Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

stevesmith79
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2018.06.03. 14:15
Tartózkodási hely: A térkép szélén

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: stevesmith79 »

RatRace írta: 2023.12.04. 09:27 Megérkeztek az új rádiók, jelenleg tesztüzem.
Felkerültek a PMR sávok, átjátszók, papagályok.
A Quasheng UV5K8 készülékre egy új firmvare, ezáltal sokkal okosabb.
Séles frekvencia tartomány, lehet hallgatózni. 🙃

A QYT CB sáv, AM / FM, az esetleges nagyobb hatótáv miatt.
A pmr hez képest dögnehéz.🤣
Mi pontosan a QYT típusa? Köszi!
"Laws that forbid the carrying of arms disarm only those who are neither inclined nor determined to commit crimes." – Thomas Jefferson
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

stevesmith79 írta: 2023.12.08. 09:43 Mi pontosan a QYT típusa? Köszi!
QYT CB-58.
Csak a rendelésnél vigyázni kell, mert sok helyen csak elem hátlappal árulják, nem akkuval.
Én vettem hozzávaló kihúzható antennát, azzal ténylegesen jobb a vétel.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2456
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Mindig kell agyalnom valamin…

Hányszor hallottam-olvastam a hírekben az "alapvető élelmiszerek" kifejezést, amibe mindig beleértették a (kristály)cukrot.
Hogy valóban alapvető élelmiszer-e…

Nagymamám 1927-ben született Zalaszántón: mesélte, hogy bizony a piacon csak egy 15 dkg-os csomag kockacukrot vettek mindig. Lekvárból sem főztek sokat, csak egy-egy befőttesüveggel gyümölcsönként, kivéve: "szilvából készült több, ahhoz nem kellett cukor". (Manapság nem egészen így képzeljük el egy paraszti háztartás éléskamráját abból a korból. - Sok máshoz hasonlóan.)

…azt az előzőek alapján kétlem.
Tisztában vagyok a cukor élettani szerepével - az emberi szervezet minden szénhidrátot végül szőlőcukorrá átalakítva hasznosít energiaforrásként -: ebben az értelemben alapvető fontosságú. - De a többé-kevésbé finomított cukor a történelmének nagyobb részében "fűszer" és luxuscikk volt, és csak a gazdagok (városi értelmiségi-hivatalnok polgároktól felfelé) számára volt elérhető. Komoly kétségeim vannak, hogy mennyire autentikusak, hagyományosak azok a süteményreceptek, amiket ma a paraszti konyha részének gondolunk (képzelünk?), és bőven van bennük cukor…

Mindegy is: ma már alapvető élelmiszer.
Dragomán György: Cukor című novelláját olvasva gondolkodtam el azon, hogy tíz éve egyetemistaként-szakkollégistaként bizony jártam a kaposvári cukorgyárban üzemlátogatáson. Nem egy az előzetes elképzelésemnek megfelelő hipermodern gyárat láttam, hanem ránézésre az volt a benyomásom, hogy pont ilyen géppekkel dolgoztak ötven évvel ezelőtt is. De még így is misztikusan bonyolultnak tűnt a folyamat.
Tovább gondolva répából cukrot nagyjából Napóleon óta készítenek. Nem hiszem, hogy akkor is ilyen bonyolult lett volna a folyamat. Főleg, hogy elsőre nem húztak fel egy egész gyárat, hanem nyilván laboratóriumban kísérleteztek egy kevés előállításával. Tehát valószínűsíthetően kell lennie egy egyszerűbb, low-tech folyamatnak. - És erre van is utalás:

"Napoleon szárazföldi zárlata folytán Európa-szerte nagy kutatómunka indult meg a cukornak hazai növényekbôl való előállítására; a juharfa és tengeriszár levével sokat kísérleteztek, de csak a répából való cukorgyártás vált be. A XIX. század harmincas és negyvenes éveiben egymás után sok kisebb-nagyobb répacukorgyár létesült, sőt cukorfőző iskolák is mûködtek, amelyekben a cukornak házilag való előállítását tanították." - Vavrinecz Gábor: A cukorgyártás

→ Vajon hogyan lehet cukrot készíteni SHTF esetén?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2023.12.09. 22:50
Hogy valóban alapvető élelmiszer-e…
Nem az.
Napi X kalóriát biztosítani kell, annak Y része lehet szénhidrátokból, de lehetőleg lassú felszívódású szénhidrátokból.
A kristálycukor (szacharóz) nem ilyen, inkább luxus tápanyag.
Poresz írta: 2023.12.09. 22:50 → Vajon hogyan lehet cukrot készíteni SHTF esetén?
Keményítőböl krumplicukor (glükóz). De lehet kukoricàból is, abban is sok a keményítő.
Szacharózt cukorrépából vagy cukornádból lehet, de shtf esetén senki nem fog cukorrépát termeszteni.
Ha tartós MadMax lesz, akkor el fognak fogyni a cukorkészletek, és a krumplicukor tömböcske ugyanúgy cserealap lesz, mint az alkohol, vagy a dohány.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

Poresz írta: 2023.12.09. 22:50
→ Vajon hogyan lehet cukrot készíteni SHTF esetén?
Nem hiszem hogy ez a legegyszerűbb, de ezt már (bizonyos lépésig) csináltam:

A sörfőzés első lépése, hogy a gabonából ki kell nyerni a cukrot. Maláta sör esetén az árpából kell kinyerni a maltózt. Mivel a malátában (árpában) még keményítőláncok formájában van, valahogy monoszacharidokká kéne őket bontani, de ehhez valami enzim kell. Az árpa hélya tartalmaz ilyen enzimet, de csak a növekedés bizonyos részében. Ezért kell kicsírázttatni az árpát, majd amikor pár mm-es a magból kibújó csíra, akkor pörkölik (ezt hívjuk malátának, de ha nem sörhöz kell, elvileg pörköletlenül is működik), és adott hőfokon (52-72 között lépésenként) áztatják. 62-68 fok között a legjobb a bontás, akkor az árpamalátás vízből maltózos víz lesz. Ha azt leszűröd, és valahogy elpárologtatod belőle a vizet, akkor ami visszamarad az világosbarna/koszosfehér színű maláta cukor lesz. (Mod: kilögyböltem egy-két decit anno, és nem takarítottam el reggelig. Csak másnap ahogy takarítottam az asztalt, akkor söpörtem össze ami rajta volt, és az nekem porszerű édes cukor lett, ezért gondolom, hogy működne)

Na most gondolom nem ez a gyártás menete, meg tuti van könnyebb mód is, de gondolom, ha már minden kötél szakad, akkor árpából így lehet cukrot otthon csinálni, mindenféle plusz adalék nélkül. (Én egyébként meg szoktam kóstolni a cukros levet főzés előtt, hogy jó íze van, sőt, a visszamardt kiáztatott malátát is, Ha ez utóbbi még nagyon édes, akkor nem ázott ki rendesen. Ha meg ízetlen, akkor a sörlében van már a cukor. Ehető amúgy a visszamaradt cucc, de abban már tápanyag nem lesz, mert kiázott. Nem is nagyon emésztődik meg… tapasztalat… :-D )
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

a kabai napfeny nem romlik meg, be kell tarazni belole. en meg a pandemia alatt vettem egy raklappal :roll:
WildBear23 írta: 2023.12.09. 23:24 Ha tartós MadMax lesz, akkor el fognak fogyni a cukorkészletek, és a krumplicukor tömböcske ugyanúgy cserealap lesz, mint az alkohol, vagy a dohány.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1023
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: szöged »

Sparrow írta: 2023.12.10. 08:58 ... még keményítőláncok formájában van, valahogy monoszacharidokká kéne őket bontani, de ehhez valami enzim kell.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Amil%C3%A1z
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Sparrow írta: 2023.12.10. 08:58 Nem hiszem hogy ez a legegyszerűbb, de ezt már (bizonyos lépésig) csináltam:

