Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
Morcosrobot
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 185
Csatlakozott: 2020.03.30. 10:43
Tartózkodási hely: North Sentinel Island

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Morcosrobot »

RatRace írta: 2020.07.06. 10:15 Mai szerzemények.
Füstölős területvédelem, vagy valami militári hókamóka lesz? :lol:
Put your trust in God, my boys, and keep your powder dry!
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2356
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2020.07.06. 11:12 Hát ez meg mi?
Elektromos gyutacs, füstgyertya különböző színben(40 mp) és durranó zsinór belépés jelzőnek.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2356
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Morcosrobot írta: 2020.07.06. 11:17 Füstölős területvédelem, vagy valami militári hókamóka lesz? :lol:
Is, is, az élet nem áll meg, felkészültnek kell lenni 8-)
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

RatRace írta: 2020.07.06. 10:15 Mai szerzemények.
Színház az élet... 😃
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kolonics írta: 2020.04.26. 20:58 Ne dobd el, Papica csinált róla videót mit lehet tenni!

https://youtu.be/vrYLnMH888Q

7:25 nél van ami neked kell!
A nyikorgást valóban megszüntette, de a talp is kezdett leválni, az mondjuk meg lett ragasztva. Viszont a másiknál meg egy szép légbuborék van a talpban a sarkánál, minden lépésnél szisszen is. Gondolom van benne egy rezgécsillapító réteg, ami szépen elforgácsolódott és ez okozta a gondokat.
Nyugdíjaztam a bakit és vettem egy Salomon 4D-t. Eddig nagyon jónak tűnik, de nem sokat volt még rajtam.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Tactical Medical Operator Advance Course

Kép

(a kepen leginkabb a karora felismerheto :-))

Advanced level of tactical medicine training for personnel with prior medical training.

Introduction to tactical and combat medicine
- Algorithms and protocols of TECC
- Wound ballistics, battlefield mechanism of injuries
- Zones of care
- Usage of state of the art tactical medical equipment
- Organizing and managing the IFAK and the tactical aid bag
- Management of massive bleedings (TQ, Junctional TQ, Hemostatics, PTB)
- Advanced airway management (King’s-Tube, I-GEL, Tactical Cricothyroidotomy)
- Thoracocentesis and Tactical IV/IO Access
- Advanced tactical hypothermia prevention and protection (active-passive)
- Combat pharmacology
- Tactical & combat rescue techniques
- Hyper-realistic training scenarios
Kép

Bel
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Tájékozódás térképpel-iránytűvel

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Szerintem ezt a témát mind a régi, mind az új fórumunk túlélés topikjában méltatlanul hanyagoltuk.

Meg akarok tanulni térképpel-iránytűvel/tájolóval tájékozódni.

Eddig intuitív módon használtam térképet.
"Tudd, hogy nagyjából merre van észak! (Hány óra van? Milyen irányból süt a Nap? Hol van a Sarkcsillag?)
Nézz körül! Mit látsz? Mi milyen irányban látható? Felülnézetben hogyan rajzolnád le, amit körbenézve látsz? Keress olyan részt a térképen, ami hasonló felülnézetben!
Hol vagy? Milyen irányba nézel? Mit látsz? A térkép szerint mi látható arra?"
(Mondjuk elég félelmetes, hogy sokan eddig se jutnak el: szinte hallom, ahogy agyuk fogaskerekei csikorognak, látom rajtuk, reménytelenül várják, hogy ötletszerűen beugorjon az eredmény, mert még intuitív módon sem fejlesztettek ki egy saját módszert, amit lépésről-lépésre követnének.)

A napokban fedeztem fel, hogy az iránytű és a tájoló nem ugyanaz; a tájoló többet tud az északi irány puszta mutatásánál; létezik olyan, hogy előremetszés és hátrametszés. Szóval vannak hiányosságaim.

Elkezdtem anyagokat gyűjteni és feldolgozni.* (=Értve elolvasom, megjegyzem, következő túrákon gyakorlom.) Mik azok a tudnivalók, amiket meg kell keresnem? Előremetszés, hátrametszés, SILVA-módszer, tükrös tájoló használata - az ismeretek ilyen ellenőrzőlista-szerű felsorolása lenne számomra segítség. (Ha küldtök vagy belinkeltek tucatnyi olvasnivalót, mindet el kell olvasnom, mire rájövök, hogy tartalmilag 99+% az átfedés, és semmit se fogok tudni arról, mi az amit kihagytak az egymást másoló[?] szerzők.)

Figyelem: reményeim szerint azon már túl vagyok, hogy a térképen mi mit jelent, túl sok meglepetés talán már nem ér. Azokat a gyakorlatban alkalmazott módszereket és trükköket akarom megtanulni és begyakorolni, amit tájfutók, erdészek, katonák használnak. Kihangsúlyozottan, hogy se szextánst, se teodolitot nem akarok magammal hurcolni, mert azon kívül, hogy súlya és helyigénye van, még ki is röhögnek (jogosan); a műholdas helymeghatározás pedig csalás.

* Legyenek itt felsorolva az olvasnivalók, amikből tanulni szándékozom a közeljövőben:
- Külföldi Magyar Cserkészszövetség Tájékozódás című anyaga
- Vankó Péter: Segédlet a "Tájékozódás" kísérleti tantárgyhoz
- Németh Imre - Némethné Katona Judit: Zöld kalandra fel! Környezetvédelemről túrázóknak - turistaságról környezetvédőknek
(Nem tudom eldönteni, hogy a fellelt és átfutott anyagok nagyfokú átfedése miatt megnyugodhatok, mert az elméleti rész rövid és egyszerű. Vagy sok dolgot nem találtam meg.)
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Tájékozódás térképpel-iránytűvel

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Poresz írta: 2020.08.03. 18:21 Szerintem ezt a témát mind a régi, mind az új fórumunk túlélés topikjában méltatlanul hanyagoltuk.

Meg akarok tanulni térképpel-iránytűvel/tájolóval tájékozódni.

Eddig intuitív módon használtam térképet.
"Tudd, hogy nagyjából merre van észak! (Hány óra van? Milyen irányból süt a Nap? Hol van a Sarkcsillag?)
Nézz körül! Mit látsz? Mi milyen irányban látható? Felülnézetben hogyan rajzolnád le, amit körbenézve látsz? Keress olyan részt a térképen, ami hasonló felülnézetben!
Hol vagy? Milyen irányba nézel? Mit látsz? A térkép szerint mi látható arra?"
(Mondjuk elég félelmetes, hogy sokan eddig se jutnak el: szinte hallom, ahogy agyuk fogaskerekei csikorognak, látom rajtuk, reménytelenül várják, hogy ötletszerűen beugorjon az eredmény, mert még intuitív módon sem fejlesztettek ki egy saját módszert, amit lépésről-lépésre követnének.)

A napokban fedeztem fel, hogy az iránytű és a tájoló nem ugyanaz; a tájoló többet tud az északi irány puszta mutatásánál; létezik olyan, hogy előremetszés és hátrametszés. Szóval vannak hiányosságaim.

Elkezdtem anyagokat gyűjteni és feldolgozni.* (=Értve elolvasom, megjegyzem, következő túrákon gyakorlom.) Mik azok a tudnivalók, amiket meg kell keresnem? Előremetszés, hátrametszés, SILVA-módszer, tükrös tájoló használata - az ismeretek ilyen ellenőrzőlista-szerű felsorolása lenne számomra segítség. (Ha küldtök vagy belinkeltek tucatnyi olvasnivalót, mindet el kell olvasnom, mire rájövök, hogy tartalmilag 99+% az átfedés, és semmit se fogok tudni arról, mi az amit kihagytak az egymást másoló[?] szerzők.)

Figyelem: reményeim szerint azon már túl vagyok, hogy a térképen mi mit jelent, túl sok meglepetés talán már nem ér. Azokat a gyakorlatban alkalmazott módszereket és trükköket akarom megtanulni és begyakorolni, amit tájfutók, erdészek, katonák használnak. Kihangsúlyozottan, hogy se szextánst, se teodolitot nem akarok magammal hurcolni, mert azon kívül, hogy súlya és helyigénye van, még ki is röhögnek (jogosan); a műholdas helymeghatározás pedig csalás.

* Legyenek itt felsorolva az olvasnivalók, amikből tanulni szándékozom a közeljövőben:
- Külföldi Magyar Cserkészszövetség Tájékozódás című anyaga
- Vankó Péter: Segédlet a "Tájékozódás" kísérleti tantárgyhoz
- Németh Imre - Némethné Katona Judit: Zöld kalandra fel! Környezetvédelemről túrázóknak - turistaságról környezetvédőknek
(Nem tudom eldönteni, hogy a fellelt és átfutott anyagok nagyfokú átfedése miatt megnyugodhatok, mert az elméleti rész rövid és egyszerű. Vagy sok dolgot nem találtam meg.)
Ha nem tévedsz el, akkor nagy baj nem lehet azért ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Kingfish
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2018.06.12. 11:15

Re: Tájékozódás térképpel-iránytűvel

Hozzászólás Szerző: Kingfish »

]Meg akarok tanulni térképpel-iránytűvel/tájolóval tájékozódni.


Ha nem akarsz eltévedni, akkor a tájfutókra halgass. A (jó)térkép és (lap)tájoló használata nagyban megkönnyíti a nem eltévedést.
Cserkészek, turisták - hasznos, ha tudod azokat is
Egyszerű fegyvermeleg...
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Tájékozódás térképpel-iránytűvel

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Poresz írta: 2020.08.03. 18:21 Szerintem ezt a témát mind a régi, mind az új fórumunk túlélés topikjában méltatlanul hanyagoltuk.

Meg akarok tanulni térképpel-iránytűvel/tájolóval tájékozódni.

Eddig intuitív módon használtam térképet.
"Tudd, hogy nagyjából merre van észak! (Hány óra van? Milyen irányból süt a Nap? Hol van a Sarkcsillag?)
Nézz körül! Mit látsz? Mi milyen irányban látható? Felülnézetben hogyan rajzolnád le, amit körbenézve látsz? Keress olyan részt a térképen, ami hasonló felülnézetben!
Hol vagy? Milyen irányba nézel? Mit látsz? A térkép szerint mi látható arra?"
(Mondjuk elég félelmetes, hogy sokan eddig se jutnak el: szinte hallom, ahogy agyuk fogaskerekei csikorognak, látom rajtuk, reménytelenül várják, hogy ötletszerűen beugorjon az eredmény, mert még intuitív módon sem fejlesztettek ki egy saját módszert, amit lépésről-lépésre követnének.)

A napokban fedeztem fel, hogy az iránytű és a tájoló nem ugyanaz; a tájoló többet tud az északi irány puszta mutatásánál; létezik olyan, hogy előremetszés és hátrametszés. Szóval vannak hiányosságaim.

Elkezdtem anyagokat gyűjteni és feldolgozni.* (=Értve elolvasom, megjegyzem, következő túrákon gyakorlom.) Mik azok a tudnivalók, amiket meg kell keresnem? Előremetszés, hátrametszés, SILVA-módszer, tükrös tájoló használata - az ismeretek ilyen ellenőrzőlista-szerű felsorolása lenne számomra segítség. (Ha küldtök vagy belinkeltek tucatnyi olvasnivalót, mindet el kell olvasnom, mire rájövök, hogy tartalmilag 99+% az átfedés, és semmit se fogok tudni arról, mi az amit kihagytak az egymást másoló[?] szerzők.)

Figyelem: reményeim szerint azon már túl vagyok, hogy a térképen mi mit jelent, túl sok meglepetés talán már nem ér. Azokat a gyakorlatban alkalmazott módszereket és trükköket akarom megtanulni és begyakorolni, amit tájfutók, erdészek, katonák használnak. Kihangsúlyozottan, hogy se szextánst, se teodolitot nem akarok magammal hurcolni, mert azon kívül, hogy súlya és helyigénye van, még ki is röhögnek (jogosan); a műholdas helymeghatározás pedig csalás.

* Legyenek itt felsorolva az olvasnivalók, amikből tanulni szándékozom a közeljövőben:
- Külföldi Magyar Cserkészszövetség Tájékozódás című anyaga
- Vankó Péter: Segédlet a "Tájékozódás" kísérleti tantárgyhoz
- Németh Imre - Némethné Katona Judit: Zöld kalandra fel! Környezetvédelemről túrázóknak - turistaságról környezetvédőknek
(Nem tudom eldönteni, hogy a fellelt és átfutott anyagok nagyfokú átfedése miatt megnyugodhatok, mert az elméleti rész rövid és egyszerű. Vagy sok dolgot nem találtam meg.)
A területvédelmi tartalékosoknál oktatják. :-D Gyere állj be és még fizetnek is érte. Viccet félretéve, már az első évben is nagyon sok prepper alapot kapnál.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1098
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Tájékozódás térképpel-iránytűvel

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Kingfish írta: 2020.08.03. 19:33 Ha nem akarsz eltévedni, akkor a tájfutókra halgass. A (jó)térkép és (lap)tájoló használata nagyban megkönnyíti a nem eltévedést.
Cserkészek, turisták - hasznos, ha tudod azokat is
Nem kellett ehhez tájfutónak lenni, valamikor a környezetismeret és a technika tantárgyak keretében (általános iskola 3.-4. osztály) tanítottak olyan "haszontalan" dolgokat, mint menetrend-olvasás és - értelmezés, vagy épp tájékozódás térképpel és iránytűvel, időnként anélkül. ("hol is mohásak a fák tövei?"

