Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Sziasztok!

Rezsi para okán én is tüzelőt keresek. Most jó áron tudnék fenyőből készült fabriketthez hozzájutni. VIszont cserépkályhában tüzelném el, és úgy tudom a gyanta tartalom miatt fenyőt nem célszerű tüzelni semmilyen formában.
Kerestem a neten, de ellentmondó infók vannak. Van akik szerint OK, mások szerint mindenféle fenyő kerülendő - erről valakinek tuti tapasztalata vagy infója?
Salmo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2018.06.04. 16:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Salmo »

TotoHU írta: 2022.07.18. 10:15 Sziasztok!

Rezsi para okán én is tüzelőt keresek. Most jó áron tudnék fenyőből készült fabriketthez hozzájutni. VIszont cserépkályhában tüzelném el, és úgy tudom a gyanta tartalom miatt fenyőt nem célszerű tüzelni semmilyen formában.
Kerestem a neten, de ellentmondó infók vannak. Van akik szerint OK, mások szerint mindenféle fenyő kerülendő - erről valakinek tuti tapasztalata vagy infója?
Keményfa brikettel fűtöttünk évekig, a gáz kazán korszerűsítést megelőző időszakban, azzal nekem nem volt probléma. A gyártó, akitől vettük kis mennyiségben ugyan, de készített fenyőből is, viszont arra azt mondta, hogy hordó/dobkályhán kívül ő másba nem tenné. Nehezebben takarítható a kályha üveg, és a hagyományos nem bélelt kémények esetén több lesz a lerakódás
Csak akkor megyek lőtérre ha úgy van. De általában úgy van
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Salmo írta: 2022.07.18. 10:45 Keményfa brikettel fűtöttünk évekig, a gáz kazán korszerűsítést megelőző időszakban, azzal nekem nem volt probléma. A gyártó, akitől vettük kis mennyiségben ugyan, de készített fenyőből is, viszont arra azt mondta, hogy hordó/dobkályhán kívül ő másba nem tenné. Nehezebben takarítható a kályha üveg, és a hagyományos nem bélelt kémények esetén több lesz a lerakódás
Köszi, nekem is ez volt az értésem a dologról. Nem is rendeltem meg, bár a 68 Ft-os ár túl jó is volt. (Nincs ingyenebéd)
Most a keményfa brikettek árai kilőttek, kilónként 160 Ft-tól árulják, persze hirdetik 120-ért is de ott nincs.De most egyszerre jó vételnek számít még az eddig drága 170 Ft-os brikett is, mivel két kilogramm keményfa brikett fűtőértéke (2x17-18 MJ, 2x160 Ft) megfelel egy köbméter földgáznak (34-36 MJ, piaci áron 950 Ft)...
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

TotoHU írta: 2022.07.18. 10:58 Köszi, nekem is ez volt az értésem a dologról. Nem is rendeltem meg, bár a 68 Ft-os ár túl jó is volt. (Nincs ingyenebéd)
Most a keményfa brikettek árai kilőttek, kilónként 160 Ft-tól árulják, persze hirdetik 120-ért is de ott nincs.De most egyszerre jó vételnek számít még az eddig drága 170 Ft-os brikett is, mivel két kilogramm keményfa brikett fűtőértéke (2x17-18 MJ, 2x160 Ft) megfelel egy köbméter földgáznak (34-36 MJ, piaci áron 950 Ft)...
Ez így oké, de nézni kell a hatásfokot is :roll:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

TotoHU írta: 2022.07.18. 10:58 Köszi, nekem is ez volt az értésem a dologról. Nem is rendeltem meg, bár a 68 Ft-os ár túl jó is volt. (Nincs ingyenebéd)
Most a keményfa brikettek árai kilőttek, kilónként 160 Ft-tól árulják, persze hirdetik 120-ért is de ott nincs.De most egyszerre jó vételnek számít még az eddig drága 170 Ft-os brikett is, mivel két kilogramm keményfa brikett fűtőértéke (2x17-18 MJ, 2x160 Ft) megfelel egy köbméter földgáznak (34-36 MJ, piaci áron 950 Ft)...
Nincs jelentős lerakódás hagyományos kéményben.
Évek óta ezzel futok, igaz, kazánban.
Szezon előtt, és egyszer szezonban takarítónő a hagyományos kéményt, szinte csak hamu van benne.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ha valakinek nincs, vagy szeretne:
Haverok fegyverben boltban van 93M gázálarc, és vegyvédelmi ruha, vatta új.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2022.07.18. 10:15 Sziasztok!

Rezsi para okán én is tüzelőt keresek. Most jó áron tudnék fenyőből készült fabriketthez hozzájutni. VIszont cserépkályhában tüzelném el, és úgy tudom a gyanta tartalom miatt fenyőt nem célszerű tüzelni semmilyen formában.
Kerestem a neten, de ellentmondó infók vannak. Van akik szerint OK, mások szerint mindenféle fenyő kerülendő - erről valakinek tuti tapasztalata vagy infója?
Szia!
Mi keményfabrikettel fűtöttünk a kandallókályhaban, nagyon szép egyenletesen izzik, sok meleget ad, kevés a hamuja, könnyű begyújtani.
Próbáltam némi fenyőfát és tuját, de kátrányosította kémény belsejét, én ezeket kerülöm.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2022.07.18. 11:32 Szia!
Mi keményfabrikettel fűtöttünk a kandallókályhaban, nagyon szép egyenletesen izzik, sok meleget ad, kevés a hamuja, könnyű begyújtani.
Próbáltam némi fenyőfát és tuját, de kátrányosította kémény belsejét, én ezeket kerülöm.
A teljesen száraz fenyő jó.
Sword évek óta javarészt fenyovel fut.
Remélem, nyilatkozik.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2022.07.18. 12:23 A teljesen száraz fenyő jó.
Sword évek óta javarészt fenyovel fut.
Remélem, nyilatkozik.
Lehet. Én karácsonyfát, és tuja törzset küldtem be a tűztérbe, ráadásul amikor már jól égett a keményfa.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2022.07.18. 10:58 Köszi, nekem is ez volt az értésem a dologról. Nem is rendeltem meg, bár a 68 Ft-os ár túl jó is volt. (Nincs ingyenebéd)
Most a keményfa brikettek árai kilőttek, kilónként 160 Ft-tól árulják, persze hirdetik 120-ért is de ott nincs.De most egyszerre jó vételnek számít még az eddig drága 170 Ft-os brikett is, mivel két kilogramm keményfa brikett fűtőértéke (2x17-18 MJ, 2x160 Ft) megfelel egy köbméter földgáznak (34-36 MJ, piaci áron 950 Ft)...
Annyiban nem stimmel a matek, hogy nem a piaci áron kapod a gázt. Eddig egy köbméter gáz kb. 120 - 130 Ft volt területtől, fűtőértéktől, stb. függően.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

RatRace írta: 2022.07.18. 11:30 Ha valakinek nincs, vagy szeretne:
Haverok fegyverben boltban van 93M gázálarc, és vegyvédelmi ruha, vatta új.
Juhé! Nem tudod véletlenül a méretek, hogy vannak? Mármint hogy lehet belőni melyik jó a fejemre, ha nincs lehetőségem próbálni (fejkör átmérő?)
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

zora írta: 2022.07.18. 12:39 Annyiban nem stimmel a matek, hogy nem a piaci áron kapod a gázt. Eddig egy köbméter gáz kb. 120 - 130 Ft volt területtől, fűtőértéktől, stb. függően.
Sajna nem fogok beleférni az átlag fogyasztásba se árammal se gázzal, így a piaci árral számolok amikor rá kell segítenem a gázfűtésre a cserépkályhával. A piaci áron pedig már sajnos ez a matek. ott 950 Ft per köbméter lesz, a múlt heti bejelentés idején érvényes árak alapján.
És ha már prepperkedünk: mi van, ha nem lesz gáz? Igen, tudom, Vlagyimir Vlagyimirovics megígérte nekünk.... de ha mégsem? Arra az esetre is kell B terv, akkor csak a kandalló marad.
A brikettek árai is az egekben, a keményfa brikett jelenleg 200 Ft per kg áron állt, egy éve 70-80 Ft/kg volt. És még így sem lehet kapni sehol.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Kontrolle13 írta: 2022.07.18. 12:46 Juhé! Nem tudod véletlenül a méretek, hogy vannak? Mármint hogy lehet belőni melyik jó a fejemre, ha nincs lehetőségem próbálni (fejkör átmérő?)
1-es,2-es, 3-as méret van
Ha átlag méretű a kobakod, akkor a 2-es jó.
De ezeket tag határok között lehet állítani.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

RatRace írta: 2022.07.18. 13:21 1-es,2-es, 3-as méret van
Ha átlag méretű a kobakod, akkor a 2-es jó.
De ezeket tag határok között lehet állítani.
Kipróbálok egy 2 est :D legfeljebb jó lesz az asszonynak :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2022.07.18. 10:15 Sziasztok!

