Lőszer újratöltés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2020.08.25. 14:21 Anno sehol nem adtak kis tetelben, ebay/ukrajna
Ohfaszom, oké köszi... 9mm Lugert töltenék, igazából ha keményebb ötvözetet használok, akkor működni fog simán kenve is, de tetszik, hogy szinterezve nincs ólomköd lövésnél, meg nem olyan érzékeny az ólom keménységre sem akkor a rendszer.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Azt kaliberezni kell sutes utan es ha igazan szepen akarod kell hozza egy szoropisztoly is.
Razva es femhalon sutve hianyos lesz a bevonat ahol felfekszik mert porozas utan mar nem foghatod meg.
Fortitu írta: 2020.08.25. 14:39 Ohfaszom, oké köszi... 9mm Lugert töltenék, igazából ha keményebb ötvözetet használok, akkor működni fog simán kenve is, de tetszik, hogy szinterezve nincs ólomköd lövésnél, meg nem olyan érzékeny az ólom keménységre sem akkor a rendszer.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2020.08.25. 15:08 Azt kaliberezni kell sutes utan es ha igazan szepen akarod kell hozza egy szoropisztoly is.
Razva es femhalon sutve hianyos lesz a bevonat ahol felfekszik mert porozas utan mar nem foghatod meg.
A kaliberezés az oké, de simán edényben rázva terveztem felvinni a port a felületre.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Az lesz a gond hogy hianyos lesz a bevonat ahol felfekszik sutes kozben, probald aluminium talcan vagy folian ahhoz nem tapad annyira.
Fortitu írta: 2020.08.25. 15:49 A kaliberezés az oké, de simán edényben rázva terveztem felvinni a port a felületre.
ingyom bingyom tálib-e?
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 346
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Cajga »

Ha már a kérdéseknél tartunk. ;)
Ki, milyen módszerrel tisztítja a hüvelyeket.
Van aki megmossa a hüvelyt és utána kicsappantyúz. ( Nem marad még kosz a fészekben?)
Van aki kicsappantyúz és utána mossa. ( pl. én így csinálom, hogy tiszta legyen a csapi fészek is).
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Cajga írta: 2020.08.25. 20:43 Ha már a kérdéseknél tartunk. ;)
Ki, milyen módszerrel tisztítja a hüvelyeket.
Van aki megmossa a hüvelyt és utána kicsappantyúz. ( Nem marad még kosz a fészekben?)
Van aki kicsappantyúz és utána mossa. ( pl. én így csinálom, hogy tiszta legyen a csapi fészek is).
A mosás igazából esztétika dolog, meg jobban látszanak válogatásnál az esetleges hibák. Én mosógépben mosom, egy zipzáras huzatban szövetekkel együtt. Nincs még kialakult végleges gyakorlatam, mivel fémhüvelyes lőszert most töltöttem először, de elegendően tiszta lesz, bár nem tökéletes. Én csappantyúval együtt mostam, mivel így talán kevésbé koptatja a szerszámokat a tiszta hüvely. Bár a karbid betétet nem hinnem, hogy túlságosan koptatná akármilyen normál szennyeződés a hüvelyen. Próbaképpen mostam egy adagot kicsapizás után is, de nem tűnt sokkal tisztábbnak a fészek.
A csappantyúfészekben első körben hagytam a retket, simán beültettem az új csapit. Gyakorlati gondot nem okoz tudtommal. Aztán még lehet változik a gyakorlatom persze. 4 darabos LEE készletem van, de szerintem egyszerűsítek azzal is, hogy simán a beültetővel krimpelek, nem szivatom magam plusz lépésekkel, ha nincs gyakorlati haszna.
Első körben ilyen lett, fel nem robbantam, pár lövés a csövet sem kente szét, de volt kulcslyukazás is... Most öntöttem párat úgy, hogy vízbe dobtam a lövedékeket, ez elvileg keményít még rajta. Lee Liquid Aloxot használtam amúgy kenésre, a hüvelyen kívüli részről letakarítottam.
IMG_20200820_140504.jpg
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2020.08.25. 19:15 Az lesz a gond hogy hianyos lesz a bevonat ahol felfekszik sutes kozben, probald aluminium talcan vagy folian ahhoz nem tapad annyira.
Köszi, első körben festéket kell szereznem, a többit kitalálom még ;) Akár egyenként fel is lehet állítgatni a lövedékeket sütéshez, de az elég macerának tűnik... Alufólia jónak tűnik első körben, aztán kiderül.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2354
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Fortitu írta: 2020.08.25. 21:18 Köszi, első körben festéket kell szereznem, a többit kitalálom még ;) Akár egyenként fel is lehet állítgatni a lövedékeket sütéshez, de az elég macerának tűnik... Alufólia jónak tűnik első körben, aztán kiderül.
Statikus szórás nem kivitelezhető?
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: vato »

Fortitu írta: 2020.08.25. 21:14 A mosás igazából esztétika dolog, meg jobban látszanak válogatásnál az esetleges hibák. Én mosógépben mosom, egy zipzáras huzatban szövetekkel együtt. Nincs még kialakult végleges gyakorlatam, mivel fémhüvelyes lőszert most töltöttem először, de elegendően tiszta lesz, bár nem tökéletes. Én csappantyúval együtt mostam, mivel így talán kevésbé koptatja a szerszámokat a tiszta hüvely. Bár a karbid betétet nem hinnem, hogy túlságosan koptatná akármilyen normál szennyeződés a hüvelyen. Próbaképpen mostam egy adagot kicsapizás után is, de nem tűnt sokkal tisztábbnak a fészek.
A csappantyúfészekben első körben hagytam a retket, simán beültettem az új csapit. Gyakorlati gondot nem okoz tudtommal. Aztán még lehet változik a gyakorlatom persze. 4 darabos LEE készletem van, de szerintem egyszerűsítek azzal is, hogy simán a beültetővel krimpelek, nem szivatom magam plusz lépésekkel, ha nincs gyakorlati haszna.
Első körben ilyen lett, fel nem robbantam, pár lövés a csövet sem kente szét, de volt kulcslyukazás is... Most öntöttem párat úgy, hogy vízbe dobtam a lövedékeket, ez elvileg keményít még rajta. Lee Liquid Aloxot használtam amúgy kenésre, a hüvelyen kívüli részről letakarítottam.
IMG_20200820_140504.jpg
Kulcslyukazás? Az mit takar? Keresztbe fordult a lövedék?
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

vato írta: 2020.08.25. 21:29 Kulcslyukazás? Az mit takar? Keresztbe fordult a lövedék?
Igen, a lapot az oldalával becsapódva lyukasztja, mivel a huzagolás nem tudta stabilizálni (megpörgetni).
Azt hittem felrobbanok, mert a nem oly régen használtan vásárolt Chronym sehogy se volt hajlandó mérni, pedig legutóbb a söretestől kezdve a légfegyverig mindent bemért. Szóval sebességet nem tudtam mérni, de alulról indultam a lőporral és nem láttam túlnyomásra utaló jeleket a hüvelyeken. A cél a 135-ös PF elérése lenne puskából, de ne legyen erősebb (némi hibahatárt hagyva persze, meg persze ha a szórás is optimális). Szépen töltöttem egy létrát és nem tudtam lemérni és nem tudom mikor fogom tudni... Mindegy, addig úgyis kell még magán a lövedéken is dolgozni, de azért nagyon idegesít a dolog.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

RatRace írta: 2020.08.25. 21:20 Statikus szórás nem kivitelezhető?
Fogalmam sincs, a powder coating (tudtommal magyarul szinterezés) lényege, hogy a por sztatikusan tapad a lövedékre, majd rásütöd. A rátapasztást airsoft BB-kkel szokták segíteni, elvileg segíti a sztatikusság kialakulását. Bedobálsz mindent egy dobozba, festék, lövedék, BB-k, eljátszod vele a Macarenát, és elvileg ennyi. A sütő mondjuk nem baj, ha külön erre a célra vásárolt használt vacak és nem abban csinálod a vacsidat is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fortitu 2020.08.25. 22:09-kor.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: vato »

Fortitu írta: 2020.08.25. 21:55 Igen, a lapot az oldalával becsapódva lyukasztja, mivel a huzagolás nem tudta stabilizálni (megpörgetni).
Azt hittem felrobbanok, mert a nem oly régen használtan vásárolt Chronym sehogy se volt hajlandó mérni, pedig legutóbb a söretestől kezdve a légfegyverig mindent bemért. Szóval sebességet nem tudtam mérni, de alulról indultam a lőporral és nem láttam túlnyomásra utaló jeleket a hüvelyeken. A cél a 135-ös PF elérése lenne puskából, de ne legyen erősebb (némi hibahatárt hagyva persze, meg persze ha a szórás is optimális). Szépen töltöttem egy létrát és nem tudtam lemérni és nem tudom mikor fogom tudni... Mindegy, addig úgyis kell még magán a lövedéken is dolgozni, de azért nagyon idegesít a dolog.
Milyen huzagolású fegyverből lőtted? Glocknál (gen4 poligon) nekem előfordult hogy az ólom lövedék elfordult lövésnél, illetve le is mértem és nagyon nagyot szórt a sebesség +-10%. Fmj-nél maradtam végül azzal stabil adatokat mértem.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

