Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Részben túlélés téma, szóval ha nagyon OFF akkor menjen az OFF-ba...

Múlt héten tisztázódott meddig maradhat a visszatápláló napelemes rendszereknek a szaldó elszámolás: a telepítés után 10 évig. Ez elég kellemes szabály, ezzel biztosan megtérül minden berubázás, amit ésszel terveztek.
Hozzá kell tenni, hogy mindez egy rendeletben szerepel, amit ugye nem nagy kunszt átírni, de az eddigi bizonytalansághoz képest ez azért már előrelépés.

A bruttó elszámolás részletei még mindig nem teljesen tisztázódtak, csak az elszámolási időszakok. Ez pl. azért fontos, mert vannak országok ahol kifejezetten azért fektetnek be energia tároló rendszerekbe, hogy még a visszatáplálást időzíteni tudják a csúcsidőszakokra, ahol a legtöbbet fizeti érte az áramszolgáltató.

https://hvg.hu/gazdasag/20221122_napele ... etese_mekh
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2022.11.28. 15:45 Passzív infrát tudsz javasolni?

Infa elemlámpát lehet jót nemdrágán venni.
Nem értek sajnos hozzá.

NV-nek még ezt javasolták:
https://www.nvdevices.com/product/pvs-1 ... monocular/
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Fortitu írta: 2022.11.28. 16:05 Nem értek sajnos hozzá.

NV-nek még ezt javasolták:
https://www.nvdevices.com/product/pvs-1 ... monocular/
Ehh, igen, ez 1M-tól indul.. :-)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2022.11.28. 15:43 Szia,

Thermora gondolsz? Van amelyik megfelel a feltetelnek: "nem kerül több százezerbe"?
Vagy felreertettelek?

Bel
Sajnos nem értek hozzá. Garandthumbék mentek ki egy éjszakai airsoftra, érdemes megkeresni a videót. Thermoval derítettek fel.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

zora írta: 2022.11.28. 15:34 Hát kb így, párszáz méter. Mi mozog ott, van-e valaki közelemben, de hallótávolságon kívül. Nem vadászok, a szükségcsomag része volna.
Beépített infravető van benne, de infra felderítésre is használhatod, mert kikapcsolható.
Digitális zoom, optikai zoom van benne.
Pár apróság:
http://www.tuleles.hu/hirek/ejjellatok-hokamerak/
Nekem ez van:

https://hu-m.banggood.com/NVI-300-Outdo ... rderdetail
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

hat ez ize :o
"A hőkamerák melett szól az alacsonyabb árfekvés"
RatRace írta: 2022.11.28. 16:13 Beépített infravető van benne, de infra felderítésre is használhatod, mert kikapcsolható.
Digitális zoom, optikai zoom van benne.
Pár apróság:
http://www.tuleles.hu/hirek/ejjellatok-hokamerak/
Nekem ez van:

https://hu-m.banggood.com/NVI-300-Outdo ... rderdetail
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2022.11.28. 16:19 hat ez ize :o
"A hőkamerák melett szól az alacsonyabb árfekvés"
Igen- igen
Attól függ, milyent, mire keresel
A cikkecske apropójá a hőkamerás telefonok megjelenése volt.
Caterpillar esetében már a 3.-ik generáció fut, közel7-8 éve van ilyen.
És mint a cikkben levő képeken látod, az akkor 2 éves tipus Cat telefon messzebbről, részletesebb képet csinált..
Tehát nagyon nem mind 1, mire kell.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Kolonics
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 520
Csatlakozott: 2018.06.02. 09:01

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kolonics »

Fortitu írta: 2022.11.28. 17:45 12:35 kb
https://youtu.be/ECGxVlh4kFY
Jó,jó… de mikor megyünk?
“ It Pays To Be A Winner “ by US NAVY SEAL
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.11.28. 15:51 Részben túlélés téma, szóval ha nagyon OFF akkor menjen az OFF-ba...

Múlt héten tisztázódott meddig maradhat a visszatápláló napelemes rendszereknek a szaldó elszámolás: a telepítés után 10 évig. Ez elég kellemes szabály, ezzel biztosan megtérül minden berubázás, amit ésszel terveztek.
Hozzá kell tenni, hogy mindez egy rendeletben szerepel, amit ugye nem nagy kunszt átírni, de az eddigi bizonytalansághoz képest ez azért már előrelépés.

A bruttó elszámolás részletei még mindig nem teljesen tisztázódtak, csak az elszámolási időszakok. Ez pl. azért fontos, mert vannak országok ahol kifejezetten azért fektetnek be energia tároló rendszerekbe, hogy még a visszatáplálást időzíteni tudják a csúcsidőszakokra, ahol a legtöbbet fizeti érte az áramszolgáltató.

https://hvg.hu/gazdasag/20221122_napele ... etese_mekh
Ez bolondok háza... 39 Ft/kWh, ha veszem a villanyt, no napelem.

Ha van, akkor 23 Ft/kWh rendszerhasználati díj, hogy betáplálom, ugyanennyi, ha használom, áramdíj meg nulla, pénz az ablakban.

Tehát közönséges fogyasztóként 39 Ft, napelemes bruttó elszámolódnak 46 Ft lesz ugyanaz? WTF?!?!
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kolonics írta: 2022.11.28. 18:11 Jó,jó… de mikor megyünk?
OFF
Keress egy játékot, aztán megbeszéljük ki tud menni. A csapatban most nem beszéltünk ilyesmit, munkában is évvégi elmebaj van, stb stb (egyéb kifogások ;) ).
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

WildBear23 írta: 2022.11.28. 15:45 Passzív infrát tudsz javasolni?

Infa elemlámpát lehet jót nemdrágán venni.
Digitálisat keress! A régi képcsöves gen-1-ek képcsöve, erős fénytől, kiéghet. Onnantól kakukk...
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2022.11.28. 18:22 Ez bolondok háza... 39 Ft/kWh, ha veszem a villanyt, no napelem.

Ha van, akkor 23 Ft/kWh rendszerhasználati díj, hogy betáplálom, ugyanennyi, ha használom, áramdíj meg nulla, pénz az ablakban.

Tehát közönséges fogyasztóként 39 Ft, napelemes bruttó elszámolódnak 46 Ft lesz ugyanaz? WTF?!?!
Ennek nem ez a lényege.
Hanem az, hogy tegyük fel, van egy hálózatra visszatápláló háztartási naperőműved, ami évente 5 megawatt túltermelést visszatáplál a közcélú elektromos hálózatba. Ezt tipikusan a közelben lévő fogyasztók, pl a szomszédaid használják fel.
Ezt az 5 megawattot az elszámolási időszakon belül (1 év) Te bármikor elhasználhatod. Vagyis amikor süt a nap és pörög a naperőmű akkor termelsz, és a nem felhasznált plusz kilowattokat később pl. éjszaka vagy télen felhasználod.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.11.29. 00:30 Ennek nem ez a lényege.
Hanem az, hogy tegyük fel, van egy hálózatra visszatápláló háztartási naperőműved, ami évente 5 megawatt túltermelést visszatáplál a közcélú elektromos hálózatba. Ezt tipikusan a közelben lévő fogyasztók, pl a szomszédaid használják fel.
Ezt az 5 megawattot az elszámolási időszakon belül (1 év) Te bármikor elhasználhatod. Vagyis amikor süt a nap és pörög a naperőmű akkor termelsz, és a nem felhasznált plusz kilowattokat később pl. éjszaka vagy télen felhasználod.
Ez lenne az elv, és ezt rúgják bokán a gyakorlatban. Telepítek csillióért napelemet, hogy azután drágább legyen éves szinten, mintha nem lenne...?!?!

P.s.: 2012 óta működik a rendszerem, pont kiesem a szaldóból jövő év végével...
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2022.11.29. 09:00 Ez lenne az elv, és ezt rúgják bokán a gyakorlatban. Telepítek csillióért napelemet, hogy azután drágább legyen éves szinten, mintha nem lenne...?!?!

P.s.: 2012 óta működik a rendszerem, pont kiesem a szaldóból jövő év végével...
Ah OK bocs ezt nem tudtam, akkor ismered a kérdést alaposan, én meg csak pár hónapja vagyok ebben benne.
Hát igen, a bruttó elszámolás az nagy kerdes hogyan lesz? Ha így ahogy mondtad akkor szerintem meg kell csinálni a visszwatt védelmet és leállítani a visszatáplálást. Mert nem éri meg de nagyon.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

AndyA írta: 2022.11.28. 18:22 Ez bolondok háza... 39 Ft/kWh, ha veszem a villanyt, no napelem.

Ha van, akkor 23 Ft/kWh rendszerhasználati díj, hogy betáplálom, ugyanennyi, ha használom, áramdíj meg nulla, pénz az ablakban.

Tehát közönséges fogyasztóként 39 Ft, napelemes bruttó elszámolódnak 46 Ft lesz ugyanaz? WTF?!?!
AndyA írta: 2022.11.29. 09:00 Telepítek csillióért napelemet, hogy azután drágább legyen éves szinten, mintha nem lenne...?!?!
A klasszikus: "Kína a mosoly országa…"
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2022.11.28. 18:22 Ez bolondok háza... 39 Ft/kWh, ha veszem a villanyt, no napelem.

Ha van, akkor 23 Ft/kWh rendszerhasználati díj, hogy betáplálom, ugyanennyi, ha használom, áramdíj meg nulla, pénz az ablakban.

Tehát közönséges fogyasztóként 39 Ft, napelemes bruttó elszámolódnak 46 Ft lesz ugyanaz? WTF?!?!
Szia!
Ez már fix? Mejelent a közlönyben?
Én két éve vagyok naplopó, napi szinten követtem a dolgokat, de most hogy még 8 évig lesz szaldó, hátradőltem és nem foglalkoztam vele tovább.
Olyan biztosan nem lesz, hogy ha termelsz áramot, rosszabbul járnál mint ha nem termelnél. Szerintem.
De a gyakorlatban utolsó pillanatban módosítanak törvényeket, szeptemberben még pályázattal támogatják a napelem telepítését, októberben meg felfüggesztik a betáplálás engedélyezését..
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.11.29. 09:34 Ah OK bocs ezt nem tudtam, akkor ismered a kérdést alaposan, én meg csak pár hónapja vagyok ebben benne.
Hát igen, a bruttó elszámolás az nagy kerdes hogyan lesz? Ha így ahogy mondtad akkor szerintem meg kell csinálni a visszwatt védelmet és leállítani a visszatáplálást. Mert nem éri meg de nagyon.
Ráadásul pont most építettem át szeptemberben nagyobbra.