Rezsi para okán én is tüzelőt keresek. Most jó áron tudnék fenyőből készült fabriketthez hozzájutni. VIszont cserépkályhában tüzelném el, és úgy tudom a gyanta tartalom miatt fenyőt nem célszerű tüzelni semmilyen formában.
Kerestem a neten, de ellentmondó infók vannak. Van akik szerint OK, mások szerint mindenféle fenyő kerülendő - erről valakinek tuti tapasztalata vagy infója?
Szia, cserépkályhában felejtsd el a fenyőt.
Kinyírja, és azt piszok drága/lehetetlen karbantartani/cserélni.
Én fenyővel fűtök (mert fenyvesem van), persze kerül mellé időszakosan akác is (meg ami csak fa). A múlt télen sokat tüzeltem fenyővel, a kéményt mindig lelkiismeretesen nézetem a negrós bácsival, ha már ingyenes.
A következő a dolog titka: másfél-két év száradás. Csont száraz. Ég, mint a fáklya, ésszel kell tüzelni vele, és hosszú, reggelig tartó parazsa nem annyira van. De nem fagytunk meg azért, na! Ehhez egy jó kályhám van, amit nem bánok, ha szétég a negyedik tél végére, mert samottozható, meg egy új, kerámiabetétes (leier-szerű) kéményem van, ami bőven nagy ehhez a kályhához. Így lehet, működik!
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

RatRace írta: 2022.07.18. 13:21 1-es,2-es, 3-as méret van
Ha átlag méretű a kobakod, akkor a 2-es jó.
De ezeket tag határok között lehet állítani.
Nekem a seregben 5-ös kellett, részben a szemüveg miatt, de az még az M70-es volt. Annak megfelel a 3-as?
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

TotoHU írta: 2022.07.18. 13:17 Sajna nem fogok beleférni az átlag fogyasztásba se árammal se gázzal, így a piaci árral számolok amikor rá kell segítenem a gázfűtésre a cserépkályhával. A piaci áron pedig már sajnos ez a matek. ott 950 Ft per köbméter lesz, a múlt heti bejelentés idején érvényes árak alapján.
És ha már prepperkedünk: mi van, ha nem lesz gáz? Igen, tudom, Vlagyimir Vlagyimirovics megígérte nekünk.... de ha mégsem? Arra az esetre is kell B terv, akkor csak a kandalló marad.
A brikettek árai is az egekben, a keményfa brikett jelenleg 200 Ft per kg áron állt, egy éve 70-80 Ft/kg volt. És még így sem lehet kapni sehol.
Esetleg, aki olyan helyen dolgozik, hogy sok papír hulladék keletkezik megérné papírbrikett gyártásába kezdeni...

Volt egy kollegám, akinek az apósa csinálta, állítólag az őszi és tavaszi fűtést ki lehetet váltani vele....
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

AndyA írta: 2022.07.18. 13:53 Nekem a seregben 5-ös kellett, részben a szemüveg miatt, de az még az M70-es volt. Annak megfelel a 3-as?
Ezt nem tudom.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Kontrolle13 írta: 2022.07.18. 14:03 Esetleg, aki olyan helyen dolgozik, hogy sok papír hulladék keletkezik megérné papírbrikett gyártásába kezdeni...

Volt egy kollegám, akinek az apósa csinálta, állítólag az őszi és tavaszi fűtést ki lehetet váltani vele....
Néztem videókat róla a youtube-on, sok videó van kint róla, az sem hülyeség. Bár a fűtőértékét érdekes lenne tudni. Ehhez viszont tényleg kell nem kevés hulladék papír, valamint mellé faforgács vagy fűrészpor vagy ágdarálék. Van aki szerint lehet levágott fűből is készíteni, nem tudom. 60-40% arányban van benne a papír és az egyéb anyag, a papír javára.
És kell mellé 2-4 hét amíg kiszáradnak, bár most augusztusban még nincsen késő.

De jövőre még lehet hogy az ilyen szükségmegoldásokat is be fogjuk vetni, ki tudja?
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

TotoHU írta: 2022.07.18. 14:58 Néztem videókat róla a youtube-on, sok videó van kint róla, az sem hülyeség. Bár a fűtőértékét érdekes lenne tudni. Ehhez viszont tényleg kell nem kevés hulladék papír, valamint mellé faforgács vagy fűrészpor vagy ágdarálék. Van aki szerint lehet levágott fűből is készíteni, nem tudom. 60-40% arányban van benne a papír és az egyéb anyag, a papír javára.
És kell mellé 2-4 hét amíg kiszáradnak, bár most augusztusban még nincsen késő.

De jövőre még lehet hogy az ilyen szükségmegoldásokat is be fogjuk vetni, ki tudja?
baromira nem mindegy, hogy milyen papír
a csillogósban (ami manapság a legelterjedtebb a szórólap-reklámújság vonalon) több az ásványi anyag, mint az éghető

a kartondoboz az OK
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2022.07.18. 14:58 Néztem videókat róla a youtube-on, sok videó van kint róla, az sem hülyeség. Bár a fűtőértékét érdekes lenne tudni. Ehhez viszont tényleg kell nem kevés hulladék papír, valamint mellé faforgács vagy fűrészpor vagy ágdarálék. Van aki szerint lehet levágott fűből is készíteni, nem tudom. 60-40% arányban van benne a papír és az egyéb anyag, a papír javára.
És kell mellé 2-4 hét amíg kiszáradnak, bár most augusztusban még nincsen késő.

De jövőre még lehet hogy az ilyen szükségmegoldásokat is be fogjuk vetni, ki tudja?
Én csináltam papírbrikettet. Mondván, nyáron ráérek.
Kaptam rengeteg papírt. OK, de azt pépesíteni kell, áztatni, aztán a forgáccsal/fűrészporral, stb. elkeverni, aztán préselni. Ez temérdek idő és meló!!! Ha időmilliomos vagy (ráérő kisnyugdíjas), akkor is kérdéses. Aki végül megvette a présem, annak egy asztalosműhelye volt és nyugdíjas apukája, meg saját betonkeverője. Csak annyi papírt tettek a saját termelésű forgácshoz, hogy megkösse.
Fűtés: csontszáraz kell legyen, és rengeteg hamuja van! Amúgy kb. barnaszén a fűtőértéke, de ez ezer dologtól változhat. Kartonból a legjobb, de csak papírból necces. Mindenképp érdemes mellé valami száraz!!! adalék, pl. forgács, ágdarálék, stb. Préselni is jobb (jobban kijön a víz). Jelen állás szerint a papírbrikett tényleg vagy akkor jó, ha a forgácsod-fűrészporod folyamatosan termelődik, a fűrészüzemet meg jó lenne fűteni, vagy ha piszkosul ráérsz két segély közt. Merthogy ezt lehet totál kézzel is csinálni, a papírpépet lábbal taposni, stb. De én azt javasolnám, hogy a papírt kötegeld össze, és irány a MÉH, most jó ára van.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

TotoHU írta: 2022.07.18. 14:58 Néztem videókat róla a youtube-on, sok videó van kint róla, az sem hülyeség. Bár a fűtőértékét érdekes lenne tudni. Ehhez viszont tényleg kell nem kevés hulladék papír, valamint mellé faforgács vagy fűrészpor vagy ágdarálék. Van aki szerint lehet levágott fűből is készíteni, nem tudom. 60-40% arányban van benne a papír és az egyéb anyag, a papír javára.
És kell mellé 2-4 hét amíg kiszáradnak, bár most augusztusban még nincsen késő.

De jövőre még lehet hogy az ilyen szükségmegoldásokat is be fogjuk vetni, ki tudja?
Azért irtam, ha olyan helye dolgozik az ember, hogy sok a papír hulladék... Én iroda technika meg nyomdában dolgoztam akkor, volt hulladék azért rendesen....
Ha jól emlékszem ők valami folyadékkel vegyítették, de nem biztos...
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Kontrolle13 írta: 2022.07.18. 15:45 Azért irtam, ha olyan helye dolgozik az ember, hogy sok a papír hulladék... Én iroda technika meg nyomdában dolgoztam akkor, volt hulladék azért rendesen....
Ha jól emlékszem ők valami folyadékkel vegyítették, de nem biztos...
Az viszont létező megoldás (az egyik helyi cégnél sok kartonhulladék keletkezik), hogy a kartont bálázzák, és erre dedikált kazánba megy. A kazán az egész gyártelep központi fűtését viszi. Mehet bele szalmabála és hasábfa is.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

TotoHU írta: 2022.07.18. 10:15 Sziasztok!

Rezsi para okán én is tüzelőt keresek. Most jó áron tudnék fenyőből készült fabriketthez hozzájutni. VIszont cserépkályhában tüzelném el, és úgy tudom a gyanta tartalom miatt fenyőt nem célszerű tüzelni semmilyen formában.
Kerestem a neten, de ellentmondó infók vannak. Van akik szerint OK, mások szerint mindenféle fenyő kerülendő - erről valakinek tuti tapasztalata vagy infója?
Tömegkályhám van - a cserépkályha féltestvére. A kályhakészítő mester a lelkemre kötötte, hogy tűlevelű fát soha. A munkájából ítélve szerintem tudta, hogy miről beszélt.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
SwissArmy
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2018.07.10. 23:36

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: SwissArmy »

Kontrolle13 írta: 2022.07.18. 14:03 Esetleg, aki olyan helyen dolgozik, hogy sok papír hulladék keletkezik megérné papírbrikett gyártásába kezdeni...

Volt egy kollegám, akinek az apósa csinálta, állítólag az őszi és tavaszi fűtést ki lehetet váltani vele....
Én ilyen helyen dolgozok. Nem kivitelezhetetlen. Anyag is van, de amennyi idő és munka elmegy vele. Maga a karton is csak akkor jó, ha még nyers állapotú vagy is félkész mint pl. a rajzlap. Hulladék kartondobozzal való fűtés sem a legjobb hosszú távon.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

SwissArmy írta: 2022.07.18. 22:01 Én ilyen helyen dolgozok. Nem kivitelezhetetlen. Anyag is van, de amennyi idő és munka elmegy vele. Maga a karton is csak akkor jó, ha még nyers állapotú vagy is félkész mint pl. a rajzlap. Hulladék kartondobozzal való fűtés sem a legjobb hosszú távon.
Pár kartondobozt én is elégettem már, de sok hamu marad utána. Nyilván a megfagyásnál jobb, de rendszeresen nem tüzelnék vele...plusz kicsi a súlya a térfogatához képest.
Ez a sima, barna kartondoboz. A szines még kevésbé jó.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
SwissArmy
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2018.07.10. 23:36

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: SwissArmy »

WildBear23 írta: 2022.07.18. 22:11 Pár kartondobozt én is elégettem már, de sok hamu marad utána. Nyilván a megfagyásnál jobb, de rendszeresen nem tüzelnék vele...plusz kicsi a súlya a térfogatához képest.
Ez a sima, barna kartondoboz. A szines még kevésbé jó.
A hamu még csak csak, de a benne lévő ragasztó, csőrendszer puceva + a környezetre ható káros anyag. Bár még mindig jobb , mint aki ruhával meg szeméttel fűt (ilyen is van ). Most hoztam haza, kemény préselt több rétegű kartont, amire maga az alapayag van feltekercselve. Baromi kemény, vetekedett az akáccal. Ezt meglehetne tölteni forgácsal vagy hasonlóval...
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

SwissArmy írta: 2022.07.18. 22:39 A hamu még csak csak, de a benne lévő ragasztó, csőrendszer puceva + a környezetre ható káros anyag. Bár még mindig jobb , mint aki ruhával meg szeméttel fűt (ilyen is van ). Most hoztam haza, kemény préselt több rétegű kartont, amire maga az alapayag van feltekercselve. Baromi kemény, vetekedett az akáccal. Ezt meglehetne tölteni forgácsal vagy hasonlóval...
Minden papírféléből marad bőven hamu! Az említett papírcsőből is. A Diósgyőri Papírgyár is árul papírbrikettet, méghozzá jóféle bankjegypapírból. (kartonnal, újsággal és irodai papírral keverik) Lassan és tisztán ég, de ezután is sok hamu marad, mindig le kell kotorni a rostélyt. A forgácsos kitömésre köszi a tippet, jól is ég, picit olajos a láncfűrész miatt.