Túrán igen hasznos, ha a GPS jele pattog-ide-oda és mutat minden zagyvaságot.
parazstaposo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 413
Csatlakozott: 2018.06.05. 18:40

Re: Tájékozódás térképpel-iránytűvel

Hozzászólás Szerző: parazstaposo »

Blekk Rájgó írta: 2020.08.03. 19:54"hol is mohásak a fák tövei?"
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára parazstaposo 2020.08.03. 20:09-kor.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2356
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Tájékozódás térképpel-iránytűvel

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Blekk Rájgó írta: 2020.08.03. 19:54

Túrán igen hasznos, ha a GPS jele pattog-ide-oda és mutat minden zagyvaságot.
Azzal a gps-el akkor valami baj van.
Nekem Garmin Foretrex 601-m van, soha nem hagyott cserben.
Bár most eladó, mert 701-et szeretnék.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1098
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Tájékozódás térképpel-iránytűvel

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

RatRace írta: 2020.08.03. 20:07 Azzal a gps-el akkor valami baj van.
Nekem Garmin Foretrex 601-m van, soha nem hagyott cserben.
Bár most eladó, mert 701-et szeretnék.
Nincs azzal baj, csak a mikrohullám rohadtul tudja a fizikát :). Börzsöny szűk völgyeiben, magas fák alatt pláne. Amúgy szintén Garmin, Etrex Legend HCx, kicsit öregecske, kopottas, kinyúlt a gumikeret, de hibátlanul működik.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Tájékozódás térképpel-iránytűvel

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Poresz írta: 2020.08.03. 18:21 Szerintem ezt a témát mind a régi, mind az új fórumunk túlélés topikjában méltatlanul hanyagoltuk.

Meg akarok tanulni térképpel-iránytűvel/tájolóval tájékozódni.

Eddig intuitív módon használtam térképet.
"Tudd, hogy nagyjából merre van észak! (Hány óra van? Milyen irányból süt a Nap? Hol van a Sarkcsillag?)
Nézz körül! Mit látsz? Mi milyen irányban látható? Felülnézetben hogyan rajzolnád le, amit körbenézve látsz? Keress olyan részt a térképen, ami hasonló felülnézetben!
Hol vagy? Milyen irányba nézel? Mit látsz? A térkép szerint mi látható arra?"
(Mondjuk elég félelmetes, hogy sokan eddig se jutnak el: szinte hallom, ahogy agyuk fogaskerekei csikorognak, látom rajtuk, reménytelenül várják, hogy ötletszerűen beugorjon az eredmény, mert még intuitív módon sem fejlesztettek ki egy saját módszert, amit lépésről-lépésre követnének.)
A "hol vagy? " kérdés legalább olyan fontos kérdés mint az, hogy merre van Észak.
A különbség csak annyi, hogy mondjuk 80% meg tudná az Északi irányt saccolni, a hol vagyok kérdést kb 10% tudná elvileg, gyakorlatban nagyon kevesen, hisz ott élőben kell felismerni legalább két térképtárgyat, amit a térképen azonosítani kell.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Az oldalmetszes lemaradt. :-)
Egyszeru, es a gyakorlatban nagyon sokszor hasznos (pl. ha az ember uton, patakparton megy).

Szerintem a navigacio elmelet egyszeru, a gyakorlat nem: szoval alapvetoen a sok idot a gyakorlasra kell forditani nem a tanulasra.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Irtam egy kis leirast par elsosegelytanfolyamrol:

Sok tanfolyamon voltam Lacieknal, ertelem szeruen az egy napos "stop the bleeding" tanfolyamok nagyon szuk anyagot oktatnak: verzescsillapitast. De azt nagyon jol es alaposan, sok gyakorlassal es meg tobb szituacioval. Itt par foto video amit en csinaltam, es egy jo leiras a combatgear-en. Ez utobbiban a 3rd scenario kifejezetten valosaghuen mutatja be az egyik szituaciot.

Kilog a sorbol az az egy napos tanfolyam, ahol jelzo voltam, errol egy profi riport keszult (605 MByte, vagyis majdnem egy teljes CD-nyi a video!).

A 2 napos range medic tanfolyamuk a legjobb ar/ertek ara'nyban (a tematikat es az arkepzest az en javaslatomnak megfeleloen keszitettek el): 1 napos tanfolyam araert 2 nap. Az elso nap nagyon szeles korben sok mindent lehet tanulni, az ujraelesztestol a vercukorleesesen es gerincstabilizalason at az epilepsziaig mindenrol, amit egy nap alatt meg lehet tanulni es jol jon egy loteren; sot ebbe meg egy kicsi szituacios gyakorlas is belefer. A masodik nap elejen reszletesen van szo a verzescsillapitasrol, majd utana sok szituacio, nagyon magas szinten megcsinalva loveszetvezetok/loveszet birok szamara optimalizalva. Errol itt vannak a felveteleim, itt viszonylag jol sikerultek (ugyanazokat a szituaciokat kellett 3 tarsasagnak megoldania egymas utan, en az elsoben voltam ellato, igy a masik 2 csapatot le tudtam videozni), ez es a folytatasa a talan legjobban sikerult videok.

A 3 napos "Tactical Emergency Casualty Care - Basic" tanfolyam meg alaposabb az elozoknel, errol a sajat felveteleim es a sokkal jobban sikerult combatgear leiras. Ez sok szempontbol kemenyebb volt az elozoeknel, pl. itt derult ki, hogy van egy enyhe orsovenyferdulesem. Itt feszulo legmellett ellatasat gyakoroltuk, itt pedig muszaki mentest, es mi igy bontottuk a konzervet. :-)
Ezutan jott a legerdekesebb resz, amit szokas szerint nem vettem fel (mivel az ellatasra koncentraltam, es egyszeruen nem volt idom massal foglalkozni), de a combatgear-es cikkben van 2 jo video rola: a szituaciok. Europaban egyedulallo modon ez reszben kozteruleten zajlott, igy kulonosen eletszeru volt, pl. amikor megjelentek oreg nenik, hogy "nezd a Gyurit, igy meg nem lattuk", oket tenyleg ugy kellett kezelni, mint vetlen jarokelok, mivel tenyleg azok voltak. Es persze pancelossal utazni is nagy elmeny volt, megha meg is szereltek az utat elotte. :-)

A mostani tanfolyam, a "Tactical Emergency Casualty Care - Basic" mar halado tanfolyam volt egeszsegugyi vegzettseggel rendelkezok szamara. Itt konikotomia (torokelvagas :-)) es gyogyszereles is volt az oktatott (es gyakorolt) anyagban; de persze az alapokat is atismeteltuk, hiszen "az elittet az kulonbozteti meg a tobbiektol, hogy jobban tudja az alapokat".

Az elso ket napon elmelet/gyakorlat volt (marmint olyan gyakorlat, amikor megmondjak pontosan, hogy mivel mit kell csinalni), a harmadik napon pedig hiper-realisztikus szituaciok, amiket persze nem tudtam felvenni.

Mind az MDLSZnel, mind pedig az MSSz szituacios szakagban az OB-kon es a nemzetkozi versenyeken kotelezo, hogy legyen "kiemelt elsosegelynyujto", erre sok fele kepzettseg jo, a fenti 2 es 3 napos tanfolyamok is.

Bel
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

Üdv.

Az utolsóként ismertetett tanfolyamon gyakorolt konikotomia, és gyógyszerelés milyen feltételekkel alkalmazható a valós életben (mentőtiszteket, és orvosokat kivéve)?
Van valamilyen jogszabályi háttere?
bel írta: 2020.08.04. 19:47 Sziasztok,

Irtam egy kis leirast par elsosegelytanfolyamrol:

Sok tanfolyamon voltam Lacieknal, ertelem szeruen az egy napos "stop the bleeding" tanfolyamok nagyon szuk anyagot oktatnak: verzescsillapitast. De azt nagyon jol es alaposan, sok gyakorlassal es meg tobb szituacioval. Itt par foto video amit en csinaltam, es egy jo leiras a combatgear-en. Ez utobbiban a 3rd scenario kifejezetten valosaghuen mutatja be az egyik szituaciot.

Kilog a sorbol az az egy napos tanfolyam, ahol jelzo voltam, errol egy profi riport keszult (605 MByte, vagyis majdnem egy teljes CD-nyi a video!).

A 2 napos range medic tanfolyamuk a legjobb ar/ertek ara'nyban (a tematikat es az arkepzest az en javaslatomnak megfeleloen keszitettek el): 1 napos tanfolyam araert 2 nap. Az elso nap nagyon szeles korben sok mindent lehet tanulni, az ujraelesztestol a vercukorleesesen es gerincstabilizalason at az epilepsziaig mindenrol, amit egy nap alatt meg lehet tanulni es jol jon egy loteren; sot ebbe meg egy kicsi szituacios gyakorlas is belefer. A masodik nap elejen reszletesen van szo a verzescsillapitasrol, majd utana sok szituacio, nagyon magas szinten megcsinalva loveszetvezetok/loveszet birok szamara optimalizalva. Errol itt vannak a felveteleim, itt viszonylag jol sikerultek (ugyanazokat a szituaciokat kellett 3 tarsasagnak megoldania egymas utan, en az elsoben voltam ellato, igy a masik 2 csapatot le tudtam videozni), ez es a folytatasa a talan legjobban sikerult videok.

A 3 napos "Tactical Emergency Casualty Care - Basic" tanfolyam meg alaposabb az elozoknel, errol a sajat felveteleim es a sokkal jobban sikerult combatgear leiras. Ez sok szempontbol kemenyebb volt az elozoeknel, pl. itt derult ki, hogy van egy enyhe orsovenyferdulesem. Itt feszulo legmellett ellatasat gyakoroltuk, itt pedig muszaki mentest, es mi igy bontottuk a konzervet. :-)
Ezutan jott a legerdekesebb resz, amit szokas szerint nem vettem fel (mivel az ellatasra koncentraltam, es egyszeruen nem volt idom massal foglalkozni), de a combatgear-es cikkben van 2 jo video rola: a szituaciok. Europaban egyedulallo modon ez reszben kozteruleten zajlott, igy kulonosen eletszeru volt, pl. amikor megjelentek oreg nenik, hogy "nezd a Gyurit, igy meg nem lattuk", oket tenyleg ugy kellett kezelni, mint vetlen jarokelok, mivel tenyleg azok voltak. Es persze pancelossal utazni is nagy elmeny volt, megha meg is szereltek az utat elotte. :-)

A mostani tanfolyam, a "Tactical Emergency Casualty Care - Basic" mar halado tanfolyam volt egeszsegugyi vegzettseggel rendelkezok szamara. Itt konikotomia (torokelvagas :-)) es gyogyszereles is volt az oktatott (es gyakorolt) anyagban; de persze az alapokat is atismeteltuk, hiszen "az elittet az kulonbozteti meg a tobbiektol, hogy jobban tudja az alapokat".

Az elso ket napon elmelet/gyakorlat volt (marmint olyan gyakorlat, amikor megmondjak pontosan, hogy mivel mit kell csinalni), a harmadik napon pedig hiper-realisztikus szituaciok, amiket persze nem tudtam felvenni.

Mind az MDLSZnel, mind pedig az MSSz szituacios szakagban az OB-kon es a nemzetkozi versenyeken kotelezo, hogy legyen "kiemelt elsosegelynyujto", erre sok fele kepzettseg jo, a fenti 2 es 3 napos tanfolyamok is.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

PRTVIII írta: 2020.08.05. 17:51 Üdv.

Az utolsóként ismertetett tanfolyamon gyakorolt konikotomia, és gyógyszerelés milyen feltételekkel alkalmazható a valós életben (mentőtiszteket, és orvosokat kivéve)?
Van valamilyen jogszabályi háttere?
Szia,

A valasz eleg hosszu:

Autoinjector hasznalataban barki segedkezhet (hiszen ebben az esetben a veny megirasaval egy orvos dontott az adott gyogyszer alkalmazhatosagarol). De elony, ha tudja mit kell csinalni (pl. azt, hogy 10 masodpercig ott kell tartani).

