Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Az IFAK leirasomat kiegeszitendo, az erszoritokrol ez a velemenyem:

Nagyon hasznos eszközök, szerintem a nyomókötés után a 2. legfontosabb kötszerfajta, de azt is megértem, hogy néhány helyen miért számítanak a legfontosabbnak: az CAT az összes általam ismert kötszer közül a legjobb arra a célra, hogy a saját karra feltegyük egy nehezen uralható, életveszélyes sérülés ellátásaként. E mellett elég jó arra is, hogy lábra, vagy más karjára tegyük. Így összességében vállalható döntés, hogy néhány helyen, ahol _egyetlen_ elsősegélynyújtó eszközt visznek csak magukkal (pl. egyes USA rendőrjárőrök), ott CAT ez az egyetlen dolog (noha talán jobb lenne egy izraeli kötszer, ami alig nagyobb, és a nyakon-testen lévő kifele vérzések is beköthetőek vele).

Szóval szerintem ha az ár nem számít, akkor első választás egy eredeti CAT.

Egyetlen problémája az ára, ezért korlátozott költségvetés mellett jobb döntés egy letesztelt másolat CAT, kb 1/8 áron. Csendben hozzáteszem, hogy ennek is majdnem a duplájára ment fel az ára az elmúlt kb. 3 évben. És nagyon fontos, hogy teszteltet vegyünk, én jártam már úgy, hogy vettem 20 db másolt CAT-et, 1300 Ft-ért (nem összesen, hanem darabja volt ennyi), de használhatatlan trágya volt mind (legelső használat közben széttörtek, egy teljesen használhatatlan alkatrész miatt). Akkor 1400 Ft-ért találtam teljesen jókat, tavaly augusztusban már 1800 Ft volt, és ugyanott most már 2600 Ft. :-(
Természetesen az egy teljesen jó teszt, ha rendeltek egy olcsót, felrakjátok magatoknak 2-szer úgy, hogy a pulzus megszűnjön (akár pulzoxival mérve, akár egyszerűen tapintva a csuklónál), aztán utánrendeltek belőle annyit, amennyit hordani szeretnétek, az elsőt meg fenntartjátok gyakorlásra.

Ami még egy nagyon jó kompromisszum, az a hordott, de nem felhasznált eredeti CAT.

A CAT használata néhány 10 perc alatt megtanulható, viszont ezt fontos rászánni, mert teljesen gyakorlatlanul nem fog sikerülni felrakni (másnak se nagyon, de saját karra biztosan nem).

Az összes többi érszorító szerintem alkalmatlan arra, hogy saját karra fel legyen rakva, nézzünk ezek közül meg párat (ezek egyikét sem ajánlom! ennek ellenére minőségi csökkenő sorrendben):

SOFT Touniquet: jó minőségű anyagokból készül, de szerintem sokkal finomabb mozdulatokat igényel a felrakása mint a CAT, ezért stresszhelyzetben (márpedig kevés annál nagyobb stresszhelyzet van, mint amikor épp az életveszélyes vérzését próbálja meg az ember elállítani) sokkal kevésbé jól használható. Drágább, mint egy eredeti CAT (amit az anyagminősége indokol, a használhatósága nagyon nem).

Zsgut: zseniálisan egyszerű és olcsón gyártható (de nálunk másolt CAT ár fölött szokott lenni). Két kézzel jól használható, de nem hiszem el, hogy egy kézzel fel lehet rakni. Persze nagyobb odafigyelést igényel a CAThez képest, hogy szélesen tegyük fel (egymás mellé tekerjünk több menetet), ami nagyon fontos, hogy ne okozzunk esetleg idő előtti ideg és érelhalást (vagyis ne kelljen viszonylag rövid idő után amputálni a végtagot).

SWAT-T: tulajdonképpen működik, és a mintázata miatt egy kicsit jobb mint a következő induló, de amikor próbáltuk, akkor nagyon nehézkes volt felrakni, nehéz rögzíteni. Teljesen esélytelen saját karra rakni, nekem az is gyanús, hogy lábra mennyire felrakható. Ötletes a mintázata (olyan erővel kell meghúzni, hogy az ellipszisből kőr legyen), de szerintem messze kevesebbet ér, mint az ára (ami bőven a másolt CATek fölött van),

"Szlovák érszorító": meglepő módon azt fogom erről írni, hogy ár-érték arányban ez egész jó. A valós használati értéke még a SWAT-T-nél is egy kicsit gyengébb, mert ugyan fizikailag pont ugyanolyan nehéz felrakni és rögzíteni, de a mintázat hiánya miatt mégis egy kicsit nehezebb felrakni (mivel érezni kell a megfelelő erőt, nem lehet látni). És nézzük a legjobb tulajdonságát: a Magyarországon kapható, rendőrség által elfogadott "B" elsősegélycsomagok egy része nem a magyar, hanem a szlovák szabvány szerint van összeállítva, és ezekben van ilyen. Tehát ezt nem érdemes megvenni, nem érdemes elrakni egy IFAK-be, de érdemes ismerni, kipróbálni a használatát, hogy ha egy autóbalesetnél pont ilyen kerül elő egy csomagtartóból, akkor tudjuk használni.

"improvizált" tourniquet: nem véletlenül raktam ennyire hátra, mert 2 egészen nagy potenciális probléma van velük:
-Ha gyengék, akkor _növelik_ a vérzést
-Ha keskenyek, akkor roncsolják az ereket, idegeket.
Tehát egyszerre kell erősnek és szélesnek (kb 4 cm) lennie, ráadásul stabilnak, hogy elengedve ne lazuljon fel. És mindezt úgy, hogy egy combartéria-sérülés esetén kb. 40 másodperc alatt elájul, 2 perc alatt meghal a sérült. Szóval én elég esélytelennek érzem, de persze ha nincs más, akkor a semminél talán jobb. Azért csak talán, mert akkor kifejezetten árt, ha elvonja az erőforrásokat a seb direkt nyomásától (ami egy jól működű technika, igaz fárasztó).

És ezek után jöjjenek az extrém rossz megoldások:

RATS: hát, elég patkány volt, aki ezt kitalálta. :-) Ez olyan vékonynak néz ki, hogy ez az, amit nem voltam hajlandó kipróbálni! Vagyis azt gondolom, hogy ennél valós a veszély arra, hogy miután egy rövid ideig fent volt, utána amputálni kelljen a végtagot (pl. CAT esetében bőven 2 óra után van ez az időszak, rutinos orvosoknak akár 8 óra után is sikerül megmenteni a végtagot). Külön rosszpont azért, mert miközben minden érszorítót olyan helyre kell felrakni, ahol egy csont van (mert a 2 csont között megbújó eret sokkal nehezebb elszorítani), erre olyan ábrát mellékelnek hozzá, ami szerint csuklóra kell tenni.

"Nővér érszorító"
Hihetetlen, de az ebayen képesek az ilyen érszorítókat elsősegélynyújtó eszközként hirdetni! Mindenki találkozott már ilyennel, hiszen vérvételnél ezeket használják. Mire is használják ezeket vérvételnél konkrétan? Hát arra, hogy gyorsabban és könnyebben történjen meg a vérvétel, más szóval, hogy jobban vérezzen az ember. Tehát ezek pontosan arra vannak tervezve, hogy növeljék a vérzést, másra nem is jók.

Bel
Ben77
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2018.08.24. 10:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Ben77 »

Köszönöm, nagyon hasznos volt az írásod!!
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Most friss hir a 100%-os hatasu orosz vakcina, nezzuk meg, hogy ez mennyire korrekt ertek?
Nagyon fontos reszinformacio, hogy az 1-2. fazis alapjan mondjak ezt, ami majdnem ertelmetlenne teszi az egeszet:

A Pfizer-BioNTech eseteben beoltottak 43000 ember felet, ezek kozul 170 ember beteg lett: 162 placebot kapott es 8 oltott.
Szerintem ilyen szamoknal (21500 beoltott emberbol 8 beteg) van ertelme szazalekrol beszelni. Ha veletlenul becsuszna egyetlen plusz beteg oltott, akkor egybol 95.2% (162/170) helyett 94.7% (161/170) jonne ki, mivel kerekitve meg az is 95%, tehat alapvetoen itt korrekt szazalekrol beszelni, de ehhez kellett 43000 ember a 3. tesztfazisban.

Az orosz EpiVacCorona eseteben beoltottak 100 ember felet, ezek kozul egy sem lett beteg. Ezt lehet 100 %-nak nevezni, de ertelmetlen.
Azt sehol nem merik leirni, hogy a kontrol csoportban hany beteg lett, az a tippem, hogy 1 vagy 2.
Ha tegyuk fel, hogy 2 beteg volt a kontrolcsoportban (ami a tippem felso hatara), es ezek melle becsuszna egyetlen plusz beteg oltott, akkor egybol a 100% (2/2) helyett 50% (1/2) jonne ki, ami jol mutatja, hogy ezek a meretek alkalmatlanok a statisztikai elemzesre.

Nem veletlenul talaltak ki a 3. fazist, hatasossagot az alapjan lehet mondani.

Bel
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

bel írta: 2021.01.19. 17:45 Sziasztok,

Most friss hir a 100%-os hatasu orosz vakcina, nezzuk meg, hogy ez mennyire korrekt ertek?
Nagyon fontos reszinformacio, hogy az 1-2. fazis alapjan mondjak ezt, ami majdnem ertelmetlenne teszi az egeszet:

A Pfizer-BioNTech eseteben beoltottak 43000 ember felet, ezek kozul 170 ember beteg lett: 162 placebot kapott es 8 oltott.
Szerintem ilyen szamoknal (21500 beoltott emberbol 8 beteg) van ertelme szazalekrol beszelni. Ha veletlenul becsuszna egyetlen plusz beteg oltott, akkor egybol 95.2% (162/170) helyett 94.7% (161/170) jonne ki, mivel kerekitve meg az is 95%, tehat alapvetoen itt korrekt szazalekrol beszelni, de ehhez kellett 43000 ember a 3. tesztfazisban.

