Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.07.03. 16:31 Ilyet hol lehet venni?
Dohánybolt.
Csatolmányok
IMG_20230703_182927.jpg
IMG_20230703_183014.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1733
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

RatRace írta: 2023.07.03. 17:47 Ti gyűjtögettek?
A csalánlevél, bodzavirág ,hársfavirág mellé becsatlakozik a jamilla, ( megkéstem vele ) és a levendula is.
Idén nálunk az akác nem virágzott.
Nálam másodszor virágzik a lila akác.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2023.07.03. 20:17 Nálam másodszor virágzik a lila akác.
A lila nem jó sem teának, sem másnak.....
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2144
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

RatRace írta: 2023.07.03. 22:13 A lila nem jó sem teának, sem másnak.....
Cserébe kicsit mérgező... :-)
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Talán ide .....
Az alis izraeli kötszer steril lehet ?
Néhány videóban látni , hogy + géztekercset tesznek a sebre , gézt tuszkolnak a sebbe ... Mi a helyes eljárás ?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Trailm írta: 2023.07.17. 09:38 Talán ide .....
Az alis izraeli kötszer steril lehet ?
Néhány videóban látni , hogy + géztekercset tesznek a sebre , gézt tuszkolnak a sebbe ... Mi a helyes eljárás ?
Úgy általában én kerülöm a kínai kópiákat, nem igazán bízom bennük. Amúgy persze, egy kötszernek sterilnek kellene lennie.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Trailm írta: 2023.07.17. 09:38 Talán ide .....
Az alis izraeli kötszer steril lehet ?
Szia,

Nem tudom. Mivel nem tudom leellenorizni, ezert inkabb nem hiszem el, hogy steril, ezert nem veszek tolluk ilyet.

Ebben egyebkent kovetkezetlen vagyok, mert van amit meg igen, de ott a kulonbseg, hogy egy izreali kotszert valoszinuleg hasznalni fogok, ezert fontos hogy valoban steril legyen, amit meg veszek "steril"-kent tolluk, azt vagy szinte biztosan nem fogom hasznalni, igy nem fontos; vagy eleve nem kell, hogy valoban steril legyen.

Amugy eddig kb. 4 sterilnek nevezett dolgot rendeltem a kinaiaktol, amik kozul 2-rol orditott, hogy veletlenul sem steril:
-"egyedileg csomagolt steril lepedo" neven adtak olyat, ami nem hogy nem volt egyedileg csomagolva, de meg meretre se volt vagva (10 m lepedo egyben volt), es meg ez a csomagolas is gyarilag kilyukasztott volt.
-"steril szelepes chest-seal": nem steril, es a szelep RAJZOLVA volt rajta (mondjuk ennek olyan volt az ara, hogy nem is lett volna realis elvaras, hogy igazat irjanak: joval az amerikai ar 1% alatt volt, ennyiert jo lesz gyakorolni).

Ami "ranezesre" steril, es ugysem fogom a valosagban hasznalni:
-PTX tu
-atlatszo kotszer (PTX fedesre, vagy branul fedesre)

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Trailm írta: 2023.07.17. 09:38 Néhány videóban látni , hogy + géztekercset tesznek a sebre , gézt tuszkolnak a sebbe ... Mi a helyes eljárás ?
Szia,

Tobbfele verzescsillapitas van, pl. tamponalas es nyomokotes.

Nyomokotes az altalanosabban hasznalt. Itt egyszeruen az a cel, hogy a nevenek megfeleloen nyomjuk a sebet, es ezzel csokkentsuk a verzest. A legtobb seb eseten ez jo eljaras. Ennek a klasszikus megoldasa az, hogy geztekercset/gezlapokat tesznek a sebre (ugy, hogy boven kiemelkedjen), majd ezt rogzituk viszonylag erosen (tehat eleg erosen ahhoz, hogy nyomast fejtsen ki, de eleg gyengen ahhoz, hogy NE szoritson, ez utobbit pl. azzal lehet ellenorizni, hogy a kotesen tul meg tapinthato a pulzus). A "modern" megoldas pedig az, hogy izraeli kotszert hasznalnak, ami onmagaban tartalmazza a gezlapokat, a rozito kotest (bandage-t), es annak a rogziteset (ragtapasz es biztostu helyett a vegen levo karmokkal).

Ugyan nagyon sokszor jo a nyomokotes, de neha tul mely a seb, ezert hatasos nyomokotes onmagaban nem rakhato ra, ezert eloszor ki kell tolteni a sebet gezzel (itt igazabol az a lenyeg, hogy ne maradjon ureg, ennek egy jo megoldasa az, ha ket kezzel felvaltva tesszuk be a kotszer kovetkezo adagjat a ujjbegyunkkel, folyamatos nyomast fenntartva). Vegul egy kis kilogo dombot kepezunk, amire a bandazst felrakva rogzitjuk az egeszet a sebben.

Bel
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Köszönöm a válaszokat Bel .
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

Az USA IFAK-ban is van Kínai gyártású steril kötszer, és nagyobb cégek is gyártatnak Kínában steril eü. felszereléseket.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

PRTVIII írta: 2023.07.17. 18:28 Az USA IFAK-ban is van Kínai gyártású steril kötszer, és nagyobb cégek is gyártatnak Kínában steril eü. felszereléseket.
Nem mindegy a minőségbiztosítás. A Holosun is kínai, nálam mégis topnak számít. De pl a Xiaomi márka is teljesen rendben van.
Noname alis dolgokra nem bíznék életet, meg semmi étkezéssel kapcsolatost sem használok ilyesmit.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

PRTVIII írta: 2023.07.17. 18:28 Az USA IFAK-ban is van Kínai gyártású steril kötszer, és nagyobb cégek is gyártatnak Kínában steril eü. felszereléseket.
Szia,

"Az USA IFAK-ban is van Kínai gyártású steril kötszer" azt akartad mondani, amit irtal, vagy amit kiolvasnak belole az emberek? :-)

Magyarazat: eleg elterjedt szokas, hogy eloszor Kinaban legyartanak valamit, majd utana az USA-ban sterilizaljak azt. Ez megfelel a fenti mondatban leirtaknak, ha szo szerint nezzuk, de a legtobb ember nem erre gondol, ha a fenti mondatot olvassa.

Konkretan ez is ilyen, es ez szokott lenni az USA IFAK-ban:

Bel

Kép
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Hogy lehet sterilizálni ? Mikróval , kis teljesítmènnyel hosszabb ideig ?
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1023
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

kinyírni a kórokozókat nem is olyan nagy ügy
szerintem

bizonyosnak lenni benne, hogy nincs vegyi szennyeződés rajta, már komolyabb téma
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

szöged írta: 2023.07.18. 16:41 kinyírni a kórokozókat nem is olyan nagy ügy
szerintem

bizonyosnak lenni benne, hogy nincs vegyi szennyeződés rajta, már komolyabb téma
Hát meg lehet rajta olyan kórokozó is (pl. gombaspóra) amit nem olyan egyszerű kinyírni..
Meg a kinyírás után is maradhat vissza a kórokozóból pyrogén anyag..