vato írta: 2020.08.25. 22:05 Milyen huzagolású fegyverből lőtted? Glocknál (gen4 poligon) nekem előfordult hogy az ólom lövedék elfordult lövésnél, illetve le is mértem és nagyon nagyot szórt a sebesség +-10%. Fmj-nél maradtam végül azzal stabil adatokat mértem.
Scorpion Evo3-ból lőttem. Glocktól megmondom őszintén picit félek, nincs jó híre újratöltött lőszerekkel.
Egyrészt ugye a nem fully supported töltényűr, amit vizsgálgatva hát nem is vagyok benne biztos mit gondoljak már. Lemértem a hüvely belsejét tolómérővel a tömör rézig, rájelöltem kívül filccel, és hát bizony kb az a rész látszik csak alul ki. Szóval lehet mégis fully supported?...
A másik a poligonhuzagolás, ami elvileg nem is igazi poligon, ebbe kicsit bele is zavarodtam. Elvileg nem hajlamosabb ólmozódni, mint akármi más, ha megfelelő legalább 12-15 BHN környéki a lövedéked keménysége. Ha viszont puhább, vagy túl nagy a nyomásod (ezért lenne jobb a lassabb por, mert bár az integrálja ugyanaz lehet a nyomásgörbének, de a maximuma kisebb, és az számít, viszont első körben D032-t választottam, pedig lehet a D036 jobb lett volna, majd kiderül), vagy nem kened, rosszul kened, akkor lecsökken a cső keresztmetszete, megnő a nyomás és kaboom... Vagy el lehet cseszni az ültetés mélységét, esetleg alulméretes a lövedék, vagy nem krimpelted vissza a hüvelyt, és csőretöltésnél, vagy még a tárban visszaül a lövedék. Vagy a teljes hosszod nem megfelelő és a huzagolást eléri a lövedéked (klang teszt, ha beleejted a töltényűrbe a lövedéket ez kizárja). Másik véglet ha túlkrimpelsz Lugert, ami a szájon támaszkodik. A lőszer előrébb csúszik a csőbe, elég egy tized mm-nyit, ekkor a lövedék nem tud rendesen távozni, mivel a hüvelyszáj nem tud hova tágulni, ismét kaboom.
Na szóval elvileg ha jól csinálod, akkor jelen tudásom szerint működnie kellene. Mindenesetre van bennem egy kis rossz érzés a Glockokkal kapcsolatban újratöltés tekintetében. Persze bele kell számolni, hogy a legnépszerűbb fegyver, tehát ha arányaiban nem, de szám szerint több hibáról hall az ember. Kaboom meg a 9mm-esekre amúgy sem jellemző, a 10-esek, meg 40-esek szoktak robbanni inkább. Plusz a generációk során változtatgattak is a töltényűr geometriákon. Persze a fenti emberi hibák más fegyverben is gondot okoznak, de állítólag a Glockok kevésbé viselik jól a nyomásnövekedést, állítólag jobban ólmozódik a csövük. Állítólag...
A kulcslyukazásodnak lehet az oka a túl puha ólom, túl nagy nyomás (sebességcsökkentés, vagy lassabb porra váltás megoldhatja), esetleg szétkent, elkoszolódott cső, bár ezt nem hiszem. Esetedben, ami kb megegyezik az én esetemmel, arra tippelnék, hogy ehhez a huzagemelkedéshez túl gyorsan akarod tolni a lövedéket. Keményíteni kell az ólmot, szinterezni, vagy lassabb porra váltani. A leggyengébb töltetemmel én mondjuk nem láttam kulcslyukazást, de kicsi a minta, meg lehet a sebességem is a cél alatt volt, és érdektelen az az eredmény, nem tudhatom...
Most öntöttem többféle ólommal, hűtöttem levegőn, és vízben. Méretek egy keménységet minden variációra, az még érdekes infó lesz. Mondjuk ugye elvileg idővel is változik az ólomlövedék, lehet elrakok párat, aztán mondjuk egy félév, meg év múlva érdekes újra lemérni. Mindenesetre ha mind puha, akkor ónrudat kell venni, aztán megpróbálni 1-2%-ban ötvözni. Vagy a szinterezés felé hajlanék inkább, csak port kellene szerezni.
Na ezért szép az újratöltés, és ezért szeretem. Az mellékes, hogy 20Ft alatt kijön egy 9x19-es lőszer ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: vato »

Fortitu írta: 2020.08.25. 22:43 ...
Köszi a részletes leírást. Lövedék formának miért flat point-ot választottál, round nose megbízhatóbb lenne, vagy a FP-ot valamiért előnyösebbnek gondoltad sportra?

Jól hangzik az a 20 forint (sajt öntésű lövedékkel elérhető ez az ár), de gondolom az idődet nem számolod bele, még azzal is jó lehet az ár. Ha sok időm lenne én is töltögetnék inkább, ez egy külön hobbi, elfoglaltság :)

Chrony-nak meg infrakapus megoldást ajánlanék pl. LMBR R2H lengyel gyártmányt. Jó tapasztalataim vannak vele, nem kell hozzá napfény, megbízható szerkezet. (csak az elem behelyezését követően figyelni kell, hogy a takarólapot nehogy fordítva tedd fel, mert akkor nem fog mérni, látszólag minden oké, üzemel, de nem mér...... kitakarta az érzékelőt... :D )
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

vato írta: 2020.08.26. 08:23 Köszi a részletes leírást. Lövedék formának miért flat point-ot választottál, round nose megbízhatóbb lenne, vagy a FP-ot valamiért előnyösebbnek gondoltad sportra?

Jól hangzik az a 20 forint (sajt öntésű lövedékkel elérhető ez az ár), de gondolom az idődet nem számolod bele, még azzal is jó lehet az ár. Ha sok időm lenne én is töltögetnék inkább, ez egy külön hobbi, elfoglaltság :)

Chrony-nak meg infrakapus megoldást ajánlanék pl. LMBR R2H lengyel gyártmányt. Jó tapasztalataim vannak vele, nem kell hozzá napfény, megbízható szerkezet. (csak az elem behelyezését követően figyelni kell, hogy a takarólapot nehogy fordítva tedd fel, mert akkor nem fog mérni, látszólag minden oké, üzemel, de nem mér...... kitakarta az érzékelőt... :D )
Ezt a formát azért választottam, mert ez a forma nagyobb felületen érintkezik a csővel, így talán jobban stabilizálódik. Plusz valszeg szebb lyukat is csinál a papíron.

Ha beleszámolod az eszközök árát, akkor messze mínuszos, de így, hogy 90Ft körül vannak itthon már az árak, egész belátható időn belül visszajöhet, akár az órabért is beleszámolva.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Kajler
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2018.06.15. 12:52

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kajler »

Cajga írta: 2020.08.25. 20:43 Ha már a kérdéseknél tartunk. ;)
Ki, milyen módszerrel tisztítja a hüvelyeket.
Van aki megmossa a hüvelyt és utána kicsappantyúz. ( Nem marad még kosz a fészekben?)
Van aki kicsappantyúz és utána mossa. ( pl. én így csinálom, hogy tiszta legyen a csapi fészek is).
Én vettem külön kicsappantyúzó matricát, hogy a retkes hüvely ne koszolja a méret visszaállítót, mert nem szeretem puceválni. Ezzel előbb kicsapizom, és utána be az ultrahangos mosóba. így nyilván több macera, de a szebb és tisztább érzés kárpótol... :D
üdv.: Kajler
Kajler
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2018.06.15. 12:52

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kajler »

Fortitu írta: 2020.08.25. 22:43 Scorpion Evo3-ból lőttem. Glocktól megmondom őszintén picit félek, nincs jó híre újratöltött lőszerekkel.
A glock-kal nekem az a tapasztalat, hogy azért nem működik rendesen újratöltött lőszerekkel, mert általában mindenki "alul tölt" hogy kezesebb legyen a fegyver. A glockok meg a gyári lőszerekhez vannak méretezve. Szóval nagyobb töltettel az is hibátlanul fog menni.

Amúgy glock-al az a nagyobb baj újratöltés szempontjából, hogy nem támasztja meg a hüvelypalástot teljes egészében, és a lőszer adogató rámpa (? jobb kifejezés most nem jut eszembe de remélem érthető :) felől hajlamos kipúposodni a hüvely talphoz közel. Ami azért baj, mert a hüvely ezen részén már nem dolgozik a méret visszállitó matrica, és csőretöltési hibát okozhat az ilyen újratöltött hüvely. Erre a probélmára van pl. a Lee-nek a bulge buster nevű kütyüje...
üdv.: Kajler
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kajler írta: 2020.08.26. 11:26 A glock-kal nekem az a tapasztalat, hogy azért nem működik rendesen újratöltött lőszerekkel, mert általában mindenki "alul tölt" hogy kezesebb legyen a fegyver. A glockok meg a gyári lőszerekhez vannak méretezve. Szóval nagyobb töltettel az is hibátlanul fog menni.

Amúgy glock-al az a nagyobb baj újratöltés szempontjából, hogy nem támasztja meg a hüvelypalástot teljes egészében, és a lőszer adogató rámpa (? jobb kifejezés most nem jut eszembe de remélem érthető :) felől hajlamos kipúposodni a hüvely talphoz közel. Ami azért baj, mert a hüvely ezen részén már nem dolgozik a méret visszállitó matrica, és csőretöltési hibát okozhat az ilyen újratöltött hüvely. Erre a probélmára van pl. a Lee-nek a bulge buster nevű kütyüje...
Attól még hogy visszaformázod, ott gyengébb az anyag, és egy hüvelyrepedés, ha még párszor pont ugyanott kapja a terhelést, nem vicces. De az én gen3-as G17-emen alább írtam mit méregettem, szal nemtom ott is létező gond-e, vagy csak más kalibereknél, régebbi geneknél?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

Fortitu írta: 2020.08.25. 22:43 Scorpion Evo3-ból lőttem. Glocktól megmondom őszintén picit félek, nincs jó híre újratöltött lőszerekkel.
Egyrészt ugye a nem fully supported töltényűr, amit vizsgálgatva hát nem is vagyok benne biztos mit gondoljak már. Lemértem a hüvely belsejét tolómérővel a tömör rézig, rájelöltem kívül filccel, és hát bizony kb az a rész látszik csak alul ki. Szóval lehet mégis fully supported?...
A másik a poligonhuzagolás, ami elvileg nem is igazi poligon, ebbe kicsit bele is zavarodtam. Elvileg nem hajlamosabb ólmozódni, mint akármi más, ha megfelelő legalább 12-15 BHN környéki a lövedéked keménysége. Ha viszont puhább, vagy túl nagy a nyomásod (ezért lenne jobb a lassabb por, mert bár az integrálja ugyanaz lehet a nyomásgörbének, de a maximuma kisebb, és az számít, viszont első körben D032-t választottam, pedig lehet a D036 jobb lett volna, majd kiderül), vagy nem kened, rosszul kened, akkor lecsökken a cső keresztmetszete, megnő a nyomás és kaboom... Vagy el lehet cseszni az ültetés mélységét, esetleg alulméretes a lövedék, vagy nem krimpelted vissza a hüvelyt, és csőretöltésnél, vagy még a tárban visszaül a lövedék. Vagy a teljes hosszod nem megfelelő és a huzagolást eléri a lövedéked (klang teszt, ha beleejted a töltényűrbe a lövedéket ez kizárja). Másik véglet ha túlkrimpelsz Lugert, ami a szájon támaszkodik. A lőszer előrébb csúszik a csőbe, elég egy tized mm-nyit, ekkor a lövedék nem tud rendesen távozni, mivel a hüvelyszáj nem tud hova tágulni, ismét kaboom.
Na szóval elvileg ha jól csinálod, akkor jelen tudásom szerint működnie kellene. Mindenesetre van bennem egy kis rossz érzés a Glockokkal kapcsolatban újratöltés tekintetében. Persze bele kell számolni, hogy a legnépszerűbb fegyver, tehát ha arányaiban nem, de szám szerint több hibáról hall az ember. Kaboom meg a 9mm-esekre amúgy sem jellemző, a 10-esek, meg 40-esek szoktak robbanni inkább. Plusz a generációk során változtatgattak is a töltényűr geometriákon. Persze a fenti emberi hibák más fegyverben is gondot okoznak, de állítólag a Glockok kevésbé viselik jól a nyomásnövekedést, állítólag jobban ólmozódik a csövük. Állítólag...
A kulcslyukazásodnak lehet az oka a túl puha ólom, túl nagy nyomás (sebességcsökkentés, vagy lassabb porra váltás megoldhatja), esetleg szétkent, elkoszolódott cső, bár ezt nem hiszem. Esetedben, ami kb megegyezik az én esetemmel, arra tippelnék, hogy ehhez a huzagemelkedéshez túl gyorsan akarod tolni a lövedéket. Keményíteni kell az ólmot, szinterezni, vagy lassabb porra váltani. A leggyengébb töltetemmel én mondjuk nem láttam kulcslyukazást, de kicsi a minta, meg lehet a sebességem is a cél alatt volt, és érdektelen az az eredmény, nem tudhatom...
Most öntöttem többféle ólommal, hűtöttem levegőn, és vízben. Méretek egy keménységet minden variációra, az még érdekes infó lesz. Mondjuk ugye elvileg idővel is változik az ólomlövedék, lehet elrakok párat, aztán mondjuk egy félév, meg év múlva érdekes újra lemérni. Mindenesetre ha mind puha, akkor ónrudat kell venni, aztán megpróbálni 1-2%-ban ötvözni. Vagy a szinterezés felé hajlanék inkább, csak port kellene szerezni.
Na ezért szép az újratöltés, és ezért szeretem. Az mellékes, hogy 20Ft alatt kijön egy 9x19-es lőszer ;)
H&N rezezett lövedék?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: bel »