A sörfőzés első lépése, hogy a gabonából ki kell nyerni a cukrot. Maláta sör esetén az árpából kell kinyerni a maltózt. Mivel a malátában (árpában) még keményítőláncok formájában van, valahogy monoszacharidokká kéne őket bontani, de ehhez valami enzim kell. Az árpa hélya tartalmaz ilyen enzimet, de csak a növekedés bizonyos részében. Ezért kell kicsírázttatni az árpát, majd amikor pár mm-es a magból kibújó csíra, akkor pörkölik (ezt hívjuk malátának, de ha nem sörhöz kell, elvileg pörköletlenül is működik), és adott hőfokon (52-72 között lépésenként) áztatják. 62-68 fok között a legjobb a bontás, akkor az árpamalátás vízből maltózos víz lesz. Ha azt leszűröd, és valahogy elpárologtatod belőle a vizet, akkor ami visszamarad az világosbarna/koszosfehér színű maláta cukor lesz. (Mod: kilögyböltem egy-két decit anno, és nem takarítottam el reggelig. Csak másnap ahogy takarítottam az asztalt, akkor söpörtem össze ami rajta volt, és az nekem porszerű édes cukor lett, ezért gondolom, hogy működne)

Na most gondolom nem ez a gyártás menete, meg tuti van könnyebb mód is, de gondolom, ha már minden kötél szakad, akkor árpából így lehet cukrot otthon csinálni, mindenféle plusz adalék nélkül. (Én egyébként meg szoktam kóstolni a cukros levet főzés előtt, hogy jó íze van, sőt, a visszamardt kiáztatott malátát is, Ha ez utóbbi még nagyon édes, akkor nem ázott ki rendesen. Ha meg ízetlen, akkor a sörlében van már a cukor. Ehető amúgy a visszamaradt cucc, de abban már tápanyag nem lesz, mert kiázott. Nem is nagyon emésztődik meg… tapasztalat… :-D )
Így van, a keményítő sok glükózból álló "polimer", és sok módon lehet lebontani egyszerűbb cukrokká.
Amit Te írsz, a malátázás, ott nem monoszacharid, hanem két glükózból álló dimer (maltóz), és háromból álló trimer (maltotrióz) keletkezik.
Működik a módszer, de nem lesz annyira édes mint ha teljesen glükózzá lebontanánk, illetve viszonylag híg oldat keletkezik, azt nehezebb bepárolni, és közben megpenészedhet, vagy elkezdhet erjedni.

A krumplicukor előállítása annyi, hogy a keményítőt kevés savval, nyomás alatt főzzük. Ilyenkor gyorsan, és teljesen szétesik glükózzá, jó tömény oldat lesz, gyorsan bekristályosítható.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2023.12.10. 11:12 Így van, a keményítő sok glükózból álló "polimer", és sok módon lehet lebontani egyszerűbb cukrokká.
Amit Te írsz, a malátázás, ott nem monoszacharid, hanem két glükózból álló dimer (maltóz), és háromból álló trimer (maltotrióz) keletkezik.
Működik a módszer, de nem lesz annyira édes mint ha teljesen glükózzá lebontanánk, illetve viszonylag híg oldat keletkezik, azt nehezebb bepárolni, és közben megpenészedhet, vagy elkezdhet erjedni.

A krumplicukor előállítása annyi, hogy a keményítőt kevés savval, nyomás alatt főzzük. Ilyenkor gyorsan, és teljesen szétesik glükózzá, jó tömény oldat lesz, gyorsan bekristályosítható.
Ez is megerősíti azt, amit korábban írtál - hogy a cukor nélkülözhető, és zombiapokalioszis esetén luxuscikk lesz belőle. A házilagos előállítása olyan sok vesződéssel, és annyira tetemes energia veszteséggel jár, hogy nem fog vele foglalkozni senki.

Zombi biztos praktika: venni egy raklappal - mert olcsó, pláne hatósági áron, napi szinten apránként felhalmozva -és korlátlan ideig eltartható. Nem csak átvitt értelemben, hanem helyesen tárolva tényleg akármeddig. Légmentesen lezárni kék műanyag hordókba (amilyet a dinamikus pályák építésénél is használnak) . Hátradőlni, és várni az apokalipszist, miközben egy AK-t tisztogatsz 8-)

Ha már ott tartunk - meg csak nem is kell hozzá igazi világvége. A Szovjetúnióban világosan emlékszem, hogy az összeomlás előtt, és után mindenből is akut áruhiány volt, cukrot is csak jegyre lehetett kapni - ezért kialakult a másodlagos piaca. Sokan tovább mentek, és vodkát főztek belőle, mert úgy még többet ért. Ez tovább fokozta az úgyis durva hiányt, és hajtotta fel az egekbe a cukor feketepiaci árát . Nem kell újat kitalálni - elég visszaolvasni a szovjet, a balkáni, vagy az argentin gazdasági összeomlás visszaemlékezéseit.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1733
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Petya357 írta: 2023.12.10. 12:20 Ez is megerősíti azt, amit korábban írtál - hogy a cukor nélkülözhető, és zombiapokalioszis esetén luxuscikk lesz belőle. A házilagos előállítása olyan sok vesződéssel, és annyira tetemes energia veszteséggel jár, hogy nem fog vele foglalkozni senki.

Zombi biztos praktika: venni egy raklappal - mert olcsó, pláne hatósági áron, napi szinten apránként felhalmozva -és korlátlan ideig eltartható. Nem csak átvitt értelemben, hanem helyesen tárolva tényleg akármeddig. Légmentesen lezárni kék műanyag hordókba (amilyet a dinamikus pályák építésénél is használnak) . Hátradőlni, és várni az apokalipszist, miközben egy AK-t tisztogatsz 8-)

Ha már ott tartunk - meg csak nem is kell hozzá igazi világvége. A Szovjetúnióban világosan emlékszem, hogy az összeomlás előtt, és után mindenből is akut áruhiány volt, cukrot is csak jegyre lehetett kapni - ezért kialakult a másodlagos piaca. Sokan tovább mentek, és vodkát főztek belőle, mert úgy még többet ért. Ez tovább fokozta az úgyis durva hiányt, és hajtotta fel az egekbe a cukor feketepiaci árát . Nem kell újat kitalálni - elég visszaolvasni a szovjet, a balkáni, vagy az argentin gazdasági összeomlás visszaemlékezéseit.
Igen, a szeszfőzés, borkészítés és a gyümölcs tartósítás fontos alapanyaga, többek közt. Tehát nem csak a reggeli kávéba meg a teába fontos, ez utóbbiakba a méz is jó. Abból meg ellátjuk magunkat.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2023.12.10. 13:11 Igen, a szeszfőzés, borkészítés és a gyümölcs tartósítás fontos alapanyaga, többek közt. Tehát nem csak a reggeli kávéba meg a teába fontos, ez utóbbiakba a méz is jó. Abból meg ellátjuk magunkat.
Szeszbe, borhoz csak akkor adunk cukrot, ha eladásra megy.....
Ezeket tisztán gyümiből kell készíteni.
ha nincs cukor, akkor aszalni kell a gyümölcsöt.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

van cefre aminek a tetejere szoktam szorni par marek cukrot mert "megvedi" :roll:
RatRace írta: 2023.12.10. 13:14 Szeszbe, borhoz csak akkor adunk cukrot, ha eladásra megy.....
Ezeket tisztán gyümiből kell készíteni.
ha nincs cukor, akkor aszalni kell a gyümölcsöt.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2023.12.10. 13:14 Szeszbe, borhoz csak akkor adunk cukrot, ha eladásra megy.....
Ezeket tisztán gyümiből kell készíteni.
ha nincs cukor, akkor aszalni kell a gyümölcsöt.
Az élesztőgombának tök mindegy, hogy ami cukrot alkohollá alakít, azt eredetileg gyümölcs rakta-e össze, vagy cukornád/cukorrépa.
Pont ugyanúgy alkohollá alakítja. ;-)

Az aszalt gyümölcs szvsz túl drága ahhoz, hogy azt erjesztéses szeszgyártáshoz használjuk.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.12.10. 13:50 Az élesztőgombának tök mindegy, hogy ami cukrot alkohollá alakít, azt eredetileg gyümölcs rakta-e össze, vagy cukornád/cukorrépa.
Pont ugyanúgy alkohollá alakítja. ;-)