Egyéb fa szerencsére ingyen van, a közeli erdészet meg a munkáltatóm jófejsége okán. Csak a fűrészek voltak brutálisan drágák.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ezt ismeri valaki?
https://nogridsurvivalprojects.com/
erdemes megvenni?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

SwissArmy írta: 2022.07.18. 22:39 A hamu még csak csak, de a benne lévő ragasztó, csőrendszer puceva + a környezetre ható káros anyag. Bár még mindig jobb , mint aki ruhával meg szeméttel fűt (ilyen is van ).
Nem is kevesen használják a házi hulladék elégetésére pl a vegyes tüzelésű kazánt. Télen nem ritka, hogy érezni az égetett műanyag szagát a levegőben vidéken. (Nálunk is)
Ez most szerintem még gyakoribb lesz. Már most elindnult a tüzelők felvásárlása, nálunk a tüzépen már csak várolista van fára, szénre, mindenre. Idén télen sokan minden éghetőt el fognak tüzelni ami csak akad és némi meleget lehet csinálni vele, régi bútort, papírhulladékot, ruhát, dobozt, műanyagot, minden sz*rt. A szükség nagy úr.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2022.07.19. 10:58 Nem is kevesen használják a házi hulladék elégetésére pl a vegyes tüzelésű kazánt. Télen nem ritka, hogy érezni az égetett műanyag szagát a levegőben vidéken. (Nálunk is)
Ez most szerintem még gyakoribb lesz. Már most elindnult a tüzelők felvásárlása, nálunk a tüzépen már csak várolista van fára, szénre, mindenre. Idén télen sokan minden éghetőt el fognak tüzelni ami csak akad és némi meleget lehet csinálni vele, régi bútort, papírhulladékot, ruhát, dobozt, műanyagot, minden sz*rt. A szükség nagy úr.
100% hogy így lesz.
Vidéken nem is kell annyira szegény környékre menni, hogy télen érezni lehessen a kellemetlen füstöt. Amikor érzed, hogy nem fát égetnek, hanem mindenféle szemetet.
Ismerős Győr melletti faluban élt, ott teljesen általános, hogy elégetik a háztartási szemetet a vegyestüzelésű kazánban.
Bele sem merek gondolni, hogy mi lehet Kelet-Magyarországon..
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

WildBear23 írta: 2022.07.19. 11:06 100% hogy így lesz.
Vidéken nem is kell annyira szegény környékre menni, hogy télen érezni lehessen a kellemetlen füstöt. Amikor érzed, hogy nem fát égetnek, hanem mindenféle szemetet.
Ismerős Győr melletti faluban élt, ott teljesen általános, hogy elégetik a háztartási szemetet a vegyestüzelésű kazánban.
Bele sem merek gondolni, hogy mi lehet Kelet-Magyarországon..
Mi lenne... Megy rá minden... Flakon, doboz, autó gumi, szaros pelenka...
Ilyenkor füst jelekkel kommunikálnak egymással az emberek a város egyik feléből a másikba 8-) :lol: :lol: :lol: :x
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: vato »

Kontrolle13 írta: 2022.07.19. 11:31 Mi lenne... Megy rá minden... Flakon, doboz, autó gumi, szaros pelenka...
Ilyenkor füst jelekkel kommunikálnak egymással az emberek a város egyik feléből a másikba 8-) :lol: :lol: :lol: :x
Ohh igen az autógumi felénk is menő volt :? egész utca füstben...
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2022.07.19. 11:06 100% hogy így lesz.
Vidéken nem is kell annyira szegény környékre menni, hogy télen érezni lehessen a kellemetlen füstöt. Amikor érzed, hogy nem fát égetnek, hanem mindenféle szemetet.
Ismerős Győr melletti faluban élt, ott teljesen általános, hogy elégetik a háztartási szemetet a vegyestüzelésű kazánban.
Bele sem merek gondolni, hogy mi lehet Kelet-Magyarországon..
Szomszéd nyilatkozta a napokban amikor mondtam neki a fenyőfa problémámat, hogy ő lesz.rja mindent eltüzel ami éghető (régi bútort, papírhulladékot, csomagolóanyagot is) mert lehet hogy a nem tesz jót a kályhájának, de majd kitisztíttatja és rendberakatja pár kilóért, még az is olcsóbb mint a jelen számítások szerinti havi 120-150e plusz amit fizetnie kellene a fűtési szezonban 4-5 hónapon át.

Btw a szaros pelenka nem is rossz ötlet, abból most úgyis van sok. :lol: :lol: :lol:

Mod: B opció, egy-egy szoba lesz fűtve, mint a régi világban volt. Ki lehet bírni, hozzá lehet szokni mindenhez.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

TotoHU írta: 2022.07.19. 11:49 Btw a szaros pelenka nem is rossz ötlet, abból most úgyis van sok. :lol: :lol: :lol:
Annyi, hogy azt is ki kell szárítani előtte valahol :lol: :lol: :lol: :lol:
És el lehet gondolkodni, hogy melyik szomszédoddal vagy "jó" szomszédi viszonyban :lol: :lol: :lol: :lol: ahhoz a kerítéshez kell felhalmozni :lol: :lol: :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2022.07.19. 11:49 Btw a szaros pelenka nem is rossz ötlet, abból most úgyis van sok. :lol: :lol: :lol:

Mod: B opció, egy-egy szoba lesz fűtve, mint a régi világban volt. Ki lehet bírni, hozzá lehet szokni mindenhez.
Én konkrétan láttam olyat, hogy a használt pelenkát eltüzelték.
Nem a textilt, hanem az eldobhatót. :-(
Valami műanyag töltet van benne.

Az jó ötlet amit írsz, hogy nem kell az egész házat fűteni- ha ez technikailag megoldható.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

natrium-poliakrilat
WildBear23 írta: 2022.07.19. 12:01 Valami műanyag töltet van benne.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2022.07.19. 12:01 Az jó ötlet amit írsz, hogy nem kell az egész házat fűteni- ha ez technikailag megoldható.
A szüleim pl így reagáltak rögtön a rezsi parára, hogy na, amikor én születtem akkor csak egy szobát tudtak télen fűteni olajkályhával, most majd elzárják a fűtést a ház nagy részében, és csak egy szoba lesz fűtött, a többiben meg amit belehelnek.
Minden megszokás kérdése. Az elején fogjuk csak szívni a fogunkat kicsit, hogy hű meg ha.

A másik, amit közöltem az asszonnyal is: OK hogy ő szereti a 24 fokot mert az a jó meleg, de 20-nál többet biztosan nem fűtünk ki sehol most télen, készüljön fel előre. Egy celsius fokra 7% megtakarítást írnak (nyilván sok tényezőtől is függ) és 4 celsiusnál bizony 28% megtakarítás, az rengeteg sok, több tízezer Ft havonta.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

TotoHU írta: 2022.07.19. 12:18 A szüleim pl így reagáltak rögtön a rezsi parára, hogy na, amikor én születtem akkor csak egy szobát tudtak télen fűteni olajkályhával, most majd elzárják a fűtést a ház nagy részében, és csak egy szoba lesz fűtött, a többiben meg amit belehelnek.
Minden megszokás kérdése. Az elején fogjuk csak szívni a fogunkat kicsit, hogy hű meg ha.

A másik, amit közöltem az asszonnyal is: OK hogy ő szereti a 24 fokot mert az a jó meleg, de 20-nál többet biztosan nem fűtünk ki sehol most télen, készüljön fel előre. Egy celsius fokra 7% megtakarítást írnak (nyilván sok tényezőtől is függ) és 4 celsiusnál bizony 28% megtakarítás, az rengeteg sok, több tízezer Ft havonta.
Azért ez egy kicsit bonyolultabb számítást igényelne, nagyon sok tényezőtől függ! Azt a 7 % szvsz a plafon lehet...
Sokan tekergetik a termosztátot le fel az se a legjobb megoldás ... Meg számolj a gyógyszer árral is, aki meleghez van szokva könnyen megfázhat a hüvösebb lakásban....

Az egy szobában fűtéssel az a baj, hogy régen nem kazánnal, hanem valami nyílt égésterű sparhejtal melegítettek, ami azért a levegőt szárította +az ablakok fából voltak nem zártak légtömören mint a mai műanyag nyílászárók,így szellőzött a lakás, arrol nem is beszélve, hogy a vályog igen csak jó hőszigetelő... Így nem igen penészedtek a házak....
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2022.07.19. 11:49 Mod: B opció, egy-egy szoba lesz fűtve, mint a régi világban volt. Ki lehet bírni, hozzá lehet szokni mindenhez.
Régi világ ugyanmár. Egyetem alatt pont ezt a stratégiát követtem még ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Kontrolle13 írta: 2022.07.19. 12:44 Azért ez egy kicsit bonyolultabb számítást igényelne, nagyon sok tényezőtől függ! Azt a 7 % szvsz a plafon lehet...
Sokan tekergetik a termosztátot le fel az se a legjobb megoldás ... Meg számolj a gyógyszer árral is, aki meleghez van szokva könnyen megfázhat a hüvösebb lakásban....