De gondolom, ennek figyelembevételével gyártják.

A kínaiak tudnak hulladék minőséget, és tudnak űrtechnikát is gyártani, és a kettő között mindent - ahogy a megrendelő (és az ár) adja.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Trailm írta: 2023.07.18. 16:07 Hogy lehet sterilizálni ?
Szia,

Tobbfele modon, pl:

-holegsterilizalas: 30 perc alatt felmelegiteni (ertsd: latszolag sokkal gyorsabban, de a belseje ennyi ido alatt biztosan felmelegszik) 160 fokra, majd ezen tartani 45 percig, fokozatosan lehuteni (szerintem otthon messze ez a legegyszerubben kivitelezheto - cserebe a 160 fok sok dolgot tonkretesz).

-autoklavban: nedves meleggel, 121 fok "netto" 20 perc. Itt fontos, hogy nem csak 1,1 kp/cm2 tulnyomas kell hozza, hanem eloszor legteleniteni kell (vakummal), szerintem a "hazi" modszerek leginkabb ezen buknak el. Fontos, hogy a pap

-hideg/vegyi sterilizalas: kulonbozo anyagok (etilendioxidtol a klormeszig) kepesek hidegen is sterilizalni. Ezek altalanos problemaja elerni azt, hogy ami mindent megol, az a csomagolast kibonto embert ne olje meg - mikozben o messze serulekenyebb, mint az alpusztitando bakteriumok.

ui. a fenti eljarasok a gombasporakat is kinyirjak; de a lazkelto anyagokat nem tavolitjak el, azt kulon lepesben szokas megtenni: eloszor fertotlenitik az anyagot (ettol megdoglenek a bakteriumok, vagyis fertozo anyagbol lazkelto anyag lesz, mert a halott bakterium lazkelto), utana alaposan elmosogatjak, innentol "tiszta" terben vannak a dolgok, ahol csomagoljak es utana sterilizaljak.

Perioperativ aszisztens kepzesnek ez resze. :-)

Bel
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3348
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

bel írta: 2023.07.18. 19:25 Szia,

Tobbfele modon, pl:

-holegsterilizalas: 30 perc alatt felmelegiteni (ertsd: latszolag sokkal gyorsabban, de a belseje ennyi ido alatt biztosan felmelegszik) 160 fokra, majd ezen tartani 45 percig, fokozatosan lehuteni (szerintem otthon messze ez a legegyszerubben kivitelezheto - cserebe a 160 fok sok dolgot tonkretesz).

-autoklavban: nedves meleggel, 121 fok "netto" 20 perc. Itt fontos, hogy nem csak 1,1 kp/cm2 tulnyomas kell hozza, hanem eloszor legteleniteni kell (vakummal), szerintem a "hazi" modszerek leginkabb ezen buknak el. Fontos, hogy a pap

-hideg/vegyi sterilizalas: kulonbozo anyagok (etilendioxidtol a klormeszig) kepesek hidegen is sterilizalni. Ezek altalanos problemaja elerni azt, hogy ami mindent megol, az a csomagolast kibonto embert ne olje meg - mikozben o messze serulekenyebb, mint az alpusztitando bakteriumok.

ui. a fenti eljarasok a gombasporakat is kinyirjak; de a lazkelto anyagokat nem tavolitjak el, azt kulon lepesben szokas megtenni: eloszor fertotlenitik az anyagot (ettol megdoglenek a bakteriumok, vagyis fertozo anyagbol lazkelto anyag lesz, mert a halott bakterium lazkelto), utana alaposan elmosogatjak, innentol "tiszta" terben vannak a dolgok, ahol csomagoljak es utana sterilizaljak.

Perioperativ aszisztens kepzesnek ez resze. :-)

Bel
Miért fontos, hogy a pap?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

zora írta: 2023.07.18. 19:46 Miért fontos, hogy a pap?
Szia,

Lemaradt a mondat (es a szo :-)) vege:

fontos, hogy a papir olyan, hogy az 1. gozoles utan tokeletesen mukodik (sterilitast fenntartva zar), de a 2. gozoles tonkre teszi, lesznek rajta apro lyukak, ahol a bakteriumok be tudnak menni, ezert autoklavos ujrasterilizalasnal a papirt tartalmazo csomagolast mindig ujra kell cserelni.

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

bel írta: 2023.07.18. 19:25 (...)

-hideg/vegyi sterilizalas: kulonbozo anyagok (etilendioxidtol a klormeszig)
(...)
Szia Bel!

Etiléndioxid?
Nem etilénoxid? (Epoxietán).

Üdv Bear
A gamma sugárzással sterilizálást nem használják?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1733
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Fortitu írta: 2023.07.17. 09:53 Úgy általában én kerülöm a kínai kópiákat, nem igazán bízom bennük. Amúgy persze, egy kötszernek sterilnek kellene lennie.
Helyén kell kezelni. Egy formailag megegyező remek gyakorlóeszköz. Én is azzal gyakoroltatok. Kb. egy tanév nyúzást kapott, év végére lett olyan, hogy vettem a köv. tanévre másikat, valami ezeröccázé. Szóval gyakorló dummyként teszi a dolgát.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

swordmanus írta: 2023.07.18. 21:23 Helyén kell kezelni. Egy formailag megegyező remek gyakorlóeszköz. Én is azzal gyakoroltatok. Kb. egy tanév nyúzást kapott, év végére lett olyan, hogy vettem a köv. tanévre másikat, valami ezeröccázé. Szóval gyakorló dummyként teszi a dolgát.
Persze, ez abszolút igaz!
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

bel írta: 2023.07.18. 13:01 Szia,

"Az USA IFAK-ban is van Kínai gyártású steril kötszer" azt akartad mondani, amit irtal, vagy amit kiolvasnak belole az emberek? :-)

Magyarazat: eleg elterjedt szokas, hogy eloszor Kinaban legyartanak valamit, majd utana az USA-ban sterilizaljak azt. Ez megfelel a fenti mondatban leirtaknak, ha szo szerint nezzuk, de a legtobb ember nem erre gondol, ha a fenti mondatot olvassa.

Konkretan ez is ilyen, es ez szokott lenni az USA IFAK-ban:

Bel

Kép
Pont ez az egyik kötszer amelyikre gondoltam.
2009 környékén kezdte el használni a MH., akkor még nem volt ráírva az észak amerikai sterilizàlàs. De nem préselt kerlix-ben is volt kínai, és még azon sem volt rajta a sterilizàlàs helye.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2023.07.18. 21:11 Szia Bel!

Etiléndioxid?
Nem etilénoxid? (Epoxietán).

Üdv Bear
A gamma sugárzással sterilizálást nem használják?
Szia,

Elirtam. :-( Mentsegemre legyen mondva, hogy annyira mergezo, hogy egyre kevesebb helyen hasznaljak, en mar nem talalkoztam vele.

Gamma: hasznaljak, szemelyesen ezzel se talalkoztam (szerintem ez a legprofibb, nagyvallalati kornyezetben ez adja a legjobb eredmenyt, de egy korhaz kozponti sterilizaloja tul kicsi ehhez).