Az orosz EpiVacCorona eseteben beoltottak 100 ember felet, ezek kozul egy sem lett beteg. Ezt lehet 100 %-nak nevezni, de ertelmetlen.
Azt sehol nem merik leirni, hogy a kontrol csoportban hany beteg lett, az a tippem, hogy 1 vagy 2.
Ha tegyuk fel, hogy 2 beteg volt a kontrolcsoportban (ami a tippem felso hatara), es ezek melle becsuszna egyetlen plusz beteg oltott, akkor egybol a 100% (2/2) helyett 50% (1/2) jonne ki, ami jol mutatja, hogy ezek a meretek alkalmatlanok a statisztikai elemzesre.

Nem veletlenul talaltak ki a 3. fazist, hatasossagot az alapjan lehet mondani.

Bel

Sztálin elvtárs agyonlövette volna őket, mert nem 110%!
😅
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
peterun
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2020.03.21. 20:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: peterun »

bel írta: 2021.01.19. 17:45 Sziasztok,

Most friss hir a 100%-os hatasu orosz vakcina, nezzuk meg, hogy ez mennyire korrekt ertek?
Nagyon fontos reszinformacio, hogy az 1-2. fazis alapjan mondjak ezt, ami majdnem ertelmetlenne teszi az egeszet:

A Pfizer-BioNTech eseteben beoltottak 43000 ember felet, ezek kozul 170 ember beteg lett: 162 placebot kapott es 8 oltott.
Szerintem ilyen szamoknal (21500 beoltott emberbol 8 beteg) van ertelme szazalekrol beszelni. Ha veletlenul becsuszna egyetlen plusz beteg oltott, akkor egybol 95.2% (162/170) helyett 94.7% (161/170) jonne ki, mivel kerekitve meg az is 95%, tehat alapvetoen itt korrekt szazalekrol beszelni, de ehhez kellett 43000 ember a 3. tesztfazisban.

Az orosz EpiVacCorona eseteben beoltottak 100 ember felet, ezek kozul egy sem lett beteg. Ezt lehet 100 %-nak nevezni, de ertelmetlen.
Azt sehol nem merik leirni, hogy a kontrol csoportban hany beteg lett, az a tippem, hogy 1 vagy 2.
Ha tegyuk fel, hogy 2 beteg volt a kontrolcsoportban (ami a tippem felso hatara), es ezek melle becsuszna egyetlen plusz beteg oltott, akkor egybol a 100% (2/2) helyett 50% (1/2) jonne ki, ami jol mutatja, hogy ezek a meretek alkalmatlanok a statisztikai elemzesre.

Nem veletlenul talaltak ki a 3. fazist, hatasossagot az alapjan lehet mondani.

Bel
Az orosz vakcinainfó - vagyis inkább a metódus - több szempontból is gáz. Először bejelenti a ruszki, hogy, íme, neki van először vakcinája. Mint lajka kutya az űrbe. Ök először. Hogyne. Azt persze nem tették hozzá, hogy csak Fázis 2. kísérletek zajlottak le. Nyugati gyártók tavaly júliusban kezdték a Fázis 3. vizsgálatokat. Nekik is volt vakcinájuk, de nem kürtölték világgá, hogy igen, mi megcsináltuk. Legfőképpen elegendő mennyiségű tüneteket produkáló esetszámuk volt, ami a ruszkiknak akkor még nem.
Aztán ruszkik "kegyesen" bejelentik, hogy a magyarok is részt vehetnek a "gyógyszerkísérletben".
Közben a saját népükön élesben tesztelik a vakcinájukat...
Mondjuk, az oroszoknál az emberi élet értéke messze elmarad a nyugatitól, ezért is lehet ilyet csinálni ott. Én személyesen egyszerűen nem hiszem el az orosz biztonságossági/hatékonysági adatokat. A cuccuk nyilván működik, de, hogy mennyire, és milyen biztonságossággal - na ezt mondanák meg valamilyen szinten a Fázis 3. vizsgálatok. Ha az AstraZeneca is kozmetikázott (és itt egy viszonylag transzparens nyugati fejlesztőről beszélünk), akkor mi lehet Rosziában?
Thunder
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2018.08.15. 22:20

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Thunder »

peterun írta: 2021.01.19. 21:39
Aztán ruszkik "kegyesen" bejelentik, hogy a magyarok is részt vehetnek a "gyógyszerkísérletben".
Közben a saját népükön élesben tesztelik a vakcinájukat...
Mondjuk, az oroszoknál az emberi élet értéke messze elmarad a nyugatitól, ezért is lehet ilyet csinálni ott. Én személyesen egyszerűen nem hiszem el az orosz biztonságossági/hatékonysági adatokat. A cuccuk nyilván működik, de, hogy mennyire, és milyen biztonságossággal - na ezt mondanák meg valamilyen szinten a Fázis 3. vizsgálatok. Ha az AstraZeneca is kozmetikázott (és itt egy viszonylag transzparens nyugati fejlesztőről beszélünk), akkor mi lehet Rosziában?
arrol se feledkezzunk meg, hogy az orosz vakcinat eloallito gyogyszergyar ket vezeto orvosa, akik feleltek a fejlesztesert, nagy hirtelen, csaladi okokra hivatkozva lemondott ... aha :roll:
meg szerencse, hogy nem ongyilkosok lettek, ket lovessel a fejbe, hatulrol :lol:
Zotyika
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2018.06.04. 17:49

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Zotyika »

Thunder írta: 2021.01.19. 23:53 arrol se feledkezzunk meg, hogy az orosz vakcinat eloallito gyogyszergyar ket vezeto orvosa, akik feleltek a fejlesztesert, nagy hirtelen, csaladi okokra hivatkozva lemondott ... aha :roll:
meg szerencse, hogy nem ongyilkosok lettek, ket lovessel a fejbe, hatulrol :lol:
Azok a kínaiak voltak. Same shit, different color...
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Thunder írta: 2021.01.19. 23:53 meg szerencse, hogy nem ongyilkosok lettek, ket lovessel a fejbe, hatulrol :lol:
Szia,

Ez szemenszedett ragalom, ilyen csak a Szovjetunioban fordulhatott elo.
Az orosz koronavirussal kritikus orvosok harmasaval az ablakon esnek ki.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

peterun írta: 2021.01.19. 21:39 Az orosz vakcinainfó - vagyis inkább a metódus - több szempontból is gáz. Először bejelenti a ruszki, hogy, íme, neki van először vakcinája. Mint lajka kutya az űrbe. Ök először. Hogyne. Azt persze nem tették hozzá, hogy csak Fázis 2. kísérletek zajlottak le. Nyugati gyártók tavaly júliusban kezdték a Fázis 3. vizsgálatokat. Nekik is volt vakcinájuk, de nem kürtölték világgá, hogy igen, mi megcsináltuk. Legfőképpen elegendő mennyiségű tüneteket produkáló esetszámuk volt, ami a ruszkiknak akkor még nem.
Aztán ruszkik "kegyesen" bejelentik, hogy a magyarok is részt vehetnek a "gyógyszerkísérletben".
Közben a saját népükön élesben tesztelik a vakcinájukat...
Mondjuk, az oroszoknál az emberi élet értéke messze elmarad a nyugatitól, ezért is lehet ilyet csinálni ott. Én személyesen egyszerűen nem hiszem el az orosz biztonságossági/hatékonysági adatokat. A cuccuk nyilván működik, de, hogy mennyire, és milyen biztonságossággal - na ezt mondanák meg valamilyen szinten a Fázis 3. vizsgálatok. Ha az AstraZeneca is kozmetikázott (és itt egy viszonylag transzparens nyugati fejlesztőről beszélünk), akkor mi lehet Rosziában?
Szia,

Osszeszedtem par konkret datumot, linkekkel a fenti alatamasztasara:

-Majus 21: az Oxford-AstaZeneca lezarja a 2. klinikai tesztjet
-Junius 11: a Moderna lezarja a 2. klinikai tesztet
-Junius 19: A Pfizer-BioNTech lezarja a 2. klinikai tesztjet
-Julius 8: A Moderna publikalja a 2. klinikai tesztjet
-Julius 20: az Oxford-AstaZeneca publikalja a 2. klinikai tesztjet
-Augusztus 3: Sputnik V 2. klinikai tesztet lezarjak.
-Augusztus 11: A Sputnik V hasznalatat engedelyezik az oroszok.
-Augusztus 12: A Pfizer-BioNTech publikalja a 2. klinikai tesztjet.
-Szeptember 4: Sputnik V-rol publikaljak a 2. klinikai tesztet.
-December 5: Megkezdik a Sputnik V oltasokat Moszkvaban

Tehat a 2. klinikai teszt-fazissal nagyon lemaradtak az oroszok, a Pfizer-BioNTech mogott kb 6 het, a Moderna mogott kb. 7 het, az Oxford-AstaZeneca mogott pedig kb. 10 het lemaradasban voltak. Mivel technikailag nem tudtak behozni a lemaradast, hat csinaltak egy kamu bejelentest az engedelyezesrol. Mi sem mutatja jobban, hogy teljesen kamu volt, mint hogy az engedely utan 3.5 honappal, tobb mint 100 nappal tenyleg nekialltak oltani.
Az osszehasonlitas kedveert: az EU december 21-en engedelyezte a Pfizer-BioNTech-et, aztan 26/27-en elkezdtek oltani. Nem 100, hanem 5-6 nappal kesobb, es nem egy varosban, hanem az osszes EU orszagban.

