Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

RatRace írta: 2019.08.14. 17:47 17000 Huf.
25 usa dollár alatt minden szabad, 25- asszem 150 ig csak áfa, affölött áfa+ vám, de a posta oldalán fennt van.
Én is így tudom. Most az Alin 15k ért meg lehet venni.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Tegnap ert veget a Centeroftacmed.com altal szervezett "Tactical Medical Operator-Basic Combined Course" tanfolyam.

Errol egy elmenybeszamolo:

Kezdem azzal, hogy az egesz tanfolyam nagyon jol meg volt szervezve, abszolut latszott rajta, hogy az oktatok szivuket-lelkuket is beleadtak a tudasuk mellett.

A tanfolyam nem volt olcso, viszont nagyon latszott, hogy igen komoly koltsegekkel dolgoztak, az szinte emlitesre se melto, hogy szamolatlanul hasznaltuk a bontatlan(!) izraeli kotszereket. Az ezeknel joval dragabb legmell-zaro kotszerbol (chest seal) is volt boven:

Kép

A feszulo legmell ellatasa is be lett mutatva (persze hangsullyozva, hogy a magyar jogrendel kompatibilis megoldas az, hogy hagyjuk meghalni a serultet e helyett).

Az orrba dughato nazo tubusbol is mindenki kapott bontatlan, steril darabot, itt az enyem. :-)

Szerencsere a csak eszmeletleneknel hasznalt i-gel-t mar csak a babun probaltuk ki (de persze mindenki gyakorolta, es aki akart, az meg masnap is visszaterhetett erre): Kép

Gyakoroltuk a sebesultszallitast is.

Az ilyen tanfolyamokon a muszaki mentesrol altalaban nincs szo, de ez ebbol a szempontbol is kulonleges volt, itt szelvedot is igazitottam:
Kép
Ajtot feszitettem, es gyakoroltam a konzervnyitast is. :-)

Vegul keletkezett egy egesz jo kabrio auto:
Kép

A fenti kepek, es meg jo nehany megtalalhato a foto.belse.hu oldalon.

A 3. nap volt a legerdekesebb, de ott a feladatra figyeltem a fotozas helyett, szoval arrol nem keszitettem egyetlen felvetelt sem:
szituaciokban gyakoroltuk a megtanult elsosegelynyujtasi feladatokat, persze a kepzes neveben szereplo "taktikai" szonak megfeleloen katonas kornyezetbe helyezve.
Termeszetesen a CenterOfTacMed-tol megszokott hiper-realisztikus volt ez a resz, igen latvanyos musebekkel, nagyon profi sminkelesekkel. Nemegyszer a falubeliek odajottek racsodalkozni egy-egy szituacio utan a levetkoztetett polgarmester seruleseire (termeszetesen jo elore tudtak, hogy ez egy kepzes, azt is tudtak, hogy a valosagban tobb reteg ruha van rajta, de ettol ez meg nem latszott :-)).
Ezen a napon a sok-sok elsosegelygyakorlas kozben hasznaltunk loveszpancelost, es mentettunk embereket felborult autobol is (meglepoen nehezebb ugy nyitni a kocsit, hogy ulnek benne, es nem lehet pl. ezt tenni).

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Ugyanitt Daewoo Tico eladó, lejárt műszakival, kisebb esztétikai hibákkal. Garantáltan korróziómentes, koppanásmentes futómű, füstmentes motor. :D
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

Üdv.

Van már ilyen tanfolyam is: https://honvedelem.hu/cikk/117289_harct ... ak_menteni

Jó dolog a műszaki mentés gyakorlása,bár nekem előbb volt élesben mint gyakorlatban.

A tenziós PTX-el kapcsolatban ajánlom a figyelmedbe: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1400002.HM
bel írta: 2019.08.15. 17:50 Sziasztok,

Tegnap ert veget a Centeroftacmed.com altal szervezett "Tactical Medical Operator-Basic Combined Course" tanfolyam.

Errol egy elmenybeszamolo:

Kezdem azzal, hogy az egesz tanfolyam nagyon jol meg volt szervezve, abszolut latszott rajta, hogy az oktatok szivuket-lelkuket is beleadtak a tudasuk mellett.

A tanfolyam nem volt olcso, viszont nagyon latszott, hogy igen komoly koltsegekkel dolgoztak, az szinte emlitesre se melto, hogy szamolatlanul hasznaltuk a bontatlan(!) izraeli kotszereket. Az ezeknel joval dragabb legmell-zaro kotszerbol (chest seal) is volt boven:

Kép

A feszulo legmell ellatasa is be lett mutatva (persze hangsullyozva, hogy a magyar jogrendel kompatibilis megoldas az, hogy hagyjuk meghalni a serultet e helyett).

Az orrba dughato nazo tubusbol is mindenki kapott bontatlan, steril darabot, itt az enyem. :-)

Szerencsere a csak eszmeletleneknel hasznalt i-gel-t mar csak a babun probaltuk ki (de persze mindenki gyakorolta, es aki akart, az meg masnap is visszaterhetett erre): Kép

Gyakoroltuk a sebesultszallitast is.

Az ilyen tanfolyamokon a muszaki mentesrol altalaban nincs szo, de ez ebbol a szempontbol is kulonleges volt, itt szelvedot is igazitottam:
Kép
Ajtot feszitettem, es gyakoroltam a konzervnyitast is. :-)

Vegul keletkezett egy egesz jo kabrio auto:
Kép

A fenti kepek, es meg jo nehany megtalalhato a foto.belse.hu oldalon.

A 3. nap volt a legerdekesebb, de ott a feladatra figyeltem a fotozas helyett, szoval arrol nem keszitettem egyetlen felvetelt sem:
szituaciokban gyakoroltuk a megtanult elsosegelynyujtasi feladatokat, persze a kepzes neveben szereplo "taktikai" szonak megfeleloen katonas kornyezetbe helyezve.
Termeszetesen a CenterOfTacMed-tol megszokott hiper-realisztikus volt ez a resz, igen latvanyos musebekkel, nagyon profi sminkelesekkel. Nemegyszer a falubeliek odajottek racsodalkozni egy-egy szituacio utan a levetkoztetett polgarmester seruleseire (termeszetesen jo elore tudtak, hogy ez egy kepzes, azt is tudtak, hogy a valosagban tobb reteg ruha van rajta, de ettol ez meg nem latszott :-)).
Ezen a napon a sok-sok elsosegelygyakorlas kozben hasznaltunk loveszpancelost, es mentettunk embereket felborult autobol is (meglepoen nehezebb ugy nyitni a kocsit, hogy ulnek benne, es nem lehet pl. ezt tenni).

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Hat, ritkan szoktak ilyet mondani jogszabalyra, de koszi, erdekes volt elolvasni!

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Egy fontos megjegyzes: Hegedus Laci szerint az altalam javasolt improvizalt chest-seal a veres-izzadt borre onmagaban nem ragad eleg jol, ezert erosen ajanlott nyomokotest rakni fole!

Tehat vagy egy izraeli kotszert, vagy egy Pehat, vagy akar egy egyszeru rugalmas polyat korbekotni a chest-seal folott kozepes erovel (eleg erosen, hogy segitse a ragasztot helyben tartani, eleg gyengen, hogy a lelegzest ne akadalyozza).

Bel
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

Azért kell előbb letörölni a mellkasról a vért.
Valamelyik szelepes kötszerben van is 10X10-es mull-lap.
Ha pedig kötszer csomagolásból improvizálsz, akkor van kötszer is törölni.
bel írta: 2019.08.17. 15:38 Sziasztok,

Egy fontos megjegyzes: Hegedus Laci szerint az altalam javasolt improvizalt chest-seal a veres-izzadt borre onmagaban nem ragad eleg jol, ezert erosen ajanlott nyomokotest rakni fole!

Tehat vagy egy izraeli kotszert, vagy egy Pehat, vagy akar egy egyszeru rugalmas polyat korbekotni a chest-seal folott kozepes erovel (eleg erosen, hogy segitse a ragasztot helyben tartani, eleg gyengen, hogy a lelegzest ne akadalyozza).

Bel
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Bízom benne, valaki közülünk járatosabb a sörösdobozból készíthető főzők világában, vagy legalább útba igazít, kit érdemes megkeresni a kérdéssel. Mi az a "back-pressured stove", milyen a szerkezete?

Beverage can stove
"Pressurized beverage can stove
A more powerful version. A hole in the top of the stove is sealed with a thumbscrew after filling with fuel; this allows the stove to control the rate of heat output. An additional base is used to hold fuel for preheating.
[…]
Back-pressured stoves simplify the pressurized design by eliminating the thumbscrew and the base needed for preheating, while still controlling the rate of energy output."