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2023.07.19. 11:02 Szia,

Elirtam. :-( Mentsegemre legyen mondva, hogy annyira mergezo, hogy egyre kevesebb helyen hasznaljak, en mar nem talalkoztam vele.

Gamma: hasznaljak, szemelyesen ezzel se talalkoztam (szerintem ez a legprofibb, nagyvallalati kornyezetben ez adja a legjobb eredmenyt, de egy korhaz kozponti sterilizaloja tul kicsi ehhez).

Bel
Olyannyira, hogy konkrétan ez “A” sztenderd sterilizálási módszer nagyvállalati környezetben, tömegtermelt eszközöknél. Nem csak orvosi - más iparágak is használják.

Egy jó áttekintés:
https://int-enviroguard.com/blog/what-i ... n-process/
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1110
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

bel írta: 2023.07.19. 11:02 Gamma: hasznaljak, szemelyesen ezzel se talalkoztam (szerintem ez a legprofibb, nagyvallalati kornyezetben ez adja a legjobb eredmenyt, de egy korhaz kozponti sterilizaloja tul kicsi ehhez).

Bel
Személyesen én sem találkoztam vele, csak egy vizsgatársam érkezett ettől a cégtől.

agroster.hu

Jó sok kobalt-60 egy föld mélyén lévő üregben.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Blekk Rájgó írta: 2023.07.19. 15:38 Személyesen én sem találkoztam vele, csak egy vizsgatársam érkezett ettől a cégtől.

agroster.hu

Jó sok kobalt-60 egy föld mélyén lévő üregben.
Az szép kéken dereng.
Egy bezárt kórház sugárterápiás készülékéből kilopták egyszer.
Kabaré..

Mod: az cézium volt.
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Goi%C3%A2niai_baleset

"A goiâniai baleset 1987. szeptember 13-án történt Brazíliában. Goiânia város (Goiás szövetségi állam) egy elhagyott kórházában hulladékgyűjtésből élő hajléktalanok ellopták egy orvosi berendezés radioaktív forrását, majd hosszas kínlódás után szétszedték, és sokszorosan továbbadták a közösségben. Az eredetileg sugárkezelésre szánt berendezés sugárforrása egy biliárdgolyó méretű gömb volt, mely sugárzó anyagként cézium-137-es izotópot tartalmazott. A gömb gamma-sugárzást és sötétkék fényt bocsátott ki. A fény sok embert vonzott, akik meg akarták csodálni a különös tüneményt, sőt, a radioaktív porból a saját testükre is kentek. A „hulladékot” felvásárló fémkereskedő karikagyűrűt akart csináltatni feleségének a szépen ragyogó fémből."
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Beor
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.01.28. 13:31

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Beor »

Ha valakit érdekel, akkor itt van a Goianiai eset leíráshoz a link
https://www.iaea.org/publications/3684/ ... in-goiania

Magyarországon az AGROSTER Besugárzó Rt. (Budapest) meg a Dispomedicor Zrt. (Debrecen) csinálja a sugársterilezést. Az AGROSTER olyan 500 t/évet, elsősorban élelmiszert, de orvosi és kutatási dolgokat is, a Dispomedicor meg elsősorban orvosi, mert orvosi eszközöketi gyártanak. Ha jól tudom mindkettőben petaBecquerel-es nagyságú Co-60 forrás van, az egyikben 7 PBq, a másikban 10 PBq.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1110
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

WildBear23 írta: 2023.07.19. 21:39 Az szép kéken dereng.
Elég baj, ha látod. Mondta a tanfolyamtárs, hány pBq (!!!) a használt Co-60 aktivitása. Csernobil meg a goianai baleset szintén tananyag volt, meg a termonukleáris generátorok (világítótornyok) megbontása-széthordása.

Sok éve a KFKI-ból is ellopta a nem sokkal előtte fölvett karbantartó a zárt alfa-sugárforrást. Ő volt az egyetlen áldozat, szerencsére nem kezdte szétszedni.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Blekk Rájgó írta: 2023.07.20. 15:13 Elég baj, ha látod. Mondta a tanfolyamtárs, hány pBq (!!!) a használt Co-60 aktivitása. Csernobil meg a goianai baleset szintén tananyag volt, meg a termonukleáris generátorok (világítótornyok) megbontása-széthordása.

Sok éve a KFKI-ból is ellopta a nem sokkal előtte fölvett karbantartó a zárt alfa-sugárforrást. Ő volt az egyetlen áldozat, szerencsére nem kezdte szétszedni.
Mi történt vele?
Lehet többet tudni az esetről?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1110
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

WildBear23 írta: 2023.07.20. 15:47 Mi történt vele?
Lehet többet tudni az esetről?
Semmi extra nem volt, megtetszett neki a réz "dísztárgy". Egy elzárt helyiségben tárolták, grafit téglák mögött. Egyszer bejutott, zsebre tette, hazavitte, majd betette otthon a műhely fiókjába.

Pár nap múlva kezdett gyengélkedni, orvoshoz ment, gyógyszert kapott, de nem javult. Másik orvos levetkőztette, ő látta meg az oldalán a lila foltot. Ekkor vallotta be a "dísztárgy" hazavitelét, még jókor, mert kiderült, órái voltak hátra.

Mivel csak ő érintkezett egyedül a sugárforrással, illetve nem szabadult ki radioaktív anyag, más nem is lett sugárbeteg. Szerencsére az alfa-sugárzás ellen könnyű védekezni.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Blekk Rájgó írta: 2023.07.20. 21:38 Semmi extra nem volt, megtetszett neki a réz "dísztárgy". Egy elzárt helyiségben tárolták, grafit téglák mögött. Egyszer bejutott, zsebre tette, hazavitte, majd betette otthon a műhely fiókjába.

Pár nap múlva kezdett gyengélkedni, orvoshoz ment, gyógyszert kapott, de nem javult. Másik orvos levetkőztette, ő látta meg az oldalán a lila foltot. Ekkor vallotta be a "dísztárgy" hazavitelét, még jókor, mert kiderült, órái voltak hátra.

Mivel csak ő érintkezett egyedül a sugárforrással, illetve nem szabadult ki radioaktív anyag, más nem is lett sugárbeteg. Szerencsére az alfa-sugárzás ellen könnyű védekezni.
Zsebre tenni sajnos nem szerencsés... :-(
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Blekk Rájgó írta: 2023.07.20. 21:38 Semmi extra nem volt, megtetszett neki a réz "dísztárgy". Egy elzárt helyiségben tárolták, grafit téglák mögött. Egyszer bejutott, zsebre tette, hazavitte, majd betette otthon a műhely fiókjába.

Pár nap múlva kezdett gyengélkedni, orvoshoz ment, gyógyszert kapott, de nem javult. Másik orvos levetkőztette, ő látta meg az oldalán a lila foltot. Ekkor vallotta be a "dísztárgy" hazavitelét, még jókor, mert kiderült, órái voltak hátra.

