Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Ez is FONTOS lehet!

https://24.hu/belfold/2021/12/29/a-leja ... nius-vege/

"A magyar hatóság által kiállított, Magyarország területén hatályos, 2020. március 11. és 2020. július 3. között lejárt, vagy 2020. november 4. és 2022. május 31. között lejárt vagy lejáró hivatalos okmány, ideértve a forgalmi engedélybe bejegyzett műszaki érvényességi időt is, 2022. június 30-ig érvényes. Úgyhogy ez a szabály válik egyedül érvényessé, a veszélyhelyzet plusz 60 nap helyett."
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

bel írta: 2021.12.29. 14:49 Szia,

Mibol vezetted le, hogy lehet naluk?

Persze fogalmam sincs, hogy mi tiltja a bilincsviselest, szoval lehet, hogy szabad.

Bel
Ami nincs tiltva azt szabad, a bilincs nincs tiltva, viszont a használata polgárőri minőségben nincs sehol leírva, mégis sok polgárőr viseli, lehet csak amolyan "hivatalos személy látszatkeltő" eszközként, de gondoltam hátha valaki tudja hogy alkalmazhatják-e mondjuk agresszív személynél. Mert azt tudom hogy tettenérésnél fizikai erőt lefogást, megfogást alkalmazhatnak, de lehet ez nem mindig hatásos, meg nem mindenkinél kivitelezhető.

Érdemes megnézni a felszereletlenség mire elég: https://youtu.be/46Li6SwpR-s?t=2014
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

zora írta: 2021.12.29. 13:28 És számtalanszor látni olyat, hogy polgárőr biztosít rendezvényt, irányít forgalmat pl felvonulásokon. Mindenféle jogi felhatalmazás nélkül, aki képben van tudja, hogy ez külön szakma, kőkemény jogi szabályozással. Csak sokba kerül a hivatalos megoldás, az önkormányzatoknak meg kapóra jön, hogy a polgárőrség a támogatásért cserébe biztosítja a szüreti mulatság helyszínét. Amig nincs baj, addig nincs baj. Ha véletlenül káresemény leletkezik ki fizeti ki mégis? Saját tapasztalatom alapján az oda egy szál brével kállított polgárőr.
Mindkettőre jogosult törvény alapján önkormányzat vagy rendező szerv felkérésére is. A képzettségről: mintha lenne valami kötelező alapképzés és mellette éves képzési terv is rendőrségi / BM koordinációval.

Ha más irányadó szabály nincs, a kárért az felelős, aki okozta. Rendezvényen annak szervezője felel a károkért alapvetően.

Itt a fórumon nyilván mindenki nagyon okos, de lássuk be, az egyes rendészeti feladatokat ellátók (ktf, fbő, halászati őr, mezőőr, stb.) képzési követelményei sem minden esetben jogi doktori + swat operátor szintűek, pedig ezek komolyabb intézkedési jogosítványokkal rendelkeznek a polgárőrnél.
Sapienti sat.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: zora »

nemtokregelni írta: 2021.12.29. 15:37 Mindkettőre jogosult törvény alapján önkormányzat vagy rendező szerv felkérésére is. A képzettségről: mintha lenne valami kötelező alapképzés és mellette éves képzési terv is rendőrségi / BM koordinációval.

Ha más irányadó szabály nincs, a kárért az felelős, aki okozta. Rendezvényen annak szervezője felel a károkért alapvetően.

Itt a fórumon nyilván mindenki nagyon okos, de lássuk be, az egyes rendészeti feladatokat ellátók (ktf, fbő, halászati őr, mezőőr, stb.) képzési követelményei sem minden esetben jogi doktori + swat operátor szintűek, pedig ezek komolyabb intézkedési jogosítványokkal rendelkeznek a polgárőrnél.
Nekem nem kell magyarázni, elég sokáig csináltam szívvel, lélekkel. Amikor aztán szar került a palacsintába, csak az én felelősségemet vizsgálták, és nekem került pénzbe. Lehet okoskodni, hogy papíron mi hogy működik, a valóság mást mutat.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

zora írta: 2021.12.29. 15:46 Nekem nem kell magyarázni, elég sokáig csináltam szívvel, lélekkel. Amikor aztán szar került a palacsintába, csak az én felelősségemet vizsgálták, és nekem került pénzbe. Lehet okoskodni, hogy papíron mi hogy működik, a valóság mást mutat.
Egyedi ügy részletei nélkül nem lehet erre mit mondani, de simán lehet - itt a fórumon is sok példa van, amikor megszívja valaki jogszabály szerint helyénvaló magatartással is.
De nekem sem kell magyarázni, mert kevés dolog van rendészeti területen, amit ne csináltam volna valaha az elmúlt 25 évben és a képzettségem sem polgárőr alapvizsga szintű (anélkül, hogy azt lenézném) a témában.
Sapienti sat.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

zora írta: 2021.12.29. 15:46 Nekem nem kell magyarázni, elég sokáig csináltam szívvel, lélekkel. Amikor aztán szar került a palacsintába, csak az én felelősségemet vizsgálták, és nekem került pénzbe. Lehet okoskodni, hogy papíron mi hogy működik, a valóság mást mutat.
Ez nem feltétlenül egy rendszer általános hibája, lehet simán rosszindulatú hozzáállás, és felelősség tologatás eredménye.
Teljesen más területen, de engem is marasztaltak el céges ügyben úgy, hogy két csúcsvezetőtől (közte a No1 jogi vezetőtől) volt jóváhagyó emailem egy adott dolog megtételére, majd amikor komoly botrány lett a dologból, azonal engem vettek elő és kis híján ki is rúgtak, mondván hogy "nem értették meg pontosan az eredeti problémát" illetve a kedvencem: "miért hajtasz végre valamit gondolkodás nélkül, ha azt mondják ugorj a kútba, megteszed?"
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

gvass1 írta: 2021.12.29. 11:26 Na, akkor erről összehoztam egy MINI-CIKKECSKÉT, hogy a fenti állítás miért butaság.


Mi lehet a POLGÁRŐRNÉL?

http://www.kaliberinfo.hu/cikkek/mi-leh ... lgarornel/



Kép
Köszönjük a cikket a kollégák nevében is!
Mi kapunk Nato CS gázsprayt a szolgálathoz, ez mellett meg mindenki visel egy-két egyéb dolgot is, ki miben bízik.
Persze, leginkább rejtve, vagy amolyan hallgatólagos beleegyezéssel.
Maximum, ezt ne nagyon mutogasd figyelmeztetéssel a szolgálatban lévőknél, egymás között.
A lényeg, hogy meg legyen oldva az ügy, különösebb maradandó elintézni valók és nagyobb balhé nélkül.
A rendőr kollégák is elnézőbbek velünk, hiszen az ő munkájukat segítjük javarészt.
Ráadásul általában uganazokkal dolgozunk együtt, vagy ugyanazok jönnek ki, ha eseményt jelentünk.
Nagyon jó kapcsolat alakult ki közöttünk az évek során.
A komolyabb intézkedések úgy is rájuk hárulnak, mi ott már csak asszisztálunk, vagy még azt sem.
Avatar
HCZoli
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 611
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:21

kérdés

Hozzászólás Szerző: HCZoli »

Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

Shunteros írta: 2021.12.29. 18:52 Köszönjük a cikket a kollégák nevében is!
Mi kapunk Nato CS gázsprayt a szolgálathoz, ez mellett meg mindenki visel egy-két egyéb dolgot is, ki miben bízik.
Persze, leginkább rejtve, vagy amolyan hallgatólagos beleegyezéssel.
Maximum, ezt ne nagyon mutogasd figyelmeztetéssel a szolgálatban lévőknél, egymás között.
A lényeg, hogy meg legyen oldva az ügy, különösebb maradandó elintézni valók és nagyobb balhé nélkül.
A rendőr kollégák is elnézőbbek velünk, hiszen az ő munkájukat segítjük javarészt.
Ráadásul általában uganazokkal dolgozunk együtt, vagy ugyanazok jönnek ki, ha eseményt jelentünk.
Nagyon jó kapcsolat alakult ki közöttünk az évek során.
A komolyabb intézkedések úgy is rájuk hárulnak, mi ott már csak asszisztálunk, vagy még azt sem.
És amúgy honann lehet tudni, hogy meghaladja vagy sem a 20g-ot? Mert konkrétan egyikre sincs ráírva.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Idea7050 írta: 2021.12.29. 19:31 És amúgy honann lehet tudni, hogy meghaladja vagy sem a 20g-ot? Mert konkrétan egyikre sincs ráírva.
Max. 40 ml az elfogadott, mótvá
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

gvass1 írta: 2021.12.29. 19:37 Max. 40 ml az elfogadott, mótvá
Hol? Mert nekem nem akarták kiszállítani a Defenol CS-t mert ha "40ml=40g"
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

Idea7050 írta: 2021.12.29. 19:31 És amúgy honann lehet tudni, hogy meghaladja vagy sem a 20g-ot? Mert konkrétan egyikre sincs ráírva.
Ez jó kérdés, én erre nem tudom a választ.
Biztosan kikalkulálható a megjelölt 40 ml-ből, a fajsúly, töltet, hajtóanyag arányában.
Csak azt látom, hogy ugyanekkora kiszerelést minden további nélkül árulnak a fegyvberboltok is.
Ahogy elnézem általában a 40 ml = 80 mg a különböző honlapok esetében is, tehát jóval kevesebb, mint a 20g.
De ezt olyanaktól kérdezd, akik ebben sokkal informáltabbak, okosabbak nálam.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: bel »

zora írta: 2021.12.29. 14:56 Régóta nem kkve, bárkinél lehet.
Szia,

Koszi, ez uj info volt nekem!
Kb 10 eve meg nagyon azt hangsulyoztak, hogy az nem tamadaselharito eszkoz, hanem kenyszerito, ezert kb. FBO szinttol kezdve lehet csak viselni. (azt persze nem tudom, hogy akkor jogszeru volt-e, vagy csak tananyag.)

A masik olyan dolog, amirol eddig azt hittem, hogy van torvenyi alapja, de most nyomat se talalom: allampolgari jog a buncselekmenyen tetten ert szemelyt a rendorseg kierkezeseig visszatartani (annak haladektalan ertesitese eseten).

Bel
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

bel írta: 2021.12.29. 19:51 Szia,

Koszi, ez uj info volt nekem!
Kb 10 eve meg nagyon azt hangsulyoztak, hogy az nem tamadaselharito eszkoz, hanem kenyszerito, ezert kb. FBO szinttol kezdve lehet csak viselni. (azt persze nem tudom, hogy akkor jogszeru volt-e, vagy csak tananyag.)

A masik olyan dolog, amirol eddig azt hittem, hogy van torvenyi alapja, de most nyomat se talalom: allampolgari jog a buncselekmenyen tetten ert szemelyt a rendorseg kierkezeseig visszatartani (annak haladektalan ertesitese eseten).