Hivatkozás nincs. Ennél a szerkesztésnél jelent meg az információ a "back-pressured stove"-ról. Úgy látom a szerkesztőnek ez az egyetlen munkája: remélhetőleg nem valami idétlen szívatás.
Igen, néhányszor már rágugliztam. Ez is egy olyan kérdés, aminek válaszát már több éve kergetem, amikor rám jön.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Alkoholos , drenatulált szeszes főző néven találsz párat a neten .
http://www.bushcraft.co.hu/index.php?op ... &Itemid=67
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Trailm írta: 2019.08.19. 18:54 Alkoholos , drenatulált szeszes főző néven találsz párat a neten.
Nem ez a gondom: pontosan az említett típusnak ("back-pressured stove") a működése és szerkezete érdekel.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

A foto.belse.hura kikerult nehany tovabbi video a "CenteroCenteroftacmed.com C-TECC: Tactical Emergency Casualty Care - Basic" tanfolyamrol. Az oldal aljan levo 7 video az uj.

Az egyik kozuluk: http://foto.belse.hu/190812/fwoundp1.avi

Egy cikk a combatgear-en: https://combatgear.blog.hu/2019/08/22/t ... rnyezetben

Bel
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Poresz írta: 2019.08.19. 21:55 Nem ez a gondom: pontosan az említett típusnak ("back-pressured stove") a működése és szerkezete érdekel.
Én csináltam pár sörösdobozos főzőt, ami túlnyomásos rendszerrel működik és jól szuperál. Az enyém teljesen zárt, egy lyuk van a tetején, ahonnan feltöltöm és egy csavarral zárom le. Feltöltés után alá teszek egy tányért, amibe kevés denszeszt meggyújtok, az felmelegíti a készüléket és a hő hatására a főzőben lévő denszesz intenzíven párolog, nyomás keletkezik. ez a gőz jön ki a gázrózsán és begyullad. Annyi a titka, hogy a két fél részt össze kell ragasztani hőálló ragasztóval, hogy ne fújjon ki mellette a gőz. A csavarnak is jól kell zárnia a tetején.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Az a fránya szög :oops:
Csatolmányok
15669093370196744501898818538595.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

RatRace írta: 2019.08.27. 14:36 Az a fránya szög :oops:
Azért ha mélyre ment, ne csak otthon kezelgesd. Tetanusz, stb..
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fortitu írta: 2019.08.28. 09:35 Azért ha mélyre ment, ne csak otthon kezelgesd. Tetanusz, stb..
Hála istennek, csak felületi volt, de gyakorlásként csináltam a kötést, ki kell hadználni a lehetőséget. ;)
Fertőtlenítve, kimosva, fertőtlenítve, csík ellenőrzés fél óránként. :D

Ha baj van, akkor irány egy szuri.

Asszony belevágott az újjába, kb 4 mm hosszan, de csak 0.00005 mm mélyen, na azt látni kellett volna, milyen "buci" kötést kapott!

Amíg leszedte, dőltem a röhögéstől :lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Milyen a magyar katonai kajacsomag, ha három éve lejárt...
https://youtu.be/DuB1g_tvK-4
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Francia félnapos 6-os menü teszt.
https://youtu.be/Sab8vOB-N5Y
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Nemreg kibprobaltam 2 db, kb 15 eve lejart szavatossagu amerikai "chemlight" rudat.
Teljesen jol mukodtek, pl. arra hasznalhatoak, hogy az ember a tenyerebe fog egy ilyet, ezzel learnyekolja a szeme felol a vizszintesen tartott vilagito rud felso felet, az aljaval pedig jol megvilagitja, ahova lepni fog. Termeszetesen jo messzirol latszanak (800 m-rol mar nem, de kisebb tavolsagrol jol eszrevehetoek).

Elotte nem sokkal rendeltem friss gyartasu kinait is, tegnap megjottek.

Piros: hasznalhatatlan. Varosi utcan ejszaka (kozvilagitas mellett) meg epp eszrevenni 14 m tavolsagrol. Megprobaltuk forro vizbe tenni, hatha ettol jobban lathato fenyt ad, attol kidurrant es lefrocskolt maga korul mindent a benne levo vegyszerrel. https://www.ebay.com/itm/10X-Glow-Stick ... 2985718119 Tobbet biztos nem veszek ilyet.

Sarga: kifejezetten jo. 10.5 ora utan meg tenyerbe fogva nagyjabol megvilagitja ahova lep az ember. 13 ora hasznalat utan kb. olyan a fenye, mint a pirosnak frissen eltorve (tehat semmit se vilagit meg, de sotetben megtalalhato). Hosszu hasznalatra ez a legjobb a 3 kozul. https://www.ebay.com/itm/10X-Glow-Stick ... 2985718119

Zold: kifejezetten jo. Erdekes modon, nem latszik fenyesebbnek a sarganal, de valahogy megis erezhetoen tobb fenyt ad. Tenyerbe fogva frissen kifejezetten jo fenyt ad, teljesen jol bevilagitja, ahova lep az ember (termeszetesen 3-5 m tavolsagra mar nem nagyon jut el a fenye, azert nem zseblampak ezek). 8 ora utan erezhetoen kevesebb fenyt adott, mint a sarga, 10 ora utan mar semmit. Rovid tavra (1-3 orara biztos, 4-6 ora kozott nem neztem) a legjobb valasztas a 3 kozul. https://www.ebay.com/itm/10X-Glow-Stick ... 2985718119

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Köszi a tesztet, rendeltem is egy adag zöldet.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Ma jöttek csipeszek. meglepően tartós, masszív kis eszközök, mentek is be az EÜ készletembe.
https://www.aliexpress.com/item/3300756 ... 4c4dDro3yI
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

swordmanus írta: 2019.08.31. 21:05 Milyen a magyar katonai kajacsomag, ha három éve lejárt...
https://youtu.be/DuB1g_tvK-4
Köszi a nép névében a tesztelést!
Ha ablak elé ülsz egy érősebb ellenfény nem árt viszont. :-)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

TotoHU írta: 2019.09.05. 18:02 Köszi a nép névében a tesztelést!
Ha ablak elé ülsz egy érősebb ellenfény nem árt viszont. :-)
Direkt volt, álca! 8-)
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2019.09.05. 18:02 Köszi a nép névében a tesztelést!
Ha ablak elé ülsz egy érősebb ellenfény nem árt viszont. :-)
Így volt adott a hely... de nagyon nem is bántam, hogy tökéletes a látványom. A lényeg látszik, és az a fontos, amit mondok. Nem az, hogy milyen a hajam. :-)
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Celoxszal kapscsolatban szóba került, hogy lehet-e a törzs sérüléseinél használni. A gyártó oldalának FAQ-ja:

https://www.celoxmedical.com/eur/eurfaq/

"24. Can I use Celox on the Chest or abdomen?
Wounds to the chest or abdomen are generally classed as non-compressible. Most guidelines e.g. TCCC say do not use haemostatics on non-compressible wounds. Refer to your clinical guidelines and or training. In an extreme situation this requires clinical judgement. Use of Celox on this part of the body is not contraindicated. For penetrating chest injuries the recommended treatment to prevent tension pneumothorax is to use an occlusive seal such as Foxseal."

Lényegében nem ellenjavallt, de pl egy áthatoló tüdősérülésnél ne ezt használd, hanem erre való kötszert.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24611305
https://www.wemjournal.org/article/S108 ... 0287-3/pdf
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Ben77
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2018.08.24. 10:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Ben77 »

Fortitu írta: 2019.09.07. 16:32 Celoxszal kapscsolatban szóba került, hogy lehet-e a törzs sérüléseinél használni. A gyártó oldalának FAQ-ja:

https://www.celoxmedical.com/eur/eurfaq/

"24. Can I use Celox on the Chest or abdomen?
Wounds to the chest or abdomen are generally classed as non-compressible. Most guidelines e.g. TCCC say do not use haemostatics on non-compressible wounds. Refer to your clinical guidelines and or training. In an extreme situation this requires clinical judgement. Use of Celox on this part of the body is not contraindicated. For penetrating chest injuries the recommended treatment to prevent tension pneumothorax is to use an occlusive seal such as Foxseal."

Lényegében nem ellenjavallt, de pl egy áthatoló tüdősérülésnél ne ezt használd, hanem erre való kötszert.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24611305
https://www.wemjournal.org/article/S108 ... 0287-3/pdf
Jó hír.
Mondjuk egy hasi, testi szúrás vagy/és vágáshoz, akkor használható a granulátum (Applicator) és/vagy a Rapid, ha jól gondolom.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Ben77 írta: 2019.09.07. 20:41 Jó hír.
Mondjuk egy hasi, testi szúrás vagy/és vágáshoz, akkor használható a granulátum (Applicator) és/vagy a Rapid, ha jól gondolom.
Szia,

Szerintem az angol szoveg azt jelenti, hogy a legtobb eljarasrend szerint ami nem osszenyomhato, oda felesleges a granulatum is.