Mivel csak ő érintkezett egyedül a sugárforrással, illetve nem szabadult ki radioaktív anyag, más nem is lett sugárbeteg. Szerencsére az alfa-sugárzás ellen könnyű védekezni.
Köszi a történetért. Darwin díjat érdemel az emberünk. :roll:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Blekk Rájgó írta: 2023.07.20. 21:38 Mivel csak ő érintkezett egyedül a sugárforrással, illetve nem szabadult ki radioaktív anyag, más nem is lett sugárbeteg. Szerencsére az alfa-sugárzás ellen könnyű védekezni.
Szia,

Hat, en ugy tudom, hogy annyira konnyu az alfa sugarzas ellen vedekezni, hogy ilyen esetben (dobozba teve) nem is okozhat sugarbetegseget. Nem lehet, hogy beta sugarzo volt?

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6159
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

bel írta: 2023.07.21. 18:03 Szia,

Hat, en ugy tudom, hogy annyira konnyu az alfa sugarzas ellen vedekezni, hogy ilyen esetben (dobozba teve) nem is okozhat sugarbetegseget. Nem lehet, hogy beta sugarzo volt?

Bel
... vagy gamma..
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2456
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Tojás eltartása hűtés nélkül

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Poresz írta: 2021.05.29. 18:29 Ez most nem 16 tojásos tészta, hanem 16 tojásos kísérlet.
Kb. 1 liter vízhez 4 evőkanál oltott meszet tettem. Ez (talán) megfelel a videóban mondottaknak: negyed gallon (0,95 l) vízhez egy uncia, azaz szerintük kb. 3 evőkanál oltott mész kell. Plusz a fogalmamsincs mennyiség az edény alján.
Légmentesen lezárható 2000 ml-es ex-fagyis műanyag vödörbe tettem, így nem kell a víz párolgására figyelni/olajat tenni a tetejére.
Eltettem a sarokba, ahol a tehén nem rúgja fel.
Akkor most várunk.
Eredményhirdetés:
Felbontáskor a tojások nem úsztak a mésztej tetején, amit bíztató előjelnek vettem. - Ugye van a záptojások kiszűrésére az a módszer, hogy sós vízbe tesszük a tojásokat, és ami úszik a színén, az NOK.
Jún. 19.: 5 db tojásból rántotta + 4 db tojásból keménytojás (másnapi reggeli tízórai)
Júl. 6.: 6 db tojásból rántotta
1 db tojásnak csak a héjdarabjait találtam. - Talán túl erősen rázttam fel a mésztejet.
Felütve a tojások sárgája nem maradt szépen egészben. Mondjuk frissen sem: ez egy akciós 30 db-os tálca volt.
Közben az elmúlt két évben párhuzamos egy másik vödörben folymatosan tartottam mésztejben tojásokat.
Egészségügyi problémák: nem kell nicket változtatnom Monsieur Befaucheux-ra. :)
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1110
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

bel írta: 2023.07.21. 18:03 Szia,

Hat, en ugy tudom, hogy annyira konnyu az alfa sugarzas ellen vedekezni, hogy ilyen esetben (dobozba teve) nem is okozhat sugarbetegseget. Nem lehet, hogy beta sugarzo volt?

Bel
Könnyű védekezni, néhány mm levegőréteg elnyeli. Viszont tud galibát csinálni, ha zsebre teszi, ugyanezért csak elszívós köszörűvel szabad a piros jelzésű AWI-elektródákat hegyezni. (Tórium)

Illetve hasonló okból "irtják" az ionizációs füstérzékelőket is, a régebbiekben Kr-85,a mostaniakban már Am-241 van. Az alfa-sugárzás elvileg nem jön ki az érzékelőből, de van bőven fékezési gamma, ami viszont igen. Szóval ha zsebrevágsz egy alfa-sugárforrást, nem biztos, hogy közvetlenül az alfától lesz bajod.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Blekk Rájgó írta: 2023.07.22. 21:25 Az alfa-sugárzás elvileg nem jön ki az érzékelőből, de van bőven fékezési gamma, ami viszont igen. Szóval ha zsebrevágsz egy alfa-sugárforrást, nem biztos, hogy közvetlenül az alfától lesz bajod.
+1

Továbbá a mennyiség, és az anyag aktivitása sem mindegy. Van annyi Bq, amennyitől már egészségtelen... ;)

De belélegezve, és az anyagcserébe beépülve valóban megfordul a helyzet - az alfa a legsunyibb, alacsony az áthatoló képessége, de a szervezeten belül célzottan adja le a teljes energiát.

Abalógia: 50 embernek a szájába vagy fülébe dugott csővel lőnek egyet-egyet egy floberttel, vagy ugyanarra 50 fős alakulatra kilőnek egy hevedernyi 50 BMGt, és az egyik lövedék eltalálja az egyik katonát. Mi a veszélyesebb a szakaszra - a flobért (alfa) vagy az 50 BMG (gamma)? Úgy általában véve, a flóbertet nyugodt szívvel figyelmen kívül lehet hagyni - de s.ggedbe dugott csővel már nagyon veszélyes, sőt, akár veszélyesebb.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2023.07.23. 15:00
Szia,

Egy masik otlet a szemleltetesre a 300 J-os gumilovedek es a 100 J-os .22LR FMJ.

1 m tavolsagbol 6-szor veszelyesebb a gumi, mert az mind a 300 J-t leadja az ember bicepszeben, a .22LR meg kb 50 J-t ad le (a tobbi energiaval tovabbmegy).

100 m tavolsagrol sokkal veszelyesebb a .22LR, mert az ott is 50 J energiat lead a bicepszben (a maradek 10-30 J-lal tovabbmegy), a gumilovedek meg nyilvan el sem repul odaig.

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ingyom bingyom tálib-e?
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Ügyes! Nem űrtechnika, de magától az ember azért nem olyan egyszerűen találja ki. :-)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

A szakopicban leiras a SAS medic versenyrol.

Bel
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2144
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Tojás eltartása hűtés nélkül

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Poresz írta: 2023.07.21. 23:17 Eredményhirdetés:
Felbontáskor a tojások nem úsztak a mésztej tetején, amit bíztató előjelnek vettem. - Ugye van a záptojások kiszűrésére az a módszer, hogy sós vízbe tesszük a tojásokat, és ami úszik a színén, az NOK.
Jún. 19.: 5 db tojásból rántotta + 4 db tojásból keménytojás (másnapi reggeli tízórai)
Júl. 6.: 6 db tojásból rántotta
1 db tojásnak csak a héjdarabjait találtam. - Talán túl erősen rázttam fel a mésztejet.
Felütve a tojások sárgája nem maradt szépen egészben. Mondjuk frissen sem: ez egy akciós 30 db-os tálca volt.
Közben az elmúlt két évben párhuzamos egy másik vödörben folymatosan tartottam mésztejben tojásokat.
Egészségügyi problémák: nem kell nicket változtatnom Monsieur Befaucheux-ra. :)
Tök jó!
Köszi!
Ízre, szagra, színre, fehérje állagára nézve tapasztaltál bármi szokatlant?
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2456
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Tojás eltartása hűtés nélkül

