Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

TotoHU írta: 2020.11.25. 11:48 Igen, kifejezetten a "Bug out" szituációra gondoltam. Beüt valami nagy gebasz, és gyorsan menni kell.
A hosszú távú túlélésre berendezkedés az megint más tészta. Akkor egy AK valóban jó választás lehet, de
próbáljon meg valaki közel 4 kilós fegyverrel menekülni, plusz még a töltött táranként kb 1 kiló... ezt cipelni 2-3 napig azért problémás, a méretről nem is beszélve.
nekem a menekülésesdi önmagában kérdéses alapszitu.

Szinte mindig jobb túlélési esélyt nyújt ülni a seggeden otthon a mi éghajlatunk/természeti viszonyaink között.

(Nyilván vannak extrém helyzetek, pl. 1956 október végén egy Korvin-közi lakás, de alapértelmezésben még természeti katasztrófa esetén is egy komplett ház teljes megsemmisülésének esélye a mi tégla/vasbeton épületeinknél csekélyke. Nem USA papírházak/tornádó a szitu.)

Ha meg menekülni kell, akkor pláne nem gyalog, hanem autóval tenném, jelenlegi határaink 4 óra autózással az ország bármelyik pontjáról elérhetőek.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

gvass1 írta: 2020.11.25. 11:53 Ha meg menekülni kell, akkor pláne nem gyalog, hanem autóval tenném, jelenlegi határaink 4 óra autózással az ország bármelyik pontjáról elérhetőek.
Ha érinteni kell az M0-ást, akkor ez akár két nap is lehet XD
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: vato »

gvass1 írta: 2020.11.25. 11:53 nekem a menekülésesdi önmagában kérdéses alapszitu.

Szinte mindig jobb túlélési esélyt nyújt ülni a seggeden otthon a mi éghajlatunk/természeti viszonyaink között.

....
+1

főleg kis gyerekkel illetve kevésbé felkészült családtagokkal nem igazán opció a "menekülősdi" ..
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1327
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kojak »

Már vártam egy hasonló témát. :)
Egy Fernando nevű illető átélte az argentínai összeomlást, és a tapasztalataiból írt egy blogot FerFal blogja néven, amit magyarra is lefordítottak (bár amit olvastam az rettentő helyesírással volt megírva).
Talán mindenre kiterjedően leírta a dolgokat áramforrás, fényforrás, jármű, fegyver, vidék vs. város, gyógyszerek-elsősegély, stb. témakörökben. Érdemes elolvasni.
Én azt hiszem nem tudnék egy fegyvert választani, de inkább dobnék ki 2 kg bármit a csomagból, hogy tudjak vinni plusz egy fegyvert.
AMD-65 nagyobb távolságokra, területvédelemre, önvedelemre/CQB-re pedig XDM lenne a választás (csak mert ezek a sajátjaim, ismerem őket).

(Bocsi VZ61, azért ha lehet téged is bepaszíroználak valahogyan a csomagba <3 )

Szerk.: közben megkerestem, hátha valakinek újdonság:
https://varositulelo.blog.hu/2012/09/ ... ?layout=5
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

En fognam a pumpast es elmennek az autokolcsonzobe egy defenderert, bepakolnam hatra a purdet meg az osszes fegyvert es irany videkre a tanyara.
Jo hogy felhoztad a temat, kell meg vennem par kilo pudert...
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

qqriq írta: 2020.11.25. 12:56 En fognam a pumpast es elmennek az autokolcsonzobe egy defenderert, bepakolnam hatra a purdet meg az osszes fegyvert es irany videkre a tanyara.
Jo hogy felhoztad a temat, kell meg vennem par kilo pudert...
Nem tudom, a tanya mennyire van gázos talaj/útviszonyok közepén, de én mindenképp valami nem feltűnő, egyszerűbb(en javítható), ámde azért magasabb hasú verdát választanék. Opel F Astra kombi vidéken senkinek nem tűnik fel, ha fehér, az se, egy csillivilli terepjáró, amit eddig csak fényképen láttak, hamarabb.
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

swordmanus írta: 2020.11.25. 13:23 Nem tudom, a tanya mennyire van gázos talaj/útviszonyok közepén, de én mindenképp valami nem feltűnő, egyszerűbb(en javítható), ámde azért magasabb hasú verdát választanék. Opel F Astra kombi vidéken senkinek nem tűnik fel, ha fehér, az se, egy csillivilli terepjáró, amit eddig csak fényképen láttak, hamarabb.
Csak a Lada Niva :D :D
Zotyika
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2018.06.04. 17:49

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Zotyika »

swordmanus írta: 2020.11.25. 13:23 Nem tudom, a tanya mennyire van gázos talaj/útviszonyok közepén, de én mindenképp valami nem feltűnő, egyszerűbb(en javítható), ámde azért magasabb hasú verdát választanék. Opel F Astra kombi vidéken senkinek nem tűnik fel, ha fehér, az se, egy csillivilli terepjáró, amit eddig csak fényképen láttak, hamarabb.
Duster, fehérben, lemezfelnivel. :)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: bel »

TotoHU írta: 2020.11.25. 09:30a legújabb vészhelyzeti kormányrendelet értelmében a fegyvertartási engedéllyel rendelkező vadászok és sportlövők mától viselhetik a fegyverüket, akár közerületen is. Ezzel tehát nem lesz gond.
Szia,

Hat, lathatoan az USA-ban problemas az open carry, nalunk meg sokkal problemasabb lenne.

Szoval szerintem (amig ertelmezett a kozterulet fogalma) kozteruleten nem jo otlet civilnek a nyilt fegyverviseles, akkor sem, ha jogszeru.

Ezert az "elsodleges" fegyver kozteruleten csak maroklofegyver lehet szerintem.

A Strasbourg teszten a leggyengebb kaliberu loszer a 9mm Browning short (9x17) volt, es ott az jott ki, hogy megfelelo lovedekkialakitas eseten sokkal hatekonyabb, mint az FMJ 10 mm auto/.40SW/.357magnum.
Ez alapjan en is itt huznam meg a hatart, de logisztikai szempontok alapjan meg csak es kizarolag 9x19.

ui. marmint kozteruleten, tanyara AK, 7.62x39-es kaliberben, sok expanziv loszerrel.

Bel
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

bel írta: 2020.11.25. 16:27 legújabb vészhelyzeti kormányrendelet értelmében a fegyvertartási engedéllyel rendelkező vadászok és sportlövők mától viselhetik a fegyverüket, akár közerületen is. Ezzel tehát nem lesz gond.
ez esetben semmi pánik nem lenne, mert az közvetlenül az örök élet, ingyen sör után lesz csak.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: vato »

bel írta: 2020.11.25. 16:27
...

.. tanyara AK, 7.62x39-es kaliberben, sok expanziv loszerrel.

Bel
Expanziv gondolom vadaszni allatokra, egyéb puha célra occó fmj nem? Nagyobb átütes akár karosszérian , szelvédőn, mellényen stb. keresztül.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Egy karban tartott defi orok elet meg egy nap es nem feltuno :)

Kép
swordmanus írta: 2020.11.25. 13:23 Nem tudom, a tanya mennyire van gázos talaj/útviszonyok közepén, de én mindenképp valami nem feltűnő, egyszerűbb(en javítható), ámde azért magasabb hasú verdát választanék. Opel F Astra kombi vidéken senkinek nem tűnik fel, ha fehér, az se, egy csillivilli terepjáró, amit eddig csak fényképen láttak, hamarabb.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: bel »

vato írta: 2020.11.25. 17:10 Expanziv gondolom vadaszni allatokra, egyéb puha célra occó fmj nem? Nagyobb átütes akár karosszérian , szelvédőn, mellényen stb. keresztül.
Szia,

Hat, ugyan nem probaltam, de szerintem nem nagyon van olyan karosszeria, szelvedo, melleny, aminel erdemben szamit, hogy expanziv vagy FMJ a 7.62x39.

Ertelem szeruen nem "karosszeria"-nak nevezve a pancelozott jarmuvek oldalat, ott ez fontos lehet.
Illetve a plate-eknel is fontos lehet, de onmagaban a mellenyek eseteben szerintem nem.

Budapesten neha nem dragabb az expanziv, mint az FMJ (igaz, csak neha).

Bel
stevesmith79
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2018.06.03. 14:15
Tartózkodási hely: A térkép szélén

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: stevesmith79 »

gvass1 írta: 2020.11.25. 16:59 ez esetben semmi pánik nem lenne, mert az közvetlenül az örök élet, ingyen sör után lesz csak.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Én egy Henry Survival Rifle-t (leánykori nevén Armalite AR-7) választanék 6-8 tárral és ömlesztett munícióval. 8-)
"Laws that forbid the carrying of arms disarm only those who are neither inclined nor determined to commit crimes." – Thomas Jefferson
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Zotyika írta: 2020.11.25. 13:41 Duster, fehérben, lemezfelnivel. :)
A terepjárók örök problémája, hogy ha kell sok jármű a hatóságoknak, akkor rekvirálják.
Amúgy a Duster még nem eléggé elterjedt (bár már felénk is van sok), illetve mivel "terepjáró", így csábító. nem csak rekvirálás, autó erőszakos elvétele esetén is.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2020.11.25. 10:48 Önvédelemre .22-est? :)
Kérdés, hogy mennyire tudod önvédelmi helyzetben eltalálni a fejét.
Szerintem egy komolyabb gumisnak nagyobb stophatása van, mint egy .22LR-nek.

A kisebb testű vad oké, de arról volt szó, hogy a civilizációban kell eljutnod 2 nap alatt A-ból B-be.

Ettől nagyon-nagyon messze van a vadászat.
Öööö. Azért azt se feledd, hogy a Moszad elég jól hasznàlta a .22-es Berettàt 😉
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2020.11.25. 19:47 Öööö. Azért azt se feledd, hogy a Moszad elég jól hasznàlta a .22-es Berettàt 😉
Ja, likvidálásra.😀

Persze, jól lenne a shtf menekülés közben egy hangtompítós 22es IS, de önvédelemre elsődlegesnek biztos valami hatékonyabbat választanék.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Salmo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2018.06.04. 16:58

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Salmo »

vato írta: 2020.11.25. 10:56 glock 9x19 kaliberben, (plusz pár hosszú 33+ tár a táskában)
+1
Nekem is ez volt az első gondolatom. Van jó pár 30 + -os táram a PCC miatt. Mostanában egyébként is carry opticot
lövök így van egy vortex red-dot a glock tetején, meg van egy válltámaszom:
https://mk0zahalorgpmyadqs6p.kinstacdn. ... ck-g17.jpg
Ez egy egypontos slingen összetolva kényelmesen elfér kabát/ing alatt, de gyorsan előpattintható és vállba fogva
20m feletti célpont is magabiztosan gyorsan megy
Csak akkor megyek lőtérre ha úgy van. De általában úgy van
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Remek szellemi torna, és úgy látom, népszerű is 8-) Íme:

Open carry - felejtős, szigorúan rejtve! kompakt SigP229 9x19 övtokban, + 2 póttár. Ha csak egy fegyver, akkor ez, vagy hasonló kompakt.
Ha lehet több: Csomagtartóban, pokrócba tekerve 7,62x39 AK klón. Azért, mert éppen ezek vannak. Bármi megteszi, ami 200+ J, rejthető, van hozzá elég lőszer, ÉS tudsz vele bánni. HA van igazi lőfegyver, akkor nemhalálos eszközből SHTFben max pepper spré, kutyák ellen. Ha nincs , akkor is jobb választásnak tartok egy feketelőporos revolvert, mint egy gumisat.