Mind a normal Celox hemostatikus kotszernel, mind a granulatumnal, applicatornal eloiras a 3 perces nyomas, a rapidnal az 1 perces nyomas.
Testuregben ez nem kivitelezheto.

Ami kerdes lehet tovabbra is, az a Woundclot. Ami egyebkent teszteleskor nem tunt nagyon meggyozonek.

Bel
Ben77
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2018.08.24. 10:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Ben77 »

bel írta: 2019.09.10. 13:44 Szia,

Szerintem az angol szoveg azt jelenti, hogy a legtobb eljarasrend szerint ami nem osszenyomhato, oda felesleges a granulatum is.

Mind a normal Celox hemostatikus kotszernel, mind a granulatumnal, applicatornal eloiras a 3 perces nyomas, a rapidnal az 1 perces nyomas.
Testuregben ez nem kivitelezheto.

Ami kerdes lehet tovabbra is, az a Woundclot. Ami egyebkent teszteleskor nem tunt nagyon meggyozonek.

Bel
Szia, akkor a fenti sérüléshez mit lehetne alkalmazni "harc téri" ellátásként?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Hat, rosszak az eselyek. :-(

Egy CLS vagy Police medic nem rendelkezik olyan tudassal, felszerelessel, amivel egy mellkason beluli vagy hasuregi serulest erdemben el tudna latni.

Sot, egy mentoapolo sem.

Mentotiszteknel lehet gyogyszer a belso verzes megallitasara, orvos a verzo ernek alaolthet.

Ami meg a legkozelebb van a mukodo megoldashoz: erfogoval zarni a verzo eret.
Igazabol ezt sem gondolom nagy valoszinuseggel kivitelezhetonek, de ha biztos benne az ember, hogy nem art vele, akkor ezt meg lehet probalni.

ui. egy kis magyarazat, hogy miert nem erzem kivitelezhetonek: pl. az egyik vesehez meno nagy eret eltalalta egy lovedek, akkor fel kell ismerni teljes biztonsaggal, hogy a segitseg kierese elott halalhoz vezet ez az allapot. Utana szetvagni (!) az utban levo bort, izmot, hasfalat, felrerakni a beleket, es ez utan mar lehet latni a serult eret, vagyis el lehet zarni egy erfogoval.

Szoval egy testuregi serules harcteri ellatasa alapvetoen fajdalomcsillapitas es segitseghivas, nem tobb.

Bel
Ben77
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2018.08.24. 10:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Ben77 »

Köszönöm!
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

A multkor irtam a klormeszes vizfertotlenitesrol.

Most annyi valtozott, hogy a korabban rendelt tesztcsik megerkezett es kiprobaltam, osszevetettem az OBI-s tesztelo cuccal.

A tesztcsik hasznalata sokkal egyszerubb, sokkal kisebb helyen elfer.

A rajta levo szinskala nem teljesen igaz, a legfontosabb szabad klor-t mutato szinek mas arnyalatuak, de azert ki lehet talalni, hogy mit mutat (vagyis jol elkulonithetoen mas szint mutat a szabad klor aranyaban, de nem pont azt, ami a szinskalan van). Szoval elso "eles" hasznalat elott erosen ajanlott kiprobalni, es egy kicsit memorizalni a szineit.

En igy probalnam ki (nagyjabol igy is probaltam) furt kut eseten: eloszor elkeszitem a torzsoldatot, vagyis 0.5 dl vizben 2 ml klormeszet teszek, majd ezt elkavarom, es varok egy kicsit (mivel a meroedenyt utana meg hasznaltam, ezert foleg arra figyeltem, hogy abbol jol kiazzon a klormesz). Kozben a kutvizbol 2 edenybe 1-1 liter, a harmadikba tesztoleges mennyiseget teszek.
Az elso 1 l-es edenybe teszek 0.5 ml torzsoldatot.
A masodik 1 l-es edenybe teszek 1 ml torzsoldatot.
Mindkettot kicsit kevergetek, es varok 5-10 percet.

A "tiszta" oldatba, az elso es a masodik edenybe egyarant bemartottam 2 masodpercre 1-1 tesztcsikot, es eloszor az elso oldatbol kimeritettem az OBIs merovel vizet, es beledobtam a 2 tablettat, majd kis ido mulva ezt megismeteltem a masik edennyel (tehat a "tiszta" oldatot nem mertem meg az OBIs cuccal, mert arrol tudtam, hogy teljesen atlatszo szint mutat, ha nincs szabad klor).

Az eredmeny ezzel a konkret vizzel az volt, hogy a "tiszta" esetben megjegyeztem a szinet, pont ugyanilyen szinu volt a 0.5 ml-es oldat is, vagyis ebbe a vizbe es nem megfelelo. Az 1 ml-es oldat eseteben jol lathatoan elvaltozott a szine (ezt is megjegyeztem :-)), az OBI-s eszkoz szerint 1 mg/l szabad klor volt benne. Ez teljesen jo ertek, szoval ha nincs semmi valtozas, akkor ebbe a konkret vizbe 1 ml torzsoldat kell literenkent.

Utana kivancsisagbol raktam bele plusz torzsoldatot, hogy 1.5 ml-re felmenjen, ekkor jol lathatoan tovabb valtozott a szine, az OBI-s szerint 3 mg/l-re. Kicsit keson (az elso ketto oldat mar nem volt meg) eszembe jutott, hogy alaposan megszaglasszam a vizet, es ereztem egy enyhe klorszagot. Szoval en a 3 mg/l-t ki tudom szagolni, azt nem muszaly merni. :-) (akinek jobb a szaglasa, siman elofordulhat, hogy a kevesebbet is megerzi).

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2019.09.05. 13:54 Sziasztok,

Nemreg kibprobaltam 2 db, kb 15 eve lejart szavatossagu amerikai "chemlight" rudat.
Teljesen jol mukodtek, pl. arra hasznalhatoak, hogy az ember a tenyerebe fog egy ilyet, ezzel learnyekolja a szeme felol a vizszintesen tartott vilagito rud felso felet, az aljaval pedig jol megvilagitja, ahova lepni fog. Termeszetesen jo messzirol latszanak (800 m-rol mar nem, de kisebb tavolsagrol jol eszrevehetoek).

Elotte nem sokkal rendeltem friss gyartasu kinait is, tegnap megjottek.

Piros: hasznalhatatlan. Varosi utcan ejszaka (kozvilagitas mellett) meg epp eszrevenni 14 m tavolsagrol. Megprobaltuk forro vizbe tenni, hatha ettol jobban lathato fenyt ad, attol kidurrant es lefrocskolt maga korul mindent a benne levo vegyszerrel. https://www.ebay.com/itm/10X-Glow-Stick ... 2985718119 Tobbet biztos nem veszek ilyet.

Sarga: kifejezetten jo. 10.5 ora utan meg tenyerbe fogva nagyjabol megvilagitja ahova lep az ember. 13 ora hasznalat utan kb. olyan a fenye, mint a pirosnak frissen eltorve (tehat semmit se vilagit meg, de sotetben megtalalhato). Hosszu hasznalatra ez a legjobb a 3 kozul. https://www.ebay.com/itm/10X-Glow-Stick ... 2985718119

Zold: kifejezetten jo. Erdekes modon, nem latszik fenyesebbnek a sarganal, de valahogy megis erezhetoen tobb fenyt ad. Tenyerbe fogva frissen kifejezetten jo fenyt ad, teljesen jol bevilagitja, ahova lep az ember (termeszetesen 3-5 m tavolsagra mar nem nagyon jut el a fenye, azert nem zseblampak ezek). 8 ora utan erezhetoen kevesebb fenyt adott, mint a sarga, 10 ora utan mar semmit. Rovid tavra (1-3 orara biztos, 4-6 ora kozott nem neztem) a legjobb valasztas a 3 kozul. https://www.ebay.com/itm/10X-Glow-Stick ... 2985718119

Bel
Találtam magyar oldalon is "jóáron" van extra hosszú, és infravörös is.

https://partylight.hu/sct/376789/VILAGITO-RUDAK
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Új játékszer a BOB- ba:
Csatolmányok
15696840390572426856143644652854.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

PMR- amatőr rádió

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Tacti-COOL antenna🙃
Csatolmányok
IMG_20191016_164702.jpg
IMG_20191016_164630.jpg
IMG_20191016_164741.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

A hetvegen ugy jartam, hogy alapvetoen a tobbiek egy egyszerubb radiot hasznaltak, aminek az 1. szamu csatornajan kommunikaltak. Azonban semmi infot nem kaptam arrol, hogy ez milyen frekvencia, igy eselyem sem volt a sajat radiomat hasznalni. :-(

Milyen konnyen hasznalhato, megfizetheto aru eszkozzel lehet ezen segiteni?