Hozzászólás Szerző: Poresz »

jó ha van írta: 2023.07.30. 21:44 Tök jó!
Köszi!
Ízre, szagra, színre, fehérje állagára nézve tapasztaltál bármi szokatlant?
Nem tapasztaltam. Túl azon, hogy: "Felütve a tojások sárgája nem maradt szépen egészben". De azért figyeltem a hőkezelésre.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Tojás eltartása hűtés nélkül

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Poresz írta: 2023.07.31. 10:29 Nem tapasztaltam. Túl azon, hogy: "Felütve a tojások sárgája nem maradt szépen egészben". De azért figyeltem a hőkezelésre.
Nagyon érdekes kísérlet, köszi a megosztást!
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1733
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13617
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

swordmanus írta: 2023.08.02. 13:46 Milyen kést használnak?
https://www.youtube.com/watch?v=LPrG1-Vw7Po
0:15-nél egy magyar kézműves cuccot:

https://gzcustomblades.com/

Korábban/később sztem Morakniv valami is felbukkan.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1733
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

swordmanus írta: 2023.08.13. 22:10 H/4-es csomag:
https://www.youtube.com/watch?v=6nsZLMNvDa4
Szia,

Jo lett.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Mit szóltok a finneknél épülő raktárhoz?
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nagyon jó ötlet, rengeteg pénzt lehet vele privatizálni :twisted:
RatRace írta: 2023.08.22. 09:16 Mit szóltok a finneknél épülő raktárhoz?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13617
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

RatRace írta: 2023.08.22. 09:16 Mit szóltok a finneknél épülő raktárhoz?
A legklasszikusabb raktárbázis:-)))
http://kecskefeszek.net/vicces-mp3/mind ... bazis.html
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2023.08.22. 15:25 nagyon jó ötlet, rengeteg pénzt lehet vele privatizálni :twisted:
Itt inkább az a gáz, hogy ők 12 órás logisztikát igérnek, ami kivitelezhetetlen.
Főleg úgy, hogy a Balkáni régiót is vállalják.
És nagyon nagyon sok pénzből töltik fel a készletet, 242 millió euróról van szó.
Én konkrétan nem látom, hogy miért jó Finnország, mint stratégiai raktárpont, ahol tárolják a nukleáris és egyéb káreseményekre az eszközöket.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

gvass1 írta: 2023.08.22. 15:30 A legklasszikusabb raktárbázis:-)))
http://kecskefeszek.net/vicces-mp3/mind ... bazis.html
Ezek szerint Te sem olvastad...
Tessék.
https://www.bloomberg.com/news/articles ... 0wd_sbrjYs
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Miert lenne gaz?
Finnorszagnak lesz egy csomo cucca mikor valaki beleszar a ventibe :roll:
RatRace írta: 2023.08.22. 15:31 Itt inkább az a gáz, hogy ők 12 órás logisztikát igérnek, ami kivitelezhetetlen.
Főleg úgy, hogy a Balkáni régiót is vállalják.
És nagyon nagyon sok pénzből töltik fel a készletet, 242 millió euróról van szó.
Én konkrétan nem látom, hogy miért jó Finnország, mint stratégiai raktárpont, ahol tárolják a nukleáris és egyéb káreseményekre az eszközöket.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13617
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

RatRace írta: 2023.08.22. 15:33 Ezek szerint Te sem olvastad...
Tessék.
https://www.bloomberg.com/news/articles ... 0wd_sbrjYs
Nyilván, ezért sem tudtam miről van szó:-)
(De a bloomberg-cikk fizetős, az sem olvasható.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

qqriq írta: 2023.08.22. 15:38 Miert lenne gaz?
Finnorszagnak lesz egy csomo cucca mikor valaki beleszar a ventibe :roll:
Most csalódtam a logikádban....
- egy helyen tárolni a cuccot egészségtelen, alapvető Prep igazság.
Baxhatják a felszerelést egy célzott támadás esetén
- Az igéretek szerint időkorlátos kiszállítást igérnek vészhelyzet esetén. A tervezett helyszín közelében nincs reptér.
- Egy ország saját védelmi rendszerét átengedni máshova na az meg...
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

gvass1 írta: 2023.08.22. 15:41 Nyilván, ezért sem tudtam miről van szó:-)
(De a bloomberg-cikk fizetős, az sem olvasható.)
Itt elolvashatod az átiratot, bár ez nem részletes.


https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A ... _fVcfaPE1Q
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Szolgálati közlemény!
:lol:
Tessék extra tartalék halat vételezni, és ezentúl megnézni honnan származik a halkonzerv, mirelit tenger gyümölcse, stb.
2 nap, és a tengerbe engedik az erőmű vizét.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

RatRace írta: 2023.08.22. 15:59 Szolgálati közlemény!
:lol:
Tessék extra tartalék halat vételezni, és ezentúl megnézni honnan származik a halkonzerv, mirelit tenger gyümölcse, stb.
2 nap, és a tengerbe engedik az erőmű vizét.
Melyik erőművet?
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1023
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sodoma »

AndyA írta: 2023.08.22. 17:01 Melyik erőművet?
Fukusima
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3665
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: AndyA »

sodoma írta: 2023.08.22. 17:03Fukusima
Az vidám lesz... :-(
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2023.08.22. 15:46 Most csalódtam a logikádban....
- egy helyen tárolni a cuccot egészségtelen, alapvető Prep igazság.
“Hasonló készleteket hoznak létre Franciaországban, Lengyelországban és Horvátországban is, de a finnországi lesz a legnagyobb.”
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Petya357 írta: 2023.08.23. 15:34 “Hasonló készleteket hoznak létre Franciaországban, Lengyelországban és Horvátországban is, de a finnországi lesz a legnagyobb.”
De miért pont Finnország?
Ott is miért egy helyen?
Franciaországról van infóm, ott a 100 megyét felosztják 10-12 körzetre, és regionális elosztók lesznek.
És ott elvileg nem is eus beruházási alapból megy a finanszírozás.
/ amúgy a 93M gázálarcod még mindig vár :lol: /
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

CAT

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Athoztam inkabb ide, mert ez mar nem jogi kerdes.
Petya357 írta: 2023.08.25. 00:56 “megmentHette volna”. Nem láttuk a boncolási jk-t. Ha kellően magasan kapja csak az egyik szúrást, akkor még a CAT sem segít. De az biztos, hogy radikálisan javítja az esélyeket!
Igen, nyilvan ha magasabban van a szuras, mint ahova "egyszeruen" fel lehet rakni a CAT-et, akkor nem fog segiteni.

Egy (harom) pelda az "egyszeru" felrakasra:
Kép

Akik voltak a CLS tanfolyamon, ok tanultak, hogy hogyan lehet egy fokkal magasabbra is felrakni, de ehhez mar egyreszt legalabb 2 CAT kell, valamint egy "improvizalt nyomo eszkoz" (pl. kulacs, a kepen oxigen spray):
Kép

Ez sem csodaszer, csak par cm-t lehet vele nyerni (de nyilvan ha pont ott van a serules, akkor megmenti az eletet).

