Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Thunder
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2018.08.15. 22:20

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Thunder »

Napelmes töltő téma: tud vki itthoni boltot, ahol ilyet tartanak? Van esetleg ajánlat ill. tapasztalat nagyobb kapacitásúra?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Thunder írta: 2022.03.09. 21:09 Napelmes töltő téma: tud vki itthoni boltot, ahol ilyet tartanak? Van esetleg ajánlat ill. tapasztalat nagyobb kapacitásúra?
https://www.decathlon.hu/p/napelem-kemp ... R-p-334640
https://www.decathlon.hu/p/napelem-slr- ... R-p-324454
https://www.decathlon.hu/p/napelem-slr9 ... R-p-324491
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Thunder írta: 2022.03.09. 21:09 Napelmes töltő téma: tud vki itthoni boltot, ahol ilyet tartanak? Van esetleg ajánlat ill. tapasztalat nagyobb kapacitásúra?
Ma vettem a Conradban egy Voltcraft IPC-2 akkutöltőt* - akkum már volt, így egyébként is esedékes beszerzés volt, jó reklámot csináltatok neki -, ottjártamban láttam napelemes akkutöltőket is. Decathlon: megerősítem, hogy ott is van.

* Gőzöm sincs miért, de minden akcióra utaló jel nélkül csak 9.490 Ft volt, nem pedig 10.990 Ft, mint a webshopban.
Thunder
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2018.08.15. 22:20

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Thunder »

Köszi!
Nagyobb kapacitásút keresek alapvetően (40-100Wközött) - ha rendelős vonalról beszélünk, honnan és mit ajánlanátok?
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

https://www.akku-elem.hu/spd/8194/Napel ... pQQAvD_BwE

Talán ez jó lehetne, de drágállom.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Fortitu írta: 2022.03.07. 16:24 Attól függ mennyi napfény van. Felhős időben nulla, napos időben kiraktam a teraszra reggel, estére feltolta a power bankot (papíron 18Wh). Viszont nem emlékszem meddig volt merítve, nem akarok hülyeséget mondani. A legközelebbi többnapos túrán felakasztom a zsákra, aztán kipróbálom mit tud a gyakorlatban.
A 18650 se hülyeség, van két maréknyi kibontva laptopakkukból. Nem tudom a kicsikínai power bank megvan-e még hozzá, de ahhoz is jobb lenne valami rendes megoldás inkább...
Ahogy ígértem ki is próbáltam a Fátrában. Reggel kiakasztottam a táskára, estére fullra töltötte az 5000mAh-s power bankot. Nem tudom egy nagyobbat mennyire töltött volna fel, papíron 10W ez a kicsi.
IMG_20220313_081345.jpg
Pár további kép csak úgy.
IMG_20220313_063349.jpg
IMG_20220313_091849.jpg
IMG_20220313_081448.jpg
IMG_20220313_100834.jpg
IMG_20220314_063415.jpg
IMG_20220314_090649.jpg
Ez a láncos csúszásgátló nagyon bejött, a köteles helyett inkább ilyet érdemes venni:
IMG_20220312_134529.jpg
Decathlonos Salomon bakancstól azért 60k-ért többet várnék. 1 éven belül elkezdett elválni:
IMG_20220314_122738.jpg
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Milyen ehhez hasonló nem-kínai (csak hogy ne féljek, hogy elfüstöl random) megoldás javasolt 18650 akkukhoz?
https://elemlampablog.hu/diy-powerbank- ... avbol/amp/
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Fortitu írta: 2022.03.15. 13:30 Milyen ehhez hasonló nem-kínai (csak hogy ne féljek, hogy elfüstöl random) megoldás javasolt 18650 akkukhoz?
https://elemlampablog.hu/diy-powerbank- ... avbol/amp/
FélOFF: mi a véleményetek az ehhez hasonló mágneses-elemes powerbankekről?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2022.03.15. 16:50 FélOFF: mi a véleményetek az ehhez hasonló mágneses-elemes powerbankekről?
Ha más nincs, végszükségben OK. De még egy komolyabb AA NiMh akku kapacitása sincs 2500 mAh-nál több, és a töltéshez nagyjából duplázni kell a feszültséget (2 x 1,2 V --> 5V). Ennek a hatásfoka eleve nem nagyon jó, és ha ráadásul még ilyen piciben csinálják meg, az is a hatásfok rovására tud csak ilyen kicsi lenni/maradni.

Ha 2500-as AA-kkal indulsz neki, akkor 2500 mAh@2,4V osztva kettővel, hogy a feszt duplázd, mínusz veszteség: jó, ha 1000 mAh@5V töltést bele tudsz szuszakolni belőle a telódba. Nem mondom, hogy semmi, ha pont ez hiányzik, de manapság a telók akksijához képest viccesen kevés. Ha meg alkáli elemből indulsz, ami ugyan 1,5V, de mAh kapacitásra közelében sincs az NiMh-knak, akkor meg inkább szinte semmi. (Hiába tud névleg akár 3000 mAh-t is az alkáli elem, azt csak akkor, ha lassan sütöd ki. Ha mondjuk lehúzod 1A-rel, akkor a 3000-ből hirtelen mondjuk csak a negyede marad. Egyszerűen nem ilyen terhelésekre találták ki.)

Ennél még az is jobb lehet, ha veszel egy 4 x AA elemtartót, és szigorúan NiMh akksikkal (frissen teletöltve is max. 4 x 1,24V ~= 5V, valamint terhelhető 1-2 A-rel is) direktben, elektronika nélkül rátolod a telóra. Ezzel max az lehet a baj, hogy a teló nem tudja, milyen áramforrást kapott (ezt a töltőben az USB adatvezetékek közé kötött ellenállás értékéből tudná meg), és nem meri nagyon terhelni, lassan fog csak tölteni, hogy kb. csak a további lemerülés ellen lesz elég.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2022.03.15. 16:50 FélOFF: mi a véleményetek az ehhez hasonló mágneses-elemes powerbankekről?
Szerintem az AA elemnek annyi előnye van csak, hogy sok helyen kapható.
Akkuban jobb a Li-ion, pl. 18650.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Nem tudom, ki mit tapasztalt, de engedjétek meg, hogy fél év tapasztalatát megosszam... AIR FRYER, azaz meleglevegős/olaj nélküli fritőz, vagy nem is tudom, mi ennek a becsületes magyar neve. Hogy miért van itt a helye? Hát mert nem kevés olaj spórolható vele (és gáz, ha gázsütőt váltasz ki). Nekünk kb. fél éve van, és csak olajban visszahozta az árát (valami húszezer körül vettem banggoodról, de idehaza is vannak ennyiért kisebbek).
Nyilván ehhez is kell olaj persze! Mi vettünk hozzá egy ilyen pumpás olajsprickolót. Most töltöttem újra másodszor... egy decis. Fél év alatt. Azt most hagyjuk, hogy egészségesebb, meg kalóriamentesebb, meg más (nem olajos) az ételek íze is... De mivel hamarosan nagyot drágulhat megint az étolaj... Akinek eddig nincs, annak csak ajánlani tudom.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

swordmanus írta: 2022.03.27. 13:26 Nem tudom, ki mit tapasztalt, de engedjétek meg, hogy fél év tapasztalatát megosszam... AIR FRYER, azaz meleglevegős/olaj nélküli fritőz, vagy nem is tudom, mi ennek a becsületes magyar neve. Hogy miért van itt a helye? Hát mert nem kevés olaj spórolható vele (és gáz, ha gázsütőt váltasz ki). Nekünk kb. fél éve van, és csak olajban visszahozta az árát (valami húszezer körül vettem banggoodról, de idehaza is vannak ennyiért kisebbek).
Nyilván ehhez is kell olaj persze! Mi vettünk hozzá egy ilyen pumpás olajsprickolót. Most töltöttem újra másodszor... egy decis. Fél év alatt. Azt most hagyjuk, hogy egészségesebb, meg kalóriamentesebb, meg más (nem olajos) az ételek íze is... De mivel hamarosan nagyot drágulhat megint az étolaj... Akinek eddig nincs, annak csak ajánlani tudom.
Miket sütsz vele?
Rántotthús, sültkrumpli?
Ugyanolyan lesz, mint olajban?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

swordmanus írta: 2022.03.27. 13:26
Egy ideje már gondolkodom a beszerzésén, és eddig pozitív tapasztalatokat hallottam, amiket Te is gazdagítottál: köszönöm…
WildBear23 írta: 2022.03.27. 14:43 Miket sütsz vele?
Rántotthús, sültkrumpli?
Ugyanolyan lesz, mint olajban?
…de eddig sem sütöttem itthon olajban. = Nem volt rá szükség.