Csak azzal meg az a baj, hogy ha abszolút hivatalossá akarom tenni, hogy maradhassak a szaldóban, akkor dobhatom el az amúgy használtan vett, de így sem olcsó invertert, mert csak 1F, és 2,5 kW fölött már régóta kötelező a 3F betáplálás. Nem vagyok tőle boldog.

De ez lesz a megoldás, ha így marad minden, mert egyébként annyi villanyom lenne, amivel nem tudok mit kezdeni (villanyautóm nincs), és soha nem térül meg a beruházás. :-(
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2022.11.29. 10:27 Szia!
Ez már fix? Mejelent a közlönyben?
Én két éve vagyok naplopó, napi szinten követtem a dolgokat, de most hogy még 8 évig lesz szaldó, hátradőltem és nem foglalkoztam vele tovább.
Olyan biztosan nem lesz, hogy ha termelsz áramot, rosszabbul járnál mint ha nem termelnél. Szerintem.
De a gyakorlatban utolsó pillanatban módosítanak törvényeket, szeptemberben még pályázattal támogatják a napelem telepítését, októberben meg felfüggesztik a betáplálás engedélyezését..
Egyelőre annyi van a közlönyben, hogy irányonként kell összegezni a felvett ill. betáplált villanyt, és külön megfizetni a rendszerhasználati díjat. Az meg most a 36 vagy 39 Ft-os kWh díjból 23 Ft (EON adat, épp ilyet találtam).

Vagyis 100 kWh betáplál - 2300 Ft rendszerhasználatot befizet - 100 kWh-t felvesz - 2300 Ft rendszerhasználatot befizet, amúgy áramdíj nics (ami valami 5 Ft!!!), mert nulla az egyenleg. Csak éppen simán fogyasztani 100 kWh-t 3600 Ft lenne, napelem nélkül...

Ráadásul ez a rendszerhasználati díj nem azért lett, mert lölő bevásárolt az MVM-be, vagy mindegyhová, hanem azért ennyi, mert nemzetközi egyezmények ennyit írnak elő. És emiatt kellett az áramdíjat valami 5 Ft/kWh-ra levinni, hogy a rezsicsökkentett díjat így lehessen tartani.

Nyilván egy 400 Ft/kWh-s nem rezsicsökkentett díj esetében más lenne a matek, de az ember magánban, otthonra pont azért tesz napelemet, hogy ne essen ki a rezsicsökkentett keretből. Ezzel meg pont azt lövik lábon.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2022.11.29. 12:37 Egyelőre annyi van a közlönyben, hogy irányonként kell összegezni a felvett ill. betáplált villanyt, és külön megfizetni a rendszerhasználati díjat. Az meg most a 36 vagy 39 Ft-os kWh díjból 23 Ft (EON adat, épp ilyet találtam).

Vagyis 100 kWh betáplál - 2300 Ft rendszerhasználatot befizet - 100 kWh-t felvesz - 2300 Ft rendszerhasználatot befizet, amúgy áramdíj nics (ami valami 5 Ft!!!), mert nulla az egyenleg. Csak éppen simán fogyasztani 100 kWh-t 3600 Ft lenne, napelem nélkül...

Ráadásul ez a rendszerhasználati díj nem azért lett, mert lölő bevásárolt az MVM-be, vagy mindegyhová, hanem azért ennyi, mert nemzetközi egyezmények ennyit írnak elő. És emiatt kellett az áramdíjat valami 5 Ft/kWh-ra levinni, hogy a rezsicsökkentett díjat így lehessen tartani.

Nyilván egy 400 Ft/kWh-s nem rezsicsökkentett díj esetében más lenne a matek, de az ember magánban, otthonra pont azért tesz napelemet, hogy ne essen ki a rezsicsökkentett keretből. Ezzel meg pont azt lövik lábon.
Elvileg az éves szaldó helyett is havi szaldót akarnak.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20221 ... zereltette

Én idáig olvastam: "A Magyar Közlönyben megjelent rendelet értelmezése az iparági szereplőket is kihívás elé állította"


Szokás szerint nem tudták leírni érthető módon még a szakemberek számára sem, hogy mi lesz.
Majd utolsó pillanatban módosítják.
Én már aggótam épp eleget, nem aggódom. Tenni úgysem tudok sokat.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2022.11.29. 12:35 Ráadásul pont most építettem át szeptemberben nagyobbra.
Emlékeim szerint (vmelyik cikkből) ha bővítetted a rendszert akkor onnantól újra ketyeg a 10 év. De hogy a bővítés inverter cserét jelent, vagy plusz paneleket, az megint jó kérdés. Nem olvastam a rendeletet, csak másodlagos forrásokat, cikkeket.

https://villanyautosok.hu/2022/11/22/en ... emeseknek/

"Az üzembe helyezést követő 10. év végéig, de legalább a 2024-ben érkező éves elszámolásig szaldós rendszerben maradhatnak, akik már telepítettek, vagy még 2024 előtt telepítenek háztartási méretű kiserőművet, tipikusan háztetőre szerelt napelemes rendszert. Amennyiben valaki egy korábban telepített rendszert bővített, akkor a bővítés dátumától ketyeg az óra".
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.11.29. 12:52 Emlékeim szerint (vmelyik cikkből) ha bővítetted a rendszert akkor onnantól újra ketyeg a 10 év. De hogy a bővítés inverter cserét jelent, vagy plusz paneleket, az megint jó kérdés. Nem olvastam a rendeletet, csak másodlagos forrásokat, cikkeket.

https://villanyautosok.hu/2022/11/22/en ... emeseknek/

"Az üzembe helyezést követő 10. év végéig, de legalább a 2024-ben érkező éves elszámolásig szaldós rendszerben maradhatnak, akik már telepítettek, vagy még 2024 előtt telepítenek háztartási méretű kiserőművet, tipikusan háztetőre szerelt napelemes rendszert. Amennyiben valaki egy korábban telepített rendszert bővített, akkor a bővítés dátumától ketyeg az óra".
Tudom, ezért kell a bővítésemet hivatalossá tennem, de azt meg nem tehetem csak úgy, hanem az aktuális szabályoknak meg kell feleljek --> 3F inverter csere.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2022.11.29. 12:50
Szokás szerint nem tudták leírni érthető módon még a szakemberek számára sem, hogy mi lesz.
Majd utolsó pillanatban módosítják.
Én már aggótam épp eleget, nem aggódom. Tenni úgysem tudok sokat.
Elolvastam a cikket. Hát, eddig erről nem volt szó.
Most nehéz megállnom hogy mocskos módon ne káromkodjak és politizáljak. Az a követendő út amit Te teszel, nem tudunk rá hatni tehát jobb ha elfogadjuk.
A szaldóról egyébként is lehetett sejteni hogy vagy marad, vagy nem. Mi nyáron úgy tetettük fel a napelemet, hogy eleve az OFP-vel szálltunk bele. Közel a felét kifizette állambácsi, nekem megérte mert a beruházás 100%-a beépült az ingatlanba, az egyre kevesebbet érő banánforintjaimat szinte megdupláztam. Befektetésnek jó volt.

A havi szaldó is dob egyébként valamennyit, nekem novemberben volt 210 kWh visszatáplálásom a napközbeni saját fogyasztáson felül. Igaz ha most ezért rendszerhasználati díjat kell fizetnem akkor inkább plusz költségen felszereltetem a visszwatt védelmet, és egy kWh-t sem adok vissza. Persze akkor meg sokkal kisebb rendszer is elég lett volna.....
Nehéz indulatok és mérgelődés nélkül megállni, de megint nem lehet tudni hogy mi lesz...

Mod: B verzió - a portfolio pl katonai kérdésekben irgalmatlan f@szságokat tud leírni, ezt az infót azért jó lenne szakmai fórumokról is begyűjteni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára TotoHU 2022.11.29. 13:44-kor.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

AndyA írta: 2022.11.29. 12:54 Tudom, ezért kell a bővítésemet hivatalossá tennem, de azt meg nem tehetem csak úgy, hanem az aktuális szabályoknak meg kell feleljek --> 3F inverter csere.
Közben beszéltem szakemberrel, pont most hívott vissza. A bővítésnek a jelenlegi szabályoknak kell megfelelnie, azaz max. 2,5 kW/fázis visszatáplálás a megengedett. Azaz kell új 3F inverter...

Az szerinte nem gond, hogy csak most adom be az igényt, mivel ez nem új rendszer létesítése, hanem meglévő bővítése, aminek már van csatlakozási engedélye.

A többit meg majd meglátjuk... :-(
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.11.29. 13:21 Mod: B verzió - a portfolio pl katonai kérdésekben irgalmatlan f@szságokat tud leírni, ezt az infót azért jó lenne szakmai fórumokról is begyűjteni.
Én a rendeletet olvastam el a Közlönyben. Az sem néz ki jobban... :-(

Ha már új inverter: sima 3F elég, vagy érdemes hibridben gondolkodni, ami akkuval képes szigetüzemet is csinálni? Elég sokkal drágább az inverter is, plusz még a hozzá passzos akku, más viszont nem jó.

Vagy sima inverter, és akku töltés + szigetüzem külön berendezéssel, saját megvalósításban pl. teherautó akksikkal? :-)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Máris csavartak egyet a félkész szabályozáson...

https://24.hu/fn/gazdasag/2022/11/29/na ... abbul-jar/

Ez is vidám lesz. Télen vehetek 150-200 kWh-t teljes áron, nyáron meg kapok 400 kWh termelésért 2000 Ft-ot...
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2022.11.29. 14:07
Ha már új inverter: sima 3F elég, vagy érdemes hibridben gondolkodni, ami akkuval képes szigetüzemet is csinálni? Elég sokkal drágább az inverter is, plusz még a hozzá passzos akku, más viszont nem jó.