Az aszalt gyümölcs szvsz túl drága ahhoz, hogy azt erjesztéses szeszgyártáshoz használjuk.
Annak mind1.
Meg az alkeszosznak is, hogy gyümit akkor látott a szesz, amikor elvitték mellette.
Az aszalvány, az mint ötlet, ha nincs cukor a tartósításhoz.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

WildBear23 írta: 2023.12.10. 13:50 Az élesztőgombának tök mindegy, hogy ami cukrot alkohollá alakít, azt eredetileg gyümölcs rakta-e össze, vagy cukornád/cukorrépa.
Pont ugyanúgy alkohollá alakítja. ;-)

Az aszalt gyümölcs szvsz túl drága ahhoz, hogy azt erjesztéses szeszgyártáshoz használjuk.
Hát azért az, hogy milyen volt az alapcukor, az bizony befolyásolja az ivásra szánt alkohol ízét. Mert ugye nem vegytiszta cukorból lesz vegytiszta alkohol vegytiszta élesztővel, és bizony az erjedésnek van mellékterméke. Különféle acetátok szoktak visszamaradni, ha pl sörélesztő esik neki répacukornak. De akkor is ez van, ha a fajélesztő (borhoz) nem gyümölcscukrot eszik. Az alkohol része az jó lesz, de ami mellé marad etil-acetát az nem lesz jó. Persze ha aztán 3-szor lepároljuk, akkor már nem lesz érezhető, és házipálinkának jó lesz falura. De sörhöz ne rakjunk répacukrot, se borhoz, mert egy savanyú, acetonos lötty lesz belőle. Gondolom amúgy van olyan élesztő, ami meg a répacukrot szereti, de kérdés ott is, van-e melléktermék, és mennyi.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

viszki es vodka fozesnel tok mindegy, ott csak az alkohol szamit :roll:
Sparrow írta: 2023.12.10. 15:06 Hát azért az, hogy milyen volt az alapcukor, az bizony befolyásolja az ivásra szánt alkohol ízét. Mert ugye nem vegytiszta cukorból lesz vegytiszta alkohol vegytiszta élesztővel, és bizony az erjedésnek van mellékterméke. Különféle acetátok szoktak visszamaradni, ha pl sörélesztő esik neki répacukornak. De akkor is ez van, ha a fajélesztő (borhoz) nem gyümölcscukrot eszik. Az alkohol része az jó lesz, de ami mellé marad etil-acetát az nem lesz jó. Persze ha aztán 3-szor lepároljuk, akkor már nem lesz érezhető, és házipálinkának jó lesz falura. De sörhöz ne rakjunk répacukrot, se borhoz, mert egy savanyú, acetonos lötty lesz belőle. Gondolom amúgy van olyan élesztő, ami meg a répacukrot szereti, de kérdés ott is, van-e melléktermék, és mennyi.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2023.12.10. 15:18 viszki es vodka fozesnel tok mindegy, ott csak az alkohol szamit :roll:
Ez így van. Viszkihez nem értek, de Vodkát szinte mindenből lehet főzni, és ami egy pálinkánál “feature” - a kísérő termékek, az a vodkánál már inkább “bug”.

Ha van egy kevés értékes aszalt gyümölcsünk, és sok olcsó cukrunk, akkor az egyik lehetséges racionális döntés az semleges ízű vodkát főzni, és a produktumot egy kevés gyümölcságyon érlelni.

A végtermék se nem vodka, se nem pálinka, de meglepően finom. Bolti vodkával és aszalt fügével, vagy mazsolával, sőt szárított chilibpaprikával is készítettem már ilyen extraktumokat. ezeket fiatalkoromban párkapcsolatok építésére, erősítésére alkalmaztam olyan sikerrel , hogy 20 évvel később már 3 gyereknél tartunk :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

magyar jobbagy ilyent nem csinalhat mert idehaza csak gyumolcsbol szabad szeszt fozni.
viszont lattam mar olyant hogy valaki cukorcefret keszitett es abbol fozott tiszta szeszt. tulelo szituacioban nem kivitelezheto mert speci eleszto es tapanyag kell hozza :roll:
Petya357 írta: 2023.12.10. 19:15 Ha van egy kevés értékes aszalt gyümölcsünk, és sok olcsó cukrunk, akkor az egyik lehetséges racionális döntés az semleges ízű vodkát főzni, és a produktumot egy kevés gyümölcságyon érlelni.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2023.12.10. 19:21 magyar jobbagy ilyent nem csinalhat mert idehaza csak gyumolcsbol szabad szeszt fozni.
viszont lattam mar olyant hogy valaki cukorcefret keszitett es abbol fozott tiszta szeszt. tulelo szituacioban nem kivitelezheto mert speci eleszto es tapanyag kell hozza :roll:
Hát nem tudom hogyan de a Szovjetunióban és utódállamaiban olyan szinten tömeges jelenség volt, hogy minden bizonnyal szofisztikált megoldások nélkül is meg tudta oldani a nép.

Utánakérdezek hátha Édesapám még emlékszik, hogyan csinálták a szomszédok. Mi borosok voltunk, ill nagyon ritkán pálinka. Sört akkoriban mifelénk soha , senki nem főzött házilag, nem volt trendi. A viszkiről pedig azt sem tudták, mi fán terem.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2144
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2023.12.10. 19:15 Ez így van. Viszkihez nem értek, de Vodkát szinte mindenből lehet főzni, és ami egy pálinkánál “feature” - a kísérő termékek, az a vodkánál már inkább “bug”.

Ha van egy kevés értékes aszalt gyümölcsünk, és sok olcsó cukrunk, akkor az egyik lehetséges racionális döntés az semleges ízű vodkát főzni, és a produktumot egy kevés gyümölcságyon érlelni.

A végtermék se nem vodka, se nem pálinka, de meglepően finom. Bolti vodkával és aszalt fügével, vagy mazsolával, sőt szárított chilibpaprikával is készítettem már ilyen extraktumokat. ezeket fiatalkoromban párkapcsolatok építésére, erősítésére alkalmaztam olyan sikerrel , hogy 20 évvel később már 3 gyereknél tartunk :lol:
Anno kicsiny hazánkban a bor receptje ez volt: szalma (cellulóz, vagyis hosszú glükóz láncok), NH⁴NO³ műtrágya (N a cellulózbontó bacifehérjékhez), talajoltó baci készítmények (pl Bactofil Cell). Ezután jöttek az élesztők, majd az aromák. 90-es évek kannás borai.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

WildBear23 írta: 2023.12.10. 11:12 Így van, a keményítő sok glükózból álló "polimer", és sok módon lehet lebontani egyszerűbb cukrokká.
Amit Te írsz, a malátázás, ott nem monoszacharid, hanem két glükózból álló dimer (maltóz), és háromból álló trimer (maltotrióz) keletkezik.
Működik a módszer, de nem lesz annyira édes mint ha teljesen glükózzá lebontanánk, illetve viszonylag híg oldat keletkezik, azt nehezebb bepárolni, és közben megpenészedhet, vagy elkezdhet erjedni.

A krumplicukor előállítása annyi, hogy a keményítőt kevés savval, nyomás alatt főzzük. Ilyenkor gyorsan, és teljesen szétesik glükózzá, jó tömény oldat lesz, gyorsan bekristályosítható.
Milyen savval, ami utána ott is maadhat? Pl. citromsav jó lehet?

Kukta, mint "nyomás", elegendő?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2023.12.10. 19:15 Ez így van. Viszkihez nem értek, de Vodkát szinte mindenből lehet főzni, és ami egy pálinkánál “feature” - a kísérő termékek, az a vodkánál már inkább “bug”.

Ha van egy kevés értékes aszalt gyümölcsünk, és sok olcsó cukrunk, akkor az egyik lehetséges racionális döntés az semleges ízű vodkát főzni, és a produktumot egy kevés gyümölcságyon érlelni.