Tehat csak egy egyutmokodo radiodas frekvenciajat szeretnem megtalalni, semmi extra igenyem nincs.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2019.10.16. 18:42 Sziasztok,

A hetvegen ugy jartam, hogy alapvetoen a tobbiek egy egyszerubb radiot hasznaltak, aminek az 1. szamu csatornajan kommunikaltak. Azonban semmi infot nem kaptam arrol, hogy ez milyen frekvencia, igy eselyem sem volt a sajat radiomat hasznalni. :-(

Milyen konnyen hasznalhato, megfizetheto aru eszkozzel lehet ezen segiteni?

Tehat csak egy egyutmokodo radiodas frekvenciajat szeretnem megtalalni, semmi extra igenyem nincs.

Bel
Milyen készülék volt? PMR?
Ha a Te rádiódon el vannak mentve a pmr csatornák, akkor scan funkcióval megtalálod, más kérdés, hogy ha ccts, dcs kódok be vannak állítva, akkor válaszolni nem tudsz.
Lényeges, hogy milyen freki lépésköz van beállítva, mert sokszor csak "áthallás" van. De majd a profik kijavítanak, ha valamit rosdzúl írtam.

Létezik pmr scanner, de nem igazán éri meg neked szerintem mert 30E felett van, és max1-2alkalommal fogod használni.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Kozben rajottem, hogy alapvetoen csak nem ertek hozza, a keszulekem tudja a funkciot. :-)

Bel
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Elsősegély témában egy nagyon jó csatorna:
https://youtu.be/EZgw0rY1408
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Ben77
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2018.08.24. 10:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Ben77 »

Ezt ismeritek, nagyon sok jót írnak róla: https://www.youtube.com/watch?v=XVuSdKo1EgQ
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Ben77 írta: 2019.10.23. 21:54 Ezt ismeritek, nagyon sok jót írnak róla: https://www.youtube.com/watch?v=XVuSdKo1EgQ
Én cellox helyett vettem, mert én is jókat olvastam róla, de magam még nem próbáltam.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Nem ismerem.

Ahhoz eleg nagy bizalom kellene, hogy ezt hordjam magammal Celox helyett.
(Sot, eleve a por alaku Celox sem igazan szimpatikus nekem, mert azt gondolom, hogy egy arterias verzes kimossa a sebbol, meg mielott hatni kezdene, ezert jobban bizok a gez alapuban).

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2019.10.23. 18:21 Elsősegély témában egy nagyon jó csatorna:
https://youtu.be/EZgw0rY1408
Szia,

Koszi,

Ben77 szeptemberi kerdesere is valaszt ad: https://youtu.be/uMyaJXNLNNI

Bel
Ben77
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2018.08.24. 10:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Ben77 »

bel írta: 2019.10.24. 15:17 Szia,

Koszi,

Ben77 szeptemberi kerdesere is valaszt ad: https://youtu.be/uMyaJXNLNNI

Bel
Köszönöm, meg is nézem!
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

]Olaes kotszer leiras.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2019.10.28. 17:40 Sziasztok,

]Olaes kotszer leiras.

Bel
Azmiazaz a "c" alakú rögzítő? A csomag része? 7, 9, 10-es képen látszik.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Igen, bele is irtam a cikkbe, hogy egyertelmu legyen.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2019.10.28. 18:29 Szia,

Igen, bele is irtam a cikkbe, hogy egyertelmu legyen.

Bel
Köszönöm!
(közben telefonon kiokosítottál, de így esetleg más is megvilágosodik)

Ha van még ilyesmi a tarsolyodban, jöhet!
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Par jo video: UF PRO: Combat Medic Essentials

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Friss beszerzés a BOB- ba.
Hamarosan teszt és fényképes beszámoló.
Csatolmányok
IMG_20191113_094018.jpg
IMG_20191113_150656.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

RatRace írta: 2019.11.13. 15:14 Friss beszerzés a BOB- ba.
Hamarosan teszt és fényképes beszámoló.
Te leszel a helyi érdekű dártvéder. :-)
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

RatRace írta: 2019.11.13. 15:14 Friss beszerzés a BOB- ba.
Hamarosan teszt és fényképes beszámoló.
Cingár dildo
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fortitu írta: 2019.11.14. 13:25Cingár dildo
Ez nem az a fórum😁
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2019.11.14. 13:14 Te leszel a helyi érdekű dártvéder. :-)
Te is fiam...
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia Sword,

Erdekes olvasmanynak indul.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Jó cikk, de mondjuk én a szikravetőt és a tollaságat hobbijátéknak tartom.
A szúrólángos öngyújtó, és 1-2 tekercs papírtörlő célszerűbb szerintem.

A merülőforralót nem értem, milyenre gondolhatott a költő, elektromosra?
Szivargyújtóról?
Inkább a kis gázpalackos tűzhely.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2020.01.13. 15:27 Jó cikk, de mondjuk én a szikravetőt és a tollaságat hobbijátéknak tartom.
A szúrólángos öngyújtó, és 1-2 tekercs papírtörlő célszerűbb szerintem.

A merülőforralót nem értem, milyenre gondolhatott a költő, elektromosra?
Szivargyújtóról?
Inkább a kis gázpalackos tűzhely.
Oda vagyon írva: "jó a szikravető is, de ha le van fagyva a keze az embernek, ezzel nem igazán vacakol."

A vízforralónál természetesen a 12-24V -ra gondolt a szerző, és a camping gáz is felsorolásra került.
Természetesen mindenki a saját lehetőségei, igényei alapján bővítheti, módosíthatja, ez csak egy iránymutatás,javaslat.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

82544855_1094934900845028_3181228275523387392_n.jpg
82544855_1094934900845028_3181228275523387392_n.jpg (22.58 KiB) Megtekintve 49350 alkalommal
Egy saját gyártású vészeseti, outdoor kommunikációs és power box
2db 7Ah akkumulátorral
bemenet: 230VAC vagy napelem
kimenet: 12VDC szivar ill banándugó
2db USB port
BJ-218 as rádió PL-259 es és BNC antenna kimenettel
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

82544855_1094934900845028_3181228275523387392_n.jpg
Egy saját gyártású vészeseti, outdoor kommunikációs és power box
2db 7Ah akkumulátorral
bemenet: 230VAC vagy napelem
kimenet: 12VDC szivar ill banándugó
2db USB port
BJ-218 as rádió PL-259 es és BNC antenna kimenettel
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

pepe00 írta: 2020.01.19. 14:32
Nem-elektronkergetők számára is érthetően és bővebben összefoglalnád mit tud? Rádiózni lehet vele, és…?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Poresz írta: 2020.01.27. 22:18 Nem-elektronkergetők számára is érthetően és bővebben összefoglalnád mit tud? Rádiózni lehet vele, és…?
Mobil rádió kézi egységnek átalakítva. Alapból a Baojie bj218 kocsiba, vagy otthonra bázis rádiónak használjuk, és mivel nincs saját akkuja, ezért kapott egy olyan powerbox-ot, amit tudsz tölteni napcelláról, és 220-ról. Van külön USB kimenet az egyéb eszközök töltésére is, és ha jól látom töltésvezérlő is van benne.
Én esetleg még a 12 V betàplálást oldanàm meg, hogy kocsiban is tölteni lehessen. Kétféle külső antenna csatlakozó van rajta a kompabilitás növelése érdekében. Kicsit nehezebb mint egy PMR készülék, de legalább közel 25W-al pirít a megszokott 0,5-5W helyett. Azért egy készenléti időre, adásidőre kíváncsi lennék.

Ha valamit rosszul írtam, majd az alkotó kijavít😋
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Jol ertem, hogy a Baojie bj218 tudja a PMR-t is, meg radioamator frekvenciat is, de a CB-t nem?

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2020.01.28. 12:32 Szia,

Jol ertem, hogy a Baojie bj218 tudja a PMR-t is, meg radioamator frekvenciat is, de a CB-t nem?