Vagy sima inverter, és akku töltés + szigetüzem külön berendezéssel, saját megvalósításban pl. teherautó akksikkal? :-)
Én nyáron vaciláltam hogy hibrid inverter vagy csak visszatáplálós, itt is írtam ezen a topikon. Akkor 500e Ft-al került volna többe egy hibrid inverter (igaz, nem a visszatáplálóssal megegyező 8,2 kWp-es, hanem picit kisebb teljesítményű 6 kWp-es lett volna, mindkettő Fronius). A hibridnek lett volna egy csatlakozója, amin keresztül áramszünet esetén is lejött volna 3 kw, és persze akkupakk is csatlakoztatható volt hozzá.
Akkor a költségek miatt nem a hibridet választottam. Aztán jött az ősz, az áramszünet para, és vettem egy 220 Ah-s akksit, egy hozzá való töltőt és egy 2 kw-os invertert összesen majdnem annyiért, amennyibe a hibrid inverter került volna.
Mai eszemmel már csak a hibrid inverter mellett döntenék.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2022.11.29. 15:29
Ez is vidám lesz. Télen vehetek 150-200 kWh-t teljes áron, nyáron meg kapok 400 kWh termelésért 2000 Ft-ot...
Egy faluval odébb lakó napelemes ismerőssel beszéltem. Azt mondta megoldja, a szomszédja őstermelő és nyáron állandóan öntöznie kell, a szivattyú meg zabálja az áramot Lengőkábel szomszédba át, és eladja neki nyáron a túltermelését megegyezés szerinti áron. Havi szaldóban is megoldható. Mindketten jól járnak.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ezzel azert ovatosan mert ha a szolgaltato megtudja lekoti az orakat es meg is birsagolja :shock:
TotoHU írta: 2022.11.29. 16:33 Egy faluval odébb lakó napelemes ismerőssel beszéltem. Azt mondta megoldja, a szomszédja őstermelő és nyáron állandóan öntöznie kell, a szivattyú meg zabálja az áramot Lengőkábel szomszédba át, és eladja neki nyáron a túltermelését megegyezés szerinti áron. Havi szaldóban is megoldható. Mindketten jól járnak.
ingyom bingyom tálib-e?
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

qqriq írta: 2022.11.29. 16:36 ezzel azert ovatosan mert ha a szolgaltato megtudja lekoti az orakat es meg is birsagolja :shock:
A szolgáltató lehet leszarja, de a navot nagyon fogja érdekelni :D
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem szarja le mert illegalis vetelezesnek minosul
Kontrolle13 írta: 2022.11.29. 17:14 A szolgáltató lehet leszarja, de a navot nagyon fogja érdekelni :D
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

qqriq írta: 2022.11.29. 16:36 ezzel azert ovatosan mert ha a szolgaltato megtudja lekoti az orakat es meg is birsagolja :shock:
Ez igaz, szabályosnak nem szabályos.
De egyik percről a másikra előzetes egyeztetés és konzultáció nélkül, mindenféle transzparenciát nélkülözve gyökeresen átírni a kereteket, amelyek alapján több tízezer család milliókat tolt bele egy fejlesztésbe, az sem nevezhető éppen korrektnek! Finoman fogalmazva... Lehetett ezt volna másként is csinálni, de nem, sunyin fű alatt betolva rendeletben, erőből, egyik pillanatról a másikra átírva a szabályrendszert, ez lett.

Ez a teljesen kiszámíthatatlan, erőből lenyomó banánisztáni környezet a megoldom okosba" ügyeskedő mentalitás gyökere! "Ha ők így, akkor én meg úgy!"

Mod: a szolgáltató, hálózat irányító szempontjai is tökéletesen érthetők, aki kicsit is előre gondolkodott sejtette hogy az éves szaldós világ nem tart örökké. Nincs ingyen ebéd, túl szép volt hogy igaz legyen. Eddig tartott
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára TotoHU 2022.11.29. 19:18-kor.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

csak azt mondtam hogy ovatosan, nehogy baj legyen belole.

egyebkent meg akkor lenne kurvara unfair ha a tobb tizezer csalad zsebbol fizette volna az egeszet es nem nem 50-100%-os tamogatasbol ment volna...
ha jol tudom az aprobetusben benne vanik hogy a kondiciok valtozhatnak.
TotoHU írta: 2022.11.29. 19:02 Ez igaz, szabályosnak nem szabályos.
De egyik percről a másikra előzetes egyeztetés és konzultáció nélkül, mindenféle transzparenciát nélkülözve gyökeresen átírni a kereteket, amelyek alapján több tízezer család milliókat tolt bele egy fejlesztésbe, az sem nevezhető korrektnek. Finoman fogalmazva... Lehetett ezt volna másként is csinálni, de nem, sunyin fű alatt betolva rendeletben, erőből, egyik pillanatról a másikra átírva a szabályrendszert, ez lett.

Ez a teljesen kiszámíthatatlan banánisztáni környezet a megoldom okosba" ügyeskedő mentalitás gyökere! "Ha ők így, akkor én meg úgy!"
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2022.11.29. 15:29 Máris csavartak egyet a félkész szabályozáson...

https://24.hu/fn/gazdasag/2022/11/29/na ... abbul-jar/

Ez is vidám lesz. Télen vehetek 150-200 kWh-t teljes áron, nyáron meg kapok 400 kWh termelésért 2000 Ft-ot...
https://kiszamolo.hu/ez-mar-viccnek-is-rossz/#comments
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

qqriq írta: 2022.11.29. 19:18 csak azt mondtam hogy ovatosan, nehogy baj legyen belole.

egyebkent meg akkor lenne kurvara unfair ha a tobb tizezer csalad zsebbol fizette volna az egeszet es nem nem 50-100%-os tamogatasbol ment volna...
ha jol tudom az aprobetusben benne vanik hogy a kondiciok valtozhatnak.
Igen ez is mind így van. Lásd előző hsz amit már módosítva írtam. Az éves szaldó túl szép volt hogy igaz legyen. Mi is úgy szálltunk be hogy befektetésnek fogtuk fel, állam bácsi duplázta a pénzünket pár hónap alatt. Így okés.
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

qqriq írta: 2022.11.29. 19:18 egyebkent meg akkor lenne kurvara unfair ha a tobb tizezer csalad zsebbol fizette volna az egeszet es nem nem 50-100%-os tamogatasbol ment volna...
Na igen..
Én eddig egy tetves forintot nem kaptam az államtól, soha. Az hol fair?

Persze az a része rohadtul nem oké a dolognak, hogy rájönnek, hogy ezt elszámolták és egy tollvonással beszántják a dolgot.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2022.11.29. 19:18 csak azt mondtam hogy ovatosan, nehogy baj legyen belole.

egyebkent meg akkor lenne kurvara unfair ha a tobb tizezer csalad zsebbol fizette volna az egeszet es nem nem 50-100%-os tamogatasbol ment volna...
ha jol tudom az aprobetusben benne vanik hogy a kondiciok valtozhatnak.
Én zsebből fizettem, és sokan mások is...
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

AndyA írta: 2022.11.29. 22:52 Én zsebből fizettem, és sokan mások is...
Sajnálom. :( Az önkéntes nyugdíjpénztár ennél még durvább lenyúlás volt - azt is túléltük.

Medvének van igaza - azzal nem érdemes foglalkozni, amivel úgysem tudunk mit kezdeni.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Várd ki a dolgok végét.
Konteó következik😆 :

Franciában már büntetnek, ha nem teszel cellákat a kocsibeállód tetejére.
Következő lépés: ajánlott, hogy vegyél elektromos autót, mert a hagyományost büntetni fogják, így tudod hova tenni az áramot. / Persze egyből kettőt, hogy egyik töltőn, másikat meg használod, aztán csere/
És máris megoldva a problémák sora:
- dübörög a gazdaság
- nem kell benzin / gázolaj
- nem kell bővíteni az energetikai rendszereket
- pofád lapis, kussóljál, ingyen autózhatsz, nincsittsemmilátnivaló
:lol: :lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2022.11.29. 23:11 Sajnálom. :( Az önkéntes nyugdíjpénztár ennél még durvább lenyúlás volt - azt is túléltük.

Medvének van igaza - azzal nem érdemes foglalkozni, amivel úgysem tudunk mit kezdeni.
Viszont ott választható volt, hogy ne nyúlhassák le - az enyémet nem is nyúlták le.

De most igen.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

RatRace írta: 2022.11.30. 07:56 Várd ki a dolgok végét.
Konteó következik😆 :

Franciában már büntetnek, ha nem teszel cellákat a kocsibeállód tetejére.
Következő lépés: ajánlott, hogy vegyél elektromos autót, mert a hagyományost büntetni fogják, így tudod hova tenni az áramot. / Persze egyből kettőt, hogy egyik töltőn, másikat meg használod, aztán csere/
És máris megoldva a problémák sora:
- dübörög a gazdaság
- nem kell benzin / gázolaj
- nem kell bővíteni az energetikai rendszereket
- pofád lapis, kussóljál, ingyen autózhatsz, nincsittsemmilátnivaló
:lol: :lol:
Évtized óta benne van a törvényben, hogy a villanyra is van jövedéki adó. Csak jelenleg még éppen nulla. De mivel a törvény már megvan, innentől gyakorlatilag egyetlen rendelet (ami manapság amúgy se nagy probléma), és annyit tesznek rá, amennyit nem szégyellnek.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2022.11.30. 09:02 Viszont ott választható volt, hogy ne nyúlhassák le - az enyémet nem is nyúlták le.

De most igen.
Volt már olyan, hogy a hatálybalépés előtti nap este módosítottak. Itt is most baltával faragtak valamit, amiről nem is tudni, hogy pontosan mi. Ahány nap van hátra, még annyiszor módosíthatnak rajta.
Az a gáz, hogy a szakma sem tudja pontosan értelmezni a Közlönyben megjelenteket.
Előzetes szakmai egyeztetés.. ugyan már. :(
2 hónapja még pályázattal ösztönözték a napelem telepítést, most meg kivégzik.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2022.11.30. 09:44 Volt már olyan, hogy a hatálybalépés előtti nap este módosítottak. Itt is most baltával faragtak valamit, amiről nem is tudni, hogy pontosan mi. Ahány nap van hátra, még annyiszor módosíthatnak rajta.
Az a gáz, hogy a szakma sem tudja pontosan értelmezni a Közlönyben megjelenteket.
Előzetes szakmai egyeztetés.. ugyan már. :(
2 hónapja még pályázattal ösztönözték a napelem telepítést, most meg kivégzik.
Eszetlen kapkodás.

