Katonai és rendvédelmi

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Valaki tudja, hogy ezek micsodák?
nemtudommik.jpg
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Szovjet ejszakai kukkerhez adapter
WildBear23 írta: 2020.05.20. 16:42 Valaki tudja, hogy ezek micsodák?
nemtudommik.jpg
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2020.05.20. 18:39 Szovjet ejszakai kukkerhez adapter
Köszi!
Az okkulárhoz kell tenni? Vagy hová?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Nem olyan adapter.
Adott fegyverhez tartozo elevation skala.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: zora »

gvass1 írta: 2020.05.21. 19:50 FMJ lövedék stophatása: nulla.😢

https://24.hu/belfold/2020/05/21/csepel ... s-serules/
Mielőbbi gyógyulást az áldozatoknak! Egy ilyen trauma okozhat aztán örökös félelmet a kutyáktól.
Ha a járőrautó tartozéka volna egy sörétes, nem futott volna el a támadó.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

zora írta: 2020.05.21. 20:00 Mielőbbi gyógyulást az áldozatoknak! Egy ilyen trauma okozhat aztán örökös félelmet a kutyáktól.
Ha a járőrautó tartozéka volna egy sörétes, nem futott volna el a támadó.
Már egy családi peppespray is többet ér mint a péja63 arcélmagvas tiborral...
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

gvass1 írta: 2020.05.21. 20:15 Már egy családi peppespray is többet ér mint a péja63 arcélmagvas tiborral...
Igy ez nem igaz.
A spray azért jobb mert egy gyorsan támadó allatnal is hatásos szemven mellé ment lövéssel.
A fmj es hp osszehasonlitas viszont nagyon nem all meg.
Az allattamadasok ellen gyártott lőszerek pl. kifejezetten p+ FMJ jellegű lőszerek keményített nem expandalo maggal, mert legfontosabb tényező a penetracio.
Csak nagyon nem mindenegy hogy a lövés milyen szögből eri az állatot.
Kutyatamadasnal a lövés szemből a fejen mellkason keresztül hatol be es hosszú utat tesz meg testbe es valahol a medencébe all meg v. lep ki.
Ez alatt tobb letfontossagu szervben végzetes kart okoz.
Legalább három kulon esetben támadó kutya ellen szolgalati fegyvert használóval beszéltem, minden esetben egyetlen lövés megállította a kutyát.
Itt a lövés oldalról érte valószínűleg lagy részen a kutyat mert nem hiszem hogy gyerek irányába lovoldoztek. Lagy reszen pedig hp lövedék se fog megallito hatast kifejteni, mert jo eséllyel expandacio nélkül atmegy testen. Arról nem beszélve hogy hány találat lehetett.
Jobban jartak volna ha sprayt használnak mert biztosabb es biztonsagosabb, meg pitbull ellen is. Tapasztalat.

https://www.buffalobore.com/index.php?l ... tail&p=388
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

aksurv írta: 2020.05.22. 06:46 Igy ez nem igaz.
A spray azért jobb mert egy gyorsan támadó allatnal is hatásos szemven mellé ment lövéssel.
A fmj es hp osszehasonlitas viszont nagyon nem all meg.
Az allattamadasok ellen gyártott lőszerek pl. kifejezetten p+ FMJ jellegű lőszerek keményített nem expandalo maggal, mert legfontosabb tényező a penetracio.
Csak nagyon nem mindenegy hogy a lövés milyen szögből eri az állatot.
Kutyatamadasnal a lövés szemből a fejen mellkason keresztül hatol be es hosszú utat tesz meg testbe es valahol a medencébe all meg v. lep ki.
Ez alatt tobb letfontossagu szervben végzetes kart okoz.
Legalább három kulon esetben támadó kutya ellen szolgalati fegyvert használóval beszéltem, minden esetben egyetlen lövés megállította a kutyát.
Itt a lövés oldalról érte valószínűleg lagy részen a kutyat mert nem hiszem hogy gyerek irányába lovoldoztek. Lagy reszen pedig hp lövedék se fog megallito hatast kifejteni, mert jo eséllyel expandacio nélkül atmegy testen. Arról nem beszélve hogy hány találat lehetett.
Jobban jartak volna ha sprayt használnak mert biztosabb es biztonsagosabb, meg pitbull ellen is. Tapasztalat.

https://www.buffalobore.com/index.php?l ... tail&p=388
A kivastagitottra regalaok, mert sztem eros felreertesben vagy.

Azok a vadászönvédelmi "hardcast" mag tömör réz stb. jellegű mélyre behatoló maroklőfegyver-lövedékek, amikre gondolsz, kifejezetten veszélyes nagytestű nagyvadra vannak (medve, vaddisznó stb.), NEM pedig támadó kutyara, ami testtömegben, vastagságban jellemzően bőven-bőven az ember alatt van.

Még a te linkeden is ez van:

"PHIL SHOEMAKER, AN ALASKAN GUIDE FOR 33 YEARS, USES 9MM OUTDOORSMAN IN AN S&W 3954 TO STOP AN ATTACKING GRIZZLY"

(bár szerintem jókora fasz az az alaskan guide, aki nyomorult 9 mm Lugert visz, nem pedig .44 Magnumot vagy 10 mm AUTO-t a vadonba.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

gvass1 írta: 2020.05.22. 07:07 A kivastagitottra regalaok, mert sztem eros felreertesben vagy.

Azok a vadászönvédelmi "hardcast" mag tömör réz stb. jellegű mélyre behatoló maroklőfegyver-lövedékek, amikre gondolsz, kifejezetten veszélyes nagytestű nagyvadra vannak (medve, vaddisznó stb.), NEM pedig támadó kutyara, ami testtömegben, vastagságban jellemzően bőven-bőven az ember alatt van.

Még a te linkeden is ez van:

"PHIL SHOEMAKER, AN ALASKAN GUIDE FOR 33 YEARS, USES 9MM OUTDOORSMAN IN AN S&W 3954 TO STOP AN ATTACKING GRIZZLY"

(bár szerintem jókora fasz az az alaskan guide, aki nyomorult 9 mm Lugert visz, nem pedig .44 Magnumot vagy 10 mm AUTO-t a vadonba
A rád támadó kutyabal is pontosan ez a mely penetracio működik.
Állattamadas az az egy eset ahol az allat anatómiai viszonyai miatt hatekonyabb lehet az fmj. főleg vaddisznónal ahol a hp pl. egy nagy pajzsos kannal nem biztos hogy eleg melyre hatol.
A veszélyes vadaknal is változott az álláspont.
Már nem javasolják az extra erős. liőszereket.
A kisebb kaliberű fegyver jol megvalasztott lőszerrel hatekonyabb mint az egy kézzel gyakorlatilag haszhatatlan boszne nagy kaliberek.
Az elv itt is hasonló mint a humán támadásnal, gyors pontos sok találat.
Az altalan linkelt lőszer tobb találattal egy glock 19 bol kilove megállított egy támadó grizzlyt. Egy .500 Alaskannal pedig jo eséllyel csak mellé lőtt volna.
Ezek lőszerek vadaszni jók ahol gyakorlott emberek kicelozzak a pontos találatot.
A 10 mm auto es. 357 maximum az a kaliber amit meg egy atlag ember veszhelyzetben esetleg egy kézzel tud hasznalni.
glock 27 vs. javorszarvas, ami az egyik legveszelyesebb es egyben legszivosabb alaszkai vad.
https://youtu.be/KKvbAfvtqqQ
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

aksurv írta: 2020.05.22. 07:50 A rád támadó kutyabal is pontosan ez a mely penetracio működik.
Állattamadas az az egy eset ahol az allat anatómiai viszonyai miatt hatekonyabb lehet az fmj. főleg vaddisznónal ahol a hp pl. egy nagy pajzsos kannal nem biztos hogy eleg melyre hatol.
A veszélyes vadaknal is változott az álláspont.
Már nem javasolják az extra erős. liőszereket.
A kisebb kaliberű fegyver jol megvalasztott lőszerrel hatekonyabb mint az egy kézzel gyakorlatilag haszhatatlan boszne nagy kaliberek.
Az elv itt is hasonló mint a humán támadásnal, gyors pontos sok találat.
Az altalan linkelt lőszer tobb találattal egy glock 19 bol kilove megállított egy támadó grizzlyt. Egy .500 Alaskannal pedig jo eséllyel csak mellé lőtt volna.
Ezek lőszerek vadaszni jók ahol gyakorlott emberek kicelozzak a pontos találatot.
A 10 mm auto es. 357 maximum az a kaliber amit meg egy atlag ember veszhelyzetben esetleg egy kézzel tud hasznalni.
glock 27 vs. javorszarvas, ami az egyik legveszelyesebb es egyben legszivosabb alaszkai vad.
https://youtu.be/KKvbAfvtqqQ
Gondolom azt már nem vette fel, ahogy a szarvas feláll, elsétál, majd 12 óra múlva kínok közt meghal.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Sparrow írta: 2020.05.22. 08:03 Gondolom azt már nem vette fel, ahogy a szarvas feláll, elsétál, majd 12 óra múlva kínok közt meghal.
Elpusztult. Egyébként se vadászott, tehát értelmetlen vadaszias elejtest várni. Egyetlen önvédelmi szituációban sem elvaras a fejlövés, hogy ne szenvedjen tovabb a támadó.
Ráadasul itt egy idősebb amugy szivbeteg ember volt a hómobilos aki csak tul akarta elni az egészet.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

aksurv írta: 2020.05.22. 07:50 A rád támadó kutyabal is pontosan ez a mely penetracio működik.
Állattamadas az az egy eset ahol az allat anatómiai viszonyai miatt hatekonyabb lehet az fmj. főleg vaddisznónal ahol a hp pl. egy nagy pajzsos kannal nem biztos hogy eleg melyre hatol.
A veszélyes vadaknal is változott az álláspont.
Már nem javasolják az extra erős. liőszereket.
A kisebb kaliberű fegyver jol megvalasztott lőszerrel hatekonyabb mint az egy kézzel gyakorlatilag haszhatatlan boszne nagy kaliberek.
Az elv itt is hasonló mint a humán támadásnal, gyors pontos sok találat.
Az altalan linkelt lőszer tobb találattal egy glock 19 bol kilove megállított egy támadó grizzlyt. Egy .500 Alaskannal pedig jo eséllyel csak mellé lőtt volna.
Ezek lőszerek vadaszni jók ahol gyakorlott emberek kicelozzak a pontos találatot.
A 10 mm auto es. 357 maximum az a kaliber amit meg egy atlag ember veszhelyzetben esetleg egy kézzel tud hasznalni.
glock 27 vs. javorszarvas, ami az egyik legveszelyesebb es egyben legszivosabb alaszkai vad.
https://youtu.be/KKvbAfvtqqQ

Eléggé akadémikus ugyan a vitánk
, mert szerintem minimáls eséllyel lesz kóbor kutyánál (pepperpatron a megfejtés) veszélyesebb vaddal dolga többségünknek. Vadászönvédelmi meg NINCS banánban úgysem.