Gyalog menekülés gyerekekkel stb nem életszerű. Unalmas utcai autó - elsősorban a ninja rambókat, feltünő autóban fogják megállítani, és 4x4 , az új, ill a drága verdákat rabolják ki/el.

Asszonynál válltáskában remekül elfér a 4” .357 Mag. MINDIG a férfit nézik/kötnek bele/tarják veszélyforrásnak! Párom nem túl gyakorlott lövő, de tud bánni vele, négycolos csövű revolverrel pedig könnyebb stresszhelyzetben bánni, és találatot elérni. jobb estben -1 támadó, és +2-3 mp előny nekem - mert erre a plot twistre aztán nem számítanak majd a nem jó emberek. :twisted: Rosszabb esetben úgysem segít semmi, de ártani biztosan nem árt a kiscsoportos csapatmunka! Taktikai előny a helyesen választott élettárs, vagy megfelelően nevelt nagyobb gyerek.. :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

gvass1 írta: 2020.11.25. 11:53 nekem a menekülésesdi önmagában kérdéses alapszitu.

Szinte mindig jobb túlélési esélyt nyújt ülni a seggeden otthon a mi éghajlatunk/természeti viszonyaink között.
Elvben ez tök igaz. USA-ban nagy divat a Bug Out Bag-ek összeállítása, az otthoni túlélési sztorik mellé. Ott vannak tornádók, hurrikánok, amik nem is ritkán vetik dobják fel az ott élők számára menekülés opcióját.
Azonban.

Nagyvárosban tartós áramszünet esetén leállnak a szivattyúk, megszűnik a vízellátás. Víz nélkül 2 napig sem lehet bírni. Ott azonnal menni kell.
Habár ennek a forgatókönyvnek ott a szépséghibája, hogy az elmondások szerint a vízellátás még Budapest ostroma alatt is működött, úgyhogy ez a része a dolognak inkább csak elvi kockázat.
Én egészen egyszerűen komoly SHTF helyzet esetén sokkal veszélyesebbnek tartom minden szempontból a nagyvárosi létet, ezért ahogy tehetném egyből húznék ki vidéki rokonokhoz. A kisebb-összetartóbb közösségek ereje szvsz elég komoly túlélési szituációban, jobb a vízellátás, jobb az élelmezés, egymást ismerő és egymásban megbízó emberek jobban meg tudják szervezni a maguk védelmét is.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: RatRace »

TotoHU írta: 2020.11.26. 08:07 Elvben ez tök igaz. USA-ban nagy divat a Bug Out Bag-ek összeállítása, az otthoni túlélési sztorik mellé. Ott vannak tornádók, hurrikánok, amik nem is ritkán vetik dobják fel az ott élők számára menekülés opcióját.
Azonban.

Nagyvárosban tartós áramszünet esetén leállnak a szivattyúk, megszűnik a vízellátás. Víz nélkül 2 napig sem lehet bírni. Ott azonnal menni kell.
Habár ennek a forgatókönyvnek ott a szépséghibája, hogy az elmondások szerint a vízellátás még Budapest ostroma alatt is működött, úgyhogy ez a része a dolognak inkább csak elvi kockázat.
Én egészen egyszerűen komoly SHTF helyzet esetén sokkal veszélyesebbnek tartom minden szempontból a nagyvárosi létet, ezért ahogy tehetném egyből húznék ki vidéki rokonokhoz. A kisebb-összetartóbb közösségek ereje szvsz elég komoly túlélési szituációban, jobb a vízellátás, jobb az élelmezés, egymást ismerő és egymásban megbízó emberek jobban meg tudják szervezni a maguk védelmét is.
Aha. Csakhogy ha megnézed Büdöspest víztartalékának a védelmét...
Elavult ókori technika. Még jó, hogy Tenor Pisták erre nem nagyon járnak.
A vízellátás csak egy dolog, ottvan még a szennyvíz kérdéskör is, ha azok a szivattyútelepek állnak le, az még komolyabb problémákhoz vezet.
Fertőzések, ésatöbbi.
Tehát ezt a kérdéskört sokkal de sokkal komplexebben kell vizsgálni.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Javaslom mindenkinek az "Egyetlen fűszál se" c. könyvet, ami pont egy ilyen katasztrófa esetén a nagyvárosból menekülést írja le.

Főhőseink kezdésnek kirabolnak egy fegyverboltot.. illetve megpróbálják kirabolni. ;)

Nekem nagyon tetszett a könyv. Ebook formátumban van meg. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2020.11.26. 09:09 Javaslom mindenkinek az "Egyetlen fűszál se" c. könyvet, ami pont egy ilyen katasztrófa esetén a nagyvárosból menekülést írja le.

Főhőseink kezdésnek kirabolnak egy fegyverboltot.. illetve megpróbálják kirabolni. ;)

Nekem nagyon tetszett a könyv. Ebook formátumban van meg. ;)

Kötelező olvasmány! Hitelesen írja le a menekülést egy olyan országban, ahol nem midnen szekrényben van egy puska (Nagy Britannia) - ez a hazai körülmények között életszerűbb mint a tipikus USAbeli-prepperes regények. És nem csak összeszokott 25 éves ninjadeltakommandó katonákkal, hanem átlagos civil szedett-vetett társasággal írja le a menekülést - tök érdekes könyv!
A pokrócba tekert puska ötlete is konkrétan a WildBear23 által idézet könyvből származik – az volt az egyetlen fegyver, amit nem vettek észre és nem koboztak el a csekponton ;)

A Swordmanus által ajánlott Netflixes 8 részes mini-sorozatot - "Lo The Lake/Эпидемия" - is csak ajánlani tudom – meglehetősen életszerű, és maga a vészhelyzet hangulata is jól átjön - csapatdinamika/belső viták, idegesítő gyakorlati hétköznapi problémák, a hatóságok ambivalens megítélése.. A való életben az uncsi, hősiességet teljesen mellőző témák – víz, kaja, gyógyszerek, meleg ruha, üzemanyag, konfliktuskezelés, szeretteink megkeresése, - kezelése sokkal több figyelmet érdemel, mint az úri huncutságok, mint pl a fegyver választás (úgyis olyat viszel majd, ami ÉPPEN lesz) ;) Jó sorozat!
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Arh
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 261
Csatlakozott: 2019.05.10. 22:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Arh »

Sziasztok,
Mivel nekem nincs èles fegyverem, nàlam a szàmszeríj lehet a megoldàs fegyverkèrdèsre, persze nagyon limitàlt mind a töltèsi sebessège, mind a lőtàvolsàg, de úgy vagyok vele hogy egy szàmszeríjjal màr több van, mint annak akinek ilyen sincs. Illetve a gàzos, vagy gumis, plusz valami hidegfegyver, ha nagyon púposkodik az ellen.
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sodoma »

Petya357 írta: 2020.11.25. 21:50 Remek szellemi torna, és úgy látom, népszerű is 8-) Íme:

Open carry - felejtős, szigorúan rejtve! kompakt SigP229 9x19 övtokban, + 2 póttár. Ha csak egy fegyver, akkor ez, vagy hasonló kompakt.
Ha lehet több: Csomagtartóban, pokrócba tekerve 7,62x39 AK klón. Azért, mert éppen ezek vannak. Bármi megteszi, ami 200+ J, rejthető, van hozzá elég lőszer, ÉS tudsz vele bánni. HA van igazi lőfegyver, akkor nemhalálos eszközből SHTFben max pepper spré, kutyák ellen. Ha nincs , akkor is jobb választásnak tartok egy feketelőporos revolvert, mint egy gumisat.

Gyalog menekülés gyerekekkel stb nem életszerű. Unalmas utcai autó - elsősorban a ninja rambókat, feltünő autóban fogják megállítani, és 4x4 , az új, ill a drága verdákat rabolják ki/el.

Asszonynál válltáskában remekül elfér a 4” .357 Mag. MINDIG a férfit nézik/kötnek bele/tarják veszélyforrásnak! Párom nem túl gyakorlott lövő, de tud bánni vele, négycolos csövű revolverrel pedig könnyebb stresszhelyzetben bánni, és találatot elérni. jobb estben -1 támadó, és +2-3 mp előny nekem - mert erre a plot twistre aztán nem számítanak majd a nem jó emberek. :twisted: Rosszabb esetben úgysem segít semmi, de ártani biztosan nem árt a kiscsoportos csapatmunka! Taktikai előny a helyesen választott élettárs, vagy megfelelően nevelt nagyobb gyerek.. :lol:
az egész qrva fegyvernyomor országan nincs annyi civil fegyver, mint amennyit itt összeálmodtok! Cumi esetén át lesznek alakítva a tudjuk mik a tudjukmivé legalábbis próba szintjén. és ha fosztogatás van akkor úgyis elöször LED TV matter lesz. ki érti ezt? Jármű meg milyen 4x4 meg SUV? traktor MTZ!
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2020.11.26. 08:07 Elvben ez tök igaz. USA-ban nagy divat a Bug Out Bag-ek összeállítása, az otthoni túlélési sztorik mellé. Ott vannak tornádók, hurrikánok, amik nem is ritkán vetik dobják fel az ott élők számára menekülés opcióját.
Azonban.