Egy név rémlik fel nekem erről. Valami Bernát? Meg a menkűt is szokás emlegetni a nevével kapcsolatban... :-(
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

RatRace írta: 2022.11.30. 07:56 Várd ki a dolgok végét.
Konteó következik😆 :

Franciában már büntetnek, ha nem teszel cellákat a kocsibeállód tetejére.
Következő lépés: ajánlott, hogy vegyél elektromos autót, mert a hagyományost büntetni fogják, így tudod hova tenni az áramot. / Persze egyből kettőt, hogy egyik töltőn, másikat meg használod, aztán csere/
És máris megoldva a problémák sora:
- dübörög a gazdaság
- nem kell benzin / gázolaj
- nem kell bővíteni az energetikai rendszereket
- pofád lapis, kussóljál, ingyen autózhatsz, nincsittsemmilátnivaló
:lol: :lol:

A konteó jó, csak technikailag nem stimmel:

- Pár napelem a garázsra az kevés ehhez. Egy tisztán elektromos Opel Ampera akkumulátora 60 kW kapacitású. A mi 7,2 kWp-es napelem rendszerünk a háztető nagy részét beborító 18 panellel egész nap termel úgy 50 kWht, full ideális körülmények esetén. Vagyis nem pár panel kell egy elektromos autó feltöltéséhez, hanem egy egész napelemes rendszer teljes napi teljesítménye.
- Jellemzően nappal nem vagyunk otthon, hanem dolgozunk vagy ide-oda megyünk. Este viszont nem süt a nap, és ősszel-télen sem . Én is most irodában ülök, így ha most ha sütne is a nap és lenne elektromos autóm, akkor sem tudnám az autót tölteni, mert nem vagyok otthon. Egy 50-60 kW-os akkupakk meg jelenleg önmagában egy fél autó ára. (Plusz a jellemzően elterjedt visszatáplálós inverterek nem tudnak akkupakkot kezelni csak a hibridek, ezt plusz külön költségért kell megoldani)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

TotoHU írta: 2022.11.30. 10:26 A konteó jó, csak technikailag nem stimmel:

- Pár napelem a garázsra az kevés ehhez. Egy tisztán elektromos Opel Ampera akkumulátora 60 kW kapacitású. A mi 7,2 kWp-es napelem rendszerünk a háztető nagy részét beborító 18 panellel egész nap termel úgy 50 kWht, full ideális körülmények esetén. Vagyis nem pár panel kell egy elektromos autó feltöltéséhez, hanem egy egész napelemes rendszer teljes napi teljesítménye.
- Jellemzően nappal nem vagyunk otthon, hanem dolgozunk vagy ide-oda megyünk. Este viszont nem süt a nap, és ősszel-télen sem . Én is most irodában ülök, így ha most ha sütne is a nap és lenne elektromos autóm, akkor sem tudnám az autót tölteni, mert nem vagyok otthon. Egy 50-60 kW-os akkupakk meg jelenleg önmagában egy fél autó ára. (Plusz a jellemzően elterjedt visszatáplálós inverterek nem tudnak akkupakkot kezelni csak a hibridek, ezt plusz külön költségért kell megoldani)
Hahó!
ottan vagyon, hogy vegyél 2 elektronyos autót!
És használd felváltva.
2 autónak nagyobb garázs kell, több napelem fér rá.
A többi meg egyéni szociális probléma.
Ha a nagy testrész így akarja, így is lesz.
Punktum.
:lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2022.11.30. 10:26 A konteó jó, csak technikailag nem stimmel:

- Pár napelem a garázsra az kevés ehhez. Egy tisztán elektromos Opel Ampera akkumulátora 60 kW kapacitású. A mi 7,2 kWp-es napelem rendszerünk a háztető nagy részét beborító 18 panellel egész nap termel úgy 50 kWht, full ideális körülmények esetén. Vagyis nem pár panel kell egy elektromos autó feltöltéséhez, hanem egy egész napelemes rendszer teljes napi teljesítménye.
- Jellemzően nappal nem vagyunk otthon, hanem dolgozunk vagy ide-oda megyünk. Este viszont nem süt a nap, és ősszel-télen sem . Én is most irodában ülök, így ha most ha sütne is a nap és lenne elektromos autóm, akkor sem tudnám az autót tölteni, mert nem vagyok otthon. Egy 50-60 kW-os akkupakk meg jelenleg önmagában egy fél autó ára. (Plusz a jellemzően elterjedt visszatáplálós inverterek nem tudnak akkupakkot kezelni csak a hibridek, ezt plusz külön költségért kell megoldani)
Tudom nem egészen ez a téma, csak egy kicsi részére reagálok, értem. A kocsit jellemzően nem meríted le minden nap fullra. Elmész munkába, ügyetintézni, bevásárolni, hazajössz. Alpvetően nem full kapacitással kell számolni szerintem, hanem csak ezzel a pártíz km-nyi teljesítménnyel.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fortitu írta: 2022.11.30. 10:40 Tudom nem egészen ez a téma, csak egy kicsi részére reagálok, értem. A kocsit jellemzően nem meríted le minden nap fullra. Elmész munkába, ügyetintézni, bevásárolni, hazajössz. Alpvetően nem full kapacitással kell számolni szerintem, hanem csak ezzel a pártíz km-nyi teljesítménnyel.
Attól függ kinek milyen a munkája. A jellemző az amit írsz, de én pl. hetente 1x megyek 5-600 km-s kétnapos útra. Minden héten.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Fortitu írta: 2022.11.30. 10:40 Tudom nem egészen ez a téma, csak egy kicsi részére reagálok, értem. A kocsit jellemzően nem meríted le minden nap fullra. Elmész munkába, ügyetintézni, bevásárolni, hazajössz. Alpvetően nem full kapacitással kell számolni szerintem, hanem csak ezzel a pártíz km-nyi teljesítménnyel.
Arra viszont ez továbbra sem válasz, hogy napközben nincs otthon az autó, amikor töltené az ember...

Bár ha havi a szaldó, ebbe az még belefér. Nappal termel, éjjel vételez, pénz az ablakban. Persze csak akkor, ha közben a rendszerhasználati díj is szaldóban nullázódik, nem számolják fel kétszer...
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2022.11.30. 11:25 Arra viszont ez továbbra sem válasz, hogy napközben nincs otthon az autó, amikor töltené az ember...

Bár ha havi a szaldó, ebbe az még belefér. Nappal termel, éjjel vételez, pénz az ablakban. Persze csak akkor, ha közben a rendszerhasználati díj is szaldóban nullázódik, nem számolják fel kétszer...
Havi szaldóban nem lesz hálózat használati díj szvsz.
Bár ezektől minden kitelik...
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.11.30. 11:29 Havi szaldóban nem lesz hálózat használati díj szvsz.
Bár ezektől minden kitelik...
De nekem szaldóm sem lesz 2024-től, mert már 2012-ben felraktam a rendszert a garázsra... :-(
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2022.11.30. 11:41 De nekem szaldóm sem lesz 2024-től, mert már 2012-ben felraktam a rendszert a garázsra... :-(
Nézd a jó oldalát: az a beruházásod jó eséllyel megtérült 10 év alatt.
Tényleg nem tudunk mit tenni, csak várni hogy kiderüljön mit is akart a költő? Simán szakmai dilettantizmus miatt ilyen érthetetlen a jogszabály, vagy szándékosan bonyolították túl, hogy minél kevesebben értsék, de levezethető legyen belőle amit szerettek volna elérni?

Mod: én elhatároztam hogy visszwatt védelmet fogok jövőre felszereltetni, és 2024-től egy kilowattot sem fogok visszatölteni a hálózatra. Elhasználom amit fogok, afelett pedig leszabályoz a rendszer, és nincs se termelés, sem visszatöltés. A havi szaldóval a villanyszámla megtakarítás olyan minimálisra csökkenne, hogy inkább nem töltök vissza semmit ennek a nyomorult bandának. Akkor termeljék csak meg a kurvadrága gázzal, ne tőlem vegyék át 5 Ft/kw-ért a túltermelést.
A rendszerem felét kifizette az állam, de akkor ha nekem nem lehet belőle hasznom akkor nekik se legyen. Kapják be.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

AndyA írta: 2022.11.30. 11:41 De nekem szaldóm sem lesz 2024-től, mert már 2012-ben felraktam a rendszert a garázsra... :-(
Számolgattam kicsit az elmúlt éves termelési adatok alapján.

Ha havi szaldó van, akkor évi kb. 2600 Ft-ot kapok a megtermelt közel 2,3 MWh (!!!) villanyért az összes többi levonással, saját használattal együtt (megtermelt áram díja 5 Ft/kWh, ill. vételezett villany ára 38 Ft/kWh). Ebből kellene megtérüljön a rendszerem...

Ha viszont a rendszerhasználati díjat oda és vissza is ki kell fizessem, amikor betáplálok és fogyasztok, akkor a sima fogyasztás napelem nélkül kerülne 65 ezerbe éves szinten. Napelemmel együtt meg 11 ezer Ft normál kWh díj, plusz visszatáp rendszerhasználati díj a teljes termelésre, mínusz jóváírt áramdíj a termelés és fogyasztás különbségére kb. 82 ezer Ft, azaz összesen 93 ezer Ft körül lenne éves szinten.

Nyilván ebben nem vettem figyelembe az azonnali saját felhasználást, mert az mindig esetleges. Jellemzően napközben nem sok igazán komoly fogyasztó üzemel, nem annyira vagyunk otthon.

Ha melléteszek egy mondjuk 3kWh-s tárolót, akkor havi 90 kWh-val csökken a fogyasztásom és a visszatermelt mennyiség is (egyszerűsített modell - amikor tudok eleget termelni, és amikor ennél többet nem is használok el naponta). Amit "nyerek" általa, az az alacsonyabb visszatermelés rendszerhasználati díja, amit nem kell befizetnem, ill. veszteségként jelentkezik a nekem meg nem fizetett áramdíj ugyanerre. Így "csak" 59 ezer Ft lesz a rendszerhasználati büntetődíj a 82 ezer helyett. Lehet mondani, hogy a 65 ezer napelem nélküli összeg helyetti 93 ezer napelemes lemegy 70 ezerre. Már majdnem jó, már alig fizetek valamit éves szinten, hogy ingyen termelhessek energiát az országnak.

Ez az ú.n. "ész botránya".
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.11.30. 12:14 Nézd a jó oldalát: az a beruházásod jó eséllyel megtérült 10 év alatt.
Tényleg nem tudunk mit tenni, csak várni hogy kiderüljön mit is akart a költő? Simán szakmai dilettantizmus miatt ilyen érthetetlen a jogszabály, vagy szándékosan bonyolították túl, hogy minél kevesebben értsék, de levezethető legyen belőle amit szerettek volna elérni?

Mod: én elhatároztam hogy visszwatt védelmet fogok jövőre felszereltetni, és 2024-től egy kilowattot sem fogok visszatölteni a hálózatra. Elhasználom amit fogok, afelett pedig leszabályoz a rendszer, és nincs se termelés, sem visszatöltés. A havi szaldóval a villanyszámla megtakarítás olyan minimálisra csökkenne, hogy inkább nem töltök vissza semmit ennek a nyomorult bandának. Akkor termeljék csak meg a kurvadrága gázzal, ne tőlem vegyék át 5 Ft/kw-ért a túltermelést.
A rendszerem felét kifizette az állam, de akkor ha nekem nem lehet belőle hasznom akkor nekik se legyen. Kapják be.
Most építettem át. Ez mikor fog megtérülni...? :-(

Nem tudni. Sajnos ezektől mind a kettő kitelik. Az is, hogy egyszerűen ennyire sík hülyékkel íratják, de az is, hogy pont azért nem fogalmaznak érthetően, mert még maguk sem tudják, hogy mit akarnak ebből kihozni, és így tesztelik a reakciókat. Azután a visszacsatolás alapján "finomhangolnak"...