Az egy szobában fűtéssel az a baj, hogy régen nem kazánnal, hanem valami nyílt égésterű sparhejtal melegítettek, ami azért a levegőt szárította +az ablakok fából voltak nem zártak légtömören mint a mai műanyag nyílászárók,így szellőzött a lakás, arrol nem is beszélve, hogy a vályog igen csak jó hőszigetelő... Így nem igen penészedtek a házak....
Nagyon jól megfogalmaztad, miért baromi Darwin díjas, amit Toto írt. Régen valóban működött, egy kályha ment a konyhában, kinyitották a szobaajtót, felfűtött, átszellőzött, kész. Manapság a műanyag nyílászárók mellett évekre lepenészedik a lakás pár hét kísérletezés után, főleg ha központi fűtés van. Pláne kisgyerek mellett, amikor jön a kovid ezredik hulláma, és minden taknyosra úgy néznek, mint a pestisesre, szóval a doki max. telefonon kíván kellemes jobblétre szenderülést.
Cserépkályhába semmiképp nem fűtenék, csak azzal, ami belevaló (tömegkályhába pláne). Ha necces a helyzet, vegyél egy egyszerű kommersz kályhát, sparheltet, és fűts azzal is, az kevésbé finnyás, és két kályha elviszi a ház fűtését nagyjából, ekkor a fő rendszer már csak szinten tart.
Kisgyerek van! Ne akarj keménykedni! Tüzelőt egyszerűbb keríteni, mint gyógyszert.
Avatar
SwissArmy
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2018.07.10. 23:36

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: SwissArmy »

Blekk Rájgó írta: 2022.07.19. 06:57 Minden papírféléből marad bőven hamu! Az említett papírcsőből is. A Diósgyőri Papírgyár is árul papírbrikettet, méghozzá jóféle bankjegypapírból. (kartonnal, újsággal és irodai papírral keverik) Lassan és tisztán ég, de ezután is sok hamu marad, mindig le kell kotorni a rostélyt. A forgácsos kitömésre köszi a tippet, jól is ég, picit olajos a láncfűrész miatt.

Egyéb fa szerencsére ingyen van, a közeli erdészet meg a munkáltatóm jófejsége okán. Csak a fűrészek voltak brutálisan drágák.
Egy jó fűrész kiszolgál nagyon sokáig ( én személy szerint H vagyok).
Avatar
SwissArmy
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2018.07.10. 23:36

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: SwissArmy »

TotoHU írta: 2022.07.19. 10:58 Nem is kevesen használják a házi hulladék elégetésére pl a vegyes tüzelésű kazánt. Télen nem ritka, hogy érezni az égetett műanyag szagát a levegőben vidéken. (Nálunk is)
Ez most szerintem még gyakoribb lesz. Már most elindnult a tüzelők felvásárlása, nálunk a tüzépen már csak várolista van fára, szénre, mindenre. Idén télen sokan minden éghetőt el fognak tüzelni ami csak akad és némi meleget lehet csinálni vele, régi bútort, papírhulladékot, ruhát, dobozt, műanyagot, minden sz*rt. A szükség nagy úr.
Itt szén már nem is lesz, megmondták kerek perec. Tavalyi fa,rönkbe... Kugliba felejtős. Mert nincs . Később lesz, de horror áron. Aki tavasszal elkezdte intézni a fáját az okos volt.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

SwissArmy írta: 2022.07.19. 13:42 Itt szén már nem is lesz, megmondták kerek perec. Tavalyi fa,rönkbe... Kugliba felejtős. Mert nincs . Később lesz, de horror áron. Aki tavasszal elkezdte intézni a fáját az okos volt.
Régi moszkvics benzinkályha... Most még lehet benzint venni ;)

De régóta töröm a buksim, hogy a hő mint sugárzást hogy lehetne csapdába csalni valami óriás termoszba :lol: nyáron tankolom télen kieresztem :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Kolonics
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 520
Csatlakozott: 2018.06.02. 09:01

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kolonics »

Témához kapcsolódóan.
Szeretném felhívni a figyelmét minden túlélő / Prepper / fórumozónak, hogy ha van fa tüzelésű kályha, kandalló bármi…. ha nincs szerezzen be először poroltót, mert rendkívül fontos.
Nálunk a garázsban hétvégén LED lámpa okozott garázs tüzet, kigyulladt a trafó, és ráesett a kocsira ami majdnem oda lett meg úgy minden velünk együtt, de szerencsére anno, olvastam valahol már nem tudom melyik fórumon… van e poroltó, mert ha nincs akkor borul minden, tűz esetén.
1 éve néhány házra tőlünk volt szintén elektromos tűzeset és akkor döntöttem el, hogy a főbb pontokra tűzjelző és poroltó lesz felszerelve/ elhelyezve.

Jól döntöttünk, szerencsére rendkívül gyorsan mértük fel a helyzetet és reagáltunk, így az anyagi káron és az ijedtségen kívül más kár nem keletkezett.
A család a pici babával ki menekült, több ponton riasztás ment. Mivel a garázsban megmartak a lángok, esélytelen volt az ott tarolt oltó készülékhez hozzáférni, lángoló motorháztető mellett. Emeletről hoztam le rendkívül gyorsan a másik oltót.
Miután lement az esemény, és életben maradtunk, utána tudatosult mi történt, addig hideg fejjel cselekedtünk öcsémmel, aztán férfiasan bevallom, megkönnyeztem a dolgot, és volt 1 kis remegés, de addig…. Semmi, amíg le nem ment a story.
Tanulság:
Senkire nem számíthattunk az utcából csak azok segítettek, akiknél 1 éve tűzkár volt.
A tűzoltók vallonveregetese után (állításuk szerint 10-9 ember lefagy / bent ég, nálunk jól működött a vészhelyzeti cselekvés terv, mert volt az is) jött a horror, a romok eltakarítása és majd most jön a biztosítóval való egyezkedés.
Kemény volt a szituáció, szóval bármivel is fűtesz, vegyél poroltót, minimum 6kg os készüléket.
Néhány elrettentő kép!
Az egész riasztástól észleléstől, oltással együtt 6 perc volt. Határon voltunk, hogy fel is robbanjunk.
9F751C2C-4F16-44F0-8FB6-FA63FF7C0199.jpeg
A0D91AAE-2C06-49DE-A615-6D928D5A3AFE.jpeg
EFC76116-4224-413D-8E5F-C518CFBA0408.jpeg
4B42EB78-3CEC-4CEE-85D7-28F1740DC081.jpeg
D5F6AFA2-BFEF-4D63-A827-26DA8A5D068B.jpeg
“ It Pays To Be A Winner “ by US NAVY SEAL
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Kolonics írta: 2022.07.19. 14:15 Témához kapcsolódóan.
Szeretném felhívni a figyelmét minden túlélő / Prepper / fórumozónak, hogy ha van fa tüzelésű kályha, kandalló bármi…. ha nincs szerezzen be először poroltót, mert rendkívül fontos.
Igen, poroltó alap hogy legyen, és bármilyen belső teres fűtésnél SZÉNMONOXID-RIASZTÓ!!
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Kontrolle13 írta: 2022.07.19. 14:11 Régi moszkvics benzinkályha... Most még lehet benzint venni ;)

De régóta töröm a buksim, hogy a hő mint sugárzást hogy lehetne csapdába csalni valami óriás termoszba :lol: nyáron tankolom télen kieresztem :lol:
Az egyszerű műszaki megoldás a nagy víztartály. A víznek masszív a fajhője, de azért így is irtózat m3 kellene, hogy egész télen azzal fűts... Persze beletolni ill. kivenni belőle a meleget az hőszivattyú, nyilván, azaz ez sem a legegyszerűbb mászaki megoldás, de nem különösebben bonyolult manapság. Egy ilyenből volt egy működő kísérleti példány, valami 15-20 m3 vízzel kb. november végéig bírta a fűtés felkapcsolása nélkül. A teljes télre, hideg hónapokra kellene vagy x10 ehhez képest...

A szofisztikáltabb módszer a víz-jég átmenet fajhőjének a kihasználása. Az viszont már kicsit sem triviális, viszont sokkal nagyobb energiaugrást jelent.

Talajszonda is jó lehet, ha olyan helyre lehet nyáron betoltni a meleget, ahonnan a talajvíz nem viszi el, télen meg onnan kiszedni, de ez sem egyszerű, és főleg nem olcsó megoldás kifúratni.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Kolonics írta: 2022.07.19. 14:15 Témához kapcsolódóan.
Szeretném felhívni a figyelmét minden túlélő / Prepper / fórumozónak, hogy ha van fa tüzelésű kályha, kandalló bármi…. ha nincs szerezzen be először poroltót, mert rendkívül fontos.
Nálunk a garázsban hétvégén LED lámpa okozott garázs tüzet, kigyulladt a trafó, és ráesett a kocsira ami majdnem oda lett meg úgy minden velünk együtt, de szerencsére anno, olvastam valahol már nem tudom melyik fórumon… van e poroltó, mert ha nincs akkor borul minden, tűz esetén.
1 éve néhány házra tőlünk volt szintén elektromos tűzeset és akkor döntöttem el, hogy a főbb pontokra tűzjelző és poroltó lesz felszerelve/ elhelyezve.