Bel
Büntetőeljárárás tv. 273 §

Igen visszalehet tartani, meg elfogni, de elvileg a bilincsel a személyi szabadságát megsérted, amit meg nem lehet. Nem értem, az elfogással meg visszatartással nem sértem meg?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2357
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Shunteros írta: 2021.12.29. 19:48 Ez jó kérdés, én erre nem tudom a választ.
Biztosan kikalkulálható a megjelölt 40 ml-ből, a fajsúly, töltet, hajtóanyag arányában.
Csak azt látom, hogy ugyanekkora kiszerelést minden további nélkül árulnak a fegyvberboltok is.
Ahogy elnézem általában a 40 ml = 80 mg a különböző honlapok esetében is, tehát jóval kevesebb, mint a 20g.
De ezt olyanaktól kérdezd, akik ebben sokkal informáltabbak, okosabbak nálam.
Hahó!
A 80 mg az a nettó hatóanyag a 20 g töltettömegből!
Ne keverd a dolgokat😉
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

RatRace írta: 2021.12.29. 20:02 Hahó!
A 80 mg az a nettó hatóanyag a 20 g töltettömegből!
Ne keverd a dolgokat😉
Én nem keverem a dolgokat, nem is tudom, melyik mit jelöl, de ennyi az információ, amit megadnak a különböző forgalmazók.
De legtöbben még ezt sem írják ki, csak a 40 ml-t.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2357
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Shunteros írta: 2021.12.29. 20:06 Én nem keverem a dolgokat, nem is tudom, melyik mit jelöl, de ennyi az információ, amit megadnak a különböző forgalmazók.
De legtöbben még ezt sem írják ki, csak a 40 ml-t.
Off.
"Ahogy elnézem általában a 40 ml = 80 mg a különböző honlapok esetében is, tehát jóval kevesebb, mint a 20g"
Ezzel van a problémám.
Leírva ez így ebben a megfogalmazásban már bocs, de hülyeség.
On
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: bel »

Idea7050 írta: 2021.12.29. 19:59 Büntetőeljárárás tv. 273 §

Igen visszalehet tartani, meg elfogni, de elvileg a bilincsel a személyi szabadságát megsérted, amit meg nem lehet. Nem értem, az elfogással meg visszatartással nem sértem meg?
Szia,

Koszi! Akkor legalabb erre jol emlekeztem.

En sem ertem, hogy ha szabad elfogni, es szukseges az elfogashoz a bilincshasznalat, akkor azt miert ne lenne szabad hasznalni.

Bel
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Idea7050 írta: 2021.12.29. 19:44 Hol? Mert nekem nem akarták kiszállítani a Defenol CS-t mert ha "40ml=40g"
Ha dugig van 4 C fokos desztvízzel. Egyébként nem. Mótvá, nh topikban ovbmg.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

RatRace írta: 2021.12.29. 20:10 Off.
"Ahogy elnézem általában a 40 ml = 80 mg a különböző honlapok esetében is, tehát jóval kevesebb, mint a 20g"
Ezzel van a problémám.
Leírva ez így ebben a megfogalmazásban már bocs, de hülyeség.
On
Ja, lehetne akkor a fellelhető adatok szerint úgy fogalmazni, hogy a 40 ml-es űrtartalom általában csak 80 mg hatóanyagot tartalmaz, ami jóval kevesebb a törvényben meghatározott 20 g-nál.
Nyilván szerinted így sem helyes, de nekem és a nagyközönségnek sem nincs erre vonatkozó más adatom.

OK!
Akkor légy szíves fejtsd ki és magyarázd el érthetően, hogy sokan megtudjuk végre a frankót.
Mert logikailag a legtöbbünknek ez jön le, a fegyverboltok által publikusan közölt adatokból.
Vagy még ez sem, mert még a számokat sem hajlandóak néhányan összevetni.
És ez most nem piszkálódás, tényleg kíváncsi vagyok egy köznyelven is érthető és emészthető leírásra ezzel kapcsolatban.
Előre is köszönjülk!
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

bel írta: 2021.12.29. 20:17 Szia,

Koszi! Akkor legalabb erre jol emlekeztem.

En sem ertem, hogy ha szabad elfogni, es szukseges az elfogashoz a bilincshasznalat, akkor azt miert ne lenne szabad hasznalni.

Bel
Szia Bel!

Szerintem a klasszikus fém bilincs helyett érdemes valami eldobhatót használni; gyárt az ESP is ilyet (egy darabom van, azt szívesen Neked adom), vagy gyorskötözőt. Létezik nagyon erős, eltéphetetlen kivitelben, könnyű, olcsó, és nincs rajta vita hogy miért van nálad. :-)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Shunteros írta: 2021.12.29. 20:40 Ja, lehetne akkor a fellelhető adatok szerint úgy fogalmazni, hogy a 40 ml-es űrtartalom általában csak 80 mg hatóanyagot tartalmaz, ami jóval kevesebb a törvényben meghatározott 20 g-nál.
Nyilván szerinted így sem helyes, de nekem és a nagyközönségnek sem nincs erre vonatkozó más adatom.

OK!
Akkor légy szíves fejtsd ki és magyarázd el érthetően, hogy sokan megtudjuk végre a frankót.
Mert logikailag a legtöbbünknek ez jön le, a fegyverboltok által publikusan közölt adatokból.
Vagy még ez sem, mert még a számokat sem hajlandóak néhányan összevetni.
És ez most nem piszkálódás, tényleg kíváncsi vagyok egy köznyelven is érthető és emészthető leírásra ezzel kapcsolatban.
Előre is köszönjülk!
A 40ml-es gázspray töltettérfogata 40 milliliter, ez folyadék (szerves oldószer (etilacetát, aceton?), bután), és gáz (bután). Az együttes súlyuk 20 gramm alatti.
Az ebben lévő hatóanyag 80mg.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

WildBear23 írta: 2021.12.29. 20:48 A 40ml-es gázspray töltettérfogata 40 milliliter, ez folyadék (szerves oldószer (etilacetát, aceton?), bután), és gáz (bután). Az együttes súlyuk 20 gramm alatti.
Az ebben lévő hatóanyag 80mg.
Köszönöm, ez így már érthetőbb.
Már csak egy kérdés maradt nyitott számomra.
A törvény nem a hatóanyag mennyiségét határozza meg, hanem az együttes súlyukat, vagyis a teljes töltet súlyát?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2357
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Shunteros írta: 2021.12.29. 20:40 Ja, lehetne akkor a fellelhető adatok szerint úgy fogalmazni, hogy a 40 ml-es űrtartalom általában csak 80 mg hatóanyagot tartalmaz, ami jóval kevesebb a törvényben meghatározott 20 g-nál.
Nyilván szerinted így sem helyes, de nekem és a nagyközönségnek sem nincs erre vonatkozó más adatom.

OK!
Akkor légy szíves fejtsd ki és magyarázd el érthetően, hogy sokan megtudjuk végre a frankót.
Mert logikailag a legtöbbünknek ez jön le, a fegyverboltok által publikusan közölt adatokból.
Vagy még ez sem, mert még a számokat sem hajlandóak néhányan összevetni.
És ez most nem piszkálódás, tényleg kíváncsi vagyok egy köznyelven is érthető és emészthető leírásra ezzel kapcsolatban.
Előre is köszönjülk!
Figyelj.
A joxabály 20 g töltettömeget enged.
Mivel a gázok halmazállapotú könnyebb, mint pl a víz, ezért a 40 ml ürtérfogaz, az kb 20 gramm.
És ebből a 20 gramm ól 80 milligramm a hatóanyag, a többi (19,2 gramm ) a hordozóanyag.
Stim?
A jogszabály nem a hatóanyagot korlátozza, hanem a töltet tömeget.
Lásd, 3XCS, ahol a hatóanyag tartalom 240 milligramm, 15 mililiterben.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

Shunteros írta: 2021.12.29. 20:52 Köszönöm, ez így már érthetőbb.
Már csak egy kérdés maradt nyitott számomra.
A törvény nem a hatóanyag mennyiségét határozza meg, hanem az együttes súlyukat, vagyis a teljes töltet súlyát?
"Töltőanyag tömeg"-et korlátoz
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

RatRace írta: 2021.12.29. 20:56 Figyelj.
A joxabály 20 g töltettömeget enged.
Mivel a gázok halmazállapotú könnyebb, mint pl a víz, ezért a 40 ml ürtérfogaz, az kb 20 gramm.
És ebből a 20 gramm ól 80 milligramm a hatóanyag, a többi (19,2 gramm ) a hordozóanyag.
Stim?
A jogszabály nem a hatóanyagot korlátozza, hanem a töltet tömeget.
Lásd, 3XCS, ahol a hatóanyag tartalom 240 milligramm, 15 mililiterben.
Köszönöm!
Így már minden világos.
Nem vagyok egy értetlen, buta meg főleg nem, de kellet ez a tisztánlátáshoz.
Szerintem nagyon sokan vannak ezzel kapcsolatban így és nem nagyon van honnan megtudják a frankót.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Shunteros írta: 2021.12.29. 20:52 Köszönöm, ez így már érthetőbb.
Már csak egy kérdés maradt nyitott számomra.
A törvény nem a hatóanyag mennyiségét határozza meg, hanem az együttes súlyukat, vagyis a teljes töltet súlyát?
Mert itt több balf@szság találkozik.
1. Itthoni jogalkotó: mi értelme van a 40 milliliteres / 20 grammos korlátnak? Amikor lehet nálad 10 darab spray is akár? Semmi értelme ennek a korlátozásnak.
2. Német jogalkotó: ott úgy tudom, 80 mg hatóanyag a limit egy kiszerelési egységre, függetlenül attól, hogy az 40, vagy 50 milliliteres. Tehát elvileg a 40, és 50ml-es sprayban is 80-80mg hatóanyag van, tehát az 50ml-es némileg "hígabb". Értelme? Semmi.
3. Magyar jogértelmező: nyilván egy magyar rendőr nem tudja átváltani a spray-n található 40ml-t grammra, mert nem ismeri a folyadék+gáz fázis átlagos sűrűségét. Szerintem az átlag rendőr a (KKVE) kapszaicin szinonimáit (OC, PV, Oleoresin Capsaicum, Pellagronsav-vanillinamid) sem ismeri. Nem is elvárható tőle. Mellesleg a kapszaicines spray-k tiltása is értelmetlen.
RatRace írta: 2021.12.29. 20:56 Lásd, 3XCS, ahol a hatóanyag tartalom 240 milligramm, 15 mililiterben.
Nna, azon meg a németek forgatnák a szemüket. :-) Lenne Augen-Runden. :-D
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

bel írta: 2021.12.29. 19:51
A masik olyan dolog, amirol eddig azt hittem, hogy van torvenyi alapja, de most nyomat se talalom: allampolgari jog a buncselekmenyen tetten ert szemelyt a rendorseg kierkezeseig visszatartani (annak haladektalan ertesitese eseten).

Bel
Be-ben van, előzőben is benne volt, nem mai dolog.
Sapienti sat.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Idea7050 írta: 2021.12.29. 19:59 Büntetőeljárárás tv. 273 §

Igen visszalehet tartani, meg elfogni, de elvileg a bilincsel a személyi szabadságát megsérted, amit meg nem lehet. Nem értem, az elfogással meg visszatartással nem sértem meg?
Az emberi méltóságát nem szabad sérteni és sérülést nem szabad okozni - ez a két korlátja van a tetten ért elkövető elfogásának. Tehát nem tiltja explicit semmi, hogy pl. lefogd, megkötözd, bezárd, bilincseld, ha ez szükséges. Viszont én civilként bármi ilyet max olyannal tennék, aki ön- vagy közveszélyesen tombol és máshogy nem lehet féken tartani.