De kihangsúlyoznám hogy SZERINTEM a kutya és a medve/vaggyesznó nem egy kategória, a kutya - még a nagytestű fajták is - egy sovány tinédzser fiúcska testtömegével bírnak kb. Szemből támadva a kisméretű célpont és nem a kis penetráció a gond. 12" (FBI minimum) behatolás mellkason minden esetben bőven és vastagon létfontosságú szervet el fog tudni érni. Vastag csontozat sincs.

Azt, hogy veszélyes vadnál a nagyobb kalibert kisebbre cseréljük, mert nem akarunk a gyakorlásra-kiképzésre elég időt fordítani, az minimum vitatható álláspont.
Én jó néhány ilyennel lőttem már, a szuperkönnyű .44 Magnumok tényleg baromság, valóban uralhatatlan, de egy acéltokos Ruger Alaskan vagy egy 4" SW N-frame .44 Magnum már azért már elsajátítható történet. De egy Glock 20 10 mm AUTO már akér tűrhető sebességű ráduplázásokra is bőven alkalmas, már az én kezemben is.

MINDAZONÁLTAL: azt egyikünk sem vitatja gondolom, hogy a rendvédelemben általánosan a JHP lenne a normális, meg valami használható méretű, minőségi pepperspray.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

aksurv írta: 2020.05.22. 08:13 Elpusztult. Egyébként se vadászott, tehát értelmetlen vadaszias elejtest várni. Egyetlen önvédelmi szituációban sem elvaras a fejlövés, hogy ne szenvedjen tovabb a támadó.
Ráadasul itt egy idősebb amugy szivbeteg ember volt a hómobilos aki csak tul akarta elni az egészet.
Az önvédelmi részre el tudom fogadni az érvet. De szerintem csak szerencséje volt a kaliberrel. Szerintem gyenge/nem jó a 9mm fmj támadó nagyvadra.
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

Sparrow írta: 2020.05.22. 08:36 Az önvédelmi részre el tudom fogadni az érvet. De szerintem csak szerencséje volt a kaliberrel. Szerintem gyenge/nem jó a 9mm fmj támadó nagyvadra.
Volt szerencsém látni egy felvételt, ahol sebzett vaddisznóra adott le 6 lövést hivatásos vadász közvetlen közelről 357 magnummal, de a disznó csak őrjöngött és támadott tovább. Erre alapozom az előbbi kijelentésem.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Sparrow írta: 2020.05.22. 08:36 Az önvédelmi részre el tudom fogadni az érvet. De szerintem csak szerencséje volt a kaliberrel. Szerintem gyenge/nem jó a 9mm fmj támadó nagyvadra.
ez.0 40 volt..
Ebben a cikkben 37 esetet elemeznek nem igazán volt jelentősége a kalibernek.
https://www.ammoland.com/2018/02/defens ... z6N9S1fneP
Ez pedig egy igazán extrém eset
glock43 fmj lőszerrel grizzly ellen.
https://www.ammoland.com/2019/10/grizzl ... z6N9S1fneP
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

gvass1 írta: 2020.05.22. 08:13
Eléggé akadémikus ugyan a vitánk
, mert szerintem minimáls eséllyel lesz kóbor kutyánál (pepperpatron a megfejtés) veszélyesebb vaddal dolga többségünknek. Vadászönvédelmi meg NINCS banánban úgysem.

De kihangsúlyoznám hogy SZERINTEM a kutya és a medve/vaggyesznó nem egy kategória, a kutya - még a nagytestű fajták is - egy sovány tinédzser fiúcska testtömegével bírnak kb. Szemből támadva a kisméretű célpont és nem a kis penetráció a gond. 12" (FBI minimum) behatolás mellkason minden esetben bőven és vastagon létfontosságú szervet el fog tudni érni. Vastag csontozat sincs.

Azt, hogy veszélyes vadnál a nagyobb kalibert kisebbre cseréljük, mert nem akarunk a gyakorlásra-kiképzésre elég időt fordítani, az minimum vitatható álláspont.
Én jó néhány ilyennel lőttem már, a szuperkönnyű .44 Magnumok tényleg baromság, valóban uralhatatlan, de egy acéltokos Ruger Alaskan vagy egy 4" SW N-frame .44 Magnum már azért már elsajátítható történet. De egy Glock 20 10 mm AUTO már akér tűrhető sebességű ráduplázásokra is bőven alkalmas, már az én kezemben is.

MINDAZONÁLTAL: azt egyikünk sem vitatja gondolom, hogy a rendvédelemben általánosan a JHP lenne a normális, meg valami használható méretű, minőségi pepperspray.
Az utolsó mondatodban van lényeg plusz taser, pepperball, gumis puska.
A fenti esetben akár civil akár rendőreseten a folyadék kilovok lettek volna az ideális megoldás.
Azzal ha pofan lovi kutyát a gyerek élete kockaztatasa nélkül tudta volna semlegesiteni relatíve biztonsagos 1-3m rol.

Az fmj hp vitáról.
Eleg sokat foglalkozok celbalisztikaval, mert erdekel a téma.
Rengeteg cikk elolvasasa utan az kép alakult ki bennem, hogy hp lőszer tul van dimenzionalva.
A pisztoly lövedékek kialakitastol függetlenül egyszerű lyukakat furnak az emberekbe. Az igazan lényeges az, hogy hol van az a lyuk es milyen mélyre megy. Az amerikai szakirok a penetraciot fontosabb tartjak, mint az expandaciot. Azt tartjak leglenyegesebbnek, higy lövedék elerjen letfontossagu szerveket.
lasd miami lövöldözés. A fegyver használatok jelentős reszenel a támadó a miami esethez hasonlóan oldalt van, es a lovedeknek relatíve hosszú utat kell megtennie a testben hogy letfontossagu szervet elerjen.
Ha az fbi ügynök fmjt hasznalt volna akkor a lövedék nem allt volna meg Platt szive előtt hanem a bal vállán keresztul távozott volna a testéből es ezzel valószínűleg azonbal kiutotte volna a további harcbol. Nem véletlenül emeltek meg a lövedék kotelező behatolasi melyseget.
Pisztoly kaliberben a hp lövedék megallito ereje kizárólag a nagyobb fájdalom okozó kepessegeben van nem pedig a nagyobb károsító hatasaban. A fájdalom meg vagy működik vagy nem.
Ami az igazán fontos tulajdonsága az, hogy joval kevésbé veszélyezteti a vétleneket. Ezert kéne főleg rendszeresiteni.
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: smith15 »

Véleményem szerint a HP lövedékek főbb szempontja ne feltétlen a roncsolás, hanem hogy a testbe hatolva (azért nyilván megfelelő behatolási mélység mellett) minél gyorsabban leadják az energiájukat, ezáltal fejtsék ki a stopphatásukat (amennyire lehet), illetve, hogy minél kisebb eséllyel menjenek át a célon és sebesítsenek meg ártatlanokat.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

smith15 írta: 2020.05.22. 09:21 Véleményem szerint a HP lövedékek főbb szempontja ne feltétlen a roncsolás, hanem hogy a testbe hatolva (azért nyilván megfelelő behatolási mélység mellett) minél gyorsabban leadják az energiájukat, ezáltal fejtsék ki a stopphatásukat (amennyire lehet), illetve, hogy minél kisebb eséllyel menjenek át a célon és sebesítsenek meg ártatlanokat.
TEKnőcök nem is FMJ-t használnak hanem valamilyen Hornady expanzív lőszert.
Hál istennek legalább ők ki tudták vonni magukat ez alól az idióta felfogás alól.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

aksurv írta: 2020.05.22. 09:15 Az utolsó mondatodban van lényeg plusz taser, pepperball, gumis puska.
A fenti esetben akár civil akár rendőreseten a folyadék kilovok lettek volna az ideális megoldás.
Azzal ha pofan lovi kutyát a gyerek élete kockaztatasa nélkül tudta volna semlegesiteni relatíve biztonsagos 1-3m rol.

Az fmj hp vitáról.
Eleg sokat foglalkozok celbalisztikaval, mert erdekel a téma.
Rengeteg cikk elolvasasa utan az kép alakult ki bennem, hogy hp lőszer tul van dimenzionalva.
A pisztoly lövedékek kialakitastol függetlenül egyszerű lyukakat furnak az emberekbe. Az igazan lényeges az, hogy hol van az a lyuk es milyen mélyre megy. Az amerikai szakirok a penetraciot fontosabb tartjak, mint az expandaciot. Azt tartjak leglenyegesebbnek, higy lövedék elerjen letfontossagu szerveket.
lasd miami lövöldözés. A fegyver használatok jelentős reszenel a támadó a miami esethez hasonlóan oldalt van, es a lovedeknek relatíve hosszú utat kell megtennie a testben hogy letfontossagu szervet elerjen.
Ha az fbi ügynök fmjt hasznalt volna akkor a lövedék nem allt volna meg Platt szive előtt hanem a bal vállán keresztul távozott volna a testéből es ezzel valószínűleg azonbal kiutotte volna a további harcbol. Nem véletlenül emeltek meg a lövedék kotelező behatolasi melyseget.
Pisztoly kaliberben a hp lövedék megallito ereje kizárólag a nagyobb fájdalom okozó kepessegeben van nem pedig a nagyobb károsító hatasaban. A fájdalom meg vagy működik vagy nem.
Ami az igazán fontos tulajdonsága az, hogy joval kevésbé veszélyezteti a vétleneket. Ezert kéne főleg rendszeresiteni.

ismét a kivastagitottra reagalnek. Ez egy eros altalanositas.