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Láttam youtube-on olyat, hogy befőttesüvegben, kávézaccon növesztettek csiperkét. Látott valaki ilyet?
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

swordmanus írta: 2021.01.26. 20:46 Láttam youtube-on olyat, hogy befőttesüvegben, kávézaccon növesztettek csiperkét. Látott valaki ilyet?
Én egyszer kávézaccon növesztettem penészt. Kidobtam.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

swordmanus írta: 2021.01.26. 20:46 Láttam youtube-on olyat, hogy befőttesüvegben, kávézaccon növesztettek csiperkét. Látott valaki ilyet?
Az miért jobb mint a gombakomposzt?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

WildBear23 írta: 2021.01.26. 20:56 Az miért jobb mint a gombakomposzt?
Nagy üres befőttesüvegem van, a kávézacc meg nonstop termelődik. Ráadásul a legtöbb háztartásban szintén hasonló a helyzet. Én a youtube-on literes üveggel láttam, de az ötliterest praktikusabbnak tartom. Mindenképp meg fogom próbálni, mert költségoldalról pár szem gomba... Ha bejön, annyit hoz is vissza, a gyerek beviszi környezetismeretből kisötösért, mi meg okosabbak leszünk.
Ja meg ez így nem szórja szét a spóráit az egész házban, meg az üvegben jól is néz ki.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

swordmanus írta: 2021.01.26. 22:41 Nagy üres befőttesüvegem van, a kávézacc meg nonstop termelődik. Ráadásul a legtöbb háztartásban szintén hasonló a helyzet. Én a youtube-on literes üveggel láttam, de az ötliterest praktikusabbnak tartom. Mindenképp meg fogom próbálni, mert költségoldalról pár szem gomba... Ha bejön, annyit hoz is vissza, a gyerek beviszi környezetismeretből kisötösért, mi meg okosabbak leszünk.
Ja meg ez így nem szórja szét a spóráit az egész házban, meg az üvegben jól is néz ki.
Valaki adta a tippet, hogy elöltöltősbe dara helyett a száraz kávézacc is megteszi. Tetszett az ötlet, elkezdtem gyűjteni. Valószínűleg egy-két adagot nem tökéletesen kiszárítva borítottam a többire, egyszercsak faszán bepenészedett a gyűjtemény. :-)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Írd meg majd az eredményt!
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

OFF

Csak félálomban merengek....
Ha a későbbiekben kiderül, hogy valami gáz van valamelyik oltóanyaggal, és neadjisten maradandó károsodást, esetleg halált okoz, akkor az kimeríti a nèpírtás fogalmát? Fog valaki lógni a lámpavason? Vagy ezt is elmismásolják?
Tovább nem merengek.
Ja, mindezt politika mentesen írom, mielőtt bárki rosszra gondolna.

ON
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Zotyika
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2018.06.04. 17:49

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Zotyika »

RatRace írta: 2021.01.28. 15:55 OFF

Csak félálomban merengek....
Ha a későbbiekben kiderül, hogy valami gáz van valamelyik oltóanyaggal, és neadjisten maradandó károsodást, esetleg halált okoz, akkor az kimeríti a nèpírtás fogalmát? Fog valaki lógni a lámpavason? Vagy ezt is elmismásolják?
Tovább nem merengek.
Ja, mindezt politika mentesen írom, mielőtt bárki rosszra gondolna.

ON
Amennyire követtem - nem az orvosi részét, abban láthatóan bel előrébb jár - hanem inkább a nemzetközi és jogi kérdéseit:

Az EU előleget adott és bizonyos felelősségeket átvállalt a gyártóktól, annak érdekében, hogy gyorsabban kapják meg tagjai a vakcinákat. A lekötött kereten felül lehet tárgyalni egyénileg is, továbbá azokkal a gyártókkal is lehet egyénileg, akik nincsenek benne a megállapodásban. Ha azonban az EMA engedély előtt alkalmazzák a vakcinákat egy országban, akkor nem érvényes az EU felelősségvállalása, az az adott országot terheli (azaz az adott gyártóval való egyéni megállapodás számít).

Szóval a válasz: attól függ, melyik vakcinával és mikor oltanak be.

A népirtás tényállásba nem ütköztethető, szándék, célzat, alany stb. nem értelmezhető a teljes lakosságon.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Premier ma este 8 óra.
Csak annak, aki szereti a posztapokaliptikus filmeket.

https://m.youtube.com/watch?v=RnFQB-yPb3g
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Nem teljesen túlélés, kicsit mégis.
Strapafont keresek, kici kínai sincs kizárva gagyi ne legyen azért de csúcskategóriás sem szükséges. Dual sim muszáj legyen, csúcs funkciók mint hőkamera meg 5G nem muszáj, azt egyébként is megkapom az oltással a chipben. :lol: :lol:
Nem műhelybe vagy hegymászáshoz kell, egyszerűen olyan gyakran kiesik a kezemből a telefon hogy unom cserélgetni a folyamatosan megrepedő üvegfóliát meg a tokot.
Zotyika
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2018.06.04. 17:49

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Zotyika »

TotoHU írta: 2021.02.01. 11:40 Nem teljesen túlélés, kicsit mégis.
Strapafont keresek, kici kínai sincs kizárva gagyi ne legyen azért de csúcskategóriás sem szükséges. Dual sim muszáj legyen, csúcs funkciók mint hőkamera meg 5G nem muszáj, azt egyébként is megkapom az oltással a chipben. :lol: :lol:
Nem műhelybe vagy hegymászáshoz kell, egyszerűen olyan gyakran kiesik a kezemből a telefon hogy unom cserélgetni a folyamatosan megrepedő üvegfóliát meg a tokot.
CAT S42 vagy Samsung Galaxy Xcover 4s. Ezek frissulnek is egy darabig jo esellyel, a tobbit hat fene tudja...
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

TotoHU írta: 2021.02.01. 11:40 Nem teljesen túlélés, kicsit mégis.
Strapafont keresek, kici kínai sincs kizárva gagyi ne legyen azért de csúcskategóriás sem szükséges. Dual sim muszáj legyen, csúcs funkciók mint hőkamera meg 5G nem muszáj, azt egyébként is megkapom az oltással a chipben. :lol: :lol:
Nem műhelybe vagy hegymászáshoz kell, egyszerűen olyan gyakran kiesik a kezemből a telefon hogy unom cserélgetni a folyamatosan megrepedő üvegfóliát meg a tokot.
Blackview BV5500
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

TotoHU írta: 2021.02.01. 11:40 Nem teljesen túlélés, kicsit mégis.
Strapafont keresek, kici kínai sincs kizárva gagyi ne legyen azért de csúcskategóriás sem szükséges. Dual sim muszáj legyen, csúcs funkciók mint hőkamera meg 5G nem muszáj, azt egyébként is megkapom az oltással a chipben. :lol: :lol:
Nem műhelybe vagy hegymászáshoz kell, egyszerűen olyan gyakran kiesik a kezemből a telefon hogy unom cserélgetni a folyamatosan megrepedő üvegfóliát meg a tokot.
Blackview BV5500
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2021.02.01. 11:40 Nem teljesen túlélés, kicsit mégis.
Strapafont keresek, kici kínai sincs kizárva gagyi ne legyen azért de csúcskategóriás sem szükséges. Dual sim muszáj legyen, csúcs funkciók mint hőkamera meg 5G nem muszáj, azt egyébként is megkapom az oltással a chipben. :lol: :lol:
Nem műhelybe vagy hegymászáshoz kell, egyszerűen olyan gyakran kiesik a kezemből a telefon hogy unom cserélgetni a folyamatosan megrepedő üvegfóliát meg a tokot.
Lassan húsz éve, ha telefont kellet cserélnem mindig csepp, por ütésálló telefont választottam. Röviden, ez a régi Nokiákra igaz volt, ó, a jó öreg 5100...
Aztán volt Sony, Evolveo, Caterpillar többször, Samsung XCover többször. Minden váltást kényszerűségből tettem (a Nokiák után, ott ugye csak az akksik haltak be előbb utóbb), mert a készülék tönkrement. Kétszer is - ahogyan Fortitutól tanultam - "tégla" lett, tehát minden adat elszállt, ami a telefonon volt tárolva. Legutóbb egy CAT S41. Szóval a korábbi negatív tapasztalatok miatt én lemondtam a kínai készülékekről, és egyébként a Samsungok bírták szoftveresen a legjobban.
Ma már könnyű tájékozódni, millió cikk, videó között lehet informálódni, és legutóbb rájöttem, mi zavar. Ha emberi áron akarsz strapafont venni, (nálam ez kb. 100e Ft) akkor gyengébb képességei vannak, ha egy normál, középkategóriás tudású, de strapabíró telefont akarsz, az zsebbenyúlós, pl Samsung XCover Pro, ha nem szürkeimportból veszed, 180e Ft.
Azért akartam egy kicsit jobb készüléket, mert ma már a fényképezéstől az alkatrész rendelésig lassan minden ezen megy, sőt, nemsokára számlát is mobilon állítok majd ki.
Végül egy szomorú sóhajjal búcsút intettem az ütésálló készülékeknek, és amikor így kezdtem el keresni, basszus, kinyílt a világ. :-) Végül brekkfrájdéj alkalmából vettem egy Samsung A71-est, és hozzá egy ilyen tokot:
res_c07f03f26159789230c88fe4172560b8.jpg
Tudom, hogy ez az A71 sem csúcstechnika, de basszus amikor elkezdtem ismerkedni vele, az űrkorszakba léptem. :-) Szóval szerintem most a strapatelefonok terén túl sok a kompromisszum, túlárazva, egy kétes ígéret fényében, hogy a készülék isten bizony bírni fogja.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2021.02.01. 11:40 Nem teljesen túlélés, kicsit mégis.
Strapafont keresek, kici kínai sincs kizárva gagyi ne legyen azért de csúcskategóriás sem szükséges. Dual sim muszáj legyen, csúcs funkciók mint hőkamera meg 5G nem muszáj, azt egyébként is megkapom az oltással a chipben. :lol: :lol:
Nem műhelybe vagy hegymászáshoz kell, egyszerűen olyan gyakran kiesik a kezemből a telefon hogy unom cserélgetni a folyamatosan megrepedő üvegfóliát meg a tokot.
Nekem Oukitel WP6 van most. Egy hátránya van, hogy nagy és nehéz, de a súly itt a tartósság jele: kb. hetente töltöm.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Decathlonos műanyag spork vs sólet.
IMG_20210203_161312.jpg
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2021.02.03. 20:08 Decathlonos műanyag spork vs sólet.
IMG_20210203_161312.jpg
Csak kell neked az a titánium kanál.
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

