egy urban legend, semmi több.
A kérdés az, hogy régen volt-e hozzá köze. Aztán a szabványméretek persze maradtak.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Fortitu írta: 2023.01.06. 11:00 A kérdés az, hogy régen volt-e hozzá köze. Aztán a szabványméretek persze maradtak.
Ha nem voltam esetleg érthető, nem alkalmas rá sem a cigarettatöltő, sem a filtergyártó technológia. Nem is volt, és olyanok szerint sem, akik még a cuciban dolgoztak ilyen gépeken.
Sapienti sat.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

nemtokregelni írta: 2023.01.06. 11:04 Ha nem voltam esetleg érthető, nem alkalmas rá sem a cigarettatöltő, sem a filtergyártó technológia. Nem is volt, és olyanok szerint sem, akik még a cuciban dolgoztak ilyen gépeken.
Köszi
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

AndyA írta: 2023.01.06. 10:19 Inkább arra a közkeletű vélekedésre gondoltam, miszerint a konzervet gyártó gépsorok lőszertöltésre is alkalmasak lennének háborús helyzetben. Márminthogy ezért (volt) 7,62 a keleti blokk cigarettamérete és 5,56 a nyugatiaké, ezért 56 mm a kis májkrémkonzerv és 100 mm a készételes stb. Azt nem tudom, hogy valóban így van-e, sok pro és kontra érvet is hallottam már a témában, de egyértelmű bizonyítást vagy cáfolatot nem.
Dióhéjban: a lőszeresdi teljes baromság, ellenben a konzervdoboz vs. kézigránát helytálló.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

swordmanus írta: 2023.01.06. 12:58 Dióhéjban: a lőszeresdi teljes baromság, ellenben a konzervdoboz vs. kézigránát helytálló.
+1 mindkettőre

Olyannyira igaz a konzerv, hogy a szovjetek konkrétan konzerv alapú kézigránátot is gyártottak a II. VH logisztikai mélypontjában: RG-42 támadó gránát :
https://kuban24.tv/item/oruzhie-pobedy- ... -banka/amp
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Érdekel valakit Spam? Mármint az eredeti, igazi és hamisítatlan húskonzerv.

Fogok rendelni pár dobozzal magamnak (tréfás ajándékba szoktam adni kollégáknak :-) ), úgyhogy belefér még egy fél tucat, ha valakit érdekel.

3 font az ára, plusz lesz némi postaköltség mellé, míg hazaér.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

AndyA írta: 2023.01.06. 10:19 Inkább arra a közkeletű vélekedésre gondoltam, miszerint a konzervet gyártó gépsorok lőszertöltésre is alkalmasak lennének háborús helyzetben.
Ahogy azt Móricka elképzeli! - Már bocsánat.
Ez már megint az a nóta, hogy aki nem ért hozzá, az úgy gondolja, hogy minden megvalósítható, mert a Hogyan?-ról nem tud semmit, pláne nem neki kell megoldania. - Ez tartja életben ezt a városi legendát.
(Nem tetszik a dolog, de bele kell törődnöm, hogy nem érthet mindenki mindenhez; a tudatlanság pedig nem méltányos, hogy ennek következményeitől mentesítsen.)
AndyA írta: 2023.01.06. 10:19 Márminthogy ezért (volt) 7,62 a keleti blokk cigarettamérete és 5,56 a nyugatiaké
Két elgondolkodtató felvetés:
1. Nekem eddig minden cigaretta névleges átmérője azonosnak tűnt.
2. Ahány cigarettát láttam, ugyanezt a névleges átmérőt nemhogy századmilliméteres, de még a tizedmilliméteres tűréssel sem tartották.

Bokros doki - aki ugye "előző életében" hivatásos katonatiszt volt - írta egyik kaliberes cikkében: "Aki ezt elhiszi, az sem dohánygyárban, sem lőszergyárban nem járt."
---
2016-ban a csömöri Procter & Gamble-nél voltam gyárlátogatáson. Jópofa dologként mutattak egy gépet, ami tamponokat töltött karton tubusokba, és mondták, hogy ez a gép eredetileg lőszergyárban működött, majd szivargyárban.

Ebben az esetben arról van szó, hogy volt egy célgép, amit kétszer újrahasznosítottak.
A gép elvonatkoztatott funkciója: egy csapot bepréselt egy furatba, majd továbbította a hengeres munkadarabot.
A tervezőmérnök kiszámította a művelet és a gép paramétereit, majd valaki a homlokára csapot: "Figyeljetek, a szivargyárban leselejteztek egy gyártósort: nézzük már meg, hogy van-e köztük donorként használható!"
Megvizsgálták a lehetőséget, és arra jutottak, hogy a gép átépíthető, és így olcsóbban és gyorsabban jutnak hozzá, mintha a nulláról terveznének és építenének egyet.
Én is terveztem már modult egy gép reinkarnációjához.