Aki valoban ert hozza az a penetracio es az expanzio kozti egyensulyt (feladatspecifikusan) preferalja. Es nagyjabol konszenzus van mar arrol, hogy az altalanos rendvedelmi pisztolyloszernek az FBI standard teszprotokolljanak kell megfelelnie, koztuk ruhazat-, barrier-autitesi tesztek es min/max behatolas mellett.

Lásd bővebben, ez már azért eléggé fajsúlyos tesztsorozat, képletekkel, táblázatokkal stb:

http://www.brassfetcher.com/FBI%20Ammun ... tocol.html

"Designing a bullet to meet the FBI's criteria is a balancing act of bullet construction, intended impact velocity and material selection. The expansion in Bare Gelatin must be controlled enough to allow for adequate penetration depths, but the bullet must deform enough in Steel to keep the penetration below 18”. Add to this the fact that a properly-designed bullet will be able to expand with the cavity clogged with Plywood and Wallboard and it becomes clear that much investment in Research and Development is necessary in order to provide Law Enforcement and concerned citizens with the ammunition that they need to save their lives."
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: bel »

aksurv írta: 2020.05.22. 09:15 Eleg sokat foglalkozok celbalisztikaval, mert erdekel a téma.
Rengeteg cikk elolvasasa utan az kép alakult ki bennem, hogy hp lőszer tul van dimenzionalva.
A pisztoly lövedékek kialakitastol függetlenül egyszerű lyukakat furnak az emberekbe. Az igazan lényeges az, hogy hol van az a lyuk es milyen mélyre megy. Az amerikai szakirok a penetraciot fontosabb tartjak, mint az expandaciot. Azt tartjak leglenyegesebbnek, higy lövedék elerjen letfontossagu szerveket.
lasd miami lövöldözés. A fegyver használatok jelentős reszenel a támadó a miami esethez hasonlóan oldalt van, es a lovedeknek relatíve hosszú utat kell megtennie a testben hogy letfontossagu szervet elerjen.
Ha az fbi ügynök fmjt hasznalt volna akkor a lövedék nem allt volna meg Platt szive előtt hanem a bal vállán keresztul távozott volna a testéből es ezzel valószínűleg azonbal kiutotte volna a további harcbol. Nem véletlenül emeltek meg a lövedék kotelező behatolasi melyseget.
Pisztoly kaliberben a hp lövedék megallito ereje kizárólag a nagyobb fájdalom okozó kepessegeben van nem pedig a nagyobb károsító hatasaban. A fájdalom meg vagy működik vagy nem.
Ami az igazán fontos tulajdonsága az, hogy joval kevésbé veszélyezteti a vétleneket. Ezert kéne főleg rendszeresiteni.
Szia,

Az FBI szerint (a linkre nem emlekszek) a legfontosabb dolog a vernyomas: alacsony vernyomassal nem lehet harcolni. Marpedig az alacsony vernyomashoz leginkabb a nagy "tartos luk" (permanent cavity) vezet, amihez penetracio es expanzio egyarant szukseges.

Mindjart keresek egy ezt alatamaszto linket, de persze nem muszaly hinni a szerzonek. :-)

Bel
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2020.05.22. 11:50 Szia,

Az FBI szerint (a linkre nem emlekszek) a legfontosabb dolog a vernyomas: alacsony vernyomassal nem lehet harcolni. Marpedig az alacsony vernyomashoz leginkabb a nagy "tartos luk" (permanent cavity) vezet, amihez penetracio es expanzio egyarant szukseges.

Mindjart keresek egy ezt alatamaszto linket, de persze nem muszaly hinni a szerzonek. :-)

Bel
Ket dolog ut ki azonnal.
Központi idegrendszer ert találat illetve az agyi vérnyomásert közvetlenül felelős eret ert találat.
Gyakorlatilag a nullás zóna.
A szívet, aortat, agy arteriat ert találat azonnal csökkenti az agyba jutó vermennyiseget es ezzel az agyban a vernyomast es emiatt par másodpercen belül ajulast okoz.
Ha májat lepet hasi aortat eri találat ezeknél relatíve hosszabb idő 20-30 másodperc ami akkor vervesztesseggel jár hogy az agy is erzekeli.
A fájdalom ennél sokkal nagyobb stophatassal bír mar ha erzi.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Kozben nem talaltam linket, ezert inkabb irtam egyet: FBI pisztolylőszerek :-)

Bel
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2020.05.22. 12:25 Szia,

Kozben nem talaltam linket, ezert inkabb irtam egyet: FBI pisztolylőszerek :-)

Bel
+1
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

aksurv írta: 2020.05.22. 13:08+1
Jó írás, köszi!

7,62 x 25 Tokarevre kíváncsi lettem volna, FMJ és HP lőszerrel. Mi az a +P?
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: bel »

jó ha van írta: 2020.05.22. 22:45 Jó írás, köszi!

7,62 x 25 Tokarevre kíváncsi lettem volna, FMJ és HP lőszerrel. Mi az a +P?
Szia,

+P: novelt energiaju, egyben novelt gaznyomasu.

A 7.62x25 FMJ-vel minden bizonnyal igen kis megallitoereju: mivel az emberen mar egy 9x19 FMJ is atszalad (vagyis a TT novelt atutokepessege emberen haszontalan), azonban a TT joval kisebb atmeroju sebet ut.

Termeszetesen egy gyengen pancelozott cel eseteben mar nagyon mas a helyzet, hiszen amit a 9x19 at sem ut, a mogott a TT boven okoz pusztitast. Tekintettel arra, hogy egy katonasagnal boven elofordulnak ilyen dolgok (rohamsisaktol a golyoallo mellenyekig), maig nem ertem, hogy miert tert at a SZU makarov loszerre a TT-rol. Hacsak azert nem, mert a pisztoly ugyis csak disz/kivegzo eszkoz egy hadseregben.

Bel
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

bel írta: 2020.05.23. 21:04 , maig nem ertem, hogy miert tert at a SZU makarov loszerre a TT-rol. Hacsak azert nem, mert a pisztoly ugyis csak disz/kivegzo eszkoz egy hadseregben.

Bel

Ez egy elterjedt és eléggé durva leegyszerűsítés, majdhogynem 50+ éve nem is kifejezetten igaz.
Nyilván, ami kvázi-zsebpisztoly teljesítményű, tárkapacitású stb pisztolykák voltak sok helyen rendszerben (37M, Beretta M1934/35 pl.), ennek volt jelentős igazsága.

Azóta azonban a pisztolyok képességei bőven alkalmasak harcászati feladatok végrehajtására is épületharcban (9 mm NATO kaliber, 15-20-as tárkapacitás), a klasszikus utolsó esély tiszti/altiszti önvédelmi fegyver használaton túlmenően is. Plusz vannak kifejezetten civilben, fedetten bevetésre induló speciális alakulatok, ahol a rejtés miatt az elsődleges fegyverzet a maroklőfegyver.

Meg bármennyire jósolták az utolsó 20-30 évben, a katonai PDW-k elterjedése az istennek nem következik be.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2020.05.23. 21:04 Szia,

+P: novelt energiaju, egyben novelt gaznyomasu.

A 7.62x25 FMJ-vel minden bizonnyal igen kis megallitoereju: mivel az emberen mar egy 9x19 FMJ is atszalad (vagyis a TT novelt atutokepessege emberen haszontalan), azonban a TT joval kisebb atmeroju sebet ut.

Termeszetesen egy gyengen pancelozott cel eseteben mar nagyon mas a helyzet, hiszen amit a 9x19 at sem ut, a mogott a TT boven okoz pusztitast. Tekintettel arra, hogy egy katonasagnal boven elofordulnak ilyen dolgok (rohamsisaktol a golyoallo mellenyekig), maig nem ertem, hogy miert tert at a SZU makarov loszerre a TT-rol. Hacsak azert nem, mert a pisztoly ugyis csak disz/kivegzo eszkoz egy hadseregben.

Bel
Azok akik fronton szembe kerültek vele nem panaszkodtak a TT lőszer teljesítményére, holott közelharcban meglehetősen járatos emberek ellen pl zuluk, búrok, kozákok ellen is használták.
Egyébként érdekes gondolatkiserletet vázolt egyszer valaki egy másik fórumon, milyen lenne egy hp TT lőszer cellballisztikai teljesítménye.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: bel »

gvass1 írta: 2020.05.24. 05:52 Ez egy elterjedt és eléggé durva leegyszerűsítés, majdhogynem 50+ éve nem is kifejezetten igaz.
Szia,

Igen, de egy tobb mint 50 evvel ezelotti (es szerintem hibas) dontes esetleges okakent irtam.

Bel
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Poresz »

aksurv írta: 2020.05.24. 08:08 Azok akik fronton szembe kerültek vele nem panaszkodtak a TT lőszer teljesítményére, holott közelharcban meglehetősen járatos emberek ellen pl zuluk, búrok, kozákok ellen is használták.
A 7,62×25 mm "TT-lőszer" biztosan nem vett részt a búr háborúkban, az a 7,63×25 mm Mauser (és az is csak a második búr háború idejére született meg).

Személy szerint én nagyon óvatosan használom "a használói nem panaszkodtak" és hasonló kifejezéseket:
- egyszerűen legtöbbször nem ismerem a véleményüket;
- ha néhányat hallok-olvasok, nem tudom, mennyire jó a mintavétel, mennyire jellemző a vélemény;
- rendőrnek, csendőrnek, katonának, forradalmárnak, partizánnak stb.-nek a legritkább esetben van összehasonlítási alapja, egyszerűen használja, amit kap vagy szerez. (Tapasztalatom szerint nagyon hitványnak kell lennie egy fegyvernek, hogy a kiképzésen túl fegyvereket nem ismerő használóinak is nyilvánvaló legyen ez. A PA63-at is dicsérik elegen. - Nekem pedig Walther PP és 48M is volt a kezemben, és csak mosolygok.)
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Poresz írta: 2020.05.25. 12:53 A 7,62×25 mm "TT-lőszer" biztosan nem vett részt a búr háborúkban, az a 7,63×25 mm Mauser (és az is csak a második búr háború idejére született meg).