Amúgy nem az a baj, hogy 5 Ft/kWh-ért veszik meg tőled az áramot. Ez is orcátlan, de sokkal nagyobb baj a 23 Ft/kWh rendszerhasználati díj, ami ráadásul nem is igaz, mert a te villanyod nagyjából a sarki Sparig megy csak el, az fogja elhasználni a hűtőiben, a világításban, nyáron a légkondiban stb.

Erről a visszwatt védelemről mesélj, hogyan működik.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2022.11.30. 12:36 Most építettem át. Ez mikor fog megtérülni...? :-(

Nem tudni. Sajnos ezektől mind a kettő kitelik. Az is, hogy egyszerűen ennyire sík hülyékkel íratják, de az is, hogy pont azért nem fogalmaznak érthetően, mert még maguk sem tudják, hogy mit akarnak ebből kihozni, és így tesztelik a reakciókat. Azután a visszacsatolás alapján "finomhangolnak"...

Amúgy nem az a baj, hogy 5 Ft/kWh-ért veszik meg tőled az áramot. Ez is orcátlan, de sokkal nagyobb baj a 23 Ft/kWh rendszerhasználati díj, ami ráadásul nem is igaz, mert a te villanyod nagyjából a sarki Sparig megy csak el, az fogja elhasználni a hűtőiben, a világításban, nyáron a légkondiban stb.

Erről a visszwatt védelemről mesélj, hogyan működik.
Visszatáplálás védelem. Eredetileg azért fejlesztették ki, hogy ahol a hálózat nem bírja el, a szolgáltató szabályozhassa, vagy akár meg is tilthassa a közcélú villamos hálózatra (magyarul az utcai áramra :D) visszatáplálást. Tehát pl. mondhatja azt, hogy OK szerelhetsz fel visszatápláló invertert, de csak napi 10 kw-ot tölthetsz vissza - vagy akár azt is, hogy ne táplálj vissza semmit mert a hálózat nem bírja el. (És ez lett volna a korrekt mondás októberben: szigorítunk a bírálaton, és csak az telepíthet ahol a hálózat elbírja, ahol pedig nem ott korlátozás vagy tiltás is lehet. De nem, nálunk a visszatáplálást általában megtiltották, mert így egyszerűbb.)

Erre valók ezek a megoldások, vagy az inverter gyártója tudja szállítani eleve a szükséges technikát, vagy mindenféle gyártók is gyártanak ilyen ketyeréket.
Nekem pl Fronius inverterem van, amihez egy kb 120e Ft-os Fronius Smart Meter kell. (Nagyobb inverter gyártóknak elvileg mind van erre saját megoldásuk) Ha ezt felpattintja a telepítő, onnantól mobil appról állítom hogy mikor mennyit táplálhatok vissza a hálózatra, vagy akár dönthetek úgy is hogy nem táplálok vissza semmit. Onnantól a beállítások alapján ez a Smart Meter szabályozza az inverter teljesítményét, és mindig egyensúlyban tartja a termelést és a fogyasztást. Ha csak 0,5 kw a fogyasztásom, akkor lehet hogy ragyogó napsütés van, de ugyanennyi lesz a termelés is, ha pedig 4 kw akkor annyi. De ha az a beállítás, hogy napi 10 kw-ig engedi a feltöltést, akkor 10 kw-ig visszatáplál a hálózatba, és ha ezt elérte a rendszer akkor leszabályoz és egyensúlyban tartja a termelést és fogyasztást.

Ez utóbbi a tervem, mert akkor dögöljön meg a szomszéd tehene is, ne adják el a szomszédos ipari parknak az általam megtermelt áramot 240-ért, ha én 5-öt kapok érte, és bónuszként még a szaldóval is megszopattak. Akkor én sem leszek jófej, és nem töltök vissza semmit, önként vállalva és dalolva, állítsák elő az áramot gázzal drágán és szállítsák oda messziről. Ezzel kb 5-6 megawatt energiát nem fogok betermelni éves szinten, amivel megfosztom az MVM-et 1,2-1,4 millió Ft bevételtől.
Igazuk van, a szerződésben az éves szaldó nem volt benne hogy kötelező nekik örökké fenntartani, de az sem hogy nekem kötelező visszatáplálni. Akkor egyikünk se fog jól járni, veszít-veszít helyzet.
#rohadjanakmeg

https://slrsolar.hu/visszwatt-vedelem/
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.11.30. 12:48 Visszatáplálás védelem. Eredetileg azért fejlesztették ki, hogy ahol a hálózat nem bírja el, a szolgáltató szabályozhassa, vagy akár meg is tilthassa a közcélú villamos hálózatra (magyarul az utcai áramra :D) visszatáplálást. Tehát pl. mondhatja azt, hogy OK szerelhetsz fel visszatápláló invertert, de csak napi 10 kw-ot tölthetsz vissza - vagy akár azt is, hogy ne táplálj vissza semmit mert a hálózat nem bírja el. (És ez lett volna a korrekt mondás októberben: szigorítunk a bírálaton, és csak az telepíthet ahol a hálózat elbírja, ahol pedig nem ott korlátozás vagy tiltás is lehet. De nem, nálunk a visszatáplálást általában megtiltották, mert így egyszerűbb.)

Erre valók ezek a megoldások, vagy az inverter gyártója tudja szállítani eleve a szükséges technikát, vagy mindenféle gyártók is gyártanak ilyen ketyeréket.
Nekem pl Fronius inverterem van, amihez egy kb 120e Ft-os Fronius Smart Meter kell. (Nagyobb inverter gyártóknak elvileg mind van erre saját megoldásuk) Ha ezt felpattintja a telepítő, onnantól mobil appról állítom hogy mikor mennyit táplálhatok vissza a hálózatra, vagy akár dönthetek úgy is hogy nem táplálok vissza semmit. Onnantól a beállítások alapján ez a Smart Meter szabályozza az inverter teljesítményét, és mindig egyensúlyban tartja a termelést és a fogyasztást. Ha csak 0,5 kw a fogyasztásom, akkor lehet hogy ragyogó napsütés van, de ugyanennyi lesz a termelés is, ha pedig 4 kw akkor annyi. De ha az a beállítás, hogy napi 10 kw-ig engedi a feltöltést, akkor 10 kw-ig visszatáplál a hálózatba, és ha ezt elérte a rendszer akkor leszabályoz és egyensúlyban tartja a termelést és fogyasztást.

Ez utóbbi a tervem, mert akkor dögöljön meg a szomszéd tehene is, ne adják el a szomszédos ipari parknak az általam megtermelt áramot 240-ért, ha én 5-öt kapok érte, és bónuszként még a szaldóval is megszopattak. Akkor én sem leszek jófej, és nem töltök vissza semmit, önként vállalva és dalolva, állítsák elő az áramot gázzal drágán és szállítsák oda messziről. Ezzel kb 5-6 megawatt energiát nem fogok betermelni éves szinten, amivel megfosztom az MVM-et 1,2-1,4 millió Ft bevételtől.
Igazuk van, a szerződésben az éves szaldó nem volt benne hogy kötelező nekik örökké fenntartani, de az sem hogy nekem kötelező visszatáplálni. Akkor egyikünk se fog jól járni, veszít-veszít helyzet.
#rohadjanakmeg

https://slrsolar.hu/visszwatt-vedelem/
Az a baj, hogy nekem 10 éves inverterem van, és hiába Fronius, tartok tőle, hogy azzal nemigen működne a mutatvány...
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

AndyA írta: 2022.11.30. 13:17 Az a baj, hogy nekem 10 éves inverterem van, és hiába Fronius, tartok tőle, hogy azzal nemigen működne a mutatvány...
Háát egy szaki tudja biztosra megmondani mivel tehető működőképessé, vannak utángyártott megoldások is.
De mondtad hogy bővíteni szeretnéd, az új inverterek biztosan kialakíthatók így is. (Nov 1 után leadott igényeknél ez már eleve követelmény)
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

AndyA írta: 2022.11.30. 11:41 De nekem szaldóm sem lesz 2024-től, mert már 2012-ben felraktam a rendszert a garázsra... :-(
És mi lenne, ha 2024 -ben feraknál egy korszerübbet (legalább is paporon azasszon nevére)?
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Kontrolle13 írta: 2022.11.30. 17:49 És mi lenne, ha 2024 -ben feraknál egy korszerübbet (legalább is paporon azasszon nevére)?
Szia,

Tilos.

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

AndyA: ha 10 éves az invertered, akkor egyébként is közelíti a hasznos élettartama végét (10-15 év) gondolom nem arra számítottál, hogy örökké működik? ;) Ha pedig előbb-utóbb úgyis cserélni kell, mert elromlik, akkor nyilván korszerűbbre.

Más:Elektromos autó - nekem ilyen van (80kWos Skoda Enyaq, ez a céges egyenautó) Nyugodtan kérdezzetek ha kell valami konkrétum a tapasztalatokról - szerintem ez jobb mint tippelgeti ;) . Fortitu jól mondja - a tipikus júzer csak napi X (X<<100) kilométert ingázik, méghozzá munkakörtől függően nem is minden nap (a home office elterjedése miatt). A hétvégét szokták megnyomni a kollégák — akkor simán belemegy többszáz km. Vagy nulla, és otthon áll. A hosszú utakra - pl messzebb található vidéki versenyre, hogy maradjunk a konkrétumoknál - pl nem is elég az akku töltete, út közben valamelyik 50kW-ős gyorstöltőnél meg kell állni 45 percre-egy órára a visszaúton.