De ez nagyon messze van attól a naiv elképzeléstől, hogy fogják és elhozzák a gépet a lőszer, majd a szivar gyártósorról, és egyszerűen csak beállítják egy tampon gyártósorába.
Egy-két munkanap elmegy csak annak elméleti vizsgálatára, hogy a gép egyáltalán alkalmas-e a műveletre. Például ha túl nagy erővel vagy túl nagy lökettel nyomja a szivart a tubusba, akkor eltöri, összenyomorítja. Utána azt kell megvizsgálni, beilleszthető-e a gyártósorba. Például elfér-e, tudja-e a kívánt ciklusidőt? Majd át kell tervezni és át kell építeni. Végül árgus szemekkel figyelik, hogy tényleg úgy működik-e, ahogy a tervekben.
AndyA írta: 2023.01.06. 10:19 ezért 56 mm a kis májkrémkonzerv és 100 mm a készételes stb.
Ez akár igaz is lehet, de a szakmán kívüliek biztosan naivabb formában képzelik el, mint ahogy ez történik.

A robbanóanyagokat (régen) fém burkolatba préselve készültek a robbanótöltények, -szelencék, -töltetek. Gyakorlatilag egy konzerv volt, és tényleg: a fém burkolatnak ugyanaz volt a szerepe - felhasználásig védje azt, amit bele töltöttek -, és ugyanazért esett rá a választás - viszonylag olcsón és gyorsan gyártható -, mint a konzervek esetén (amik eredetileg befőttesüvegben készültek).

Ismét két elgondolkodtató felvetés:
1. A májkrémet ugyanakkora erővel kell a konzervdobozba préselni, mint a trotilt?
2. A konzervet légmentesen le kell zárni, a robbanótölteteknek pedig furata van a gyutacsnak.

Beszéltem idős villamosmérnökkel, aki járt a hidegháború alatt konzervgyárban. Állítja, hogy lefóliázva-zsírpapírban állt ott három trotilprés. (Vajon honnan ismerte fel?) De ő sem állította, hogy gombnyomásra ment minden, mint a karikacsapás.

Össze kell hasonlítani, hogy egy kész konzerv és egy kész robbanótöltet milyen alkatrészekből áll. (Ismét utalok arra, hogy a konzervet légmentesen le kell zárni, egy robbanótöltetben pedig van furat a gyutacs számára: ugyanaz a fedél nem jó mindkettőhöz.) Majd össze kell hasonlítani, hogy egy konzerv gyártása és egy robbanótöltet gyártása milyen műveletekből áll. Eltérő műveletekhez eltérő gépsor kell: itt jön az, hogy ki kell csomagolni azt a bizonyos trotilprést, meg kell győződni a működőképességéről, és be kell állítani a gépsorba. Az eltérő alkatrészek vagy technológiai paraméterek az egyes gépek beállítását, részegységeinek, munkadarab befogó készülékeinek vagy szerszámainak cseréjét kívánhatja. Ezután az egész gépsor megfelelő működéséről meg kell győződni, különben selejtet gyárthatnak.

Igen: voltam része célgépépítő bandának, ami autóipari beszállítónak célgépet tervezett. A követelményjegyzékben benne volt, hogy egy géppel hat eltérő termékváltozatot kell tudni gyártani, és az operátornak öt perc alatt át kell tudnia állítania a gépet (és huszonnyolc gép alkotta a gépsort).
De ez is nagyon messze van attól a naiv elképzeléstől, hogy a gyárigazgató megnyom egy gombot és - ta-daam! -, és eddig konzervek, ezután pedig gránáttestek, robbanótöltetek, aknák érkeznek a futószalagon.

Te jó ég, érthető egyáltalán amit ide összehánytam?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Poresz írta: 2023.01.09. 18:19 Ahogy azt Móricka elképzeli! - Már bocsánat.
Ez már megint az a nóta, hogy aki nem ért hozzá, az úgy gondolja, hogy minden megvalósítható, mert a Hogyan?-ról nem tud semmit, pláne nem neki kell megoldania. - Ez tartja életben ezt a városi legendát.
(Nem tetszik a dolog, de bele kell törődnöm, hogy nem érthet mindenki mindenhez; a tudatlanság pedig nem méltányos, hogy ennek következményeitől mentesítsen.)