Bel
A 2 méteres, és a 70 centis hullàmsávot tudja, tehàt a PMR frekire is jó.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

Csak kíváncsiskodó kérdés. Készül valaki bármivel is arra, hogy esetleg a korona vírus miatt karantént hirdetnének? Nem hiszem, hogy itt bekövetkezne, csak kíváncsi vagyok :)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Nem fognak.
Volt már jópár ilyen járvány az elmult években, és egy sima éves influenzában többen hanak meg.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

smith15 írta: 2020.01.28. 14:05 Csak kíváncsiskodó kérdés. Készül valaki bármivel is arra, hogy esetleg a korona vírus miatt karantént hirdetnének? Nem hiszem, hogy itt bekövetkezne, csak kíváncsi vagyok :)
Szia,

Celiranyosan erre nem keszulok, az altalanos felkeszultsegbe szerintem ennek is "illik" belefernie.

Persze az nem butasag, hogy ennek az apropojan atgondolja az ember, hogy mennyire felkeszult, de az igazat megvalva meg at sem gondoltam.

Celiranyosan szerintem mostanaban inkabb arra erdemes keszulni, hogy ha az oroszok 1-2 evig nem szallitanak gazt (Ukrajnan at nem akarnak, mashol nem tudnak), arra hogy reagal az ember, de amilyen telunk van most, ez sem tunik egeto kerdesnek.

Bel
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

WildBear23 írta: 2020.01.28. 14:20 Nem fognak.
Volt már jópár ilyen járvány az elmult években, és egy sima éves influenzában többen hanak meg.
Nézd, ezt fixre nem mondhatjuk, te se tedd.. Én sem azt mondtam, hogy lesz, meg azt se, hogy nem, nem tudhatjuk biztosra. Csak kérdést tettem föl. Amúgy nem emlékszem az elmúlt időkben, hogy lett volna olyan, hogy pl egy ekkora várost lezárjanak.
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

bel írta: 2020.01.28. 14:26 Szia,

Celiranyosan erre nem keszulok, az altalanos felkeszultsegbe szerintem ennek is "illik" belefernie.

Persze az nem butasag, hogy ennek az apropojan atgondolja az ember, hogy mennyire felkeszult, de az igazat megvalva meg at sem gondoltam.

Celiranyosan szerintem mostanaban inkabb arra erdemes keszulni, hogy ha az oroszok 1-2 evig nem szallitanak gazt (Ukrajnan at nem akarnak, mashol nem tudnak), arra hogy reagal az ember, de amilyen telunk van most, ez sem tunik egeto kerdesnek.

Bel
Igazából az alap felkészülésen túl értettem (már aki ilyen beállítottságú). Nyilván van az alap, csak ilyenkor picit átfuttatja az ember a gondolatokat.
A gáz dolog annyira nem érint, mármint a háztartási,vezetékes oldalról. Palackunk van, abból van pár itthon, csak főzni van, elvagyunk vele jó ideig, de van villany rezsó is. A fűtés villany, vagy vegyes tüzelés, aggregátor van. A bojler is villany.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

smith15 írta: 2020.01.28. 14:05 Csak kíváncsiskodó kérdés. Készül valaki bármivel is arra, hogy esetleg a korona vírus miatt karantént hirdetnének? Nem hiszem, hogy itt bekövetkezne, csak kíváncsi vagyok :)
Nem is a konkrét eset kapcsán, de hasonló esetben szerintem a legjobb túlélési stratégia, ha otthon bezárkózva, zero külső kapcsolattal át tud az ember vészelni pár hetet. Otthonvédelem, ajtót nem nyitás, embert nem beengedés, víz, kaja, vitamin, könyv, e-book, napelemes töltő, gyógyszerek, fűtés nélkül sem megfagyás, társaságtól függően elegendő óvszer ;)
Fűtésre jó megoldás a fatüzelés, akár másodlagos lehetőségként. Nálam nem megoldható, de van elektromos hősugárzóm, ha nincs gáz, de áram van, akkor nem fagyok meg. Sütés-főzésre jó lehet a gázpalack, de van elektromos sütőm is a vezetékes gázos mellé (amúgy a gázost talán soha nem is használtam, szóval inkább az van a kis elektromos mellé). Jó eséllyel persze nem lesz áram, gáz, víz sem egy idő után, ha tényleg nagy a kaki. Kempingfőzőm van pár kis palackkal.
Ezek egy kertes házban persze jóval könnyebben megoldható kérdések.
Aztán ha átvonult a járvány, akkor a túlélőkkel újra kell építeni. Cserealapnak nem hülyeség pár csík cigit elraktározni, esetleg aranyat. No meg elegendő lőszer vadászni, önvédelemre. És ha lehet nem .308-assal macskára vadászni a panelok között :D
Hogy mekkora lehet a probléma, az attól is függ mekkora a halálozási arány. Gondold el ha "csak" 80%-a fertőzödik a lakosságnak, és minden 10. ember hal meg. Vagy mert nem kap ellátást, vagy megfagy, vagy utcai erőszak miatt, vagy magába a betegségbe hal bele. Nem kis gazdasági probléma innen talpraállni. Hát ha még nagyobb a halálozási arány... Nem ér véget a dolog az átvészelt pár héttel, utána kezdődik csak a nehéz munka.
Laikusként így gondolkodnék erről a kérdésről. A konkrét járvány kapcsán különösebben nem félek az eddigi infók alapján.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

Fortitu írta: 2020.01.28. 15:12 Nem is a konkrét eset kapcsán, de hasonló esetben szerintem a legjobb túlélési stratégia, ha otthon bezárkózva, zero külső kapcsolattal át tud az ember vészelni pár hetet. Otthonvédelem, ajtót nem nyitás, embert nem beengedés, víz, kaja, vitamin, könyv, e-book, napelemes töltő, gyógyszerek, fűtés nélkül sem megfagyás, társaságtól függően elegendő óvszer ;)
Fűtésre jó megoldás a fatüzelés, akár másodlagos lehetőségként. Nálam nem megoldható, de van elektromos hősugárzóm, ha nincs gáz, de áram van, akkor nem fagyok meg. Sütés-főzésre jó lehet a gázpalack, de van elektromos sütőm is a vezetékes gázos mellé (amúgy a gázost talán soha nem is használtam, szóval inkább az van a kis elektromos mellé). Jó eséllyel persze nem lesz áram, gáz, víz sem egy idő után, ha tényleg nagy a kaki. Kempingfőzőm van pár kis palackkal.
Ezek egy kertes házban persze jóval könnyebben megoldható kérdések.
Aztán ha átvonult a járvány, akkor a túlélőkkel újra kell építeni. Cserealapnak nem hülyeség pár csík cigit elraktározni, esetleg aranyat. No meg elegendő lőszer vadászni, önvédelemre. És ha lehet nem .308-assal macskára vadászni a panelok között :D
Hogy mekkora lehet a probléma, az attól is függ mekkora a halálozási arány. Gondold el ha "csak" 80%-a fertőzödik a lakosságnak, és minden 10. ember hal meg. Vagy mert nem kap ellátást, vagy megfagy, vagy utcai erőszak miatt, vagy magába a betegségbe hal bele. Nem kis gazdasági probléma innen talpraállni. Hát ha még nagyobb a halálozási arány... Nem ér véget a dolog az átvészelt pár héttel, utána kezdődik csak a nehéz munka.
Laikusként így gondolkodnék erről a kérdésről. A konkrét járvány kapcsán különösebben nem félek az eddigi infók alapján.
Elég korrekt, és igazak a leírtak ;)
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Az energiaellátáshoz annyit, hogy a legsérülékenyebb az áramellátásunk a rengeteg légkábel miatt. Persze nem zárható ki tartósabb gázszünet, de visszamenőleg jó pár éve minden évben volt egy-egy eset, amikor itthon egy vagy több település áram nélkül maradt, akár hetekre is. (Ónos eső, vihar, vagy özönvíz szerű esőzés miatti oszlop kidőlés miatt) Földgáz szolgáltatás ilyen hosszú időre nem maradt ki. Szóval az alternatív fűtés esetében ezt figyelembe kell venni. Ahol nem játszik fa/vegyes tüzelés, ott akár PB palack, és a gázkészülék PB átállító készlete lehet megoldás, ha van, aki megcsinálja az átállítást, ha valaki igazán végletekben gondolkodik.

Ebben a járványügyben az otthon tárolt élelmiszerkészlet átgondolása lehet a kulcs, kiegészítve fertőtlenítő szerrel, maszkkal, gyógyszerrel és vitaminokkal.
regitiszt
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: regitiszt »

Szerintem ez is belefér a "túlélő" készletbe :)
best-baofeng-radio-reviews.jpg
best-baofeng-radio-reviews.jpg (46.85 KiB) Megtekintve 49147 alkalommal
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

RatRace írta: 2020.01.28. 07:35 Mobil rádió kézi egységnek átalakítva. Alapból a Baojie bj218 kocsiba, vagy otthonra bázis rádiónak használjuk, és mivel nincs saját akkuja, ezért kapott egy olyan powerbox-ot, amit tudsz tölteni napcelláról, és 220-ról. Van külön USB kimenet az egyéb eszközök töltésére is, és ha jól látom töltésvezérlő is van benne.
Én esetleg még a 12 V betàplálást oldanàm meg, hogy kocsiban is tölteni lehessen. Kétféle külső antenna csatlakozó van rajta a kompabilitás növelése érdekében. Kicsit nehezebb mint egy PMR készülék, de legalább közel 25W-al pirít a megszokott 0,5-5W helyett. Azért egy készenléti időre, adásidőre kíváncsi lennék.