Szóval nagyon attól függ, de a fenti mondható kb átlagosnak. Nem csodaszer, de szerintem átgondolt villanyautóhasználattal szabad szemmel jól látható mennyiségű felesleges áramot lehet hasznosítani.
Kiemelném a home office szerepét - akkor otthon van az autó, már akinek ilyen a munkája (meglepően sok embernek), lehet tölteni.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

TotoHU írta: 2022.11.30. 12:48 Akkor egyikünk se fog jól járni, veszít-veszít helyzet.
#rohadjanakmeg
gyönyörű példája annak, hogy miért is tart ott ez az ország, ahol tart


...
egyébként meg a fivérem is hápogott, hogy akkor hogyisvanez, hogy én ennyiért adom el, de amannyiért veszem

azt mondtam neki:
minden annyit ér, amennyit az adott pillanatban adnak érte
ha valamiből pillanatnyilag több van, mint amennyire szükség van, akkor annak lejjebb megy az ára (török líra, magyar forint), hogy elad6ó legyen
ellenben ha valamiből kevesebb van, mint amekkora a kereslet, annak meg felmegy az ára (földgáz, kukorica)

a te napelemed ugyanakkor termel, amikor a többieké is --> a termékre nincs kereslet
te viszont ugyanakkor akarsz vásárolni, amikor a többiek is (sötét téli éjjelen) --> nagy kereslet--> magasabb ár

teljesen logikus

persze a törvényi szabályozás is amolyan magyarosra sikerült, de majd módosítják 7-8 alkalommal, és akkor talán (!!!) majd ellátja azt a funkciót, amit a költő szánt neki

egyébként van ilyen elvetemült 5letem, hogy szélturbina kellene a tetőre, ami direktben rá van kötve egy fűtőellenállásra, és kész is (teljesen szigetüzem, ...nyáron akksitöltő)
persze a magyaros szabályozás még legkisebb szélturbinát is betíccsukolja, mert csak és kész (szintén dögöljen meg a szomszéd tehene is)

vagy télre lehet, hogy még jobb lenne egy mechanikus súrlódásos fűtőbizbasz, de ez ebben a pillanatban jutott eszembe, szóval az 5let még szedercsíraállapotban leledzik
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

szvsz az elektronyos autozas es a napenergia hasznositasa amig a hatekony es gazdasagos energatarolasra nincs megoldas nem a jovo hanem zsakutca :roll:
jelenleg ~3.000.000 gepkocsira jut ~3000 toltoallomas, rendszeresen tapasztalom hogy forgalmasabb helyeken ahol 12 kutfej is elerheto 4-5 jarmu all sorban mikor ~5 perc egy tankolas.
jelenleg egy elektronyos auto akummulatoranak dc toltese 80%-ra fel es 2 ora kozt van, el tudom kepzelni milyen varolista lesz mondjuk a lellei mol toltoallomason amikor dompingszeruen elkezdenek szaporodni a villanyautok.
valamint varosi kornyezetben ahol lakossag 70-80%-a utcan parkol az otthoni toltes se valosithato meg.
szoval mint a zsiraf, szep es meno de otthonra nem kene, maradok a hibridnel.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2022.11.30. 19:13
szoval mint a zsiraf, szep es meno de otthonra nem kene, maradok a hibridnel.
Támogatom! Több töltő marad nekünk.. ;)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

sose lesz annyi tolto amennyire szukseg lenne :)

juteszembe nyaron egy ismerosom gyereket baleset erte a taborban es korhazba kerult a balaton mellett.
pesten meg kellett allniuk tolteni egy orat, szulokent gondolhatod mit eltek at. az autot kovetkezo heten eladtak...
Petya357 írta: 2022.11.30. 19:29 Támogatom! Több töltő marad nekünk.. ;)
ingyom bingyom tálib-e?
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

szöged írta: 2022.11.30. 18:52 gyönyörű példája annak, hogy miért is tart ott ez az ország, ahol tart


...
egyébként meg a fivérem is hápogott, hogy akkor hogyisvanez, hogy én ennyiért adom el, de amannyiért veszem

azt mondtam neki:
minden annyit ér, amennyit az adott pillanatban adnak érte
ha valamiből pillanatnyilag több van, mint amennyire szükség van, akkor annak lejjebb megy az ára (török líra, magyar forint), hogy elad6ó legyen
ellenben ha valamiből kevesebb van, mint amekkora a kereslet, annak meg felmegy az ára (földgáz, kukorica)

a te napelemed ugyanakkor termel, amikor a többieké is --> a termékre nincs kereslet
te viszont ugyanakkor akarsz vásárolni, amikor a többiek is (sötét téli éjjelen) --> nagy kereslet--> magasabb ár

teljesen logikus

persze a törvényi szabályozás is amolyan magyarosra sikerült, de majd módosítják 7-8 alkalommal, és akkor talán (!!!) majd ellátja azt a funkciót, amit a költő szánt neki

egyébként van ilyen elvetemült 5letem, hogy szélturbina kellene a tetőre, ami direktben rá van kötve egy fűtőellenállásra, és kész is (teljesen szigetüzem, ...nyáron akksitöltő)
persze a magyaros szabályozás még legkisebb szélturbinát is betíccsukolja, mert csak és kész (szintén dögöljen meg a szomszéd tehene is)

vagy télre lehet, hogy még jobb lenne egy mechanikus súrlódásos fűtőbizbasz, de ez ebben a pillanatban jutott eszembe, szóval az 5let még szedercsíraállapotban leledzik
És mi van, ha nem látszik a turbina

Tető alatt padláson szélcsatorna kialakítása? :D :D :D ;)
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2022.11.30. 19:41 sose lesz annyi tolto amennyire szukseg lenne :)

juteszembe nyaron egy ismerosom gyereket baleset erte a taborban es korhazba kerult a balaton mellett.
pesten meg kellett allniuk tolteni egy orat, szulokent gondolhatod mit eltek at. az autot kovetkezo heten eladtak...
Töltő otthon (ez még még nincs kész), tőltő a munkahelyen (ez már telepítve), ezek korlátlanul használhatóak, kizárólagosan - a parkoló helyhez jár. Autó mindig feltöltve, 70% alá nem megy. Külső töltő kizárólag a 150 km- nél hosszabb úthoz kell, ha aznap vissza is akarok érni. Fél éve használom - nem volt vele gond. Szóval lehet kifogásokat gyártani, de a nagy részük bullshit. ;)

Az a user, aki kimerítve tartja az autóját, és vészhelyzetben meglepődik, az rendszertani besorolását tekintve ugyanaz a kategória mint aki 5 liter benzinnel a tankban furikázik mert #jóleszazmég, vagy nem tart otthon pót tekercs WC papírt. (Egy szomszédom már 2x kért WTF hogy kehetbígy élni?) Nem a technológiával van a baj, hanem a rossz szokásokkal.

Azt se mondom, hogy mindenki vegyen vilkanyautót - nem mindenkinek való. Sajnos még mindig kib. drága - saját magam zsebéből valszeg plug in hibridet vennék(olyan is volt, szerettem - a nem-plugint nem szerettem), vállalati autónak, amikor más veszi meg, viszont nagyon jó. ;) A gyakorlatban, ma, 2022-ben teljesen jól működik idehaza is, attól függetlenül, hogy ki mit gondol, és mi a véleménye 8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

na igen, szerinted a lakossag hany szazalekanak adatik meg hogy otthon es a munkahelyen is tudja tolteni az autot?
abban az orszagban ahol a gepjarmuvek atlegeletkora 15 ev, es nem azert mert a gyalogparasztnak ez a perverzioja hanem mert nem tud jobbat venni.

nem kimeritve tartja az autoijat hanem ~250km a hatotav, mert a 400+ jarmuvek gyalogparaszt szamara elerhetetlenek.
Petya357 írta: 2022.11.30. 20:08 Töltő otthon (ez még még nincs kész), tőltő a munkahelyen (ez már telepítve), ezek korlátlanul használhatóak, kizárólagosan - a parkoló helyhez jár. Autó mindig feltöltve, 70% alá nem megy. Külső töltő kizárólag a 150 km- nél hosszabb úthoz kell, ha aznap vissza is akarok érni. Fél éve használom - nem volt vele gond. Szóval lehet kifogásokat gyártani, de a nagy részük bullshit. ;)
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2022.11.30. 20:15 na igen, szerinted a lakossag hany szazalekanak adatik meg hogy otthon es a munkahelyen is tudja tolteni az autot?
abban az orszagban ahol a gepjarmuvek atlegeletkora 15 ev, es nem azert mert a gyalogparasztnak ez a perverzioja hanem mert nem tud jobbat venni.

nem kimeritve tartja az autoijat hanem ~250km a hatotav, mert a 400+ jarmuvek gyalogparaszt szamara elerhetetlenek.
Nem mindenkinek, minden helyzetre való, de szerintem se rossz dolog. Ha lenne rá, akkor a mostani mellé én is vennék egyet hétköznapi használatra. Vagy legalábbis a családban legyen egy benzines/dízeles kocsi arra amikor a villanyos nem oké.
A cégnél már nálunk is lehet tölteni amúgy. Csak hát az autó ára az én keretemen kívül van.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem azt mondtam hogy rossz dolog, az elerheto aru villanyautok tokeletesek varosban vagy agglomeraciobol rohangalni de kell melle egy rendes motoros ha az ember nyugodtan akar aludni.
A nagy kapacitasu akkumlatorral birokat meg otthon tolteni nem egyszeru mulatsag.

Fortitu írta: 2022.11.30. 20:21 Nem mindenkinek, minden helyzetre való, de szerintem se rossz dolog. Ha lenne rá, akkor a mostani mellé én is vennék egyet hétköznapi használatra. Vagy legalábbis a családban legyen egy benzines/dízeles kocsi arra amikor a villanyos nem oké.
A cégnél már nálunk is lehet tölteni amúgy. Csak hát az autó ára az én keretemen kívül van.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu írta: 2022.11.30. 20:21 Nem mindenkinek, minden helyzetre való, de szerintem se rossz dolog.
Pontosan. Nem csodaszer, de a) van létjogosultsága, b) ma már működik, tényleg (5 éve nem működött még, még a méregzöld mazochisták is szidták) c) nem kell hülyének nézni másokat, csak mert nekünk valami nem jön be.