Gyogyszerelesi vizsgat tett mentoapolok szamos gyogyszert alkalmazhatnak (termeszetesen az o szamukra a fenti tanfolyam csak ismetles es gyakorlas, hiszen egyszer mar megtanultak az anyagot a vizsgara).

BTK 23. § (1) Nem büntetendő annak a cselekménye, aki saját, illetve más személyét vagy javait közvetlen és másként el nem hárítható veszélyből menti, vagy a közérdek védelme érdekében így jár el, feltéve, hogy a cselekmény nem okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett.
(2) Nem büntethető, aki azért okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett, mert ijedtségből vagy menthető felindulásból nem ismeri fel a sérelem nagyságát.
(3) Nem állapítható meg végszükség annak javára, akinek a veszély előidézése felróható, vagy akinek a veszély vállalása foglalkozásánál fogva kötelessége.

Amennyiben a (3) pont nem mond ellent, akkor egy halotton barki vegezhet konikotomiat.
Varhatoan par ev mulva fogja a birosag felmenteni, es sok ember van, akinek az elete er ennyit.

Aki lelegzik, annak nincs szuksege konikotomiara. Aki nem lelegzik, az halott, es aki azert halt meg, mert elzarodott a legutja, annal csak akkor van esely a sikeres ujraelesztesre, ha felszabaditjak a legutjat.

Viszont ha a kerdesed arra iranyult, hogy a fenti tanfolyam noveli-e a resztvevok jogosultsagait, akkor a valasz rovid: nem.

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Közérdekű:
Normalizálódni látszik az orvosi maszkok kínai ára. Anno 2016-ban 10 Ft/db-ért vettem az 50 db-os dobozt, most újra sikerült kb. 12 Ft-ért rendelni, igaz a 200 db-os kiszerelést, de majd a családban szétosztjuk, mostmár nem mondogatják, hogy minekaz, mert a boltba se mehet be nélküle. :shock:
sama
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2018.06.02. 10:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sama »

Vagy mèg gyorsan sokat elakarnak adni mielőtt lecseng a covid. Aztán megint nem vesz senki. Azèrt egy link jöhet a maszkról.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

sama írta: 2020.08.16. 22:36 Vagy mèg gyorsan sokat elakarnak adni mielőtt lecseng a covid. Aztán megint nem vesz senki. Azèrt egy link jöhet a maszkról.
Felnőtt maszk:
https://www.aliexpress.com/item/4001317 ... 4c4dUef0xl
Gyerek maszk:
https://www.aliexpress.com/item/4001276 ... 4c4dUef0xl
Ez utóbbit azért rendeltem, hogy a kisfiam másodikos osztályának adjam, ha netán olyan helyre mennek kirándulni (szoktak menni helyi üzemeket, piacot megnézni, meg ilyenek), akkor legyen. 50 db az két alkalom meg pár darab tartalék.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Rekordot döntött az egy nap kiderült új fertőzöttek száma. Az esetszám most nem emelkedik, hanem szinte robban.
Vagy csak többet tesztelünk, és több esetrlő tudunk.

https://index.hu/belfold/2020/08/30/kin ... yarorszag/

Na vajon milyen lesz a második hullám? Én olyan totál korlátozásokra mint tavasszal volt, most nem számítok. Egyszerűen nem dőlhet még jobban romba a gazdaság, a járvány után is élni kell valamiből, és ezt talán (!!) már kezdik belátni.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2020.08.30. 16:39 Rekordot döntött az egy nap kiderült új fertőzöttek száma. Az esetszám most nem emelkedik, hanem szinte robban.
Vagy csak többet tesztelünk, és több esetrlő tudunk.

https://index.hu/belfold/2020/08/30/kin ... yarorszag/

Na vajon milyen lesz a második hullám? Én olyan totál korlátozásokra mint tavasszal volt, most nem számítok. Egyszerűen nem dőlhet még jobban romba a gazdaság, a járvány után is élni kell valamiből, és ezt talán (!!) már kezdik belátni.
Szerintem nem érdekel a téma, nem is akarok vele nagyon foglalkozni, félni meg aztán abszolút nem. Részemről remélem, hogy semmi olyan nem lesz mint tavasszal, már most is szar ügy a határok lezárása.
Két hete híreket se nagyon nézek, csak futólag, vagy ami tényleg érdekelt. Voltam strandolni, sörözni, meg koncerteken és tök normálisnak tűnt minden, próbálnám ezt az irányt megtartani amennyire hagyják. Persze a mindenkori szabályokat betartva. Na meg dolgozni, hogy legyen miből élni, és nem a lakásba zárva létezni, mint tavasszal. És szerintem szinte mindenki így van vele, nem lehet azt még egyszer megcsinálni, meg értelme se lenne.
Jelenleg így gondolom, változott, alakult a véleményem tavasz óta, ahogy többet tudtunk meg a helyzetről. Valszeg idén is leszek megfázva/influenzás, mint eddig minden évben, de nem félek tőle jobban, mint eddig.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fortitu írta: 2020.08.30. 17:46 Szerintem nem érdekel a téma, nem is akarok vele nagyon foglalkozni, félni meg aztán abszolút nem. Részemről remélem, hogy semmi olyan nem lesz mint tavasszal, már most is szar ügy a határok lezárása.
Két hete híreket se nagyon nézek, csak futólag, vagy ami tényleg érdekelt. Voltam strandolni, sörözni, meg koncerteken és tök normálisnak tűnt minden, próbálnám ezt az irányt megtartani amennyire hagyják. Persze a mindenkori szabályokat betartva. Na meg dolgozni, hogy legyen miből élni, és nem a lakásba zárva létezni, mint tavasszal. És szerintem szinte mindenki így van vele, nem lehet azt még egyszer megcsinálni, meg értelme se lenne.
Jelenleg így gondolom, változott, alakult a véleményem tavasz óta, ahogy többet tudtunk meg a helyzetről. Valszeg idén is leszek megfázva/influenzás, mint eddig minden évben, de nem félek tőle jobban, mint eddig.
Jobb félni, mint megijedni. ;-) Nekem az excsajom lett koronás, kimutatottan. Ő az első a közvetlen környezetemből, akit ismerek. A testvérétől kapta el családi rendezvényen. Tünetei is vannak, ízérzékelés elvesztése, köhögés, nyomás a mellkasán, de neki annyira nem súlyosak. Mondjuk amikor én fuldokoltam az influenzától anno, ő ott virult mellettem és semmi baja nem volt. Nem mindenkinél ilyen egyszerű dolog ez azért, és ez nem feltétlenül köthetől éltekorhoz, alapbetegséghez, stb.
Ami most jön az más lesz mint ami eddig volt, minden szempontból. Mondhatnám kíváncsi vagyok, de ebben a kíváncsiságban van egy adag fosás is, ha őszinte akarok lenni.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2020.08.30. 20:33 Jobb félni, mint megijedni. ;-) Nekem az excsajom lett koronás, kimutatottan. Ő az első a közvetlen környezetemből, akit ismerek. A testvérétől kapta el családi rendezvényen. Tünetei is vannak, ízérzékelés elvesztése, köhögés, nyomás a mellkasán, de neki annyira nem súlyosak. Mondjuk amikor én fuldokoltam az influenzától anno, ő ott virult mellettem és semmi baja nem volt. Nem mindenkinél ilyen egyszerű dolog ez azért, és ez nem feltétlenül köthetől éltekorhoz, alapbetegséghez, stb.
Ami most jön az más lesz mint ami eddig volt, minden szempontból. Mondhatnám kíváncsi vagyok, de ebben a kíváncsiságban van egy adag fosás is, ha őszinte akarok lenni.
Ez rendben is van. Ettől függetlenül jelenleg én is inkább afelé az álláspont felé húzok, hogy a jelenség kezelése aránytalanul nagyobb károkat okoz mint a jelenség maga. Most még élhető a dolog, de a határzárral már lehet ez is kevéssé lesz igaz.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fortitu írta: 2020.08.30. 20:40 Ez rendben is van. Ettől függetlenül jelenleg én is inkább afelé az álláspont felé húzok, hogy a jelenség kezelése aránytalanul nagyobb károkat okoz mint a jelenség maga. Most még élhető a dolog, de a határzárral már lehet ez is kevéssé lesz igaz.
Szvsz a határzár akkor amikor rekordokat dönt a napi fertőzöttek száma, olyan mint dugás után koton. Felesleges. Nem a behurcolást kell megakadályozni, mert már be va nhurcolva és terjed.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2020.08.30. 20:59 Szvsz a határzár akkor amikor rekordokat dönt a napi fertőzöttek száma, olyan mint dugás után koton. Felesleges. Nem a behurcolást kell megakadályozni, mert már be va nhurcolva és terjed.
Szerintem rossz a hasonlatod. A házban van már valamennyi zombi, most bezárják az ajtókat, hogy csak a bentlévőkkel kelljen foglalkozni.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

zora írta: 2020.08.30. 21:35 Szerintem rossz a hasonlatod. A házban van már valamennyi zombi, most bezárják az ajtókat, hogy csak a bentlévőkkel kelljen foglalkozni.
Nem vagyok virológus vagy infektológus, de szerintem már oly mindegy. Emlékeim szerint az azonsoított fertőzöttekhez képest tízszerese-hússzorosa lehet a tényleges, de nem azonosított fertőzöttek száma. 6 ezer azonosított fertőzött van jelenleg, lehet matekozni...
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Fortitu írta: 2020.08.30. 20:40 Ez rendben is van. Ettől függetlenül jelenleg én is inkább afelé az álláspont felé húzok, hogy a jelenség kezelése aránytalanul nagyobb károkat okoz mint a jelenség maga. Most még élhető a dolog, de a határzárral már lehet ez is kevéssé lesz igaz.
Ez a határzár elsejétől gyakorlatilag a turistákon kívül csak karantént (vagy PCR tesztet) jelent mindenkinek, mert pl:
- fuvarozásra nem vonatkozik
- magyar ÁP -ral azonos megítélés a belföldi tart. helyes vagy 90+ nap engedélyes külföldi
- kapcsolt vállalkozás vezetőjére, munkavállalójára nem vonatkozik
- tranzit mehet
- határmenti munkavállaló mehet

Szóval ez nevében határzár, de gyakorlatban qrva messze van attól.
Sapienti sat.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2020.08.30. 21:38 Nem vagyok virológus vagy infektológus, de szerintem már oly mindegy. Emlékeim szerint az azonsoított fertőzöttekhez képest tízszerese-hússzorosa lehet a tényleges, de nem azonosított fertőzöttek száma. 6 ezer azonosított fertőzött van jelenleg, lehet matekozni...
Elindult a nép mintha muszáj volna, jól érezni magát. Bulikázni, nyers húst zabálni, kígyóval baszni megint. A maszk meg otthon maradt.
Az én egészségi állapotom nem százszázalékos, nem tudom, hogy élném meg ezt a betegséget. Amikor valaki leszarja a terjesztés ellen ajánlott óvintézkedéseket, azzal úgy vagyok mint amikor épp lőlapot cserélünk, közben valaki a lőállásban a fegyverén matat. Nyilván a jó szándék vezérli, és a fegyvere tényleg töltetlen, de azért legszívesebben pofán basznám.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

zora írta: 2020.08.31. 00:09 A maszk meg otthon maradt.
Az én egészségi állapotom nem százszázalékos, nem tudom, hogy élném meg ezt a betegséget. Amikor valaki leszarja a terjesztés ellen ajánlott óvintézkedéseket, azzal úgy vagyok mint amikor épp lőlapot cserélünk, közben valaki a lőállásban a fegyverén matat. Nyilván a jó szándék vezérli, és a fegyvere tényleg töltetlen, de azért legszívesebben pofán basznám.
+1
Kinőtt gyerekkori asztmám van, de minden influenza szezonban kigruk a tüdőm és majd megfulladok annyit köhögök, nehezen kapok levegőt stb. Egy mezei sima szezonális influenzától. Ezt az új szart nem szeretném kipróbálni. És dettó, felháborít ahogy sokan telibe szarják az óvintézkedéseket. Ez a "Nekem úgysem lehet bajom, de téged meg leszarlak és dögölj meg" hozzáállás.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2020.08.30. 20:40 Ez rendben is van. Ettől függetlenül jelenleg én is inkább afelé az álláspont felé húzok, hogy a jelenség kezelése aránytalanul nagyobb károkat okoz mint a jelenség maga. Most még élhető a dolog, de a határzárral már lehet ez is kevéssé lesz igaz.
Szia,

Az a baj szerintem a fenti bekezdessel, hogy jelen idot hasznalsz a mult ido helyett: vagyis utolag nezve teljesen ugy latszik, hogy a "a jelenség kezelése aránytalanul nagyobb károkat okozott mint a jelenség maga".