Fortitu írta: 2021.02.03. 20:08 Decathlonos műanyag spork vs sólet.
IMG_20210203_161312.jpg
Beletört a nylonba? :)
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

Fortitu írta: 2021.02.03. 20:08 Decathlonos műanyag spork vs sólet.
IMG_20210203_161312.jpg
Beletört a nylonba? :)
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

zora írta: 2021.02.03. 20:10 Csak kell neked az a titánium kanál.
Páncélos kajához kanálgép (evőeszköz készlet, négyrészes) való.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

PRTVIII írta: 2021.02.03. 20:21 Páncélos kajához kanálgép (evőeszköz készlet, négyrészes) való.
Belemerítettem a babba és reccs azonnal eltört. Korábban már megettem vele egy-két konzervet. Kell egy titánból, igen, csak drááága.
mod.: A zacsi szemetes zacsi, mert értelmes ember nem szemetel, a többinek meg tilos ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2021.02.03. 20:44 Belemerítettem a babba és reccs azonnal eltört. Korábban már megettem vele egy-két konzervet. Kell egy titánból, igen, csak drááága.
mod.: A zacsi szemetes zacsi, mert értelmes ember nem szemetel, a többinek meg tilos ;)
Itt van nálam a remek kínai amiből kettőt intéztél, az egyik a tiéd.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

zora írta: 2021.02.03. 20:55 Itt van nálam a remek kínai amiből kettőt intéztél, az egyik a tiéd.
Van egy ilyen elvem, hogy Kínából semmi olyat, ami étkezéssel kapcsolatos. Volt egy ki tudja milyen ivózsákom, aminek a csövéből belülről kezdett el mállani valami anyag.
(Mondjuk ezek utána érdekes, hogy kínai vakcinákat akarnak belémfecskendezni, hmhm...)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Fortitu írta: 2021.02.03. 20:44 Belemerítettem a babba és reccs azonnal eltört. Korábban már megettem vele egy-két konzervet. Kell egy titánból, igen, csak drááága.
mod.: A zacsi szemetes zacsi, mert értelmes ember nem szemetel, a többinek meg tilos ;)
Mert a titán szerinted honnan lesz, a Titánról? :-D Van hasonló formájú az alin, ezres alatt, azért a műanyagnál többet bír, najó, nehezebb, mint a titán.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fortitu írta: 2021.02.03. 20:08 Decathlonos műanyag spork vs sólet.
IMG_20210203_161312.jpg
Van még a titánból!
Bár azóta vettem jobb cuccot, itthon.
SeaToSummit néven keresd.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Köszi a javaslatokat! Rendelni fogok egy LMF titanium sporkot aztán kész. Drágább, de egy életre jó lesz és extrém könnyű is. A jó öreg kanálgép sem rossz, de mindenen próbálok könnyíteni. A grammokból dekák lesznek, a dekákból kilók, abból meg fájdalom ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fortitu írta: 2021.02.04. 11:14 Köszi a javaslatokat! Rendelni fogok egy LMF titanium sporkot aztán kész. Drágább, de egy életre jó lesz és extrém könnyű is. A jó öreg kanálgép sem rossz, de mindenen próbálok könnyíteni. A grammokból dekák lesznek, a dekákból kilók, abból meg fájdalom ;)
Ez kompletten /kés, villa ,kanál / 37g.
Karabíner nélkül.
Strapabíró,jó ideje ezt használom. és a kanál is használhatóbb, mint a aknál-villa kombóknál.

Ja, és harmad annyiba kerül.

https://www.4camping.hu/p/evoeszkoz-sea ... DtEALw_wcB
Csatolmányok
sea.jpg
sea.jpg (54.12 KiB) Megtekintve 37055 alkalommal
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Fortitu írta: 2021.02.04. 11:14 A jó öreg kanálgép sem rossz, de mindenen próbálok könnyíteni. A grammokból dekák lesznek, a dekákból kilók, abból meg fájdalom ;)
Nálam tapasztaltabb túrázó vagy. Ezt már annyiszor hallottam-olvastam, hogy tényleg kíváncsi vagyok, mennyi különbség van egy kezdő és egy haladó jól összeválogatott csomagja között. - Szigorúan lemérve. Mert a mérnök mér. :-)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Poresz írta: 2021.02.04. 21:22 mennyi különbség van egy kezdő és egy haladó jól összeválogatott csomagja között. - Szigorúan lemérve.
Szia,

En kezdo turazo vagyok, es 18 kg-os csomag alatt nem indulok el. :-)

Bel
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Poresz írta: 2021.02.04. 21:22 Nálam tapasztaltabb túrázó vagy. Ezt már annyiszor hallottam-olvastam, hogy tényleg kíváncsi vagyok, mennyi különbség van egy kezdő és egy haladó jól összeválogatott csomagja között. - Szigorúan lemérve. Mert a mérnök mér. :-)
Ez nem ennyire egyértelmű, mert hát hány napra megyek, hova megyek, stb. De a sátorozós többnaposok alatt sem hiszem, hogy 15 fölött lennék. Aztán ez folyamatosan könnyebb, ahogy kajálsz, iszol, majd visszatöltöd a vizet. Majd lemérem legközelebb, aztán megírom. Amúgy is le szoktam, de fene se emlékszik pontosan...
Na de ha ketten vagyunk egy sátorban azt hogyan számolod? Ha függőágyat viszek csak, az megintcsak könnyebb, bár ha ahhoz akarok szúnyoghálót, ponyvát, akkor kb ugyanott vagy. Ennek úgy van értelme, hogy ugyanazon túrára ki mennyivel ment.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sodoma »

Fortitu írta: 2021.02.05. 16:36 Ez nem ennyire egyértelmű, mert hát hány napra megyek, hova megyek, stb. De a sátorozós többnaposok alatt sem hiszem, hogy 15 fölött lennék. Aztán ez folyamatosan könnyebb, ahogy kajálsz, iszol, majd visszatöltöd a vizet. Majd lemérem legközelebb, aztán megírom. Amúgy is le szoktam, de fene se emlékszik pontosan...
Na de ha ketten vagyunk egy sátorban azt hogyan számolod? Ha függőágyat viszek csak, az megintcsak könnyebb, bár ha ahhoz akarok szúnyoghálót, ponyvát, akkor kb ugyanott vagy. Ennek úgy van értelme, hogy ugyanazon túrára ki mennyivel ment.
minden respektem a túrázóké akik kint alszanak. én ágypárti vagyok és csak azt tudom mennyi cuccot bír el a biciklim. :-)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Annyi kiegeszites, hogy meg nem teljesen adtam fel, hogy egyszer elmenjek egy kb 3 napos turara, es alapvetoen arra mereteztem a hatizsakomat.

Viszont ha erre keszulok, akkor az a logikus, hogy minden 1-2 oras turacskara is 18 kg-os hatizsakkal menjek, annak erdekeben, hogy megszokjam, es amikor (szamomra) nagy turara megyek, akkor legalabb a hatizsak sulya ismeros legyen.

Es igy minden kis turan van motivacio arra, hogy racionalizaljam a sulyt.

Bel
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

sodoma írta: 2021.02.05. 17:08 minden respektem a túrázóké akik kint alszanak. én ágypárti vagyok és csak azt tudom mennyi cuccot bír el a biciklim. :-)
Pedig elég szép helyeken lehet ébredni.
IMG_20190524_120640.jpg
IMG_20190524_091327.jpg
mod.: Itt mondjuk konkrétan a menedékházban aludtunk ezen az éjszakán, de sérült volt a tető és bent is hó volt:
IMG_20190524_073656.jpg

Ja és innen jut eszembe! Ezek mire valóak?
IMG_20190525_104209.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fortitu 2021.02.05. 19:29-kor.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sodoma »

Ja és innen jut eszembe! Ezek mire valóak?
IMG_20190525_104209.jpg
[/quote]
Sztem vmi vadetető
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

sodoma írta: 2021.02.05. 19:27 Sztem vmi vadetető
Nem nagyon láttunk rajta semmit. Direkt lefotóztam, hogy megkérdezem valaki okosabbtól, aztán elfelejtettem, most akadt meg rajta a szemem a mappában. Nem hiszem, hogy vadetető, mert jellemzően réteken láttuk, autóutak mellett. Aztán lehet az...
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2021.02.05. 19:25


Ja és innen jut eszembe! Ezek mire valóak?
IMG_20190525_104209.jpg
Nyilván lőlaptartó. :-)
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

novenyeket szaritanak rajta.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2021.02.05. 20:19 novenyeket szaritanak rajta.
Köszi!
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

qqriq írta: 2021.02.05. 20:19 novenyeket szaritanak rajta.
Konkrétan szénát. Ott nyilván a sok eső miatt kissé bonyolultabb beszárítani a szénát, mint mifelénk, pedig itt is van nagy kapkodás kaszálás után az eső miatt.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Fortitu írta: 2021.02.05. 19:25 Ja és innen jut eszembe! Ezek mire valóak?
IMG_20190525_104209.jpg
FélOFF→Felismered-e?