Jól döntöttünk, szerencsére rendkívül gyorsan mértük fel a helyzetet és reagáltunk, így az anyagi káron és az ijedtségen kívül más kár nem keletkezett.
A család a pici babával ki menekült, több ponton riasztás ment. Mivel a garázsban megmartak a lángok, esélytelen volt az ott tarolt oltó készülékhez hozzáférni, lángoló motorháztető mellett. Emeletről hoztam le rendkívül gyorsan a másik oltót.
Miután lement az esemény, és életben maradtunk, utána tudatosult mi történt, addig hideg fejjel cselekedtünk öcsémmel, aztán férfiasan bevallom, megkönnyeztem a dolgot, és volt 1 kis remegés, de addig…. Semmi, amíg le nem ment a story.
Tanulság:
Senkire nem számíthattunk az utcából csak azok segítettek, akiknél 1 éve tűzkár volt.
A tűzoltók vallonveregetese után (állításuk szerint 10-9 ember lefagy / bent ég, nálunk jól működött a vészhelyzeti cselekvés terv, mert volt az is) jött a horror, a romok eltakarítása és majd most jön a biztosítóval való egyezkedés.
Kemény volt a szituáció, szóval bármivel is fűtesz, vegyél poroltót, minimum 6kg os készüléket.
Néhány elrettentő kép!
Az egész riasztástól észleléstől, oltással együtt 6 perc volt. Határon voltunk, hogy fel is robbanjunk.

9F751C2C-4F16-44F0-8FB6-FA63FF7C0199.jpegA0D91AAE-2C06-49DE-A615-6D928D5A3AFE.jpegEFC76116-4224-413D-8E5F-C518CFBA0408.jpeg4B42EB78-3CEC-4CEE-85D7-28F1740DC081.jpegD5F6AFA2-BFEF-4D63-A827-26DA8A5D068B.jpeg
:( :cry:
Még én is megkönyeztem, ahogy olvastam...
Abiztosítóhoz kitartást, az elhasznált poroltót ne felejtsd el tölteni/kicserélni!
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Kolonics írta: 2022.07.19. 14:15 Témához kapcsolódóan.
Szia,

Ez nagyon kemeny!
Orulok, hogy "csak" ennyivel megusztatok!

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2022.07.19. 14:24 Az egyszerű műszaki megoldás a nagy víztartály. A víznek masszív a fajhője, de azért így is irtózat m3 kellene, hogy egész télen azzal fűts... Persze beletolni ill. kivenni belőle a meleget az hőszivattyú, nyilván, azaz ez sem a legegyszerűbb mászaki megoldás, de nem különösebben bonyolult manapság.
Ha már hőszivattyú, akkor közegnek ott van a talaj, aminek úgyis kb. állandó a hőmérséklete, így tudod fűtésre és hűtésre is használni.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Jól jöhet egy tűzoltó takaró is.
Lidliben szokott lenni akciósan.
Csatolmányok
16582397587231251986036311407664.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

quote=Kolonics post_id=72410 time=1658232933 user_id=69]
Témához kapcsolódóan.
…….
Kemény volt a szituáció, szóval bármivel is fűtesz, vegyél poroltót, minimum 6kg os készüléket.
Néhány elrettentő kép!
Az egész riasztástól észleléstől, oltással együtt 6 perc volt. Határon voltunk, hogy fel is robbanjunk.
[/quote]


======

Ez valóban durva. :o :shock:

Gratulálok a lélekjelenléthez, és a felkészültséghez.

Szerencsés ember vagy. Azt tapasztalom, hogy a felkészült emberek átlagosan szerencsésebbek, mint a felkészületlenek. ;) riszpekt!

Szén-monoxid jelző +1. Filléres cucc, és életet ment.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kolonics írta: 2022.07.19. 14:15 Témához kapcsolódóan.
Szeretném felhívni a figyelmét minden túlélő / Prepper / fórumozónak, hogy ha van fa tüzelésű kályha, kandalló bármi…. ha nincs szerezzen be először poroltót, mert rendkívül fontos.
Nálunk a garázsban hétvégén LED lámpa okozott garázs tüzet, kigyulladt a trafó, és ráesett a kocsira ami majdnem oda lett meg úgy minden velünk együtt, de szerencsére anno, olvastam valahol már nem tudom melyik fórumon… van e poroltó, mert ha nincs akkor borul minden, tűz esetén.
1 éve néhány házra tőlünk volt szintén elektromos tűzeset és akkor döntöttem el, hogy a főbb pontokra tűzjelző és poroltó lesz felszerelve/ elhelyezve.

Jól döntöttünk, szerencsére rendkívül gyorsan mértük fel a helyzetet és reagáltunk, így az anyagi káron és az ijedtségen kívül más kár nem keletkezett.
A család a pici babával ki menekült, több ponton riasztás ment. Mivel a garázsban megmartak a lángok, esélytelen volt az ott tarolt oltó készülékhez hozzáférni, lángoló motorháztető mellett. Emeletről hoztam le rendkívül gyorsan a másik oltót.
Miután lement az esemény, és életben maradtunk, utána tudatosult mi történt, addig hideg fejjel cselekedtünk öcsémmel, aztán férfiasan bevallom, megkönnyeztem a dolgot, és volt 1 kis remegés, de addig…. Semmi, amíg le nem ment a story.
Tanulság:
Senkire nem számíthattunk az utcából csak azok segítettek, akiknél 1 éve tűzkár volt.
A tűzoltók vallonveregetese után (állításuk szerint 10-9 ember lefagy / bent ég, nálunk jól működött a vészhelyzeti cselekvés terv, mert volt az is) jött a horror, a romok eltakarítása és majd most jön a biztosítóval való egyezkedés.
Kemény volt a szituáció, szóval bármivel is fűtesz, vegyél poroltót, minimum 6kg os készüléket.
Néhány elrettentő kép!
Az egész riasztástól észleléstől, oltással együtt 6 perc volt. Határon voltunk, hogy fel is robbanjunk.

9F751C2C-4F16-44F0-8FB6-FA63FF7C0199.jpegA0D91AAE-2C06-49DE-A615-6D928D5A3AFE.jpegEFC76116-4224-413D-8E5F-C518CFBA0408.jpeg4B42EB78-3CEC-4CEE-85D7-28F1740DC081.jpegD5F6AFA2-BFEF-4D63-A827-26DA8A5D068B.jpeg
Szép sztori... Nagyon örülök, hogy végülis mindenki rendben van!
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Kolonics írta: 2022.07.19. 14:15
Hu b+!
Lényeg, hogy senkinek nem lett baja.
A többi pótolható.
Igen, át ilyen eszközök a felkészülés alapjai.
Ha tudok valamiben segíteni, szólj.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

"Azt tapasztalom, hogy a felkészült emberek átlagosan szerencsésebbek, mint a felkészületlenek."



csak a jó kapusnak van mindig szerencséje
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

AndyA írta: 2022.07.19. 14:24 Az egyszerű műszaki megoldás a nagy víztartály. A víznek masszív a fajhője, de azért így is irtózat m3 kellene, hogy egész télen azzal fűts... Persze beletolni ill. kivenni belőle a meleget az hőszivattyú, nyilván, azaz ez sem a legegyszerűbb mászaki megoldás, de nem különösebben bonyolult manapság. Egy ilyenből volt egy működő kísérleti példány, valami 15-20 m3 vízzel kb. november végéig bírta a fűtés felkapcsolása nélkül. A teljes télre, hideg hónapokra kellene vagy x10 ehhez képest...

A szofisztikáltabb módszer a víz-jég átmenet fajhőjének a kihasználása. Az viszont már kicsit sem triviális, viszont sokkal nagyobb energiaugrást jelent.

Talajszonda is jó lehet, ha olyan helyre lehet nyáron betoltni a meleget, ahonnan a talajvíz nem viszi el, télen meg onnan kiszedni, de ez sem egyszerű, és főleg nem olcsó megoldás kifúratni.
Hát őszintén megvallom, hogy az elektrolízisben gondolkodtam elsősorban.... ;)
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Kontrolle13 írta: 2022.07.19. 22:01 Hát őszintén megvallom, hogy az elektrolízisben gondolkodtam elsősorban.... ;)
Vizet elektrolizálnál?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

WildBear23 írta: 2022.07.20. 08:55 Vizet elektrolizálnál?
Jó akkor bontanám H2 O2 re :lol: nem vagyok én kémikus :lol: :lol: :lol:
Igazándiból valamikor 8.ban volt ilyen bemutató szerintem kémia órán, hogy a vizet bontottunk és durranó gáz...
Biztos megoldharó, hogy a kazánban égjen el a keletkezett gáz :D :?: a víz ára nem változik, kérdés a vízbontás mennyi energiát emészt :D beleférek e a 210kWH/hóba :lol: :lol: :lol: :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

SwissArmy írta: 2022.07.19. 13:42 Itt szén már nem is lesz, megmondták kerek perec. Tavalyi fa,rönkbe... Kugliba felejtős. Mert nincs . Később lesz, de horror áron. Aki tavasszal elkezdte intézni a fáját az okos volt.
Szerintem a megugrott igényeket követni fogja a kínálat, de ha lesz is fa, az friss vágás lesz, jó magas víztartalmú, alacsony fűtőértékű.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

TotoHU írta: 2022.07.20. 09:49 Szerintem a megugrott igényeket követni fogja a kínálat, de ha lesz is fa, az friss vágás lesz, jó magas víztartalmú, alacsony fűtőértékű.
Svájcban pl. _tilos_ frissen vágott tűzifát eladni. Rendeletileg szabályzott, hogy minimum 3 évig (!!!) szárított fát adhatnak csak el tüzelőnek, éppen a légszennyezés elkerülése végett.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

AndyA írta: 2022.07.20. 10:02 Svájcban pl. _tilos_ frissen vágott tűzifát eladni. Rendeletileg szabályzott, hogy minimum 3 évig (!!!) szárított fát adhatnak csak el tüzelőnek, éppen a légszennyezés elkerülése végett.
Na jó, egy olyan országról beszélünk, ahol hétvégén nem indítanak mosógépet, hogy ne zavarják a szomszédot. :-)
Nálunk eddig is - ahogy mondani szokták a téli tüzelőre - nyáron még a rigó fütyült rajta. Aki figyelt erre, az saját maga depózott, és két évvel előre vásárolt.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Kontrolle13 írta: 2022.07.20. 09:10 Jó akkor bontanám H2 O2 re :lol: nem vagyok én kémikus :lol: :lol: :lol:
Teljesen jól írtad!
Víz bontása elektromos árammal H2-re és O2-ra, majd a H2 elégetése.