Cajga írta: 2020.08.25. 20:43 Ha már a kérdéseknél tartunk. ;)
Ki, milyen módszerrel tisztítja a hüvelyeket.
Szia,

Ez azert nagyon OFF ebben a forumban. :-)

Bel
Kajler
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2018.06.15. 12:52

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kajler »

Fortitu írta: 2020.08.26. 12:27 Attól még hogy visszaformázod, ott gyengébb az anyag, és egy hüvelyrepedés, ha még párszor pont ugyanott kapja a terhelést, nem vicces. De az én gen3-as G17-emen alább írtam mit méregettem, szal nemtom ott is létező gond-e, vagy csak más kalibereknél, régebbi geneknél?
Ezen én nem izgulnék, ott min. 3-4x-es a falvastagság mint a hüvelyszájnál (legalább is 45 ACP esetén ;-), ami sokkal jobban ki van téve az oda-vissza formázások hatásának, főleg ha krimpelgetsz is... nekem eddig a rezezett, meg FMJ magok mind alapból voltak annyira passzentosak, hogy nem kellett rákrimepni, hogy ne mozogjon el normál igénybevétel (csőretöltés stb) esetén..

Visszaolvastam pár hónapnyit, de nem találtam milyen méregetős problémára hivatkozol....
üdv.: Kajler
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

En bedobom fel orara a thumblerbe aztan megy a presbe. Kicsapiz, becsapiz, toltike es kesz.
Kajler írta: 2020.08.26. 11:16 Én vettem külön kicsappantyúzó matricát, hogy a retkes hüvely ne koszolja a méret visszaállítót, mert nem szeretem puceválni. Ezzel előbb kicsapizom, és utána be az ultrahangos mosóba. így nyilván több macera, de a szebb és tisztább érzés kárpótol... :D
ingyom bingyom tálib-e?
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 346
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Cajga »

laci008 írta: 2020.08.26. 12:34 H&N rezezett lövedék?
Én a LOS rezezett lövedéket használom. 24Ft / db.
Mivel az üres hüvelyeket nem a földből kaparom ki, nem koszosak.
WD40-ben meggurgatva megy a kicsapizó és méret visszaállító szerszámba.
Utána JAR mosogatószeres mosás mü. vödörben, majd öblítés.
Utána 10%-os ecet és viz 2/3 arányú folyadékban 30perc ultrahangos mosás.
Majd öblítés és szárítás.
Az eredmény a képeken. Már 3 éve így készítem a lőszereimet, nekem bevált ez a módszer.
LOS_lovedek.jpg
9mm_huvely_loszer.jpg
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

laci008 írta: 2020.08.26. 12:34 H&N rezezett lövedék?
Ha nem működik a házi, akkor majd veszek gyári köpenyeseket, de ebben pont az az érdekes, hogy én akarom megoldani ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kajler írta: 2020.08.26. 16:53 Ezen én nem izgulnék, ott min. 3-4x-es a falvastagság mint a hüvelyszájnál (legalább is 45 ACP esetén ;-), ami sokkal jobban ki van téve az oda-vissza formázások hatásának, főleg ha krimpelgetsz is... nekem eddig a rezezett, meg FMJ magok mind alapból voltak annyira passzentosak, hogy nem kellett rákrimepni, hogy ne mozogjon el normál igénybevétel (csőretöltés stb) esetén..

Visszaolvastam pár hónapnyit, de nem találtam milyen méregetős problémára hivatkozol....
A tegnapi hosszabb hozzászólásban említettem:
"Egyrészt ugye a nem fully supported töltényűr, amit vizsgálgatva hát nem is vagyok benne biztos mit gondoljak már. Lemértem a hüvely belsejét tolómérővel a tömör rézig, rájelöltem kívül filccel, és hát bizony kb az a rész látszik csak alul ki. Szóval lehet mégis fully supported?..."

9mm Lugernél a krimpelés igazából annyit jelent, hogy visszasimítod "egyenesre" a hüvelyszájat, amit a lövedék beültetéséhez tágítottál meg picit.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Ma kijutottam lőtérre, azon túl, hogy nagyon jól éreztük magunkat, tudtam tesztelni. Töltöttem egy százas adagot a lőszeremből minimum közeli töltetekkel. Ezt a 9-es lőszert most sem akarta bemérni a Chrony, aztán 22 Shorttal prbóbálkoztam. Ha aránylag közel lőttem a szenzorhoz, akkor ezeket szépen bemérte, tehát a műszer végülis működik. Némi mérgelődés után, nekiálltam gondolkodni, és befestettem alkoholos filccel pár lövedéket. Így már jórészt be tudta mérni a Chrony a 9-es lövéseket! Na végre! Lehet le fogom cserélni, egy jóval régebbi generációs használt példányt vettem, és hát működik, meg másik műszerrel összenézve pontos is, de nem tetszik, hogy ennyire nehezen akart érzékelni. Meg kicsit féltem, hogy szétdurrantom a műszert, mert mindennel próbáltam lefelé tartani. Sörétes slugot amúgy tök simán bemérte.
Na szóval a töltött lőszerek értékei Skorpióból: 934, 942, 923. Tehát ha el akarom érni a 135-ös PF-et akkor még gyorsítani kell. Amúgy szépen működik vele a puska, a csövet nem ólmozta szét 50+ lövés sem, a szórás hagy némi kívánnivalót, de még az is használható. Nagyobb sebességgel gondolom majd meg lehet találni a legjobb szórású töltetet, remélem.
Lőttem párat Glockból is, nem robbantam fel* ;) 5 lövés alatt a töltés ürítéssel sem volt gond, a csövet sem kente szét, és sokkal finomabb a visszarúgás is.
Ha keresgél az ember, a 9mm Glock kaboom témakörben, rengeteg képet, esetet lehet találni, de ahol volt bővebb infó, szinte mindig kiderült, hogy valami emberi hiba volt a töltött lőszerrel. Szóval fene tudja, lehet ez egy mítosz. Kérdés, hogy ezek a rossz lőszerek más fegyverben is csinálnának-e hasonló galibát.
moka.jpg
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Öntöttem pár minta 9mm-es lövedéket. Alább mért BHN keménység értékek, egy héttel az öntés után. Minden adat kettő mérés átlaga.

Ugyanabból az olvadékból egymás után öntve, lőtéri vegyes:
levegőn hűlt: 9,8
water quench: 12,6

Kb ezt vártam, a 12 elvileg pisztolylövedékhez elég ideális, a vízbe dobás valóban hoz pár BHN-t még. Kérdés, hogy a kaliberezés mennyire lágyítja az anyagot. Ezért csinálják sokan, hogy kaliberezés után majdnem olvadásig melegítik a lövedéket, innen vízbe ejtik, majd ezután kenik.

Légfegyver lövedékből:
levegőn hűlt: 7,6
water quench: 8,4

Minimális a keményedés, kb hibán belüli. Valószínűsítem, hogy nincs benne antimon ötvöző és ezért(?). Slugnak sörétesbe tökéletes, párszáz kiszaladt már belőle. Rakódik le belőle persze, de a sima csövet nem nagy dolog kitakarítani.

Rendeltem már porfestéket is, a következő kísérlet az lesz. Ja meg veszek némi bolti lövedéket, hogy amíg ezzel játszadozok, addig lőni is lehessen valamivel :) Amúgy lehet később is maradok annál, miután sikerül valóban jó lövedéket készíteni házilag - a kihívás érdekes, de lehet egyszerűbb készen megvenni. Viszont a kihívást élvezem benne, szóval fut a projekt tovább.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Fortitu írta: 2020.09.01. 17:12 Öntöttem pár minta 9mm-es lövedéket. Alább mért BHN keménység értékek, egy héttel az öntés után. Minden adat kettő mérés átlaga.

Ugyanabból az olvadékból egymás után öntve, lőtéri vegyes:
levegőn hűlt: 9,8
water quench: 12,6

Kb ezt vártam, a 12 elvileg pisztolylövedékhez elég ideális, a vízbe dobás valóban hoz pár BHN-t még. Kérdés, hogy a kaliberezés mennyire lágyítja az anyagot. Ezért csinálják sokan, hogy kaliberezés után majdnem olvadásig melegítik a lövedéket, innen vízbe ejtik, majd ezután kenik.

Légfegyver lövedékből:
levegőn hűlt: 7,6
water quench: 8,4

Minimális a keményedés, kb hibán belüli. Valószínűsítem, hogy nincs benne antimon ötvöző és ezért(?). Slugnak sörétesbe tökéletes, párszáz kiszaladt már belőle. Rakódik le belőle persze, de a sima csövet nem nagy dolog kitakarítani.