Lángost lehet vele sütni? Mert azt egyébként nem fritőzben szoktuk. (Nem fér bele.) És valami furcsa okból a fánkot sem, pedig az belefér.
WildBear23 írta: 2022.03.27. 14:43 Ugyanolyan lesz, mint olajban?
FélOFF: sima szalagos/farsangi fánkot kétszer már sütöttem sütőben, olaj nélkül. Nem volt rossz, elfogyott, de érezhetően egy leheletnyi jól megszokott zsiradékíz hiányzott. - Cserébe nem émelyegtem a második fánk felénél az olajtól.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

WildBear23 írta: 2022.03.27. 14:43 Miket sütsz vele?
Rántotthús, sültkrumpli?
Ugyanolyan lesz, mint olajban?
Ami eddig tuti benne: sült krumpli (hasáb), rántott hús, meg a mirelit dolgok: csilis csirkeszárny, előpanírozott cuccok, mirelit péksütik. Ha nincs időd, és csak gyorsan kell főtt étel, akkor ez a bajnok.
Nem, nem lesz olyan. A krumplinak meglepő módon krumpli íze lesz, nem olaj. A húsok is szárazabbak lesznek (meg lehet permetezni kis olajjal, ízlés szerint), de ezek a mirelit cuccok eleve tartalmaznak olajat, megsülnek minden hókuszpókusz nélkül. hazazuhansz, kikapod a fagyóból, bedobod 10 percre, míg lecuccolsz, aztán megforgatod, közben megterítesz, és kész.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

swordmanus írta: 2022.03.27. 19:00 Ami eddig tuti benne: sült krumpli (hasáb), rántott hús, meg a mirelit dolgok: csilis csirkeszárny, előpanírozott cuccok, mirelit péksütik. Ha nincs időd, és csak gyorsan kell főtt étel, akkor ez a bajnok.
Nem, nem lesz olyan. A krumplinak meglepő módon krumpli íze lesz, nem olaj. A húsok is szárazabbak lesznek (meg lehet permetezni kis olajjal, ízlés szerint), de ezek a mirelit cuccok eleve tartalmaznak olajat, megsülnek minden hókuszpókusz nélkül. hazazuhansz, kikapod a fagyóból, bedobod 10 percre, míg lecuccolsz, aztán megforgatod, közben megterítesz, és kész.
Nem tudok nem arra gondolni, hogy mindezt elkészítettem már sütőben-tepsiben: zsírpapír a megfejtés. De arra fogadok, hogy a vékonyan kiolajozott tepsivel is működik.
A rántott húsnál a leg(b)első réteg a húson majonéz - Dragomán György receptjében joghurt (még nem próbáltam) -, utána minden a szokásos.
Hidegen indítva is húsz-huszonöt perc, és bőven kész az étel.
A lángos az egyetlen, amit megpróbálni sem merek sütőben olajmentesen elkészíteni, annyira elképzelhetetlen számomra, hogy működjön a dolog. - Pedig a fánkkal nem voltam szívbajos.

Ettől függetlenül a forró levegős fritőz esélyessé tette, hogy valaha vegyek fritőzt, míg az olajjal működtől sajnálom a helyet a konyhában.

Egyéb: tegnap este elkészült az első kovászos kenyerem. :)
Nulláról indulva bruttó hat nap. Ebből öt nap amíg elkészül a kovász, egy napig pedig kelesztettem. (Igazából egy éjszaka alatt megkelt, csak rohantam SAS-versenyre).
Nettó másfél óra. Ebből öt nap alatt negyed óra a kovásszal törődés, negyed óra kimérni az alapanyagokat és összeállítani a tésztát, egy óra megsütni.
Mondjuk amennyi cefre készült a konyhámban, nálam mindenhol van pár kósza élesztő, ami megtalálja a kovászolni valót. :)
Kész kovász → megkelt tészta → kisült kenyér:
Első kovászos kenyerem (2022. 03. 27.).jpg
Múlt héten még csak élesztős volt (de már ez sem az első kenyerem, és már vendégeimnek is mertem adni):
Élesztős kenyér (2022. 03. 20.).JPG
#dicsekvés :)

Kedvcsinálás: durvaegyszerű, nem is értem, nagymamáim miért emlegették horrormelóként a kenyérsütést. (Persze, fával fűtötték a kemencét, és egy hétre előre készítették a soktagú családnak. Meg dagasztották, miközben anélkül is jó. - De hogy később gáz- vagy villanytűzhellyel egy cipót sem próbáltak meg…) - Amennyire alapélelmiszer, a kenyérsütés prepper dolog! ;)
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Nalam az igazi rantotthus zsirban vagy vajban sul(a tonkatsu igy sokkal finomabb), minden mas csak utanzat :)
Ez meg egy kovaszos kenyer :)
20200329_132006.jpg
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

swordmanus írta: 2022.03.27. 13:26 Nem tudom, ki mit tapasztalt, de engedjétek meg, hogy fél év tapasztalatát megosszam... AIR FRYER, azaz meleglevegős/olaj nélküli fritőz, vagy nem is tudom, mi ennek a becsületes magyar neve. Hogy miért van itt a helye? Hát mert nem kevés olaj spórolható vele (és gáz, ha gázsütőt váltasz ki). Nekünk kb. fél éve van, és csak olajban visszahozta az árát (valami húszezer körül vettem banggoodról, de idehaza is vannak ennyiért kisebbek).
Nyilván ehhez is kell olaj persze! Mi vettünk hozzá egy ilyen pumpás olajsprickolót. Most töltöttem újra másodszor... egy decis. Fél év alatt. Azt most hagyjuk, hogy egészségesebb, meg kalóriamentesebb, meg más (nem olajos) az ételek íze is... De mivel hamarosan nagyot drágulhat megint az étolaj... Akinek eddig nincs, annak csak ajánlani tudom.
Nekem Tefal Actifry van. Az keveri a cuccot, szelethúshoz nem jó, de apróhús, krumpli, zöldség felkockázva stb-hez kifogásmentes.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

A kovászolás az, amivel eddig nem voltam hajlandó pacsmagolni, élesztővel is korrekt a végeredmény. De a dagasztás jót tesz a tésztának. Jó ideje én sütöm itthonra -meg rokonságba- a kenyeret, azóta penészes kenyeret nem dobtunk ki.
20220312_090452.jpg
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

jo, kicsit en is csaltam, gyorskovasz aztan oregteszta :roll:
zora írta: 2022.03.27. 21:12 A kovászolás az, amivel eddig nem voltam hajlandó pacsmagolni, élesztővel is korrekt a végeredmény.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

zora írta: 2022.03.27. 21:12 A kovászolás az, amivel eddig nem voltam hajlandó pacsmagolni, élesztővel is korrekt a végeredmény. De a dagasztás jót tesz a tésztának. Jó ideje én sütöm itthonra -meg rokonságba- a kenyeret, azóta penészes kenyeret nem dobtunk ki.
20220312_090452.jpg
Én kettő darab kovászos kenyeret sütöttem eddig. Nagyon jó volt, de a macera miatt inkább elengedtem a dolgot.

Más: Már van medvehagyma. Ma voltunk kint szedni, csináltunk levest, pogácsát. Ez legyen egy emlékeztető az erre fogékonyaknak, hogy irány az erdő ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2022.03.27. 22:02 Én kettő darab kovászos kenyeret sütöttem eddig. Nagyon jó volt, de a macera miatt inkább elengedtem a dolgot.

Más: Már van medvehagyma. Ma voltunk kint szedni, csináltunk levest, pogácsát. Ez legyen egy emlékeztető az erre fogékonyaknak, hogy irány az erdő ;)
Legyen! :-)
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

zora írta: 2022.03.27. 21:12 A kovászolás az, amivel eddig nem voltam hajlandó pacsmagolni, élesztővel is korrekt a végeredmény. De a dagasztás jót tesz a tésztának. Jó ideje én sütöm itthonra -meg rokonságba- a kenyeret, azóta penészes kenyeret nem dobtunk ki.
Pedig jó tudni, hogyan lehet élesztőt csinálni, és hogyan kell használni. → Ezért nem vagyunk az OFF topikban.
Plusz ez a kenyerem az első, aminek - végre! - kifogástalan az íze.

Ami gimisként ledöbbentett, hogy az egyébként élő lexikon nagymamám, aki 1927-ben egy bognármester lányának született egy zalai faluban, halványlila gőzzel sem rendelkezett arról, hogyan készül a kovász.
- Nagyi, hogyan készül a kovász?
- Hát a tésztából el kell tenni egy darabot a következőhöz.
- De ha valaki még sosem csinált kenyeret?
- Nem volt olyan, hogy nem volt. Gondolom kértek a szomszédtól.
- De egy tanyán? Vagy Robinson a lakatlan szigeten?
- Nem tudom. Nem volt olyan, hogy nem volt.

Már bőven egyetemista voltam, amikor megtudtam a titkot: Ács Bori: Háziállat helyett: kenyérkovász (Origo Táfelspicc).

A kovászom a következő módon készült:
1. nap: 150 g liszt (lisztkeverék* kb. fele-fele arányban teljes kiőrlésű és fehér lisztből) + 150 g langyos csapvíz. → Egy tiszta fedeles műanyag edényt Sanitollal fertőtlenítettem. (Fertőtlenítés nélkül még sosem lett kifogástalan a gyömbérsöröm sem.) Kézi habverővel csomómentesen összekevertem a lisztet és a vizet. Cefrézős kalandjaimból rémlett, hogy az élesztő (el)szaporodásához levegő kell, úgyhogy nem véletlen választás volt a habverő. Az edényt lefedtem a fedelével, de nem légmentesen zártam. Kerestem a konyhában huzatmentes, védettebb pontot neki.
2. nap: Láthatók buborékok? Igen. Éljen, már nem kell izgulni! Egyébként a kapott receptben az volt, hogy várjak még egy napot. → 150 g lisztkeverék + 150 g langyos csapvíz, habverő.
3. nap: mint 2. nap.
4. nap: mint 3. nap.
5. nap: mint 4. nap.
6. nap: összeállítottam a kenyértésztát.
Felhasznált irodalom: Ács Bori: A tökéletes házi kenyér egyszerűbb, mint gondolná (Origo Táfelspicc)

* A nálam tapasztaltabbak szerint rozsliszttel könnyebb, mert a rozsszemeken már eleve megtalálhatók az élesztő mikrobái.

Felhasználás: puskáznom kell a jegyzeteimből.