Személy szerint én nagyon óvatosan használom "a használói nem panaszkodtak" és hasonló kifejezéseket:
- egyszerűen legtöbbször nem ismerem a véleményüket;
- ha néhányat hallok-olvasok, nem tudom, mennyire jó a mintavétel, mennyire jellemző a vélemény;
- rendőrnek, csendőrnek, katonának, forradalmárnak, partizánnak stb.-nek a legritkább esetben van összehasonlítási alapja, egyszerűen használja, amit kap vagy szerez. (Tapasztalatom szerint nagyon hitványnak kell lennie egy fegyvernek, hogy a kiképzésen túl fegyvereket nem ismerő használóinak is nyilvánvaló legyen ez. A PA63-at is dicsérik elegen. - Nekem pedig Walther PP és 48M is volt a kezemben, és csak mosolygok.)
ebben sok igazság van: Akit bajonettre tűztek, mert a pisztolyának kevés volt a stophatása, az utóbb nem jelenik meg a feedback-ekben.:-)))

Mindazonáltal például az USA haderejenek megfelelo szerve nagyon komoly felméréseket, kutatásokat végez, komoly kérdőíveket töltet a harctereket megjárt katonákkal, az általuk használt fegyverek gyenge pontjainak, karbantartásigényének, meghibásodási lehetőségeinek vizsgálata céljából.

Ezek aztán nem ritkán nyilvánosak is lesznek részben vagy egészben, például iraki háborús lövészfegyveres tapasztalatokba is futottam már bele nyilvánosan a neten.

Biztos, hogy az oroszok vagy az izraeliek is csinálnak hasonlókat Szírában és másutt.

("Kalasnyikov haraso, nyináda rezvityija, davajd vodku":-))) Nyilván kevésbé lövészfegyverek kihegyezve.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Nemrég olvasgattam az 1991-es Haditechnikában a Poresz kolléga által megadott linken a délszláv háború kézifegyvereiről szóló cikket. Asszem 1991-es vagy 1992-es szám volt.
Ott is szó volt a hatás adatokról pisztolyoknál, de bár csak 30 év telt el, teljesen más volt az uralkodó szemlélet. A szerző a TT és a 9x19 közötti különbségnél jugoszláv katonai mérésekre hivatkozik (könnyen lehet hogy 70-es 80-as évekből származó anyagokból), ahol a hatást többek közt úgy mérték, hogy homokba és fenyőfába leadott lövéseknél hány cm mélyen fúródik be a lövedék? Szóba sem került sehol a ballisztikai zselé, expanzió (OK az FMJ-nél erről nem beszélhetünk), sebballisztika, stb.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Mint TT fan :) hadd tegyem hozzá, hogy az ellenséges katonán vannak "nem tiszta" célpontok, ahol csatok, felszerelés, stb. fedi, lehet járműben, ahol számít a megbízható, jó átütés, és persze lehet rajta több fajta mellény.

Maga a TT lőszer szerintem egy jó hadi lőszer, a palack formájú hüvely könnyebben betalál a töltényűrbe, ritkább a töltési hiba.

Én meghagytam volna a TT-t katonai / szolgálati fegyvernek, a Makarov PM-et meg nyomozóknak, rejtett viselésre.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Poresz »

WildBear23 írta: 2020.05.25. 16:51 Mint TT fan :) hadd tegyem hozzá, hogy az ellenséges katonán vannak "nem tiszta" célpontok, ahol csatok, felszerelés, stb. fedi, lehet járműben, ahol számít a megbízható, jó átütés, és persze lehet rajta több fajta mellény.

Maga a TT lőszer szerintem egy jó hadi lőszer, a palack formájú hüvely könnyebben betalál a töltényűrbe, ritkább a töltési hiba.

Én meghagytam volna a TT-t katonai / szolgálati fegyvernek, a Makarov PM-et meg nyomozóknak, rejtett viselésre.
Ugyanez a palacknyakúság a hüvely gyártásánál több műveletet igényel: több gép- és szerszám, gyártástechnológiával többet kell kísérletezni. Igaz milliós és milliárdos tömeggyártásnál ez egyre kisebb része az önköltségnek. Valamint a nyers csövek - átfúrt, esetleg huzagolt acélhengerek - azonosak lehetnek: megfelelő hosszra ledarabolással, töltényűr dörzsárazásával, külső felület megmunkálásával válnak fegyverspecifikussá. (Ez nem feltétlenül történt így, ennek kijelentéséhez még bőven kellene levéltárazni. Ez egy elméleti lehetőség.)
…és még hány szempont lehet egy hadi kaliber kiválasztásánál.

Egyébként régóta terveztem és már nagyon vártam, hogy elveszítsem TT-szűzességem, erre jött a járvány, és Hídvégi bácsi is 65+-os…

Apropó: mi igaz abból, hogy TT-vel nem lehet kilőni a szovjet tankok kémlelőnyílásán? Ez elég mítoszszagú állítás (kacsa?), azzal fokozva, hogy a szovjet harckocsizóknak ezért Nagant revolvereket adtak, Kalasnyikov egyik első konstrukciója egy ezt megoldó készülék volt, a makarovot is így fejlesztették…
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2020.05.25. 16:51 Én meghagytam volna a TT-t katonai / szolgálati fegyvernek, a Makarov PM-et meg nyomozóknak, rejtett viselésre.
Logisztikai szempontból ez nem ideális megoldás, kétféle pisztolylőszert rendszerben tartani. Ráadásul akkor nem csak a SZU-ról volt szó, de a VSZ-ről is, vagyis még jó pár szövetséges ország hadseregének és rendőrségének el kellett volna végeznie ezt a mutatványt.

Az én másik tippem az, hogy az AK47 megjelenésével kivonták a TT lőszert tüzelő sorozatlövő fegyvereket is, így ezért sem volt a TT lőszerre többé szükség.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TT: mennyire reális, hogy egy tank nyílásából pisztollyal lőjenek kifelé? Mekkora az a nyílás? Szerintem kifér egy pisztoly csöve.
Lőszergyártás: olyan számban gyártották a TT lőszert, hogy biztosan sok gépsort állítottak be rá. Az, hogy a hüvelyt palack formára kellett húzni, szerintem nem volt jelentős szempont.
Logosztika: két féle pisztolylőszer még belefér, katonai célra és nyilt viselésre a TT, nyomozóknak rejtetten a Makarov.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Poresz írta: 2020.05.25. 12:53 A 7,62×25 mm "TT-lőszer" biztosan nem vett részt a búr háborúkban, az a 7,63×25 mm Mauser (és az is csak a második búr háború idejére született meg).

Személy szerint én nagyon óvatosan használom "a használói nem panaszkodtak" és hasonló kifejezéseket:
- egyszerűen legtöbbször nem ismerem a véleményüket;
- ha néhányat hallok-olvasok, nem tudom, mennyire jó a mintavétel, mennyire jellemző a vélemény;
- rendőrnek, csendőrnek, katonának, forradalmárnak, partizánnak stb.-nek a legritkább esetben van összehasonlítási alapja, egyszerűen használja, amit kap vagy szerez. (Tapasztalatom szerint nagyon hitványnak kell lennie egy fegyvernek, hogy a kiképzésen túl fegyvereket nem ismerő használóinak is nyilvánvaló legyen ez. A PA63-at is dicsérik elegen. - Nekem pedig Walther PP és 48M is volt a kezemben, és csak mosolygok.)
Természetes a Mauser loszerre gondoltam, viszont
TT lőszer gyakorlatilag egy tultoltott Mauser.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2020.05.25. 19:53 Logosztika: két féle pisztolylőszer még belefér, katonai célra és nyilt viselésre a TT, nyomozóknak rejtetten a Makarov.
Most direkt megnéztem a Soviet MIlitary Pistols - Tokarev & Makarov c. könyvben, hátha találok valami magyarázatot a komplett cserére. Nem találtam, csak annyit írtak, hogy nagy hatással volt a szovjetekre a Walther PP és a német gyár elfoglalása után vitték magukkal a terveket a Walther 9x18 Ultra kísérleti lőszerről és a köré épített fegyverről, aztán 1951-ben kiírták a pályázatot amit a Makarov nyert. De azt hogy miért döntöttek katonai célra is a gyengécske 9x18 mm mellett a sokkal erősebb 7,62x25 után, az innen nem derül ki sajnos, pedig érdekes infó lehetne.

"After the lessons of WWII which found Soviet Rossia largely uprepared and obliged to to use a variety of begged or captured small arms, it was decided to remedy what was considered as one of the weakest link link in the armament line.

No doubt, when seeing the working and caliber of the semi-automatic eventially adopted by the Sovidets that their occupying troops, who inherited the Waitlher's Zella-Mehlis plant, did not waste the advantage of learning from prototypes and blueprints that could have been left in the selves.

In 1951, resulting from a competition for development of a new domestic model to replace the Tokarev TT, the Makarov, chambered in 9x18 mm, was officially adopted."
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: bel »

TotoHU írta: 2020.05.25. 15:35 A szerző a TT és a 9x19 közötti különbségnél jugoszláv katonai mérésekre hivatkozik (könnyen lehet hogy 70-es 80-as évekből származó anyagokból), ahol a hatást többek közt úgy mérték, hogy homokba és fenyőfába leadott lövéseknél hány cm mélyen fúródik be a lövedék? Szóba sem került sehol a ballisztikai zselé, expanzió (OK az FMJ-nél erről nem beszélhetünk), sebballisztika, stb.
Szia,

Azt gondolom, hogy ha nem is 100%-ban, de azert jelentosen kulonbozik egymastol az europai katonai szemlelet, a modern onvedelmi/rendvedelmi szemlelettol:

-Onvedelem/rendvedelem eseten alapvetoen igaz a 3x3-as szabaly (az esetek tobbsegeben 3 meteren es 3 masordpercen belul lezajlik a tuzharc), ezert itt azon van a hangsuly, hogy olyan loszert hasznaljanak, ami 2-3 jo talalat eseten rendkivul gyorsan megtori a tamadast, mikozben az egyaltalan nem cel, hogy 1 mm vaslemeznel komolyabb dolgot hatasosan atusson a lovedek (sot, sokkal inkabb az a cel, hogy a leheto legkevesebb hazfalat usse at a lovedek).