Ez fűteni nyilván nem jó (a H2 elégetésekor annyi energia keletkezik, amennyit az előállításához felhasználtál), energiatárolásra jónak tünik elméletileg; gyakorlatilag viszont használhatatlan.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Kontrolle13 írta: 2022.07.20. 09:10 Jó akkor bontanám H2 O2 re :lol: nem vagyok én kémikus :lol: :lol: :lol:
Teljesen jól írtad!
Víz bontása elektromos árammal H2-re és O2-ra, majd a H2 elégetése.

Ez fűteni nyilván nem jó (a H2 elégetésekor annyi energia keletkezik, amennyit az előállításához felhasználtál), energiatárolásra jónak tünik elméletileg; gyakorlatilag viszont használhatatlan.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

WildBear23 írta: 2022.07.20. 10:40 Teljesen jól írtad!
Víz bontása elektromos árammal H2-re és O2-ra, majd a H2 elégetése.

Ez fűteni nyilván nem jó (a H2 elégetésekor annyi energia keletkezik, amennyit az előállításához felhasználtál), energiatárolásra jónak tünik elméletileg; gyakorlatilag viszont használhatatlan.
A finnek most kitalálták, hogy homokot fűtenek fel (550 fokra), és abban tárolják az energiát. Kiskunsági homokhátság lájkolja ezt. :-D
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

~20 eve egy kollegam aki elmeleti matematikus/fizikus volt, so olvasztasaval es tarolasaval kiserletezett e celbol.
swordmanus írta: 2022.07.20. 11:09 A finnek most kitalálták, hogy homokot fűtenek fel (550 fokra), és abban tárolják az energiát. Kiskunsági homokhátság lájkolja ezt. :-D
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

SwissArmy írta: 2022.07.19. 13:42 Itt szén már nem is lesz, megmondták kerek perec. Tavalyi fa,rönkbe... Kugliba felejtős. Mert nincs . Később lesz, de horror áron. Aki tavasszal elkezdte intézni a fáját az okos volt.
A fát a kiszámíthatatlan nedvességtartalom és fűtőérték miatt az elején elengedtem. Amióta bejelentették a változásokat, a fűtőanyag ügyön pörgök egy-másfél órát naponta. Sehol semmi, éhezők viadala megy mindenhol a megmaradt készletekért. A cserépkályha miatt a keményfa brikett mellett döntöttem, végül 3 külön helyen találtam meg azt a mennyiséget ami elég lesz téli időszakra. Wildbear topiktársnak külön köszönet a segítségért, rendkívül jó tippet adott! Kellett hozzá 650 km-t autóznom, két délután és egy tank benya ráment, de még 480-as benyával beszereztem azt ami télire kell, gáz leállás esetére is. Ha mégse lesz gáz a gázzal, akkor meg legalább van, jó lesz jövőre, eláll, enni nem kér.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

WildBear23 írta: 2022.07.20. 10:40 Teljesen jól írtad!
Víz bontása elektromos árammal H2-re és O2-ra, majd a H2 elégetése.

Ez fűteni nyilván nem jó (a H2 elégetésekor annyi energia keletkezik, amennyit az előállításához felhasználtál), energiatárolásra jónak tünik elméletileg; gyakorlatilag viszont használhatatlan.
Persze, ismerem a termodinamikai tételeket, tudom, hogy ingyen energia nincs és a semmiből nem lesz soha energia...

Az elv nem is az, hiszen a legtöbb esetben valamilyen energia átalakitással nyerünk energiát egy példa talán érthetővé teszi....
Ugye a szél és víz erőművek mozgási energiát alakítanak át elektromos "energiává" vélemezem az energia megmaradás és a termodinamikai 1.főtételét nem hazutolja meg egyik sem, tehát a befektetett össz energia kissebb lesz mint a kinyet energia....

A hidrogén elégetésénél is az a kérdés, hogy lokálisan ingyen energiából "hahaha" Mondjuk napelemmel tudok e annyi hidrogént bontani mondjuk egész nyáron, hogy a tartályokból a gázégőkre vezetve ott elégetve mondjuk as lakásomat télen egy elviselhető 20C legyen, ill. Máshogy fogalmazva mekkora gáztározó és milyen feltételekkel (nyomás, hőmérséklet).

Lehet az egész rendszer nem térülne meg soha, pedig elvileg a hidrogén elégetése után elvileg újra víz lesz, így vízzel a rendszert elvileg egyszer kellene feltölteni (ideális esetben ha nincs sehol veszteség) .

A hidrogén főtőértéke ugye 120MJ/kg nyilván nem nehéz kiszámolni, hogy mennyi víz kell 1kg hidrogénhez csak kérdés, hogy az mennyire tudom összenyomni, tárolni mekkora hely kell és, hogy télen mennyit tud termelni az ember, mert akkor nem kell annyit tárolni...

Ui. : szvsz biztos van hatékonyabb (kémiai, fizikai) módja a hidrogén gyártásának mint a vízbontás....
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Kontrolle13 írta: 2022.07.20. 14:37 Persze, ismerem a termodinamikai tételeket, tudom, hogy ingyen energia nincs és a semmiből nem lesz soha energia...

Az elv nem is az, hiszen a legtöbb esetben valamilyen energia átalakitással nyerünk energiát egy példa talán érthetővé teszi....
Ugye a szél és víz erőművek mozgási energiát alakítanak át elektromos "energiává" vélemezem az energia megmaradás és a termodinamikai 1.főtételét nem hazutolja meg egyik sem, tehát a befektetett össz energia kissebb lesz mint a kinyet energia....

A hidrogén elégetésénél is az a kérdés, hogy lokálisan ingyen energiából "hahaha" Mondjuk napelemmel tudok e annyi hidrogént bontani mondjuk egész nyáron, hogy a tartályokból a gázégőkre vezetve ott elégetve mondjuk as lakásomat télen egy elviselhető 20C legyen, ill. Máshogy fogalmazva mekkora gáztározó és milyen feltételekkel (nyomás, hőmérséklet).

Lehet az egész rendszer nem térülne meg soha, pedig elvileg a hidrogén elégetése után elvileg újra víz lesz, így vízzel a rendszert elvileg egyszer kellene feltölteni (ideális esetben ha nincs sehol veszteség) .

A hidrogén főtőértéke ugye 120MJ/kg nyilván nem nehéz kiszámolni, hogy mennyi víz kell 1kg hidrogénhez csak kérdés, hogy az mennyire tudom összenyomni, tárolni mekkora hely kell és, hogy télen mennyit tud termelni az ember, mert akkor nem kell annyit tárolni...

Ui. : szvsz biztos van hatékonyabb (kémiai, fizikai) módja a hidrogén gyártásának mint a vízbontás....
Off
Na ez jó katyvasz lett, már megint sikerült az előnézet helyett az elküld gombra nyomni :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

On
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kontrolle13 írta: 2022.07.20. 14:45 Off
Na ez jó katyvasz lett, már megint sikerült az előnézet helyett az elküld gombra nyomni :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

On
Elküldés után még tudsz szerkeszteni egy darabig.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Kontrolle13 írta: 2022.07.20. 14:37 A hidrogén elégetésénél is az a kérdés, hogy lokálisan ingyen energiából "hahaha" Mondjuk napelemmel tudok e annyi hidrogént bontani mondjuk egész nyáron, hogy a tartályokból a gázégőkre vezetve ott elégetve mondjuk as lakásomat télen egy elviselhető 20C legyen, ill. Máshogy fogalmazva mekkora gáztározó és milyen feltételekkel (nyomás, hőmérséklet).
Ez így tökéletesen működik elméletben.
Olcsó, jól hozzáférhető a kiinduló anyag (víz), jó hatásfokkal megy a vízbontás, a hidrogén pedig tisztán elégethető (vízzé).

A gyakorlaton bukik meg a dolog.
1. A vízbontáskor oxigén is keletkezik, ami -meglepő módon- veszélyes tud lenni, biztonságosan, magas kéményen ki kell engedni a levegőbe.
2. A hidrogént komprimálni kell, nagy nyomásra (2-300 Bar), az sem olyan könnyű házilag.
3. Egy 10 literes palack 200 Bar nyomáson csak 0,17 kg hidrogént tartalmaz.
4. A hidrogén eléggé veszélyes tud lenni. Könnyen átdiffundál sok anyagon (cső, tömítés), és nagyon tág a levegővel alkotott robbanási határa (az alsó hatérérték 4%).

Szóval a hidrogén balhés anyag, főleg házilag, és ekkora méretben.
Lehet, hogy a teljes fűtési idényre elég lenne 50 kiló hidrogén, de az 300 palack.

Ja, és a hidrogén kazán sem egy olyan dolog, amit szeretnék a lakásomba. :)
Kontrolle13 írta: 2022.07.20. 14:37 Ui. : szvsz biztos van hatékonyabb (kémiai, fizikai) módja a hidrogén gyártásának mint a vízbontás....
Szerintem az a legjobb. :-)
A többihez spéci vegyszer, vagy valóban nagyüzem kell.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

WildBear23 írta: 2022.07.20. 15:18 Ez így tökéletesen működik elméletben.
Olcsó, jól hozzáférhető a kiinduló anyag (víz), jó hatásfokkal megy a vízbontás, a hidrogén pedig tisztán elégethető (vízzé).

A gyakorlaton bukik meg a dolog.
1. A vízbontáskor oxigén is keletkezik, ami -meglepő módon- veszélyes tud lenni, biztonságosan, magas kéményen ki kell engedni a levegőbe.
2. A hidrogént komprimálni kell, nagy nyomásra (2-300 Bar), az sem olyan könnyű házilag.
3. Egy 10 literes palack 200 Bar nyomáson csak 0,17 kg hidrogént tartalmaz.
4. A hidrogén eléggé veszélyes tud lenni. Könnyen átdiffundál sok anyagon (cső, tömítés), és nagyon tág a levegővel alkotott robbanási határa (az alsó hatérérték 4%).