Ha valamit rosszul írtam, majd az alkotó kijavít😋
Nagyon jól fogalmaztad meg, annyi kiegészítéssel, hogy van a készüléken 12v os kimenet szivargyújtóról és banánhüvelyről is, amivel minden 12v os készüléket üzemeltetni lehet, sőt világítást is elviszi, ha az 12v os, pl led szalag. Gk akkumulátorról még nem próbáltam tölteni, de a napelem bemenetén szerintem lehet, majd teszt lesz. Az usb ről minden készüléket, ami alkalmas rá, lehet tölteni. A rádióról minden el lett mondva, tudja az amatőr átjátszókat, a PMR sávokat, a CB-t nem, mert az 27-30Mhz környékén megy. Az akkut nem lehet lemeríteni mert a töltésvezérlő szabályozza. Túlmelegíteni sem lehet, mert van benne egy automata hűtőrendszer. Vételi módban 0,35A vesz vel, ami kb 24H folyamatos üzemre elég, adás oldalon 3A kis teljesítményen, ez kb 4 óra folyamatos adást jelent, több mint elég. A készülék súlya 9kg, az akkuk miatt.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

regitiszt írta: 2020.01.28. 17:34 Szerintem ez is belefér a "túlélő" készletbe :)

best-baofeng-radio-reviews.jpg
Milyen laptop ez a képen? Nagyon pofás jószág!
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

zora írta: 2020.01.28. 15:32 Az energiaellátáshoz annyit, hogy a legsérülékenyebb az áramellátásunk a rengeteg légkábel miatt. Persze nem zárható ki tartósabb gázszünet, de visszamenőleg jó pár éve minden évben volt egy-egy eset, amikor itthon egy vagy több település áram nélkül maradt, akár hetekre is. (Ónos eső, vihar, vagy özönvíz szerű esőzés miatti oszlop kidőlés miatt) Földgáz szolgáltatás ilyen hosszú időre nem maradt ki. Szóval az alternatív fűtés esetében ezt figyelembe kell venni. Ahol nem játszik fa/vegyes tüzelés, ott akár PB palack, és a gázkészülék PB átállító készlete lehet megoldás, ha van, aki megcsinálja az átállítást, ha valaki igazán végletekben gondolkodik.

Ebben a járványügyben az otthon tárolt élelmiszerkészlet átgondolása lehet a kulcs, kiegészítve fertőtlenítő szerrel, maszkkal, gyógyszerrel és vitaminokkal.
Annyira ki vagyunk szolgáltatva a villamos energiának, hogy szinte hihetetlen. Ha csak lokális kimaradás történik rövid időre, 1-2 nap, az áthidalható, ha viszont már kistérségi, akkor a kapcsolódó szolgáltatás is leáll, nincs gáz, nincs szennyvíz elvezetés, nincs semmi. Ez már igazi kihívás. Egy járvány nem okoz hatalmas bajt, -persze sokan meghalnak, főleg idősek- még ha karantént húznak fel, akkor sem, feltéve, ha van kb 1 hónapi élelmed és vized, ami nem ördöngősség.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2020.01.28. 15:12 Gondold el ha "csak" 80%-a fertőzödik a lakosságnak
Az nagyon durva lenne!

innen par adat 2018-rol:

Minden mukodo korhazi agy (pl. rehabilitacios is) egyutt az orszagban 2018-ban: 67947, 72.65%-os kihasznalsagi arannyal.

Ebbol kovetkezik, hogy 18 ezer agy van uresen (atlagosan). Meg ha a betegek felet kibobjak a korhazbol, azzal is csak 25 ezer agyat szabaditottak fel, tehat 45 ezer embernel tobbet lehetlen kezelni/apolni korhazban.
Es azert ez az elozo mondat vege, mert pl. a rehabilitacios agyak (osszesen 15 ezer) nem veletlenul azok, hiszen ezekben nem hogy intenziv osztaly szintu, de atlag korhaz szintu kezeles sem elerheto, mert sem orvos, sem felszereles nincsen eleg (mert a mindennapokban szukseg sincsen erre).

Tehat ha szuken szamolva 9 millionak tekintjuk a lakossagot, akkor fel szazalek kerulhet korhazba.

Marpedig aki sulyos betegen nem kerul korhazba, annak akkor is nagyon rosszak a tulelesi eselyei, ha egyebkent a betegsege konnyen gyogyithato.

Ha valaki azt gondolja, hogy lehet szukseg-korhazat csinalni: nem lehet. Mindenek elott azert, mert aki nem nagyon akar haladni az eletben az egeszsegugyben, azok heti 60 orat dolgoznak; aki jobban akar haladni, azok meg heti 80 orat. Marmint most, "bekeidoben". Nem igazan lehet nekik azt mondani, hogy bocs, most sok a melo, legyszi dolgozzatok ketszeres erovel.

Remelem ertheto, hogy nem azt akartam irni, hogy mind meghalunk, hanem azt, hogy a 80% egy nagyon irrealis pelda, 8% az nagyon-nagyon rossz helyzet lenne, 8 ezrelek vagy kezelheto, vagy nem.

Bel
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2020.01.28. 19:37 Az nagyon durva lenne!

innen par adat 2018-rol:

Minden mukodo korhazi agy (pl. rehabilitacios is) egyutt az orszagban 2018-ban: 67947, 72.65%-os kihasznalsagi arannyal.

Ebbol kovetkezik, hogy 18 ezer agy van uresen (atlagosan). Meg ha a betegek felet kibobjak a korhazbol, azzal is csak 25 ezer agyat szabaditottak fel, tehat 45 ezer embernel tobbet lehetlen kezelni/apolni korhazban.
Es azert ez az elozo mondat vege, mert pl. a rehabilitacios agyak (osszesen 15 ezer) nem veletlenul azok, hiszen ezekben nem hogy intenziv osztaly szintu, de atlag korhaz szintu kezeles sem elerheto, mert sem orvos, sem felszereles nincsen eleg (mert a mindennapokban szukseg sincsen erre).

Tehat ha szuken szamolva 9 millionak tekintjuk a lakossagot, akkor fel szazalek kerulhet korhazba.

Marpedig aki sulyos betegen nem kerul korhazba, annak akkor is nagyon rosszak a tulelesi eselyei, ha egyebkent a betegsege konnyen gyogyithato.

Ha valaki azt gondolja, hogy lehet szukseg-korhazat csinalni: nem lehet. Mindenek elott azert, mert aki nem nagyon akar haladni az eletben az egeszsegugyben, azok heti 60 orat dolgoznak; aki jobban akar haladni, azok meg heti 80 orat. Marmint most, "bekeidoben". Nem igazan lehet nekik azt mondani, hogy bocs, most sok a melo, legyszi dolgozzatok ketszeres erovel.

Remelem ertheto, hogy nem azt akartam irni, hogy mind meghalunk, hanem azt, hogy a 80% egy nagyon irrealis pelda, 8% az nagyon-nagyon rossz helyzet lenne, 8 ezrelek vagy kezelheto, vagy nem.