-Katonasag eseten az europai kulturkorben az az elvaras, hogy legalabb megsebesuljon az ellenfel, sot ha nagyon precizek akarnak lenni, akkor kifejezetten elonyosebb egy kozepsulyos (korhazi ellatast igenylo) sebesules a halalozasnal (mivel nagyobb erot fog le a sebesult ellatasa, mintha csak egyszeruen meghalt volna; es mivel legtobbszor "villamhaboru" a cel, ezert az 1-2 honap mulva ismet harckepes katona mar nem szamit). Ezzel parhuzamosan ahogy Medve olvtarsunk is irta, egy katonan sok minden van az ovcsattol a rohamsisakon at a II-es mellenyig, amiket mind at kell utni.

Azt gondolom, hogy a Genfi konvencio FMJ megkovetelese (illetve ennek elfogadasa) csak reszben szarmazik a nagy magasztos emberbarat eszmekbol, es legalabb ekkora reszben abbol, hogy az elozo bekezdes miatt nem volt katonai erdek ennek blokkolasara.

Manapsag valamennyit valtozik a vilag, egyre inkabb szuksege van a katonaknak a hagyomanyos ertelemben vett onvedelemre, nem veletlen, hogy az USA-nak mar kulon van a Genfi konvenciot figyelembe vevo es azt figyelmen kivul hagyo loszere.
Termeszetesen (es szerintem igen helyesen!) nem teljesen hulyek fogalmaztak meg a Genfi konvenciot, es az semmi egyoldalu korlatozast sem tartalmaz: aki nem irta ala/nem tartja be a konvenciot, azokat semmilyen mertekben sem vedi! Tehat az a legkevesbe sem a konvencio megsertese, ha a konvenciot ala nem irokkal szemben hasznalnak akar HP loszert, akar ha kivegzik oket.

Bel
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2020.05.25. 21:09 Szia,

Azt gondolom, hogy ha nem is 100%-ban, de azert jelentosen kulonbozik egymastol az europai katonai szemlelet, a modern onvedelmi/rendvedelmi szemlelettol:

-Onvedelem/rendvedelem eseten alapvetoen igaz a 3x3-as szabaly (az esetek tobbsegeben 3 meteren es 3 masordpercen belul lezajlik a tuzharc), ezert itt azon van a hangsuly, hogy olyan loszert hasznaljanak, ami 2-3 jo talalat eseten rendkivul gyorsan megtori a tamadast, mikozben az egyaltalan nem cel, hogy 1 mm vaslemeznel komolyabb dolgot hatasosan atusson a lovedek (sot, sokkal inkabb az a cel, hogy a leheto legkevesebb hazfalat usse at a lovedek).

-Katonasag eseten az europai kulturkorben az az elvaras, hogy legalabb megsebesuljon az ellenfel, sot ha nagyon precizek akarnak lenni, akkor kifejezetten elonyosebb egy kozepsulyos (korhazi ellatast igenylo) sebesules a halalozasnal (mivel nagyobb erot fog le a sebesult ellatasa, mintha csak egyszeruen meghalt volna; es mivel legtobbszor "villamhaboru" a cel, ezert az 1-2 honap mulva ismet harckepes katona mar nem szamit). Ezzel parhuzamosan ahogy Medve olvtarsunk is irta, egy katonan sok minden van az ovcsattol a rohamsisakon at a II-es mellenyig, amiket mind at kell utni.

Azt gondolom, hogy a Genfi konvencio FMJ megkovetelese (illetve ennek elfogadasa) csak reszben szarmazik a nagy magasztos emberbarat eszmekbol, es legalabb ekkora reszben abbol, hogy az elozo bekezdes miatt nem volt katonai erdek ennek blokkolasara.

Manapsag valamennyit valtozik a vilag, egyre inkabb szuksege van a katonaknak a hagyomanyos ertelemben vett onvedelemre, nem veletlen, hogy az USA-nak mar kulon van a Genfi konvenciot figyelembe vevo es azt figyelmen kivul hagyo loszere.
Termeszetesen (es szerintem igen helyesen!) nem teljesen hulyek fogalmaztak meg a Genfi konvenciot, es az semmi egyoldalu korlatozast sem tartalmaz: aki nem irta ala/nem tartja be a konvenciot, azokat semmilyen mertekben sem vedi! Tehat az a legkevesbe sem a konvencio megsertese, ha a konvenciot ala nem irokkal szemben hasznalnak akar HP loszert, akar ha kivegzik oket.

Bel
Haga 1899 konvenció.
Es a joghatalya csak Szerződő felek egymás között viszonyaira terjed ki.
A terroristak nem irtak alá őket nem védi.
Ezért nem lehet támadni azt, aki nem konvencionális háborúban ilyet használ, vagy a rendőri használatot.
Tehát nem általános önkorlátozás. Ha az lenne, akkor jelentős hátrány lenne olyan ellenfél ellen, aki nem írta alá.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Nem-halálos (gázpisztoly, gázspray, folyadéksugár kilövők, traumatikus fegyverek, stb.)

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Mr. Senki írta: 2020.05.26. 12:17 A legtöbb mai embernek darázsmintásra kellene festeni a sátorvasat, hogy feltűnjön nekik, hogy az biza veszélyes terület. Oda semmi ne mehet amíg nem akar lőni a lövész. Akár töltött a fegyver, akár nem.

Mondom ezt úgy, hogy ezt a hibát én is milliószor elkövettem mire sikerült megtanulni. Volt olyan verseny, ahol majdnem kizártak "ujjazás" miatt. Az igazi tanító erő az volt, amikor elkezdtem viselni az SA rendszerű glock formájú G-R fegyvereket. Ott nincs pardon. Aki rutinból baxtatja a billentyűt, az el fogja gázosítani magát. Talán ezért sem vállalta be a Magyar Rendőrség a Glock-okat, mert tudják, hogy mire képesek a járőrök ennyi képzéssel, és egy glockkal vegyítve.
Mivel cső alá töltve viselik, ezért nem lett volna azzal semmi baj.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
fgabesz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 310
Csatlakozott: 2018.06.19. 21:21
Tartózkodási hely: Budapest IV.
Kapcsolat:

Re: Nem-halálos (gázpisztoly, gázspray, folyadéksugár kilövők, traumatikus fegyverek, stb.)

Hozzászólás Szerző: fgabesz »

Mr. Senki írta: 2020.05.26. 12:17 A legtöbb mai embernek darázsmintásra kellene festeni a sátorvasat, hogy feltűnjön nekik, hogy az biza veszélyes terület. Oda semmi ne mehet amíg nem akar lőni a lövész. Akár töltött a fegyver, akár nem.
.... Talán ezért sem vállalta be a Magyar Rendőrség a Glock-okat, mert tudják, hogy mire képesek a járőrök ennyi képzéssel, és egy glockkal vegyítve.
Tényleg nem tudom, hogy ezen sírjak, vagy nevessek! :shock:
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Nem-halálos (gázpisztoly, gázspray, folyadéksugár kilövők, traumatikus fegyverek, stb.)

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Fortitu írta: 2020.05.26. 12:42 Mivel cső alá töltve viselik, ezért nem lett volna azzal semmi baj.
OFF

bizony, a DA/SA külsőkakasos pisztolyok (PA-63, P9R, Jericho, USP, P-07/09) még sokkal veszélyesebbek így, hiszen SA-ban kisebb erőre/billentyűútra elsülnek.

ON
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Nem-halálos (gázpisztoly, gázspray, folyadéksugár kilövők, traumatikus fegyverek, stb.)

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

Fortitu írta: 2020.05.26. 12:42 Mivel cső alá töltve viselik, ezért nem lett volna azzal semmi baj.
Igen, elvileg úgy kell viselniük.
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Nem-halálos (gázpisztoly, gázspray, folyadéksugár kilövők, traumatikus fegyverek, stb.)

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

gvass1 írta: 2020.05.26. 12:50 OFF

bizony, a DA/SA külsőkakasos pisztolyok (PA-63, P9R, Jericho, USP, P-07/09) még sokkal veszélyesebbek így, hiszen SA-ban kisebb erőre/billentyűútra elsülnek.

ON
Kihagytad a képletből az egyes iü kriminálpszicho szakik véleményét, miszerint a csőrehúzás komoly pszichológiai erővel bír.

Egyébként a rendőrök jelen kiképzettségi szintjén nem tartom ördögtől valónak a cső alá töltést. Persze igazán jónak sem, mert komoly szituban nem lesz esélye megvédenie magát.
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Nem-halálos (gázpisztoly, gázspray, folyadéksugár kilövők, traumatikus fegyverek, stb.)

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Mr. Senki írta: 2020.05.26. 13:53 Kihagytad a képletből az egyes iü kriminálpszicho szakik véleményét, miszerint a csőrehúzás komoly pszichológiai erővel bír.

Egyébként a rendőrök jelen kiképzettségi szintjén nem tartom ördögtől valónak a cső alá töltést. Persze igazán jónak sem, mert komoly szituban nem lesz esélye megvédenie magát.

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Nem-halálos (gázpisztoly, gázspray, folyadéksugár kilövők, traumatikus fegyverek, stb.)

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

The Gent írta: 2020.05.26. 14:27 Asszem, hogy az a, a helyes válasz... Mit nyertem? nhgaloHPLKS.gif

OFF

háháháááá, minő naivság!!! A belügyes különös állatfajta, nem fog rajta az idő!
forrás: Police.hu, 2020.