"Általánosan elmondható (persze azért receptje válogatja), hogy 25 g friss élesztő 500 g liszthez elég, és ez a mennyiség 7 g szárítottnak felel meg." - Szilágyi Nóri: Élesztő kisokos (StreetKitchen)

"Mielőtt nekiállnál dolgozni, át kell kalkulálnod az élesztős recepted, méghozzá precízen. 100 g aktív, életerős kovász nagyjából 15 g friss élesztőnek megfelelő kelesztő erővel rendelkezik. Ha a kovászod 100% hidratáltságú, az azt jelenti, hogy 50%-a liszt, 50%-a víz.
Nos. Ha van egy élesztős recepted, ami így néz ki:

500 g liszt
350 g víz
50 g élesztő
10 g só

Akkor nincs más dolgod, mint kiszámolni, hogy 50 g élesztő kb. 335 g kovásznak felel meg. Ebből kb. 165 g víz és 165 g liszt. Ezeket a számokat kivonom az eredeti receptből, a kovász mennyiségét pedig hozzáadom, így a receptem az alábbiak szerint alakul:

335 g liszt
185 g víz
335 g kovász
10 g só

Röviden tehát, mindig számold át, az adott receptben szereplő élesztő mennyisége mennyi kovásznak felel meg, azt oszd el kettővel, azt a mennyiséget vond le a recept liszt, valamint folyadék tartalmából és kész is vagy!"
- Így számold át az élesztős recepteket kovászosra (Mindmegette)

⇒ Példa:
A Dragomán György-féle dagasztásnélküli kenyérhez 700 g liszt és 500 g víz kell.
700 [g] / 500 [g] = 1,4
500 g liszthez kell 25 g friss élesztő:
1,4 × 25 [g] = 35 g
100 g aktív, életerős kovász nagyjából 15 g friss élesztőnek megfelelő kelesztő erővel rendelkezik:
35 [g] / 15 [g] ≈ 2,33
Ennyi kovász kell:
2,33 × 100 [g] = 233 g
100%-os hidratáltságú kovász 50%-a liszt, 50%-a víz.
233 [g] × 0,5 = 116,5 g
233 g 100%-os hidratáltságú kovászban 116,5 g liszt és 116,5 g víz van. A Dragomán György-féle dagasztásnélküli kenyérhez 700 g liszt és 500 g víz kell:
700 [g] - 116,5 [g] = 583,5 g liszt kell
500 [g] - 116,5 [g] = 483,5 g víz kell
a kovászon kívül.

Most hűtőben tartom, eddig tartanak a saját tapasztalataim. A nálam tapasztaltabbak szerint:
- hetente egyszer etessem meg egyenlő mennyiségű liszttel és vízzel;
- használat előtt pár órával vegyem ki a hűtőből, melegedjen fel szobahőmérsékletűre, etessem meg egyenlő mennyiségű liszttel és vízzel.
zora írta: 2022.03.27. 21:12 De a dagasztás jót tesz a tésztának.
Biztos, nincs tapasztalatom. A kezdetektől a dagasztásmentes recepteket céloztam meg.
zora írta: 2022.03.27. 21:12 Jó ideje én sütöm itthonra -meg rokonságba- a kenyeret, azóta penészes kenyeret nem dobtunk ki.
Nagyon meggyőző a kép! :)
Fortitu írta: 2022.03.27. 22:02 Én kettő darab kovászos kenyeret sütöttem eddig. Nagyon jó volt, de a macera miatt inkább elengedtem a dolgot.
Dagasztottad, mi? Meg háromszor keleszteted. És hajnalban keltél. Hát így tényleg nehéz. Úgy kell neked! :)

Utóirat: az előző hozzászólásomban a képeken látható utolsó két kenyerem tangzhong technikával készült.
A liszt (tömegre mérve) ötödét összekevertem ötszörös mennyiségű vízzel egy lábosban. (Figyelem! Nem ennyivel több liszt és víz kell, hanem ennyit kell külön kezelni a receptben megadott mennyiségből.) Alágyújtottam, a gyömbérsör és a török kávé főzéséhez használt digitális hőmérővel** figyeltem a hőmérsékletét, és kézi habverővel folyamatosan kevertem (nyilván csomómentesre). Pár perc, és kész lett: amikor a hőmérő 60-65 °C között volt, egyszer csak hirtelen sűrűbb lett.
Ezt kevertem a liszthez, és amikor már langyos volt, hozzáadtam a felfuttatott élesztő vagy kovászt.
Ja, ami a Dragomán György-féle receptben nem szerepel: egy púpos teáskanál só kell 700 g liszthez.

** Mióta megvan, nem forráztam le az élesztőt gyömbérsörfőzésnél, és a török kávém sem futott ki, mert 90-95 °C között leveszem a tűzről. - Pár száz forint, és eszméletlen hasznos!

Utóirat 2.:
qqriq írta: 2022.03.27. 20:51 Ez meg egy kovaszos kenyer :)
20200329_132006.jpg
zora írta: 2022.03.27. 21:12 Jó ideje én sütöm itthonra -meg rokonságba- a kenyeret, azóta penészes kenyeret nem dobtunk ki.
20220312_090452.jpg
Fortitu írta: 2022.03.27. 22:02 Én kettő darab kovászos kenyeret sütöttem eddig.
Aztadurvaeget, mennyi hobbipék van itt! És még tudok egy ötödikről. :)
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Poresz írta: 2022.03.27. 22:34 Pedig jó tudni, hogyan lehet élesztőt csinálni, és hogyan kell használni. → Ezért nem vagyunk az OFF topikban.
Plusz ez a kenyerem az első, aminek - végre! - kifogástalan az íze.

Ami gimisként ledöbbentett, hogy az egyébként élő lexikon nagymamám, aki 1927-ben egy bognármester lányának született egy zalai faluban, halványlila gőzzel sem rendelkezett arról, hogyan készül a kovász.
- Nagyi, hogyan készül a kovász?
- Hát a tésztából el kell tenni egy darabot a következőhöz.
- De ha valaki még sosem csinált kenyeret?
- Nem volt olyan, hogy nem volt. Gondolom kértek a szomszédtól.
- De egy tanyán? Vagy Robinson a lakatlan szigeten?
- Nem tudom. Nem volt olyan, hogy nem volt.

Már bőven egyetemista voltam, amikor megtudtam a titkot: Ács Bori: Háziállat helyett: kenyérkovász (Origo Táfelspicc).

A kovászom a következő módon készült:
1. nap: 150 g liszt (lisztkeverék* kb. fele-fele arányban teljes kiőrlésű és fehér lisztből) + 150 g langyos csapvíz. → Egy tiszta fedeles műanyag edényt Sanitollal fertőtlenítettem. (Fertőtlenítés nélkül még sosem lett kifogástalan a gyömbérsöröm sem.) Kézi habverővel csomómentesen összekevertem a lisztet és a vizet. Cefrézős kalandjaimból rémlett, hogy az élesztő (el)szaporodásához levegő kell, úgyhogy nem véletlen választás volt a habverő. Az edényt lefedtem a fedelével, de nem légmentesen zártam. Kerestem a konyhában huzatmentes, védettebb pontot neki.
2. nap: Láthatók buborékok? Igen. Éljen, már nem kell izgulni! Egyébként a kapott receptben az volt, hogy várjak még egy napot. → 150 g lisztkeverék + 150 g langyos csapvíz, habverő.
3. nap: mint 2. nap.
4. nap: mint 3. nap.
5. nap: mint 4. nap.
6. nap: összeállítottam a kenyértésztát.
Felhasznált irodalom: Ács Bori: A tökéletes házi kenyér egyszerűbb, mint gondolná (Origo Táfelspicc)

* A nálam tapasztaltabbak szerint rozsliszttel könnyebb, mert a rozsszemeken már eleve megtalálhatók az élesztő mikrobái.

Felhasználás: puskáznom kell a jegyzeteimből.

"Általánosan elmondható (persze azért receptje válogatja), hogy 25 g friss élesztő 500 g liszthez elég, és ez a mennyiség 7 g szárítottnak felel meg." - Szilágyi Nóri: Élesztő kisokos (StreetKitchen)

"Mielőtt nekiállnál dolgozni, át kell kalkulálnod az élesztős recepted, méghozzá precízen. 100 g aktív, életerős kovász nagyjából 15 g friss élesztőnek megfelelő kelesztő erővel rendelkezik. Ha a kovászod 100% hidratáltságú, az azt jelenti, hogy 50%-a liszt, 50%-a víz.
Nos. Ha van egy élesztős recepted, ami így néz ki:

500 g liszt
350 g víz
50 g élesztő
10 g só

Akkor nincs más dolgod, mint kiszámolni, hogy 50 g élesztő kb. 335 g kovásznak felel meg. Ebből kb. 165 g víz és 165 g liszt. Ezeket a számokat kivonom az eredeti receptből, a kovász mennyiségét pedig hozzáadom, így a receptem az alábbiak szerint alakul:

335 g liszt
185 g víz
335 g kovász
10 g só

Röviden tehát, mindig számold át, az adott receptben szereplő élesztő mennyisége mennyi kovásznak felel meg, azt oszd el kettővel, azt a mennyiséget vond le a recept liszt, valamint folyadék tartalmából és kész is vagy!"
- Így számold át az élesztős recepteket kovászosra (Mindmegette)

⇒ Példa:
A Dragomán György-féle dagasztásnélküli kenyérhez 700 g liszt és 500 g víz kell.
700 [g] / 500 [g] = 1,4
500 g liszthez kell 25 g friss élesztő:
1,4 × 25 [g] = 35 g
100 g aktív, életerős kovász nagyjából 15 g friss élesztőnek megfelelő kelesztő erővel rendelkezik:
35 [g] / 15 [g] ≈ 2,33
Ennyi kovász kell:
2,33 × 100 [g] = 233 g
100%-os hidratáltságú kovász 50%-a liszt, 50%-a víz.
233 [g] × 0,5 = 116,5 g
233 g 100%-os hidratáltságú kovászban 116,5 g liszt és 116,5 g víz van. A Dragomán György-féle dagasztásnélküli kenyérhez 700 g liszt és 500 g víz kell:
700 [g] - 116,5 [g] = 583,5 g liszt kell
500 [g] - 116,5 [g] = 483,5 g víz kell
a kovászon kívül.