A végtermék se nem vodka, se nem pálinka, de meglepően finom. Bolti vodkával és aszalt fügével, vagy mazsolával, sőt szárított chilibpaprikával is készítettem már ilyen extraktumokat. ezeket fiatalkoromban párkapcsolatok építésére, erősítésére alkalmaztam olyan sikerrel , hogy 20 évvel később már 3 gyereknél tartunk :lol:
Ez egy olyan durva magaslabda, hogy tisztességtelen lenne lecsapni. :D
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Cukorkészítés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

AndyA írta: 2023.12.11. 09:07 Milyen savval, ami utána ott is maadhat? Pl. citromsav jó lehet?

Kukta, mint "nyomás", elegendő?
Szerintem citromsav is jó.
Ha nem durva savat használsz, nem is kell a végén semlegesíteni.
Kukta tökéletes.

Én lereszelném a nyers krumplit, hozzá egy teáskanál citromsav, és a kuktában hadd szóljon.
Ha kész, forrón leszűrném a levét meg bepárolnám a felére aztán kiraknám a 0 fokba.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

20231217_095248.jpg
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Bellel a múltkor kilróbáltuk a kémiai reakción alapuló tűzgyújtást. Egy másik nagy gyakorlati értékkel bíró módszer a brute force, azaz üssed addig, amíg izzani nem kezd:
https://youtu.be/KMVs1v1Atyw?si=vRNC37JPR176V-ML
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Ez gondolom a többségnek megvan, de érdekes. Én eredetileg a csillagaszatból ismertem az elvet. Távolságbecslés eszköz nélkül, az ujjunkkal és a két szemünkkel:
https://youtu.be/FAp3kHjlx58?si=u53kTH7nTxUKuau0
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Fortitu írta: 2024.01.05. 11:28 Bellel a múltkor kilróbáltuk a kémiai reakción alapuló tűzgyújtást. Egy másik nagy gyakorlati értékkel bíró módszer a brute force, azaz üssed addig, amíg izzani nem kezd:
https://youtu.be/KMVs1v1Atyw?si=vRNC37JPR176V-ML
Kémiai reakció - gyufa...? :-)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

AndyA írta: 2024.01.05. 11:41 Kémiai reakció - gyufa...? :-)
cukor+kálium permanganát.
https://www.youtube.com/watch?v=5OQT4WcBLQA
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu írta: 2024.01.05. 11:28 Bellel a múltkor kilróbáltuk a kémiai reakción alapuló tűzgyújtást. Egy másik nagy gyakorlati értékkel bíró módszer a brute force, azaz üssed addig, amíg izzani nem kezd:
https://youtu.be/KMVs1v1Atyw?si=vRNC37JPR176V-ML
:o

Ezt muszáj kipróbálnom!
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2024.01.05. 14:50 :o

Ezt muszáj kipróbálnom!
Csak valamivel többet tegyél oda, különben sose gyullad meg az a tönk. :-D
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1023
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

tipikus szőrvájvöl megoldás: előveszed a vészhelyzetre magadnál tartott kovácsüllőt meg a hozzá való kalapácsot, és már meg is van oldva a probléma


amikor helyzet volt, elővettem egy ceruzaelemet a zseblámpából, és egy alufólával összefogtam a pólusait, hogy majd azzal gyújtom meg a taknyos papírzsepit (azzal meg a cigit)

nem sikerült
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2024.01.05. 18:55 tipikus szőrvájvöl megoldás: előveszed a vészhelyzetre magadnál tartott kovácsüllőt meg a hozzá való kalapácsot, és már meg is van oldva a probléma


amikor helyzet volt, elővettem egy ceruzaelemet a zseblámpából, és egy alufólával összefogtam a pólusait, hogy majd azzal gyújtom meg a taknyos papírzsepit (azzal meg a cigit)

nem sikerült
Eldobtad egyből? :D
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Szerintem ontopic, hogy "a budapesti Szent János Kórházban, a Dél-pesti Centrumkórházban és a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben is vannak olyan osztályok, amelyek már most kisebb kapacitással tudnak működni a bérnővérek nélkül." :-(

Az utobbi a legdurvabb, hiszen orszagos intezetkent nyilvan nem lehet a betegeket atcsoportositani onnan - hiszen orszagos szivkorhaz csak 1 van az orszagban. :-(

De persze a tobbi, epp-hogy mukodo centrumkorhaz epp-hogy el tudja latni a sajat betegeit, szoval a hozzajuk atcsoportositas sem mukodhet.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ritka szövésű "zsákszövet" nincs valakinek felesleges?
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2024.01.06. 17:18 Ritka szövésű "zsákszövet" nincs valakinek felesleges?
Mennyi kéne? Van 2 db kicsi mandarinos zsákocskám, pont ilyen anyagból, kb A4 lapnyi méretben. Szívesen odaadom, ha elég.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2024.01.06. 19:19 Mennyi kéne? Van 2 db kicsi mandarinos zsákocskám, pont ilyen anyagból, kb A4 lapnyi méretben. Szívesen odaadom, ha elég.
Elégnek elég.
Távcsőre kellene, hogy ne tükröződjön.
Ráér akkor is, amikor jössz a Gázálarcért. :lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2024.01.06. 19:27 Elégnek elég.
Távcsőre kellene, hogy ne tükröződjön.
Ráér akkor is, amikor jössz a Gázálarcért. :lol:
Ééééértem én a célzást - csak nem szeretem :lol:
Hamarosan jelentkezem.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2024.01.06. 19:52 Ééééértem én a célzást - csak nem szeretem :lol:
Hamarosan jelentkezem.
Célzást?
Se pisztoly, se puska nincs a kezemben. :lol:
Kolléganő már 2x majdnem kidobta.....
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2024.01.06. 19:27 Távcsőre kellene, hogy ne tükröződjön.
Szia,

Amennyire en tudom, tavcsore tukrozodescsokkento feltetnek olyat szokas rakni, aminek a ra'csa keskeny, de mely.

Ezzel elerik azt, hogy minimalisan rontsa csak a kepet, mivel aki atnez a tavcsovon, az pontosan szembe nez, es ott csak a keskenyseg/vastagsag szamit. Viszont aki szog alatt ranez a lencsere, annak sokat takar, mert neki a melyseg is szamit.

Kép
Kép
Kép
Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2024.01.07. 12:43 Szia,

Amennyire en tudom, tavcsore tukrozodescsokkento feltetnek olyat szokas rakni, aminek a ra'csa keskeny, de mely.

Ezzel elerik azt, hogy minimalisan rontsa csak a kepet, mivel aki atnez a tavcsovon, az pontosan szembe nez, es ott csak a keskenyseg/vastagsag szamit. Viszont aki szog alatt ranez a lencsere, annak sokat takar, mert neki a melyseg is szamit.

Kép
Kép
Kép
Belföld
Ilyen méhsejt szűrő volt az egyik red dotomon - nem szerettem, olyan fura volt belenézni... :roll: Kicsit volt csak sötétebb, ez valóban nem gond. A hatszög rácsnak pedig csak a nagyon halvány árnyékát láttán - de nem volt olyan jó, mint ahogy gondoltam. Lehet azért, mert olcsó volt, és nem nagyított a red dot - talán egy távcső jobban elmossa.

Távcsőre szerintem az árnyékoló a legjobb megoldás.. de a zsákot mindenesetre félretettem
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2024.01.07. 12:43 Szia,

Amennyire en tudom, tavcsore tukrozodescsokkento feltetnek olyat szokas rakni, aminek a ra'csa keskeny, de mely.

Ezzel elerik azt, hogy minimalisan rontsa csak a kepet, mivel aki atnez a tavcsovon, az pontosan szembe nez, es ott csak a keskenyseg/vastagsag szamit. Viszont aki szog alatt ranez a lencsere, annak sokat takar, mert neki a melyseg is szamit.