Két elgondolkodtató felvetés:
1. Nekem eddig minden cigaretta névleges átmérője azonosnak tűnt.
2. Ahány cigarettát láttam, ugyanezt a névleges átmérőt nemhogy századmilliméteres, de még a tizedmilliméteres tűréssel sem tartották.

Bokros doki - aki ugye "előző életében" hivatásos katonatiszt volt - írta egyik kaliberes cikkében: "Aki ezt elhiszi, az sem dohánygyárban, sem lőszergyárban nem járt."
---
2016-ban a csömöri Procter & Gamble-nél voltam gyárlátogatáson. Jópofa dologként mutattak egy gépet, ami tamponokat töltött karton tubusokba, és mondták, hogy ez a gép eredetileg lőszergyárban működött, majd szivargyárban.

Ebben az esetben arról van szó, hogy volt egy célgép, amit kétszer újrahasznosítottak.
A gép elvonatkoztatott funkciója: egy csapot bepréselt egy furatba, majd továbbította a hengeres munkadarabot.
A tervezőmérnök kiszámította a művelet és a gép paramétereit, majd valaki a homlokára csapot: "Figyeljetek, a szivargyárban leselejteztek egy gyártósort: nézzük már meg, hogy van-e köztük donorként használható!"
Megvizsgálták a lehetőséget, és arra jutottak, hogy a gép átépíthető, és így olcsóbban és gyorsabban jutnak hozzá, mintha a nulláról terveznének és építenének egyet.
Én is terveztem már modult egy gép reinkarnációjához.

De ez nagyon messze van attól a naiv elképzeléstől, hogy fogják és elhozzák a gépet a lőszer, majd a szivar gyártósorról, és egyszerűen csak beállítják egy tampon gyártósorába.
Egy-két munkanap elmegy csak annak elméleti vizsgálatára, hogy a gép egyáltalán alkalmas-e a műveletre. Például ha túl nagy erővel vagy túl nagy lökettel nyomja a szivart a tubusba, akkor eltöri, összenyomorítja. Utána azt kell megvizsgálni, beilleszthető-e a gyártósorba. Például elfér-e, tudja-e a kívánt ciklusidőt? Majd át kell tervezni és át kell építeni. Végül árgus szemekkel figyelik, hogy tényleg úgy működik-e, ahogy a tervekben.

Ez akár igaz is lehet, de a szakmán kívüliek biztosan naivabb formában képzelik el, mint ahogy ez történik.

A robbanóanyagokat (régen) fém burkolatba préselve készültek a robbanótöltények, -szelencék, -töltetek. Gyakorlatilag egy konzerv volt, és tényleg: a fém burkolatnak ugyanaz volt a szerepe - felhasználásig védje azt, amit bele töltöttek -, és ugyanazért esett rá a választás - viszonylag olcsón és gyorsan gyártható -, mint a konzervek esetén (amik eredetileg befőttesüvegben készültek).

Ismét két elgondolkodtató felvetés:
1. A májkrémet ugyanakkora erővel kell a konzervdobozba préselni, mint a trotilt?
2. A konzervet légmentesen le kell zárni, a robbanótölteteknek pedig furata van a gyutacsnak.

Beszéltem idős villamosmérnökkel, aki járt a hidegháború alatt konzervgyárban. Állítja, hogy lefóliázva-zsírpapírban állt ott három trotilprés. (Vajon honnan ismerte fel?) De ő sem állította, hogy gombnyomásra ment minden, mint a karikacsapás.

Össze kell hasonlítani, hogy egy kész konzerv és egy kész robbanótöltet milyen alkatrészekből áll. (Ismét utalok arra, hogy a konzervet légmentesen le kell zárni, egy robbanótöltetben pedig van furat a gyutacs számára: ugyanaz a fedél nem jó mindkettőhöz.) Majd össze kell hasonlítani, hogy egy konzerv gyártása és egy robbanótöltet gyártása milyen műveletekből áll. Eltérő műveletekhez eltérő gépsor kell: itt jön az, hogy ki kell csomagolni azt a bizonyos trotilprést, meg kell győződni a működőképességéről, és be kell állítani a gépsorba. Az eltérő alkatrészek vagy technológiai paraméterek az egyes gépek beállítását, részegységeinek, munkadarab befogó készülékeinek vagy szerszámainak cseréjét kívánhatja. Ezután az egész gépsor megfelelő működéséről meg kell győződni, különben selejtet gyárthatnak.