Most hűtőben tartom, eddig tartanak a saját tapasztalataim. A nálam tapasztaltabbak szerint:
- hetente egyszer etessem meg egyenlő mennyiségű liszttel és vízzel;
- használat előtt pár órával vegyem ki a hűtőből, melegedjen fel szobahőmérsékletűre, etessem meg egyenlő mennyiségű liszttel és vízzel.


Biztos, nincs tapasztalatom. A kezdetektől a dagasztásmentes recepteket céloztam meg.


Nagyon meggyőző a kép! :)


Dagasztottad, mi? Meg háromszor keleszteted. És hajnalban keltél. Hát így tényleg nehéz. Úgy kell neked! :)

Utóirat: az előző hozzászólásomban a képeken látható utolsó két kenyerem tangzhong technikával készült.
A liszt (tömegre mérve) ötödét összekevertem ötszörös mennyiségű vízzel egy lábosban. (Figyelem! Nem ennyivel több liszt és víz kell, hanem ennyit kell külön kezelni a receptben megadott mennyiségből.) Alágyújtottam, a gyömbérsör és a török kávé főzéséhez használt digitális hőmérővel** figyeltem a hőmérsékletét, és kézi habverővel folyamatosan kevertem (nyilván csomómentesre). Pár perc, és kész lett: amikor a hőmérő 60-65 °C között volt, egyszer csak hirtelen sűrűbb lett.
Ezt kevertem a liszthez, és amikor már langyos volt, hozzáadtam a felfuttatott élesztő vagy kovászt.
Ja, ami a Dragomán György-féle receptben nem szerepel: egy púpos teáskanál só kell 700 g liszthez.

** Mióta megvan, nem forráztam le az élesztőt gyömbérsörfőzésnél, és a török kávém sem futott ki, mert 90-95 °C között leveszem a tűzről. - Pár száz forint, és eszméletlen hasznos!

Utóirat 2.:



Aztadurvaeget, mennyi hobbipék van itt! És még tudok egy ötödikről. :)
Kicsit nem figyelek, és kiderül, hogy mindenki a Pékmesterek c. sorozaton nőtt föl. Én lusta vagyok, pedig apukám pár évtizedet pék volt... van kenyérsütő gépünk.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

swordmanus írta: 2022.03.28. 00:11 Kicsit nem figyelek, és kiderül, hogy mindenki a Pékmesterek c. sorozaton nőtt föl. Én lusta vagyok, pedig apukám pár évtizedet pék volt... van kenyérsütő gépünk.
OFF: eldurvuló vita a fórumon, egyszer csak elhangzik:
- Te, te péklény!
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Poresz írta: 2022.03.28. 09:15 OFF: eldurvuló vita a fórumon, egyszer csak elhangzik:
- Te, te péklény!
OFF
https://napirajz.hu/wp-content/uploads/keltteszta.jpg
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Poresz írta: 2022.03.27. 22:34"Általánosan elmondható (persze azért receptje válogatja), hogy 25 g friss élesztő 500 g liszthez elég, és ez a mennyiség 7 g szárítottnak felel meg." - Szilágyi Nóri: Élesztő kisokos (StreetKitchen)

Aztadurvaeget, mennyi hobbipék van itt! És még tudok egy ötödikről. :)
Én annak idején 2008-ban azért kezdtem kenyeret sütni, hogy erősödjön a kezem a kartörésem után, amikor 9 hétig volt fellógatva a nyakamba. Szóval nem a Covid óta vagyok hobbipék, sőt. :-)

A mennyi élesztő az annyi azért nem szentírás. Ha van időd kivárni, próbáld ki egyszer azt, hogy egészen kevés élesztővel dolgozol, mondjuk 1 g szárított, vagy fél deka normállal. Azután kell a kenyérnek jóóóóó sok idő, hogy megkeljen, közben akár 2-3 alkalommal is át lehet dagasztani, hogy mozogjon, forogjon benne az élesztő, ahogyan szaporodik. 1 napot simán kér, de akár kettőt is lehet neki adni. Közben a levegőből beleszáll az is, ami a vadkovászt csinálja a vizes lisztből, és ennyi idő alatt már az is elkezd dolgozni benne.

Aki pedig kovászos kenyeret szeretne, de a vele való bajlódás nélkül, az tud venni simán por alakban rozskovászt, amit a sima élesztős kenyérhez keverve kellemes, kovászosan savanyú ízt ad a kenyérnek. Nyilván nem az igazi, de a sima élesztősnél jobban bejön. :-)
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

En igy szoktam:
https://www.limarapeksege.com/2008/11/r ... ennek.html
AndyA írta: 2022.03.28. 09:49 A mennyi élesztő az annyi azért nem szentírás. Ha van időd kivárni, próbáld ki egyszer azt, hogy egészen kevés élesztővel dolgozol, mondjuk 1 g szárított, vagy fél deka normállal. Azután kell a kenyérnek jóóóóó sok idő, hogy megkeljen, közben akár 2-3 alkalommal is át lehet dagasztani, hogy mozogjon, forogjon benne az élesztő, ahogyan szaporodik. 1 napot simán kér, de akár kettőt is lehet neki adni. Közben a levegőből beleszáll az is, ami a vadkovászt csinálja a vizes lisztből, és ennyi idő alatt már az is elkezd dolgozni benne.
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2022.03.28. 09:53 En igy szoktam:
https://www.limarapeksege.com/2008/11/r ... ennek.html
Az elv hasonló, igen. Pár váltás után abból az öregtésztából is rendes kovász lesz.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ha már kenyér a téma.
Még mindig keresek tábori, fogatolható kemencét.
Aki tud eladót, látott valahol porosodót, ossza meg az infót.
Romos, hiányos is érdekel.
Köszi.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Poresz írta: 2022.03.27. 22:34
Cefrézős kalandjaimból rémlett, hogy az élesztő (el)szaporodásához levegő kell,
Alkoholos élesztőnek, emlékezetem szerint, anaerob körülmények kellenek. Azért erjesztenek olajos fedél alatt, vagy kotyogóval. Különben ecetes lesz a bor/cefre.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

jó ha van írta: 2022.03.28. 11:42 Alkoholos élesztőnek, emlékezetem szerint, anaerob körülmények kellenek. Azért erjesztenek olajos fedél alatt, vagy kotyogóval. Különben ecetes lesz a bor/cefre.
Korrekt.
Az élesztő oxigén jelenlétében szaporodik, oxigénmentes környezetben erjeszt.
Az első fázisban aerob körülmények kellenek, hogy elszaporodjon az élesztő. Azaz elegendő élesztő legyen ahhoz, hogy a második fázisban elfogadható időn belül megtörténjen az erjesztés.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Poresz írta: 2022.03.28. 12:15 Korrekt.
Az élesztő oxigén jelenlétében szaporodik, oxigénmentes környezetben erjeszt.
Az első fázisban aerob körülmények kellenek, hogy elszaporodjon az élesztő. Azaz elegendő élesztő legyen ahhoz, hogy a második fázisban elfogadható időn belül megtörténjen az erjesztés.
Megfelelő hőmérséklet, és élesztő tápanyag adagolása segít a dolgon.
Nekem tavaly volt olyan cefrém ami nem indult be 2 nap alatt, rejtélyes okokból, Elvileg mindent jól csináltam, pontosan kimértem miből mennyi kell (élesztő, tápanyag, megfelelő PH) és mégse. Délelőtt kitettem a hordót a napra (ami egyébként szigorúan ellenjavalt) pár órára, és bedurrant.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

TotoHU írta: 2022.03.28. 16:04 Megfelelő hőmérséklet, és élesztő tápanyag adagolása segít a dolgon.
Nekem tavaly volt olyan cefrém ami nem indult be 2 nap alatt, rejtélyes okokból, Elvileg mindent jól csináltam, pontosan kimértem miből mennyi kell (élesztő, tápanyag, megfelelő PH) és mégse. Délelőtt kitettem a hordót a napra (ami egyébként szigorúan ellenjavalt) pár órára, és bedurrant.
Hányszor szólt rám kölökkoromban édesanyám, hogy ne hagyjam nyitva a konyhaajtót, mert "megfázik" a kelttészta…
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Biztonságos-e közvetlenül a konzervdobozban, tűzön melegíteni a kaját? Milyen bevonat van a konzervdobozok belsejében?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Fortitu írta: 2022.03.29. 17:46 Biztonságos-e közvetlenül a konzervdobozban, tűzön melegíteni a kaját? Milyen bevonat van a konzervdobozok belsejében?
A készételkonzerveket alapból így melegítik, ha csak egy főnek kell egyet... Nem biztos, hogy éveken át minden nap ez egy jó dolog (bár ha akkor világvége van, akkor boldog leszel, ha évekre van konzerved), de hogy százévben egyszer nem fordulsz fel tőle, az tuti.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