Nagyvárosban tartós áramszünet esetén leállnak a szivattyúk, megszűnik a vízellátás. Víz nélkül 2 napig sem lehet bírni. Ott azonnal menni kell.
Habár ennek a forgatókönyvnek ott a szépséghibája, hogy az elmondások szerint a vízellátás még Budapest ostroma alatt is működött, úgyhogy ez a része a dolognak inkább csak elvi kockázat.
Én egészen egyszerűen komoly SHTF helyzet esetén sokkal veszélyesebbnek tartom minden szempontból a nagyvárosi létet, ezért ahogy tehetném egyből húznék ki vidéki rokonokhoz. A kisebb-összetartóbb közösségek ereje szvsz elég komoly túlélési szituációban, jobb a vízellátás, jobb az élelmezés, egymást ismerő és egymásban megbízó emberek jobban meg tudják szervezni a maguk védelmét is.
Én olvastam Budapest ostromát, jó könyv. A végén azért felrobbant a főnyomócső, szóval a végén nem volt víz. csakmondom. Mondjuk hó épp volt sok, de...
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Ahhoz azert mar eleg nagy mazonak kell lenni hogy traktorral vigye valaki a csaladot parszaz kilometerre.
No meg szerezzen hozza egy benzinkutat is.
sodoma írta: 2020.11.26. 16:45 Jármű meg milyen 4x4 meg SUV? traktor MTZ!
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

sodoma írta: 2020.11.26. 16:45 az egész qrva fegyvernyomor országan nincs annyi civil fegyver, mint amennyit itt összeálmodtok!
Azért ez egyénileg nagyon változó. A forumtagok között a magyar átlaghoz képest felülreprezentálva vannak a legális fegyvertartók. A gondolatkísérlet tanmesémben szereplő minden egyes fegyver például konkrétan fellelhető 5 méteres távolságban... :)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Kolonics
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 520
Csatlakozott: 2018.06.02. 09:01

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Kolonics »

TotoHU írta: 2020.11.25. 09:30 Fegyveres fórumként a túlélés topikban valahogyan számomra alulreprezentáltnak tűnnek a fegyvere.
Úgyhogy most egy félig vicces félig azért nagyon is komoly játékra invitálok minden T. Fórumtagot!

A következő szituációra kinek mi lenne a megfejtése?

2021-et írunk. Az országot megtámadták a nyenyecek, ezzel egyidőben beütött az éghajlat-krach, egymást érik a villámárvizek és a rekord méretű áradások. Ha mindez nem lenne elég, a 2020-as koronavírus járvány után a placebo-vírus is felütötte a fejét, tömeges képzelt megbetegedéseket okozva.
A helyzet úgy áll, hogy menekülnöd kell. Mivel régóta olvasgatod a Fegyverfórum túlélés topikját, felkapod az előre gondosan összeállított és letárolt Bug Out Bag-et, a menekülő készletedet. Hónod alá kapod a közvetlen környezetedben élőket, kis családodat, párodat, kutyádat-macskádat, kedvenc szomszédodat, bezárod az ajtót bízva abban hogy amikor visszajössz még egyben lesz a házad/lakásod, és útra keltek. A legközelebbi biztonságos helyig megtett út várhatóan 2-3 nap.

Energia dús kajád, éghajlatnak megfelelő ruhád, EÜ csomagod, víztisztítód, bicskád-börgéd-kanalad, hálózsákod, sátorlapod, tűzszerszámod, PMR rádiót, az összes szükséges mifittyfenéd a túlélő csomagban már bent van. Ezzel tehát már megvagytok. De több napos folyamatos gyalogszerrel menekülés miatt a súly bizony limitált, így csak egyetlen fegyvert vihetsz magaddal, nem többet. Szerencsére a rádióban előző este a Kreatív Törzs bemondta, hogy a legújabb vészhelyzeti kormányrendelet értelmében a fegyvertartási engedéllyel rendelkező vadászok és sportlövők mától viselhetik a fegyverüket, akár közerületen is. Ezzel tehát nem lesz gond.

Mi lenne a választásod? Cipelnél egész nap egy shotgunt, látványosan mutatva hogy ott egy fegyver? Kabátzsebbe rejtenél egy gumis stukkert, vagy egy Glock-ot két tartalék tárral? Esetleg a csendes megoldás híve vagy, ezért kettő jó gázspray-re voksolsz, a túlélő szettben lévő késedet is kéz ügyében tartva? (A kés az inkább eszköz, ami amúgy is van a táskában mindenhol)

Tehát csak egyetlen fegyver lehet nálad, és az ahhoz való töltény/lőszer. Kinek mi lenne a megfejtése erre?
Amennyiben gyalogosan és nem egyedül tenném meg ezt a 2-3 napos menekülő utat úgy:
Glock17 + 3 tár és egy 2,5 colos 357 magnum, valamint egy F1 -es kés természetesen minden rejtve.
+ társ el fogja bírni még az MCM-et és a hozzá tartozó ammo-t. Kicsi olcsó és sokoldalú.
Amennyiben autó játszana, akkor jönne egy AMD a hozzá tartozó tárak mellény és lőszer mennyiség.
Viszont szituációtól függően a lakhely elhagyása nem a legjobb választás, inkább kényszermegoldás.
“ It Pays To Be A Winner “ by US NAVY SEAL
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2020.11.25. 11:04 22-es valóban korlátozottan alkalmas önvédelemre, de nem szabad azért lebecsülni.
Szia,

Hat engem ez se gyozott meg.

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2020.12.01. 20:50 Szia,

Hat engem ez se gyozott meg.

Bel
+1
Nagyjából “10 érv arra, hogy miért jobb egy .22, mint a semmi”
Naná, hogy jobb. Sokkal, sokkal jobb, mintha nincs.

De IMHO egyetlen univerzális SHTF fegyverhez szinte minden elterjedt, modern közp gyújtású lőszer megfelelőbb választás :ugeek:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Petya357 írta: 2020.12.01. 23:21 +1
Nagyjából “10 érv arra, hogy miért jobb egy .22, mint a semmi”
De IMHO egyetlen univerzális SHTF fegyverhez szinte minden elterjedt, modern közp gyújtású lőszer megfelelőbb választás :ugeek:
Pontosan. A mi környezetünkben a 9x19-et preferálnám.

Egy rádiós kérdés; a 10 CB frekvencián, és a taxisok sávjain kívül milyennfrekvenciakat érdemes előre felprogramozni?
Illetve a budapesti átjátszókról hol lehet infót szerezni?
Dél-Budan időnként hallom pl.a Nyugatinál folyó taxis beszélgetést, gondolom nem a taxirádió adása ér el idáig..vagy de?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

WildBear23 írta: 2020.12.02. 06:52 Illetve a budapesti átjátszókról hol lehet infót szerezni?
Dél-Budan időnként hallom pl.a Nyugatinál folyó taxis beszélgetést, gondolom nem a taxirádió adása ér el idáig..vagy de?
A rádióamatőr átjátszók naprakészen: ha2to.orbel.hu

A taxis beszélgetést simán hallhatod, mert átjátszón keresztül megy, annak a lejövőjét hallod. Már csak beszélgetnek rajta, meg baj esetén sokkal jobb, mindenki azonnal, egyszerre hallja.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Blekk Rájgó írta: 2020.12.02. 07:18 A rádióamatőr átjátszók naprakészen: ha2to.orbel.hu

A taxis beszélgetést simán hallhatod, mert átjátszón keresztül megy, annak a lejövőjét hallod. Már csak beszélgetnek rajta, meg baj esetén sokkal jobb, mindenki azonnal, egyszerre hallja.
Ha vészeseti, túlélős rádiónak lesz, akkor valóban azokat a frekiket érdemes rátenni, ahol van forgalmazás.
Nekem: PMR sáv
Pmr papagáj átjátszó a körzetben
FRN hálózat (ha van)
Rádióamatőr átjátszók
Taxis frekik
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2020.12.02. 06:52 Pontosan. A mi környezetünkben a 9x19-et preferálnám.

Egy rádiós kérdés; a 10 CB frekvencián, és a taxisok sávjain kívül milyennfrekvenciakat érdemes előre felprogramozni?
Illetve a budapesti átjátszókról hol lehet infót szerezni?
Dél-Budan időnként hallom pl.a Nyugatinál folyó taxis beszélgetést, gondolom nem a taxirádió adása ér el idáig..vagy de?
ÖÖÖ,
Ha nem tr-band a PMR rádiód, akkor a CB sávokat NEM tudod feltenni...


http://www.tuleles.hu/tuleles/radiozas-okosan/

Esetleg még aminek van értelme, az a Folyami vészcsatorna. Alapból segbekuki, ha használod, de SHTF esetén jól jöhet.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2020.11.25. 10:19 Megfontolandó egy 22-es pisztoly, mert kisebb testű vadra tökéletes, nem trancsírozza szét, de az orvvadászok őzre is eredményesen használják. Ember ellen is elég megfelelő helyen (fej).
Kezdek egyetérteni veled, csak legyen pisztolynál kicsit nagyobb. :-)
https://youtu.be/pHKOYu1Sr-4
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2020.12.02. 11:08 ÖÖÖ,
Ha nem tr-band a PMR rádiód, akkor a CB sávokat NEM tudod feltenni...
Igen, igazad van!
Nem CB, hanem a 446,006, 446,018,... PMR sávokat tettem fel.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Poresz »

TotoHU írta: 2020.11.25. 09:30 Szerencsére a rádióban előző este a Kreatív Törzs bemondta, hogy a legújabb vészhelyzeti kormányrendelet értelmében a fegyvertartási engedéllyel rendelkező vadászok és sportlövők mától viselhetik a fegyverüket, akár közterületen is. […] Mi lenne a választásod?
Megmutatnám gombaszakértőnek a hétvégén gyűjtött gombát. :-)

Komolyabban: ez egy újra és újra visszatérő téma, mind kis közösségünkben, mind más fegyverbarát körökben.
Hasonló kérdés: ha a műhelyből csak egyetlen szerszámot tarthatnék meg, melyik lenne az? Erre nincs jó válasz, mert nem haszontalan holmikkal van tele a műhely, hanem mindegyiknek megvan a maga feladata. Bizonyos szerszámok általánosabbak, több feladatra is használhatók, más szerszámok csak egy feladatra használhatók, viszont kiválthatatlanok. Egy szerszám birtoklása azt jelenti, hogy csak a vele megoldható feladatokat vagyok képes megoldani, ami lehet kevesebb vagy több feladat, de a megoldandó és vele megoldhatatlan feladatokból mindig több van.
Ugyanez igaz a fegyverekre is.
Most a valószínűségeken gondolkodunk. Mi a fegyverekkel megoldható különféle helyzetek valószínűsége?
Rá kell döbbennünk: eszményi megoldás nem létezik, azt a kompromisszumot keressük, ami az esélyeinket maximalizálja. Végeredményben fogadást kötünk és a szerencsénkben bízunk.
Általánosan igaz az egész életünkre, hogy minden túlélőcsomag - élőcsomag? - legfontosabb része a mázli: csak olyan helyzetekkel találkozzunk, amiket a rendelkezésünkre álló eszközökkel, tudással, képességekkel képesek vagyunk számunkra kedvezően megoldani. Mind eszköz, tudás, képesség szempontjából vannak korlátaink, ezért akarva-akaratlanul folyamatosan fogadásokat kötünk és bíznunk kell a szerencsénkben.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2020.12.04. 15:40 Megmutatnám gombaszakértőnek a hétvégén gyűjtött gombát. :-)

Hasonló kérdés: ha a műhelyből csak egyetlen szerszámot tarthatnék meg, melyik lenne az? Erre nincs jó válasz, mert nem haszontalan holmikkal van tele a műhely, hanem mindegyiknek megvan a maga feladata. Bizonyos szerszámok általánosabbak, több feladatra is használhatók, más szerszámok csak egy feladatra használhatók, viszont kiválthatatlanok. Egy szerszám birtoklása azt jelenti, hogy csak a vele megoldható feladatokat vagyok képes megoldani, ami lehet kevesebb vagy több feladat, de a megoldandó és vele megoldhatatlan feladatokból mindig több van.
Ugyanez igaz a fegyverekre is.
Pontosan.
Azt kell felmérnünk, hogy várhatóan milyen feladattal fogunk szembesülni, és annak megfelelő "szerszámot" érdemes választani.
Egy SHTF szituban szinte biztosan az önvédelem lesz a feladat, tehát fosztogató bandák próbálják elvenni a javaidat, és esetleg az életedet.