Igen: voltam része célgépépítő bandának, ami autóipari beszállítónak célgépet tervezett. A követelményjegyzékben benne volt, hogy egy géppel hat eltérő termékváltozatot kell tudni gyártani, és az operátornak öt perc alatt át kell tudnia állítania a gépet (és huszonnyolc gép alkotta a gépsort).
De ez is nagyon messze van attól a naiv elképzeléstől, hogy a gyárigazgató megnyom egy gombot és - ta-daam! -, és eddig konzervek, ezután pedig gránáttestek, robbanótöltetek, aknák érkeznek a futószalagon.

Te jó ég, érthető egyáltalán amit ide összehánytam?

Tök zsír volt, simán cikknek is elmenne. kösz!

(A női vékony cigik kb. .22-esek amúgy. De a 7,62 mm úgy jött ki, hogy 3 tized hüvelyk, vagy 3 orosz vonal.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Csokoládékonzerv

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Az idősebbek katonakorukra visszaemlékezéseiben időről-időre előkerül a csokoládékonzerv. - Még fényképet sem láttam róla, úgyhogy az sem lepne meg, ha kiderülne: ez a fiatalabbaknak ugyanolyan ugratása, mint a kanyarfúró.
Hogyan kell elképzelni?
Pl. akkora, mint egy májkrém konzerv, és ha kinyitom… Hogyan van benne a csokoládé? Kenhető, mint a nutella? Vagy valójában csokoládépuding? Vagy csokoládépasztillákkal van töltve? (Áá, dehogy: zörgött volna.) Vagy olyan kemény mint a táblás csokoládé - olvadt csokoládét öntöttek a bádogdobozba -, és mindenkinek a találékonyságára van bízva, hogyan jut hozzá?
Állítólag volt ét- és tejcsokoládés változata. - ?
Hogyan kellett előírás-szerűen enni? Önmagában, mint a "rendes" csokoládét? Vagy kenyérre, maceszra, kekszre kenték?
(És végül: mi a búbánatért nem gyártják manapság, ha mindenki bolondult érte?)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Poresz 2023.01.09. 18:52-kor.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

gvass1 írta: 2023.01.09. 18:27 Tök zsír volt, simán cikknek is elmenne. kösz!
Köszönöm, igazán megtisztelsz. :)
Azért cikknek ez még eléggé összehányt, tele van megmagyarázandó gépészeti fogalmakkal, bőven lenne még mit szemléltetni. És egy folyamatmérnök vagy gyártástechnológus még többet tudna hozzátenni.
gvass1 írta: 2023.01.09. 18:27 A női vékony cigik kb. .22-esek amúgy.
Belegondolva, egyszer kissrácként láttam ilyet. És nagyapám is mesélte: ők pont ezt a vékony cigarettát hívták koporsószegnek, és honvéd bátyjai ilyet küldtek haza, amíg el nem estek a Don-kanyarban.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Csokoládékonzerv

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Poresz írta: 2023.01.09. 18:41 Az idősebbek katonakorukra visszaemlékezéseiben időről-időre előkerül a csokoládékonzerv. - Még fényképet sem láttam róla, úgyhogy az sem lepne meg, ha kiderülne: ez a fiatalabbaknak ugyanolyan ugratása, mint a kanyarfúró.
Hogyan kell elképzelni?
Pl. akkora, mint egy májkrém konzerv, és ha kinyitom… Hogyan van benne a csokoládé? Kenhető, mint a nutella? Vagy valójában csokoládépuding? Vagy csokoládépasztillákkal van töltve? (Áá, dehogy: zörgött volna.) Vagy olyan kemény mint a táblás csokoládé - olvadt csokoládét öntöttek a bádogdobozba -, és mindenkinek a találékonyságára van bízva, hogyan jut hozzá?
Állítólag volt ét- és tejcsokoládés változata. - ?
Hogyan kellett előírás-szerűen enni? Önmagában, mint a "rendes" csokoládét? Vagy kenyérre, maceszra, kekszre kenték?
(És végül: mi a búbánatért nem gyártják manapság, ha mindenki bolondult érte?)
Már az én időmben sem volt a seregben csokikonzerv, de a mai napig létezik, igaz, nem itthon.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Csokoládékonzerv

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Kép
:roll:
RatRace írta: 2023.01.09. 18:58 Már az én időmben sem volt a seregben csokikonzerv, de a mai napig létezik, igaz, nem itthon.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Csokoládékonzerv