Rendeltem már porfestéket is, a következő kísérlet az lesz. Ja meg veszek némi bolti lövedéket, hogy amíg ezzel játszadozok, addig lőni is lehessen valamivel :) Amúgy lehet később is maradok annál, miután sikerül valóban jó lövedéket készíteni házilag - a kihívás érdekes, de lehet egyszerűbb készen megvenni. Viszont a kihívást élvezem benne, szóval fut a projekt tovább.
Eredetileg arra gondoltam, hogy a csövemhez nem megfelelő méretűre formázom a lövedéket, de tegnap rájöttem, hogy ültetés-krimpelés során erősen leformázhattam a lövedékeket, ez okozhatott inkább kulcslyukazást. Szétütöttem egy krimpelés nélkül ültetett próba lőszert, és abból is ledolgozott egy ezredet a hüvely. Szóval lehet, hogy jobban meg kell nyitnom a hüvelyszájat, hogy ezt elkerüljem? Sima FMJ-vel nem lenne gond valószínűsítem, de ólommal és galvanizált lövedékkel ezt tapasztaltam.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Fortitu írta: 2020.09.10. 11:31 Eredetileg arra gondoltam, hogy a csövemhez nem megfelelő méretűre formázom a lövedéket, de tegnap rájöttem, hogy ültetés-krimpelés során erősen leformázhattam a lövedékeket, ez okozhatott inkább kulcslyukazást. Szétütöttem egy krimpelés nélkül ültetett próba lőszert, és abból is ledolgozott egy ezredet a hüvely. Szóval lehet, hogy jobban meg kell nyitnom a hüvelyszájat, hogy ezt elkerüljem? Sima FMJ-vel nem lenne gond valószínűsítem, de ólommal és galvanizált lövedékkel ezt tapasztaltam.
És igen, jónak tűnik ha jobban megnyitom, majd nagyon finoman krimpelek csak. Stabilan ül a lövedék, de nem kaliberezi le a hüvely. Na de majd a próbán derül ki mit mutat.
IMG_20200910_190858.jpg
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2020.08.25. 15:08 Azt kaliberezni kell sutes utan es ha igazan szepen akarod kell hozza egy szoropisztoly is.
Razva es femhalon sutve hianyos lesz a bevonat ahol felfekszik mert porozas utan mar nem foghatod meg.
Sikerült rendelni festéket, de nem tapad fel az ólomra, ez az irány így egyelőre kuka...
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
kocsiga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2020.07.24. 22:53

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: kocsiga »

Tölt valaki 7,62x39-et?
Érdemes vele babrálni?
Főleg a bekerülési költség miatt kérdezem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

vas huvelyest toltottem berdan csapival, 50ft korul jott ki.
kocsiga írta: 2020.09.15. 17:47 Tölt valaki 7,62x39-et?
Érdemes vele babrálni?
Főleg a bekerülési költség miatt kérdezem.
ingyom bingyom tálib-e?
kocsiga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2020.07.24. 22:53

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: kocsiga »

qqriq írta: 2020.09.15. 18:20 vas huvelyest toltottem berdan csapival, 50ft korul jott ki.
Az baráti!
Hozzávalókat nem találtam sehol. Ezért kérdeztem.
Tudsz javasolni beszerzési forrást?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Mar jo par eve csinaltam, a berdan csapit csereltem pisztoly csapira, 10ft volt akkor.
.309-es pisztoly lovedekkel es szerb soretes puderrel hangos de nem nagy visszarugassu loszer volt.
A vorosrezzel kasirozott vas huvelyeket jol lehet tolteni, a lakkozottak felejtosek.
Ha nekiallsz ne feljtsd el kivenni a tusket a matricabol mert az elsonel el fog torni :D
kocsiga írta: 2020.09.15. 18:26 Az baráti!
Hozzávalókat nem találtam sehol. Ezért kérdeztem.
Tudsz javasolni beszerzési forrást?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Mai arakon ahogy nezem ~80ft korul jonne ki.
ingyom bingyom tálib-e?
kocsiga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2020.07.24. 22:53

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: kocsiga »

qqriq írta: 2020.09.15. 19:08 Mai arakon ahogy nezem ~80ft korul jonne ki.
Köszi az infókat!
Lehet akkor elkezdek jobban utána nézni a dolgoknak.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

mag:
https://en.strobl.cz/bullets-s-b-calibe ... mj-2907-1/
de lehet hogy ezt is megprobalnam:
https://en.strobl.cz/bullets-ares-7-65m ... ed-lead-1/
csapi:
https://www.parabellum.sk/eshop/cci-sta ... g-1789.php
puder: Egerben meg kell kerdezni van-e szerb 28-as
vagy
https://www.parabellum.sk/hu/termekek/u ... /lopor.php
kocsiga írta: 2020.09.15. 20:53 Köszi az infókat!
Lehet akkor elkezdek jobban utána nézni a dolgoknak.
ingyom bingyom tálib-e?
kocsiga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2020.07.24. 22:53

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: kocsiga »

Kajler
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2018.06.15. 12:52

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kajler »

Az elso maggal tokeletesen mukodnek az ujratoltott 7,62x39-ek. A masodik felejtos, pisztolyhoz valo, tul rovid. Probaltam hosszabb, 165-195gr-es puskahoz valo ARES lovedekeket, de nekem a VZ-vel folyamatosan akadalyt csinalt, a puha olom szepen benyomodott oldalt, es megakadalyozta a csoretoltest.. :( Lehet AK-val menne... Magok megmaradtak, ha erdekel tudok kuldeni parat kiprobalni ;-)
Nekem nagyjabol 100 forint koruli alkatresz koltseg jott ki, ezzel az S&B maggal, es Lovex loporral.
üdv.: Kajler
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

En toltottem szetutott TT loszer maggal, a kompimmal ugyan neha nem huzta fel a fegyvert de ettol eltekintve mukododtt.
Van ez a szlovak trening loszer, ebben sincs nagyobb lovedek:
Kép
Meg kell probalni gyors egesu loporral tolteni.
Kajler írta: 2020.09.17. 15:06 Az elso maggal tokeletesen mukodnek az ujratoltott 7,62x39-ek. A masodik felejtos, pisztolyhoz valo, tul rovid. Probaltam hosszabb, 165-195gr-es puskahoz valo ARES lovedekeket, de nekem a VZ-vel folyamatosan akadalyt csinalt, a puha olom szepen benyomodott oldalt, es megakadalyozta a csoretoltest.. :( Lehet AK-val menne... Magok megmaradtak, ha erdekel tudok kuldeni parat kiprobalni ;-)
Nekem nagyjabol 100 forint koruli alkatresz koltseg jott ki, ezzel az S&B maggal, es Lovex loporral.
ingyom bingyom tálib-e?
Salmo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2018.06.04. 16:58

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Salmo »

qqriq írta: 2020.09.17. 15:34 Meg kell probalni gyors egesu loporral tolteni.
Vihtavouri N310, és akkor legalább olcsó se lessz.... ;)
Csak akkor megyek lőtérre ha úgy van. De általában úgy van
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Ilyen uri huncutsagokra nekem nem fussa. REX red amig volt, most Szerb NC04/28 -as van meg egy vodorrel erre a celra :lol:
Salmo írta: 2020.09.17. 16:28 Vihtavouri N310, és akkor legalább olcsó se lessz.... ;)
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
laci008
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2018.06.29. 08:46

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: laci008 »

qqriq írta: 2020.09.17. 17:08 Ilyen uri huncutsagokra nekem nem fussa. REX red amig volt, most Szerb NC04/28 -as van meg egy vodorrel erre a celra :lol:
És Milan Bagojevictől hogyan jutottál ahhoz a porhoz?
Salmo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2018.06.04. 16:58

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Salmo »

laci008 írta: 2020.09.17. 20:22 És Milan Bagojevictől hogyan jutottál ahhoz a porhoz?

Mondjuk úgy, hogy Egerben most is van eladó egy pár mázsa.....
Csak akkor megyek lőtérre ha úgy van. De általában úgy van
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Par eve meg 209es csapi is volt egesz jo aron, most hogy kezd elfogyni kereshetek mas forrast :(
Salmo írta: 2020.09.17. 20:25 Mondjuk úgy, hogy Egerben most is van eladó egy pár mázsa.....
ingyom bingyom tálib-e?
Kajler
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2018.06.15. 12:52

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kajler »

qqriq írta: 2020.09.17. 15:34 En toltottem szetutott TT loszer maggal, a kompimmal ugyan neha nem huzta fel a fegyvert de ettol eltekintve mukododtt.
Van ez a szlovak trening loszer, ebben sincs nagyobb lovedek:
Meg kell probalni gyors egesu loporral tolteni.
Na, ilyen loszert meg nem lattam AK-ba ;-)
A Tokarev magja az joval hosszabb attol a kis ARES-tol amit linkeltel. ez utobbi kb. olyan 10mm korul lehet ranezesre, a TT-nel meg kb. ugyanennyit log tul a huvelyszajon... belul meg elvileg a huvelynyakon tul kene ernie a kello kihuzoerohoz, de mondjuk az eros krimpelessel "kompenzalhato"... az a gond a rovid magokkal, hogy tul sokaig utazik a mag mire vegre besajtolodik a huzagolasba, es kozben a loporgazok meg korbe rohangasszak kedvukre. Igy elvesz egy csomo energia hiaba, az atmeneti kupnak sem tesz jot, meg a pontossagnak sem... Reszemrol maradok a 123grain-es S&B magnal :)
üdv.: Kajler
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Hogyan távolítsuk el a berdan csappantyút vízzel:
https://youtu.be/Q0q0E4GtSa4
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
bzoli
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2019.02.10. 23:10

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: bzoli »

Cajga írta: 2020.08.25. 20:43 Ha már a kérdéseknél tartunk. ;)
Ki, milyen módszerrel tisztítja a hüvelyeket.
Van aki megmossa a hüvelyt és utána kicsappantyúz. ( Nem marad még kosz a fészekben?)
Van aki kicsappantyúz és utána mossa. ( pl. én így csinálom, hogy tiszta legyen a csapi fészek is).
Kicsit megkésve szólok hozzá, mert nem győzök mindent naprakészen követni.
Én töltés előtt vibrációs polírozóval tisztítom a hüvelyeket, ha kell.
Töltés közben nem tisztogatom a csappantyúfészket, a töltési ciklus ezt nem is teszi lehetővé (RL550B).
Illetve ha nagyon akarnám, megtehetném, de szerintem felesleges, eddig még soha nem volt ebből problémám.
Nem zárom ki, hogy puska lőszernél (nagy távolságnál) esetleg lehet hatása a pontosságra, de én csak pisztoly
és revolver lőszert töltök, ott sem a pontosságot, sem a megbízhatóságot nem befolyásolja.
bzoli
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2019.02.10. 23:10