Sot, szerintem meg ez is csak felig igaz! Vagyis szerintem a korlatazasok kb. fele (maszkhasznalat, kezmosas, tavolsagtartas) aranytalanul nagyobb haszonnal jart, mert ezeknek koszonheto, hogy nem kellett eldonteni, hogy ki halljon meg kezeles nelkul.

Persze a masik felevel meg teljesen egyetertek: a korlatozasok masik fele, ami az embereknek nagyon nagy problemat okozott (valahol azt irtak, hogy az emberek 55%-a teljesen vagy reszben munkanelkuli lett, es meg a cikk idejen, vagyis augusztusban is az maradt) felesleges volt; de ez nem jelenti automatikusan azt, hogy a masodik hullamban is felesleges lesz.

ui. szoval szerintem most meg elheto a dolog, es remelem hogy az is marad.
Az en szememben az a nem elheto dolog, amikor nem jut MUKODO lelegeztetogep mindenkinek.

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Miert ne jutna, tobb is van mint kellene.
Meg az ukranoknak es a kazahoknak is jut ajandekba...
bel írta: 2020.08.31. 13:38
Az en szememben az a nem elheto dolog, amikor nem jut MUKODO lelegeztetogep mindenkinek.

Bel
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

qqriq írta: 2020.08.31. 14:19 Miert ne jutna, tobb is van mint kellene.
Meg az ukranoknak es a kazahoknak is jut ajandekba...
Szakképzett személyzet is van az összes üzemeltetésére?
Sapienti sat.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

TotoHU írta: 2020.08.31. 07:16És dettó, felháborít ahogy sokan telibe szarják az óvintézkedéseket. Ez a "Nekem úgysem lehet bajom, de téged meg leszarlak és dögölj meg" hozzáállás.
Szerintem meg ebben is úgy kéne mint a (fegyveres) ön/otthonvédelem terén: aki szükségét érzi, az védje meg saját magát.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

G.D írta: 2020.08.31. 14:41 Szerintem meg ebben is úgy kéne mint a (fegyveres) ön/otthonvédelem terén: aki szükségét érzi, az védje meg saját magát.
Csak az a baj, hogy mindenki nem tudja - pl. a kisiskolás gyerektől nem várható el minden és nem vígasz, ha más gyerek szülőjének fassága miatt a Tied hazaviszi a betegséget.
Sapienti sat.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Ign, de jelenleg nem azert kellene mindenkinek maszkot hordania hogy ne kapja el "nem… igen… az ellen nem ved", hanem hogy a kohogessel, trusszogessek okadassal ne terjessze annyira az iget ha mar elkapta...
G.D írta: 2020.08.31. 14:41 Szerintem meg ebben is úgy kéne mint a (fegyveres) ön/otthonvédelem terén: aki szükségét érzi, az védje meg saját magát.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

G.D írta: 2020.08.31. 14:41 Szerintem meg ebben is úgy kéne mint a (fegyveres) ön/otthonvédelem terén: aki szükségét érzi, az védje meg saját magát.
Bocs, de nem. Nem saját magát védi, hanem a többieket is, ha esetleg ő fertőz.
Mert lehet, hogy ő csak vállat von rá (bár fiatalon is okozhat maradandó egészségkárosodást), de a szomszéd belehalhat.
A maszk olcsó, egyszerűen használható, és elég hatásos.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

WildBear23 írta: 2020.08.31. 15:34 Bocs, de nem. Nem saját magát védi, hanem a többieket is, ha esetleg ő fertőz.
Vagyis mástól várja/várják el azt hogy megvédje őt/őket.
Mintha én azt követelném hogy az utcán minden tereptárgyat burkoljanak be szivaccsal, ahelyett hogy felvenném a motoros védőfelszereléseket.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

G.D írta: 2020.08.31. 16:08 Vagyis mástól várja/várják el azt hogy megvédje őt/őket.
Mintha én azt követelném hogy az utcán minden tereptárgyat burkoljanak be szivaccsal, ahelyett hogy felvenném a motoros védőfelszereléseket.
Nem így van.
Biztonsági övnél megteheted (mármint erkölcsileg), hogy nem kapcsolod be (mert persze az "ismerős ismerősét PONT az mentette meg, hogy nem volt bekapcsolva a biztonsagi öve"..), ott csak Te halsz meg, de a maszknál más a helyzet.
Egyik maszk sem véd 100%-ban, valamint nem csak légúti úton terjed a betegség. Tehát ha Te megfertőződsz, akkor nem csak neked lesz bajod, hanem megfertőzhetsz másokat is, olyat aki copd-s (kampó), asztmás (kampó), vesetranszplantált (kampó), vagy csak épp most gyógyult ki az influenzából (neki mondjuk nem kampó, csak kötőszövetesen gyógyul a tüdeje, élete végéig fulladni fog..).

A zárt helyen maszkviselés nem arról szól, hogy ki hogyan tud lázadni ellene, kuruckodni, hanem ezzel tényleg az elejét vehetjük a nagyobb bajnak.
Olcsó a maszk, egyszerű hordani, elég jól véd, mi a problémád vele?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

WildBear23 írta: 2020.08.31. 16:30 Nem így van.
Biztonsági övnél megteheted (mármint erkölcsileg), hogy nem kapcsolod be (mert persze az "ismerős ismerősét PONT az mentette meg, hogy nem volt bekapcsolva a biztonsagi öve"..), ott csak Te halsz meg, de a maszknál más a helyzet.
Egyik maszk sem véd 100%-ban, valamint nem csak légúti úton terjed a betegség. Tehát ha Te megfertőződsz, akkor nem csak neked lesz bajod, hanem megfertőzhetsz másokat is, olyat aki copd-s (kampó), asztmás (kampó), vesetranszplantált (kampó), vagy csak épp most gyógyult ki az influenzából (neki mondjuk nem kampó, csak kötőszövetesen gyógyul a tüdeje, élete végéig fulladni fog..).

A zárt helyen maszkviselés nem arról szól, hogy ki hogyan tud lázadni ellene, kuruckodni, hanem ezzel tényleg az elejét vehetjük a nagyobb bajnak.
Olcsó a maszk, egyszerű hordani, elég jól véd, mi a problémád vele?
Nekem a gyerekem nyár végén kezdett köhögni-tüsszögni, mondjuk a szomszéd portán magasabb a parlagfű, mint a fiam... sebaj, van rá cseppünk, a doki meg írt papírt, hogy nem királyfi, csak allergiás. De a durva: állok a rendelőben sorba a papírért, maszkban. Rajtam kívül egy kamasz a kezében morzsolgatta a maszkot, egy anyuka az állára húzta, hogy tudjon pletyizni egy csajjal, aminek csak az orra lógott ki. Megjött egy másik bakfis, maszkban, első dolga volt, leült, és maszk le. Namondom, király...
pogessor
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 349
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:10

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pogessor »

swordmanus írta: 2020.08.31. 16:46 állok a rendelőben sorba a papírért, maszkban....
Öhm, azt hittem, hogy máshol is az a rendszer, mint nálunk (Bpest, IV. kerüllet). Vagyis a háziorvosi rendelő és így váróterem kulcsra zárva, odakinn lehet várakozni a friss levegőn, s majd nővérke beenged egyesével, ha kell. Ha nem kell, akkor inkább kihozza a receptet, papírt, tudomisén...

(Persze, egy többemeletes, multifunkciós SZTK-nál ez nem megoldható.)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

G.D írta: 2020.08.31. 16:08 Vagyis mástól várja/várják el azt hogy megvédje őt/őket.
Mintha én azt követelném hogy az utcán ...
Szia,

Inkabb mintha te azt kovetelned, hogy a jobb oldalon menjen mindenki, es az elsobbsegadas kotelezo tablanal adjon elsobbseget.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

qqriq írta: 2020.08.31. 14:19 "nem jut MUKODO lelegeztetogep mindenkinek."

Miert ne jutna, tobb is van mint kellene.
Meg az ukranoknak es a kazahoknak is jut ajandekba...
Szia,

Nem veletlenul irtam oda, hogy MUKODO.
Tehat olyan, amit:
-az is be tud allitani, aki nem a Han nemzetsegbe szuletett
-elso hasznalat utan nem eldobando (ertsd: sterilizalhato a szukseges resze)
-intenziv osztalyon is hasznalhato ("invaziv" lelegeztetesre alkalmas, nem csupan rossz alvoknak)
-van hozza apolo

Na, azt nem tudni, hogy hany olyat vettunk, ami a fentieknek megfelel.

(Azt szandekosan nem irtam bele, hogy a magyar torvenyek engedik a felhasznalasat, mert az elkepzelheto, hogy a torveny betujenek nem felel meg, de attol meg jol hasznalhato.)

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

En par hete voltam receptekert mert telefonon nem tudtam elerni oket ket napon keresztul.
Epulet bezarva, nover az ablakon kihajolva kerdezte ki mit akar. Budai kerulet.
pogessor írta: 2020.08.31. 17:14 Öhm, azt hittem, hogy máshol is az a rendszer, mint nálunk (Bpest, IV. kerüllet). Vagyis a háziorvosi rendelő és így váróterem kulcsra zárva, odakinn lehet várakozni a friss levegőn, s majd nővérke beenged egyesével, ha kell. Ha nem kell, akkor inkább kihozza a receptet, papírt, tudomisén...

(Persze, egy többemeletes, multifunkciós SZTK-nál ez nem megoldható.)
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

CAT ugyben azt szoktam tanacsolni, hogy vagy eredetit vegyen mindenki, vagy olyan kinait, ami le van tesztelve, es nem ipari hulladek.

Ahhol korabban rendeltem, azok vagy nem aruljak mar, vagy dollarban is tobb mint duplara emeltek az arat, igy ujat kell kiprobalnom:
https://www.ebay.com/itm/First-Aid-Tour ... 3961604281

Ez teljesen jo, epp most raktam fel egymas utan ketszer (az egyik karomon lathato, a masikon nagyon lathato veralafutasokkal), es teszi a dolgat, szoval nyugodtan meg lehet ezt rendelni.

Bel
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2020.08.31. 19:13 Sziasztok,

CAT ugyben azt szoktam tanacsolni, hogy vagy eredetit vegyen mindenki, vagy olyan kinait, ami le van tesztelve, es nem ipari hulladek.

Ahhol korabban rendeltem, azok vagy nem aruljak mar, vagy dollarban is tobb mint duplara emeltek az arat, igy ujat kell kiprobalnom:
https://www.ebay.com/itm/First-Aid-Tour ... 3961604281

Ez teljesen jo, epp most raktam fel egymas utan ketszer (az egyik karomon lathato, a masikon nagyon lathato veralafutasokkal), es teszi a dolgat, szoval nyugodtan meg lehet ezt rendelni.

Bel
Én inkább nem hordanám éles bevetésre, pont veled gyakoroltunk, amikor valami kínai nálam szakadt el. Gyakorolni tökéletes, de a csomagomba azért félnék ilyet rakni. Én amúgy most SWAT-T-t hordok a csomagban.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

G.D írta: 2020.08.31. 14:41 Szerintem meg ebben is úgy kéne mint a (fegyveres) ön/otthonvédelem terén: aki szükségét érzi, az védje meg saját magát.
Abszolkút rossz hasonlat, a vírusok nem így működnek.
Alapesetben bárki fertőzött lehet, és megfertőzhet másokat. Tehát TE magad is. És ezért TE is felelősséggel tartozol másokért!

Még mindig túl keveset tudnak erről a sz@rról, nem tudni kiket szed szét darabokra és kiket nem. Vannak valószínű veszélyeztetettek, pl idősek, krónikus betegséggel küzdők és hasonló, de rengeteg minden nem világos még. Az hogy milyen nagy arányban okoz szövődményeket, csak most kezd még kiderülni.

Abba mert nyilvános helyen maszkot hell hordani és nem egymás arcába lihegni, még nem halt bele senki. Ennyiről van szó és nem többről. Nem nagy cucc. Pusztán a maszvkiselés önmagában jelentősen csökkenti a fertőzések kockázatát. Ezt közös társadalmi felelősségnek hívják.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2020.08.31. 21:13 Abszolkút rossz hasonlat, a vírusok nem így működnek.
Alapesetben bárki fertőzött lehet, és megfertőzhet másokat. Tehát TE magad is. És ezért TE is felelősséggel tartozol másokért!

Még mindig túl keveset tudnak erről a sz@rról, nem tudni kiket szed szét darabokra és kiket nem. Vannak valószínű veszélyeztetettek, pl idősek, krónikus betegséggel küzdők és hasonló, de rengeteg minden nem világos még. Az hogy milyen nagy arányban okoz szövődményeket, csak most kezd még kiderülni.