Bel
Igen, nem lenne kezelhető. Igazából csak behasaltam egy számot, hogy egy nagyon nagyon virulens járvány 80%-ot fertőz, nem feltételeztem, hogy ez akár közelítőleg ellátható lenne. Aztán behasaltam egy 10%-ot, hogy az egész után a lakosság ekkora részét veszítjük el, abból mennyire nehéz talpraállni.
Nem tudom a pestisnek, stb-nek milyen arányú volt a halandósága, vagy a fertőzöttségi aránya (gyors gugli lenne, tudom). Ha sikerül egy antibiotikum rezisztens bacinak hasonlóan tejednie, akkor olyan sokkal többet most se tehetnénk mint akkoriban. Vagy egy vírus, amire eleve nincs gyógyszer, az antibio meg alapból nem hat.
Szerintem egy világjárvány pont emiatt is egy elég reális forgatókönyv lehet valamikor a jövőben. Plusz a rengeteg repülés, népességek vegyülése, fél nap alatt a világ másik felén van akárki. Az elmaradottabb régiókban meg az elméleti háttérrel se biztos, hogy tisztában vannak. Mármint hogy egyáltalán mi az a vírus. A sámánok meg cseszhetik a gyógynövényeiket ha amúgy egymás testnedveiben tocsognak az emberek.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fortitu írta: 2020.01.28. 21:16 Igen, nem lenne kezelhető. Igazából csak behasaltam egy számot, hogy egy nagyon nagyon virulens járvány 80%-ot fertőz, nem feltételeztem, hogy ez akár közelítőleg ellátható lenne. Aztán behasaltam egy 10%-ot, hogy az egész után a lakosság ekkora részét veszítjük el, abból mennyire nehéz talpraállni.
Nem tudom a pestisnek, stb-nek milyen arányú volt a halandósága, vagy a fertőzöttségi aránya (gyors gugli lenne, tudom). Ha sikerül egy antibiotikum rezisztens bacinak hasonlóan tejednie, akkor olyan sokkal többet most se tehetnénk mint akkoriban. Vagy egy vírus, amire eleve nincs gyógyszer, az antibio meg alapból nem hat.
Szerintem egy világjárvány pont emiatt is egy elég reális forgatókönyv lehet valamikor a jövőben. Plusz a rengeteg repülés, népességek vegyülése, fél nap alatt a világ másik felén van akárki. Az elmaradottabb régiókban meg az elméleti háttérrel se biztos, hogy tisztában vannak. Mármint hogy egyáltalán mi az a vírus. A sámánok meg cseszhetik a gyógynövényeiket ha amúgy egymás testnedveiben tocsognak az emberek.
Ha modellezni szeretnétek egy ilyen eseményt, ajànlom a play áruhàzból letölthető Plague inc-t. Be lehet àllítani S vírusok típusát, kórokozók terjedését, fertőzékenységét. 😅
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2020.01.28. 15:12a legjobb túlélési stratégia, ha otthon bezárkózva, zero külső kapcsolattal át tud az ember vészelni pár hetet.
Szia,

Igen, ez a legjobb strategia, de szerintem ez alapvetoen arra jo, hogy par hettel kesobb kapja meg az ember a fertozest.

Egy 1-5% koruli megbetegedesi ara'ny eseten ez igen jo lehet, mert igy lehet, hogy akkor lesz igeny a korhazba kerulesre, amikor a tobbseg vagy meggyogyult, vagy meghalt; es ezert mar lesz hely a korhazban. Persze ilyenkor 95-99% esely van arra, hogy az ember egyaltalan nem betegszik meg.

Viszont 80%-os megbetegedesi aranynal szerintem nagyjabol mindegy, hogy mikor lesz az ember beteg, az a par het nem segit. :-(

Viszony ha 95-99% az esely arra, hogy nem betegszik meg az ember, akkor nem biztos, hogy racionalis dontes kiszakadni a tarsadalombol, lehet hogy ilyen esetben boven eleg, ha "unalmas" modon reagal az ember:
-keruli a tomeget
-ha elkerulhetetlen, akkor szajmaszkkal megy a tomegbe
-minden potencialis kezfertozes utan (vagyis nagyon suron) kezet mos fertotlenitoszerrel
-altalaban nagyon odafigyel a tisztasagra (pl. egyszer olvastam, hogy az eger koszosabb szokott lenni, mint a wc a munkahelyeken).

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Fura, hogy Magyarorszagon is hiany van maszkbol, pedig egyreszt itt egyetlen beteg sincs, masreszt pedig ezek a maszkok onmagukban eleg keveset vedenek.

Az OMSZ eloiras: egeszsegugyi (sebeszi szaj-) maszk a betegen (persze ha fullad, akkor e helyett oxigenmaszk), az ellaton pedig "védőfelszerelés (védőruha, FFP3-maszk, védőszemüveg, védőkesztyű) használata a teljes ellátás során, lehetőleg a beteggel történő kontaktus előtt. Az ellátás/szállítás közben a mentődolgozók ne érintsék arcukat, orrukat, szemüket, hajukat, kontaktlencséjüket, emellett étkezni, inni, dohányozni nem szabad.
...
A beteg ellátása/átadása után a mentőjármű és a kontaminált eszközök védőeszközök viselése mellett történő zárófertőtlenítése.
...
tanácsadás:
- gyakori kézmosás, lehetőleg alkohol alapú, fertőtlenítő hatású szappannal
- tüsszentés és köhögés esetén zsebkendő használata, mely után ismét alapos kézmosás
- lázas betegekkel való kontaktus kerülése, otthoni ágynyugalom
- élő vagy levágott állatokat forgalmazó piacok elkerülése olyan területen, ahol az új koronavírus már megjelent
- nyers, vagy nem megfelelően hőkezelt állati eredetű húsok fogyasztásának kerülése"

Forras: Az új koronavírus (2019-nCoV) okozta fertőzés a prehospitális ellátásban Szabványos Eljárásrend

Bel
security89
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 261
Csatlakozott: 2018.06.08. 19:46

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: security89 »

bel írta: 2020.01.30. 12:43 Sziasztok,

Fura, hogy Magyarorszagon is hiany van maszkbol, pedig egyreszt itt egyetlen beteg sincs, masreszt pedig ezek a maszkok onmagukban eleg keveset vedenek.

Az OMSZ eloiras: egeszsegugyi (sebeszi szaj-) maszk a betegen (persze ha fullad, akkor e helyett oxigenmaszk), az ellaton pedig "védőfelszerelés (védőruha, FFP3-maszk, védőszemüveg, védőkesztyű) használata a teljes ellátás során, lehetőleg a beteggel történő kontaktus előtt. Az ellátás/szállítás közben a mentődolgozók ne érintsék arcukat, orrukat, szemüket, hajukat, kontaktlencséjüket, emellett étkezni, inni, dohányozni nem szabad.
...
A beteg ellátása/átadása után a mentőjármű és a kontaminált eszközök védőeszközök viselése mellett történő zárófertőtlenítése.
...
tanácsadás:
- gyakori kézmosás, lehetőleg alkohol alapú, fertőtlenítő hatású szappannal
- tüsszentés és köhögés esetén zsebkendő használata, mely után ismét alapos kézmosás
- lázas betegekkel való kontaktus kerülése, otthoni ágynyugalom
- élő vagy levágott állatokat forgalmazó piacok elkerülése olyan területen, ahol az új koronavírus már megjelent
- nyers, vagy nem megfelelően hőkezelt állati eredetű húsok fogyasztásának kerülése"

Forras: Az új koronavírus (2019-nCoV) okozta fertőzés a prehospitális ellátásban Szabványos Eljárásrend

Bel
Köszönjük. Ez hasznos.
Piréz poéta.
PRTVIII
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2018.06.10. 09:35

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: PRTVIII »

Üdv.

A mentőszemélyzet kiesik a munkából, az inkubációs időszak idejére. A mentő zárófertőtlenítése nem 1-2 óra, utána ki is kell szellőztetni.
Tehát sokáig nem lenne aki betegért menjen. Ami egyébként nem is lenne baj, mert a fertőzöttek elkülönítése nem megoldható (személyzet, eszközök, gyógyszer, megfelelő kórterem).
bel írta: 2020.01.30. 12:43 Sziasztok,

Fura, hogy Magyarorszagon is hiany van maszkbol, pedig egyreszt itt egyetlen beteg sincs, masreszt pedig ezek a maszkok onmagukban eleg keveset vedenek.