Bel
Igen, ezt a rendszert ismerem.
Viszont, most én kereső távcsőre keresek, a képen láthatóhoz hasonló megoldást.
Volt egy képem, ahol háló volt kötve rá, csak most azt nem találom.
Profi hálót első körben nem vennék, a tesztelés a cél, mennyire látható, mennyire rontja a látványt.
Csatolmányok
RECP-202211-SNIPER-Image2-675x422.jpg
RECP-202211-SNIPER-Image2-675x422.jpg (126.89 KiB) Megtekintve 3890 alkalommal
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

tud valaki konzervdoboz beszerzesi forrast ahol nem aranyaron merik?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2024.01.25. 19:35 tud valaki konzervdoboz beszerzesi forrast ahol nem aranyaron merik?
Szlovák- cseh vonalon nézelődj.
Ott hagyománya van a házi befőzésnek konzervdobozba.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

koszi ez jo tipp de ahogy latom ott sincs kolbaszbol a kerites :(
nem tudom elhinni hogy egy ures doboz annyiba kerul mint a lidliben egy babkonzerv :shock:
RatRace írta: 2024.01.25. 19:58 Szlovák- cseh vonalon nézelődj.
Ott hagyománya van a házi befőzésnek konzervdobozba.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2024.01.25. 20:10 koszi ez jo tipp de ahogy latom ott sincs kolbaszbol a kerites :(
nem tudom elhinni hogy egy ures doboz annyiba kerul mint a lidliben egy babkonzerv :shock:
Mit szeretnél befőzni?
Illetve miért nem jó az üveg?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2024.01.25. 20:10 koszi ez jo tipp de ahogy latom ott sincs kolbaszbol a kerites :(
nem tudom elhinni hogy egy ures doboz annyiba kerul mint a lidliben egy babkonzerv :shock:
Megveszed, kieszed belőle a babot, és e'voilà...!
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2024.01.07. 13:18 Igen, ezt a rendszert ismerem.
Viszont, most én kereső távcsőre keresek, a képen láthatóhoz hasonló megoldást.
Volt egy képem, ahol háló volt kötve rá, csak most azt nem találom.
Profi hálót első körben nem vennék, a tesztelés a cél, mennyire látható, mennyire rontja a látványt.
Szia!

Tényleg, sikerült kipróbálnod a mandarinos zsákot? Működik?
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

semmi konkret terv nincs csak ki akarom probalni.
allitolag bizonyos dolgok tovabb eltarthatoak benne mer fenymentesen zar.
WildBear23 írta: 2024.01.25. 21:01 Mit szeretnél befőzni?
Illetve miért nem jó az üveg?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1023
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

qqriq írta: 2024.01.26. 05:48 semmi konkret terv nincs csak ki akarom probalni.
allitolag bizonyos dolgok tovabb eltarthatoak benne mer fenymentesen zar.
befőttes üveg + alufólia (extraként esetleg még némi ragasztószalag)
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

szöged írta: 2024.01.26. 07:09 befőttes üveg + alufólia (extraként esetleg még némi ragasztószalag)
Bizony!

Én a gyantás nyomtató folyadékát tartom ilyen módon. Fény nem érheti, mert megbuggyan, de a használtat a gyári dobozba a friss mellé visszatölteni sem célszerű, hanem a fogyás szerint mindig csak utántölteni a frissből, de külön kell tárolni a használtat.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2024.01.26. 05:48 semmi konkret terv nincs csak ki akarom probalni.
allitolag bizonyos dolgok tovabb eltarthatoak benne mer fenymentesen zar.
Próbálni
A legegyszerűbb konzerv doboz lezáró " gép " 150 E forint ..
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2024.01.26. 00:13 Szia!

Tényleg, sikerült kipróbálnod a mandarinos zsákot? Működik?
Ma lesz időm.
Az előkészület megvan, kiszedtem minden második szálat.
Délután befotózom.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

gondolod?
ez csak egy pelda: https://www.aliexpress.com/item/1005005264046900.html
de lehet csinalni is egesz jokat csak eszterga kell :roll:
RatRace írta: 2024.01.26. 08:59 Próbálni
A legegyszerűbb konzerv doboz lezáró " gép " 150 E forint ..
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

az nem olyan, es az uveg torik is.
szöged írta: 2024.01.26. 07:09 befőttes üveg + alufólia (extraként esetleg még némi ragasztószalag)
ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2024.01.26. 11:55 gondolod?
ez csak egy pelda: https://www.aliexpress.com/item/1005005264046900.html
de lehet csinalni is egesz jokat csak eszterga kell :roll:
Na igen, és rögtön onnan nyílik ez is:

https://www.aliexpress.us/item/3256803215367114.html
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

qqriq írta: 2024.01.26. 11:56 az nem olyan, es az uveg torik is.
Akkor volt más peremfeltétel is, amit eddig nem mondtál. :-)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2024.01.26. 00:13 Szia!

Tényleg, sikerült kipróbálnod a mandarinos zsákot? Működik?
Sziasztok.
Kicsit megcsúsztam az igérettel, mert korház járat volt az asszonnyal.😑

Petya, köszi a zsákot, tökéletes lett arra, amire gondoltam!
És igen, működik! 💪
Uvcsó képen látszik, kicsit árnyékol, nem teljesen tiszta a kép.
De közben orvosoltam a hibát:
Mivel sok " mikro " szál lóg ki, ez a hiba oka.
De egy öngyújtó segített, egy pillanat alatt leégette a szálakat, mint egy mini futótűz, úgy nézett ki.
( Addig visszavettem a távcsőröl )
Csatolmányok
IMG_20240128_151750.jpg
IMG_20240128_152609.jpg
IMG_20240128_152614.jpg
IMG_20240128_152522.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
numizmata
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 141
Csatlakozott: 2022.07.23. 22:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: numizmata »

Ugy nez ki, mint a kompot a spajzban :)
Aut inveniam viam, aut faciam!
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

numizmata írta: 2024.01.28. 19:25 Ugy nez ki, mint a kompot a spajzban :)
És megcsillan a lencse?
Nem?
Nalátod, hogy nemlátod.😁
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

numizmata írta: 2024.01.28. 19:25 Ugy nez ki, mint a kompot a spajzban :)
Ne trollkodj kérlek! Nem kompót, hanem taktikai mandarinbefőtt.

Nincs itt semmi látnivaló - szó szerint 8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
stevesmith79
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2018.06.03. 14:15
Tartózkodási hely: A térkép szélén

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: stevesmith79 »

Tudnátok ajánlani kényelmes, meleg, strapabíró téli munkakesztyűt ház körüli munkákra?
"Laws that forbid the carrying of arms disarm only those who are neither inclined nor determined to commit crimes." – Thomas Jefferson
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

National Geographic aktuális különszáma:

_ Spéci túrák-100 túlélőtipp.

https://www.tuleles.hu/hirek/speci-turak-konyvajanlo/
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

A 17 éves lányom újabban rákattant a civilizációs összeomlás utáni újraépítes témára - nem tudom, honnét jött, de nagyon örülök. Végre van egy téma, ami a) érdekli és b) én pedig érdemben hozzá is tudok szólni - nem csak bután nézni mint pl Taylor Swifttel kapcsolatban :roll: Apa keble dagad a büszkeségtől.

A projekt amit fejébe vett, Apa pedig segíteni fog (= megcsinálom, és remélhetőleg nem 100% egyedül) az a mézbor/bármilyen erjesztett alkoholos ital mézből. Mert hogy a maréknyi túlélőnek erre égetően nagy szükség lesz 8-)

Pls help. Van olyan fórumtárs, aki konkrétan csinált már mézbort? Elméleti eszmefuttatásokat köszönöm szépen nem, de gyakorlati tapasztalatokat , és hiteles, bevált forrásokat nagy köszönettel fogadnék.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2024.02.23. 15:33 A 17 éves lányom újabban rákattant a civilizációs összeomlás utáni újraépítes témára - nem tudom, honnét jött, de nagyon örülök. Végre van egy téma, ami a) érdekli és b) én pedig érdemben hozzá is tudok szólni - nem csak bután nézni mint pl Taylor Swifttel kapcsolatban :roll: Apa keble dagad a büszkeségtől.