A mozgásszabadságát korlátozni fogod, de törvény engedélyével, ezért nem valósítod meg a személyi szabadság megsértését.
Sapienti sat.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

WildBear23 írta: 2021.12.29. 21:04 3. Magyar jogértelmező: nyilván egy magyar rendőr nem tudja átváltani a spray-n található 40ml-t grammra, mert nem ismeri a folyadék+gáz fázis átlagos sűrűségét. Szerintem az átlag rendőr a (KKVE) kapszaicin szinonimáit (OC, PV, Oleoresin Capsaicum, Pellagronsav-vanillinamid) sem ismeri. Nem is elvárható tőle. Mellesleg a kapszaicines spray-k tiltása is értelmetlen.
Jellemzően ha a spray-n van magyar címke a forgalmazótól és rajta, hogy a töltettömeg konform, plusz nem valami poroltó méretű, a rendőr nem foglalkozik vele tovább.
Sapienti sat.
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

nemtokregelni írta: 2021.12.29. 21:33 Jellemzően ha a spray-n van magyar címke a forgalmazótól és rajta, hogy a töltettömeg konform, plusz nem valami poroltó méretű, a rendőr nem foglalkozik vele tovább.
Ha jók az emlékeim a Pajzs 5000 23 mles CN hatóanyagú spray-re szó szerint rá volt írva, hogy 175/2003 krományrendelet értelmében kkve eszköz
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Idea7050 írta: 2021.12.29. 21:42 Ha jók az emlékeim a Pajzs 5000 23 mles CN hatóanyagú spray-re szó szerint rá volt írva, hogy 175/2003 krományrendelet értelmében kkve eszköz
CN spray-t eleve nem kell hordani, szerintem csak kellemetlen max, de nem hatékony :-)
Sapienti sat.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Idea7050 írta: 2021.12.29. 21:42 Ha jók az emlékeim a Pajzs 5000 23 mles CN hatóanyagú spray-re szó szerint rá volt írva, hogy 175/2003 krományrendelet értelmében kkve eszköz
a gázspray úgy általában KKVE, DE viselési tilalom csak a 20 g feletti vagy az OC-hatóanyagúakra van. (Ez szoktuk (pontatlanul) úgy egyszerűsíteni, hogy nem-KKVE.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

gvass1 írta: 2021.12.30. 08:09 a gázspray úgy általában KKVE, DE viselési tilalom csak a 20 g feletti vagy az OC-hatóanyagúakra van. (Ez szoktuk (pontatlanul) úgy egyszerűsíteni, hogy nem-KKVE.)
Szerintem a Pajzs 5000-es egyiknek sem felelt meg.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Idea7050 írta: 2021.12.30. 09:26 Szerintem a Pajzs 5000-es egyiknek sem felelt meg.
Akkor olvasd el a joxabályt okoskodás helyett és tanulj meg magyar nyelvű szöveget értelmezni. Kösz.:-)))

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0300175.kor
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

gvass1 írta: 2021.12.29. 11:26 Na, akkor erről összehoztam egy MINI-CIKKECSKÉT, hogy a fenti állítás miért butaság.


Mi lehet a POLGÁRŐRNÉL?

http://www.kaliberinfo.hu/cikkek/mi-leh ... lgarornel/



Kép
Megkerestem a Szolgálati Szabályzatot. Korlátozza, hogy szolgálatban a polgárőrnél mi a kötelező felszerelés illetve mi lehet még egyéni elhatározás céljából mi tartozhat a polgárőr felszerelésébe. A gáz-riasztó fegyver nem szerepel benne. Ennek megszegése miatt a következő intézkedések alkalmazhatók:
a) írásbeli figyelmeztetés,
b) a 3. § (1) bekezdésében meghatározott alapfeladat ellátásától való - legfeljebb 1 évig terjedő - eltiltás,
c) a polgárőri szolgálat ellátásától való - legfeljebb 1 évig terjedő - eltiltás,
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

gvass1 írta: 2021.12.30. 09:35 Akkor olvasd el a joxabályt okoskodás helyett és tanulj meg magyar nyelvű szöveget értelmezni. Kösz.:-)))

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0300175.kor
Elolvastam a jogszabályt, és te elolvastad hogy én eredetileg mire válaszoltam? Arra, hogy ha a magyar címkére rá van írva a töltőtömeg akkor a rendőr nem foglalkozik vele. Ha jelen esetben az van a gyári magyar címkén hogy szabálysértés az adott sprayt viselni, miközben nem, akkor szerintem a rendőr igenis foglalkozni fog vele.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Idea7050 írta: 2021.12.30. 09:38 Megkerestem a Szolgálati Szabályzatot. Korlátozza, hogy szolgálatban a polgárőrnél mi a kötelező felszerelés illetve mi lehet még egyéni elhatározás céljából mi tartozhat a polgárőr felszerelésébe. A gáz-riasztó fegyver nem szerepel benne. Ennek megszegése miatt a következő intézkedések alkalmazhatók:
a) írásbeli figyelmeztetés,
b) a 3. § (1) bekezdésében meghatározott alapfeladat ellátásától való - legfeljebb 1 évig terjedő - eltiltás,
c) a polgárőri szolgálat ellátásától való - legfeljebb 1 évig terjedő - eltiltás,
Ez nem jogszabály, nem állhat a törvény felett, az ugye megvan?

Másrészt link és pontos idézet nélkül állítasz valamit tilalmat. Én ugyanis ilyen tiltást (engedéllyel, rejtve viselt gp. tételes tilalma: NEM TALÁLTAM. Az sincs benne például, hogy szabad-e/tilos-e alsónadrágot/bugyit hordania az előírt formaruha alatt.)

(ez a link egyébként: https://www.opsz.hu/storage/upload/doku ... 2019_2.pdf )
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Idea7050 írta: 2021.12.30. 09:41 Elolvastam a jogszabályt, és te elolvastad hogy én eredetileg mire válaszoltam? Arra, hogy ha a magyar címkére rá van írva a töltőtömeg akkor a rendőr nem foglalkozik vele. Ha jelen esetben az van a gyári magyar címkén hogy szabálysértés az adott sprayt viselni, miközben nem, akkor szerintem a rendőr igenis foglalkozni fog vele.
Igen, olvastam. Ismét kiderült: TE NEM TUDSZ MAGYAR NYELVŰ SZÖVEGET ÉRTELMEZNI.

Lerajzoljam, vagy inkább felhagysz a kötözködéssel?
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

gvass1 írta: 2021.12.30. 09:46 Ez nem jogszabály, nem állhat a törvény felett, az ugye megvan?

Másrészt link és pontos idézet nélkül állítasz valamit tilalmat. Én ugyanis ilyen tiltást (engedéllyel, rejtve viselt gp. tételes tilalma: NEM TALÁLTAM. Az sincs benne például, hogy szabad-e/tilos-e alsónadrágot/bugyit hordania az előírt formaruha alatt.)

(ez a link egyébként: https://www.opsz.hu/storage/upload/doku ... 2019_2.pdf )
99-100. pont

A jogszabály engedi a szervezet meg tiltja, hogy szolgálatban viselje. Szerintem a törvénynél lehet szigorúbb a szabályzat viszont megengedőbb nem. Minden polgárőr jelentkezéskor elfogadja ezeket a szabályzatokat, tehát elfogadta hogy nem viseli.

Annak ellenére, hogy több egyesület alapszabályában külön említik, hogy önvédelmi gáz-riasztó fegyverét engedéllyel rejtve viselheti.

Továbbá az sem tiszta, hogy lehet egyéb úton beszerzni gázspray-t de arra vonatkoznak a korlátozások, a 100. pont alapján meg csak olyat lehet viselni, ami egyezik a rendőrségivel. Logikus.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Idea7050 írta: 2021.12.30. 09:50 99-100. pont


Megint nem sikerült értelmező olvasást végrehajtani. És nincs olyan tilalom, amiről írtál. Nem véletlenül nem idézted be. LOL

"Országos Polgárőr Szövetség Szolgálati Szabályzata 2017.


100. A polgárőr a felszereléséhez saját elhatározásából, vagy az eligazításon elhangzott felkérés alapján még az alábbiak
tartozhatnak:
a) elemlámpa vagy kézi reflektor;
b) távcső és/vagy éjjellátó eszköz;
c) képrögzítő eszköz (fényképezőgép vagy videokamera);
d) GPS készülék, térkép, vázlat;
e) tárgy- és személyi körözést segítő elektronikai berendezés,;
f) gázspray, melynek típusa megegyezik a rendőrségnél rendszeresített típussal;
g) jelzőtárcsa, piros fényt adó lámpa;
h) tűzoltó készülék;
i) biztonsági övvágó, üvegtörő eszköz;
j) kiképzett, vizsgáztatott kutya."



Az engedéllyel viselt gáz-riasztó fegyver, meg PÉLDÁUL A FELSOROLÁSBAN SZINTÉN NEM SZEREPLŐ alsógatya, zokni, szemüveg ugyanis NEM a polgárőr felszereléséhez tartozik, hanem azokat mint bármely civil közterületen, jogszerűen tarthatja magának. A 20 g alatti nem-OC spray-t is.
Az sem véletlen, hogy a FELSZERELÉShez kifejezetten ott van a "gázspray, melynek típusa megegyezik a rendőrségnél rendszeresített típussal", mert AZT civilként AMÚGY nem tarthatná esetleg magánál!

Nyilvánvaló ugye, hogy a rövidlátó polgárőrön kell, hogy legyen szemüveg, mégsincs itt a felsorolásban! Leveszik akkor róla? És az alsógatyát?

Azt nem érted meg, hogy ami nincs ott, arra nem vonatkozik. Amire más törvény vonatkozik, arra sem.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Idea7050
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2021.10.23. 11:17

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Idea7050 »

gvass1 írta: 2021.12.30. 10:00 Megint nem sikerült értelmező olvasást végrehajtani. És nincs olyan tilalom, amiről írtál. Nem véletlenül nem idézted be. LOL

"Országos Polgárőr Szövetség Szolgálati Szabályzata 2017.


100. A polgárőr a felszereléséhez saját elhatározásából, vagy az eligazításon elhangzott felkérés alapján még az alábbiak
tartozhatnak:
a) elemlámpa vagy kézi reflektor;
b) távcső és/vagy éjjellátó eszköz;
c) képrögzítő eszköz (fényképezőgép vagy videokamera);
d) GPS készülék, térkép, vázlat;
e) tárgy- és személyi körözést segítő elektronikai berendezés,;
f) gázspray, melynek típusa megegyezik a rendőrségnél rendszeresített típussal;
g) jelzőtárcsa, piros fényt adó lámpa;
h) tűzoltó készülék;
i) biztonsági övvágó, üvegtörő eszköz;
j) kiképzett, vizsgáztatott kutya."



Az engedéllyel viselt gáz-riasztó fegyver, meg PÉLDÁUL A FELSOROLÁSBAN SZINTÉN NEM SZEREPLŐ alsógatya, zokni, szemüveg ugyanis NEM a polgárőr felszereléséhez tartozik, hanem azokat mint bármely civil közterületen, jogszerűen tarthatja magának. A 20 g alatti nem-OC spray-t is.
Az sem véletlen, hogy a FELSZERELÉShez kifejezetten ott van a "gázspray, melynek típusa megegyezik a rendőrségnél rendszeresített típussal", mert AZT civilként AMÚGY nem tarthatná esetleg magánál!

Nyilvánvaló ugye, hogy a rövidlátó polgárőrön kell, hogy legyen szemüveg, mégsincs itt a felsorolásban! Leveszik akkor róla? És az alsógatyát?

Azt nem érted meg, hogy ami nincs ott, arra nem vonatkozik. Amire más törvény vonatkozik, arra sem.
"A FELSOROLÁSBAN SZINTÉN NEM SZEREPLŐ alsógatya, zokni, szemüveg ugyanis NEM a polgárőr felszereléséhez tartozik, hanem azokat mint bármely civil közterületen, jogszerűen tarthatja magának."

Lámpát is, távcsövet is, GPS készüléket is tarthatok magamnál civilként, mégis a felszerelés része. Így ebből következően mindennek fel kellenne lennie vagy fel van sorolva. Alsógyatya, zokni nem a formaruha része, nem kötelező.

Mindenestre ha félre értelmezem is, az OPSz szerintem egyértelműen ellenez mindenféle fegyverkezést, szerintem a gázspray-igénylés rendszere is teljesen halott.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3552
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Idea7050 írta: 2021.12.29. 19:59 Büntetőeljárárás tv. 273 §

Igen visszalehet tartani, meg elfogni, de elvileg a bilincsel a személyi szabadságát megsérted, amit meg nem lehet. Nem értem, az elfogással meg visszatartással nem sértem meg?
De, de azt jogszerűen teszed, arra van "felhatalmazásod".
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Idea7050 írta: 2021.12.30. 10:12 "A FELSOROLÁSBAN SZINTÉN NEM SZEREPLŐ alsógatya, zokni, szemüveg ugyanis NEM a polgárőr felszereléséhez tartozik, hanem azokat mint bármely civil közterületen, jogszerűen tarthatja magának."