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2023.01.09. 18:41 Az idősebbek katonakorukra visszaemlékezéseiben időről-időre előkerül a csokoládékonzerv. - Még fényképet sem láttam róla, úgyhogy az sem lepne meg, ha kiderülne: ez a fiatalabbaknak ugyanolyan ugratása, mint a kanyarfúró.
Hogyan kell elképzelni?
Pl. akkora, mint egy májkrém konzerv, és ha kinyitom… Hogyan van benne a csokoládé? Kenhető, mint a nutella? Vagy valójában csokoládépuding? Vagy csokoládépasztillákkal van töltve? (Áá, dehogy: zörgött volna.) Vagy olyan kemény mint a táblás csokoládé - olvadt csokoládét öntöttek a bádogdobozba -, és mindenkinek a találékonyságára van bízva, hogyan jut hozzá?
Állítólag volt ét- és tejcsokoládés változata. - ?
Hogyan kellett előírás-szerűen enni? Önmagában, mint a "rendes" csokoládét? Vagy kenyérre, maceszra, kekszre kenték?
(És végül: mi a búbánatért nem gyártják manapság, ha mindenki bolondult érte?)
Azt érdemes konzervdobozba lezárni és sterilizálni, ami hamar tönkremenne.
A csokoládé szilárd, sokáig eláll ha nem kap levegőt.
Levegő hatására avasodik a benne lévő kakaóvaj, de sokkal egyszerűbb légmentesen táblánként csomagolni, mint konzerdobozba leforrasztani.

A németek Scho-Ka-Kola néven adtak az ellátmányban koffeines csokoládét a Wehrmacht pilótáknak.
https://en.wikipedia.org/wiki/Scho-Ka-Kola
SchoKaKola.jpg
SchoKaKola.jpg (9.51 KiB) Megtekintve 13122 alkalommal
Jelenleg is kapható.

Ami nekem tetszik még, az a sült bacon konzerv.
Régen itthon is gyártották..
bacon.jpg
bacon.jpg (11.41 KiB) Megtekintve 13122 alkalommal
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2023.01.06. 21:39 +1 mindkettőre

Olyannyira igaz a konzerv, hogy a szovjetek konkrétan konzerv alapú kézigránátot is gyártottak a II. VH logisztikai mélypontjában: RG-42 támadó gránát
Erről mindig az a jelenet jut eszembe, amikor a Falklandi háborúban tehetetlen dühükben az angol katonák konzervdobozokkal dobálták a támadó argentin repülőket a beragadt géppuskájuk mellett. :-) Ha megtalálom a szöveget, beidézem, a Ne sirass, tőrzsőrmesterben volt.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

"Az árkokat olyan rend szerint ásták meg, hogy körkörös kilövést biztosítsanak repülőgépek ellen. Minden ároknak a körív egy részét kellett védenie, és ha egy repülőgép ezen áthaladt, géppuskatüzet zúdítottak rá. A módszer meglepően bevált.
Az egyik támadás alatt a 40. Kommandó összes fegyvere ontotta az égre a nyomjelzőket, egyetlen állást kivéve, ahol a döntő pillanatban beragadt a géppuska. Innen lövedékek helyett sűrű káromkodások kíséretében apró, fényes tárgyak szálltak az ég felé. Az árok lakói elkeseredésükben konzervdobozokat dobáltak, és közben azt kiabálták: „Ezt kapd ki, rohadék!", csakhogy ne kelljen tétlenül szemlélniük a légiparádét."
Avatar
captain
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2018.06.09. 21:49
Tartózkodási hely: L.Catargiu

Re: Csokoládékonzerv

Hozzászólás Szerző: captain »

Poresz írta: 2023.01.09. 18:41 Az idősebbek katonakorukra visszaemlékezéseiben időről-időre előkerül a csokoládékonzerv. - Még fényképet sem láttam róla, úgyhogy az sem lepne meg, ha kiderülne: ez a fiatalabbaknak ugyanolyan ugratása, mint a kanyarfúró.
Hogyan kell elképzelni?
Pl. akkora, mint egy májkrém konzerv, és ha kinyitom… Hogyan van benne a csokoládé? Kenhető, mint a nutella? Vagy valójában csokoládépuding? Vagy csokoládépasztillákkal van töltve? (Áá, dehogy: zörgött volna.) Vagy olyan kemény mint a táblás csokoládé - olvadt csokoládét öntöttek a bádogdobozba -, és mindenkinek a találékonyságára van bízva, hogyan jut hozzá?
Állítólag volt ét- és tejcsokoládés változata. - ?
Hogyan kellett előírás-szerűen enni? Önmagában, mint a "rendes" csokoládét? Vagy kenyérre, maceszra, kekszre kenték?
(És végül: mi a búbánatért nem gyártják manapság, ha mindenki bolondult érte?)
Ne sirasd. Az állaga valahol a fürészporos kátrány körül volt. Az ize is. Lopkodtuk a riadócsomagból esetenként, de nem nagyon ette senki. A sertésmájkrémmel azonos méretü konzervdobozban volt. Történt mindez a 80-as évek közepén.
"Szar a világ, tök a tromf!"
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Csokoládékonzerv