RatRace írta: 2022.03.28. 11:22 Ha már kenyér a téma.
Még mindig keresek tábori, fogatolható kemencét.
Aki tud eladót, látott valahol porosodót, ossza meg az infót.
Romos, hiányos is érdekel.
Köszi.
Azokat adták el leghamarabb anno, és eleve kevesebb volt. És ha vennél egy gulyáságyú alvázat, vagy hiányos gulyáságyút, és építenél rá sütőteret?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

swordmanus írta: 2022.03.29. 17:49 A készételkonzerveket alapból így melegítik, ha csak egy főnek kell egyet... Nem biztos, hogy éveken át minden nap ez egy jó dolog (bár ha akkor világvége van, akkor boldog leszel, ha évekre van konzerved), de hogy százévben egyszer nem fordulsz fel tőle, az tuti.
Tuti nem fordulsz fel tőle rövid távon, mert mindig így csináltam eddig, de most realizáltam, hogy lehet ez azért nem a legegészségesebb módszer.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Fortitu írta: 2022.03.29. 17:46 Biztonságos-e közvetlenül a konzervdobozban, tűzön melegíteni a kaját?
Az idősebbek - akik még voltak katonák - azt mesélik, hogy rendszeresen nyoma volt a konyhában az ilyen melegítésnek: szétdurrant a konzerv.
Állítólag be kell horpasztani a tetejét, és ha visszanyerte az alakját, készen van.
A britek fejadagjában azt az ajánlást olvastam, hogy konzervnyitóval ki kell lyukasztani a tetejét, és vízfürdőben kell melegíteni.
Fortitu írta: 2022.03.29. 17:46 Milyen bevonat van a konzervdobozok belsejében?
Tudtommal ón.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Poresz írta: 2022.03.29. 17:58 Az idősebbek - akik még voltak katonák - azt mesélik, hogy rendszeresen nyoma volt a konyhában az ilyen melegítésnek: szétdurrant a konzerv.
Állítólag be kell horpasztani a tetejét, és ha visszanyerte az alakját, készen van.
A britek fejadagjában azt az ajánlást olvastam, hogy konzervnyitóval ki kell lyukasztani a tetejét, és vízfürdőben kell melegíteni.
Én mindig megynitom, aztán úgy rakom tűz fölé, legyen az Esbit tabletta, gáz, tábortűz. A vizes módszer azért lehet jó, mert nem égeted bele az ételbe esetleg a konzerv belső bevonatát, de tábori körülmények közt nem reális módszer.
A kérdésem lényege, hogy milyen csúnyaságok oldódhatnak a kajámba a fenti módszer közben (műanyag, ón, akármi)?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Fortitu írta: 2022.03.29. 18:01 Én mindig megynitom, aztán úgy rakom tűz fölé, legyen az Esbit tabletta, gáz, tábortűz. A vizes módszer azért lehet jó, mert nem égeted bele az ételbe esetleg a konzerv belső bevonatát, de tábori körülmények közt nem reális módszer.
A kérdésem lényege, hogy milyen csúnyaságok oldódhatnak a kajámba a fenti módszer közben (műanyag, ón, akármi)?
Horganyzott bádog. Vaslemez, cink (Zn) bevonattal. Semmi bajod nem lesz tőle, ha a dobozt nem eszed meg. Az kilyukaszthatja a gyomrodat.🤣🤣
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2022.03.29. 17:46 Biztonságos-e közvetlenül a konzervdobozban, tűzön melegíteni a kaját? Milyen bevonat van a konzervdobozok belsejében?
A konzervdobozok anyaga acél, ón, vagy alumínium, amit egyre gyakrabban látnak el belülről vékony műanyag BPA bevonattal.
Gyerekkoroban nagyon sok konzervet ettem, akkor az volt rájuk írva: Kizárólag hőkezeléssel tartósítva. Ez már nem így van. És ha dobozban közvetlwn tűzön melegítettem a kaját, nem éreztem azt a fura mellékízt, amita a maiakban sokszor. Szóval szerintem jobban jársz, ha viszel külön egy saválló csajkát, bögrét, amibe átvorítod a konzervet, és úgy melegíted.
Avatar
tornas78
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2020.01.01. 11:15
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tornas78 »

Srácok!

Milyen hordozható napelemes töltőt érdemes most venni amivel hosszabb távon is ki lehet szolgálni pl. 2 db okostelefont és 2 db powerbankot? Jók a ezek a ár sorral feljebb linkelt Decathlonos töltők vajon?
Mindenki vár valamit...
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Fortitu írta: 2022.03.29. 18:01 Én mindig megynitom, aztán úgy rakom tűz fölé, legyen az Esbit tabletta, gáz, tábortűz. A vizes módszer azért lehet jó, mert nem égeted bele az ételbe esetleg a konzerv belső bevonatát, de tábori körülmények közt nem reális módszer.
A kérdésem lényege, hogy milyen csúnyaságok oldódhatnak a kajámba a fenti módszer közben (műanyag, ón, akármi)?
Akutan semmi bajod nem lesz tőle.
Ha minden így melegíted a kaját, szerintem akkor sem, hacsak nem égeted nagyon oda.
De ha rendszeresen csinálod, akor érdemes megnézni, hogy milyen kaja, és milyen bevonatú konzervdoboz.
zora írta: 2022.03.29. 19:42 Gyerekkoroban nagyon sok konzervet ettem, akkor az volt rájuk írva: Kizárólag hőkezeléssel tartósítva. Ez már nem így van.
Erről van konkrét infód?
Úgy tudtam, hogy a konzerv lényege, hogy nem kell bele tartósítószer a hőkezelés miatt.

Fun fact: kb 25 éve a Ringa gyártott bacon konzervet.🙂
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2022.04.02. 20:55 Akutan semmi bajod nem lesz tőle.
Ha minden így melegíted a kaját, szerintem akkor sem, hacsak nem égeted nagyon oda.
De ha rendszeresen csinálod, akor érdemes megnézni, hogy milyen kaja, és milyen bevonatú konzervdoboz.



Erről van konkrét infód?
Úgy tudtam, hogy a konzerv lényege, hogy nem kell bele tartósítószer a hőkezelés miatt.

Fun fact: kb 25 éve a Ringa gyártott bacon konzervet.🙂
Régen is volt bennük nitrites pácsó.
Az is tartósító.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2022.04.02. 21:46 Régen is volt bennük nitrites pácsó.
Az is tartósító.
A füstölt, nem hőkezelt húsokban mindenképp van. Az nem konzerv-sajátosság. :)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

https://www.police.hu/hu/hirek-es-infor ... dos-rendor
Életet mentett a szabadidős rendőr - Borka Laci
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2022.04.04. 19:32 https://www.police.hu/hu/hirek-es-infor ... dos-rendor
Életet mentett a szabadidős rendőr - Borka Laci
Szép munka!
Erről az appról még nem is hallottam. Érdemes lehet felrakni?
http://szivcity.hu/
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2022.04.04. 19:40 Szép munka!
Erről az appról még nem is hallottam. Érdemes lehet felrakni?
http://szivcity.hu/
Szia,

A fooldalon leirtakon kivul sok mindent nem tudok hozzatenni, nagyjabol annyit, hogy tenylegesen hasznalja az OMSZ, vagyis valoban kuldenek ki rajta riasztasokat.

En nem hasznalok okostelefont, ezert nalam szoba sem jon.

Szerintem egyetlen elvi ellenvetes lehet ezzel szemben, hogy jelenti az OMSZ-nek, hogy mikor hol van az ember, de akit ez zavar, az nem hogy okostelefont, de semmilyen mobiltelefont se hasznaljon (hiszen ezek is folyamatosan jelentik a szolgaltatonak, hogy hol van, mashogy nem lehetne felhivni a keszuleket).

Bel
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

bel írta: 2022.04.04. 19:32 https://www.police.hu/hu/hirek-es-infor ... dos-rendor
Életet mentett a szabadidős rendőr - Borka Laci
Riszpekt neki! Jó arc, jó lövő!
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
theHassan
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 335
Csatlakozott: 2022.02.17. 20:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: theHassan »

Fortitu írta: 2022.04.04. 19:40 Szép munka!
Erről az appról még nem is hallottam. Érdemes lehet felrakni?
http://szivcity.hu/
A covid alatt lealltak. Mostanában indulnak újra elvileg. Nekem van. Működik... de csak erős ember rakja fel, mert nem fáklyásmenet, ha a lábaid között hal meg valaki.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

theHassan írta: 2022.04.04. 20:29 A covid alatt lealltak. Mostanában indulnak újra elvileg. Nekem van. Működik... de csak erős ember rakja fel, mert nem fáklyásmenet, ha a lábaid között hal meg valaki.
Egyénfüggő lehet kire hogy hat. Én hasonló szituban megtettem mindent amit tudtam, ezért nem viselt meg különösebben. Ha nem szólok, hogy álljunk meg, nézzük meg mi a helyzet, akkor lettek volna álmatlan éjszakáim biztosan.
Mennyire gyakoriak a riasztások?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
theHassan
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 335
Csatlakozott: 2022.02.17. 20:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: theHassan »

Nekem egy volt, de mondom, most volt/van egy hosszú kihagyás. Nagyon függ attól, hol vagy. 4-500m-nél távolabbi esethez nem küld. Bp. Belváros vagy kistelepülés külterület, nem mindegy.

Engem is a Margit-hídon ért a riasztás.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2022.04.04. 19:32 https://www.police.hu/hu/hirek-es-infor ... dos-rendor
Életet mentett a szabadidős rendőr - Borka Laci
Riszpekt.