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: bzoli »

Fortitu írta: 2020.08.25. 21:14 A mosás igazából esztétika dolog, meg jobban látszanak válogatásnál az esetleges hibák. Én mosógépben mosom, egy zipzáras huzatban szövetekkel együtt. Nincs még kialakult végleges gyakorlatam, mivel fémhüvelyes lőszert most töltöttem először, de elegendően tiszta lesz, bár nem tökéletes. Én csappantyúval együtt mostam, mivel így talán kevésbé koptatja a szerszámokat a tiszta hüvely. Bár a karbid betétet nem hinnem, hogy túlságosan koptatná akármilyen normál szennyeződés a hüvelyen. Próbaképpen mostam egy adagot kicsapizás után is, de nem tűnt sokkal tisztábbnak a fészek.
A csappantyúfészekben első körben hagytam a retket, simán beültettem az új csapit. Gyakorlati gondot nem okoz tudtommal. Aztán még lehet változik a gyakorlatom persze. 4 darabos LEE készletem van, de szerintem egyszerűsítek azzal is, hogy simán a beültetővel krimpelek, nem szivatom magam plusz lépésekkel, ha nincs gyakorlati haszna.
Első körben ilyen lett, fel nem robbantam, pár lövés a csövet sem kente szét, de volt kulcslyukazás is... Most öntöttem párat úgy, hogy vízbe dobtam a lövedékeket, ez elvileg keményít még rajta. Lee Liquid Aloxot használtam amúgy kenésre, a hüvelyen kívüli részről letakarítottam.
IMG_20200820_140504.jpg
Hohó, ismerős lövedékek!
Csak nem Lee .356-124gr formával készül? Én is azzal öntögetek magamnak.
Nekem a 9x19-hez nem jött be, bármit próbáltam, kulcslyukazott. Pedig igazán kemény ólmot is próbáltam. D032-es porom volt csak akkor, mással nem próbáltam azóta sem. Belenyugodtam, hogy ilyen gyorsulást ilyen huzagolásból (CZ75B) ez a lövedékpalást nem bír ki. Bizonyára megoldható lenne, mert elvileg a Lee is 9mm-eshez szánja, de nem küzdöttem vele tovább.
Revolverhez viszont bejött, nekem nagyon pontos. Főleg úgyis revolverrel lövök, ahhoz öntök.
Nekem ez a lövedékforma is tetszik, mert a lőlapon szép lyukat hagy, nem szakít úgy összevissza, mint a para lőszer hagyományos evolvens lövedéke.
Legutóbb LOS lövedéket vettem, ugyanilyen alakút és tömegűt. Az jó a pisztolyhoz és akár a revolverhez is.
kocsiga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2020.07.24. 22:53

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: kocsiga »

7,62x39
A megadott linkeket is használva,kicsit kutlászkodva,nekem 124 Ft-ra jön ki egy db.(posta,utazgatás nélkül)
127-ért láttam neten darabját(barnaul).
Na ez lájvban már 155 volt. A maradék pár dobozt hoztam el talán.
Hm-hmmm....
Ez alapján számolgattam.
Azt mondja az írás,hogy a MH fejleszette,kísérletezte ki.
Screenshot_20200920-135459.png
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bzoli írta: 2020.09.20. 00:46 Hohó, ismerős lövedékek!
Csak nem Lee .356-124gr formával készül? Én is azzal öntögetek magamnak.
Nekem a 9x19-hez nem jött be, bármit próbáltam, kulcslyukazott. Pedig igazán kemény ólmot is próbáltam. D032-es porom volt csak akkor, mással nem próbáltam azóta sem. Belenyugodtam, hogy ilyen gyorsulást ilyen huzagolásból (CZ75B) ez a lövedékpalást nem bír ki. Bizonyára megoldható lenne, mert elvileg a Lee is 9mm-eshez szánja, de nem küzdöttem vele tovább.
Revolverhez viszont bejött, nekem nagyon pontos. Főleg úgyis revolverrel lövök, ahhoz öntök.
Nekem ez a lövedékforma is tetszik, mert a lőlapon szép lyukat hagy, nem szakít úgy összevissza, mint a para lőszer hagyományos evolvens lövedéke.
Legutóbb LOS lövedéket vettem, ugyanilyen alakút és tömegűt. Az jó a pisztolyhoz és akár a revolverhez is.
Az ám igen. Szerintem az az oka nálam, hogy a hüvely lekaliberezi a lövedéket. Elméletem perpillanat: Az ólmot eleve picit nagyobbra kellene hagyni, a visszaformázó matrica viszont eleve kicsit kicsire formázza a hüvelyt. Ez keményebb lövedéknél gondolom nem okoz gondot, mivel valamennyire a lövedék is meg tudja tágítani a hüvelyt, ólomnál viszont hiányozhat az a pár ezred inch. Próbálkoztam volna powder coatinggal, de sajnos nem jártam sikerrel. Lehet PVC anyagú edényben talán jobban tapadna, nem tudom, lehet adok neki még egy esélyt majd, de szerintem simán vacak a festék amihez hozzájutottam.
Vettem némi maradék Best Bullets lövedéket, de az még futó projekt, majd lesz arról is némi tapasztalat nemsokára, de kb ugyanazt kell tudnia, mint a LOS - galvanizált ólom ez is.
Hosszabb távon viszont a LOS lövedékre kellene lehet ráállni, már ha valóban könnyebben hozzáférhető itthon, jelen infóim szerint olcsóbb is. Az aktuális árlista szerint az FMJ sem drágább, szóval nem tudom melyiket válasszam... A galvanizáltból van üreges kúp is. Nem nagyon várnék tőle expanziót, de úgy tudom, hogy elvileg jót tesz a ballisztikának (pontosságnak) az üreg a lövedék elejében. Szóval ez így már 4 féle lövedék a LOS-tól is és nem nagyon tudom melyik lenne jó választás...
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Kajler
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2018.06.15. 12:52

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kajler »

Fortitu írta: 2020.09.20. 18:31 Hosszabb távon viszont a LOS lövedékre kellene lehet ráállni, már ha valóban könnyebben hozzáférhető itthon, jelen infóim szerint olcsóbb is. Az aktuális árlista szerint az FMJ sem drágább, szóval nem tudom melyiket válasszam... A galvanizáltból van üreges kúp is. Nem nagyon várnék tőle expanziót, de úgy tudom, hogy elvileg jót tesz a ballisztikának (pontosságnak) az üreg a lövedék elejében. Szóval ez így már 4 féle lövedék a LOS-tól is és nem nagyon tudom melyik lenne jó választás...
Rovid valasz: Azt kell valasztani, amit szepen adogat a fegyvered ;-) Hosszabb: En a galvanizaltat azert szeretem, mert az olom nem szennyezi a levegot a zart loteren korulottem (FMJ-nel ugye az olom kilatszik, es pont a lopor gazok melegitik direktbe...) Az ureges kupnak ha 10-25 meteren hasznalod kb. zero ballisztikai elonye van. Ezek alapjan nekem a LOS-bol a normal csonka-kup a kedvencem, de az RN is ugyanilyen jo. Amiert nem annyira szeretem a galvanizalt LOS-t, hogy alakilag eleg nagy a szoras a magok kozott, ami a beulteto szerszammal kombinalva tizedmilis eltereseket okoz a teljes loszerhosszban :(
üdv.: Kajler
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kajler írta: 2020.09.21. 14:03 Rovid valasz: Azt kell valasztani, amit szepen adogat a fegyvered ;-) Hosszabb: En a galvanizaltat azert szeretem, mert az olom nem szennyezi a levegot a zart loteren korulottem (FMJ-nel ugye az olom kilatszik, es pont a lopor gazok melegitik direktbe...) Az ureges kupnak ha 10-25 meteren hasznalod kb. zero ballisztikai elonye van. Ezek alapjan nekem a LOS-bol a normal csonka-kup a kedvencem, de az RN is ugyanilyen jo. Amiert nem annyira szeretem a galvanizalt LOS-t, hogy alakilag eleg nagy a szoras a magok kozott, ami a beulteto szerszammal kombinalva tizedmilis eltereseket okoz a teljes loszerhosszban :(
Puskához is használnám, ott vannak nagyobb távok, lehet megpróbálkozom az üreges kúppal.
Egy tized a teljes hosszban talán nem okoz túl nagy különbséget. Vagy neked sokat szór a sebesség egyenletes lőportöltetnél is? Átmérőben is van szórás?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Kajler
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2018.06.15. 12:52

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kajler »

Fortitu írta: 2020.09.21. 14:18 Puskához is használnám, ott vannak nagyobb távok, lehet megpróbálkozom az üreges kúppal.
Egy tized a teljes hosszban talán nem okoz túl nagy különbséget. Vagy neked sokat szór a sebesség egyenletes lőportöltetnél is? Átmérőben is van szórás?
Eleg regota nem toltok mar 9-est, de arra emlekszem, hogy nem egy, hanem inkabb 2-3 tized volt a kulonbseg a gyari lee beulteto matricaval. Az atmero eleg konzisztens volt, a lovedek vegenek a kialakitasa kevesbe, ebbol adodott a hossz elteres. Megneztem a mereseim, a TC-nel egesz egyenletes volt a sebesseg (kb 5%-on belul), az RN-nel viszont ennek kb. duplaja. A lengyel R2H-t hasznalom meresekhez (http://chrono.lmbr.pl/)

Ja az olom lovedekes temahoz: ezek a rezezett lovedekek is veszitenek valamennyit az atmerobol a beultetes soran, de az olom ahogy tapasztaltad kenyesebb ebbol a szempontbol. Probald meg esetleg kisse jobban tagitani a huvelyszajat beultetes elott, hogy minden esetben erezhetoen dolgozzon a krimpelo matrica a huvelypalaston, es probald meg annyira magasra ultetni a magot amennyire lehetseges. Talan ezekkel az apro modositasokkal kevesebb kulcslyukazas lesz, es persze a legfontosabb hogy a mag megfeleloen kemeny legyen a sebesseghez, nehogy a huzagolas "meghamozza" ;-)

u.i.: FMJ meg azert jo, mert ott nem a mag "alakul" a huvelyhez beulteteskor, hanem pont forditva ;-)
üdv.: Kajler
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Kajler írta: 2020.09.21. 23:10 Eleg regota nem toltok mar 9-est, de arra emlekszem, hogy nem egy, hanem inkabb 2-3 tized volt a kulonbseg a gyari lee beulteto matricaval. Az atmero eleg konzisztens volt, a lovedek vegenek a kialakitasa kevesbe, ebbol adodott a hossz elteres. Megneztem a mereseim, a TC-nel egesz egyenletes volt a sebesseg (kb 5%-on belul), az RN-nel viszont ennek kb. duplaja. A lengyel R2H-t hasznalom meresekhez (http://chrono.lmbr.pl/)