Abba mert nyilvános helyen maszkot hell hordani és nem egymás arcába lihegni, még nem halt bele senki. Ennyiről van szó és nem többről. Nem nagy cucc. Pusztán a maszvkiselés önmagában jelentősen csökkenti a fertőzések kockázatát. Ezt közös társadalmi felelősségnek hívják.
Ennyit oké meg lehet tenni, ha boltba megyek, arra a 15 percre én is felrakom. Aztán nagyokat röhögök az állvédőkön mindenkin. Melóhelyen is elvileg kötelező, az emberek 100%-a nem visel el folyamatosan 8 órát benne. Ha megbeszélés van, közelebb kell egymáshoz menni, akkor azért általában ott van az embereken. Ja meg nem fogunk kezet, ami amúgy is egy elég fura nyugati szokás volt.
Szabadtéren, amúgy egészséges emberek viszont miért ne lóghatnának együtt? Ezzel aztán mást tényleg nem veszélyeztetnek, szvsz magukat se. Ha mamát látogat az ember, akkor oké beszélgessünk kint az udvaron, meg a mama ne menjen koncertre. Tavasszal nem tudtuk mi is van, most azért látjuk már, hogy nem kell jobban félni, mint a kullancsoktól, influenzától, stb, amikhez hasonlókkal időtlen idők óta együtt él az emberiség. Persze létező veszélyek ezek, agyhártyagyulládas ellen pl oltatom is magam. Eddig is voltak immunhiányos, AIDS-es, stb emberek, akiknek jobban kellett magukra figyelni, akikre jobban kellett figyelnünk, de eddig nem követtünk el, mint emberiség, teljes harakirit. Nem hiszem, hogy a veszélyeztetett csoportokat akármiben veszélyezteti, ha emberek együtt vannak a strandon, szabadtéren, stb, vagy pl kiugranak bevásárolni Szlovákiába.
Ez a véleményem, de nem hiszem magam szakértőnek, ahogy már korábban is mondtam, szóval hallgatok az "okosabbakra". Ha azt mondják mehetek nyaralni, vagy koncertre, akkor megyek, ha azt, hogy nem, akkor legyen úgy, bár egyre kevésbé tetszik, amerre megint megyünk.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fortitu írta: 2020.08.31. 21:46 Eddig is voltak immunhiányos, AIDS-es, stb emberek, akiknek jobban kellett magukra figyelni, akikre jobban kellett figyelnünk, de eddig nem követtünk el, mint emberiség, teljes harakirit. Nem hiszem, hogy a veszélyeztetett csoportokat akármiben veszélyezteti, ha emberek együtt vannak a strandon, szabadtéren, stb, vagy pl kiugranak bevásárolni Szlovákiába.
Akkor miért halt meg 140-150 orvos és nővér ettől olaszoknál, akik a kórházakban ápolják a betegeket? Ők nem immunhiányosak vagy krónikus betegek, ez a munkájuk, beteg emberekkel foglalkoztak, mégis igen sokan közülük ebbe a szarba haltak meg, mert fokozottan érintkeztek vele. A korábbi influenza járványokba miért nem halt meg ennyi orvos csak egy országban, ebbe pedig miért igen?

https://erj.ersjournals.com/content/55/6/2001445

Az excsajom a 2 év alatt soha semmit nem kapott el. Én évente standard módon influenzás voltam, vagy megfáztam néha, vagy bármi. Ő semmi, pedig az ágyban mellette köhögtem-tüsszögtem,dögrováson voltam. Egyszerűen vasból van az immunrendszere. Ettől pedig már neki is tünetei vannak, köhög, szorít a mellkasa, nem érez ízeket/szagokat, stb. És 32 éves.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2020.08.31. 21:54 Akkor miért halt meg 140-150 orvos és nővér ettől olaszoknál, akik a kórházakban ápolják a betegeket? Ők nem immunhiányosak vagy krónikus betegek, ez a munkájuk, beteg emberekkel foglalkoztak, mégis igen sokan közülük ebbe a szarba haltak meg, mert fokozottan érintkeztek vele. A korábbi influenza járványokba miért nem halt meg ennyi orvos csak egy országban, ebbe pedig miért igen?

https://erj.ersjournals.com/content/55/6/2001445

Az excsajom a 2 év alatt soha semmit nem kapott el. Én évente standard módon influenzás voltam, vagy megfáztam néha, vagy bármi. Ő semmi, pedig az ágyban mellette köhögtem-tüsszögtem,dögrováson voltam. Egyszerűen vasból van az immunrendszere. Ettől pedig már neki is tünetei vannak, köhög, szorít a mellkasa, nem érez ízeket/szagokat, stb. És 32 éves.
Tényleg nem szeretnék jobban belemenni a témába, mert utálom már az egészet, de elvileg az orvosok között nem volt magasabb a halálozási arány, mint az általános népességben (május végi publikáció). Ettől függetlenül valóban volt ott baj persze bőven:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7239786/
"We recorded 23,660 Covid-19 deaths occurring in 60,560,000 Italians, including 133 out of 291,500 Doctors/Dentists (Table 1 ). In Italy, Covid-19 mortality rates are similar in the general population and in Doctors (0.039 and 0.045, respectively)"

A korábbi influenzás halálozási arányról nincs infóm, de úgy tudom az is megfektette az olasz rendszert már.

Nem tagadom az egész helyzet meglétét, mindössze afelé az álláspont felé mozdultam erősen én is, hogy sokkal-sokkal többet ártunk a probléma kezelésével, ha megint bedurvítunk. És már most is nagyon komoly gondok vannak emiatt.

Az exednek meg jobbulást, de egyedi esetekből ne vonjunk le messzemenő következtetést. Én copdosról tudok, aki simán kigyógyult ebből, önmagában ezek csak anekdoták.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Sjani86
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 395
Csatlakozott: 2018.06.04. 09:52

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Sjani86 »

G.D írta: 2020.08.31. 14:41 Szerintem meg ebben is úgy kéne mint a (fegyveres) ön/otthonvédelem terén: aki szükségét érzi, az védje meg saját magát.
Maximálisan egyet értek veled. Aki veszélyeztetett, vagy fél ettől a szartól, az maradjon otthon, meg járjon maszkban, vagy akár szkafanderben, bánom is én. Részemről egyetlen egy okból veszek fel maszkot, ha boltba megyek be, azért mert nem akarok büntetést fizetni, ennyi. Olyan vékony anyagból van, hogy átlátok rajta ha a szemem elé rakom, valszeg kurva sokat védhet, ha tüsszentenék benne, kb minden átmenne rajta. De kapok benne rendesen levegőt, a boltosok meg a yard elfogadják, mert szerencsére nincs kikötve milyen maszk, csak legyen.

Ritka okos vírus ez amúgy, hogy ha megyek a kifőzdébe, ahol minden nap ebédelek és áll végig a tömött sor (általában a 30+ emberből kb 1-2 ha visel maszkot), ott nem fertőz, 20 méterrel odébb a kisboltban meg már igen. Na pont ennyi értelme van ennek a maszk buziságnak...

És lehet támadni, hogy felelőtlen vagyok, meg másokat veszélyeztetek, pont nem fog érdekelni, mert a faszom tele van már ezzel az egész vírus mizériával, meg a második, harmadik, ezredik hullámmal. Lehet, hogy pont ebbe döglök majd bele, de ettől még nem fogom rettegve élni az életem...
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2020.08.31. 20:32 Én inkább nem hordanám éles bevetésre, pont veled gyakoroltunk, amikor valami kínai nálam szakadt el. Gyakorolni tökéletes, de a csomagomba azért félnék ilyet rakni. Én amúgy most SWAT-T-t hordok a csomagban.
Szia,

Ugy tunik, nem olvastad el, amit irtam: Ezt leteszteltem, es jo.

Amit korabban kozosen teszteltunk, az hasznalhatatlan volt. Pont ezert fontos, hogy az aliexpress/e-bay eladokban ne bizzon meg az ember vakon, vagyis vagy a webshop.attentum.hu/medicstore.hu/legiosmilitary.hu egyikeben vesz _eredetit_ (mert ezen a harom helyen azt adnak, es az biztosan jo), vagy le kell tesztelnie: szemelyesen neki, vagy olyannak, akiben megbizik. Es persze olyan kinait hordjon magaval, ami uj, mas szoval ha o tesztel, akkor vegyen 2-t ugyanattol az eladotol, egyet tesztelni/gyakorolni a masikat meg hordani.

Amugy a SWAT-T-rol nagyon rossz a velemenyem: egyszer probaltam, akkor keptelen voltam en is, es a tulajdonosa is felrakni sajat kezre. Mivel egymasra ne'mi gyakorlas utan fel tudtuk rakni (igen, ez konkretan azt jelenti, hogy aki hordta, meg masra sem tudta felrakni addig), ezert nem tartom teljesen ertektelennek, de egy _letesztelt_ kinai CAT szintjet az en szememben messze nem eri el, en nem adnek erte penzt.

Te fel tudod rakni magadra? Ha igen, akkor egyszer majd mutasd meg, orommel megtanulnam.

ui. ha mar belementunk a kolonbozo tourniquet-ekbe, szerintem mindennek a legalja a rats, az konkretan maradando karosodast okozhat nem teljesen szakszeru felrakaskor (az idegeket roncsolja, ha nem tokeletesen egyenletesen vannak egymas melle te've a menetek).

Bel
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2020.09.01. 12:13 Szia,

Ugy tunik, nem olvastad el, amit irtam: Ezt leteszteltem, es jo.

Amit korabban kozosen teszteltunk, az hasznalhatatlan volt. Pont ezert fontos, hogy az aliexpress/e-bay eladokban ne bizzon meg az ember vakon, vagyis vagy a webshop.attentum.hu/medicstore.hu/legiosmilitary.hu egyikeben vesz _eredetit_ (mert ezen a harom helyen azt adnak, es az biztosan jo), vagy le kell tesztelnie: szemelyesen neki, vagy olyannak, akiben megbizik. Es persze olyan kinait hordjon magaval, ami uj, mas szoval ha o tesztel, akkor vegyen 2-t ugyanattol az eladotol, egyet tesztelni/gyakorolni a masikat meg hordani.

Amugy a SWAT-T-rol nagyon rossz a velemenyem: egyszer probaltam, akkor keptelen voltam en is, es a tulajdonosa is felrakni sajat kezre. Mivel egymasra ne'mi gyakorlas utan fel tudtuk rakni (igen, ez konkretan azt jelenti, hogy aki hordta, meg masra sem tudta felrakni addig), ezert nem tartom teljesen ertektelennek, de egy _letesztelt_ kinai CAT szintjet az en szememben messze nem eri el, en nem adnek erte penzt.

Te fel tudod rakni magadra? Ha igen, akkor egyszer majd mutasd meg, orommel megtanulnam.

ui. ha mar belementunk a kolonbozo tourniquet-ekbe, szerintem mindennek a legalja a rats, az konkretan maradando karosodast okozhat nem teljesen szakszeru felrakaskor (az idegeket roncsolja, ha nem tokeletesen egyenletesen vannak egymas melle te've a menetek).

Bel
Elolvastam, és ez a példány kibírta, de kínaiaknál ki tudja a következő milyen lesz. Nincs CE, meg semmi, ki tudja mennyire hullámzik a minőség. Mondjuk ha a drágát nem akarja megvenni az ember, tuti jobb mint a semmi.
SWAT-T saját karra valóban lehet, hogy nehezen felrakható, igazából gondolkodom is rajta, mivel járnék a legjobban...
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Annyi minosegbiztositas volt a kinaiaknal, hogy az egyszerre vasarolt 20 db CAT mindegyike pontosan azonos minosegu volt: hasznalhatatlan. :-)

ui. kozepes arkategoriaban meg ott van a Legios Military is (naluk eredeti, par eve gyartott, nem hasznalt de viselt CAT-ek vannak).

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Sziasztok!

Rádió adóvevő vásárlásán gondolkozom.
A Baofeng UV-5R -nél van jobb választás abban az árkategóriában?
Illetve érdemes a nagyobb teljesítményű (8W) változatot venni?
(Esetleg ha valakinek van megúnt darabja.. :)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2356
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2020.09.18. 11:05 Sziasztok!

Rádió adóvevő vásárlásán gondolkozom.
A Baofeng UV-5R -nél van jobb választás abban az árkategóriában?
Illetve érdemes a nagyobb teljesítményű (8W) változatot venni?
(Esetleg ha valakinek van megúnt darabja.. :)
Jó az UV5r, sok kiegészítő van hozzá, egyszerű kezelés.
Bár én az UV9RPlust részesítem előnyben, mert az vízálló. (belső menüfelépítése, programozása:UV82.)

De ha érdekel, van eladó Radioditty Gd77, 2db, ez már digital platform.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1098
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

WildBear23 írta: 2020.09.18. 11:05 Sziasztok!

Rádió adóvevő vásárlásán gondolkozom.
A Baofeng UV-5R -nél van jobb választás abban az árkategóriában?
Illetve érdemes a nagyobb teljesítményű (8W) változatot venni?
(Esetleg ha valakinek van megúnt darabja.. :)
Ha már kínait veszel, akkor Wouxun KG-UVD1P. Normális vevője van, nem ül le egy közeli wifi rotertől.