Az app pedig tecc, telepítem!
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Thunder
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2018.08.15. 22:20

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Thunder »

Korábbi napelemes témához: én végül ilyet vettem, ez mondjuk nem kicsi korántsem, szvl nem gyalogtúra kiegészítő - kempingezéshez ajánlják - hanem ha úgy alakul, ha nincs áram, akkor jöhet jól. 50 wattos, szép napos időben kitettem és kb a mobilomon átlag 1 perc - 1 % töltést produkált, szvl 50 perc alatt 30%-rol feltolta 80-ra (Galaxy S10). MAximalisan meg vagyok vele elegedve.

https://www.decathlon.hu/p/napelem-kemp ... mc=8650278
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Thunder írta: 2022.04.05. 16:56 Korábbi napelemes témához: én végül ilyet vettem, ez mondjuk nem kicsi korántsem, szvl nem gyalogtúra kiegészítő - kempingezéshez ajánlják - hanem ha úgy alakul, ha nincs áram, akkor jöhet jól. 50 wattos, szép napos időben kitettem és kb a mobilomon átlag 1 perc - 1 % töltést produkált, szvl 50 perc alatt 30%-rol feltolta 80-ra (Galaxy S10). MAximalisan meg vagyok vele elegedve.

https://www.decathlon.hu/p/napelem-kemp ... mc=8650278
Köszönet az ajánlásért. Rendeltem én is egy 50W-ost.

a "kicsikkel" (10W, 15W) van tapasztalat? mire elég?
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Thunder
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2018.08.15. 22:20

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Thunder »

Petya357 írta: 2022.04.07. 15:21 Köszönet az ajánlásért. Rendeltem én is egy 50W-ost.

a "kicsikkel" (10W, 15W) van tapasztalat? mire elég?
nyilván jóval kisebbek, kompaktabbak, más felhasználási mód mint a nagytesó, szvl őket már egy gyalogtúrára simán be leht tenni - a teljesítményükre úgy tipplenék, hogy arányosan kisebb, mint amit leírtam. Ha vki majd beszerez ilyeneket, kíváncsian várom a beszámolókat, mert lehet, hogy én is is kiegészítem a portfóliót - just to be on the safe side :)
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

tornas78 írta: 2022.04.02. 19:30 Srácok!

Milyen hordozható napelemes töltőt érdemes most venni amivel hosszabb távon is ki lehet szolgálni pl. 2 db okostelefont és 2 db powerbankot? Jók a ezek a ár sorral feljebb linkelt Decathlonos töltők vajon?
Apropó, power bank: nem-villamos szakemberként mire kell figyelnem, amikor kiválasztok egyet? Mit kell tudnia?
Jelenleg a Lidlben van SilverCrest vagy Tronic 10.000 mAh-ás power bank 5.999 Ft-ért. (Van ott 20.000 mAh-ás is 8.999 Ft-ért.) - Látom, hogy ez egy jó ár, tudom, hogy ez nem nagy márka: fogalmam sincs a műszaki tartalomról, ár-érték arányáról.
1. Ezzel a típussal van valakinek tapasztalata?
2. Milyen olvasnivalót ajánlotok, hogy valaki önállóan tudjon dönteni? (Egyensúlyozva a terjedelem-közérthetőség-szakmaiság gumiháromszögben.)
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Talán a legjobb, ha tudsz bontott laptopaksit szerezni és venni kicikinai power bank héjat. Az biztos működik.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2022.04.08. 09:45 Apropó, power bank: nem-villamos szakemberként mire kell figyelnem, amikor kiválasztok egyet? Mit kell tudnia?
Jelenleg a Lidlben van SilverCrest vagy Tronic 10.000 mAh-ás power bank 5.999 Ft-ért. (Van ott 20.000 mAh-ás is 8.999 Ft-ért.) - Látom, hogy ez egy jó ár, tudom, hogy ez nem nagy márka: fogalmam sincs a műszaki tartalomról, ár-érték arányáról.
1. Ezzel a típussal van valakinek tapasztalata?
2. Milyen olvasnivalót ajánlotok, hogy valaki önállóan tudjon dönteni? (Egyensúlyozva a terjedelem-közérthetőség-szakmaiság gumiháromszögben.)
Sok powerbankra rá van írva valamilyen eltulzott mega-kapacitás.
18650-es Li akksik vannak benne.
Én a sima, egycsatornás kis töltőmet használom, amibe beleteszek egy ismert kapacitású, jó minőségű 18650-es akkut. Amit tudok is rögtön cserélni, ha lemerült.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
tornas78
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2020.01.01. 11:15
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tornas78 »

Poresz írta: 2022.04.08. 09:45 Apropó, power bank: nem-villamos szakemberként mire kell figyelnem, amikor kiválasztok egyet? Mit kell tudnia?
Jelenleg a Lidlben van SilverCrest vagy Tronic 10.000 mAh-ás power bank 5.999 Ft-ért. (Van ott 20.000 mAh-ás is 8.999 Ft-ért.) - Látom, hogy ez egy jó ár, tudom, hogy ez nem nagy márka: fogalmam sincs a műszaki tartalomról, ár-érték arányáról.
1. Ezzel a típussal van valakinek tapasztalata?
2. Milyen olvasnivalót ajánlotok, hogy valaki önállóan tudjon dönteni? (Egyensúlyozva a terjedelem-közérthetőség-szakmaiság gumiháromszögben.)
Nekem egy ilyen van: Adata AP20000D. Az ára is baráti.
https://www.emag.hu/adata-power-bank-ku ... DZKHD7BBM/

Nálam jól teszi a dolgát és megbízható is. Teljesítményét illetően, saját méréseim szerint kb. 87,5% vehető ki belőle. Vagyis ez a bank eredetileg 72 Wh-ás. Teljes töltöttséghez 82,5 Wh kell neki és olyan 63 Wh teljesítményt tud leadni átlagos felhasználás mellett. És ez az érték ebben az árkategóriában egész jónak mondható. Ami ennél többet tud az már drágább is. Sajnos, sok power bank van szerelve hamis és/vagy kisebb kapacitású cellákkal a drágább szegmensben is. Az Adata, Xiaomi, Baseus és a Proda (egyes termékei) egész jók.

Én kezdésnek az Adata-t venném. Sokáig tart feltölteni még 2 A-es töltővel is (kb. 7-8 óra). 1 A-essel még több. Van rajta LED-es lámpa is. Ami a ráírt Ah értéket illeti: az eredetileg 3,6 V-os cellafeszre igaz. 3,6 V x 20 Ah = 72 WAh. 5 V-on 14,4 Ah a valódi érték (5 V x 14,4 Ah = 72 WAh). Ugyanis a 3,6 V-os cellafeszből lesz neked 5 V-od (nagyobb feszültség - kisebb áram, ugyanakkora kapacitás mellet).

A Lidl power bankjait még nem próbáltam, de szerintem nem annyira jók azok. Hasonló árban jobbat is lehet venni.
Mindenki vár valamit...
theHassan
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 335
Csatlakozott: 2022.02.17. 20:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: theHassan »

Poresz írta: 2022.04.08. 09:45 Apropó, power bank: nem-villamos szakemberként mire kell figyelnem, amikor kiválasztok egyet? Mit kell tudnia?
Jelenleg a Lidlben van SilverCrest vagy Tronic 10.000 mAh-ás power bank 5.999 Ft-ért. (Van ott 20.000 mAh-ás is 8.999 Ft-ért.) - Látom, hogy ez egy jó ár, tudom, hogy ez nem nagy márka: fogalmam sincs a műszaki tartalomról, ár-érték arányáról.
1. Ezzel a típussal van valakinek tapasztalata?
2. Milyen olvasnivalót ajánlotok, hogy valaki önállóan tudjon dönteni? (Egyensúlyozva a terjedelem-közérthetőség-szakmaiság gumiháromszögben.)
Nekem van lidl, 10-es. Nem panaszkodom. Átlagosan működik.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Nekem is az van, van hogy honapokig hurcolom a hatizsakban hasznalat nelkul es nem merul szinte semmit mert lipo akksi van benne.
theHassan írta: 2022.04.08. 20:50 Nekem van lidl, 10-es. Nem panaszkodom. Átlagosan működik.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Szóval Sanghajban éppen éhenhalnak az emberek a lakásaikba bezárva... Talán ebből mi is levonhatunk pár tanulságot.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Fortitu írta: 2022.04.12. 08:45 Szóval Sanghajban éppen éhenhalnak az emberek a lakásaikba bezárva... Talán ebből mi is levonhatunk pár tanulságot.
Hát annyit biztosan, hogy az élet nem habos torta.
(Hanem max. zabos torma..)

Otthonra a biztonsági tartalék alap; nekem most 24 liter étolaj, karton liszt, karton cukor, polcnyi konzerv, több zsugor ásványvíz, tüzelő, bogrács, só, bors, paprika, üveg erdélyi szilvapálinka, decis "szto gramm" vodkák cserealapnak, lőszer, kötszer.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2022.04.12. 13:37 Hát annyit biztosan, hogy az élet nem habos torta.
(Hanem max. zabos torma..)