Második autónak tökéletes szinte akármelyik, a kicsik is. Használt kisautók már megfizethetőek. Egyetlen autónak valóban csak a 300+ km hatótávúak , és a nagyobbak alkalmasak igazán, és ezek drágák - ez tény. :( Én annak örülök, hogy legalább VAN ilyen opció. Pár éve még ez is irreális volt.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2022.11.30. 20:08 Azt se mondom, hogy mindenki vegyen vilkanyautót - nem mindenkinek való. Sajnos még mindig kib. drága
Szia,

Engem nem zavar az ara, mert amig kevesebb tolto van mint mukodo benzinkut, es jelentosen lassabb a tankolasa mint az uzemanyagnak addig ingyen se kellene. :-)

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2022.11.30. 20:42 amig kevesebb tolto van mint mukodo benzinkut,
A kérdésen sajnos már dolgoznak az elvtársak… és nem a töltök számának a növelésére gondolok… :?
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2022.11.30. 20:42 amig kevesebb tolto van mint mukodo benzinkut,
A kérdésen sajnos már dolgoznak az elvtársak… és nem a töltök számának a növelésére gondolok… :?
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

szöged írta: 2022.11.30. 18:52

azt mondtam neki:
minden annyit ér, amennyit az adott pillanatban adnak érte
ha valamiből pillanatnyilag több van, mint amennyire szükség van, akkor annak lejjebb megy az ára (török líra, magyar forint), hogy elad6ó legyen
ellenben ha valamiből kevesebb van, mint amekkora a kereslet, annak meg felmegy az ára (földgáz, kukorica)

a te napelemed ugyanakkor termel, amikor a többieké is --> a termékre nincs kereslet
te viszont ugyanakkor akarsz vásárolni, amikor a többiek is (sötét téli éjjelen) --> nagy kereslet--> magasabb ár

teljesen logikus
Ez nettó baromság, már bocs.
A kereslet-kínálat törvénye itt nem érvényes, mert az ár lakossági fogyasztóknak államilag támogatott és meghatározott hatósági ár, nem a kereslet-kinalat alakította ki, és erősen a piaci ár alatt van. (37 Ft fogyasztói ár vs 200 Ft felett piaci ár per kwh)
Ahogyan az 5 Ft-os vételárat is a monopolhelyzetben lévő MVM határozta meg, nem a piac.
Innentől minden amit írsz az nem érvényes.

Most minden fórumon azt olvasom hogy a havi szaldóba átkerülő felpqprikázott napelemesek a saját havi fogyasztás elérésekor ki fogják kapcsolni a hónap hátralévő részére az invertert mert nem éri meg nekik tovább üzemeltetni a rendszert, csak majd a következő elszámolási hónapban. Ha ezt tényleg sokan meg is teszik, akkor szabad szemmel jól látható rész fog kiesni az áramtermelésből, amit majd potolhat az MVM gázzal.
Így kell valamit elb.szni, ahogy most csinálták
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

szöged írta: 2022.11.30. 18:52 minden annyit ér, amennyit az adott pillanatban adnak érte
ha valamiből pillanatnyilag több van, mint amennyire szükség van, akkor annak lejjebb megy az ára (török líra, magyar forint), hogy elad6ó legyen
ellenben ha valamiből kevesebb van, mint amekkora a kereslet, annak meg felmegy az ára (földgáz, kukorica)

a te napelemed ugyanakkor termel, amikor a többieké is --> a termékre nincs kereslet
te viszont ugyanakkor akarsz vásárolni, amikor a többiek is (sötét téli éjjelen) --> nagy kereslet--> magasabb ár
Amikor a napelemes rendszer termel, akkor az adott trafókörzetben mindenképp van annyi "kereslet", amennyit a rendszer termel, különben nem tudna betermelni az inverter: felmenne a feszültség, és letiltana.

Napelemes rendszer engedélyezése előtt ezt ellenőrzi a szolgáltató.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Kontrolle13 írta: 2022.11.30. 17:49 És mi lenne, ha 2024 -ben feraknál egy korszerübbet (legalább is paporon azasszon nevére)?
Az, hogy fizethetek még egyszer...
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2022.11.30. 18:52 gyönyörű példája annak, hogy miért is tart ott ez az ország, ahol tart


...
egyébként meg a fivérem is hápogott, hogy akkor hogyisvanez, hogy én ennyiért adom el, de amannyiért veszem

azt mondtam neki:
minden annyit ér, amennyit az adott pillanatban adnak érte
ha valamiből pillanatnyilag több van, mint amennyire szükség van, akkor annak lejjebb megy az ára (török líra, magyar forint), hogy elad6ó legyen
ellenben ha valamiből kevesebb van, mint amekkora a kereslet, annak meg felmegy az ára (földgáz, kukorica)

a te napelemed ugyanakkor termel, amikor a többieké is --> a termékre nincs kereslet
te viszont ugyanakkor akarsz vásárolni, amikor a többiek is (sötét téli éjjelen) --> nagy kereslet--> magasabb ár

teljesen logikus

persze a törvényi szabályozás is amolyan magyarosra sikerült, de majd módosítják 7-8 alkalommal, és akkor talán (!!!) majd ellátja azt a funkciót, amit a költő szánt neki

egyébként van ilyen elvetemült 5letem, hogy szélturbina kellene a tetőre, ami direktben rá van kötve egy fűtőellenállásra, és kész is (teljesen szigetüzem, ...nyáron akksitöltő)
persze a magyaros szabályozás még legkisebb szélturbinát is betíccsukolja, mert csak és kész (szintén dögöljen meg a szomszéd tehene is)

vagy télre lehet, hogy még jobb lenne egy mechanikus súrlódásos fűtőbizbasz, de ez ebben a pillanatban jutott eszembe, szóval az 5let még szedercsíraállapotban leledzik
Bocs, de nem mi kezdtük. Ha lehetne itt normálisan élni, hidd el, hogy elég sokan megpróbálkoznának vele.

Háztartási kicsi szélkereked lehet, ha valami 11 m alatt maradsz vele, és a szomszéd sem jelent fel a zaj miatt.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2022.11.30. 22:28 Amikor a napelemes rendszer termel, akkor az adott trafókörzetben mindenképp van annyi "kereslet", amennyit a rendszer termel, különben nem tudna betermelni az inverter: felmenne a feszültség, és letiltana.

Napelemes rendszer engedélyezése előtt ezt ellenőrzi a szolgáltató.
+1
Az idén volt a napenergia csúcstermelése itthon, egy nyári napon az országos fogyasztás 30%-át fedezték napenergiával, aminek a harmada jött a lakosságtól. Tehát ott volt a 70% aminek kb a fele Paks amit nem lehet annyira könnyen le-fel szabályozni, de még mindig ott van egy rugalmas rész amit meg igen.
A hálózatok teherbíró képessége jogos érv, de ahogy írod is, azt eddig is ellenőrizte kötelezően a szolgáltató az engedélyezési folyamat során.
Mzoli
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 105
Csatlakozott: 2022.07.20. 06:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Mzoli »

Petya357 írta: 2022.11.30. 20:08
(Egy szomszédom már 2x kért WTF hogy kehetbígy élni?) Nem a technológiával van a baj, hanem a rossz szokásokkal.
Csak nem Eva volt? Ilyet soha tobbet! Nagyon megszidtam. :)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

AndyA írta: 2022.11.30. 22:49 Bocs, de nem mi kezdtük. Ha lehetne itt normálisan élni, hidd el, hogy elég sokan megpróbálkoznának vele.

Háztartási kicsi szélkereked lehet, ha valami 11 m alatt maradsz vele, és a szomszéd sem jelent fel a zaj miatt.
Egészen pontosan besorolási hely szerint, az épületmagasság+ 3 méter az irányadó.
Sőt, a helyi építési szákhatóságtól sem kell engedély.
( Teljes levelezésem megvan a helyi főépítésszel 2019- től )
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

RatRace írta: 2022.12.01. 09:36 Egészen pontosan besorolási hely szerint, az épületmagasság+ 3 méter az irányadó.
Sőt, a helyi építési szákhatóságtól sem kell engedély.
( Teljes levelezésem megvan a helyi főépítésszel 2019- től )
Az egy kisebb, 500-1000W-os, függőleges tengelyűhöz már elég lehet. Ráadásul az valamivel csendesebb is, mint a vízszintes tengelyű, propelleres.

Van esetleg valakinek konkrét példánnyal már tapasztalata? Amit Alin ebben a teljesítménykategóriában árulnak, az jó, ha a negyedét tudja, ami teszteket láttam...
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Mzoli írta: 2022.12.01. 08:52 Csak nem Eva volt? Ilyet soha tobbet! Nagyon megszidtam. :)
A miniszter hozzájárulása nélkül sem tagadni, sem megerősíteni nem tudom a hírt 8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

AndyA írta: 2022.12.01. 11:08 Az egy kisebb, 500-1000W-os, függőleges tengelyűhöz már elég lehet. Ráadásul az valamivel csendesebb is, mint a vízszintes tengelyű, propelleres.

Van esetleg valakinek konkrét példánnyal már tapasztalata? Amit Alin ebben a teljesítménykategóriában árulnak, az jó, ha a negyedét tudja, ami teszteket láttam...
Sajnos nincs. Akkor tettem le szélerőműről, amikor utánajártam a karbantartási igényének. Érdemes ezt is beleszámolni - mozgóalkatrészek, kopnak. :roll: A napelem közel zeró karbantartást igényel - a szélerőmű sajna nem.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2022.12.01. 13:07 Sajnos nincs. Akkor tettem le szélerőműről, amikor utánajártam a karbantartási igényének. Érdemes ezt is beleszámolni - mozgóalkatrészek, kopnak. :roll: A napelem közel zeró karbantartást igényel - a szélerőmű sajna nem.
Azt vajon mi garantálja, hogy a huszonéves napelemeket nem olyan feltételekkel szállítják majd el, mint most az azbesztpalát?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

zora írta: 2022.12.01. 13:50 Azt vajon mi garantálja, hogy a huszonéves napelemeket nem olyan feltételekkel szállítják majd el, mint most az azbesztpalát?
Itt írtak erről. De elvileg még nem megoldott a napelemek újrahasznosítása, nincs hozzá technológia.
A begyűjtésre van szabály, ez a cikk is írja.

https://www.mnnsz.hu/ujrahasznositas-he ... napelemek/
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2022.12.01. 14:13 Itt írtak erről. De elvileg még nem megoldott a napelemek újrahasznosítása, nincs hozzá technológia.
A begyűjtésre van szabály, ez a cikk is írja.

https://www.mnnsz.hu/ujrahasznositas-he ... napelemek/
Ezért kérdezem, nem megoldott.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.12.01. 14:13 Itt írtak erről. De elvileg még nem megoldott a napelemek újrahasznosítása, nincs hozzá technológia.
A begyűjtésre van szabály, ez a cikk is írja.

https://www.mnnsz.hu/ujrahasznositas-he ... napelemek/
Régesrég van rá technológia, kb. 95%-ban újrahasznosítható. Az másik kérdés, hogy egyelőre nem éri meg, mert olcsóbb "új" üvegből, félvezetőből, alumíniumból stb. csinálni.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