A puska, karabély hátránya hogy látszik ha nálad van; úgy fognak megtámadni (esetleg pont a fegyver megszerzéséért), hogy ne tudd használni.

Ezért szerintem a legjobb megoldás egy rejtve viselt pisztoly, valami értelmes kaliberben.
De még egy .22LR MCM, vagy egy .44 BP is végtelenszer jobb, mint ha nincs pisztolyod.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2020.12.04. 17:00 Pontosan.
Azt kell felmérnünk, hogy várhatóan milyen feladattal fogunk szembesülni, és annak megfelelő "szerszámot" érdemes választani.
Egy SHTF szituban szinte biztosan az önvédelem lesz a feladat, tehát fosztogató bandák próbálják elvenni a javaidat, és esetleg az életedet.

A puska, karabély hátránya hogy látszik ha nálad van; úgy fognak megtámadni (esetleg pont a fegyver megszerzéséért), hogy ne tudd használni.

Ezért szerintem a legjobb megoldás egy rejtve viselt pisztoly, valami értelmes kaliberben.
De még egy .22LR MCM, vagy egy .44 BP is végtelenszer jobb, mint ha nincs pisztolyod.
+1 Maximálisan egyetértek

Ennél már csak egy eszköz fontosabb- az, amelyik a felhasználő két füle között található ;) Szivesebben menekülnék egy szál pizsamában, és puszta kézzel egy higgadt, gyakorlatias ember társaságában, mint egy pánikoló fotelrambóval, teljes harci felszereléssel :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2020.12.04. 17:00 Pontosan.
Azt kell felmérnünk, hogy várhatóan milyen feladattal fogunk szembesülni, és annak megfelelő "szerszámot" érdemes választani.
Egy SHTF szituban szinte biztosan az önvédelem lesz a feladat, tehát fosztogató bandák próbálják elvenni a javaidat, és esetleg az életedet.

A puska, karabély hátránya hogy látszik ha nálad van; úgy fognak megtámadni (esetleg pont a fegyver megszerzéséért), hogy ne tudd használni.

Ezért szerintem a legjobb megoldás egy rejtve viselt pisztoly, valami értelmes kaliberben.
De még egy .22LR MCM, vagy egy .44 BP is végtelenszer jobb, mint ha nincs pisztolyod.
+1
Nálam is nagykal pisztoly lenne a nyerő. A puska, karabély menekülési helyzetben nem ideális, statikus túlélési helyzetben viszont már az.
A megfelelő eszközt a megfelelő feladatra.
Ha már hosszabb távú túlélés: többen írták a karabélyt vadászatra. Szerintem bármilyen forgó toló zárás puska, akár nyílt irányzékkal is jobb ilyen célra mint egy karabély. De ez csak a magánvéleményem nemtom mik a kinti tapasztalatok (USA)
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok. Taktikai, pumpás sörétes 5-ös tárral , 45 cm csővel, cserélhető choke-al sokmindenre ad lehetőséget , slug , nagyszemű buckshot sörét , dumilövedék , apró madársörét is lőhető vele .... Ajtónyitásra hogy és milyen lövedékkel használják ? Vagy az csak filmes fake ?
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Trailm írta: 2020.12.05. 12:47 Sziasztok. Taktikai, pumpás sörétes 5-ös tárral , 45 cm csővel, cserélhető choke-al sokmindenre ad lehetőséget , slug , nagyszemű buckshot sörét , dumilövedék , apró madársörét is lőhető vele .... Ajtónyitásra hogy és milyen lövedékkel használják ? Vagy az csak filmes fake ?
https://youtu.be/IUGJ-l9cGoA
https://youtu.be/dDJFJ4bOa-8
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

TotoHU írta: 2020.12.05. 12:06 +1
Ha már hosszabb távú túlélés: többen írták a karabélyt vadászatra. Szerintem bármilyen forgó toló zárás puska, akár nyílt irányzékkal is jobb ilyen célra mint egy karabély. De ez csak a magánvéleményem nemtom mik a kinti tapasztalatok (USA)
vadászatra - egytértek. Már ha valaki a) tud vadászni (a legtöbb nem-vadász nem tud, pl én sem :) ) , és b) olyan helyzetben lesz, ahol elsősorban az élelemszerzés lesz a legnagyobb a gond, és c) arrafelé egyáltalán van vad (a XIII. kerületben például nem sok van, legfeljebb a Margitszigeti vadasparkban…) 😉

A kérdés azt, hogy milyen túlélési helyzetre készül az ember. Ha elsősorban kétlábú ragadozóktól kell majd megvédeni a családot, akkor a nagyobb tűzerő, és a megbízhatóság a fontosabb. Pl egy AK 😊 Ha elsősorban vadászni, hosszú távon - akkor az egyszerű működés, a pontosság (nem pazaroljuk mellé lövéssel), és a beszerezhető, vagy könnyen tölthető lőszer a fontosabb. Pl egy forgó-tolózáras puska, ahogy mondod, valami népszerű kaliberben – 30-06, .308, stb. Szükség estén mindkettővel meg lehet oldani mindkét feladatot.

Ami még érdekes „mindenes” fegyver lehet hosszú távú túlélésre - egy cserélhető csokos, hosszú csövű, rendes irányzékkal is ellátott pumpás sörétes, vagy egy bock is praktikus választás, mert apróvadra is lehet vele vadászni, otthonvédelemre is jó, sluggal pedig nagyvadra sem alkalmatlan. A legnagyobb hátránya IMHO nem is a lőtáv, hanem az, hogy sok helyet foglal, és baromi nehéz a lőszer, nem lehet belőle sokat vinni. Viszont könnyebben, kezdetlegesebb eszközökkel is tölthető. Egy, Büdöskörösbütykös-Alsóban található vikendházba jobb prepperfegyvert el sem tudnék képzelni 😊
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Petya357 írta: 2020.12.05. 15:56 A kérdés azt, hogy milyen túlélési helyzetre készül az ember. Ha elsősorban kétlábú ragadozóktól kell majd megvédeni a családot, akkor a nagyobb tűzerő, és a megbízhatóság a fontosabb. Pl egy AK 😊 Ha elsősorban vadászni, hosszú távon - akkor az egyszerű működés, a pontosság (nem pazaroljuk mellé lövéssel), és a beszerezhető, vagy könnyen tölthető lőszer a fontosabb. Pl egy forgó-tolózáras puska, ahogy mondod, valami népszerű kaliberben – 30-06, .308, stb. Szükség estén mindkettővel meg lehet oldani mindkét feladatot.
A mifelénk honos nagyvadra azért célszerűbb a puskalőszert tüzelő fegyver. Persze, a 2e joule is "viszi" a vaddisznót ha arról van szó, de AK-val nem igazán látom életszerűnek 100-150 méterről pontosan blatton lőni a disznót.

Mod: és akkor megeszem a szavaimat. A youtube-on természetesen látható olyan videó is, amin AK-val vadásznak vaddisznóra. Tehát lehetséges.

https://youtu.be/PCwaAtwu_fY

Mod2: és 223-as kaliberű vasakkal is bőven vadásznak disznóra odaát. Holott az én fejemben is az volt hogy az a kaliber már nem elég ehhez.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

TotoHU írta: 2020.12.05. 22:40 A mifelénk honos nagyvadra azért célszerűbb a puskalőszert tüzelő fegyver. Persze, a 2e joule is "viszi" a vaddisznót ha arról van szó, de AK-val nem igazán látom életszerűnek 100-150 méterről pontosan blatton lőni a disznót.

Mod: és akkor megeszem a szavaimat. A youtube-on természetesen látható olyan videó is, amin AK-val vadásznak vaddisznóra. Tehát lehetséges.

https://youtu.be/PCwaAtwu_fY

Mod2: és 223-as kaliberű vasakkal is bőven vadásznak disznóra odaát. Holott az én fejemben is az volt hogy az a kaliber már nem elég ehhez.
IMHO mindkét állítás igaz Toto. AKval konkrétan elefántra :o is vadásznak! Illegálisan, vadorzók, mérhetetlen szenvedést okozva az állatnak. Egy őzt kispuskával is simán le lehet lőni, és működik - csak ha nincs világvége, akkor azért nem kéne. :?

Radikálisan eltér a már hatásos kaliber a vadásziasan használhatótól. Az utóbbira a nálam okosabbak egytértenek, hogy a 30-06 az európai "mindenes".
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2020.12.05. 23:25 Az utóbbira a nálam okosabbak egytértenek, hogy a 30-06 az európai "mindenes".
Nyugat felől. Keletről pedig a 7.62x54R. Azzal is egész jól el lehet boldogulni. :-)
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

zora írta: 2020.12.06. 01:04 Nyugat felől. Keletről pedig a 7.62x54R. Azzal is egész jól el lehet boldogulni. :-)
ha már ilyen világvége szituáció, akkor csakis olyan kaliber, ami nagy tömegben katonai rendszeresítésben is van, semmi egzotikum. Még gyakoribb vadászkaliber sem.

Tehat:
9x18 Makarov (de már csak tőlünk nagyonkeletre), 9x19, 7,62x39, 5,56x45/.223, 7,62x51, 7,62x54R

Ezek mellett gyakoriság és praktikum okán a .22 LR és 12/70.