Ja az olom lovedekes temahoz: ezek a rezezett lovedekek is veszitenek valamennyit az atmerobol a beultetes soran, de az olom ahogy tapasztaltad kenyesebb ebbol a szempontbol. Probald meg esetleg kisse jobban tagitani a huvelyszajat beultetes elott, hogy minden esetben erezhetoen dolgozzon a krimpelo matrica a huvelypalaston, es probald meg annyira magasra ultetni a magot amennyire lehetseges. Talan ezekkel az apro modositasokkal kevesebb kulcslyukazas lesz, es persze a legfontosabb hogy a mag megfeleloen kemeny legyen a sebesseghez, nehogy a huzagolas "meghamozza" ;-)

u.i.: FMJ meg azert jo, mert ott nem a mag "alakul" a huvelyhez beulteteskor, hanem pont forditva ;-)
Az a baj, hogy a Scorpion huzagolása meg a töltényűr között igen pici a hely, ez elvileg úgy általában a CZ-kre igaz. Nagyon nem tudom kijjebb hagyni a magot emiatt. Ami felmerült, hogy esetleg olyan visszaformázó matricát használni, ami picit nagyobbra hagyja a hüvelyt, de ha még valamit megpróbálok akkor az inkább a másféle porfesték lesz. Addig is töltöttem, ahogy írtad, jobban tágított hüvelybe, finomabban krimpelve, majd valamikor kipróbálom.
Meg megpróbálok a különböző LOS lövedékekből szerezni pár mintát, aztán a próba eldönti melyik a legjobb. A te tapasztalataid alapján inkább a TC lesz a nyerő (bár ez aztán por, meg ültetési mélységtől is függhet, meg a fegyvertől), vagy hát a HP-ra is kíváncsi lennék nagyon.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
rgv
Újonnan regisztrált felhasználó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.06.19. 12:55

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: rgv »

Üdvözletem a Fórumozóknak!
Igen kedvező áron találtam a neten lövedék sebességmérőt (39 GBP+posta). Kerestem róla véleményeket, de nem találtam. Esetleg valakinek van tapasztalata vele?
s-l1600 (8).jpg
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Wow... én meg itt fosok, hogy milyen crimp meg hány tized grain...
vidi
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: vato »

Fortitu írta: 2020.10.14. 18:07 Wow... én meg itt fosok, hogy milyen crimp meg hány tized grain...
vidi
:D :D joooo de egy AK-t elég nehéz felrobbantani :twisted:
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok. Valahol fellelhető a lőszerújratöltő tananyag ?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Trailm írta: 2020.10.18. 13:19 Sziasztok. Valahol fellelhető a lőszerújratöltő tananyag ?
http://pklv.hu/oldal.php?M=0&O=video_loszertoltes
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Köszi . Ennyi elég a sikeres vizsgához ?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Trailm írta: 2020.10.18. 14:33 Köszi . Ennyi elég a sikeres vizsgához ?
Elvileg, de ez gyakorlatot nem fog adni önmagában.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Kajler
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2018.06.15. 12:52

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kajler »

Trailm írta: 2020.10.18. 14:33 Köszi . Ennyi elég a sikeres vizsgához ?
En a video megnezesen felul megvettem a Kapszlis ujratolto fuzetet is, es ezekbol keszultem. Meg is lett elsore. Persze az jo ha valahol meg tudod fogdosni is az eszkozoket vizsga elott, de csak emiatt szerintem felesleges a tanfolyamra is elmenni...
üdv.: Kajler
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2020.08.25. 15:08 Azt kaliberezni kell sutes utan es ha igazan szepen akarod kell hozza egy szoropisztoly is.
Razva es femhalon sutve hianyos lesz a bevonat ahol felfekszik mert porozas utan mar nem foghatod meg.
Az alufólia nagyon hülye ötlet volt, totál beleragadt. Simán tepsiben viszont elég pofásra sül:
IMG_20201021_184113.jpg
Nem volt egyszerű beszerezni a festéket, a vámon is szivattak, de ez egy életre elég, ha összeáll végre minden, és működni fog. Akartam lőtéri ólmot szerezn, de nem jött össze, ez puhább légfegyverlövedékből van (légfegyveres lőtérről). Ötvözhettem volna, de azt remélem így szinterezve ez a puhább lövedék is működni fog.
A hüvely lekaliberezi problémára is van egy ötletem, beszámolok majd róla, ha van eredmény.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Annyira azert nem hulye otlet, nekem is mukodott foliaval es grilltalcan is.
https://www.youtube.com/watch?v=cGQ2zUDs6eg&t=435s
Fortitu írta: 2020.10.21. 18:48 Az alufólia nagyon hülye ötlet volt, totál beleragadt. Simán tepsiben viszont elég pofásra sül:
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2020.10.22. 13:34 Annyira azert nem hulye otlet, nekem is mukodott foliaval es grilltalcan is.
https://www.youtube.com/watch?v=cGQ2zUDs6eg&t=435s
Nekem az első 100 darabba belesült a fólia. Úgy vakargattam le róla, aztán feladtam, inkább visszaolvasztom a maradékot abból az adagból. Majd grilltálcát, vagy ilyesmit akarok venni, nekem is ez jutott eszembe.
Egyenként felállítgattam a lövedékeket, időigényesebb, de talán szebben sül. Ha nálam is működik simán ömlesztve, akkor persze a fene vacakol vele, majd kiderül. De ez most elsőre nagyon biztató eredmény!
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

A lőszertöltő legnagyobb önbecsapása, amikor kiszámolja, hogy mennyiből is jön ki egy lőszere. Mert ha beleszámolom a beletett rengeteg "irodalmazást", fórumbújást, tankönyv olvasást, youtube nézést, magát a munkaórákat, meg a szerszámok árát, akkor sok-sok évig mínuszos a sztori. De csakazértis jól esik a tudat, hogy egy ilyen kis mini slug anyagköltsége kijön 55 Ft-ból:
IMG_20201023_152250[1].jpg
Vagy egy 9mm Luger <20 Ft-ból:
IMG_20201023_111530[1].jpg
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Ez a slug hány grammos ?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Trailm írta: 2020.10.23. 16:11 Ez a slug hány grammos ?
29,5 maga a slug, ebből az ötvözetből.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

32-36 grammos slughoz is vannak öntőformák ?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Trailm írta: 2020.10.23. 18:43 32-36 grammos slughoz is vannak öntőformák ?
Persze, van is olyanom:
Svarog-Italian-4.jpg
mod.: ez a fojtással együtt 37g körül van, az ólom maga 34 körül
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok. Töltő vizsga milyen gyakran szokott lenn ? Évente 1-2 ?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Mivel többen megkerestek már privátban, ezért leírom a tapasztalataimat sörétes slug töltéssel kapcsolatban. Feltételezem, hogy a vizsgád megvan, engedélyed megvan, tehát full alap dolgokat nem magyaráznék. Pontos receptet nem fogok leírni. Használj publikált recepteket, a kísérletezés veszélyes lehet, főleg ha nincs tapasztalatod.
Néhány alap dolog azért. Sörétes töltésénél nem érvényesek a rézhüvelyes lőszereknél érvényes nyomás jelek, mivel jóval kisebb nyomásokkal dolgozunk. Ha már ilyeneket tapasztalsz, akkor keményen a határértékek felett vagy. (A legtöbb modern sörétes a határértékek többszörösét is elviseli, legalábbis rövidebb távon, de inkább ne építsünk erre.) A nyomást befolyásolhatja a hüvely típusa, a lőpor mennyisége, a hüvely lezárása, a lövedék milyensége (sörét, slug), a csappantyú, a fojtás. Általánosságban elmondható, hogy a roll krimpes zárás kisebb nyomást eredményez a csillagkrimphez képest, valamint elmondható, hogy a slug lövedék a finom söréthez képest szintén kisebb nyomást eredményez. Ha gyári skeet vagy trap lőszert töltesz meg sluggal, akkor elvileg nagy baj nem lehet, de csak elvileg, nem vállalnék felelősséget ilyen tippért.

Gyűjts össze ellőtt sörétes hüvelyeket. Érdemes egyfélére ráállni, mert vannak különbségek. A hüvelytalp kialakítása lehet más, a hüvely belső fala vastagodhat lefelé haladva, stb. A Fiocchi TT hüvelyek például elég szépen visszakrimpelhetőek, Cheddite hüvelyek is jól beváltak (sokan ezt használják, más márkanéven árulva, de a talpon ott a Cheddite felirat, pl ZVS-nél). Igazából mindegy is mire állsz rá, de más hüvelynél más lehet a töltet magasságod, meg változhatnak a nyomás értékek is, és belecsúszhatsz nem biztonságos tartományokba is akár.
A hüvelyt vissza kell formázni. Ha ugyanabból a puskából használnád, amiből kilőtted, akkor elvileg visszaformázás nélkül is működhet.
A csappantyú fészket általában formázni kell, főleg ha amcsi csapit használsz európai hüvellyel. Ezt teheted úgy, hogy lerakod egy deszkára a hüvelyt, aztán belülről megütöd egy megfelelő méretű eszközzel, de inkább célszerszámot javasolnék:
https://en.svaroghunt.ru/product-page/k ... ogo-gnezda

Lőport kifejezetten söréteshez valót használj, például Lovex S015. Csappantyúnak remek a CCI 209 csapi.