Az OMSZ eloiras: egeszsegugyi (sebeszi szaj-) maszk a betegen (persze ha fullad, akkor e helyett oxigenmaszk), az ellaton pedig "védőfelszerelés (védőruha, FFP3-maszk, védőszemüveg, védőkesztyű) használata a teljes ellátás során, lehetőleg a beteggel történő kontaktus előtt. Az ellátás/szállítás közben a mentődolgozók ne érintsék arcukat, orrukat, szemüket, hajukat, kontaktlencséjüket, emellett étkezni, inni, dohányozni nem szabad.
...
A beteg ellátása/átadása után a mentőjármű és a kontaminált eszközök védőeszközök viselése mellett történő zárófertőtlenítése.
...
tanácsadás:
- gyakori kézmosás, lehetőleg alkohol alapú, fertőtlenítő hatású szappannal
- tüsszentés és köhögés esetén zsebkendő használata, mely után ismét alapos kézmosás
- lázas betegekkel való kontaktus kerülése, otthoni ágynyugalom
- élő vagy levágott állatokat forgalmazó piacok elkerülése olyan területen, ahol az új koronavírus már megjelent
- nyers, vagy nem megfelelően hőkezelt állati eredetű húsok fogyasztásának kerülése"

Forras: Az új koronavírus (2019-nCoV) okozta fertőzés a prehospitális ellátásban Szabványos Eljárásrend

Bel
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

pepe00 írta: 2020.01.28. 19:08 Annyira ki vagyunk szolgáltatva a villamos energiának, hogy szinte hihetetlen.
Apropó: másfél évtizede azon nevettünk számítógépjavító-rendszergazda ismerőssel, hogy:
"- …van már olyan laptop, ami alkohollal működik! Akku helyett tüzelőanyagcellája van. Képzeld el, hogy bemész egy falusi kocsmába hónod alatt a laptopoddal, és kérsz egy felest, és mindenki csak néz, amikor a laptopodba töltöd…"
Igen, laktam már olyan lakásban/apartmanban, ahol nem volt erkély, ahova kitehettem volna az aggregátort - füstgázok és égéstermékek, ugye. (Mondjuk kémény talán még távhővel fűtött társasházakban is van.) Jópofa lenne egy olyan tüzelőanyagcella, ami metil-alkohollal működik (eddig létezik a dolog), és műszaki tulajdonságai és ára pedig lehetővé teszi egy kb. 30-35 m^2-es legénylakás ellátását pár marmonkannányi metil-alkohollal.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Poresz írta: 2020.02.04. 19:06 Apropó: másfél évtizede azon nevettünk számítógépjavító-rendszergazda ismerőssel, hogy:
"- …van már olyan laptop, ami alkohollal működik! Akku helyett tüzelőanyagcellája van. Képzeld el, hogy bemész egy falusi kocsmába hónod alatt a laptopoddal, és kérsz egy felest, és mindenki csak néz, amikor a laptopodba töltöd…"
Igen, laktam már olyan lakásban/apartmanban, ahol nem volt erkély, ahova kitehettem volna az aggregátort - füstgázok és égéstermékek, ugye. (Mondjuk kémény talán még távhővel fűtött társasházakban is van.) Jópofa lenne egy olyan tüzelőanyagcella, ami metil-alkohollal működik (eddig létezik a dolog), és műszaki tulajdonságai és ára pedig lehetővé teszi egy kb. 30-35 m^2-es legénylakás ellátását pár marmonkannányi metil-alkohollal.
Csak nehogy ráfanyalodj 😂

Stirling motor+kicsi generátor? Én ezen töröm a fejem.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ha valaki akar venni mobil rádiót, (kocsiba, stabilba) most óccón van a banggood-on.

Baojie bj 218, 15300 Ft.

Nekem meg megjött a nagytestvér😉
Csatolmányok
15808448455206488174724823227566.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Metil-alkoholt lehet venni csak úgy?
Az etil- meg jövedéki termék, jó drága.
Szerintem bevált dolog az aggregátor, csak nem tudom melyik jobb, a benzines vagy a gázolajos..
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

WildBear23 írta: 2020.02.04. 21:27 Metil-alkoholt lehet venni csak úgy?
Az etil- meg jövedéki termék, jó drága.
Szerintem bevált dolog az aggregátor, csak nem tudom melyik jobb, a benzines vagy a gázolajos..
A gázolajos elmegy használt, szűrt étolajjal is. Legfelejebb lángossütő szag lesz a környéken!
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2020.02.04. 21:27 Metil-alkoholt lehet venni csak úgy?
Az etil- meg jövedéki termék, jó drága.
Szerintem bevált dolog az aggregátor, csak nem tudom melyik jobb, a benzines vagy a gázolajos..
Gázolajos jó eséllyel elmegy étolajjal, vagy egyéb olajjal.
mod.: ja látom más már leírta :D
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
stevesmith79
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2018.06.03. 14:15
Tartózkodási hely: A térkép szélén

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: stevesmith79 »

A benzines meg (elvileg) átalakítható fagázossá, amit szerintem problémás helyzetben egyszerűbb üzemeltetni.
"Laws that forbid the carrying of arms disarm only those who are neither inclined nor determined to commit crimes." – Thomas Jefferson
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

stevesmith79 írta: 2020.02.05. 10:20 A benzines meg (elvileg) átalakítható fagázossá, amit szerintem problémás helyzetben egyszerűbb üzemeltetni.
Azért a használt étolajat átszűrni szűrőpapíron a panírmorzsától egyszerűbb műtét, mint fagázt csinálni a téli tüzelőből... ;-)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2020.02.05. 10:42 Azért a használt étolajat átszűrni szűrőpapíron a panírmorzsától egyszerűbb műtét, mint fagázt csinálni a téli tüzelőből... ;-)
SHTF esetén mindenki az olajra, és a benyára csap le elsőnek, ami hosszú ideig nem is tárolható.
Nekem jó lesz a 11,5 Kg-os PB palack is, a benyás elketyeg vele :)
És szinte minőségét korlátlan ideig megőrzi. :lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2020.02.04. 21:27 Szerintem bevált dolog az aggregátor, csak nem tudom melyik jobb, a benzines vagy a gázolajos..
Szia,

Szerintem a benzinesek _sokkal_ olcsobbak, mint a gazolajosak, kezdoarban foleg (vagyis kis teljesitmenyu es olcso csak benzinesben van).

Az autoknal jelentosen kisebb a gazolajfogyasztas, gondolom ez az agregatoroknal is igy lehet (persze valoszinuleg a kisebb fogyasztashoz kell egy nagyon optimalizalt elektronika, aminel meg a javithatosag es a mindeneves kerdeses).

Es a fo kerdes: tarolhato(!) uzemenyag hol kaphato?

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Az üzemanyag tárolása jó kérdés.
A dízellel nincs gond.
A benzin jóval tűzveszélyesebb, illetve állítólag hosszú tárolás során veszít a minőségéből.
(Az adalékanyagok miatt) Én ebben azért szkeptikus vagyok.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2020.02.05. 17:06 Az üzemanyag tárolása jó kérdés.
A dízellel nincs gond.
A benzin jóval tűzveszélyesebb, illetve állítólag hosszú tárolás során veszít a minőségéből.
(Az adalékanyagok miatt) Én ebben azért szkeptikus vagyok.
Igen, ha télen veszed a gázolajat, azt tárolhatod, a nyárit meg nem. Más az összetétele, a nyáriból kiválhat a paraffin a hidegben, vagy külön dermedésgátlót kell hozzáadni.
Most, hogy növelték a benzin biokomponensét, fél évnél nem tanácsos tovább tartani, ugyanis kocsonyásodhat, kivéve a prémium üzemanyagok, mert abban kevesebb az alkohol.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2020.02.05. 17:14 Most, hogy növelték a benzin biokomponensét, fél évnél nem tanácsos tovább tartani, ugyanis kocsonyásodhat
Szia,

Nekem az autoszerelo ismeros hasonlot mondott, annyi kulonbseggel, hogy egyreszt akkor mondta, amikor 5% lett (most 10%-ra emeltek), masreszt o ugy fogalmazott, hogy "par honap alatt belerohad a benzin"; vagyis mar akkor is boven 6 honap alatti idot mondott.

A "leghivatalsoabb" forras amit talaltam, az a Honda honlapja: max 1 honapig tarolhato az E10 benzin adalek nelkul szerintuk (persze ehhez azert az is hozza tartozik, hogy ok aruljak az adalekot).

Bel
stevesmith79
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2018.06.03. 14:15
Tartózkodási hely: A térkép szélén

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: stevesmith79 »

bel írta: 2020.02.05. 17:49 Szia,

Nekem az autoszerelo ismeros hasonlot mondott, annyi kulonbseggel, hogy egyreszt akkor mondta, amikor 5% lett (most 10%-ra emeltek), masreszt o ugy fogalmazott, hogy "par honap alatt belerohad a benzin"; vagyis mar akkor is boven 6 honap alatti idot mondott.

A "leghivatalsoabb" forras amit talaltam, az a Honda honlapja: max 1 honapig tarolhato az E10 benzin adalek nelkul szerintuk (persze ehhez azert az is hozza tartozik, hogy ok aruljak az adalekot).

Bel
A Stihl is ezt mondja.
"Laws that forbid the carrying of arms disarm only those who are neither inclined nor determined to commit crimes." – Thomas Jefferson
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

WildBear23 írta: 2020.02.05. 17:06 Az üzemanyag tárolása jó kérdés.
A dízellel nincs gond.
A benzin jóval tűzveszélyesebb, illetve állítólag hosszú tárolás során veszít a minőségéből.
(Az adalékanyagok miatt) Én ebben azért szkeptikus vagyok.
Tárolgatóság szempontjából a PB a legjobb.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

zora írta: 2020.02.05. 19:02 Tárolgatóság szempontjából a PB a legjobb.
Én is ezt mondtam 😁
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Válasz küldése