A többi imho felejtős.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: RatRace »

TotoHU írta: 2020.12.05. 22:40 A mifelénk honos nagyvadra azért célszerűbb a puskalőszert tüzelő fegyver. Persze, a 2e joule is "viszi" a vaddisznót ha arról van szó, de AK-val nem igazán látom életszerűnek 100-150 méterről pontosan blatton lőni a disznót.

Mod: és akkor megeszem a szavaimat. A youtube-on természetesen látható olyan videó is, amin AK-val vadásznak vaddisznóra. Tehát lehetséges.

https://youtu.be/PCwaAtwu_fY

Mod2: és 223-as kaliberű vasakkal is bőven vadásznak disznóra odaát. Holott az én fejemben is az volt hogy az a kaliber már nem elég ehhez.
Ez mind igaz, de pl csigás íj is viszi a vaddisznót 😉
Tehát olyan helyzetben, szvsz bármely kaliber jó.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2020.12.05. 22:40 A mifelénk honos nagyvadra azért célszerűbb a puskalőszert tüzelő fegyver. Persze, a 2e joule is "viszi" a vaddisznót ha arról van szó, de AK-val nem igazán látom életszerűnek 100-150 méterről pontosan blatton lőni a disznót.

Mod: és akkor megeszem a szavaimat. A youtube-on természetesen látható olyan videó is, amin AK-val vadásznak vaddisznóra. Tehát lehetséges.

https://youtu.be/PCwaAtwu_fY

Mod2: és 223-as kaliberű vasakkal is bőven vadásznak disznóra odaát. Holott az én fejemben is az volt hogy az a kaliber már nem elég ehhez.
Wow, ez meglepően effektívnek tűnt. Nem vadásztam, de sokszor hallani, hogy után kell keresni, itt nem jutott egyik sem messzire.
Amúgy ha forgótoló, akkor a CZ-nek van 7,62x39-es puskája is. Ha rendes puska kaliber akkor nem jobb választás a .308-as, mint a 30-06? Tudtommal nagyjából ugyanazt tudja, de kompaktabb a lőszer, meg a fél világon rendszeresítve is van. Jó, a 30-06-nál lehet némi ballisztikai előny, de talán nem jelentős.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2020.12.06. 15:17 Wow, ez meglepően effektívnek tűnt. Nem vadásztam, de sokszor hallani, hogy után kell keresni, itt nem jutott egyik sem messzire.
Amúgy ha forgótoló, akkor a CZ-nek van 7,62x39-es puskája is. Ha rendes puska kaliber akkor nem jobb választás a .308-as, mint a 30-06? Tudtommal nagyjából ugyanazt tudja, de kompaktabb a lőszer, meg a fél világon rendszeresítve is van. Jó, a 30-06-nál lehet némi ballisztikai előny, de talán nem jelentős.
Na, eljutottál arra a pontra, ami a (kezdő) vadászok egyik kedves fingreszelése. 30-06 vs .308. A pontos, jól elhelyezett lövés a fontos, így lehet effektív akár a .223 is, sőt, ahogy te is írtad korábban, gyakorlott kézben a .22 is. Gyakorlással lehet számottevően javítani a hatékonyságon, nem a Szent Grál keresésével.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

zora írta: 2020.12.06. 15:32 Na, eljutottál arra a pontra, ami a (kezdő) vadászok egyik kedves fingreszelése. 30-06 vs .308.
A lényeg, hogy mindegyik vadász a sajátjára esküszik, az a vadászias, a másik az hadi kaliber. :-)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
sama
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2018.06.02. 10:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sama »

Szerintem a kaliber mellett a jól megválasztott lövedék milyensége (HP,SP ....) ugyan olyan fontos. Nem véletlenül nem használják a teljes köpenyes lőszereket vadászati célra.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2020.12.06. 16:44 A lényeg, hogy mindegyik vadász a sajátjára esküszik, az a vadászias, a másik az hadi kaliber. :-)
Ez pontosan így van. Mindenki szerint az a legjobb fegyver vagy lőszer kaliber, amilyen neki van. Ilyen az emberi természet.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: bel »

TotoHU írta: 2020.12.06. 20:03 Ez pontosan így van. Mindenki szerint az a legjobb fegyver vagy lőszer kaliber, amilyen neki van. Ilyen az emberi természet.
Sziasztok,

Akkor en nem vagyok elfogult a 7.62-es kaliberek kozul a 7.62x39, .308, 7.62x54R, .30-06, 7.62x25, 7.62 Nagant eseten. :-)

Termeszetesen ezek kozul a Nagant messze a leghaszontalanabb kaliber.

A x25 nem rossz loszer, de civilkent messze jobb valasztas a 9x19. Elsosorban azert, mert sokkal elterjedtebb, masodsorban pedig azert, mert a gyakorlatban nem jelenik meg elonykent az, ami elvben elony lenne: nagyobb atutokepesseg es laposabb roppalya.

.30-06: igazi klasszikus puskakaliber. Nem nagy hatrany, de hatrany a 63 mm-es huvelyhossz, ami azt jelenti, hogy azonos terfogatban/tomegben kevesebbet lehet ebbol vinni, mint a 2 direkt konkurensebol. Meg ennel is kisebb hatrany a nagy hatrarugas. Elonye a nagy energia, de ez csak nagy tavolsagon jelentkezik a laposabb roppalyaban es a kisebb szelerzekenysegben, de igazabol egyik sem jelentos.

54R: szinteni igazi, meg klasszikusabb (1891-tol) puskakaliber. Hatranya a perem, ami neha el tud akadni, elonye, hogy a .30-06-nal sokkal (9 mm - 14%) rovidebb huvely alig kisebb energiaval, .308-nal alig nagyobb (3 mm) huvely erezhetoen nagyobb energiaval. Legnagyobb hatranya a kicsi loszervalasztek, de igazabol ez sem jelentos hatrany, mert 1-2 tucatbol azert lehet valasztani.

.308: szinten puskakaliber, szerintem nem veletlenul erre csereltek le a .30-06-ot es nem forditva. :-) A gyakorlatban nem igazan hatrany a "gyengesege" (kevesebb mint 20%-kal marad el a .30-06-tol), viszont cserebe kisebb, konyebb. es hatalmas valasztek van belole.

Osszefoglalva az elozo 3-at: szinte tokeletesen helyettesitik egymast, nagyon kicsi kulonbsegek vannak kozottuk, de ez a kicsi elony osszessegeben a .308-asnal jelenik meg. Mindharomra igaz, hogy igen kevesen tudjak az elonyeiket kihasznalni, mivel hatalmas lotudas kell ahhoz, hogy megkozelitheto legyen a loszerek korlatai.

7.62x39: kisebb, konnyebb loszer, ezert azonos tomeg mellett sokkal tobbet lehet belole elvinni. A jelentosen kisebb hatrarugas miatt a fegyver is sokkal kisebb konyebb lehet, ezert meg sokkal tobbet lehet belole elvinni. Es sokkal gyorsabban lehet ujra celozni vele. 400 m tavon 600 J energiaval rendelkezik, ami a katonasag altal elvart 80 J-hoz kepest olyan sok, hogy szerintem mindenre eleg. Termeszetesen az elozo 3-hoz kepest minden szempontbol joval kisebb lotav tartozik hozza, de alapvetoen kevesen vannak, akiknek a lotudasa ennel feljebb van. Extremen elterjedt. Ugyan viszonylag keves fajta loszer kaphato hozza, de az is boven eleg (SP, HP is van az FMJ mellett).
Kb. az elvarhato pontossagi ertekek olcso loszer es olcso fegyver eseten (6 moa, kicsit kerekitve):
100 m: 16 cm (kisebb, mint a fej)
200 m: 32 cm (kisebb, mint a mellalak)
300 m: 48 cm (kisebb, mint az allo alak a karjaival egyutt)

Szoval szerintem az atlagnal gyengebb, atlagos, es az atlagnal hatarozottan jobb lovoknek egyarant a 7.62x39 a legjobb valasztas. Azoknal, akik nem csak hatarozottan, hanem _sokkal_ jobban lonek az atlagnal, azoknal is helyzetfuggo, hogy a 7.62x39 es a .308 kozul melyik a jobb valasztas.

Termeszetesen, K. Laci vagy S. Otto kezeben van ertelme a puska kalibernek, hiszen ok siman hozzak egy ilyen fegyver pontossaganak a felet (ami AK-val egyszeruen fizikailag lehetelen), vagyis 300 m-en fejloves, 600 m-en mellalak, 900 m-en allo alak (tehat nem azt mondom, hogy ekkora szorast lonek, hanem hogy ilyen tavrol egy ekkora celt elsore eltalalnak - ami sokszorosan nehezebb feladat).

Csak latszolag nem ide illo megjegyzes: allitolag az orosz mesterloveszek Beszlanban nagyon elegedettek voltak a dragunovjaikkal. Mert ugyan mesterloveszfegyvernek csapnivaloan rossz, de amikor kitorni probaltak a tuszejtok, akkor ha valodi mesterloveszfegyver van naluk, akkor jo esellyel lerohantak volna oket, mivel egy forgo-tolozaras puskaval kb. 2-t tudtak volna loni annyi ido alatt, mint amennyi ido alatt ok leadtak 10 lovest. Es mivel kozelre (100 m-en belul) lottek hatalmas celra (mellalak), igy egyaltalan nem volt igenyuk a pontossagra.

ui. .223-rol es 5.45-rol nem irok semmi rosszat, mert elfogult vagyok. :-)

Bel
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok. Akkor szerintetek kint marad a fegyver vadászoknál , sportlövőknél , ha bármi történik ? Csak úgy suhan majd a begyűjtő autó..... Vagy rosszul gondolom ?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Trailm írta: 2020.12.07. 06:19 Sziasztok. Akkor szerintetek kint marad a fegyver vadászoknál , sportlövőknél , ha bármi történik ? Csak úgy suhan majd a begyűjtő autó..... Vagy rosszul gondolom ?