Szóval a hidrogén balhés anyag, főleg házilag, és ekkora méretben.
Lehet, hogy a teljes fűtési idényre elég lenne 50 kiló hidrogén, de az 300 palack.

Ja, és a hidrogén kazán sem egy olyan dolog, amit szeretnék a lakásomba. :)



Szerintem az a legjobb. :-)
A többihez spéci vegyszer, vagy valóban nagyüzem kell.
Gondoltam, hogy bukó, már megcsinálta volna nálam okosabb biztos ill. jövedékis lenne a víz :D
Pedig autóba tettek már hidrogén hajtást...

Rájöttem bontok vizet napelemmel... Hidrogént meg oxigént eladom a gázgyárnak... A bevételből fizetem a gázszámlát :lol: :lol: :lol: :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kontrolle13 írta: 2022.07.20. 15:32 Gondoltam, hogy bukó, már megcsinálta volna nálam okosabb biztos ill. jövedékis lenne a víz :D
Pedig autóba tettek már hidrogén hajtást...

Rájöttem bontok vizet napelemmel... Hidrogént meg oxigént eladom a gázgyárnak... A bevételből fizetem a gázszámlát :lol: :lol: :lol: :lol:
https://www.hfc-hungary.org/tuzeloanyag-cellak/
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Ez akkor jó, ha hidrogénből áramot akar előállítani. :)
De ugyanúgy kell hozzá hidrogén, mint ha fűtésre használná.
-----------------------------

Az elektromos energia tárolásán rengeteg szakember dolgozik már évtizedek óta.
Vannak eredmények, de egyik sem átütő, illetve mindegyiknél van valami "de...".
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2022.07.20. 15:55 Ez akkor jó, ha hidrogénből áramot akar előállítani. :)
De ugyanúgy kell hozzá hidrogén, mint ha fűtésre használná.
-----------------------------

Az elektromos energia tárolásán rengeteg szakember dolgozik már évtizedek óta.
Vannak eredmények, de egyik sem átütő, illetve mindegyiknél van valami "de...".
A kollégának azt javasolnám, hogy építsen egy tározó tavat, ahova nyáron felpumpálja a vizet. Télen a lefolyó vízzel hajtott generátor áramával lehet fűteni a lakást. :)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2022.07.20. 11:18 ~20 eve egy kollegam aki elmeleti matematikus/fizikus volt, so olvasztasaval es tarolasaval kiserletezett e celbol.
A só sem rossz, jól fel lehet fűteni. A gond viszont az összes ilyennel az, hogy hogyan hőszigeteled? Minél nagyobb a delta-T, annál hatékonyabb szigetelés kell, hogy ne szivárogjon el a meleg... A víztartályos rendszer, amiről beszéltem, 40 centi kőzetgyapotot kapott, és pár tíz fokkal volt csak melegebb a környezeténél, nem több százzal, mint a só lenne.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5415
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fortitu írta: 2022.07.20. 16:32 A kollégának azt javasolnám, hogy építsen egy tározó tavat, ahova nyáron felpumpálja a vizet. Télen a lefolyó vízzel hajtott generátor áramával lehet fűteni a lakást. :)
A Pannon egyetem rektorának nagy port felvert tanulmányában is a vízenergia állt a legjobban megtérülő (a ráfordított energiához képest a legtöbb energia-nyereséget termelő) zöld energiaforrásként. Lehet hogy nem ez volt a pontos definíció, most lusta vagyok kiguglizni. A mostanában iszonyúan hype-olt napenergia pedig viszonylag szerény eredményekkel szerepelt.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

barlangba kell költözni

12 Cfokban jó hálózsákban simán át lehet telelni
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

TotoHU írta: 2022.07.20. 16:55 A Pannon egyetem rektorának nagy port felvert tanulmányában is a vízenergia állt a legjobban megtérülő (a ráfordított energiához képest a legtöbb energia-nyereséget termelő) zöld energiaforrásként. Lehet hogy nem ez volt a pontos definíció, most lusta vagyok kiguglizni. A mostanában iszonyúan hype-olt napenergia pedig viszonylag szerény eredményekkel szerepelt.
ahhoz nem árt ha olyan helyen lax, ahol vannak magas hegyek
peru, svájc ilyesmi
kis hazánk nem szerepel túl fényesen (ebben sem)
egyébként meg napenergiával kell feltolni vizet kilóméter magasra, és amikor visszafolyik, akkor megpörgeti a generátort...így jön ki kicsi pénzből sok energia este/télen
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára szöged 2022.07.20. 17:06-kor.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2022.07.20. 16:55 A Pannon egyetem rektorának nagy port felvert tanulmányában is a vízenergia állt a legjobban megtérülő (a ráfordított energiához képest a legtöbb energia-nyereséget termelő) zöld energiaforrásként. Lehet hogy nem ez volt a pontos definíció, most lusta vagyok kiguglizni. A mostanában iszonyúan hype-olt napenergia pedig viszonylag szerény eredményekkel szerepelt.
A vízenergia nagyon jó, csak adottság kell hozzá.
(Megfelelő vízhozam, megfelelő leejtés..)
És azért a környezetre gyakorolt hatása sem elhanyagolható, ld. Bős-nagymarosi vízlépcső
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2022.07.20. 15:18 Ez így tökéletesen működik elméletben.
Olcsó, jól hozzáférhető a kiinduló anyag (víz), jó hatásfokkal megy a vízbontás, a hidrogén pedig tisztán elégethető (vízzé).
....

Ja, és a hidrogén kazán sem egy olyan dolog, amit szeretnék a lakásomba. :)
+1

Az év első felében, egy fenntratható mobilitás konferencián kifaggattam a kifejezetten hidrogénhajtással működő megoldásokkal foglakozó szakembert :oops: , és egy teljes, ezzel foglalkozó munkacsoportot.

Röviden a lényeg, amit megmaradt:
- az elekzrolizis legitim, jól működö megoldás H2 előállítására, és nagyon is szóba jött energiatárolásra - de nem érdemes kicsiben gyártani, tárolni, a WidBean23 által jól leírt okok miatt.
- az hidrogén személyautó is csak concept car formájában létezik. Ami működöképes, és vélhetően elterjedhet, az a hidrogén teherautó, és a hidrogén meghajtású busz. Ez a legkisebb méret, aminél akár gazdaságos is lehet.. majd egyszer.

A közös vonás az eddigiekben - sem előállítani, sem felhasználni nem nagyon éri meg kisiben. Eddig is már rengeteg okos, magasan képzett szakirányú mérnök dolgozik az energiatárolás, és a hidrogén előállítás-tárolás-felhasználás problémáján vilégszerte. És még mindig nincs kicsiben, gazdaságosan, biztonságosan kivitelezhető otthoni megoldás. Csak nagyban életszerű - vagy sehogy.

@ Kontorelle13 - a fentiek fényében - különösen, ha saját bevallásod szerint utóljára 8. altalánosban volt személyes tapasztalatod a durranógázzal :D - életszerűbb elengedni a hidrogént... Nem ezzem fogjuk kibekkelni az energiakrízist ;)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Fortitu írta: 2022.07.20. 16:32 A kollégának azt javasolnám, hogy építsen egy tározó tavat, ahova nyáron felpumpálja a vizet. Télen a lefolyó vízzel hajtott generátor áramával lehet fűteni a lakást. :)
Ez jó ötlet! Csak valószínűleg több áramot, vagy legalább ugyanannyit elhasznál, mint amennyit nyer :roll: ... Mondjuk ha vedérrel horgya a tározóba akkor a fizikai munkája fejébe nyerhet áramot.... És akkor kétszer tud megmelegedni is, egyszer télen a fűtésnél, meg egyszer nyárin a hordásnál :lol: :lol: :lol: :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

szöged írta: 2022.07.20. 17:02 barlangba kell költözni

12 Cfokban jó hálózsákban simán át lehet telelni
Párom hajléktalan ellátásban jeleskedik. Sátorban jó hálózsákban erdőszélen simán túl élik a kliensek, persze ők belülre is tesznek egy kis fagyállót ;)
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Petya357 írta: 2022.07.20. 17:09
Szerintem a hidrogént vegyület formájában érdemes tárolni. Sci-fi, de egyszer talán valósággá válhat, ami Andy Weir A marsi című könyvében olvasható: napfényből nyert villamos energia segítségével a légkörből kivont szén-dioxidból és hidrogénből üzemanyagot állítanak elő. → El lehet égetni, vagy ami még jobb: tüzelőanyagcella fejleszthető hozzá. Könnyű tárolás, gyors tankolás, és ha a villamos energia előállítása tiszta, akkor karbonsemleges.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

WildBear23 írta: 2022.07.20. 17:06 A vízenergia nagyon jó, csak adottság kell hozzá.
(Megfelelő vízhozam, megfelelő leejtés..)
És azért a környezetre gyakorolt hatása sem elhanyagolható, ld. Bős-nagymarosi vízlépcső
A link helyesen:
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/B%C5%91 ... 9pcs%C5%91

A Bős-nagymarosi vízerőmű a két ország elektromos energia igényének csak 2-3%-át biztosította volna.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Petya357 írta: 2022.07.20. 17:09 +1

Az év első felében, egy fenntratható mobilitás konferencián kifaggattam a kifejezetten hidrogénhajtással működő megoldásokkal foglakozó szakembert :oops: , és egy teljes, ezzel foglalkozó munkacsoportot.

Röviden a lényeg, amit megmaradt:
- az elekzrolizis legitim, jól működö megoldás H2 előállítására, és nagyon is szóba jött energiatárolásra - de nem érdemes kicsiben gyártani, tárolni, a WidBean23 által jól leírt okok miatt.
- az hidrogén személyautó is csak concept car formájában létezik. Ami működöképes, és vélhetően elterjedhet, az a hidrogén teherautó, és a hidrogén meghajtású busz. Ez a legkisebb méret, aminél akár gazdaságos is lehet.. majd egyszer.