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2023.01.09. 18:41 Az idősebbek katonakorukra visszaemlékezéseiben időről-időre előkerül a csokoládékonzerv. - Még fényképet sem láttam róla, úgyhogy az sem lepne meg, ha kiderülne: ez a fiatalabbaknak ugyanolyan ugratása, mint a kanyarfúró.
Hogyan kell elképzelni?
Pl. akkora, mint egy májkrém konzerv, és ha kinyitom… Hogyan van benne a csokoládé? Kenhető, mint a nutella? Vagy valójában csokoládépuding? Vagy csokoládépasztillákkal van töltve? (Áá, dehogy: zörgött volna.) Vagy olyan kemény mint a táblás csokoládé - olvadt csokoládét öntöttek a bádogdobozba -, és mindenkinek a találékonyságára van bízva, hogyan jut hozzá?
Állítólag volt ét- és tejcsokoládés változata. - ?
Hogyan kellett előírás-szerűen enni? Önmagában, mint a "rendes" csokoládét? Vagy kenyérre, maceszra, kekszre kenték?
(És végül: mi a búbánatért nem gyártják manapság, ha mindenki bolondult érte?)
Olyasmi volt benne a csoki, mint a téli fagyiban, csak "csokisabb". Formáját megtartó, nem túl könnyen olvadó, de késsel-kanállal hozzáférhető.

Hogy az íze milyen volt, azt inkább nem írom le, mert kapok érte egy hét pihit a modiktól. :D
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2023.01.09. 18:48 Köszönöm, igazán megtisztelsz. :)
Azért cikknek ez még eléggé összehányt, tele van megmagyarázandó gépészeti fogalmakkal, bőven lenne még mit szemléltetni. És egy folyamatmérnök vagy gyártástechnológus még többet tudna hozzátenni.

Belegondolva, egyszer kissrácként láttam ilyet. És nagyapám is mesélte: ők pont ezt a vékony cigarettát hívták koporsószegnek, és honvéd bátyjai ilyet küldtek haza, amíg el nem estek a Don-kanyarban.
Tetszőleges Kossuth, Pannónia, Filtol, Románc stb. - 7,62.

Rothmann's Royal, akármi, vékony, 100-as cigik - 5,56.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Csokoládékonzerv

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2023.01.09. 19:03 Kép
:roll:
Az nem ilyen volt, hanem a rendes félmagas májkrémes doboz méret. Mi az egy napos fejadagban kaptunk egyszer ilyet, amikor nemzeti ünnep miatt a polgári személyzet nem jött be dolgozni, és nem volt konyha egész hétvégén.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Csokoládékonzerv

Hozzászólás Szerző: AndyA »

captain írta: 2023.01.09. 22:13 Ne sirasd. Az állaga valahol a fürészporos kátrány körül volt. Az ize is. Lopkodtuk a riadócsomagból esetenként, de nem nagyon ette senki. A sertésmájkrémmel azonos méretü konzervdobozban volt. Történt mindez a 80-as évek közepén.
Úgy, úgy! :D
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Úúúúgy néz ki, hamarosan lesz új kommunikációs eszközöm.
De mivel 1 kevés, még gyüjtögetnem kell, hogy párban legyen.
Nesze neked, hogy nem veszek már több vacakot....
https://www.tindie.com/products/bobrici ... 2oJELHBIoI
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.01.10. 08:54 Úúúúgy néz ki, hamarosan lesz új kommunikációs eszközöm.
De mivel 1 kevés, még gyüjtögetnem kell, hogy párban legyen.
Nesze neked, hogy nem veszek már több vacakot....
https://www.tindie.com/products/bobrici ... 2oJELHBIoI
Ez mit tud? ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.01.10. 09:15 Ez mit tud? ;)
Mint a régi pager-ek, szöveges üzenetet küld, LoRa frekin.
Nagy hatótávolságú, kis kimenő teljesítménnyel. A hatótávolságot irányított antennával tovább fokozhatod, 1 darab 18650 akkuval évekig elvan.
És nem lehet " belehalgatni" mint a PMR, CB frekikbe, csak célzottan az kapja az üzit, akinek szánod.