Megint oda térünk vissza, hogy mi a szituáció? Ha valóban világvége szcenárió és menekülni kell, akkor a rendőrség első lakossági megrohanást túlélő maradéka, teknősök és hasonlók a politikai vezetést és magukat védik, ilyesmire nem marad erő. Ha mégis próbálkoznak, akkor felszámolódnak:-))
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: sodoma »

TotoHU írta: 2020.12.06. 20:03 Ez pontosan így van. Mindenki szerint az a legjobb fegyver vagy lőszer kaliber, amilyen neki van. Ilyen az emberi természet.
Akkor az fegyvernyomirisztanban a 9rkx18mm v. x15mm...
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

bel írta: 2020.12.06. 21:53
7.62x39:
...
Extremen elterjedt.
Ezzel picit vitatkoznék. Nem NATO standard kaliber, tehát nálunkfelé, és a környező ex szocialista országokban még úgy-ahogy van belőle, de már csak egy darabig. Új készleteket nem gyártanak/szereznek be belőle, ez itthon kifutó lőszer. (Ezért volt eléggé értelmetlen a Bren 2 beszerzése ebben a kaliberben is az 5,56 mellé)
Persze keletebbre továbbra is ez lesz az elterejdt karabély lőszer, de ők más orientáció, mint mi. Amellett nekünk nem Novoszibirszk mellett kellene helytállnunk SHTF helyzetben, hanem nálunk.
Lásd SK példa: 10-15 évvel ezelőtt rengetegen vettek sport vonalon szlovák VZ-ket. Mert baromi olcsó volt a lőszer is, a fegyver is. Aztán egy idő után mindkettő elfogyott.
Az 5,56 ezzel szemben továbbra is NATO lőszer marad. Tehát hosszú távon is lesz belőle. Sok.

És igen, én most az 5,56-al szemben vagyok elfogult. :lol: De nem azt mondom hogy jobb, hanem azt hogy itthon ennek van jövője, a jelenlegi szövetségi viszonyainkat nézve.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

TotoHU írta: 2020.12.07. 09:30 Ezzel picit vitatkoznék. Nem NATO standard kaliber, tehát nálunkfelé, és a környező ex szocialista országokban még úgy-ahogy van belőle, de már csak egy darabig. Új készleteket nem gyártanak/szereznek be belőle, ez itthon kifutó lőszer. (Ezért volt eléggé értelmetlen a Bren 2 beszerzése ebben a kaliberben is az 5,56 mellé)
Persze keletebbre továbbra is ez lesz az elterejdt karabély lőszer, de ők más orientáció, mint mi. Amellett nekünk nem Novoszibirszk mellett kellene helytállnunk SHTF helyzetben, hanem nálunk.
Lásd SK példa: 10-15 évvel ezelőtt rengetegen vettek sport vonalon szlovák VZ-ket. Mert baromi olcsó volt a lőszer is, a fegyver is. Aztán egy idő után mindkettő elfogyott.
Az 5,56 ezzel szemben továbbra is NATO lőszer marad. Tehát hosszú távon is lesz belőle. Sok.

És igen, én most az 5,56-al szemben vagyok elfogult. :lol: De nem azt mondom hogy jobb, hanem azt hogy itthon ennek van jövője, a jelenlegi szövetségi viszonyainkat nézve.
Én is elfogult vagyok, viszont talán ide kapcsolódik:
A Polenar tactical csinált egy kísérletet (így nekünk nem kell). 7,62-es AK-103-ból elsütöttek 5,56x45-ös lőszert. A csőnek nyilván nem tesz jót. Pontosság, energia: 10m-ről a mellalakot hozza, de oldalvást csapódik be a lőszer (tehát az előszobaajtóban álló rablovicsot még mellbe tudod úgy varrni, hogy ne akarjon bejönni). Értelemszerűen ez ilyen vészhelyzeti opció, ami egy (két-három) alkalommal jól jöhet, és ilyenkor egy szituációban egy lövésed van (mert a hüvelyt úgy kell kibányászni). De ez fordítva nem működik!
Mire itt elfogy a 7,62x39 és az AK, az soká lesz! Főleg hogy nyugaton is terjedt, már ahol-amennyire a jogi környezet engedte.
mod.: rejthetőség szempontjából is szerencsés országunk: az AMD-65 és az AK-63d is elég diszkrét viselet tud lenni behajtott válltámasszal.
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

bel írta: 2020.12.06. 21:53 Sziasztok,

Akkor en nem vagyok elfogult a 7.62-es kaliberek kozul a 7.62x39, .308, 7.62x54R, .30-06, 7.62x25, 7.62 Nagant eseten. :-)

....
Kimaradt a 7.62x51R :-) (azaz a 30-30 win). 2500J feletti, tehát nagyvadra is jó, alsókulcsosból nagyon-gyorsan ismételhető, visszarugása elenyésző a 308-hoz képest, egy fokkal véknyabb és könnyebb mint a 308. Hátránya, hogy egyáltalán nem elterjedt (csak az óceán túlpartján). Cserébe viszont (mivel peremes), egy gumikalapáccsal is újratölthető, nem kell a hüvelyformázással bajlódni... Láttam youtube videot, ahol az amerikai tulajdonos kivitt egy filléres kézi Lee töltőt (se prés, se tisztítás, se mérleg...) meg vagy 5 hüvelyt magával a lőtérre, és csak eregette a lövéseket egymás után egy alsókulcsosból...

Egyébként minden csak gyakorlás kérdése... 5 célzott lövés 25 másodperc alatt 25 méteren forgó-tolózárral is értékelhető szórásban tartható 308-as puskakaliberből (kipróbáltam gyorspontra :-D... 9-es távcsővel)
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Sparrow írta: 2020.12.07. 11:43 Kimaradt a 7.62x51R :-) (azaz a 30-30 win). 2500J feletti, tehát nagyvadra is jó, alsókulcsosból nagyon-gyorsan ismételhető, visszarugása elenyésző a 308-hoz képest, egy fokkal véknyabb és könnyebb mint a 308. Hátránya, hogy egyáltalán nem elterjedt (csak az óceán túlpartján). Cserébe viszont (mivel peremes), egy gumikalapáccsal is újratölthető, nem kell a hüvelyformázással bajlódni... Láttam youtube videot, ahol az amerikai tulajdonos kivitt egy filléres kézi Lee töltőt (se prés, se tisztítás, se mérleg...) meg vagy 5 hüvelyt magával a lőtérre, és csak eregette a lövéseket egymás után egy alsókulcsosból...

Egyébként minden csak gyakorlás kérdése... 5 célzott lövés 25 másodperc alatt 25 méteren forgó-tolózárral is értékelhető szórásban tartható 308-as puskakaliberből (kipróbáltam gyorspontra :-D... 9-es távcsővel)
A Leenek más kaliberekhez is van ilyen töltője, nem csak peremsekhez, ami pici kompakt és csak egy kalapács kell hozzá. Amúgy kezdetben én is egy darab vízcsövet használtam sörétes újratöltéshez, meg egyéb házi cuccokat.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

Fortitu írta: 2020.12.07. 11:52 A Leenek más kaliberekhez is van ilyen töltője, nem csak peremsekhez, ami pici kompakt és csak egy kalapács kell hozzá. Amúgy kezdetben én is egy darab vízcsövet használtam sörétes újratöltéshez, meg egyéb házi cuccokat.
A konkrét videót nem találtam meg, de lehet ez még jobb is:

https://www.youtube.com/watch?v=AXQZHyvebyo

Az emberünk ül egy farönkön, egy törött porcelán pohárból méri a lőport és összekalapál magának egy helyes kis 30-30 SP-t :-D valahogy így képzelem a túlélési helyzeteket is :-D

A vízcső sem rossz ötlet egyébként :-D
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Sparrow írta: 2020.12.07. 11:58 A konkrét videót nem találtam meg, de lehet ez még jobb is:

https://www.youtube.com/watch?v=AXQZHyvebyo

Az emberünk ül egy farönkön, egy törött porcelán pohárból méri a lőport és összekalapál magának egy helyes kis 30-30 SP-t :-D valahogy így képzelem a túlélési helyzeteket is :-D

A vízcső sem rossz ötlet egyébként :-D
Én egy 357-es hüvellyel mértem, teljesen jól használható. Kisebb kaliberekhez jó lehet egy 22-es hüvely.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Nem haszontalan az ha csendben kell lenni. Az egyetlen revolver amire van ertelme csendesitot tenni :roll:
bel írta: 2020.12.06. 21:53
Termeszetesen ezek kozul a Nagant messze a leghaszontalanabb kaliber.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
chucky
Forumtag
Forumtag
Hozzászólások: 2765
Csatlakozott: 2018.08.06. 17:14
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: chucky »

Esetleg Magyarországon van lőszergyár? :roll: Azért az nem ártana.
Ha nem gyakorolsz,akkor hiába vagy felkészült és tök mindegy miket viselsz... 8-)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2020.12.07. 15:17 Nem haszontalan az ha csendben kell lenni. Az egyetlen revolver amire van ertelme csendesitot tenni :roll:
Öntöltőkre is lehet ám csendesítőt tenni!🙂
A Nagant revolver már egy ritkaság, a lőszere sem áll hegyekben főleg egy SHTF szituban.
Egyszerűbb egy MCM-re hangtompítót tenni, az legalább gyakori, a lőszere meg pláne.
Vagy ha már ritkaságokról álmodozunk, egy hangtompítós mókakapcsolós Sztecskin is jól jöhet!

Vagy akár ez a PPS. :D
suppressedppsh.jpg
suppressedppsh.jpg (37.38 KiB) Megtekintve 36406 alkalommal
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: zora »

WildBear23 írta: 2020.12.07. 17:40 Öntöltőkre is lehet ám csendesítőt tenni!🙂
A Nagant revolver már egy ritkaság, a lőszere sem áll hegyekben főleg egy SHTF szituban.
Egyszerűbb egy MCM-re hangtompítót tenni, az legalább gyakori, a lőszere meg pláne.
Vagy ha már ritkaságokról álmodozunk, egy hangtompítós mókakapcsolós Sztecskin is jól jöhet!

Vagy akár ez a PPS. :D
suppressedppsh.jpg
Nem tudom mikor mi hogy működik, de ha ilyen összeomlás szituáció adódik, nem tudom, mi lehet az a hely, ahol bármilyen lőszer nagy mennyiségben civilek rendelkezésére áll.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2020.12.07. 17:40 A Nagant revolver már egy ritkaság, a lőszere sem áll hegyekben
Hat, azert akad olyan magyar bolt, ahol tobb mint 100 000 db loszer van hozza raktaron. :-)

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: bel »

Sparrow írta: 2020.12.07. 11:43 Kimaradt a 7.62x51R :-) (azaz a 30-30 win).
Szia,

Hat, vannak meg hianyossagaim. :-)

Bel
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: vato »

zora írta: 2020.12.07. 17:48 ....mi lehet az a hely, ahol bármilyen lőszer nagy mennyiségben civilek rendelkezésére áll.
Amit elástál a kertben még időben;) :D
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Aztan szituacio eseten lehet keresgelni a szetszort huvelyeseket :)
WildBear23 írta: 2020.12.07. 17:40 Öntöltőkre is lehet ám csendesítőt tenni!🙂
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2020.12.07. 18:25 Aztan szituacio eseten lehet keresgelni a szetszort huvelyeseket :)
A shtf utani madmax világban..? Minek?