A 8W-os Bao kimenőteljesítménye műantennán mérve 4,6W, nem kell mindent elhinni a ferdeszeműnek, amit a dobozra ráír.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Blekk Rájgó írta: 2020.09.18. 12:18 Ha már kínait veszel, akkor Wouxun KG-UVD1P. Normális vevője van, nem ül le egy közeli wifi rotertől.
Oké, csak a Baofeng UV-5R 20 dollár körül van, ez meg 150. :-)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Yaesu ft-4x esetleg, árban kettő között van.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1098
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

pepe00 írta: 2020.09.18. 15:52 Yaesu ft-4x esetleg, árban kettő között van.
Átdobozolt UV-5R az is, másfélszer-kétszer annyiért. Ahogy a Midland CT590S is Bao.

Ennyi az ára, ha legális kereskedőtől, hivatalosan veszed, garanciával, nem pedig egy netes zugneppertől.
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: chucky »

RatRace írta: 2020.09.18. 11:44 Jó az UV5r, sok kiegészítő van hozzá, egyszerű kezelés.
Bár én az UV9RPlust részesítem előnyben, mert az vízálló. (belső menüfelépítése, programozása:UV82.)

De ha érdekel, van eladó Radioditty Gd77, 2db, ez már digital platform.
Én is UV9R-t vettem és vasárnap reggelenként a 20km-re lévő taxisokat szoktam hallgatni.Poénos sztorikat mesélnek a fuvarokról :lol:
Eddig egy UV5R Plus-szal beszéltem 8km távolságról.
Jó kis cucc és csak 11K volt tavaly.Vettem hozzá hosszú antennát is :roll:
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

chucky írta: 2020.09.20. 20:46 Én is UV9R-t vettem és vasárnap reggelenként a 20km-re lévő taxisokat szoktam hallgatni.Poénos sztorikat mesélnek a fuvarokról :lol:
Eddig egy UV5R Plus-szal beszéltem 8km távolságról.
Jó kis cucc és csak 11K volt tavaly.Vettem hozzá hosszú antennát is :roll:
Már csak az a kérdés, honnan érdemes ilyet venni? Wish és társai, vagy van valami köztes hazai forgalmazó, aki ha drágább is, megbízható partner?
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1098
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

zora írta: 2020.09.20. 21:29 Már csak az a kérdés, honnan érdemes ilyet venni? Wish és társai, vagy van valami köztes hazai forgalmazó, aki ha drágább is, megbízható partner?
409shop.com, aliexpress.com

A hazai (zug)forgalmazó csak kettővel megszorozza az árat. Ha garanciális probléma van, 4000Ft-ot kér és küldi vissza Kínába, vissza már ingyé jön. Sokan igénybe veszik, mert nem tudnak internetről rendelni.
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1328
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kojak »

Rendelésbe lehet én is beszállnék.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

chucky írta: 2020.09.20. 20:46 Én is UV9R-t vettem és vasárnap reggelenként a 20km-re lévő taxisokat szoktam hallgatni.Poénos sztorikat mesélnek a fuvarokról :lol:
Eddig egy UV5R Plus-szal beszéltem 8km távolságról.
Jó kis cucc és csak 11K volt tavaly.Vettem hozzá hosszú antennát is :roll:
Mi a különbség az UV5R, és UV9R között?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Kojak írta: 2020.09.21. 00:56 Rendelésbe lehet én is beszállnék.
Úgy láttam, hogy free shipingesek; akkor érdemesebb külön rendelni, nehogy vámot vessenek ki rá.
(Megrendelem Neked is szivesen.)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Ettől az embertől rengeteget tanultam az újratöltésről. Nagyon durva milyen hétköznapokról mesél Californiában:
https://youtu.be/pSZ0mW57vXY
A polit persze mellőzzük belőle, mert az itt tilos...
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Ez a Nébih készletgazdálkodási ajánlás elérhető valahol?
https://index.hu/gazdasag/2020/09/24/a_ ... rus_miatt/
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

a nebih oldalan
https://portal.nebih.gov.hu/-/elelmisze ... tt-a-nebih
swordmanus írta: 2020.09.24. 16:05 Ez a Nébih készletgazdálkodási ajánlás elérhető valahol?
https://index.hu/gazdasag/2020/09/24/a_ ... rus_miatt/
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2356
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

qqriq írta: 2020.09.24. 16:28 a nebih oldalan
https://portal.nebih.gov.hu/-/elelmisze ... tt-a-nebih
Köszi, szerintem egész jól összeszedett dolog, és eléggé központi és hivatalos forrás, hogy ne hóbortos őrültségnek gondolják.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Egy cikk a Covidrol:
http://medicalonline.hu/eu_gazdasag/cik ... meg_az_nnk

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziaszok,

Swordhoz felkerult egy Ön- és bajtársi segélynyújtás.

Egeszen jo, pedig kereken 50 eves! Vannak benne reszek, amik kozben kimentek a divatbol, tilossa valtak, visszajottek a divatba, es most ujra fenykorat eri. Szoval a "CAT"-rol jobbakat irnak benne, mint amit 10-20 evvel kesobb irtak volna!

Osszesegeben csak 2 abra nem tetszik nekem, a tobbi resz alapvetoen jo benne!

Reszletesen vegighaladva a diakon:

Az elso 9 oldal teljesen rendben van.

A 10. oldalon jol van bemutatva a pulzusvizsgalat, azonban jelenleg az az altalanos velemeny, hogy aki nem mindennap fogdos haldoklot, az keptelen kulonbseget tenni a "gyenge, de meg el" es a "halott" kozott gyorsan, ezert ertekes 10 masodperceket eltolt a dontes meghozatala elott. Tehat a kepen lathato modon kell pulzust tapintani, azonban a jelenleg hatalyos eljarasrend szerint laikusnak tilos ezzel tolteni az idot, a szabaly nagyon egyszeru: aki nem lelegzik, az halott, ezert azonnal meg kell kezdeni az ujraeleszteset. (20 masodpercny pulzusvizsgalat 5%-kal csokkenti az ujraelesztes sikeresseget, tehat ha csak ennyit hibazunk, akkor 95% eselyunk meg megmarad.)

11. oldalon a mai legzesvizsgalat 1/3-a lathato, mivel ma "erezzuk, halljuk, latjuk" a beteg arca fole hajolva a legzeset. (Sotetben hasznalhatatlan a bemutatott modszer, idealis korulmenyek kozott alapvetoen azonos eredmenyt ad.)

12. A leultetes helyett szerintem jobb a lefektetes. (De vegulis legrosszabb esetben lapozhat a kovetkezo oldalra :-))

13-19. oldal: teljesen jo.

20. oldal: szerintem a kepen lathato pozicio nem jo! A keznek a szegycsonton kell lennie, a kepen nekem teljesen ugy latszik, hogy a szegycsont alatt, a gyomrot nyomja. Ekozben a szovegben azt irja, hoy a mellkasra tegyuk a kezunket, ami termeszetesen jo. Ma az a mondas, hogy ferinal a ket mellbimbo koz kell tenni a kezet (nonek meg oda, ahol lenne a ket mellbimboja, ha nem logna a melle :-)); igazabol nem azert, mert ez a legtokeletesebb pozicio (ennel _kicsit_ lejjebb is mehetne), hanem azert, mert ez egy olyan jo pozicio, amit villamgyorsan meg lehet talalni. Hivatalosan nem egymasra kell keresztbe fektetni a ket tenyeret, hanem az ujak koze kulcsolva ratenni a bal kezet, azonban szerintem elenyeszoen kicsi a kulonbseg a ketto hatasa kozott. (a kep szerintem komoly hiba, a szoveg elfogadhato).

21. Ezt a szabalyt folyamatosan modositgatjak, 8+4 helyett most 30+2 a hivatalos ajanlas. Ha valaki most valamit megtanul, az a 30+2 legyen. (Szerintem 8+4 is megmenti az eletet, megha nem is optimalis. Ujszulott eseten rakerdeztek gyermek-rohamkocsi orvosanal, hogy mi van akkor, ha egy egyszeru mentoapolo elkezdi 15+2-vel ujraeleszteni az ujszulottet az ebben az eletkorban ajanlott 8+2 helyett? Az orvos valasza: csinalja azt, amit megszokott, az teljesen jo, hogy a mentoapolo 15+2-vel kezdi, utana a rohamkocsi orvosa 8+2-vel folytatja, es ha o elfarad, akkor megkeri majd a mentoapolot, hogy 15+2-vel folytassa; mert az a lenyeg, hogy folyamatosan, max 5 masodperces megszakitasokkal menjen a szivmasszazs, semmi mas nem eletfontossagu. Mondjuk a 8+4-gyel az a legnagyobb problema, hogy a 4 befuvas es a poziciovaltas nincs meg 5 masodpercen belul, szoval tenyleg ne ezt tanulja meg, aki most tanul, de aki 70 eves, az inkabb csinalja azt, amit 50 eve mondtak, mint a semmit!)

22. Most nem ez a protokol, de nem tudom megmondani, hogy ennek van-e valos hatranya.

23-24: teljesen jo

25: szinte tokeletes, egyetlen kulonbseg, hogy a mai tudasunkkal nem vereztetjuk ki a beteget a szoritokotes rendszeres meglazitasaval. Viszont kifejezetten jol nez ki az improvizalt "CAT", meg arra is gondoltak, hogy rogzitve van a fogantyu, es a feltetel idopontjat is feljegyzik.

26-55: teljesen jo

56: Szerintem ami a kepen van, azt nem lehet kivitelezni! illetve lehet, de kozben megbenul a gerincserult. :-( 3 ember nem kepes arra, hogy az abran lathato modon ugy megemeljen egy embert, hogy kozben ne izegjen-mozogjon szerencsetlen gerince. Ha van ra lehetoseg, akkor gerincserult embert egyaltalan ne mozgassunk, ne rakjuk hordagyra! Majd jonnek a mentosok, hoznak hosszaban kettenyithato hordagyat, amit ketto egeszen minimalis forgatassal be tudnak tuszkolni a serult ala. De meg veletlenul se emeljunk 3-an fel meter magasra egy gerincserultet! Egyebkent itt is a szoveg (ami szerint 7 ponton kell alatamasztani a serultet) sokkal jobb, mint a kep (ami szerint 4 ponton eleg alatamasztani a serultet). Ha pl. egy ego hazban vagyunk, akkor minimalis(!) billentessel forditsuk oldalra, csusztassuk be ala a hordagyat, majd nagyon finoman billencsuk vissza. De minden mas esetben ne mozgassuk a gerincsserultet. (Szerintem ez a kep a legrosszabb az egesz diasorozatban, ez az egyetlen, amivel artani lehet.)

58: jo, annyi kiegeszitessel, hogy csak szuk pupilla eseten kell ismetelni az injekciot. Es vajon volt az embereknek egynel tobb atropin injekcioja?

59-62: valoszinuleg jo, szerintem Gvass ezt jobban meg tudja itelni. :-)

63-66 vannak kisebb pontatlansagok (pl. a lepfene nem ragalyos), de ez szerintem nem okoz problemat

67-70: jo

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

bel írta: 2020.10.05. 19:06 Sziaszok,

Swordhoz felkerult egy Ön- és bajtársi segélynyújtás.

Egeszen jo, pedig kereken 50 eves! Vannak benne reszek, amik kozben kimentek a divatbol, tilossa valtak, visszajottek a divatba, es most ujra fenykorat eri. Szoval a "CAT"-rol jobbakat irnak benne, mint amit 10-20 evvel kesobb irtak volna!

Osszesegeben csak 2 abra nem tetszik nekem, a tobbi resz alapvetoen jo benne!

Reszletesen vegighaladva a diakon:

Az elso 9 oldal teljesen rendben van.

A 10. oldalon jol van bemutatva a pulzusvizsgalat, azonban jelenleg az az altalanos velemeny, hogy aki nem mindennap fogdos haldoklot, az keptelen kulonbseget tenni a "gyenge, de meg el" es a "halott" kozott gyorsan, ezert ertekes 10 masodperceket eltolt a dontes meghozatala elott. Tehat a kepen lathato modon kell pulzust tapintani, azonban a jelenleg hatalyos eljarasrend szerint laikusnak tilos ezzel tolteni az idot, a szabaly nagyon egyszeru: aki nem lelegzik, az halott, ezert azonnal meg kell kezdeni az ujraeleszteset. (20 masodpercny pulzusvizsgalat 5%-kal csokkenti az ujraelesztes sikeresseget, tehat ha csak ennyit hibazunk, akkor 95% eselyunk meg megmarad.)