Lámpát is, távcsövet is, GPS készüléket is tarthatok magamnál civilként, mégis a felszerelés része. Így ebből következően mindennek fel kellenne lennie vagy fel van sorolva. Alsógyatya, zokni nem a formaruha része, nem kötelező.

Mindenestre ha félre értelmezem is, az OPSz szerintem egyértelműen ellenez mindenféle fegyverkezést, szerintem a gázspray-igénylés rendszere is teljesen halott.
Megint nem sikerült a mondat második feléig eljutni szövegértelmezésben: "vagy az eligazításon elhangzott felkérés alapján "

De a lényeg: még ez a nagyon gagyi szolgszab SEM tiltja meg sem a viselésivel bíró gp rejtett viselését, sem a civilnek amúgy is legális gázspray viselését. Tehát az eredeti állításod marhaság volt.

BTW: az eredeti törvényszöveg túlbonyolított megfogalmazásából is világosan kiderül a jogalkotó szándék: "A POLGÁRŐR SE hordhasson semmi komolyabbat, mint a civil gyalogpolgár. De azért tegyük bele ez a rendőrségtől gázspray-igénylős dolgot, hogyha esetleg néhányat meghentelnek, akkor legyen mivel takarózni, hogy "dehát ŐK nem igényelték/nem jót igényeltek", mossuk kezeinket."

(Tökmindegy amúgy az OPSz mit ellenez/szeretne, ott a TÖRVÉNY, és kész.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2021.12.29. 21:04
2. Német jogalkotó: ott úgy tudom, 80 mg hatóanyag a limit egy kiszerelési egységre, függetlenül attól, hogy az 40, vagy 50 milliliteres. Tehát elvileg a 40, és 50ml-es sprayban is 80-80mg hatóanyag van, tehát az 50ml-es némileg "hígabb". Értelme? Semmi.
pontosítás: ez a 80 mg/töltetegység német korlát csak konkrétan a CS hatóanyagra vonatkozik, a többire nem.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
HCZoli
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 611
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:21

Re: kérdés

Hozzászólás Szerző: HCZoli »

HCZoli írta: 2021.12.29. 19:27 Ez érinti a sportorvosit is?

https://www.napi.hu/magyar-gazdasag/okm ... WAhgfc0Alg
Hátha most nem süllyed el a kérdés.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: kérdés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

HCZoli írta: 2021.12.30. 13:33 Hátha most nem süllyed el a kérdés.
nyilván vonatkozik
.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: kérdés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

HCZoli írta: 2021.12.30. 13:33 Hátha most nem süllyed el a kérdés.
+ aki volt covidos jobb ha készül a pár hónapos érvényességű orvosira és az extra kivizsgálásokra.
Nekem kardiológiára és szív UH-ra kellett mennem a sportorvos utasítására kötelezően, ez a protokoll.
Persze nem volt semmi bajom, de egy plusz kor volt és plusz idő, plusz pénz. Csak utána kaptam meg újra az 1 évet addig 3 hónap volt az érvényessége az orvosimnak. (Értelemszerűen a rendőrségre is újra kell menni ilyenkor és a 3e Ft orvosi beiratasi díj is újra játszik)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: bel »

Idea7050 írta: 2021.12.30. 10:12 Alsógyatya, zokni nem a formaruha része, nem kötelező.
Szia,

Igazad van, es ezzel meggyoztel arrol, hogy az engedellyel rejtve viselt gaz-riaszto sem kotelezo, csak engedelyezett. :-)

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2021.12.29. 20:44 Szia Bel!

egy darabom van, azt szívesen Neked adom
Szia,

Koszi, nagyon kedves a felajanlasod, de csak elvi szinten erdekelt a bilincs jogallasa.

Bel
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok. Egy másik vonalon felmerült , hogy gumilövedékes sörétes lőszert csak külön engedélyel lehet megvásárolni , kíváncsiságból rákérdeztem jégkrémesnél , és ők is ezt mondták .. A lőszertöltős tananyagban viszont nem szerepel a tiltott lövedékek között a gumilövedék .
Most akkor lőszertöltő engedélyel nem tiltott a gumilövedék ? 🤔 Vagy valami elkerülte a figyelmem ? 😕
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Trailm írta: 2021.12.31. 13:33 Sziasztok. Egy másik vonalon felmerült , hogy gumilövedékes sörétes lőszert csak külön engedélyel lehet megvásárolni , kíváncsiságból rákérdeztem jégkrémesnél , és ők is ezt mondták .. A lőszertöltős tananyagban viszont nem szerepel a tiltott lövedékek között a gumilövedék .
Most akkor lőszertöltő engedélyel nem tiltott a gumilövedék ? 🤔 Vagy valami elkerülte a figyelmem ? 😕
Szia!
Milyen külön engedélyt kérnek a jégkrémesek?
Arra a kaliberre (12) legyen engedélyed, és megveheted.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Trailm »

WildBear23 írta: 2021.12.31. 13:49 Szia!
Milyen külön engedélyt kérnek a jégkrémesek?
Arra a kaliberre (12) legyen engedélyed, és megveheted.
Van 12-es sörétesre . Azt mondták, kell hatósági engedély hozzá , hogy rendvédelmi szwrv vásárolhatja . . Ennyi , nem kérdezősködtem tovább . Váci bolt .
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Trailm írta: 2021.12.31. 13:33 Sziasztok. Egy másik vonalon felmerült , hogy gumilövedékes sörétes lőszert csak külön engedélyel lehet megvásárolni , kíváncsiságból rákérdeztem jégkrémesnél , és ők is ezt mondták .. A lőszertöltős tananyagban viszont nem szerepel a tiltott lövedékek között a gumilövedék .
Most akkor lőszertöltő engedélyel nem tiltott a gumilövedék ? 🤔 Vagy valami elkerülte a figyelmem ? 😕
Az, hogy idióta az eladó! Főnökei remélem az orrára koppintanak.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2357
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Trailm írta: 2021.12.31. 13:33 Sziasztok. Egy másik vonalon felmerült , hogy gumilövedékes sörétes lőszert csak külön engedélyel lehet megvásárolni , kíváncsiságból rákérdeztem jégkrémesnél , és ők is ezt mondták .. A lőszertöltős tananyagban viszont nem szerepel a tiltott lövedékek között a gumilövedék .
Most akkor lőszertöltő engedélyel nem tiltott a gumilövedék ? 🤔 Vagy valami elkerülte a figyelmem ? 😕
Az öreg fószer Vácon.....
Menj be fótra, adnak, csak vidd a barna könyvet.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Tölteni lehetne sörétesbe gumilövedéket ?
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: zora »

Trailm írta: 2021.12.31. 13:55 Van 12-es sörétesre . Azt mondták, kell hatósági engedély hozzá , hogy rendvédelmi szwrv vásárolhatja . . Ennyi , nem kérdezősködtem tovább . Váci bolt .
Ohbazz.
Eredetileg pont hogy vadriasztásra való, nem rendvédelemre.
Zotyika
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2018.06.04. 17:49

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Zotyika »

Törvénymódosítási javaslat:

https://24.hu/belfold/2022/01/05/torven ... tuzijatek/

Mondjuk esélye nem sok.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: zora »

Zotyika írta: 2022.01.08. 20:29 Törvénymódosítási javaslat:

https://24.hu/belfold/2022/01/05/torven ... tuzijatek/

Mondjuk esélye nem sok.
Érdekes. Senkinek sem jut eszébe betiltani a nagyvárosokban a kedvtelési célú állattartást. Pedig nem közérdek, és óriási az ökológiai lábnyoma. Emellett többen szenvednek a teleszart betontól, mint ahányan állatot tartanak.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

zora írta: 2022.01.08. 21:11 Érdekes. Senkinek sem jut eszébe betiltani a nagyvárosokban a kedvtelési célú állattartást. Pedig nem közérdek, és óriási az ökológiai lábnyoma. Emellett többen szenvednek a teleszart betontól, mint ahányan állatot tartanak.
Undormány.
Mondom ezt úgy, hogy szeretem a kutyákat, mindegyikkel hamar összehaverkodom :), de néha már hányingerem van a városi kutyatartástól.
Szerencsére kiköltöztünk a kutyaszaros belvárosból, és családi házban lakunk. Az új hátsó kertszomszédunk vett egy fiatal kutyát, aztán lazán itthagyták hétvégére. (Még nyáron, nem volt hideg.) Szegény kutya egész éjjel sírt, én mentem ki hajnalban megnyugtatni. Azóta mindig örül nekem ha meglát. :) Mármint a kutya, mert a szomszédot nem sokat látom.
Minek tart kutyát az, akinek nincs ideje foglalkozni vele??
Mint ha valami szentírás lenne, hogy huh, kert, huh, akkor kell kutya..
A belvárosban tartott kutya meg sokszor emberi kapcsolatot (pasi, gyerek) pótol. A kutyás nő külön kategória. :-)
Multkor épp a városban vártam a buszra, amikor jött egy öregasszony egy akkora kutyával mint egy borjú. A kutya megállt, szagolgatta a betont, majd elkezdett vizelni, akkora sugárban, mint egy ló.. nagyon gusztusos volt, ahogy csörgedezett végig a Fillér utcában.. és még a terhére sem lehet róni, szegény kutya nagy = sokat pisil, kiizzadni nem tudja (nem izzadnak, ezért lihegnek), zacskóba meg mégsem pisilhet.
A belvárosban gusztusos látni a házak sarkát.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

WildBear23 írta: 2022.01.08. 21:35 A belvárosban gusztusos látni a házak sarkát.
Az nem biztos, hogy mind kutya ;)
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2022.01.08. 21:35 Undormány.
Mondom ezt úgy, hogy szeretem a kutyákat, mindegyikkel hamar összehaverkodom :), de néha már hányingerem van a városi kutyatartástól.
Szerencsére kiköltöztünk a kutyaszaros belvárosból, és családi házban lakunk. Az új hátsó kertszomszédunk vett egy fiatal kutyát, aztán lazán itthagyták hétvégére. (Még nyáron, nem volt hideg.) Szegény kutya egész éjjel sírt, én mentem ki hajnalban megnyugtatni. Azóta mindig örül nekem ha meglát. :) Mármint a kutya, mert a szomszédot nem sokat látom.
Minek tart kutyát az, akinek nincs ideje foglalkozni vele??
Mint ha valami szentírás lenne, hogy huh, kert, huh, akkor kell kutya..
A belvárosban tartott kutya meg sokszor emberi kapcsolatot (pasi, gyerek) pótol. A kutyás nő külön kategória. :-)
Multkor épp a városban vártam a buszra, amikor jött egy öregasszony egy akkora kutyával mint egy borjú. A kutya megállt, szagolgatta a betont, majd elkezdett vizelni, akkora sugárban, mint egy ló.. nagyon gusztusos volt, ahogy csörgedezett végig a Fillér utcában.. és még a terhére sem lehet róni, szegény kutya nagy = sokat pisil, kiizzadni nem tudja (nem izzadnak, ezért lihegnek), zacskóba meg mégsem pisilhet.
A belvárosban gusztusos látni a házak sarkát.
El kellene tudni egymást viselni... Született egy kompromisszum, egy szűk időkeretben lehet tüzijátékozni. Persze sok a gyökér részeg alkalmi pirotechnikus (ebből is tizmillió van), biztonságosan kellene csinálni, meg az időkeretet betartva. Ezt teljes mértékben támogatni tudom, azt a részét a népnek, aki erre nem képes, kicsit csesztessék csak meg. Amúgy viszont évente azt a pár órát igenis ki lehet bírni, kutyával a háznál is. Nekünk is van, több is.
Amúgy nem kell ezt túlizgulni, ez egy rózsaszín ködös javaslat csak, a szavazóik simogatása. Mindenki tisztában van vele, hogy a szilveszteri hangoskodás az egyik legősibb hagyomány, ha fejre állnak is csinálni fogják az emberek, így legalább van egy kompromisszumos szabályozás.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Zotyika
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2018.06.04. 17:49