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ne kérdezd minek, csak
Legyen egy ilyen is.
Legrosszabb esetben jó ha elfelejtem a széf kombinációját.
😂
Csatolmányok
1694171139376187190052760540503.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

RatRace írta: 2023.09.08. 13:06 Ne kérdezd minek, csak
Legyen egy ilyen is.
Á, több fegyverem is van amit pont ezen elvek mentén vettem, teljesen spontánul. :lol: :lol:
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2697
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2023.09.08. 13:06 Ne kérdezd minek, csak
Legyen egy ilyen is.
Legrosszabb esetben jó ha elfelejtem a széf kombinációját.
😂
Szia,

Ha meg nem hallgattad meg a hasadat, akkor probald ki.

Vicces, es annyiban hasznos, hogy ha nem hangzik viccesen ("nema has"), akkor az hasznos informacio a mentesiranyitasnak.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2396
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ősz közeledtével tegnap ellenőrzést tartottam.
Tágulási tartály feltöltése, fagyálló szint ellenőrzés, összes zseblámpa akkutöltés, csere, éjjellátó ellenőrzés, szolár lámpák celláinak lemosása, huzatellenőrzés, próbafűtés.
Ti hogyan készültök a hosszú sötét időszakra?
Ma délután a bővített orvosi csomagot ellenőrzöm, van aminek még bele kellene férnie, van amit kiveszek6 lejárt, vagy túl sok van benne /
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5898
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

RatRace írta: 2023.09.25. 10:32 Ősz közeledtével tegnap ellenőrzést tartottam.
Tágulási tartály feltöltése, fagyálló szint ellenőrzés, összes zseblámpa akkutöltés, csere, éjjellátó ellenőrzés, szolár lámpák celláinak lemosása, huzatellenőrzés, próbafűtés.
Ti hogyan készültök a hosszú sötét időszakra?
Ma délután a bővített orvosi csomagot ellenőrzöm, van aminek még bele kellene férnie, van amit kiveszek6 lejárt, vagy túl sok van benne /
Én az ilyen nagy ellenőrzéseket a születésnapomra időzítem, mert azt biztos nem felejtem el évekig.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TurboP
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1142
Csatlakozott: 2018.06.01. 22:15

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TurboP »

Sehogy, ha lesz gáz fűtök, ha nem akkor nem.
:lol: :lol: :lol: :lol:

RatRace írta: 2023.09.25. 10:32 Ősz közeledtével tegnap ellenőrzést tartottam.
Tágulási tartály feltöltése, fagyálló szint ellenőrzés, összes zseblámpa akkutöltés, csere, éjjellátó ellenőrzés, szolár lámpák celláinak lemosása, huzatellenőrzés, próbafűtés.
Ti hogyan készültök a hosszú sötét időszakra?
Ma délután a bővített orvosi csomagot ellenőrzöm, van aminek még bele kellene férnie, van amit kiveszek6 lejárt, vagy túl sok van benne /
"..."
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

nalunk hajopadlo van, ha nem lesz gaz akkor felszedem es tabortuz a nappaliban :roll:
TurboP írta: 2023.09.25. 10:39 Sehogy, ha lesz gáz fűtök, ha nem akkor nem.
:lol: :lol: :lol: :lol:
ingyom bingyom tálib-e?
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1110
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

RatRace írta: 2023.09.25. 10:32 Ti hogyan készültök a hosszú sötét időszakra?
Klímák ellenőriztetve, kitisztítva, sok száraz fa betárazva, ingyen van folyamatosan. Akkukban lúgcsere, napelemek dőlésszög-korrekciója.

Meg pár benti unaloműző projekt a hosszú téli estékre :).
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

RatRace írta: 2023.09.25. 10:32 Ti hogyan készültök a hosszú sötét időszakra?
13 mázsa fabrikett a tárolóban bekészítve. Fűtési rendszerek éves ellenőrzése folyamatban. (Klímák, gázkazán)
Vésztartalék 220 Ah AGM akksira rámértem (cirkó motor védelmére, némi világításra), kicsit használgattam aztán csutkára töltöttem.
A hosszú sötét téli estékre főztem és palackoztam 2 rekesz Irish Stout-ot, valamint 2 rekesz English Bittert. :lol: :lol: :lol: (Kegyetlenül jól sikerült mindegyik.)
Gyógyszerkészlet ellenőrzése jó ötlet, mindjárt neki is állok!
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 882
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

RatRace írta: 2023.09.25. 10:32 Ősz közeledtével tegnap ellenőrzést tartottam.
Tágulási tartály feltöltése, fagyálló szint ellenőrzés, összes zseblámpa akkutöltés, csere, éjjellátó ellenőrzés, szolár lámpák celláinak lemosása, huzatellenőrzés, próbafűtés.
Ti hogyan készültök a hosszú sötét időszakra?
Ma délután a bővített orvosi csomagot ellenőrzöm, van aminek még bele kellene férnie, van amit kiveszek6 lejárt, vagy túl sok van benne /
Tartalék fa átvizsgálása/leltározása. Tartalék áramellátás átnézése, akksik ellenőrzése,feltöltése, aggregátor ellenőrzése,járatása kicsit(nálunk fontos az áram, kb minden arról megy). Tartalék üzemanyag pótlása. Spájz ellenőrzés, konzervek,szárazételek,víz,stb. Gyógyszeres/EÜ-s szekrény átnézése. Autóba a téli kiegészítő csomag átnézése és berakása, plusz teljes autófelszerelés átnézése.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Szezonálisan :lol: lecsesztem a fiamat, hogy soha, de soha máskor ne forduljon elő olyan vállalhatatlan helyzet, amikor edzésen minden CO2 patront ellőtt és nem is volt készleten a szombati versenyre. És ha jönnek a zombik? Ez az Ő “fegyvere”, az Ő felelőssége, hogy mindig működőképes legyen. Ha nem szokja meg Airsofttal, hogy legyen mindig +sok muníció, és karbantartva a vas, akkor élessel is gond lesz majd. Nem vagyok az anyja, hogy helyette gondolkozzak! (és tényleg… az apja vagyok… :lol: )

Enyhítő körülménynek elfogadtam, hogy a családi katanát az ágy alatt tartotta addig, ameddig a nem-kontakt eszközhöz nem kapott üzemanyagot. :mrgreen: plusz pontot szerzett továbbra azzal, hogy amikor tanárnak hirtelen kellett pendrive, akkor csak nála volt az egész osztályban, és amikor hibát jelzett, akkor pót-pendrive is volt nála, ez mentette meg az órát. Mert kezdte megszokni, hogy mindenből legyen tarcsi.

De a viccet félretéve - a prepperkedés nem egyéni műfaj. Aki egyedül készül túlélni, az - szerintem - eleve vesztes helyzetből Indul.