A szénaszárítós képed szerintem Bled környéke.
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1327
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kojak »

Ki hogyan készül tartós áramszünetre?
https://atombiztos.blogstar.hu/2021/02/ ... LQj8p_Spz8
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kojak írta: 2021.02.08. 10:09 Ki hogyan készül tartós áramszünetre?
https://atombiztos.blogstar.hu/2021/02/ ... LQj8p_Spz8
Humor ON
KND003.jpg
KND003.jpg (41.72 KiB) Megtekintve 36670 alkalommal
Amúgy jó cikk. Van egy kis napelemem, amivel power bankot is lehet tölteni, de ennyi. A konvektor szerencsére áram nélkül is működik. Ebookokat tudok olvasni ha nagyon untakoznék.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Fortitu írta: 2021.02.08. 10:45 Humor ON
KND003.jpg

Amúgy jó cikk. Van egy kis napelemem, amivel power bankot is lehet tölteni, de ennyi. A konvektor szerencsére áram nélkül is működik. Ebookokat tudok olvasni ha nagyon untakoznék.
Tartós áramszünet esetén az ok, hogy nincs villany, és kezdtek valamit egymással a gyertyafénynél, de előbb utóbb vized se lesz... Azt jól látod, hogy akinél központi fűtés van, ott a keringetőszivattyú se kap áramot (tegye fel a kezét, akinek van szünetmentes tápja rajta). Amúgy a számítógép szünetmentes tápegysége hasznos dolog (nem csak a gépet életben tartani, de telefont tölteni se rossz).
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

swordmanus írta: 2021.02.08. 11:11 Tartós áramszünet esetén az ok, hogy nincs villany, és kezdtek valamit egymással a gyertyafénynél, de előbb utóbb vized se lesz... Azt jól látod, hogy akinél központi fűtés van, ott a keringetőszivattyú se kap áramot (tegye fel a kezét, akinek van szünetmentes tápja rajta). Amúgy a számítógép szünetmentes tápegysége hasznos dolog (nem csak a gépet életben tartani, de telefont tölteni se rossz).
Egy sima inverter is hasznos lehet.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2021.02.08. 11:11 Tartós áramszünet esetén az ok, hogy nincs villany, és kezdtek valamit egymással a gyertyafénynél, de előbb utóbb vized se lesz... Azt jól látod, hogy akinél központi fűtés van, ott a keringetőszivattyú se kap áramot (tegye fel a kezét, akinek van szünetmentes tápja rajta). Amúgy a számítógép szünetmentes tápegysége hasznos dolog (nem csak a gépet életben tartani, de telefont tölteni se rossz).
Na pont ezért gravitációs rendszerű a központi fűtésem...
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

RatRace írta: 2021.02.08. 12:16 Na pont ezért gravitációs rendszerű a központi fűtésem...
Nekem ezért nem lett olyanom!
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2021.02.08. 10:45 Humor ON
Szia,

Ujabban nagyon egy tema korul forog az osszes hozzaszolasod: a loszer ujratoltes topicban is azt emlegetted, hogy huvelytisztito adalekot akarsz venni. :-)

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

bel írta: 2021.02.08. 12:28 Szia,

Ujabban nagyon egy tema korul forog az osszes hozzaszolasod: a loszer ujratoltes topicban is azt emlegetted, hogy huvelytisztito adalekot akarsz venni. :-)

Bel
Mi vagyunk a hibásak, én már mióta húzom az agyát, hogy ráférne már Mr. és Mrs 42-re egy kis 4,2. ;-)
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Kojak írta: 2021.02.08. 10:09 Ki hogyan készül tartós áramszünetre?
https://atombiztos.blogstar.hu/2021/02/ ... LQj8p_Spz8
Ha csak pár órás, egy napos, akkor fel van töltve lámpa, van gyertya, meg sok egyéb. Ha lokális több napos, akkor a romlandó árunak kampec, hacsak nem utazol el áramjárta vidékre és viszed a cókmókot. Hosszabb idejű teljes kimaradáskor semmi nincs, jól érted SEMMI!!! Nincs: villany, víz, gáz, szennyvízelvezetés, és a kereskedelem, szolgáltatás, termelés is bedől. Akkor jön a túlélés.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

swordmanus írta: 2021.02.08. 11:11 Tartós áramszünet esetén az ok, hogy nincs villany, és kezdtek valamit egymással a gyertyafénynél, de előbb utóbb vized se lesz... Azt jól látod, hogy akinél központi fűtés van, ott a keringetőszivattyú se kap áramot (tegye fel a kezét, akinek van szünetmentes tápja rajta). Amúgy a számítógép szünetmentes tápegysége hasznos dolog (nem csak a gépet életben tartani, de telefont tölteni se rossz).
Szia,

Felig felteszem a kezemet: a szunetmentes tapegyseg a szamitogepre van kotve altalaban, de nem nagy ugy odebbtenni.

Mielott megvettem, jol hangzott a 600 W teljesitmeny: boven eleg akar a futes vezerles+szivattyuhoz, akar a szamitogephez. Azota rajottem, hogy eleg nagy butasag volt olyat vennem, ami nem birja el a huto teljesitmenyigenyet.

Az aggregatorom is ugy van meretezve, hogy a futes mehessen rola, szoval arrol se megy el a huto. :-(

Amugy mar jopar ember latta a szunetmentesemet, mivel egy csomo versenyre el szoktam vinni: egy jo minosegu inverter, hozza egy szep nagy 12 V-os autoakkumlator. Amikor megy rola egy napig a wifi router a versenyen, akkor estere meg nem eszreveheto, hogy csokkent az aksi toltottsege. :-)

Erdekes modon valamiert az nem mukodik, hogy az invertert es a agregatort osszedugom (valosiznuleg "tul okos" az inverter, es amikor eszreveszi, hogy van aram, akkor sokat akar, amikor latja, hogy sok nem jon, akkor meg lekapcsolja teljesen a bemenetet). Ezzel szemben az mukodik, hogy az agregatorral meghajtok egy (hagyomanyos) aksitoltot, amit rakotok az invertet aksijara. Igy a vezerlesben nincs semmi okoskodo elektronika, es egyszeruen ami aramot ad az aggregator, az belemeny az aksiba: ha epp kevesebb, mint amennyi az inverteren kimegy, akkor lassan merul az aksi, ha tobb, mint ami az inverteren kimegy, akkor pedig toltodik. Egyetlen hatrany, hogy nekem kell arra figyelnem, hogy ne legyen tul toltve az aksi, de erre konnyu figyelni.

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Napelem, ~300kg akkumulator, 6.5kva dizel generator, 999db loszer.
Kojak írta: 2021.02.08. 10:09 Ki hogyan készül tartós áramszünetre?
https://atombiztos.blogstar.hu/2021/02/ ... LQj8p_Spz8
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5787
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2021.02.08. 12:28 Szia,

Ujabban nagyon egy tema korul forog az osszes hozzaszolasod: a loszer ujratoltes topicban is azt emlegetted, hogy huvelytisztito adalekot akarsz venni. :-)

Bel
Nem értem miről beszélsz, mindig is a hüvelyek rajongója voltam ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

qqriq írta: 2021.02.08. 13:15 Napelem, ~300kg akkumulator, 6.5kva dizel generator, 999db loszer.
Szia,

A fentiek nagyon jol hangzanak!

Szerinted a B7-es jelzesu uzemanyagnak mennyi a szavatossaga?

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Fogalmam sincs, de mivel a traktor is azt issza nincs ideje megromlani, az egy eves meg biztos hogy jo.
Egyebkent a romlas is inkabb kicsapodas, azt meg a regi mechanikus porlasztos motorok jobban viselik.
bel írta: 2021.02.08. 14:15 Szia,

A fentiek nagyon jol hangzanak!

Szerinted a B7-es jelzesu uzemanyagnak mennyi a szavatossaga?

Bel
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Koszi!

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Viszont kivancsiva tettel, ket eve all egy 2.0 cdti, holnap megprobalom beinditani.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

qqriq írta: 2021.02.08. 15:13 Viszont kivancsiva tettel, ket eve all egy 2.0 cdti, holnap megprobalom beinditani.
Szia,

Sikerult?

Mas:
Kép
Bel
kocsiga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2020.07.24. 22:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: kocsiga »

swordmanus írta: 2021.02.08. 11:11 Tartós áramszünet esetén az ok, hogy nincs villany, és kezdtek valamit egymással a gyertyafénynél, de előbb utóbb vized se lesz... Azt jól látod, hogy akinél központi fűtés van, ott a keringetőszivattyú se kap áramot (tegye fel a kezét, akinek van szünetmentes tápja rajta). Amúgy a számítógép szünetmentes tápegysége hasznos dolog (nem csak a gépet életben tartani, de telefont tölteni se rossz).
Jelenkezem!
Nekem van rajta.
No nem azért mert kurva okos vagyok,hanem mert egyszer majdnem elpukkant a rendszer.
Később jöttem rá,hogy ez milyen fasza dolog.
Azóta a kamerarendszer is rajta van. Már csak a router várakozik.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

kocsiga írta: 2021.02.17. 18:29 Jelenkezem!
Nekem van rajta.
No nem azért mert kurva okos vagyok,hanem mert egyszer majdnem elpukkant a rendszer.
Később jöttem rá,hogy ez milyen fasza dolog.
Azóta a kamerarendszer is rajta van. Már csak a router várakozik.
Apósnak a vidéki, (régebben még) viszonylag ritkán látogatott nyaralójában telepítettem UPSt a hűtőszekrényhez. Még jó, hogy előtte alaposan utánajártam. A legfontosabb tanulság- az aszinkrón motoroknak az áramfelvétele induláskor akár 5-10x-ese (!) is lehet a nominálisnak. Keringető szivattyú, a hűtő kompresszora, ventillátor -mindegyiknél nagyon hasonló a történet - motorral működik, aminek indulásakor van egy bazi nagy tüske, és emiatt miatt mindig jóval nagyobb UPS kell, mint amit az ember a teljesítmény alapján gondolna. Egy rövid ideig e legtöbb rendszer ugyan elvisel egy pontszerű teljesítménycsúcsot - de nem tizszereset. Vagyis a 130 wattos keringető szivattyúhoz simán előfordulhat, hogy nem lesz elég egy 250 Wattos UPS... Vagy igen, vagy nem. Jóval nagyobb kell, ha megbízható megoldást szeretne az ember.