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Zotyika »

zora írta: 2022.01.08. 21:11 Érdekes. Senkinek sem jut eszébe betiltani a nagyvárosokban a kedvtelési célú állattartást. Pedig nem közérdek, és óriási az ökológiai lábnyoma. Emellett többen szenvednek a teleszart betontól, mint ahányan állatot tartanak.
(Kicsit OFF, de engem is ez basz fel a sötétzöldségben, hogy hivatkoznak a környezetvédelemre.... hát akkor tessék szépen betiltani a kutya-macska-hörcsög-papagáj-gekkó-affaszom tartását. Merhogy ezek tényleg környezetszennyezők, de nagyon. Erre általában az a válasz, hogy "jó, de durrogni minek, az mire jó? Az állat az társ, vigasz, és ÉLŐLÉNY." Más meg nem így gondolja, az rohadjon meg, ez a fene nagy megértés. Mondjuk én is szeretem az állatokat, pl. a pucolt csirkét.)
Avatar
Morcosrobot
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 185
Csatlakozott: 2020.03.30. 10:43
Tartózkodási hely: North Sentinel Island

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Morcosrobot »

Fortitu írta: 2022.01.08. 22:11 El kellene tudni egymást viselni... Született egy kompromisszum, egy szűk időkeretben lehet tüzijátékozni. Persze sok a gyökér részeg alkalmi pirotechnikus (ebből is tizmillió van), biztonságosan kellene csinálni, meg az időkeretet betartva. Ezt teljes mértékben támogatni tudom, azt a részét a népnek, aki erre nem képes, kicsit csesztessék csak meg. Amúgy viszont évente azt a pár órát igenis ki lehet bírni, kutyával a háznál is. Nekünk is van, több is.
Amúgy nem kell ezt túlizgulni, ez egy rózsaszín ködös javaslat csak, a szavazóik simogatása. Mindenki tisztában van vele, hogy a szilveszteri hangoskodás az egyik legősibb hagyomány, ha fejre állnak is csinálni fogják az emberek, így legalább van egy kompromisszumos szabályozás.
Nem csak egy szűk időkeretben lehet. A többi mondandóddal egyetértek.
Put your trust in God, my boys, and keep your powder dry!
Zotyika
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2018.06.04. 17:49

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Zotyika »

Fortitu írta: 2022.01.08. 22:11 az időkeretet betartva. Ezt teljes mértékben támogatni tudom, azt a részét a népnek, aki erre nem képes, kicsit csesztessék csak meg. Amúgy viszont évente azt a pár órát igenis ki lehet bírni,
Kat 1 mehet egész évben. De persze nincs olyan hülye szerencsére, aki minden hétvégén lődözne a kertben.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Zotyika írta: 2022.01.08. 23:01 Kat 1 mehet egész évben. De persze nincs olyan hülye szerencsére, aki minden hétvégén lődözne a kertben.
Magánterületen a 2 is mehet egész évben.
Sapienti sat.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

zora írta: 2022.01.08. 21:11 Érdekes. Senkinek sem jut eszébe betiltani a nagyvárosokban a kedvtelési célú állattartást. Pedig nem közérdek, és óriási az ökológiai lábnyoma. Emellett többen szenvednek a teleszart betontól, mint ahányan állatot tartanak.
+1

Nekem még eszembe jutottak bizonyos - szerintem öncélú - felvonulások is, ami miatt a fél világot lezárják, nem tudok normálisan közlekedni, olyan biztonsági intézkedések kellenek, mintha a pápa jönne, pedig egy hangos kisebbségen kívül senki nem kívánja a háta közepére sem. Elviselem jobb híján én is, de akkor hagyjuk már a pirózást egyetlen nyomorult estén az évben.
Sapienti sat.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: zora »

Zotyika írta: 2022.01.08. 22:47 (Kicsit OFF, de engem is ez basz fel a sötétzöldségben, hogy hivatkoznak a környezetvédelemre.... hát akkor tessék szépen betiltani a kutya-macska-hörcsög-papagáj-gekkó-affaszom tartását. Merhogy ezek tényleg környezetszennyezők, de nagyon. Erre általában az a válasz, hogy "jó, de durrogni minek, az mire jó? Az állat az társ, vigasz, és ÉLŐLÉNY." Más meg nem így gondolja, az rohadjon meg, ez a fene nagy megértés. Mondjuk én is szeretem az állatokat, pl. a pucolt csirkét.)
Ha már itt tartunk, - és ne legyen off - én a veszélyes állatok (méges pók, kígyó, stb)tartását egy az egyben tiltanám az állatkerteken és gyógyszeriparon kívül. Társadalmi haszna szintén semmi, viszont veszélyeztet bárkit, amikor elszabadul vagy szélnek eresztik. Szigorúbban büntetném mint az illegál fegyvert.

Ha bűntudatot keltenek a népben, mert húst eszik, sőt lassan a tej, tejtermék fogyasztás is halálos bűn, akkor ennyi erővel pucoljuk ki és szüntessük meg a menhelyeket, és csökkentsük drasztikusan a háziállatok számát. Ja, hogy azt nem lehet? Akkor álljunk le a trendi álszent baromságokkal, és a más életébe beleugatással. Gyerekkoromtól fogva volt kutyánk, imádtam őket. Elhatároztam, hogy a mostani lesz az utolsó. De nem fogok féreg meg szöcskezabálásra átállni.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1098
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Zotyika írta: 2022.01.08. 20:29 Törvénymódosítási javaslat:

https://24.hu/belfold/2022/01/05/torven ... tuzijatek/

Mondjuk esélye nem sok.
Választónyerési kísérlet (innen OFF politika), face csoportokban a szokásos év végi hiszti továbbvitele.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: zora »

nemtokregelni írta: 2022.01.08. 23:22 +1

Nekem még eszembe jutottak bizonyos - szerintem öncélú - felvonulások is, ami miatt a fél világot lezárják, nem tudok normálisan közlekedni, olyan biztonsági intézkedések kellenek, mintha a pápa jönne, pedig egy hangos kisebbségen kívül senki nem kívánja a háta közepére sem. Elviselem jobb híján én is, de akkor hagyjuk már a pirózást egyetlen nyomorult estén az évben.
Felénk tisztességes adótartalmú üzemanyagárral meg teljesítményadóval megsarcolva nem tudok közlekedni, mert ahol kicsit is jobb az útburkolat minősége, ott jó időben heti, havi rendszerességgel futó vagy bicikliversenyt tartanak az utat lezárva, fotgalmat elterelve. Tulajdonképpen milyen alapon?
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

zora írta: 2022.01.08. 23:32 Felénk tisztességes adótartalmú üzemanyagárral meg teljesítményadóval megsarcolva nem tudok közlekedni, mert ahol kicsit is jobb az útburkolat minősége, ott jó időben heti, havi rendszerességgel futó vagy bicikliversenyt tartanak az utat lezárva, fotgalmat elterelve. Tulajdonképpen milyen alapon?
Jogos - ez is pont ilyen történet. Ahogy Fortitu írta, el kellene tudni viselni egymást, de akkor ez legyen érvényes több irányba is.
Sapienti sat.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: zora »

nemtokregelni írta: 2022.01.08. 23:39 Jogos - ez is pont ilyen történet. Ahogy Fortitu írta, el kellene tudni viselni egymást, de akkor ez legyen érvényes több irányba is.
Legyen dzsembori, verseny, útlezárás. Max kétszer egy évben. Sportolni lehet a stadionban meg a réten is, az iskolába, hibacímre, boltba, orvoshoz csak a közúton tudok eljutni. Az arra van.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Legyen valami ontopik is a sok kutya, útlezárás, tüntetés meg a zöldfasiszta törvénymódosító javasalt közé:-)

http://www.kaliberinfo.hu/nap-kepe/magy ... -engedely/

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Morcosrobot írta: 2022.01.08. 22:51 Nem csak egy szűk időkeretben lehet. A többi mondandóddal egyetértek.
Ha arra gondolsz, az alacsonyabb kategóriák valóban nincsenek behatárolva, de a nagyobbak csak este 6-tól reggel 6-ig használhatóak, egy évben, egyetlen egyszer. Én ezekre gondoltam főleg, persze a kis lepkét se illik más ablakán belőni.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Zotyika
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2018.06.04. 17:49

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Zotyika »

nemtokregelni írta: 2022.01.08. 23:22 +1

Nekem még eszembe jutottak bizonyos - szerintem öncélú - felvonulások is, ami miatt a fél világot lezárják, nem tudok normálisan közlekedni...
Futóverseny, apámfasza dettó. Miért a hidakon meg a mittoménhol kell futni? A természetben nem lenne jobb?
(Én pont a politikai célú demonstrációkkal megértőbb vagyok, hiszen azok lényege pont az, hogy felhívják a figyelmet.)
Avatar
Morcosrobot
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 185
Csatlakozott: 2020.03.30. 10:43
Tartózkodási hely: North Sentinel Island

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Morcosrobot »

Fortitu írta: 2022.01.09. 08:33 Ha arra gondolsz, az alacsonyabb kategóriák valóban nincsenek behatárolva, de a nagyobbak csak este 6-tól reggel 6-ig használhatóak, egy évben, egyetlen egyszer. Én ezekre gondoltam főleg, persze a kis lepkét se illik más ablakán belőni.
Igen, erre gondoltam. Nem szőrszálhasogatni akartam, csak nevén nevezni a gyereket, 1-es 2-es egész évben mehet, 3-as felhasználása meg ahogy írod dec 31. este hattól, jan 1 reggel hatig.

Azért lenne fontos mindig megemlíteni a mondat első felét is, mert amiről nem beszélünk azt elfelejtik, illetve ez pont az a téma ahol a média tizenéve aktív agymosást tol, és igyekszik összekuszálni a tényeket a vágyaikkal.

Ami vicces benne hogy kettesben is vannak olyanok amik simán jobbak/nagyobbak/többet tudnak mint a hármas kategória. :) De a hatóanyagtartalmuk miatt lejjebb vannak sorolva.

Kb kicsit olyan mint az autók. Egy nagyköbcentist is lenyomhat egy nála kisebb csúcsjárgány :lol:
Put your trust in God, my boys, and keep your powder dry!
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ha mar itt tartunk a stopin szal minek minosul?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2357
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2022.01.09. 12:26 ha mar itt tartunk a stopin szal minek minosul?
Műszaki pirotechnika.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Fortitu írta: 2022.01.08. 22:11 El kellene tudni egymást viselni…
Pontosan.
Az értelmesebbje tisztában van vele, hogy hány olyan dolog van, aminek a megtiltásával bosszanthatják. Nekem is lennének ötleteim, lásd: OFF.
A butábbja és/vagy politikusabbja pedig szítja a hideg polgárháborút.

2004 előtt is volt szilveszterkor tűzijáték, hiába volt tilos, és ugyanúgy féltek tőle az állatok.
Betiltják? Majd behozzák Ausztriából és Szlovákiából. Pont, mint 2004 előtt.

Ez pedig tizenplusz éves, de még mindig aktuális: Petárdás újévet!

OFF
zora írta: 2022.01.08. 23:22 Ha már itt tartunk, - és ne legyen off - én a veszélyes állatok (mérges pók, kígyó, stb.) tartását egy az egyben tiltanám az állatkerteken és gyógyszeriparon kívül. Társadalmi haszna szintén semmi, viszont veszélyeztet bárkit, amikor elszabadul vagy szélnek eresztik. Szigorúbban büntetném mint az illegál fegyvert.
Ne is mondd: amikor fenyőfasoros-gesztenyelombos szülővároskámban elveszett Jenő, a piton

Itt látható egy floridai burmai piton, ami szétrepedt a lenyelt aligátortól.
zora írta: 2022.01.08. 23:22 Szigorúbban büntetném mint az illegál fegyvert.
Ha a biológiai fegyvert a szegény ember atombombájának nevezik, akkor ennek az analógiája az ún. piszkos bomba.
Konkrétan a szélnek eresztéséért halálbüntetést adnék. Kétszeresett, hogy a büntetés felezése esetén is tutira végrehajtsák. Bónusz életkor és egészségi állapot függvényében n évtized siralomházzal.