A projekt amit fejébe vett, Apa pedig segíteni fog (= megcsinálom, és remélhetőleg nem 100% egyedül) az a mézbor/bármilyen erjesztett alkoholos ital mézből. Mert hogy a maréknyi túlélőnek erre égetően nagy szükség lesz 8-)

Pls help. Van olyan fórumtárs, aki konkrétan csinált már mézbort? Elméleti eszmefuttatásokat köszönöm szépen nem, de gyakorlati tapasztalatokat , és hiteles, bevált forrásokat nagy köszönettel fogadnék.
Termékeny talajra hullott a mag. Bár egy kicsit várni kellett, hogy szárba szökkenjen. Hajrá! :-)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Petya357 írta: 2024.02.23. 15:33 A 17 éves lányom újabban rákattant a civilizációs összeomlás utáni újraépítes témára - nem tudom, honnét jött, de nagyon örülök. Végre van egy téma, ami a) érdekli és b) én pedig érdemben hozzá is tudok szólni - nem csak bután nézni mint pl Taylor Swifttel kapcsolatban :roll: Apa keble dagad a büszkeségtől.

A projekt amit fejébe vett, Apa pedig segíteni fog (= megcsinálom, és remélhetőleg nem 100% egyedül) az a mézbor/bármilyen erjesztett alkoholos ital mézből. Mert hogy a maréknyi túlélőnek erre égetően nagy szükség lesz 8-)

Pls help. Van olyan fórumtárs, aki konkrétan csinált már mézbort? Elméleti eszmefuttatásokat köszönöm szépen nem, de gyakorlati tapasztalatokat , és hiteles, bevált forrásokat nagy köszönettel fogadnék.
Mézet vízzel ötszörösére higitasz, teszel bele élesztőt és meleg helyen tartod.
A Sopronkőhidai Fegyházban így csinálták a tesók.😉
Élesztő helyett kenyérrel is működik.
Ne legyenek nagy elvárások, a neve szép ("mézbor"), az íze szar, de üt.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1023
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

Petya357 írta: 2024.02.23. 15:33 A 17 éves lányom újabban rákattant a civilizációs összeomlás utáni újraépítes témára - nem tudom, honnét jött, de nagyon örülök. Végre van egy téma, ami a) érdekli és b) én pedig érdemben hozzá is tudok szólni - nem csak bután nézni mint pl Taylor Swifttel kapcsolatban :roll: Apa keble dagad a büszkeségtől.

A projekt amit fejébe vett, Apa pedig segíteni fog (= megcsinálom, és remélhetőleg nem 100% egyedül) az a mézbor/bármilyen erjesztett alkoholos ital mézből. Mert hogy a maréknyi túlélőnek erre égetően nagy szükség lesz 8-)

Pls help. Van olyan fórumtárs, aki konkrétan csinált már mézbort? Elméleti eszmefuttatásokat köszönöm szépen nem, de gyakorlati tapasztalatokat , és hiteles, bevált forrásokat nagy köszönettel fogadnék.
https://honigweinkeller.de/rezepte/basi ... gwein-met/
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

4Camping oldalon kiárusítás van.
Rengeteg cuccos féláron.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

koszi raneztem mert cipo/bakancs kellene, felaron is dragabb mint mashol :(
RatRace írta: 2024.02.24. 09:34 4Camping oldalon kiárusítás van.
Rengeteg cuccos féláron.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Ismerősökkel folytatott beszélgetés alapján rendszeresítettem egy ilyen eszközt a kocsiban. Üvegtörő és övvágó. Ilyesmi övvágót próbáltunk már, be tud gyűrődni a heveder, akkor neki kell futni más szögből, ezt érdemes gyakorolni. Mentős mondta már, hogy inkább késre váltott, amikor elsőre nem sikerült ilyen eszközzel a szabadítás, szóval ezt is érdemes lehet figyelembe venni, de ha elő is tudtam idézni ezt a begyűrést, másodikra akkor is vitte a hevedert.
A könyöklő teteje elég jól záródik, innen talán fejre álláskor sem esik ki az eszköz. Adtak hozzá egy műanyag tartót, de egyrészt nincs kedvem szétfúrni a belteret, másrészt abból még könnyebben elszabadulna.
20240227_102401.jpg
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Fortitu írta: 2024.02.28. 10:57 Ismerősökkel folytatott beszélgetés alapján rendszeresítettem egy ilyen eszközt a kocsiban. Üvegtörő és övvágó. Ilyesmi övvágót próbáltunk már, be tud gyűrődni a heveder, akkor neki kell futni más szögből, ezt érdemes gyakorolni. Mentős mondta már, hogy inkább késre váltott, amikor elsőre nem sikerült ilyen eszközzel a szabadítás, szóval ezt is érdemes lehet figyelembe venni, de ha elő is tudtam idézni ezt a begyűrést, másodikra akkor is vitte a hevedert.
A könyöklő teteje elég jól záródik, innen talán fejre álláskor sem esik ki az eszköz. Adtak hozzá egy műanyag tartót, de egyrészt nincs kedvem szétfúrni a belteret, másrészt abból még könnyebben elszabadulna.
20240227_102401.jpg
Ha annyira fejreállsz, hogy elszabadul, kisebb gondod is nagyobb lesz annál, semhogy keresgéld, hol van... :-(
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3348
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

AndyA írta: 2024.02.28. 13:48 Ha annyira fejreállsz, hogy elszabadul, kisebb gondod is nagyobb lesz annál, semhogy keresgéld, hol van... :-(
Hát ha nem tudja kicsatolni az övét (vagy bármelyik utasáét), és a zsebében sincs egy folder, akkor nagyon fog hiányozni.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

zora írta: 2024.02.28. 14:17 Hát ha nem tudja kicsatolni az övét (vagy bármelyik utasáét), és a zsebében sincs egy folder, akkor nagyon fog hiányozni.
Arra próbáltam utalni, hogy egy ilyen után aligha lesz érkezése egy darabig, hogy bármi után kotorásszon az akármelyik zsebében...
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3348
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

AndyA írta: 2024.02.28. 14:31 Arra próbáltam utalni, hogy egy ilyen után aligha lesz érkezése egy darabig, hogy bármi után kotorásszon az akármelyik zsebében...
Nekem volt ilyenem. Az anyós ülés oldali ajtón tudtam kimászni, és az első dolog amivel erdemben foglalkoznom kellett (az alap csekk után, hogy végtagjaim érzem, és tudom mozgatni), hogy a csomagtartóból a hátsó ablakon keresztül távozó fegyvereimet maradéktalanul összeszedjem. Lőtérről mentem hazafelé. Ki tudtam csatolni magam. De ha nem sikerül, és nincs mivel elvágni az övet, nagyon szentségeltem volna.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

elkezdodott! :shock:
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2024.03.05. 17:17 elkezdodott! :shock:
Ez csak a függőknek gáz.
Van Telex, Signal, Whatsapp, Zelo, Discord, ésatöbbi.
Soha nem elég 1 kommunikációs rendszer, mindig kell alternatíva.
A telefon mellé is PMR, CB...
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13617
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

qqriq írta: 2024.03.05. 17:17 elkezdodott! :shock:
Megállt a faszbúk, a zemberiség IQ-ja 10%-ot emelkedett!
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

gvass1 írta: 2024.03.05. 17:23 Megállt a faszbúk, a zemberiség IQ-ja 10%-ot emelkedett!
ha holnapig így marad, nő a népesség.
Mert a sok felesleges időt el kel baxni...
:lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2024.03.05. 17:17 elkezdodott! :shock:
És nem csak azok az oldalak, amik így, vagy úgy dde kapcsolódnak a facséhoz:
https://downdetector.com/
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nem csak a faszbuk kapitulalt :shock:
gvass1 írta: 2024.03.05. 17:23 Megállt a faszbúk, a zemberiség IQ-ja 10%-ot emelkedett!
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

esztet montam :roll:
RatRace írta: 2024.03.05. 17:28 És nem csak azok az oldalak, amik így, vagy úgy dde kapcsolódnak a facséhoz:
https://downdetector.com/
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13617
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

qqriq írta: 2024.03.05. 17:34 nem csak a faszbuk kapitulalt :shock:
És? A fegyverfórum és a Pornhub működik! A többi meg úgysem számít!
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2024.03.05. 17:34 nem csak a faszbuk kapitulalt :shock:
már müxik.
kár.
:lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

a pornhub nalad megy? szerencses vagy :o
gvass1 írta: 2024.03.05. 17:37 És? A fegyverfórum és a Pornhub működik! A többi meg úgysem számít!
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13617
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

qqriq írta: 2024.03.05. 17:38 a pornhub nalad megy? szerencses vagy :o
8-)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2024.03.05. 17:38 a pornhub nalad megy? szerencses vagy :o
Nahallod.
Nálla van a szerverszoba.....
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

akkor nem a seacom balhe miatt volt :roll:
RatRace írta: 2024.03.05. 17:37 már müxik.
kár.
:lol:
ingyom bingyom tálib-e?
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3348
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