Amúgy össze szoktam szedni a lőtéren az előző lövész által szethagyott hüvelyeket, és kis zacsiban elviszem, és szétszórom az elkövetés helyszinén. :D
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

WildBear23 írta: 2020.12.07. 18:36 A shtf utani madmax világban..? Minek?

Amúgy össze szoktam szedni a lőtéren az előző lövész által szethagyott hüvelyeket, és kis zacsiban elviszem, és szétszórom az elkövetés helyszinén. :D
Nem is rossz ötlet a lőterekre mint tábla:
"Hüvelyszedés kötelező. A hátramaradt hüvelyeket összeszedjük és szétszórjuk egy bankrablás helyszínén."
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
kocsiga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2020.07.24. 22:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: kocsiga »

Nem emlékszem ki ajánlotta a To the lake c. filmet,de köszi!
Teccős!
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Sparrow írta: 2020.12.07. 11:43 Kimaradt a 7.62x51R :-) (azaz a 30-30 win). 2500J feletti, tehát nagyvadra is jó, alsókulcsosból nagyon-gyorsan ismételhető, visszarugása elenyésző a 308-hoz képest, egy fokkal véknyabb és könnyebb mint a 308. Hátránya, hogy egyáltalán nem elterjedt (csak az óceán túlpartján). Cserébe viszont (mivel peremes), egy gumikalapáccsal is újratölthető, nem kell a hüvelyformázással bajlódni... Láttam youtube videot, ahol az amerikai tulajdonos kivitt egy filléres kézi Lee töltőt (se prés, se tisztítás, se mérleg...) meg vagy 5 hüvelyt magával a lőtérre, és csak eregette a lövéseket egymás után egy alsókulcsosból...

Egyébként minden csak gyakorlás kérdése... 5 célzott lövés 25 másodperc alatt 25 méteren forgó-tolózárral is értékelhető szórásban tartható 308-as puskakaliberből (kipróbáltam gyorspontra :-D... 9-es távcsővel)
Hát igen, nagyon nem mindegy, konkrétan hol van az a SHTF! Dél-Amerikában pl. sok helyen vidéken nem is ismernek más puskakalibert, mint a "trenta-trenta". Remek lőszer, még jobb alsókulcsos fegyverekkel - a szoftpojnt lövedéket pedig egy 1200 oldalas SIGMA-Aldrich katalógus sem fogja meg ;) - de nálunk ritkasága miatt tényleg nem optimális prepper kaliber.

fél-OFF - az ugye mindenkinek megvan, legalább 100x, hogy a merevlemezt sem véletlenül szoktuk vincseszternek nevezni:
http://www.computinghistory.org.uk/det/ ... 30%20rifle.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés és fegyver

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2020.12.07. 20:57 fél-OFF - az ugye mindenkinek megvan, legalább 100x, hogy a merevlemezt sem véletlenül szoktuk vincseszternek nevezni:
http://www.computinghistory.org.uk/det/ ... 30%20rifle.
Szia,

A legjobb az volt, amikor az egyik (teljesen civil) hivatalban ezt oktattam, akkor az egyik tanulo (ott dolgozo rendszergazda), erre elokapott egy .30-30-as huvelyt, hogy a tobbieknek megmutassa. :-)

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Radio

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Pakolas kozben elokerultek a radiok, manapsag viszont mar jobb lenne par dmr vagy dpmr.
Van valakinek bevalt nem tul draga tipus? dual band, dual vfo, cross band repeater jo lenne...
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Milyen folyadekot/sprayt erdemes tartani vagott/szurt/tepett seb tisztitasara/fertotlenitesere?
Gyerekkorombol remlik hogy valami folyadekot ontottek a kapaval vagott sebbe ami kicsit pezsgett is, majd torolgetes utan ragasztottak le.
ingyom bingyom tálib-e?
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

qqriq írta: 2020.12.22. 11:37 Milyen folyadekot/sprayt erdemes tartani vagott/szurt/tepett seb tisztitasara/fertotlenitesere?
Gyerekkorombol remlik hogy valami folyadekot ontottek a kapaval vagott sebbe ami kicsit pezsgett is, majd torolgetes utan ragasztottak le.
Az jó eséllyel hidrogénperoxid volt.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

qqriq írta: 2020.12.22. 11:37 Milyen folyadekot/sprayt erdemes tartani vagott/szurt/tepett seb tisztitasara/fertotlenitesere?
Gyerekkorombol remlik hogy valami folyadekot ontottek a kapaval vagott sebbe ami kicsit pezsgett is, majd torolgetes utan ragasztottak le.
Szia,

Egyetertek Zoraval. :-)

A 3%-os hidrogen peroxid oldat igen sokmindenre jo, olyan nagy dolgokra is, mint a gazgangrena es a tetanusz megelozese, es az olyan kisebb dolgokra is, mint a szajon beluli kisebb seb fertotlenitese, vagy atverzett kotes csereje.

Kulonosen a mely es szennyezett sebek eseten nagyon fontos a szakszeru sebellatas, menjetek orvoshoz/hivjatok mentot ilyen serulessel. Ha valamiert lehetetlen, hogy 4-6 oran belul megtortenjen a szakszeru sebellatas, akkor legalabb tisztitsatok ki a sebet, mossatok at eloszor hidrogen peroxiddal, majd 1-2 perc pezsges utan betadin/braunul oldattal (tomeny betadin/braunol is jo persze, de ha nincs eleg a seb meretehez kepest, akkor 10-szeresere fel lehet higitani tiszta vizzel, nagyon extrem esetben 100-szorosra is, de ez utobbinal mar minimalis csak a fertotlenito hatas).

Ami fontos, hogy ez egy eleg durva anyag, szoval veletlenul se nyeljetek le, vagy hagyjatok benne tartosan a sebben (ha nincs kioblitve, akkor jelentosen lassithatja a gyogyulast).

Ami szerintem nagyon praktikus dolog, az a hyperol tabletta, mivel hosszu a szavatossaga es konnyu a tarolasa. Egyedul arra kell figyelni, hogy a tomenysegi adatok masok, mivel a 9%-os hyperol tabletta felel meg a 3%-os hidrogen peroxidnak, amit legegyszerubben ugy kapunk, hogy 10 ml vizbe egy tabletta. Itt lathato ez a veremen:
Kép
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13845
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Szia Bel,

Koszonom reszletes valaszt, a hidrogen peroxidrol eddig a hajszokites es a nyak maratas jutott eszembe, fel se merult hogy sebtisztitasra is lehet hasznalni :)
Holnap veszek hyperolt es kiprobalom.

Q

bel írta: 2020.12.22. 15:04 Szia,

Egyetertek Zoraval. :-)

A 3%-os hidrogen peroxid oldat igen sokmindenre jo, olyan nagy dolgokra is, mint a gazgangrena es a tetanusz megelozese, es az olyan kisebb dolgokra is, mint a szajon beluli kisebb seb fertotlenitese, vagy atverzett kotes csereje.

Kulonosen a mely es szennyezett sebek eseten nagyon fontos a szakszeru sebellatas, menjetek orvoshoz/hivjatok mentot ilyen serulessel. Ha valamiert lehetetlen, hogy 4-6 oran belul megtortenjen a szakszeru sebellatas, akkor legalabb tisztitsatok ki a sebet, mossatok at eloszor hidrogen peroxiddal, majd 1-2 perc pezsges utan betadin/braunul oldattal (tomeny betadin/braunol is jo persze, de ha nincs eleg a seb meretehez kepest, akkor 10-szeresere fel lehet higitani tiszta vizzel, nagyon extrem esetben 100-szorosra is, de ez utobbinal mar minimalis csak a fertotlenito hatas).

Ami fontos, hogy ez egy eleg durva anyag, szoval veletlenul se nyeljetek le, vagy hagyjatok benne tartosan a sebben (ha nincs kioblitve, akkor jelentosen lassithatja a gyogyulast).

Ami szerintem nagyon praktikus dolog, az a hyperol tabletta, mivel hosszu a szavatossaga es konnyu a tarolasa. Egyedul arra kell figyelni, hogy a tomenysegi adatok masok, mivel a 9%-os hyperol tabletta felel meg a 3%-os hidrogen peroxidnak, amit legegyszerubben ugy kapunk, hogy 10 ml vizbe egy tabletta. Itt lathato ez a veremen:
Kép
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Pontosan. :)
Azért tartják még jónak a hidrogén-peroxidot, mert a habzásával mechanikusan is kitisztítja a sebből a belekerült szennyezőket.
Viszont oldat formájában felejtős, meglepően gyorsan bomlik.
Találkoztam olyan, címke szerint 30%-os H2O2-vel, amiben már nyomokban sem volt H2O2 (nem adta a peroxid próbát).

A szilárd formája (karbamid-peroxid, Hyperol) viszont -ahogy Bel is írta- sokáig eláll.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Salmo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2018.06.04. 16:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Salmo »

bel írta: 2020.12.22. 15:04

Itt lathato ez a veremen:
Ez a véred amit nagy nehezen sikerült kinyerni a vénádból az erdőben??
Csak akkor megyek lőtérre ha úgy van. De általában úgy van
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Salmo írta: 2020.12.22. 22:08 Ez a véred amit nagy nehezen sikerült kinyerni a vénádból az erdőben??
Már előttem is szúrkodta magát egy oktatáson. Kemény arc :D
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Salmo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2018.06.04. 16:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Salmo »

Fortitu írta: 2020.12.22. 22:15 Kemény arc :D
Nekem már adott be musculárisan injekciót..... az mondjuk szar volt
Csak akkor megyek lőtérre ha úgy van. De általában úgy van
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Salmo írta: 2020.12.22. 22:08 Ez a véred amit nagy nehezen sikerült kinyerni a vénádból az erdőben??
Szia,

Igen, ezzel teszteltuk a veralavadaserkento kotszereket.

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

EDC kérdésben nemrég tudatosodott bennem egy fontos része a minden napi túlélő kitek: a készpénz. Mindig természetesnek vettem, hogy legyen nálam KP. Viszonylag sok, néhány tízezer forint. Az online fizetés elterjedésével egyre kevesebb ember hord magánál KP-t. Eddig nem gondoltam a pénzre, mint túlélő eszközre. Pedig akár havonta kapok megerősítést, hogy lám-lám, a régi jó dollár-euró-forint még mindig fontos. Csak az utolsó egy hétben két olyan esetem is volt, ami konkrétan 30eFt KP-mult valami (szerencsére nem igazi vészhelyzet).