11. oldalon a mai legzesvizsgalat 1/3-a lathato, mivel ma "erezzuk, halljuk, latjuk" a beteg arca fole hajolva a legzeset. (Sotetben hasznalhatatlan a bemutatott modszer, idealis korulmenyek kozott alapvetoen azonos eredmenyt ad.)

12. A leultetes helyett szerintem jobb a lefektetes. (De vegulis legrosszabb esetben lapozhat a kovetkezo oldalra :-))

13-19. oldal: teljesen jo.

20. oldal: szerintem a kepen lathato pozicio nem jo! A keznek a szegycsonton kell lennie, a kepen nekem teljesen ugy latszik, hogy a szegycsont alatt, a gyomrot nyomja. Ekozben a szovegben azt irja, hoy a mellkasra tegyuk a kezunket, ami termeszetesen jo. Ma az a mondas, hogy ferinal a ket mellbimbo koz kell tenni a kezet (nonek meg oda, ahol lenne a ket mellbimboja, ha nem logna a melle :-)); igazabol nem azert, mert ez a legtokeletesebb pozicio (ennel _kicsit_ lejjebb is mehetne), hanem azert, mert ez egy olyan jo pozicio, amit villamgyorsan meg lehet talalni. Hivatalosan nem egymasra kell keresztbe fektetni a ket tenyeret, hanem az ujak koze kulcsolva ratenni a bal kezet, azonban szerintem elenyeszoen kicsi a kulonbseg a ketto hatasa kozott. (a kep szerintem komoly hiba, a szoveg elfogadhato).

21. Ezt a szabalyt folyamatosan modositgatjak, 8+4 helyett most 30+2 a hivatalos ajanlas. Ha valaki most valamit megtanul, az a 30+2 legyen. (Szerintem 8+4 is megmenti az eletet, megha nem is optimalis. Ujszulott eseten rakerdeztek gyermek-rohamkocsi orvosanal, hogy mi van akkor, ha egy egyszeru mentoapolo elkezdi 15+2-vel ujraeleszteni az ujszulottet az ebben az eletkorban ajanlott 8+2 helyett? Az orvos valasza: csinalja azt, amit megszokott, az teljesen jo, hogy a mentoapolo 15+2-vel kezdi, utana a rohamkocsi orvosa 8+2-vel folytatja, es ha o elfarad, akkor megkeri majd a mentoapolot, hogy 15+2-vel folytassa; mert az a lenyeg, hogy folyamatosan, max 5 masodperces megszakitasokkal menjen a szivmasszazs, semmi mas nem eletfontossagu. Mondjuk a 8+4-gyel az a legnagyobb problema, hogy a 4 befuvas es a poziciovaltas nincs meg 5 masodpercen belul, szoval tenyleg ne ezt tanulja meg, aki most tanul, de aki 70 eves, az inkabb csinalja azt, amit 50 eve mondtak, mint a semmit!)

22. Most nem ez a protokol, de nem tudom megmondani, hogy ennek van-e valos hatranya.

23-24: teljesen jo

25: szinte tokeletes, egyetlen kulonbseg, hogy a mai tudasunkkal nem vereztetjuk ki a beteget a szoritokotes rendszeres meglazitasaval. Viszont kifejezetten jol nez ki az improvizalt "CAT", meg arra is gondoltak, hogy rogzitve van a fogantyu, es a feltetel idopontjat is feljegyzik.

26-55: teljesen jo

56: Szerintem ami a kepen van, azt nem lehet kivitelezni! illetve lehet, de kozben megbenul a gerincserult. :-( 3 ember nem kepes arra, hogy az abran lathato modon ugy megemeljen egy embert, hogy kozben ne izegjen-mozogjon szerencsetlen gerince. Ha van ra lehetoseg, akkor gerincserult embert egyaltalan ne mozgassunk, ne rakjuk hordagyra! Majd jonnek a mentosok, hoznak hosszaban kettenyithato hordagyat, amit ketto egeszen minimalis forgatassal be tudnak tuszkolni a serult ala. De meg veletlenul se emeljunk 3-an fel meter magasra egy gerincserultet! Egyebkent itt is a szoveg (ami szerint 7 ponton kell alatamasztani a serultet) sokkal jobb, mint a kep (ami szerint 4 ponton eleg alatamasztani a serultet). Ha pl. egy ego hazban vagyunk, akkor minimalis(!) billentessel forditsuk oldalra, csusztassuk be ala a hordagyat, majd nagyon finoman billencsuk vissza. De minden mas esetben ne mozgassuk a gerincsserultet. (Szerintem ez a kep a legrosszabb az egesz diasorozatban, ez az egyetlen, amivel artani lehet.)

58: jo, annyi kiegeszitessel, hogy csak szuk pupilla eseten kell ismetelni az injekciot. Es vajon volt az embereknek egynel tobb atropin injekcioja?

59-62: valoszinuleg jo, szerintem Gvass ezt jobban meg tudja itelni. :-)

63-66 vannak kisebb pontatlansagok (pl. a lepfene nem ragalyos), de ez szerintem nem okoz problemat

67-70: jo

Bel
Hálásan köszönöm!
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Most talaltam egy tanulmanyt arrol hogy mennyivel csokkenti a virusatvitel kozkazatat:

N95 maszk: 96%
Egyeb (orvosi, vagy 12-16 retegu moshato) maszk: 77%
Vedoszemuveg: 78%
1 meteres tavolsag: 82%
1 meterrel tobb tavolsag: tobb mint duplazza a vedelmet (3 m-ig).

ui. a tanulmanyban a COVID-19, SARS, MERS volt vizsgalva, amik nagyon hasonlo virusok.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2356
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2020.10.16. 16:31 Sziasztok,

Most talaltam egy tanulmanyt arrol hogy mennyivel csokkenti a virusatvitel kozkazatat:

N95 maszk: 96%
Egyeb (orvosi, vagy 12-16 retegu moshato) maszk: 77%
Vedoszemuveg: 78%
1 meteres tavolsag: 82%
1 meterrel tobb tavolsag: tobb mint duplazza a vedelmet (3 m-ig).

ui. a tanulmanyban a COVID-19, SARS, MERS volt vizsgalva, amik nagyon hasonlo virusok.

Bel
Ez szép,és jó, pont az előbb olvastam egy WHO cikkecskét, ahol a további szigorítások ellen szólalnak fel, mert óriási a gazdasági kár, őrűlt mértrékben nőtt a mélyszegénység, az éhezés. (igen, gvass1 megmondta előre )
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3435
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2020.10.05. 19:06 Sziaszok,

Swordhoz felkerult egy Ön- és bajtársi segélynyújtás.

Egeszen jo, pedig kereken 50 eves! Vannak benne reszek, amik kozben kimentek a divatbol, tilossa valtak, visszajottek a divatba, es most ujra fenykorat eri. Szoval a "CAT"-rol jobbakat irnak benne, mint amit 10-20 evvel kesobb irtak volna!

Osszesegeben csak 2 abra nem tetszik nekem, a tobbi resz alapvetoen jo benne!

Reszletesen vegighaladva a diakon:

Az elso 9 oldal teljesen rendben van.

A 10. oldalon jol van bemutatva a pulzusvizsgalat, azonban jelenleg az az altalanos velemeny, hogy aki nem mindennap fogdos haldoklot, az keptelen kulonbseget tenni a "gyenge, de meg el" es a "halott" kozott gyorsan, ezert ertekes 10 masodperceket eltolt a dontes meghozatala elott. Tehat a kepen lathato modon kell pulzust tapintani, azonban a jelenleg hatalyos eljarasrend szerint laikusnak tilos ezzel tolteni az idot, a szabaly nagyon egyszeru: aki nem lelegzik, az halott, ezert azonnal meg kell kezdeni az ujraeleszteset. (20 masodpercny pulzusvizsgalat 5%-kal csokkenti az ujraelesztes sikeresseget, tehat ha csak ennyit hibazunk, akkor 95% eselyunk meg megmarad.)

11. oldalon a mai legzesvizsgalat 1/3-a lathato, mivel ma "erezzuk, halljuk, latjuk" a beteg arca fole hajolva a legzeset. (Sotetben hasznalhatatlan a bemutatott modszer, idealis korulmenyek kozott alapvetoen azonos eredmenyt ad.)

12. A leultetes helyett szerintem jobb a lefektetes. (De vegulis legrosszabb esetben lapozhat a kovetkezo oldalra :-))

13-19. oldal: teljesen jo.

20. oldal: szerintem a kepen lathato pozicio nem jo! A keznek a szegycsonton kell lennie, a kepen nekem teljesen ugy latszik, hogy a szegycsont alatt, a gyomrot nyomja. Ekozben a szovegben azt irja, hoy a mellkasra tegyuk a kezunket, ami termeszetesen jo. Ma az a mondas, hogy ferinal a ket mellbimbo koz kell tenni a kezet (nonek meg oda, ahol lenne a ket mellbimboja, ha nem logna a melle :-)); igazabol nem azert, mert ez a legtokeletesebb pozicio (ennel _kicsit_ lejjebb is mehetne), hanem azert, mert ez egy olyan jo pozicio, amit villamgyorsan meg lehet talalni. Hivatalosan nem egymasra kell keresztbe fektetni a ket tenyeret, hanem az ujak koze kulcsolva ratenni a bal kezet, azonban szerintem elenyeszoen kicsi a kulonbseg a ketto hatasa kozott. (a kep szerintem komoly hiba, a szoveg elfogadhato).

21. Ezt a szabalyt folyamatosan modositgatjak, 8+4 helyett most 30+2 a hivatalos ajanlas. Ha valaki most valamit megtanul, az a 30+2 legyen. (Szerintem 8+4 is megmenti az eletet, megha nem is optimalis. Ujszulott eseten rakerdeztek gyermek-rohamkocsi orvosanal, hogy mi van akkor, ha egy egyszeru mentoapolo elkezdi 15+2-vel ujraeleszteni az ujszulottet az ebben az eletkorban ajanlott 8+2 helyett? Az orvos valasza: csinalja azt, amit megszokott, az teljesen jo, hogy a mentoapolo 15+2-vel kezdi, utana a rohamkocsi orvosa 8+2-vel folytatja, es ha o elfarad, akkor megkeri majd a mentoapolot, hogy 15+2-vel folytassa; mert az a lenyeg, hogy folyamatosan, max 5 masodperces megszakitasokkal menjen a szivmasszazs, semmi mas nem eletfontossagu. Mondjuk a 8+4-gyel az a legnagyobb problema, hogy a 4 befuvas es a poziciovaltas nincs meg 5 masodpercen belul, szoval tenyleg ne ezt tanulja meg, aki most tanul, de aki 70 eves, az inkabb csinalja azt, amit 50 eve mondtak, mint a semmit!)

22. Most nem ez a protokol, de nem tudom megmondani, hogy ennek van-e valos hatranya.

23-24: teljesen jo

25: szinte tokeletes, egyetlen kulonbseg, hogy a mai tudasunkkal nem vereztetjuk ki a beteget a szoritokotes rendszeres meglazitasaval. Viszont kifejezetten jol nez ki az improvizalt "CAT", meg arra is gondoltak, hogy rogzitve van a fogantyu, es a feltetel idopontjat is feljegyzik.

26-55: teljesen jo

56: Szerintem ami a kepen van, azt nem lehet kivitelezni! illetve lehet, de kozben megbenul a gerincserult. :-( 3 ember nem kepes arra, hogy az abran lathato modon ugy megemeljen egy embert, hogy kozben ne izegjen-mozogjon szerencsetlen gerince. Ha van ra lehetoseg, akkor gerincserult embert egyaltalan ne mozgassunk, ne rakjuk hordagyra! Majd jonnek a mentosok, hoznak hosszaban kettenyithato hordagyat, amit ketto egeszen minimalis forgatassal be tudnak tuszkolni a serult ala. De meg veletlenul se emeljunk 3-an fel meter magasra egy gerincserultet! Egyebkent itt is a szoveg (ami szerint 7 ponton kell alatamasztani a serultet) sokkal jobb, mint a kep (ami szerint 4 ponton eleg alatamasztani a serultet). Ha pl. egy ego hazban vagyunk, akkor minimalis(!) billentessel forditsuk oldalra, csusztassuk be ala a hordagyat, majd nagyon finoman billencsuk vissza. De minden mas esetben ne mozgassuk a gerincsserultet. (Szerintem ez a kep a legrosszabb az egesz diasorozatban, ez az egyetlen, amivel artani lehet.)

58: jo, annyi kiegeszitessel, hogy csak szuk pupilla eseten kell ismetelni az injekciot. Es vajon volt az embereknek egynel tobb atropin injekcioja?