A család/közösség bevonása - kinek mi van - IMHO tök fontos. Nálunk az asszony is én is ki vagyunk képezve készletezésben, és elosztottuk a tennivalókat. Ő sokkal jobban ért a betegségekhez, gyógyításhoz, a gyógyszerekhez, ezért ő figyeli a lejáratokat is, ill a háztartási fogyóeszközöket is, mert ő szokta pótolni. Énpedig a sürgősségi elsősegély re szakisodtam és minden kaját , ehető készletet kezelek, mert én szoktam beszerezni. Így könnyebb, mint egyfős hadseregként. A gyerekeket is el kezdtük bevonni, de még nem az igazi, erre rá kell feküdni.

Nagy dátumok nincsenek, kb negyedévente szoktunk ránézni a ránéznivalóra, ebből az egyik mindig az ősz kezdete. Lakásban lakunk, nincs túl sok szezonális karbantartás.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

juteszembe, en is prepperkedtem mult heten, egy ilyen van uton hazafele
Kép
ingyom bingyom tálib-e?
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Ez mi ? Valami játékkonzol ? 😁
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

hordozhato olajos webasto
Trailm írta: 2023.09.25. 20:25 Ez mi ? Valami játékkonzol ? 😁
ingyom bingyom tálib-e?
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

qqriq írta: 2023.09.25. 20:28 hordozhato olajos webasto
Az komoly . Ultramodern szünetmentesnek gondoltam ...
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3348
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

qqriq írta: 2023.09.25. 20:28 hordozhato olajos webasto
Ühüm, webasto.

És az mi?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

jarmuvekben allofutes, gazolajat eget es meleg levegot fuj ki.
kinaiak lekoppintottak es bedobozoltak hogy hordozhato legyen.
termeszetesen csak szabalyosan gazolajjal lehet hasznalni de ha itt a vilagvege akkor megeszi a hasznalt olajat is :roll:
zora írta: 2023.09.25. 21:17 Ühüm, webasto.

És az mi?
ingyom bingyom tálib-e?
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3348
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

qqriq írta: 2023.09.25. 21:29 jarmuvekben allofutes, gazolajat eget es meleg levegot fuj ki.
kinaiak lekoppintottak es bedobozoltak hogy hordozhato legyen.
termeszetesen csak szabalyosan gazolajjal lehet hasznalni de ha itt a vilagvege akkor megeszi a hasznalt olajat is :roll:
Na ez jó!

Pont ilyen videókat néztem tavaly télen, hogy hogy lehet frankó kényszerlevegős olajégőt készíteni, de akkor itt a kész megoldás.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1110
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

zora írta: 2023.09.25. 21:50 Na ez jó!

Pont ilyen videókat néztem tavaly télen, hogy hogy lehet frankó kényszerlevegős olajégőt készíteni, de akkor itt a kész megoldás.
Kép alapján rákerestem, HCCalory a neve.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

eleg lett volna a kepre kattintani :roll:
Blekk Rájgó írta: 2023.09.25. 21:57 Kép alapján rákerestem, HCCalory a neve.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Ezúton szeretném megerősíteni a hírt, hogy TotoHU házilagos belga söre nem csak emberi fogyasztásra alkalmas, hanem nagyon is finom. Asszonynak, nekem is eszébe jutott, hogy zombiapokalipszis esetén közelebb kellene húzódni az ország déli határához, ha ott ilyet főznek… ;)
IMG_4480.jpeg
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2456
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Petya357 írta: 2023.09.26. 23:49 Ezúton szeretném megerősíteni a hírt, hogy TotoHU házilagos belga söre nem csak emberi fogyasztásra alkalmas, hanem nagyon is finom. Asszonynak, nekem is eszébe jutott, hogy zombiapokalipszis esetén közelebb kellene húzódni az ország déli határához, ha ott ilyet főznek… ;)
Kb. 40 palack pezsgő érik a bp.-i társasházi pincémben, ha valaki az én kolóniámat erősítené, és a gyömbérsöröm is egész tűrhető… (Igen, szövetségesek leszünk a délkeletiekkel.) :-)

Ez most öncélú ökörködésnek tűnik, de szerintem a túlélés kulcsa, hogy közösséget építsek még békeidőben.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

kb 50 liter szilvaszolobarackkortealmafugebodzahecsedlinaspolyagesztenye palinka lakik a pincebe de eszem agaban sincs kozosseget epiteni :roll:
Poresz írta: 2023.09.27. 21:03 Kb. 40 palack pezsgő érik a bp.-i társasházi pincémben, ha valaki az én kolóniámat erősítené, és a gyömbérsöröm is egész tűrhető… (Igen, szövetségesek leszünk a délkeletiekkel.) :-)

Ez most öncélú ökörködésnek tűnik, de szerintem a túlélés kulcsa, hogy közösséget építsek még békeidőben.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Petya357 írta: 2023.09.26. 23:49 Ezúton szeretném megerősíteni a hírt, hogy TotoHU házilagos belga söre nem csak emberi fogyasztásra alkalmas, hanem nagyon is finom. Asszonynak, nekem is eszébe jutott, hogy zombiapokalipszis esetén közelebb kellene húzódni az ország déli határához, ha ott ilyet főznek… ;)
IMG_4480.jpeg
Köszönöm, örülök hogy ízlett. :-)
Zombiapokalipszis esetén azért problémás lenne az utánpótlás, ha maláta akadna is, a spéci belga sörélesztő törzs nélkül, ami a jellegzetes fűszeres belga sörös aromáért felel. Én csak cukros maláta levet tudnék csinálni, a sört az élesztő csinálja nekünk :D
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4402
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

TotoHU írta: 2023.09.27. 22:53 Köszönöm, örülök hogy ízlett. :-)
Zombiapokalipszis esetén azért problémás lenne az utánpótlás, ha maláta akadna is, a spéci belga sörélesztő törzs nélkül, ami a jellegzetes fűszeres belga sörös aromáért felel. Én csak cukros maláta levet tudnék csinálni, a sört az élesztő csinálja nekünk :D
Nyugi - zombis körülmények között az igények is elinflálódnak majd ;) ha ennyire ügyes vagy békeidőben, akkor apokaliptikus helyzetben helyettesítő termékekből is tuti tudsz majd valami ihatót alkotni.

Egy karton 7,62x39 -et tartok cserealapnak - ezt már a Metro 2033 dokumentum regényben is bevált univerzális valuta volt :mrgreen:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1350
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kojak »

Én nem tudok alkoholt varázsolni, de tudok hozni pár fegyvert, némi lőszert, és sz@r szóvicceket, ha végre beüt az apokalipszis. :lol:
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1398
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Kojak írta: 2023.09.28. 14:00 Én nem tudok alkoholt varázsolni, de tudok hozni pár fegyvert, némi lőszert, és sz@r szóvicceket, ha végre beüt az apokalipszis. :lol:
Ez a lényeg, lesz elég donor az országban, akinél alkohol lesz, de fegyver nem... :mrgreen:
Sapienti sat.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Petya357 írta: 2023.09.28. 00:41 Nyugi - zombis körülmények között az igények is elinflálódnak majd ;) ha ennyire ügyes vagy békeidőben, akkor apokaliptikus helyzetben helyettesítő termékekből is tuti tudsz majd valami ihatót alkotni.