FélON & utóirat: egyetlen szilveszterkor, 2004-ben nem volt tilos a petárda. 2005-től milyen indoklással került betiltásra?
Avatar
Morcosrobot
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 185
Csatlakozott: 2020.03.30. 10:43
Tartózkodási hely: North Sentinel Island

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Morcosrobot »

Poresz írta: 2022.01.09. 15:39
FélON & utóirat: egyetlen szilveszterkor, 2004-ben nem volt tilos a petárda. 2005-től milyen indoklással került betiltásra?
Dióhéjban:

2005.03.08.
https://index.hu/belfold/petarda0308/
"A miniszter nincs meggyőzve
Lamperth Mónika belügyminiszter az Indexnek kedden azt nyilatkozta, nem győzték meg államtitkárának érvei. Mint mondta, nagyon sok megkeresést kapott, amelyben a jelenlegi szabályozás szigorítását kérték, ezeket pedig a miniszter nem hagyhatja figyelmen kívül. "

"Ijesztgető petárdák
A tárcavezető, ezért hatástanulmányt rendelt a rendészeti helyettes államtitkártól, amelynek ki kell térnie az EU-s szabályokra éppúgy, mint arra, hogy egy esetleges szigorítás mennyire betartható. "Én lennék a legboldogabb, ha mindenki felhőtlen örömmel ünnepelhetné a szilvesztert úgy, ahogy akarja" - szögezte le Lamperth Mónika, majd megjegyezte, hogy a "durrogó" petárdák sok idős embert ijesztettek meg és az állatokra is rossz hatással voltak."
Put your trust in God, my boys, and keep your powder dry!
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1098
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Poresz írta: 2022.01.09. 15:39 2005-től milyen indoklással került betiltásra?
Akkor azt mondták, "elszabadult a pokol". Emlékszem. Bedobták a megállóban álló, épp ajtót csukó buszba, beletették üres pezsgősüvegbe, a sebtében behozott, ki tudja milyen eredetű pukkancs némelyike a szinte a begyújtás pillanatában robbant.
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

Blekk Rájgó írta: 2022.01.09. 17:19 Akkor azt mondták, "elszabadult a pokol". Emlékszem. Bedobták a megállóban álló, épp ajtót csukó buszba, beletették üres pezsgősüvegbe, a sebtében behozott, ki tudja milyen eredetű pukkancs némelyike a szinte a begyújtás pillanatában robbant.
Most én értelmezem roszul, vagy valamiről lemaradtam?
A durrogó petárdák már jó ideje be vannak tiltva, vagy rossz a felfogásom?
Akkor most mi ez az egész?
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1098
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Shunteros írta: 2022.01.09. 17:27 Most én értelmezem roszul, vagy valamiről lemaradtam?
A durrogó petárdák már jó ideje be vannak tiltva, vagy rossz a felfogásom?
Akkor most mi ez az egész?
Akkor rövid időre engedélyezték!
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2357
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Blekk Rájgó írta: 2022.01.09. 17:31 Akkor rövid időre engedélyezték!
Most is van jogi kiskapu....
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Fegyverforgalmazási vizsga

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Privát üzenetben érdeklődtek nálam a fegyverforgalmazói vizsgáról. Talán nem szerénytelenség azt gondolnom, hogy válaszom másnak is hasznos, ezért nyilvánosan válaszolok.

A következő két forrásban megtalálható:
- a vizsga menete: 21/2012. (XII. 18.) ORFK utasítás;
- a fegyverforgalmazási vizsga szóbeli tételei: 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet a fegyverekről és lőszerekről "10. számú melléklet a 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelethez".
Érdemes ismerni.

1. Írásbeli:
- Feleletválasztós teszt, 25 kérdés, kérdésenként 3 válaszlehetőség (csak egy helyes), 25 perc áll rendelkezésre, 21 helyes válasz szükséges.
Egyszerre csináltam a fegyverismereti vizsgával: 25+25=50 kérdésre ugyanannyi idő, azaz 25 perc állt rendelkezésemre.
A fegyverismereti vizsgával ellentétben hülyeséget nem kérdeznek: ismerni kell a jogszabályt. Meg kell tanulni a törvényben található meghatározásokat és a szóbeli tételeket.
Megoldókulcs, mintatesztsor nincs birtokomban, de a szóbeli tételek alapján sejthetők a tesztkérdések.

2. Szóbeli: ahogy júliusban megírtam.
"Szólítottak szóbelire: a padon két felfordított laminált kártya várt, a fegyverforgalmazói vizsgakérdések. Az elöltöltő fegyveres vizsgával ellentétben felkészülési idő nem volt, azonnal mondani kellett a választ."
Pontosan azok a kérdések voltak, amiket a kormányrendelet felsorol.
Velem szemben jóindulatúak voltak, mert látták, hogy készültem: egyszer nem volt 100%-os a válaszom, belekérdeztek, és vettem a lapot, hogy korrigálnom kell.

A fórum egyik régi motorosa figyelmeztetett - gvass1 pedig utólag megerősítette -: aki egyszerre csinálja a fegyverismereti és a fegyverforgalmazói vizsgát, jellemzően az egyikből megbukik. Nem hallgattam rájuk, én a fegyverismereti írásbelin buktam meg. A kijavított tesztlapomat nem tekinthettem meg, de emlékezetből tudom, hogy a tűrhetőnél több - a vizsgabizottság állítása szerint hat - rossz válaszom volt.

Nehéz?
Nem tudok erre válaszolni.
A válaszomat a következők torzítják (előre bocsánatot kérek, ha ez nagyképűség):
- másfél évtizede követem a Kaliberben Bokros doki Jog & Fegyver rovatát. Önkéntelenül ragad az emberre a tárgyi tudásból és a szükséges szemléletből is.
- ha a fórumon jogi kérdés merül fel, gyakran utánanézek a Nemzeti Jogszabálytárban. Az évek során ezzel is tetemes gyakorlással töltött idő lett ebből.
- tanfolyam, tananyag nem volt, kidolgoztam a tételeket: miközben kerestem valamit a jogszabályokban, akaratlanul is részletekben többször elolvastam, és értelmeznem kellett, amit olvastam.
- elöltöltő fegyveres vizsgára készülve két éve már átolvastam a jogszabályokat. Tavalyelőtt is, a covid miatt elhalasztott fegyverismereti vizsgám előtt. A tényleges vizsga előtti hetekben is munkába és munkából buszozva ezeket olvasgattam.
- az egyetemen átvergődtem sokkal nehezebb vizsgákon, és a tanulási rutinom is ennek megfelelő.
Azt mondanám, simán odakentem. De ahogy a jéghegy nagy része víz alatt van, úgy az én tanulási munkám nagy része sem volt látványos.

A tananyagok:
- segédlet a fontosabb fogalmakról és a fegyver kategóriákról és alkategóriákról: a fogalmakat oda-vissza tudni kell, a kategóriákat és alkategóriákat pedig egyszer megértve el kell olvasni;
- fegyverforgalmazási vizsga általam kidolgozott szóbeli tételei.

Javasolt tanulási módszer:
1. Értelmezve el kell olvasni a jogszabályokat.
2. Értelmezve el kell olvasni a segédletet.
3. A segédletben nem véletlenül idézek a jogszabályokból, és nem véletlenül szerepel a fejlécben az utolsó módosítás időpontja: tételesen végig kell nézni, változott-e valami. Meg kell keresni, hogy ugyanaz van-e a jogszabályban.
Le kell tölteni a jogszabályokat pdf-ben a Nemzeti Jogszabálytárból, és a kulcsszavakat, jellemző(en nyakatekert) szófordulatokat kell keresni (Ctrl+F).
Hozzá kell írni, ami kimaradt, javítnai kell, ami változott.
Így nem nehéz.

Sikeres vizsgát kívánok!
JK.Brumi
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.01.09. 17:58

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: JK.Brumi »

gvass1 írta: 2021.12.29. 14:58 Ez is FONTOS lehet!

https://24.hu/belfold/2021/12/29/a-leja ... nius-vege/

"A magyar hatóság által kiállított, Magyarország területén hatályos, 2020. március 11. és 2020. július 3. között lejárt, vagy 2020. november 4. és 2022. május 31. között lejárt vagy lejáró hivatalos okmány, ideértve a forgalmi engedélybe bejegyzett műszaki érvényességi időt is, 2022. június 30-ig érvényes. Úgyhogy ez a szabály válik egyedül érvényessé, a veszélyhelyzet plusz 60 nap helyett."
Üdvözlök minden Tisztelt Fórumozót, segítséget, illetve megerősítést szeretnék kérni.
Az idézett bejegyzésből számomra egyértelműen az következik, hogy ha valakinek például a személyi igazolványa februárban lejárna, akkor nem kell azonnal újat csináltatni, mert az (is) érvényes 2022 június 30-ig. Következésképp, a viselési engedélyt vagy a fegyvertartási engedélyt (kinek mire mije van :) ) a személyi „névleges” lejárta miatt nem vonhatják be, nem szankcionálhat a rendőrség júni 30.-ig. (Csak abban az esetben van nagy gond, ha addig nincs az új személyi megcsináltatva és persze, ha nincs utána 8 napon belül bejelentve.) Továbbá a lejáratot nem kell bejelenteni, csak majd az elkészült új személyi igazolvány számát.
Jól értelmezem, jól tudom?
A személyi ig. szám bejelentésére (a fentiektől függetlenül) mit javasoltok? Az ún. „könyvelt postai küldemény” opció a legcélszerűbb?
Korábban ilyen-olyan formában már volt a téma, elnézést. Fegyverügyben inkább kérdezek (akár nyilvánvalót is), minthogy baj legyen.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

JK.Brumi írta: 2022.01.11. 17:21 A személyi ig. szám bejelentésére (a fentiektől függetlenül) mit javasoltok? Az ún. „könyvelt postai küldemény” opció a legcélszerűbb?
Korábban ilyen-olyan formában már volt a téma, elnézést. Fegyverügyben inkább kérdezek (akár nyilvánvalót is), minthogy baj legyen.
Kérdezd meg a nálad illetékes igrendet, hogy ott mi az elvárás? Mifelénk nem kell bejelenteni a szig. változást, kérdeztem anno és azt mondták "minek bejelenteni az új személyit, azt mi is öt másodperc alatt megtaláljuk". De ez nem biztos hogy igaz lesz máshol is.

Amúgy szerintem írj Ügyfélkapun keresztül megkeresést az illetékes kapitányságnak, és ott jelentsd be.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

JK.Brumi írta: 2022.01.11. 17:21 Üdvözlök minden Tisztelt Fórumozót, segítséget, illetve megerősítést szeretnék kérni.
Az idézett bejegyzésből számomra egyértelműen az következik, hogy ha valakinek például a személyi igazolványa februárban lejárna, akkor nem kell azonnal újat csináltatni, mert az (is) érvényes 2022 június 30-ig. Következésképp, a viselési engedélyt vagy a fegyvertartási engedélyt (kinek mire mije van :) ) a személyi „névleges” lejárta miatt nem vonhatják be, nem szankcionálhat a rendőrség júni 30.-ig. (Csak abban az esetben van nagy gond, ha addig nincs az új személyi megcsináltatva és persze, ha nincs utána 8 napon belül bejelentve.) Továbbá a lejáratot nem kell bejelenteni, csak majd az elkészült új személyi igazolvány számát.
Jól értelmezem, jól tudom?
A személyi ig. szám bejelentésére (a fentiektől függetlenül) mit javasoltok? Az ún. „könyvelt postai küldemény” opció a legcélszerűbb?
Korábban ilyen-olyan formában már volt a téma, elnézést. Fegyverügyben inkább kérdezek (akár nyilvánvalót is), minthogy baj legyen.
Egyértelműen minden érvényes addig, tehát nem lesz gond. Az új személyi bejelentésére nálunk is azt mondták, hogy minek, nem kell, de jobb a békesség.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

írta:Fortitu post_id=61218 time=1641990739 user_id=54]
Egyértelműen minden érvényes addig, tehát nem lesz gond. Az új személyi bejelentésére nálunk is azt mondták, hogy minek, nem kell, de jobb a békesség.
253/2004

"38. § (1) bek. f) köteles az engedély kiadására irányuló kérelemben szereplő adatok és a lőfegyvertárolóhely megváltozását a változás bekövetkezésétől számított nyolc napon belül az engedély kiadására jogosult vagy a lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányságnak bejelenteni;”

más kérdés, hogy az ugyintezes.police.hu -n erre még mindig nincs űrlap, tehát egy darab fénymásolat tértivevényes feladása (fotóval dokumentálva) vagy egy e-mail is elégséges, és utána baszhatják.