De komolyan. Sokkal több olyan élethelyzettel, kisebb-nagyobb vészhelyzettel találkoztam eddig, ahol 10-20-30-50e oldotta meg a helyzetet, mint ahol egy .357 Magnum :D Egyáltalán nem azt mondom, hogy nem kell kés - hanem azt, hogy legalább annyira hasznos a cash is ;)

Három darab tízezres a mindennapokra, és egy aranylánc a zombi apokalipszisre 8-) nem foglal sok helyet, remekül kiegészíti a multi tool/valami fegyver/lámpa szenháromságot. És a realitás terén maradva - gyakran praktikusabb, gyorsabb, és olcsóbb :!: fizetni, mint olyan eszközöket cipelni, amivel lehet tüzet csiholni, vezetéket forrasztani, a jogkövetkezményeket vállalva megküzdeni az orkokkal, vagy teszem azt elejteni, megnyúzni, és megsütni egy vadkant :mrgreen: ha elfér, akkor persze, minden jól jön - de soha nem a KP rovására.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Petya357 írta: 2021.01.02. 14:44 EDC kérdésben nemrég tudatosodott bennem egy fontos része a minden napi túlélő kitek: a készpénz. Mindig természetesnek vettem, hogy legyen nálam KP. Viszonylag sok, néhány tízezer forint. Az online fizetés elterjedésével egyre kevesebb ember hord magánál KP-t. Eddig nem gondoltam a pénzre, mint túlélő eszközre. Pedig akár havonta kapok megerősítést, hogy lám-lám, a régi jó dollár-euró-forint még mindig fontos. Csak az utolsó egy hétben két olyan esetem is volt, ami konkrétan 30eFt KP-mult valami (szerencsére nem igazi vészhelyzet).

De komolyan. Sokkal több olyan élethelyzettel, kisebb-nagyobb vészhelyzettel találkoztam eddig, ahol 10-20-30-50e oldotta meg a helyzetet, mint ahol egy .357 Magnum :D Egyáltalán nem azt mondom, hogy nem kell kés - hanem azt, hogy legalább annyira hasznos a cash is ;)

Három darab tízezres a mindennapokra, és egy aranylánc a zombi apokalipszisre 8-) nem foglal sok helyet, remekül kiegészíti a multi tool/valami fegyver/lámpa szenháromságot. És a realitás terén maradva - gyakran praktikusabb, gyorsabb, és olcsóbb :!: fizetni, mint olyan eszközöket cipelni, amivel lehet tüzet csiholni, vezetéket forrasztani, a jogkövetkezményeket vállalva megküzdeni az orkokkal, vagy teszem azt elejteni, megnyúzni, és megsütni egy vadkant :mrgreen: ha elfér, akkor persze, minden jól jön - de soha nem a KP rovására.

+1

"Csak egészség meg lóvé legyen, minden mást megveszünk készpénzért!"
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
peterun
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2020.03.21. 20:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: peterun »

Vitán felül áll a kp fontossága az EDC-ben, (sőt, a zsebemben, vagy pénztartásra alkalma kulcstartóban) különösen urban survival esetén, SHTF elején. Ezzel együtt jól emlékszem a tavaly márciusi-áprilisi helyzetre, amikor bizony semmire sem ment pénzzel az, aki maszkot, légzésvédőt vagy felületfertőtlenítőt keresett. Aki felkészült volt, az már rendelkezett ilyennel a járvány előtt is.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

peterun írta: 2021.01.02. 17:35 Vitán felül áll a kp fontossága az EDC-ben, (sőt, a zsebemben, vagy pénztartásra alkalma kulcstartóban) különösen urban survival esetén, SHTF elején. Ezzel együtt jól emlékszem a tavaly márciusi-áprilisi helyzetre, amikor bizony semmire sem ment pénzzel az, aki maszkot, légzésvédőt vagy felületfertőtlenítőt keresett. Aki felkészült volt, az már rendelkezett ilyennel a járvány előtt is.
Teljesen igazad van. A felkészültség fontosságát senki sem vitatja. EDCről volt szó - testen hordott eszköztárról - nem a stratégiai készletekről ;)

Másrészt azért nem lehet mindent halmozni, legalábbis nem lehet mindent minden helyzetre elégséges mennyiségben. A pénznél jobb csereszközt pedig még mindig nem találtak ki... Valódi SHTF esetére pedig arany, pia, KV, cigaretta, és AK lőszer a tuti barter médium :mrgreen:
COVID Kiegészítés - alkoholból az Abszint és társai kettő-az-egyben - 70%os alkoholtartalommal belsőleg, és külsőleg is hatásosan alkalmazható 8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Petya357 írta: 2021.01.02. 18:51 Teljesen igazad van. A felkészültség fontosságát senki sem vitatja. EDCről volt szó - testen hordott eszköztárról - nem a stratégiai készletekről ;)
Ha már EDC és KP, nálam az elvek:
- túl sok KP-t ne hordjon magával az ember;
- legyen eldugva a pénztárcán kívül még 1-2 helyen egy bankó - nálam pl. kulcstartóba rejtve és flekóban is van a tárcán kívül.
Sapienti sat.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Ugyan ez nem az adokveszek, de nem is adásvétel... Az idei favágásból keletkezett pár db fatwood (további is bányászható). vagy fokla, ha úgy jobban tetszik.
Fórumtársaknak postaköltség ellenében szívesen feladok 1-1 darabot a készlet erejéig, vagy el is lehet jönni érte Lajosmizsére.
Igényelni e-mailben!!!! az info@fenyotoboz.hu címen lehet. jelige: fegyverforum!
Modik, ha mégis adásvételbe való, kérlek tegyétek át.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

nemtokregelni írta: 2021.01.02. 19:12 Ha már EDC és KP, nálam az elvek:
- túl sok KP-t ne hordjon magával az ember;
- legyen eldugva a pénztárcán kívül még 1-2 helyen egy bankó - nálam pl. kulcstartóba rejtve és flekóban is van a tárcán kívül.
Köszönöm, lopom!
A zseblámpa 18650-es cellája köré tekerve pont elfért egy bankó - és bónuszként a lámpa még vízhatlan is. Flekót nem viselek - multinál sajnos nem adnak :lol: - de a telefontokban is elfért egy bankó.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
peterun
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2020.03.21. 20:16

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: peterun »

Petya357 írta: 2021.01.02. 18:51 Teljesen igazad van. A felkészültség fontosságát senki sem vitatja. EDCről volt szó
Igaz! Tényleg EDC volt. Sorry.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2021.01.02. 14:44 EDC kérdésben nemrég tudatosodott bennem egy fontos része a minden napi túlélő kitek: a készpénz.

De komolyan. Sokkal több olyan élethelyzettel, kisebb-nagyobb vészhelyzettel találkoztam eddig, ahol 10-20-30-50e oldotta meg a helyzetet, mint ahol egy .357 Magnum :D Egyáltalán nem azt mondom, hogy nem kell kés - hanem azt, hogy legalább annyira hasznos a cash is ;)
Na igen, egész napos urban edc-ben a kp alap. Nekem még a papírzsebkendő az, ami mindig kell hogy legyen nálam, ha rövidgatyában átugrok a szomszédhoz csak 15 percre elmesélni, hogy reggel görbét szartam vagy egyenest, akkor is. Ha valaki allergiás, hamar megtanulja az első kellemetlen eset után. :-) És minden családtagom tudja, hogy ha szükségét érzi, tőlem bárhol tud zsepit kunyerálni.
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1327
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kojak »

zora írta: 2021.01.02. 22:11 Na igen, egész napos urban edc-ben a kp alap. Nekem még a papírzsebkendő az, ami mindig kell hogy legyen nálam, ha rövidgatyában átugrok a szomszédhoz csak 15 percre elmesélni, hogy reggel görbét szartam vagy egyenest, akkor is. Ha valaki allergiás, hamar megtanulja az első kellemetlen eset után. :-) És minden családtagom tudja, hogy ha szükségét érzi, tőlem bárhol tud zsepit kunyerálni.
Naaa. A "mindig van nálam zsebkendő" az ÉN szuperképességem! :D
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2021.01.03. 00:03 Ez már innováció! :lol:
Az alap AK sufni tuning - sebkötőző készlet mint taktikai pofadék - az ugye megvan?
E41BFF10-E793-4AFA-9DBF-7410946CB8F8.jpeg
Szia,

Kivancsisagbol probaltam az orosz erszoritot (Zsgut), Szerintem _masra_ felrakni jo, de sajat karra eselytelen. Ez utobbi miatt a CAT-ek es a tesztelt masolat CAT-ek messze jobbak (nalunk ez utobbiak olcsobban is beszerezhetoek, mint a Zsgut; viszont a masolatoknal fontos, hogy tesztelt legyen, mert hihetetlenul rosszakat is arulnak).

Bel
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2021.01.03. 09:25 Szia,

Kivancsisagbol probaltam az orosz erszoritot (Zsgut), Szerintem _masra_ felrakni jo, de sajat karra eselytelen. Ez utobbi miatt a CAT-ek es a tesztelt masolat CAT-ek messze jobbak (nalunk ez utobbiak olcsobban is beszerezhetoek, mint a Zsgut; viszont a masolatoknal fontos, hogy tesztelt legyen, mert hihetetlenul rosszakat is arulnak).

Bel
Szia,
Ezt jó tudni!
Az “orosz baka tuning készletnek” egyébként két eleme van - maga a Жгут (érszorító), és alatta egy индивидуальный пакет - ez a sebkötöző - azt hiszem, így hívják magyarul - ez lesz a “pofadék” az egyébként ergonómiai csőd fém válltámaszon :)
Nagyok kusturicásan néz ki - viszont legalább kéznél van, ha baj van...
https://en.wikipedia.org/wiki/Emergency ... prov=sfti1
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

bel írta: 2021.01.03. 09:25 Szia,

Kivancsisagbol probaltam az orosz erszoritot (Zsgut), Szerintem _masra_ felrakni jo, de sajat karra eselytelen. Ez utobbi miatt a CAT-ek es a tesztelt masolat CAT-ek messze jobbak (nalunk ez utobbiak olcsobban is beszerezhetoek, mint a Zsgut; viszont a masolatoknal fontos, hogy tesztelt legyen, mert hihetetlenul rosszakat is arulnak).

Bel
Szia,
Ezt jó tudni!
Az “orosz baka tuning készletnek” egyébként két eleme van - maga a Жгут (érszorító), és alatta egy индивидуальный пакет - ez a sebkötöző - azt hiszem, így hívják magyarul - ez lesz a “pofadék” az egyébként ergonómiai csőd fém válltámaszon :)
Nagyok kusturicásan néz ki - viszont legalább kéznél van, ha baj van...
https://en.wikipedia.org/wiki/Emergency ... prov=sfti1
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Válasz küldése