Lövedéket vehetsz készen, ez elég jó féle:
https://en.strobl.cz/rifled-slugs-ares- ... ed-lead-1/
Ha ezt választod, akkor vágd megfelelő hosszra a hüvelyt, majd roll krimpelj ezzel a fúróba fogott eszközzel és kész is vagy:
https://www.ebay.com/itm/Roll-Crimper-1 ... 3211306309

Ha magad szeretnél lövedéket készíteni, akkor gyűjts, vagy vegyél ólmot. Slughoz jó a legpuhább is. Az öntésről külön könyvet lehetne írni, a végén pár szót erről is ejtek. Az alábbi két formát javaslom:

https://en.svaroghunt.ru/product-page/p ... -12-kalibr
Ez a forma nagyon hasonló eredményt ad, mint az Ares slug. Hozzá kell csavarozni egy univerzális wadhoz. Ezt is lehet a Svarogtól rendelni, vagy:
http://www.siarm.com/product_info.php?c ... ucts_id=69
A magasságod ezzel szinte ugyanaz, mint az Ares. Simán rá tudod roll krimpelni a visszavágott hüvelyt. Mivel a lövedék alja tömör, ezért nem gyűrődik bele lövésnél a wad, vagy hasonló finomságok.

https://en.svaroghunt.ru/product-page/p ... -12-kalibr
Ehhez kétféle betétet lehet rendelni. A speciális wadhoz való nehezebb lövedéket ad, és van benne egy oszlop, amire rácuppan a spéci wadjuk. Ez igen jó választás.
A másik üreges belsőt ad, nyílással az orron. Ezt elvileg a Botflyhoz hasonló módon tudod hozzácsavarozni egy wadhoz, de tapasztalatom szerint nem az igazi, szerintem mivel üreges a lövedék alja. Ha kitöltöd valamivel, akár papírral, szerintem ez is jó lehet.
Kombinálhatod is a kettőt, az üreges lövedékbe is jól megszorul a speciális wad, és könnyebb lesz a lövedéked.
Ha a speciális wadot használod, akkor a magasság pont megfelelő lesz 12/70-es csillagkrimpelt Cheddite hüvelyben a csillagkrimpeléshez. Ha roll krimpelni akarsz, akkor a lövedék alakja miatt kell egy lezáró korong. Ez lehet karton, de sokkal jobb eredményt érhetsz el műanyaggal. Mivel a töltet oszlopod magasabb, ezért a roll crimp nem igazán fog működni korábban csillagkrimpelt lőszerrel, de eleve roll crimpelt lőszerek, például a Cheddite slug lőszer hüvelye jó. (A korábban csillagkrimpelt anyagot nem tudod szépen roll krimpelni.)

Töltéshez én a Lee Load All II-t javaslom. Ezzel tudsz formázni, kicsapizni, csapit ültetni, lőport mérni (ha akarsz sörétet is, de az sehogy se jön ki anyagilag), 6-os és 8-as csillagkrimpelni. Ha présként használod a csapizó állomást, akkor az Italian lövedéket szépen rá tudod préselni a wadra. Vágj megfelelő méretre egy hüvelyt, ejtsd bele orral lefelé a lövedéket, majd rakd rá a wadot, és nyomd helyére a préssel.
https://kapszli.hu/termek/lee-12g-load-all-ii/

Ólomöntésről

Az ólomöntés veszélyes lehet. Egyrészt az olvadt fém önmagában is nagyon csúnya dolgokat tud csinálni, másrészt az ólom mérgező lehet. Ehhez be kell jusson a szervezetbe, ami történhet az emésztőrendszeren keresztül, vagy a gőzeit belélegezve. Ennek a hatásnak ki vagy téve lövészet közben is, főleg ha zárt térben lősz, de légfegyveres lövészetnél is ólmot tapogatsz. Lövészet közben lehet csökkenteni a hatást, ha TFMJ, JHP, JSP, stb lőszert használsz, aminek a segge réz, vagy szinterezett, galvanizált lövedéket használsz. A csappantyú is tartalmaz ólmot, tehát egészen ekkor sem tudod eliminálni. Alapvetően elmondható, hogy bőrre kerülve nem ártalmas, de ha megeszed annak egy része bekerülhet a szervezetedbe, és hosszú idő elteltével felhalmozódhat. Ugyanez igaz a belélegzésre is, ezért fontos dolog a jó elszívás pincelőtéren. Az ólom ürül is, de aránylag lassan, kisebb mennyiségektől normál esetben nem lesz semmi bajod.
Ólomöntés közben ki vagy téve a gőzöknek és fogdosod is az anyagot. Ne egyél koszos kézzel, ne nyúlj az arcodhoz koszos kézzel, moss kezet munka után és hordj FFP3-as maszkot. Mindig jól szellőző helyen, vagy szabadtéren dolgozz. Ha ezeket betartod, gyakorlatilag nulla a kitettséged. Hordj szemüveget és hőálló kesztyűt, valamint hosszú ujjú ruházatot.
Az ólom alacsony hőmérsékleten olvad, egy egyszerű gázfőzőn meg tudod oldani az olvasztást egy megfelelő edényben. Alu edényt ne használj, ki fog lyukadni az alja, és a forró ólom beterít mindent, rossz esetben téged is. Egy rendes vas lábos jó lehet. Az olvadék kimeréséhez használhatsz egy szétvágott szódapatront, amire fogantyút hegesztesz.
Ez a sufni, vagy vehetsz elektromos olvasztót, aminek lehet alsó kifolyása is:
https://en.strobl.cz/lee-precision-melter-220-v-3/
https://en.strobl.cz/lee-pro-4-20-3/
Öntő eszközből is vannak gyári megoldások:
https://en.strobl.cz/lee-lead-laddle-3/
https://en.strobl.cz/casting-dipper-lyman-2/

Az ólomban az a jó, hogy nagyon nehéz és szinte mindent feldob a felszínre. Ezért nem nagyon kell aggódnod, hogy mit dobsz be az edénybe, ami nem odavaló, az feljön (kosz, föld, rézköpeny, stb). A szemetet simán le tudod kanalazni.
Az ólmot ónnal és antimonnal ötvözik. Az ötvözők olvasztás során kiválhatnak és feljöhetnek a felszínre, ezért kell fluxolni. Erre millió dolgot használnak, én a méhviaszt és a bóraxot mondanám. Ha slugot öntesz, ott mindegy, ha puha lesz az ötvözeted, tehát ki is hagyhatod ezt a lépést. Elvileg segít a szennyeződésnek is a felszínre jönni, mivel csökkenti a felületi feszültséget. Vagy valami ilyesmi, a lényeg, hogy menő, amikor bedobod az ólomba a méhviaszt és lángra kap ;)
Amitől óvakodj az a cink, ez kis mennyiségben is tönkreteszi az ötvözetedet.
Az öntőformád csak akkor fog működni, ha rendesen átmelegedett. Ezt elérheted úgy, hogy rárakod az ólom fölé az edényedre, vagy sparheltre rakod. Közvetlen lángnak inkább ne tedd ki, mert alumíniumból vannak. Eleve bánj vele finoman, csak a nyelet ütögesd, mert ez egy precíz szerszám. Maga az öntés is melegíti, töltsd fel ólommal, hagyd benne sokáig, aztán dobd félre a ráncos darabokat. A részletekre nem térek ki, sok kis fogás van még, olvasd el a hozzá adott használati utasítást! Lényeg, hogy ne ess kétségbe, ha az első 40-50-60 öntésed sem tökéletes, olvaszd vissza, aztán ha elég meleg a forma, meg az ólom is, akkor szép eredményt fogsz kapni. Ha túl meleg a szerszám, akkor "fagyott" lesz a felületed, ekkor hagyd picit visszahűlni a formát.
Slugnál nem kell túlizgulni, elég megbocsájtó a keménységet (fluxolás elhagyása, ötvözés mellőzése), méreteket (tiszta ólom rosszabb kitöltést, lekerekített éleket ad), tömeget (tisztább ólom nehezebb) tekintve is.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu,
Köszönet az átfogó leírásért. Riszpekt! :!:

Azt megkérdezhetem, hogy Ti milyen sportágban, milyen távolságokra, és egyáltalán mire szoktatok lőni sluggal? Meglepett az a mondat, hogy nagy volt az érdeklődés - azt hittem, hogy a slug idehaza nagyon “nisé” téma. Annyi vadkant pedig csak nem ejtenek el a népek, hogy megérje ennyi fáradtsággal, és tengernyi odafigyeléssel slugos lőszert sorozatgyártani :shock: ;)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Petya357 írta: 2020.10.27. 20:45 Fortitu,
Köszönet az átfogó leírásért. Riszpekt! :!:

Azt megkérdezhetem, hogy Ti milyen sportágban, milyen távolságokra, és egyáltalán mire szoktatok lőni sluggal? Meglepett az a mondat, hogy nagy volt az érdeklődés - azt hittem, hogy a slug idehaza nagyon “nisé” téma. Annyi vadkant pedig csak nem ejtenek el a népek, hogy megérje ennyi fáradtsággal, és tengernyi odafigyeléssel slugos lőszert sorozatgyártani :shock: ;)
Gyorspont 25 méter.
mod.: A sörétes slug a szegény ember puskája. Mármint puska-puskája, nem kispuska és társai. Boltban nagyon drága a lőszer, de így töltve mélyen a normál puskalőszerek ára alatt van és rendes puskaélményt ad. Rúg, meg gyönyörűek a 2 centis lyukak a papíron, vagy alternatív célokon. Szóval hatalmas a mókafaktora és nagyon olcsó. Én nagyon gyengére töltöm pontlövészethez, de erősre töltve, vadászathoz is nagyon sok helyen használják ezeket a Svarog lövedékeket, kiváló eredményekkel.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fortitu 2020.10.27. 21:20-kor.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Fortitu írta: 2020.10.27. 19:22 Ha gyári skeet vagy trap lőszert töltesz meg sluggal, akkor elvileg nagy baj nem lehet, de csak elvileg, nem vállalnék felelősséget ilyen tippért.
Ezt természetesen úgy értettem, hogy a slug tömege megegyezik, vagy kisebb, mint a sörét tömege és lehetőleg roll krimpes a lezárás. Ha rátolsz egy 38 grammos lövedéket egy amúgy 21 grammhoz méretezett töltetre, az nem egészséges...
A Lee Key Drive slugokat tipikusan arra tervezték, hogy normál sörétkosárból lődd ki őket. Tapasztalatom szerint nem hozza ugyanazt a pontosságot, mint az űrméretes lövedékek. Ha mégis ezt választaná valaki, akkor a könnyebb 7/8-ost válassza, ennek sokkal jobb a ballisztikája mint az 1oz verziónak.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Petya357 írta: 2020.10.27. 20:45 Fortitu,
Köszönet az átfogó leírásért. Riszpekt! :!:

Azt megkérdezhetem, hogy Ti milyen sportágban, milyen távolságokra, és egyáltalán mire szoktatok lőni sluggal? Meglepett az a mondat, hogy nagy volt az érdeklődés - azt hittem, hogy a slug idehaza nagyon “nisé” téma. Annyi vadkant pedig csak nem ejtenek el a népek, hogy megérje ennyi fáradtsággal, és tengernyi odafigyeléssel slugos lőszert sorozatgyártani :shock: ;)
Kicsi a lőszer kínálat . Nekem a Remington sluggal hatalmas a szórás , a Saga pontos , de már nem fogják behozni állítólag , az Rc-t most fogom próbálni , Fiocchi nincs már ... A másik az ár .... 400-500 ft darabár ...
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: zora »