59-62: valoszinuleg jo, szerintem Gvass ezt jobban meg tudja itelni. :-)

63-66 vannak kisebb pontatlansagok (pl. a lepfene nem ragalyos), de ez szerintem nem okoz problemat

67-70: jo

Bel
A lépfene ragályos.
Csak jellemzően nem légúti az átadás, hanem sprórák felvételével történik.
Ha valamit komolyan bekerul onnan gyakorlatilag kibírhatatlan.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2356
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ez is megvan😉

Nem volt olcsó, de ha az embört az asszony 💖
Csatolmányok
16044034427608187168101619377782.jpg
16044034574126891924920161003202.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Egy alapos (es hosszu :-)) leiras az ivovizrol.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

A triazsrol.

Ez aktualis lehet, mert decemberre meg a 2000 ellathato lelegeztetett beteg mellett 4400 beteget josolnak. :-(

Remeljuk ebben is teved.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2356
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Egy kis érdekesség:
Csatolmányok
IMG_20201109_135646.jpg
IMG_20201109_135535.jpg
IMG_20201109_135522.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

No, megjött a Baofeng uv5r, na771 hosszú antennával.
Egy órán keresztül hallgattuk rajta a taxisok sirámait, hová hányt be az utas, stb.😀
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

WildBear23 írta: 2020.11.17. 21:40 No, megjött a Baofeng uv5r, na771 hosszú antennával.
Egy órán keresztül hallgattuk rajta a taxisok sirámait, hová hányt be az utas, stb.😀
Mostmár csak fel kell programozni és kész is.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

pepe00 írta: 2020.11.19. 15:15 Mostmár csak fel kell programozni és kész is.
Mit jelent a felprogramozás?
Annyit csináltam, hogy a PMR frekvenciákat, és a taxis, biztonsági őr frekvenciákat elmentettem az első 50 csatornára.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1098
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

WildBear23 írta: 2020.11.19. 15:59 Mit jelent a felprogramozás?
Annyit csináltam, hogy a PMR frekvenciákat, és a taxis, biztonsági őr frekvenciákat elmentettem az első 50 csatornára.
Ezzel meg is csináltad :). Lehet számítógépről is, az ingyenes CHIRP programmal egyszerűbb.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fegyveres fórumként a túlélés topikban valahogyan számomra alulreprezentáltnak tűnnek a fegyvere.
Úgyhogy most egy félig vicces félig azért nagyon is komoly játékra invitálok minden T. Fórumtagot!

A következő szituációra kinek mi lenne a megfejtése?

2021-et írunk. Az országot megtámadták a nyenyecek, ezzel egyidőben beütött az éghajlat-krach, egymást érik a villámárvizek és a rekord méretű áradások. Ha mindez nem lenne elég, a 2020-as koronavírus járvány után a placebo-vírus is felütötte a fejét, tömeges képzelt megbetegedéseket okozva.
A helyzet úgy áll, hogy menekülnöd kell. Mivel régóta olvasgatod a Fegyverfórum túlélés topikját, felkapod az előre gondosan összeállított és letárolt Bug Out Bag-et, a menekülő készletedet. Hónod alá kapod a közvetlen környezetedben élőket, kis családodat, párodat, kutyádat-macskádat, kedvenc szomszédodat, bezárod az ajtót bízva abban hogy amikor visszajössz még egyben lesz a házad/lakásod, és útra keltek. A legközelebbi biztonságos helyig megtett út várhatóan 2-3 nap.

Energia dús kajád, éghajlatnak megfelelő ruhád, EÜ csomagod, víztisztítód, bicskád-börgéd-kanalad, hálózsákod, sátorlapod, tűzszerszámod, PMR rádiót, az összes szükséges mifittyfenéd a túlélő csomagban már bent van. Ezzel tehát már megvagytok. De több napos folyamatos gyalogszerrel menekülés miatt a súly bizony limitált, így csak egyetlen fegyvert vihetsz magaddal, nem többet. Szerencsére a rádióban előző este a Kreatív Törzs bemondta, hogy a legújabb vészhelyzeti kormányrendelet értelmében a fegyvertartási engedéllyel rendelkező vadászok és sportlövők mától viselhetik a fegyverüket, akár közerületen is. Ezzel tehát nem lesz gond.

Mi lenne a választásod? Cipelnél egész nap egy shotgunt, látványosan mutatva hogy ott egy fegyver? Kabátzsebbe rejtenél egy gumis stukkert, vagy egy Glock-ot két tartalék tárral? Esetleg a csendes megoldás híve vagy, ezért kettő jó gázspray-re voksolsz, a túlélő szettben lévő késedet is kéz ügyében tartva? (A kés az inkább eszköz, ami amúgy is van a táskában mindenhol)

Tehát csak egyetlen fegyver lehet nálad, és az ahhoz való töltény/lőszer. Kinek mi lenne a megfejtése erre?
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Hmmm ez így elléggé ..............
Merthogy aki nem sportlövő vagy vadász azzal mi van?
Vagy elvesz egy valamilyen fegyvert,ha tud ami illegál, de ott nem hiszem evvel foglalkoznak akkor,
Másik hogy a gumissal mászkál, ami nem életbiztosítás, és a harmadik megoldás, -szerintem ezért nem foglalkoztunk ezzel itt, mert ide jutnánk-az idáig legál gumisat alakítaná át ütősebbre.
És itt akkor nincs választási lehetőség, ami van és amit meg tudok csinálni.

Csak ne jöjjenek ide ötletek hogy hogyan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Mindenképp rejtve hordhatóra szavazok, ne legyen feltűnő.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2020.11.25. 09:30 Fegyveres fórumként a túlélés topikban valahogyan számomra alulreprezentáltnak tűnnek a fegyvere.
Úgyhogy most egy félig vicces félig azért nagyon is komoly játékra invitálok minden T. Fórumtagot!

A következő szituációra kinek mi lenne a megfejtése?

2021-et írunk. Az országot megtámadták a nyenyecek,
Ez mit jelent? Lufiszerű idegenek, akik lassan mozognak, de hozzádérve lebénítanak, viszont egy .22-től kipukkadnak, vagy korszerű földi haderő, karabéllyal, vagy egyáltalán nem is kell a támadókkal felvenni a harcot, hagynak menekülni? Mert ha nem élelemszerzéshez, és fegyveres konfliktushoz kell, akkor csak önvédelemre, arra egy Glock pont megfelel, de a sok lőszer nehéz hozzá. Lufikra .22, ahhoz a sok lőszer könnyebben cipelhető. :-)
Ellenséges haderő ellen viszont bármi esélytelen de ha fegyver van a válladon, már messziről le fognak küzdeni.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

pepe00 írta: 2020.11.25. 09:54 Mindenképp rejtve hordhatóra szavazok, ne legyen feltűnő.
Egyértelmű, hogy rejtve.
A nyílt fegyverviseléssel sokkal kevesebbet nyersz (=látják, hogy fegyver van nálad, ezért elkerülnek), mint amennyit veszítesz (=látják hogy fegyver van nálad, ezért pontosan tudják, hogy támadjanak meg (hátulról, lesből) - esetleg pont a fegyver megszerzéséért!)

A másik az az "egy fegyver dilemma", azaz nehéz lefedni egyféle fegyverrel a szóba jöhető szituációkat.
Én ezért hordok minden (minden IS) mellé gázsprayt, mert a lightosabb önvédelmi helyzetekre (+ kutya) pont jó.

Alapból én nem hordanék élest, csak gumist.
De ha már odáig eszkalálódott a helyzet, hogy támadás alatt van az ország, és nyíltan lehet fegyvert hordani, akkor én az éles subkompakt Glockot hordanám rejtve. :)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

zora írta: 2020.11.25. 10:05 Ez mit jelent? Lufiszerű idegenek, akik lassan mozognak, de hozzádérve lebénítanak, viszont egy .22-től kipukkadnak, vagy korszerű földi haderő, karabéllyal, vagy egyáltalán nem is kell a támadókkal felvenni a harcot, hagynak menekülni? Mert ha nem élelemszerzéshez, és fegyveres konfliktushoz kell, akkor csak önvédelemre, arra egy Glock pont megfelel, de a sok lőszer nehéz hozzá. Lufikra .22, ahhoz a sok lőszer könnyebben cipelhető. :-)
Ellenséges haderő ellen viszont bármi esélytelen de ha fegyver van a válladon, már messziről le fognak küzdeni.
Megfontolandó egy 22-es pisztoly, mert kisebb testű vadra tökéletes, nem trancsírozza szét, de az orvvadászok őzre is eredményesen használják. Ember ellen is elég megfelelő helyen (fej).
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2020.11.25. 10:19 Megfontolandó egy 22-es pisztoly, mert kisebb testű vadra tökéletes, nem trancsírozza szét, de az orvvadászok őzre is eredményesen használják. Ember ellen is elég megfelelő helyen (fej).
Viszont ha élelemszerzéshez nem kell, és alapvetően emberi, főleg fegyveres támadást kell kivédeni, arra azért kevés.

Ahogy WB is írta, nem lehet mindenre felkészülni. Egy .357 forgó jó lehet, mert tölthető ģázra, gumira, és élesből is sokfélére. Hasonló megfontolásból jó egy pump action sörétes is. De ha szükség lehet tűzerőre, akkor Glock.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Fortitu írta: 2020.11.25. 10:19 Megfontolandó egy 22-es pisztoly, mert kisebb testű vadra tökéletes, nem trancsírozza szét, de az orvvadászok őzre is eredményesen használják. Ember ellen is elég megfelelő helyen (fej).
Önvédelemre .22-est? :)
Kérdés, hogy mennyire tudod önvédelmi helyzetben eltalálni a fejét.
Szerintem egy komolyabb gumisnak nagyobb stophatása van, mint egy .22LR-nek.

A kisebb testű vad oké, de arról volt szó, hogy a civilizációban kell eljutnod 2 nap alatt A-ból B-be.

Ettől nagyon-nagyon messze van a vadászat.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: vato »

TotoHU írta: 2020.11.25. 09:30 ...
Tehát csak egyetlen fegyver lehet nálad, és az ahhoz való töltény/lőszer. Kinek mi lenne a megfejtése erre?
glock 9x19 kaliberben, (plusz pár hosszú 33+ tár a táskában)

(de nagyon világvége esetére (vadászat, területvédelem stb. mindenféleképpen egy igénytelen AK-ra voksolnék ;) )
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

vato írta: 2020.11.25. 10:56 glock 9x19 kaliberben, (plusz pár hosszú 33+ tár a táskában)

(de nagyon világvége esetére (vadászat, területvédelem stb. mindenféleképpen egy igénytelen AK-ra voksolnék ;) )
Ez olyan szívmelengető volt! :-)
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2020.11.25. 10:48 Önvédelemre .22-est? :)
Kérdés, hogy mennyire tudod önvédelmi helyzetben eltalálni a fejét.
Szerintem egy komolyabb gumisnak nagyobb stophatása van, mint egy .22LR-nek.

A kisebb testű vad oké, de arról volt szó, hogy a civilizációban kell eljutnod 2 nap alatt A-ból B-be.

Ettől nagyon-nagyon messze van a vadászat.
Igaz, kicsit továbbgondoltam a dolgot. 22-es valóban korlátozottan alkalmas önvédelemre, de nem szabad azért lebecsülni. Fegyveres konfliktus során persze alkalmatlan, de valami utonálló ellen jól használható lehet. Előnye viszont, hogy akár 1000 lőszert is simán beraksz a zsákba, na most ezt próbáld meg karabély vagy pisztolylőszerrel. Csendesebb is, nem vered fel az egész környéket ha lősz egy nyulat. Amúgy ahogy zora írta, ilyen célra egy 38WC lőszer is jó lehet akár, 357JHP meg önvédelemre. Elég univerzálisan lehet használni. Ha nem szempont a rejtés, akkor meg egy sörétesnél nincs univerzálisabb dolog. Söréttel madárra, apróvadra, sluggal vaddisznó, szarvas is simán lőhető. 100-150 méterig sluggal hagyományos puskaként használható gyakorlatilag akármi ellen. Gumira is tölthető.

Na de magyarul önvédelmi eszközről volt szó. Akkor Glock 9mm rejtve + paprika deo.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2020.11.25. 10:48 Önvédelemre .22-est? :)
Kérdés, hogy mennyire tudod önvédelmi helyzetben eltalálni a fejét.
Szerintem egy komolyabb gumisnak nagyobb stophatása van, mint egy .22LR-nek.

A kisebb testű vad oké, de arról volt szó, hogy a civilizációban kell eljutnod 2 nap alatt A-ból B-be.

Ettől nagyon-nagyon messze van a vadászat.
Igen, kifejezetten a "Bug out" szituációra gondoltam. Beüt valami nagy gebasz, és gyorsan menni kell.
A hosszú távú túlélésre berendezkedés az megint más tészta. Akkor egy AK valóban jó választás lehet, de
próbáljon meg valaki közel 4 kilós fegyverrel menekülni, plusz még a töltött táranként kb 1 kiló... ezt cipelni 2-3 napig azért problémás, a méretről nem is beszélve.
Válasz küldése