Kamera, router, fűtőszál, LEDlámpa, stb fogyasztóknál viszonylag egyszerü a történet - amennyit fogyaszt az eszköz (rá van írva) , kb akkora - illetve csak valamivel nagyobb - teljesítményü szünetmentes rendszer kell. AC motoros fogyasztóhoz viszont min (!) 3x-4x nagyobb.

A másik fontos tényező, amit figyelembe kell venni az akkumulátor méretezésénél, (ki is illik számolni, nem elég saccolni) - az az áthidalandó idő. Nagy fogyasztóknál minden elvárt plusz órával úgy nő az amperóra igény, mint a sicc. Ebben a projektben 12 voltos , külső akkumulátoros szünetmentest használtam, mert univerzálisabb, zobbiapokaliszis biztosabb - és nem mellesleg olcsóbb. Nagy kapacitású akksiból a teszkogazdaságos 12Voltos , autós ólom akkumulátorok árban verhetetlenek. Ha csak egy keringető-t kell megoldani - arra elég lehet egy nagyobbacsaka számítógépes UPS, beépített akkuval.

Egyébként remek dolog egy ilyen szünetmentes táp - a főfogyasztó mellet lehet róla telefont, tabletet laptpot tölteni, stb. A 21. század oázisa a sötétségben :D
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Elfelejtettem :(
Na majd a heten.
bel írta: 2021.02.16. 10:35 Szia,

Sikerult?

Mas:
Kép
Bel
ingyom bingyom tálib-e?
kocsiga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2020.07.24. 22:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: kocsiga »

Asszem 450 wattot tud a táp. Sok minden beleférne ebbe,de hiába ha az akksi meg keveset tud(sima autó).
Decemberben volt egy kis helyi probléma(nálam).
Nem bírt 24 órát úgy,hogy csak a keringető ment róla időszakosan kb. 1-1.5 percet.
Hosszabb gebasz esetén víztelenítem azt a szakaszt és akkor szárazon simán muzsikál a fűtés. Ez egy ilyen házilagos vizes kandalló. Még az előző tulaj tákolmánya.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

kocsiga írta: 2021.02.17. 21:56 Asszem 450 wattot tud a táp. Sok minden beleférne ebbe,de hiába ha az akksi meg keveset tud(sima autó).
Decemberben volt egy kis helyi probléma(nálam).
Nem bírt 24 órát úgy,hogy csak a keringető ment róla időszakosan kb. 1-1.5 percet.
Hosszabb gebasz esetén víztelenítem azt a szakaszt és akkor szárazon simán muzsikál a fűtés. Ez egy ilyen házilagos vizes kandalló. Még az előző tulaj tákolmánya.
Egy 200w os motoros fogyasztó egy 2KVA szünetmentesről tud 120 percet üzemelni. A kis 750Va es számítógépes UPS-ek nem jók motorokhoz.
Általában ugy vannak méretezve, hogy a névleges teljesítmény 75% nál bírnak 5-10 percet.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Ha esetleg valakit erdekel van egy elado 20KVA 3 fazisu szunetmentesem, gyari uj meg be se volt kapcsolva 8-)
ingyom bingyom tálib-e?
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

qqriq írta: 2021.02.18. 14:08 Ha esetleg valakit erdekel van egy elado 20KVA 3 fazisu szunetmentesem, gyari uj meg be se volt kapcsolva 8-)
Ezzel már bármit IS lehet kezdeni!!
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

3 rack-et biztos hogy elvisz ha esetleg valaki ebben utazna :lol:
pepe00 írta: 2021.02.18. 14:16 Ezzel már bármit IS lehet kezdeni!!
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

pepe00 írta: 2021.02.18. 14:16 Ezzel már bármit IS lehet kezdeni!!
+1
:lol: 20 kVA nagyon sok mindenre elég
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Petya357 írta: 2021.02.18. 14:25 +1
:lol: 20 kVA nagyon sok mindenre elég
ha valaki beleásná magát, talán még ezzel az is megoldható, hogy napelemes töltéssel megoldani az akkuk töltését és egy kész szigetüzem összeállhat, ami bármeddig elég.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

pepe00 írta: 2021.02.18. 14:37 ha valaki beleásná magát, talán még ezzel az is megoldható, hogy napelemes töltéssel megoldani az akkuk töltését és egy kész szigetüzem összeállhat, ami bármeddig elég.
Mindig az a kérdés, hogy mi ellen szeretnénk magunkat biztosítani.
Ha MadMax, tartós áramszünet, akkor jó lehet az akku.
Egyébként nem éri meg: minek?
Nálunk a leghosszabb áramszünet talán 1-2 órás volt az elmúlt 20 év alatt.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

pepe00 írta: 2021.02.18. 14:37 ha valaki beleásná magát, talán még ezzel az is megoldható, hogy napelemes töltéssel megoldani az akkuk töltését és egy kész szigetüzem összeállhat, ami bármeddig elég.
A szigetüzemes napelem remek koncepció - de költségben bőven egy-két szinttel feljebb van IMHO. Most állok egy napelem telepítés előtt, viszonylag jól utánajártam. A prepper hajlamú kisördög nyilván súgja az ember fülébe, "hogy ha már napelem, akkor ugyan legyen már akkumulátor is". De akárhogyan számoltam, az + (több)milliós tétel , ha szeretnék sziget módot, mert "csak". Radikálisan gazdaságosabb a szaldós napelem rendszer, mindenhol, ahol technikailag, és jogilag megoldható. De ha nincs leletőség az adok-veszekre, mert pl a semmi közepén van egy tanya, akkor ÚGYIS szükséges a sokkal drágább szigetüzem - már ha egyáltalán napelemet szeretne az ember. És ennek a megoldásnak egyik igen kellemes mellékhatása az, hogy a teljes ház egyben egy q.rva nagy UPS IS :lol:

Ha már napelem - ami messze nem nyilvánvaló, hogy egy nem-szigetmódban működő, hagyományosnak mondható, szaldós napelem rendszer NEM működik áramkimaradáskor. AKKOR SEM, ha süt a nap! Ha nincs hálózat, a konnektorban nem lehet napenergia sem. Ez életvédelmi okokból szükséges. De akor is nagyon irónikusnak találom... :mrgreen: .

Ellenben ha valaki kifizeti a szigetüzem igen combos felárát, akkor megkapja a full extrát. Tartós áramkimaradáskor a szomszédok majd tömött sorokban fognak állni egy kis delejért, vélhetően felajánlják a babkonzervüket , netán az elsőszülött lányuknak egy óráját , stb cserébe egy kis elemtöltésért :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ennek a megoldának egy eglszen gazdaságos kistestvére, az, amit pepe00 javasol - ha tartunk egy nagy UPS-t, "csak hogy legyen". no meg egy 20KVA-s szüntementesnek azért már hely is kell - méghozzá fűtött térben - de semmi másra nincs hozzá szükség, csak bedugni a konnektorba, és kész van az instant energiakrízis megoldó egység.

Utolsó gondolat - zombiapokalipszisban nyilván a nem jófej embereknek is fel fog tűnni, hogy a töksötét utcában "Virágéknál ég a világ...". De a fórumtársak remélhetőleg az átlagnál jobban fel vannak készülve erre a helyzetre IS. :twisted:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Azert nem nagy ordongosseg egy bypass a lejovore es kiepiteni par szunetmentes aljzatot a hazban :)
Petya357 írta: 2021.02.18. 15:31 Ha már napelem - ami messze nem nyilvánvaló, hogy egy nem-szigetmódban működő, hagyományosnak mondható, szaldós napelem rendszer NEM működik áramkimaradáskor. AKKOR SEM, ha süt a nap! Ha nincs hálózat, a konnektorban nem lehet napenergia sem. Ez életvédelmi okokból szükséges. De akor is nagyon irónikusnak találom... :mrgreen: .
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2353
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2021.02.18. 15:44 Azert nem nagy ordongosseg egy bypass a lejovore es kiepiteni par szunetmentes aljzatot a hazban :)
Léteznek eleve kettős üzemű rendszerek......
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2021.02.18. 15:31 A szigetüzemes napelem remek koncepció - de költségben bőven egy-két szinttel feljebb van IMHO. Most állok egy napelem telepítés előtt, viszonylag jól utánajártam. A prepper hajlamú kisördög nyilván súgja az ember fülébe, "hogy ha már napelem, akkor ugyan legyen már akkumulátor is". De akárhogyan számoltam, az + (több)milliós tétel , ha szeretnék sziget módot, mert "csak". Radikálisan gazdaságosabb a szaldós napelem rendszer, mindenhol, ahol technikailag, és jogilag megoldható. De ha nincs leletőség az adok-veszekre, mert pl a semmi közepén van egy tanya, akkor ÚGYIS szükséges a sokkal drágább szigetüzem - már ha egyáltalán napelemet szeretne az ember. És ennek a megoldásnak egyik igen kellemes mellékhatása az, hogy a teljes ház egyben egy q.rva nagy UPS IS :lol:

Ha már napelem - ami messze nem nyilvánvaló, hogy egy nem-szigetmódban működő, hagyományosnak mondható, szaldós napelem rendszer NEM működik áramkimaradáskor. AKKOR SEM, ha süt a nap! Ha nincs hálózat, a konnektorban nem lehet napenergia sem. Ez életvédelmi okokból szükséges. De akor is nagyon irónikusnak találom... :mrgreen: .
Szia,

Ha Te mar utanajartal, akkor erdeklodok:

Az miert nem mukodo megoldas, hogy van egy "egyszeru" szunetmentes, aminek az aksijat tolti a napelem (azzal az egyenarammal, ami kijon belole). Ha tele van az aksi, akkor szetkapcsolja a toltest (tehat ide nem kell semmi hiper-szuper elektronika, csak egy relle).
Ha legalabb 70%-ra fel van toltve az aksi, akkor arrol megy minden.
Ha ez alatt van es van halozati aram, akkor halozatrol tolti az aksit.
(Termeszetesen ha nincs halozati aram, akkor rendes szunetmenteskent mukodik.)