ON
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Nem-halálos (gázpisztoly, gázspray, folyadéksugár kilövők, traumatikus fegyverek, stb.)

Hozzászólás Szerző: chucky »

Mr. Senki írta: 2020.05.26. 13:53 Kihagytad a képletből az egyes iü kriminálpszicho szakik véleményét, miszerint a csőrehúzás komoly pszichológiai erővel bír.

Egyébként a rendőrök jelen kiképzettségi szintjén nem tartom ördögtől valónak a cső alá töltést. Persze igazán jónak sem, mert komoly szituban nem lesz esélye megvédenie magát.
A figyelmeztető lövést is kétségbe vonják sokan.De ha ilyened van......tartós halláskárosodást okoz a támadónak és még széklet minta is lesz a gatyájában :lol: :lol: :lol: 8-)
Lynx.jpg
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Nem-halálos (gázpisztoly, gázspray, folyadéksugár kilövők, traumatikus fegyverek, stb.)

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

chucky írta: 2020.05.26. 15:26 A figyelmeztető lövést is kétségbe vonják sokan.De ha ilyened van......tartós halláskárosodást okoz a támadónak és még széklet minta is lesz a gatyájában :lol: :lol: :lol: 8-)
Lynx.jpg
Könyörgöm, ezzel nehogy leadj figyelmeztetőt, mert bolygóközi konfliktus lehet a vége!
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

TotoHU írta: 2020.05.25. 20:17 Most direkt megnéztem a Soviet MIlitary Pistols - Tokarev & Makarov c. könyvben, hátha találok valami magyarázatot a komplett cserére. Nem találtam, csak annyit írtak, hogy nagy hatással volt a szovjetekre a Walther PP és a német gyár elfoglalása után vitték magukkal a terveket a Walther 9x18 Ultra kísérleti lőszerről és a köré épített fegyverről, aztán 1951-ben kiírták a pályázatot amit a Makarov nyert. De azt hogy miért döntöttek katonai célra is a gyengécske 9x18 mm mellett a sokkal erősebb 7,62x25 után, az innen nem derül ki sajnos, pedig érdekes infó lehetne.
Kiegészítés: ezt a videót most találtam a Waither Ultra kísérleti pisztolyról, aminek la 9x18mm lőszere megihlette a Makarrov tervezőit, egy forrás szerint. Erről az ismeretlen kísérleti pisztolyról is készült egy kis videó. Érdemes megnézni, mert nagyon érdekes ahogyan a helyretoló rugó a cső alatt a markolatban kapott helyett, plusz egy forgó csöves zárolást is kapott a pisztoly.

https://www.youtube.com/watch?v=o9GgC9vOERE

Ami viszont a "Miért cserélték le az erős TT-t a sokkal gyengébb Makarov kaliberre" kérdésben érdekes: a 9x18 pisztolyt a németek a Walther PP és a 9x19 Luger közötti kompakt pisztolynak szánták, és eredetileg elsősorban a légierő számára folyt a fejlesztés a 30-as évek végén. Tehát a 9x18mm lőszert a németek egyáltalán nem tartották általában hadi és rendvédelmi feladatokra alkalmasnak, míg tizenpár évvel később a szovjetek már igen. Nagyon érdekes intermezzo, de a rejtélyt számomra továbbra sem oldja fel: miért kellett a egy sokkal gyengébb lőszer a TT helyett...
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: G.D »

"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

gvass1 írta: 2020.06.04. 20:29 Albatroszgyárat veszünk?


https://m.hvg.hu/kkv/20200604_tombor_uzlet_csehorszag
Ha jól rémlik (bár eme részterületnek nem vagyok szakértője), az Albatros és testvérei nem csak olcsó kiképzőrepülőnek jók, de csatarepülőnek is (COIN), és korlátozott légirendészkedni is elmegy.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

swordmanus írta: 2020.06.04. 20:37 Ha jól rémlik (bár eme részterületnek nem vagyok szakértője), az Albatros és testvérei nem csak olcsó kiképzőrepülőnek jók, de csatarepülőnek is (COIN), és korlátozott légirendészkedni is elmegy.


Persze. Gépágyúkonténer+nem irányított rokettablokkok. L-39ng!
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

"Les sanglots longs
Des violons
De l’automne
Blessent mon coeur
D’une langueur
Monotone."

DDay2.jpg
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: G.D »

"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

gvass1 írta: 2020.06.04. 20:54 Persze. Gépágyúkonténer+nem irányított rokettablokkok. L-39ng!
Egyébként ahogy békés szemlélőként nézem ezt a fegyverzetben kibontakozozó V4+osztrák aknavetős+horvátok is különleges egységekkel együttműködős-lengyelek elég nagyok és elvannak magukban dolgot, és rávetítem a térképre, nekem valahogy mindig a Monarchia jön ki, Erdély nélkül. A balkáni missziós jelenléttel pláne. :-D na, majd meglátjuk pár évtized múlva (ha még látunk), hova vezet. De úgy fest, némi történelmi elhajlások lehetnek, meg kóbor évszázadok, de újra kezdi összefújni a szemetet a szél...
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: zora »

swordmanus írta: 2020.06.06. 23:42 Egyébként ahogy békés szemlélőként nézem ezt a fegyverzetben kibontakozozó V4+osztrák aknavetős+horvátok is különleges egységekkel együttműködős-lengyelek elég nagyok és elvannak magukban dolgot, és rávetítem a térképre, nekem valahogy mindig a Monarchia jön ki, Erdély nélkül. A balkáni missziós jelenléttel pláne. :-D na, majd meglátjuk pár évtized múlva (ha még látunk), hova vezet. De úgy fest, némi történelmi elhajlások lehetnek, meg kóbor évszázadok, de újra kezdi összefújni a szemetet a szél...
IV. Károly nyomna erre egy Like-ot.
De egy vírus ellen sem volt még csak nyoma sem egységes fellépésnek.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: bel »

swordmanus írta: 2020.06.04. 20:37 Ha jól rémlik (bár eme részterületnek nem vagyok szakértője), az Albatros és testvérei nem csak olcsó kiképzőrepülőnek jók, de csatarepülőnek is (COIN), és korlátozott légirendészkedni is elmegy.
Szia,

Igen, a fegyverzete alapjan siman jo konnyu tamado gepnek is, de ahogy irtad is, leginkabb olyanok ellen, akik nem tudnak visszaloni (COIN), mert azt mondjak, hogy eleg serulekeny (ami termeszetes is egy eredetileg kikepzogepnek tervezett repulon: minek koltottek volna sok penzt arra, hogy sok talalatot tuleljen).

Viszont annak nem latom ertelmet, hogy kulon legirendesz gep legyen a nagy utasszalitok es a kis gepek/helikopterek szamara.

Marpedig mivel kb. ugyanakkora sebesseggel tud menni egy Albatros mint egy utasszallito (L-159 Alca: max sebesseg 936 km/h, Boeing 777: utazosebesseg: 850-950), ezert nyilvanvaloan nem tud neki sem segiteni, sem fellepni ellene, ha egyszer a lepest sem tudja tartani vele.

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

zora írta: 2020.06.07. 00:24 IV. Károly nyomna erre egy Like-ot.
De egy vírus ellen sem volt még csak nyoma sem egységes fellépésnek.
Pedig mostanában pont egyszerre nyitotta meg határait a térség.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: zora »

swordmanus írta: 2020.06.07. 14:04 Pedig mostanában pont egyszerre nyitotta meg határait a térség.
Ja, a vész elmúltával már mindenki haver.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
parazstaposo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 413
Csatlakozott: 2018.06.05. 18:40

speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: parazstaposo »

"A meglévő önkéntes tartalékos rendszer részeként speciális önkéntes tartalékos kategóriát vezet be a kormány"

https://nepszava.hu/3081400_otmilliardo ... orozott-be


Mint egy falat kenyér... :D
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

parazstaposo írta: 2020.06.13. 08:10 "A meglévő önkéntes tartalékos rendszer részeként speciális önkéntes tartalékos kategóriát vezet be a kormány"

https://nepszava.hu/3081400_otmilliardo ... orozott-be


Mint egy falat kenyér... :D
egyébként MOST ez szerintem valóban pont olyan. Hirtelen lett 200+ ezer munkanélküli. Ha ezek közül pár ezret közmunkánál, háromhavi munkanélküli-segélynél értelmesebb feladatra lehet fogni, és keresnek közben valami szemmel látható pénzt, akkor nagyot segítünk rajtuk és családjaikon. Ha bónuszként néhány százalékukból esetleg jó katona, rendszerben bent maradó lesz, akkor ezzel még a honvédelem ügyének is segítettünk. lehet fintorogni, de én ebben semmi rosszat nem látok, sőt.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: G.D »

gvass1 írta: 2020.06.13. 08:24Ha bónuszként néhány százalékukból esetleg jó katona, rendszerben bent maradó lesz, akkor ezzel még a honvédelem ügyének is segítettünk.
Őszintén: szerinted erre mégis mennyi az esély? Eddig is bármikor felszerelhettek volna, csak civilként sokkal kevesebb kötöttség és f@szkodás mellett is 2× (vagy külföldön 5-10×) annyit kerestek...
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

G.D írta: 2020.06.13. 08:47 Őszintén: szerinted erre mégis mennyi az esély? Eddig is bármikor felszerelhettek volna, csak civilként sokkal kevesebb kötöttség és f@szkodás mellett is 2× (vagy külföldön 5-10×) annyit kerestek...

eddig munkaerőHIÁNY volt, miért szereltek volna fel? Most viszont hirtelen brutális munkanélküliség lett, bizonyos szektorokban/térségekben gyakorlatilag minden állás megszűnt.
Ez meg biztos - ha alacsony szintű is - megélhetés ígérete.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
parazstaposo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 413
Csatlakozott: 2018.06.05. 18:40

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: parazstaposo »

gvass1 írta: 2020.06.13. 08:50 eddig munkaerőHIÁNY volt, miért szereltek volna fel? Most viszont hirtelen brutális munkanélküliség lett, bizonyos szektorokban/térségekben gyakorlatilag minden állás megszűnt.
Ez meg biztos - ha alacsony szintű is - megélhetés ígérete.
Addig mig nem talalnak egy jobb munkat. Nem ertem a specialis jelzot sem es tudom en vok rosszul osszerakva de en ezt az otmilliardot inkabb a meglevo allomany illetmenyenek emelesere forditanam.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: G.D »

parazstaposo írta: 2020.06.13. 09:32en ezt az otmilliardot inkabb a meglevo allomany illetmenyenek emelesere forditanam.
Már a "területvédelmiekre" elszórt pénzt is inkább arra kellett volna...
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

gvass1 írta: 2020.06.13. 08:24 egyébként MOST ez szerintem valóban pont olyan. Hirtelen lett 200+ ezer munkanélküli. Ha ezek közül pár ezret közmunkánál, háromhavi munkanélküli-segélynél értelmesebb feladatra lehet fogni, és keresnek közben valami szemmel látható pénzt, akkor nagyot segítünk rajtuk és családjaikon. Ha bónuszként néhány százalékukból esetleg jó katona, rendszerben bent maradó lesz, akkor ezzel még a honvédelem ügyének is segítettünk. lehet fintorogni, de én ebben semmi rosszat nem látok, sőt.