Otthonra a biztonsági tartalék alap; nekem most 24 liter étolaj, karton liszt, karton cukor, polcnyi konzerv, több zsugor ásványvíz, tüzelő, bogrács, só, bors, paprika, üveg erdélyi szilvapálinka, decis "szto gramm" vodkák cserealapnak, lőszer, kötszer.
+1

el sem tudom képzelni, hogyan lehet másképpen. Nyilván a konkrét mennyiségek családmérettől függenek - mi öten vagyunk, szinglinek ötödannyi kell :) - de a fő készlettervezési szempontunk az, hogy 2 hétig full full önellátónak kell lenni. Mindenből. Jelenleg a 2 hetet még 10 fővel is tudnánk tartani. (tág család befogadása, szomszédok megsegítése) Alkoholból kb fél évnyi a készlet - hiszen tökéletes fizetőeszköz, ill cserealap, kis helyen elfér, és nem romlik meg. Lőszerből szigorúan 999 db ! ;) Elsősegély csomag: egy otthon (gyógyszerek NEM a fürdőszobában :) , hanem a nappaliban) , egy az autóban, egy a lőtéri táskában. Zombikra, orosz vendégturistákra ez még mindig nem elég, de a helyzetek 90%-ra vélhetően OK.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

WildBear23 írta: 2022.04.12. 13:37 Hát annyit biztosan, hogy az élet nem habos torta.
(Hanem max. zabos torma..)

Otthonra a biztonsági tartalék alap; nekem most 24 liter étolaj, karton liszt, karton cukor, polcnyi konzerv, több zsugor ásványvíz, tüzelő, bogrács, só, bors, paprika, üveg erdélyi szilvapálinka, decis "szto gramm" vodkák cserealapnak, lőszer, kötszer.
Töltény, gumi, szilikon zsír...!? :D
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Kontrolle13 írta: 2022.04.13. 08:44 Töltény, gumi, szilikon zsír...!? :D
A szilikon zsír különösen hasznos. Amikor a gumissal felidegesített orosz katona feldugja a Revenget, nem fáj annyira… :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Petya357 írta: 2022.04.14. 00:25 A szilikon zsír különösen hasznos. Amikor a gumissal felidegesített orosz katona feldugja a Revenget, nem fáj annyira… :lol:
A gumissal felidegesített orosz katona vélhetően az AK-t vagy a Mosin Nagantot dugná fel szárazon!
Rosszabb esetben a 125 mm-est egész a toronyig :lol: :oops:
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Kontrolle13 írta: 2022.04.14. 11:57 A gumissal felidegesített orosz katona vélhetően az AK-t vagy a Mosin Nagantot dugná fel szárazon!
Rosszabb esetben a 125 mm-est egész a toronyig :lol: :oops:
Ti mintha várnátok az orosz katonákat... :-D
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fortitu írta: 2022.04.12. 08:45 Szóval Sanghajban éppen éhenhalnak az emberek a lakásaikba bezárva... Talán ebből mi is levonhatunk pár tanulságot.
Ilyenkor örülök neki hogy vidékre költöztem. Nagy hiány itt kajából sosem lesz, a környéken rengeteg az őstermelő, fóliáznak, zöldségeznek, állatot tartanak (szerintem mi vagyunk az egyetlenek, ahol a háznál csak kutya van és nincs csirke, és-vagy disznó, tehén, miegymás), búzát-kukoricát termesztenek, stb.
Szerbia közel van, ha támadnak az oroszok csak át kell vinni a családot, velük úgyis jóban vannak őket tuti nem b@sztatják. :D
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

kihoztam a garazsbol a paripat 5 eve pihent a sarokban.
pocroff indult.
https://youtu.be/Sz7i1QpBTlI
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2022.04.16. 18:55 kihoztam a garazsbol a paripat 5 eve pihent a sarokban.
pocroff indult.
https://youtu.be/Sz7i1QpBTlI
Benya is 5 éves volt benne?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

igen
WildBear23 írta: 2022.04.16. 20:18 Benya is 5 éves volt benne?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ma is jarattam, lehet hogy kicsapodott valami a benzinbol amit a szuro megfogott de ugy tunik a benzin 5 ev alatt nem "romlott" meg...
qqriq írta: 2022.04.16. 18:55 kihoztam a garazsbol a paripat 5 eve pihent a sarokban.
pocroff indult.
https://youtu.be/Sz7i1QpBTlI
ingyom bingyom tálib-e?
peterun
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2020.03.21. 20:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: peterun »

Thunder írta: 2022.04.07. 22:32 nyilván jóval kisebbek, kompaktabbak, más felhasználási mód mint a nagytesó, szvl őket már egy gyalogtúrára simán be leht tenni - a teljesítményükre úgy tipplenék, hogy arányosan kisebb, mint amit leírtam. Ha vki majd beszerez ilyeneket, kíváncsian várom a beszámolókat, mert lehet, hogy én is is kiegészítem a portfóliót - just to be on the safe side :)
15w-os van, Decathlon-os, 3-paneles. Úgy van, ahogy mondod. Szikrázó napsütésben 1-2 ó alatt iPhone-t készre tölt, de csak, ha folyamatosan éri a nap és nem mozgatod a panelt. Nokia butafont nem tudott tölteni, nem tudta kezelni a telefon az ismeretlen karakterű bejövő feszültséget. Elmozdulásra, árnyékra érzékeny, emiatt hátizsákon inkább csak powerbank töltésére jó.
Laptop viszont nem tölthető vele, az 5V kimeneti fesz miatt.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2022.04.16. 18:55 kihoztam a garazsbol a paripat 5 eve pihent a sarokban.
pocroff indult.
https://youtu.be/Sz7i1QpBTlI
Honda, jesssz! ;)
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

qqriq írta: 2022.04.17. 20:49 ma is jarattam, lehet hogy kicsapodott valami a benzinbol amit a szuro megfogott de ugy tunik a benzin 5 ev alatt nem "romlott" meg...
5 éve még mintha nem lett volna benne annyi növényi trutyi.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

peterun írta: 2022.04.17. 21:00 15w-os van, Decathlon-os, 3-paneles. Úgy van, ahogy mondod. Szikrázó napsütésben 1-2 ó alatt iPhone-t készre tölt, de csak, ha folyamatosan éri a nap és nem mozgatod a panelt. Nokia butafont nem tudott tölteni, nem tudta kezelni a telefon az ismeretlen karakterű bejövő feszültséget. Elmozdulásra, árnyékra érzékeny, emiatt hátizsákon inkább csak powerbank töltésére jó.
Laptop viszont nem tölthető vele, az 5V kimeneti fesz miatt.
A gyártó szerint is csak powerbankon keresztül szabad telefont tölteni vele. Ahogy lentebb írtam, nekem a 2 paneles túrán is jól teljesített, telefonnak, elemlámpának elég.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Szőlő tartósítás Afganisztánban. Nem tudok róla semmit, csak random megtaláltam, de talán érdemes utánanézni.
https://youtu.be/qaqZZwOk4x0
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Szolár rendszer

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Sziasztok!

A mostani energia bizonytalanságot látva (német túltolt zöldítés, háború, elszabaduló energia árak) úgy döntöttünk zasszonnyal, hogy a bankszámlánknak nagyon mély ütést bevive, de még az otthonfelújítási támogatást kihsaználva, a meglévő cserépkályha mellé beújítunk egy szolár rendszert is. A szállító megvan, felmérés megtörtént, a körülmények ideálisak, ajánlatok megvannak. Egyetlen egy ponton hezitálok még, hogy legyen-e sziget üzemben működtethető hibrid inverteres rendszer (akksi nélkül, arra nincs zsé) vagy a "hagyományos" csak visszatápláló üzemmódban működő, ami viszont áramszünet esetén kikapcsol.
Az ugyan olyan kapacitású rendszerek között elég jelentés árkülönbség van, az áramszünet esetén is működni képes hibrid inverter sokkal drágább. (+500k) Nyilván mindenkinek magának kell eldönteni hogy neki mi mennyit ér meg, és mennyi pénze van rá, de van-e valaki aki itt a fórumon hibrid rendszer mellett döntött? Kíváncsi lennék az érveire.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Szolár rendszer

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2022.04.26. 11:51 Sziasztok!

A mostani energia bizonytalanságot látva (német túltolt zöldítés, háború, elszabaduló energia árak) úgy döntöttünk zasszonnyal, hogy a bankszámlánknak nagyon mély ütést bevive, de még az otthonfelújítási támogatást kihsaználva, a meglévő cserépkályha mellé beújítunk egy szolár rendszert is. A szállító megvan, felmérés megtörtént, a körülmények ideálisak, ajánlatok megvannak. Egyetlen egy ponton hezitálok még, hogy legyen-e sziget üzemben működtethető hibrid inverteres rendszer (akksi nélkül, arra nincs zsé) vagy a "hagyományos" csak visszatápláló üzemmódban működő, ami viszont áramszünet esetén kikapcsol.
Az ugyan olyan kapacitású rendszerek között elég jelentés árkülönbség van, az áramszünet esetén is működni képes hibrid inverter sokkal drágább. (+500k) Nyilván mindenkinek magának kell eldönteni hogy neki mi mennyit ér meg, és mennyi pénze van rá, de van-e valaki aki itt a fórumon hibrid rendszer mellett döntött? Kíváncsi lennék az érveire.
Akárhogy döntesz, maradjon pénz tüzifára a cserépkályhádhoz. Télen nálunk alig süt a nap.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Szolár rendszer

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

zora írta: 2022.04.26. 12:10 Akárhogy döntesz, maradjon pénz tüzifára a cserépkályhádhoz. Télen nálunk alig süt a nap.
Alapvetően gáz fűtés van, a cserépkályha már backup. De hosszú távon a gáz helyett árammal szeretnénk majd fűteni is.
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Szolár rendszer

Hozzászólás Szerző: smith15 »

TotoHU írta: 2022.04.26. 11:51 Sziasztok!