TotoHU írta: 2022.11.30. 21:08 Ez nettó baromság, már bocs.
A kereslet-kínálat törvénye itt nem érvényes, mert az ár lakossági fogyasztóknak államilag támogatott és meghatározott hatósági ár, nem a kereslet-kinalat alakította ki, és erősen a piaci ár alatt van. (37 Ft fogyasztói ár vs 200 Ft felett piaci ár per kwh)
szöged első törvénye:
olyan, hogy általános ősigazság nemigen létezik, mert minden kijelentés igazságtartalma erősen függ a keretkörülményektől

szöged második törvénye:
az egész univerzum a százalékos arányokról és a százalékos esélyekről szól


ezek után kijelentem, hogy igazad van abban, hogy létezik olyan nézőpont, ahonnan baromságnak tűnik amit írtam, de ez arra vezethető vissza, hogy baromság az inerciarendszer (=a hatósági ár minden fajtája, és a gázerőműhöz kötött áramár) ami meghatározza a témában kialakult álláspontodat

én csupán azt próbáltam kifejteni, hogy egyetértek azzal, hogy a napsütéses nyári napon eladott áram olcsóbb a hűvös téli éjszakán vásárolt áramnál

persze sokat lehet vitatkozni a keretkörülményeken, hogy miként is lehetne a lehető legszélesebb rétegnek előnyös és a lehető legszűkebb rétegnek hátrányos a szabályozórendszer, ami ezt leképezi

természetesen a magyar törvények/szabályok ennek az elvnek hagyományosan kevéssé tudnak megfelelni (sokadik nekifutásra is)
és azt is megértem, hogy ez téged nem igazán nyugtat meg
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

szöged írta: 2022.12.01. 17:08 szöged első törvénye:
olyan, hogy általános ősigazság nemigen létezik, mert minden kijelentés igazságtartalma erősen függ a keretkörülményektől

szöged második törvénye:
az egész univerzum a százalékos arányokról és a százalékos esélyekről szól


ezek után kijelentem, hogy igazad van abban, hogy létezik olyan nézőpont, ahonnan baromságnak tűnik amit írtam, de ez arra vezethető vissza, hogy baromság az inerciarendszer (=a hatósági ár minden fajtája, és a gázerőműhöz kötött áramár) ami meghatározza a témában kialakult álláspontodat

én csupán azt próbáltam kifejteni, hogy egyetértek azzal, hogy a napsütéses nyári napon eladott áram olcsóbb a hűvös téli éjszakán vásárolt áramnál

persze sokat lehet vitatkozni a keretkörülményeken, hogy miként is lehetne a lehető legszélesebb rétegnek előnyös és a lehető legszűkebb rétegnek hátrányos a szabályozórendszer, ami ezt leképezi

természetesen a magyar törvények/szabályok ennek az elvnek hagyományosan kevéssé tudnak megfelelni (sokadik nekifutásra is)
és azt is megértem, hogy ez téged nem igazán nyugtat meg
Első törvény: na ezzel egyetértek.
Hasonlít némileg a kedvenc mondásomhoz: minden általánosítás hülyeség, kivéve egyet: minden általánosítás hülyeség.


A nappali áram olcsósága persze hogy jogos, ez máshol is így megy. Mindenki tudta hogy az éves keret elszámolás nem tart örökké.Az a fő probléma hogy egy nagyon összetett jelenséghez kőbaltával nyúltak hozzá. Először padlógázzal ment a napelem támogatás, aztán meg padlóféket nyomtak. Mindenféle egyeztetés és indoklás, vagy közepút és átmenet keresése nélkül. Szerintem sokaknak ez fáj a legjobban.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Tudod, ha csak annyi lenne, hogy ingyen adom nekik a villanyt... De a jelen szabályok szerint én fizetek még pluszban érte!!!
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

A hét elején az egyik építkezési vállalkozó furgonja kifogyott az üzemanyagból. Az otthoni 100 literes gázolaj készlete is kimerült, és az emberei személyautóval 11 kutat végigjárták kannákkal - sikertelenül. Legalábbis ez volt a kifogás, hogy miért nem jött :mrgreen: kérdezte, hogy nálunk mi van.

Mondtam, hogy köszi ez speciel nem érint, elektromos autóm van (egyszerűen mert ilyet ad a cég). Ez volt az első alkalom, hogy valaki ne furcsállja, hanem sóvárogva, nyíltan irigykedjen emiatt :lol: :lol:

Abban maradtunk, hogy a legbiztosabb ha
A) van otthon egy dízel, egy gázüzeműre alakított benzines, és egy elektromos is - mert valamit azért csak lehet szerezni Mad Max időkben is.
B) Na de kinek van erre pénze.

Az “érdekes időket élünk” margójára…
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2022.12.08. 07:21 A hét elején az egyik építkezési vállalkozó furgonja kifogyott az üzemanyagból. Az otthoni 100 literes gázolaj készlete is kimerült, és az emberei személyautóval 11 kutat végigjárták kannákkal - sikertelenül. Legalábbis ez volt a kifogás, hogy miért nem jött :mrgreen: kérdezte, hogy nálunk mi van.

Mondtam, hogy köszi ez speciel nem érint, elektromos autóm van (egyszerűen mert ilyet ad a cég). Ez volt az első alkalom, hogy valaki ne furcsállja, hanem sóvárogva, nyíltan irigykedjen emiatt :lol: :lol:

Abban maradtunk, hogy a legbiztosabb ha
A) van otthon egy dízel, egy gázüzeműre alakított benzines, és egy elektromos is - mert valamit azért csak lehet szerezni Mad Max időkben is.
B) Na de kinek van erre pénze.

Az “érdekes időket élünk” margójára…
elég egy elektronyos, meg egy mindenevő dízelmotorral szerelt harckocsi.
Ne legyünk telhetetlenek.
:lol: :lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2022.12.08. 07:21 A hét elején az egyik építkezési vállalkozó furgonja kifogyott az üzemanyagból. Az otthoni 100 literes gázolaj készlete is kimerült, és az emberei személyautóval 11 kutat végigjárták kannákkal - sikertelenül. Legalábbis ez volt a kifogás, hogy miért nem jött :mrgreen: kérdezte, hogy nálunk mi van.

Mondtam, hogy köszi ez speciel nem érint, elektromos autóm van (egyszerűen mert ilyet ad a cég). Ez volt az első alkalom, hogy valaki ne furcsállja, hanem sóvárogva, nyíltan irigykedjen emiatt :lol: :lol:

Abban maradtunk, hogy a legbiztosabb ha
A) van otthon egy dízel, egy gázüzeműre alakított benzines, és egy elektromos is - mert valamit azért csak lehet szerezni Mad Max időkben is.
B) Na de kinek van erre pénze.

Az “érdekes időket élünk” margójára…
C) Miért? Garázsod van hozzá? :mrgreen: :lol:
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2022.12.08. 07:21 egy gázüzeműre alakított benzines, és egy elektromos is
Szia,

Egy kicsit tuningolt plug-in hibrid nem oldja meg onmagaban a fenti 3 igenyt?

Es ha van rajta konnektor (plug-out :-)), akkor meg generator is.

Bel
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

bel írta: 2022.12.08. 10:53 Szia,

Egy kicsit tuningolt plug-in hibrid nem oldja meg onmagaban a fenti 3 igenyt?

Es ha van rajta konnektor (plug-out :-)), akkor meg generator is.

Bel
Plugin hibridek tisztán elektromos módban nem olyan hatékonyak, pártiz km jellemzően amit úgy tudnak menni. A semminél persze az is több.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

bel írta: 2022.12.08. 10:53 Szia,

Egy kicsit tuningolt plug-in hibrid nem oldja meg onmagaban a fenti 3 igenyt?

Es ha van rajta konnektor (plug-out :-)), akkor meg generator is.

Bel
vaaagy

elég egy elektromos jármű, egy utánfutó, meg egy dízeles és egy benzines/gázos generátor
ha nincs áram, akkor az utánfutóra felcsapod azt a generátort, amelyikhez van üzemanyagod oszkész

kiegészítés: szilárd tüzelésű generátor létezik?
mert az mégiscsak jobb, mint egy szilárd tüzelésű (gőzgép) autó...olyan viszont biztos, hogy létezik, csak nem túl eltrjedt
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

szöged írta: 2022.12.08. 16:49 vaaagy

elég egy elektromos jármű, egy utánfutó, meg egy dízeles és egy benzines/gázos generátor
ha nincs áram, akkor az utánfutóra felcsapod azt a generátort, amelyikhez van üzemanyagod oszkész

kiegészítés: szilárd tüzelésű generátor létezik?
mert az mégiscsak jobb, mint egy szilárd tüzelésű (gőzgép) autó...olyan viszont biztos, hogy létezik, csak nem túl eltrjedt
https://www.youtube.com/watch?v=mREUVinGM5E
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

deháteznemgenerátor
monnyuk innen már nem nagy kaland rárakni egy éxíjat és megpörgetni egy villanymotort
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

szerintem a tecson minden megtalalhato meg az is ami nem :roll:
sidius írta: 2022.12.08. 19:42 Üdv Mindenkinek!
Nem a legszorosabban a témához tartozik, de magam is amolyan felkészülő vagyok, mert szerintem tisztán látni, hogy egy hintában ülünk, ami nem lenghet örökké. Találtam a Youtube berkeiben mindenféle videókat, meg eszmefuttatásokat a lehetségesen előálló kritikus körülményekről, hozzá szerintem korlátozottan értő, de állati magabiztos emberektől. Ez itt most a teljesítmény nélküli érdemek kora, ezt be kell lássuk. De nem ez a lényeg. Nekem az szúrt szemet, hogy ezek az emberek se a hozzászólás, se a kérdés lehetőségét nem adják meg a "primitív" érdekődőknek. Ez az, ami a legtöbbet mondja a dologról...
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

sidius írta: 2022.12.08. 19:42 Üdv Mindenkinek!
Nem a legszorosabban a témához tartozik, de magam is amolyan felkészülő vagyok, mert szerintem tisztán látni, hogy egy hintában ülünk, ami nem lenghet örökké. Találtam a Youtube berkeiben mindenféle videókat, meg eszmefuttatásokat a lehetségesen előálló kritikus körülményekről, hozzá szerintem korlátozottan értő, de állati magabiztos emberektől. Ez itt most a teljesítmény nélküli érdemek kora, ezt be kell lássuk. De nem ez a lényeg. Nekem az szúrt szemet, hogy ezek az emberek se a hozzászólás, se a kérdés lehetőségét nem adják meg a "primitív" érdekődőknek. Ez az, ami a legtöbbet mondja a dologról...
Mi a kérdés ,mire vagy kiváncsi?
Ha tudok segítek, segítünk.
A nagy öregek már kiégtek, mert az elmúlt évtized alatt ugyanazt á kérdést sokezerszer feltették, de senki nem lépett tovább
Belefásultak, mostmár nogorvák lettek
😉
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Válasz küldése