https://www.reviewgeek.com/73054/surviv ... municator/

És magárol a frekiről:

https://hu.wikipedia.org/wiki/LoRa
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.01.10. 09:35 Mint a régi pager-ek, szöveges üzenetet küld, LoRa frekin.
Nagy hatótávolságú, kis kimenő teljesítménnyel. A hatótávolságot irányított antennával tovább fokozhatod, 1 darab 18650 akkuval évekig elvan.
És nem lehet " belehalgatni" mint a PMR, CB frekikbe, csak célzottan az kapja az üzit, akinek szánod.
Érdekes cucc!
Célzottan akkor csak olyanokkal tudsz kommunikálni, akinek ilyenje (vagy ilyen elven működő ketyeréje) van?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.01.10. 09:40 Érdekes cucc!
Célzottan akkor csak olyanokkal tudsz kommunikálni, akinek ilyenje (vagy ilyen elven működő ketyeréje) van?
Igen, csak azzal kommunikálsz, akinek ez van.
Mint régen a személyhívók.
És ha még nagyobb távolságra használnád, / akár 10 km a hatótáv / úgynevezett papagály modullal növelhető a hatósugár, ugyanúgy mint a PMR esetében.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
tom357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.04.19. 07:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tom357 »

WildBear23 írta: 2022.12.12. 14:59 A birtoklása biztosan nem tilos.
Nem lehet forgalomba hozni.
Használtan lehet venni, le kell fertőtleníteni és kész.
Nem romlik el, csak ha eltörik, vagy ha a kapilláris eltörik benne.
Úgy tűnik,sikerült rendelnem a leírás alapján higanyos lázmérőt.
Mindenképpen felteszem ide ha sikerrel jártam,és ha a fórumba való.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Napelemes kérdés 20 Ft-ért. :-)

Melyik a "jobb" megoldás, ha van sima napelem + egyéni töltésvezérlés, saját akksi és 230V-os inverter a vészüzemhez, vagy a komplett gyártói megoldás, mint pl. Fronius hibrid inverter és hozzá az odavaló akku?

Ha egyelőre csak terv a vészüzem, érdemes hibrid invertert venni, vagy jó a sima, csak termelő is?

Mik a pro és kontra érvek egyik vagy másik mellett, ellen?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

AndyA írta: 2023.01.13. 14:49 Ha egyelőre csak terv a vészüzem, érdemes hibrid invertert venni, vagy jó a sima, csak termelő is?
Mik a pro és kontra érvek egyik vagy másik mellett, ellen?
Szia,

Szerintem egyertelmuen NEM sima termelo, ha tervben van veszuzem.

Hiszen az inverter nagy koltseg, nagyon nem erdemes fel ev mulva kidobni es venni helyette egy hibridet.

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2023.01.13. 14:49 Napelemes kérdés 20 Ft-ért. :-)

Melyik a "jobb" megoldás, ha van sima napelem + egyéni töltésvezérlés, saját akksi és 230V-os inverter a vészüzemhez, vagy a komplett gyártói megoldás, mint pl. Fronius hibrid inverter és hozzá az odavaló akku?

Ha egyelőre csak terv a vészüzem, érdemes hibrid invertert venni, vagy jó a sima, csak termelő is?

Mik a pro és kontra érvek egyik vagy másik mellett, ellen?
Én egy lépést hátralépnék.
1. Megéri Neked a napelem? Ha nem használod el napközben a termelt áramot (mennyit használsz kb?), akkor milyen áron veszik át a felesleget?

2. Vészüzemben milyen összteljesítményű fogyasztókat, mennyi ideig szeretnél működtetni?

3. Mennyivel drágább a hibrid inverter, mint a sima?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

bel írta: 2023.01.13. 17:32 Szia,

Szerintem egyertelmuen NEM sima termelo, ha tervben van veszuzem.

Hiszen az inverter nagy koltseg, nagyon nem erdemes fel ev mulva kidobni es venni helyette egy hibridet.

Bel
Ez a kérdés, hogy hibrid, vagy sima + saját kiegészítés.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.01.13. 17:58 Én egy lépést hátralépnék.
1. Megéri Neked a napelem? Ha nem használod el napközben a termelt áramot (mennyit használsz kb?), akkor milyen áron veszik át a felesleget?

2. Vészüzemben milyen összteljesítményű fogyasztókat, mennyi ideig szeretnél működtetni?

3. Mennyivel drágább a hibrid inverter, mint a sima?
1. Ezt éppen most baxták meg, jelen jogszabályi környezetben értelmetlen a kérdés.