A mostani energia bizonytalanságot látva (német túltolt zöldítés, háború, elszabaduló energia árak) úgy döntöttünk zasszonnyal, hogy a bankszámlánknak nagyon mély ütést bevive, de még az otthonfelújítási támogatást kihsaználva, a meglévő cserépkályha mellé beújítunk egy szolár rendszert is. A szállító megvan, felmérés megtörtént, a körülmények ideálisak, ajánlatok megvannak. Egyetlen egy ponton hezitálok még, hogy legyen-e sziget üzemben működtethető hibrid inverteres rendszer (akksi nélkül, arra nincs zsé) vagy a "hagyományos" csak visszatápláló üzemmódban működő, ami viszont áramszünet esetén kikapcsol.
Az ugyan olyan kapacitású rendszerek között elég jelentés árkülönbség van, az áramszünet esetén is működni képes hibrid inverter sokkal drágább. (+500k) Nyilván mindenkinek magának kell eldönteni hogy neki mi mennyit ér meg, és mennyi pénze van rá, de van-e valaki aki itt a fórumon hibrid rendszer mellett döntött? Kíváncsi lennék az érveire.
Prepper szemmel nézve kb semmi értelme a csak visszatáplálónak szerintem. Az a ""zöldfejűség"" vagy hosszútávú költséghatékonyság miatt lehet jó. Vagy nagyon benne kell legyél ezekbe a rendszerekbe meg az elektrotechnikába, hogy SHTF esetén át tud mókolni egy másik inverterrel szigetüzemre.
Ha az energiaárak emelkedése miatti jövőbeli költségcsökkentés a fő cél, akkor jó a sima is, ha prepper gondolkodás mondjuk egy blackoutra, akkor nem.
Hangúlyozva, hogy ez a magánvéleményem.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Szolár rendszer

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2022.04.26. 11:51 Sziasztok!

A mostani energia bizonytalanságot látva (német túltolt zöldítés, háború, elszabaduló energia árak) úgy döntöttünk zasszonnyal, hogy a bankszámlánknak nagyon mély ütést bevive, de még az otthonfelújítási támogatást kihsaználva, a meglévő cserépkályha mellé beújítunk egy szolár rendszert is. A szállító megvan, felmérés megtörtént, a körülmények ideálisak, ajánlatok megvannak. Egyetlen egy ponton hezitálok még, hogy legyen-e sziget üzemben működtethető hibrid inverteres rendszer (akksi nélkül, arra nincs zsé) vagy a "hagyományos" csak visszatápláló üzemmódban működő, ami viszont áramszünet esetén kikapcsol.
Az ugyan olyan kapacitású rendszerek között elég jelentés árkülönbség van, az áramszünet esetén is működni képes hibrid inverter sokkal drágább. (+500k) Nyilván mindenkinek magának kell eldönteni hogy neki mi mennyit ér meg, és mennyi pénze van rá, de van-e valaki aki itt a fórumon hibrid rendszer mellett döntött? Kíváncsi lennék az érveire.
Mi a fullfinanszírozott pályázatban vagyunk, és eleve szigetüzemre is képes rendszert kértünk, még ha nincs is akksi. Napközben le tud hűlni a hűtőd, fel tud tölteni a mobilod, a laptopod, a szünetmentes tápod. megfizethetetlen!
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Szolár rendszer

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2022.04.26. 12:53 Alapvetően gáz fűtés van, a cserépkályha már backup. De hosszú távon a gáz helyett árammal szeretnénk majd fűteni is.
Helló Totó!
Mi tavaly telepítettünk rendszert, túl vagyunk a 10 MWh betermelésen. :-)
Címszavakban:
- a betáplálós rendszer csak akkor működik, ha van hálózati fesz. Tehát ha sehol nincs áram, akkor Nálad sincs. Vannak olyan inverterek, amik ilyenkor is tudnak termelni, ellátva árammal egy dedikált külön konnektort, vagy töltenek akkut (hibrid rendszerek).
- Akku+hibrid rendszer: drága. :) Ki tudod számolni, hogy ha X kW teljesítményt akarsz Y órán át működtetni, ahhoz XY kWh akkuból kivehető energia kell. Én ezt elengedtem, az elmúlt 45 évben olyan ritkán volt áramszünet, akkor is max. egy órára, hogy nekem felesleges. Nincs otthon olyan nélkülözhetetlen fogyasztó, ami miatt hibrid rendszer kellene. Egy ilyet tudok elképzelni: a gázfűtés keringetőszivattyúja, ahol az van.
- Stringes vs. okos rendszer: ha 2-nél több tájolásod van, vagy részlegesen árnyékolt a tetőd, akkor kellenek optimalizálók. Ha sok kellene, akkor jobb az okos rendszer (Solar Edge), ahol minden panelnél van opti. Pesze ez sokkal drágább, mint a stringes.
- Kapacitás: vagy kiszámolod az éves fogyasztásodat, és kb. ennek megfelelő kapacitást teszel fel, vagy felteszel annyi panelt amennyi felfér, és kész. :)

Én 42db árajánlat (kb 12 cég) közül választottam végül.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: chucky »

Egyre több filmben látom,hogy szúrt vagy lőtt sebeket pillanatragasztóval "zárnak" le :roll:
Ez most kamu vagy tényleg használható dolog? :roll:
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

tenyleg hasznalhato
chucky írta: 2022.04.26. 14:32 Egyre több filmben látom,hogy szúrt vagy lőtt sebeket pillanatragasztóval "zárnak" le :roll:
Ez most kamu vagy tényleg használható dolog? :roll:
ingyom bingyom tálib-e?
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Szolár rendszer

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2022.04.26. 12:53 Alapvetően gáz fűtés van, a cserépkályha már backup. De hosszú távon a gáz helyett árammal szeretnénk majd fűteni is.
Nem állnék át teljesen.
Avatar
Faja
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2022.03.29. 13:34

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Faja »

chucky írta: 2022.04.26. 14:32 Egyre több filmben látom,hogy szúrt vagy lőtt sebeket pillanatragasztóval "zárnak" le :roll:
Ez most kamu vagy tényleg használható dolog? :roll:
Tényleg. Bushcrafotosok szoktak is maguknál hordani. Ha a nagy csapdosásban belevágnád a kést a kezedbe, akkor pillanatragasztó összefogja addig a bőrt, amíg el nem indul a természetes összeforrás folyamata.
“Any idiot can build a bridge that stands, but it takes an engineer to build a bridge that barely stands.”
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sodoma »

chucky írta: 2022.04.26. 14:32 Egyre több filmben látom,hogy szúrt vagy lőtt sebeket pillanatragasztóval "zárnak" le :roll:
Ez most kamu vagy tényleg használható dolog? :roll:
lehet kapni direkt sebre való pillanatragasztót is. 20+ éve használják a traumások, de akkor még elég drága volt. most már nem annyira.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Szolár rendszer

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

zora írta: 2022.04.26. 15:51 Nem állnék át teljesen.
Ezt meglátjuk még 2-3 év távlatában.
Jelenleg még bírja a turbó cirkó, de 5 éven belül cserélni kell. Meglátjuk a helyzetet akkor. A fűtés nagy részét mindenesetre atallitjuk áramra. Családban már volt ahol megtörtént, ott a fűtés számla 70%-ának búcsút mondtak.
Ez persze csak akkor működik ha a szaldós rendszer marad. Bruttóban más a matek erősen.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

chucky írta: 2022.04.26. 14:32 Egyre több filmben látom,hogy szúrt vagy lőtt sebeket pillanatragasztóval "zárnak" le :roll:
Ez most kamu vagy tényleg használható dolog? :roll:
Használható, harctéri körülmények között.
De!
Mindenféleképpen szövetelhalás lesz a vége.
Plusz a mérgezés veszélye is fennáll, ugyanis a pillanat ragasztó ciánt tartalmaz.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2022.04.26. 20:44 Használható, harctéri körülmények között.
De!
Mindenféleképpen szövetelhalás lesz a vége.
Plusz a mérgezés veszélye is fennáll, ugyanis a pillanat ragasztó ciánt tartalmaz.
Ciánmérgezést nem okoz, mert kovalens kötésű benne a cianid csoport. Használják sebek összeragasztására (az etil, és az oktil-cianoalrilátot - ez utóbbi rugalmasabb), komoly sebnél meg főleg jót tesz, hogy nem vérzel el. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Szolár rendszer

Hozzászólás Szerző: Poresz »

TotoHU írta: 2022.04.26. 18:12 A fűtés nagy részét mindenesetre atallitjuk áramra. Családban már volt ahol megtörtént, ott a fűtés számla 70%-ának búcsút mondtak.
Hőszivattyú? A klímával és a fűtőszállal szemben kételyeim vannak.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

chucky írta: 2022.04.26. 14:32 Egyre több filmben látom,hogy szúrt vagy lőtt sebeket pillanatragasztóval "zárnak" le :roll:
Ez most kamu vagy tényleg használható dolog? :roll:
Az emberi bőr zsírjában van egy anyag, ami katalizálja a ciánakrilátot, azonnal megköt. Jól láttad, vészhelyzetben tényleg használják erre.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2022.04.26. 21:36 Az emberi bőr zsírjában van egy anyag, ami katalizálja a ciánakrilátot, azonnal megköt. Jól láttad, vészhelyzetben tényleg használják erre.
A víz (is) katalizálja. ;)
Szerintem nem csak vészhelyzetben használják, hanem rutin sebellátásnál is.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

par eve a gyerek lefejelte a szekreny sarkat es felrepedt a fejbore, az ugyeleten pillanatragasztottak neki :roll:
WildBear23 írta: 2022.04.26. 21:44 Szerintem nem csak vészhelyzetben használják, hanem rutin sebellátásnál is.
ingyom bingyom tálib-e?
Válasz küldése