A közös vonás az eddigiekben - sem előállítani, sem felhasználni nem nagyon éri meg kisiben. Eddig is már rengeteg okos, magasan képzett szakirányú mérnök dolgozik az energiatárolás, és a hidrogén előállítás-tárolás-felhasználás problémáján vilégszerte. És még mindig nincs kicsiben, gazdaságosan, biztonságosan kivitelezhető otthoni megoldás. Csak nagyban életszerű - vagy sehogy.

@ Kontorelle13 - a fentiek fényében - különösen, ha saját bevallásod szerint utóljára 8. altalánosban volt személyes tapasztalatod a durranógázzal :D - életszerűbb elengedni a hidrogént... Nem ezzem fogjuk kibekkelni az energiakrízist ;)
De miért? Ha robban akkor még a hadseregnek is el tudom adni :lol:
Persze! Rég elegedtem a hidrogént, hiszen csak lelkes "fizikus" vagyok, egy ilyen témához sokkal több tudás kellene mint fizika mint kémia szinten, meg labor meg eszközök meg rengeteg pénz! Itt lép be szintén a termodinamikai fötételek kicsit másképp :lol: pénz nem terem a semmiből! És ha annyi pénzem lenne, hogy kisérletezzek és kifejlesszek egy működő rendszert akkor valószínűleg nem jelentene problémát a gáz számla kifizetése ergó, nem foglalkoznék ilyen rendszer kifejlesztésén :lol: :lol: :lol:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2022.07.20. 17:39 Szerintem a hidrogént vegyület formájában érdemes tárolni. Sci-fi, de egyszer talán valósággá válhat, ami Andy Weir A marsi című könyvében olvasható: napfényből nyert villamos energia segítségével a légkörből kivont szén-dioxidból és hidrogénből üzemanyagot állítanak elő. → El lehet égetni, vagy ami még jobb: tüzelőanyagcella fejleszthető hozzá. Könnyű tárolás, gyors tankolás, és ha a villamos energia előállítása tiszta, akkor karbonsemleges.
Ez volt Oláh György prof terve is, a metanol alapú energiagazdaság.
Személyesen találkoztam vele a BME-n 21 éve, nagy koponya volt.

Persze "ennek a virágnak is megvannak a maga tüskéi", soklépcsős a folyamat, egyszerűbb a növényekre bízni a szénhidrát előállítását CO2ből és napfényből, aztán majd abból az élesztőgomba etanolt csinál: csak ezzel meg morális gondok vannak, hogy a fél világ éhezik, mi meg a kukoricából bioetanolt csinálunk..
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

WildBear23 írta: 2022.07.20. 17:48 Ez volt Oláh György prof terve is, a metanol alapú energiagazdaság.
Személyesen találkoztam vele a BME-n 21 éve, nagy koponya volt.
Megjegyzem: metanollal működő tüzelőanyagcella már van, megvásárolható.
A metanol egész barátságos anyag, amíg nem isszuk meg:
- a mi működési hőmérsékletünkön folyékony, azaz könnyen tankolható (még Szibériában vagy az Antarktiszon sem fagy meg);
- nem olyan szökékeny, mint a hidrogén, és nem marja szét a tárolóedényeket;
- tüzelőanyagcellában használható, és low-tech módon is elégethető;
- belsőégésű motorokkal már amúgy is van kb. 150 év tapasztalatunk;
- sejtem, hogy az etanolhoz hasonlóan fertőtlenít, szóval töményen nem fog megromlani;
- talán még az energiasűrűsége is jó.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Poresz írta: 2022.07.20. 17:39 Szerintem a hidrogént vegyület formájában érdemes tárolni. Sci-fi, de egyszer talán valósággá válhat, ami Andy Weir A marsi című könyvében olvasható: napfényből nyert villamos energia segítségével a légkörből kivont szén-dioxidból és hidrogénből üzemanyagot állítanak elő. → El lehet égetni, vagy ami még jobb: tüzelőanyagcella fejleszthető hozzá. Könnyű tárolás, gyors tankolás, és ha a villamos energia előállítása tiszta, akkor karbonsemleges.
Olvasd el a Hail Mary-t is a szerzőtől, abban van jobb energiatárolás. Igaz az is scifi:-)))
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2022.07.20. 18:16 Megjegyzem: metanollal működő tüzelőanyagcella már van, megvásárolható.
A metanol egész barátságos anyag, amíg nem isszuk meg:
- a mi működési hőmérsékletünkön folyékony, azaz könnyen tankolható (még Szibériában vagy az Antarktiszon sem fagy meg);
- nem olyan szökékeny, mint a hidrogén, és nem marja szét a tárolóedényeket;
- tüzelőanyagcellában használható, és low-tech módon is elégethető;
- belsőégésű motorokkal már amúgy is van kb. 150 év tapasztalatunk;
- sejtem, hogy az etanolhoz hasonlóan fertőtlenít, szóval töményen nem fog megromlani;
- talán még az energiasűrűsége is jó.
Így van, csak az előállítása nem olyan gazdaságos még.
Szintetikusan lehet (több lépcsőben), illetve cellulózból is próbálják idomított mikróbákkal.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

Poresz írta: 2022.07.20. 17:39 Szerintem a hidrogént vegyület formájában érdemes tárolni. Sci-fi, de egyszer talán valósággá válhat, ami Andy Weir A marsi című könyvében olvasható: napfényből nyert villamos energia segítségével a légkörből kivont szén-dioxidból és hidrogénből üzemanyagot állítanak elő. → El lehet égetni, vagy ami még jobb: tüzelőanyagcella fejleszthető hozzá. Könnyű tárolás, gyors tankolás, és ha a villamos energia előállítása tiszta, akkor karbonsemleges.
persze

lehet csinálni hidrogénből, meg légkörből kivont CO2-ből pl etanolt is

csak energia kell hozzá

az meg amíg nincs erősen plusszos fúziós erőmű elterjedve világszerte, addig nem is lesz elég

ha meg lesz, akkor kb minden más feleslegessé válik, szóval az etanol előállítása is

szerk: szomorúan veszem tudomásul, hogy megelőztek
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

szöged írta: 2022.07.20. 19:52 ha meg lesz [fúziós erőmű], akkor kb minden más feleslegessé válik, szóval az etanol előállítása is
Onnan indult a beszélgetés, hogy a villamos áram tárolása nehézkes. Ha nem is ez lesz a legelterjedtebb energiahordozó, lehetnek olyan kedvező tulajdonságai, hogy legyen rá igény. Ahogy például a számítógép és mobiltelefon sem tüntette el teljesen a papírt és ceruzát.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

OFF az offban: kijöttek a Közlönyben a konkrét adatok.

Villany: 2523 kWh éves fogyasztásig marad a 38 Ft/kWh, felette 70 Ft. (1,8x)
A napelemeseknél marad a szaldó.
Gáz: 1729 m2-ig 102 Ft/m2, felette 747 Ft. (7,3x)
3-4-5 gyerekeseknél 600-900-1200 m2-el emelkedik a határ.

Ha valakinek van ideje átbogarászni a Közlönyt, tegye meg, ezek az első blikkre kiszűrt adatok.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2022.07.21. 10:57 OFF az offban: kijöttek a Közlönyben a konkrét adatok.

Villany: 2523 kWh éves fogyasztásig marad a 38 Ft/kWh, felette 70 Ft. (1,8x)
A napelemeseknél marad a szaldó.
Gáz: 1729 m2-ig 102 Ft/m2, felette 747 Ft. (7,3x)
3-4-5 gyerekeseknél 600-900-1200 m2-el emelkedik a határ.

Ha valakinek van ideje átbogarászni a Közlönyt, tegye meg, ezek az első blikkre kiszűrt adatok.
De ennyi csak év végéig lesz!

1. § (2)
A Kormány az e rendelet szerinti rendelkezéseket negyedévente felülvizsgálja. Az első felülvizsgálat időpontja
2022. december 30. napja.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2022.07.21. 11:02 De ennyi csak év végéig lesz!

1. § (2)
A Kormány az e rendelet szerinti rendelkezéseket negyedévente felülvizsgálja. Az első felülvizsgálat időpontja
2022. december 30. napja.
Igen, ez lényeges.
A rendszeres fölülvizsgálat szerintem jogos, hiszen változhatnak az árak.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

WildBear23 írta: 2022.07.21. 11:18 Igen, ez lényeges.
A rendszeres fölülvizsgálat szerintem jogos, hiszen változhatnak az árak.
Igen, utána majd öt rubel lesz. ;-)
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

WildBear23 írta: 2022.07.21. 10:57 Gáz: 1729 m2-ig 102 Ft/m2, felette 747 Ft. (7,3x)
3-4-5 gyerekeseknél 600-900-1200 m2-el emelkedik a határ.
Aztadurvaeget, négyzetméterben mérik a gázt? :D
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Poresz írta: 2022.07.21. 13:00 Aztadurvaeget, négyzetméterben mérik a gázt? :D
Ez laposgáz.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2022.07.21. 13:00 Aztadurvaeget, négyzetméterben mérik a gázt? :D
Jogos, a nagy gyorsaságban elírtam, m3 ! ;-)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

WildBear23 írta: 2022.07.21. 13:16 Jogos, a nagy gyorsaságban elírtam, m3 ! ;-)
M3? Az autópálya vagy a kék metró? :D
m^3, ha már felső indexet nem tud a fórummotor.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2022.07.21. 13:48 M3? Az autópálya vagy a kék metró? :D
m^3, ha már felső indexet nem tud a fórummotor.
Ez olyan, mint a lakás alapterületnél a négyzetméter: nm-nek írják, de mindenki tudja, hogy nem nanométerről van szó. ;-)

Vagy hogy ONtopic legyen: a fegyvereknél is a "ravasz" szóról mindenki tudja, hogy az az elsütőbillentyű, és nem a róka mellékneve. :)

Folyó szövegben teljesen oké köbméter helyett m3.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Válasz küldése