BTW: hogy erre mi a kurva istennek van szükség, mikor az állami adatbázist úgyis látják? Ja, pont azért, amiért az egész bürokratikus rémálomra, hogy minden eszközzel irtsák legális a fegyvertartókat.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
TurboP
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1128
Csatlakozott: 2018.06.01. 22:15

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: TurboP »

Mi van akkor ha nem kapsz időpontot 8 napon belülre?
Nálunk ugyanis a covid para miatt csak időpontra mehetsz (és ugye vannak személyes megjelenést követelő ügyek, pl beíratás). Én most pont a 8. napra kaptam de következő már 9.-re szólt volt volna. Mikor erre rákérdeztem akkor azt mondták, hogy ez van. (meg hogy nem harapnak érte, jelenleg).


gvass1 írta: 2022.01.12. 13:42 253/2004

"38. § (1) bek. f) köteles az engedély kiadására irányuló kérelemben szereplő adatok és a lőfegyvertárolóhely megváltozását a változás bekövetkezésétől számított nyolc napon belül az engedély kiadására jogosult vagy a lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányságnak bejelenteni;”
"..."
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13487
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

TurboP írta: 2022.01.13. 14:41 Mi van akkor ha nem kapsz időpontot 8 napon belülre?
Nálunk ugyanis a covid para miatt csak időpontra mehetsz (és ugye vannak személyes megjelenést követelő ügyek, pl beíratás). Én most pont a 8. napra kaptam de következő már 9.-re szólt volt volna. Mikor erre rákérdeztem akkor azt mondták, hogy ez van. (meg hogy nem harapnak érte, jelenleg).
MINDENT ÍRÁSBAN!

ennyi
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

gvass1 írta: 2022.01.13. 14:45 MINDENT ÍRÁSBAN!

ennyi
Nálunk TÉNYLEG nagyon rendes és segítőkész az igrend, de szigorúan a törvényes keretek között! Ha ők adnak 8+ napos időpontot, az neked nem felróható. Kár lenne ilyen kukacoskodással kiprovokálni, hogy betartó típusúakká váljanak.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

jó ha van írta: 2022.01.13. 18:04 Nálunk TÉNYLEG nagyon rendes és segítőkész az igrend, de szigorúan a törvényes keretek között! Ha ők adnak 8+ napos időpontot, az neked nem felróható. Kár lenne ilyen kukacoskodással kiprovokálni, hogy betartó típusúakká váljanak.
Úgy általában: Na igen, ezzel egyetértek. Ha kötözködő ügyfél vagy, akkor úgy is fognak veled bánni. Ha be akarják vonni az engedélyedet, úgyis találnak rá indokot, a kukacoskodás nem fog megmenteni.
A konkrét kérdés kapcsán: Azért jó ha van róla valami papírod, hogy 8 napon túlra kaptál időt.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Fortitu írta: 2022.01.13. 18:23 Úgy általában: Na igen, ezzel egyetértek. Ha kötözködő ügyfél vagy, akkor úgy is fognak veled bánni. Ha be akarják vonni az engedélyedet, úgyis találnak rá indokot, a kukacoskodás nem fog megmenteni.
A konkrét kérdés kapcsán: Azért jó ha van róla valami papírod, hogy 8 napon túlra kaptál időt.
Ja, előbb kérsz egy időpontot, amikor bemehetsz a papírért! :lol: :lol: :lol:
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

jó ha van írta: 2022.01.13. 19:50 Ja, előbb kérsz egy időpontot, amikor bemehetsz a papírért! :lol: :lol: :lol:
E-mail megoldás lehet, de amúgy jah...

OFF
Eszembe jutott, amikor kisvárosi okmányirodába mentem be autóval kapcsolatban ügyet intézni.
- Jó napot, XY ügyet szeretnék intézni (nem emlékszem már mi volt pontosan)
- Jó napot, mikorra adjunk időpontot? Jövő hét szerda jó?
Látom, hogy full teljesen üres minden, egy ügyfél sincs.
- Hát ha már úgyis itt vagyok, most nem lehetne?
- Ja de lehet, persze.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 347
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: Cajga »

Morcosrobot írta: 2022.01.09. 11:53 Igen, erre gondoltam. Nem szőrszálhasogatni akartam, csak nevén nevezni a gyereket, 1-es 2-es egész évben mehet, 3-as felhasználása meg ahogy írod dec 31. este hattól, jan 1 reggel hatig.

Azért lenne fontos mindig megemlíteni a mondat első felét is, mert amiről nem beszélünk azt elfelejtik, illetve ez pont az a téma ahol a média tizenéve aktív agymosást tol, és igyekszik összekuszálni a tényeket a vágyaikkal.

Ami vicces benne hogy kettesben is vannak olyanok amik simán jobbak/nagyobbak/többet tudnak mint a hármas kategória. :) De a hatóanyagtartalmuk miatt lejjebb vannak sorolva.

Kb kicsit olyan mint az autók. Egy nagyköbcentist is lenyomhat egy nála kisebb csúcsjárgány :lol:
Sajnos a sajtó tényleg hibás a rossz tájékoztatásért. Viszont a hatóság sem nagyon akarja a frankót megmondani a "mezei" tűzijátékosoknak. Mert mit mond a katasztrófa szóvivője a helyi rádióban,újságban, TV-ben? Csak Dec. 31. 18-óra és Jan. 1. 06-ig lehet felhasználni a tűzijátékokat. A fel nem használtakat vissza kell vinni a kereskedőnek. Igen, a III. osztályút. Az I. és II. osztályú szabadon vásárolható, tartható és felhasználható egész évben, de csak magán területen.Az év végi időkorlát viszont a közterületen való felhasználást is engedi mind a három kategóriában.Írtam a helyi médiának korábban ezzel kapcsolatban. Azt válaszolták, hogy ők nem szakértők és azt adják le, amit a hatóság a rendelkezésükre bocsájt és kér tőlük.

Most történt december 30-án velünk a lőtéren.
Klubunk szokásos év végi összejövetele, beszélgetések, virsli, miegymás.Kint a lőállásoknál szamovárban melegített forró víz, teázás, kávézás. Közben gáz-riógatóból kb 10-15 lövéses rakétázás. Nyílik az ajtó és egy hölgy elnézést kérve, kérdőre vont bennünket, hogy a tudomása szerin majd csak holnap este lehet tűzijátékozni. Mert ez már kibírhatatlan és a kutyát is zavarja. ( a hölgy a lőtérrel szembeni egyik házban lakik kb. 70m-re a lőtér falától, szerintem már pár 10 éve biztosan.Udvariasan felvilágosítottuk a hatályos jogszabályokról és hogy mi itt most teljesen törvényesen járunk el. Egyébként meg ez egy lőtér!!
Szó nélkül elment. Szegény még nem tudta, de a mozsár ágyú már be volt töltve.:-))
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Fegyverismereti vizsga

Hozzászólás Szerző: Poresz »

gvass1 írta: 2021.07.23. 13:33 Poresz fegyverismereti vizsgás írása, szerkesztve, bővítve, cikként. Szerintem sokaknak hasznos lehet a felkészülés során!

FegyverNEMismereti vizsga – személyes tapasztalatok és hasznos tanulságok

http://www.kaliberinfo.hu/cikkek/fegyve ... anulsagok/
Úgy tűnik, a vizsgabizottság nem haragtartó vagy bosszúálló típus: december 14-én sikeres fegyverismereti vizsgát tettem.

Külön köszönöm gvass1 segítségét, hogy ezen a fórumon válaszolt a jogi kérdéseimre.

Másfél évtizede görgetett adósságom volt: mint a csíkos vadmalac koromban adott Pick szalámi reklámban: valami mindig közbejött. Nem egy kő esett le a szívemről, hanem egy egész hegyoldal csúszamlott le.
Ettől a vizsgától azért féltem, mert tudtam, hogy hülyeséget (is) kell tanulni, amiben sosem voltam jó. A meggyőződésemmel szemben álló hülyeség megtanulása ellen mindig tiltakozik az elmém; ezenkívül mivel hülyeség, megérteni nem lehet: be kell magolni, és számonkérésnél pedig a józan ész nem ad kapaszkodót.

Illusztrálom az írásbeli vizsgarészen kapott kérdéssel:

"Melyek az öntöltő pisztoly fő része?
a. cső, szán, tok
b. cső, szán, tok, tár, markolat
c. cső szán tok, tár"

Az elvárt/nyerő válasz az a.

Figyelem: nem azt kérdezték, hogy egy szokványos öntöltő pisztoly milyen tűzfegyver fődarabokat (lőfegyverdarabokat) tartalmaz. Pedig ebben az esetben - mivel jogi, és nem műszaki meghatározásról van szó - ez egyértelműen korrekt válasz lenne.
Műszaki szempontból a fegyver szerkezetével megvalósított töltényutánpótlás (tár, hevederes adogatószerkezet, vagy egyéb egzotikus megoldások) nélkül egy öntöltő fegyver elveszti öntöltő jellegét.
Egy öntöltő fegyver tár nélkül is működőképes: kézzel a töltényűrbe helyezhető a töltény, zárható a zár, elsüthető (ha nincs vagy kiiktatott a tárbiztosító), és a fegyver kiveti az üres hüvelyt. De egy ilyen fegyver műszaki szempontból egylövetű, automatikus hüvelykivetéssel.
Továbbá helyretolórugó nélkül sem valósítható meg öntöltő vagy önműködő fegyver: a helyretolórugó tárolja azt a lövés során keletkező energiamennyiségét, ami a friss lőszer csőre töltéséhez kell. → Három válaszlehetőségből mindegyik helytelen műszaki szempontból!
Erre és az ehhez hasonló kérdésekre soha senki sem fogja vizsgán kiIQ-zni a választ, ahogy júliusban nekem sem sikerült.
Az ilyen kérdésekre elvárt hülye válaszok ismerete miatt kell mindenkinek megszereznie a javítókulcsot. (Vagy befizethet tanfolyamra.)

Következzen egy sikeres fegyverismereti vizsga menete.

1. Természetesen - még mindig - a vizsga nem a vizsgával kezdődött, hanem a felkészüléssel.

1.1. A következő segédletekkel készültem fel: Nem titkolom: felkészülés során nem egyszer megrökönyödtem a segédleten: "Hogy lehet ilyen alacsony színvonalon kidolgozni ezt a tételt?!" - Az érettségivel és a vezető engedély forgalmi vizsgájával ellentétben a fegyverismereti vizsgának nincs nyilvános javítási-értékelési útmutatója vagy minősítőlapja. Ezeket minden jel szerint azért dolgozták így ki, mert a vizsgabizottság bizonyos kulcsszavakat, szófordulatokat, velük is megtanultatott válaszokat figyel és vár.
Köszönöm a szerzők munkáját!

Az általam kidolgozott tételek, saját segédletek: 1.2. Értve elolvastam a következő jogszabályokat: A változásokat figyelemmel kísértem a Nemzeti Jogszabálytárban - jogszabályok hatályossága a cím alatt olvasható -, szükség esetén átdolgoztam a válaszokat. Egyáltalán: bármiben bizonytalan voltam, kikerestem a jogszabályból.
(Érthető okokból nem érzem úgy, hogy meg kellene köszönöm a szerzők munkáját.)