Egy karton 7,62x39 -et tartok cserealapnak - ezt már a Metro 2033 dokumentum regényben is bevált univerzális valuta volt :mrgreen:
Zombis körülmények közt aki ért hozzá, az tud izolálni élesztőtörzseket és ebből startert készíteni, akár egy adott palack sörből is (ha nem volt hőkezelve palackozás után). Nekem ez a technológia nincs meg, bár a sörfőző nyúlüreg nagyon mélyén lévő fanatikusok képesek azzal napokat eltölteni, hogy ritka élesztőtörzseket gyűjtenek és tenyésztenek. Direkt azért rendelnek szuperspéci (általában vadélesztővel készült) söröket Belgiumból, hogy a csak abban a pincében jellemző vadélesztőt izolálják és tenyésszék, hogy minél pontosabban tudják klónozni az adott sört.
Sőt tudok olyanról, aki azért utazgatott Norvégiában, hogy az ott évszázadok óta használt tradicionális "kveik" élesztő törzseket gyűjtse.
Ehhez azért kell egy nagy fokú szent őrület már. :lol:
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13920
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

palinka a felso polcon van, a csuzli meg falnak tamasztva ha beut az ize :roll:
nemtokregelni írta: 2023.09.28. 14:03 Ez a lényeg, lesz elég donor az országban, akinél alkohol lesz, de fegyver nem... :mrgreen:
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1398
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

qqriq írta: 2023.09.28. 14:30 palinka a felso polcon van, a csuzli meg falnak tamasztva ha beut az ize :roll:
Ja, tuti nem hozzád fogok menni érte.
Sapienti sat.
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

TotoHU írta: 2023.09.28. 14:16 Zombis körülmények közt aki ért hozzá, az tud izolálni élesztőtörzseket és ebből startert készíteni, akár egy adott palack sörből is (ha nem volt hőkezelve palackozás után). Nekem ez a technológia nincs meg, bár a sörfőző nyúlüreg nagyon mélyén lévő fanatikusok képesek azzal napokat eltölteni, hogy ritka élesztőtörzseket gyűjtenek és tenyésztenek. Direkt azért rendelnek szuperspéci (általában vadélesztővel készült) söröket Belgiumból, hogy a csak abban a pincében jellemző vadélesztőt izolálják és tenyésszék, hogy minél pontosabban tudják klónozni az adott sört.
Sőt tudok olyanról, aki azért utazgatott Norvégiában, hogy az ott évszázadok óta használt tradicionális "kveik" élesztő törzseket gyűjtse.
Ehhez azért kell egy nagy fokú szent őrület már. :lol:
Hát, van egy trükk, amivel nem kell túl sokat vacakolni, és elég sokszor be is jön (nem mindig sajnos). Amikor kész vagy az édes sörlével, és már csak be kéne oltani élesztővel, akkor nem élesztőt adsz hozzá, hanem beleöntesz egy üveg hőkezeletlen házi sört. Mert hát jól mondtad, ha nem volt hőkezelve (és jól volt tárolva), abban bizony még van élesztő. Ez akkor működik főleg, ha 1: ugyanazt a sört öntöd bele, amit egyébként főzöl, így az élesztő igazából haza kerül, ugyanazt a cukrot kell ennie újra, amin eddig is trennírozva volt, 2: nem túl régi az üveg sör, azaz még él az az élesztő… szóval ha mondjuk havonta főzöl egyet, akkor mindig csak meg kell tartani egy üveggel az előző haviból, és megspórolod az élesztőt :-D
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3348
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Sparrow írta: 2023.09.28. 14:54 szóval ha mondjuk havonta főzöl egyet, akkor mindig csak meg kell tartani egy üveggel az előző haviból, és megspórolod az élesztőt :-D
Itt bukik meg a mutatvány. :-)
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

zora írta: 2023.09.28. 14:56 Itt bukik meg a mutatvány. :-)
Gondolom nem a “túl gyakori” főzés miatt, hanem hogy nem marad :-D
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5417
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Sparrow írta: 2023.09.28. 14:54 Hát, van egy trükk, amivel nem kell túl sokat vacakolni, és elég sokszor be is jön (nem mindig sajnos). Amikor kész vagy az édes sörlével, és már csak be kéne oltani élesztővel, akkor nem élesztőt adsz hozzá, hanem beleöntesz egy üveg hőkezeletlen házi sört. Mert hát jól mondtad, ha nem volt hőkezelve (és jól volt tárolva), abban bizony még van élesztő. Ez akkor működik főleg, ha 1: ugyanazt a sört öntöd bele, amit egyébként főzöl, így az élesztő igazából haza kerül, ugyanazt a cukrot kell ennie újra, amin eddig is trennírozva volt, 2: nem túl régi az üveg sör, azaz még él az az élesztő… szóval ha mondjuk havonta főzöl egyet, akkor mindig csak meg kell tartani egy üveggel az előző haviból, és megspórolod az élesztőt :-D
Igen valami hasonló módszerrel csinálhattak sört az elmúlt párezer évben, lévén a 19. századig azt sem tudták hogy létezik olyan, hogy élesztőgomba.
Nem a sörfőző boltból rendelték a szárított sörélesztőt, az biztos. :D
Valószínűleg tapasztalati úton tudták, hogyha az erjesztő tartály alján lévő iszapos trutyiból, vagy a régi sörből beletesznek a frissen főzött cukros sörlébe, akkor sör lesz belőle. (Ez amúgy tök érdekes téma, jó lenne erről olvasni valamit, lehet utána is nézek majd alaposabban ha lesz rá időm)
A belga vadélesztős söröknél azt olvastam, a mai napig főzés után a pincékben, nyitott kádakban áll a sörlé egy ideig, amíg az ottan levegőben lévő penészgombák beoltják, és elkezdődik az erjedés.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2144
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

TotoHU írta: 2023.09.28. 17:14 Igen valami hasonló módszerrel csinálhattak sört az elmúlt párezer évben, lévén a 19. századig azt sem tudták hogy létezik olyan, hogy élesztőgomba.
Nem a sörfőző boltból rendelték a szárított sörélesztőt, az biztos. :D
Valószínűleg tapasztalati úton tudták, hogyha az erjesztő tartály alján lévő iszapos trutyiból, vagy a régi sörből beletesznek a frissen főzött cukros sörlébe, akkor sör lesz belőle. (Ez amúgy tök érdekes téma, jó lenne erről olvasni valamit, lehet utána is nézek majd alaposabban ha lesz rá időm)
A belga vadélesztős söröknél azt olvastam, a mai napig főzés után a pincékben, nyitott kádakban áll a sörlé egy ideig, amíg az ottan levegőben lévő penészgombák beoltják, és elkezdődik az erjedés.
Ahogy a kenyér élesztőgombáját sem hívták pl. sacharomices-nek, hanem sütnivalónak. És nem petricsészében tartották, hanem kovászban.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Válasz küldése