RatRace írta: 2024.03.05. 17:37 már müxik.
kár.
:lol:
Nekem nem tűnt fel se a leállás, sem az újra indulás és ennek nagyon örülök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

zora írta: 2024.03.05. 20:16 Nekem nem tűnt fel se a leállás, sem az újra indulás és ennek nagyon örülök.
+1
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

RatRace írta: 2024.03.05. 17:25 ha holnapig így marad, nő a népesség.
Mert a sok felesleges időt el kel baxni...
:lol:
Konkrétan: szó szerint. :lol:
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Elmesélek egy amatőr hibát amit elkövettem, hogy aki tud az tanuljon belőle.

Tegnap az M5-ösön hazafelé lerohadt a kocsim. Gázadásra nem reagált, folyamatosan csökkent a sebesség, közben erőteljes remegés a motortér felől, a motor többszöri újraindítása sem segített. Félreálltam leállósávba, hívtam egy autó mentőt.
Mivel fontos tárgyalás volt aznap, ezért ingben-zakóban, vékony talpú bőr cipőben esteledett rám a pálya szélén. Meleg kabátot, pulcsit, csapkát, meleg ruhát persze nem vittem magammal, hiszen úgyis otthonbról csak a céges garázsig megyek, tavasz van, minek az. Nem is volt igazából hideg, 8-9 fok, de az öltőzékem ehhez bőven kevés volt. Így töltöttem el az leállósáv melletti árok szélén bő másfél órát, mert ugye álló autóban szigtil tartózkodni a leállósávban. Természetesen a kocsiban se pokróc se semmilyen más alternatív melegítő eszköz nem volt.
Úgyhogy muszáj leszek a csomagtér egy részét egy mini BOB-ra feláldozni, mert ez így nettó felelőtlenség volt a részemről, és rá is fáztam. Szó szerint. :-)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

TotoHU írta: 2024.03.14. 09:25 Elmesélek egy amatőr hibát amit elkövettem, hogy aki tud az tanuljon belőle.

Tegnap az M5-ösön hazafelé lerohadt a kocsim. Gázadásra nem reagált, folyamatosan csökkent a sebesség, közben erőteljes remegés a motortér felől, a motor többszöri újraindítása sem segített. Félreálltam leállósávba, hívtam egy autó mentőt.
Mivel fontos tárgyalás volt aznap, ezért ingben-zakóban, vékony talpú bőr cipőben esteledett rám a pálya szélén. Meleg kabátot, pulcsit, csapkát, meleg ruhát persze nem vittem magammal, hiszen úgyis otthonbról csak a céges garázsig megyek, tavasz van, minek az. Nem is volt igazából hideg, 8-9 fok, de az öltőzékem ehhez bőven kevés volt. Így töltöttem el az leállósáv melletti árok szélén bő másfél órát, mert ugye álló autóban szigtil tartózkodni a leállósávban. Természetesen a kocsiban se pokróc se semmilyen más alternatív melegítő eszköz nem volt.
Úgyhogy muszáj leszek a csomagtér egy részét egy mini BOB-ra feláldozni, mert ez így nettó felelőtlenség volt a részemről, és rá is fáztam. Szó szerint. :-)
https://www.tuleles.hu/hirek/teli-tulel ... es-autoba/
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 882
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

TotoHU írta: 2024.03.14. 09:25 Elmesélek egy amatőr hibát amit elkövettem, hogy aki tud az tanuljon belőle.

Tegnap az M5-ösön hazafelé lerohadt a kocsim. Gázadásra nem reagált, folyamatosan csökkent a sebesség, közben erőteljes remegés a motortér felől, a motor többszöri újraindítása sem segített. Félreálltam leállósávba, hívtam egy autó mentőt.
Mivel fontos tárgyalás volt aznap, ezért ingben-zakóban, vékony talpú bőr cipőben esteledett rám a pálya szélén. Meleg kabátot, pulcsit, csapkát, meleg ruhát persze nem vittem magammal, hiszen úgyis otthonbról csak a céges garázsig megyek, tavasz van, minek az. Nem is volt igazából hideg, 8-9 fok, de az öltőzékem ehhez bőven kevés volt. Így töltöttem el az leállósáv melletti árok szélén bő másfél órát, mert ugye álló autóban szigtil tartózkodni a leállósávban. Természetesen a kocsiban se pokróc se semmilyen más alternatív melegítő eszköz nem volt.
Úgyhogy muszáj leszek a csomagtér egy részét egy mini BOB-ra feláldozni, mert ez így nettó felelőtlenség volt a részemről, és rá is fáztam. Szó szerint. :-)
Nekem van egy all-time alapfelszerelés a kocsiban, illetve egy téli kiegészítő táska. Ezt a késő őszi napok egyikén berakom, majd tavasz környékén kiveszem. Kombi Superb, nagy csomagtartóval, de az alap cuccok kb az 1/3-át elveszik + a téli, viszont soha nem okozott meglepetést semmi eddig.
Avatar
layman
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2018.06.08. 17:07
Tartózkodási hely: Припять

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: layman »

smith15 írta: 2024.03.14. 09:38 Nekem van egy all-time alapfelszerelés a kocsiban, illetve egy téli kiegészítő táska. Ezt a késő őszi napok egyikén berakom, majd tavasz környékén kiveszem. Kombi Superb, nagy csomagtartóval, de az alap cuccok kb az 1/3-át elveszik + a téli, viszont soha nem okozott meglepetést semmi eddig.
Én egy komplett vékonyabb aláöltöző szettet hordok az EDC tatyóban a hűvösebb szezonban, párszor már jól jött :)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Alapból egy izolációs fólia is sokat segít.
Ebből van már poncho is.
Sőt, vészeseti hálózsák is.
Csatolmányok
17104090426172163936074479016974.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2024.03.14. 09:25 Elmesélek egy amatőr hibát amit elkövettem, hogy aki tud az tanuljon belőle.

Tegnap az M5-ösön hazafelé lerohadt a kocsim. Gázadásra nem reagált, folyamatosan csökkent a sebesség, közben erőteljes remegés a motortér felől, a motor többszöri újraindítása sem segített. Félreálltam leállósávba, hívtam egy autó mentőt.
Mivel fontos tárgyalás volt aznap, ezért ingben-zakóban, vékony talpú bőr cipőben esteledett rám a pálya szélén. Meleg kabátot, pulcsit, csapkát, meleg ruhát persze nem vittem magammal, hiszen úgyis otthonbról csak a céges garázsig megyek, tavasz van, minek az. Nem is volt igazából hideg, 8-9 fok, de az öltőzékem ehhez bőven kevés volt. Így töltöttem el az leállósáv melletti árok szélén bő másfél órát, mert ugye álló autóban szigtil tartózkodni a leállósávban. Természetesen a kocsiban se pokróc se semmilyen más alternatív melegítő eszköz nem volt.
Úgyhogy muszáj leszek a csomagtér egy részét egy mini BOB-ra feláldozni, mert ez így nettó felelőtlenség volt a részemről, és rá is fáztam. Szó szerint. :-)
Én a pótkerék üreget pakoltam tele ilyen jó ha van cuccokkal (pótkerék nincs). Másik kocsiban egy táska volt mindig a csomiban. Sokminden nem kell, szóval nem foglal nagy helyet. Egy szett csereruha nem csak a hideg miatt jó ötlet.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
gabor86
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 187
Csatlakozott: 2022.11.18. 09:40

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gabor86 »

TotoHU írta: 2024.03.14. 09:25 Elmesélek egy amatőr hibát amit elkövettem, hogy aki tud az tanuljon belőle.