Trailm írta: 2020.10.27. 21:18 Kicsi a lőszer kínálat . Nekem a Remington sluggal hatalmas a szórás , a Saga pontos , de már nem fogják behozni állítólag , az Rc-t most fogom próbálni , Fiocchi nincs már ... A másik az ár .... 400-500 ft darabár ...
Meg kell találni a puskának tetsző lőszert, Cheddite sluggal lőttem országos csúcsot, pedig az nem egy méregdrága valami. Persze töltve a leg költséghatékonyabb.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu írta: 2020.10.27. 21:15 Ezt természetesen úgy értettem, hogy a slug tömege megegyezik, vagy kisebb, mint a sörét tömege és lehetőleg roll krimpes a lezárás. Ha rátolsz egy 38 grammos lövedéket egy amúgy 21 grammhoz méretezett töltetre, az nem egészséges...
A Lee Key Drive slugokat tipikusan arra tervezték, hogy normál sörétkosárból lődd ki őket. Tapasztalatom szerint nem hozza ugyanazt a pontosságot, mint az űrméretes lövedékek. Ha mégis ezt választaná valaki, akkor a könnyebb 7/8-ost válassza, ennek sokkal jobb a ballisztikája mint az 1oz verziónak.
Fortitu, Trailm, Zora - köszönöm a válaszokat. Ma is tanultam valamit! A bolti slug árak pedig valóban megdöbbentőek. :shock:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Trailm írta: 2020.10.27. 19:07 Sziasztok. Töltő vizsga milyen gyakran szokott lenn ? Évente 1-2 ?
https://kapszli.hu/esemenyek/kapszli_lo ... tanfolyam/
Erre menj el ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Kedves reloader fórumtársak,

Van rá legitim mód, hogy ebbe hobbiba komoly pénzt, és időt már beleölő ember másnak "bértöltsön" - vagy ez csak egy párhuzamos univerzumban lehetséges?

Pl. ha mind az újratöltős vizsgával és kihasználatlan kapacitásokkal rendelkezőnek, mind a kézműves lőszerre áhítozónak ugyanolyan kaliberű lőszerrel működő, ugyanolan tartási célú fegyverre van hatósági engedélye, akkor az előbbi eladhatja, elajándékozhatja 😉, átadhatja a másiknak az általa gyártott lőszert?

Emlékeim szerint csak saját célra lehet tölteni, de ebből nem vizsgáztam, csak találgatok.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Tolteni kizarolag sajat celra lehet!

Szoval a vizsga+engedely nem meguszhato. Ellenben a felszerelest kolcson lehet adni. Ezt Egerben "nagyuzemben" csinaljak, de jogilag ugyanugy megteheti barki mas is.

Bel
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2020.10.29. 21:40

Emlékeim szerint csak saját célra lehet tölteni, de ebből nem vizsgáztam, csak találgatok.
Csak saját célra lehet tölteni. De működik, hogy pl. egyesület veszi meg a gépeket, vagy többen összedobják rá, és közösen használják az arra jogosultak. De tény, hogy az egész újratöltésben a legkomolyabb befektetés az idő.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

zora írta: 2020.10.29. 21:59 Csak saját célra lehet tölteni. De működik, hogy pl. egyesület veszi meg a gépeket, vagy többen összedobják rá, és közösen használják az arra jogosultak. De tény, hogy az egész újratöltésben a legkomolyabb befektetés az idő.
Nagyfaluban pedig szervezte az egyik bolt a bérelhető töltőműhelyt, nem tudom, lett-e belőle valami.
killertom
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2018.06.12. 09:58

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: killertom »

Petya357 írta: 2020.10.29. 21:40 Kedves reloader fórumtársak,

Van rá legitim mód, hogy ebbe hobbiba komoly pénzt, és időt már beleölő ember másnak "bértöltsön" - vagy ez csak egy párhuzamos univerzumban lehetséges?

Pl. ha mind az újratöltős vizsgával és kihasználatlan kapacitásokkal rendelkezőnek, mind a kézműves lőszerre áhítozónak ugyanolyan kaliberű lőszerrel működő, ugyanolan tartási célú fegyverre van hatósági engedélye, akkor az előbbi eladhatja, elajándékozhatja 😉, átadhatja a másiknak az általa gyártott lőszert?

Emlékeim szerint csak saját célra lehet tölteni, de ebből nem vizsgáztam, csak találgatok.
Egyrészt az újratöltött lőszert a törvény szerint tilos másnak átadni, másrészt hülyeség is lenne a javából. Aki más által újratöltött lőszert hajlandó lenne elsütni az borderline elmebeteg.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Én is erre jelentkeztem. De nemrég jeleztek vissza hogy a koronavírus járvány miatt ez az esemény most bizonytalan, és csak röviddel előtte döntik el hogy megtartják-e vagy sem?

Szerintem nem veszélyesebb maszkban egy teremben ücsörögni egymástól 2 méterre mint maszkban buszozni vagy étteremben maszkban vacsorázni, úgyhogy örülnék ha végül mégis meg lenne tartva.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Köszi , már pár napja jelenzkeztem rá .
sama
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2018.06.02. 10:06

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: sama »

Akkor már hárman biztosan leszünk a fórumról.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

sama írta: 2020.10.30. 14:04 Akkor már hárman biztosan leszünk a fórumról.
Nekem még egy közelebbi ismerősöm is megy. Mini fórumtali lesz.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

sama írta: 2020.10.30. 14:04 Akkor már hárman biztosan leszünk a fórumról.
Négyen. Utólag derült ki, hogy az elöltöltő vadászvizsga is mini fórumtali volt :).
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok. Söréteshez töltési táblázatokat hol lehet fellelni ? Az Msz 15763 stb-t csak füzetősben találtam meg ...
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Trailm írta: 2020.11.06. 12:07 Sziasztok. Söréteshez töltési táblázatokat hol lehet fellelni ? Az Msz 15763 stb-t csak füzetősben találtam meg ...
Lovex honlapján találsz valamennyit, meg a többi lőpor gyártóét is meg lehet nézni. Amúgy kell venni pénzért, a legtöb fizetős, vagy elkérni ismerőstől esetleg.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Fortitu írta: 2020.11.06. 12:12 Lovex honlapján találsz valamennyit, meg a többi lőpor gyártóét is meg lehet nézni. Amúgy kell venni pénzért, a legtöb fizetős, vagy elkérni ismerőstől esetleg.
Köszi .
Kajler
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2018.06.15. 12:52

Re: Lőszer újratöltés

Hozzászólás Szerző: Kajler »

Trailm írta: 2020.11.06. 12:07 Sziasztok. Söréteshez töltési táblázatokat hol lehet fellelni ? Az Msz 15763 stb-t csak füzetősben találtam meg ...
Ez a legjobb amit ismerek: http://www.gualandi.it/en/tables.html
üdv.: Kajler
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Lőszerelem tárolás

Hozzászólás Szerző: Poresz »

"253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet a fegyverekről és lőszerekről
43. §
(2) Fekete lőpor és füstnélküli lőpor nem tárolható egy szekrényben."

→ Ennek van biztonságtechnikai vagy hasonló észszerű indoka, vagy csak begerjedt a jóindulat ("Írjuk bele a jogszabályba, biztos ami biztos, így lesz igazán biztonságos!")? ⇒ Ha attól vannak begyulladva, hogy véletlenül a feketelőporos helyett a nitrolőporos dobozt veszem ki, akkor attól nem félnek, hogy rossz szekrényt nyitok ki?

"(3) Lőszerelemek tárolószekrényében kizárólag lőport és csappantyút lehet tartani."

→ Ismét: ennek van biztonságtechnikai vagy hasonló észszerű indoka?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőszerelem tárolás

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Poresz írta: 2020.11.16. 12:33 "253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet a fegyverekről és lőszerekről
43. §
(2) Fekete lőpor és füstnélküli lőpor nem tárolható egy szekrényben."

→ Ennek van biztonságtechnikai vagy hasonló észszerű indoka, vagy csak begerjedt a jóindulat ("Írjuk bele a jogszabályba, biztos ami biztos, így lesz igazán biztonságos!")? ⇒ Ha attól vannak begyulladva, hogy véletlenül a feketelőporos helyett a nitrolőporos dobozt veszem ki, akkor attól nem félnek, hogy rossz szekrényt nyitok ki?

"(3) Lőszerelemek tárolószekrényében kizárólag lőport és csappantyút lehet tartani."

→ Ismét: ennek van biztonságtechnikai vagy hasonló észszerű indoka?

így nehezebb összekeverni, vagy összekeverednie, sztem ezzel nincs semmi baj.

A 2.-ra meg: egyszerűbb beleírni, mint utána baszakodni, hogy a gyújtózsinórt, gázpalackot azért vegye már ki...
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőszerelem tárolás

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

gvass1 írta: 2020.11.16. 12:39 így nehezebb összekeverni, vagy összekeverednie, sztem ezzel nincs semmi baj.

A 2.-ra meg: egyszerűbb beleírni, mint utána baszakodni, hogy a gyújtózsinórt, gázpalackot azért vegye már ki...
3 féle por van jelenleg a szekrényben, ugyanúgy össze tudom keverni. Ez farokság.
Hogy ne legyen benne más, azt inkább elfogadom, legyen rend, veszélyes üzem.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőszerelem tárolás

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Fortitu írta: 2020.11.16. 14:03 3 féle por van jelenleg a szekrényben, ugyanúgy össze tudom keverni. Ez farokság.
csakhogy baromira kisebb eséllyel lesz tragédia kétféle égési sebességű NC por felcseréléséből, mintha BP helyett NC-t öntesz az elöltöltős puskádba, ugyanakkora térfogatban!

BTW: ezt SC Balázs írta a törvénybe, nem én, kérdezzétek meg tőle, pontosan mitmiért?:-)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Lőszerelem tárolás

Hozzászólás Szerző: Poresz »

gvass1 írta: 2020.11.16. 12:39 A 2.-ra meg: egyszerűbb beleírni, mint utána baszakodni, hogy a gyújtózsinórt, gázpalackot azért vegye már ki...
Ilyesmi eszembe se jutott; ellenben az igen, hogy számomra furcsa módon lőszerelem tárolószekrényében töltény, lőszer nem lehet.

Értem is, meg nem is. Ha egymás mellett van a falon két "postaláda", simán kinyithatom azt, amelyiket nem kéne. Némi szituációgyártással megmagyarázható, ha nem ellenőrzöm a lőporos doboz címkéjét, az ad még egy esélyt, hogy legalább jó szekrényt nyitok ki.

Annak hasznosságát viszont belátom, hogy a csappantyúk külön rekeszben tartását előírják.
Válasz küldése