Egy ilyen rendszer szerintem minimalis pluszkoltseg (a szunetmentesnek kell aksi, cserebe nem kell minden fele monopolhelyzetben levo cegnek engedelyeznie az invertert) a napelemeken felul, viszont cserebe sokkal nagyobb biztonsagot ad.

A fentiek szerintem annyira jol hangzanak, hogy nyilvan kell lennie valami olyan buktatonak, amit en nem vettem eszre.

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2021.02.18. 14:46 Mindig az a kérdés, hogy mi ellen szeretnénk magunkat biztosítani.
Ha MadMax, tartós áramszünet, akkor jó lehet az akku.
Egyébként nem éri meg: minek?
Nálunk a leghosszabb áramszünet talán 1-2 órás volt az elmúlt 20 év alatt.
ez ugyanolyan kérdés, mint hogy minek valakinek egy AK, vagy teszem azt egy SS szuperpitbull ;) Mert.. mert.. mert kell, és kész. :lol: Remekül lehet élni nélküle is. Racionális alpokra helyzve, gyakran pénzkidobás. De jó, ha van.. :twisted:

A komoly válasz a kérdésre - pontosan erre való a méretezés - milyen fogyasztók, mekkora áthidalási időre. Remekül számolható, csak rá kell szánni az időt. Ha nincs olyan fogyasztó, amit át kell hidalni, vagy pedig az áthidalandó idő az nulla, akkor nem kell UPS. Ha nem nulla, akkor kell. Méghozzá akkora, amennyit kiszámolt az ember.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2021.02.18. 14:46 Nálunk a leghosszabb áramszünet talán 1-2 órás volt az elmúlt 20 év alatt.
Szia,

Osszeszedtem par aramszunetet:

2003. szept.23: dán/svéd áramszünet: 5 millió érintett
2003 szept.28: egész Olaszországban áramszünet: 9 órán át, 56 millió embernek áramszünet
2005. aug.: Katrina hurrikán: New Orleans 80% hetekig elárasztva, 900 000 embernek áramszünet az államban (+1.3 M Floridában), kb 1800 halott
2006 nov.4: EU áramszünet, 15 millió érintett
2009 nov 10: Brazília, 87 millió érintett
2010 jún. 14.: Nyírcsászár, 70 óra
2011 márc. 11.: Japán földrengés, 4.4 millió érintett
2012 júl.30: India, 400 millió érintett
2017 aug: 40-45 órás áramszünet a rábaközben
2019 aug. 9: Anglia, 936 000 érintett
2020 jún. 20: Debrecen, 65 000 érintett
2020 aug: amerika, Isaias hurrikán: 13.8 millió érintett
2021. februar: USA, 5 millio erintett

Latszik, hogy azert Magyarorszagon is volt par.

Bel
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Petya357 írta: 2021.02.18. 16:07 ez ugyanolyan kérdés, mint hogy minek valakinek egy AK, vagy teszem azt egy SS szuperpitbull ;) Mert.. mert.. mert kell, és kész. :lol: Remekül lehet élni nélküle is. Racionális alpokra helyzve, gyakran pénzkidobás. De jó, ha van.. :twisted:
Egen, AK nélkül lehet élni.... DE MINEK?? :D :D :D
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Petya357 írta: 2021.02.18. 16:07 A komoly válasz a kérdésre - pontosan erre való a méretezés - milyen fogyasztók, mekkora áthidalási időre. Remekül számolható, csak rá kell szánni az időt. Ha nincs olyan fogyasztó, amit át kell hidalni, vagy pedig az áthidalandó idő az nulla, akkor nem kell UPS. Ha nem nulla, akkor kell. Méghozzá akkora, amennyit kiszámolt az ember.
Pontosan, ezért írtam hogy "Mindig az a kérdés, hogy mi ellen szeretnénk magunkat biztosítani."
Nálam a háztartásban nincs olyan fogyasztó, aminek folyamatosan működnie kellene, illetve amióta élek nem volt hosszú áramszünet. Tehát két tényező is nulla. :)
Nyilván lehet olyan hely, ahogy gyakran van áramszünet, és vannak olyan fogyasztók, amiknek mindenképp menniük kell: szerver, beléptetőrendszer, lélegeztetőgép, stb.
Lakásban én egy dolgot tudok elképzelni: ahol a fűtővíz keringetéséhez áram kell (gázkazán, kombi cirkó), ott télen ha fél napra kiesik az áram, kell valami pót fütési mód (vagy elektromos áram).
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára WildBear23 2021.02.18. 16:41-kor.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Igen, de most nem arrol irt a kollega...
RatRace írta: 2021.02.18. 15:58 Léteznek eleve kettős üzemű rendszerek......
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Nálunk pont ma rakták fel a 8,64 kWp rendszert. :-)

Léteznek olyan hibrid inverterek, amelyek tudnak akkut tölteni akkor is, ha nincs hálózati áram (és hálózati visszatáplálás sem).

"Az miert nem mukodo megoldas, hogy van egy "egyszeru" szunetmentes, aminek az aksijat tolti a napelem (azzal az egyenarammal, ami kijon belole). Ha tele van az aksi, akkor szetkapcsolja a toltest (tehat ide nem kell semmi hiper-szuper elektronika, csak egy relle). Ha legalabb 70%-ra fel van toltve az aksi, akkor arrol megy minden. Ha ez alatt van es van halozati aram, akkor halozatrol tolti az aksit."


Buktató lehet, hogy ha folyamatosan igénybeveszed az akkut (töltés, kisütés), hamar elér az élettartama végéig.

De nem látom pontosan hogy mit szeretnél.
Napelemek a tetőre, O.K., és nem a hálózatba táplálna vissza amikor nincs fogyasztás, hanem akkut töltene?
Inverter mindenképp kell, mert a napelem táblák bár egyenáramot adnak, de más a feszültségük.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2021.02.18. 16:27 Napelemek a tetőre, O.K., és nem a hálózatba táplálna vissza amikor nincs fogyasztás, hanem akkut töltene?
Inverter mindenképp kell, mert a napelem táblák bár egyenáramot adnak, de más a feszültségük.
Szia,

Igen, napelem a tetore, a belole kijovo aram az akkut tolti. (Illetve, ha epp van fogyasztas, akkor egyszerueen a toltes alatt levo akkubol jon az aram.)

Ehhez nem ertek, szoval lehet hogy mar maga a kerdes is hulyeseg:
Egy nem teljesen feltoltott hagyomanyos olom aksit zavar, ha rakotnek egy napelemet?
Tehat lehet, hogy az uresjarati feszultseg pl. 25 V ami epp kijon a napelembol, de az akkumlator ilyenkor nem csak egyszeruen nagyobb erovel toltodik? Es kozben a feszultseg automatikusan (marmint a akku sajat belso vegyi folyamatai kovetkezteben) lecsokken 14 V kornyekere?

(Az szamomra is nyilvanvalo, hogy ha mar szinte teljesen feltoltodott az aksi, akkor nem szabad tul nagy feszultseggel tolteni.)

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

bel írta: 2021.02.18. 17:16 Szia,

Igen, napelem a tetore, a belole kijovo aram az akkut tolti. (Illetve, ha epp van fogyasztas, akkor egyszerueen a toltes alatt levo akkubol jon az aram.)

Ehhez nem ertek, szoval lehet hogy mar maga a kerdes is hulyeseg:
Egy nem teljesen feltoltott hagyomanyos olom aksit zavar, ha rakotnek egy napelemet?
Tehat lehet, hogy az uresjarati feszultseg pl. 25 V ami epp kijon a napelembol, de az akkumlator ilyenkor nem csak egyszeruen nagyobb erovel toltodik? Es kozben a feszultseg automatikusan (marmint a akku sajat belso vegyi folyamatai kovetkezteben) lecsokken 14 V kornyekere?

(Az szamomra is nyilvanvalo, hogy ha mar szinte teljesen feltoltodott az aksi, akkor nem szabad tul nagy feszultseggel tolteni.)

Bel
Szerintem mindenképp intelligens töltő kell, én "nyersen" nem küldeném rá a 40 Voltot az ólomakkura, ekkora feszültség már elkezdi bontani a benne lévő vizet szvsz.
Plusz figyelni kell a töltöttségi szintjét is, mert a túltöltés is károsítja, tehát kell egy rendes akkutöltő.
Az viszont 230V AC-ról megy.. tehát kell egy DC-AC inverter is.. az invertereknek viszont kell egy alap feszkó, hogy elinduljanak, tehát több napelem tábla kell hozzá.