Vannak tervek állítólag, hogy küldenek ÖTT-seket is missziókba, és nemzetközi képzésekre vagy hadgyakorlatokra a NATO-n belül. Az erre kiválasztottak kerülhetnek be ebbe, talán.
Ez persze csak találgatás, pontos infója még senkinek sinscen. De ránézésre ez erről szólhat.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

G.D írta: 2020.06.13. 09:39 Már a "területvédelmiekre" elszórt pénzt is inkább arra kellett volna...
Pedig az ötlet egyáltalán nem volt rossz, sőt.
Csak hát a megvalósítás az olyan magyaros lett, kb mint az elnökünk által belengedett 150 lőtér. Amiből sok év múlva lesz talán pár darab, de azok is érthetetlen módon alacsony lakosságú kisvárosokban (Balassagyarmat, Baja, Újfehértó), senki nem tudja miféle fegyverekkel, tagsággal, koncepcióval.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2020.06.13. 09:43 Vannak tervek állítólag, hogy küldenek ÖTT-seket is missziókba, és nemzetközi képzésekre vagy hadgyakorlatokra a NATO-n belül. Az erre kiválasztottak kerülhetnek be ebbe, talán.
Ez persze csak találgatás, pontos infója még senkinek sinscen. De ránézésre ez erről szólhat.
A pontos infója senkinek sincsen az most azt jelenti, hogy aki kívül van a rendszeren...
Köpködhetet az ÖTT-t, DE!
Most a járványhelyzetben voltak csapatok, akik jártak szoc. otthonokat fertőtleníteni. Nekik az aktív állomány is örült, mert szó szerint egy váratlan pluszfeladatot emeltünk le a vállukról, és bőven meg tudtuk csinálni, a meglévő állomány kis töredékét érintette csak. Főleg olyanok mentek, akiknél a család, munkahely (mert pl. bezárt, megszűnt) nem volt akadály.
Szerintem ez a tartalékososodi most igenis falat kenyér, nagy segítség. Aki tavasz óta segélyen volt, annak az elfogyott mostanra. A jövedelempótló kb. huszonpárezer, a közmunka kb. a duplája. Ehhez képest tarcsisként azért egy szerény fizut kap, és addig, amíg nem talál jobbat! A rendszernek meg ez egy nagy szűrő: aki rátermett, és megtetszik neki a dolog, azt átveszik aktívnak. Ha meg nem, hát keletkezik X létszámú kiképzett tartalékos (mivel a régi sorállomány már megöregedett), az se olyan nagy baj ám!
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

swordmanus írta: 2020.06.13. 10:35 Aki tavasz óta segélyen volt, annak az elfogyott mostanra. A jövedelempótló kb. huszonpárezer, a közmunka kb. a duplája. Ehhez képest tarcsisként azért egy szerény fizut kap, és addig, amíg nem talál jobbat! A rendszernek meg ez egy nagy szűrő: aki rátermett, és megtetszik neki a dolog, azt átveszik aktívnak. Ha meg nem, hát keletkezik X létszámú kiképzett tartalékos (mivel a régi sorállomány már megöregedett), az se olyan nagy baj ám!
Ez leírva igen logikusnak tűnik, és én is azt mondom hajrá! De igaz az amit a másik posztban is írtam. Az ötlet kitűnő, csak a megvalósítás valahogy mindig olyan magyaros.
Ismerettségi körömben aki jelentkezertt ÖTT-nek Pesten, ott a jelentkezése és a behívása között 1 év telt el. Namost, ha valaki az Általad leírt okból jelentkezik (és ez idáig tök logikus és tök jó), de csak egy év múlva fogják felszerelni és megkezdeni a kiképzését, amikortól tényleg kap is valamennyit a rendszertől, annak konkrétan pont zéró segítséget jelent az ÖTT rendszer. Mert nem egy év múlva fut ki a munkanélkülije, és szorulna segítségre, hanem éppen most. És tartok tőle hogy a jó ötletből itt is a szokásos magyaros tökölés és csűrés-csavarás végére ez lesz.

Mod: ha ez a már bent lévőkre vonatkozik majd akkor persze azoknak akik már a rendzeren belül vannak, ott segítség. De a nagy számok nem ott vannak hanem a rengeteg munkanélküli, akiket most termelt ki a válság.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2020.06.13. 10:43 Ez leírva igen logikusnak tűnik, és én is azt mondom hajrá! De igaz az amit a másik posztban is írtam. Az ötlet kitűnő, csak a megvalósítás valahogy mindig olyan magyaros.
Ismerettségi körömben aki jelentkezertt ÖTT-nek Pesten, ott a jelentkezése és a behívása között 1 év telt el. Namost, ha valaki az Általad leírt okból jelentkezik (és ez idáig tök logikus és tök jó), de csak egy év múlva fogják felszerelni és megkezdeni a kiképzését, amikortól tényleg kap is valamennyit a rendszertől, annak konkrétan pont zéró segítséget jelent az ÖTT rendszer. Mert nem egy év múlva fut ki a munkanélkülije, és szorulna segítségre, hanem éppen most. És tartok tőle hogy a jó ötletből itt is a szokásos magyaros tökölés és csűrés-csavarás végére ez lesz.

Mod: ha ez a már bent lévőkre vonatkozik majd akkor persze azoknak akik már a rendzeren belül vannak, ott segítség. De a nagy számok nem ott vannak hanem a rengeteg munkanélküli, akiket most termelt ki a válság.
Totó, a jó ég áldjon már meg, privit nem olvasol?
Cseréld már le a lemezt!
Én nem vagyok eléggé ismerősöd?
Most pont rossz malomban őrölsz, a rendszer most totál az állomány mögé állt, július elsejétől indulnak a behívások, ebből augusztus elején már illetmény lesz (ötödikéig van utalás).
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

swordmanus írta: 2020.06.13. 11:45 Totó, a jó ég áldjon már meg, privit nem olvasol?
Cseréld már le a lemezt!
Én nem vagyok eléggé ismerősöd?
Most pont rossz malomban őrölsz, a rendszer most totál az állomány mögé állt, július elsejétől indulnak a behívások, ebből augusztus elején már illetmény lesz (ötödikéig van utalás).
Akitől én első körben kapok infót, őt a jelentkezésének elfogadása, és az első szerződése aláírása UTÁN 1 évvel hívták be, most február végén. Egy évig lógott a levegőben, nem csináltak vele semmit, pedig ott volt, kiképezhették volna, és állandóan az az infó volt a sajtóban hogy nem elég a létszám.
Hát így, hogy az elfogadott és leszerződött jelentkezőket is b.sznak behívni egy évig, persze hogy nincs feltöltve. :lol: (Sőt valszeg azért szerződtek le vele ilyen korán, mert a statisztikában már létszámként szerepelt, a statisztika meg ugye rendkívül fontos)

Mitől változott volna ez meg, így hirtelen? Ugyan azok a tökölős balfasz aktatologatók intézik a dolgokat, mint eddig.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2020.06.13. 11:57 Akitől én első körben kapok infót, őt a jelentkezésének elfogadása, és az első szerződése aláírása UTÁN 1 évvel hívták be, most február végén. Egy évig lógott a levegőben, nem csináltak vele semmit, pedig ott volt, kiképezhették volna, és állandóan az az infó volt a sajtóban hogy nem elég a létszám.
Hát így, hogy az elfogadott és leszerződött jelentkezőket is b.sznak behívni egy évig, persze hogy nincs feltöltve. :lol: (Sőt valszeg azért szerződtek le vele ilyen korán, mert a statisztikában már létszámként szerepelt, a statisztika meg ugye rendkívül fontos)

Mitől változott volna ez meg, így hirtelen? Ugyan azok a tökölős balfasz aktatologatók intézik a dolgokat, mint eddig.
Tehát letelt egy éve, megkapott egy havi fizut (rendelkezésre állási) úgy, hogy semmit se kellett csináljon. Hol a probléma?
Egy emberért nem fog elindulni a képzés, ha meg friss szerződöttként csak köpködi a rendszert, akkor nem is lesz több jelentkező, illetve vélhetően ő sincs jó helyen, ha nem érzi ott jól magát.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Amikor beléptél a Honvéd Sportegyesületbe, akkor nem tudtad még, hogy a HONVÉD szó szerint értendő:-))

https://magyarnemzet.hu/belfold/olimpik ... n-8248935/
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

swordmanus írta: 2020.06.13. 13:33 Tehát letelt egy éve, megkapott egy havi fizut (rendelkezésre állási) úgy, hogy semmit se kellett csináljon. Hol a probléma?
Egy emberért nem fog elindulni a képzés, ha meg friss szerződöttként csak köpködi a rendszert, akkor nem is lesz több jelentkező, illetve vélhetően ő sincs jó helyen, ha nem érzi ott jól magát.
Nem erről van szó. Ő jól érzi magát, neki a katonásdi volt a lényeg ha már katona csaoádból származik generációkra visszamenőleg.