2. A házat minimálüzemben, menjen a fűtés (cirko), legyen világítás. Ez úgy 500W-ból kijön, és mondjuk legyen max. 24 óra.

3. Használt motyóban mondjuk 1200:1500 euró. De itt nem ez a drága, hanem a gyári akku megoldás mellé.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

AndyA írta: 2023.01.13. 18:39 1. Ezt éppen most baxták meg, jelen jogszabályi környezetben értelmetlen a kérdés.

2. A házat minimálüzemben, menjen a fűtés (cirko), legyen világítás. Ez úgy 500W-ból kijön, és mondjuk legyen max. 24 óra.

3. Használt motyóban mondjuk 1200:1500 euró. De itt nem ez a drága, hanem a gyári akku megoldás mellé.
szerintem ha 24 órát nem bír a ház fűtés nélkül, akkor ezt a pénzt (is) inkább szigetelésre kellene költened
meg vegyél 2-3 fejlámpát
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Halozatos szigetuzemu inverter, nagy akupakk.
Amit termel el kell hasznalni, nincs visszataplalas.
Viszont grid nelkul is van delej.
AndyA írta: 2023.01.13. 14:49 Napelemes kérdés 20 Ft-ért. :-)

Melyik a "jobb" megoldás, ha van sima napelem + egyéni töltésvezérlés, saját akksi és 230V-os inverter a vészüzemhez, vagy a komplett gyártói megoldás, mint pl. Fronius hibrid inverter és hozzá az odavaló akku?

Ha egyelőre csak terv a vészüzem, érdemes hibrid invertert venni, vagy jó a sima, csak termelő is?

Mik a pro és kontra érvek egyik vagy másik mellett, ellen?
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2023.01.13. 21:32 Halozatos szigetuzemu inverter, nagy akupakk.
Amit termel el kell hasznalni, nincs visszataplalas.
Viszont grid nelkul is van delej.
+1

A megtérülési időkben pedig igenis komolyabb kompromisszumokat kell kötni, ha szeretnél egy olyan rendszerét, ami mindent felsorolt igényednek megfelel

Ez NEM kizárólag pénzügyi döntés, hanem prioritásokról is szól. Ha valóban fontos, hogy nálad akkor is világítson a lámpa, amikor az utcában sötét van - az NEM lesz a legolcsóbb megoldás. Ezt el kell fogadni.

Valakinek ez megér plusz 1-2 milliót, másnak pedig nem éri meg, vagy egyszerűen nincs rá keret - akkor el kell engedni.

Az utolsó gondolat a státusz quoról szól. A mostani energiabiztonság mellett (szinte sosincs áramszünet) sokan, és jogosan erőtetettnek érzik ezt az önellátósdit. Ha megváltozik az energiabiztonság, hirtelen más lesz a matek. Láttunk már ilyet…

A tűz-, élet-, vagyonbiztosítások is mind-mind kidobott pénznek tekinthetőek, ha nem veszed igénybe, és áldás, ha mégis lesz rá szükség. Szigetrendszerrel is plusz pénzét veszel plusz biztonságot. Ezt is érdemes figyelembe venni, amikor megtérülésdit számol az ember.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2023.01.13. 17:58 Én egy lépést hátralépnék.
1. Megéri Neked a napelem? Ha nem használod el napközben a termelt áramot (mennyit használsz kb?), akkor milyen áron veszik át a felesleget?

2. Vészüzemben milyen összteljesítményű fogyasztókat, mennyi ideig szeretnél működtetni?

3. Mennyivel drágább a hibrid inverter, mint a sima?
+1!

Egyáltalán kell-e napelem, az nem egy magától érthetődő kérdés Mi a cél? Napelem nélkül is lehet szünetmentésíteni egy-egy fogyasztót ;) de nyilván jobb, ha van napelem, mert azzal fel is lehet tölteni az akkupakkot tartós áramkimaradások esetén.

A szünetmentes megoldásoknak pedig az alfája és omegája az áthidaló fogyasztás/áthidalási idő párosa
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

+1
Igen, van amit nem lehet megfizetni, minden masra ott a maszterkard...
nekem a tudat hogy akkor is lesz villany amikor a droton nem jon megeri azt amit belefeccoltem.
Petya357 írta: 2023.01.14. 09:56 Az utolsó gondolat a státusz quoról szól. A mostani energiabiztonság mellett (szinte sosincs áramszünet) sokan, és jogosan erőtetettnek érzik ezt az önellátósdit. Ha megváltozik az energiabiztonság, hirtelen más lesz a matek. Láttunk már ilyet…
ingyom bingyom tálib-e?
Válasz küldése