Szerintem a legegyszerűbb hálózatról feltölteni az akksit, és eltenni a kamrába. :-)
Hogy ha az a célod vele, hogy legyen egy tartalék energiaforrásod.

Ha komolyan gondolod a napelemet, akkor szaldós rendszert érdemes építeni, hisz akkor a szolgáltató lesz az akku. :)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Mindenkeppen kell egy toltesvezerlo attol most tekintsunk el hogy milyen.
A gond az lehet hogy
  • az ups-ek nagy resze nem indul el betap nelkul
  • az ups-ek nagy resze nem hosszu ideju athidalasra vannak tervezve, meg kis terhelesnel is tulmelegedhetnek
  • az ups-ek nagy resze meg uresjaratban is eleg sokat zabal az, nekem speciel az apc 1200-as 1.5 ampert
Szoval praktikusabb beszerezni egy invertert, ha nem akarsz aszinkron motorokat hasznalni akkor szinuszos se kell.
bel írta: 2021.02.18. 17:16 Szia,

Igen, napelem a tetore, a belole kijovo aram az akkut tolti. (Illetve, ha epp van fogyasztas, akkor egyszerueen a toltes alatt levo akkubol jon az aram.)

Ehhez nem ertek, szoval lehet hogy mar maga a kerdes is hulyeseg:
Egy nem teljesen feltoltott hagyomanyos olom aksit zavar, ha rakotnek egy napelemet?
Tehat lehet, hogy az uresjarati feszultseg pl. 25 V ami epp kijon a napelembol, de az akkumlator ilyenkor nem csak egyszeruen nagyobb erovel toltodik? Es kozben a feszultseg automatikusan (marmint a akku sajat belso vegyi folyamatai kovetkezteben) lecsokken 14 V kornyekere?

(Az szamomra is nyilvanvalo, hogy ha mar szinte teljesen feltoltodott az aksi, akkor nem szabad tul nagy feszultseggel tolteni.)

Bel
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2021.02.18. 17:39 Szerintem a legegyszerűbb hálózatról feltölteni az akksit, és eltenni a kamrába. :-)
Ha komolyan gondolod a napelemet, akkor szaldós rendszert érdemes építeni, hisz akkor a szolgáltató lesz az akku. :)
Szia,

Koszi a valaszt.

A kamraba elrakasnal egyszerubb nem lekotni az UPS-rol az akksit. :-)

Szaldos rendszert elvi okokbol nem szeretnek (mivel szerintem az art a tarsadalomnak - akkor is, ha most epp hajlando fizetni azert, hogy artsanak neki).

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

bel írta: 2021.02.18. 18:01 Szia,

Koszi a valaszt.

A kamraba elrakasnal egyszerubb nem lekotni az UPS-rol az akksit. :-)

Szaldos rendszert elvi okokbol nem szeretnek (mivel szerintem az art a tarsadalomnak - akkor is, ha most epp hajlando fizetni azert, hogy artsanak neki).

Bel
Szia Bel!
Nem járnál jobban egy direkt autóakku töltésére gyártott napelemmel?
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... s&_sacat=0
"solar charger for car batteries" -re keress rá.
Ha már így össze akarod vonni a tartalék akkut a napelemes töltéssel.

A szaldós rendszer egy bizonyos méreten felül nem fenntartható. Meg is fogják szüntetni.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

qqriq írta: 2021.02.18. 17:45 Mindenkeppen kell egy toltesvezerlo attol most tekintsunk el hogy milyen.
A gond az lehet hogy
  • az ups-ek nagy resze nem indul el betap nelkul
  • az ups-ek nagy resze nem hosszu ideju athidalasra vannak tervezve, meg kis terhelesnel is tulmelegedhetnek
  • az ups-ek nagy resze meg uresjaratban is eleg sokat zabal az, nekem speciel az apc 1200-as 1.5 ampert
Szoval praktikusabb beszerezni egy invertert, ha nem akarsz aszinkron motorokat hasznalni akkor szinuszos se kell.
Szia,

Neked is koszi a valaszt.

Hirtelen elbizonytalanodtam, hogy mi a kulonbseg az UPS es az inverter kozott.

Mindenesetre most utananezve nem UPS-nek, hanem inverternek hivjak.

Alapvetoen 3 fele modon volt tesztelve, mindkettovel jol mukodott:
-a szamitogepet ellatja akku fuggvenyeben 1-2 orat
-a futest jol ellatja (ez csak rovid teszt volt)
-a wifi egyseget ellatja sokaig (a verseny alatt nem mutatja, hogy barmennyit fogyna az aram az akkubol :-))

Illetve volt 4. teszt is: a hutogep nem indul el, ahhoz tul kicsi a teljesitmenye. :-( Ebbol a szempontbol rossz valasztas volt.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2021.02.18. 18:15
Szia,

Egy kattintassal tovabblepve azt hiszem megtalaltam, ami azt tudja ami nekem kell, es nem egy okor ara. :-)
Koszi!

Bel
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Pár dolgot érdemes szem előtt tartani:

1. a betáplálós napelem áramszünet esetén nem működik, biztonsági szempontból, nem beszélve arról hogy nemsokára már csak 2,5kw ot engedélyeznek 1 fázison, és 2024 től meg megszűnik a szaldó elszámolás.

2. egyre több lesz az áramkimaradás, ugyanis felborult az energia egyensúly a napelemes erőművek miatt.

3. Hosszútávú esély a szigetüzem, ha sikerül kiszuperált villanyautó akksit beszerezni idővel. (USA ból már lehet Tesla akksit, de nem földi halandónak)
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Szia Bel
a gyors, és igénytelen válasz - ugyanazért nem működik, mint egy
teljesen legálisan megvásárolt éjellátó céltávcső sem az engedéllyel tartott Cugir-odon ;) – mert nem szabad. Műszakilag a relé, a házilagos bypass, stb mind teljesen működőképesek! Viszont nem kapsz rá engedélyt.

A hybrid rendszerek is abszolút léteznek – de nekem nem sikerült olyat találnom, ami családi ház méretben is gazdaságos, ÉS elérhető Magyarországon, ÉS működtethető szaldós rendszerben, ÉS engedélyezik is.
Egyik napelemes cég sem vállalta, hogy ilyet telepítsen, és az elektromos kiviteli terveket készítő, ebből élő tervező mérnökünk is azt mondta, hogy a gyakorlatban nem megoldható.

Vagy nem kötöm a hálózatra a napelemet , és sziget módban kialakítok egy zárt rendszert, leválasztva a hálózatról. Ezt lehet kicsiben is! Vagy szaldós rendszerben üzemeltetem a napelemeket. A kettő együtt lenne a hybrid. Magyarországon, lakossági tarifával üzemelő családi ház méretű lakóépületre (ipari célokra már megoldható - ha kifizetem), gazdaságosan, és törvényesen nem megvalósítható. Örömmel fogadom a konkrét ajánlatokat, ha valaki meg tudja csinálni számomra, engedélyezik, és nem kerül a sima szaldós megoldás többszörösébe. De arra jutottam, hogy ez olyan, mint a full auto HK MP5 – bizonyítottan létezik, sőt láttam is - de hogy nekem nem lesz ilyenem soha a q.rva életbe, az biztos. :lol: :lol: :lol:

A megoldás – egy kellően nagy szünetmentes , állandóan a konnektorra dugva. Egyszer feltöltődik, és utána csepptöltéssel tartja a szintet. Ez a leggazdaságosabb, törvényesen még működtethető, a problémát (hűtő, keringető, stb) már megoldó konfig. De a tárolt energia korlátos - ívkemencét ilyenről sem fogunk üzemeltetni…

A másik, szigetüzemű napelem rendszernél gazdaságosabb, családi házhoz alkalmas, áramkimaradáskor bevethető megoldás az „aggregátor” – belső égésű motorral üzemelő áramfejlesztő. De. Nagyon (!) hangos, bűdös, tárolásnál romlandó (!) az üzemanyag, és kevés olyan modell van, amiből rendes, igazi színusz jel jön ki – de ez is meglepően gazdaságos alternatíva, HA nem kell azonnal pótolni az áramkimaradást, és pár perc kiesés belefér. Tanyán egészen biztosan ezt használnám backup power generatornak. Sokka, de sokkal olcsőbb, és életszerűbb egy kétszer akkora benzines/dízel hordót venni, mint az akkumulátor telep méretét düplájára növelni. Cserébe nem megújuló. Valmit-valamiért...

bel írta: 2021.02.18. 16:05 Szia,

Ha Te mar utanajartal, akkor erdeklodok:

Az miert nem mukodo megoldas, hogy van egy "egyszeru" szunetmentes, aminek az aksijat tolti a napelem (azzal az egyenarammal, ami kijon belole). Ha tele van az aksi, akkor szetkapcsolja a toltest (tehat ide nem kell semmi hiper-szuper elektronika, csak egy relle).
Ha legalabb 70%-ra fel van toltve az aksi, akkor arrol megy minden.
Ha ez alatt van es van halozati aram, akkor halozatrol tolti az aksit.
(Termeszetesen ha nincs halozati aram, akkor rendes szunetmenteskent mukodik.)

Egy ilyen rendszer szerintem minimalis pluszkoltseg (a szunetmentesnek kell aksi, cserebe nem kell minden fele monopolhelyzetben levo cegnek engedelyeznie az invertert) a napelemeken felul, viszont cserebe sokkal nagyobb biztonsagot ad.

A fentiek szerintem annyira jol hangzanak, hogy nyilvan kell lennie valami olyan buktatonak, amit en nem vettem eszre.

Bel
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Válasz küldése