A szokásos módon én köpködöm a rendszert, én vagyok rosszindulatú. ;)
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: speciális önkéntes tartalékos

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

TotoHU írta: 2020.06.16. 12:18 Nem erről van szó. Ő jól érzi magát, neki a katonásdi volt a lényeg ha már katona csaoádból származik generációkra visszamenőleg.

A szokásos módon én köpködöm a rendszert, én vagyok rosszindulatú. ;)
Ha a kevés ember miatt nem indul képzés, akkor tényleg nincs oka fikázni senkinek. A szakképzési rendszerben is előfordul, hogy az ország egyes részein sokáig tart mire elindul egy tanfolyam. Mégsem szidja senki az intézményt csak mert nincs elég jelentkező.
Sapienti sat.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

gvass1 írta: 2020.06.16. 12:10 Amikor beléptél a Honvéd Sportegyesületbe, akkor nem tudtad még, hogy a HONVÉD szó szerint értendő:-))

https://magyarnemzet.hu/belfold/olimpik ... n-8248935/
Azért elképzelem, mikor az öttusázó és a sportlövő honvédeket megkérik, hogy majd lőgyakorlaton a lőlapra egymástól eltérő lyukakat legyenek kedvesek lőni, az egyszerűbb adminisztráció miatt. :-D
A birkózót meg kérik az önvédelmi foglalkozáson, hogy kímélje a kiképző állományt, mert azoknak holnap is be kell jönni szoliba... A triatlonosnak meg szólnak, hogy 3km futás elég lesz bemelegítésre, értik, hogy menne több is! :-D

Nekünk volt egyszer ilyen dolgozatírás, kíváncsiak voltak, hogy kinek mi rémlik tavalyról... Egy lap, a második oldalon csak lapközépen volt az utolsó kérdés: Sorolja fel a gépkarabély részeit. Alatta üres fél oldal. Vesztükre! :-D De a törzsőrmester feje minden pénzt megért, mikor javításkor meglátta a dogám, meg az apróra teleírt féloldalt "Te Úr Isten, hadnagyúr, elég lett volna 5-6 főbb alkatrész..." :-D
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

9 x19 mm Frangible – 38 millió dollárért az USA haderőnek

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/9-x19-m ... haderonek/

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

gvass1 írta: 2020.06.17. 07:09 9 x19 mm Frangible – 38 millió dollárért az USA haderőnek

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/9-x19-m ... haderonek/

Kép
Szlovák rendőröket sem sebesítette volna meg a "visszapattanó lövedék". Arról van vmi új infó, h tényleg az volt-e?
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
tornas78
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2020.01.01. 11:15
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: tornas78 »

jó ha van írta: 2020.06.17. 21:48 Szlovák rendőröket sem sebesítette volna meg a "visszapattanó lövedék". Arról van vmi új infó, h tényleg az volt-e?
Ahogy néztem videót, a rendőrök a lövések leadásakor könnyen egymást is meglőhették volna (eléggé közel voltak egymáshoz és mintha esetleg egy vonalban a késessel). Akár úgy is, hogy a delikvensen áthatol a lövedék. A videóból sajnos nem derül ki egyértelműen, hogy hogyan sebesült meg...
Mindenki vár valamit...
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: chucky »

tornas78 írta: 2020.06.17. 22:20 Ahogy néztem videót, a rendőrök a lövések leadásakor könnyen egymást is meglőhették volna (eléggé közel voltak egymáshoz és mintha esetleg egy vonalban a késessel). Akár úgy is, hogy a delikvensen áthatol a lövedék. A videóból sajnos nem derül ki egyértelműen, hogy hogyan sebesült meg...
A fetrengős rendőr mozdulataiból szerintem egyértelmű,hogy ő lőtte meg a társát véletlenül.Közvetlen közelről adhatta le a lövést fekve a mellette fekvő támadóra de miután felállt olyan "sajnálkozó" mozdulatokat tett a társa felé :roll:
Ha egy kicsit profibb lett volna a támadó,akkor simán lenyesi mindkét rendőrt és máris lett volna két lőfegyvere 4 tárral.A rendőrökből meg tananyag lett volna a "hogy nem kell intézkedni késes támadóval szemben" szituációban.Nem is értem késes,baltás stb. támadó elől miért futnak el????
Ez olyan mint a vasúti sínen a sorompók közé ragadt autó ami működik de nem meri letörni a sorompót inkább elüti a vonat és meghalnak :?
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 508
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: brh562 »

Kez es lablovesket osztottak egymasnak...
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

bel írta: 2020.06.07. 13:02 Szia,

Igen, a fegyverzete alapjan siman jo konnyu tamado gepnek is, de ahogy irtad is, leginkabb olyanok ellen, akik nem tudnak visszaloni (COIN), mert azt mondjak, hogy eleg serulekeny (ami termeszetes is egy eredetileg kikepzogepnek tervezett repulon: minek koltottek volna sok penzt arra, hogy sok talalatot tuleljen).

Viszont annak nem latom ertelmet, hogy kulon legirendesz gep legyen a nagy utasszalitok es a kis gepek/helikopterek szamara.

Marpedig mivel kb. ugyanakkora sebesseggel tud menni egy Albatros mint egy utasszallito (L-159 Alca: max sebesseg 936 km/h, Boeing 777: utazosebesseg: 850-950), ezert nyilvanvaloan nem tud neki sem segiteni, sem fellepni ellene, ha egyszer a lepest sem tudja tartani vele.

Bel
Na, nemrég tanakodtunk róla, most pedig itt lesz az igény a kiképző gépekre.
https://honvedelem.hu/fooldal-kiemelese ... jIPPLEVQ0A
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

18 ezer db MSBS Grot gépkarabély a lengyel hadseregnek:

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/18-ezer ... dseregnek/

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Németország, több mint év helybenjárás után további halogatás G36-utód ügyben:

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/bundesw ... halasztas/


Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Amikor a teljes elmebaj már kiveri a biztosítékot ott is - Brit Botrány: lőfegyvertelen, Taseres VIP-testőrök

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/brit-bo ... -testorok/

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: aksurv »

gvass1 írta: 2020.06.27. 07:02 Amikor a teljes elmebaj már kiveri a biztosítékot ott is - Brit Botrány: lőfegyvertelen, Taseres VIP-testőrök

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/brit-bo ... -testorok/

Kép
Mi ezzel a bajod?
Az első fair korrekt döntésük a fegyverekkel kapcsolatban. Van telefonjuk, majd hívják a rendőröket akik megvédik őket.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: G.D »

gvass1 írta: 2020.06.27. 07:02 Amikor a teljes elmebaj már kiveri a biztosítékot ott is - Brit Botrány: lőfegyvertelen, Taseres VIP-testőrök
Mondjuk akik a polgáraikat megfosztják az önvédelem összes lehetőségétől, azokat szerintem ne is védjék meg fegyverrel...
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

G.D írta: 2020.06.27. 19:46 Mondjuk akik a polgáraikat megfosztják az önvédelem összes lehetőségétől, azokat szerintem ne is védjék meg fegyverrel...
+1
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Új ukrán géppisztoly, elvileg a helyi határőrség speciális alakulatainak:

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/ukrop-s ... ppisztoly/


Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

gvass1 írta: 2020.06.30. 07:19 Új ukrán géppisztoly, elvileg a helyi határőrség speciális alakulatainak:

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/ukrop-s ... ppisztoly/


Kép
Határvédelemre pisztolylőszer? Nem kevés az?
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Mr. Senki írta: 2020.07.01. 19:52 Határvédelemre pisztolylőszer? Nem kevés az?
Valószínűleg nincsenek extrém lőtávok, közelre meg ugyanúgy lyukaszt.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Mr. Senki írta: 2020.07.01. 19:52 Határvédelemre pisztolylőszer? Nem kevés az?
Olvassunk figyelmesebben!
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

Fortitu írta: 2020.07.01. 19:53 Valószínűleg nincsenek extrém lőtávok, közelre meg ugyanúgy lyukaszt.
Szerintem nem ugyanúgy lyukaszt. Nem mindegy, hogy egy határsértő járművet pl 450, vagy 2500J-al tolnak e meg.

Szélvédőn keresztül pl a pisztolylőszer lövedéke elég rendesen megdarálódik, és a pályája is változik. Egy karabélylövedék sokkal biztosabban működik. A határrvédelemnél meg nem baj a nagy átütő erő, általában van elég táv, hogy kifussa magát a járművön, és hajdani vezetőjén áthatolt lövedék.
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

gvass1 írta: 2020.07.01. 19:57 Olvassunk figyelmesebben!
A spec ops-ra gondolsz?
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Mr. Senki írta: 2020.07.01. 20:01 A spec ops-ra gondolsz?
Da.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

gvass1 írta: 2020.07.01. 20:05Da.
Jaaa, végülis... Mondjuk azt nem tudom, hogy a H(o)BO-nak minek különleges osztag. De biztos van az a szitu amit tíz gépkarabélyos rendőr nem tud intézni...
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Katonai és rendvédelmi

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Mr. Senki írta: 2020.07.01. 20:00 Szerintem nem ugyanúgy lyukaszt. Nem mindegy, hogy egy határsértő járművet pl 450, vagy 2500J-al tolnak e meg.

Szélvédőn keresztül pl a pisztolylőszer lövedéke elég rendesen megdarálódik, és a pályája is változik. Egy karabélylövedék sokkal biztosabban működik. A határrvédelemnél meg nem baj a nagy átütő erő, általában van elég táv, hogy kifussa magát a járművön, és hajdani vezetőjén áthatolt lövedék.
Ezért használnak pl itthon bizonyos hárombetűs szolgálatok is, és kint is számos rendőri szervnél Hornady Critical Duty-t. 450 helyett 550 joule környéke, pont az autók ablakának átütése miatt.
De amúgy alapesetben jah igaz amit mondasz, még az 550 joule-nál is lényegesen jobb a 2200 joule 7,62x39 vagy 1800 joule 5,56x45 ilyesmi feladatokra.
Válasz küldése