Tegnap az M5-ösön hazafelé lerohadt a kocsim. Gázadásra nem reagált, folyamatosan csökkent a sebesség, közben erőteljes remegés a motortér felől, a motor többszöri újraindítása sem segített. Félreálltam leállósávba, hívtam egy autó mentőt.
Mivel fontos tárgyalás volt aznap, ezért ingben-zakóban, vékony talpú bőr cipőben esteledett rám a pálya szélén. Meleg kabátot, pulcsit, csapkát, meleg ruhát persze nem vittem magammal, hiszen úgyis otthonbról csak a céges garázsig megyek, tavasz van, minek az. Nem is volt igazából hideg, 8-9 fok, de az öltőzékem ehhez bőven kevés volt. Így töltöttem el az leállósáv melletti árok szélén bő másfél órát, mert ugye álló autóban szigtil tartózkodni a leállósávban. Természetesen a kocsiban se pokróc se semmilyen más alternatív melegítő eszköz nem volt.
Úgyhogy muszáj leszek a csomagtér egy részét egy mini BOB-ra feláldozni, mert ez így nettó felelőtlenség volt a részemről, és rá is fáztam. Szó szerint. :-)
eletmento-folia-egyszer-hasznalatos.jpg
Akar zsebben is elfer es olcso is, en mindig tartok kocsiba, telen is nagyon jo
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fortitu írta: 2024.03.14. 11:00 Én a pótkerék üreget pakoltam tele ilyen jó ha van cuccokkal (pótkerék nincs). Másik kocsiban egy táska volt mindig a csomiban. Sokminden nem kell, szóval nem foglal nagy helyet. Egy szett csereruha nem csak a hideg miatt jó ötlet.
Pótkerekem nekem is eleve nincsen az autóban csak semmitérő gumijavító készlet (fogyasztói társadalom: tessék csak használni az autómentő szolgáltatást, ne cserélgessünk itten kereket magunk), pakoló rekeszek vannak kialakítva a helyén, tökéletes helye az ilyesmi felszerelésnek.
Ez tényleg annak a példája amikor annyira belefeledkezik az ember a kényelmes civilizált életbe, hogy a legelemibb dolgokat is elfelejti.
Nem kell 4 személyes sátor meg gázrezsó és 3 napi hideg élelem, de egy-két pokróc vagy ISO fólia tényleg minimális helyet foglal.
Én lusta voltam és ráb...tam, Ti legyetek okosabbak. :-)
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3348
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2024.03.14. 14:10 Pótkerekem nekem is eleve nincsen az autóban csak semmitérő gumijavító készlet (fogyasztói társadalom: tessék csak használni az autómentő szolgáltatást, ne cserélgessünk itten kereket magunk), pakoló rekeszek vannak kialakítva a helyén, tökéletes helye az ilyesmi felszerelésnek.
Ez tényleg annak a példája amikor annyira belefeledkezik az ember a kényelmes civilizált életbe, hogy a legelemibb dolgokat is elfelejti.
Nem kell 4 személyes sátor meg gázrezsó és 3 napi hideg élelem, de egy-két pokróc vagy ISO fólia tényleg minimális helyet foglal.
Én lusta voltam és ráb...tam, Ti legyetek okosabbak. :-)
Nekem nyáron a karton víz az alap a kocsiban, többször ki tudtam segíteni vele másokat is. De apámnak, emlekszem, még konzerv is volt a kocsijában. Mert mire kiér a sárga angyal...
Avatar
numizmata
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 141
Csatlakozott: 2022.07.23. 22:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: numizmata »

TotoHU írta: 2024.03.14. 09:25 Így töltöttem el az leállósáv melletti árok szélén bő másfél órát, mert ugye álló autóban szigtil tartózkodni a leállósávban.
Ez a legfontosabb az egesz tortenetedben. Munkabol adodoan rengeteget autozom, tisztaban is voltam ezzel a szaballyal, viszont tavaly szeptember ota beleegett a tudatomba.

Veszprem mellett haladtam egy 2x2 savos autouton, amikor lassulas allt be a forgalomban, majd pillanatokkal kesobb latom hogy egy soderrel megrakott billencs be van borulva az arokba, a soforje eppen kaszalodik ki belole, paran pedig rohannak a teherauto fele.

Amikor mellejuk ertem, akkor lattam hogy egy szemelyautot maga ala temetett a teherauto. Lealltam, addigra mar paran probaltak segiteni. (Hatvanyozottam fontos, hogy csak akkor es ugy szabad megallni, hogy se a sajat, se masok epseget ne veszelyeztetsd!)

Az auto tetejet gyakorlatilag rapreselte a billencs az ulesekre, a vezeto az elettel teljesen osszeegyeztethetetlen allapotban volt, a jobb hatso ulesen egy no segitsegert kiabalt, neki a fel fejet es nyakat nyomta a raborult teherauto egyik kereke.

A kocsim mindig tele van keziszerszammal igy, valamennyire a karosszeriat sikerult elhajtogatni es levagtuk a biztonsagi ovet rola, mert szoritotta a no nyakat. Ennel tobbet nem mertem csinalni. megkerdeztem a kornyeken allokat, hogy hivtak e mar a segelyvonalat, amire igenlo valaszt kaptam.

A serult no kepes volt kommunikalni, kerdesemre elmondta hogy harman utaztak a kocsiban. Gyorsan korbejartam a helyszint 20-25 meteres korben, de tobb serultet nem talaltam, feltetelztem hogy vagy felrebeszel vagy kirepult a kocsibol, esetleg raomlott a soder.

Itt el kell mondjam hogy a kezdeti adrenalin ami eddig hajtott, muloban volt, a labam remegesetol alig birtam az arokparton visszamaszni, es pszichesen is rendesen megviselt.

Masnap a hirekben lattam, hogy szerencsetleneknek kifogyott a benzinuk, igy a leallisavba kenyszerultek. Egyikuk gyalog elindult benzint szerezni, a masik ketto meg a kocsiban varta.

A billencs egy volanbuszt elozott, amikor visszatert a kulsobe, nem (vagy keson) vette eszre az ut szelen allo kocsit, letarolta az arokba es radolt. Gyonyoru szikrazo 18-20 fok volt, ha megtettek volna hogy kiszallnak es odebbmennek, ma is teljes lenne a csalad.

EU-s statisztikak szerint 10 perced van a leallosavban, utana joesellyel beled mennek. Azota nem gyozom minden feluleten terjeszteni ezt, es sajnos sokaknak fogalma sincs hogy milyen veszelyes az ut szele.
Aut inveniam viam, aut faciam!
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

numizmata írta: 2024.03.14. 14:36 EU-s statisztikak szerint 10 perced van a leallosavban, utana joesellyel beled mennek. Azota nem gyozom minden feluleten terjeszteni ezt, es sajnos sokaknak fogalma sincs hogy milyen veszelyes az ut szele.
Igen, valami hasonlóról volt infóm, így a velem utazó két kolléganőnek már lassítás alatt, amikor haldoklott a motor, mondtam hogy pakoljanak mert megállás után villámgyorsan elhagyjuk az autót, csak a kabátot hozzák meg a láthatósági mellényeket. Leállósávban lévő autóban maradni valóban életveszély, főleg az M5-ön ahol sok szerb és bolgár kamionos szeret úgy közlekedni, hogy a külső sáv legszélén halad, bőven belógva a leállósávba is, mert otthon ezt így szokták meg.

Előttünk 40-50 méterrel is állt egy lerohadt szerb rendszámos kisbusz, neki nem volt ez az infó meg, ők a kisbuszban ülve várták a segítséget. Nem tudott magyarul így nem álltam neki okoskodni, csak cigit kérni jött a sofőr hozzánk, de nem volt szerencséje nem volt cigis senki közülünk, én is csak a gázpisztolyt rejtő zsebet cipzároztam ki, mit lehet tudni alapon. :D
)
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára TotoHU 2024.03.14. 15:00-kor.
Válasz küldése