1.3. A júliusban elbukott vizsga után világossá vált, hogy akár a föld alól is elő kell kerítenem a javítókulcsot. Köszönöm szépen Anoni Musztafának, hogy segítségemre sietett: még a 2014-es tesztsor is hasznosnak bizonyult. Természetesen a jogszabályváltozásoknak megfelelően átjavítottam (lásd fent).

1.4. A 2021. január 1-étől hatályba lépett tűzfegyver alkategóriák meghatározásait többszöri elolvasás után, szóról-szóra haladva sikerült megértenem. Ezért írtam egy segédletet (lásd fent), amiben minden alkategóriára kerestem egy fegyverbarát emberek által ismert példát - legyen mihez fejben kötni -, szükség esetén indoklást is írtam hozzá, valamint a megértésükhöz szükséges jogi fogalmakat is összegyűjtöttem. - A többi vizsgázóval beszélve merem kijelenteni: szerencsére vizsgán az alkategóriákat nem kérték számon. → De ez nem garancia arra, hogy a jövőben ilyen nem fordul elő.

Javasolt tanulási módszer:
1. Értelmezve el kell olvasni a jogszabályokat.
2. Értelmezve el kell olvasni a segédletet.
3. A segédletben nem véletlenül idézek a jogszabályokból, és nem véletlenül szerepel a fejlécben az utolsó módosítás időpontja: tételesen végig kell nézni, változott-e valami. Meg kell keresni, hogy ugyanaz van-e a jogszabályban.
Le kell tölteni a jogszabályokat pdf-ben a Nemzeti Jogszabálytárból, és a kulcsszavakat, jellemző(en nyakatekert) szófordulatokat kell keresni (Ctrl+F).
Hozzá kell írni, ami kimaradt, javítnai kell, ami változott.

2. Jelentkezés, adminisztráció
Kitöltöttem a police.hu-n található jelentkezési lapot (ügyfélkapu kell!):
police.hu → Ügyintézés → Elektronikus ügyintézés → Ügyintézési portál → Új ügy indítása → Igazgatásrendészet → Polgári lőfegyver ügyintézés: Bejelentések és egyéb eljárások → RI-0655 Jelentkezési lap fegyverismereti, fegyverforgalmazási, házilagos lőszerszereléshez és -újratöltéshez szükséges vizsgára.
Talán másnap, de mindenképpen pár napon belül felhívtak telefonon. Akinek a rejtett számról érkező hívások le vannak tiltva, az fennakadt az első szűrőn…
Tájékoztattak a vizsga időpontjáról és helyéről, majd e-mailen küldtek nekem még egy jelentkezési lapot, amit kitöltve vissza kellett küldenem. Az e-mailben a vizsga időpontja és helye mellett szerepelt a vizsga díjának összege és a BRKF számlaszáma, ahova a vizsgadíját utalnom kellett, valamint egy telefonszám, amit kérdés, probléma esetén felhívhattam. Az átutalási bizonylatot a vizsgára magammal kellett vinnem.
Két hét múlva SARS-CoV-2 fertőzés miatt karanténba kerültem: e-mailben minden további papírmunka és probléma nélkül tudtam új vizsgaidőpontot egyeztetni. Mivel jobb biztosnak lenni, mint búslakodni, e-mailben elküldtem a banktól letöltött átutalási bizonylatot is, hogy megfelelő-e. Az ügyintéző erre is készségesen válaszolt.

Intermezzo

Kicsit korábban érkeztem a vizsga helyszínére: várakozás közben bóklásztam az épületben, találtam egy nyitott ajtajú termet, amin benéztem.
Tíz perccel a vizsga hivatalos kezdete előtt még tartott a tanfolyam!
Egye fene, ha már itt vagyok, belehallgatok.
"Majdnem elfelejtettem: vizsgán kérni fogják a fegyver kezelését…" - mondta az oktató.
"Most komolyan: vizsga előtt tíz perccel mutatják be a fegyver kezelését?! Ez valami vicc?! Nyugtasson meg valaki, hogy ez csak ismétlés!" - gondoltam.
Láttam a nyitott ajtóból: az oktató úgy magyaráz, hogy a szemléltetésül használt fehér markolatpaneles-nikkelezett "tábornoki" PA-63 csöve a hallgatók fele mutat!
Nem fordult oldalt a biztonságosabb irányba, és a piros színű oktatótöltény szemem láttára csőre töltése miatt feltételezem, hogy a kezében lévő PA-63 nem volt hatástalanítva vagy gáz-riasztóvá átalakítva.

3. Írásbeli vizsga
Névsorolvasás kezdődött, és minden jelenlévőnek nyilatkoznia kellett, hogy milyen vizsgát kíván tenni.
Kb. ötvenen voltunk. Feltételezem júliusban azért voltunk kevesebben, mert sokan nyaraltak. Két turnusra osztottak minket: a nésor első 25 jelenlévője bent maradt és elkezdte az írásbelit, a maradék várakozott.
A második turnusban voltam és feltűnő "B" betű volt a kapott kérdéssoron: nem ugyanazt a kérdéssort adták ki a két turnusnak.
A kérdéssoron voltak a kérdések három válaszlehetőséggel (erre tilos írni), és a tesztlapra kellett írni a válasz betűjelét. Javítani lehet, egyértelműen jelezve és aláírva.
Aki végzett, beadta a tesztlapot és leadta a személyi igazolványát, lakcímkártyáját, és a vizsgadíj befizetésének igazolását.

4. Szóbeli vizsga
Név szerint szólítottak egy kisebb csoport (5-8 fő) vizsgázót.
Laminált kártyákon négy kupacban volt a négy téma: fegyverjog, sörétes, golyós, maroklőfegyver. Értelemszerűen egy-egy kártyát mindenkinek húznia kellett a fegyverjogi kupacból, plusz amiből vizsgázni kívánt. Egy kártyán egy kérdés volt. Nyugtáztam, hogy a kapott kérdések valóban a jogszabályban meghatározottak.
A vizsgabizottság elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a fegyverjogi kérdés minimumkérdés: a vizsgázó hiába tudja hibátlanul az összes többi kérdésre a választ, ha ezt nem tudja, megbukik.
Megkérdezték, ki akar elsőként vizsgázni. Izgultam már eleget: jelentkeztem, a felkészülési idő a társaimnak jutott. Arra már nem emlékszem biztosan, hogy papír és írószer lehetett-e nálunk.
A fegyverforgalmazói és a fegyverismereti szóbeli vizsga során velem mindig jóindulatúak voltak: a két vizsgán egyszer-egyszer belekérdeztek valamibe, így esélyt adtak, hogy vegyem a lapot és korrigáljam a válaszom.
Aki megbukott, visszakapta a személyi igazolványát és lakcímkártyáját.

5. Gyakorlati vizsga
A lőtéren fegyverekkel bemutatott részletes biztonsági és az adott típusokra (MCM és Umarex-gyanús .22 LR "SIG-Sauer") vonatkozó fegyverkezelési oktatást kaptunk kb. 15-20 percben, valamint szintén részletesen ismertették az elvárt lőfeladatot, a vezényszavakkal és a kerülendő hibákkal együtt.
Kiemelték: ha baleset történik, akkor a vizsgát megszakítják (ez a kisebbik baj), és mind az ötvenen itt maradunk addig (nagyon sokáig: közepes baj), amíg a rendőrség mindenkit ki nem hallgat (hogyan történt a nagy baj).
Ez egy nagyon korrekt oktatás lett volna, ha mi "elsőbálozó" lőtérlátogatók vagyunk, akik türelmetlenül várják, hogy élménylövészet keretében ilyen irányú szüzességüket elveszítsék. De volt olyan vizsgázó, akinek a gyakorlati vizsga lőfeladata során volt először a kezében fegyver!

Mindenki csak pisztollyal lőtt, a következő lőfeladatot végrehajtva:
1. Vezényszóra a lövészetvezető által kikészített 2 darab lőszert be kellett tölteni a tárba.
2. Vezényszóra a tárat be kellett tölteni a pisztolyba, és csőre kellett tölteni az első lőszert.
3. Vezényszóra két lövést le kellett adni a célra.
4. Vezényszóra szabályosan üríteni kellett a pisztolyt:
- ki kellett venni a tárat,
- hátrahúzni a szánt,
- hátul tartani a szánt, amíg a lövészetvezető is meggyőződik arról, hogy se tár, se lőszer nincs a pisztolyban.
- tilos volt elcsettinteni vagy feszteleníteni a pisztolyt: a pisztoly megfeszített elsütőszerkezettel várta a következő lövészt, akinek nem kellett a töltetlenséget ellenőriznie a pisztoly első kézbevételekor.
Az elöltöltő fegyveres vizsgával ellentétben nem kellett kommentálni, mit és miért csinálunk.
A lövés pontosságát csak annyiban értékelték, hogy találat csak a célon vagy a golyófogón lehetett, a mennyezet, a padló, a két fal tabu volt. (Erre nem láttam példát.)

Aki megbukott, annak a lőtéren kellett maradnia a vizsga végéig, és csak a lövészetvezető vizsgabizottsági taggal mehetett fel a vizsgabizottsághoz.
Akinek sikerült a gyakorlati vizsgája, az visszament a vizsgabizottsághoz, ami a vizsgabizonyítványt azonnal kiállította és átadta a személyi igazolvánnyal és a lakcímkártyával együtt. Természetesen gratuláltak.
Ellenőriztem az adataimat a vizsgabizonyítványon, és mivel eltérést nem találtam, kölcsönös karácsonyi és újévi jókívánságok után elindulhattam haza. A vizsga 14 órakor kezdődött, ekkor már 18 óra múlt.
JK.Brumi
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2022.01.09. 17:58

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: JK.Brumi »

Köszönöm szépen a hozzászólásokat mindenkinek, megnyugodtam! :)
Akkor június 30-ig - az Ig.rend-del is egyeztetve -, majd írásban postán vagy e-mail-ben jelentem be a változást, mihelyst meg lesz az új személyi. ;)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Jog & Fegyver, fegyverliberalizáció

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Helló Poresz!
Gratula a sikeres vizsgához! ;)

"Illusztrálom az írásbeli vizsgarészen kapott kérdéssel:
"Melyek az öntöltő pisztoly fő része?
a. cső, szán, tok
b. cső, szán, tok, tár, markolat
c. cső szán tok, tár"
Az elvárt/nyerő válasz az a.
"

Hát igen, ez attól függ, hogy hogyan definiáljuk a "fő rész"-t.
A markolat is lehetne, mert ott fogjuk meg, meg abban van a tár.. De ebben ne keressünk logikát, be kell seggelni és kész. :)

(Anno a mellettem lévő vizsgázótól azt kérték, hogy mondjon három elterjedt kalibert. Mondta hogy .22LR, 9x19 Para, meg 357 Magnum.
Erre lecseszte a vizsgáztató, hogy "Hogy lenne mar elterjedt az a medveölő?!"
Hja, nem tette hozzá, hogy HOL elterjedt..
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 347
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Fegyverismereti vizsga

Hozzászólás Szerző: Cajga »

Poresz írta: 2022.01.14. 18:46 .
Köszönöm a szerzők munkáját!

(Érthető okokból nem érzem úgy, hogy meg kellene köszönöm a szerzők munkáját.)
Ahogy érzed. :roll:

Egyébként az általad követett módszerrel készítettem én is a felkészítő anyagot (amikor készültem a vizsgára) az aktuális jogszabályokat figyelembe véve , valamint igyekszem ezeket követni és javítani. Az utolsó módosítás 2021.03.21.-én lett elvégezve. Tudomásom szerint azóta a fegyver ismereti vizsga anyagát érintő jogszabály változás nem történt. De ha mégis elkerülte volna a figyelmemet valami, kérlek jelezd felém és javítani fogom. ;)
Köszi!
Válasz küldése